Wetsontwerp tot het tegengaan van lichtvaardige echtscheidingen Bernadotte krijgt volmacht van de Veiligheidsraad n Huidige problemen eisen oprechtheid, energie en zelfverloochening Russische zone wordt niet ingelijfd bij de Sovjet-Unie Voor Alkmaar en omgeving Gezinsrechters en gezinsraden om de echtgenoten te verzoenen IMS' - Onderhoud van gedelegeerden met Hatta Goede organisatie der productie noodzakelijk Sokolofsky probeert de Duitsers gerust te stellen r i# DONDERDAG 3 JUNI 1948 44e JAARGA1IG - NUMMER 11276 BUREAUX: Aanvulling van particulier initiatief Trouwen Michael en Anne te Lausanne? NAAR INDONESIE Wapenstilstand binnen drie dagen ISRAEL BECINC EEN VERGISSING Mgr. Giobbe te Vaals Dev„Ronde Tafel" met de West Burgemeester Wijteme met zijn echtgenote op het hordes voor het stadhuis voor de aubade. Keert Sjahrir terug in bet kabinet? Gesepareerd zwemmen in Haarlem afgeschaft Staking te Berlijn Secretaris Pirenne bezocht Spaak Distributie in Belgie loopt ten einde De Pauselijke toespraak l-v- y 'I Op 4 Juni Parijs 25 jaar. a.s. bestaat de luchtverbinding van de K.LM. op Een Fokker F-3 vliegtuig, waarmee in 1923 de diensten werden onderhouden. het Meisje stort neer in liftkoker Veel beloften en mooie woorden Philips-afdeling te Roosendaal Vreemde opvatting bij de Republiek WAAROM PRAAT HATTA OVER NIEUWE MILITAIRE ACTIE Reclasseringsdag -Wat wij doen: „Collecteren. Zorgen, dat we geen bussen genoeg hebben.- Bezoeken in de cel. Een hulp zijn in de eenzaamheid. Bijstaan in de moeilijkheden na de terugkeer in de maat- schappij. Dus: helpt". V J Bruynzeel-directie voor de Tuchtrechter Te hoge prijzen voor meubelen berekend Felle brand te Zutphen jef van Dongen trekt zich terug Nieuuu HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, »Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 TK 2240). Bank: Noorderbank DE MINISTER VAN JUSTITIE heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de bepalingen be- treffende echtscheiding in het Wetboek van Burgerlijke Rechts- vordering en, in verband daarmede, van het Burgerlijk Wet boek en het tarief van justitie-kosten en salarissen in burgerlijke zaken teneinde lichtvaardige echtscheiding tegen te gaan. In de Memorie van Toelichting wordt o.m. opgemerkt: De thans bestaande toestand komt in hoofdzaak hierop neer, dat echtelieden, die in gemeen overleg tot echtscheiding willen overgaan, hun huwelijk binnen en- kele weken kunnen ontbinden. Slechts voor de vorm vindt in zulk een geval een proces plaats, ter louter formele voldoening aan de bepalingen der wet. Overigens is deze wilsovereen- stemming niet zelden door een der partijen afgedwongen. De methoden die hiertoe worden aangewend, vor- men bijna steeds 'n schending van de uit het huwelijk voor ieder der echtgenoten jegens zijn wederpartij voortspruitende verplichtingen. De bezwaren, welke aan de be staande practijk op het gebied der echtscheiding kleven, zijn zeer ern- stig. In de eerste plaats werken licht vaardige echtscheidingen lichtvaar dige huwelijken in de hand. Voorts kan niet over het hoofd gezien worden. dat de vrouw in en door het huwelijk als regel afhan- kelijk wordt van de man. Ontbin- ding van het huwelijk geeft de vrouw slechts zelden haar economi- sche zelfstandigheid terug. De ruime toepassing die het in- stituut der echtscheiding aldus ge- leidelijk verkregen heeft, maakt. dat men in brede lagen van ons volk in echtscheiding niet langer een tot he' uiterste te vermijden expedient zal zien. Dientengevolge dreigt in de maat- schappelijke opvattingen een sterke waardedaling van het huwelijk, die ten dele helaas een feit is. i Met zo weinig mogelijk wijzigin- gen in de bestaande wet wil de mi nister van justitie bereiken, dat aan lichtvaardige echtscheidingen paal en perk gesteld wordt. Een gelukkig verschijnsel mag het heten, dat het particuliere initiatief zich ruimer baan breekt om met deskundige voorlichting echtgeno ten in tussen hen rijzende moeilijk- heden, die zij zelf niet tot oplossing vermogen te brengen de helpende hand toe te steken en aldus een bijdrage te leveren tot beperking van de echtscheidingen. Het is de taak van de wetgever aan de ontwikkeling van dit initia tief mede te werken. De bestaan de wet biedt daartoe een aankno- pingspunt in de regeljng betreffen- de de pogingen tot verzoening der echtgenoten. De voorzitter van de rechtbank is niet de meest aangewezen autoHteit om te trachten een ver- Een dagblad te Lausanne heeft gisteren bekend gemaakt, dat Het huwelijk van ex-Koning Michael en Prinses Anne de Bourbon-Parma in Lausanne gesloten zal worden. Mi chael zou gisteren te Athene heb- ben moeten arriveren, doch hij be- vond zich nog te Lausanne. Een prelaat van het Vaticaan heeft Woensdag verklaard, dat de vroegere Koningin van Roemenie, Helena, bezwaren had tegen een huwelijk van Michael en Prinses Anne, indien dit katholiek zou wor den gesloten. De ex-Koningin zou verklaard hebben, dat een belofte om de eventuele kinderen katholiek te doen opvoeden de orthodoxe be- volking van Roemenie zou kunnen kwetsen en de kansen van Michael om nog eens de troon te bestijgen, zouden doen verminderen. zoening tussen de echtgenoten teweeg te brengen. De presidenten hebben een veelomvattende en ge- differentieerde taak; derhalve is hun aandacht zeer verdeeld. Daar- om is de minister van oordeel. dat het aanbeveling zou verdienen de poging tot verzoening op te dragen aan een gespecialiseerde rechter, in het ontwerp aangeduid als ..gezinsrechter" die dit ambt blijvend vervult en zodoende de voor een goede en doelmatige be- handeling der desbetreffende za ken onontbeerlijke ervaring zal kunnen vergaren. Zolang een reorganisatie van de rechtelijke macht nog niet is ver- wezenlijkt, zal de taak van de ge zinsrechter kunnen worden vervuld door de kinderrechter, die krachtens het herziene kinderrecht aan de voogdijvoorziening na echtscheiding zal hebben deel te nemen. In de toekomst zouden dan de functies, die de kinderrechter thans vervult, mede aan de gezinsrechter behoren te worden opgedragen. De gezinsrechter dient te beschik- ken over een aantal personen, die hem kunnen voorlichten omtrent de bijzonderheden yan het en de toestand waarin dit verkeert. alsmede omtrent de mogelijkheid van verzoening der echtgenoten en die bovendien zelf een poging tot zodanige verzoening kunnen doen, indien de gezinsrechter er niet in slaagt deze tijdens de comparitie der echtgenoten te weeg te brengen. Het bovenbedoelde, aan de ge zinsrechter ter beschikking te stellen apparaat. dat met de uit- voering van diens opdrachten wordt belast en in het ontwerp is aangeduid met de naam ..gezins- raad" is gedacht als een uitbouw van de tegenwoordige Voogdij- raad. De regering overweegt re- organisatie en uitbreiding van de VoogdUraden. In dit kader zou het passen in de aldus vergrotc raden een bijzondere kamer op te nemen, die tot taak heeft de instandhouding van huwe lijken te bevorderen. De taak van de gezinsraden zou, in afwachting van derzelver organisatie, aanvan- kelijk door de Voogdijraden moeten worden vervuld. De minister is van mening. dat wetswijziging in vorenbedoelde zin niet na zal laten op de duur een gunstige invloed op de practijk uit te oefenen. Het publieke belang zal worden bevorderd, doordien langs psychologische ^eg, door voorlich ting en advies, tal van huwelijken. die thans te gronde gaan, in stand worden gehouden. Naar wij vernemen, zal ook1 Mr. E. Sassen. lid van de Commissie van Negen ter voorbereiding van de Ronde-tafel-conferentie met In donesia, binnenkort naar Bandoeng vertrekken tot bijwoning van de federale conferentie. DE VEILIGHEIDSRAAD heeft gisteren aan graaf Berna dotte. de bemiddelaar van de Ver. Naties in Palestina Instruc ts gegeven de "dag en het uur te bepalen, waarop de wapenstil stand in het H. Land zal ingaan. Voorgesteld werd de wapenstil stand binnen drie dagen te laten ingaan. Vandaag komt de Raad wederom biieen om het probleem van de controle op de naleving van het Bestand te behandelen. De regering van Israel heeft Woensdagavond officieel bekend gemaakt, dat haar besluit van Woensdagmorgen 3 uur plaatselijke tijd, om het vuren te staken, op een misverstand berust had. De joden waren van mening. dat de wapenstilstand had moeten ingaan op het uur waarop het antwoord van de Veiligheidsraad binnen had moeten zijn. Nu dit niet het geval bleek, heeft de regering van Israel bevel gegeven het vuren aan alle fronten te hervatten. Zowel van Joodse als van Ara- bische zijde is gisteren te Lake Success te kennen gegeven. dat men aan het bevel van de Veilig heidsraad om het vuren te staken gevolg zou geven, welke datum Graaf Bernadotte daarvoor ook zou vaststellen. Na afkondiging van het bevel Ter gelegenheid van het Eeuw- feest van het klooster Bloemen- xiaal in Vaals, dat de vorige maand werd gevierd, brengt de Pauselijke Internuntius, Mgr. Paolo Giobbe, thans een bezoek aan dit klooster, waar hij enige dagen zal verblijven. Woensdagmiddag werd de hoge gast verwelkomd door de uit Frankrijk overgekomen algemeen overste en verschillende buiten- landse oversten uit Duitsland en Frankrijk. I*™? IP#- jgata van de regering van Israel om Woensdagmorgen het vuren te sta ken, dat echter op egn vergissing berustte en daarom weer is gean- nuleerd, bestond bij de inwoners van Jeruzalem de hoop, dat een eind aan de vijandelijkheden geko- men zou zijn. De Arabieren gingen echter rustig door met hun artille- riebombardementen waarop ook de joden de wapens weer ter hand namen. Hedenmorgen deelde A.P. mede. dat te Jeruzalem nog wordt ge- schoten, doch dat men zich aan beide kanten beperkt tot het be- antwoorden van het vuur van de vijand. De Arabische artillerie heeft de beschieting van de He- breeuwse Universiteit op de berg Scopus gestaakt en onderhoudt nu met tussenpozen het vuur op de Joodse stellingen op de berg Zion. Naar wij vernemen, wordt 11 Juni a.s. in Nederland verwacht mr. dr. J. A. E Buiskool, voorzitter der Surinaamse delegatie van de Ronde- tafelconferrentie met West-Indie. Zijn verblijf houdt verband met de voorbereiding van de tweede phase der Ronde-tafelconferentie met de West. Voor hetzelfde doel wordt ook de heer W. R. Plantz van de Cura- caose delegatie binnenkort hier te lande verwacht. DE GEDELEGEERDEN bij het Opperbestuur in Nederlahds-Indie van Vredenburch en Neher zouden gisteren in Djocja een onderhoud hebben met de eerste minister van de republiek Mo hammed Hatta; zij zouden heden, Donderdag, naar Batavia terug- keren. Abdoel Kadir is overwerkt en moet drie weken rust nemen. In de vergadering van de Veilig- heidscommissie kwam ter sprake de kwestie van de ujtlevering van de Duitsers en Japanners op repu- blikeins gebied. Volgens Nederland- se kringen is het door de republiek opgegeven aantal aanzienlijk lager dan het aantal, dat volgens Neder- landse gegevens in de republiek aanwezig moet zijn! Verschillende te Batavia verschij- nende republikeinse bladen voor- spellen de politieke terugkeer van Sjahrir bij de aanstaandd kabinets- wijziging, Volgens „Merdeka" zou Sjahrir kans maken als minister v. buitenlandse zaken, terwijl Sjari- foeddin zou terugkeren in zijn oude functie van minister van defensie. De positie van Hatta zelf in het toekomstige kabinet is nog onduide- lijk Hoewel bij de eerste berichten over een kabinetswijziging veelvul- dig gesproken werd over de terug- Met 23 tegen 11 stemmen aan- vaardde de gemeenteraad van Haar lem Woensdag het voorstel van de minderheid van B. en W. om met ingang van het zomerseizoen 1948 de herenafdelingen in de gemeente- lijke zweminrichtingen open te stel len voor het gemengde zwemmen. Aan de hand van afzonderlijke te noteren bezoekcijfers zal na twee seizoenen worden bezien of uitbrei ding van de gelegenheid tot ge- mengd en gesepareerd zwemmen nodig en wenselijk is. BERLIJN, 2 Juni (AP) Van daag gingen ongeveer 20.000 Ber- lijnse arbeiders van de openbare vervoermiddelen in staking voor hoger lonen en meer voedsel. De ongeveer 4.000.000 passagiers, die'dagelijks gebruik maken van de stedeljjke trams, de ondergrondse en de bussen moesten hetzij de luchtspoorweg gebruiken, hetzij naar hun werk lopen of gewoon thuisblijven. De arbeiders van de luchtspoorweg namen geen deel aan de staking, die 24 uur zal duren. keer naar een parlementair kabinet schijnen vooral de Masjoemi en de T.N.I., die beiden vier zetels in de huidige regering bezetten, thans daarvan te zijn teruggekomen. De politieke partijen in de repu bliek zetten hun besprekingen over een nationaal programma voort. Oorspronkelijk werd gedacht, dat de kabinetswijziging wel op korte termijn hapr beslag zou krijgen. La ter werd echter bekend gemaakt, dat Soekarno niet zou wachten met zijri reis naar Sumatra op de uit- slag van de besprekingen. Aneta's speciale correspondent te Kalioe- rang verneemt thans uit welinge- lichte republikeinse bron, dat hoogstwaarschijnlijk zelfs geeft ver- anderingen in -het kabinet zullen worden aangebracht v66r de terug keer van Soekarno van Sumatra. Spaak heeft gisteren Henri Piren ne, de secretaris van Koning Leo pold ontvangen. Het onderhoud duurde twintig minuten. Van offi- ciele zijde zijn de berichten tegen- gesproken, dat tijdens dit onderhoud aan Spaaak het definitieve besluit van de Koning in de netelige kwes tie zdu zijn overhandigd. Vrijdag zal Spaak, zoals gemeld, aan zijn collega's verslag doen van zijn be sprekingen met Leopold. Naar de Belgische „Libre Bel- giquie" meldt, hebben een aantal Belgische generaals een bezoek aan de koning te Pregny gebracht. Zij zouden uitdrukking hebben gegeven van hun onwankelbare trouw en verknochtheid aan de vorst. Nu in Belgie nog slechts brood, margarine, spijsolie en suiker tot September a.s. gerantsoeneerd zijn, is men er toe overgegaan aan de bevolking distributiekaarten uit te reiken, welke geldig zijn voor een periode van vier maanden. Ver wacht wordt. dat na deze period^ het gehele distributiesysteem, be- halve voor brood, zal kunnen wor den afgeschaft. --inn,.,, CD,? IN VERVOLG op wat wij reeds meldden over de toespraak, die de H. Vader gisteren op zijn Naamdag hield, kunnen wij over deze rede nog het volgende mededelen: Om zoveel ongelovigen en ver- bitterden terug te brengen tot God, ziet de Paus slechts ££n middel: ..Oprechtheid. energie en zelfver4 loochening bij de oplossing van de problemen, die door de 'oorlog en de na-oorlogse periode in het leven zijn geroepen. De billijke en nood- zakelijke sociale hervormingen, en vooral de dringende behoefte van de minstvermogenden aan brood, arbeid en onderdak, zijn wel de i voornaamste dezer kwesties." De Paus waarschuwde verder i voor „het waanbeeld van een spoe- dige oplossing". Het komt er niet I enkel op aan het openbaar inkomen op billijke wijze te verdelen. In de huidige omstandigheden is elke so ciale hervorming nauw verbonden met een aangepaste organisatie van de productie. De betrekkingen tus sen landbouw en nijverheid, in een- zelfde land en op internationaal ge bied, doen, evenals de vertegen- woordiging van de verschillende landen op de wereldmarkt, talrijke problemen rijzen. Van de redelijke oplossing dezer kwesties ijangt de productiecapaciteiten van de landen af, en derhalve het welzijn van het mensdom, want het is duidelijk dat er geen voldoende distributie kan zijn waar de productie in gebreke blijft." Vervolgens sprak de Paus over sommige volken, wier productie jaarlijks aangroeit: „Wanneer deze productie wordt verkregen door 'n ongebreidelde concurrentie door het gewetenloos gebruik van de rijkdom en door de onderdrukking en de despotische uitbuiting van de ar beid en van een ieders behoeften door de staat, dan kan zij gezond noch oprecht zijn, vermits de so ciale economie een geheel vormt, waarin elke arbeider zijn mense- lijke waardigheid en vrijheid heeft. De ongebreidelde exploitatie van de waarachtige menselijke waarden gaat steeds gepaard met een onge breidelde exploitatie van de schat- ten van de natuur en vooral van die van de bodeni. Daarom leidt zij vroeg of laat tot verval. De H. Vader legde er de nadruk op, dat alleen in christelijke geest de „maatschappelijke hervormingen kunnen verwezenlijkt worden, wel ke een dwingende eis zijn van de huidige tijd," Deze maatschappelij- ke hervormingen eisen enerzijds 'n geest van opoffering en anderzijds besef van verantwoordelijkheid en geduld, en van alien stage ar- be£ Paus richtte zich tot alle ka- tholieken van de ?e£e^p.w5e^eden cnnnrde hen aan zich met tevreaen te stellen met ..goede bedoelmgen of mooie programs. ..Aarzelt niet," zo zeide hij, .Jiw inspanningen te verenigen met die van degenen, die, hoewel zy niet tot de kerk behoren, toch haar sociale leer aanhangen en de door de katholieke kerk aange geven weg willen volgen. Deze weg leidt niet tot gewelddadige licht van de ondervindjng en van vastberaden beslissingen. omwentelingen, In de fabriek van de firma An- BERLIJN, 3 Juni (A.P.) Maarschalk Sokolofsky, de Russische opperbevelhebber, heeft Woensdag de Duitsers de verzekering gegeven, dat de Sovjet-Unie niet van plan is de Russische zone van de r&st van Duitsland af te scheiden of het „in enige vorm" bij de Sovjet-Unie in te lijven. Dit was een antwoord op vragen van leiders van de Christelijke Democratische Unie in de Russi sche zone. 22- drelon te Bodegraven is df iariee Annie Houtman uit Alphen a d Ri.jn in een liftkoker omlaag gestort. Het meisje begaf zich met enige vriendinnen in de fabriek op een verdiaping naar de lift en wil- de daarin stappen. Zij opende de deur en bemerkte niet, dat de lift zich een etage hoger bevond. Ach- teruit stapte zij in het donkere gat en met een gil storlte zij om laag. Hoewel onmiddellijk medi- sche hulp ter plaatse was kon deze niet meer baten. De politie stelt 'n onderzoek in naar de vraag hoe het mogelijk was, dat de liftdeur ge- opend kon. worden, terwijl de lift zich een/ verdieping hoger bevond. Deze leiders: Otto Muschke, Reinhold Lobedanz en Hugo Hick man werden door de Russen gei'n- stalleerd, nadat Jakob Kaiser en Ernst Lemmer, de vroegere leiders, ontslagen waren wegens verschil van mening over de Russische po- litiek. Sokolofsky zei, dat de Sow jet Unie verre van plannen te heb ben, om Oost-Duitsland te annexe- ren alle Duitse pogingen onder- steunt, die de hereniging van Duitsland ten doel hebben. „Dit standpunt", aldus Sokolofsky, „is door de Russische gedelegeerden op verschillende conferenties van geallieerde staatslieden ingenomen en was ook vervat in het antwoord van Stalin aan Henry Wallace, waarin werd aangedrongen op het zo spoedig mogelijk sluiten van een vredesverdrag met Duitsland en het terugtrekken van de geallieerde bezettingstroepen." Sokolofsky zei verder, dat het Russische militaire bestuur de in- stelling van de onder communisti- sche leiding staande ..Volksraad", welke alle Duitsers beweert te ver- tegenwoordigen, niet als een stap in de goede richting beschouwt om te komen tot een onder communis- tische leiding staande eenheids- partij in de Russische zone. De Volksraad kan zich niet be- perken tot een enkele zone, om zijn „strijd voor eenhe>d en een rechtvaardige vrede" ten uitvoer te brengen. „De eenheid van Di'itsland", zei Sokolofsky, heeft de vorming no- dig van een democratische regering voor geheel Duitsland en een recht vaardige vrede kan slechts met een verenigd Duitsland tot stand ko men." Ook verklaarde de maarschalk, dat de Russische bezettingsautori- teiten niet van plan waren demo cratische verkiezingen in Oost- Duitsland te verbieden of ze voor onbepaalde tijd uit te stellen. Hij sprak eveneens de berichten tegen, dat de Russen van plan wa ren. alle boerderijen in de Russi sche zone, die groter dan 24.8 hecta- ren waren, te onteigenen. De land- Aan de .Bredasebaan te Roosen daal nadert het nieuwe fabrieks- complex van de N.V. Philips zijn voltooiing. Men verwacht met de gehele installatie van de fabriek binnen drie maanden geheel klaar te zijn. Omstreeks 8 Augustus zal de fabriek dan officieel geopend worden. Er zal gestart worden met enige honderden arbeiders. In de nabijheid van de nieuwe Philipsfabriek verrijst een geheel nieuwe woonwijk. Behalve het grote aantal arbeiderswoningen, dat reeds gebouwd of nog in aan- bouw is, wil men nog dit jaar een zestigtal middenstandswoningen bou- wen. Aneta's speciale correspondent te Kalioerang meldt, dat sedert het bekend worden van de persberichten ten aanzien van de Russisch-repu- blikeinse betrekkingen, tot stand gebracht door Soeripno, te Kalioe rang een gespannen stemming vooral aan republikeinse zijde heerst. In onbfficiele kringen is veelal sprake van het afbreken der onderhandelingen van Nederlandse zijde als gevolg hiervan. Vooral het persinterview met Hatta onlangs, waarin gesproken werd over „ja- renlang doorvechten, indien een hernieuwde militaire actie van Ne derlandse zijde zou plaats vinden", trok sterk de aandacht. Toen Ane ta's correspondent dit deel van het interview met Hatta heden in een onderhoud met mr. v. Vredenburch ter sprake bracht, zeide deze, dat hier mogelijk aan republikeinse zijde de wens de vader der gedachte was. Op de vraag van Aneta's cor respondent, wat de republiek hoopte te bereiken met het lanceren van dergelijke berichten omtrent een hernieuwde militaire actie tegen de republiek, antwoordde mr. van Vredenburch met een wedervraag: „Zou Ret kunnen zijn, dat men op deze wijze hoopt stemming te kwe- ken in het buitenland?" Op de vraag of het standpunt der regering nopens de republikeins-Russische kwestie heden aan Hatta bekend zal worden gemaakt in het onderhoud, dat de heren Neher en van Vreden burch met Hatta zullen hebben, wenste mr. van Vredenburch geen commentaar te geven. hervorming was voltooid en ver- dere bezittingen zouden niet ge- naast worden. Hij beloofde de poli tieke leiders, dat er geen confisca- tie meer zou plaats hebben van industriele of particuliere bezittin gen. Sokolofsky drong er bij de C.D.U.-leiders op aan, dat ze een nog scherper strijd dan voorheen zouden voeren tegen de versprei- ding van provocatieve en zinneloze geruchten, welker doel was een stemming van onzekerheid en on- rust onder de arbeiders in stad en land in het leven te roepen. Hij beloofde ook, dat er meer schoenen en kleren beschlkbaar zouden worden^ gesteld voor de in woners van de Russische zone. Hij zei, dat het buitengemeen belangrijk was de handelsbetrek- kingen en economische samenwer- king met de democratische landen van Midden- en ZuidOost-Europa op te voeren. Sokolofsky besloot: „Het voor- beeld van het verdrag met Polen be\yijst, dat op die manier zeer be- langrijke resultaten kunnen wor den verkregen". Woensdag hadden zich voor de tuchtrechter voor de prijzen in het arrondissemeret Haarlem te verantwoorden C. Bruynzeel, di- recteur en A. Schipper, onderdi- recteur van de N.V. Bruynzeel Deurenfabriek te Zaandam, we gens het berekenen van te hoge prijzen voor meubelen. De directie merkte op, dat er aanvankelijk geen calculatieschema was vastgesteld. Een redelijke prijs werd bepaald, welke naar later bleek hoger was dan volgens de calculatiebeschikking mocht worden gevraagd. De bedragen van dezt beschikkingen waren echter, vdl- gens de directie, veel te laag. Toch werd aanvankelijk aan de vastge- stelde prijzen de hand gehouden. Later bleek, dat de prijzen niet lo- nend waren, hetgeen ingewijden in het vak moesten toegeven, en daar- na werd de fabricage stopgezet. De heer Bruynzeel merkte op dat een groot aantal meubelstukken tegen een te lage prijs is gemaakt. Volgens de verdediger, mr Van Dijk uit Amsterdam, hebben de verbalisanten geen rekening gehou den met de geest van de prijsbe- heersing, maar zij hielden zich vast aan de formaliteiten. De tuchtrechter was van mening, dat de directie van Bruynzeel te hoge prijzen gevraagd heeft. Haar was ten laste gelegd, dat zij f 88.483.50 te veel had gevraagd, en de tuchtrechter legde dit bedroe< als boete op. De directie v. Bruyn zeel tekende hoger beroep aan. 0 Woensdagmiddag brak brand ui op de tweede verdieping van eet winkelpand in het hartje van d< binnenstad te Zutphen, waarvan dc bovenverdiepingen bewoond wordei door twee gezinnen. De brand ont stond in een keuken. waar een pe troleumvergasser tijdens het vis bakken door de vrouw des huize omviel. Toen de brandweer ver scheen laaide het vuur reeds hoo op. Met behulp van samengestroom de omstanders, die een levende ket ting vormden. werden in allerijl d< inboedel en winkelinventaris in vei ligheid gebracht. zodat deze gehee kon worden gere^, Niet voofkomer kon worden, dat de zolderverdie ping grote schade werd aangericht Het gehele pand liep veel water, schade op. De heer J. M. A. C. van Donger burgemeester van Aardenburg, die op de lijst van de Kath. Volkspartij voor de a.s. Tweede Kamerverkie- zingen in de kringen Den Helder, Haarlem, Leiden, Dordrecht en Middelburg de achttiende plaats bezette, heeft zijn candidatuur ln- getrokken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1