Vlaggen in de zon en verwelkomden Alkmaars kinderzang bu rgemeester Druk bezochte receptie Viering 40-jarig bestaan Boerenleenbank te Heiloo J Jongeren-appel 1 PAG. 2 N1EUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 2 Juni 1948 "N Onze agenda V VOORDRACHTS- OEFENING door piano-leerlingen van Jan Couvee Buif-enlands bezoek PAUS VERLEENDE GEEN DISPENSATIE Voor hutoelijk Michael-Anne R.K. Universiteif Geheim Kamerheer Z. H. de Paus RECERINC-SCHUMAN VOORLOPIG CERED Nieuwe moeilijkheden dreigen Kas- en vef-planten naar Engeland MARKTBERICHTEN v-v v- aiSU vy ALKMAARS STRATEN, zonovergoten, boden gisteremniddag een feestelijke aanblik. Van tal van huizen wapperde de vaderlandse driekleur, aiggwisseld hier en daar door de rood- witte banen der stedelijke vlag. Duizenden schoolkinderen had- den zich aan weersziiden van de trottoirs opgesteld, zwaaiend met kleine vlaggetjes, die te voren zorgzaam door onderwijzers en onderwijzeressen, door brodders en zusters waren uitgereikt. Politie had de wegen vrijgemaakt en het stationsplein openge- houden. Omstreeks twee uur werd de nieuwe burgemeester, vergezeld van zijn echtgenote en twee oudste kinderen, bij het station verwel- komd door de loco-burgemeester, de heer G. van Slingerland, en de gemeentesecretaris van Alkmaar, mr R. Veendorp en het oudste raadslid, de heer Groot. Bij de uitgang van het station presenteerde de heer J. van Maer- leveld, de commandant van de Alk- maarse Vrljwilli ge Brandweer zijn corps aan de burgemeester. die daarna de voor hun materiaal op- gestelde manschappen inspecteerde. De dochter van de loco-burgemees ter. Ina van Slingerland, bood me- vrouw Wijtema anjers aan in de stadskleuren, rood en wit. Daarna stapte de burgemeester met echt genote in een open calSche, met 4 paarden bespannen. en reed, voor- afgeg^an door politie te paard, on- der gejuich der menigte, die steeds aangroeide, de Stationsweg af in de richting van de binnenstad. Intus- sen hadden de brandweermannen hun zorgvuldig opgepoetste wagens bestegen en volgden zij achter de bereden politie de burgemeester naar de Langestraat. In de Langestraat had zich een grote menigte voor het stadhuis verzameVi. toen de feestelijke stoet daar arriveerde. De politie had ruim baan gemaakt. Op het bordes van het stadhuis werden burgemeester Wijtema en zijn echtgenote verwel- komd door de wethouders. mr A. J. M. Leesberg, M. Coerts en R. Bak- ker, waarna in de burgemeesters- kamer thee werd aangeboden. In de raadszaal hadden zich intussen de honderden fenodigden van een plaatsje verze- erd. Er waren de burgemeesters van de omliggende gemeenten, een achttal burgemeesters uit Drente, de wethouders en de gemeentesecr. van Beilen, vele familieleden van de burgemeester. De raadsleden hadden op hun gewone zetels plaats genomen; er waren ook de echtge- noten van de raadsleden, vertegen- woordigers van de plaatselijke geestelijkheid en van het onderwijs, van de rechtbank. de hoofden van takken van dienst en voorts verte- genwoordigers van het Alkmaarse verenigingsleven in zijn grote ver- scheidenheid. Op de voorste rij had mevrouw Wijtema en haar kinderen, Karien- tje van tien jaar en Frans van acht jaar, plaats genomen: de kinderen speelden met het Alkmaarse vlag- getje, dat hen was aangeboden. Op de tafel van B. en W. prijkte een bloemstuk van de Partij van de Arbeid; voorts waren er bloem- stukken ingekomen van de vrou- wenafdeling van de P.v.d.A., van de Ned. Herv. Oratoriumver., van de politie, van de paardensportvereni- ging „Vooruit" van de hoofden van takken van dienst. Op het bureau van de burgemeester in diens ka- mer, prijkte een bloemstukje van de Remonstrantse gemeente, terwijl op de tafel in dit vertrek een bloemstuk stond met de schrifte- lijke gelukwens van de Vrijmetse- laarsloge ,,De Noordstar". De loco-burgemeester, de heer G. van Slingerland, opende de bui- tengewone raadsvergadering met 'n woord van welkom. waarna de ge meentesecretaris voorlezing deed van het Kon. Besluit der benoeming en de acte van beeedigtng van de Commissaris der Koningin. Vervol- gens werd de nieuwe burgemeester door mr Veendorp de raadszaal binnengeljid. Installatierede loco-burgemeester De loco-burgemeester, de heer G. van Slingerland. heette burgemees ter Wijtema hartelijk welkom in de historische raadszaal en sprak er zijn vreugde over uit, dat het Hare Majesteit de Koningin heeft be- haagd hem te benoemen tot burge meester van deze schone stad. rijk aan historie en traditie enerzijds en' vol leven en bedrijf anderzijdst de stad. die ons alien zo dierbaar is. Wij verheugen ons ook over uw benoeming, aldus spr.,- omdat wij vernomen hebben, dat gij een kun- dig, energiek en voortvarend bur gemeester waart in Beilen, die over een langdurige ervaring beschikt. Spreker hoopte, dat burgemeester Wijtema een waardig opvolger zal worden van zijn voo/gangers. de burgemeesters Wendelaar, Van Kin- schot en Koelma, die bouwers wa ren aan de toekomst van Alkmaar. Vervolgens heettte spr. mevr. Wij tema.' de kinderen en wederzijdse familie hartelijk welkom, alsmede al degenen, die uit Drente en van elders waren overgekomen om de installatie bij te wonen. Spr. herinnerde voorts aan de in stallatie van mr Koelma, nog geen 2 jaar geleden, en aan diens af- scheid als burgemeester; zijn ont- slag-aanvrage veroorzaakte de raad groot leedwezen, omdat men alge- meen zeer was ingenomen met zijn benoeming en men hoopvolle ver- wachtingen koesterde. Namehs de raad uitte spr. de beste wensen voor mr Koelma's volledig herstel. Vervolgens wegs de locq-burgem. mr Wijtema op de zware taak, die hem hier wacht. Alkmaar vormt het middelpunt van Hollands Noor- derkwgrtier en wenst haar centrale positie te behouden en te verster- ken. Naast belangrijke waterwegen en spoorlijnen, zijn de 23 autobus- lijnen, die in Alkmaar samenkomen van groot belang; de plannen voor het stichten van een parkeerterrein voor autobussen op het Stations plein zijn in een vergevorderd sta dium van voorbereiding en spreker hoopte, dat onder leiding van de burgemeester de onderhandelingen met de Ned. Spoorwegen hierover spoedig tot een goed einde zullen worden gebracht. Hierna wees spr. op de vele overheidsinstellingen, welke in Alkmaar zijn gevestigd, en op de betekenis van de stad als marktcentrum van een belangrijk agrarisch gebied. Spr. hoopte, dat onder het burgemeesterschap van mr Wijtema de kaasmarkt in bloei mag toenemen, zodat ze ook zonder subsidie kan worden gehouden, Ook op ander gebied zal het mgrktwezen de steun van de nieu we burgemeester nodig hebben. Na gewezen te hebben op de be tekenis van Alkmaar als centrum- gemeente op het gebied van onder wijs, herinnerde spr. aan de werk- zaamheden van de commissie, die de reorganisatie en de huisvesting van het onderwijs in studie nam. daaraan de wens verbindende, dat aan het advies van deze Commissie onder leiding van de Burgemeester uitvoering mocht worden gegeven. Het politiecorps is voor zijn taak berekend en de brandweer heeft een zeer goede naam. Aan het uit- breidingsplan wordt reeds lang ge- werkt en met de aanleg van In- dustrieterreinen zal meer dan tot dusver rekening worden gehouden. Alkmaar heeft industrieen nodig om een meer blijvende welvaart te scheppen. Daarbij zal uitbreiding der gemeente in de toekomst nood- zakelijk zijn. Vervolgens wees de locoburgemeester op het woon- ruimtevraagstuk; er zijn 1000 wo- ningzoekenden en alleen nieuw- bouw kan het tekort aan woningen opheffen. Hoewel reeds een groot aantal woningen in aanbouw is, ligt hier een groot arbeidsveld voor het gemeentebestuur braak. Naast woningbouw is de verdeling der beschikbare woonruimte niet min der noodzakelijk. Spreker uitte de ifrens, dat de Burgemeester ook'dit raadsel zal weten op te lossen. De heer van Slingerland gaf hier na een overzicht van hetgeen er voor Alkmaar nog op stapel staat: het rioleringsplan, de bouw van woningen, industrie- en utiliteitsge- bouwen en de uitwerking van het plan-Dudok, dat verruiming van het Kerkplein beoogt, waardoor de Gro te Kerk, wier restauratie onlangs werd voltooid, beter tot z'n recht zal kunnen komen. Ook vroeg spr. de aandacht voor het Tunnelplan, waarin ook de Ned. Spoorwegen een woordje mee te spreken hebben; tenslotte wees de loco-burgemees ter op de zorgwekkende toestand der gemeentefinanciem, waardoor het streven van het gemeentebe stuur gericht zal moeten zijn op vermindering der tekorten der niet- productieve bedrijven en opvoeeing van de winsten der productieve be drijven; wanneer, aldus- spr., u zich in de strijd om het behoud van het G E.B. aan de zjj^e van de raad schaart, dan zullen wij aan de goede afloop van deze kwestie niet twij- felen Vervolgens gaf spr. een overzicht van de gemeenschappelijke regelin- gen met de buitengemeenten inzake keuringsdienst, schoolartsendienst, distributiedienst "fen hulpverlening bij brand: er wordt met de buiten gemeenten een levendig contact onderhouden. Zo wacht de nieuwe burgemees ter een omvangrijke taak en daar het een geluk voor de mens is te' mogen arbeiden voor het algemeen welzijn, wil spr. hem gelukkig prij- zen. Alkmaar kan een goede toekomst tegemoet gaan en vraagt in de per- soon van de burgemeester kraeht, toewijding en geduld, om de kan- sen voor de stad. waar die aan- wezig zijn, te grijpen. Namens de raad zegt spr. gaarne diens volledige medewerking toe'bij de behartiging van de belangen van de stad; even- zo doet hij dit namens de wethou ders, gemeentesecretaris, ambtena- ren en werklieden; ook van de zijde der ingezetenen zal het u aldus spr. niet aaji medewerking ont- breken. Spr. twijfelt er niet aan, of de Alkmaarse bevolking zal de burge meester en zijn gezin gaarne in haar midden opnemen. Spr. hoopte, dat deze voor hem zo mooie dag lang in aangename herinnering bij de burgemeester mocht blijven leven Na burgemeester Wijtema ook na mens de hele Alkmaarse bevolking te hebben verwelkomd, eindigt de loco-burgemeester met de wens, dat Alkmaar onder dit burgemeester schap in bloei en betekenis mag toenemen, dat het mr. Wijtema met Gods zegen en hulp gegeven mag zijn. om nog Jang zijn beste krach- ten aan Alkmaar te wijden, dat het hem en zijn gezin goed moge gaan in Alkmaar en dat het burgemees- tersambt in Alkmaar hem de vol- doening mocht geven, die hij ervan verwacht. Als symbool van zijn waardigheid hing de heer van Slingerland hier na burgemeester Wijtema de ambts- keten om, de wens uitsprekend, dat deze keten hem als met een band van vriendschap en toegenegenheid aan Alkmaar moge binden. welvaart brengen. Voor deze eis zal ook de traditie moeten wijken, ook al zal de bekoorlijkheid des levens daar onder lijden. Met vreugde zeide de burgemees ter de hem toegemeten tijd te zul len besteden ten bate van de ge- meenschap. Het ambt van burge meester ziet spr. als een werk van idealisme en onbaatzuchtigheid, waarbij het mogelijk blijft naast de gemeentebelangen ook die van een groter gebied te behartigen. Sprekende over de gemeenschap der burgerij zeide burgemeester Wijtema, dat geen beginsel van openbaar bestuur hem meer en schoner vruchten schijnt te dragen, dan dat, hetwelk de zelfwerkzaam- heid der burgers bevordert. Men hoede zich daarbij voor al te grofe verdeeldheid; er Is meer dat mensen van goedewil verbindt, dan wat hen verdeelt. Het is voorts voor Alkmaar van belang, dat ook de omgeving wel- varend is, Alkmaars belangen zijn nauw verweven met die van de gemeente. De burgemeester zal de rechten van de raad ten voile respecteren en vertrouwt, dat deze ook de rech ten van de burgemeester zal eer- biedigen. Het overheidsgezag is geen men- selijke instelling; het bestaat in «lke samenleving. Het kan als een last, maar ook als een zegen be- schouwd worden. Dit laatste alleen als de gezagsdrager zich er van bewust is. dat het God is, die de gezagsverhouding, geschapen heeft. Wie niet beseft, dat macht slechts gegeven is om te dienen, oefent geen waarlijk gezag. De hartelijke medewerking en tggemoetkomende houding der wet houders beschouwde burgemeester Wijtema als een teken van goede samenwerking in de toekomst. Ook van de samenwerking met de secre- taris verwachtte de nieuwe burge meester veel. Aan de ambt^naren der gemeente, waaronder ook de politie zegde de er burgemeester zijn voile steun toe zoont^s v.an de _nleuwe burgemees- kinderzang aan te horen. Leerlingen van alle scholen, de meisjes met een roodwitte strik in het haar en de jongens met een dito cocarde zongen burgemeester Wijte ma een door Maartje Zwaan ge- maakt welkomstlied toe, onder lei ding van Corn. Jonker en met mu- zikale begeleiding van de Posthar- monie. Na het zonnelied werd met het Wilhelmus deze kinderzang be- sloten. Burgemeester Wijtema sprak vanaf het bordes een dankwoord, waarin hij de kinderen aanspoorde veel te zingen; want, zo zei hij: zingende kinderen, zijn gelukkige kinderen. In de kamer van B. en W. hielden de heer en mevrouw Wijtema hier na een receptie, die hen in de gele- genheid- stelde op vluchtige wijze kennis te maken met de Alkmaar se bevolking in al zijn geledingen. Met nagenoeg alien onderhield de burgemeester zich enige tijd. In de trouwzaal werden verversingen rondgediend. Burgemeester Wijtema dineerde met zijn familie in Victory-Hotel. Defile Alkmaarse jeugd. Tot slot van de heuglijke dag der blijde inkomst van Alkmaars njeuwe burgervader had er des avonds om half acht een groot d4- fil6 plaats van de Alkmaarse Jeugd dat door burgemeester Wijtema en zijn echtgenote, die op het bordes van het stadhuis hadden plaats ge nomen temidden der wethouders en gemeenteraadsledin, met een ver- raste glimlach op het gelaat werd afgenomen. Nadat de politie in de Langestraat ruim baan had gemaakt en commis saris Dreeuws met de hoofdinspec- teurs Rijpma een laatste blik op de keurige afzetting hadden geworpen verscheep om de hoek van het Hoge Huis als eerste de Postharmonie die er lustig op los blies en op de voet gevolgd werd door de Christelijke Sportvereniging „Jong Holland". „Turnlust" en „de Halter" sloten daarbij aan, daarna kwamen een ploegje voetballers en de Alkmaarse wandelsportvereniging „de Jeep 45". Stram in de pas liepen de mannen van de transportcolonne van het Rod Kruis, begeleid door de wit- geschorte helpsters. Ook de Alk maarse reddingsbrigade en de R.K. Zweefvliegclub met een broeder- instructeur maakten deel uit van de stoet. Muziek van ..Excelsior" begeleid- de de pas van de meisjes van het Ned. Padvindersgilde, Welpen, Pad- vinders van de Victorie-groep van het N.P.V., van de Gidsen en Ver- kenners en van de Alkmaarse Vrij- willige Brandweer met ronkende autospuiten en ladderwagen. „St. Caecilia" ondersteunde de moeizame mars van de kaasdragers die ge volgd werden door de Kajotters en de Rode Valken van de A.J.C. Le- den van de Oranje-vereniging, de wielrennersclub ..Alcmaria" en het Christelijk Harmonie-gezelschap „Soli Deo Gloria" fungeerden als hekkesluiters. Na afloop van het de file, dat ongeveer twintig mjnuten duurde, maakten burgemeester Wij tema en Mevrouw Wijtema onder het gejuich van het publiek een rondgang langs de dicht opeenge- pakte mensenmassa. Na enig oponthoud, waarvan de de AMERICAIN: Geef hem rumte, 14 jaar. VICTORIA: Aladdin in Bag dad, 14 jaar. HARMONIE: Klokslag twaalf 18 jaar. A. B. T.: Kozakkenbloed, 14 jaar. APOTHEKEN: Mevr. de wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: J. Smidt, Omval 60, telef. 3931 BONNEN HALEN: Donder- dag T X Y en Z. voor hun telegrafische gelukwens met de benoeming zegde hij hun oprecht dank. Voorts wees burgemeester Wijte ma op de noodzakelijkheid van een onafhankelijke pers, op wier samen werking hij gaarne rekende., De aanwezigheid van vele ambtgeno- ten stelde de nieuwe functionaris op hoge prijs. Hij hoopte, dat qplle- gialiteit en persoonlijke vriendschap de betrekkingen tussen de burge meesters onderling mocht kenmer- ken. In Drente heeft de heer Wijte ma met zijn vrouw veel achter moe ten laten. hij hoopte, dat de Alk maarse bevolking hem daarvoor schadeloos zou stellen door haar genegenheid. Met de bede, dat God hem Zijn zegen zal schenken en hem zal sterken om de nieuwe taak naar Zijn welgevallen te verrichten, aan- vaardde burgemeester Wijtema het bestuur over Alkmaar. Rede burgemeester Wijtema pe nieuwe burgemeester begon zijn toespraak met dank te betuigen aan Hare Majesteit de Koningin, naar wie op de eerste plaats zijn gedachten uitgingen en voorts aan Hare raadgevers, die zijn benoeming hadden voorbereid. Hij hoopte het vertrouwen van Haar, die hij »in Alkmaar moet vertegenwoordigen, waardig te zijn en te kunnen be- antwoorden aan de verwachtingen van degenen, die tot de benoeming hebben medegewerkt. Burgemeester Wijtema herinnerde voorts aan het heengaan van zijn voorganger, prof. Koelma, en hoopte dat hij, die slechts kort burgemees ter van Alkmaar was, spoedig her- steld zou zijn en zijn professoraat weder zou kunnen opnemen. Zijn rede vervolgend wees de nieuwe burgemeester er op, dat hij er zich ten voile van bewust was, dat de bevolking van Alkmaar, een stad met vele tradities, hoge ver wachtingen van hem koesterde. Gaarne wilde hij medewerken aan de handhaving van tradities, die ook hem lief zijn. zonder nochtans, in- dien de omstandigheden zulks vor- deren, deze met beleid en op gelei- delijke wijze om te vormen. Sprekende over het beleid van het gemeentebestuur zeide burge meester Wijtema: De eis zich aan te passen aan veranderde omstan digheden kan zich, vooral na een oorlog als die wij medemaakten, op verschillende gebieden voordoen. Door de grote verarming. tenge- volge van de oorlog. zijn wij, zowel in het persoonlijke als in het open- bare leven, gedwongen tot sober- heid en spaarzaamheid. Hard wer- ken en verantwoord besteden der karige middelen kan ons weer tot Gelukwensen. Het woord was hierna aan het oudste raadslid, de heer Groot, die de burgemeester van harte geluk- wenste namens de Gemeenteraad; hij hoopte, dat de burgemeester vele jaren zijn beste krachten aan het stadsbestuur mocht wijden en wees o.m. op 't vra&gstuk van de woon ruimte en het onderwijs, dat zijn aandacht zal'vragen; daar een goede samenwerking met de Raad een der eerste vereisten is, en deze geba- seerd moet zJ)n °P wederzijds ver- tr.ouwen, zegde spr. gaarne namens de Raad de voile medewerking toe; hij hoopte, dat de Raad ook van de burgemeester alle medewerking mocht ondervinden. Spr. eindigde met de wens, dat burgemeester Wij tema met ijver en toewijding en on der Gods Zegen tal van jaren tot heil van de gemeente werkzaam mocht zijn. De nieuwe burgemeester sloot hierna de officiele raadsvergadering, waarna het onofficiele gedeelte be gon onder leiding van weth. van Slingerland. Deze verleende het eerst het woord aan Weth. H. Schuring van Beilen, die namens zijn collega en de Raad dier gemeente zijn geluk wensen aanbood, die hij vergezeld deed gaan van de erepenning der gemeente Beilen; voorts feliciteerde spr. ook de gemeente Alkmaar met haar nieuwe burgemeester. De heer Nieuwenhuizen, burge meester van Limmen sprak namens de collega's der buitengemeenten en als wnd'voorzitter van de Kring van Burgemeesters; hij herinnerde aan de traditie van ambtelijke en parti- culiere relaties van Alkmaar's bur gemeester met diens collega's in de omgeving en hoopte, dat de nieuwe burgemeester zich ook de belangen der buitengemeepten zal aantrek- ken. Hij wenste'Mr. Wijtema en zijn gezin vele gelukkige jaren in Alk maar. Burgemeester Gaarlandt van Em- men sprak namens de 8 aanwezige van de 33 burgemeesters van Dren te een woord van gelukwens; hij re- leveerde, dat de heer Wijtema in Drente een gaarne door collega's ge- raadpleegd ambtgenoot was en hoopte, dat Alkmaar hem spoedig zal leren kennen en waarderen. Burgemeester Wijtema sprak hierna zijn dankwoord tot de spre- kers; het wederzijds vertrouwen achtte spr. een vanzelfsprekende zaak, reden waarom hij er in zijn rede niet over gesproken had; toch aanvaardt spr. gaarne de door de heer Groot namens de Raad toege- zegde medewerking. Hij hoopte in Alkmaar in de beste verstandhou- ding te leven en te werken. Nadat weth. v. Slingerland de bij- eenkomst had geslotep, begaf bur gemeester zich met zijn echtgenote, familieleden en de wethpuders naar het bordes voor het stadhuis, om de ter gebruik maakten om van de leuning van de stadhuistrap te glij- den en een dispuut aan te gaan met hoofdinspecteur Rijpma, keerden de muziekcorpsen, *nu gezamenlijk, te- rug om een gecombineerd concert te geven waaronder de dirjgenten gelegenheid kregen kennis Ae ma ken met de nieuwe burgemeester die vroeg het Alkmaarse stedelied te Spelen, waaraan helaas niet ge- volg kdn worden gegeven daar de muzikantenhun eigen stadslied niet uit het hoofd konden spelen. Een lastig geval als je de muziek niet bij je hebt. Het zal nu waar- schijnlijk eerst 8 October moeten worden, aleer de nieuwe burge meester de schone klanken van het lied zal kunnen beluisteren. Het was tegen half tien toen de laatste toeschouwers zich door de binnenstad, die de hele avond ge- zellig druk bleef, verspreidden en de grote dag voor Alkmaar ten ein de was. K. A. V.- LAURENTIUSPAROCHIE ALKMAAR. Dames Donderdag a.s. kwart voor zeven is de H. Mis welke wij weer gezamenlijk bij gagn wonen. De nieuwe leden worden ook aangespoord dit te doen. Toe laten wij de eerste Donderdag der maand Juni toegewijd aan het H. Hart in grote getale opkomen om zegen over onze huisgezinnen te vragen. R.K. HANDBALCLUB A.O.G. ALKMAAR. Vanavond zijn alle leden om 7.15 present bij „de Molen van Piet". Vandaar starten we ge zamenlijk (precies op tijd) naar ons nieuwe terrein. We zullen nl. enkele weken trainen in het Heiloer bos, de z.g. Ronde O. Het bestuur. Voor het begin deelde de heer Couvee zeer terecht mede, dat deze avond allerminst als een concert was bedoeld, maar ieder zou naar best vermogen de opgave ten ge- hore brengen. In de lengte van het programma lagen wel drie concer- ten besloten en het groot aantal aanwezige luisteraars moesten het geduld opbrengen niet minder dan acht en veertig stukken te beluis teren. Met genoegen konden we constateren dat er alle aanleiding voor was. dit met belangstelling te doen. Het leek wel op een concours waar men als om strijd naar een prijs dong. Uit de klavier-literatuur was een grote Jceuze gedaan, welke rijk was aan verscheidenheid, klassieke romantische en moderne componis- ten, wsfren alien op het program vertegenwoordigd. Het is dus de taak van de recensent 't negatieve, de minder gelukkige momenten of een technisch vergissingtje in de doofpot te stoppen en het positieve het goede te waarderen. Er was echter zoveel goeds dat het waar lijk niet doenlijk is dat alles in bijzonderheden te bespreken. Tech nisch was over het algemeen de zaak goed in orde en kennelijk was iedere executant goed op zijn te spelen opgave voorbereid. De mu- zen echter hebben niet alien in ge- lijke mate muzikaliteit geschonken, zodat de „echte muziek" zich met wisselend geluk demonstreerde en wel bij de beginners in een 4 han- dige Barcarolle van Nieland, Me- nuetje van Mozart en Hongaarse Hymme. Twee stukjes van Caroll ..The Elfen Harp" en ..Garland Dance" werden muzikaal gespeeld. De Sonate F dur van Mozart ver- diende een eervolle vermelding. Het Rondo-Capriccioso van Men delssohn wees zelfs op pianistisch talent. Een toekomstige concertzan- ger zong met succes ter afwisseling twee aria's van Puccini. En zo ging de avond met vaak zeer goede pianoprestaties verder. De heer Couvee kan met grote voldoening op de resultaten van zijn paedagogische arbeid terugzien en had namens de leerlingen ook blijken van erkentelijkheid in ont- vangst te nemen. W. Schreurs ALKMAAR. Alkmaar genoot gister de eer van het bezoek van de Belgische minister van land- bouw Z. Exc. D'Urban. die op uit- nodiging van de Nationale Coop. Raad een studiereis maakt door ons land. In gezelschap van ir. Frietema, voorz. van genoemde Raad. arri veerde de minister des middags in de stad; in hotel Victory ontmoette hij tal van figuren uit de coopera- tie-wereld in Noord- en Zuidhol- land, die hem op zijn tourn6e van voorlichting dienen. Op het pro gramma stond een bezoek aan de Coop. Zuivelfabriek Lutjewinkel, aan de Wieringermeer, waar een zaaizaadbedrijf en een koelhuis be- zichtigd zou worden en aan de vee- fokkerij van de Gebr. Ruyter te Blokker. Om met het Alkmaarse winkelbedrijf in kennis te komen, bracht hij na de lunch in Victory een b,ezoek aan V. D„ waar hem nadat hij de diverse afdelingen be- zocht had, door de bedrijfsleider, de heer v. d. Weger een 'kaasje werd aangeboden, een product, dat, naar min. D'Urban zei, in Belgie een goede naam heeft. POLITIEVARIA Gistermiddag tfond op de Laat ter hoogte van V. D. een aanrijding plaats tussen een auto en een fiet- ser, die onder invloed van sterjae drank verkeerde. Slingerend kwam hij tegen de auto en werd gewond aan een been. Per ziekenauto is hij naar het C.Z. vervoerd. Later kon hij naar huis gaan. Op de Kennemerstraatweg hoek Tesselschadestraat vond eveneens een aanrijding plaats. Een auto merkte een wielrijdster te laat op toen hij linksaf wilde gaan. Het meisje kreeg ontvellingen en de fiets werd beschadigd. Schade ge- regeld. Een drietal leerlingen van de A.B.S. in de Hout werden aange- houden wegens baldedigheid. Ze waren planten aan het vernielen. Na een hartig onderhoud zijn ze doorgestuurd naar de directeur van de school. Gisteren herdacht de Boerenleen bank te Heiloo de dag waarop zij 40 jaar bestond. De zeer druk bezochte feestavond werd geopend door de voorzitter, de heer J. Schuyt. Hij heette alien hartelijk welkom. Zeer in het bij- zonder de Zeereerw. Heer Pastoor J. v. Muyen, de heer Erkelens, Hoofdinspecteur van de Coopera- tieve Boerenleenbank te Eindho ven en de vertegenwoordigers der zusterorganisaties. Verder zegt spr. dat er alleszins reden bestaat tot feestvieren. Temeer daar de direc teur, de heer C. Bakker, ook mede jubileert. Hij is nu reeds 40 jaar directeur. Hij heeft zeer veel bij- gedragen tot de grote bloei van de Boerenleenbank. Spr. hoopt dat de directeur over 10 jaar zijn gouden jubileum met de Boerenleenbank vieren mag. Ook Mevr. Bakker werd in de hulde betrokken. De voorzitter bood de heer en mevr. Bakker een fraai bloemstuk aan. Tevens dankte de voorzitter de heer A. J. Sengers (Kassier) voor het vele en goede door hem ver- richtte werk. Hierna gaf de heer A. J. Sengers een overzicht over het ontstaan en de bloei der Boerenleenbank. Hier- aan ontlenen wij het volgende: Reeds v66r Mei 1908 bestond er 'n vereniging, die de belangen van de boeren behartigde rt.l. De Onder- linge Boerenbond. Deze vereniging behartigde naast de materiele ook de financiele belangen. De admi- nistratie werd verzorgd door de heer S. v. Deurne. Daar deze in- stell.ng niet voldoende voorzag in d,e credietbehoeften van die tijd, werd onder leiding van de heer C. Bakker op 30 Mei 1908 de Boeren leenbank opgericht. Er traden 19 leden toe. Het beleid is z46r voor- zichtig geweest. Hogere bedragen dan 300.werden niet uitge- leend. De omzetten der eerste ja ren bedroegen 40.000 a f 50.000. Langzamerhand stegen de omzet ten en ieder jaar werd het reserve- bedrag opgevoerd! Zeer vele men- sen werden aan credieten geholpen en konden een bedrijf opzetten of instand houden. Momentpel be- draagt het ledental 177. Het aantal spaarboekjes is gestegen tot bijna 1000. Het aantal rekeninghouders is thans 68. De omzetten zijn vooral de laatste jaren sterk toegenomen. De toename van het geld-verkeer via de rekening-courant neemt sterk toe de reserve bedraagt f 20.000. Zeer veel steun, aldus spr. is ontvangen van de Centrale Bank te Eindhoven. De rente ontvangen over 1947 van de Centrale Bank bedroeg 18.000. Dan memoreert spn het z££r vele werk wat de directeur, de heer C. Bakker, verzet heeft en spreekt de wens uit, dat hij nog jaren verbon- den mag zijn aan de Boerenleen bank Heiloo. Vervolgens sprak de heer Erke lens hoofd-inspecteur van de Cen trale Boerenleenbank te Eindhoven Ook deze spreker memoreerde de oprichting, groei en bloei der Boe renleenbank Heiloo. Toen in 1925 de Boerenleenbank zich aansloot bij de Centrale Bank was er tot 1925 in totaal omgezet f 3.257.000; 303 spaarbankBoekjes met in totaal spaarbedrag van f 149.000. Er wa ren 121 voorschotten verstrekt tot f 140.000. De lopende rekening was f 4000.en het reservefonds was 223.15. Tot 1945 werd ingelegd f 1.445.000 De totaal omzet was gestegen tot f 6.671.000. Het saldo spaargelden was f 1.182.000, verdeeld over 728 boekjes. In 1947 was de totaal om zet f 2.150J100; spaargelden f 830.000 op 950 boekjes. Totaal aan voor schotten f 35.000. De reserve be droeg f 17.784.92, hierbjj gerekend de nog te ontvangen rente over 1947 dan stijgt het reservefonds tot f 20.000. Spreker brengt hulde a/n het bestuur en Raad van Toezicht voor het werk dat gepresteerd is' en memoreert de prima samenwer king tussen Boerenleenbank Heiloo en Centrale "ank. Ook huldigt hij de directeur de heer C. Bakker en echtgenote en overhandigd hem 'n gedenkpenning met oorkonde na mens het bestuur van de Centrale Boerenleenbank. Spr. zegt verder dat in 1940, 581 Boerenleenbanken waren aangesloten met in totaal ingelegd kapitaal van f 130.000.000 en verstrekte voorschotten van f 47.000.000. In de oorlog liep dit op tot f 330.000.000. Toen de geld- sanering kwam werd dit laatste bedrag opgevoerd tot f 674.000.000. Hier uit bleek dat de aangesloten leden slechts 50% van de hun ten dienste^ staande gelden hadden in gelegd! In de toekomst moeten -der- gelijke bedragen niet renteloos blij ven liggen. Ook bepleit spr. het girale geldverkeer. Zorgt voor een goede administratie. In de toekomst moet de Boerenleenbank ingescha- keld worden in het betalingsver- keer van het bedrijf. De voorz. dankte spr. voor zijn betoog. De heer J. Valkering complimen- teerde nog namens de Boerenleen bank Limmen. ENGELSE INTERNATIONALS In. het Bath-elftal, dat volgende week naar Alkmaar zal komen, spelen o.m. mee de oud-int. keeper Woodley en de international Dave McCullock. WESTERWEG VERBREED HEILOO. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling de Wester- weg vanaf Schuine Hondsbosselaan tot Kerklaan aanmerkelijk te ver- breden. Het is van zeer groot be lang dat deze verbreding plaats vindt rifet het oog op een directe verbinding naar de Zeeweg. Het is te betreuren dat enige Westerweg- bewoners de noodzaak van boven- vermelde verbetering 'niet inzien, aangezien zij niet genegen waren een deel van hun tuin af te staan! Momenteel stagneert het werk door een defect aan de wals. De schuine Hondsbosselaan is reeds van een verharde bovenlaag voor- zien. PAARDENSPORT HEILOO Op de streekwed- strijden te Midden-Beemster be- haalde de Ruitersportvereniging „Heiloo en Omstreken" de volgen de resultaten: i 8 tallen: „Helloo en Omstreken" le prijs Gevorderden: A. Hoed- jes op „Dison" 4de prijs. Klasse B: J. Sleutel op „Giel" lste prijs, Mej. N. Wonder op „Zephir" 3de prijs. Bij gevorderden met meuw paard: J. Dekker op „Geor- ge" 2de prijs. Nieuwelingen: Mej. W. Wester op „Hydra" lste prijs. P. Beets op ..George" 2de pr., Mevr. N. Bruin Schoenmaker op ..Koekoelf" 3de prijs, Mej. N. Won der op „Joka" lste prijs. VERBETERING ..FORESTERS" TERREIN? HEILOO De vergadering wel ke Maandag j.l. tussen B. en W. en bestuur van Foresters plaats vond heeft geen directe resultaten op- geleverd. Foresters willen twee terreinen hebben en hadden hier- voor meerdere mooie aanbiedin- gen. B. en W. kunnen huns inziens het Gem. Sportterrein niet geheel aan „de Foresters" geven, aange zien rekening gehouden dient te worden met andere verenigingen en niet te vergeten de jaarlijkse kermis welke ook op het gem. sportterrein gehouden wordt. A.s. Maandag zullen beide par- tijen nogmaals besprekingen voe- ren om tot 'n eventuele oplossing te komen. H. S. V. HEILOO De wedstrijd welke op Zondag 6 Juni gespeeld zou worden kan geen doorgang vinden aangezien de parochie dan het Aanbiddingsfeest viert. De wed strijd zal 13 Juni plaats vinden. GESNEUVELD BERGEN Bij de familie v .d. Berg alhier is bericht ontvangen, dat de jongste zoon Piet v. d. Be*g in IndoAesie is gesneuveld. Toen enkele weken geleden ten behoeve van de Katholieke Prinses Anne bij Z.H. de Paus een verzoek om dispensatie werd ingediend voor een huweljjk met ex-Koning Mi- chael, is aan Michael gevraagd de gebruikelijke verklaring te onderte- kenen, dat de niet-katholieke partij zich niet zal mengen in de katho lieke opvoeding van eventuele kin deren. Michael heeft echter gewei- gerd deze verklaring te onderteke- nen, overwegende dat hij pisschien weer op de Roemeense Troon zou komen en dat zijn eventuele kinde ren dan opgevoed zouden moeten worden in de in Roemenie als offi- cieel geldende godsdienst. Z.H. de Paus heeft tengevolge hiervan geen dispensatie kunnen verlenen. Als opvolger van prof. dr. R. Post is benoemd tot rector magnificus der R.K. Universiteit te Nijmegen voor het studiejaar 194849, prof, mr. J. W. G. P. Jurgens. Vervolgens werd overgegaan tot het feestelijk deel der avond. De heer W. Stevens uit Purmerend verzorgde de conference, terwijl 'n muzikaal ensemble beschaafde mu ziek ten gehore bracht. Onder leiding van de heer Th. Buys werden enige eenacters en voordrachten zeer verdienstelijk ten tonele gebracht. ZOALS WIJ MELDDEN wordt Z»- terdag 5 Juni a.s. een groot Noordhollands Jongeren-app£l ge houden in de Parkzaal te Hoorn, met het Tweede Kamerlid Th. D. Koersen en de jongerenleider Frans Burmanje uit Amsterdam als spre- kers. Deze bijeenkomst Is bedoeld als een manifestatie voor alle K.V.P.- jongeren van de Kring Den Helder. De jongerenbeweging in ons gewest is zich aardig aan het ontplooien. De leiding is in enthousiaste han- den en uit de organisatie van deze grote bijeenkomst in Hoorn be doeld voor de gehele kring bljjkt wel, dat de jongeren beseffen, dat zij een taak hebben in de verkie- zingspropaganda. welke zich in ons gewest zo krachtig ontwikkelt. Met hun enthousiaste doorzetting vuren zij de ouderen aan. Er is een goede samenwerking tussen oud en jong, een samenwerking. die zich steeds beter ontplooit. Wij kunnen dan ook wel verwachten, dat de jongeren van de K.V.P. uit ons ge hele gewest zich niet onbetuigd zul len laten. Maar.... ook de andere jongeren worden verwacht. Ook de talrijke KJMV'ers, Kajotters, JVG- ers en de L.T.'ers niet te vergeten. Hoewel de belangstelling voor de KVP-jongerenbeweging steeds toe- neemt, zijn er toch nog velen. die niet direct bjj deze beweging zijn aangesloten. Ook zij worsen ver wacht. Zij zullen in eigen milieu horen, wat er bij de komende ver- kiezingen op het spel staat en dat is heel veel. Vijf Juni 1948, m Iloorn. Jongeren vb6r. Het heeft Z.H. de Paus behaagd te benoemen tot geheim kamerheer de H.E. Hooggeleerde Heer Mgr. H. J. van Deursen, president van het Groot-Seminarie te Warmond. De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren met 402 tegen 183 stemmen haar vertrouwen in de regering-Schuman uitgesproken. Alleen de communisten sterriden tegen. Schuman had de vertrouwens- kwqstie gesteld naar aanleiding van het wetsontwerp tot het ontslag van 150.000 ambtenaren als bezuinigings- maatregel. dat veel tegenkanting van de zijde van links ontmoette. Thans dreigen echter nieuwe moeilijkheden voor de regering. Deze vinden hun oorzaak in het jongste decreet, waarin indirecte financiele steun aan kerkelijke scholen wordt goedgekeurd. De so- cialisten, communisten en enige ra- dicalenhebben de intrekking van dit decreet geeist, maar Schuman zou bereid zijn voor het van kracht blijven ervan te vechten. Het Britse ministerie van land- bouw heeft medegedeeld, dat, ten- einde de Britse broeikasindustrie haar voorraden te helpen aanvul- len, in de volgende twaalf maan- den de invoer van een beperkte hoeveelheid kas- en vetplanten uit Nederland zal worden toegestaan. PURMEREND, 1 Juni 1948. Totaal aanvoer 356 stuks. 59 vette koeien levering; 180 geldekoeien 300—550, stjl; 76 melkkoeien 475750, matig; 16 stieren 400—900, stug; 25 graskal- veren 190—285, kalm; 558 nuchtere kalveren voor de levering en voor de zouterij. 32—75, matig; 632 biggen 3070, matig; 365 schapen 48—70, sug; 726 lammeren 24—38, stug; 101 bokken en geiten 9—80, stug; 95 paarden 350—900, stug. Pluimvee- markt: 2100 oude kippen en hanen (witte en rode) 2.50—3 per kg.; 350 oude kippen hanen (blauwe) 3.25— 3,50 per kg.; 950 hennen 5.25—6.50 per stuk; 2000 jonge hanen (blau we) 3.60—3.75 per kg.; 10.300 jonge hanpn (witte en rode)"2.25—2.75 per kg.; jonge eenden 2—4 per stuk;; 250 konijnen 1.50—1.60 per stuk; 48 gan- zen 56.50 per stuk. LANGEDIJK, 2 Juni. 76.000 kg aardappelen 17—22.70, kleine 13.10- 16.30; 180 kg tomaten 160—163; 8500 kg rabarber 5.50. ND.-SCHARWOUDE, 2 Juni. 2100 kg vroege aardappelen 19.50— 21.20. kleine 13.70—15.50. OBDAM, 2 Juni. 2500 kg grote aardappelen 17.30—19.50- 700 kg drielingen 12.70—15.10; 250 kg kriel 11.10—12.70. BOVENKARSPEL, 1 Juni. 3650 baal aardappelen: Schotse 20.90— 23.20, fijne 13.20—19.50, kriel 12-17.40 Rode Eerste 24.50—25.60. VEILINGOVERZICHT BEVERWIJk Deze week was er weer een grote verscheidenheid van producten op de markt. Sla voerde wel de boven- toon aan, de handel in dit artikel was graag en ging voor goede prij- zen vlot van de hand. Bospeen tot nu toe nog steeds onder het glas vandaan werd in flinke kwantums aangeboden, ook dit product brachj uitstekende prij- zen op. De aanvoer van rabarber liep lets terug. Dit artikel werd bijna weer geheel door de binnenlandse markt afgenomen voor redelijke opbreng- sten. Van bloemkool was een flink aanbod en ging voor goede prijzen aan de man. Aardbeien zowel onder het glas als van de koude grond, brachten enorme prijzen op. Werden in het begin dezer week deze Kennemer vruchten nog hoofdzakelijk in doos- jes aangevoerd, vandaag werden er al aardig wat in sloffen aangeboden. Als het weer wat medewerkt zal er de volgende week hoogst waar- schijnlijk een aanvang genomen worden met de speciale aardbeien- veilingen. Wat betreft de oogstver- wachtingen kunrien we niet al te optimistisch zijn. De grote droogte van verleden jaar en de nachtvor- sten van enkele weken geleden, hebben op sommige plaatsen heel wat schade aangericht. Postelein werd voor redelijke prijzen afgezet. De prijzen van as- perge liepen weer iets op. De aanvoer van spinazie heeft niet veel meer te betekenen. Voor de primeurs snijbonen, dubb. stambonen, peulen, komkommers en tomaten werden uitstekende prijzen besteed.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2