De Amerikaanse begrotingscommissie stelt verlaging der Marshall-hulp voor Verplichte vee-levering nu toch afgeschaft Voor Alkmaar en omgeving Een groot aantal dollars is „verspild" en putten de hulpbronnen der V.S. uit Het onderhoud met Hatta KABINET-MALAN GEVORMD Uitvoer Brits oorlogsmateriaal Regering houdt Tweede Kamer aan het werk De voorstellen der commissie Voor Europa 245 millioen minder De eerste stop Minder toewijzingen minder herstel Een Nederlandse verklaring Maar de distribute blijft Toch een gematigde politiek verwacht naar Midden-Oosten tijdelijk stopgezet Soedirman dreigt met mobilisatie De graanlevering moet blijven Een lang program voor de verkiezingen DE VRIJDAG 4 JUNI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11277 BUREAUX; HOFFMAN: Hoe hevig de strijd in Palestina was, blijkt uit deze foto van een qedeeltelijk verwoeste stad. Minister Lieftinck binnenkort weer thuis Dr. Malan, de nieuwe premier van Zuid-Afrika. Verdere beperking Britse invoer? OLIEFABRIEK IN DE HOOFDSTAD UITGEBRAND WEERSVERWACHTING tegen de Nederlandse „agressie CONSULTATI EVE RAAD Volgende maand te Den Haag bijeen Tilanus wacht de verkiezingen af ZEVEN MINISTERS NAAR BELGIE Nieuuu HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DtrecteurK. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 et. Noordhollands Bunten God it 1 nergent veilig (Vondel) AUCMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adra.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59. Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank1 Noorderbank De door de commissie aange- brachte wijzigingen luiden in het kort samengevat als volgt: E. C. A.: voor hulpverlening aan 16 niet-communistische landen van Europa en West Duitsland 4.245 millioen dollar gevraagd, 4 milliard dollar voorgesteld. Het voor Triest afzonderlijk ge- vraagde bedrag van 20 millioen dollar moet aan de algemene ECA- toewijzing worden onttrokken. Hulp aan Griekenland en Tur- kije: 275 millioen dollars gevraagd, 200 millioen voorgesteld zonder nadere aanduiding van de wijze, waarop deze verlaging moet wor den toegepast. H*ilp aan China: 463 millioen ge vraagd en 400 millioen dollar voorgesteld. Bestuur en hulpverlening in de bezette gebieden: 1.400 millioen dollar gevraagd, 1.250 millioen voorgesteld. Internationale Vluchtelingen-Or- ganisatie: 70.710.228 gevraagd en voorgesteld. Internationaal Noodfonds voor kinderen: 60 millioen gevraagd en voorgesteld. DE BEGROTINGSCOMMISSIE van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Donderdag voorgesteld de bedragen die de regering der V.S. heeft gevraagd voor het Marshall-plan en de andere programma's voor hulpverlening aan het buiten- land, met 25 procent te verlagen. De commissie stelt voor, een bedrag van 5.980.710.228 dollar beschikbaar te stellen voor alge mene hulpverlening in de periode van 15 maanden, eindigende op 31 Juli 1949, terwiil Truman had gevraagd om gelden voor de periode van 12 maanden tot 30 April 1949. De commissie heeft het bedrag voor de hulpverlening aan Europa vastgesteld op 4 milliard dollar, hetgeen een verlaging betekent van 245 millioen dollar to.v. het door de regering gevraagde bedrag. HET WETSONTWERP van mi nister van Maarseveen tot het tegengaan van lichtvaardige echt- scheidingen, willen we beschouwen als een eindelijke eerste positieve stap in de strijd tegen de rgmp van de echtscheiding. De overheid moet, als zij moet nagaan welke taak zij heeft in verband met de gevolgen van de echtscheiding, die feitelijk voorkomt, rekening houden met het andere feit, dat er in de Neder- landse Staat mensen zijn, die het huwelijk niet als een sacrament be schouwen. Bovendien heeft de Staat in zijn huwelijkswetgeving het maatschap- pelijke belang van het huwelijk er- kend en derhalve regelen gesteld inzake de gronden, waarop echt scheiding kan worden gevorderd. De praktijk helaas van jaren heeft uitgewezen, dat deze rege len verschrompeld zijn tot formali- teiten, waarvoor duizenden echte- lieden in een moderne wereld geen greintje respect meer hebben. Minister van Maarseveen heeft deze kwestie nu ter hand genomen. nadat vroeger vruchteloos gepoogd is, op een of andere wijze aan het euvel paal en perk te stellen. De wijze, waarop het kwaad der echtscheiding, vooral de laatste ja ren, steeds meer doorvreet, is tot een zedelijke en dus algemeen- maafschappelijke ramp geworden. Men kan zich voorstellen men heeft hier en daar misschien ver- wacht— dat de radicale wijze, waar op de ontbindende factoren op dit terrein vrij spel namen, radicaler zouden worden bestreden dan met dit wetsontwerp het geval is. Zo is in verschillende kringen ook na de oorlog mede onder de druk van de fatale stijging van het getal der echtscheidingen gewerkt aan opinie-vorming inzake beperking bij de wet van de gronden, waarop echtscheiding zou kunnen worden gevorderd. Meningsverschillen zijn daarbij, ook in het katholieke kamp(l), niet uitgebleven en krachtige stemmen van moraal-theologen waren nodig, om in bepaalde gevallen te doen blijken, dat pogingen om te komen tot uitbreiding van de echtscbei- dingsgronden principieel onaan- vaardbaar zijn. Vervolgens is er ook voor de oor log in katholieke kringen ijverig gepleit, om doelmatlge bepalingen te treffen tegen het grote euvel van de echtscheiding z.g.n. „bij onder- ling goedvinden". Op dit punt was een treurige praktijk ontstaan, die helaas ook nu nog niet recht- s t r e e k s wordt aangegrepen, om- dat de minister de tijd daarvoor niet rijp acht. De „grote leugen" wordt niet in het hart aangetast. Maar minister van Maarseveen doet een serieuze poging, om licht vaardige echtscheidingen te verhin- deren en dat is al veel gewonnen. Bovendien is van groot belang de, laat ons zeggen „christelijk-staat- kundige taal", welke uit de Memo- rie van Toelichting opklinkt. De minister men heeft het gis- teren kunnen lezen wil breken met de praktijk der z.g. verzoe- ningspogingen voor de rechtbank, welker wettelijke voorschriften ver- worden zijn tot papieren bepalin gen. Hij wil voorlopig de kinder- rechter (straks de gezinsrechter) en de voogdijraad (straks de gezins- raad) inschakelen in een meer se rieuze procedure, waarvoor een redelijke termijn is voorgeschreven. Op deze wijze hoopt hij, niet op z'n elf-en-dertigst, maar door een se- rieus onderzoek, met diverse waar- borgen om allerlei belangen tot hun recht te doen komen, omgeven, de kansen op verzoening te vergroten en ipet nadruk spreekt hij daarbij over de belangen van de vrouw en van de kinderen! Wij zullen de reacties in verschil lende kringen op dit belangwekken- de voorstel met bijzondere belang- stelling afwachten en niet nalaten, deze daad van minister van Maar seveen nog in haar verdere aspecten te belichten. Wij overschatten de betekenis van dit voorstel niet, wij onderschatten haar echter evenmin, in het bijzon- der als wij letten op de intenties en de motiveringen. En dan is het ver- heugend, te kunnen opmerken, dat deze maatregel tot ondersteuning van het zo broodnodige geestelijk en zedelijk volksherstel eenstemmig- heid kon verwerven in deze rege ring. Verdere stappen op dit terrein zullen, na deze eerste, te eerder volgen, al naar gelang de positief- christelijke invloed in de staat- kunde zal kunnen worden versterkt! Ofschoon het door de voorge- stelde totaalbedrag slechts ongeveer 7 procent verschilt met het door de regering gevraagde totaalbedrag, komt de wijzigihg in feite neer op een verlaging met 25 procent. Daar de commissie zich slechts met het uittrekken der gelden wil accoord verklaren, indien de periode van 12 maanden, waarvoor zij zijn bestemd wordt verlengd tot 15 maanden. De commissie verklaarde in haar rapport, dat het niet toegestaan zal zijn om in de periode tot 1 Juli 1949 meer uit te geven dan in het door haar gewijzigde wetsontwerp is .vastgesteld. Zij voegde hier aan toe, dat het Congres in Januari a.s. weer bijeenkomt, zodat in geval van nood dan de nodige stappen kunnen worden genomen. De begrotingscommissie van het huis van afgevaardigden merkte in haar rapport verder op, dat de V. S. sedert 1 Juli 1945 in totaal 18.182.000.000 dollars voor hulp verlening aan het buitenland heb ben uitgegeven, van welk bedrag een groot gedeelte is „verspild"; terwijl dergelflke ultgaven boven dien het gevaar inhouden van uiputting van de hulpbronnen der V.S. Zij is van oordeel, dat nie- mand in staat is om ook maar een ruwe schatting te maken van de behoeften der aan het plan- Marshall deelnemende landen, en zij wees er op, dat een gedeelte van het door de regering gevraag de bedrag het doen van „onzicht- bare" ultgaven, zoals de betaling van rente en aflossing op oude leningen, zal mogelijk maken. Ook gaf de commissie haar afkeuring te kennen over de plannen voor mechanlsatie op grote schaal van landbouwbedrijven in het buiten land, terwijl staal en petroleum in de V. S. Staten schaars zijn en drukte zij haar ontevredenheid uit over de vorderingen van de Duitse wederopbouw. Verwacht wordt, dat het Huis van Afgevaardigden de door zijn toe- wijzingscommissie voorgestelde ver laging zal goedkeuren. Wat betreft het ongedaan maken van het voor stel is dus alle hoop gevestigd op de Senaat. Donderdag zijn besprekingen ge- voerd tussen Arthur Vandenberg, en Styles Bridges, resp. voorzitter van de Senaatscommissie voor bui- tenlandse zaken en voor de toewij- zingen. Vandenberg trachtte Bridges te bewegen niet aan te dringen op vermindering van de gelden en wees hem op de aan zulk een stap verbonden gevaren. Zowel ambtenaren van de E.C.A. als van het departement van bui- tenlandse zaken gaven uiting aan hun grote bezorgdheid over de nieuwe; ontwikkeling. De man die in hoofdzaak verant- woordelijk is voor de stap van de huiscommissie voor de toewijzingen is de voorzitter van de commissie, John Taber (Republikein)die er- voor bekend staat, dat hij elk dub- op 't moreel in Europa te dramati- het uit te geven". In welingelichte kringen verklaart men, dat de komende dagen sterke druk van Hoffman en Marshall, mo gelijk zelfs van president Truman, op het Congres zal worden uitge- oefend en dat zij zullen trachten het gevaar van een verlaging der toe wijzingen en de mogelijke invloed op he moreel in Europa te dramati- seren. Elke vermindering van de toe wijzingen in verband met het Marshall-plan zal tot gevolg heb ben, dat Europa zich minder goed herstellen kan, aldus werd Don derdag door Paul Hoffman, de di- recteur van het Marshall-plan ver- klaard. „Hoe minder geld wij krijgen, hoe minder herstel wij kunnen verwachten." Hij voegde eraan toe, dat hij hoopte, dat het Congres de volle- dige toewijzing van 4.245.000.000 dol lar zal bekrachtigen. Dit hedrag zou tezamen met het reeds be- schlkbare in totaal 5.300.000.000 dol lar vormen. HOEWEL het vleesrantsoen nog aanzienltjk beneden het vlees- verbruik van voor de oorlog ligt en hoewel de vleesdistributie niet binnen afzienbare tjjd kan wor den opgeheven, zijn de omstan- digheden en de vooruitzichten wel zodanig gewijzigd, dat de vee- aanslag niet meer nodig blijkt om verplichting tot levering van vee op nader vast te stellen tijdstip- pen op te leggen. Het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening weet dit nu te berichten! „Mede" opdat bezuiniging van betekenis op perso- neelskosten kan worden verkregen, heeft de minister thans besloten voor 1948 geen aanslag vast te stellen. De veehouders kunnen dus voor- taan zelf bepalen. op welk tijdstip zij hun voor de slacht bestemd vee wensen af te zetten. Wel zal op het tijdstip van levering invloed worden geoefend door een varierend sche ma van prijzen voor slachtvee. Het vervallen van de aanslag brengt geen enkele wijziging in de voorschriften voor de afzet van en de handel in slachtvee. Al is de vee-aanslag voor 1948 thans vervallen, een zo goed moge lijk over het gehele jaar verdeelde aanvoer blijft van betekenis zowel voor een goed verloop van de vlees- voorziening, als voor de veehouders. Het bedrijfschap voor vee en vlees was in de najaren van 1946 en Dr. MALAN, de nieuwe Zuld- Afrikaanse premier heeft giste- ren zjjn kabinet gevormd. Malan zal de portefeuille van buiten- landse zaken beheren. De verdere leden van het nieuwe kabinet be- Sttaan voomamelijk uit leden van de Natlonalistische party. De mi nister van financien H. C. Haven- ga, behoort tot de Afrikaner-par ty. Verschillende ministers heb ben reeds eerder sitting gehad in een kabinet. Naar de mening van politieke waarnemers te Pretoria, is l«t on- waarschijnlijk, dat Zuid-Afrilca zich van het gemenebest afscheidt en 'n republiek wordt onder de regering van Malan. De nieuwe regering, aldus de waarnemers, zal er aller- eerst naar streven het vertrouwen en de vriendschap van het aanzien- lijke Engels-sprekende deel van de Unie te winnen. De benoeming van de „sterke man" der nationalisten, J. G. Stry- dom, die als de leider van de ex treme republikeinen wordt be- schouwd, op de betrekkelijk onbe- langrijke post van minister voor het grondbezit, wordt als een teken be- schouwd, dat de regering extreme kwesties zal vermijden. Mogelijk zal het communisme worden verboden. De nationalisten verwerpen de eis der communisten tot gelijke behandeling van zwart en blank. Het is niet waarschijnlijk, dat de immigratie geheel zal worden stop- gezet. Immigranten uit Nederland en de Scandinavische landen zullen waarschijnlijk worden aangemoe- digd. Hoewel de nationalisten niet tegen immigratie van Duitsers zijn, zullen deze vermoedelijk niet op grote schaal worden toegelaten, daar men de gevoelens van het En gels-sprekende volksdeel zal wen- sen te ontzien. Ook in het feit, dat zeven nieuwe ministers uit Kaapprovincie afkom- 1947, tengevolge van de grote aan- voeren, die niet op een behoorlijke wijze konden worden verwerkt, ge- noodzaakt de aanvoer van slachtvee te remmen. Ook in het komende najaar kan eenzelfde- situatie ont staan. Indien noodzakelijk zullen dan gelijke maatregelen als in het vorige jaar worden getroffen. Der- gelijke maatregelen zullen mmder streng beljoeven te zijn naarmate de veehouders vrywillig de aanvoer van slachtvee over een langere pe riode verdelen. De Minister van FinanciSn, prof. Lieftinck, wordt dezer dagen van zijn Indische reis in Nederland terugverwacht. KALIOERANG, 3 Junl (Aneta). Na afloop van de bespreking, die tussen de heren Neher, van Vre- denburch en Hatta hedenochtend plaats vond ten aanzien van de Russische-Republikelnse betrek- kingen, werd van Nederlandse zyde de volgende verklaring af- gegeven: ,,De gedelegeerden van het op- perbestuur brachten hedenoch tend een mededeling van de Ned. regering aan drs. Moh. Hatta over. Deze mededeling heeft be- trekking op de wyze, waarop, naar hot oordeel der Ned. rege ring, de besprekingen met de re- publikelnse delegatie het beste kunnen worden voortgezet". Een woordvoerder der Ned. de legatie deelde aan de pers nog het volgende mede: Uit de verklaring blijkt. dat de mededeling aan Moh. Hatta niet slechts betrekking heeft op de zaak Soeripno, doch op breder basis is gesteld, Deze woordvoerder zeide ook, dat er geen tijdslimiet is ge steld voor het antwoord van de rapubliek. Naar de Ned. regering meent. kunnen de onderhandelin- gen, die door verschillende om- standigheden werden belemmerd, in een betere sfeer worden ge- bracht en met haar rafededeling gaf zij te kennen, hoe de Ned. regering meent, dat de sfeer der onderhan- delingen kan worden verbeterd. Op de vraag, of de onderhandelingen zullen worden afgebroken, indien de republiek de Ned. suggesties botweg afwijst. zeide de woord voerder, dat zulk een afwijzing het verdere verloop der onderhande lingen zeker nadelig zal beinfluen- ceren. De correspondent van Aneta te Kalioerang meldt nader: hedenoch tend te 11 uur ontvingen de heren stig zijn, ziet men een aanwijzmg, dat dr. Malan geneigd is een gema tigde buitenlandse politiek te vol gen. Verder verwacht men, dat de na- tionalistische regering een even gunstig standpunt ten opzichte van de Joden zal innemen als de rege ring van Smuts. Zeven maanden geleden heeft dr. Malan gezegd: ,.De schepping van een nationaal tehuis voor de joden zou in grote irekken een oplossing van het joodse vraagstuk in Enge- land brengen." Tijdens die toespraak heeft Ma lan bevestigd. dat zijn partij niet meer anti-semitisch was dan die van Maarschalk Smuts. Het Britse Ministerie van Han del heeft medegedeeld, dat „voor enige tyd" alle vergunningen voor export van oorlogsmateriaal naar het mldden-Oosten, te weten Egypte, Irak, Palestina, Transjor- danie, Syrie, Libanon, Saoedi- Arabie en Jemen, zyn lngetrok- ken. Tot dit oorlogsmateriaal behoren: vliegtuigen, vliegtuigmotoren en -onderdelen, bajonetten, bommen, lanceerinrichtingen voor bommen, artilleriegeschut, geweren, machine- geweren en patronen, explosieve stoffen, lonten, granaten, mijnen, vlammenwerpers, torpedo's en be paalde oorlogsgassen. Het verbod op export van explo sieve stoffen geldt ook, indien zij bestemd zijn voor industrieel ge- bruik. Dit verbod is in overeenstemming met de resolutie van de Veiligheids- raad' ten aanzien van een wapen- stilstand in Palestina, aangenomen op 30 Mei j.l. In deze resolutie worden alle betrokken regeringen verzocht een embargo op de leve ring van wapenen aan het midden- Oosten in te stellen. In diplomatieke kringen te Lon- den verklaart men, dat het Britse besluit, om nog v66r de officiate wapenstilstand maatregelen te ne- men, „een daad van geloof in het succes van Graaf Folke Bernadotte" de bemiddelaar der v.N. is. Bij officieuze waarnemers te Lon- den is men zeer sceptisch gestemd ten aanzien van de mogelijkheid om Sir Stafford Cripps, de Britse minister van financien, heeft van- daag gezegd, dat de kosten van de invoer, die sneller stijgen dan de verkoopsprijzen voor de Britse ex- portartikelen het economisch her stel van Engeland vertraagd. Twee of drie maanden geleden schenen. de prijzen van de buitenlandse producten omlaag te zullen gaan, maar thans .weten wij dat zy nog steeds stijgen. Hij gaf te kennen dat Engeland misschien zijn invoer verder zal moeten beperken om dollars uit te sparen. een wapenstilstand te bewerkstelli- gen. Eerder had het Foreign Office medegedeeld, dat dienstplichtige joden gedurende de vier weken van de wapenstilstand niet uit Cyprus naar Palestina mogen vertrekken. Een soortgelijk verbod zou van kracht worden in andere gebieden onder Britse zeggenschap, met in- begrip van de Britse z6ne van Duits land. Een woordvoerder van het joodse agentschap zei, dat de vertegen- woordiger van Israel by de Veilig- heidsraad „zeker" zou protesteren tegen het Britse verbod. Byna 24.000 joden hoofdzake- iyk afkomstig uit Europese kampen voor ontheemden worden op Cyprus vastgehouden. van Vredenburch en Neher, de le den der C.V.G.D. Dubois, Critch- ley en Herremans. De heer van Vredenburch deelde aan Aneta mede, dat tijdens dit bezoek de boodschap van de Ned. regering aan Horn. H. Hatta ter kennis van de C. v. G. is gebracht. De heer Court Dubois deelde aan Aneta nog mede. dat hy na het bezoek aan de heren Neher en van Vredenburch geen commentaar had te geven. Het onderhoud van de heren Neher en van Vredenburch met drs. Moh. Hatta duurde ruim een half uur. De heren Neher en van Vreden burch vertrekken hedenmiddag naar Batavia. Arbeiders ontdekten gisteren avond rookontwikkeling op de z.g. meeltapafdeling van de N.V. Bertel's Oliefabrieken aan de Omval, nabij de Berlage brug, te Amsterdam.' Direct maakten zy alarm. Binnen enkele minuten sloegen echter de vlammen reeds van alle zijden uit de bovenetage. Zy hadden nauwelijks tijd een goed heenkomen te zoeken. Het vuur greep snel om zich heen op de zolderverdieping waar zakken veevoeder lagen opgesla- gen. De brandweer die direct met groot materiaal uitrnkte werd in haar blussingswerkzaamheden sterk belemmerd, doordat het ge hele fabriekscomplex door sloten is omgeven. Intussen was het vuur ook in een ander gedeelte van het 3 verdiepin- gen hoge fabrieksgebouw, nl. aan de zyde van de Weespertrekvaart in de daar gelegen olieslagerij, overgesla- gen. De dikke rookwolken welke bo- ven 't terrein hingen trokken enor- me belangstelling. Op een afstand leek het alsof ook de grote graart- silo, die zich hoog boven de overige gebouwen verheft, door het vuur was aangetast. De olietanks liepen geen gevaar. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond: BUNA OVERAL DRbOG WEER! Koude nacht met op enkele plaatsen vorming van nevel of mist. Morgen overdag weer toene- mende bewolking en iets ho- gere temperaturen dan van- daag. Vrywel overal droog weer. Zwakke tot matige, naar zuidelijke richtingen draaien- de wind. V BATAVIA, 4 Jnni (Aneta). Legercommandant, Lt.-Generaal Soedirman, heeft aangekondigd, dat er binnenkort een algehele mobilisatie moet worden uitge- vaardigd, om de Nederlandse agressie te weren. Soedirman verklaarde dit in een interview met „Merdeka" te Solo. Het blad, dat dit in zyn ochtend- editie van gisteren pubiiccerde, schrijft o.m.: ..Soedirman zeide. dat de huidige situatie noodzaakt tot het voorbe- reiden van de mobilisatie van alle krachten. In verband met de be sprekingen tussen de delegaties met betrekking tot het opheffen der T.N.I, zeide hij, dat de T.N.I, wel wenst toe te treden tot het leger der verenigde staten van Indonesia, indien dit leger uitsluitend bestaat uit Indonesfers en er geen ..vreemd" leger meer in IndonesiS is." De speciale correspondent van Aneta te Kalioerang verneemt voorts, dat Soedirman eergisteren te Djokja heeft verklaard, dat de TNI. volledig in stand zal blijven. Hi.i zeide: ..Indien de republikeinse regering en onze delegatie zouden toegeven aan de Nederlandse eisen tot opheffing van de T.N.I, en de buitenlandse betrekkingen. zou dit voor het republikeinse leger aanlei- ding zijn om ,.de zaken in eigen Tiand te nemen". OEWEL de REGERING heeft aan de voorzitter der Tweede Kamer een iyst van wetsontwerpen doen toekomen en daarby medegedeeld. dat zy het op prus zou stellen Indien de Kamer nog gelegenheid zou vinden, deze onderwerpen te behandelen vofir zy wordt ont« bonden. Op deze lijst komen belangri.ike wetsontwerpen voor, welke dezer dagen op de agenda der Kamer ge- plaatst zyn. Voorts betreft deze wens o.a. nog de herziening der provinciale financien, de verhoging van de pensioenen met een toeslag, de wijziging der Bioscoopwet, de credietverstrekking aan Ned Indie, de oprichting van een Nederlands- Indonesische herstelbank, de afwik- keling van de geldzuiveriijg. de ver hoging van enkele belastingen (weeldebelasting, tabaksaccijns en opcenten ondernemingsbelasting), de regeling van het vervoer met vrachtauto's en de goedkeuring van het verdrag der Europese econo- mische samenwerking. Een politieke medewerker van het A.N.P. tekent hierbij aan: De vraag rijst, of de thans zittende Tweede Kamer wel de tijd zal kun nen vinden om zovele ingewikkelde zaken nog af te doen. De agenda, zoals die thans is vastgesteld, ziet er reeds zwaar uit. De lijst, waar- van hierboven sprake is en waarop een aantal ontwerpen schijnt voor te komen. dat nog niet eens is in- gediend, doet er nog een flinke schep bovenop. Nu zijn de verkiezingen vastge steld op 7 Juli en de Kamerleden zullen wel enige weken vrij willen zijn om gelegenheid te hebben de kiezers te ontmoeten. En hoe staat het na de verkiezingen? Nog korte tijd zou de Kamer dan byeen kun nen komen, maar daarmede zou zij een tot nu toe gehandhaafd prin- cipe ge^/eld moeten aandoen. Er is dan immers een nieuwe Kamer ge- kozen en het beginsel heeft altijd gegolden, dat de oude Kamer dan niet meer vergadert. Handhaaft zij dit principe, dan zal zu na de week van 29 Juni niet meer bijeen zpn. Het is dan ook aan gerechte twij- fel onderhevig of aan de wens der regering geheel of zelfs maar gro- tendeels kan worden voldaan. Ver wacht kan worden, dat een keuze zal moeten worden gedaan uit de meest spoedeisende onderwerpen. Is de Tweede Kamer gereed, dan is er voor de Eerste Kamer geen bezwaar ook na de verkiezingen door te werken. Voor haar heeft het boven- genoemde principe nooit zo zwaar gegolden. hetgeen begrijpelijk is, omdat de Kamer van honderd rechtstreeks gekozen wordt. wereldgraanpositie zich momenteel, voor zover kan worden nagegaan, beter laat aan zien dan de laatste jaren het geval is geweest, verkeren wij vooralsnog in omstandigheden, waarbij niet ge- rekend mag worden op een zodamge graanpositie in ons land, dat brood- en/of veevoederdistributie afge schaft zouden kunnen worden. De onlangs tot stand gekomen wereld-tarwe-overeenkomst, geeft een dekking van onze b r o o dgraan- behoefte voor ca. 60 pet Ten aanzien van de importmoge- lijkheden van 5ndere granen dan broodgraan, valt nog niets met ze- kerheid te zeggen. De oogsten staan er echter over het algemeen, en thans ook in West-Europa. gunstig voor, zodat aangenomen mag wor den. dat Tedelijke hoeveelheden ge- importeerd kunnen worden. Vooralsnog zal het noodzakeiyk zijn, zowel voOr import- als voor inlandse granen een zodanlge rege ling te treffen, dat de overheid in staat is de beschikbaar komende hoeveelheden te kunnen dirigeren naar die plaatsen, waar zy het meest en in de eerste plaats nodig zyn. De belangrijkste richtlijnen en be palingen, welke in verband met het bovenstaande voor de granen van de ooest 1948 zullen gelden. houden o.m. in, dat de tarwe practisch ge heel voor consumptie beschikbaar zal moeten komen. Het vrijgeven van tarwe voor veevoeder-doelein- den zal niet plaats kunnen hebben, noch door het vrijgeven daarvoor aan de telers zelf, noch door leve ring aan mengvoederfabrikanten. Uit betrouwbare bron te Lon don wordt vernomen, dat de eerste voltallige sitting van de Consultatieve Raad van de West- Europese Unie tegen het midden van de volgende maand te Den Haag zal worden gehouden. De Raad werd door de ministers van Buitenlandse Zaken van Enge land, Frankrijk en de Benelux op- gericht, krachtens de bepalingen van het verdrag van Brussel en heeft tot taak het werk van de per- manente commissie, de permanente militaire commissie en de economi- sche, sociale en culturele commis sie van de West-Europese Unie te coordineren. De jongste besprekingen der zes Westelijke mogendheden te Londen (over Duitsland), de toestand van 4e Sovjet-RussischAmerikaanse betrekkingen. plannen voor regio- nale verdediging en de voorultzich- ten van een eventuele Amerikaan se garantie ten aanzien van de West-Europese defensie vormen de punten. die zeer waarschijnlijk de Raad tijdens deze zitting zullen be- invloeden. Naar het A.N.P. verneemt heeft de heer Tilanus. voorzitter van de Chr.-Hist. Unie en lid van de com missie van negen ter voorbereiding van de Rondetafelconferentle met IndonesiS, in principe de uitnodi- ging van de regering om de Fede rate Conferentie te Bandoeng bij te wonen, aanvaard. Hij zal echter eerst na 6e verkiezingen en de daar- op volgende formatie van een nieuw Kabinet, naar IndonesiS vertrekken. DE MINISTERS Beel. Van Boet- zelaer, v. d. Brink, Lieftinck. Drees. Mansholt en Vos zullen zich a.s. Maandag naar Belgie begeven, ten- einde deel te nemen aan een byeen- komst van Ministers der Benelux- landen, te houden in Chateau d' Ar dennes in de Belgische Ardennen. Ook de Belgische Ambassadeur in Nederland zal aan de besprekingen deelnemen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1