Grondige sociale hervormingen zijn voor de wereldverbetering noodzakelijk PAUS PIUS XII ROEPT ALLE Molotof, Vandenbergh en Smuts lejlefjf) DE SPEURHOND tot waakzaamheid, activiteit en RADIO UIT DE KERMIS DER WERELD Als Truman en Stalin zouden praten hoe dan het vergelijk? 47e Noordhollandse Bedevaart naar Brielle NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterda^ 5 juni 1948 PAG. 3 Consequenties van een heilzaam ontwaken Zondag en godsdienst PROGRAMMA 30.000 kubieke meter gewapend beton van de vroegere bunkers der Duitsers te IJmuiden, waarin zij hun onderzeeers en „motor- snelboten" een schuilplaats verleenden, worden opgeruimd. Y DEFENSIE-COMMISSIE Ter vervanging van leger- en vlootcommissie ingesteld Verdeling in t invloedsferen „Naar de Briel gaat men voor zijn ziel" DE NATUUR PER VLIEGTUIG Mijnramp in Spanje Dollemansmanieren J -V, Aa Y Deze trawler werd in de bezet- tingstijd het was toen nog het stoomschip „Franciscus An- tonius" door de Duitsers naar Kiel overgebracht en daar, volkomen leeggeroofd en uitgebrand in de haven van Kiel tot zinken gebracht. Na de bevrijding hebben" nijvere Nederlandse handen het vaar- tuig gelicht en naar Vlaardin- gen teruggevoerd, waar men dit wrak niettemin om wist te bouwen tot een moderne traw ler. Het schip'in de Wilhelmi- nahaven te Vlaardingen. FEUILLETON IN ZIJN BELANGRIJKE TOESPRAAK op Zijn Naamdag, heelt de H. Vader aan de wereld voor ogen gehouden het beeld van de H. Eugenius, ziin verheven naamgenoot, die de karakteristieke trek bezat van alle grote en heilige Pausen: Hi) was voor niets op aarde bevreesd. De Paus zei, dat hi) ook naar dat ideaal altijd heeft gestreefd, als een steun in een tijd die zo moeilijk en onrustig is al£ de onze, en waarin allerlei stellingen tegenover elkaar staan. De Kerk lijdt onder de gedachten aan de schade, die de vijanden van Christus zichzelf aandoen, maar haar ver- vult ook de innerlijke zekerheid, dat de ijver van de leerlingen van Christus nu nog in groter mate zal ontbranden. Heilzaam ontwaken In de schemering van twijfel moge de scheidingslijn tussen de wereldbeschouwingen voor de op- pervlakkige toeschouwer misschien onduidelijk zijn, het Ifeldere iicht der waarhaid heeft de tegenftelling echter juist op dit punt nauwkeurig doen zien: ieder die ernst maakt met zijn geweten, mhet nu tot ont- waking komen. Maar dit zal een heilzaam ont waken z\jn en de consequenties, die aan dit ontwaken verbonden zijn, hebben niet slechts betrek king op zaken die liggen op zui- ver godsdienstlg terrein, waarmee men dan bedoelt dat de invloed van de godsdienst op het open- bare leven wordt uitgesloten! Doch het heeft ook betrekking op het profane leven, op het nationale en internationale terrein; kortom op al die gebieden welke direct of indirect met het morele leven te maken hebben, immers het gaat op dit ogenblik voor of tegen God en om de menselijke persoon en ,waar- digheid. Tot al zijn „zonen er^ dochters over de gehele wereld, die zich hetjben gemeld voor het leger van Christus, Hem toegewijd voor de strijd in de geest van Zijn' predi- king," richtte de Paus een nieuw en dringend: „Vigilate!" Weest op uw hoede! In de korte pauze tussen twee veldslagen is deze onverzwakte waakzaamheid meer dan ooit nood zakelijk. Want dan bestaat het ge- vaar van op zijn lauweren te gaan rusten, krachteloos te worden en te dulden, dat de tegen^Jander het moeizaam veroverde terrein her- neenrt. De dagen van wapenstil- stand zijn vaak niet minder be- langrijk dan die van de strijd. Dan juist moet er worden voortgebouwd op de grondslagen, die door de over- winning ziji^ gelegd. Deie waakzaamheid is ook nodig om te voorkomen dat de niet wei- nige verdeelden. die zijn verbonden naar zij althans menen met de zo trouwe zonen op het terrein des ge- loofs,. zich van hem afscheiden om zich te begeven in het gevolg van bewegingen, die in feite streven naar de lai'cisering eru de ontchris- telijking van het particuliere en openbare leven. Ook al kan voor velen van hen misschien het woord gelden „Vader vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen", dit kan niets veranderen aan de objectieve ver- werpelijkheid van hun gedrag. Deze mensen vormen zich een dubbel geweten in zoverre als zij, onder voorwendsel van lid te blijven van de christelijke gemeenschap, tezelf- dertijd hulptroepen vormen in de bende der godloochenaars. Juist nu dreigt deze valsheid het gevaar fflee te brengen van steun te verlenen aan hen, die St. Paulus noemt de vijanden van Christus Kruis. De Kerk, die de weg, de waarheid en het leven is, bezweert alien die zich christenen belijden, datgene te verwerpen wat strijdig is met onze naam en datgene na te streven wat ermee in overeenstemming is. En terwijl Wij aldus Ons gebed voor deze in dwaling verkerenden ver- heffen, bezweren Wij hen tegelij- kertijd te luisteren naar de waar- schuwingen van de Kerk. die hen vandaag nog als een liefdevolle moe- der aanspoort, en bidt, opdat Zij zich niet gedwongen zal zien op hen het strenge woor<% van de god- delijke Meester toe te passen: „In- dien hij dan naar de Kerk niet luistert, dan zij hij u als een heiden en een tollenaar". Sociale 'hervormingen In zijn rede wijst de H. Vader er verder op dat, om de toestand in deze wereld te verbeteren het nood zakelijk ik, grondige sociale her- \#rmingen door te voeren. In het bijzonder door aan de minder be- QE &ONDAG is een rustdag, waardoor hij zich onder - scheidt van de andere dagen der week, die werk-dagen zijn. Maar boven deze natuurlijke beteki- nis uit heeft de Zondag nog een andere, hoge<re zin: op de rust dag keert de mens zich naar God om te erkennen daHij de Mees ter is. Geen Zondag zonder Cjods-dienst. Dat is een van de meest wezenlijke beginselen van, onze katholieke levensopvattina Het moderKe heidendom, ae 'verschillehde godloze levensbe- schouwingen van onze dagen staan daar lijnrecht teypnover. De niet-Christelijke opvattingen beroven de Zondag van zijn be- tekenis, maar maken daardoor ook de mens tot slaaf van de arbeid, van het werk, dat in een onafgebroken, koortsachtig tem po moet doorgaan. Tot slttaf ook van het lichaam door sport en feesten en uitgaan, zonder dat de geest tot iets hogers en beters wordt gebracht. Voor ons echter - is de Zondag eerst en vooral de dag van God, de dag des Heren. MARCUS deelde lagen van het volk brood en arbeid te verzekeren. Het streven zovele harten terug te winnen, die de juiste begrippen en gezonde op vattingen over de wereld hebben verloren, hangt wezenlijk af van de ernst, de redelijkheid, de energie en de belangeloosheid, waarmede men zal trachten de fundamentele broblemen op te lossen, welke een gevolg zijn van de vernieling en de omwenteling van de oorlog. Het zou echter gevaarljjk zijn om- dat het gemakkeljjk zou kunnen leiden tot bittere teleurstellingen, indien men van deze sociale her vormingen de verwachting zou koesteren inzake een gcheel be- vredigend en snel resultaat. Het gaait er thans niet enkel om, te zorgen voor een meer billjjke en meer met de behoefte en arbeid overeenkomende verdeling der of fers in de nationale economie. Vooral na de ontzaggelijke ver- woestingen en rampen van de oor log is iedere sociale hervorming nauw verbonden met het vraag- st(uk ener verstandige regeling der productie. De betrekkingen tussen landbouw en industrie, deel uitmakende van de nationale economie, in elk land en die van de'landen onderling, de wijze van deelname van elk volk aan de wereldmarkt, al deze moei- lijke vraagstukken -komen thans opnieuw en anders dan vroeger aan de orde. Wij richten Ons tot de katholie- ken van de gehele wereld en sporen hen aan zich niet met goede bedoe- lingen en mooie programma's alleen tevreden te stellen maar moedig over te gaan tot hun practische verwezenlijking. Laten zij niet aar- zelen hun krachten te verbinden met die van hen, die, al staan zij buiten hun rijen, toch overeengtem- men met de sociale leer van de Kerk. Werk van de vrede Hoogstaande mensen zoeken iiieu- we wegen naar een reddende uit- weg door middel van herhaalde po- gingen tot verzoening, door toena- dering tussen de volkeren, die tot voor kort met elkaar in strijd wa- ren, met het doel om een tot in zijn grondslagen geschokt Europa op te nelpen en van haar een bolwerk te maken van _vrede en van een alge-» mene ontspanning over het aan- schijn der aarde. Zonder Ons te willen mengen in problemen van zuiver aardse belangen, hebben Wij hqt om diezelfde reden nuttig ge- acht een speciale vertegenwoordi- ger aan te wijzen voor het Europa- congres, dat onlangs in Den Haag werd gehouden om de belangstelling te tonen van deze H. Stoel vooi* de hereniging der volkeren. Wij vertrouwen dat het werk van zovele edele geesten moge leiden tot een nieuw hersteld vertrouwen tussen de volkeren 'en Wij wijzen ZONDAG 6 JUNI HILVERSUM II: 9.30 Nieuwsber.; 9.45 Gram, platen; 10.00 Hoogmis; 11.30 KRO-trio; 12.15 Apologie; 12.35 Lunchconcert; 13.00 Kath. nieuws; 14.00 Symphonie in C gr. t. van Mozar^ 14.30 Prijswinnaars uit het Kurhaus; 15.30 Voorzitter KVP spreekt; 15.40 Muzikale tombola; 16.25 Tweede Vespers; 17.00 Kerke- lijke cantates; 19.00 Mijnwerkers- •koor uit Borinage; 19.45 Gram, pla ten; 20.12. Omroep Kamerorkest! 21.25 Hoorspel; 22.02 Lichte klan- ken uit Amerika; 22.45 Avondge- bed; 23.15 Symphonische muziek. HILVERSUM I: 8.18 Gram, muz.; 9.07 Nieuws v. d. Olympische Spe- len; 9.15 Men vraagt en wij draaien 10.30 Kerkdienst; 12.00 Wereldcon- ferentie „Morele Herbewapening"; 12.15 Londens promenade-orkest; 13.15 Musette.orkest; 14.00 Gram, platen; 14.30 Utrechts Stedelijk Or- kest; 15.45 The Skymasters; 16.40 Sportreportage's; >17.20 ..Een ge- dicht; 18.15 Kwartet Jan Corduwe- ner; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.30 Stradiva Sextet; 20.15 Operacn:( cert door Omroeporkest; 20 50 Hoorspel; 22.00 Kleinkunstkwaj- tiertje; 22.15 Gram, platen; 23.15 Drie kwartier licht amusement. MAANBAG 7 JUNI HILVERSUM II: 7.45 Een woord voor de dag; 9.00 Pianomuziek; 9.15 Ochtendbezoek bij de jonge zieken; 10.05 Ongewekte morgenklanken; 11.00 Gram, platen; 11.35 Vioolre- cital; 12.00 Gemengd Omroepkoor; 12.33 Sans Souci; 13.15 Mandolinata 14.00 Voor des cholen; 14.35 Light Opera company; 15.00 Kwartetten; 17.00 Voor de kleuter^; 17.15 Hobo- recital; 17.45 Pppulaire orgelbespe- ling> 18.30 Met band en plaat: 19.45 Gram muziek: 20.15 Vocaal kwar tet; 21.30 Ensemble ..Bagatelle"; 22.00 Hollands Strijkorkest; 22.45 Avondoverdenking; 23.15 Muziek van P T Pehaikowskv. HILVERSUM I; 7.30 Amusements orkesten; 8 00 Nieuws- 9.15 Morgen- wiiding; 0.30 Concerto grosso van Handel- 10.30 Van vrouw tot vrouw 10.30 PRC theater orkest; 11.00 On de Uitkiik; 11.45 Vrolijk verhasl; 12.38 in 't Spionnetie-. 13 15 Zd. Amerikaans oj-kest; 14*15 Solisten- eoncert: 15 00 Bonbonpif-re; 16 15 ..Musicalender", 18.15 Olympische ooverpeizingen; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 ..The Skymasters"; 20.20 Reginald King: 22.30 Londorf Radio Orchestra; 23.30 Muzikale Noordzeeklanken. er alle katholieken op, dat hun plaats is aan de zijde van hen, die een eerlijke vrede voor de wereld wensen te bereiken. Naarmate de huidige wereld meer de troosteloze aanblik vertoont van onenigheden en tegenslagen, is het de plicht der katholieken een lichtend voorbeeld te zijn van eenheid en saamhorig- heid zonder onderscheid van talen, volken en rassen. Het Heilige Jaar In het licht van deze eensgezind- heid der katholieken zien wij met dankbaarheid-jegens God en met vertrouwen op Zijn bijstand de na- dering van het Heilig Jaar tege- moet. Op een gegeven ogenblik kon men er twijfel over hebben of de Eeuwige Stad geestelijk en mate- rieel in staat zou zijn aan een ge- beurtenis van dergelijke draagwijd- te een bevredigend verloop te ver zekeren. Maar de hoge ernst van het Italiaanse volk, zijn zin voor 'n gerechte orde en vreae, hebben op de katholieke wereld een dergelijke indruk gemaakt, dat iedere twijfel daaraan is weggenomen, en aan iedere vrees daarvoor de grond is ontnomen. Vandaar doen Wij met diepe blijdschap en diepe ontroe- ring U, eerbiedwaardige broeders, en heel de katholieke wereld de aankondiging dat in 1950 de viering van het 25e IJeilige Jaar in de Eeuwige Stad zal plaats vinden. Moge dit waarlijk heilige jaar door de genade van de Almachtige, door de tussenkomst van de hoog- verheven Moeder Gods, van de Prinsen der Apostelen en van al}e Heiligen, voor de grote familie der mensheid de bode zijn van een nieuw tijdperk van vrede. Dit is onze innigste wens.\ Geef ons troost Heer voor de dagen waarop Gij ons hebt gekastijd, voor de jaren waar in wij ellende doorstonden. i Bij K.B. zijn de leger- en vloot commissie opgeheven. Tegelijkertijd is ingesteld een defensie-commissie die tot taak heeft een o-nderzoek in te stellen naar de doeltreffendheid van de besteding, volgens de be- staande wetten, der tot verzekering van de weerbaarheid gestelde gel den en persoonlijke diensten. De commissie zal, op uitnodiging van de minister van oorlog of ma rine, kennis dienen te nemeh van aangelegenheden, welke een onder- werp van studie uitmaken bij de ministeries van oorlog of marine of van aangelegenheden, die in aan- merking kunnen komen voor een behandeling in de volksvertegen- woordiging, teneinde voornoemde ministers van advies te dienen. Ten- siotte heeft de commissie tot tSak de aandacht te vestigen op nieuwe maatregelen, welke naar haar ge- voelen noodzakelijk zij^i in het be- lang van de weerbaarheid. De commissie is bevoegd om haar gevoelen te doen blijken omtrent wijzigingen, welke naar haar oor- deel in bestaande wetten of in bij de Staten-Generaal aanhangig ge- maakte wetsontwerpen behoren te worden aangebracht. Verder kan de commissieleden van de strijdkrach ten ter zee, te land en in de lucht alsmede personen. die niet tot deze strijdkrachten behoren. voor zich doen verschijnen tot het inwinnen van adviezen omtrent aangelegen heden, die aan het oordeel der com missie zijn onderworpen. De samenstelling van deze com- missia zal in een afzonderlijk K. h) worden vastgesteld. EEN GROTE MENIGTE De Belgische verrader, Daniel v. Mjtilen, werd in Antwerpen in het openbaar doodgescho- ten. Een grote menig- te mensen woomde de executie bij. Sadisme of wraakgen voel? Spuibaas blijtt liever thuis en leest de krant. GEDACHTE A LA SOMANS Welsprekendheid is dat- gepe, wat men na drie borrels denkt te bezit- ten. KRIMFVKIJ Een kalme man kwam in een kledingmaga- zijn. Zijn broek was gekrompen en de pij- pen eindigden vlak on der de knieSn, zijn ar- men staken uit de mou- wen als rabarber-Sten gels. Gisteren, zeide hij," kocht ik hier een ge- garandeerd onkrimp- baar costuum. Ik be- grijp, dat het in deze tijd niet meevalt en ik zou geen bezwaren hebben geopperd in dien er werkelijk regen op het costuum was gevallen, maar dat dit alles gebeurde toen de hemel vanmorgen een beetje betrok, vindt ik te erg. Spuibaas advies: Koop een costuum met gepa- tenteerd weerbericht! GEURIG, Een boer werd uit een autobus gedrongen, daar hij een onaange- name geur bij zich droeg. Met het rislco voor ogen vulgalr te worden, zou Spuibaas graag willen zeggen. Opnieuw.... Nee.... Er zijn zekere leden van de regering.... Nee! Nee!Als po- litici slechts meer van autobussen gebruik maakten.... Stop! Mis schien is het toch be- ter deze paragraaf uit „de kermis" te schrap- pen. ONEETBAAR 'n Nieuwe ontdekking werd gedffan. Een nieuwe stof zal oneet- baar zijn voor de mot- ten. Arme motten, ze zullen de hongerdood sterven. SPULBAAS (Van een bijzondere medewerker) IN DE HARTEN van velen, die geen ervaring hebben van Inter- I nationale politick en daar ook rond voor uitkomen, leeft toch de vraag: Als Truman en Stalin hu eens gingen praten, zouden zij dan toch niet tot een vreedzaam vergelijk komen? Uit die vraag spreekt het treflende verlangen naar vrede, dat alom heerst. Wij mogen daaruit de bemoedigende gevolgtrekking ma ken, dat or nog vele mensen van goeden wille zijn, aan wie in de Kerstnacht de vrede op aarde is belooid. Toch geloven wij niet, dat tweezijdige Russisch-Amerikaanse besprekingen tot dat vurig verhoopte „vreedzame vergelijk" leiden. De aap zou n.l. al aanstonds uit de mouw komen, als men antwoord zou moeten gaan geven op de vraag: hoe moet dat vergelijk er dan uitzien? En aan het antwoord op die vraag ontkomt men niet, als men de weg der tweezijdige onderhandelingen op wil. Een Amerikaans journalist, Jo seph Alsop, heeft eens een poging gedaan, om op die vraag een ant woord te vinden, zuiver om na te gaan of die weg der tweezijdige besprekingen tussen Rusland en Amerika begaanbaar is of niet. Natuurlijk komt men altijd neer, op een verdeling van de wereld in invloedsferen. Dat is op zichzelf al griezelig. Stel nu eens, zegt Alsop, dat de Russen Berlijn, Wenen en Korea krijgen de Amerikanen de vrije hand in Triest, Grieken- land en Iran. Vooreerst is helemaal niet gezegd, dat de Russen het daarmee zouden willen stellen. Vervolgens: daardoor zijn nog lang niet alle geschilpunten geregeld. Laten wij echter ook over d i e twee belangrijke opwerpin- gen heenstappen. Wat is dan nog bereikt? Ons inziens niet meer dan een tijdelijke wapenstilstand. Dat deel der wereld, dat 'thin de Sovjet- Unie als „invloedsfeer" zou zijn toegewezen, zou straf, eenvormig dictatoriaal en totalitair worden georganiseerd. Be-Oosten het IJze- ren Gordijn zien wij daar al de voorbeelden van. Het zou een steeds sterker instrument worden, steeds vaster in de steeds krachtiger hand van Moskou. Geen geljjkschakeling En wat zou met de z.g. „Ameri- kaanse" invloedssfeer gebeuren? Van gelijkschakeling, zoals in de,- Oosterse zone, zou daar natuurlijk geen sprake zijn. Want de middelen tot zulk een gelijkschakeling ter- reur, Gepeoe en concentratiekam- pen verfoeien wij. En over de opbloel ener vrijwillige eenheid moet men zich in dat geval ook niet te veel voorstellen. Of dacht u, dat Fransen, Duitsers, Engelsen, Amerikanen, Spanjaarden, Afri- kaanders, Indiers, Argentijnen, Jo- den en Arabieren plotseling eens- gezinde engelen gingen worden; al htft verschillen en tegenstellingen zouden vergeten; een Westers aards paradijs zouden maken van louter vrede, welvaart en rust, waarin ondernemers en arbeiders ineens broederlijk de winsten gingen delen en het bezit spreiden alleen en omdat en zodra Truman en Stalin de wereld tussen elkaar hadden verdeeld? Integendeel naarmate het Westen meer het gevoel zou krijgen „veilig" te zijn gesteld door zulk een wereldverdeling, zou het onderling gekrakeel eer toe dan af- nemen. En het resultaat? Een on- hoorbaar en onzichtbaar sterker wordende Sovjet-sfeer en een nietalseenheidbestaande, dus zwakkere z.g. ..Westerse" sfeer. Zo dra de Sovjet-Unie zich daartoe machtig genoeg gevoelt, b.v. na een nieuwe atpomontdekking aan haar kant zouden de spanningen, de dreigingen, de gevaren voor de vrede opnieuw beginnen. Zij zou den zich 6f dntladen in een oorlog, uitbarstend op een dan voor Rus land gunstiger tijdstip, 6f in een nieuw „verdeelplan", beter voor de Sovjets, minder voordelig voor het Westen. Deze wijze van beeindiging van de huidige „Kouden"-oorlog, n.l. door een Truman-Stalin-accoord, zou dus weer de kiemen bevatten voor hetzij een tweede „koude oor log", hetzij een derde wereldoorlog. De Molo'tof-stunt zijn aankondi ging, dat de Sovjet-Unie tot twee zijdige onderhandelingen met de Verenigde Staten bereid is ter vreedzame regeling van .geschillen, leidt derhalve, naar het ons voorkomt, tot g6en duurzame, waar achtige vrede. Regionale overeenkomsten Opbouwender bijdrage daartoe leverde de Amerikaanse Senaats- yoorzitter, Vandenbergh. Tezamen met Marshall's plaatsvervanger, Lo- ratt, en in overleg met de Senaats- commissie voor buitenlandse be trekkingen, stelde hij een ontwerp- #besluit op, dat aan de Senaat der Verenigde Staten is voorgelegd. Daarin wordt de nadruk gelegd op een ander middel, om tot wereld- vrede te geraken. Dat is: het slui- ten van regionale overeenkomsten tot gezamenlijk herstel van vrede en welvaart in bepaalde delen van de wereld; tot collectieve zelfhulp en ielfverdediging. maar altijd nog binnen het raam der U.N.O. Vandenbergh heeft daarbij zeker het oog op e6n of meer regionale overeenkomsten tussen Noolrd- en Zuid-Amerikaanse landen; tussen West-Europese Staten en met hen verbonden Overzeese Gebiedsdelen; tussen deze mogendheden en deign van het Britse Gemenebest. Zeer waarschijnlijk had hij het oog op een z.g. Atlantischg Unie. In dat ontwerp-besluit is uitgedrukt de mogelijkheid van economische, fi- nanciele en militaire steyn der Ver. Staten aan zulke regionale opgani- saties en Amerika's deelname daar- Voor de mogendheden van het Pa$ van Brussel b.v. zou dit van het grootste gewicht zijn. Op die manier wordt „het Westen" gelei- delijk agn georganiseerd, krachti ger en eendrachtiger, Dat Westen blijft echter, met de Sovjet-Unie, binnen de U.N.O. en dus aan alle in het Handvest neergelegde vredes- verplichtingen gebonden.In de UNO wordt dat Westen, meer dan thans, een factor van betekenis, doordat het de UNO van buitenaf kracht toevoe&t, die deze organisatie van binnen uit helaas nog niet kan op- brengen. Ook ter inwendige ver- sterking der UNO bevat dit ont- werp-Vandenbergh aauttige wenken. Het geheel is zo ingericht. dat het tot versterking van het Westen en tot versteviging der UNO kan lei den. zonder de toeleg, de Sovjet- Unie ten onder te brengen. Dat is het veijschil met het plan-Molotof, dat tot toenemende versterking der Sovjet-Unie, tot toenemende ver- zwakking van „de rest" en tot uit- schakeling van de UNO voeren moet. Leermeester van de Amerikanen Kort v66rdat hij plotseling en on- verwacht van Het wereldtoneel ver- dween, hield de grote veldmaar- schalk Jan Sihuts tot de wereld een zeer opmerkelijke rede. Daarin toont hij, dat zijn denkbeelden veel geliikenis hebben met die van Van denbergh. In zekere zin is de Afri- kaanse staatsman zelfs de«leermees- ter van de Amerikaan, want reeds 4'It jaar geleden drong Smuts aan op een Westerse Unie. Al staan zij echter aan dezelfde kant er zijn tussen Smuts en Vandenbergh nog zeer grote en belangwekkende ver schillen, in hoofdzaak betrekking hebbende op de positie van Enge- land en het Britse Gemenebest in en ten opzichte van die Westerse Unie. Daarover een volgende keer meer. Eenige punten van het program- ma zijn: Zondag 6 Juni 's avonds 7 uur Lof in de St. Dominicuskerk te Alkmaar ter ere van de H.H. Mar- telaren van Gorcrum met predi- katie. Woensdag 9 Juni 's morgens half ■6 en 6 uur H.H. Missen in de St. Dominicuskerk met uitreiking der H. Communie. Vetrek der trein: van Alkmaar 7.20 uur, van Heiloo 7.27 uur, van Castricum 7.35 uur, van Uitgeest 7.41 uur, van Beverwijk 7.50 uur. Prijs der plaatskaarten voor heen- en terugreis trein en boot 8.00. Plaatskaarten zijn te verkrijgen aan de pastorieen en bij de firma J. Kiihne. Verdronkenoord en des- noods nog aan de trein voor het station. In ieder geval ga mee, want: ..Naar de Briel Gaat men voor zijn ziel." Dit is een oud gezegde, dat zoals alle andere oude gezegden ten voile waar is, want het steunt op ondervinding. Is u al eens in de Briel geweest? Zo ja, dan kun# u er zelf over meepraten. Men krijgt de indruk alsof er sinds de tijd der H. H. Martelaren niet veel veranderd is. Daar is de kleine haven, daar staan de oude huisjes, daar ziet u de grote kerk en buiten het stadje is het martelveld. Men wijst u nog de pfek .aan, waar de schuur gestaan heeft, en waarin de Bloedgetuigen gemarteld zijn en daarnaast de vijver met heilbrengend water, waarin het H. gebeente der Martelaren is afge- wassen. En als men de bedevaarts- kerk binnen komt, dan is het of men de hemel zelf binnengaat. Daar is altijd zon, daar is het war- me rood van het vergoten bloed. Daar staan de heiden alle negen-. tien met de strop om de hals en de overwinningspalmen in de hand. Een grote gouden schijn bevat hun Overblijfselen. Men voelt daar zijn geloof sterker worden, want men wil zelf eenmaal delen in de glorie van de heiligen. Ja, als U eens in de Briel ge weest is dan gaat U Woensdag 9 Juni zeker weer mee. Zijt ge er nog nooit geweest dan moet ge het deze keer eens gaan doen. Alles werkt mee; een aangename treinreis zonder overstappen, een rustige boottocht en ge ontvangt veel, heel veel genade van geloofs- versterking en geloofsbehoud voor u zelf en voor anderen. De alge- mene intentie is „Bekering van de communisten". Een bos van 65.000 dennebomen en pijnbomen is een paar dagen geleden binnen enkele uren door de lucht verhuisd. De oorzaak van rfleze merkwaardige verhuizing is het feit, dat geologen hebben ont- dekt. dat IJsland duizenden jaren geleden bezaaid was met uitge- strekte bossen. die in de ioop der tijden zijn vernieVgd. Men is thans bezig met proef- nemingen om IJsland opnieuw te bebossen. Na nauwgezet onderzoek kwam men tot de slotsom, dat jonge bomen uit Noord-Noorwegen de beste kans hadden om teacclima- tiseren op IJslandse bodem en aldus een basis kunnen vormen voor nieuwe bosbouw. Vandaar, dat de- zer dagen een vloot vliegtuigen van de Scandinavische luchtvaartmaat- schappij opsteeg van de noordelijk gelegen Noorse stad Tromso, met aan boord 65.000 twee jaar otide Noorse dennebomen en pijnbomen, gekweekt in de rijks bosbouwscho- len te Andselv. De operatie ..vliegend bos" wordt in de gehele wereld met grote be langstelling gevolgd. Heeft zij suc- ces, dan zal voor de eerste maal in dtgeschiedenis een bos van het ene land naar het andere verplaatst zijn. Door het instorten van een mijn- gang in een kolenmijn bij de stad Brieva de Juarros zijn tien mijnj- werkers om het leven gekomen en drie zwaar gewond. Volgens deskundigen is de ramp veroorzaakf door het doorsijpelen van water uit een^ bron, waardoor een deel van de "mijngang onder water gelopen is. Een 10-ton vrachtwagen reed recht door een groep spelende kin- deren, die bijtijds opzij konden springen, door de voortuin van een woning te Overschie en drukte de gevel in. Onmiddellijk reed de wa- gen weer achteruit, wat opnieuw een stuk vail de gevel deed be- zwijken en verdween met grote snelheid in de richting van Schie dam. In de loop van de avond spoorde de politie de razende Ro land op. Het bleek een 20-jarige chauffeur uit Schiedam te zijn, die bekende die avond zes borrels te hebben gedrohken. De gevel is on middellijk door de bouwpolitie ge- stut. De bewoners liepen geen let- si# op. .v. -Y Oorspro nke li^ce roman uit het Russische spionnenleven 52. Je zulf zien er gaan grote dingen gebeuren, want zodra de staking onder het verplegend personeel is uitgebroken moet er 'n besmettelijke ziekte ver- wekt worden. Dat is 'n heel klein* kunstje! Nu heb ik nog 'n op- dracht. Ik heb 'n medeminnaar. die anderha, ha. ha, is dat niet kostelijk? En weet je wie die medeminnaar is? De vlammende manifestenschrijver, wiens kop we te geleerd achten om er lood in te zaaien." ..Michael Gorocha?" Juist". „Met die kunnen we korte „met- ten" maken". „Dat denk jij! Ze heeft haar rid- der van de penlaten vluchten. En nu wil ik het volgende ruiltje met je leggen: Ik leg in jouw lin ker hand de fun,ctie van chef van de spionnagedienst, jij legt in nujn rechter.... de kop 'van Michael Gorocha! Misschien weet je het, misschien weet je het niet: ik heb het recht mijn opvolger aan de Hoge Raad van Commissarissen voor te dragen en die opvolger wordt dan ook met negen-en-negen- tig van de honderd kansen als zo- danig benoemd. Doe dus je uiterste best, m'n waarde. Want we kunnen dit wel als de run naar de aller- hoogste sport van de ladder aan- zien, de allerlaatste inspanning, het ..effort supreme...." heeft Goron- cha me geleerd. Hierop drinken we nog 'n glas champagne tegen. m'n gewoonte in en dan gaan we "een. Ik ga 'n uur rusten, dan naar m'n werkkamet je weet wel, op de hoek van die Steeg „Ik weet niets. meester." Inderdaad wist Roemjanzow niet welk adres Tegleff aanduidde. Deze laatste vertrouwde nog steeds z'n ..rechterhand" niet, z'n aanstaande opvolger, die hem in z'n slaap zou kunnen doen overvallen. Tegleff vertrouwde geen enkel levend we- zen. „En, vanavond tegen negen uur", besloot-ie, „heb ik een zeer gewichtig wederzien met m'n bruid." De beide mannen scheidden en Roemjanzow begaf zich onmidtiel- lijk naar z'n woning, om z'n doch- ter de nodige instructies te geven. Die avond tegen half negen ont- ving de Pool Jegor Jesisky, die we- gens het verwekken van muiterij op de Oost-Zeevloot levenslang kreeg, bezoek van z'n cipier, die met 'n groot pakket onder de arm, de eel binnentrad. „Hier heb je 'n mooi zwart costuum. trek dat aan en volg me." Jesisky keek z'n cipier aan zoals men iemand bekijkt, die waanzinnig is geworden. Z'n grote kool-zwarte ogen sperden zich wijd open. Maar de cipier, uit z'n hu- meur, omdat hij door deze maske- rade drie uur langer dienst moest doen, zei nors: „Probeer je duivelse kunst op 'n ander en schiet op, asjeblief!" Jesisky sprak geen'woord. Trou- wens, hij had in die vijf jaren af- zondering het praten bijna afge- leerd. Hij was 'n doodsvijand van de tegenwoordige regeerders en had gezworen, zo hij nog ooit de kans kreeg te ontvluchten. onmid dellijk weer z'n oude betrekking op te nemen: de betrekking van jour nalist in dienst van 'n fel-anti-Rus- sisch blad. dat indertijd op Russisch grondgebied en gesteund door Pools geld, gedrukt en uitgegeven werd. Hij was 'n denker en tevens hypno- tiseur van fabelachtige kracht. Deze laatste gave had hem dan ook het leven gered. In al die jaren sinds z'n veroordeling had men hem nooit de gelegenheid gegeven van die gavp gebruik te maken. Nu scheen het ogenblik daartoe gekomen. Hij kleedde zich In 't zwarte costuum, voelde zich erg on-reeel in deze dracht, die hij sinds lang ontwend was: 'n jas met slippen, 'n boord met brede, witte strikdas en 'n laag uitgesneden vest. De administrateur had de bedoe- ling Van de gevreesde Tegleff door- zien en had z'n best gedaan om z'n onhandigheid van vanmorgen goed te maken. Jesisky zou er uitzien als 'n professor in gala, 'n echte hyp- notiseur. Om klokslag negen reed de auto van Tegleff de binnenplaats op ivan de Peter en Paulftsgevangenis en de administrateur haastte zich het por- tier te openen van de wagen. die, naar het gerucht wilde, de nieuwe Volkscommissaris van Justitie ver- voerde. Tegleff zelf had opzettelijk dit gerucht doen verspreiden. De Pool, lang, zeer mager en gebruind, met ogen die somber gloeiden, keek de vreemde bezoeker doordringqnd aan. En Tegleff had, met een oog- opslag gezien, dat hier 'n mens voor hem stonS met zeer bizondere ga- ven, met 'n kracht in de blik, waar- aan slechts weinigen zouden ont- komen. ..Poolse vriend", begon hij, ,je zult nu wel ongeveer weten, hoe het er in zo'n Russische gevangenis uit- ziet. Ik hoor dat'je toekomst hifer verzekerd is en dat ze je bij ver- gissing hebben laten leven. Ik wil me nog sterker vergissen: ik wil je de vrijheid teruggeven in het costuum, dat je nu aan hebt, dus aan Polen teruggeven als 'n mijn- heer, hoewel je er, als schooier, uit- gelopen bent." „De vrijheid?" mompelde Jesisky met 'n hoi geluid, dat Tegleff im- poneerde, „wat moet ik daarvoor doen?" Het doet me genoegen dat je voelt dat daar 'n tegenprestati# tegenover moet staan,dat is niet heel veel maar wit je doet moet goed gedaan worden, geen half werk. Ga daar zitten en steek *n cigaret op." De lange, knokige vingers van de Pool grepen gretig naar het kleine genotmiddel, waaraan hij heel z'n leven lang verslaafd was geweest. Hij zoog gulzig de longen vol rook, liet hem door de neus uit, terwijl-ie luisterde naar Tegleff's voorwaar- den, „Gij zijt 'n zeer sterk hypno- tiseur. Ik heb dat gelezen in het proces-verslag. Gij hebt met die gave wonderen verricht." (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3