Van alle in Nederland wonende Duitsers zal nog geen 10 pet. worden uitgewezen Joden en Arabieren „in principe wapenstilstand van vier weken voor De problemen van stad en platteland Voor Alkmaar en omgeving Kamp Marienhos voldoet aan alle redejijke eisen Heeft de Koning zich verzoend met de gedachte af te treden Verwachtingen te Lake Success zijn echter niet hoog gespannen Zesmogendhedenconferentie over West-Duitsland ten einde WOENSDAG 2 JUNI 1948 44e JAARGANG NUMMER 11275 BUREAUX: Vreemdelingendienst verdedigt zich Zelfstandigen M i tSj 3 Vlak bij het Bloemendaalse Kopje, in een ongerept stnkje duin- schoon, verrijst Nederlands nieuwste en naar de bouwers bewe- ren schoonste openluchttheater. Op initiatief van 84 Bloemen- dalers, die de gelden voor het nieuwe theater verschaften, komt hier een werk tot stand, dat getuigt, wat gemeenschapszin ver- mag. Op 31 Augustus zal het nieuwe theater worden geopend. Het nieuwe theater in aanbouw. Ook Meyerink wil graag naar Bandoeng Dr. Malan kabinetsformateur SPAAK'S BEZOEK AAN LEOPOLD Katholieken maken zich niet meer druk H Internationale controle-organisatie voor de Rurh-industrieen Sloep sloeg om 22 Amerikaanse marine- mannen verdronken "IN DE VACANT!ETIJD Een bonnenlijst per veertien dagen SUBSIDIE BIJZONDER HOCER ONDERWIJS MAN DOODCESTOKEN te OUDE PEKELA Diocesane Raad van Overleg bijeen In het kader van de onderhan- delingen tussen de Nederland se en de Republikeinse Dele gates werd overeenstemming bereikt ten aanzien van de uit- wisseling van gezinnen van K.N.I.fl?- en T.N.I.-militairen. De uitwisseling geschiedt thans bij de status-quo-lijn te Gombong in Midden-Java. Een oud moe- dertje wordt aan de zorgenvan de Nederlandse Rode Kruis- verzorgsters toevertrouwd. H.M. de Koningin komt 30 Augustus in Amsterdam HUWELIJK MICHAEL - ANNE UITGESTELD? Geloofsverschillen toch struikeJblok Wat gebeurt er met pater Plojhar? Smuts blijft partijleider en parlementslid WEERSVERWACHTINC Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Adveirtentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE RIJKSVREEMDELINGENDIENST deelt met machtiging van de minister van Justitie, naar aanleiding van publicaties, die in de jongste tijd in verschillende bladen ziin verschenen, betrelfende het ten aanzien'van de uitwijzing van Rijksduitsers gevoerde beleid, mede. dat het te betreuren is, dat door een dikwijls ongerechtvaardigde en met miskenning der feiten uitge- oeiende critiek op de uitwiizingspolitiek, die ten aanzien van Rijksduitsers gevoerd wordt, de indruk wordt gewekt met name ook in het buitenland en in Duitsland als zouden Duit sers, die zich van geen kwaad bewust zijn, uit Nederland ver- jaagd worden om geen andere reden dan omdat zij Duitsers zijn. De onhoudbaarheid van deze voorstelling van zaken volgt reeds uit het feit, dat van alle Duitsers, die bij de bevrijding in Neder land gevestigd waren, nog geen 10 uit Nederland zijn of zul- len worden uitgewezen. Deze uitwijzing vindt plaats aan de hand van door de regering gegeven richtlijnen, welke na de daarin aangebrachte verzachtingen niet anders dan mild kunnen ge- noemd worden. De bewering, dat de uitwijzing zou plaats vinden op grond van burenpraatjes, is volstrekt onjuist. Evenzeer 'is onjuist, dat de be- trokkenen niet in de gelegenheid zijn gesteld aan te voeren, wat te hunnen gunste pleit Toen in het najaar van 1947 door de Caritas Missie werd geklaagd, dat de Rijksvreemdelingendienst de door de regering gegeven richt lijnen niet opvolgde, heeft de Mi nister van Justftie aan de Caritas- Missie verzocht hem de gevallen mede te delen, waarin de Caritas- Missie meende, dat de richtlijnen verontachtzaamd waren. Daarop heeft de Caritas Missie ruim 20 AL EENS MEER mochten we op- merken, dat, er bij de regeling voor de kinderbijslag, die aanstaan- de is, gemakkelijk misverstand kan ontstaan. Soms bepleit men kinder bijslag voor „zelfstandigen" zonder meer. soms voor „k 1 e i n e zelf standigen". In de meeste gevallen wordt hetzelfde bedoeld. Maar in wetten moet liefst precies gezegd worden wat bedoeld wordt. En wanneer van katholieke sociale en politieke zijde betoogd werd dat er ook kinderbijslag gegeven moest worden voor zelfstandigen, dan werd inderdaad als regel bedoeld ..zelfstandigen", zonder het begrip „kleine" erbij. Natuurlijk zou het niet de bedoeling zijn dit begrip ..zelfstandigen" onbegrensd te ne- men. Hele en halve millionairs zul len er wel buiten vallen, dacht men. Maar wat „kleine" zelfstan digen en waar ligt de grens voor het begrip, in het raam der diverse ver- zekeringen? Die vraag kwam ook aan de orde op de persconferentie van ..Sociale Zaken". Het antwoord, dat gegeven werd, is interessant en belangrijk. Wan neer gesproken wordt over sociale verzekering van zelfstandigen, wordt bijna steeds aan de „kleinezelf standigen gedachi. Welnu, aan de gemengde commissie welke het vraagstuk van de kinderbijslag voor zelfstandigen bekijkt, is echter uit- drukkelijk te kennen gegeven, dat zij bij haar advies niet gebon- den is aan het stellen van een inkomensgrens. Dus toch ongelimiteerde verzeke- ringen? De regeling, welke de com missie voorbereidt, zal derhalve niet noodzakelijk tot de kleine zelfstan digen beperkt behoeven te zijn. Tot de kl e i n e zelfstandigen zouden eventueel in aansluiting van de in - het rapport der commissie-v. Rhijn (het algemene herzieningsrap- port dat reeds gepubliceerd werd) voorgestelde loongrens van f 6000, voorshands gerekend kunnen wor den de zelfstandigen wier inkomen blijft beneden f 6000,— per jaar. Er zullen heel wat ..kleine" zelf standigen zijn, die met smachtend verlangen naar zulk een inkomen uitzien! Maar in elk geval blijkt uit het antwoord, dat ook de zelfstan digen, die in dit geval de grotere zijn, naar de „voorshandse" bedoe ling, onder de kinderbijslagregeling zullen vallen, blijkbaar zonder enig limiet, wat trouwens ook bij de ca- tegorie loontrekkenden niet aan- wezig is. In verband met een andere vraag Is medegedeeld, dat de mogelijkheid onderzocht wordt, om de kinderbij slagregeling voor zelfstandigen o p korte termijn in te voeren. De desbetreffende commissie, die ook onder leiding van Mr. Dr. van Rhijn staat, streeft er inderdaad naar, haar advies op korte termijn uit te brengen. Een van de moeilijkste vraagpun- ten is uiteraard in dit geval de pre- mieheffing. Daaromtrent is nog niet een definitief beeld gevormd. Een premieheffing naar het werkelijke inkomen zal moeilijk te verwerke- lijken zijn. Zeer voorlopig gaan de gedachten uit naar vaststelling van bepaalde inkomstenklassen, waarbij voor el- ke klasse 'een bepaalde premie wordt vastgesteld. Deze premie zal de zelfstandige hebben te voldoen aan het verzekeringsorgaan, waarbij hij is aangesloten. Zo is er in elk geval werkintin deze zaak. die velen zo na aan^et hart ligt en die door de katholieke sociale politiek, tegen veel weer- standen in, zo sterk bevorderd is. gevallen onder de aandacht van de Minister van Justitie gebracht. Deze heeft persoonlijk deze geval len onderzocht, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat be richtlijnen met juistheid in deze gevallen wa ren toegepast. Bij die gelegenheid bleek, dat de Caritas Missie volko- men te goeder. trouw -was opge- treden als pleitbezorgster ook voor personen, die dit allerminst ver- dienden. Niettemin heeft de Minister van Justitie toen in over leg mettle Ca- ritas-Missie, met vertegenwoordi- gers van de Protestants-Christelijke Kerkgenootschappen en met verte- genwoordigers uit andere bevol- kingsgroepen een zevental com- missies ingesteld, welke hem zou den kunnen adviseren nopens de verdere uitwijzing van Rijksduit sers. In de zeer sporadische gevallen, waarin de Rijksvreemdelingen dienst meende het advies ener com missie niet te kunnen volgen, heeft deze dienst de beslissing van de Minister van" Justitie ingeroepen, die zich in deze gevallen liet advi seren door de Commissie Schilt- huis. Daarentegen' heeft be Rijks vreemdelingendienst in een groot aantal gevallen niet tot uitwijzing besloten, waarin de commissies hiertoe geadviseerd hadden. Zulks is een gevolg geweest van een eerst later door de regering ver- strekte instructie, om in gevallen, waarin een Duitser, die voor uit wijzing in aanmerking kwam, ge- huwd was met een van oorsprong Nederlandse vrouw, onder omstan- digheden meer dan gewone consi derate te gebruiken. Deze instruc tie was uitgevaardigd ingevolge een door het Hervormde en door het Katholieke Kerkgenootschap aan de regering gericht verzoek. Ten onrechte wordt nu uit het feit, dat ingevolge deze instructie per sonen niet uitgewezen worden, die aanvankelijk daarvoor wel in aanmerking kwamen, afgeleid, dat de aanvankelijk voorgenomen uit wijzing op een dwaling berustte. Met betrekking tot de in het transito-kamp Marienbos heer- sende toestanden, kan hoewel het samenbrengen van vele gezinnen uiteraard tot bezwaren aanlei ding geeft, niettemin verklaard worden, dat dit kamp aan rede- ljjke eisen voldoet. De Minister van Justitie heeft zich daarvan persoonlijk vergewist, terwijl het Internationale Rode Kruis op 27 Augustus 1947 een on,- derzoek heeft doen instellen, waar- uit resulteefde, dat het kamp, dat te midden van een dennenbos in een gezonde streek gelegen is, in hygienisch opzicht voortreffelijk is, dat be voeding der in bewaring ge- stelden gelijk is aan die welke de buxgerbevolking in Nederland heeft en de legering aan redelijke eisen voldoet. Het rapport besluit met de mede- deling, dat de vertegenwoordiger van het Rode Kruis vrij het kamp heeft kunnen bezoeken en zich met de -in bewaringgestelden heeft kunnen onderhouden; daaraan wordt dan toegevoegd, dat geen enkele bijzondere klacht door de in bewaring gestelden te zijner ken- nis is gebracht. In sommige publicaties wordt de nadruk gelegd op de omstandig- heid, dat ook vrouwen en kinderen worden uitgewezen. Afgezien van het feit, dat ook sommige vrouwen zich ernstig misdragen hebben, moet bedacht worden, dat het niet op de weg van de regering ligt om de gezinsband te verbreken. Dat kinderen onder de fouten van hun ouders moeten lijden, is een helaas veel voorkomend verschijnsel, Vaaraan nu eenmaal niet te ont- komen is. In sommige gevallen hebben van oorsprong Nederlandse vrouwen echtscheiding gevraagd en verkre- gen, teneinde niet verplicht te zijn haar mannen naar het buitenland te volgen. Dat dit in strijd is met de bedoelingen der regering be- hoeft geen betoog. Slechts staat de regering op dit ogenblik bij "de be- staande wetgeving tegenover dit betreurenswaardig verschijnsel machteloos. v* Behalve prof. Romme, deelde ook het anti-rev. Tweede Kamerlid, de heer H. J. W. A. Meyerink, ons me. de, dat, zodra hem de formele uit- nodiging, als lid van de Commissie van Negen, voor het bijwonen der Federale Conferentie te Bandoeng zal hebben bereikt, hij haar zal aanvaarden. Dr. Malan, de leider van de Na- tionalistische partij, die bij de ver- kiezingen in Zuid-Afrika de over- winning heeft betaald, heeft zien bereid verklaard een nieuwe rege ring te vormen. Zijn eerste daad als kabinetsfor mateur was het zenden van een boodschap aan Generaal Smuts, waarin hijdeze verzekerde, dat hij gewoon moest voortgaan voorberei- dingen te treffen voor zijn reis naar Engeland en Nederland. JODEN EN ARABIEREN hebben zich Dinsdag accoord verklaard met de wapenstilstand van vier weken, zoals die door de Veiligheidsraad was voorgesteld. Te Lake Success verwacht men echter toch, dat het Bestand zal mislukken, doordat beide par- tijen voorwaarden hebben gesteld, die niet zullen worden aan- vaard. De Arabische Liga zou een gedetailleerd antwoord zenden aan de Veiligheidsraad en de Joden gaven te kennen, dat het ofiiciele antwoord van Israel vergezeld zou gaan van een eigen interpretatie van de resolutie van de Veiligheidsraad. Heden- avond zal de Raad de antwoorden ofiicieel in ontvangst nemen. De voorlopige regering van Is rael gaf aan de Joodse strijdkrach- ten het bevel om het vuren met ingang van Woensdag 2 Juni voor- middags drie uur plaatselijke tijd te staken, mits de Arabieren het zelfde doen. De tekst van de Arabische nota luidt: „De politieke commissie van .de Arabische Liga, die in Amman bijeen is, heeft het verzoek van de Veiligheidsraad om het vuren tij dens de bedoelde periode te staken, aanvaard. De politieke commissie zal een gedetaileerd antwoord zen den aan de Secretaris-Generaal en aan de voorzitter van de Veilig- HET BRITSE MINISTERIE van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld. dat de besprekingen der zes landen over Duitsland Dinsdag zyn -geeindigd. Heden- avond zal een beknopte verkla- ring worden uitgegeven. Op de slotzitting van Dinsdag, welke door de hoofden der delega tes werd bijgewoond, werd het rapport van de conferentie, dat aan de regeringen van de deelne- mende mogendheden zal worden voorgelegd, getekend. Reuters diplomatieke correspon dent verneemt uit gezaghebbende bron, dat de- voornaamste resulta- ten van de besprekingen zijn: 1. Overeenstemming om een Duitse wetgevende vergadering in te stellen voor de drie Westelijke zones op of omstreeks een Septem ber van dit jaar. 2. De vorming van een Inter nationale controle-organisatie voor de Ruhr.-industrieen. samengesteld uit de zes mogendheden Engeland Frankrijk, de V.S„ Belgie, Neder land en Luxemburg en verte- genwoordigers van West-Duitsland, met bevoegdheden ten aanzien van de distributie vhn de voornaamste producten van het Ruhr-gebied, in het bijzonder steenkool, cokes en staal. 3. Overeenstemming om in de valuta-hervorming in te voeren Westelijke zones van Duitsland een waarschijnlijk in het begin van Juni maar niet. zo wordt voor- speld, in de Westelijke sectoren van Berlijn. In Franse politieke kringen juicht men algemeen de instelling van een internationale controle van de Ruhrindustrien toe. Diplomatie» ke waarnemers leggen er de nadruk op, dat de controle-lichamen inder daad volmacht behoren te hebben aangaaande de verdeling van de ..sleutelproducten" van het gfebied in het bijzonder van kolen en staal In sommige kringen heerst bezord- heid omtrent de instelling van een wetgevende vergadering, daar vele Fransen van oordeel zijn, dat Duitsland slechts dan geen bedrei- ging voor Frankrijk kan vormen, indien het verdeeld is in federale staten. Centralisatie der regering, zo vreest men, zou de -nationalis- tische aggressieve geest weer kun nen opwekken. NORFOLK. (Virginia), 1 Juni (AP). Zondagavond zijn 22 Amerikaanse marinemannen in Hampton Roads verdronken, door dat een motorboot waarop zij zich bevonden omsloeg. Het weer was onstuimig en de redding ging met grote moeilijkheden gepaard. In totaal bevonden zich 90 marine mannen op de boot. Zij behoorden tot cje bemanning van het vlieg- dekschip „Kearsarge" en keerden terug van een herdenkingsplech- tigheid op Memorial Day. heldsraad. De aanvaarding van dit voorstel door de Arabische Liga toont nog eens opnieuw hun oprecht verlangen, dat de vrede in het H. Land hersteld zal worden en dat een billijke oplossing zal worden gevonden voor het Palestijnse pro- bleem. Uit Lake Success wordt gemeld, da de staat Israel verzocht heeft zijh standpunt zo spoedig mogelijk in de Veiligheidsraad te mogen uiteen- zetten. Ook heeft men daar verno- men. dat Engeland bezig is plannen uit te werken voor een schikking. Deze zouden aan Joden en Arabie ren worden voorgelegd, zodra het vuren is gestaakt. Een Joods woordvoerder te Lake Success deelde mede, dat de- aan vaarding der Joden weliswaar on- voorwaardelijk is, docii dat zijn re gering haar standpunt opnieuw zou moeten overwegen, als de Raad het niet eens mocht zijn met vijf Jood se punten. Nieuwe Arabische eis. Volgens een hedenmorgen uit Bagdad ontvangen bericht, dat gebaseerd is op inlichtingen uit gezaghebbende kringen, zullen de Arabische staten er bij de onder- handelingen over een wapenstil stand op staan, dat de Palestijnse Joden (buiten het gebied van de, staat Israel) het burgerschap in de Verenigde Staten van Arabie aanvaarden. Zo niet dan zullen de Arabieren het probleem met geweld van wapenen trachten op te lossen. Gedurende de vacantietijd van 4 Juli tot en met 11 September zal eenmaal per veertien dagen een bonnenlijst gepubliceerd worden. Dit wil dus zeggen, dat o.m. de suikerbonnen een week vroeger ge publiceerd worden. Aan het einde van de vacantieperiode zal door het weer overgaan op wekelijkse bon- nenlijsten een periode van drie we ken verlopen tussen twee aanwijzin- gen van suikerbonnen. In de aanwijzing der brood- en tabaksbonnen zal geen wijziging komen. De broodbonnen worden dus eenmaal per week bekend ge- maakt. terwijl de bonnen voor tabak en gebak op de normale tijd zul len worden aangewezen. ET BERICHT, dat Eerste Mi nister Spaak zich opnieuw naar Zwitserland heeft begeven en daar te Pregny een onderhoud had met de Belgische Koning, heeft in Belgische politieke krin gen slechts weinig verwondering gewekt. Reeds onmiddellijk na de oplossing van de kabinetscrisis stond het vast, dat een van de eerste stappen van de Belgische premier zou moeten zijn, de be sprekingen met de Koning voort te zetten, welke als gevolg van diens bezoek aan West-Indie in Februari en Maart moesten wor den afgebroken. Evenals bij zijn vorig bezoek aan de Koning heeft Spaak ook dit keer zijn reis op meesterlijke wijze ge- heim weten te houden. Zelfs zijn kabinetshoofd blijkt van de tocht naar Pregpy niets te hebben afge- weten, want de dag voor het vertrek van Spaak liet hij het gerucht, vol gens hetwelk de eerste minister een bezoek aan de Koning zou brengen, nog categorisch tegenspreken. Intussen geeft men zich aan aller- lei gissingen over betreffende het resultaat der besprekingen en men wacht met spanning de kabinets- raad van Vrijdag a.s. af tijdens wel ke Spaak zijn ministers op de hoog- te zal brengen. Van socialistische zijde is men er van overtuigd dat de besprekingen met de Koning te Pregny slechts over de terugkeer van Prins Boude- wijn zijn gegaan. Men herinnert in dit verband aan een mededeling van het secretariaat van de Koning volgens hetwelk de vorst er in zou hebben toegestemd zijn zoon in September a.s., wanneer hij 18 jaar zal zijn geworden, naar Belgie terug te laten keren teneinde een aanvang te maken met zijn studies aan de krijgsschool te Brussel. In deze kringen is men van oor deel, dat Kor^jig Leopold zich thans heeft neergelegd bij de gedachte, niet meer naar Belgie te kunnen "terugkeren en men meent deze op- vatting bevestigd te zien door het De Eerste Kamer heeft in de avondvergadering van gisteren goed- gekeurd het wetsontwerp in zake de subsidiering van het Hoger On- derwijs, hetgeen inhoudt de finan- ciele gelijkstelling tussen de Bijzon dere en Openbare Universiteiten, met name Nijmegen en Tilburg. Te Oude-Pekela heeft zich Dins-, dagmiddag een afschuwelijk drama afgespeeld. Toen de heer W. Pat- huis zich van zijn werk naar huis begaf. werd hij onverwachts aan- gevallen door zijn buurman en mede-arbeider T. Mellema. Deze stak hem met een mes neer, waar op P. in elkaar zakte en spoedig overleed. Reeds geruime tijd was er twist tussen beide mannen. M. had tegen zijn mede-arbeiders ge zegd, dat; hij P. neer zou steken. M. werd gearresteerd en legde een volledige bekentenis af. Voor het eerst in het be staan van de Raad van Overleg in het Bisdom Haarlem is er een open- baar congres gehouden, om naar buiten uit te dragen de gedachte, dat een hechte samenwerking, met volledig bestaansrecht van alle aangesloten organisaties, tot de beste resultaten kan ^Aeiden. Deze Diocesane Raad van Over- leg betrekf alle bestaande katho lieke organisaties, in de werk- zaamheden en in Haarlem kwa men de meningen omtrent twee voorname problemen aan de orde, n.1. grootstad- en plattelands- problemen. Twee erkende figuren uit deze omgevingen hebben hun gedach ten laten gaan over de onderwer- pen en daamaast kwamen er enige andere meningen uit de vergaderingen, om het geheel nog- maals scherp te omlijnen en te helichten. De problemen, van de grootstad werden bekeken door de wethouder van sociale zaken en financien van Amsterdam, mr F. H. C. van Wijck, die voornamelijk het zwaartepunt legde op de komende industrialisa- tie van Nederland, derhalve van de steden en van het platteland. In het vraagstuk van het even- wicht stad en platteland zag hij de voornaamste kern, waaromheen het probleem industrialisatie verweven is, want ook deze spreker zag in de toekomst het gewicht van de bestaansmogelijkheden voor Neder land verschoven van de landbouw naar de industrieen. omdat het land een debiteurenland is geworden. En waar de landbouw voor de komende generaties weinig of geen bestaans mogelijkheden meer biedt, zal der halve een andere uitweg gezocht moeten worden. Mr Van Wijck voerde aan, dat de stedelijke mentaliteit ten opzichte van het platteland een meerder- waardigheidsgevoel bezit, die grond vindt in de andere levensomstandig heden. Het leven daar wordt niet geleefd. maar beredeneerd en men werkt buiten de realiteit van het leven om, daar de mens machinaal wordt behandeld. Dit alles komt tot uiting in de massale volgzaam- heid en de gewillige overgave aan alles wat over de grote-stadsmens komt. Voorts behandelde spr. tie nieuwe idee van wijkgedachten, zo als deze de laatste tijd steeds meer wordt geponeerd, waardoor de men- sen langzafnerhand begrip moet worden bijgebracht in welke om- standigheden en met wie zij leven in groot verband. De stad zal bij de komende indu strialisatie geen nieuwe problemen ontmoeten, het zal slechts een ac- centuering te meer geven op de bestaande fouten en gebreken, die er in de stad te vinden zijn. "Vooral de sociale en belasting- wetgeving zullen nader moeten w.orden bekeken, aldus spreker, om hier nieuwe mogelijkheden te schep pen voor de mens als zodanig. Het platteland in de branding De heer M. P. v. d. Weyden, bur- gemeester van Zevenhoven en lid van de Tweede Kamer, zag nog steeds het platteland sterk achter- gesteld bij de stad. Hij noemde hiervoor tal van voorbeelden. o.a. in verschillende belastingBeffingen en in de redeneringen van de stads- bevolking. Zo had hij gezien, dat de sociale toestanden ten plattelan- de veel slechter waren en dat de trek van onderwijzers en ambtena- ren naar de stad hierdoor nog steeds doorging. Opnieuw trad hij op tegen de classificatie en betoogde, dat de classificering nu maar eens moest worden omgedraaid. Verder legde hij de nadruk op het feit, dat nog duizenden tuinders en boeren nog steeds geen kinder bijslag hebben en dat ouden van dagen het op het platteland met veel minder moeten doen. Hij kwam op voor de oplossing van het woningprobleem door een lans te breken voor de z.g. stan- daardwoningen, waardoor ook op 't platteland gunstiger mogelijkheden worden gesctoapen. Tenslotte ging ook deze spreker in op de zekerheid, dat de industri alisatie, die langzamerhand op het platteland ingang zal vinden en feit, dat Prins Boudewijn reeds thans onder leiding van een B#l- gisch geleerde vertrouwd wordt ge- maakt met de regeringstaak, die hem in de toekomst wacht. In sommige katholieke kringen dringt men nog flauwtjes aan op een volksstemming doch men maakt zich niet al te veel illusies over het slagen van deze actie. Het merendeel der katholieken In de volksvertegenwoordiging is tegen een dergelijke volksstemming, daar dit het prestige van de wetgevende kamers afbreuk zou kunnen doen. Om de eenheid ixi het land te be- waren zouden de katholieken dan ook bereid zijn, indien eenmaal be- slist is dat Prins Boudewijn binnen afzienbare tijd de troon zal bestij- gen en de eer van Koning Leopold onbezoedeld uit de strijd te voor- schijn komt, hun campagne voor de terugkeer van de Koning op te ge ven. De particuliere secretarie van de Koningin, deelt mede, dat het in het voornemen ligt van de Koningin om 30 Augustus e.k. haar intrek in Amsterdam te ne men om daar op 31 Augustus de viering van haar regerings-jubi- leum bij te wonen. Het zal de Koningin vermoedelijk, gezien de vermoeienissen, die dit met zich mede zou brengen niet mo gelijk zijn, gedurende deze da gen persoonlijk gelukwensen van deputaties uit de burgerij in ontvangst te nemen. Te Athene blijven berichten, dat het huwelijk tussen prinses Anne van Bourbon-Parma en ex-koning Michael, dat Zaterdag zou plaats hebben, is uitgesteld, hardnekkig de ronde doen. Godsdienstige ver- schillen zouden nog steeds een struikelblok vormen. Een Grieks- orthodox woordvoerder verklaarde gisteravond: „Wat betreft de ortho- doxe kerk is er geen bezwaar te gen dit huwelijk, of Anne tot de orthodoxe kerk is toegetreden of niet1'. Aartsbisschop Damaskinos, die zich bereid had verklaard de hu- welijksmis op te dragen, zeide te geloven, dat prinses Anne in Zwit serland tot de orthodoxe kerk is toegetredes. maar hij had geen of- ficiele bevestiging. Prinses Anne van Bourbon-Par ma, commentaar leverend op be richten over haar huwelijk met ex- koning Michael van Jtoemenie, heeft Dinsdagavond verklaard: „Het is jammer, dat de bladen al deze wilde geruchten publiceren". Zij verklaarde, dat zij haar aan- gelegenheden voor zichzelf wilde houden en niemand wilde zien. Op het bureau van pater Plojhar, de katholieke priester, die minister van volksgezondheid is in het kabi- net van Gottwald in Tsjecho-Slo- wakijg, werd Dinsdag te kennen gegeven. dat het aanblijven van minister Plojhar een open vraag is. Zoals bekend heeft de aartsbisschop van Praag, Mgr. dr. Beran, aan pa ter Plojhar verboden zijn werk in het Parlement voort te zetten. Niet temin heeft de pater zijn campagne voortgezet en hij juichte Dinsdag tijdens een verklaring in het over- wegend katholieke Moravie het feit toe. dat er in dit Zuid-Boheemse gebied zoveel stemmen op de rege ring werden uitgebracht. De onze- kerheid op het bureau van pater Plojhar na conferenties met de mi nister schijnt er op te wijzen, dat premier Gottwald zal trachten pateT Plojhar's dilemma op te lossen doo hem buiten de regering te laten. Generaal Jan Smuts, de voorma lige Z^lid-Afrikaanse minister-pre sident, heeft verklaard, dat hij hoopte zijn plicht te kunnen blijven doen als leider van de verenigde partij. „Als iemand de schuld moet dragen voor het falen, laat mij het dan zijn", aldus zeide hij. Smuts heeft toegezegd de zetel van C. W. Clark, lid voor Oost- Pretoria, in het Zuid-Afrikaanse parlement, te aanvaarden. Medegedeeld door het K. N M. I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond. TIJDELIJK VEEL WIND! Tijdelijk krachtige en aan de kust nu en dan harde wind, draaiend naar westeHjke rich- tingen. Wisselende bewolklng met enkele regenbuien. Koel. daarom bepleitte hij, dat de eigen- lijke plattelanders gelijkgeschakeld dienden te worden met de overige arbeidskrachten. om aldus de land bouw voor de toekomst van Neder land te behoeden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1