VAN BURGER TOT SOLDAAT ORDE IN SOCIALE SECTOR IS NOODZAKELIJK Alkmaarse Reddings-Brigade organiseert strandwacht Een ere-sqluut aan onze jongens in Indonesie r De Wiremaster-demonstratie bij V. en D. De strijd tussen geest en stof Onwennigheid van de eerste dag Toewijding aan het v H. Hart J Reclasseringsdag Omwenteling in de geluidsweergave J PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAP - Donderdag 3 Juni 1948 METAMORPHOSE: In de raadszaal tijdens de installatierede van loco-burgemeester G. van Slingerland. NUTSSPAARBANK Verslag over Mei BURCEMEESTER WYTEMA sprak voor Stichting '40—'45 Last van zenuwep? WEERSVERWACHTING V. Wat wij kunnen: „Er voor zorg dragen, dat zij, die in gevangenissen zijn opgesloten, niet ver- harden. Menigeen heeft dit gevoel gekend bij de vemederende behande- ling in de kampen van de bezetter. Wij moeten hen, die misstappen be- gingen, heropvoeden, niet uitwerpen. Dus: helpt". VOOR DE POLITIERECHTER Naar Beauraing en Banneux van 1—3 juli BOEREN OP REIS DE PAUS SPRAK Waardering voor Haags Congres 1 Junt 1948 is een betekenisvolle dag in het leven van Tjeie jonge mannen. De dag van hun eerste opkomst in werkelUke dienst, zo- ais het in officiele termen heet. Het burger-bestaan wordt plotse- ling voor ongeveer twee jaar af- gebroken en het valt moeilijk, zich uit een vrU, soms wel eens wat al te vrij, leven los te ma- ken en onder de mllltaire discipli ne te komen. Dinsdagmorgen kwamen de eer ste ploegen recruten aan met de trein van 8 uur tien. Met de eerste reisgelegenheid waren ze gekomen, zoasl dat van hen verwacht werd. Anderen, die van verder kwamen arriveerden een uur later en waar zelfs jongens uit Limburg naar Alkmaar moesten komen kwam het er practisch op neer dat ieder uur een nieuwe troep door de stations- uitgagg naar buiten slenterde. Want het was echt slenteren, som- migen gevoelden grote lust bij het zien van het ontvangstcomitA be- staande uit sergeants en korpoiaals, om rechtsomjceert te maken. Ande ren deden het even beter, schikten zich in het onvermijdelijke en stapten resoluut pp een sergeant of korporaal toe en deden, wat op -een publicatiebord stond, n.l. zich mel- den bij de wacht. En dan tippelden zij vier aan vier weg. weemoedig omkijkend naar de andere jongens. die nog niet zo ver waren en met speciale bussen naar de keurings- plaats aan de Westerweg werden gebracht. Burger-af. Een der eerste daden, die in de kazerne worden verricht is de nieuw-aangekomene plaatsen on der de krijgstucht. Met een paar woorden wordt door een officier verteld, wat je wel en vooral wat je niet doen mag. Dan naar de ad- ministratie, waar naam en verdere persoonsgegevens nauwkeurig ge- noteerd worden. En dan ben je burger-af, dan ga je naar de slaap- zaal. waar geen bedden meer staan als thuis, maar waar diezelfde bed den, ze zien er heus niet veel anders uit, nu kribben worden genoemd. Daar leer je van je sectie-comman- dant of een pelotons-commandant, hoe je je dekens. twee stuks voor- lopig. als het kouder wordt zullen ze wel eens verder zien, model moet opvouwen, hoe je je beddegoed be- hoorlijk behandelt, want nu is er geen zorgzame moeder of zuster meer, die daar een wakend oog op houdt. Terwijl de wacht bij de poort een wakend oog houdt op alle binnen- komenden en nog scherper toeziet op de uitgaande personen, steken wij ons licht op bij de kazerne- commandant van het Rocgebouw. Kapitein WiegeJ. die ons vertelt dat deze drie compegnieen, die deel zullen uitmaken van het vierde ba- taillon Territoriale Troepen, bestaan uit jongens die practisch uit alle windstreken van ons goede land komen. En verder dat er onder hen allerlei mensen zijn. tenminste wat hun toekomst betreft, die straks, na een primaire opleiding tot volwaar- dig soldaat, naar speciale afdelingen gaan. Er zijn adspirant-chauffeurs onder, schrijvers, koks, enfin alle diensten worden uit de nieuwe krachten geCompleteerd. Voorts wordt ons verteld dat het allemaal jongens betreft, die goedgekeurd zijn voor Nederland en dus dicht bij buis zullen blijven. Intussen is het zo langzamerhand cantine-tijd geworden en tijgen wij naar boven om een tas koffie te ge- bruiken, met een koek natuurlijk. wat^ welke goede militair zie je coit ergens, in de militaire tehuizen of in de cantines, koffie zdnder koek consumeren? Er zijn er, die zich al aardig thuis beginnen te gevoelen, zo van die tvpes. die altijd en overal thuis zijn. Er zijn er ook, die nog moeten acclimatiseren en daarvoor kenne- lijk langere tijd nodig hebben. Zij hebben tot het laatste moment toe de band met het burgerleven niet willen verbreken en ziin tot aan de kazernepoort begeleid door een wel- licht wat SI te zorgzame vader of een tS bedillerig meisje. Nou hebben wij wel gemakkelijk praten, want v66r het avond-appS! zijn wij frank en vrij de poort uit- gewandeld, met een bewijs van de commandant dat het mag, en de tweehonderd-twintig jongens zitten voor tien dagen vast. Maar men moet zich nu eenmaal in het on vermijdelijke weten te schikken! Voor de meesten echter valt de eerste dag wel mede. Daar zijn oudere soldaten die je weten te ver- tellen: „Dat is een fijne kerel, die luit" of ..voor die sergeant moet je uitkijken", en daar menig goede raadgeving aan toevoegen. Eten, voornaam ding. Vaders en moeders, die hun jon gens hebben laten gaan op die eerste Juni, weten nu zo langzamerhand wel dat ze hun jongens met een ge- rust hart kunnen laten gaan. Er wordt heus wel aandacht aan hun kinderen besteed en de geestelijke verzorging is ook prima geregeld. Maar de moeders denken toch al- tijd aan het eten, dat is nu eenmaal zo en dan flitst het door hun hoofd stampot, kuch, hard brood Maar de legerleiding weet ook wel dat een goed gevulde maag een tevreden men? maakt en voor een goede keuken is gezorgd. De oude kuchen zijn reeds lang verdwenen en hebben plaats gemaakt voor heerliik knappend brood met een flinke lik boter, meer dan je thuis krjjgt, als ze tenminste niet zwart doen, en met een belegging, waar menig huismoeder duim en wijsvin- ger naar aflikt. En prima koffie met royaal suiker en melk, ,.om de boel naar binnen te spoelen". Des avonds eten ze warm, dat is deftig. rpaar vooral ook makkelijk met het oog op oefeningen overdag. De kok vertelde ons, hetgeen door omstan- ders bevestied werd, dat de stampot gisteren ..stiff van het vet" stond- nrobeer dat thuis eens uit te halen, dan zit je twaalf dagen zonder bo ter of vet! Neen, aan de eterij zal het zeker niet liggen. En van de rest moet je zelf wat weten te maken. Er is tijd en gelegenheid genoeg om nog iets to leren, dat in het latere leven van nuj kan zijn. In de loop van de m^nd Mei werd op de spaarbankboekjes in- gelegd f 273.699.29 (v.j. f 278.369.08) en terugbetaald f 289.572.64 (v. jaar f 300.374.85), ajzo minder ingelegd dan terugbetaald f 15.873.35 tv. j. f 22.005.77). Het aan de inleggers verschuldig- de kapitaal. bij de aanvang van het jaar f 10.396.293.63, bderaagt thans f 10.572.050.62 (v.j. f 10.197.125.73). Het aantal in de loop van Mei nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 95 (v.j. 152). Ingetrokken werden 79 boekjes (v.j. 103). Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij de aan vang van het jaar 25606, bedraagt thans 25.787 (v.j. 24934). Van dit aantal behoren 16998 (v. J. 16548) aan personen of instellin- gen, te Alkmaar gevestigd; 5931 (v. j. 5522) aan personen of instellingen elders gevestigd en 2858 (v.j. 2864) aan schoolspaarders. Onder de in Mei nieuw uitgege ven boekjes zijn begrepen 22 (v.j. - 37) boekjes voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1. In Mei bedroeg het aantal posten van inleg 2082 (v.j. 2915) dat van terugbetaling 1905 (v.j. 1921) teza- men 3987 (v.j, 4836). De lediging in'de loop der maand Mei van 369 (v.j. 293) spaarbusjes leverde een bedrag van f 5862.25 (v. j. f 3737.62) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes, bij de aanvang van het jaar 3663, bedraagt thans 3967 (v.j. 3720) BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren, Janne A. dochter van R. Bokma en W. Tiek- stra; Adriana C. F., dochter van J. J. Douwes eri C. Uffelen; Maria M., iochter van P. Jes en M. de Lange; •Vrie, zoon van P. v. d. Berg en M. loerhuys; Cornelis, zoon van R. Xoster en S. Peereboom; Frederik D., zoon van D. v. Straalen en H. Merlin. Gehuwd. Cornelis v. Leeuwen en Amoldina M. Schipper; Gijsbertus A. de Jong en Akke Siesling. Overleden: Grietje de Vries, 88 jaar, geh. met G. v. Willigen; Hen- drik v. Apeldoorn, 62 jr., geh. met M. Schutte. e moet een ideaal hebben. zowel in het leger als er buiten. en daar voor moet je werken. Snreek er eens over met je commandapt, met de aalmoezenier of predikant. ze zullen je zeker helpen en zien gaarne „dat er wat in je zit". De onwennigheid van de eerste dag gaat er vrij snel af. En met het aantrekken van de nodige uniformen ga je je langzamerhand meer sol daat voeleri, al zullen insiders de eerste tijd nog wel kunnen merken dat je een recruut, een „big" bent. Maar ook dat gaat over! L. S. In 't ..Gulden Vlies" werd Woens- dagavond ten bate van de Stich ting '40'45 een vlotte cabaretavond gehouden voor een behoorlijk ge vulde zaal. En, alhoewel hij de in- stallatie nog maar net een dag achter de rug had. was het de bur- gemeester van Alkmaar, mr H. J. Wijtema. die voor deze avond het welkomstwoord sprak. De Stichting had hem hiertoe aangezocht en de burgemeester had zich gaarne be- reid verklaard. Kort memoreerde de spreker het eigenlijke doel van de Stichting: het steunen van ach- tergeblevenen van diegenen, die in de strijd van het verzet gevallen zijn voor ons vaderland. Daarom -betreurde spreker het ook ten zeer- ste, dat in een stad als Alkmaar niet meer contribuanten voor de Stichting zijn. Hij gaf hie;bij even het vergelijkende cijfer met Beilen, de gemeente, waar burgemeester Wijtema vandaan kwam. Van de ruim 2000 gezinshoofden zijn er 985 betalende contribuanten, dus onge veer 50 In Alkmaar daarente- gen is dit cijfer geen 50 maar.. 3 Dat kan in alle opzichten be ter en het moet ook beter worden. Al diegenen, die in de oorlog voor onze vrijheid hebben gestreden in het ondergronds verzet, hebben le- vensgevaarlijk werk verricht. Zij, die gevallen zijn in deze verzets- strijd, laten een vrouw of moeder achter. Juist voor deze achterge- bleven mensen is het, dat de Stich ting is begonnen met zijn mooi werk. Maar geld is daarvoor nodig, Het kan dan ook niet anders, of ook in Alkmaar zullen zich meer con tribuanten moeten opgeven, aldus de burgemeester. Het vrolijke gedeelte werd ver- zorgd door Andrei Carrell, de Two Happy Days, The Musical Players, Herman Teunissen en de Helderse acrobatdngroep, de Morali's, die alien belangeloos meewerkten. Ook de zaal was geheel belangeloos ter beschikking gesteld. Enkele uren lang hebben de aanwezigen kunnen genieten van zang. schets en een praatje. In de pauze werden steun- bonnen verkocht, voor welke actie veel aardige prijzen beschikbaar waren. ALKMAAR KINDERACTIE NEDERLAND HELPT INDIe De sympathieke gedachte, pm de Nederlandse kinderen ter gelegen heid van het Regeringsjubileum van H.M. de Koningin een klein pre sence te laten sturen naar de kin deren in Indonesie heeft bij vele kleine Alkmaarders ingang gevon- den; reeds velen brachten een klein pakje waarin een stukje speel- goed of een mooi boek naar de daarvoor ingerichte stand bij Vroom en Dreesmann. Er zijn er ook nog velen, die het vergeten hebben, of er nog niets van gehoord hebben; daarom herinneren wij de kinderen van onze lezers er nog even aan, dat zij tot en niet Zaterdag in de ge legenheid zijn, om hun cadeautje voor de kinderen in Indonesie daar nog te bezorgen; de kaarten, die van het pakje vergezeld gaan, kunnen zij bij inlevering van het pakje in ontvangst nemen en invullen. Jon gens en meisjes, jullie doet er toch aan mee? Je hebt toch zeker wel een stukje speelgoed of iets nieuws te missen? Geen levensmiddelen of iets dergelijks; dat is niet de bedoe- ling. BEDRIJFSVOETBAL ALKMAAR. Ten einde tege- moet te komen aan de wensen van de oudere leden, welke gezien hun leeftijd practisch niet meer deelne- men aan competitiewedstrijden hun- ner vereniging, hebben de plaatse- lijke voetbalverenigingen besloten aan de leden welke op 1 Mei 1948 de 35-jarige leeftijd hebben bereikt, voor dit jaar toestemming te ver- lenen in de wedstrijden van het be- drijfsvoetbal uit te komen. Zeals men uit het A.N.P. bericht in de pers heeft kunnen lezen, heeft de alg. jaarvergadering van de Ned. Bond tot het redden van Drenke- lingen de Alkmaarse Reddings Bri gade het propagandabord voor het jaar 1948 toegewezen. Dit bord, wordt ieder jaar door het Bondsbestuur aan die Brigade toegewezen, die de grootste activi- teit heeft ontwikkeld en de beste propaganda heeft gemaakt voor het reddend zwemmen. Het is dan ook een mooi succes voor bestuur en leden van de Alk maarse Reddings Brigade. Het le- dental is in 10 maanden van 13 op 130 gebracht. •Dat de Alkmaarse Reddings Bri gade van plan is op de ingeslagen weg voort te gaan, bewijst wel het betrekken van de strandwacht te Bergen aan Zee, waar vele Alkmaar ders 's Zomers hun dagen aan het strand doorbrengen. Onderhandelingen met het ge- meentebestuur van Schoorl zijn gaande om ook daar te komen tot een goed ingerichte "strandwacht. Dank zfj de volledige financiele medewerking van het gemeente- bestuur van Bergen, zal vanaf Zondag 6 Juni a.s. in samenwer- king met het Nederlandse Rode Kruis afd. Bergen, voorlopig iedere Zondag een strandwacht bestaande uit een commandant en 8 leden op 't strand aanwezlg zijn, om bij eventuele ongevallen handelend te kunnen optreden. Natuurlijk hopen wij, dat er niet handelend behoeft te worden opge- treden. Het publiek kan zelf mede werken door alle aanwijzingen die door de Brigadeleden, kenbaar aan een gordel met het woord Reddings- Brigade, op te volgen. Houdt dit steeds in het oog. Deze menseir lopen daar niet voor eigen plezier, maar in het belang van de baders. Ter gelegenheid van de opening van dit strandseizoen zal bij de fir- ma Vroom en Dreesmann in de Ridderstraat te Alkmaar enig red- dingsmateriaal dat bij het kustred- dingswerk gebruikt kan worden, ge- etaleerd worden. Men kan daar o.a. zien een model van een „Tom". Dit is een reddingsflotteur bestaande uit drie waterdichte kano's waarop een stellage gebouwd is, waarop 2 roeiers kunnen plaats nemen. Met een speciaal wagentje wordt dit ge- val naar zee gereden en in de kortst mogelijke tijd kan hulp worden ver- leend. Deze torn is o.a. in gebruik bij de Bloemendaalse Reddings Brigade. Ook is er een model te zien van de vlet die de IJmuider Reddings Brigade in gebruik heeft. In dezelfde etalage is ook het hierboven genoemde propaganda bord en de wisselbeker die Alk maar vorig jaar gewonnen heeft te zien en enige medailles die doc#6 een der leden in de loop der tijd gewonnen zijn. De mooie slagzin „Zolang niet ieder zwemmen kan, moet ieder zwemmer kunnen redden" is nog steeds van Jcracht. Daarom wordt ieder zwemmer aangeraden, zich op de hoogte te stellen van het reddend zwemmen. Dit kan U doen iedere Donderdagavond van 910 uur in de Overdekte. Hier worden U gaar ne alle inlichtingen verstrekt. Indien U niet zwemmen Kunt ot mag en U toch iets doen wilt om het mooie doel van de Reddings Bri gade te steunen, kunt U zich als donateur opgeven bij de penning- meesteresse Mevr. van Es, Eikelen- bergstraat 10. Als U even een berichtje stuurt komen zij graag bij U. JONGERENCONGREGATIE ALKMAAR. De jongens van 12 tot 17 jaar worden er aan herin- nerd, dat er hedenavond om 7 uur congregatie is in de St. Dominicus- kerk. POLITIE-VARIA ALKMAAR. Door de bedrijfs- leider van een kledingmagazijn werd aangifte gedaan van diefstaj van een japon ter waarde van f 70.—, welke ontvreemd was uit een win- kelvak vana het magazijn. Gistermorgen reed een handwagen op de hoek van de Marktstraat Houttil. Een paard, voor een wagen, schrok en sprong opzij, waarbij de voerman kwam te vallen en tussen een boom en de wagen bekneld raakte. Hij kreeg kneuzingen en schaafwonden, maar kon later per auto naar zijn woonplaats Heerhu- gowaard vervoerd worden. Een 18-jarige dienstbode, die met naar moeder in Alkmaar woonde, had toestemming gekregen naar Apeldoorn te gaan. Ze ging echter naar Belgie, waar zij zich meldde bij de Nederlandse Consul in Gent. Zij werd over de grens terugge- bracht en door de Rijkspolitie van Sas van Gent verder naar Alkmaar getransporteerd. Het regent nog steeds klachten over voetballen op de openbare weg, waarbij ruiten sneuvelen en tuintjes worden vertrapt. De politie maakt nu bekend, dat niet meer wordt vol- staan met het afnemen van ballen, maar dat voortaan proces-verbaal zal worden opgemaakt. COLLECTE UNAC De collecte te Alkmaar ge houden voor de hongerende kin deren (t'nac)heeft opgebracht f 2311.13"i. VANAF zijn ziekbed in Canada heeft de wereldbekende Apos- tel van het H. Hart, Pater Mateo ss.ee., (zoals wij meldden) een oproep gericht tot de heie wereld om dit jaar het H. Hartfeest zo groots mogelijk te vieren. Via het Hoofdsecretariaat van de In- tronisatie in Nederland werd de ze oproep ook doorgegeven aan de aaimoezeniers in Indie. Ziehier een van de vele antwoor- den die er op het Hoofdsecretariaat in Ginneken binnen kwamen. 4 6 R. I. Zeereerw. Pater Directeur, Uw schrijven betreffende de spe ciale viering van het H. Hartfeest ontvangen. Ons bataljon bestaat voor meer dan 85% uit Katholie- Mijnhardc's Zen uwtabletten helpen U er overheen. ken. V<56r we vertrokken uit Maas tricht is ons Bataljon op plechtige wijze toegewijd aan Maria, de Ster- re der Zee. Iedere compagnie ont- ving haar Maria-beeldje en in de maand Mei kunt U de mannen des avonds vinden rond dit versierd beeldje om het Rozenhoedje te bid den. Nu was het ons plan om deze maand een grootse hernieuwing van deze Toewijding te doen. Uw schrij. ven heeft dit plan gewijzigd. We Beschouwen nu de Toewijding aan Maria in Maastricht gedaan als de inleiding op onze grootse Toewij ding aan het H. Hart op 4 Juni. Zo zullen wij dan door Maria tot Jezus zijn gegaan. Maria's Onbe- vlekt Hart en het Koninklijk Hart van Jezus horen bij elkaar. Mogen alien in Nederland be- grjjpen hoe w(j ons in Indonesie op die dag door Christus' H. Hart verbonden weten met alien in het Vaderiand en met alle biddende katholieken over de hele wereld. Ja, wij zijn een, door eenheid van Leven, dat voortkomt uit de God- delijke Bron, het H. Hart van Je zus. Ontvang onze hartelijke groeten uit naam van ons Bataljon. P. B. Aalmoezenier 46 R. I. (Zolang we zulke brieven uit In donesie krijgen, behoeven onze ouders zich niet te bezorgd te ma ken over hun jongens in de Oost. Aan onze jonge* mannen in Neder land zouden we willen vragen: Je bent toch zeker vast besloten om zelf a.s. Vrijdag 4 Juni niet op het app&l te ontbreken. Of zouden de ouders m6er zorg moeten hebben over hun jongens hier dan over die in Indie? Red.). Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond: BTJIi'G! Wisselend bewolkt met enkele buien, plaatselijk met wat hagel of onweer. Weinig ver- andering in temperatuur. Wind tussen West en Zuid, aanvankeljjk krachttg vooral langs de Waddenkust, later wat afnemend. 22e VERANTWOORDING HONGARIJE. f 961.65 Vorig totaal N.N. Heiloo, ter ere van O. L. Vr. ter Nood N.N. N.N. Fam. B (verzendk.) 2.50 2,50 2,50 3,90 f 973.05 2 blikken, pudding, thee, soep, meel. G. V. te L. Koffie. boter, zeep, suiker. Wed. E. te A. 20 stukken zeep. N.N. 27 kg tarwe voor 'Oosten- rijk. N.N. 27 kg tarwe voor Honga- rije. N.N. 1 paar schoenen van C. L. Vet, thee, zeep, zeeppoe- der. N.N. Zak bonen. N.N. Zeep, maizena, pudding, thee, cacao. N.N. Havermout, groenten, ma caroni, br. bonen. N.N. Suiker, ham, thee van L. K te U. Vet, thee, havermout van L. K. te U. 1 Jurkje en 1 paar dames- schoenen. N.N. momenteel onderzoekingen met een soortgelijk opname-apparaat, doch in plaats van met een staaldraad met een plastic-draad. Daar de Wiremaster een uitvin- ding is, die ook nog in Amerika in de kinderschoenen staat, zal deze omwenteling op het gebied der ge luidsweergave nog wel eens van zich laten horen. Morgen Vrijdag van 2 tot 4 uur zal de demonstratie voor het publiek herhaald worden. In de ochtendzitting van de eco- nomische politierechter heeft de of ficier van Justitie, Mr. Vellinga, in verscheidene zaken er nog eens krachtig op gewezen, dat orde en rust in de sociale en de economische sector van het maatschappelijk le ven zeer gewenst is. Vooral wees hij op het euvel van de loonstrijd. Herhaaldelijk komt het nog voor dat te hoge lonen worden betaald of dat werknemers. onder een of ander voorwendsel, hun werkgever in de steek laten omdat ze ergens anders iets meer kunnen verdienen. De lonen worden daardoor steeds hoger, de prijzen natuurlijk ook en uiteindelijk is toch de werknemer het kind van de rekening. Zo stond terecht J. T. S. uit Alk maar, die bij zekere K. in de Wie- ringermeer werkzaam was als stu- cadoor. Deze is op zekeren dag zon der toestemming van zijn baas weg- gebleven terwijl hij ook 't Arbefds- bureau niet van een en ander op de hoogte had gesteld. Hij erkende dat hij verkeerd had gehandeld hetgeen Mr. Vellinga op prijs stelde. De eis was f 25 en 14 dagen voorwaarde- lijk met 2 jaar proeftijd. Mr. Peere boom veroordeelde hem tot f 20 of 6 dagen. Een collega, J. D. Z., bij dezelfde baas werkzaam, was weggelopen omdat zijn vrouW te Alkmaar ziek lag en hij meer tijd thuis wilde doorbrengen. Allemaal begrijpelijk, maar hij had zich daarover moeten verstaan met het Arbeidsbureau. De officier vond de oplossing slecht ge- vonden en vroeg f 20 of 12 dagen. De politierechter maakte er f 15 of 6 dagen van. Van andere aard was het delict van M. B. uit Alkmaar die volgens de dagvaarding bonkaarten had ge- kocht. Het bleek ter zitting wel even anders te zijn, ze had een keer een paar kaarten doorgegeven, meer niet en werd dan ook vrijge- sproken. N.H. te Alkmaar, ook in de ze zaak betrokken, bleek de koop- ster te zijn. Zij kocht iedere periode levensmiddelen kaarten omdat haar man zwaar ziek was en geen extra voedsel kreeg. Mr. Vellinga vond dat, ondanks alles, de handel in kaarten voor levensmiddelen niet toelaatbaar is. Wel wilde hij reke ning houden met de omstandighe- den en vroeg een boete van f 25 of 15 dagen. Mr. C. Berkouwer voerde -aan dat de voedselvoorziening van patien- ten wel iets te wensen overlaat, in de oorlog was het verhoudingsge- wijze nog wel beter. Mr. Peereboom maakte er toen maar f 10 of 1 dag van. A. A. F. M. H. te Heiloo had gaar ne een aardig mantelpakje gehad. Was geen bezwaar tegen, wel tegen het feij, dat het begeerde artikel zonder inlevering van textielpunten werd gekocht. De Officier vond, ge zien de kringen waaruit verdachte kwam, een fikse boete op zijn plaats. Hij vroeg f 250 of 30 dagen waarmede de politierechter accoord ging. A. F. H. W. uit Castricum had 75 kg peulvruchten vervoerd zonder vergunning. Hij had gewerkt bij een boer en de peulvruchten ont vangen als een soort betaling. Om- standigheden waren oorzaak dat de man niet met de voorschriften op de hoogte kon zijn. Boete f 1 of 1 dag. Jacob K. op Texel had aan een Qgar arbeiders te hoge lonen be-, taald: f 100 of 30 dg.; Sjoerd M„ Schellinkhout, had in zijn zaak 179 rantsoenen tabaksartikelen tekort: f 80 of 24 dg.; Johannes Bernardus L. uit Uitgeest had meer narcissen geteeld, dan waar hij vergunning voor had: f 300 of 30 dg.; Franciscus Adrianus v. d. H. uit Oude Niedorp had meer tulpen geteeld, dan bij vergunning was toegestaan: f 1000 of 3 mnd.; Willem P.uit Midden- Beemster handelde in textiel zon der vergunning: f 20 of 6 dg. met verbeurdverklaring van de in be- slag genomen textielgoederen; Adrianus B. uit Hoogwoud had ko- len zonder bon gekocht, want zijn kachel moest toch aangemaakt wor den: f 150 of 60 dg.; Arie H. uit Broek op Langedijk had turf ver voerd zonder vergunning van het Rijkskolenbureau: f 30 of 9 dg.; Fre derik Willem de W. uit St. Maar- tensbrug had te hoge lonen betaald: f 60 of 24 dg.; Wilhelmus Hermanus K. uit Schagen had 90 m3 hout ver kocht zonder toestemming van het Rijksbureau: f 200 of 2 mnd.; Jan Willem R. uit Schoorl, kocht bij zijn slager vet zonder bon: f 10 of 5 dg.; Petrus B. uit Alkmaar had van een Helders familielid een brandstoffenkaart gekocht: f 25 of 10 dg.; het Helderse familielid Al- bertus de J., die de kaart had ver kocht, kreeg bij verstek f 75 of 30 dagen. DE WEDEROPBOUW WIERINGERMEER. Door de dienst Wederopbouw Wieringer- meer is het definitief herstel van 14 boerderijen aan de Oosterkwel- weg en Klieverweg in de Wierin- germeerpc"er onderhands opgedra- gen aan de Fa. Tuin, Aannemers- bedrijf te 't Zknd (N.H.) ,,Dat men hier ter bedevaart kome" sprak Maria zelve tot de 5 kinderen te Beauraing, aan wie Zij op 30 Nov. 1932 en tot Jan. 1933 meerdere malen, verscheen. Zij, die vanuij Noord Holland wensen in te gaan op deze uitnodiging kunnen zich nog dezer dagen wen- den tot Spanbroek, H. C. Schertzing A 29. Gij hebt slechts nodig: „Een bewijs van NederlanderSchap", af te halen van Uw Gemeentehuis. Bezit U een pas dan is dat bewijs overbodig. De reiskosten bedragen f80.logies, ontbijt en diners in- begrepen. U komt behal^e in het Genadeoord bovendien in het Ar- dennen land en langs de Maasvallei in Belgie. Buitengewoon voldaan, onver- moeid, verrijkt met vertrouwen op Maria is het resultaat van deze uitnodiging. BESTRIJDING COLORADO-KEVER LANGEDIJK. Naar het oor- deel van de Inspecteur, Hoofd van de Plantenziektekundige Dienst te Wageningen, bestaat in onze ge meente gevaar voor vestiging van de Coloradokever. Daarom moet in de periode van 31 Mei tot en met 9 Juni a.s. het gewas op alle met aardappelen beteelde perceleo, bin nen deze gemeente gelegen, tenmin ste eenmaal op een der navolgende wijzen behandeld worden: a. bespoten met water, waaraan is toegevoegd 500 gram calciumarse- naat per 100 liter water; b. bespoten met water, waaraan is toegevoegd een DDT-bevattend pro duct op een wijze, dat 0,1 pet. DDT in de vloeistof aanwezig is, (dus bijv. op 100 liter water 1 kg. van een 10 pet. DDT-product of 0,5 kg. van een 20 pet. DDT-product, enz.); c- bestoven met een DDT-bevattend stuifmiddel, dat tenminste 5 pet. DDT bevat. Particulieren, die een kleine hoe- veelheid aardappelen voor eigen gebruik verbouwen, worden opge- roepen binnen 3 dagen na heden ter secretarie te Ncord-Scharwoude hun naam en adres, alsmede de plaats van het aardappelperceel op te geven, waarna ten spoedigste be- handeling zal volgen. Tegen nalatigen zal streng wor den opgetreden. WONINGBOUW AKERSLOOT. Het is een zeer verheugend feit, dat de woning- bouwvereniging „Goed Wonen" te Akersloot de Koninklijke goedkeu- ringt op 12 Mei 1948 heeft gekregen Dit is een stap in de goede riehting. Laten we hopen, dat met de mede werking van alien, nu ten spoedig ste enige woningen in ons dorp kunnen worden gebouwd. Binnenkort komen afgevaardig- den bij u aan huis, om u te over- tuigen, hoe nuttig en belangrijk het is om lid te worden van de wo- ningbouwvereniging. Als een ieder daaraan medewerkt, kan het niet uitblijven. dat we in Akersloot iets goeds tot stand brengen, tot heil van vele ingezetenen en van dege- nen, die in het huwelijk willen tre- den; alsook in het belang van de middenstand ter plaatse. Dus alien uw schouders onder dit mooie werk. Dat de techniek geen vijand be hoeft te zijn van de culturele be- schavlng, wilde de musicus Nico v. d. Linden bewijzen met de demon stratie, die hij gistermiddag bij V. D. gaf van een der nleuwste Amerikaanse uitvindingen op het gebied der geluidsweergave, de Wiremaster. En hij is daar volkomen in geslaagd. Voor zijn terugkomst uit Amenika naar Holland bracht hij een bezoek aan mevrouw Roosevelt, door wier bemiddeling hij in de gelegenheid werd gesteld de Wiremaster mee naar Holland te brengen. Hij ver telde er het volgende van: De opname van het gesproken of gezongen woord of van de muziek geschiedt hierbij niet op gramo- phoonplaten, doch op het magne- tisch veld van een staaldraad van een tiende millimeter dikte; na de opnamespoel even met grote snel- heid teruggedraaid te hebben, ge schiedt de weergave van de opname zonder enig bijgeluld. De heer v. d. Linden gaf ons een weergave via zijn apparaat van een gramophoon- uitzending van de radio; de bijge- luiden als het ruisen van de plaat, die in de radio-uitzending te be- luisteren was, waren in de weer gave van de Wiremaster verdwe nen, zodat de reproductie van de reproductie beter was dan deze zelf. De spoel maakt langere opname mogelijk, dan welke gramophoon- plaat ook; de speeltijd van een gra- mophoonplaat duurt circa een'kwar- tier. doch de spoel van deze Wire- master kan een uur achter elkaar draaien. zodat belangrijke muziek- uitvoertpgen en redevoeringen on- afgebroken kunnen worden her haald. Het meest-merkwaardige is, dat de draad niet slijt en meri er een oneindig aantal reproducties van kan geven, zonder dat aan de origi- nele weergave iets tekort wordt ge daan; in vergelijking met de gra- mophoonplaat, die na 80 maal ge bruikt te zijn. op is, dus een ge- weldige vooruitgang. Voor een aantal genodigden, w.o. wethouder v. Slingerland, de offi cier van justitie, een aantal dokto- ren en de pers, demonstreerde de heer v. d. Linden het apparaat en velen der aanwezigen waren in de gelegenheid hun eigen stem, na de opname van een gesprek. te beluis- teren. Het merkwaardig effect daar- bij is, dat men wel de stem van een ander herkent, doch zijn eigen stem de spreker ongewoon in de oren klmkt. Overigens bleek ons. dat het gesproken woord in het algemeen enigszins getimbreerd werd weerge- geven. De Wiremaster van de heer v. d. Linden is het enige apparaat van die aard in ons land. Philips doet BURGERLIJKE STAND ZIJPE Agatha Maria, dochter van Johannes van Straten en Maria fabriek Catharina Bleeker; Simon Cornelis Maria, zoon van Johannes Theodo- rus Petrus Wever en Maria Agatha Koopman; Marion, dochter van Hendrik Dirk de Leeuw en Engeltje Zeeman; Gery, dochter van Arie Kuit en Guurtje van der Vlies; Neeltje, dochter van Klaas de Maijer en Duifje Koomen; Klaas, zoon van Klaas de Maijer en Duifje Koomen. Gehuwd: Theodoras Bakker en Berdma Hendrica de Wit; Abraham Christiaan de Beurs en Greta Jean- nette Eriks; Cornelis Zijdewind en Guurtje Swarthof; Jan Otten en Sjoukje Jonker. Overleden: Klaas de Graaf, oud 62 jaren, landarbeider, ongehuwd; Petronella Catharina Wilhelmina Hoogerheide, oud 75 jaren, zonder beroep, weduwe van Willem Kerk- meer. nLUVIUS was bijzonder actief, toen Dinsdagmorgen talrjjke leden van de vereniging van oud-Ieerllngen der landbouw- scholen van Schagen en Alkmaar zich verzamelden, om voor een tweedaagse excursie zich te nes- telen in het popuiaire vervoer- middel, de autobus. Die stromen ten spUt was de stemming uit- muntend. Men zat velilg blryien, veiliger dan de kameraden die in de Diepsmeerpolder pver de vuil- tjes, rond Amsterdam achter de stekels of in de vechtstreek op de mestwagens rondtourden. Bo vendien kon het ..verderop" wel beter z(jn; dus „laat de boeren maar dorsen". En verder was het beter. De zon brak door. En reeds ver voor Wa geningen genoot ieder met voile teugen van de steeds afwisselende, maar immer boeiende voorbijtrek- kende natuurtafrelen. 1 Wageningen, de stad van onze Landbouwhoge- school, biedt niet alleen de student leerstof. Voor de man uit de prac- tijk is die in niet mindere mate aanwezig. Zo kon op het Laborato- rium van Prof. Quanje intensief kennis gemaakt worden met de be- rachte aardappel-, tabak- en toma- ten viri, met hun velerlei ziekte- beelden. Het instituut voor plan- tenveredeling van Prof. Dorst leer- de, zoals de naam reeds aangeeft, veel wetenswaardigs over het werk van deze altijd op onderzoekingen en verbeteringen beluste Dr.'s en !r. s. dat ten doel heeft de vader- landse landbouw op steeds hoger peil te brengen. De Veehouders konden verder hun horizon uitbrei- den door kennis te nemen van al hetgeen Prof. v. d. Burg over zui- vel en melkkunde wist te zeggen en te tonen. De dag werd besloten met een meer ontspannend bezoek aan Ouwehands Dierenpark te Rhenen, dat nog wel niet geheel de oorlogs- gevolgen heeft overwonnen, maar toch reeds een respectabele uit- heemse fauna heeft verzameld. In plaats van aan het scheepvaart- kundig museum, was de morgen van de tweede dag gewijd aan di verse steenfabrieken op de rivier- uiterwaarden. om de oudste, de latere en de nieuwste fabricage methoden te zien. Maar het interessantst van al was wel het bezoek aan de ..weer- officieel geheten K.N.M.I. te de Bilt. Als geen andere bevol- kingsgroep hebben immers de boe ren en tuinders dagelijks met het weer te maken. Dat weer maakt of breekt hun oogst, belnvloedt de veestapel, veroorzaakt ziekten of belemmert het werk. Daarom be hoeft het geen betoog dat het ge- hels complex van wetenschappen en techniek. dat de weersvoorspel- ling beheerst, de onverdeelde aan dacht gaande maakt. Een aandacht die zelfs de herontwaakte water en windtormenten niet konden versto- ren. De reis was wel ietwat vermoei- end. z6ker voor hen die zich niet zo veelvuldig met iets dergelijks bezighouden, maar er is meer ge- leerd in deze twee dagen, dan tien cursusvergaderingen vermogen. En dat is het doel waarom boeren op reis gaan. Ter gelegenheid van zijn naamdag heeft Z. H. de Paus door de radio een boodschap gericht tot de katho- lieke wereld, die een antwoord vormt op een adres van het H. Col lege van Kardinalen. De Paus gaf uitdrukkihg aan zijn dank aan „allen in de wereld, die strijden voor het koninkrijk des vre- des" en deed opnieuw een beroep op hen, waakzaam te zijn. De Paus wees op de strijd om de suprematie die thans gevoerd wordt tussen geest en materie, tussen de orde der rede en de chaos van het irrationa- lisme. „De wapenstilstand in Palestina kan gezien worden als de dageraad des vredes", aldus de H. Vader. De Paus wees op het belang van het ten uitvoer brengen van goede plan- nen en op de kracht van de erva- ring. „Hoe meer wij nadenken over de mogelijkheid van een wereldramp des te meer zien wij, dat het geloof in de katholieke kerk de enige mo gelijkheid op eenheid voor de we reld vertegenwoordigt." De Paus kondigde aan, dat 1950 een H. jaar zou zijn. Met waarde- ring sprekend over het jongste con gres voor een Verenigd Europa te 's-Gravenhage, zeide de Paus, dat de Kerk het nuttig geacht had een speciale vertegenwoordiger te be- noemen. Hoe meer de wereld het treurig schouwspel van haar ge- schillen en onenigheid ziet, des te dringender is de taak van de ka tholieken, een lichtend voorbeeld van eenheid en saamhorigheid te geven, ongeacht verschillen van taal, volk en geest. De Paus eindig- de zijn toespraak met het geven van zijn zegen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2