De salarisverbeteringen voor het Rijkspersoneel I 1 DE EERSTE KAMER en de Staat Israel TeMjj RADIO DE SPEURHOND Zullen 1 Januari van dit jaar ingaan Daltotns terugkeer Heilig Hart Fullriede komt er met twee en een half jaar af Indische bezwaren tegen de erkenning lei U iets? Reclasseringsdag J De bonnenlijst V 1 N1EUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Donderdag 3 Juni 1948 PAG. 3 NIEUWE SALARISSEN Voor onze provincial ambtenaren EEN MILD VONNIS Vragen van Kamerlid lokken aanklacht uit Deze maand is het 100 jaar geleden, dat begonnen werd met het droogmalen van de Haarlemmermeer. Drie grote stoomge- malen werden in working gesteld, de „Lynden", de „Cruquius" en de „Leeghwater". Nog steeds zorgen zij voor de bemaling van de polder. Hier een foto van het stoomgemaal „Lyndefi". Een dode, bij goederen- trein ontsporing Rotterdamse Lloyd geeft 7 pCt. dividend PROGRAMMA H. ML de Koitingin bezocht de Bommelerwaard Het Zweedse elftal Britse lening aan Frankrijk Kurhaus opent concertseizoen f A Wat wij willen: „Begrip tonen voor ande ren, die verkeerde, ja misschien misdadige din- gen hebben gedaan. Over- al zijn op het ogenblik ontwrichte gezinnen, los- geslagen mensen. We le ven in een tijd van mo- reel nihilisme. Er is ver- leiding aan alle kanten. De mensheid heeft een geweldig verlies aan nor- men geleden. Dus: helpt". V. De ,,Karel Doorman1 te Rotterdam Dodelijk verkeersongeluk Nederlandse athletiek- ploeg voor Londen mwmi H.M. de Koningin heeft Woensdagmiddag een bezoek gebracht aan de Bommelerwaard. H.M. tijdens Haar bezoek aan Ammer zoden, in gezelschap van de Commissaris der Koningin Jhr. Quarles van Ufford en de burgemeester van Ammerzoden, de heer van Erp. Componist Jos Vranken Sr overleden FEUILLETON XIV Ben der reeds aangekondigde verbeteringen In de salarispositle van het rijkspersoneel verkreeg onlangs de Konlnkiyke bekrachti- ging. Bjj K.B. werd namelijk aan de bnrgerHjke en militaire rijks- ambtenaren en aan het personeel van de rijks- en gemeentepolltie een nltkerlng toegekend, welke globaal overeenkomt met 2'/j pet. van de pensioensgrondslag, welke In 1947 voor betrokkenen lieeft gegolden. De uitbetaling dezer uitkering heeft voor het overgrote deel reeds plaats gevonden. Bovendien is een dezer dagen bij nota van wijziging de reeds bij de Staten-Generaal aan- hangige wijziging der Pensioenwet- 1922 in die zin aangevuld, dat mede wordt voorgesteld het verhaal der pensioenbijdrage voor eigen pen- sioen tot 2 procent terug te brengen. Naar aanleiding hiervan werd ons van regeringszijde nog het volgende medegedeeld. Het ligt in het voornemen te be- vorderen, dat de overige agngekon- digde verbeteringen van de salaris- positie t.w. de verlaging van het pensioenpremieverhaal tot "llti pet., de afschafting van de ongehuwden- aftrek, de verhoging van de wedden boven de f 3600.per jaar met 5 Hugh Dalton, de voui mange En- gexse miniver van tinancien, die voyg jaar wegens indiscretie over zijn begroting ontslag moest nemen, is in het Engelse kabinet terugge- keerd. Ondanks dat Sir Staiiord Cripps, zijn opvolger, in vele op- zichten een geheel andere politiek gevolgd heeft dan die van Dalton, is deze laatste een zeer belangrijke figuur in de Engelse Labourpartij gebieven en vooral tijdens hei on- langs gehouden socialistencongres in bcarDorough heeft hij zich danig geroerd als ieider van die catego- rie Engelse socialisten, die het be- leid van de regering niet progres- sief genoeg vinden. Het verbaast ons daarom weinig, dat Attlee door terugname van Dalton in het kabi net zich van een gevaarlijke tegen- siander wil ontdoen en hiermee tweespalt in zijn partij wil voor- komen. Een tweespalt, Hie Labour in deze toch al zo moeilijke rege- ringsperiode zeer noodlottig zou worden. In deze mening worden we nog meer gesterkt door de taak, die men Dalton heeft toebedacht. Hij wordt kanselier van het hertog- dom Lancaster. Voor een herhaling van de armzalige vertoning van Dalton als kanselier van de schat- kist wordt hierdoor het Engelse volk tot haar geruststelling behoed. Ook wordt hij niet belast met de werkzaamheden betreffende de be- zettingszones in Duitsland en Oos- tenrijk, die tot nu toe aan 't ambt van kanselier van Lancaster waren verbonden. Zonder departementale verantwoordelijkheid zal hij belast worden met het bestuderen der economische as- pecten van het Europees herstel en de Marshall- hulp. Hierdoor zal Dalton geen directe contrfile ver- werven over de toepassing van de Marshall-steun voor Engeland. Dit blijft vanzelfsprekend ressorteren onder Sir Stafford Cripps. Ook krijgt hij niet te maken met de zui- verdiplomatieke aspecten, zoals die in het verdrag van Brussel tot uit- drukking komen. Deze blijven bin- nen het domein liggen van Ernest Bevin. Een taak wacht echter Dalton in het vaststellen van een politiek op lange termijn, die samenwerking met West-Europa weet mogelijk te maken tegelijk met een voortgezette samenwerking in het Britse ge- menebest. Ondanks dat Attlee Dalton's loop- baan als criticus van de regering door de genomen beslissing heeft afgesneden, staat het nog te bezien of Dalton, eenmaal terug in het ka binet, m,et zijn zeer ondergeschikte rol met betrekking tot het algemeen financieel-economisch regeringsbe- leid, genoegen zal nemen. Daarvoor is hij een te ervaren en actieve pos ticus. Welk ambt er ook vrij zal komen in de toekomst, hij zal vlak bij het vuur staan en de voor de hand liggende nieuwe functionaris zijn. Hoewel men reeds speculeert op een aftreden van Bevin, kunnen wij persoonlijk moeilijk in deze richting denken. Immers Bevin zou vrijwillig heen moeten gaan, daar hij de grote steun van de T.U.C. heeft, die tegen een gedwongen ontslag zou protesteren. Ondanks dat Bevin dus niet de vermoedelijke persoon is, die het veld voor Dalton zal ruimen, staat het nog te bezien of niet een an dere collega zijn plaats aan Dalton zal afstaan om dezelfde reden als men thans besloot hem opnieuw in het kabinet op te nemen. Sic transit. HET WERELD- GEBEUREN |JV WEL geen katholiek gezin ontbreekt in de huiskamer het beeld van het H. Hart. Brandt er morgen eens een lichtje voor en zet het eens feestelijk in de bloemen! Morgen is het eerste Vrijdag en boven dien valt daarmeq samen het feest zelf van het H. HartDit is weer opnieuw 1 een gelegen- heid om onze liefde voor Chris- tus te tonen: gaat u morgenoch- tend naar de H. Mis? En doet u uw best, om volgens de wensen en verlangens en wetten van Christus te leven? Het H. Hart is voor ons het symbool van de liefde, die Christus voor .ons heeft. En wij, wat doen wij? Wij hebben veel goed te maken, voor ons zelf en ook voor anderen, Voor de wereld. Geven wij het H. Hart liefde en eerherstel en vragen wij vertrouwvol zegen over ons zelf en over ons gezin. MARCUS procent van het basis-bedrag en de verhoging van de garantielonen voor gehuwden met f 200.per jaar worden opgenomen in de algemene maatregel van bestuur, welke de technische herziening van het rijks- bezoldigingsbesluit zal bevatten. De totstandkoming van deze tech nische herziening eist uiteraard een nauwgezette overweging, waarbij zowel de belangen van de ambte- naren als die van de onderscheidene rijksdiensten onder ogen moeten worden gezien. Niettemin kan thans reeds worden geconstateerd, dat de voorbereidingen gestadig vorderen en is het te verwachten, dat de regering binnen afzienbare tijd defi- nitieve voorstellen ter zake zullen bereiken. Aan de Kroon zal worden voor gesteld het complex van voren- staande maatregelen te doen in gaan op 1 Januari 1948, zodat. na verwezenlijking der voorstellen, in vele gevallen een herbereke- ning der reeds uitbetaalde sala- rissen zal plaats vinden. Voorts is reeds met kracht de studie ter hand genomen, welke is vereist om, overeenkomstig het voornemen der regering, te komen tot de pensioen-voorziening voor de arbeidscontractanten, die ten .min- ste 2 jaar in dienst zijn en niet zijn belast met werkzaamheden, die een kennelijk tijdelijk karakter dragen. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben aan Provinciale Staten een voorstel doen toekomen tot het in de bezoldigingen opne- m°n van de blijvende en tijdelijke verhogingen op de sedert 10 MeL 1940 geldende salarisnormen en de overbruggingstoelagen, gelijk dit reeds is geschied voor het perso neel in dienst van het Rijk en de meeste overheidslichamen. Een en ander zal leiden tot een aanzienlijke verhoging der pen- sioensgrondslagen en tot een be langrijke vereenvoudiging van de thans zeer tijdrovende loonadmini- stratie. Deze salqriswijzigingen zul len met ingang van 1 Januari 1948 van kracht worden, Hierbij wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met aanpassing aan het Rijksbezol- digingsbesluit. zodat in sommige ge vallen correcties moeten. worden aangebracht. meest in gunstige zin voor de betrokkenen. In de z.g. mildheidsclausule is vastgelegd, dat geen lid van het op 31 December 1947 in dienst zijnde personeel id bezoldiging achteruit gaat bij in- werkingtreding der nieuwe regeling Aan ambtenaren met een bezoldi ging boiten f 3.000 zal alsnog de aanvankelijk onthouden 5 pCt. tij delijke toeslag worden toegekend, welke echter nog niet in de thans voorgelegde regeling kan worden toegekend. welke echter nog niet in de thans voorgelegde regeling kan worden geYncorporeerd, Teneinde een salarisvermindering voor de geneesheren bij de provin ciale ziekenhuizen te voorkomen, is aan deze functionarissen de titel- toevoeging ..specialist" verieend. Het Bijzonder Gerechtshof te Arn- hem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de Duitse officier Full riede, die ten laste werd gelegd, dat hij op 1 en 2 Oct. 1944 als „Oberst" van de Duitse Wehrmacht, vergel- dingsmaatregelen nam tegen de in- woners van het Veluwse dorp Put- ten in verband met een aanslag op Duitse militairen. De procureur-generaal mr. Fikkert had, tijdens de behandeling van deze zaak op 19 Mei jl., een gevan- genisstraf van 5 jaar geeist. Het Bij zonder Hof veroordeelde Fullriede nu tot een gevangenisstraf van 2 jaar met aftrek. In de motivering van dit vonnis wordt o.a. opgemerkt, dat ten voor- dele van verdachte zeer verzach- tende omstandigheden gelden. Hij heeft nl. met tegenzin het bevel, dat niet zijn initiatief was, slechts ten dele uitgevoerd. Het beroep op de noodtoestand werd door het Hof verworpen. Het nam evenmin enige opzet tot wederrechtelijke opdracht aan. Wei bleek uit verschillende omstandigheden, die hij zich bewust was van het onrechtmatige van dit bevel. Ook heeft hij geen poging in het werk gesteld om een ander bevel te verkrijgen van zijn supe- rieuren, of het uitgevaardigde bevel te verzachten. Het Hof neemt hem zeer kwalijk, dat hij om 7 uur het brandende Putten zonder enige noodzaak verliet. ofschoon hij deer- nis had met Putten en wist, dat er nog jonge SS-ers aanwezig waren. Vast staat niettemin. dat door zijn optreden groter onheil is voorko men. Niet bewezen is vooreerst, dat door zijn optreden later mensen op gruwelijke wijze om het leven kwa- men. Het kon hem niet bekend zijn, dat de opgebrachte mannen in Duitse concentratiekampen terecht zouden komen. Het Bijzondere Hof komt tenslotte tot de conclusie, dat een zeer milde straf hier op haar plaats is. De heer C. Brandon, ambtenaar bij de Bataviase huisvestingsorgani- satie, heeft een aanklacht wegens smaadschrift ingediend tegen het hoofdbestuur der Centrale van Ne- derlands personeel in Overheids- dienst, dat in zijn maandblad ,.De Centrale" over de heer Brandon uitlatingen heeft gepubliceerd, wel ke volgens hem onjuist en beledi- gend zijn. Het betreft Kier het ar- tikel, getiteld ..Urgent geval", naar aanleiding waarvan door het Twee- de Kamerlid mej. Tendeloo. vragen zijn gedaan aan de Minister van Overzeese Gebiedsdelen. (De vraag van mej. Tendeloo handelt over moeilijkheden van uitgezonden ar- beidskrachten, welke onder de fa- milieleden in Nederland grote on- rust zouden hebben verwekt. IN DE EERSTE KAMER is gls- terenmiddag de motie van de communisten aan de orde geko- men, strekkende om de regering te bewegen tot erkenning van de staat Israel. Uit de. behande ling van deze motie kwam echter een andere naar voren, ingediend door de heer van de Kieft (PvdA.), waarbij de Kamer bij de regering aandringt op spoed bij het onderzoek, dat thans wordt ingesteld en waarop onze regering haar houding zal bepa- len, zoals ook in de Tweede Ka mer reeds was gezegd. Enkele senatoren die aan het woord kwamen, meenden dat het inderdaad prematuur zou zijn wan- neer de Kamer druk op de rege ring zou gaan uitoefenen op een moment waarop de internationale conflicten die met de Palestina- kwestie samenhangen nog geens- zins duidelijk zijn. De heer Schneider (K.V.P.) was van mening dat de verantwoorde lijkheid voor deze stap zeker niet door de volksvertegenwoordiging moet worden gedragen en dat af- gezien van deze verantwoordelijk- heidskwestie de erkenning prema- tiiur zou zijn. Daarnaast is duide lijk door verschillende sprekers te kennen gegeven, dat men deze me ning geheel moet los maken van de sympathie die wij alien voor het joodse volk heb,ben en de wense- lijkheid, dat er een staat IsraSl komt. Dit is wat anders, zoals de heer Anema het namens de A.R. formuleerde, dan dat de Kamer druk gaat uitoefenen op de rege ring. Dat de regering diligent is in deze zaak was duidelijk gebleken uit een verklaring van minister van Boetzelaer, die de Kamer te- voren had medegedeeld, dat de regering met de andere leden der Ver. Naties naar vermogen ge- tracht heeft tot een aanvaardbare oplossing van het Palestina-pro- bleem te geraken. De Joodse po- gingen om tot vestiging van een eigen staat te komen kan zij ten voile waarderen. De tot dusver uit de Overzeese gebiedsdelen binnen- gekomen adviezen wijzen er ech ter op, dat men buiten het moe- derland t.a.v. de erkenning van de Joodse staat Israel ernstige bezwa- Te Holwerd is door een vergis- sing bij het rangeren, de locomo- tief van een goederentrein, ko- mende uit de richting Ternaard, ontspoord, waarna de locomotief op een stilstaande, zich op een andere lijn bevindende wagon met kolen is gereden. Vier lege wagons en een bagagewagen werden ernstig be- schadigd en uit de rails gewipt. Een van de mannen, die bezig was de kolenwagen te lossen, kon zich niet tijdig in veiligheid stellen en bleef met gebroken benen liggen. Hij werd naar een ziekenhuis ver- voerd, waar hij inmiddels is over- leden. Commissarissen van d'e Kon. Rot_ terdamse Lloyd zullen aan de op 18 Juni a.s. te houden aandeelhou- dersvergadering voorstellen over 1947 zeven procent in contanten di vidend* uit te keren. (Vorig jaar vier pCt.) VRIJDAG 4 JUNI HILVERSjJM II: 7.45 Een woord voor de dag; 8.15 Gewijde muziek; 9.15 Ochtendbezoek bij de jonge zie- ken; 9.35 Vrolijke morgenklanken; 10.15 Lyrischa Suite; 11.00 Zang- recital; 11.30 Kamermuziek; 12.15 Omroeporkest; 13.15 -.Nat. Reclas- ser/ingsdag; 13.20 Mandolinata; 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 15.10 Hawaiian-klanken; 16.00 Voor- dracht; 16.50 Lichte middagklanken 17.15 Sweelinck-kwartet; 18.15 Gr. platen; 19.00 Weersoverzicht; 19.30 Actueel geluid; 20.15 Kon'. militaire kapel; 20.45 De vrede van Munster 22.30 Negro Spirituals; 22.45 Avond- overdenking; 23.15 Gram, platen. HILVERSUM I: 7.30 Gram, platen 8.18 Opera-programma; 8.50 Voor de vrouw; 10.00 Morgenwijding; 10.45 Trio Pasquier; 11.15 Voor- dracht; 11.30 Film-melodieen; 12.00 Melodieen van het continent; 12.30 Piano romantique; 13.15 Bandi Ba- logh; 14.00 Kookkunst; 14.20 Ka- merorkest; 15.00 Ons volk in zijn dichters; 16.00 Orgelspel; 16.30 Tus- sen 12 en 16; 17.00 The Honolulu birds; 17.20 Wij en de muziek; 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 19.15 Accordeon-orkest van Jan Vogel; 20.05 Trio van L. van Beethoven; 21.00 Men vraagt en wij draaien; 21.50 Op vleuglen van muziek; 22.15 Swing and Sweet; 23.15 Sympho- nisch Vrijdagavondconcert. ren heeft, terwijl ook d'e onder- handelingen met de Beneluxpart- ners nog niet hun beslag hebben gekregen. De heer van Santen, die de com- munistische motie had ingediend, heeft deze daarna maar weer inge- trokken. Wat haeft Israel aan een mislukte poging in een Senaat, die zich alleen maar uitput in platoni- sche liefdesverklaringen, was zijn motivering. De motie van de Kieft werd daarna z.h.st. aangenomen. Naar wij vernemen, is de oppo- sitie in de Overzeese Gebiedsdelen tegen de erkenning van de staat Israel, die natuurlijk verband houdt met de kans op moeilijkhe den met de Islamietische bevolking van Indonesie door derzelver ver- wantschappen met de Islamieten in Klein Azie, afkomstig zowel uit de boezem van de interim-regering in Indonesie als uit de hoogste be- stuurskringen van Suriname. H. M. de Koningin heeft een bezoek gebracht aan de Bomme lerwaard, teneinde zich op de hoogte te stellen van de vorderin- gen der herstelwerkzaamheden en de algemene toestand in het ge- troffen gebled. Te Ammerzoden op het kasteel van die naam heeft H. M. zich langdurig onderhou- den met jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford. Commissaris der Ko ningin in Gelderland Tijdeos het gesprek, dat een zeer ongedwongen karakter droeg, zijn talrijke problemen, o.m. op het ge- bied van de wederopbouw en land- bouw aan de orde gekomen. Na het oponthoud te Ammerzoden heeft H. M. een autorit gemaakt door Zalt- bommel, Bruchem, Kerkdijk. Well, Ammerzoden, Hedel, Velddriel, Kerkdriel en Rossum, van welke plaatsen sommige. met name Well. Ammerzoden en Hedel tijdens de oorlogswinter wel bijzonder zwaar getroffen zijn. Ondanks het zeer slechte weer de tocht werd voor een deel onder sttomende regen gemaakt was er veel belangstelling in de verschil lende dorpen. Op verscheidene pun- ten werden H. M. bloemen aange- boden en onderhield de Koningin zich met inwoners. Het bleek ons, dat men het bezoek van H. M. bui- tengewoon waardeerde. temeer daar men wetende dat de Landsvrouwe behoefte aan rust heeft, mocht con- stateren, dat zij de vermoei,enissen van deze tocht in slechte weers- omstandigheden niet schroomde om zich op de hoogte te stellen van de toestanden in deze zozeer geteister- de streek. Het Zweedse elftal voor de wed- strijd tegen Nederland op 9 Juni a.s. te Amsterdam is als volgt sa- mengesteld; doel: Torsten Lindberg; achter: Knut Nordahl en Erik Nils- son; midden: Sune Andersson, Borje Leander en Kjell Rosen; voor: Hen ry Carlsson, Gunnar Gren, Gunnar Nordahl, Nils Liedholmb en Stellar Nilsson. Reserves: Karl Svensson, John Wikdahl. Rune Emanelsson en Egon Svensson. NOOIT van Ratio Koster ge- hoord? De man is soldaat en zit in de*bajes, voor drie jaar, om- dat hij in de kazerne opruiende pamfletten heeft verspreid. Een comite roept nu Nederland op, tot 'n petitionnement, om te pro testeren tegen dit „onrecht" en Koster vrij te krijgen. Natuur lijk worden in het desbetreffen- de pamflet de nodige krachtter- men gebruikt door het comite, dat kennelijk van communisti- sche samenstelling is. Gek, dat deze mensen, die zo warm lopen voor het recht, de veroordeling van Mgr. Stepinac en zo veel andere priesters in zekere lan- den de gewoonste zaak van de wereld vinden en daar nooit een kik over gegeven hebben. De onschuld van al deze priesters staat n.l. muurvast voor ieder normaal mens. Maar een anar chist, die blijkbaar terecht door df krijgsraad veroordeeld is, omdat hij diametraal tegenover de regels van het spel stond en zich aan opruiing bezondigde, die moet vrijgelaten worden, „in naam van het recht". En dan zijn er warempel nog een aantal intellectuelen, die aan deze ac- tie hun naam lenen! Groot-Brittannig zal Frankrijk een crediet van tien millioen pond verstrekken volgens een te Parijs getekende overeenkomst, aldus is officieel bekend gemaakt. Dit crediet, dat gebruikt zal wor den in de tweede helft van dit jaar, i£ bedoeld om Frankrijk in de gele- genheid te stellen aankopen te ver- richten in het Sterlinggebied, waar- mede Frankrijk een aanzienlijk be- talingstekort heeft. In een eivolle Kurzaal is Woens- dagavond het Scheveningse concert- zeizoen ingeleid met een concert van het Residentieorkest, dat on der leiding stond van de Amerikaan- se dirigent Leo Bernstein. Gezien het ontzag, dat diens optreden ver- leden jaar heeft gewekt, was het geen wonder, dat het een hartelijk weerzien werd en het publiek hem met een ovationeel applaus ver- welkomde. Aan zijn lessenaar vond de dirigent een grote krans. Voordat het concert een aanvang nam, speelde het orkest het door alien staande aangehoord Wilhel- mus. Beethovens Zevende Sympho- nie bracht de bezoekers in verruk- king en na de pauze kon men Bern stein tevens als solist horen, name- lijk in het Vijfde Branderiburgs concert van Bach en Gerswins Rhapsody in Blue, welke werken hij beide van het klavier af dirigeerde. De oude en de nieuwe wereld heb ben elkander dus ook op dit con cert gevonden. Zaterdagmiddag om half negen is de „Karel Doorman" uit Plymouth vertrokken, na 21 saluutschoten voor de«Engelse vlag en 17 voor de marinecommandant van Plymouth te hebben afgeschoten. Om de be- manning eniger mate op de hoogte te brengen met het schip werd niet de kortste route gevolgd, maar ging het via Ierland en Schotland. Al- vorens het schip werd overgedragen waren onder Engels commando reeds twee a drie proefvaarten ge maakt. Een voordeel van de nieuwe „Karel Doorman" in vergelijking met de oude is, dat het schip gro ter is, een ruimer vliegdek heeft en er een catapul aan boord is. Onaf- hankelijk van de vaar- en wind- richting kan men hiermede vlieg- tuigen lanceren. Ter begroeting in Rotterdam wa ren o.m. aanwezig de commandant zeemacht schout-bij-nacht Willinge en de Britse marine-attache capitein E. Neville. De commandant vertel- de bij aankomst. dat hij zeer tevre- den was over de bemanning, die gedeeltelijk overgenomen is van de oude „Karel Doorman" en gedeel telijk nieuw is. Een 66-jarige wielrijder te Am sterdam, wilde gistermiddag in de Sarphatistraat voor een hem, uit de richting Weesperplein achterop ko- mende militaire vrachtwagen, links- af de Roeterstraat inslaan. De chauffeur renjde af, doch de wa- gen slipte en de wielrijder kreeg een klap van de achterkant van de laadbaak en moetst met een sche- delbasisfractuur in het Onze Lieve Vrouwe Gagfhuls worden opgeno men. waar hij in de vooravond is overleden. De Nederlandse athetiek-ploeg voor de jaarlijkse AAA-kampioen- schappen, die 2 en 3 Juli a.s. in het White City stadion te Londen zul len worden verwerkt. is als volgt samengesteld: 100 yards: Klein (VI. en L.); 1 mijl: De Ruyter (Av. '23); 3 mijl: Slijkhuis (AAC); 6 mijl: La- taster (Avon); twee mijl steeple: Walstra (Vitesse). Overdijk (AAC) zal 19 Juni aan het Britse Marathon kampioenschap deelnemen. Voor het tijdvak van 8 t.m. 19 Juni 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op»het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 806 421 melk 6 liter melk 423 melk 7 liter melk 426 vlees 100 gram vlees 427 vices 300 gram vlees 428, 429 boter 250 gram boter of marg. of 200 gram vet 446 algemeen 200 gram kaas of 250 gram kprstloze kaas 448 algemeen 1600 gram brood (geldig t.m. 12 Juni) 449 algemeen 400 gram brood of 1 rants, vermicelli e.d. 435 reserve 1200 gram brood (geldig t.m. 12 Junii 434, 437 reserve 500 gram boter of margarine of 400 gram vet 438 reserve 400 gram brood (geldig t.m. 12 Juni) BONKAARTEN KD, KE 806 923 melk 12 liter nislk 926, 927 vlees 100 gram vlees 928 boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 929 boter 125 gram boter of margarine of 100 gram vet 946 algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 948 algemeen 400 gram brood (geldig t.m. 12 Juni) 949 algemeen 400 gram brood of 1 rants, vermicelli e.d. 935 reserve 400 gram brood (geldig t.m.'12 Juni) BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD. ZE, MD, MF, MG, MH 807 (btjz. arbeid), a.s. moeders en xteken Geldig zijn de bonnen van de strook G. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Op de B- en C-kaarten raken de bonnen 433 en 436 reserve los van de kaart. Deze bonnen zullen nog worden aangewe^n. Men beware deze dus zorgvuldig. Op Donderdag 10 Juni zullen op de A-. B-, C- en D-kaarten bonnen voor 400 gram brood meer wooden aangewezen dan deze week, zodat per veertien dagen in totaal op A- kaarten 3600. op de B-kaarten 6000, op de C-kaarten 4400, op de D-kaar ten 2000 en op de E-kaarten' 800 gr. brood verkrijgbaar is op de gewone broodbonnen. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 4 Juni worden ge bruikt, met uitzonderlng van de bonnen voor melk. waarop eerst op Maandag 7 Juni a.s. mag worden gekocht. Rantsoenwaarde paardevlees Zoals bekend. is destijds het rantsoen paardevlees, dat op een vleesbon van 100 gram verkrijgbaar was, vastgesteld op 150 gram, ten einde de verkoop van paardevlees ten opzichte van andere vleessoorten aantrekkelijk te maken. De verkoop van bevroren vlees en schapenvlees heeft in vele gevallen voor de runderslagers een omzet- vermindering teweeg gebracht, waar tegenover staat, dat de omzetten van de paardeslagers sterk zijn geste- gen. Voornamelijk in de provincie Noord-Holland hebben deze debiet- verschuivingen ongewenste vormen aangenomen. Daar komt nog bij, dat de vraag van de paardeslagers zich voornamelijk richt op vette paarden en soms zelfs op volwahrdige werk- paarden, terwijl de feitelijke slacht- paarden dikwijls nog blijven staan. Teneinde het nog verder scheef- trekken van norm ale verhoudingen te voorkoiften, zal met ingang van Vrijdag 4 Juni de rantsoenwaarde van paardevlees tot nader order worden verminderd. De nieuwe vleesbonnen geven per 100 gram vlees recht op het kopen van 125 gram paardevlees. It. S. In Duitsland, waar hij zijn doch- ter bezocht, is plotseling overleden de musicus Jos Vranken Sr. Jos Vranken werd 10 Juni 1870 te Bunde bij Maastricht geboren. Reeds op jeugdige leeftijd gaf hij blijken .van grote muzikale begaafd- heid. Reeds op 22-jarige leeftijd werd hij benoemd tot organist-dirigent van de Utrechtse Kathedraal. welke functie hij tot 1910 heeft vervuld. In dat jaar werd hij directeur van de Rotterdamse Oratoriumvereniging en vestigde zich te Vlaardingen. waar hij vele leerlingen kreeg, ook uit de omgeving van dit stadje. Toen hij "zich later in Den Haag vestigde, stichtte hij in de residen ce een Palestrinakoor, waarmee hij in binnen- en buitenland veel suc- cessen behaalde. Met dit koor werk. te hij o.m. mee aan concerten in het Kurhaus. Als componist heeft Vranken vooral op kerkelijk gebied van zich doen spreken. Hij schreef missen, een requiem, een te Deum, een Kerst-Oratorium en een Johannap Passie. Oorspronkelijke romtm uit het Russische spionnenleven 50. „Hoor es, kindlief, ik heb beslo- ten een professor te raadplegen over die gewonde voet. Bereid er je dus op voor, die over 'n paar uur te ontvangen. Ik kom je tevens vragen of je nog een of andere boodschap voor je vader hebt mee te geven, want die zul je in de eer ste jaren, wel »iet meer terug zien" Alexandra zweeg. Ze durfde niet spreken omdat ze niets begreep van Tegleff's woorden. Wat voor strik werd er nu weer gespannen? Haar vader binnen enige jaren niet meer terugzien? Dan volgde er bepaald verbanning naar Siberie voor hem en haar. „Geen antwoord?" lachte Tegleff, ..hartelijk is dat. Je moet de men- sen maar goed willen doen! Dat zie je alweer: ondank is 's werelds loon, ha, ha, ha!" En hij hief de_ lange armen op in 'n jammerhou- ding. Of hij zichzelf diep beklaag- de zuchtte hij: ..Enfin, dan zal ik de vader de complimenten van zijn dochter maar overbrengen. hoewel ze me die niet gegeven heeft. Zo- iets zie je meer onder de mensen." Hij vertrok en Alexandra zag aan het flikkeren van het ene groot- open oog van de Meester-Spion, dat er iets onheilspellends broeide. Tegleff reed naar de woning van de Volkscommissaris van Justitie. Hier in het wachtlokaal zaten twee dok- toren, die, evenals het overgrote deel der medici, de eed van trouw aan de Republiek hadden afgelegd. Zodra hij hinnenkwam stonden ze op, groetten de chef eerbiedig-bui- gend. „Mijne heren", sprak Tegleff, ..wees zo goed me te volgen". Hij begaf zich naar de kleine ontvang- kamer, waar hij de geneesheren de volgende opdracht gaf: „Ikheb u, behalve dokter Djalania. doen con- sulteren, omdat de Volkscommissa ris van Justitie me zeer grote zorg baart. Tijdens 'n zeer vriendschap- pelijke bespreking met mij werd de Commissaris plotseling onwel. Ik heb z'n dochter onmiddellijk ver- wittigd en deze stond er op. dat hij zich te bed zou begeven. Ik maak me speciaal ongerust over de gees- testoestand van de Commissaris. Hij heeft te hard en te lang gewerkt. Z'n zenuwep hebben 'n hevige knak gekregen. Onderzoek hem zeer nauwlettend, en, als u maar enigs- zins meent dat 'n rustkuur hem goed zou doen, aarzelt dan niet verstaat u me goed, mijneheren? aarzelt dan geen ogenblik, hierop in Uw rapport de aandacht te ves- tigen. met klem begrijpt u me goed?" De beide heren bleven die dag ruim twee uren lang, in het slaap- vertrek van Krylow. Zij wilden de heer Tegleff, wiens macht zij ken- den en vreesden, doen zien, dat ze de opdracht zeer ernstig opvatten. Beiden hadden echter reeds bij de eerste oogopslag en na de enkele woorden, die er met de patient ge- wisselend waren, gezien, dat diens geestvermogens inderdaad hoogst- ernstig geschokt waren. En. blij dat ze de wensen van Tegleff tegemoet konden komen, verklaarden ze dan ook in hun rapport, dat de Volks commissaris van Justitie geestelijk ten enenmale onbevoegd was ge- worden tot het uitoefenen van z'n zeer verantwoordelijk ambt. KameraSd Krylow werd diezelfde dag overgebracht naar 'n zenuw- lijdersgesticht, dat meer het ka rakter van een krankzinnigenge- sticht droeg; het lag op enige mijlen afstand van Leningrad en stond vanzelfsprekendonder Rijkstoe- zicht. Hypnose Tegleff had al die tijd met groot ongeduld de uitslag van het onder zoe'k afgewacht. Hij wandelde met de handen op de rug de lange gang voor de slaapvertrekken op en neer Zijn geduld werd tot het uiterste op de proef gesteld. Hij zou reeds lang tevoren naar binnen zijn gestormd, om die door- zichtige lijntrekkers van specialis- terv'n schop onder hun broek toe te dienen, ware het niet dat van hun verklaringen zoveel afhing. Boven dien kwamen onophoudelijk de bei de secretarissen. de boden. de tele- grambestellers, de chefs der onder- afdelingen informeren naar de ge- zondheidstoestand en trachtten, on danks het verbod van de wachtcom- mandant, tot de Volkscommissaris toegelaten te worden. Tegleff liet hen begaan, Dit was 'n mooie ge- legenheid om in zijn functie van chef van de spionnagedienst achter veel staatsaangelegenheden te ko men, die anders geheim voor hem gebieven zouden zijn. Hij zag de stukken in, die ter tekening voor- gelegd moesten worden en voorzag die van het onveranderlijke onder- schrift: „Terug naar de Chef van van het Departement, Volkscommis saris van Justitie is ziek". Toen hij de diagnose van de beide doktoren vernam. zei hij met een zeer ontstemd gezicht: „Ik wist wel dat u een paar zeer bekwame me dici bent. Ze hebben mij m'n me ning over u gevraagd, nu er drie Inspecteurs van Volksgezondheid benoemd moeten worden. Ik zal om u denken". Onmiddellijk begaf hij zich terug naar de gevangenis, waar hij zich in de particuliere vertrekken van de commandant 'n maaltijd liet voorzetten, beide Roemjanzow op: „Ben je beschikbaar, adjunct-chef van de spionnagedienst?" ..Natuurlijk. genadige heer." ..Kom naar de Peter en Paul, niet naar de bibliotheek. Er is heerlijke zalm." Twintig minuten later zat Roem janzow tegenover zijn chef aan de tafel. Op het laatste nippertje had deze weer een ander rendez-vous gekozen. Zo had. in vervlogen jaren ook het hoofd van de keizerlijke veiligheidsdienst gedaan als zijn meester op reis moest en de tegen- woordige speurhond had dat ook voor zijn persoon een probaat mid- del gevonden om eventuele aanslag- plegers op 'n dwaalspoor te brengen (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3