Nieuuj Taber: „Wij zijn niet bereid in nevels gehulde projecten te financieren" Nog geen wapenstilstand in Palestine! n Voor Alkmaar en omgeying Twaalf partijen nemen deel aan Tweede Kamerverkiezingen ANJERDAG1948 Nederl. boodschap aan Hatta hield geen bedreiging in Huis voor minder Marshall-hulp V/etsontwerp thans naar de Senaat Van herstel- tot ondersteuningsfonds Groenten naar Duitsland Kwestie van Joodse immigrate vormt een hinderpaal PRINSES JULIANA aanvaardt regering op 4 September W oningbouw M1 Gezond gezin gezond volk J Het ging over onze souvereiniteit en de zaak-Soeripno ZATERDAG 5 JUNI 1948 44e IAARGANG - NUMMER 11278 BUREAUX: Minister v. d. Brink naar de Mijnstreek MARSHALL: PRINSES ELISABETH WORDT MOEDER voor de burgerbevolking WW) Hierbij een overzicht van de toewijzingen welke in het kader van het Marshall-plan voor het eerste kwartaal waren vastge- steld. Opmerkelijk is, dat IJsland en Ierland alleen leningen kre- gen toegewezen, terwijl Oostenrijk in totaal een gilt van 70 mil lioen dollar zou ontvangen. De royale opzet van het Marshall- plan blijkt tevens uit de vergelijking tussen de bedragen welke als giften en de bedragen welke als leningen waren voorgesteld. De jeugd van Palembang toon- de grote belangstelling in de staatkundig zo belangrijke ge- beurtenis van de installatie van de Adviesraad van Z.-Sumatra. CEHEIMZINNIGE SCHAPENSTERFTE Dr. Bruening in Engeland Slowaaks minister gevlucht Geen verliezen in Indonesie In de 18 kieskringen van Nederland vond Vrijdag 4 Juni de indiening plaats van de candidatenlijsten der partijen of groepen, die aan de verkie zingen voor de Tweede Kamer op Woensdag 7 Juli a.s. zullen deelnemen. In totaal hebben 12 par tijen of groepen van de gele- genheid gebruik gemaakt om candidatenlijsten in te dienen. Tien partijen of groepen heb ben in alle 18 kieskringen van Nederland een lijst ingeleverd, n.1. de Katholieke Volkspartij, de Partij van de Arbeid, de Anti-Rev. Partij, de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, de Staatkundig Geref. Partij, de Communistische Partij Ne derland, de Christ. Historische Unie, de Middenstandspartij, de Onafhankelijk Nationale Groep en de Lijst Welter. In de kieskringen III Amhem, IV Nijmegen, V Rotterdam, VI den Haag, VII Leiden, VIII Dordrecht, IX Amsterdam, XI Haarlem, XIII Utrecht, XIV Leeuwarden, XVI Groningen en XVIII Maastricht heeft voorts de „Oude S.D.A.P./Vooruitstre- vende Partij voor Wereldrege- ring" een candidatenlijst inge- diend, terwijl in de kieskringen V Rotterdam en IX Amsterdam npg een twaalfde partij een lijst met candidaten heeft in geleverd, n.l. de Rev. Commu nistische Partij. Bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1946 waren 100.000 ITALIAANSE KOEIEN IN GEVAAR door landarbeidersstaking er 10 partijen of groepen die een candidatenlijst hadden in- gediend. Van deze 10 partijen hebben de Protestantse Unie, de Bellamy Partij en de groep Rodrigues Lopez bij de candi- daatstelling voor 1948 niet op- nieuw lijsten ingeleverd, ter wijl de Lijst Welter, de Onafh. Nationale Groep, de Midden standspartij, de Oude S.D.A.P./ Vooruitstrevende Partij voor Wereldregering en de Revolu- tionair Comm. Partij als nieu- we partijen of groeperingeri, die aan de verkiezingen wen- sen deel te nemen, kunnen worden gekenmerkt. Handelsbesprekingen met Hongarije In de Nederlandse Staats- courant van gisteren komt de volgende bekendmaking voor: Hare Majesteit Koningin Wil- helmina en Hare Koninklijke Hoogheid de Regentes Prinses Juliana hebben mij gemachtigd mede te delen, dat de afstand van de kroon door Hare Ma jesteit Koningin Wilhelmina zal geschieden op 4 September a.s., weshalve op die dag Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana de regering zal aan- vaarden. De plechtige beediging en inhuldiging van de nieuwe Ko ningin zal plaats vinden op 6 September a.s. De Minister-President, (get) BEEL Veldmaarschalk Montgomery decoreerde Donderdag op het Ministerie van Oorlog te Lon- den luitenant-generaal D. van Voorst Evekink, gedurende de oorlog commandant van alle Nederlandse troepen in Enge land, met het insigne van de ..Companion of the Order of the Bath". De heer W. J. Andriessen, voorzitter der Katholieke Volkspartij, spreekt mor- gen, Zondag 6 Juni, over de K.R.O. van 15.30 uur tot 15.40 uur over „Gezond gezin - Gezond volk". V Kerkelijk huwelijk dochter van Spaak Z.K.H. Prins Bernhard hield op Paleis Soestdijk een persconfe- renfie, in verband met de dit jaar ter gelegenheid van zijn ver- jaardag te houden Anjerdag. Wij zien hier de heer Mulder, di recteur van het Prins Bernhard Fonds tijdens de persconferentie, terwijl de Prins aandachtig luistert. Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; f 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Byiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.). 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank De minister van Economische Za- ken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, zal na de ministerconferentie der Benelux in Chateau d'Ardennes te hebben bijgewoond op de terug- reis een bezoek aan de mijnstreek brengen en ook in de mijn afdalen. Dit bezoek is bepaald op 9 en 10 Juni. WASHINGTON, 5 Juni (Reuter en A.P.) Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de voorgestelde verlaging van het steunbedrag voor Europa van 6.533 millioen doUar voor 12 maan- den tot 5.980 millioen voor 15 maanden, aangenomen. Eveneens verwierp het Huis met 148 tegen 113 stemmen een amendement van de republikeinse afgevaardigde Dirksen om de iondsen voor 12 in plaats van voor 15 maanden beschikbaar te stellen. De wet is thans doorgezonden naar de Senaat. Taber, de voorzitter van de com- missie voor de toewijzingen en Re- publikeins afgevaardigde in het Huis, opende de debatten met te zeggen, dat het plan-Marshall een vaag plan is en dat de aan de com- missie voorgestelde cijfers „het re- sultaat zijn van een reeks bespre- kingen, waarbij de economen van de regering hun fantasie de vrije loop hebben gelaten". Hij oefende scherpe critiek uit op de toewijzing van grarten, landbouwmateriaal, katoen, petroleum en van andere produc'ten, die in het program van hulpveflening zijn opgenomen en hij wees er onder meer op, dat deze producten in onvoldoende mate in de Ver. Staten aanwezig zijn. Taber critiseerde tevens de toe- kenning van credieten aan Belgie, Ierland, Denemarken en IJsland, daar elk van die landen volgens hem leningen kan krijgen. Overigens acht hij de uitlating van Paul Hofman: „Hoe minder geld wij zullen ontvangen, hoe minder wij aan het herstelprogram zullen kunnen medewerken", niet gerecht- vaardigd. Tenslotte keurde hij de politiek af, die door de bezettende overheid in Duitsland wordt gevolgd een politiek, die volgens hem het her stel van dit land verhindert en de verm aanneemt van ongerechtvaar- digde vergeldingsmaatregelen tegen de Duitserc. ..Hoffman zal misschien de leve ring van limonade, tijdschriften en prentenboeken aan Europa moeten schrappen, maar ik geloof, dat zij het zonder die dingen ook wel zul len klaarspelen", aldus Taber. Zijn commissie achtte het noodza. kelijk hulp te verlenen bij het her stel van door de oorlog verwoeste landen, maar was niet bereid een groot aantal „in nevels gehulde" projecten te financieren alleen maar met het doel geld uit te geven. Clarence Cannon, een vooraan- staand democratisch lid van de toe- wijzingscommissie, zeide dat het geld niet uit altruistische overwe- gingen wordt uitgegeven. Het was nodig voor zelfbehoud. De hulp aan het buitenland was de enige kans om een oorlog te voorkomen. Het alternatief was een bewapenings- wedloop, die enorme sommen zou kosten. WASHINGTON, 4 Juni (Reuter) Marshall heeft Vrijdag verklaard dat de vermindering van de gelden voor het plan-Marshall, voorgesteld door de toewijzingscommissie van het Huis van Afgevaardigden, in- dien zij goedgekeurd werd door het gehele Congres, het gehele Euro- pese herstelprogram van een her stelprogram tot een Ondersteunings- plan zou degraderen. Marshall waarschuwde, dat een dergelijke wijziging in geheel West-Europa „een zeer ernstige politieke reactie" teweeg zou brengen. LONDEN, 4 Juni (AP) Buckingham Palace heeft be- kend gemaakt dat Prinses Eliza beth na eind Juni geen represen- tatieve plichten meer zal vervul- len. In Hofkringen verwacht men dat de Prinses in October of be gin November moeder wordt. Reuter voegde hieraan toe, dat het kind na Kroonprinses Elisa beth eventueel in aanmerking zal komcn voor de bestijging van de Engelse troon. Het centraal bureau van de tuin- bouwveilingen deelt mede, dat de totstandkoming van een overeen- komst voor groentenlevering aan de Duitse burgerbevolking zeer binnenkort tegemoet kan worden gezien. De onderhandelingen zijn in het laatste stadium. Dit contract zal lopen tot 1 Mei 1949 Het omvat de levering van 87.500 ton vroege- en zomergroen- ten en 112.500 ton late- en winter- groepten. Het aanbod van Neder- land onder conditie van leverings- plicht, is gebaseerd op nauwkeurig onderzoek. Binnenlandse markt noch export naar andere landen mogen door deze levering in gevaar TOEWIJZINGEN AAN WEST-EUROPA IN HET KADER VAN DE MARSHALL- HULP -eekste kwajoaal- GIFTEN LEN1NGE USUI HO «gggttat£g_— IERLAND OROOT-BRI NED ROPA 0STENR I */.PELTU85lTPE CIJFERS ZIJN DE JOEWUZtNGENJN_M^ mogen door deze levering in gevaar vgn het vuren komen. Op de zomer-Iijst komen heeft de GRAAF BERNADOTTE, de be- middelaar van de Ver. Naties in Palestina, die Vrijdag van bezoek aan Annam en Haifa te Cairo terug- keerde, verklaarde op een perscon ferentie, dat de voornaamste moei- lijkheid bij de interpretatie van de resolutie van de Veiligheidsraad voor een wapenstilstand van vier weken betrekking heeft op de be- palingen, dat er tijdens de wapen stilstand geen weerbare mannen in de betrokken landen zouden mogen komen en dat bij toelating van man nen van de militaire leeftijd, deze in ieder geval niet afgericht, gewa- pend of gemobiliseerd zouden mo gen zijn. Graaf Bernadotte hoopte hoe- wel hij niets kon beloven dat hij in staat zou zijn. de sterk van el- kaar verschillende interpretaties van de voorwaarden voor de wa penstilstand door de Joden en de Arabieren met elkaar te verzoenen en wel bi Ven een of twefi dagen- Totdan, voegde hij eraan toe, zal het mij niet mogelijk zijn, het uur voor de wapenstilstand vast te stel- Bernadotte heeft de Veiligheids raad Vrijdagavond meegedeeld, dat de kwestie van de joodse immigrate tijdens de voorgestelde wapenstil stand een belemmering is voor het geven. van het bevel tot het staken In de afgelopen dagen zijn bij enkele veehouders te Abbekerk schapen gestorven, naar welks oor- zaak men volkomen in het duister tast. Uiterlijk is aan de dieren weinig bijzonders op te merken, soms wat bloed uit de neusgaten, maar ook de dierenarts weet omtrent de doodsoorzaak geen verklaring. Bij een veehouder hebben zich reeds vijf sterfgevallen voorgedaan, waarvan nu verschillende delen van 6en der cadavers voor onderzoek is opgestuurd, teneinde zo te trach- ten klaarheid te brengen in deze mysterieuze zaak. De voormalige Duitse kanselier Henry Bruening is Donderdagavond uit New York te Southampton aan- gekomen. Radio Praag heeft Donderdag j.l. bekend gemaakt, dat Pavel Blaho, minister van het postwezen in Slo- wakije, die na de staatsgreep in Februari zijn functie was blijven waarnemen, uit Tsjecho Slowakije is gevlucht. Blaho, die tot de partij van de vrijheid behoorde, was een van de candidaten op de eenheidslijst van de verkiezingen van Zondag. Het is nog niet bekend, of hij gekozen was. 10.000 ton tomaten en 8000 ton kom- kommers voor alsmede 10.000 ton andijvie. Van Amerikaanse en Duit se zijde is verzocht de hoeveelheid andijvie sterk in te krimpen, aan- gezien dit product in Duitsland on- bekend is. Ook de aangeboden hoe- veelheden van 35.000 ton koolraap wordt te hoog geacht. De groenten zijn tegen een ge- middelde prijs per ton franco grens aangeboden, waarbij rekening met de kostprijs, middels een „glijdend schaal", gehouden wordt, zodat de kweker vrijwel onafhankelijk van het geteelde product een regelma- tige opbrengst in geld per opper- vlakte-eenheid ontvangen kan. Tot en met 20 Mei werd ruim 12.500 ton groenten naar Duitsland verzonden. Hij heeft de raad verzocht zijn standpunt hieromtrent ten spoedig- ste te willen formuleren. De Veiligheidsraad zou Zaterdag om 17 uur bijeenkomen. Faris el Choury, de voorzitter van de Veiligheidsraad, heeft nu, na een speciale zitting op Zaterdag te heb ben bijeengeroepen, deze zitting op het laatste ogenblik geannuleerd. Volgens latere officiele benchten heeft Bernadotte zijn verzoek mge- trokken, nadat hij nadere lnlichtm- gen van de voorzitter van de Vei ligheidsraad had ontvangen. Volgens een U.N.O.-verklaring heeft Faris el Choury de zitting van Zaterdag afgezegd. na zich met graaf Bernadotte in verbinding te hebben gesteld. Men heeft Graaf Bernadotte mee gedeeld. dat hij bevoegd is het bevel tot het staken van het vuren vol gens zijn eigen opvatting te inter- preteren. en dat hij slechts dan de Veiligheidsraad in de arm behoeft te nemen. als zijn interpretatie be- twist wordt. Uit naam van de 24.C .0 op Cyprus gel'nterneerde joden is bij de Ver. Naties geprotesteerd tegen de Britse beslissing om mannen van de mili taire leeftijd te verbieden in de voorgestelde wapenstilstand van vier weken naar Palestina te komen Trygve Lie werd verzocht tussen- beide te komen ten gunste van toe lating tot Israel van alle gei'nteres- seerden. waaronder zij die de mili taire leeftijd hebben. De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week in Indonesia g£en verliezen zijn gerapporteerd. Door een staking van melkers In Cremona (Noord-Italie), die hogere lonen eisen, is het leven van 100.000 koeien in gevaar. De stakers belet- ten de boeren en hun gezinnen de koeien te melken. Posters blokkeren alle wegen, die toegang tot de koeien verschaffen en bewaken de dieren dag en nacht. De staking maakt deel uit van een reeks stakingen van landarbeiders, de eerste sedert de verkiezingen in April. In Bologna patrouilleren pantserwagens, nadat arbeiders een algemene staking hadden afgekon- digd uit protest tegen de arrestatie van drie vakverenigingsleiders. De staking geschiedt tevens uit solida- riteit jegens stakende landarbeiders in het gebied. Stakende landarbei ders in de Povlakte en het gebied van Milaan hebben een schade ver- oorzaakt. die op 400 millioen lire wordt geschat. De volgende maand zullen te Den Haag tussen Nederland en Hongarij* besprekingen worden gevoerd over het sluiten van een handelsovereen- komst tussen beide landen. Een woordvoerder van de Ned. delegatie heeft formeel de berich ten uit Den Haag tegengesproken volgens weike de boodschap, die gisteren door de Nederlandse de- legatie aan premier Hatta is over- handigd, een dreigen met het op- houden of opschorten van de on derhandelingen met de republiek fnhoudt. Eveneens sprak hii tegen, dat in deze boodschap van de kwestie van het plebisciet sprake Van andere zijde wcrrdt uit ge- zaghebbende bron vernomen, dat de Nederlandse delegatie in de mede- deling heeft doen weten, dat de kwestie van de souvereiniteit in het reine gebracht moest worden, voor- dat ®ien een bevredigend resultaat van de onderhandelingen kan ver- wachten. De mededeling preciseerde dat het volgens 3e Nederlandse op vatting nodig is, dat de twee par tijen zich volkomen rekenschap ge ven van de betekenis van het eerste additionele beginsel, aanvaard aan boord van de ..Renville", waarbij de Nederlandse souvereiniteit over Indonesie gedurende de interlm- periode wordt erkend. Volgens de Nederlandse delegatie zou de republiek in het openbaar dr. Soeripno moeten desavoueren voor zijn onderhandelingen te Praag om trent de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Republiek en zou zij moeten beamen. dat hij door de overeenkomst inzake het vesti- gen van consulaire betrekkingen met Rusland buiten het kader van de hem door de Republikeinse re gering verstrekte algemene opdracht is gegaan. Volgens betrouwbare bron be- handelt de Nederlandse mededeling slechts de twee volgende punten: De zaak-Soeripno en de betekenis van de souvereiniteit van Neder land gedurende de interimperiode Cento, de pauselijke nuntius Brussel, zal op 15 Juni a.s. in kapel van de nunciatuur het te de hu welijk inzegenen van mej. Spaak, de dochter van de Belgische eerste minister met de Engelsman Palliser, werkzaam bij het Britse ministerie van buitenlandse zaken. Tijdens een Donderdag j.l. ten pa- leize Soestdijk gehouder\ perscon- ferentie heeft Z. K. H. Prlns Bern- hard in zijn kwaliteit van regent van het Prins Bernhardfonds een uiteenzetting gegeven over de ko- mende Anjerdag 1948 welke volgens de wens van Z. K. H. een zo groot mogelijk succes moet worden. Het Prins Bernhardfonds, dat werkzaam is op het terrein van de Wetenschap. Kunst, Volksopvoeding en de Jeugd, met daarnaast een commissie voor de Overzeese Ge- bieden en het buitenland, wil zijn een ..cultuurbank" waarult boven- genoemde categorieen gelden kun nen putten in het belang van de culturele opbouw van Nederland en de Overzeese Gebieden. In het af gelopen jaar werd voor niet minder dan ruim een half millioen gulden aan subsidie uitgekeerd, terwijl in de eerste maanden van dit jaar een bedrag van bijna een half ton werd uitgekeerd. Het is daarom duidelijk dat, waar een zulke hoge bedragen nodig zijn, het Nederlandse Volk zich tot het uiterste moet inspannen om de offervaardigheid tot het hoogst mogelijke op te voeren. Elke gulden, die aan het Prins Bernhard fonds ten deel valt, is niet alleen besteed, doch door de subsidie. die erdoor verleend kan worden stijgt zij in waarde. Daarentegen is door elke gulden die het fonds minder heeft, de schade des te groter. Slaagt de Anjerdag 1948 dan is dit een prachtige kans voor het leveren van de meer culturele arbeid waar- door de geestelijke weerbaarhid wodt versterkt. De anjer geldt als het symbool van de feestelijke vrij heid en onze strijd tegen tyranle en geestelijke verslapping. Talloze personen zullen zich in spannen om het succes zo groot mo gelijk te doen zijn. Doch o n s h e 1 e volk moet tonen, dat he* <Je gees telijke vrijheden waardeert en dit kan het beste geschieden door het brengen van een financieel offer voor het Prins Bernhardfonds. De bevolking wordt hiertoe in staat gesteld door de bakkers. banket- bakkers, bloemisten. kruideniers en sigarenwinkeliers, die hun mede- werking hiervoor hebben verleend door het plaatsen in hun zaak van zgn. offerbussen. De commissarissen der Koningin en de burgemeester van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag hebben zich bereid verklaard het voorzitterschap in hun rayon te bekleden. Aard der actie. De directeur van het Prins Bern hardfonds, de heer J. Henrick Mul der gaf na deze uiteenzetting van Z. K. H. Prins Bernhard nog enkele practische opmerkingen over de aard der actie. Het Prins Beimhard- fonds is de enige nationale instelling op dit terrein, die zich met het ge hele volk daadwerkelijk bemotlt. Men heeft er daarom naar gestreefd de anjerdag op 29 Juni te maken tot een grootse demonstratie van ieder- een. Het wordt zo gemakkelijk mo gelijk gemaakt: door de medewer- king van de P.T.T. krijgt ieder huis een anjerkaart in de bus waarop 6 anjers voorkomen. Het gaat er nu om, dat elke anjer gecombineerd wordt met de rood-wit-blauwe Vrij- heidswimpel, die in bovengenoemde winkels tegen vrije gift, ver- krijgbaar is. Ieder geeft wat hij mis- sen kan. De wimpel-actie die aan- vankelijk op 17 Juni zou beginnen, zoals ook op de anjerkaarten is ver- meld, kan op die datum niet door- gaan. De data zijn thans vastgesteld op Maandag 21 en Dinsdag 22 Juni. Zaterdag 19 Juni zal Z. Exc. Minis ter Jos Gielen via de radio de actie starten. Minister Drees zal op 23 Juni, dus wanneer de anjerkaarten in ieders bezit zijn de vraag be- handelen „Wat is U de vrijheid waard?" Naast de anjers van de anjerkaart worden door tal van bloemisten ook levende anjers verkocht voor de gewone prijs. Van elke verkochte anjer zullen zij een bepaald bedrag in de bus doen. Ook overzee. Niet alleen in Nederland is het Prins Bernhardfonds werkzaam. Ook Indonesie heeft een grote af- deling, die echter dit jaar nog niet kan starten met het °°S °P de moeilijke omstandigheden aldaar. De afdeling in Suriname heeft het vorig jaar reeds mooie resultaten opgeleverd terwijl ook Nederlan- ders in het buitenland het fonds steunde. De daad is thans aan het Neder landse volk, dat door zijn offervaar digheid kan medewerken aan het bevorderen van wetenschap, kunst en cultuur. Tua res agitur, het gaat om Uw zaak. EN VROEG ONS of het nu met woningbouw heus niet wat vlotter kan gaan. En of nu werke- lijk voor de huisvesting van grote gezinnen al het mogelijke gedaan wordt. Ons kwam het al eerder voor, dat er onbillijk geoordeeld werd, toen een spreker op het pas gehouden gezinscongres zei, dat de woning bouw volkomen verwaarloosd wordt. Zelfs de eenvoudige taal uit het pas verschenen propaganda-boekje van de KVP, getiteld ..Daden" (uit- 6tekende, aanbevolen lectuur!), weerspreekt deze bewering! Men moet natuurlijk letten op de wel zeer bijzondere omstandighe den De wisseling van departements- hoofden (Ringers, Neher, in 't Veld) heeft aan een krachtig stabiel be- leid geen goed gedaan. Wij kennen alle de drie zuilen, waarop het probleem niet rust, maar wankelt: schaarste aan arbeidskrachten, gebrek aan mate- riaal en tekort aan deviezen. Dat is niet in 6en slag te veranderen. Toch zijn er tot I Januari 1947 in totaal 41.280 woningen gebouwd. Toen waren er 12.000 woningen in aanbou.v. Tot 1 Juli 1947 warden 14 000 vergunningen verleend. Daar- na vele diuzenden meer. Maar als we weten, dat de jaarlijkse be- hoefte aan woningen een getal van 70.000 aanwijst. dan is men geneigd te spreken van een druppel op een gloeiende plaat. Bovendien is er de gerechtvaardigde klacht. dat de nog steeds bestaande centralisatie een vlotte gang van zaken niet in da hand werkt. Hoe staat de zaak nu en wat is de betekenis van het ministeriele antwoord op de vragen van het Kamerlid Maenen over het belang van de grote gezinnen bij de nieu we voorschriften van het bouw- volume? Deze vragen zijn ook gesteld op de persconferentie met de leiding van de KVP deze week, en daar heeft voorzitter Andriessen (die de deskundigen-zetel voor Soclale Za ken en Volkshuisvesting bezet!) op een paar interessante punten ge- wezen. Als men deze zaak nu obiectief bekijkt, dan moet men toch wel zeggen, dat er enig schot in zit. In het eerste kwartaal van 1948 dat zijn dus recente cijfers zijn 600" nieuwe woningen ongeveer vol- tooid. Ze zijn over het gehele land verspreid en niet in elke hoek van ons lieve vaderland maakt dat ge. tal dus een even sterke indruk. Rekent men nu over een geheel jaar. dan komt men aan 24.000. In de zomermaanden is de productie echter hoger. De pas nog herhaalde schatting van 30.000 nieuwe wonin gen. te bouwen in dit jaar. mag dus heel reeel genoemd worden. Het is minder dan de helft van de feite- lijke jaarlijkse behoefte, maar men kan niet zeggen. dat het wonlng- bouwprobleem „volkomen verwaar loosd" wordt ener zijn helaas nog meer gebieden, waarop men met minder dan de noodzakelijke behoefte gedwongen genoegen moet nemen. In dit verband wijzen wij op een ander punt uit de mededelingen van de heer Andriessen: de montage- bouw. Dit veronderstelt een op gang komen van betrokken indus- trieen in ons land. Drie onderne- mers zijn op dit terrein actief. Het departement moet dit stuwen en de "emeenten moeten voor deze mon- tagebouw interesse tonen. Er zijn bezwaren, maar ook grote voordelen. De bouw gaat sneller er zijn minder vakbekwame arbei ders nodig en het betreft hier wel degelijk blijvende woningen. Wat het antwoord op de vragen van de heer Maenen betreft: het aangegeven volume van 260 m3 is een gemiddelde. Wanneer men een groep van b.v. 50 woningen bouwt dan is het dus mogelijk, een deel daarvan een grotere inhoud, meer geeigend voor grote gezinnen, te geven, en andere, die niet zbveel ruimte behoeven, iets minder. Ook overigens is in bepaalde gevallen afwijking van de genoemde 260 m3 mogelijk. De bekende drie schaarste-argu- menten (arbeiders. materiaal, geld) doen niettemln al met al het gehele vraagstuk er niet ze rooskleurig voor staan. Het vraagstuk van de woningbouw zal dus nog meer voor- werp van primaire zorg moeten zijn. Deze belangrijke verklaring van de deskundige KVP-voorzitter stemt tot voldoening. Temeer waar hij er aan toevoegde, dat de fractie van de Katholieke Volkspartij in de Tweede Kamer op dit punt zal blijven hameren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1