Het jubeljaar van de K.A.B. stemt tot voldoening Plechtigheid te Muiderberg UIT DE KERMIS DER WERELD Amerikaanse stad Vanport door watervloed weggespoeld RADIO 'Tealefjf) DE SPEURHOND Ledental stijgt enorm Zei U iets? Monument onthuld ter nagedachtenis van de vergaste Amsterdamse Joden Sport en vervlakking Z. H. Exc. Mgr. J. J. H: van den Biesen te Breda tot Bisschop gewijd Maarschalk Smuts naar Nederland NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Moondag 31 Mei 1948 PAC. 3 STUDIE- EN PROPAGANDA- DAGEN IN ZICHT De ,,Karel Doorman" uit Plymouth vertrokken Rechtsmacht Tribunalen thans bij Kantongerechten Zilveren jubileum Limburgs Cedeputeerde Palembang, het Indonesische Giethoorn. Publiekrechtelijk lichaam voor de advocatuur Fie Carelsen herstellende Papierfabriek afgebrand EX-POOLSE SOLDAAT door collega te Utrecht doodgestoken. De feitelijke heerser over de Arabische staat Irak is Abdul Illah, Regent van het konink- rijk, en oom van de 13-jarige koning Feisal. Nauwelijks 30, is Abdul Illah (links) zowel een goed bestuurder als een sport- man. Dit laatste is misschien een der oorzaken van zijn goe: de verstandhouding met de Engelseij. De 13-jhrige koning Feisal van Irak, (rechts) gaat in Engeland op school. UNAC-luisterwedstrijd Zweedse ex-minister gearresteerd CEZINSHEREN ICING „Willem Ruijs" weer naar Indonesie TENTOONSTELLINC OVER DE JEUCD TENTOONSTELLINC OP HOUTRUST Spaak niet naar Leopold Nieuwe politieke partij PROGRAMMA FEUILLETON De ochtendzittlng van de bonds- raadsvergadering van de K.A.B. In „Custodia" te Den Haag was geheel gevuld met de behande- ling van de jaarverslagen, die se- cretaris De Lange en penning- meester Steinmetz hadden ult te brengen aan de 135 aanwezige afdelingen. Er is in de editie van Zaterdag reeds uitvoerig over ge- schreven, evenals over het grote aantal leden, dat in 1947 was be reikt. Voorzitter v. d. Akker kon na deze mededelingen een enthousi- ast applaus in ontvangst nemen. maar tenslotte nog meer, toen hij verteide dait in April dit aan tal de 62.000 had bereikt. Dat prachtige iresnltaat gaf een std- mulans aan de aanwezige wer- kers, die goed was en verheugd maakte. Zo ook meit de afdelin- (gen, waar er sinds Jianuari al- weer twee bugekomen zijn. Zo gaat de K.A.B. in het bisdom en in geheel het land toch wel even meer dan „lets" betekenen. Dat kwam ook tot uitdrukking in de openingsrede van voorzitter v. d. Akker en later in de toespraak van de onvermoeide rector Kraak- man, voorbeeld voor iedere werker in de K.A.B. Er groeit wat in de gelederen van de organisatie, zei- aen ze, dat tot trots stemt, recht- matige trots. Die goed is, als ieder lid stuk voor stuk tdch christelijk nederig blijft. Dordrecht kreeg van de vergade- ring een ovatie, die tegen de mu- ren opdaverd^ Van de ruim 400 in 1945 was deze stad opgeklommen tot 1000 leden en dat in een ge- meenschap, waar het werkelijk met zo maar gaat. Goed zo, Dordrecht, en laat ze daar zien, dat jullie er zijn, als ze het nodig vinden, de post weg te maken en te openen, om belang- rijke stukken te laten verdwijnen, aldus verteide de Dordtse afgevaar- digde over de moeilijkheden in zijn stad. De voorzitter kondigde verder nog aan, dat van 2124 Augustus wederonj in de nijverheidsschool te Voorhout studiedagen zullen worden gehouden, waar sprekers als rector Kraakman, pater Engelbertus, prof. Rutten, Serrarens en andere over urgente problemen zullen praten, welke studiedagen de algemene ti- tel hebben: „De christen in het ar- beidsleven". Voorts zal midden Junl het eind- rapport gereed zijn over de belang- rijke kwestie der personeelsvereni- gingen. Mening der afdelingen Verschillende afdelingen brachten over de jaarverslagen hun mening naar voren, waarbij vooral de kwes tie der woningproblemen de boven- toon voerde. De woningbouwver- enigingen voelen immers tastbaar, dat hun streven dikwijls wordt te- gengewerkt en dat ze niet kunnen. waartoe ze in staat zijn. Er wordt veel te veel ..g^praat", zei Zoeter- woude, waartege'n de voorzitter on- middellijk in het geweer kwam, door resultaten te noemen. Er zijn resultaten zichtbaar, en binnen af- zienbare tijd komen er meer. Wel verteide hij, dat het ook zijn voort- durende ergernis had, dat overal materialen en werfckrachten be- schikbaar zijn, behalve voor de bouw van arbeiderswoningen. Daarom met hand en tand daar- tegenin voor gezonde toestanden, ook en vooral ten opzichte van de werknemers. (De affiches, overal opgehangen, zowel van K.V.P. als K.A.B. spra- ken boekdelen, ook wat dit betreft) Tot verificateurs werden be- noemd Dordrecht, Leiden, Haar lem. Over de begroting 1948 waren het vooral de Noordhollanders, Enk- huizen, Alkmaar, Heiloo en Pur- merend, die verschillende opmer- kingen hadden. Zo over de kleine afdelingen. die in verhouding meer lasten te dragen hadden, dan de grote. Verder over de deelname aan studiedagen, waarbij zij dikwijls in de verdrukking kwamen, terwijl tot slot Purmerend een zeer hartig woordje sprak over de G.A.'s, die niet altijd blijk geven het wezen en streven van de K.A.B. td verstaan. Rector Kraakman gaf over dit laat- ste voldoende commentaar, om te kunnen concludaren, dat dit tere punt zijn grote belangstelling en zorg heeft. Bezits-spreiding In de middagzitting hield mr dr v. d. Staag een populaire, tevens diepgaande besChouwing over de „bezitsspreiding",. waarin hij de verschillende stelsels, in „Quadra- gesimo Anno" reeds veroordeeld, tegen elkaar afwoog om ten slotte tot de conclusie te komen, dat de arbeider recht heeft op een recht- vdardig loon. Zo te verstaan, dat hij hieruit niet alleen zijn nood- zakelijke levensbehoeften kan put- ten, maar ook, dat hij zich een be- paalde financiele reserve kan aan- kweken om zich eventueel gemak- kelijker en minder bevreesd voor komende verrassingen te kunnen bewegen. Niet zodanig, aldus spr., zoals de professoren Rompje en v. d. Brink dit zagen, om bij de ver- deling der overwinsten in de toe- komst, toezicht te laten uitoefenen op het verkregen bezit van de ar beider, alsof zij niet in staat zouden zijn. zelf hun gelden te beheren. Een vijftal voorstellen, dat van diverse afdelingen was ingekcunen, werden volgens praeadvies van het bondsbestuur behandeld, o.a. voor jubilerende leden speciale insignes te ontwerpen. Het voornaamste was wel: het stichten van een adviesbureau voor Beroeps-, opvoeding- en Onderwijs- vraagstukken. De kosten hiervan bedragen voorlopig f 5 per advies, terwijl dan f 10 uit de bondskas zal worden bijgedragen. Tot slot nog enige stevige opmer- kingen over de K.A.V. in wording, die zich reeds in vele afdelingen begint te vormen, eerst lanfezaam, maar nu reeds stevig en in grote getale, niet om geheel los van alle andere vrouwen een richting te zoe- ken, maar samen met de idealen van de mannelijkeleden, samen ook met de Ned. Kath. Vrouwen- bond te streven naar het goede doel in materieel en geestelijk or- zicht. Het aan Nederland overgedragen vliegdekschip „Karel Doorman" is Zaterdagmiddag uit Plymouth ver trokken. Het zal verschillende oefe- ningen uitvoeren, o.a. met radar, alvorens het te Hoek van Holland aankomt. Het schip zal in Nederland zijn „Sea Fury" en ..Firefly" vliegtuigen aan boord nemen en naar verluidt zal het in Juni naar Engeland terug- keren om aan de noordkust, waar- schijnlijk ter hoogte van de Clyde oefeningen te houden. De „Karel Doorman" heeft thans een berhanning van ongeveer 500 koppen aan,boord, doch de operatie- sterkte ig ongeveer 850 man. Luitenant-admiraal C. E. L. Hel- frich heeft per brief aan de eerste Lord der Britse Admiraliteit zijn dank betuigd, dat hij dit vMegkamp- schip ter beschikking heeft gesteld van de Koninklijke Nederlandse Marine. Dit feit zal, aldus de It. adm. de herinnering levend houden aan de aangename samenwerking, terwijl het zal bij dragen tot het ver- sterken der vriendschappelijke be- trekkingen die gedurende de oorlog zijn gelegd. Gisteren waren de „verkiezin- gen' in Tsjecho Slowakije. Vol gens het nieuwe recept van de volksdemocratie. Ik las, dat hij het tellen van de stemmen de of- ficieel en wettelijk benoemde tellers „op zij geschoven" wer den door de amhtenaren van het Departement van Binnenlandse Zaken, die het werk van de be- voegden overnamen,ze ver- trouwden ze nu zelfs nog niet. Verder las ia, dat de verkiezin- gen „tot nog toe zonder inciden- ten zijn verlopen Dus komt de vrcpg aan de orde, wat eigenlijk een inciden is. Zelfs in de eigen- lijke zin van storing en onder- breking moet het voor de aan- gewezen functionarissen, dunkt mij, toch wel een „incidentge- weest zijn! Voor de communis- ten trouwens ook, want inci dent eel betekent ook „bij- komstig" en de ware vrijheid is in het arme Tsjecho Slowakije kennelijk iets bijkomstigs Bij K.B. is, in verband met de op- heffing der tribunalen met ingang van 1 Juni 1948, de rechtsmacht der tribunalen overgedragen op de kan tongerechten te 's-Hertogenbosch, Breda. Maastricht, Roermond, Nij- megen Zutphen, Zwolle, Enschede, 's-Gravenhag^. Rotterdam, Dor drecht, Middelburg, Zierikzee, Am sterdam, Hilversum, Alkmaar, Haar lem, Utrecht Leeuwarden, Gronin- gen en Assen. De heer Jos H. Maenen; die in 1916 als jongste'lid ziin intrede deed bij de Prov. Staten In Limburg en op 29 Mei 1923 weer als jongste lid, zitting kreeg in het college van Ged. Staten. werd Zaterdag in ver band met zijn zilveren jubileum als Gedeputeerde in 't gouvernements- gebouw gehuldigd. Het voltallig College van Ged. Staten en alle pro vinciate ambtenaren waren hierbij aanwezig. De Commlssaris der Ko- ningin. mr. dr. F. Houben, sprak na- mens het College van Ged. Staten en belichtte de leuensgang van de heer Maenen, die hij schetste als een voorvechter van sociale rechten en een sterk bevorderaar van vele Limburgse belangen.. WJIJ HEBBEN het de laatste weken hier geregeld gehad over de sport en de opvatting die wij als katholieki daarom- trent moeten hebben. Wij we- ten de sport wel degelijk op haar werkelijke waarde te schatten. De sport is iets goeds, maar van beperkte aard. Zij vraagt van nature, in goede banen geleid en in het juiste midden gehouden te worden. Wordt zij dat niet, dan neemt zij een plaats in, die haar rech- teris niet toekomt. Dan is het evenwicht zoek en is er over- drijving ten koste van andere, hogere waarden. Sport kan tot vervlakking en oppervlakkig- heid leiden. Dat gevaar is niet denkbeeldig. Het is juist de taak van de katholieke sportop- vatting dit gevaar te voorko- men en de sportbeoefening in de goqde richting te leiden. Daarom moet de katholieke sportopvatting tot voile ont- plooi'ing komen zowel in het verenigingsleven als in ons eigen persoonlijk gedrag. MARCUS Met de bijzetting van een urn, bevattendc de as van een der 400 jonge joden, - die tijdens de Fe- bruari-razzia te Amsterdam in 1941 door de Duitse overheersers naar Mauthausen werden gevoerd en daar jammerlijk omkwamen, is Zondagmiddag op de Joodse be- graafplaats te Muiderberg de ont- hulling verricht van een monu ment ter nagedachtenis van de buna 60.000 Amsterdamse Joden, die tijdens de oorlogsjaren wer den gedeporteerd en niet uit de concentratiekampen terugkeerden. In het reinigingshuis van de be- graafplaats had een lijkdienst plaats i welke door de ,voorganger van de Joodse Gemeente te Maastricht, de heer M. Mossel, werd geleid. De baar werd vervolgens naar buiten gedragen door Rabbijnen en werd gevolgd door het college van B. en W. van Amsterdam en de burge- meester van Muiderberg. Bij he.t monument werd de urn door opperrabbijn Tal bijgezet naast 27 andere, die reeds tevoren van de begraafplaats te Diemen waren overgebracht. Deze 28 stoffelijke resten zijn bijkans het enig tastbare, dat van ongeveer 100.000 mensen is dvergebleven, wie het leven onder de gruwelijke omstandigheden werd ontnomen door een niets-ontziende vijand. Het monument, ontworpen door de architect Schongut, is een vier- kante heuvel, aan drie zijden omge- ven door eenvoudige, rood bakste- nen muren, die in Hebreews en in Nederlands de tekst voeren: „Gij, die in leven- hier staat, ge- denkt Israels kinderen, weggesleept naar de moordkampen in de jaren 5702—5705,' hun zetel zij onder de vleugelen van Gods majesteit". Naar het veld met de 28 granie- ten stenen, die slechts de namen der omgekomenen dragen, voert een marmeren trap, waarnaast een witte zuil met de jaartallen 19401945, ge- kroond met het Davidsschild. Terwijl de urn aan de aarde werd toevertrouwd, viel een kille regen uit de sombere lucht en velen kon- den hun ontroering niet verbergen. De heer Parsser herinnerde eraan, dat het juist 5 jaar geleden is, dat de grote razzia in Amsterdams bin- nenstad werd gehouden. Opperrabbijn Tal noemde het mo nument een gedenkteken der schaam te, want het herinnert er aan, dat de menselijke beschaving niet bij machte is geweest deze verschrik- kingen te voorkomen. Hij hoopte, dat de mensheid eindelljk de weg zal vinden naar een beschavingspeil, waarop deze gruweidaden onmoge- lijk zullen zijn. De burgemeester van Amsterdam mr. Arn. J. d'Ailly, zeide niet te kunnen begrijpen, hoe voor het ge- beurde ooit barusting er. vergeving mogelijk zullen blijken, want het betreft hier mensen, die weerloos op afschuwelijke wijze zijn afge- maakt. Toch, zo zeide de burgemees ter, spreekt dit monument niet van bitterheid en spreker kreeg daaruit de overtuiging, dat het Joodse volk da kracht zal verzamelen weer een scheppend deel van de Amsterdam se bevolking te vormen. Nadat nog enkele andere sprekers het woord hadden gevoerd, verlie- ten de vele belangstellenden diep onder de indruk de begraafplaats. Naar het ANP verneemt, wordt op 't ministerie van justitie voorbereid een wetsontwerp. houdende de in- stelling van een publiekrechtelijk lichaam voor de advocatuur, dat de naam zal dragen van „Nederlandse orde voor advocaten". Het ontwerp is thans bij de Raad van State. De gezondheidstoestand van me- vrouw Fie Carelsen gaat goed voor- uit. Hoewel zij nog geen bezoek mag ontvangen en volkomen rust werd voorgeschreven, zijn er echter alle aanwijzingen om een volledig her- stel tegemoet te zien. Het zal echter nog wel een paar weken duren. voordat de actrice het ziekenhuis zal mogen verlaten. Zaterdagmiddag omstreeks 6 uur is door onbekende oorzaak de pa pierfabriek van de firma Wesly en Co. te Maastricht door brand vrij- wel geheel verwoest, De fabriekshal ter oppervlakte van ongeveer 600M2 ging verloren. Slechts de kantoren en de daarboven gelegen directeur;- woningen konden gespaard worden. de brandschade wordt door verze- kering gedekt. Door de brand zijn zestig mensen zonder werk. Zaterdagavond omstreeks half tien is een jonge Pool, ile SG-.iarige E. Los, op de Nieuwe Gracht te Utrecht, door de 30-jarige M. Sa- wezijn, eveneens een Pool, met 'n zestal messtgken doodgestoken. Het slachtoffer zeeg in een en was onmiddelliik dood. De dader werd onmiddeiiijk door de politie gearresteerd. Beiden waren voormalige Poolse militairen uit het geallieerde leger, die sedert een jaar in Utrecht ver- blijf hielden. Zij waren Zaterdag avond beschonken. De ongunstig bekend staande da der was Zaterdagavond op bezoek geweest in het voormalig Joodse weeshuis aan de Nieuwe Gracht, waarin thans ongeveer 200 afge- zwaaide Poolse militairen wonen, die in Utrecht bij verschillende be- drijven werkzaaam zijn. Sawezijn echter houdt elders verblijf. Met een derde Pool waren de twee kameraden hevig beschonken, teruggekeerd van een tochtje door de stad. Tegen half tien verlieten Los en Sawezijn het tehuis aan de Nieuwe Gracht opnieuw. Na enkele tientallen meters te hebben afgelegd trok de laatste een dolkmesv te voorschijn en stak daarmede tot zes- maal toe los in het lichaam. Twee der steken kwamen in de hartstreek terecht. Weliswaar probeerde de getroffene terug te keren naar het tehuis, maar hij zakte spoedig in el kaar en overleed. Ooggetuigen hebben verklaard de indruk te hebben gekregen, dat de beide Polen een dronkemansruzie voerden, toen zij de straat opkwa- men. Het slachtoffer was in dienst bij werkspoor. De dader hacUvoor zover bekend geen vast werk. Het Nederlands ComitS ..United Nations Appeal for Children" ver- zoekt ons het volgende op te ne men. Dinsdag 1 Juni zal de Avro in de bonte Dinsdagavondtrein een luis- terwedstrijd ten bate van UNAC uitzenden. Paul Vlaanderen zal in ,.Het Rembrandt-mysterie" 'n schil- derijendiefstal moeten uitpluizen, waaraan de luisteraars kunnen me- dewerken. Oplossingen dienen op een briefkaart, waarop 50 cents postzegels boven het gewone porto moet worden geplakt, te worden in- gezonden aan UNAC, Stadhouders- laan 146, Den Haag. PORTLAND, 31 Mei (Reuter). De in de oorlog gebouwde stad Vanport is Zondag vernield door een watervloed ter oorzake van het overstromen van de Columbia. Van de 18.700 inwoners van de stad is een nog onbekend aantal verdronken. Gehele blokken van houten huizen van twee verdle- pingen werden weggespoeld en als wrakhout op elkaar gedreven. De stad lag ongeveer vijf meter beneden het waterpeil van de rivier terwijl het water in de stad thans even hoog schijnt te staan als in de rivier. Mannen, vrouwen en kinderen werden gegrepen door de kolkende watervloed die zich een weg had gcbroken door een spoordijk. Overlevenden vertelden, dat zij door het water wegge^leurd werden voordat zij wisten dat er sprake was van een overstroming. Honderden mensen zaten Zondagavond op de daken van de niet weggespoelde huizen, wachtend tot zij door een of ander bootje zouden worden op- gepikt. Mannen vormden levepde kettin- gen, waarlangs vrouwen en kinde ren in veiligheid gebracht konden worden, terwijl steeds hoger golven door de straten spoelden, die de lichte huisjes van hun fundamenten scheurden en meevoerden in hun wilde stroom. Sirenegehuil was het eerste, dat de inwoners voor de losgebroken ramp waarschuwde. Vilmar Ljungdahl, in 1936 minis ter van financien in Zweden, is ge arresteerd, daar hij er van verdacht wordt zich wederrechtelijk staats- fondsen tot een totale waarde van bijna 1 millioen kronen te hebben toegeeigend. Ljungdahl is afgeva'ar- digde van de volkspartij der boeren in de Rijksdag. De „Willem Ruys" is Zaterdag middag met ruim 750 passagiers, o.w. 225 kinderen, van de Lloyd- kade vertrokken voor zijn vierde reis naar Batavia. Vijfendertig zui- gelingen maken de reis mee. In Southampton embarkeren boven- dien nog 110 Engelsen, voor het me- rendeel hogere Britse regerings- ambtenaren en 20 kinderen met be- stemming Singapore. Ook op deze reis zijn de meeste passagiers moe- ders en kinderen, die in het kader der gezinshereniging naar Indonesie gaan, alsmede 45 leden van het vrouwenkorps van de KNIL. Honderden zochten een veilig heenkomen boven op de dijk, in af- wachting van overbrenging naar Portland. Andere honderden echter bevonden zich plotseling opgesloten in de verdiepingen der huizen of op de daken. De houten huizen dreven draaiend en kantelend mee op de woeste stroom als lucifersdoosjes of stootten tegen elkander op en wer den versplinterd. Ouders moesten machteloos toezien hoe hun kinde ren door het water van hen werden weggesleurd. Een Rpde-Kruisman verteide van een gezin. dat in een auto zat en dat als verlamd scheen door de aanblik van het aanrollen- de water. Massa's jammerende men- sen liepen rond op de hogere gron- den aan de rand van het' over- stroomde gebied. aan iedereen vra- gend naar vermiste familieteden. Vanport, dat tijdens de oorlog de tweede stad van Oregon was met een bevolking van hoofdzakelijk scheepswerfarbeiders, is gelegen ten Noorden van Portland, in een kom, gevoi%id door de dijken van de grote1 weg, de spoorlijn en de rivier. (Van onze Haagse medewerkerl Gedurende vier weken, omstreeks Augustus van het vplgend jaar. zal Amsterdam of Den Haag een ten- toonstelling hinnen haar muren krij- gen, welke zal zijn gewijd aan de jeugd. De expositie zal een over- zicht geven van al die zorg, die aan de Nederlandse jeugd wordt be- steed. Uitgangspunt vormt daarbij het gezin. daaromheen en daarmede ten nauwste verbonden liggen de terreinen van het onderwijs. vor- ming buiten schoolverband. kinder- bescherming en de kinderhygiene. Aan de tentoonstelling werken me- de alle groepen van de bevolking, die bij de arbeid op de verschillende terreinen zijn betrokken. Geruime tijd werd de behoefte aan een dergelijke expositie reeds gevoeld. Juist tijdens de bezetting en ook daarna was er een streven naar vernieuwing, verbetering en uitbouw waarneembaar. Het doel van de tentoonstelling wordt door de initiatiefnemers dan ook in de eerste plaats gezien als te zijn het geven van voorlichting aan de zeer grote groep van werksters en wer- kers op de boverrgenoemde terrei nen. zowel ten aanzien van de mo- gelijkheden als van de moeilijk heden en leemten. welke er op elk gebied bestaan. Daarnaast kan de tentoonstelling haar nut hebben met betrekking tot de voorlichting der cuders en opvoeders. Vooral de afdeling vorming bui ten schoolverband zal zeer veel leerzaam materiaal omvatten. Waar mogelijk zal gestreefd worden naar een levendig geheel en de jeugd zelf inschakelem Tijdens deze tentoonstelling zul len diverse congressen worden be- legd. KERMIS ACHT1GE CORRESPONDENTS De heer H. te B. vroeg aan Spulbaas wat wis- kunde eigenlijk is. Spulbaas kan hierop direct geen antwoord geven. Hij weet echter wel, dat als wiskunde giskunde wordt 't mis- kunde is. RECLAME Een bordje in een Bra- bants cafe luidt als volgt: De herbergier aanvaardt geen enkele verantwoording voor blessures, die bij het rennen naar de deur op het sluitingsuur worden opgelopen. WIST U DIT AL? De vrouwelijke dui- velsvlg is 1000 maal^zo groot als het mannetje Op haar neus bevindt zich een licht, waar- mee ze haar echtgenoot kan zoekenOp Korea dragen de ede- len nog steeds aen wit te kraag als teken van rouw voor koning Ki- ja, die 3100^jarert ge leden stierfJonas Hannay (1712-1786) was de eerste man, die zich met een parapluie in Londens straten ver- toonde. Hij heeft dit 30 .i aar volgehouden Wanneer een kat niest, is er regen op komst. De melktandgod wordt door vissers van Green land als gelukaanbren- gend bij het vissen be- schcruwdDe bui- gende minaret van Taizz (Yemen) staat bijna drie meter uit T lood. De minaret boog in de richting van Mekka en is nooit meer recht gaan staan sedert de koning van Yeihen in 1260 vergat bjj het bidden te buigen. ORIGINEEL Voor de Amerikaanse kiezers heeft Truman twee zeer geslaagde re- devoeringen gehouden. Achferaf is gebleken, dat dit de eerste waren die hij zelf heeft ge- schreven. SPULBAAS Zondag is te Breda Mgr. Jose- phus Hermanus van den Biesen tot bisschop gewijd en wel tot tltulalr- bisschop van Tulia en apostollsch- vicaris van Lwangwa (Rhodesia). De kerk van Onze Lieve Vrouw ten Hemelopneming, waar de plechtigheid werd gehouden,, was versierd en het kerkplein was ver- fraaid met bloemperken, vlaggen en groen. De belangstelling was zeer groot. Tal van geestelijke en burgerlijke autoriteiten waren aanwezig, Zo zagen wij o.m. burgemeester mr. dr. CI. Prinsen van Breda, ge- neraal Sitzen, de bevelhebber van het derde militaire gewest, baron Speyart van Woerden, de procureur- generaal te Den Bosch, laden van de Bredase rechtbank. mej. Geldens secretaresse van H. M. de Koningin. dom Maehler, abt te Oosterhout,. de provinciaal der Witte Paters en tal van andere geestelijken. De wijdeling werd door de gees- telijkheid en genodigden op feeste- lijke wijze van zijn woning naar de kerk geleid. Een haag van verken- ners en gidseo was langs de gehele weg opgesteld. Terwijl het parochiele zangkoor, versterkt door broeders van de St. Lambertusschool. onder leiding van Walter Cantrijn en aan het orgel De Houtrusthallen zullen van 17 Juni tot en met 15 Juli wederom een tentoonstelling binnen de mu ren hebben. De Stichting Interna tionale Demonstratie 1948 van Am- bachts- en Nijverheidskunst heeft de beste Nederlandse artisten. am- bachtslieden van het scheppend am- bacht en nijverheidskunstindustrien bereid gevonden door hun deelne- ming de bevolking te tonen wat op het gebied van samenwerking tussen kunst en industrie in ons land bereikt is. Niet voor niets werd in de naam het woord ..demonstratie" verwerkt. De Houtrusthallen zullen geen aan- eenschakeling van artikelen en af fiches herbergen. Er zal eveneens worden gewerkt. Pottenbakkers. zilversmeden, graveurs, etsers, hand wevers, gobelinwevers, edelsmeden en kantwerksters zullen hun am- bacht een maand op Houtrust uit oefenen. Niet alleen met de bedoe- ling het publiek te laten zien hoe hun kunstwerken tot stand komen, maar bovenal om belangstelling op te wekken voor het ambacht, vooral bij de jeugd, waaruit toch de krach- ten moeten komen, waaraan de nij- verheidskunstindustrie op het ogen- blik zo grote behoefte heeft. De stands zullen een uitstekende kijk geven op hetgeen de Nederlandse ambachts- en nijverheidskunst pres- teert. Zo zal o.m. veel aandacht worden besteed aan interieurs, tex- tfel, kerkeliike kunst, grafische vak- ken. De P.T.T. zal een gloednieuw proced6 voor het - vervaardigen van postzegels demonstreren. Maar ook het buitenland zal met fraaie inzendingen zijn vertegen- woordigd. Belgie legt de nadruk op keramiek, Italie met byoux en le- derwerk en de deelnemine van Frankrijk staat eveneens vast, Bij- zondere zorg zal worden besteed aan de inzending van Overzeese Gebiedsdelen. onder leiding van het Indisch Instituut te Amsterdam. Men zal Balinese zilversmeden en een houtsniider aan het werk kun nen zien. Blijdorp, de Rotterdamse dierentuin, zorgt voor sfeer. door het aanleggen van een tropische tuin. een sfeer. die nog zal worden verhoogd door het optreden van be- roemde Balinese dansers en een danseres en van een gamelan-orkest Den Haag is in het bgzit van een prachtige expositieruimte. Van die 3100 m2. wordt van 17 Juni16 Juli weer prima gebruik gemaakt. begeleid door Jan Hoogenboom, het Ecce Sacerdos Magnum van Da Vittoria aanhief, schreed de wijde ling d^ kerk binnen, begeleid door mgr. Jos Baeten, bisschop coadjutor van Breda, mgr. W. Mutsaerta, bis schop van Den Bosch en mgr. J. Hanssen, bisschop-coadjutor van Roermond en vele andere hoge geestelijken, autoriteiten en familie- leden..Door ziekte kon de bejaarde bisschop van Breda, mgr. P. Hop- mans, de taak van consecrator niet op zich nemen. Deze functie werd nu waargenomen door mgr. Jos Bae ten, die oorspronkelijk mede-conse- crator zou zijn, terwijl de taak van mede-consecrator nu" werd overge- nomen door mgr. Hanssen. Drapier, hoofd van het kabinet van Spaak, heeft het gerucht vol gens hetwelk Spaak zich binnen- kort naar Pregny zou begeven om daar koning Leopold te ontmoeten, tegengesproken. Maarschalk Jan Smuts, de dezer dagen afgetreden minister-president van Zuid-Afrika zal op Vrijdag 18 Juni a.s. persoonl(jk in het groot auditorium van de Leidse Universi- teit het ere-doctoraat in ontvangst nemen, dat hem tijdens zijn laatste bezoek aan Nederland werd ver- leend op grond van zijn verdienste voor het herstel van de vrede. Dez^r dagen is opgericht een nieuwe politieke partij, die zich noemt ..Onafhankelijk Nationale Groep". Zij zal aan de aanstaande verkiezingen deelnemen met als hjstaanvoerder dr. W. Feuilleton de Bruyn te 's Gravenhage. Generaal Winkelman en staatsraad dr. J. W. Meijer Ranneft hebben steun toege- zegd. Op de lu'st van de Tweede Ea rner komen verder voor Indische specialisten, dissidente liberalen, oud illegalen en aanhangers van natio- naal reveil. DINSDAG 1 JUNI HILVERSUM II. 7.15 gram, mu- ziek. 7.45 Morgengebed. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Herhaling lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Italie zingt. 10.30 Schoolradio. 11.00 Muziek houd fit. 12.03 Vaudeville-orkest. 13.00 Kath. nieuws. 13.45 Uit het boek dier boeken. 14.00 Concert voor viool en orkest. 15.00 Schoolradio. 15.30 Op- gewekte klanken. 16.00 De zonne- bloem. 17.00 Na schooltjjd. 17.45 gr. platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Ned. Strijkorkest; 19.15 Weense speciali- teiten; 19.45 KJMV in de aether; 20.12 Radio Philh. orkest; 22.45 Avondgebed 23.15 Avondconcert van Joh. Brahms. HILVERSUM I 7.30 Gram, pla ten; 7.50 Dagopenlng; 8.45 Muziek en ballet; 9.30 Vioolduet 10.30 Voor de vrouw. 10.50 Kleutertje luister; 11.00 Orgelconcert; 11.45 Stemmings- beelden; 12.33 Ons plattdand; 13.15 Metropole orkest; 14.00 Met naald en schaar; 14.30 Radio-matinee; 16.40 De schoolbel; 17.00 Nederlandse mu- sici voor de jeugd; 17.45 Flitsen uit Oost-Indonesie; 18.15 Pianopotpouri; 18.30 voor de Ned. Strijdkrachten; 19.15 Zang en piano; 19.45 NIWIN- klanken; 21.30 Platen die men graag hoort; 22.30 New London String En semble; 23.15 Olympische overpein- zingen; 23.30 Berlins Philh. Orkest. Oorspronkelijke roman uit het Russische spionnenleven kan, en daar schiet me die kerel haar pardoes in de voet. Hoe vindt u zoiets?" De dokter antwoordde iets onverstaanbaars. Hij onder- zocht de wond en zei: ,,'t Is niet louter 'n vleeswond. De kogel heeft een van de kleine beenderen door- boord en is aan de andere zijde weer uit gekomen. 't Is niet direct gevaarlijk, maar 't zal minstens 'n paar weken duren eer u op die voet kunt staan. Ik zal het eerste verband leggen. Ik zie: U hegft u- zelf voorlopig al geholpen. Mooi, dat is u best toevertrouwd." „Nietwaar?" grijnsde Tegleff. En hij fleemde met duivelse ironie: - „En ik hoor, dat uw vader zich ook al niet wel gevoelt. Ik zal zo vrij zijn, ook hem straks 'n k»rt bezoek te brengen." En Alexandra voelde zich rillen van dAft en ver- ontwaardiging. Toen het verband gelegd was, zei Djalanda: „Ik zal morgenavond te- rugkomen." ..Overbodig, dokter," merkte Te gleff brutaal op. ,.Ik zal u laten roepen als uw advies en hulp nog nodig mochten blijken." De dokter beet zich op de lippen; hij waagde het niet, een enkel woord in te brengen tegen de beschikking, die getroffen werd door een zo machtig persoon. Toen ie vertrokken was, zei Tegleff tot Alexandra: ,.En vertel 48. „Ik heb Zuster Alexandra op haar dringend verzoek naar haar kamer doen vervoeren, want het was haar onmogelijk op de gewonde voet te staan." „Geef me de reserve-sleutels van de hoofdingang, ik wil Zuster Ale xandra m'n deelneming gaan betui- gen." Op dit ogenblik reed de auto van dokter Djalanda het voorplein op. Tegleff liet hem voorgaan en volg- de hem naar de kamer van Alexan dra. Deze zat in haar leunstoel met haar gewonde voet op de zitting van 'n tweede en kon 'n gevoel van walging niet onderdrukken, toen de Speurhond haar hand greep en zei: „Wel, wel, Zuster Alexandra, wat 'n ongelukkig toeval en wat 'n uils- kuikens van soldaten houdt Rus- land er toch op na. Verbeeld u, dokter, Zuster Alexandra wil haar zieken gaan bezoeken, want ze heeft zo'n nobel karakter, dat ze zelfs 's nachts tot heil der mensheid werkt. Ze gaat kalm de deur uit, beurt er? De schildwacht roept Wie delt op haar gemak de tuin door om naar 't achterpoortje te gaan, dat is de naaste weg, en wat ge- beurt er? De schildwacht roep: „Wie daar?" Ze hoort het niet, iets wat iedereen, die vervuld is met gevoe- lens van naastenliefde overkomen me nu eens de toedracht van de zaak. Ik wil zoiets graag van beide kanten horen." Maar Alexandra, gloeiend van verontwaardiging, beet hem toe: „Gij zijt voldoende ingelicht. Ge weet alles. Onze vlucht is verijdeld. Doe wat u goeddunkt."-' „Onze?"Tegleff deed of ie stomverbaasd waswaart ge dan met tweeen?" „Ja." zei ze, in 'n onweerstaanbare drang hem te dwarsbomen, „ik was met hem. die ik vurig lief heb, die ik heb laten vluchten en die ge niet 'n tweede maal in handen zult krij- gen, met Michael Gorocha!" De gorilla-gestalte van Tegleff rekte zich uit, hij hief de handen boven z'n hoofd samen: „Wat 'n pracht-idylie! En dat zo'n ezel van 'n schildwacht die nu zo wreed ver- storen moest! Ha, ha, ha, ziek zou 'n mens er zich om lachan: En heb je nu helemaal geen medelijden met mij gehad? Heb je er helemaal niet bij gedacht, dat m'n beste leraar in het Frans op de loop is? Da's toch niet aardig van je! Nu zie je 'ns hoe goedgelovig en onnozel ik ben. Ik had Gorocha nog wel willen meenemen als huisgenoot, als een van m'n secretarissen!" Plotseling greep ie haar bij de polsen, brulde haar toe: „Hoe ben jij de toren- kamer binnen kunnen komen? Spreek op!" Alexandra lachte flauw tjes: ..Heel eenvoudig. Doordat va der zich ook al „niet lekker ge- voelde", heb ik de kans gezien de sleutel uit z'n zak te halen." ..En nou denk je zeker het pleit gewonnen te hebben?" „Ja. dat denk ik." ..Dan denk je verkeerd, want Alexandra Krylow zal mijn vrouw worden. Ze zal, ten aanhore van vier getuigen, „ja" zeggen en ze zal me naar Parijs volgen." „Liever de dood!'T „Ik laat je geen keuze, mti engel. Je zoudt zelfs geen kans krijgen, jezelf van 't leven te beroven, want vanaf deze minuut zal Alexandra Krylow, beschuldigd van contra-re- volutionnaire propaganda en daden, onder bewaking staan, tot op het ogenblik, waarop zij in de echt ver bonden zal zijn met Tegleff alias Arthur d'Artillac. Diezelfde dag vertrekken we per extra trein naar Riga. Daar schepen we ons in op een van onze oorlogsschepen, dat ons naar 'n Franse haven zal bren gen; maar, dat schip en die haven blijven voorlopig geheim. Ziezo, nu zal ik even de nodige maatregelen treffen." Hij schelde driemaal. On middeiiijk daarop verscheen de wachtcommandant. Tegleff ging voor hem staan en zei streng: „Het Hoofd van de RijksveiUgheidsdienst beveelt, dat deze dame onder be waking blijft. Ze zal/ zo spoedig mogelijk worden overgebracht naar de Peter en Paulsgevangenis." Zonder nog iemand te bezien, ver- trok fiij kalm, alsof er niets was voorgevallen, reed naar de Open- bare Bibliotheek terug en, toen ie zich ter ruste legde, mompelde hij: ..Wat 'n eigenaardige wending! Wel amusant. Maar toen moet ik voor- zichtig zijn. Gorocha gevlycht! Hm! Er zal weer het eeij en ander aan de grote klok gehangen worden. Er komt weer meer werk' aan de win- kel. Ik zal 'n paar uur gaan slapen en dan twee specialisten naar Kry low sturen, om me verslag te doen uitbrengen van diens gezondheids toestand. 't Recht zal in Rusland toch z'n loop hebben, al blaast hij de kraaienmars." (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3