DE INVLOED VAN DE REPUBLIEK IS STERK TANENDE" UnrnEfi SPORTIVITEIT en de Olympische Spelen INTERNATIONALE BRANDING BRUIST VERDER r DE NIEUWSTE AVONTUREN VAN JAN KLAASSEN COUPONNETJE ™0UWE™,,B?IEK mmm m mm m m "m m m De wrevel over hoar hooding neemt toe Flinke stoot voor federate ontwikkeling REPUBLIEK VOOR DE BESLISSING r kan uitkomst brengen a e t: Waarom een kleurling hard loopt Verkiezingen en regeringsperikelen V.N. kunnen over Palestina weer praten Een week buitenland Dammen J i b m n B B B j* I a s "d "Air ft a b m m m 'm m PAG. 4 N1EUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 5 Juni 1948 ENGELSE SPORTBRIEF TENNIS K. I 1 J' Wj» J*, mi §s ,t H U .BUB I P 1 0 Batavia, 23 Mei 1948. „DE REPUBLIEK is niet meer het voomaamste deel van Indo nesia, noch wat .betreft het aantal van haar inwoners, noch in economisch opzicht. Het lederale gebied daarentegen kan thans financieel en economisch een eigen bestaan voeren en ook, in- dien de huidige onderhandelingen met de Republiek vast lopen, dan nog zal een lederatie worden opgebouwd. Men kan niet eeuwig op de Republiek wachten", aldus verldaarde dezer dagen de bekwame en in Batavia zeer populaire voorzitter van de de- legatie van het Koninkrijk, de heer Abdulkadir, in een interview met de „Nieuwsgier", het invloedrijke Bataviase blad, dat in de aigelopen week na een lang gestencild leven voor het eerst in druk verscheen. Zou deze uitspraak. door deze man gedaan, reeds voldoende zijn om te mogen concluderen, dat de invloed, van de republiek in Indo nesia sterk tanende is, er zijn nog andere verschijnselen, die zulks be- vestigen. Een zeer sterk bewijs is er wel gelegen in het feit, dat men buiten de republiek, met voortva- rendheid en ernst werkt aan de organisatie van de Verenigde Sta- ten van Indonesie en dat daarbij door de Indonesische politici van de verschillende negara's en dae- rah's veel minder rekening wordt gehouden met de houding en het standpunt der republikeinen, dan tot voor kort het geval was. Het gevoel dat men in geheel Indonesie hoewel tot samenwerking met de Nederlandqrs bereid, toch steeds zij- delings. maar zeer aandachtig, ga- desloeg wat de republiek deed en naliet en daarnaar de eigen gedrags lijn tfaststelde, begint de laatste tijd sterk te verminderen. Aan. Nederlandse zijde, hoewel nog steeds met grote tact en veel geduld getracht wordt een overeen- stemming gaet de republiek te be- reiken (de slepende conferentie is weer naar Kalioerang verplaatst) is in zoverre een gawijzigde houding waarneembaar. dat in officiele en officieuze publicaties de republiek betreffende. allengs en krachtiger 'n scherper toon'te beluisteren valt. een toon, die vaak van ongeduld bliik geeft en soms zelfs dreigend klinkt en die in ieder geval geen twijfel laat bgstaan aan het feit, dat men nu zo langzaam aan ein- dejjjk genoeg begint te kriigen van h«t gechicaneer der republikeinen en zich door hen in geen geval zal l°ten weerhouden voort te gaan met d° nobouw van het federale Indo nesie. Generaal Spoor heeft niet onder stn-len of banken gestoken, dat de mib'taire situatie gunstig, doch de politiek-militaire situatie zeer on- g'unstig is" en „dat de vroegere onenlijke actie thans ondergronds wnrdt gevoerd. Hier en daar wordt zelfs veron- dprstellenderwijs de mogelijkhqjd van een tweede politionele actie ge- opoerd, en de consequenties daar- van overwogen. Aan dit laatste gelooft weliswaar niemand, maar het feit, dat er over gedacht en gesproken wordt, be- wijst dat allerwege de wrevel over de houding van de republiek toe- neemt en dat niet alleen, maar dat ook de overtuiging dat de republiek lang niet zulk een sterke machts- factor is als velen vaak gedacht hebben, meer en meer veld wint. Bij velen heeft lang de overtui ging geheerst, dat de republiek slechts tijd trachtte te winnen, om later rustig te kunnen intreden in de ondertussen gevormde federatie, Zonder dat zij tevoren iets te ma- ken zou hebben gehad met de voor haar lastige overgangstijd, zodat zij haar eigen buitenlandse vertegen- woordigingen en wat dies meer zij, zou kunnen behouden. Algemeen ook in Indonesische kringen heeft echter de laatste tijd de over tuiging post gevat, da* de republiek wel tot overeenstemming zou willen komen, doch dat de huidige regeer- ders daartoe niet in staat zijn om- dat de republiek in zichzelf ver- deeld is en met grote binnenlandse moeilijkheden te kampen heeft. Dat de republiek economisch op zeer zwakke benen loopt is niet eens een punt van discussie meer. Dat zij desondanl« de kans ziet de on derhandelingen met de delegatie van het koninkrijk schier eindeloos te rekken en de eindovereenkomst op de lange baan te schuiven, mogb velen onbegriipelijk voorkomen, dat zij nog een beslissende invloed zou kunnen uitoefenen od de ontwikke ling van het federale Indonesie, ge looft niemand meer. Deze ontwikkeling zal een flinke stoot in de rug krijgen. on de grote conferentie, die deze week in Ban doeng zal aanvangen en naar men vermoedt. drie maanden duren zal. Daar zullen vertogenwoordigers van Oost-Indonesie. West-Borneo. Oost- Bofneo. de Groot Dajakraad. Mid- den-Born,eo. het gebied rond Band- jermasin. Supnatra's Onstkust. Ban- ka. Billiton, Riouw, Madoera Pas- soendan en Zuid-Sumatra. aange- vuld met vertegenwoordigers der minderheden. zich gaan beraden over de vele zaken, die met de stichting van de Verenigde Staten van Indonesie verband houden (re- geringsvorm, vertegenwoordigend stelsel, bevoegdheden, nationaliteits- regeling. de rechterlijke organisa- Jie. positie der minderheidsgroepen enz.)Hoewel in genen dele een reguliere constltuante, doch veel meer een studieconferentie, is zij toch reeds de ..blauwdrukconferen- tie van de Verenigde Staten" ge- noemd. Geen wonder, dat Djokja deze voortvarendheid en dit tempo met lede ogen aanzag en getracht heeft een spaak in bet wiel te steken. Het deed dit door in Batavia een tegen- conferentie te organiseren, een „A11- Ir.donesian National Congress", waar evenwel uitsluitend republikeins- gezinden waren uitgenodigd. Deze vlieger zal evenwel niet opgaan, omdat zoals bekend deze te- genconferentie op v,erzoek van de voorlopige federale regering is ver- boden. Het zou ook wel een beetje al te dwaas geweest zijn, als men de republiek waar geen enkele democratische menipgsuiting ge- tolereerd wordt in de gelegen- heid zou gelaten hebben, om mid den in federaal gebied politieke agi- tatie te voeren. Djokja zal natuur- Hjk wel moord en brand schreeu- wen over ..dictatoriaal en ondemo- cratisch Optreden", maar het staat wel vast, dat dit verbod als een zoveelste slag voor zijn prestige kan worden beschouwd. Citeren we tenslotte, wat het Chi nese blad ..Star Weekly" dezer da gen schreef: ..De republiek staat thans voor 'n belangrijke en moeilijke beslissing. De internatior\ale situatie en de toestand in Nederland geven geen hoop op verder toegeven van Ne derlandse zijde; op het tegendeel bestaat juist meer kans. De interne situatie in de republiek z'elf recht- vaardigt evenmin de verwachting op zelfhandhaving, wanneer de on derhandelingen afgebroken moch- ten worden. Acceptatie van de Nederlandse eisen betekent burgeroorlog; het staken van de besprekingen zal re- sulteren in isolatie, economische moeilijkheden, groter tweedracht en tenslotte.... eveneens broederlyijg. Handhaving van de bestaande toe- stand, die men' noch oorlog noch vrede kan noemen, brengt ook ge- varen met zich mee voor. de repu bliek, met name voor haar moreel. Een persoon als Boeng Tomo, die eens de afgod was van het gemene volk, is thans in aanzien gedaald in de ogen van de gewone man, en met Boeng Tomo zijn ook de andere aanzien komen te staan bij hun volk. De uit de ..pockets" geevacu- leiders over het algemeen in minder eerde troepen hadden aanvankelijk een beter moreel en een betere discipline dan £e andere eenheden, maar nu is, hun geest ook verslech- terd als gevolg van het ontbrektn van verzorging; nu zijn zij bitter ge- stemd over de grand seigneurs, die een luxueus leven leiden in Jogja en Solo. Als de Nederlanders momenteel tot een nieuwe politionele actie zouden overgaan, dan zou de tegen- stand zeker nog bedroevender we- zen dan bij de eerste actie; werke- lijk verzet zou misschien slechts door de communisten en enige idea- listen gebqden worden. De republikeinse leiders zien zich inderdaad gesteld voor belangrijke, doch niet minder moeilijk^ beslis- singen!" (Hamameliacreme) sHmetteloo^ zuiver (Van onze Engelse sportredacteur) „Het is voor een athlee,'. die de kleuren' van zijn land moet ver- dedigen, moeilijk een werkelijke snortiviteit aan de dag te leggen tijdens de Olymnische Spelen. Het is een te fel internafionaal ge- vecht". Aldus verklaarde, volgens 't boek ..Olympic Story" van Ernest Bland, de beroemde Britse hardloper Jack London, die in Amsterdam (19281 tweede werd od de honderd meter. Volgens London zijn de toeschou- wers de enigen. die er wel bij varen. ..Weinig sportiviteit is er in heel het gedoe terug te vinden". Dit is een argument, dat telkens naar voren wordt gebracht wanneer de Spelen naderen. Ongetwijfeld werden de Olympische idealen dik- wijls op een eigenaardige manier uitgelegd. ..Olympic Story" herinnert b.v. aan de 400 meter in 1908. toen de Engelse luitenant W. Halswelle in de finale tegen drie Amerikanen uitkwam. Een plan werd samenge- steld om Halswelle. te verslaan en tijdens de race dwong men Hals welle van het parcours toen hij zijn eindsprint inzette. De juryleden za- gen wat er gebeurde en diskwali- ficeerden een van de Amerikaanse, athleten. De andere twee weigerden opnieuw te starten en Halswelle won. '(.Olympic Story" Vermel dt ook hoe vier jaar later in Stockholm de Zuid-Afrikaan George Patching in de finale 100 rtieter met vijf Ame rikanen uitkwam. Om beurt maaigte iedere Amerikaan een vaise start en iedere keer was Patching met het startschot gelijk weg. Toen uit- eindelijk het veld op tijd weg liep, bleek Patching door het valse star- ten dusdanig vermoeid en nerveus, dat hij niets kon presteren. i De tijden zijn veranderd en op het ogenblik zijn er geen betere sportslieden te vinden dan de Ame rikanen. maar het zou te optimis- tisch zijn, wanneer men in Wembley deze zomer in het geheel geen inci- denten verwacht. Maar een troost is er, nl. dat alle incidenten vargeten worden door record-brekende wedstrijden, waar- in een Nurmi, een Jesse Owens of een Jack Lovelock de toeschouwers in ware sport-extase weten te bren- gen. Behalve deze incidenten, die het boek van Ernest Bland behandelt, wordt er ook nog de interessante kwestie in behandeld, waarom de kleurlingen in het hardlopen altijd een vooraanstaande plaats innemen. Onder meer wordt aangenomen, dat de dij van de kleurling zich zoveel meer naar voren bevindt, dat hij bij iedere pas een voor- sprong van ongeveer 12 centi meter heeft op de blanke loper. ..Olympic Story", waarvan wij voor onze Nederlandse lezers hier- boven een klein beeld hebben trach- ten te geven, is boven alles een vol- ledige gids van de Olympische Spe len en zal zich in deze hoedanig- heid voor vele belangstellenden en toeschouwers onrtiisbaar tonen. BILL BERRY. Londen, 2 Juni 1948. Het is nog maar een drietal dagen geleden, dat de Zuid-Afrikaaqse staatsman Generaal Smuts op de vooravond van zijn 78ste verjaar- dag en van de z.g. ..Empire Day" zijn geloof An het Eijgelse Gemenebest uitdrukte en een be- lofte van Zuid-Afrikaanse trouw aan dit ge menebest aflegde. De afgelopen week heeft grijze „Jannie" tijdens de Zuid-Afrikaanse ver kiezingen juist voor die gr'oep landgenoten moe- ten zwichten, die met Dr. Malan aan het hoofd deze band met het Engelse gemenebest ver- werpen en een onafhankelijke Zuid-Afrikaanse republiek voorstaan. Door een afwijzende hou ding tegenover de kleurlingen te beloven heeft Dr. Malan bij de blanke kiezers het vertrouwen weten te winnen en kon Smuts heengaan. Dat echter het pad van Malan niet over rozen zal gaan is duideiyk nu de oppositie (Generaal Smuts' partij) een meerderheid heeft in de se- naat, waaraan door nieuwe samenstelling weinig veranderd kan worden. .Ondanks dit en dat Ma lan in de kamer geen tweederde meerderheid, nodig voor een grondwetsherziening, bezit is de vrees toch gerechtvaardigd, dat de banden met Engeland losser zullen worden en staat het te bezien of de gemenebest-conferentie, die men in Juli a.s. van plan was te beleggen, na defce Zuid-Afrikaanse regeringswisseling, doorgang zal kunnen vinden. Ook Tsjecho-SIowakije hield verkiezingen. Echter op een wijze, die voor ieder weldenkend mens 'n aanfluiting waren van de democrati sche methode van kiezen. Slechts op een lijst kon men stemmen. Oppositie kon zich slechts uiteil door bianco te stemmen. Dit bracht echter met zich mee dat men zichzelf als anti-commu nist aanwees en de consequenties van dit laatste moet dragen. Ondanks deze wijze van intimi- datie, die op zichzelf reeds een bewijs was van de zwakte der Tsjechische Gottwald-regering, heeft 20% zich als oppositfeleden ontpopt. Ver wacht wordt, dat president Benesj als protest tegen de verkiezingen en de nieuwe grondwet ontslag zal nemen. ..Slechte gezondheid" zal dan wel de officiele reden heten. Gaan we verder met de binnenlandse politiek van landen te bespreken dan komen we vervol- gens tot Engeland, waar Attlee het wijzer heeft geoordeeld de wegens uit de school klappen te genover een journalist ontslagen kanselier van de schatkist, Hugh Dalton, wederom in het ka-" binet op te nemen, hiermefe de progressieve le- den der Labourpartij een leider ontnemend en de regering bevrijdend van een felle criticus. Hoewel Dalton ogenschijnlijk alleen belast is met de minder belangrijke funetie van kanselier van Lancaster en hij slechts de politiek te ont- werpen heeft gekregen, die de positie van En geland in het Britse imperium en tegelijk in de Westerse Unie mogelijk zal gsaken, hebben we de indruk, dat dit ambt voor Dalton slechts een springplank naar een belangrijkere taak bete kent In Frankrijk heeft ^chuman' weer met enige moeilijkheden te kampen gekregen, die opper- vlakkig slechts stormen in een waterglas lijkeri, doch die zowel door de communisten aU de Gaullisten zijn aangegrepen als nieuwe kansen op de val van Schuman's kabinet. Allereerst was daar de bezuinigkigstnaatregel, waardoor 150.000 departementale ambtenaren ontslagen zullen worden. Door aan dit wetsont- werp de vertrouwenskwestie te verbinden lukte het Schuman een grote meerderheid in het par- lement te verkrijgen. Een nieuwe barricade ver- rijst nu weer in een decreet, waadoor de Katho- lieke scholen indireqf een Staatssubsidie zullen ontvangen. Wanneer tiierop de regering Schu man zou stranden dan is het rijk van „la force- troisieme" ten einde en is het woord aan de Gaulle. Auriol de president heeft hiertegen ge- waarschuwd en verklaard af te zullen treden op het moment, dat een regering niet meer ver- antwoording schuldig zal zijn aan het parle- ment. Intussen heeft Schuman weer een nieuw suc- ces aan zijil beleid toegevoegd door de zes mo- gendhedenconferentie te beeindigen met de vol- gende concessie. Een internationaal controle- orgaan zal de distributie maar niet de produc- tie van de Ruhrindustrie controleren. Hiermee hebben de Fransan bevredigende zekerheid ge kregen, dat een Duitse agressie-ifcogelijkheid tot een uiterst minimum wordt gereduceerd. Een ander besluit van de zesmogendheden-conferen- tie betreft een West-Duitse constituerende ver- gadering. die op 1 September a.s. in Frankfort bijeen zal worden geroepen en waarvan de le- den (1 op elke 750.000 mensen) zullen worden gekozen door de Duitse bevolking zelf. In Finland is een compromis bereikt over het ontslag van Leino. Een tweede Anpa Pauker, de Finse communiste Hertha Kuusinen verscheen in het kabinet zonder een portefeuille en dus slechts met een stem in het kapittel. Ofschojn dit aan de buitenkant op een overwinning der communisten wijst is dit verre van waar. De communisten in Finland hebbfen een gevoelige klap gekregen omdat: 1. Hqn eis, dat Leino als minister van buiten landse zaken terug zou keren, niet werd' inge- willigd. De nieuwe minister Kipli is geen com munist, want toen Paasfk'f i hem benoemde be- gonnen de communisten te staken. 2. Hun staking verliep omdat slechts 12 pro- cent van de Finse arbeiders aan de oproep tot staken gehoor gaf. 3. De nieuwe minister van buitenlandse zaken lnplaats van de staking te steunen (als hij com munist was, het meest voor de hand liggende) Overgangsklasse: VI. Sobri IPark Marlot 2 Haarlem 1Inside 1 2e klasse: I. VVGA 2—Inside 2 Enkbuizen 1Rd. Zwart 1 II. AMVJ 1—Juliana ,1 Smash 1SMN 1 3e klasse: I. Dash 2—Held. T.C. 1 Inside 3Aemstelsp. 3 II. Schagen 1Inside 4 I Return 3All Round 1 III. Joy 3>—Toss 1 KZTV 1—Go Ahead 1 IV. Rood Zwart 2—KZTV 2 Forest HillsStadivo 2 4e klasse: I. Chandelle-1Enkhuizen 2 Inside 5—AMJV 2 II. Pinokd 1Go Ahead 3 Enkhuizen -3Juliana 2 III. KZTV 3—Bakkum WKF 2—Held.T.C. 2 IV. Held. T.C. 3—Heemstede 3 Beverwijk 2Chandelle 2 V. Game Fighters 1TOZ 2 Toss 2—NWTL 1 VI. Juliana 3Anonymus 2 Gloria 1Amstelkant 2 K.N.V.B.-PROGRAMMA Promotie-competitie District IV Naar de le klasse DOSKO—DESK Gewone competitie le klasse District I ExcelsiorStormvogels District IV JulianaSpechten Willem IIMaurits, K.N.V.B.-beker (kwart-finale) RoermondIW Zwolse BoysWageningen DFCLimburgia EmmenDWV gaf de politie bevel de niet-stakers te bescher- men. Dit is een bewijs, dat Paasikivi op Kipli kan vertrouwen en dat de mogelijkheden voor een staatsgreep tijdens de a.s. Juli-verkiezingen zeer klein zijn geworden. Dit is wat Paasikivi beoogde en waarin hij dus met volledig succes is gestaagd. In Belgie is de koningskwestie weer aan de politieke hemel verschenen. Het categorisch tegengesproken maar zoals later bleek wel de- gelijk afgelegde bezoek van Spaak aan Koning Leopold in Zwitserland heeft de tongen weer in beweging gebracht. Het gaat erop lijken, dat Leopold zich thaps neerlegt bij de gedachte niet meer naar Belgie terug te kunnen keren qn ten behoeve yan Boudewijn afstand zal doen. Om de eenheid in het land te bewaren zouden de Katholieken, die nog flauwtjes aandringen op een volksstemming, bereid zijn hun campagne voor de terugkeer van Leopold op te geven onder voorwaarde dat Boudewijn zo spoedig mogelijk de troon zal bestijgen en dat Leopold zal worden gerehabiliteerd. Het ziet er naar uit, dat de Amerikaanse en Engelse pogingen om in Palestina een wapenstil- stand te bewerkstelligen succes zuller. hebben. Nadat in de Veiligheidsraad de Britse resolutie, welke de strijdende partijen in Palestina op- roept om een wapenstilstand te sluiten voor vier weken, tijHens welke periode de Veiligheidsraad het Palestijns probleem nader zal bezien, werd aangenomen, werd de door de V.S. en Frankrijk gesteunde Russische resolutie, om onmiddellijk opdracht te geven het vuren te staken en zo nodig door sancties en militaire macht der V. N. de nakoming af te dwingen, verworpen. Na de staat Israel hebben ook de staten van de Arabische Liga de wapenstilstand van vier weken aanvaard. Aan deze besluiten zal resp. de Engelse druk op de Arabieren en de Ameri kaanse op de Joden niet vreemd zjjn. Indien nu de Arabieren evenals de Joden het vuur nog staken dan kan de Veiligheidsraad weer gaan praten enkunnen de grootmachtpn hun po litiek inzake de Pgjestijnse kwestie weer her- orienteren. Dat Amerika hierMee al aardig in concrete vorm bezig is blijkt uit het bericht, dat een Amerikaans smaldeel zee heeft gekozen op weg naar het liliddellandse Zeegebied met een „speciale opdracht". Tussen al de«e bedrijven van het Buitenlandse politieke drama door blijkt het met de Russiscne toenaderingspolitiek niet al te best te vlottep. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Marshall heeft in een speech te Portland erop gewezen hoe een vrijwlllige en cynische propaganda-campagne erop gericht is de poging van de Ver. Staten, om de wereldsituatie te sta- biliseren, te ondermijnen. „Wanneer", aldus Marshall, „Rusland ophoudt met de wereld in een toestand van ongemak en verwarring te brengen dan zal pas een geheel nieuwe interna- tionale sfeer worden geschapen en zouden de Sovjets bij de Amerikaanse regering ongetwij feld gehoor vinden voor onderhandelingen." Uit deze verklaring blijkt, dat de Ver. Staten het enig juiste standpunt innemen, dat op dit moment mogelijk is. Een tweede Munchen moet worden voorkomen en slechts een vaste koers blijven volgen zal de basis kunnen leggen voor de oplossing van de grootste moeilijkheden. De vrije democratieen kunnen hierdoor voor de ondergang gered worden en de vrede ligt bin- nen ons bereik. Dat we telkens en telkens met deze conclusie ons weekoverzicht beeindigen moge kenmer- kend voor de noodzaak en doorslaggevend voor het bestaan van de bewijskracht zijn. SIC TRANSIT K.N.V.B. KAMPIOENSCHAP Programma HaarlemPSV Go AheadHeerenveen Overzicht Hoe de strijd morgen ook moge verlofen, de beslissing voor de ei-eplaats zal nog niet vallen. EDOBVV immers wordt eerst Zondag 13 Juni gespeeld. Een andere beslissing ech ter komt. er wel, nl. die van de onderste plaats, waarvoor Haarlem en PSV elkaar he- den, Zaterdag, in Haarlem bekampen. 't Zal zeker nog een spannende laatste ontmoe- ting worden, want geen van beide zal de laatste plaats ambieren. Nu is de stand: PSV 9 2 1 6 5 14—20 Haarlem 9 2 0 7 4 1521 Inmiddels zal de strijd in Deventer niet minder fel zijn en zal Heerenveen er zeker alles op zetten om revanche te nemen op haar' enige tijd geleden in eigen huis geleden nederlaag. 't Was GoAhead nl., die haar in de eerste wed strijden om de Gouden Plak in het Friese Haagje ver- raste. Hoewel de oorlog nu al bijna drie jaar achter de rug ligt, hebben we nog steeds grote moeite onze gar- derobe op peil te houden en is het aanschaffen van een enkele japon voor ons lang niet voldoende. Er zullen dan ook vele huisvrouwen zijn, die juist in deze tijd van het jaar, bij inspectie van de kleerkast, spijt gevoelen bij de bevinding. dat een of meer, japonnetjes eigenlijk net niet meer gedragen kunnen worden. Het ligt voor de hand, dat zij zinnen op een moge- lijkheid om,die jurkjes zodanig te vermaken of te verstelllen, dat ze niet alleen nog een jaartje mee kunnen doen, maar bovendien de vergelijking met een nieuwe japon kunnen doorstaan. Om dit laatste te bereiken kunnen we echter niet volstaan met enkel de versleten plekken zo onopvallend mogelijk te ver- stellen, maar zullen we de jappn moeten passen aan de nieuwe voorjaarsmode. Hetgeen er op neerkomt, dat we fXel wat meer stof nodig hebben, dan er oor- spronkelijk in de japon verwerkt is. Gelukkig zijn we in de afgelopen drie jaar heel wat er op vooruit gegaan en is het voornemen om eens op zoek te gaan naar een couponnetje, een voordelige koop of iets dergelijksin het geheel niet zo dwaas. Maar we moeteri oppassen, we kunnen niet alles maar zo gebruiken. Hebben we een gebloemd japonneije, dan kunnen we daar heel goed effen stof bij nemen; bij een effen japon zoeken wij stof van een passende tint, bijvoorbeeld groen bij bruin, grijs bij paa'rs enz. En nu aan 't werk. Alvorens we aan het passen en meten gaan, geven we eerst de oude japon een goede reinigings- beurt. daartoe tornen we de japon uit elkaar en vergeten voorai niet de knopen te verwijderen, anders zouden we wel eens voor onaan- gename verrassingen kunnen ko men te staan in de vorm van roest of verfvlekken. De uit elkaar ge- tornde lappen wassen we eerst in een heerlijk vet sopje en we spoe- len ze daarna in water, waarin we eerst een scheut azijn gedaan heb ben, dit laatste teneinde de kleur wat op te frissen. Na het drogen strijken we de lap- pen weer glad en dan kunnen we beginnen, indien we tenminste het met onszelven al eens geworden zijn aver het model van onze ..nieuwe japon". Dit is veeleer een persoonlijke kwestie en het is moei lijk hieromtrept meer dan algemene richtliinen te geven, daar immers veel afhangt van het model van de oude japon en de staat Tyaarin zij verkeert. Het eerst maken we een grond- patroon van ohszelf, knippen naar dit model ons patroon. Hiervoor zult u bij uw eigen fantasie te rade moeten gaan. 't volgende diene slechts tot het geven van enige voorbeelden, immers binnen het kader van „de nieuwe lijn" (brede schouders, nauwe taille, brede ron- de heupen en lange wijde rok) is te veel variatie mogelijk dan op de ze plaats te bespreken valt. Is de japon onder de armen erg versleten. dan doen we het ver- standigst deze te vermaken met een geheel nieuw voorpand of door tus- sentetsels als in '_t voorbeeld A aan- gegeven. Een andere mogelijkheid is, er een nieuw schouderpand op te zetten, met een gevlochten bies om de hals gelijk in voorbeeld B. Wat de rok betreft, hier zijn we wel erg veel gebonden aan het oude model. De meeste rokken zul len wel versleten of toch op de heupen en op de buik wel vaal zijn; hier brengen we dan het beste een heupstuk aan C of een draperie, vervolgens een andere streep of ruche in de rok. Het korte mouwtje dat op het ogenblik zo in zwang is, doet op het eerste gezicht als moeilijk te rechtvaardigen aan, maar dit valt erg mee. We nemen daartoe een rechte lap, zomen die om, spelden hem bij het passen in het armsgat en plooien hem tot een mou\y zoals aangegeven bij D. Nadat wij het resultaat van onze arbeid opgeperst hebben, zullen we bemerken. dat^wij aan het toveren geweest zijn en dat wij ons tover- product met een gerust hart kun nen dragen, terwijl wij geenszins bang behoeven te zijn, dat me.n het ons japonneje aan zal kunnen zien, dat het bijna een atdankertje ge worden was. Integendeel! ANNEMIEKE. K.N.V.B. AFD. NOORD-HOtLAND Competitie-program ma 4 B: Volendam 5Purmer 1 4L: Zouaven 3Aartsw. Boys 2 Zouaven 4KGB 3 Valken 3Westfriezen 3 Jun. H: Volendam l>—Vitesse a Jun. J: Valken bAlw. Forward a Zouaven aKGB a GOUDEN KRUIS 5e ronde: Volendam 3Westzaan 1 6e ronde: Jisp 1Andijk 2 N.H. BEKER 3e ronde: HRC 2Oudesluis 1 St. George 1—HSV 1 Helder 3 vrije ronde Purmersteijn 1IVV 1 ZFC 3 vrije ronde RCZ 1KFC 2 VIERBONDEN-TOURNOOI Na de strijd tussen de junioren van de vier bonden, waarin de Nrd.- Hollanders met de zpge gingen strij ken, krijgen we morgen op het Spartaan-terrein te Amsterdam de strijd tussen de senioren-elftallen van deze bonden. Voor Noord-Holland zijn de vol gende spelers uitgenodigd: C. v. d. Berg (ZAP), F. Berkvens (SRC), K. Brak (Dirkshorn), N. Doodeman (SEW), C. Driehuis (Geel-Zwart), J. Kant (Dirkshorn), A. Kohnhorst (Petten), J. v. d. Laan (Kaagvo- gels), A. Moeyes (Winkel), J. v. d. Molen (Dirkshorn), P. Neyens (ZAP), T. Taams (OSV), L. Tim- mer (ZAP), A. Wit (Spartanqn), C. Zwart (Alkmaar). Correspondentie en oplossingen onder motto ..Damrubriek" in te zenden aan 't bureau van dit blad. Oplossingen van de problemen no. 172 tot en met no. 179 kunnen worden ingezonden tot' uiterlijk 14 Juni a.s. PROBLEEM NO. 178 van A. J. Lecieux te Auchel (Frankrijk) Stand: Zwart: 9 schijven op 2, 3, 6, 8, 12, 13, 15. 19 en 30. Wit: 9 schjjven op 17, 20, 21. 2?, 33, 36, 37, 38 en 40. Wit speelt en wint. Recti flcatle Van probleem no. 177 was de cij- ferstana juist. Bij de diagramstand ontbraken 2 zwart'e schijven op 29 en 36. BIJ DE PROBLEMEN Probleem no. 178 Dit probleem, alsmede no. 179, is afkomstig uit de damrubriek van 't te Aries verschijnende dagblad „Le Forum Rqpublicain" van 5 Mei '28, waarvan Jacques Bergier de lei- ding had. Dit is dus ongeveer juist 20 jaar geleden. Bergier was tevens nog damredacteur van de bladen L'Homme de Bronxe", „La Vic Ar- lessionne" enz. Heel moeilijk is het probleem no. 178 nu juist niet. Het is meer een mooi afgemeten en een aardige demonstrate om een dAi- zet te behalen op een van te voren nog bezet veld. Probleem no. 179 Om af en toe een enkele maal voor „Elck wat wils" te kunnen aanbieden, geven we ditmaal eens ter oplossing een bijzonder mooi opgebouwd figuratie - qui perd gagne probleem van do duizend- kunstenaar Bergier. Curiositeits- halve laten we onderstaand de toe- lichting volgen die Bergier hierbij verstrekte: A qui perd gagne. Les blancs jouent et forcent les noirs a pendre toutes les pieces blanches et finale- ment a occuper les cases 2 ct. 7. (Obligatoire). D.w.z., dat wit speelt en hierbij zwart dwingt om al zijn witte dam- men te slaan, met als resultaat dat er tenslotte 2 zwarte dammen op yelden 2 en 7 overblijven. Met (Obligatoire) wordt te kennen ge- geven dat deze doelstelling als „ver- plichtend" is te beschouwen. Is men nu eenmaal aan het oplossingswerk bezig, dan zal men opmerljen, dat het opofferen van het tiental witte dammen met een reeks, van 8 zet ten (meer of minder zetten zijn er nu juist niet voor nodig) nogal meevalt. De „clou" of de kunst is echter de formatie van de overblij- vende slotstand, maar in vergelij- king gaat dit echter de moeilijk- heid van een goed en aardig ge- constrqeerd miniatuurprobleem met zozeer te boven. Bovendien is de slotstand ook nog te formeren met •verschillende symetrische verhou- dingen die intendiek zijn met de 2-7 formatie, n.l.> 11-16 35-40 en 44- i ®'.sme(^e °°k nog met een vier- tal diagonale lijnformaties, waarbij de zwarte dammen, evenals met de aanvangsstand van dit probleem 5- 46 schuin tegenover elkaar in op positie staan, zoals met de forma- ties 16-2 2-35 35-49 en 49-16 Heeft men de originele 2-7 formatie ge- vonden welke oplossing alleen dient te worden' ingezonden, dan kan men het ook eens met de an- dere formaties gaan proberen. PROBLEEM NO. 179 van J. Bergier te Aries Stand: Zwart: 2 dammen op 5 en 46. Wit: 10 dammen op 12, 14, 17, 19, 23. 28. 32, 34, 37 en 39. In dit „Qui perd, gagne" (Wie verliest, wint) probleem, offert wit al zijn dammen zodanig op, dat er tenslotte alleen maar 2 zwarte dam men op de velden 2 en 7 overblij ven. 46. Jan Klaassen was met de aviatiek niet bekend en vond het zweefvliegtuig een raar instrument. Hij ging er eens op zitten, achter het stuur; maar toen maakte het toestel een heel rare kuur. Het gleed met een geweldige. vaart naar voren, en schoot met een bocht voorbij de toren. Het wipte van het platte dak: Jan Klaassen dacht: ik maak een smak, en val omlaag, ter aarde neer; en nooit zie ik mjjn Katrijntje weer. Hij greep het stuur en zat te beven; maar zie: het toestel begon te zweven. Het gleed heel rustig door de lucht, zonder enig geluid of gerueht. Het zweefde over het kasteel en de bomen, Jan Klaassen dacht, d%t hij zat te dromen. Hij vond het zweven eigenlijk wel fijn en keek eens naar beneden, waar op het plein de kampeerders stonden te schreeuwen en te wenken, juist toen hij om de kasteeltoren kwam zwenken. Hij wuifde vrolijk naar hen terug, doch greep daarna toch maar weer vlug met beide handen het' stuur goed vast. Van duizeligheid had hij geen last. Hij kon het toestel laten keren en kwam dan terecht in hoger sferen. Soms .klom het, langzaam, maar gestaag, dan gleed het langzaam naar omlaag.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4