President Truman verklaarde geteisterde streken tot ^rampgebied J Voor Alkmaar en omgeving Oppositie weer in de regering van de Republiek? Gemeenteraadsverkiezingen in Beieren Wetsontwerp publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties 1,1 Christelijke Unie in Palestina klaagt de Joden aan DINSDAG 1 JUNI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11274 BUREAUX: De watersnood in Amerika Golven van de Columbia-rivier veroorzaken nieuwe dijk-doorbraak Moskou en Djogja Haifa sprak met leden C. v. C. D. Handel in verdoven.de middelen Z.H. de Paus morgen voor de radio ATTLEE VERKLAART: Geen kloof tussen V.S. en Engeland Basis voor samenwerking is al gelegd Mr. Bodde was niet geheel normaal Koningin bezocht schilderijen expositie Als een huldebetuiging van de stad Bazel aan de R.A.F. voor diens werk in oorlogstijd, vertoeven thans Zwitserse musici, hoornblazers en jodelers in Londen, waar zij deelnemen aan het Zwitserse Folklorefeest, dat Woensdagavond in de Royal Albert Hall werd gehouden. De Zwitsers in hun nationale klederdracht op de treden van de ingang van de Albert Hall. Christen-Democraten niet meer de sterkste partij Winst voor socialisten en communisten Voorzitter Artsenkamer veroordeeld COMMISSIE VAN NECEN NAAR BANDOENG Als waarnemer bij de federale conferentie Arabieren steken oude wijk van Jeruzalem in brand Concert op 6000 meter Goon de Rijksbemiddelaars heen Op het vliegveld Kemajoran te Batavia werd Dinsdag 25 Mei J.l. de Constellation PH-TDB gedoopt tot het vliegtuig „Batavia". De doop geschiedde door de burgemeester van Batavia, de heer R. Th. Praaning. Kloosters en ziekenhuizen gebruikt als militaire bases Padvinderij herleeft in Duitsland Wapenstilstand reeds door Arabieren aanvaard? Dalton weer in de Britse regering Spaak was toch bij Koning Leopold Franse Ambassadeur bezocht- Maastricht- Markos bereid tot onderhandelen Graaf Bernadotte in Palestina WEERSVERWACHTING Verzending van zeepost Nieuuj Hoofdredacteur H. N. Smlts, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per ma and. Advertentle-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't ntrgem veilig Vondel ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.). 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59. Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank TRUMAN heeft het door overstroming geteisterde gebied in het Noordwesten der Verenigde Staten tot „rampgebied" ver- klaard en bevel gegeven overgebleven oorlogsvoorraden voor hulp en wederopbouw te gebruiken. Het ergst is de plaats Vanport in Oregon getroffen, een gemeente van bijna 19.000 inwoners, die in de oorlogsjaren is ontstaan. Men vreest, dat honderden personen te Vanport, dat door het water is leeggevaagd, verdronKen zijn. De President heeft zijn ..diepste sympathie met de slachtoffers der overstroming" be- tuigd. De order van Truman geldt voor delen van de staten Washington, Oregon en Idaho. Nog twee andere dijken zjjn doorgebroken door de opstuwende golven van de Columbia-rivier in de nabijheid van Woodland in de staat Washington. De inwoners van de streek zijn tijdig gewaar- schuwd en de overheid denkt, dat zij een onderkomen hebben kun- nen vinden voor de overstroming. Door deze nieuwe djjkbreuken staan duize'nden hectaren bouw- grond onder water. Te Vanport hebben de reddingsploegen hun werk niet kunnen voortzetten door het wassende water. Men gelooft, dat bij de overstro ming van Vanport minstens 300 personen om het leven zijn geko- men. Men is thans bezig met het dreggingswerk, maar er zijn tot nu toe geen lijken opgehaald uit het thans rustige meer, dat de stad met een acht meter hoge watermassa overdekt. Voordat het water van de Colum bia-rivier Zondag de dijken door- brak, was medegedeeld, dat er geen gevaar te duchten was en dat men door middel van sirenes voor even- tueel gevaar zou waarschuwen. Men verwacht, dat de rivier van- daag te Portland haar hoogste peil zal bereiken. De reddingsploegen te Vanport zijn gewaarschuwd voor een eventuele nieuwe vloed. Het *s een ramp van de grootste afmetingen en het juiste aantal do- DJOKJAKARTA, 31 Mel (An- tara). Volgens een bericht van „Antara" had er Zondag een ont- moeting plaats tussen de Ameri- kaansc leden der Commissie voor Goede Diensten en Moh. Hatta, bij welke samenkomst de buiten- landse betrekkingen der Republiek ter sprake zijn gekomen. Zondag verklaarde de republi- keinse Minister van Buitenlandse Zaken, Hadji Agoes Salim. aan een vertegenwoordiger van Antora: „Het is moeilijk, de Nederlanders steeds maar weer genoegdoening te schenken" en hij voegde hieraan toe nog steeds niet op de hoogte te zijn van de feiten betreffende de affaire- Soeripno, zulks door de moeilijke verbindingen van de republiek met het buitenland, waarvoor alduS de heer Salim de Nederlandse blokkade verantwoordelijk is. Hij zeide ook nog dat, indien er wer- kelijk een overeenkomst is gesloten tussen Rusland en de Republiek, het voor de republikeinse regering moeilijk zal zjjn, haar te ratificeren, teneinde de sfeer rondom de onder- handelingen niet te verstoren. In dien echter de erkenning unitate- raal van de Sovjet-Dnie is uitge- gaan, zal zij moeilijk kunnen wor den geweigerd. De Maastrichtse recherche heeft Zaterdag drie personen aangehou- den, die trachtten tubes morfine te verkopen. Men slaagde erin dertig tubes van dit #gevaarlijke verdo vende goedje in beslag te nemen. den zal eerst na dagen, misschien zelfs na weken, bekend zijn. De meeste slachtoffers vielen on der kinderen, die in de zon aan het spelen waren, toen de kokende gol ven de drukke binnenstad binnen- sloegen. In de tot rust gekomen zee, die thans bedekt wat eens Vanport was, zijn scheepslieden aan de arbeid. Een bemanning haalde vijf lijken uit 6£n kamer. Volgens Gerald Wesselius, onder- directeur van het Rode Kruis in het kustgebied van de Stille Oceaan, is dit de grootste ramp in de ge- schiedenis van dit kustgebied. Dui- zenden redden hun leven door zwemmen, hardlopen en zich voort- trekken langs een keten van men- sen, doch honderden werden over- vallen, toen de zwakke huizen als tenten samenklapten. Velen werden in hun auto verrast en tallozen ver- dwenen in de golven, nadat zij uit hun huizen waren gesprongen, die van de fundamenten los geraakt waren. A.F.P. meldt heden uit Washing ton, dat volgens inlichtingen, door de hoofdzetel van het Amerikaanse Rode Kruis ontvangen, 45.000 per sonen zonder onderdak zouden zijn tengevolge van de overstromingen in Oregon. Bijna 9000 woningen zouden vernield of beschadigd zijn. r Naar Radio Vaticana mededeelt, zal Z. H. de Paus Woensdag 2 Juni op zijn naamdag (H. Eugemus) een rede houden tot het H. College van Kardinalen, om te danken voor de gelukwensen, die hem door het H. College zullen worden aangeboden. Deze rede zal door Radio-Vaticana om 9,30 uur, Nederlandse tijd, wor den uitgezonden op de golflengten 19.87 m. 25,55 m en 222 meter. De rede zal ook door alle Italiaanse zenders worden uitgezonden. Attlee, de Britse eerste minister, heeft gisteren in antwoord op een vraag van een lid der Conservatieve Partij, verklaard, dat er geen kloof bestaat tussen Engeland en de Ver. Staten als gevolg van verschil van mening over de Palestijnse kwestie. Attlee zei verder, dat er nog geen verklaring over Palestina zou wor den afgelegd, aangezien de Veilig- heidsraad nog doende was een be- stand te bewerkstelligen. Op een vraag van Eden zei Attlee nog, dat de regering haar uiterste best doet om beide partijen de resolutie van de Veiligheidsraad te doen aanvaar- den. De speciale correspondent van Aneta te Kalioerang meldt: „De onderhandelngen tussen Neder- land en de republiek zullen zeker worden be'invloed door de komen- de wljzigingen in het republikein se kablnet," aldus vernam Aneta Zondag van republikeinse zjjde. De kabinetswijziging heeft haar basis in de resolutie, die op 20 Mei door verschillende politieke par tijen in de republiek werd aange- nomen, om in deze tijd de repu blikeinse regering te steunen. Sjarifoeddins oppositiepartij. het democratische volksfront (front Rakjat Demokrasi) is reeds defini- tief uitgenodigd om een vertegen woordiger in het republikeinse ka- binet aan te wijzen en naar Aneta verneemt zal dit hoogstwaarschijn- lijk de leider der partij, Amir Sja- rifoeddin, worden, terwijl in repu blikeinse kringen te Kalioerang ook de naam van Setiadjit wordt genoemd als mogelijke candidaat voor opname in het kabinet. De be- doeling der wijziging is, een sterk nationaal kabinet te vormen, zonder oppositiepartij, teneinde in deze moeilijke tijd eenheid te verkrljgen, en het kabinet de meest volledige steun te verschaffen. De basis voor de samenwerking is reeds gelegd en Maandag zal waarschijnlijk te Djok- ja tussen het kabinet en de betrok- ken politieke partijen een bespre- king plaats hebben over de verde- ling der portefeuilles. In het nieu we kabinet zal dus de linkervleugel vertegenwoordigd zijn. Van officiele republikeinse zijde waren omtrent een en ander nog geen mededelingen te verkrijgen. Over de a.s. wijziging in het re publikeinse kabinet seinde AFP Maandagavond nog uit Batavia: Men verwacht, dat de vorming van het nieuwe republikeinse kabi net nog in de loop van hedenavond haar beslag zal krijgen. Dr. Soe- kiman, de leider van de Islamieti- sche Partij (Masjoemi) heeft geen bezwaren geopperd tegen een deel- name van socialistisch-communis- tische zijde aan de samenstelling van het kabinet. Reuter meldt, dat elf Indonesi- sche politieke partijen heden beslo- ten hebben een nationaal front te vormen. Zij besloten tevens een nationaal programma te ontwerpen. hetwelk aan president Soekarno zal worden voorgelegd. Op grond van verminderde toere- keningsvatbaarheid, heeft het Haag- se Tribunaal mr. dr. Th. Bodde, advocaat te 's Gravenhage, die be- schuldigd wordt tijdens de bezet- ting excessieve honoraria te bere- kenen om Nederlanders uit Duitse handen te halen, manipuleerde om een directoraat bij de N.V. Philips gloeilampenfabrieken te krijgen en zich in Augustus 1944 liet benoe- men tot directeur-generaal van dit concern, veroordeeld tot twee jaar internering met aftrek van voorlo- pige detentie, eindigend op 8 No vember 1948. Van het vermogen werd f 5000.en een kwart van een buitengoed verbeurd verklaard. H. M. de Koningin heeft Maan- dagmiddag vergezeld door haar dame du palais mevr. L. F. de Beaufort een bezoek gebracht aan de tentoonstelling, welke door de werkgemeenschap van Arnhemse kunstenaars in het expositielokaal van hun Apeldoornse confreres aan de Loolaan wordt gehouden. De SOCIAAL - DEMOCRATEN hebben Zondag bij de gemeen teraadsverkiezingen in Beieren de grootste winst geboekt. Ook de communisten gineen in stemmeij- tal vooruit. De Christen-democra- ten, die in het Parlement de sterk ste nartij vormen. ziin door on- derlinge verdeeldheid, niet meer de grootste partij. De sociaal-democrat»v Hie nu de grootste partij vormen. willen thans nieuwe oarlementsverklezingen be werkstelligen. De stemmen der Christelijk-democraten ziin in onge- veer gelijke helften verdeeld over de Christelijk Socialen in engere zin en de meer federalistisch ge- zinde Beierse partij. Daar blijkens de uitslag der ge meenteraadsverkiezingen de Chris- teli.ik-Socialen hun absolute meer- derheid verloren hebben willen de sociaal-democraten eventueel een referendum voor nieuwe verkiezln- gen doen plaats hebben. Volgens Reuter's correspondent bewijst de achteruitgang van de Christelijk Socialen. dat Zl1 e9< hun ..Christendemocratische bondgeno- ten" in andere staten gestadig ter- rein verliezen. Dit aldus de cor respondent. niet toe te schriiven aan een verschuiving naar links maar aan een splitsing onder de conservatieve kiezers. Katholieke en protestantse kiezers zeiden zich van elkaar af te scheiden, evenals uni- tariers en federalisten. Uit de definitieve uitslagen bliikt, dat de conservatieve Christelijk-So- ciale Unie. de sterkste politieke par tij van West-Duitsland, bijna de helft van haar sterkte heeft verloren aan de communisten en aan de rech- tervleugel-partijen. In de 41 Beierse steden zijn 1.200.000 kiezers ter stembus ge- weest. In sommige gebieden, vooral in de stad Neurenberg. heeft de communistische invloed zich onver- wacht sterk vergroot. In Neurenberg behaalden de com munisten 24.033 stemmen of 6.000 meer dan In 1946. De communisten eindigden voor de christelijk sociale unie en de vrije democratische partij, maar achter de sociaal democratische partij, welke 46.650 stemmen behaalde. Bij de verkiezingen in de overige steden. waar gestemd werd. behaal den de communisten ongeveer 10% van de stemmen, vergeleken met 9.3 het vorig jaar. Duitse conservatieven schreven het toegenomen aantal communisti sche stemmen bij de gemeenteraads verkiezingen in Neurenberg toe; aan een poging van de kiezers „om het militaire bestuur te intimideren teneinde meer levensmiddelen te krijgen". Het tribunaal te 's Gravenhage heeft geadviseerd dr C. C. A. Croin tijdens de bezetting voorzitter van de artsenkamer, een straf op te leg- gen van vijf jaar internering met aftrek van voorarrest, eindigende 13 April 1950, verbeurdverklaring vana f 50.000.— en van zijn radio en ontzetting uit de kiesrechten. Naar het A. N. P. verneemt heeft de Nederlandse regering de leden van de commissie van ne- gen, die. zoals bekend, de Ron- de Tafel-conferentie met Indone sia voor wat Nederland betreft voorbereid, uitgenodigd om de federale conferentie te Bandoeng als waarnemer bij te wonen. Nu reeds kunnen wij mededelen, dat de heer P. Kerstens deze uitno- diging heeft aangenomen en dus binnenlcort naar Indonesie zal ver- trekken. Naar de heer Van der Goes van Naters ons mededeelde. zal hij tot zijn spijt in verband met de a.s. verkiezingen van de uitno- diging geen gebruik kunnen maken. Zijn partijgenoot Joekes zal echter binnenkort naar Bandoeng reizen en hoopt dan kort voor de verkie zingen weer in Nederland terug te zijn. terwijl daarna prof. Logemann de heer Joekes op de conferentie in Bandoeng zal aflossen. Zoals be kend bevindt de heer Stikker zich momenteel reeds in Indonesie. Prof. Rommc deelde ons mede, dat, zodra hem de formele uitno- diging tot het reizen naar Ban doeng zal hebben bereikt, hij deze uitnodiging zal aanvaarden. HAIFA, 31 Mei (Reuter). Reuter verneemt van Britse mili taire zijde, dat de Arabieren de door hen veroverde Joodse oude stad van Jeruzalem in brand ste- ken „als hygienische maatregel". Dezeifde Britse bronnen delen mee, dat ruim duizend non-combat- tanten uit de oude stad naar Kata- mon, ten zuidwesten van Jeruzalem geevacueerd zijn, terwijl honderd- vijftig Joden aan het Rode Kruis zijn overgedragen en 350 als gevangenen naar Transjordanie zijn gevoerd. Op het vliegveld Schiphol arri- veerde met de KLM DC 6. de Prin- ses Beatrix", uit Johannesburg, het Amsterdams Strijkkwartet, dat een tournee door Zuid-Afrika he 1. g - maakt. Tijdens de reis heeft het kwartet. bestaande uit de heren M. Frank. N. de Klijn, D. J. Vos en H. Salo mon, op het traject, tussen Cano- Tunis. terwijl het vliegtuig op een hoogte, van 6000 M. vloog, een Mo zart-concert gegeven, hetgeen door de passagiers zeer op prijs werd ge- steld. Onder hen bevond zich de kunstschilder Cecile Michaelis uit Johannesburg, die tijdens het con cert portrettekeningen van de leden van het Strijkkwartet maakte. DEZER DAGEN kwamen te 's-Hertogenbosch de leden van de Nederlandse Katholieke Bond van Brood-, Koek- en Banket- bakkers en Cacao-, Chocolade- en Suikerbewerkers in vergade- ring bijeen. Op de eerste dag voerde de voorzitter van de Ka tholieke Arbeidersbeweging de heer A. C. de Bruyn het woord. Hi) zeide o.m., dat het niet onredelijk is aan te nemen, dat bin- nen afzienbare tijd een wetsontwerp op de publiekrechtelijke be- drijisorganisaties bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. hetgeen betekeni, dat het college van Rijksbemiddelaars in <je huidige vorm gaat verdwijnen. In plaats hiervan komt een so ciaal economische raad, waarin zo- wel overheid als de centrale orga- nisaties zitting hebben. De raad JERUZALEM, 31 Mei (A.P.) De Christelijke Unie in Palestina heeft er de Joodse strijdkrachten vandaag in een manifest van beschuldigd, christelijke religieuze en humanitaire instellingen in de slag om Jeruzalem als militaire bases gebruikt te hebben. In het manifest werd gezegd, dat drie priesters gedood en twee ge- wond zijn. Meer dan 100 kinderen en andere burgers in de heilige stad zijri gevallen „sinds de joden hun aanval begonnen". Het manifest is opgesteld in het latijnse patriarchaat en is getekend door de Grieks en Armeens ortho- doxe patriarchen, de orde der Franciscanen, die de Terra Sancta onder haar hoede heeft, de Koptisch en Syrische Orthodoxe Patriarcha- ten en de Grieks en Armeens Ka tholieke Vicarien. In het manifest kwam de volgen- de lijst van instellingen voor „van waaruit de joden hun geschutsvuur op de heilige stad gericht hadden". 1. het Grieks-Orthodoxe klooster van St. George en een gedeelte van het Armeens Orthodoxe klooster dat de joden op 14 Mei bezet hadden; 2. het klooster van Onze Lieve Vrouw van Frankrijk, dat op 15 Mei bezet en versterkt is en de hoofd- basis is gemaakt van de aanval op de heilige stad; 3. het klooster van de eerwaarde Zusters Redemptoristen. dat op 15 Mei bezet is en op dezeifde wijze gebruikt is als het onder 2) ge- noemde; 4. het Franse ziekenhuis, dat de Joodse militairen bezet hebben on- danks de aanwezigheid van de zus ters van de Heilige Jozef en hun pa- tienten en zonder acht te slaan op de rode kruisvlag, die boven op de gebouwen woei; 5. het Italiaanse ziekenhuis, dat het internationale rode kruis op 15 Mei onder zijn bescherming geno- men heeft. Een troep gewapende joden heeft het ziekenhuis bezet, de rode kruisvlag neergehaald en de eigen vlag gehesen ondanks de pro- testen van de Italiaanse consul. De joden hebben de terrassen gebruikt als geschutsstellingen; 6. het gebouw van de Apostoll- sche Delegatie, dat beschermd werd door de vlag van de Heilige Stoel; 7. het klooster van de Duitse pa ters Benedictijnen, dat op 18 Mei bezet en door de joden als een stra- tegisch belangrijke stelling gebruikt is en een van hun belangrijke bases i wat betreft de kerken en kloosters, is geweest voor de beschieting van de Heilige Stad; 8. de Engelse school op de Zions- berg en het Grieks-Orthodoxe klooster van de Heilige Johannes, die op 15 Mei bezet zijn. In het manifest werden de Joden er verder van beschuldigd geschoten te hebben van de Hebreeuwse Uni- versiteif en het Hadassah-ziekenhuis op de berg Scopus uit. Ook uit twee grote synagoges in de oude stad, die de Arabische troepen naderhand vernield hebben, is geschoten. In het manifest worden tevens een groot aantal instellingen ge noemd, die door granaatvuur ge troffen zijn (de gebouwen die door de Joden veroverd zijn, zijn daarna door de Arabische troepen onder vuur genomen): het convent van Onze Lieve Vrouw, dat na bezetting door de Joden grotendeels verwoest is, het klooster der Redemptoristen, dat de Joden vernietigd en gedeelte- lijk in brand gestoken hebben. het klooster der Duitse Benedic tijnen, waarvan de toren en de kerk na de Joodse bezetting zijn bescha digd, het grote klooster van de Paters Franciscanen bij het Heilige Graf is op 19, 23 en 24 Mei door de granaten getroffen. De kloosterhof, het wees- huis en het algemeen secretariaat zijn beschadigd. Vele kinderen wer den gedood of gewond. De poort van het Grieks Katho lieke patriarchaat is op 16 en 29 Mei door granaten getroffen. De gebou wen zijn beschadigd en mensen ge wond. In het manifest werd gezegd, dat de inlichtingen niet volledig waren die zich nog in de handen der joden bevinden. moet de verordeningen op het ge bied van de lonen en arbeidsvoor- waarden goedkeuren. De betrokken minister alleen kan de besluiten vernietigen. Nadat de heer de Bruyn nog andere actuele vraag- stukken aangeroerd had, sprak hij over de ongeorganislerden. Het pa- rasiteren op georganiseerden moet koste wat kost beeindigd worden, aldus de heer de Bruyn. yervol- gens besloot de vergadering een fusie aan te gaan met de bond van Katholieke Slagersgezellen St. Jo- fis. Op Maandag kwamen de afde- lingsvoorstellen aan de orde. De verkiezing van bestuursleden werd uitgesteld tot het a.s. fusiecongres. Vooral de gemeente-klassen-inde- ling werd ernstig becritiseerd. De afgevaardigde van Zuid-Limburg stelde voor zijn streek in een klas- se in te delen. Met enkele voor- beelden toonde hij aan welk een on- recht de mensen naar zijn mening dor de klassen-indeling wordt aan- gedaan. Ook in Noord-Brabant man- keert volgens de leden het een en ander aan deze gemeenten-classifl- catie. Andere leden opperden be zwaren tegen het feit, dat katholie ke feestdagen als snipperdagen aangerekend worden. De voorzitter wees er in dit verband op. dat wij ook met het Westen rekening moe- ten houden, waar veel minder ka- tholieken wonen dan in het Zuide- lijk deel van Nederland. Met een gemeenschappelijke maaltijd werd de vergadering tegen twee uur des middags gesloten. BERLIJN (A.P.) 5>e Britse autoriteiten hebben als eersten voorlopig de padvinderij weer toe- gestaan. Katholieke, Evangelische en vrije kerken mogen drie padvinders- groepen vormen. Het uniformverbod blijft echter van kracht. Uit Cairo wordt gemeld, dat de Egyptische Premier op een pers- conferentie heeft -verklaard, dat het voorstel van de Veiligheids raad waarschijnlijk zou worden aangenomen. Persoonlijk was hij voorstander van de wapenstilstand. Uit Amman wordt echter bericht, dat vertegenwoordigers van de vijf Arabische landen. die in Palestina vechten, Maandagavond in Amman bijeen zijn gekomen om een ant woord op te stellen op het verzoek van de Veiligheidsraad om het vuren vier weken te staken. De bespre- kingen worden hedenmorgen voort- gezet. Hugh Dalton. de voormalige Rrit- se minister van financien. die 't vorig jaar aftrad, omdat hij on- tijdig regevens over de begroting aan een journalist had verstrekt, keert in de Britse regering terug als Minister voor het Hertogdom Lancaster. Dit is ..een ministeriele sinecure", die, aldus Reuter. d'ent om belang rijke ministeriele functies op ander gebied te dekken. In de laatste tijd was de Minister voor Lancaster verantwoordelijk voor de Britse zone in Duitsland. maar er wordt meegedeeld. dat de betrokken be- windsman deze taak niet meer zal vervullen. Dalton volgt Lord Pakenham op, die tot Minister van Luchtvaart is benoemd. Deze treedt in de plaats van Lord Nathan, die is uitgetreden. Bevin zal verantwoordelijk blijven voor de Britse z6nes in Duitsland en Oostenrijk. Dalton zal ongeveer de functie hebben van een Minister zonder portefeuille en speciale op- drachten krijgen. Het kabinet van de eerste-minis- ter Spaak deelt mede, dat de eer ste minister Zaterdag en Zondag in Zwitserlapd is geweest. waar hij fweemaal een onderhoua heeft ge- had met de koning. Hij zal zijn col- lega's van deze besprekingen op de hoogte brengen tijdens de kabinets- vergadering van Vrijdag a.s. De Franse ambassadeur, Z. Exe. J. Riviere, bracht Zondag een be zoek aan de R.K. Openbare Lees- zaal en Bibyotheek te Maastricht, waaraan door tussenkomst van de Alliance Frangaise te Maastricht door de Franse regering een kost-' bare collectie boeken was geschon- ken. Van deze schenking had de leeszaal-directie een kleine tentoon stelling georganiseerd. De heer Ri viere sprak met waardering over de zorg, waarmee de Franse boeken hier werden ondergebracht en zeg- de toe, dat ziin regering nog meer boeken voor de leeszaal zal ter be- schikking stellen. De ambassadeur vroeg aandacht ook voor de Fran se filmkunst. welke als eultuur- uiting mede zal kunnen dienen tot versterking van de vriendschaps- banden tussen beide volken. ATHENE. 1 Juni (Reuter). De radio van Generaal Markos. de lei der van de Griekse guerillastrijders, heeft medegedeeld, dat de Griekse guerillastrijders bereid zijn bespre kingen te beginnen over „elk voor stel, dat bedoeld is het bloedvergie- ten van broeders onderling te doen eindigen". De ..monarcho-fascisten" moesten deze suggestie echter niet opvatten als een teken van zwakte aldus werd er aan toegevoegd. De bemiddelaar van de V. N. voor Palestina. Graaf Folke Bernadotte, is Maandagmorgen met zijn speciale vliegtuig uit Cairo te Haifa aange- komen. Later op de dag vertrok Bernadotte naar Tel Aviv, waar hij JMosje Sjertok hoopte te spreken. om nog Maandagavond naar Haifa terug te keren. Dinsdag zou hij naar Amman, de hoofdstad van Transjor danie vertrekken, voor een onder- houd met de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Azzam Pas- ja. Medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond: PL A AT SELIJKE BUIEN! Wisselend bewolkt met plaat- seljjke buien, hier en daar met onweer. Zwakke tot ma- tige wind, overwegend tussen West en Zuld. Welnlg veran- dering in temperatuur. Naar Ned. Oost Indie kan zee- post worden verzonden met het m.s. „Garoet" dat op 5 Juni van Rotterdam vertrekt. Naar West Indie kan dit ge- schieden met het s.s. „Cottica" dat op 8 Juni uit Amsterdam vertrekt

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1