Concours te Hoogkarspel Naar verwezenlijking van Pauselijke gedachten Cafehouders krijgen prettige kermis ALKMAAR EN Consonanten en dissonanten DEN HELDER EN OMSTREKEN Encycliek-herdenking van de K.A.B. Grote sportdag te Ursem Riolering wordt hersteld Laatste nieuws Marktberichten PAG. 2 ■MIEU'W NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 7 Juni 1948 Het Bath-elftal f WEINIC EERSTE PRIJZEN Michael en Anne trouwen Donderdag Joden op Cyprus in hongerstaking ZEILBOOT VERCAAN? Met drie jongelui aan boord Hoofdprijzen Staatsloterij RAAD URSEM Van Mook nodigt Hatta uit massa. VROLIJKE NKJB-AVOND Besluit het Winter- programma Nu de voetballers uit Bath spoe- dig naar Alkmaar komen Don- derdagavond arriveert het gezel- schap Engelsen lijkt het ons goed de opstelling en enige bijzonder he- den omtrent het elltal der Bath- City, dat Zaterdagavond tegen het elftal der Aikmaarse Boys en Zon- dagavond tegen dat van Alcmaria Victrix speelt, te publiceren. Het elftal van onze gasten moet zeer sterk geacht worden en onze Aikmaarse verenigingen zullen ze- ker het beste spel moeten ont-' plooien om enlg succes te kunnen bereiken. Zie hier dus de opstelling van 't elftal en enige bijzonderheden der spelers: Woodley Stevens Smith R. Marshall Smith Onslow Browne McCulloch Mills Doughty Barley Keeper Woodley is momenteel speler-directeur van de club. Speel- de vroeger in Derby-County, won Cup final Medal in 1946. Speelde daarvoor in Chelsea. Speelde 21 In ternationale wedstrijden voor Enge- land tegen alle Europese elftallen. Rechtsback Stevens: een plaatse- lijke ontdekking. Leerde voetbal- spelen in dienst. Een speler waar veel van verwacht wordt. Linksback Smith (R.): een plaat- selijke kracht, brak enige tijd gele- den zijn arm en heeft daarna nog niet gespeeld. Rechtshalf Marshall: een zeer goed speler, die vroeger in Cardiff City en Sheffield United speelde. Midhalf Smith (H.): een van de beste Centre-halves van de Sout hern League. Speelde in Leicester City. Linkshalf Onslow: Ook een ont dekking uit de oorlogstijd, met gro- te kwaliteiten. Rechtsbuiten Doughty: laatste aanwinst van Bath; 18 jaar, doch reeds een zeer goed speler van het eerste elftal. Rechtbinnen Browne: speelde vroeger in Aston Villa. Opereerde in 66 vluchten boven ons land ge- durende de oorlog. Een speler met buitengewone balcontrole. Midvoor McCulloch: speelde vroeger in Derby County en Brent ford. Speelde 10 Interlandwedstrij- den voor Schotland. Een groot ar tist met de bal. Iemand die altijd met zijn hersens speelt. Linksbinnen Millis: een van de jongere speler van Bath, waarvan veel verwacht wordt. Linksbuiten Barley: speelde voor Hampshire Countv. Kwam naar Bath met de Admiralty tijdens de oorlog en speelt op alle plaatsen in het elftal. behalve keeper. Reserve Dransfield: speelde in Chesterfield. Soeelt het langst in Beth (sinds 19351. Trainer is Nuth: speelde 18 sei- zoenen voor Bath en is nu al 10 sei- zoenen trainer van de club. Er komen v'er bestuursleden mee n.l.: Shute. Brown. Guest. Morti mer. DEMONSTRATIEMIDDAG ST. DOMINICUSGROEP Als straks de vacanties weer be- ginnen, willen de verkenners weer gaan kamperen; tot de verre voor- bereiding daarvan behoort het ver- stevigen van de Verkennerskas. Hiertoe, en mede, om de belang stelling van ouders e.a. te trekken, hield de St. Dominicusgroep I gis- termiddag in het H.K. aan het St. Jorislaantje een demonstratle, wel- ke door vele ouders, huisgenoten en andere belangstellenden werd bijgewoond. De tentoonstelling in het H.K.- gebouw gaf een overzicht van het verkennersleven, vanaf het welp- zijn tot de voortrekkers-tijd; dat de zelfwerkzaamheid van de ver kenners hier wordt aangekweekt, bleek uit veel van wat geexposeerd werd. In een hoek van het terrein trok „de koele Hole" eveneens veel be- langstelling; de poffertjes vlogen weg en geen wonder, want de zoete geur had zich over heel het terrein verspreid. Op het terrein hadden de verkenners een seintoren ge- bouwd van pioniershout en ver- schUlende oefeningen werden ge- demonstreerd. De ouders hadden voorts gele- genheid met de aalmoezenier Pater Meyer en zijn leiders en leidsters 'n praatje te maken. Nadaj de welpen 'n aardig ka- bouterspel hadden opgevoerd en de verkenners een grappige neger- dans, kwam het einde van de goed geslaagde demonstratie-middag. GEVONDEN VOORWERPEN 23E VERANTWOORDING HONGARIJE Vorig totaal f 973.05 N.N. - 10.- M. de B. te B. - 2. f 985.05 Zeer uitgebreid pakket le- vensmiddelen van fam. P. V. te O. 10 blik Meat hash, 3 scheer- zeep, van N.N. Tabak, iliee, suiker en div. biikken van mevr. F. te A. Uitgebreid pakket levens- middelen van Fam. S. te S. 1 speciaal geadresseeid pak ket. Zeep, 4 biikken, koffie en thee van S. te A. 4 st. zeep, suiker, thee en boter van N.N. 1 kaasje van C. B. te B. Maizena, thee en toiletzeep van N.N. Uitgebreid pakket van M. de B. te B. GESLAAGD GFZINSHULP WIT-GELE KRUIS Bij het te Alkmaar gehouden exa- men voor gezinshelpster van het Wit-Gele Kruis, waaraan de leer- lingen van de lste opleidingscursus deelnamen, slaagden 11 leerlingen. 2 leerlingen werden afgewezen. De geslaagden zijn: A. Bloothoofd Heerhugowaard; M. Bijman, Op- meer; A. Dol, Ursem; L. Hoedjes, Oterleek; C. Hoedjes, Alkmaar; N. Schouten, Alkmaar; A. Steeman, Alkmaar; E. Steeman, Alkmaar; G. Zwemmer, St Maartensbrug- B. Blokdijk, Heerhugowaard en R. v. de Broek, Alkmaar. Het theoretische deel van de 2e opleidingscursus aan de katholieke huishoudschool te Bergen zal einde Juli geeindigd zijn waarna de leer lingen gedurende 3 maanden prak- tijkwerk doen. Omstreeks Novem ber a.s. zal dus het examen voor deze leerlingen worden afgenomen. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN D. A. W. In de Aikmaarse Overdekte or- ganiseerde D.A.W. Zaterdagavond onderlinge zwemwedstrijden. De opkomst van de adspiranten was redelijk goed, terwijl de ouderen grotendeels verstek lieten gaan. Voor een deel was dit te wijten aan de polowedstrijd, die het eerste ze- vental buiten de stad moest spelen. In het algemeen waren de gemaakte tijden redelijk goed, De uitslagen zijn als volgt: Rugslag 25 m.: meisjes: 1. T. Schats, 21.8 sec.; 2. P. Rentenaar, 23.4 sec.; 3. N. Timmerman 24.9 sec dames 50 m.: 1. T. Roodt, 46.1 sec.; 2. L. Verheul, 46.2 sec.; 3. H. Boxem 46.6 sec jongens 50 m.: 1. A. Boom- gaard 42.3 sec.; 2. N. Hoogvorst 42.6 sec.; 3. H. Willemse, 44 sec. Schoolslag: 50 m.: meisjes: 1. T. van Latum 44 sec.; 2. F. Rentenaar, 48.5 sec.; 3. R. v. v. Latum, 45.2 sec.- dames 100 m.: 1. H. Boxem, 1.37 m 2. J. Piersma, 1.41.5 m.; jongens 25 m.: 1. C. Eijkelenburg, 24.7 sec.; 2. J. Visser, 28.2 sec.; 3. R Verbaan, 28 sec.; jongens 50 m.: 1. A. Boom- gaard, 42.3 sec.; 2. B. de Jong, 43.2 sec.; 3. H. v. d. Pol, 43.3 sec.; heren 100 m.: 1. W. Bloothoofd 1.38.1 m.; Borstcrawl: meisjes 25 m.: 1. T. Schats, 18.8 sec.; 2. V. Koordes 23 sec.; 3. H. Timmerman, 25 sec.; meis jes 50 m.: 1. T. v. Latum, 33.4 sec.; 2. L. Verheul, 36 sec.; 3. T. Vormer, 37.9 sec.; jongens 25 m.: 1. H. de Jong, 16 sec.; 2. H. de Graaf, 17.8 sec.; 3. J. Cloeck, 21.2 sec.; jongens 50 m.: 1. H. Willemse, 31.7 sec.' 2. A Boomgaard 32.4 sec.; 3. B. Ek- kel 36.9 sec. PROPAGANDA - VERGADERING Donderdag 17 Juni houdt de afd. Alkmaar van de K.V.P. in ..Victo ry" een propaganda-bijeenkomst, met als spreker de heer Sybesma, die speciaal over het Indonesische probleem het woord zal voeren. Men^reservere deze avond voor de RAADSVERGADERING De eerste raadsvergadering on- der leiding van burgemeejter Mr. Dr. K. J. Wytema zal, naar wij vernemen, Donderdag 17 Juni wor den gehouden. A.F.C.-NIEUWS Alkm. Boys adsp.—A.F.C. adsp. 3-2 Dat was jammer, terwijl jullie zeker een gelijk spel hadden ver- diend. Maar alles is nog mogelijk, daarom alles op alles. De navolgende personen kunnen nog een kaart NederlandZweden afhalen bij Jaap Smit, Nieuwe- sloot 97; f 2.50 B. Telleman; T.C. a f 3.75: P. Tijm, J. v. Leeuwen, Th. en L. Wentink, C. Laas, Jb. Swart T.C. G. Kuilboer en Rietveld. Wij vertrekken in A.F.C.-verband met de trein van 5.10 uur en gaan dan gezamenlijk naar het Stadion. Da leiding is in prima handen. Dus succes verzekerd. Daarom alien, die heen gaan. veel plezler toegewenst en de thuisblij- vers veel genoegen voor de radio. Volgende maal bent u aan de beurtl De P.P.C.-er. over het tijdvak van 15 tot en met 31 Mei 1948 1. Gedeponeerd aan het Bureau van Politie te Alkmaar en aldaar te bevraeen op Maandag. Woens- dag en Vrijdag van 11.30 tot 12.30 uur. Vulpen; diverse portemonnaies met en zonder Inhoud; 3 bankbil- jetten: zakdoek: kinderschoentjes, sleuteltje van rijwielslot; badhand- doek met zwembroek: gebloemde ceintuur; schroevendraaier; man- telceintuur, rozenkrans. manchet- knoop. rugpand blouse, kinder ro zenkrans. 4tui, gewicht. paar he- renhandschoenen, sleutels aan ring. glac6 handschoen. militaire baret met shawl, deursleutel, haar- lint. 2. Als gevonden aan het Bureau van Politie aangegeven. alwaar op bovengenoemde tijdstippen het adres van de vinder is te bekomen: Zilveren kettinkje met medaille, nieuw springtouw. duimstok, da- mesDolshorloge, tas met inhoud, kindertuigje. diverse portemon naies met en zonder inhoud. paar kinderschoentjes, kinderkruiwa- gen. alpinomuts. sleutelbos, vulpen in £tui, halsketting met hangertje, zilveren broche. armband, bank- biljet, zilverbon, zakmes, kinder- schoentje, kindersokje armbandje. diverse boekjes, gereedschap, kin- derjurkje. vulpen, bankbiljet, alpi nomuts. broche, zilverbon, rozen krans. tekenpasser. rieten mandje, paar gymschoenen, knipmes, lede- ren hondenriem en halsband, 2 do zen spelen. sigarenaansteker, acte- tas, windjack. broche. actetas, tas, gymschoen, kinderbril. muntbiljet, polshorloge. kinderbroekje, hand- schoenen, kip, pakje shag, zeil, vul pen. jongensjasje, parapluie, rol- letje dubbeltjes. kerkboekje, kip- penringen, oorbel. zak mais. POLITIE-VARIA Zaterdagmiddag viel een 4-jarig jongetje in het water van de Nieuw- landersingel Hij werd door de 14- jarige J. B. op het droge gebracht. De politie zorgde er voor, dat het ventje in de ouderlijke woning in de Rippingstraat kwam. Op het kruispunt Langestraat KoorstraatSt. Laurensstraat vond Zaterdagmiddag een aanrijding plaats tussen 2 auto's, een komende van de Langestr.. de andere vanaf de Koorstr. Tegelijk kwamen zij bij het kruispunt. Ondanks krachtig remmen, kon een aanrijding niet worden voorkomen. Beide auto's werden beschadigd. De remmen waren in orde, p v. werd opgemaakt MANDOLINE VERENIGING „GITA MANDO" „Gita Mando" behaalde 6 Juni j.l. op het Nat. Mandolineconcours te Utrecht een eerste prijs met 291 punten in de eerste afdeling. De toekening voor een eerste prijs was minstens 260 punten. Het succes dezer vereniging is des te groter, daar zij voor de eerste keer in ge- noemde afdeling uitkwam met haar dirigent, de heer R. Wasse- naar (uit Hoorn). die circa vijf maanden de leiding heeft. BURGERLIJKE STAND Geboren: Anna L„ d. v. J. de Jonge en W. L. du Pont; Rob, z. v. M. J. Ruiter en T Stroet; Maria A. C. d. v. J. Louter en A. J C Bruin: Hendrik, z. v. J. de Mare en G. Poeste; Trijntje. d. v. E. Bouma en K. v d. Veen; Ingeborg. dochter van J. Meerman en E. Schroder. Getrouwd: Cornells Rijswiik en Catharina Plomp: Theodorus P van Wijk en Maria G. de Munk: Wer ner F. Uhl en Clazina T. Denijs: Frederik Kaarsemakerrs en Aaltje Spaans; Jacob Hop en Bleike Draayer. Overleden: Johannes J. de Roov oud 61 jaar, weduwn. van C. J. Homan; Gerrit de Winter, oud 79 jaar, weduwn. van M. F. Le Roy; Anna E. Korpershoek. oud 85 jaar, wed. van J. van Berkum. LIMMEN. Voor het te Haarlem gehouden examen slaagde onze plaatsgenote C. C. Stuifbergen voor het Gezellendiploma Dameskapster. TEN BATE VAN DE NIWIN SINT PANCRAS. Dinsdag- avond a.s. zal er op 't Vroneterrein een voetbalwedstrijd gespeeld wor den ten bate van de Niwin. Het zal gaan tussen het Overheidspersoneel w.o. rijkspolitie, P.T.T. en het ge- meentepersoneel, en de Midden stand, w.o. de winkeljers, kolenboe ren enz. De meeste van deze mede- spelers hebben nog nooit of slechts een enkele keer gevoetbald en dus wie wil lachen komt Dinsdagavond. De entreekosten die betaald moeten worden, komen ten bate van de Ni win. E HOOGKARSPEL is gisteren de eerste dag afgewerkt van het concours van de R.K. Bond van Harmonie en Fanfare- corpsen in Noordholland, dat Zaterdagavond ingeleid werd met een geslaagde openingsavond en de gebruikelijke officiele ver- welkoming. ST. GEORGE I (Spierdijk)- 1—2 -HSV I HEILOO. Voor de Noordhol- landbeker werd bovengenoemde wedstrijd in Spierdijk gespeeld en verdiend door HSV gewonnen. Het HSV-elftal heeft over alle linies voldaan. Een kwartier na de aan- vang wist Schuijt uit 't fraaie com- binatje te scoren 10. Met deze stand kwam de rust. Na de thee een gelijkopgaande strijd. 15 minuten voor het einde scoorde St. G. de ge- lijkmaker 11. Vijf minuten later scoorde bij 'n snelle aanval van HSV de linksbuiten met 'n pracht schot 12. Door deze overwinning plaatste HSV zich in de kwartfinale. OPENLUCHTSPEL HEILOO. Dinsdagavond a.s. om 20 uur repetitie in het Brunogebouw voor alle speelgroepen. De regie verzoekt ons de medespelenden er op attent te maken, dat trouw repe- titiebezoek een eerste vgrejste is! Door geregeld repeteren alleen is het voor de regie mogelijk een be- hoorlijk geheel te vormen. Het Openluchtspel Comite vraagt nog enige oudere dames en heren Men kan zich opgeven bij de, heer A. Borst t. o. R.K. Kerk. „HEILOO'S LUCHTPOST" HEILOO. De wedvucht St. Quentin welke gevlogen werd met 75 duiven op 30 Mei j.l., gaf voor de leden van H. L. de volgende ver- enigingsuitslagen: 1. Hoed-de Vries 1 2 5 6 8 20; 2. Pater-de Goede 3 4 11 17; 3. H. Bakker 7 12; 4. R Middeburg 9 13; 5. A. W. Jensen 10 18; 6. W. J. Hooy 14; 7. W. Groot 15 16; 8. N. Groot 19 21. Duiven wer den gelost om 11 uur. De snelste duif was binnen om 16.16.35, met 'n snelhejd van 1021,6 meter per mi- nuut. Toen de jury, bij monde van de heer M. Kley, de robuste oud-ka- pelmeester van het 7e Reg. Inf., op het Raadhuis te Hoogkarspel tij dens de openingsplechtigheid me- dedeelde. dat er streng geoor- deeld zou worden. bleek dit geen loos gezegde te zijn. Het is geen eerste prijzen-regen geworden en het waren tenslotte maar 5 van de 14 mededingende corpsen die deze palm der overwinning kon- den wegdragen, t.w. Crescendo de Weere-Hoogwoud. dir. P. v. Wes tern St. Pancratius. Blokker. dir Leo Koning, Muzieklust Obdam, dir. Leo Koning, St. Caecilia Haar lem, dir. S. Noom en St. Caecilia Heiloo, dir. L. Oly, de laatste met het hoogste aantal punten. Hier- mede bleek wel duidelijk, dat de Jury het toekennen van een eerste prijs niet als lets vanzelfsprekends beschouwde en deze niet gemakke- lijk liet verdienen. ongetwijfeld een van de gunstige zijden van dit concours. Over het algemeen kan gezegd worden dat er deze Zondag behoorlijk soms zeer behoorlijk, ge- musiceerd is, doch nergens is het tot een verbluffende. opvallende prestatie gekomen. Het bleef bij de qualificaties goed en minder goed. Er waren directeuren. die hun ko- ren heel beschaafd doch in hun overdrijving te beschaafd lieten spelen. hetgeen bij dilettanten wat de toonvorming betreft, zeer ge- vaarlijk kan zijn, zodat het gezond spontane verloren ging en het ge heel een levenloze en onbestemde kleur kreeg, hetgeen ongetwijfeld bij deze jury punten gekost zal hebben. Soms werden ff passages met ongeveer dezelfde klanksterk- te behandeld als pp gedeelten. An- deren daarentegen huldigden het oude systeem en lieten hun koren we} spontaan, doch te sterk en te ruw spelen, ofschoon deze laatsten gelukkig in de minderheid waren. Een enkele volgde de gulden mid- denweg en paarde gezonde muzi- kale uiting aan beschaafde, be- heerste klankproductie, het ideaal van elk serieus studerend korps. Al met al is er echter zeker niet slecht gemusiceerd en behoeft ook menige 2e prijswinnaar zich over de gegeven prestaties niet te ge- neren. De organisatie van deze concoursdag was perfect in orde en het bestuur en mede\yerkers komt daarvoor veel lof toe. Alleen het tempo vdh de jury had vooral in het begin wel wat opgevoerd kunnen worden. Dit was wel wat te veel adagio en te weinig andan te! Een concoursdag van 11 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds met korte onderbreking, is wel wat te veel gevergd van het geduld en uithoudlngsvermogen van de luis- teraars. Ook de orde bij de mars- wedstrijd. zoals de politie ons me- dedeelde, liet .wel iets te wensen over, vooral van de zijde der mu- zikanten die hun eigen kunstbroe- ders in de weg liepen. Het weer heeft zich gelukkig vrij goed ge houden, al dreigde en stormde het wel eens, zodat deze concoursdag voor het grootste gedeelte ook wat de belangstelling van het publiek betreft, uitstekend geslaagd ge- noemd mag worden. St. Caecilia uit Heiloo behaalde ook in de ere- wedstrijd het hoogste aantal pun ten. Wij laten hieronder de uit slagen volgen van Mars-, Concert- en Erewedstrijd. De normen voor de concertwed- strijd waren: 3e prijs minimum 228 pt; 2e prijs minimum 294 pt; le pr. minimum 336 pt. Uitslagen van de mars-, concert, en ere-wedstrgd Marswedstrijd: Laus Deo. Aalsmeer 91 pnt., 2e pr. St. Caecilia, Lutjebroek 90 pnt., 2e pr. Crescendo, Weere 98 pnt., le pr. St. Gregorius, Nibbixwoud 98 pnt., le pr. St. Pancratius, Blokker, 100 pnt., le pr. Crescendo. Assendelft 94 pnt., 2e pr. St. Caecilia, Haarlem 103 pnt., le pr. Crescendo, Bovenkarspel 91 pnt., 2e pr. Muzieklust, Obdam 94 pnt., 2e pr. Tamboers wedstrijd: St. Caecilia, Lutjebroek 98 pnt., le pr. St. Caecilia, Haarlem, 100 pnt., le pr. Crescendo, Bovenkarspel, 103 pnt., le pr. ConcertwedstrUd 3e afd. Fanfare: Laus Deo, Aalsmeer. dir. J. v. d. Zwaard, 298 pnt., 2e prijs. 3e afd. Harmonie: St. Caecilia, Lutjebroek, dir. P. Morsch, 296 pnt., 2e pr. 2e afd. Fanfare: St. Gregorius, Waarland, directeur C. Peetoom. 298 pnt., 2e pr. Crescendo. Hoogwoud, dir. P. van Westen. 340 pnt.. le pr. 2e afd. Harmonie: St. Gregorius, Nibbixwoud, dir J. Vriend, 306 pnt., 2e pr. Excelsior. Limmen. dir. E. Peetoom, 321 pnt.. 2e pr. le afd. Fanfare: St. Pancratius. Blokker, dir. Leo Koning. 341 pnt., le pr. St. Caecilia. Heiloo, dir. L. Oly, 368 pnt.. le pr. Crescendo. Assendelft. dir. G. Lands man. 319 pnt., 2e pr. le afd. Harmonie: Harmonie, Zaandam, dir. S. Kruit. 318 pnt.. 2e pr. St. Caecilia. Haarlem, dir. S. Noom, 364 pnt., le pr. Afd. uitmuntendheid Fanfare- Apollo. Langendijk, dir. L. Oly, 325 pnt., 2e pr. Afd. uitmuntendheid Harmonie: Crescendo Bovenkarspel, dir W Keppel. 277 pnt., 3e pr. Ere-afd. Fanfare: Muzieklust. Obdam. dir. Leo Ko ning, 341 pnt., le pr. Officieel wordt te Athene gemeld, dat ex-koning Michael van Roeme- nie en prinses Anne de Bourbon- Parma op 10 Juni te Athene in het huwelijk zullen treden. De ex-koning en de prinses zijn Zondagavond om 23.30 per vliegtuig uit Geneve naar Athene vertrok- ken. Ze reizen met een Amerikaans DC-4 transportvliegtuig, en zijn ver- gezeld van prins Erik van Denemar- ken (de oom van Anne) en verschil- lende leden van Michael's staf. 24.000 op Cyprus door de Engel sen gei'nterneerde joden hebben een hongerstaking van vier en twintig uur aangekondigd in verband met het verbod voor weerbare joden om naar Palestina te vertrekken. Zij hebben zich telegrafisch tot de secretaris-generaal der V.N. Trygve Lie, gewend, om Voor de gevolgen van het verbod te waarschuwen. Baarn, 7 Juni. Drie circa 20- jarlge jongelui twee meisjes en een jongen die Zondagmorgen met een kleine B.M. „Jan van Gent" van Baarn uit op het IJsselmeer gin- gen zeilen, waren vanmorgen nog niet teruggekeerd. Het laatst heeft een andere zeilboot de „Jan van Gent" waargenomen Zondagmiddag om half 4 onder de kust van Har- derwijk. Men vermoedt, dat de jon gelui door de sterke wind die gis- teravond kwam opzetten zijn over- /allen en vreest een ongeluk. 's GRAVENHAGE, 7 Juni. Hoofd prijzen: f 20.000: 12296; f 1500: 18484; f 1000: 18720. ONDANKS de krachtige opwekking, door het bestuur van de kring Anna Paulowna tot alle daarbij behorende leden van de K.A.B. gericht, was de opkomst bii de met zoveel zorg voor- bereide encycliekherdenking ver beneden de verwachtingen. Het past niet in het kader van dit overzicht dieper op de rede- nen van de geringe belangstelling in te gaan. We signaleren slechts een betreurenswaardig feit en willen hopen dat de acti- viteit, speciaal door de Helderse leden van de K.A.B. in het af- gelopen winterseizoen gedemonstreerd, niet is gedaald tot het peil waarop men vorig jaar aan de bewustwording van de nood- zaak tot een krachtig organisatieleven is gaan bouwen. Op de met vlaggen, palmen en emblemen versierde speelplaats van de R.K. Meisjesschool spraken de weleerw. pater Engelbertus O.Cap. en districtgbestuurder L. J. van Jaars\teld dus voor een klein gehoor, dat gewezen werd op de grote betekenis van de Pauselijke encyclieken Rerum Novarum en Qudragesimo Anno, voor heel de maatschappij, maar vooral voor de arbeidende Ere-wedstriid Crescendo. Weere-Hoogwoud, dir. P v. Westen. 96 pnt. St. Pancratius. Blokker, dir Leo Koning, 97 pnt. Muzieklust. Obdam, dir. Leo Koning, 104 pnt. St. Caecilia, Heiloo, dir. L. Oly 127 pnt. V. URSEM. Vrijdagavond was de gemeenteraad in voltallige vergade- ring bljeen. Mededelingen en ingekomen stukken De voorzitter, burgemeester Nolet doet mededeling, dat er een rede- lijke kans bestaat, dat toch nog 4 woningen zullen mogen worden ge- bouwd. inplaats van twee. Goedge- keurd is de verordening op de ver- makelijkheidsbelasting. Het voorstel tot verhoging van het presentiegeld der leden van de raad van f 3 op f 5 heeft bij Gedeputeerde Staten geen genade kunnen vinden. Beslo- ten wordt alsnog bij Gedeputeerde Staten op verhoging aan te dringen. Van de inspecteur van de Volksge- zondheid werd bericht ontvangen, dat de woning te Rustenburg, voor- heen bewoond door Bakker, in een dusdanig slechte toestand verkeert, dat onbewoonbaarverklaring nood- zakelijk is. Aldus wordt besloten. GEMEF.NTE-AMBTENAREN FORESTERS (Veteranen) 0—2 HEILOO. Zaterdagavond speel de het gemeente-ambtenaren elftal tegen de veteranen van Foresters. Het is 'n aardige en aantrekkelijke strijd geworden. Als bijzonderheid kunnen wij het medespelen van Burgemeester Kalff vermelden. De burgervader bezette de spil-plaats. De elftallen waren als volgt samen- gesteld: Vennik, M. v. Steeg, N. Mul, v. d. Sande, Burg, Burgemeester Kalff, H. Oets, Jensch, J. Peeman, A. Pee- man, G. Teitsma en J, Bartelomey. Foresters: Ter Buurkes, Vos, v. Dijk, P. v. Steeg, v. d. Blom, Pes- ser, Dr. Hoolwerff, Waterval, P. Greeuw, de Kler en Co v. Zaal. Het was 'n gelijkopgggnde strijd. De eerste aanvallen waren voor de gem. ambtenaren maar zij konden geen goals scoren. Bij een van de F-aanvallen werd uit 'n goede com- binatie op links door v. Zaal ge- scoord, 0—1. Tot de rust kwam hier in geen verandering. Na de rust waren de gemeente-ambtenaren hoofdzakelijk in de aanval maar bij gebrek aan 'n schutter liet de ge- lijkmaker op zich wachten. Plotseling valt F. aan en uit 'n goede voorzet wist dr. Hoolwerff onhoudbaar te scoren 02. Met deze stand kwam het einde. Vergoeding lager onderwijswet Er wordt een voorschot vastge- steld op de vergoeding ingevoige de lager onderwijswet voor de r.k. bijzondere school. De voorzitter deelt mede, dat het voor de St Bavoschool noodzakelijk is, een centrale verwarmingsketel aan te schaffen. B. en W. stellen voor een bedrag van f 4200 als ren- teloos voorschot hiervoor beschik- baar te stellen. Dit voorschot zal dan bij de vijfjaarlijkse afrekening in 1949 worden verrekend. Hierte- gen bestaat geen bezwaar. Subsidie-aanvragen In Hoorn wordt opgericht een r.k. lyceum. Er wordt een subsidie van f 200 per leerling per jaar gevraagd. De raad heeft niertegen geen be zwaar, met beding, dat per leerling geen groter bedrag wordt beschik- baar gesteld. dan het bedrag het- welk is verschuldigd voor de rijks- middelbare scholen. Aan de tuinbouwcommissie Noord -Holland wordt een subsidie ver- leend van f 25. Een verzoek van de federatie Nrd Holland van de Vereniging voor Vreepidelingenverkeer om een sub sidie van 1 cent per inwoner met een minimum van f 25, werd afge wezen, omdat Ursem niet zoveel na- tuurschoon heeft, dat het vreemde- lingen zal trekken, uitgezonderd dan de vissers. Doch die komen toch wel, merkt de voorzitter op. B. en W. stellen voor op het ver zoek van de proefscjjooltuin „West- Friesland" te Hoorn om een subsi die, afwijzend te beschikken. Hoe- wel B. en W. het algemeen weten- schappelijk doel van deze instelling begnjpen, achten zij het directe be- lang voor Ursem niet zodanig dat een subsidie billijk is. Dit stand- punt bevreemdt de heer Langereis. Hij is van mening, dat er voor Ur sem wel degelijk een belang inzit. Van de genomen proeven wordt im- mers door de tuinders geprofiteerd. De voorzitter bestrijdt deze op- vatting. Volgens hem zijn er dan nog wel grotere proeftuinen die be- tere proefnemingen kunnen ver- richten. De heer Langereis zegt hierop, dat de proefschooltuin tc Hoorn meer in streek-verband werkt. De heer Seyts merkt op, dat door de leerlingen der tuinbouwscholen excursies naar de proefschooltuin worden gemaakt en adviezen aan de tuinders worden verstrekt. Op voorstel van de heer Langereis wordt besloten om het bestuur van de proefschooltuin mede te delen dat hoewel de raad in principe bereid is een subsidie te verlenen de fi- nancien zulks niet toelaten. Aan de bewaarschool wordt een subsidie verleend van f 350, Na een zeer uitgebreide discussie wordt het voorstel van B. en W om op het verzoek van de L.T.Bom een subsidie van f 50 afwijzend tte beschikken, met 5 tegen 2 stemm'en verworpen. Tegen stemden de beide wethouders. De cafehouders krijgen een kermiscent Van de cafehouders is ingekomen n verzoek om de vermakelijkheids- belasting tijdens de kermissen te verlagen van 50 op 20 B en W stelden in meerderheid voor aan dit verzoek te voldoen. De heer Seyts voelt mee met de cafehouders. Hij ziet de kermis als een volksvermaak bij uitstek en door de te hoge belasting zou het kerm;sbezoek kunnen afnemen De heer Langereis is tegen' het voorstel. Hij betwijfelt het of, gelet op de opgedane ervaringen, de ker mis nog een volksvermaak is. Het lijkt tegenwoordig meer op volks- degeneratie. Wethouder Dum meent dat de cafehouders er de dupe van zullen worden. Hij vindt 20 be lasting billijk. Wethouder Stam stelt voor dit jaar de situatie te laten zo hij is, dus 50 belasting, doch volgend jaar 20 pet. te heffen. De voorzitter zegt dat niet de cafehouders, maar het publiek de belasting moet betalen. Hij toont met cijfers aan, dat ondanks het ieit, dat de belasting is verhoogd, net bezoek van vermakelijkheden sterk is toegenomen. Tenslotte wordt het voorstel van en W. aangenomen me 4 tegen 3 stemmen (tegen: Langereis, Bom en Blom). (Wordt vervolgd.) URSEM. Zondag 6 Juni werd er op het terrein van St Bavo 'n groots opgezette sportdag gehouden, welke was georganiseerd door de r.k. gymnastiekvereniging DWSV (Door Wilskracht Steeds Verder). Hieraan werd medegewerkt door: Gymnastiekvereniging E.D.O. de Goorn, V. en V., de Weere en T.I.O.L. de Rijp. De middag begon met een kort Lof, waarna een marswedstrijd door het dorp met het fanfare van de Goorn. De lauwerkrans die hiervoor was uitgeloofd bleef in Ursem, daar D.W.S.V. won met 132 punten. Hierna begonnen de wedstrijden op het terrein, nadat de Weled. Heer Burgemeester de aanwezigen wel- kom had geheten. Hoewel het weer niet bijzonder aanlokkelijk was, was het t.* rein omzoomd met een dichte haag van toeschouwers, die de diverse ver- richtingen met spanning volgden. Om alle uitslagen te vermelden zou ons te ver voeren, van de span- nendste laten wij er enkele volgen. Hoogspringen voor jongens van 1516 jaar werd gewonnen door A. Klaver van E.D.O. met 1.65, Meisj^ 80 m. hardlopen door G. Beemsterboer E.D.O. met 11.6 sec. Toestelturnen heren 3e graad F. Vriend E.D.O. 96l/« punt. Vf^mgingsprijs dames lste prijs D.W.S.V. Verspringen meisjes 12—14 jaar: G. Oudejans met 3.80 van T:I:0:L. Verspringen heren 1. T. Dam de Weere 4.80; 2. A. Braas E.D.O. 4.75. 100 m. hardlopen heren A. Braas E.D.O. Toestelturnen meisjes 15—16 jaar J. Schaap D.W.S.V. Jongens 80 m. hardlopen A Mul T.I.O.L. in 11 sec. Het verspringen voor jongens was voor de jeugdige Seuren van E.D.O. met een sprong van 4.50. De mees te senioren konden hier niet aan tippen. Voorwaar een mooie pres tatie. De 1500 m. hardlopen was voor C. Schaap van D.W.S.V. die in een vloeiende stijl deze afstand liep in 5 min. l'l< sec. De estafette was voor De Rijp in 55 seceonden. Het toestelturnen voor heren werd gewonnen door de heer Jau- get uit de Rijp. De prijsuitreiking was na afloop op het terrein, waarna een gezellig bal by Mulder. Het bestuur van de nog jonge vereniging D.W.S.V. kan op een schitterend geslaagde dag terug- zien. De wedstrijd'-n stonden onder leiding van de ..eer Jo. Kuilboer. De muziek en geluidsinstallatie werd verzorgd door de heer Beets uit Avenhorn. De organisatie was door de heren J"0?}"?.®? eur en Oudejans voor- treffelyk geregeld, er is dan ook geen wanklank vernomen. Laten wij hopen dat er volgend jaar weer zo iets georganiseerd kan worden. BA TAVIA, 7 Juni. (Aneta). Van officiele zijde wordt medege- deeld, dat dr. van Mook de Re- publikeinse premier, drs Moh. Hatta, heeft uitgenodigd voor het houden van besprekingen. Opnieuw verleende de harmonie- kapel Winnubst haar medewerking, voor de derde achtereenvolgende Zondagmiddag dat op onze katho lieke muziekvereniging een beroep werd gedaan. Reeds hadden enige vrolijke marsen over het meeting- terrein weerklonken, toen de voor zitter van de kring, de heer C. Ran, het welkomstwoord sprak, na het gezamenlijk bidden van het gebed voor de Nieuwe Gemeenschap, Hij richtte zich in het bijzonder tot de hoogeerw. deken, de kapelaans van beide parochies en de eerw. broe- ders. Het zingen van het strijdlied der K. A. B. ging vooraf aan de rede, die door de heer Van Jaars- veld werd uitgesproken, over het onderwerp: s5W*- iiroomDeeiden werkelijkheid. werden Pauperisme, armoede en ondrage- lijk lange werktijden, waren de ge volgen van het liberalistische systeem waaronder de arbeiders- stand tegen het einde van de vo- rige eeuw gebukt ging. De mis- toestanden brachten spanningen te- weeg, die om een oplossing schreeuwden. aldus de heer Van Jaarsveld. die veiyolgens wees op de nalatigheid ook van vele chris- tenen, om tegenovgr de medemens rechtvaardigheid te betrachten. Paus Leo XIII z.g. gaf de weg aan die zowel werkgevers als werk- nemers moesten bewandelen. In Re- rum Novarum waarschuwde hij voor verkeerde stelsels. maar deed tevens een beroep op heel de mensheid om de samenleving in goede banen te leiden. Een nadere verduidelijking van de richtijnen in Rerum Novarum, gaf Pius XI z.g. in zijn encycliek Quadragesimo Anno. Zij was nood zakelijk, omdat tallozen zich had den losgemaakt van de christekjke gedachte. Wat evenwel in de jaren van Leo XIII nog een droombeeld was, is langzamerhand tot werke lijkheid gekomen. De heer Van Jaarsveld wees in dit verband op de collecieve arbeidsovereenkomsten en de wet op de bedrijfs-organisaties die binnenkort aan de Kamer ter behandeling zal worden voorgelegd. Werkgevers en werknemers zijn beiden pxoducenten en daarom is het niet meer dan billijk dat ook de arbeider een plaats krijgt in de Raad van Commissarissen en in de vergadering van aandeelhpuders, met recht op aandeel in de winst van het bedrijf. We moeten ons er van bewust zijn dat nog een groot- se taak wacht. De katholieke arbei- ders weten zich gesterkt door het voorbeeld der pioniers en de sterk- te van de organisatie, aan weljjer uitbreiding zij zullen blijven wer- ken. In de hierna volgende pauze liet Winnubst zich wederom horen en toen betrad pater Engelbertus het spreekgestoelte om voor de luid- spreker van „De Vox" te praten over Een nieuwe maatschappij vraagt een nieuwe mens. „Rerum Novarum" zo begon de gewijde redenaar, heeft het sociaal economiscji program van de Kerk geenszins uitgeput. De encyclieken hebben evenwel de studie van maat- schappelijke vraagstukken intens bevordprd en de sociale wetgeving enorm gestimuleerd. De mens, die zich in gezqnde vrijheid een rede lijk bestaan wil verwerven, moet zich naar het woord van Leo XIII instellen op de juiste mentaliteit. We kunnen ons verheugen over de herkenning van de arbeider in een gemeenschap die er op wordt ge richt om aller belangen te beharti- gen, maar dan dient ook de arbei der met evenveel begrip en kennis van zaken te oordelen als de mede- partners: werkgevers en geldschie- ters. Het is dus een eerste plicht voor ons K. A. B.-rs, dat we ons voor gfote problemen gaan interes- seren en ook geestelijk onze ken nis verhogen door een werkelijk be- leefd lidmaatschap van onze orga nisatie. Van nog groter belang is een waarachtig beleefd Christendom, nodig om alle menseljjk maaksel in stand te houden. Bij vele ka- tholieken heerst dikwijls nog de geest van de oude schuilkerken. Ze willen slechts behouden wat ze bezitten en schrikken voor actie terug, waarbij zjj verwljzen naar hun minderheid in de Nederland- se samenleving. Maar hebben 12 apostelen niet het Christendom in alle wereldstreken gevestigd? Zo zullen de honderdduizenden K.A.B.-ers in staat moeten zyn de werkmansstand voor de christe- liike beginselen te winnen." Pater Engelbertus besprak de symptomen welke kunnen worden waargenomen als evenzovele uitin- gen van een verwaterd Christendom. Hij wees op de roeping van iedere mens om de goede beginselen ulf te dragen In zijn eigen milieu en ein- digde met een hartstochtelijk be roep op de katholiek georganiseerde arbeiders, om via hun gezinnen de maatschappij te infiltreren met de christelijke gedachte. Zonder twijfel hebben zowel de heer v. Jaarsveld als pater Engel bertus bij hun toehoorders het in- zicht in de waardevolle uitwerking der pauselijke encyclieken verdiept. In zijn slotwoord dankte de heer Ran beide sprekers; hi) sprak zijn erkentelijkheid uij voor de onder- vonden medewerking van de deken, de broeders en Winnubst. Terecht prees hij tenslotte de propaganda- club voor de artistieke entourage van het meeting-terrein. Met Winnubst voorop marcheer- den de deelnemers aan de ency cliek-herdenking naar de parochie- kerk van de H.H. Petrus en Paulus, waar 'n kort sluitingslof werd gece- lebreerd. DEN HELDER. Tot besluit van een welbesteed winterseizoen en tevens om de zomerperiode in te luiden, gaf de N.K.J.B. afd. Den Helder Zaterdagavond in Casino 'n feestavond, waarvoor begrijpelijker- wijs veel belangstelling bestond. Een kleine tweehonderd jongeman-' nen met dames hebben zich van 812 uur uitstekend vermaakt. De hoofdsahotel van het soiree bestond natuurlijk uit het bal, waarvoor Jaap Kwak en zijn Musical Ram blers hun vrolijkste k'lanken lieten horen. De heer Sevink, die we al eens meer op de planken hebben gezien, zorgde voor een vlotte con ference; de imitator Kokkini deed iedereen veronderstellen, dat een levende boerderij-inventaris achter de coulissen haar heil had gezocht. Uit eigen krachten was een mond- orgel-ensemble samengesteld, dat zich bij z'n eerste optreden in de voile sympathie mocht verheugen. Een speciale attractie was het Hawaiian-groepje, dat zich aan- diende onder de naam „The White Stars" en voor het eerst in Den Helder optrad. Ook de verloting ontbrak niet, maar de NKJB-ers I waren in een vrolijke stemming, zodat de loten in een minimum van tijd van de hand gingen. Een meer ernstig intermezzo werd verzorgd door kapelaan Dekker, die in een tien-minuten-speechje een paar al- gemene richtlijnen gaf voor een ge- drag, dat iedere katholieke jonge man en ieder katholiek meisje zal sieren. Veel te vroeg naar de zin van velen kwam de laatste foxtrott en daarmee het einde van een pret tige NKJB-evond. NOORD SCHARWOUDE, 7 Juni Aangevoerd: 4000 kg aardappelen eerstelingen 25.20—26.80; drielingen 24.90; kleine 13.2020; rode eerste lingen 35.90. GROOTEBROEK, 5 Juni. Aan gevoerd: 275.000 kg aardappelen, Eerstelingen gr. 22.40—25.50, kl 20.30—23.80; kr. 16.90-^-22.30; rode Eerstelingen 25.70—27.70. HEM, 5 Juni. Zuiderkogge Aangevoerd 41.775 kg aardappelen; vroege aardapp. 22.40—23.80; driel 20.10—22.30; kriel 17.30—20.20. LANGEDIJK, 7 Juni. Aange voerd: 37.000 kg aardappelen 25.10 —28.20, driel. 22.40—25.20, kriel 174022; 850 kg rabarber 5.50 5.60; 250 kg tomaten 168—171; 500 kg bospeen 29. OBDAM, 7 juni. Aangevoerd: 1725 kg gr. aardappelen 23.50— 425 kg drielingen 21.30—23; 150 kg kriel 17—17.20; 600 kg sla 2 40—4 70

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2