W.G.W. IS EEN NIEUW LEVEN BEGONNEN EEN ZOON DER PAROCHIE IS WEERGEKEERD ALKMAAR EN OMSTREKEN DEN HELDER EN OMSTREKEN Sportterrein in gebruik V J Tennis Een van de mooiste dagen van mijn leven Jongeren-appel op 5 Juni Marktberichten PAG. EUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD Maandag 31 Mei 1948 Bisschoppelijk bezoek Actiegroep K.V.P. Ronde van Alkmaar Onze agenda Gerbrondy en Schouten naar Alkmaar Officiele opening Wijkgebouw Witte Kruis Sport-dag Ned. Vereniging tot bescberming van vogels BESTRIJDT DE COLORADOKEVER maar doef het doelmatig Nederlandse kinderen uit Duitsland Tentoonstelling meisjesschool V.G.L.O. GROTE K.V.P - BIJEENKOMST Jac. Groen en Pater Jutte komen spreken UITSLAGEN Bestemming reclasserings- collecte Welkom in het Vaderland! DE JONGERENKRING van de K.V.P. in de Kring Den Helder houdt voor de gehele Kring, dat is voor geheel Noord- holland boven het IJ, een groots Jongeren-appel, op Zaterdag 5 Juni a.s., des middags om half vier, in de grote Parkzaal te Hoorn. Als sprekers zullen optreden de heren Th. J. Koersen, lid van de Tweede Kamer, en Frans Burmanje, jongerenleider te Amsterdam. De Jongerenkring zet een grootse propaganda voor deze meeting op touw, honderden jongeren uit de Kring den Hel der worden op 5 Juni in Hoorn verwacht! I ALKMAAR. Gisteren bracht Z.H.Exc. Mgr. W. de Bouter, Bis- schop van Nellore in Brits-Indie, een bezoek aan de St. Dominicus- parochie. Onder alle H.H. Missen werd door de Missiebisschop ge- preekt over de taak van de Missie in het algemeen en over de Missie in Zyn eigen diocees in het bijzon- der. Z.H.Exc. vroeg het gebed en de daadwerkelijke steun van de parochianen; dat zijn eenvoudig mooi sympathiek woord niet ver- geefs was gesproken. bleek uit zijn dankwoord onder het Pontificaal Lof. dat Z.H.Exc. met assistentie van de parochiegeestelijkheld op- droeg en wagrin hij mededeelde. dat de des morgens gehouden collecte ruim f 2400.had opgebracht. Geen wonder dat Mgr. de Bouter zeer dankbaar was. Hij vertelde voorts van zijn bezoek aan Z.H. de Paus. die in het onderhoud, dat hij met Z.H. had, Zijn grote bewondering uitte voor de grote ijver voor de Missie van het Nederlandse volk. dat naar verhouding de meeste mis- sionarissen voortbrengt. Mgr. de Bouter werd v66r het Lof door de leden van de mannelijke en vrouwelijke jeugdbeweging in- gehaald. Dames en heren van de Actie- groep der KVP. mogen wij U even heripjieren aan onze afspraak, elke Maandagavond bijeen te komen in Cafe-Haring. Oudegracht 130? Er is in de maand Juni heel wat werk aan de winkel en er is zo het een en ander te bespreken. Ook nieuwe propagandisten zijn nog van harte welkom; vele handen maken lieht werk en hoe meer zlel, hoe meer vreugt^. Wij rekenen op aller opkomst vanavond. De Propagandaleider. De 12e ronde van Alkmaar. ge- organiseerd door de Wielrenver- eniging Alcmaria Victrix, werd dit- maal verreden in het volgende par- cours: Jan van Scorelkade, Ende- Jeinstraat, van der Lijnstraat en Nic. Beetskade. Er was grote belangstelling, het- geen de Niwin ten goede kwam, want de baten waren daarvoor be- stemd. Aan de wedstrijd voor nieuwe- lingen, welke over 40 km werd ver reden, namen 44 renners deel. Het was een spannende strijd, waarin een flink tempo werd gereden. Winnaar werd A. J.. Donker uit Amsterdam in 58 min. 24 sec. 2. W. Nauta, Amsterdam. 3. T. Hofland, Bev^rwijk. 4. G. v. Schaik, Utrecht. 5. A. E. Kleijn. Zaandam. 6 F. Cor- neiisse, Halfweg. 7. A. Voorting. Haarlem. 8. J. E. Pofaht, Amster dam. 9. P. J. Th. Pieters, Haarlem. 10. B. v. d. Eijkhof. De wedstrijd voor amateurs over 100 km bracht een 70 deelnemers aan de start, w.o. de sterkste ama teurs van Nederland. Noemen we enkele bekende renners: Jan Hen nink, L. de Booij. E. Grift, W. Voor ting, F. Petri, N. Henneman, Jan Ottenbros. Jb. Pool^en anderen. In deze 100-km-race is dikwijis flinke strijd geleverd, maar naarmate het einde naderde, dunde het aantal deelnpmers. Tenslotte waren er nog een 12-tal rijders in het parcours. In het peloton zaten ook Hennink en de Booij, maar in de laatste ronde kon Hennink het niet halen. terwijl de Booij nog juist de nqgende plaats bezette. Winnaar werd E. Grift uit Soest in 2 uur 38 min. 8 sec. 2. K. Neeft, Haarlem. 3. J. Stakenburg, Amster dam. 4. C. Witteveen, Amsterdam. 5. H. Stakenburg, Amsterdam. 6. W. J Rerrfkes. Amsterdam. 7. F. Dal- man. Amsterdam. 8. E. J. Koeman, Krommenie. 9. L. de Booij, Alk maar. De prestatieprijs werd verdiend gewonnen door de Amsterdamse renner F. Petri, die geruime tijd alleen aan kop had gereden. Er werden tussentijds verschil- lende premies verreden. Zo won v. d. Kaa uit Rotterdam een premie van f 10,—, de Booij en Petri een premie van f 5. Tot slot reed de winnggr een ere- ronde en werd Alcmaria Victrix dank gebracht voor de goede orga- nisatie. GULDEN VLIES: 8 uur, Gla- zen Speelgoed, door Come- dia. VICTORIA: Aladdin in Bag dad, 14 jaar. A.B.T.: Kozakkenbloed, 14 jr. AMERICAIN: Geef hem de ruimte, 14 jaar. HARMONIE: Klokslag twaalf, 18 jaar. APOTHEKEN: Apoth. Wanna, Ritsevoort 5. NACHTDIENST TAXI'S: J. Smidt, Omval 60, telel. 3931. BONNEN HALEN: Dinsdag U en V. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Elza, d. van W. J. Duineveld en A. Dry- gala; Nicolaas G. C„ z. van F. G. Al en A. D. Rasch; Catharina S., d. van G. M. Vlogeling en M. E. Martin: Gijsbertus W. M., z. van W. P. M. Vink en A. J. H. Goes; Jo hannes G., z. van J. G. Staa en F. J. Benjamin. Overleden: oud 73 jaar. Cornelia J. Wolzak, De cud-minister Gerbrandy en het Tweede Kamerlid Schouten zul len Donderdag 17 Juni in de Mu- ziektuin komen spreken. R.K. HARMONIE ST. CAEC1L1A Dinsdag 1 Juni aantreden om 7 u. precies bij het repetitie'okaal Friese- brug. Allen, zonder uitzondenng, worden verwacht. Met het oog op het concours Woensdag, Donderdag en Zaterdag repetitie. A.F.C.-NIEUWS Alkmaar IAFC I 02. Alcm. V. adsp.—AFC adsp. 1—2. Twee overwinningen, waarvan vooral de laatste boekdelen spreekt. Het eerste won van Alkmaar. Zijn wij tevreden? Neen nog niet. Jon- gens voor het a.a. seizoen moet er nog heel wat bijgeslepen worden, het kan. maar dan aan de slag, benut ieder ogenblik om je eigen technische kwaiiteiten aan te leren. Ben je alleen links, leert dan rechts schieten en andersOm. Sla geen trainingsavond over. Dit geldt voor de oudste tot de jongste spe- ler. Denk niet. ik voetbal al zoveel jaren, dat kan ik wel. Je moet nog juist veel leren, willen er resulaten ifcreikt worden. Dus doe je plicht. De adspiranten versloegen Alcm. V. adsp. Keurig! Jongens voor jullie geldt hetzelfde als voor de junioren, grijpt je kans. Daarom a.s. Vrijdag en Zaterdag winnen! 4 Juni: Bergen jun.AFC jun. 5 Jqni: Alkm. Boys adsp.AFC ads p. De P.P.C.-er POLITIE-VARIA Een caf^pouder, die in zijn loka- len muziek liet maken, zonder daar- toe een vergunning van B. en W. te hebben, kreeg 'n proces-verbaal. Zo ook een achttal jongens, die op het dr Schaepmanplein aan het voetballen waren. De bal .vloog in en tuintje, waarvan de eigenaar naar buiten kwam gerend. Hier -trtukelde hij over een hekje, viel en liep en hoofdwonde op. t) jon- ens werden op het bureau tevens rnstig onderhouden./ Vrijdagmiddag reed een dronken automobilist door de stad en maak- te de straten onveilig. Hij werd aangehouden en zijn auto in beslag genomen. HEILOO. Hiervoor was veel belangstelling. Onder de aanwezigen zagen wij behalve burgemeester Kalfl, de wethouders Rus en Schuijt, de Zeereerw heer pastoor J. van Muijen, ds Bloemhoff, Ir. Th. Arts, Dr Hoekstra, de voorzitter van het Wit-Gele Kruis de heer Bos, vele gemeenteraadsleden e.a. De heer van Gemeren hettte alien hartelijk welkom en sprak z'n vol- doening uit over het tot standkomen van dit Wijkgebouw. Hij dankte de archiect, de heer J. Rus jr. voor het eenvoudige maar daarom niet min der mooie gebouw. Spr. zeide ver- der dat het Wijkgebouw aan de ge- stelde eisen, n.l. opvoering van de volksgezondheid zou voldoen. Hierna sprak Burgemeester Kalff. Deze spr. bracht hulde aan de initia- tiefnemer voor het samengaan van de twee Kruisverenigingen hier ter plaatse, Ir. Th. Arts. Ook de archi tect en de heer v. Gemeren werden gecomplimenteerd. Spr. sprak de wens uit dat alles zou bijdragen om de volksgezondheid op peil te hou- den. Ook de heer Bos voorzitter van het Wit-Gele Kruis sprak woorden van waardering. Spr. was buitenge- woon verheugd dat Witte en Wit- Gele Kruis samen een gemeenschap- pelijk magazijn zullen hebben in de toekomst. Spr. is er van overtuigd dat dit goede resultaten kan afwer- pen. Nadat nog meerdere'sprekers ge- SRroken hadden werd de erewijn geschonken en daama het gebouw bezichtigd." Het is 'n sober bouw- werk maar prac^ch ingericht. Tot concierge is aangesteld Mevr. Vel- iinga. De stofferlhg van het gebouw is uitgevoerd door de fa. Vroom en Dreesman te Alkmaar. Het schilder- werk van de fa. Nieuwpoort; het loodgieterswe'rk was van de fa. Kue- ter. De electrische installatie van de fa. Pantekoek. De automatische gasverwarming werd geleverd en geplaatst door de fa. de Vries. PLANT SNIJBLOEMEN IN UW TUIN HEILOO. Het jubileum-concert adviseert de inwoners der gemeente hun tuinen te voorzien van snij- bloemen. Dit verhoogt het cachet met de jubileumfeesten en men heeft materiaal voor versiering van wagens etc., om deel te nemen aan bloemencorso. HEI.LOO. De sportdag, gehou- den op net gem. spori ter rein, waar- aan in aaiiveiig ooic ae r.K. gynin.- verehigmg „iuim op en tumsV zouaen ueelnemen, is goea gesraaga. ue Deiangsieiung was grooi. Dat de r.K. sponveremgingen met meoe- aeden, was geiegen in het felt, dat ,,iviim Opoezwaar maaKte regen ue gymnastieKKieaing der dames- ieqpn van „DoresVoigens onze ka- tnoneke pnncipes te aien opzichte steide „Knm Op'' de voorwaarde oat de damesieden van „Dores" voor ait sportlestijn de kieding zou- den wijzigen. ..Lores was mertoe met genegen, zoaat de r.k. verem- gingen pesioten met mede te wer- Ken. Bravo, aat is n standpunt m- nemen! ue nandbal-wedstrijd Foresters I (dames; tegen SDu l werd n geiijk opgaande sir yd, die door foresters met" 21 gewonnen werd. Het noog tepunt van de middag was ae voei- Daiwedstryd foresters IAicmana victrix (toureiftai). Alcmaria kwam met de volgende speiers uit: Brouwer (doel); Maassen en Mul der (acnter); De Rover, J. Helder- man, a. nelderman (midden;: J. iviuioer, Byi, Untied, De Grand en ivoops (voor). Foresters'I: Keuris (doel); Kossen, v. Dijk (achter;; K. Komen, J. twos, Meyer imidaen); v. Heek, Rus, C. Postma, schemers en Godijn (voor;. Over de wedstryd het volgende: Na veel heen en weer getrap wist de middenvoor Postma, Foresters, na 15 mmuten de ieiding te geven (1o;. Alcmaria kwam merna fei opzetten en Untied bracht de partij- en op gelyke voet. Even later scoor- ae dezeifae speler weer (12;. Vier minuten voor de rust bracht Biji de stand op 13. Na.de rust was het een weinig aantrekkelijke vertoning. Eerst na 35 minuten wist v. Beek (de nieuwe aanwinst van Foresters; de stand op 23 te brengen. Zes minuten voor het einde nam Maassen even buiten het strafschop- gebied een vrije trap. De ..gloeiende kogel" was keeper Keuris te mach- tig (2—4). Met deze stand kwam het einde. De wedstrijd stond niet op hoog peil.' De Foresters toonden echter dat er in de komende competitie terdege rekening met hen gehouden moet worden. Leden uit alle delen van ons land namen Zaterdag deel aan de jaar- vergadering in hotel ..Victory" te Alkmaar, welke gepresideerd werd door de waarn. voorzitter dr. P. C van Tienhoven. Deze herdacht in enkele treffende bewoordingen de kortelings overleden voorzitter. Na behandeilng van diverse huis- houdelijke zaken, w.o. de jaarver- slagen van secretaris Drijver, brak het gezelschap op voor een excursie naar het landgoed „Het Zwanewa- ter" naby Callantsoog. Hier waren do eigenaar jkhr. v. d. Poll en op- zichter van Honschoten, alsmede de vogelkenner bij uitstek Jan P. Strijbos aanwezig om de honderden vogelliefhebbers uit alle streken van ons vaderland, benevens diver se autoriteiten, w.o. de Engelse ge- zant en diens echtgenote te ver- welkomen. Een wandeltocht van ruim vier uren door de wonderlijke flora en fauna van het ongerepte natuurre- servaat ..Zwanewater" vormde voor hen een exquis genoegen. Meer dan de millioenen bedwelmend geurende duinrozen, de ontelbare wilde irissen, lupinen, vliegdennen en kreupelhout gewassen, of de bij troepe'n voorkomende eigenaardige half-albino wilde konijnen, werd deze met kijkers gewapende schare getroffen door de rijke zilvermeeu- wen, lepelaars en reiger kolonies, die zich aan de bosachtige randen der meertjes goed thuis schenen te gevoelen. Toch zijn er onlangs indi- viduen geweest, die zelfs dit stuk- je paradijs niet met rust konden Iaten. Zij hebben zich niet ontzien de handen uit te steken naar de grootste der drie lepelaars kolonie's aan de zuidkant van het grootste meer en uit de daar aanwezige nes- ten mistens honderd jonge vogels geroofd. Deze euveldaad zal voor deze bijzonder mooie kolonie fu- nest zijn, al zijn er gelukkig nog enkele ouderparen die zich ten tweede male tot broeden zetten. Behalve de statige lepelaars en reigers snapten de excursisten tal- loze andere vogels als bergeenden. roerdompen, snippen, groto's en turrelu's. aalscholvers, karakieten I en de kannibaal onder de gevleugel- den, de kiekendief. Laatstgenoemde geruisloos tegen wind in boven de duinpannen drijvende roofvogel is op zichzelf een bezienswaardigheid. in de goede betekenis. De heren v. d. Poll, Strijbos en v. Hondschoten, elk aan het hoofd van een honderdtal bezoekers gaven een uitvoerige explicatie van de" hystorie van dit landgoed, die terug- gaat tot het beginsel van onze tijd- rekening en van de leefwijze en ge- dragingen van de diverse gevederde vrienden. Zodoende werd deze voorjaars- biieenkomst voor de l^ien ongetwij- feld tot een der leerrijkste, sedert de oprichting van deze belangrijke orgamsatie. ST. BARBARA LANGEDIJK De R.K. Begra- temsonderneming „St. Barbara" meld Vrijdagavond haar jaarverga- dering in de Burg te Noord-Schar- woude. De Voorz., de heer K. Ooijevaar opende met gebed en welkom. Het afgelopen jaar is het ledental ge- stegen tot 1060. Door de vereniging werden 23 begrafenissen verzorgd, waarvan 15 voor leden, twee voor niet-leden en 6 voor kinderen van leden. Wit het jaarverslag van de secre taris, de heer P. Appel, vernemen we verder daj er 4 bestuurs- en 1 ledenvergadering zijp gehouden De Penningmeester, de heer Th. Rijper Sr. bracht verslag uit van zijn gehouden beheer. Ontvangen was er f2477,22 en uitgegeven f2533.07, zodat er 'n nadelig saldo was groot f55,85. Het bezit van de vereniging was 1 Jan. '47 f1420,13. Op 31 Dec. 1947 was het bezit dus nog fl364.28. Namens de contr61e-commissie verklaarde de heer Jn. Schuit Cz. dat boeken en bescheiden in de beste orde waren bevonden. De penningmeester werd decharge ver- leend. In de contrdle-commissie '48 werden benoemd de heren Jn. Schuit Cz. en P. Bergen Az. Re serve J. H. de Laat. De heer Jac. Grootjes werd als bestuurslid her- kozen. Het bestuursvoorstel om de lecf- tijdsgrens van 18 jaar te brengen op 16 jaar werd na enige bespreking aanvaard. Na rondvraag volgde siuiting on der dank. Algemeen wordt in tuinderslcrin- gen erkend dat het van het grootste belang is, beducht te zijn voor hot gevaar dat de coloradokever voor 't aardappelgewas betekent. De waar- schuwingen van overheidswege voor de verwoestingen die de kever kan aanrichten, worden niet in de wind geslagen. Bespuitingen met middelen die daarvoor als doeltreffend gel- den, worden toegepast, zij het dat niet altijd het beoogde doel: de ver- nietiging van de kever, wordt be- reikt. De v^ornaamste oorzaak hier- van is, da? de bespuiting door de gebruikers zelf uitgevoerd, meestal geen waarborg voor een afdoende bestrijding van het insect inhoudt. In de meejte gevallen geschiedt do bespuiting door middel van een gie- ter. Dit neeft tot gevolg, dat niet drachten voor huiselijke of kerke- lijke feesten, het tafeldekken, waar- aan op gezinsfeestdagen speciale aandacht wordt besteed en voorts de verschillende menu's, die de nodige variatie aan de dagelijkse voeding geven. Na de vacantie begint wear een nieuwe cursus en hopen de Eerw. Zusters weer vele meisjes, die de zesde klas doorlopen hebben, tot haar leerlingen te mogen rekenen, zowel uit Alkmaar als omgeving. Daar het leerprogramma geiijk staat met de primaire opleiding van de huishoudscholen, zijn deze leer- jaren van de school voor V.G.L.O. voor onze jongemeisjes en toekom- stige huismoeders van grote bete kenis. Ze komen 4 Juni a.s. De Nederlandse kinderen uit Duitsland, die - voor een drietal maanden bij Nederlandse pleeg- ouders zullen logeren en die aan- vankelijk in Maart zouden komen, kunnen nu begin Juni verwacht worden. Op 4 Juni komt de trein met kinderen naar Nederland; daar niet bekend is, hoelang het opont- houd aan de grens zal zijn, kan nog niet gezegd worden, hoe laat pre cies de trein in Alkmaar kan aan- komen. Efcn groot gedeelte van dit eerste kindertransport gaat door naar Warmenhuizen, Heerhugo- waard, Oudorp, Heiloo en de Eg- monden. Direct na aankomst vindt de registratie plaats. waarna de kinderen zoveel mogelyk voigens de leeftijd, door de pleegouders op- gegeven, zullen worden ingedeeld. Het zal daarom niet mogelijk zijn alle pleegouders vooraf te waar- schuwen. Zij, die ditmaal geen pleeg- kind ontvangen, komen bij het vol gende transport aan de beurt. Het comite roept de medewerking van de pleegouders in. om niet al te star te willen vasthouden aan de opge- geven leeftijd. Autobezitters. die op de dag van aankomst behulpzaam willen zijn met het vervoeren der kinderen naar de plaats hunner bestemming, worden vriendelijk uitgenodigd hiervan telefonisch mededeling te doen aan de dekenale aalmoezenier te Alkmaar (tel. 3632) of aan het secretariaat te Alkmaar (tel. 2876). De aandacht der pleegouders wordt er voorts op gevestigd, dat het zeer gewenst is, dat de kinde ren na aankomst direct hun ouders schrijven. Tenslotte deelt 't comity mede. dat de kinderen. die drie maanden of langer worden opgeno- men. kosteloos onder de verplichte of vrijwillige verzekering der pleeg ouders kunnen worden ingeschre- ven. HET WAS gisteren feest voor W.G.W.! Eindelijk dan was de lang verbeide dag aangebroken, waarop het nieuwe terrein aan de Jan Verfailleweg in gebruik zou worden genomen. Maan- denlang waren er plannen gemaakt, maandenlang leefde men tussen hoop en vrees, dat de schone plannen in het water zou den vallen, maandenlang werd er gewerkt. En hoe heeft men zich de laatste weken niet beijverd om het terrein in orde te brengen? De werklust en de ijver zijn echter beloond geworden! Het terrein is klaar. W.G.W. heeft haar gasten in eigen home kunnen ontvangen. Een feestelijke ontvangst was hetl alle bladeren van de aardappeiplant met het bestrijdingsmiddel worden geraakt, doch alleen de bovenste. De dodelijke oplossing komt dan voor het grootste deel naast de aardappeiplant terecht. Een bespui ting, die op deze wijze wordt uit gevoerd, heeft geen zin en zal dan ook van overheidswege niet worden geduld. Alleen het verstuiven tus sen de planten heeft het gewenste resultaat. Degene, die niet in staat is op de goede manier tot bestrij ding van de coloradokever over te gaan, zal verplicht zijn assistentie van overheidswege te aanvaarden en de kosten daarvan zelf te dra- gen. In de school aan de Laat werd Za terdag en Zondag een tentoonstel ling gehouden van het werk, dat de 60 leerlingen van de R.K. Meisjes school voor Voortgezet Lager On- derwijs aan het einde van haar leer- periode gemaakt hebben. Het pro- gramma bevat behalve voortgezet onderwijs in de voornaamste vak- ken een uitgebreid lesrooster voor de huishoudelijke opvoeding, als naaien, koken, wasbehandeling, han- denarbeid en handwerkec, schoon- maken van gereedschap 'n meube- len, verstellen van kleren, eenvou dige administrate, kinderverzorging enz. De tentoonstelling geeft een aar- dig overzicht van hetgeen de kin deren geleerd hebben. Het bleek vooral, dat aan het eigen initiatief, vooral wat tekenen, opstellen ma ken en het ontwerpen van menu's e.d. betreft, veel ruimte wordt ge- laten. De meisjes leren hier zelf- standig naaien naar eigen gemaakte patronen aardig knutselwerk, om de kinderen bezig te houden, het vervaardigen van allerlei gebruiks- voorwerpen uit eenvoudige mate- rialen; het maken van eigen voor- BREEZAND. Woensdagavond 2 Juni 's avonds om 8 uur, zal in zaal Bossen te Breezand een grote pro- paganda-avond gehouden worden, waarop als sprekers zullen ootreden onze lijstaanvoerder en tuinbouw- exnert, het Tweede Kamerlid Jac. Groen en de WelEerw. Pater Jutte G.F.M., die zal spreken over de K V P. en het Communisme" De heer Groen weet ziin weetje en Pater Jutte beheerst zijn onder- werp volkomen. Komt, katholieken uit Anna Pau- lowna en Breezand en liefst ook uit de verdere omtrek in de Beurszaal in Middenmeer sprak prof. Romme voor een 1000 toehoor- ders! Een pracht avond! In zhal Bossen kunnen geen 1000 personen, maar die avond van 2 Juni kan de za=l toch makkeliik vol zijn! En niet alleen met mannen! Laat ook de vrouwen nu eens daadwer- kelijk tonen. dat zii hun stemrecht en stemplicht beseffen. Hoe meer ge gelegenheden als deze benut, hoe beter! Wat moet ge dus Woensdagavond 2 Juni a.s. gaan doen? Gaan lulsteren naar de sprekers Jutte en Groeri! Nogmaals, neemt uw kennissen mee! Maakt propaganda! Er zal ge- zorgd worden voor een mooie en passende muzikale omliisting!! Op dus naar Breezand. zaal Bos sen, op 2 Juni 's avonds 8 uur! WTCHELROEDE-DEMONSTRATTE ZIJDEWIND. Op uitnodiging van het bestuur van de NKJB zal de Weled. Heer Hout uit Alkmaar Dinsdag 1 Juni a.s., 's avonds 8 uur in cafe Blankendaal de geheimen van de wichelroede openleggen en demonstreren. Het belooft een zeer interessante avond te worden, welkp door niemand gemist mag worden Het bestuur der NKJB rekent on erote belangstelline ook van de ka- der ouderen. Beneden 16 jaar gee toegang. OP TER ENCYCLIEKHERDENKING SCHAGEN. De kring Anna Paulowna van de Ned. Kath Ar- beidersbeweging. waaronder ook Sehagen ressorteert, organiseert Zondag 6 Juni a.s. een grote Encv- cliekherdenkmg te Den Helder Als sprekers zullen hierbij optreden de alom bekende en gevierde nede- naar pater Engelbertus ter behan- deling van het onderwerp: „Een nieuwe mggtschanpii vraagt een nieuwe mens"; de dfstrictsbestuur- der L. J. van Jaarsveld spreekt over: ..Droombeelden worden wer- kelijkheid". Muzikale medewerking wordt verleend door de harmonie- kaop] ..Winnubst" Dit moet een massa-demonstratie worden van al onze katholiek-geor- saniseerde arbeiders in de kop van Noord-Holland. De meeting vindt plaats op het soeelterrein van de r.k, meisjesschool aan de Javastraat nabij het r.k. ziekenhuis en'vangt aan om 2.30 uur n.m. Voor deelnemers uit Sehagen is een prachtverbinding met de trein welke om 13.38 uur van hier ver- trekt. Het K.A.B.-bestuur afdeling Sehagen rekent er op, dat dan het perron zwart ziet van deelnemers voor Den -Helder. Vanzelfsprekend zijn hierbij ook de dames van harte welkom. DE COLORADOKEVER CALLANTSOOGOp grond van de Coloradokeverwet is door de burgemeester bevolen, dat alle gebruikers van percelen, beteeld met aardappelen, in deze gemeente dit gewas in de periode van 31 Mei t/m 9 Juni 1948 tenminste eenmaal moeten behandelen op een wijze, als bij openBare kennisgeving aan- gegeven. „Winnubst" maakte een muzikale tocht en liet haar mooiste tonen horen. Op he veld waren de adspi ranten van WGW en ZAP nog bezig aan een wedstrijd. Natuurlijk zetten de WGW'ertjes alles op alles en scoorden tven voor het einde hun eerste doelpunt. Het was maar net aan gewonnen, maar alia, de eer was er mee gered. Intussen zochten de talrijke belangstellenden naar 'n geschikt plaatsje: hdt fees kon be- ginnen. Kapelaan Dekker sprak een en- thousiast openingswoord. Hij noem- de het een aangename taak, GVO, Vitesse en de supporters van beide verenigingen welkom te mogen he- ten, hun komst steide hij zeer op prijs. Nadat hij ook de dames en heren van de R.K. Sportcentrale en die van de verschillende afdelingen van WGW een hartelijk welkom had toegeroepen, zeide Kapelaan Dek ker. dat het oorspronkelijk in de be- doeling had geiegen deze middag de offidele opening van de Katholieke Sportbeweging te vieren, doch dat dit is uitgesteld wegens textielmoei- lijkhtden. Er zijn geen costumes. Omdat de afdeling voetbal met alle geweld wil beginnen, is men er dan maar toe overgegaan het veld in gebruik te nemen. Dat men zover kon komen, noem- de Kapelgan Dekker het werk van geheel Katholiek Den Helder. Zij heeft de oprichting van de Katho lieke Sportbeweging goed beant- woord! Vervolgens brach hij dank aaan alien die eraan hebben meege- werkt om de Katholieke Sportbe weging te brengen op het peil waar op he nu staat. Hij noemde vooral de hetr P. Th. Luyckx, die alle krachten inspant, om het Katholie ke Sportleven te bevorderen, de heer C. M. Schneiders, de motor van het gehele apparaat. die zorgt voor de nodige stuwkracht, he ac- tieve bestuur van de voetbalafde- llng en haar leden, die onder Ieiding van de heer D. Minntboom met eigen handen voor de accomodatie van Het terrein en de kleedkamers heb ben gezorgd en nog vele anderen, die zich hebben ingezet om de Ka tholiek Sport in Den Helder op ho- ger peil te brengen. Dan gaf hij het teken, da de vlag- gen gehesen konden worden, en be- sloot met de woorden: Moge door deze symbolische daad het veld als geopend worden beschouwd. Onder de plechlge tonen van het Wllhelmus rees de Nederlandse Drlekleur langs de vlaggestok om- hoog, daama de wit-geel-witte vlag, daama de hardgele vlag van de afd. voetbal met de zwarte letters: KSC WGW, afd. voetbal: WGW Is een nieuw leven begon- nen. En honderden ogen keken met dankbare trots naar deze eigen vlaggen, die scherp afgete- kend tegen het diepzicht van de blauwe hemel, fier hun klappe- rend lied zongen in de wind De officiele opening, welke op een nog nader te bepalen datum zal plaats vinden, zal worden bU- gewoond door officiele instanties en de zusterorganisaties. G.V.O. KLOPT VITESSE Na de openingsplechtigheir ver- richtte Kapelaan Dekker de aftrap voor de wedstrijd tussen G.V.O. en Vitesse, de kampioensploeg van de derde klasse voor dit jaar. De G.V.O.-ers kwamen direct enige malen voor het Vitesse-doel,- maar gevaarlijk waren deze aanval- len nog niet. Na ongeveer 15 minu ten wist de rechtsbuiten van G.V.O. uit een voorzet van links het eerste doelpunt te scoren. Tengevolge van een misverstand kwam er een hiaat in de verdediging van Vitesse. De midvoor van G.V.O. buit deze ge- legenheid uit en deponeert de bal met een hard schot in het net. Dit werd voor de kampioensploeg te erg en' zij opende een zwaar tegenoffen- sief. Zij slaagde er echter niet in de verdediging van G. te doorbreken, zodat de rust met een 20 voor- sprong voor G.V.O. intrad. Het werd na de rust voor Vitesse niet veel beter. Zij werd sterk in ae verdediging gedrongen en slaagde er niet in om onder de G.V.O.-druk vandaan te komen. Zelfs wist de G.V.O.-midvoor een derde doelpunt te scoren. Scheidsrechter v. 't Hof, die cor rect leidde, moest met een 3—0 voor- sprong voor G.V.O. het einde fluiten Vitesse heeft in deze wedstrijd zeer zeker geen kampioensvoetbal te zien gegeven. Zij was absoluut beneden haar kunnen. Overgangsklasse: VI. Inside 1Sobri I 35 2e klasse: I. Rood Zwart 1Inside 2 71 Rood Zwart 1 kampioen Enkhuizen 1—VVGA 2 2—6 II. SMN 1—Juliana 1 1—7 Juliana 1 kampioen Smash 1AMVJ 1 80 3e klasse: I. Aemstelspelers 3Helder 1 62 Amstelspelers 3 kampioen Inside 3Dash 2 26 Return 3Sehagen 35 KZTV 1—Toss 1 5—3 IV. Stadivo 2—KZTV 2 7—1 Forest HillsRood Zwart 2 17 Rood Zwart 2 kampioen 4e klasse: Il^ide 5Chandelle 1 62 II. Juliana 2Go Ahead 3 71 Juliana 2 kampioen Enkhuizen 3Pinokfc 1 08 III. WKF 2—KZTV 3 6—2 HelderT.C. 2Bakkum 62 s Held. T.C. 2 kampioen IV. Chandelle 2HelderT.C. 3 71 Toss 2Game Fighters 1 35 VI. Amstelkant 2Juliana 3 62 DE FRANSE TENNIS- KAMPIOENSCHAPPEN De uitslagen van de finales lui- den: Heren-enkelspel: Parker (Am.) si. Drobny (Tsj.- Slow.) 6—4, 7—5, 5—7, 8—6. Dames-enkelspel: Mevr. Landry (Fr.) si. mej. Fry (V.S.) 6—2, 0—6, 6—0. Darpes-dubbelspel: 11 Mevr. Todd en mej. Hart (V. S.) si. mej. Fry en mej. Prentiss (V.S.) 6—4, 6—2 Heren-dubbelspel: Drobny (Tsj.-Sl.) en Bergelin (Zw.) si. Hopman en Sedgman (Au stralia 8—6. 6—1, 12—10. Gemengd dubbelspel: Mevr. Todd en DrobnyV si. mej^ Hart en Sedgman 63, 36 63. DE OEFENWEDSTRIJD VAN DE NED. DAVIS-CUP-SPELERS Van Swol steide weer eens hevig teleur door met 62, 64, 62 te verliezen van Rinkel. Van Meege- ren won met 61, 62, 46, 16, 61 van Harper (Austr.) Van Swol en Rinkel si. Harper en Wilton 36. 10—8, 4—6, 6—2, 6—2. BURGERLIJKE STAND SCHAGEN Geboren: Peter Ren6, zoon van Jan Wardenaar en Anna Margrieta Wissekerke; Hendrikus Wilhelmus Barthelomeus, zoon van Barteld Benedick en Anna de Jong; Ella Jerina Wilhelmina, dochter van Theo Kok en Trijntje Dekker; Hen- drika Bertha, dochter van Nicolaas -Arien Tuinman en Maartje Rong; Elsje Marianne, dochter van Corne lls August Bolt en Petronella Soet- houdt; Maria Cornelia Geertruida, dochter van Gerardus Willem Her man de Ruijter en Cornelia Divora van Stralen- Johanna Wijnanda, d. v. Cornelis Dirk van der Linde en Wijnanda Koeten. Ondertrouwd: Gerardus Jacobus Stoop, te Obdam en Geertruida Christina Alida Maria Settels te Sehagen. Overleden: Cornelis Roggeveen, 67 jaar, echtg. van Cornelia Johanna de Vries; Jan Schoorl, 63 jaar, echt- getioot Van Anna Buisman. BURGERLIJKE STAND WIERINGEN. Geboren: Fre- derika Johanna dv E. Hartman en S. A. Pathuis; Gerrit Huibertus zv M. Plug en J. Duijnker; Volkert Cornelis zv J. C. Koornen en P. A. Saaman; Elisabeth dv S. Lont en J. Niehoff. Ondertrouwd: Jac. Maas en C. G. de Boer. Gehuwd: W. Huizer en J. H. Slagboom; D. Landman en D. S. Wit; J. Lont en T. M. Koorn; A. Hartman en J. Kuik; P. Terpstra en A. J. Visser; J. Lont en A. J. T. Kalfsvel. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen personen: A. Nieboer van Anna-Paulowna; H. P. Verhage van Anna Paulowna; T. Meurs van Midwoud; J. van Boven van Krui- ningen; C. Asjes en gezin van Bar- singerhorn; J. de Wit van Haren- karspel; A. Kaandorp van Den Helder; A. IJpma van Den Helder; E. Assies van Den Helder; J. Visser van MarkAi; C. P. de Schipper en gezin van Den Helder; mw. B. Boomsma van Menaldumadeel. Vertrokken personen: L. den Hol lander en gezin naar Wieringermeer; H. den Hollander en gezin naar Wieringermeer; A. Vonder naar Em- men; J. Leijtra naar Ferwerdera- deel; P. Miedema naar Wijmbrit- seradeel; J. van Goinga naar Bel- lingwolde; P. Ellens en gezin naar Canada; mw. H. Visser naar Kol- lumeralnd; W. Jagtenberg en gezin naar Wieringermeer; mw. G. M. J. Stavenga naar Anna-Paulowna; A. van Houten naar Bloemendaal; A. B. Kresmer en gezin naar Ned. O.-Indie; mw. A. K. Harkema naar Zandvoort; K. Noor naar Nieuw- Guinea; G. Bergsma naar Duitsland; A. H. Benard en gezin naar Alk maar; H. Geusebroek en gezin naar Wieringermeer; A. Dijkstra naar Wieringermeer; mw. M. Lont naar Wieringermeer; A. C. M. Leijen naar Rotterdam; J. Engel en gezin naar Den Helder. DEN HELDER Met grote dank- baarheid vierde Katholiek Den Helder gisteren de terugkeer van Pater Modestus van Gastel O.F.M. Nauwelijks waren de feestklanken ter ere van de Herder der paro- chie verstorven, of de parochianen maakten zich op de Zoon der pa- rochie op plechtige wyze in hun midden op te nemen. Frei Modesto is, na beeindiging van zijn philosofische studies, naar Brazilie vertrokken, om zich, na zijn Priesterwijding, op 21 October 1939, met vurig enthousiasme, de jonge Priester eifeen, te wijden aan de uitbreiding van Gods Rijk. Door de oorlogsomstandigheden werd hij gedwongen in Brazilie te blijven, ver van zijn vaderland, ver van zijn familie, ver van zijn geliefd Den Helder. Een voorspoedige terugtocht maak te een einde aan de langdurige scheiding, hoewel die terugtocht eerst nu kon plaatsvinden, terwijl de uiterlijke vrede eh rust reeds drie jaar geleden zijn weergekeerd. Thans vertoeft de Pater voor en kele maanden in Nederland, om van een welverdiende rust te genieten. Door de oorlog was het Pater Mo destus niet vergund zijn eerste plechtige H. Mis in zijn geboortestad op te dragen, Daar het thans de eer ste maal is na zijn Priesterwijding, dat hij in Nederland vertoeft, ge- schiedde deze plechtigheid gisteren- morgen in de parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus. DEN HELDER. Het plaatselljk comity van uitvoering voor de Na- tionale Reclasseringsdag bericht ons dat de op 5 Juni a.s. te houden col lecte niet geschiedt ten bate van de politieke gevangenen. De Stichting Politieke Delinquen- ten staat geheel los van de bestaan- de reclasseringsinstellingen en deelt dus niet mede in de opbrengst der collecte. GESLAAGD. DEN HELDER. Bij het onlangs gehouden examen voor stenografie slaagde mmej. H. Schaper voor het diploma stenografie Frans en Duits. Zij was leerlinge van Instituut Mer- curius, Den Helder. DEN HELDER. Met het s.s. Wa terman zullen vermoedelijk op 6 Juni 1948 uit Nederlands-Indie in Nederland terugkeren de sergeants- machinist G. A. Kuijs, Zuidstraat 18 en J. H. Tax, Jan Blankenstraat 15, .de soldaat le kl. L. Bakker, Van Limburg Stirumstraat 39, soldaat C. J. C. Groosman, Wezenstraat 23 en de geschutmaker le kl. OVW J. H. F. Jobse, Ooievaarstraat 79 BABY TE WATER MEDEMBLIK. Zatei^lagmiddag geraakte een kinderwagen met baby en al te water. Dit gebeurde bij de veiling terreinen. Een der aanwezi ge mannen wist de baby spoedig op het droge te brengen. Gelukkig mankeerde het kind niets. De moe- der #echter verloor het bewustzijn door de emotie. ONGEVAL SPANBROEK Tijdens de voet- balwedstrijd, ter gelegenheid van de opening van het nieuwe sport terrein alhier, had de heer Spruyt het ongeluk, na een kwartier spelen ee» onderbeen te breken. Per zie- kenauto werd hij naar St. Jan te Hoorn vervoerd. Voorafgegaan door een rij van bruidjes, werd Pater Modestus van- uit de Pastorie ingehaald. Geassis- teerd door de IJoogeerw. Deken als Presbyer Assistens, Pater Leenders als Diaken, Kapelaan Th. Dekker als subdiaken en Broeder Beatus als Ceremoniarius. droeg hij aan God het Hoogheilig Offer van Lichaam en Bloed op, voor hen, uit wier midden hij door Gods verheven roe- ping was genomen. Het zangkoor zong o.l.v. de heer A. J. Leewens, wederom de „Missa in honore Sanctae Mariae Magda- lenae" van Philip Loots, en na de H Mis de Priestercantate van A. J. Leewens. Des middags bracht „Winnubst" voor dt woning van Pater Modestus een serenade, n.l. een hymne van Ludwig van Beethoven, waarna de voorzitter mgt enige welgekozen woorden aan de Pater zijn geluk- wensen aanbood. Een plechtig Danklof besloot de dag, die Pater MdSestus een van de mooiste van zijn leven noemde, wel ke hij niet licht zou vergeten. In een kort woord richtte hij zich tot de geestelijkheid en de parochianen, om haa^- dank te zeggen vocir de ont vangst, die zij hem bereid hadden en voor al het schpne, dat hem ,zo- wel binnen als buiten de kerk ge- boden was. Tenslotte vroeg hij aller gebed voor zijn zware taak, welke op hem rustte in de uitgestrekte Missiegebieden van het verre Bra zilie. Na het Lof zong het gemengde koor het „Te Deum", dat bij het Priesterjubileum van de Deken over de stad werd uitgezonden. LANGEDIJK, 31 Mei. 38.400 kg aardappelen 28.8033.70, kleine 21.8026.10; 2150 kg rabarber 5.50; 250 kg tomaten 168171. NOORD SCHARWOUDE, 29 Mei. Aaj\gev(»erd: 17.000 kg rabarber 6; 1400 kg vroege aardappelen 2833; kleine 1821. MEDEMBLIK, 29 Mei. Aange- voerd: 19.000 kg grote aardappelen 29—31 en kriel 23—26. GROOTEBROEK, 29 Mei. Aan- gevoerd: 96-500 kg: grote eerstelin- gen 2531, kleine 18—26. kriel 12— 25; rode eerstelingen 30; 50 bos peen 30. BEVERWIJK, 28 Mei. Spinazie 10—29; sla 1 5—14; postelein 15—27; rabarber 612; radijs 812; bloem- kool 1 A 5082; idem 1 4064; bos- peen 3760; asperge wit 80—1.50; aardbeien per doosje 751.36; idem per 67; snijbonen 2.102.40; dubb stambonen 2.70; tomaten 2; peulen 1.501.70; bosuien 713; komkom- mers 961.02. Door de heer R. W. A. Muyen te Heemski k werdcn de eerste toma ten aangevoerd en door de heer J. de Boer uit Castricum de eerste komkommers.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2