Platte land en stad hebben hun eigen zorgen Kerstening en hereniging hinnen Nederland Jongeren-appel werd sterke manifestatie Naar het land, dat wij niet kenden Opening van het V.V.V,-kantoor te De Koog RADIO DE SPEURHOND Niet in een middag weggepraat De nieuwe week Van Petrus Canisius terug naar St. Willibrord Zei U lets? De toekomst v/acht op persoonlijkheden NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Maandag 7 Juni 1948 PAG. 3 NA EEN CONGRES: Boekbespreking In het gerestaureerde Prinsenhof te Delft is in verband met de Nationale Herdenking van de Vrede van Munster een tentoon- stelling georganiseerd. Zaterdagmiddag heeft H.K.H. Prinses Juliana een bezoek aan deze tentoonstelling gebracht. H.K.H. wordt door de heer mr. J. K. v. d. Haagen voorgelicht over de slag om 's.Hertogenbosch, waarvan een maquette tentoongesteld is. Rechts van de Prinses minister-president dr. Beel. De apologetische vereni- Grote luchtvaarttentoon- stelling op Ypenburg ..MENS EN MELODIE" Zes \ppr geeist voor moordaanslag PROGRAMMA FEUILLETON (Van onze speciale verslaggever) HET IS BEGRIJPELIJK, dat problemen, die het platteland en de stad raken, zodanig zijn, dat diepgaande onderzoekingen en desnoods wetten nodig ziln, om daarvan verlost te worden. Dat alles kan zo maar niet in een middag worden weggepraat, maar toch kwamen er op het Congres van de Diocesane Raad van Overleg, gehouden in Haarlem, gezichtspunten naar voren, die het onthouden ten voile waard zijn. A1 was het desnoods aReen maar, om nogmaals scherp te stellen, dat er wel problemen zijn, maar (en dat is in ieder geval hoopgevend) dat ze ook oplos- baar zijn. Daar was a! onmiddellijk het wijze. we zouden haast zeggen, vaderlijke woord van het Tweede Kamerlid W. Steinmetz, die er op wees, dat al deze problemen in feite en op de aller-eerste plaats moesten worden bezien in fyt licht der zedelijke, morele en geestelijke waarden van ieder mens, of hij plattelander is of stedeling. En dan op de tweede plaats komen de eco- nomische voorwaarden en materiele zorgen. Natuurlijk, mr Van Wijck, de katholieke Amsterdamse wet- houder, die hem van repliek diende gaf hem dit volmondig toe. „Het is immers vanzelfsprekend." merkte hij ondeugend op, „dat dit in een kring van katholieke afgevaardig- den als eerste norm geldt." Nee, aan slagvaardigheid ontbrak het in hotel Brinkman niet, maar daarmede werden de problemen er niet minder om. Mr Van Wijck b.v. vertelde, dat de mensen ook bij industrialisatie eigenlijk in eigen omgeving moes ten blijven wonen en desnoods dan met een vervoermiddel op en neer gebracht. Maar burgemeester v. d. Weijden haalde later juist voor- beelden aan, hoe dat vervoer kan ontaarden in een tuchteloze tocht heen en weer. „Bij het huizenbou- wen niet de wijken precies inge- deeld in welstandsgrens, maar door elkaar hen." verzuchtte de wethou- der. Prachtig, prachtig, maar hoe dat op te lossen in een stad, waar met iedere M2. moet worden ge- woekerd en hoe als de werknefner zich steeds ten achter voelt gesteld door de sociale verhoudingen en vele omstandigheden. Die sociale verhoudingen kwamen deze middag herhaaldelijk in opspraak, enerzijds doordat volgens sommigen de mens te gemakkelijk geworden is, omdat het nu zo'n beetje voor hem gere- geld wordt, anderzijds omdat heel dikwijls de juiste stimulans erdoor wordt weggenomen. Hoewel de hr Steinmetz onmiddellijk voor de ar- beiders in het geweer kwam, door op te merken, dat men zich bij de besluiten heeft neergelegd, omdat het beter was dan helemaal niets. Menselijk geluk en gelijkstelling Kort en bondig kwamen de me- ningen tenslotte toch wel hierop neer, dat het probleem gaat onf het waarachtig menselijk geluk als eerste en dan om de volledige ma teriele gelijkstelling tussen platte land en sfad als tweede noodzaak. „Want," zo betoogde de heer v. d. Weijden, „de handarbeiders gaan niet weg, omdat ze niet van hun werk houden maar omdat ze voort- durend het gevoel hebben, als pa- ria's der maatschappij te worden bekeken en erger nog, behandeld." ..Industrialisatie?, Goed," zei hij. „maar dan zodanige regelingen, dat de arbeider, die naast de boer komt te wonen, 't er niet beter afbrengt. Dan zou een vlucht van het land naar de industrie worden gescha- pen, die onverantwoordelijk is en tot 'n crisisverhouding zou leiden." Mr Van Wijck poneerde dan ook zeer terecht. dat er reeds bij voor- baat voorwaarden moesten gesteld worden, om tot een bepaalde, har- monie en een juist evenwicht te komen, hetgeen door gezamenlijk overleg toch wel het best beslist kan worden. Met name ging het hier om medezeggingschap en be- zitsspreiding, waarover al zoveel te doen geweest is. Dit alles zal de tuinder en boer echter weinig baten, tenzij men be- denkt. dat ook hij b.v. op zijn minst recht kan doen gelden op kinder- bijslag, waarvoor gelukkig (toeval- lig werd dit dezelfde dag elders door minister Drees bekend ge maakt) in de nabije toekomst maat- regelen zullen worden getroffen. Wil dit zeggen, dat ze er dan al ziin? In geen geval, maar gezamen lijk overleg (en daar werd deze middag voortdyrend op gehamerd) kan in deze zeer veel bereiken. Stellingen De aanwezigen kregen van beide spreners een aantai stellingen onder ogen, die in het prae-aavies ver- werkt waren. Het waren stellingen, waar dikwijls veel waarheden in staken, zoals b.v. die van mr Van Wijck „Industrialisatie zal met een- zijaig in de grote steden mogen woraen geconcentreerd." Hiermede aoelde hij vooral op de grote ge- varen die er dan ontstaan voor de vele piattelanders, die noodzakelijk naar die steden moeten trekken, omdat de Nederlandse grond lang- zamerhand voor de lanabouw ver- zadigd is, terwijl de heer v. d. Weij den proclameerde, dat „de leuze van de komende industrialisatie ten plat- telande niet mag leiden tot de op- vatting, dat de bodemproductie zal gElVT U misschien geneigd te doen als die man op Maan- dagochtend? Het was al niet zo vroeg meer en toch zuchtte en kreunde hij, omdat hij de nieu we week als een berg voor zich zag. Wa&rop men hem moed trachtte in te spreken door hem te zeggen dat, wanneer het overmorgen was, er nog maar drie dagen overschoten, of eigenlijk nog maar twee en halve dag, omdat hij de Zater- dagmiddag toch al vrij had. Het verhaal vertelt verder niet, of die man inderdaad moed ge- noeg bezat om werkelijk moed te hebben. Maar het lesje van het vertelsel is dit, dat men elke Maandagochtend en zelfs iedere morgen meteen flink moet aanpakken, omdat heel de nieuwe week en elke nieuwe dag afhangen van een goed begin. MARCUS wmmmA ■tt VXsifLl* zijn of worden een tweede- of der- derangstak van volksbestaan." Natuurlijk niet. Maar het feit, dat binnenkort 30 a 40.000 personen per jaar werkgelegenheid zullen moeten vinden, drinet op een spoedige op- lossing aan. Emigratie alleen helpt niet. Industrialisatie schept vele moei- lijkheden. Daarvoor echter hebben de organisaties zich in te spannen. Het coygres heeft in het openbaar over diverse prohlemen gesproken. Het wordt nu tijd, dat dit alles, op papier uitgewerkt, naar boven wordt gestuwd. Er zijn immers zoveel problemen: woningbouw, industrieruimte, ver- voersmogelijkheden. wegen, gezond- heids- en sociale dienst, ouden van dagen landbouwperikelen van afzet gebieden en prijsnoteringen, enz., enz. De afgevaardigden werden er onder bedolven. Daarom was het goed, dat er zovele geestelijke en wereldlijke autoriteiten kwamen luisteren naar twee deskundige sprekers, die wel niet geheel en al hebben overtuigd, omdat de menin- gen te verschillend zijn en blijven, maar die toch even een blik in de toekomst lieten slaan, zoals Neder- land er na enige jaren uit kan en moet zien. Mogelijkheden, zowel als moei- lijkheden waren er te over, maar men dient toch niet al te pessimis- tisch te oordelen. Theorie alleen maakt het leven niet. „De zwarte duivels van Rot terdam" door Bert Honselaar. Uitgave: Wyt, Rotterdam. De kundige schjjljver van dit do- cumentaire boek, Bert Honselaar, Luit. ter Zee der Illde klasse KMRS DTV. geeft in dit verhaal over de j Spre]r kan een middel zijn. om de strijd der marimerg bij de Maas- herenieing door middel van de ..Una Sancta" te bevorderen. Enige koerswijziging lijkt gewenst. Aller- eerst kwam in behandeling het voprstel tot wiiziging van de statu- ten, waarbij als doelstelling nader wordt aangegeven: ,.De kerstening en hereniging binnen Nederland", in verband waarmede ook een naarnsverandering ..St. Willibrord" wordt aanbevolen. Bij de algemene beschouwingen kwamen bezwaren tot uiting tegen het opheffen van de verenigipg ..Petrus Canisius" en tegen het feit. dat de nieuwe sta- tuten niet duidelijk genoeg het ac cent zouden leggen op het ..katho lieke" karakter daarvan. Ge<^>n- stateerd werd echter dat de ,.P.C." niet wordt Opgeheven doch voort- g e z e t. In grote meerderheid sprak men zich. na uitgebreide ge- dachtenwisseling. uit voor de naarnsverandering. terwiil vastge- steld werd. dat de St. Willibrord- vereniging zich ten doel stelt. de Katholieke Kerk te dienen in haar GING Petrus Canisius" hield haar algemene ledepvergadering in Utrecht onder presidium van Pas- toor W. Nolet. uit Amsterdam, die in zijn inleidend wo'ord constateer- de, dat de christen-Maatschappij momenteel in grote trekken op het standpunt staat van de ..Una sancta". Dit betekem niet. dat de oude be- proefde methode van apologetiek aan de kant gezet moet worden daar deze er is om de ..argumenta credibilitatis" in te scherpen, het geen altijd nodig blijkt. Ons ge- bruggen te Rotterdam, een span- nend en alleszins gedocumenteerd relaas over de gebeurtenissen in de Meidagen van '40. toen Neerland's drukste havenstad onverwachts het doelwit der Duitsers was, die zich met een overrompelende manoeu vre van de cardinale punten wil- den meester maken, doch op hun weg naar een gemakkelijke ver- overing van het hart van Holland, stieten op de taaie weerstand der roemruchte mariniers. Dit mooie boek zet verschillende feiten recht, die een snel ontstane legende reeds misvormd had. Doch hierdoor ver- schijnen de helden ons in een des te stralender licht en kunnen wij te meer waarderen, wat zij ter verde- diging van het vaderland deden. Behalve historicus bewijst Bert Honselaar ook litterator te zijn. want zijn stijl is boeiend en past prachtig aan bii de gewichtige fei ten. die hij beschriift. Een boek. dat waard is gelezen te worden. dp5-ii Wgnd-aen werk van de kerstening en hereni ging binnen Nederland. De ont- werp-statuten werden met meer derheid \$an stemmen goedgekeurd. Tot leden van het bestpur werden bij acclamatie gekozen verklaard: (in alfabethische volgorde) N. Brandsma, Dr. N. v. Doornik, M.S.C., Mejuffrouw J Koet g.R.S.. Dr. C. Pauwels O.P., L. Raaymackers, Drs M. Staverman O.F.M., Drs A. van Strqaten O.E.S.A-. Dr. Ir, F. Telle- gen. Dr. F. Thijssen, Dr. J. Wille- brands. Drs A. Wirtz en Dr. J. Witte S.J. Tot voorzitter werd ge kozen Dr. J. G. M. Willebrands di- recteur van het Philosophicum te Warmond. Pater Pauwels O.P. lid van het „Petrus Canisius" bestuur sprak een woord van dank voor wat de aftredende voorzitter pas- toor W. Nolet, als zodanig voor de vereniging gedaan heeft. Op voor- stel van Pastoor Nolet werd Prof. J. Prein benoemd tot erelid van „St. Willibrord". Dr. J. Witte S.J. hield een be- schouwing over het Amsterdams Oecumenisch congres. Dat de Ka tholieke Kerk niet meedoet aan dit congres komt voort uit het stand punt van 1929, al zal men een moei- lijkheid voelen in het *eit dat er op het ogenblik. gezien de grote groei der Beweging nog geen offi- ciele uitspraak is gedaan. Wat niet zegt dat samenwerking nooit of nimjner mogelijk geacht zou kun nen worden. Momenteel is deelna- me voor de Rooms-Katholieke Kerk echter nog onmogelijk, prin- cipieel is deze thans zeker uitge- sloten. Tot welke politieke richting de „Haagse Post" behoort, weet ik niet precies, maar het zal wel V.V.D. zijn, u weet wel, de lui, die er op spinnen, straks in het nieuwe kabjpet te komen, ter uhlle van het veilig stellen van de Grondwetsherzievjyig. Die ,.H. P." nu keurt de pezinspoli- tiek van de K.V.P. af in een artikel. dat tprecht in verschil lende bladen de verontwaardi- aing gaande maakt. Onze bevol- kingsaanwas heet aeforceerd en wordt door de K.V.P. op hooqst- onsociale ynize geprovaoeerd. en er bestaat alle aanleidina. het hope gebnorteciifer in Nederland te beperken. ..indjen mpgeliik", voegt het blad er listiq aan toe. Er zou non wel wat over t£ zeg gen ziin. Maar ik wil hier maar volstaan met de vraaa. hoe ver- sterking van hqt, kabinet met mensen uit deze kring overeen te brenaen is met de l£uze van de partij, die door heel hot land cp het ogenblik davert: Gezond gezin, gezond volk. Wie. afge- zien van alles. met deze leuze instemt en haar verwerkeliiken wil, xveet, waar hij straps met zijn stem wel en waaar hij niet noet wezen De tentoonstelling, die door de lyfhtstrijdkracljten van 19 Juni tot en met 4 Juli a.s. op het vliegveld Ypenburg wordt gehouden ter ge- legenheid van het 35-jarig bestaan der militaire luchtvaart, zal tevens een proef zijn, om te onderzoeken, of ook in Nederland in de toekomst een internationale luchtvaartten- toonstelling mogelijk is. Na de „ELTA" in 1919 zal de ko- mpnde luchtvaart-expositie. zowel in qualiteit als in quajititeit, de grootste zijn, die tot dusverre in ons land te zien was, aldus werd ons v^p de zijde van de voorlichtings- dienst der luchtmachtstaf medege- deeld. Het aan^al deelnemers is zeer groot. De Nederlandse Seintoestel- lenfabriek, Folder, de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart, Nat. Luchtvaartschool, Rijjcslucljtvaart- school. Aero Holland, Avia Diypen e.a. zullen er vertegenwoordigd zijn Op 3 en 4 Juli worden op het vliggveld Ypenburg in het kader der tentoonstelling vliegfeesten ge houden. Het hoogtepuot daarvan zal het voorvliegen zijn van drie Gloster ..Meteor" straalvliegtuigen, waarvspi de Nederlandse lucht- macht er minstens 16 zal bezitten binnenkort. Voorts demonstrates met de Spit fire trainer (waarvan Nederland, buiten Engeland. het enige land is, dat ze tjpzit), de Spitfire. Harvard, Oxforc, Promotor. Grunau baby- zweefvliegtuig, Helicoptere, Firefly. Seafury. Een schijngevecht tussen een Spitfire en een Tiger M.oth, eveneens tussen een Spitfire en een Mitchell, een raket-demonstratie en het springen met parachutes wordt uitgevoerd. (Van onze verslaggever) DE OPKOMST op het appel der jpngeren uit de kring den Hol der van de K.V.P. was als gewoonlijk bij soortgelijke bijeen- komsten, uitstekend. De Hoomse Parkzaal stroomde tenminste i^eds lang voor het beginuur vol met enthoupiaste leden van verschillende jongeren-organisatips en toen hot eerpte woord dan ook door de vqprzitter werd gggprokpn. was dit voor een geheel gevulde ruimte. De na-oorlogse jonge vrouwen en maniun heb ben dan toch e(ndelijk het besef in zifh gevoeld, dat ziiTipt zijn die in de komende jaren een grpte verantwoo5)deljikheid te dra- gen krijgen op velerlei gebied, waarop strijdvaardige marpjen en vrouwen vooraan moeten gaan. Wisten zij het nog niet, dan is hup dit deze ipid^ag wel duidelijk gemaakt dopr een diep gaande inleiding van het Ifyreede Kamerlid, de heer Th. D, J. M. Koersen, en door een met recht vurige jongeren-redevoering van Frans Burmanje, vice-voorzitter van de Jongerenkring der K.V.P. Amsterdam. Duidejijk omlijnd immers gaven ze aan, dat het zwaartepunt van het leven nu meer dan ooit gele- gen is in het v66r of tegen Chris- tus, v66r of tegen een Christelijke, geordende samenleving. Dat het er niet' meer om gaat, om zo maar zond^r meer aan te nemen wat door de ouderen wqydt voorgehou- den of door aan de kant te gaan zitten orpdat er een zeker wan- begrip zou zijn tussen de idealen van twee verschillende generatie's, maar dat er in de korpende jaren geestelijk vooral gevochten moet worden, jiyst door de vele jqpge- ren, die ertoe in staat zUn- z'c^ daartoe nu gaan bekwamen. Nogjpaals hoe dikwijls is dit al voorgehouden is hun bjjge- bracht, da_t zij de mensen van de toekomst "zijn en dat zij vele functie's in maatscljappelijke en so ciale organisatie's moeten vqjwul- len. De jongeren beseffen dit zelf terdege en velen wachten reeds op deze functie's, waarvoor ze zicjp met hart en ziel bekwaamd hebben, maar de verhoudingen zijn nu nog zo, dat zij deze kansen nog niet aangeboden krijgen. of voile kunnen benutten. niet ten ALS „MECHANISCHE" MENSEN der Twintigste Eeuw zijn wij gewend, ons nergens meer over te v.erwonderen. Allerwege worden wij meegesleurd in de pijlsnelle stroom van het ruste- loos-jachtende leven, zodat wij meestal geen oog meer hebben voor d.e goede, oude dingen van deze aarde, welke ons als enige schatten zijn overgebleven uit het Aardse Paradijs: de bomen en de bloemen, de vogels, de wijde vergezichten van kleurige wolken, die zich spiegelen in de eeuwig deinende gol- ven der zee, de goedheid en de rust van Gods natuurKrijgen wij echter eenmaal de gelegenheid de afmattende sleur van alle- dag te verbreken, om ons geheel over te le^teren aan de over- weldigende schoonheid der Schepping, dan is het merkwaardig om te ervaren, dat niets ons oog ontgaat, zelfs de kleinste bijzon- derheden onze aandacht trekken, alsof wij datgene opnieuw heb ben ontdekt, wat wij, rusteloos stappend in de tredmolen van ons dagelijks bestaan, verloren hadden. Op uitnodiging van het gemeen- tebestuur van Texel hebben jour- nalisten deze gelegenheid gekre- gen. Te De Koog, de badplaats aan Texels Westkust, werd Zaterdag middag het nieuwe verkeersbureau van de V.V.V. „Texel" geopend. Op zichzelf is dit geen gebeurtenis van wereldschokkende betekenis; toch heeft het gemeentebestuur ge- meend, bij deze gelegenheid tal van persvertegenwoordigers te moeten uitnodigen voor een bezoek aan Texel, om hun de schoonheid van ,.De parel der Waddeneilan- den" te tonen, opdat zij, van de met geen nen te beschrijven schoonheid van Texel in hun couranten ver- tellend, aan het Nederlandse Volk zouden doen weten, dat het waar achtig niet naar het buitenland be- hoeft te gaan. Prachtig brok natuur Het is wel merkwaardig, maar zodra men op Texel voet aan wal zet. begint men de dingen rondom met geheel andere ogen te be- schouwen. De sfeer, die daar heerst, draagt iets zo karakteristieks in zich. dat alle dingen een aparte betekenis krijgen, zelfs die kleine bijzonderheden, die men overal elders ook ziet. Ze zouden die aparte betekenis verliezen, wan neer ze niet °P Texel zouden zijn. We reden per touringcar van de T.E.S.O. door de velden, waar Hol lands natuur hoogtij viert. Langs kronkelige landweggetjes ging de reis. Schilderachtige boerderijtjes schoven wit-groen aan de ruiten voorbij, wat verder zagen we het idyllische dorpje Den Hoorn. Nog verder waren de brede gele dui- nenrijen, buiten van zand, met een kraag van dennenbossen om. Loom lagen de schapen op het warme weiland te dromen of zochten be- schutting voor de wind in de luwte van de „tuunwoallen". Barneveldse kippen waren als vele bruine stip- p,en op een groen tapijt. Verder ging de reis. Naar de hoogte van de Fontijnsnol, van waar uit men een prachtig pano rama heeft over geheel Texel. Van de Fontijnsnol naar het Texels Museum, waar alle producten van land en zee zijn bijeengebracht; inderdaad. het staat op de muur, in grote zwarte letters geschilderd: „Siet. wat al wonderwercks wij achteloos vertreden". Van het Mu seum naar de Muyen, het rijk van de zilvgfmeeuwen en de grutto's, van de kievitten en de scholeksters, van de leeuwerikken, blauwe rei- gers en lepelaars. Centrum voor vreemde- lingenverkeer? In een van de vele en mooie ho tels van De Koog bood het 6e_ meentebestuur de gasten een wel- voorziene lunch aan. Aanwezig waren hierbij de Burgemeester, Mr. G. D. Rehorst, een der Wethouders, de president-commissaris van de T.E.S.O. de heer Mulder, de voor zitter van V.V.V. afd. Texel, de heer W. H. I^p en de waarn. secre- taris de heer F. F. Gerritsma. De Burgemeester heette hen alien op zeer hartelijke wijze wel- kom en zette met eqige woorden het doel van deze bijeenkomst uit- een. De heer Lap kon natuurlijk niet nalaten een propagandistisch woordje over zijn geliefd Texel te spreken ejj de heer Mulder legde vooral de nadruk op de pfettige wijze van samenwerken welke er momenteel bestaat tussen het Ge meentebestuur, het bestuur van V.V.V. en dat van T.E.S.O.. welke samenwerking ongetwijfeld ten goede zal komen aan het gemeen- schappelijk doel: Texel groot te maken. Des middags volgde onder zeer grote belangstelling de opening van het nieuwe V.V.V. kantoor te De Koog. De heer Lap bracht dank aan alien die ertoe hadden mede- gewerkt, om de bouw van het bu reau mogelijk te maken. Terwijl de plaatselijke hayrnonie het Wilhelmus speelde, werd de Nederlandse driekleur gehesen, waarmee een nieuw tijdperk in de geschiedenis van de V.V.V. Texel werd ingezet. Texel. Het was een land, dat WU n'et kenden. Maar wij hebben het ont dekt en het was met spijt dat wij afscheid namen van de mensen, die daar wonen, van de vogels. van de duinen en de dennen, van de krqn- kelige zandpaafljes. en de schapen langs de tuunwoallen. In het voile besef, dat wij eetjs zoqden terugkeren gingen wij aan boord van de Dokter Wagemaker, nog eenmaal orq^iend naar het eiland van schoonheid. dat zich voor ons uitstrekte in een verschiet, waar de zon als een glorie over straalde. GERARD PONSIOEN Het Mei-nummer van het alge- meen maandblad voor muziek: ..Mens en Melodie" opent met een herdenkings-artikel van Wouter Paap over het Amsterdamse Con- certgebouw, dat zijn zestig jarig bestaansfeest vierde. Geza Frid noemt Thomas Mann's laatste roman „Dokter Baustus Das Leben des deutschen Tonsetzers Adrian Le- verkiihn, er^lU von einem Freun- de". Spannende lectuur voor de mu- ziekliefhebber, een leerzaam genot voor de uitvoerende kunstenaar, en een uitkomst voor de componist. Over Matthaeus Passion-uitvoe- ringen schrijft Prof. Dr. G. van der Leeuw, en Wouter Paap bespreekt het proefschrift: „De oudste melo- diek van Italie" van Helene Nolthe- nius. Jules Cuypers toont aan de hand van enkele voorbeglden aan, dat men in het algemeen een com ponist onrecht aandoet, indien men bij de bespreking zijner werken de melodieen citeert met wegjpting van de harmonieen die er bij horen. Het werk van de componj^t Charles Koechlin is het onderwerp van een uitvoerig artikel van Jos Woujers. Dr. J. L. Broeckx ^fhrijft een In Memoriym over Karel Candael. Naar aanleiding van het bonderste debutgnten-conpert schrijft Wouter Paap. dat deze concerten als proef- station in ons qpncertleven een on- misbare instelling zijn geworden. Chr. H. L. Smits wijdt een artikel aan Vioolbouw en traditie, terwijl nogmaals Wouter Paap het nieuwe Nederlandse ..Pianoconcert van Jur- riaan Andriessen bespreekt. De taak, die wacht Dat het niet bepaald eenvoudig is, waarvoor de jongeren zich ge- plaatst zullen zien, de heer Koersen deze yiiddgg wel duidelijk gemaakt. Hij vond het een prettige gedacbte, om voor de jongeren te spreken, omdat ook, volgens deze spreker, alles vernieuwd tftpet worden. niet door af te breken of alles te vernielen, maar do.or ver- jongde idealen te brengen in het bestel der maatschappelijke ver houdingen. Er moet onder de jom geren een groei naar pc 'onlijk- heidscultuur zijn en zij moeten idealen bezitten, getoetst aan de werkelijkheid. Spr. gijig diep in op de verschil lende regeringsvormen. die er kun nen bestaan in een gemeenschap vap mensen. Hij schilderde de dis- orde die er qntstaat bij een totali- tair regiem. waar juist de grote normen van hgl mgpselijk bestaan worsen misvormd en ontkend. Hieijria sprak hij over dp demo cratic als over spn vorm. die voor ons land de beste is. Deze rege- ringsvorm is van grote betekenis voor recht en orde. aldus de heer Koersen. maar stelt tevens hoge eisen aan de leden van deze maat schappelijke instelling. Daarna ging spr. over naar het sociaal-economische terrein, om te spreken over de publiekrechter- lijke bedrijjsorganisatie's, de on- dernemingsrgden en de medezeg- genschap. waarvoor hij de bijzon- dere aandacht en studie van de jongeren vrpeg, om. wajineer het zover is, ten voile de verantwoor- ding van deze nieuwe grondslagen der maatschappij te kunnen dra- gen- Volkomen overgave Frans Burmanje sprak zijn ge- hoor toe in een taal,gloedvol van enthousiasme en sterk door zijn jongerenidealen. Hij riep de jonge ren vooral op om zich ten voile in te zeUen tegen bet Conynumsme, omdat dit stelsel alle Christelijke idealen negeept en afbreekt en alleen gericht is op de loutere stof. Tijertoe behandelde hij in grote lijnen dp philosofie van Marx en de leerstellingen, die het Stalinis- me daaruit heeft opgebouwd. In dit verband viees hij speciaal op de verwerping van alle moraal en de ontkenning van de menselijke rech- ten van het individu en het gezin ten opzichte van de gemeenschap, welke stellingen het commuiyprne ten opzichte van alles wil versprei- den. Hier wees Burmanje er op dat de Christenen in deze echter ook een grote schuld hadden en nog hebben, omdat zij niet in harmo- nie met en onderworpen aan de Goddelijke wetten leven. Hij eiste dan ook terecht van de jon- gerep een volkomen overgave aan God en ZUn Kerk en een belevlng van het gelo<jf, £pals het gegeven is en niet, zoals de mensen het dikwijls willen zien. Qm daar- door met grondig succes de strijd tegen het eommunisme voor een goede wereld op te kunnen ne men. „Onze taak is een uij^rst zware, maar ook een taak, die ten voile waard is te wqjden opgenomen", riep lyj tot zijn begeesterd gehoor die zijn woorden uit hun eigen hart gegrepen voel4en. Ook hij vroeg tot slot aan al zijn vjjenden zich met de uiterste inspannir^ voor te bereiden op de wachtende toekomst. Verblijdend was het, dat ver schillende ouderen, die l\jin sporen reeds in het leven, in de organisa tie's en de katholieke politiek ruimschoots verdiend hebben, aan wezig wilden zijn, om naar de jon geren te luisteren, o.m. de voorzit ter van de K.V.P. Kring den Hel- der, burgemeester H. Nolet, burge meester G. H. Essing van Blokker- Westwoud, het oud- Tweede I^p- merlid de heer E. J. M. Stumpel en andere figuren uit het organisatie- leven. Prettig was het ook te kunnen luisteren naar de zingende stemmen uit Hem-Venhuizen o.l.v. de heer van Leeuwen, die dit appel klank- vol en enthousiast omlijstten. Deze eerste massale openjjare bij eenkomst van de Jongeren is een prachtig gpslaagde manifestatie ge weest van de kracht, die er in de katholieke jonge vrouwen en man- nen leeft. Op 29 Februari 1948 ont^jpd te Zevenbergen een vechtpartij tupsen zekere C. v. d. H. en A. K., waar bij C v d. H. een mes trok en A. K., de verloofde van zijn zuster, der mate verwondde, dat deze kort daarop overleed. De 22 jarige verdachle bleek vol gens qpn psychiatrisch rapport min der toerekeningsvatbaar. Hij was al eens tot tuchthuisstraf veroor- deeld. De officier van Justitie Qyer- woog de moeilijke huiselijke om- standighecjfn waarin vgrdachte leefde. De eis luidde 6 jaar, door te brengen in een bijzondere gevange- nis. Uitspraak over 14 dagen. DINSDAG 8 JUNI HILVERSUM II: 7.15 Gram.giuz., 7.45 Morgengebed, 8.15 Pluk de dag. 9.00 Herhaling Lichtbaken, 10.00 Voor de kleuters, 10.30 Schoolradio, 11.00 Muziek houdt fit. 12.03 Zang en piano, 12.33 Lunchconce^C 13.00 Kath. Nieuw?. 13.45 Stichts*Piano- kwartej, 14.30 Onder ons, 15-00 Schoolradio, 16.00 De Zopnebloem, 16.30 Ziekeolof. 17.30 De' Wigwam feliciteert, 17.45 Grgm.platen. 18.30 Viool en orgel, 19.15 Kareol Septet, 19.45 Voor de jongeren, 20.12 Ka- mermuziek: 22.05 Symphonisch con cert, 22.45 Avondgebed, 23.15 Avond- concert. HILVERSUM I: 7.15 Ochtend- gymnastiek. 7.30 Gysm.platen, 8.15 Aubade, 9.15 Morgenwijding. 9.45 Arheidsvitaminen, 10.30 Voor de vrouw, 11.00 Gram.muziejj, 11.45 Uit de wereldpers, 12.33 Ons platteland, 12.43 Pianoduetten, 13.15 Vaude- ville-orkest. 14.00 Met naald en sghaar. 14.30 Radio-matin^e, 16.10 Deens blaaskwintet, 17.00 Neder landse ipisici voor de jeugjl. 18.15 Pianopotpourri, 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachtem 20.15 Vacantietrip naar Londen; 21.00 Kinderkoor; 21.20 Kamerorkest, 22.30 ..The Skymas- ters", £3.15 Wagner-Strausw.oncert. Oorspronkelijke roman uit het Russische spionnenleven 53. „Zeggen ze dat?" „Dat zeggen ze. Gij moet mij hel- pen." „Als dat verraad betekent aan..." ..Verslik je niet. 'n Dood-simpel liefdesgeschiedenisje, ..question d'a- mour", hebben ze me geleerd. Ik wens 'n jonge vrouw tot de mijne te mak^n. Zij weigert echter, zich uit vrije wil te ondepvergpn. Daar zal ze later heel veel spijt van heb ben, dat staat nu al vast. Binnen veertien dagen wens ik in het hu- welijk te treden. Ziet ge kans bin nen die termijn haar wil zodanig.... te leiden, dat zij. ten overstaan van mij en mijn getu(gen, volmondig „ja. ik wil" zal zeggen, als de hu- weiijksformule haar wordt toege- sproken?" „Daar zie ik kans toe." „A la bonne.... hoe is 't ook weer? A la bonheur, aj£ ik me niet vergis. Gij zijt vanaf dit moment niet meer onze gevangene, maar onze gast. Ge zult eens zien hoe u dat bevalien zal en ik sphpnk u de vrljheid op de dag van ons huwe- lijk als je dat gelukt." „Dat z51 me gelukken. Ik stel echter de voorwaarde, dat gij mij dagelijks, een of twee uur lang, dat I hangt van de kracht af, die ik zal moeten uitoefenen, in gezelschap van de bewuste vrouw brengt. Ik moet ook ontslagen worden van de zware arbe.id. ,,'n Qast werkt niet." „Wie" waarborgt mij uw belofte?" „Ik. Gij staat tegenover de plaats- vervangende Volkscommissaris van Justitie." „Ik neem voor ditmaal aan dat 'n Rus z'n woord houdt." „Dank u." „Geef me nog 'n cigaret." „Neem deze hele doos. En korn mee naar de kleipe zjekenzaal." Enkele ogenblikken na dit onder- houd, dat in de geblindeerde spreek- kamer had plaats gevonden, zag Alexandra de beul T.egleff, in gezel schap van de lange, vreemde man op hagr toetreden. Geen twee mi- nuten geleden had Katinka Roem- janzow haar verlaten. Deze was enthousiast en tegelijk ietwat krui- perig, haar genaderd en had de aan- staande vrouw van de beruchtste aller Russen de hand gekust: „0 mejuffrouw, wat 'n Mluk vglt u te beurt! En als ik dan Jjedenk dat ik uw schitterende, toekomstige wo- ning in de Rue i'Etoile in Parijs van onder tot boven doorlopen heb, zon- der dat ik er het geringste vermoe- den van had, dat u dagr eens, als meesteres zou gaan heersen! Weet u, dat er 'n Music-l^gll is aange- bouwd? Ik moet u eerlijk bekennpn, dat ik dagen lang jaloejrs geweest ben op 't jonge mevrouwtje, dat daarin haar intrek mocht nemen. En met welk 'n man! Leeft er op de hele wereld eqn myn, die zoveel schitterende hoedanigheden in zich verenigt? En de vierde Mei al, des morgens om tien uur danper extra-tr^jn naar Riga.... O, 't is 'n pringessedroom!" Alexandra ligt haar kalm uitpra- ten, niet wetend wat ze van dit enthousiasme moest depken. Was dit oprecht of gehuicheld? In elk geval was haar 'n kostbare mede- deling gedaan. Over veertien dag^jj, 's morgens tjpn uur, zou ze troywen en om elf uur, per extra-trein naar Riga vertrekken. Ver^lapte dit meisje hier 'n geheim of was ze op liegen afgericht gewo/den en zei ze de?£ woorden op bevel? Katinka was, op dit ogenblik, in derdaad oprecht, hoewel ze wist, <Jat Alexandra tegen haar zin ging trou- wen. Ze was echter vast cyertuigd, dat Alexandra onverstandig en on- practisch deed, dat ze later echt gelukkig aan de zijde van zo'n machtig man zou 'worden. Daarom Hj-aatte ze opgeruimd over de toijej- ten, die ze op zicht had laten bren gen, over de modiste en de naai- sters, over de hoge getuigen, die de huwelijksplecfitigheid zouden bijwo- nen. En Alexandra sprak niet tegen, vroeg niets, hoewel ze brandde van verlangen om te weten welke hoge getuigen 't meisje bedoelde. Ze had maar een gedachte: Michael laten weten dat ze hier was, dat haar verwonderjng niets te heduiden had en dat ze de bruid was van Tegleff. Maar als ze de kans zou krijgen dit aan hem te Laten weten zou-ie te vens weten, dat ze hem trouw zou blijven tot in de dood. Was het niet duidelijk, dat de Voorzienjgheid dat meisje op hapr levenspad gebracht had? Maar was het nc*g piet meer duidelijk, dat de Voorzienigheid haarzelf gebruikte, eerst als stille hewonderaarster' van zijn no^el ka rakter ten huize van &oewarq|v, toen als""zijn beschermster tegen de spion Puschkin, later als verpleeg- ster in de Catharina,gtichting en nu hoewel geschejden als de vrouw die hem lief had? Ze moest hem egn afscheidsbrjef in linden zien te spelen. Want als ze, inplaats van baar jawoord te geven. Tegleff openjijk haar walging in het gezicht slingerde, zou deze op de meest gruwelijke wijze wraak nemen. Tqen het gepraat van Katinka even had ongehouden, waagde Alexandra de vraag: „Kent ge de weg in de volksjbuurteyi van de stad?" „0, zeker, evengoed als m'n va- der." „Wel, dan moet ge me, als ge morgen toch naar de grote mode- magazijnen gaat, eens eeji groot ple- zier doen. Er woont in de.... laat ik eensverzinnenin de Rasi- liekste^g, geloof ih, op edn na het lggtste hujs, 'n zekere BetrofJ, 'n ouwe, grijze baas „Petrof, Petroff? Is dat die ge- vaarlijke revolutionnair, die <^ns ter dood veroordeeld geweest is, en op het laatste ogenblik gratie ge- kregen heeft? Vader heeft me die naam ook genoemd." (Wordt vervolgdj

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3