DRIJVENDE STAD BIJ ROTTERDAM Europese kinderen op drift Schip, dat geen schip meer is Grootse sportdemonstratie bij het Regeringsjubileum De „Karel Doorman Friese beweging pleit voor zelfbestuur Zei U iets Luister in het Stadion Na-oorlogse problemen in Zwitserse film Marktberichten NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 5 Juni 1948 PAG. 5 Artis krijgt inwoning Prinses-Regentes bezocht Zutphen K.F.A.-DIENST Amsterdamse tabaks- markt heropend Krijgt ook Zeeland afscheidings-allures? Zes jaar geeist tegen ronselaar Stemmen in een andere gemeente Zuster van Tsaar naar Canada Overstromingen in Engeland DE WERELD VAN DE FILM Handel in duizenden valse textfelpunten Onbloedige staatsgreep in Paraguay Staking te Berlijn ten einde Jong illegaal werker verried zijn vrienden TOCH MILITAIRE SAMENWERKING van Scandinavische landen WEERSVERWACHTING Rode reclame: FINLAND KRIJGT KWIJTSCH ELDING Van deel der herstel- betalingen aan Rusland Minder Zweeds crediet aan Rusland Familieberichten J. ELEMA, consulteren J0NGEN ef MESSJE EEN J0NGEN voor magazijn- en loopwerk flinke jongeman W. Schuurman brood- en banket- bakkersbediende of halfwas Advertenties NET M E I S J E Cafe Duinzicht, K. H. KOLK Maandag 7 Juni AFWEZIG C. A. V E E R Verloskundige AFWEZIG kantoorbedionde magazijnbediende net meisje ambitieuse jongelui aank. en ervaren vr. bedienden L. O. P. (Van een onzer verslaggevers) DE TIJD van rentenieren is voor het H.M.S. ..Venerable" voor- bij. Ruim twee jaren heeft het imposante Britse vliegkamp- schip, dat nog geen kans heeft gehad de vuurdoop te ondergaan, in de marinebasis Deyonport bij Plymouth liggen dommelen in de veilige beschutting van John Bull's vlaggeschip de „Van- guard", een stalen paleis met luxueus ingerichte vertrekken voor de Engelse koninklijke familie, beschermd .door een pantser van kanonnen, dat deze kruiser, de trots van de Royal Navy, tot een drijvende vesting, schier oninneembaar, heeft gemaakt. Die luxe moet men op de ..Venerable" niet zoeken, maar als geheel doet deze drijvende stad met haar doolhof van gangetjes, met haar duizend-en-een poortjes en luiken, haar naam alle eer aan. De ..Ontzagwekkende". inderdaad, het zal de vijand niet gemak- kelijk vallen er met een vinger naar te wijzen. In Mei van dit jaar werd't schip kan men dit 210 meter lange ge- val nog wel een schip noemen? wakker geschud. Matrozen met hel- blauwe kragen begonnen ijverig het dek te schuren, de naam „Vene- rable" werd weggekrabd en op 28 Mei kreeg het vliegkampschip in het bijzijn van tal van hoge mili- taire en burgerlijke autoriteiten een nieuwe naam, ras-Hollands: „Karel Doorman". En deze „Karel Door man" is de nieuwste aanwinst van de Koninklijke Marine. Stil en gelaten ligt de vaalgrijze bodem thans in de Merwehaven te Rotterdam. Een vlak geheel, dat op het eerste gezicht niet het minste vermoeden geeft van de doolhbf- stad, welke zich onder het stalen dek bevindt. Daar wonen en leven 850 mensen, daar kan men uren dwalen door smalle tochtige gange tjes, langs welks wanden een wir- war van kabels en buizen is gespan- nen. Alsof het de gewoonste zaak van de wereld is, vertelt men ons, dat er zeven dekken zijn, twee vliegtuigliften, welke per stuk de oppervlakte van een grote garage beslaan. dat er 32 vliegtuigen kun- nen worden meegevoerd, dat het een maximum snelheid van ruim 30 km kan bereiken, en dat het ondanks zijn indrukwekkend opper- vlak even gemakkelijk wendbaar is als een roeibootje. Om dat te be- wijzen laat men ons het brugcom- plex zien, het heiligdom van de commandant, kapitein ter zee F. J. Kist, en zijn staf, waar anders geen sterveling een voet mag zetten. Na- tuurlijk nemen wij voetstoots aan wat men ons daar doceert over de navigatieproblemen. Wij geloven trouwens alles wat men ons over het schip vertelt. want de gewel- dige ruimte met haar ontelbare hokjes, maar haar ingewikkelde telefoonapparatuur, welke prompt verbinding geeft met welke stad in Nederland ook, maar evengoed on- middellijk contact geeft met ma- troos Jansen of Pietersen, die er- gens aan het andere einde van deze doolhof-stad met een karweitje be- zig is, doet ons eenvoudig duizelen. Hollands tintje Met de naam is dit vliegkamp schip nog niet meteen een dege- lijke Hollandse bodem geworden. De Engelsen hebben het gebouwd en derhalve heeft men op tal van plaatsen de typische Britse stijl aangebracht. Men ontdekt dat in de wasgelegenheid, waar de Engelsen Met de ..Nijkerk" van de Holland- Afrikalijn is een groot aantal kis- ten, gevuld met 40 dieren bestemd voor de Amsterdamse dierentuin, aangekomem een geschenk van de industrieel Bernara van Leer. Dit zal niet de enige zending zijn. Er is reeds een schip onderweg van Mombassa, dat nog meer grote die ren zal brengen, zoals giraffen en gtruisvogels. Ook deze zending is een geschenk van Bernard v. Leer. De gearriveerde zending bestaat uit 1 chapman's zebra, 3 elandanti- lopen, 2 koedoes, 3 gnoes, 1 gems- bok, 4 springbokken, 2 alpaca's, 2 kangeroes (voor het eerst weer na de oorlog), 1 wratte zwijn, 3 ge- vlekte hyena's, 2 jachtluipaarden, 2 leeuwen, 2 poema's, 2 caracals. 4 Stanley kraanvogels, 2 zwarte zwa- nen, 3 gieren en 1 neushoornwijfje. Bovendien als speciaal geschenk van de diergaarde te Johannesburg 2 thargeiten, 1 lama, 2 bantengs en 1 Afrikaanse buffel. Geheel onverwachts heeft de prinses regentes Donderdagmiddag aan de jeugdgevangenis in Zutphen een bezoek gebracht met het doel zich van deze tak van het gevange- niswezen op de hoogte te stellen. In gezelschap van de directeur- generaal van net gevangeniswezen, de secretaresse van H.K.H. en baron Baud, werd een rondgang door de gevangenis gemaakt. Na 1V» uur vertrok prinses Juliana weer, uit- geleide gedaan door vele bewoners van de stad. Roberto Rosselllni, die de rol- prent „Rome open stad" op zijn naam heeft staan, zal het leven van St. Franciscus van Assisi gaan ver- filmen. De opnamen geschieden op de plaatsen waar deze heilige ge- leefd heeft. Voordat Rosselli met deze film begint, zal hij eerst een film maken getiteld: „La machine a tuer les mbchants". Micheline Presle, onder andere bekend uit „Les jeux sont faits", is naar Rome vertrokken om deze maand te gaan spelen in de film: „Les derniers jours de Pompei". Abel Gance is naar Cairo ver trokken om aldaar de eventuele buitenopnamen in ogenschouw te nemen voor de film, die hij zich voorstelt te vervaardigen over het leven van Christus. Jean Louis Barrault zal in een zeven mlnuten durend filmpje op- treden, dat door Christian Jaque vervaardigd wordt. Barrault zal daarbij als mimicus een paard en deszelfs ruiter uitbeelden in een nummer hogeschooldressuur. De rolprent wordt gedraaid voor rekening van de Amerikaanse tele- visie. Het negende Internationale Film- festival te VenetiS Is vastgesteld van 19 Augustus tot 5 September. een regiment kuipbaden hadden neergezet, maar waar de Neder- landse marine, die van het geplons in een bad niet houdt, prompt dou ches heeft laten aanleggen. Men treft het voorts in de keuken aan. waar de chef-kok zijn nood klaagt over de pietepeuterige aardappel- pannen, waarmede met de beste wil van de wereld geen Hollandse maag, laat staan die van een marineman, valt te vullen. De Britten eten nu eenmaal bijna geen aardappelen. De keuken wordt verbouwd, evenals er nog het nodige veranderd zal worden aan de ontspanningsloka- len. die er maar saai en ongemak- kelijk uitzien. Ook dat is een eigen- schap van de Royal Navy: een schip is een schip en geen speel- plaats. 's Lands wijs, 's lands eer. Maar ondanks de feilen, die er successievelijk zullen verdwijnen goed recreatieverblijf voor de be- manning zou niet te veel luxe zijn! hoort men geen enkele klacht bij de bemanning. Verkocht en ver- knocht als deze was aan de oude „Karel Doorman". „Je hecht je aan een schip als aan een vrouw", zegt tot ons een volbloed marine-man. „Kijk, en dat hadden we al bij Even na 10 uur ging de gong op de tabaksveiling in Amsterdam, echter niet om bekend te maken wie de kopers waren van het eer ste plok, maar de heer A. Brusse in zijn kwaliteit als bestuurslid van de makelaarsvereniging op de afslag kwam naar voren om net geheugen van de aanwezigen even op te fris- sen. De laatste inschrijving zou op 10 Mei 1940 voor Vorstenlandenta- bak worden gehouden: echter op die ochtend waren de Duitsers over onze Oostgrens gekomen en werd in overleg met ae importeurs be- sloten de inschrijving niet te doen plaatsvinden. Waar de toen aange- boden tabak is gebleven is ons alien bekend. Het is meer dan 8 jaar geleden dat men in Frascati bijeen was en gezien dit gewichtige feit had men de burgemeester verzocht deze in schrijving te willen openen. De burgemeester was verheugd, dat de handelaren en fabrikanten uit binnen- en buitenland in zo grote getale waren opgekomen. Gaarne zouden wij alien willen zien, dat de voorraden tabak veel groter zouden zijn, maar wij moe ten maar hopen, dat dit in de toe- komst weer het geval zal worden. Spreker was zeer verheugd deze eerste inschrijving te mogen ope nen en vooral verlangend naar her- stel zowel van het koninkrijk als van de tabaksmarkt te Amsterdam. Om ongeveer kwart voor elf kwam de vertrouwde en bekende figuur van de heer Hasselaar op de afslag om de kopers van het eerste kwartier bekend te maken. Hij werd door de aanwezigen met eerr hartelijk applaus verwelkomd. Tot nu toe is bekend, dat partijen aangekocht zijn voor de Nederland- se sigarenindustrie en de Neder- landse handel. alsmede door En gelse en Zwitserse handelaren. De ried fan fryshe biweging (raad van de friese beweging) heeft aan het provinciaal bestuur van Friesland een schrijven ge- zonden over de verhouding rijk- •provincie. Het is een Fries be- lang, aldus dit schrijven, dat aan de achteruitstelling op verschil- lend gebied een eind komt en aan de gelijkheid voor de wet van alle Nederlanders inderdaad uitvoering wordt gegeven. In deze voor Friesland zo belangrijke kwestle moeten de provinciale staten de leiding nemen. In het schrijven wordt de aan- dacht gevestigd op: a) de verandering in de Grondwet, die binnenkort wel door een commissie zal worden voorbereid, b) de wijzigingen in de provinciale wet, voorgesteld aan de Tweede Kamer, c) de uitbreiding van het zelfbe stuur van de provincie. voor zo- ver dit zonder wetswijziging kan worden doorgevoerd. Wat het zelfbestuur betreft wordt nog opgemerkt: Behalve meer geld moet de pro vincie ook meer bevoegdheden heb ben, in de eerste plaats langs de weg van meer zelfbestuur, al is er op het gebied van de autonomie ook nog heel wat te bereiken en te doen. Er wordt vooral gevraagd om verplicht Fries onderwijs, omdat men in dit opzicht meer van de provinciale staten verwacht dan van het rijk. De stichting Zeeland voor maat- schappeljjk werk heeft besloten een commissie te belasten met het samenstellen. van een rapport over de positie van Zeeland als rand- provincie en de verhouding van het gewest tot overig Nederland. Het lid van gedeputeerde staten, mr dr A. J. J. M. Mes te Heinkens- zal als voorzitter dezer commissie optreden. die oude Karel Doorman. Maar ook dit is een fijn schip, waar we over een tijdje, als we er een beetje op thuis zijn, evenveel voor zullen voelen. Er is nog een kapel aan boord, want de geestelijke verzorging heeft men in deze drijvende stalen metropolis allerminst uit het oog verloren. Vlootpredikant is Ds. Giessen, vlootaalmoezenier Pater G. Schimmel, een man, die en dat werd als bijzonderheid medege- deeld bijna alle marine-mensen bij de voornaam kent. En tot slot bestaat er op dit vlieg kampschip nog altijd een contro- verse tussen marine en luchtmacht wie eigenlijk de hoofdrol op het schip vertolkt. De marine zegt: „Natuurlijk wij, want het is een schip en jullie maken er slechts gebruik vanMaar de lucht macht antwoordt op hun beurt: ,.Neen, wij, want het schip is een drijvend vliegveld, dat jullie alleen maar op z'n plaats hebben te hou- den". Doch dat is een kwestie, die de marine en de luchtmacht maar bin- nenskamers moeten uitvechten. Al met al is deze „Karl Doorman" voor ons £n een prachtig schip 6n een even prachtig vliegveld. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam stond Vrijdag terecht de 51-jarige F. J. M. U Kummels uit Amsterdam, die in 1942 en 1943 ruim een 1000-tal arbeiders had aangeworven voor werkzaamheden in Gelsenkirchen, zogenaamd voor een door hem gedreven ingenieurs- bureau. Waren de arbeiders in Duitsland aangekomen, dan bleek, dat zij in Duitse bedrijven tewerk gesteld werden onder veel ongun- stiger omstandigheden, dan hen was voorgespiegeld. Sommige arbeiders onttrokken zich hierop aan de ar- beid en doken onder. Verdachte schreef dan brieven naar het rijks- commissariaat, waarin hij de na- men en adressen der zgn. contract- brekers opgaf en om strenge maat- regelen vroeg. In Maart en April 1945, nadat hij zich in de illegaliteit had weten te dringen, verried hij een illegale groep aan de kriminalsekretaer der sicherheitspolizei Viebahn. Deze ge- tuigde ter zitting, dat verdachte •volgens hem dit verraad pleegde om er geldelijk voordeel uit te ha- len. In zijn requisitoir zeide de advo- caat-fiscaal, dat er geen slachtof- fers zijn gevallen slechts een persoon heeft een paar dagen in de gevangenis gezeten is wellicht te danken aan het feit, dat de capitu- latie in zicht was. waardoor de sicherheitspolizei misschien ook wat lauw was geworden. Mr. Gelinck, rekening houdende met een psy- chiatrisch rapport, dat verdachte verminderd toerekeningsvatbaar verklaart, eiste tegen K. 6 jaar ge- vangenisstraf, waarna ter beschik- king stelling van de regering. Uitspraak op 18 Juni. In v^rband met de komende ver- kiezingen wijzen wij de leden der K.V.P. op de bepalingen in de Kieswet die het mogelijk maken te stemmen in een andere gemeen te dan die op welker kiezerslijst men voorkomt. Daar het van het grootste be- lang is, dat zoveel mogelijk ieder- een zijn stem uitbrengt, terwijl het van de andere kant waarschijnlijk is, dat een vrij groot aantal kie- zers, wegens vacanties of anders- zins, op de dag der verkiezingen niet in hun eigen gemeente aan- wezig zijn, moet van deze moge- lijkheid door de betrokkenen, in- dien enigszins mogelijk gebruik gemaakt worden. Hiertoe heeft men het volgende te doen: uiterlijk veertien dagen voor de dag der stemming begeeft men zich persoonlijk naar de se- cretarie zijner gemeente. Daar deelt men mede in welke gemeente men aan de stemming wil deelnemen. waarbij men op- geeft, zijn naam, voornamen, Jaar van geboorte. de gemeente waar men op de kiezerslijst staat en een adres in de gemeente, waar men aan de stemming wil deelnemen. Aan het genoemde adres ont- vangt men dan een oproep om aan de stemming deel te nemen. Heeft men eenmaal deze opgave gedaan, dan is men ook verplicht in die gemeente te gaan stemmen. Men kan dus niet meer in zijn eigen gemeente terecht. In ieder egval is't, indien men twlj- felt, aan te bevelen zich zelf ervan te overtuigen, of men in zijn eigen gemeente op de kiezerhlijst voor komt.. Deze ligt op de secretarie hiertoe voor iedereen ter inzage. Een uittreksel van de kiezers lijst is, tegen betaling van de kos- ten, stemdistrictsgewijze, bij de secretarie verkrijgbaar. DIALOOG anno 4 Juni 1948. De Radio bericht om 1 uur, dat er een extra-uitzending komt om 5 uur. Twee uur later: A.: Heb je het gehoord, er komt slecht nieuws om 5 uur. B.: O, zeker weer over in Indie. C.: Ze zeggen devaluatie. A.: Alles gaat van de bon misschien. B.: Noem je dat sl&cht nieuws? A.: Ligt er aan hoe je het be- kijkt! C.: Kan niet, Mansholt is in Frankrijk. Maar wie had nu het praatje in de wereld gebracht, dat er „slecht nieuws" zou komen? Het aftreden van H. M. was al be kend, alleen maar een kwestie van datum. Het treft je, het roept herinneringen op. Maar „slecht nieuws", in de zin als de spraakmakende menigte bedoelt, dat kwam uit de duim van de firma Kletskous en Co en die firma heeft nog meer filialen dan Albert Heijn. (De radio scheen er pleizier in te hebben, de mensen nog om 6 uur op de kast te jagen met een bericht, dat om 3 uur al in onze krant kon staan!) Groothertogin 'Olga Alexandrow- na, de zuster van Tsaar Nicolaas 2, heeft zich Donderdagavond in ge zelschap van haar echtgenoot, graaf Alexei Kolikowski, en hun twee zonen en kleinzonen ingescheept naar Canada, waar zij met haar fa- milieleden een boerderij denkt te gaan exploiteren. De groothertogin vluchtte in 1920 naar Denemarken, daar de Russi- sche autoriteiten naar zij vernomen had, het vraagstuk van haar ver- blijf in Denemarken bij de Deense autoriteiten aan de orde gesteld hebben, besloot zij het land te ver- laten. Toen zij in Liverpool aan boord van de Empress of Canada ging verklaarde zij aan de pers, dat zij in Canada eon woonplaats hoopt te vinden, waar zij altijd blijven kan en dat zij van plan is door te gaan met schilderen, zij is een ta- lentvol schilderes en heeft reeds werken tentoongesteld in Engeland en Denemarken. Tengevolge van de zware regen- val is de Esk in het noorden van Yorkshire buiten haar oevers ge- treden, waarbij een groot gebied onder water is komen te staan. Vanavond was de rivier enigs zins gevallen, maar aangezien de regen voortduurt, worden nieuwe overstromlhgen gevreesd. De Zwitserse filmindustrie, welke In vergelijklng met die van Amerika, Engeland en Frankrijk, klein van omvang Is, heeft des- ondanks kans gesien haar produc- tle een internationale reputatie te verschaffen. De films „Marie- Louise" en „De laatste kans" ver- overden door hun sobere, oprech- te Inhoud, gepaard aan een goede vormgeving, de harten van mil- lioenen. Thans trekken de Zwit- sers opnieuw de aandacht met hun nieuwste prestatie ,,Achter de wolken.....", waarin het probleem wordt belicht van Europese kin deren, die veelal ouderloos en to- taal verwilderd zijn achter geble ven. We zien het werk van de U.N. R.R.A. (thans I.R.O.), die tot taak had deze verweesde en dolende kin deren van alle nationaliteiten in kampen te verzamelen, te registre- ren en te verzorgen. Ongetwijfeld een onderwerp, dat, zoals in deze film, geaccentueerd door een indi- viduele achtergrond als verhaal. ook nu helaas nog een grote actualiteit bezit. Indien wij een oordeel uitspreken over dit werk. dat tot film van de maand is uitgeroepen en bovendien de bijzondere belangstelling heeft van de Unac (United Nation Appeal for Children), dan gebiedt een eer- lijk oordeel de opmerking, dat het peil der vorige wereldsuccessen in artistiek opzicht niet werd bereikt. Het eerste deel Is voortreffelijk cn beeldt de verwaarlozing der jeugd en haar wantrouwen tegen alles en alien. Doch zodra het individuele element in de film gaat overheersen en het semi-documentaire karakter wordt verlaten. gaat de intrige pey- chologisehe hiaten vertonen, die de opmerkzame toeschouwer zullen hinderen. Er is t£ nadrukkelijk aan- gestuurd op de vereniging tussen moeder en kind, terwijl de realiteit is, dat dulzenden en duizenden van deze kinderen totaal verweesd zijn en er dus het probleem bestaat om een schriinend gemis voor deze zeer omvangrijke groep aan te vullen, opdat zij zoveel mogelijk evenwich- tig kan opgroeien. De werkelijkheid ligt dus met al haar moeilijkheden op dit terrein en niet in het toevallige weerzien tussen een kind en zijn moeder, die toevallig aan de terreur en de gas- kamer heeft weten te.ontkomen. Aanvaarden wij echter de opzet- telijke pathetiek in deze film, waar door vooral de tweede helft wordt beheerst, dan valt er veel te waar- deren, omdat de regisseur, Fred Zinnemann, zich nergens heeft laten verleiden tot overdreven sentiment. Het is zelfs opvallend. hoe hij zich op bepaalde ogenblikken weet te beheersen en een emotioneel tafe- reel zonder meer afbreekt. Ziin spelersmateriaal kriigt in het beeid een plaats, die ster-allures uitsluit. Het negen-jarige jongetje Ivan Jandl. dat de hoofdrol heeft. blijft een deerniswekkend en later sympathieke kinderfiguur. ..Achter de wolkenis dus geen grote film, doch door het probleem en door de beheerste uitbeelding, wel een mild en sympathiek werk. dat ongetwijfeld de ogen opent voor een der meest tragische gevolgen van de oorlog. PIETER VAN DER VALK Voor de polltierechter in econo- mische zaken, te Maastricht stond een 24-jarige koopman uit Kerkra- de terecht. die een van de hoofd- personen was in de grote zwendel met uit Duitsland ingevoerde ver- valste textielpunten. Verd. heeft zelf bekend minstens 180.000 valse textielpunten ontyangen te hebben van iemand, die inmiddels is over- leden. De punten die uit Duitsland waren betrokken voor 5 4 6 cent per punt, werden verkocht voor 30 tot 34 cent. Met tienduizenden zijn de vervalsingen verkocht aan we- derverkopers te Maastricht, Heerlen Schaesberg en in Apeldoorn. De verkopers en kopers, die hierbij betrokken waren, zijn door het ge- hele land verspreid. berecht. Er werden zelfs gevangenisstraffen op- gelegd: de Duitse drukker kreeg 4 jaar. Verdachte H. was een der hoofd- schuldigen. Hij heeft zich ongeveer een jaar voor de politie in Belgie schuil gehouden. Ten slotte heeft hij zich maar bij de justitie gemeld. Zes a zeven duizend in sport- kledij gestoken vertegenwoordi- gers(sters) van 32 Nederlandse sportbonden zullen op Zaterdag- middag 4 September a.s. ter ge- legenheid van het 50-jarig rege- ringsjubileum van H. M. de Ko- ningin in het Olympisch Stadion te Amsterdam een massale sport- fantasie opvoeren. waarvan Karel Briels de artistieke, en Aad van Leeuwen de technische leiding op zich genomen hebben. Het ligt in de Ipedoeling, dat de Landsvrouwe, aan wie aan het slot van deze 2V4 uur durende grote sportshow op de dag van haar ab dicate eerbiedige hulde wordt ge bracht. de demonstratie in de Ko ninklijke loge van het stadion zal bijwonen. De nadruk wordt er op gevestigd, dat de toeschouwers geen demonstratie van enkele tak- ken van sport mogen verwachten, doch een gevarieerde sportparade, waaruit men kan zien wat de sport aan levensvreugde kan geven en hoezeer zij kan bijdragen tot de gezondmaking van een volk. Naar voorts het Comity Kronings- stad 1948 mededeelt, zal de ere- wacht op 30 Augustus bij de fees- telijke intocht van de Koningin in de hoofdstad bestaan uit Neerlands 44 beste landelijke ruiters (vier uit iedere provincie). Na een proloog marcheren 32 vaandeldragers onder de Mara- thontribune het stadion binnen, gaan de vlaggen in top, waarna een aanvang wordt gemaakt met Het leger van Paraguay heeft Donderdag president Higinio Mori- nigo aan de dijk gezet en een voor- lopige president benoemd, totdat de als president gekozen Juan Gon zalez gei'nstalleerd kan worden. In een communique, dat omge- roepen werd door de regerings- radio, werd gezegd. dat president Morinigo „op verzoek van 't leger en het volk" afgetreden was. Generaal Morinigo. de aftredende president, zou op het politiebureau te Asuncion gevangen worden ge houden. Voorts wordt vernomen, dat alle leden van het kabinl van generaal Morinigo hun ontslag heb ben ingediend. Frutos, de voorlo- pige president van Paraguay, heeft de leden van de nieuwe regering nog niet aangewezen. Lorenzo Morinigo, ambassadeur van Paraguaye te Buenos Aires, heeft ontslag genomen. Vandaag was het verkeer in Ber lijn weer normaal, daar de protest- staking van 24 uur van trams, on- dergrondse en bussen was afgelo- pen. De vakvereniging van de ar beiders in deze transportbedrijven verklaarden de hoop te koesteren, dat de geallieerde kommandantura, de eisen voor loonsverhoging en hogere rantsoenen zou goeakeuren. Voor het Bijzonder Gerechtshof stond de thans 25-jarige Fr. G. Bakker uit Zeeuws Vlaanderen terecht, die in de oorlog, ondanks zijn nog jeugdige leeftijd belang- rijk v.crk had verricht. maar die, toen hij in 1943 werd gearres- teerd, onder Duitse druk kwam en verschillende vrienden uit de Trouw-groep verried. Door dit verraad meende hij zijn eigen leven te kunnen redden en hij diende als stroman bii arrestaties en huiszoekingen. Verder probeerde hij gevangenen waarbij hij zich liet opsluiten, uit te horen. In Bergen op Zoom hielp hij mee met huiszoekingen en wees hij op straat een illegaal werker aan die werd opeepakt en later gefusilleerd. Ook postte hij op stations, wanneer hij wist, dat bepaalde groepen bij- eenkomsten hadden belegd. waar door in Utrecht 3 personen in han- den van de S.D. vielen. Toen de Duitsers hem volledig gingen ver- trouwen. dook hij in hevige over- spannen toestand onder en bleef onbereikbaar. De procureur-fiscaal wilde de jeugdige leeftijd van verdachte in aanmerking nemen en de druk waaronder hij kwam te verkeren en piste 2 jaar gevangenisstraf met af- trek. STOCKHOLM, 4 Juni (AP) De Noorse minister van Buitenlandse Zaken Halvard Lange gaf vandaag te kennen, dat Denemarken, Noor- wegen en Zweden ten slotte zullen besluiten tot militaire samenwef- king. Een dergelijke samenwerking biedt zoveel grote vordelen, dat zij tot sand zal komen dor haar eigen ..Intrirnsieke waarde", verklaarde hij in een rede in Malmoe. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Zondagavond. VRIJ KOEL Matlge, nu en dan vrij krach- tige Zuidwestelijke wind, wis- selend bewolkt met een enkel verspreid buitje. Vrjj koel. de Sportshow, die culmineert in een speciaal eerbetoon voor de op het veld opgestelde Nederlandse kampioenen in alle takken van sport uit het Kroningsjaar 1948 en een parade vdh de voltallige Ne derlandse Olympische ploeg onder aanvoering van de chef d' equipe Karel Lotsy. Gelijktijdig wordt dan een Olympisch vuur ontstoken waarna de plechtigheid met speci aal huldebetoon voor de Lands vrouwe en het spelen van het Wjl- helmus wordt besloten. HEM, 4 Juni. Zuiderkogge. Vroage aardapp. 21.5023.10; driel. 18.10—19.60; kriel 15.20—16.70; rode Schotse 2424.30; aanvoer 45.000 kg. Bloemkool 1263; sla 36.30; bos- uien 1224; rabarber 6—8; bospeen 2743; aardbeien 0.903.50; spina- zie 2122; peulen 11.08. HEILOO, 4 Juni. Spinazie 614 doperwten 951.05; peulen 1.02 1.20; postelein 1526; tuinbonen 3648; rabarber 616; dubb. bonen 2.402.70; alles per kg. Kropsla 3—9, bloemkool I 41—55, II 24—31, alles per stuk. Asperges I 1.201.65, II 70—95. wortelen 4456 en sja- lotten 913 per bos; aardbeien 701.15 per doosje. ZUIDERKOGGE, 3 Juni. Vroege aardappelen 2223.80, drielingen 1718.20, kriel 1314.70, rode schots 22.5023.50; drielingeq 15.50- 16.—. Aanvoer 28.000 kg. ZWAAG, 4 Juni. Aardappelen 9.7023.10, spinazie 1541, postelein 3438. sjalotten 414, Savoye kool 12, slabonen 2.052.65, snijbonen 1.202.10, doperwten 35, peulen 1.25- 1.30, tomaten 1.501.80, bospeen 1153, rabarber 5.5012, sla 37, bloemkool 1466. komkommers 14—35, perziken 860, aardbeien 1.403.75, rode bessen 2.25. BLOKKER, 4 Juni. Aardbeien 1.882.66, perzieken 18—33, goud- reinetten 1.452, Jonathan 1.36—2.28 Signe Tillis 1.111.72, tomaten 1.41- 1.75, bloemkool 3763, sla 3.506.10 slabonen 2.302.45, peulen 1.161.35 rabarber 6.90—8, bindsla 1527, postelein 26—30, bospeen 28—46, Schotse aardappelen: grote 20.70— 22.80. kleine 11.50—18.10. kriel 12.90. 14.70. ALKMAARSE EXPORTVEILING 4 Juni. Andijvie 828, spinazie 1132, postelein 1226, tomaten 1.421.86, rabarber 5.50—18. asper ges 771.66, aardbeien 5692 ct. p. doos, perziken 1234. sperciebonen 2.32—2.58. bloemkool IA 50—68. I 3545. II 20—31. komkommers 23-40 worteltjes 30—53, radijs 11—16." selderie 2—8. selie 1—3, sla 3—9. oude aardappelen 12.3013.20. nw. grote aardapp. 19—24. kleine 12—17 BEVERWIJK, 4 Juni. Aardbeien, per slof 57.10; idem per doosje 55 1.26; asperge wit 1.50—1.95; idem blauw 1.15—1.40; bloetnkool 1 A 35 67 idem 1 2745, bospeen 2252, bosuien 512, doppers 1.201.25, dubb. stamb. 2.60. komkommers 18 36, peulen 901.20, postelein 30 38, sla 38, stoofsla 614. spinazie 10—36. rabarber 511, radijs 710. toomaten 1.701.80, snijbonen 1.25 —2.00. GROOTEBROEK. 4 Juni. Aan- gevoerd: 275.000 kg aardappelen: Eerstelingen groot 22.3023.60, klein 19.40—21.60, kriel 14.90—18.50. rode Eerstelingen 24.60—27.40. 3000 stuks meirapen 1.10. 100 st. bloemkooll I 43. 300 bos wortelen. bospeen 2832 PURMEREND. 4 Juni. Schotse muizen 1625, slabonen z. dr. 315, stamsnijbonen 230—265, tuinbonen 5d, peulen 75110, doperwten 40 55, bloemkool 568, spinazie 5.50 40, postelein 2431, sla 37.50, an dijvie 1628, rabarber 5.5013. bos peen 3859; prei 15—28; aardbeien 140—375. NOORD SCHARWOUDE. 5 Juni. Aangevoerd: 11.000 kg rabarber 5.50 6700 kg aardappelen: eerstelingen 21.20—22.60, kleine 13.90—16.10. rode eerstelingen 22.20. kleine 10.60 LANGEDIJK. 5 Juni. Aange voerd: 112.000 kg aardappelen 20.90 —23.50, kleine 17.30—19.80; 10.000 kg rabarber 5/0; 100 kg tomaten 171 173; 50 kg uien 30. Het Finse ministerie van bui tenlandse zaken maakte bekend, dat de Sovjet-Unie besloten heeft af te zien van een deel der door Finland te verrichten herstelbe- talingen. De waarde van het he- drag der kwijtgescholden betalin- gen is ongeveer honderdtachtig millioen gulden. Het besluit moet, volgens de des- betreffende Russische verklaring, „gezlen worden tegen de achter grond van het initiatief, dat in deze kwestie door de drie communisti- j sche ministers in het Finse kabinet genomen is". Het besluit van de Sovjet-Unie wordt in Helsinki toegejuicht. Fin land zou 789.000.000 gulden aan her- stelgoederen. gebaseerd op de prij- zen van 1938, in 8 jaar tijds van 1944 af hebben moeten betalen. Aan de andere kant wordt het besluit van de Sovjet-Unie in Hel sinki uitgelegd als een gebaar om de communisten te helpen bij de algemene verkiezingen op 1 en 2 Juli a.s. Verder hebben Finse regerings- kringen Donderdagavond bekend gemaakt, dat de Sovjet-Unie aan Finland een krediet van 5.000.000 dollar heeft aangeboden. Deze kringen verklaarden, dat het krediet waarschijnlijk een korte looptijd zal hebben, waarschijnlijk voor een jaar, met twee percent interest. Men neemt als vrijwel zeker aan, dat de Finse regering het Russische aanbod zal accepte- ren. Het Zweedse crediet van een milliard kroon aan de Sowjet-Unie zal verminderd worden tot minder dan 300 millioen kroon. Dit besluit werd vandaag door het Zweedse parlement genomen. Politieke waarnemers voorspel- den, dat als gevolg van deze maat- regel het Zweeds-Russische han- dels- en credietpact zijn betekenis zal verliezen. Bij de overeenkomst, welke 10 December 1946 van kracht werd, werd Rusland het grootste crediet verleend, dat ooit door Zweden is goedgekeurd. GETROUWD: P. J. SCHERMER en G. P. A. SCHERMER— BRUNING, die mede namens we- derzijdse familie harte lijk dank zeggen voor de belangstelling bij hun huwelijk. Amersfoort, Pr. Marielaan 30. ttttttttttvtvttw Op de 25ste Juni a.s. hopen onze lieve ouders en grootouders B. v. d. MAAT C. v. d. MAAT-KOOIMAN de dag te herdenken, dat zij voor 35 jaar in de echt werden verbonden. Dat God hen nog lang moge sparen is de wens van hun dankbare kinderen en kleinkinderen. Oudorp: C. v. d. Maat T. v. d. Maat-de Haas Keesje en Ria Egmond-Binnen: G. Boendermaker A. Boendermaker- v. d. Maat Berri en Corrie Heiloo: P. v. d. Maat T. v. d. Maat-Bot Keesje en Tineke R. v. d. Maat en Verl. J. v. d. Maat en Verl. Amborawa (N.O.I.) B. v. d. Maat en Verl. E. v. d. Maat W. v. d. Maat C. v. d. Maat Heiloo, Westerweg 125 c *v* *4* *4+ *J* *4* 4* D ANKBETUIGIN G Hiermede betuigen wij onze oprecht hartelijke dank aan alien, die de dag van onze 45-jarige echtvereniging tot een on- vergetelijke dag voor ons hebben gemaakt. D. MOSCH N. MOSCH-MOOY Warmenhuizen, Juni '48. Dorpsstraat 176. Hartelijk dank aan Kath. Thuisfront van Burgerbrug ook namens mijn zoon in Indie voor het Telefoon- gesprek op 22 Mei j.l. Fam. KOOIJMAN Zijpersluis. Wij betuigen onze harte lijke dank, voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij de viering van ons Gouden Huwe- lijksfeest en ons Huwe- lijksfeest, in het bijzonder aan de buren en het Fan- farecorps. K. Blokker T. Blokker-Mooy G. Meyer L. Meyer-Blekker Limmen, Juni 1948. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank aan familie, buren en kennis- sen voor de grote belang stelling bij ons 40-jarig Huwelijksfeest ondervon den. In 't bijzonder aan de bakker en de slager en de heer Tiebie en perso- neel voor de goede ver zorging van de feestdag. A. GIELING M. GIELING- VAN DUIN Kalverdijk, G Juni 1948. 68 Tandarts te Bergen N.H. is van 7 Juni af weer te N.V. De Alkmaarsche IJzer- en MetaalgieteriJ te Alkmaar vraagt een als tijdschrijver(ster) Brieven met vermelding van opleiding worden gaarne spoedig ingewacht. GEVRAAGD: Leeftijd 16—18 jaar. Kanaalkade 60, Alkmaar. VOOR DIRECT gevraagd voor magazijn- en loopwerk. Leeft. plm. 18 jr Electrotech. Groothandel HOFPLEIN - ALKMAAR Gevraagd wegens vertrek in mil. dienst een Adres C. J. VAN VELZEN Rijksstr.weg A 355. Heiloo R.K. JONOEMAN, 24 jaar biedt zich aan als Verte- genwoordiger (rijwielen. electric., of ijzerwaren). - Br. onder no. 8522 Bur. van dit blad. Gevraagd: voor het seizoen. Intern. SCHOORL Biedt zich aan Chauffeur R.K. Liefst in omgeving Alkmaar. Br. onder no. 14362 bur. van dit blad. SCHRIJFWERK gevraagd voor de avond- uren. Br. onder no. 8523 Bur. van dit blad. ARTS ALKMAAR Oudegracht 146 - Alkmaar van 7 Juni t. e. m. 15 Juni Voor spoedgevallen A. C. VERWOL, Steijnstraat 8. AARDAPPELROOIER gevraagd bij J. Bijpost, Bovenweg 21, St. Pancras B.z.a.: net R K. meisje als werkster voor enige dagen in de week. Westerweg C 165, Heiloo. GROOTHANDEL zoekt een accurate aankomende Prettige werkkring. Goede salariering. Br. onder no. 14382, bur. van dit blad. HANDELSKANTOOR vraagt voor lichte kantoorwerk- zaamheden Brieven onder no. 14395, bur v. d. blad Op Hand, kantoor met vele perspectieven kunnen ter opleiding geplaatst worden. Eigenh. geschr. brieven onder no. 14386, bureau van dit blad. GROOT HANDELSKAN TOOR vraagt enigszins adm. onderlegde bij voorkeur bekend met tvpen en boekhouden. Brieven met opgaaf van ref.. dipl: etc. onder no. 14385. bur. van dit blad. Gooi het oud papier niet weg. Bewaar *t voor Liefdewerk Oud Papier U doet er een goed werk mee! Even een bericht je of te- lefoontje aan: G. J. Gene- faas, Verdronkenoord 57, Alkmaar, tel. 2385 en het komt in orde.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5