Benesj afgetreden als president van Tsjecho-Slowakije 28 Kotholieke Hongaren in arrest Leider van „Englandspier buiten vervolging gesteld M. de Koningin bezocht Tie! en omstreken H. Benesj, de strijder voor vrijheid, eenheid en onafhankelijkheid van zijn land Voor Alkmaar en omgeving Zijn laatste woordaan het volk: „Late men de anderen vrijheid gunnen en zelf vrijheid genieten" Wat Soedirman precies zei Het laatste symbool van vrijheid verdwijnt Gottwald waarnemend staatshoofd Verboden leuzen Is den Haag thans aan de grens van het geduld Schoolstrijd veroorzaakt ernstig incident De Betuwe in vlaggentooi De levensloop van een groot man Trouwe medewerker van Masarijk Wanneer het misloopt zullen wij de vijand met bamboespies verdrijven *it* Goed Iuisteren DINSDAG 8 JUNI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11280 BUREAUX: OPENBARE PROCESSIE GEEN STRAFBAAR FEIT Dr. Bruening niet meer in de politiek Ric hard Strauss gezuiverd Italic erkent niet de Joodse Staat Typhus-epiderr.ie in Beieren NIEUW PROTEST VAN KARD. MINDSZENTY DRANKMISBRUIK veroorzaakte ernstige aanrijding Tijdens het bezoek van H.M. de Koningin aan de Betuwe. De Koningin arriveert aan het stadhuis te Tiel, waar zij een bespre- king had met de burgemeester van Tiel en omliggende gemeen- ten. Naast H.M. de Koningin de burgemeester van Tiel. Slapende man in. zijn woning overvallen Nieuuu HoofdredacteurH. N. Smita, rayonredacteur: Fr. Otten. Direct eurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergent veilig (Vondtl) ADKMAAR: L^ngestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.). 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank1 Noorderbank BENESJ is afgetreden als president van Tsiecho-Slowakije. In een buitengewone vergadering van het Tsjechische kabinet, deed minister-president Element Gottwald voorlezing van een brief van Benesj, waarin deze zijn aftreden ter kennis brengt. Officieel gaat Benesj been als gevolg van zijn slechter wordende gezondheidstoestand, doch politieke kringen wijzen er op, dat het aftreden plaats heeft op de laatste dag voor het aflopen van de termijn voor het ondertekenen door Benesj van de nieuwe Grondwet, die sterk communistisch getint is. In afwachting van de benoeming van een nieuwe president, droeg het kabinet de waarneming van het presidentschap op aan de communistische minister-president Gottwald. In de brief aan het kabinet, die door Benesj werd getekend in zijn landhuis te Sezimovo Usti in Zuid Tsjecho-Slowakije, in tegenwoor- digheid van zijn kanselier, Dr. Ja- romir Smutny. het hoofd van de presidentiele militaire kanselarij, generaal Hasal en het hoofd van de politieke afdeling van het bureau van de president. Dr. Jina. zegt de afgetreden president: ..Mijnheer de minister-president. Op 4 Mei j.l. heb ik u mijn definitief besluit. de functie van president neer te leg- gen, medegedeeld. Wij bespraken toen mijn besluit in verband met de problemen van de gehele poli tieke situatie. Ik deelde u ook mede. dat mijn dokters mij even- eens aanbevolen hadden af te t1®" den met het oog op mijn gezond heidstoestand. Refererende aan dat gesprek verzoek ik U de Nationale Vergadering mededeling te doen van mijn besluit en haar te vragen zo vriendelijk te willen zijn ken nis te willen nemen van het neer- leggen door mij van de verant- woordelijke functie. waarmede zij mii op 19 Jnni 1946 eenstemmig vereerde. Ik dank de vergadering voor haar vertrouwen. Ik dank het volk voor zijn vertrouwen en toegenegenheld, welke immer een grote steun voor mij hebben bete- kend en welke ik geprobeerd heb, niet te beschamen. Ik wens mijn dierbare mef*~ burgers, hun verantwoordelijke vertegenwoordigers en hun rege- rlng toe, dat de Republiek ge- spaard moge blijven voor alle rampen en dat alien mogen leven en werken in verdraagzaamheid, liefde en vergevensgezindheid. Late men de anderen vrijheid gunnen en zelf vrijheid genieten. Ik vertrouw op de goede genius van ons volk en op de schone toekomst voor onze dierbare re publiek". Klement Gottwald, de minister- president. wees er in zijn toespraak in de kabinetszitting van gisteren op dat Benesj altijd herdacht zal worden in de geschiedems van onze republiek, in de geschiedems van de strijd van het Tsjecho-Slo- waakse volk voor vrijheid en on afhankelijkheid, voor een vooruit- HET MAAKT toch eigenlijk wel een beetje een vreemde indruk, dat de burgemeester van Amster dam verbood, in een A.R. verkie- zingsoptocht twee leuzen mee te dragen, waarvan de een luidde: ..Indie niet los van Holland" en de ander: „Niet de chaos van de repu bliek. maar de rechtsstaat". Vergissen wij ons, als we bewe- ren. dat de leuze ..Indie. los van Holland" indertijd vrij spel had en dat nog niet zo lang geleden de rechten van de republiek onbelem- merd konden worden gepropageerd? Mag men dan niet beweren. in leuzen op spandoeken meegedra- gen in een openbare stoet, dat In die niet los van Holland mag? Is het dan niet waar, dat er veelal nog chaos heerst in de republiek en dat er daar een rechtsstaat moet worden opgebouwd? Wat heeft de Amsterdamse bur gemeester tot zijn verbod bewogen? Kan men in ernst volhouden, dat deze leuzen de orde dreigen te ver- storen? Bedreigen zij de veiligheid van de Staat? Zijn ze in strijd met de openbare zeden? Dat de „achter-gedachte" van deze leuzen aan het politieke inzicht van de heersende partijen niet aange- naam zou kunnen zijn. mag toch zeker niet als overweging gclden. Trouwens, ook de regeringspoli- tiek is er al gelooft de oppositie dat niet uitdrukkelijk op gericht, om IndiS met Nederland verbonder, te houden. En niet anders dan het bevorderen van de rechtsstaat daar, ook in de republiek, is volstrekt het doel van de Linggadjati-politiek. De oppositie mag haar hart ver- pand hebben aan andere methoden, andere wegen en andere middelen men dient haar in een land met grondwettelijk gewaarborgde vrij heid van meningsuiting binnen de wet geen belemmeringen in de w'eg te leggen. Men moet ook de indruk vermij- den, dat het regeringsstandpunt minder loyale middelen zou behoe- ven om de oppositie te bestrijden! strevende staat waarin sociale rechtvaardigheid heerst. Herdenkenswaard is zijn eerste verkiezing tot president' in 1935. Dr. Benesj werd toen gekozen als democratisch candidaat van links tegen de reactionaire pogingen in van agrarische kapitalistische machten, die reeds toen poogden de republiek te brengen tot een capituleren voor het Duitsland van Hitler. Hij toonde groot begrip voor het nieuwe politieke karakter van de strijd en van onze verzetsbeweging. Hij voorzag, dat een herboren Tsjecho-Slowakije uit de oorlog te voorschijn zou komen, dat krach- tige waarborgen zou scheppen tegen een herhaling van Miinchen. Een eerste dergelijke waarborg was de nauwe alliantie met de Sowjet- Unie en de tweede een volksrege- ring in de republiek, welke de verraderlijke elementen van de agrarisch-kapitalistische bourgeoi sie uit de macht zou verwijderen en de beslissing over het lot van het land werkelijk in de handen van het volk zou stellen. 'Benesj handelde in de geest van deze beginselen door de Tsjecho- Slowaaks - Sowjetrussische over- eenkomst van 1943 te tekenen en blj de onderhandelingen over een nieuw regeringsprogram, later ge- noemd het program van Kostice. Eveneens deed hij na zijn roem- volle terugkeer naar het vader- land toen hij zelf de leuze uit- bracht, dat onze nieuwe republiek een socialistische zou zijn. Ook in de historische Februari van dit jaar bleef hij trouw aan het volk en het erfdeel van onze strijd, toen hij de lijst tekende van de nieuwe regering, welke de verdere vreedzame ontwikkeling van deze staat zou verzekeren. Daarom. onder leedwezen ov.r zijn beslissing, eren wij hem heden als de waardige opvolger van President Masaryk. Moge hij onze verzekering aanvaarden, dat geheel ons kunnen is gericht en gericht zal blijven op de grote taak welke hij in zijn laatste pre- sidentiele brief omschreef: dat alien mogen leven en werken in verdraagzaamheid, liefde en ver- gevingsgezindheid, vrijheid gunnen aan de anderen en zelf vrijheid genieten. In een hoofdartikel schrijft de Semarangse ..Locomotief" onder de titel ..Grens aan het geduld?" o.m.: „We zien het antwoord van Djokja op de vragen der Neder- landse regering belangstellend te- gemoet, doch men behoeft geen profeet te zijn om te voorspellen, dat dit onbevredigend zal zijn. Indien het negatief is. dan kan men aannemen, dat de onderhande lingen worden afgebroken; indien het positief is, dan zal de republi- keinse regering zich niet kunnen handhaven. Resumerend, kan wor den a^ngenomen, dat wij vrijwel zeker staan voor het einde van de besprekingen, waarvan wij nimmer iets verwacht hebben. Den Haag is te veel blijven kijken naar Djokja en te weinig naar de federatieve opbouw buiten het republikeinse gebied. In verband met deze houding liet Den Haag zich vrijwel alles wel- gevallen. Wellicht is thans een einde gekomen aan het vrijwel onuitput- telijke geduld van de regering te Den Haag". In Augustus 1946 liet de Deken van Steenbergen een processie in Steenbergen houden, in verband waarmee hij voor het gerecht werd gedaagd. Deze kwestie is thans door rechtbank behandeld. De verdediger de civiele kamer van de Bredase was van oordeel, dat er in feite geen processieverbod bestaat. doch een absolute processievrijheid, be- houdens ingrijpen door de overheid ter verzekering van de openbare rust en orde. Hij vroeg vrijspraak. De Officier van Justitie, mr. Bosch concludeerde tot vrijspraak. daar hij geen strafbaar feit icon bewijzen. Dr. Heinrich Bruening, de laatste Kanselier van de Republiek van Weimar, heeft de berichten, volgens welke hij naar Duitsland zou terug- keren om wederom in de politiek te gaan, als ..volkomen onzin" bestem- peld. Hij verklaarde een kort prive- bezoek te willen brengen aan zijn zuster. De als Duitser geboren Oosten- rijkse componist Richard Strauss, die Vriidag 84 jaar wordt, is te Gar- misch Partenkirchen door een dena- zificatiehof gezuiverd. Het Kabinet besloot op voorstel van Gottwald, aan dr. Benesj, in waardering voor zijn verdiensten voor de natie en de staat. een le- venslang pensioen te verlenen ge- lijk aan het salaris van de presi dent van de republiek en eveneens gebruik voor het leven van het kasteel van Lany. De regering besloot verder maat- regelen te nemen voor de periode tot aan de verkiezing van een nieu we president. Volgens artikel 60 van de grondwet van 1920 wordt de uitoefening van de presidents- functie zolang nog geen nieuwe president is gekozen. toevertrouwd aan de regering. welke haar minis ter-president kan belasten met het individueel nemen van maatregelen. In overeenstemming met de grondwet van 1920 droeg de rege ring aan Gottwald op wetten te on dertekenen en bijeenkomsten van de Nationale Vergadering te be- roepen tot dat een nieuwe president is gekozen. De nieuw gekozen Nationale Ver gadering is bijeengeroepen tegen 10 Juni. Dan zal de regering aan- bevelen op 14 Juni een vergade ring te beleggen voor het kiezen van een nieuwe president in de Wladislaf-zaal van het kasteel van Praag. ROME. 8 Juni (A.P.) In een schriftelijk antwoord op een vraag van de communistische afgevaardig- de Umbarto Terracini, waarom Ita lie de Staat Israel niet erkend heeft, heeft Carlo Sforza, de Itai;- aanse Minister van Buitenlanr'l- Zaken gezegd: ,.In zijn positie als niet-lid van de U.N.O. heeft Italie het niet nodig gevonden af te wii- ken van ziin traditionele vriend- schap met de Arabieren en Joden in het Oostelijk deel van de Middel- landse Zee. 's GRAVENHAGE. 7 Juni. De procureur-fiscaal bij 't Bjjzon- der Gerechtshof te 's Gravenhage heeft de vooral door het z.g. .England Spiel" bekende krimi- nal direktor Jozeph Schreieder buiten vervolging gesteld. De motivering van deze buiten- vervolgingstelling luidt als volgt: Het ..England spiel" was, wat de betrokken Duitse ambtenaren be- treft, een knap stuk contra spion- nagewerk. Van door Schreieder ge- pleegde oorlogsmisdrijven is niets gebleken. Integendeel is komen vast te staan. dat Schreieder, die een zeer knap, maar ook een cor rect politieambtenaar was, zijn in- vloed heeft aangewt-nd om zijn werk. dat tot het zakelijk verant- woorde beperkt bleef. buiten het bereik te houden van de drastische en misdadige practijken van andere Duitse autoriteiten. Schreieder heeft zich bereid verklaard nog enige tijd in Nederland te blijven ter beschikking van de Nederlandse justitie voor het verstrekken van inlichtingen. ge- FRANKFORT, 7 Juni (A.P.) Radio Frankfort heeft bekend maakt. dat een typhus-epidemie in Altoetting in Beieren is uitgebroken. Men heeft 711 gevallen geconsta- teerd. waarvan 23 dodelijk. In Lubeck heeft men 200 gevallen van typhus geconstateerd. LONDEN, 6 Juni (Reuter) Volgens Radio Boedapest zjjn 28 Inwoners van een Hongaars dorp gearresteerd na een pro-katho- lleke demons'ratie, waarbij een menigte van vijfhonderd mensen het gemeentehuis bestormd zou hebben. een politleman zou heb ben gedood en waarbij verder nog twee personen ernstig gewond zouden zijn. De ongeregeldheden ontstonden volgens het radiobericht nadat de pastoor gewaarschuwd had. dat on- derwijzers. die voor de nationalisa- tle van de kerkelijke scholen zou den stemmen, geexcommuniceerd zouden worden. Toen de gemeenteraad de dag daarop bijeen kwam zou de pastoor, volgens de radio, bevel gegeven hebben de kerkklokken te luiden om de mensen bijeen te roepen en toen twee politiemannen ter plaatse verschenen, werd een van hen dood- geschoten. Onder de gearresteerden bevindt zich ook de pastoor. Allen zullen voor het gerecht moeten verschij- nen. In een boodschap aan de primaat van Hongarije, kardinaal Mihds- zenti. heeft de minister van onder- wijs verzocht order te geven. dat ..aile agitatie tegen de Hongaarse democratic" stopgezet zal worden. ..Anders", aldus fie minister. „zou- den wij gedwongen zijn u voor alle gevolgen verantwoordelijk te stel len; ieder. die de agitatie voortzet. zal de macht van de wet tegenover zich vinden". Reuter meldt nader. dat de Hon gaarse regering met ..strenge maat regelen" heeft gewaarschuwd om een einde te maken aan demonstra- ties tegen de nationalisatie van katholieke scholen. De 28 personen. die beschuldigd worden van ophitsing van de katho lieke bevolking tot moord. zullen door een speciale rechtbank in kort i geding binnen 72 uur na afloop van het politie-onderzoek berecht worden. Zij zullen of vrijgesproken of ter dood veroordeeld worden. De pers, die achter de coalitie- regering staat, beschuldigt de Hon gaarse Primaat. Kardinaal Mlnd- zsenthy, openlijk van ophitsing der katholieken tegen het democratisch regiem. ..Wij zullen geen aanslag op onze scholen dulden, en wij willen geen aictatuur", zo schrijft de Hongaarse Primaat, Kardinaal Mindszenty, in een nieuwe herderlijke brief, die in alle Hongaarse kerken is voorgele- zen. Het schrijven van de Kardinaal is opnieuw een lang pleidooi voor de confessionele scholen. De Kerkvorst beroept zich op het Goddelijk recht, op het recht der ouders vrij de scho len te kiezen waarheen zij hun kin- deren wensen te sturen en tenslotte op het van oudsher gevestigde recht der Hongaarse Kerk scholen te be- zitten. In de nacht van Zaterdag op Zondag j.l. omstreeks 1 uur reed een vrachtauto. nadat deze eerst 'n taxi had aangereden. tegen een pij- ler van het viaduct bij de Parallel- weg te 's Gravenhage. Enige in de vrachtauto zittende personen be- kwamen verwondingen. De 40- jarige H. K. P. liep een schedel- basisfractuur en zijn echtgenote 'n gecompliceerde rechteronderbeen- fractuur en een hoofdwond op. De echtgenote van de bestuurder de 46-jarige W. A. Geb. de J. bekwam grote vleeswonden aan boven- en onderbenen en een scheurwond bij haar rechterslaap. Allen wer'den in het ziekenhuis aan de Zuidwal op- genomen. De bestuurder. de 49-ja- rige P. B. A. liep enige snijwonden op. Hij kon. na behandeling huis- waarts gaan. Da taxi werd licht be- rchadigd. terwijl de vrachtauto aan de voorzijde geheel vernield werd. Drankmisbruik schijnt aan dit ongeval niet geheel vreemd te zijn. EDVARD BENESJ werd 28 Mei Mei 1884 te Kozlany, een dorp in Pilzen, als laatsAe zoon van een gezin van 10 kinderen geboren. Dank zij de offers, door zijn ouders gebracht, en de hulp van zijn oudste broer, die naar de Verenigde Staten uitweek, kon hij studeren. In de eerste dagen van de oorlog 1914—1918 begaf Benesj zich naar Masaryk en maakte met hem een plan voor revolutionaire actie op. Masaryk ging naar Italie, vanwaar hij zich naar Engeland begaf, ter wijl Benesj te Praag bleef, om een net voor inlichtingen en pro-Gealli- eerde propaganda te organiseren. In September 1915 verliet Benesj op zijn beurt Bohemen en voorzien van een vals paspoort begaf hij zich naar Parijs. Tot algemeen secretaris van het Nationaal Tsjechisch Comite benoemd, heeft hij als taak de Ge- allieerden te overtuigen van de noodzakelijkheid de dubbele mo narchic te vernietigen en de onaf hankelijkheid aan de Tsjecho-Slo- waakse natie terug te schenken. 14 September 1918 werd zijn werk met succes bekroond: de Geallieer- den erkenden de nationale raad als voorlopige regering van de Tsjecho- Slowaakse republiek en 28 October werd te Praag en in het buitenland de onafhankelijkheid geproclameerd Benesj woonde nog als Minister van Buitenlandse Zaken de Vredes- conferentie bij, alvorens 24 Septem ber 1919 naar zijn bevrijd vaderland terug te keren. Hij leidde hierna 't Ministerie van Buitenlandse Zaken. totdat hij in 1935 President van de republiek werd ter vervanging van Massaryk. De volgende jaren stortte het na Versailles toegepaste internerings- systeem ioeen. Polen en vervolgens Joego-Slavie scheuren zich van hun westelijke bondgenoten los. Oosten- rijk bezwijkt en in 1938 is de beurt aan Tsjecho-Slowakije. De politiek van de regering te Praag, die tot alle concessies bereid was, welke verenigbaar waren met de souve- reiniteit en de onafhankelijkheid der Republiek, stuitte op de brutale Duitse chantage. De Geallieerden. die voor een eventuele oorlog slecht waren voor- bereid, eisten nieuwe concessies en legden tenslotte aan Tsjecho-Slowa kije het vonnis van Miinchen op. Benesj boog. nam ontslag en ging in October 1938 opnieuw in balling- schap. Te Chicago, waar hij een leerstoel in de sociologie bezette, vernam hij de bezetting van Praag door de Duitsers. Namens de Tsje- cho-Slowaakse natie richtte hij een plechtig protest tot de mogendheden en tot de Volkenbond. In Mei 1939 werd hij ontvangen door President Roosevelt, die hij waarschuwde voor een dreigend algemeen conflict. Hij begaf zich naar Londen, waar hij een nieuw Tsjecho-Slowaaks Comity vormde, waarvan de zetel na de wapenstil- stand te Parijs werd gevestigd. De „voorlopige Tsjecho-Slowaakse regering" werd door Groot-Brittan- nie en later door de andere Geal lieerden, die de overeenkomst van Miinchen met de daaruit voort- vloeiende gevolgen nietig verklaar- den, erkend. In December 1943 ging Benesj naar Moskou, waar hij met de USSR een nieuw verdrag van wederzijdse bijstand tekende. In Maart 1945 verliet Benesj Lon den, om als overwinnaar te Praag terug te komen. Na een langdurig verblijf te Tuoskou overschreed hij op 3 April de grens en de volgende dag stelde hij te Kosioe met de vertegenwoordigers van alle poli tieke partijen het program van het nationaal front op. 16 Mei 1945 kwam de president te Praag aan. Op de verjaardag der onafhanke- lijkheidsdag, 28 October 1945, werd hij eenstemmig tot president der republiek gekozen. Na de verkiezingen van 1946 wees Benesj Gottwald. de leider van de communistische partij de belang- rijkste aan om de nieuwe rege ring te vormen. Op diens advies aanvaardde hij in Februari 1948 het ontslag van 12 ministers, tot de ge- matigde partijen behorende. terwijl hij de nieuwe regering-Gottwald goedkeurde, die 27 Februari jl. de eed aflegde. Op dezelfde dag ver liet president Benesj het kasteel van Praag om zich naar zijn per- soonlijke residentie te Sezimovo Oesti te begeven. Sindsdien heeft hij nog slechts twee openbare manifestaties bijge- woond: de begrafenis van Jan Ma saryk en de plechtigheden van de 600ste verjaardag der universiteit te Praag. Een onbekende man is in de nacht van Donderdag op Vrijdag binnen- gedrongen in de kelder van de wo ning van de familie V. te Rotter dam. waar de 34-jarige zoon des huizes. de huidenhandelaar J. H. F. V. lag te slapen. Om de heer V. onschadelijk te maken. sloeg de in- dringer hem met een ijzeren heng- selscharnier op het hoofd. V. liep een heraenschudding en snijwon den aan gelaat en handen op. Het slachtoffer werd naar het Bergwegziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is nu redelijk, hoewel hem de eerste dagen geen verhoor kon worden afgenomen. De indringer vertrok met mede- neming van een pantalon, waarin zich een portemonnaie met f 50. en een tabakskaart bevond en van een blauwe trui. H. M. de Koningin heeft Maan- dag een bezoek gebracht aan Tiel en aan verschillende Betuwse ge- meenten. Toen omstreeks half elf de ko- ninklijke trein het station van het rijk bevlagde Tiel binnenliep, be- groette haar een duizendkoppige enthousiaste menigte. Op het per- saris der Koningin in de provincie der Koningin in de provincie Gelderland. jhr. dr. C. G. C. Quar- ies van ITfford en de burgemees ter van Tiel. de heer N. F. Cam- bier van Nooten. Buiten het station was een haag van kinderen van alle Tielse scho len gevormd. De landsvrouwe wan- delde langs de kinderen alvorens in de voor haar gereedstaande auto plaats te nemen. Bij de Nijver- heidsschool voor meisjes werd H. M. de Koningin een taart aangebo- den, die door de meisjes zelf was vervaardigd. In de Waterstraat stond een honderdtal dames, ge- kleed in de nationale feestrok. Me- vrouw de Bruyn van Tengbergen. echtgenote van de burgemeester van Ophemert. bood H. M. een pop aan. gekleed met de nationale feest rok ..voor de prinsesjes". Ook liet de Koningin de auto stoppen toen zij het oud burger mannen- en vrouwenhuis passeerde. Hier wer- den door de 83-jarige mevr. van DamPost aan H.M. namens alle oudjes bloemen aangeboden. Op het stadhuis ontving H.M. de Koningin op haar uitdrukkeliike wens een 15-tal weduwen en we- zen. In de raadszaal waren een aantal gehodigden bijeen. waaron- der de burgemeesters van de ge- meenten Wadenoiien. Maurik. Lien- den. Kesteren. Echteld en Zoelen, voorts enige leden van gedeputeer- de staten. verder vertegenwoordi gers van de kamer van kooohandel. van de industrie en middenstand en de wederopbouw. Een tweetal BATAVIA, 7 Juni (Aneta) Blijkens de volledige tekst van het interview van generaal Soe dirman met de Solose ..Merdeka" heeft Soedirman zes richtlijnen voor de T.N.I, gegeven betreffen- de het mogelijk toetreden tot het leger van de Verenigde Staten van Indonesie. Daarna vervolgde hij: „Dit vormt een geheel, waaraan niet valt te tornen voor de wemrnacht der re publiek Indonesia. Mocht van rege- ringszijde en elders de Nederlandse conceptie in haar geheel worden aanvaard, zo blijven wij toch de zijde van de weermacht kiezen en elke Nederlandse conceptie weige- ren, die in strijd is met ons streven. De consequenties van deze gelofte nemen wij beslist op de schouders der weermacht". ..Mochten wij voorheen een defen- sieve politiek gevoerd hebben, nu zullen wij onze houding grondig wijzigen en een offensieve politiek voeren. De labiliteit en de wijze van besprekingen moeten plaats maken. zo mogelijk, voor een over- rompelingspolitiek". Soedirman besloot dit gesprek: ..Onze delegatie behoeft backing .en kracht om alle eisen aan de Neder- landers te kunnen voorleggen; daar om is het onze plicht een schild te vormen voor hen, die momenteel onderhandelen. Wanneer dit toch misloopt, zullen wij met bamboe tontjing (bamboespies) de vijand uit onze staat verdrijven". burgemeesters n.l. de burgemeester van Tiel en van zijn ambtgenoot van Echteld. de heer^J. A. Houtko- per en het hoofd van het streek- bureau voor de wederopbouw. ir. Deutekom hielden inleidingen over de toestand van de stad, de streek en de wederopbouw. H.M. de Koningin volgde de cau- serien met zeer veel interesse. Hier na vervolgde H.M. haar rondrit door de stad. Circa 12 uur vertrok de koninklijke stoet in de richting Echteld. Het gemeentebestuur maakte zijn opwachting en de sehooljeugd stond langs de weg geschaard. Ook IJzendoorn en het zo zwaar door de oorlog geteisterde dorpje Och- ten werden bezocht. In de konin klijke auto, die hier zeer langzaam reed, had H.M. de burgemeester van Echteld bij haar doen plaats nemen. Deze lichtte de landsvrou we in over de verwoestingen en de wederopbouw. Via Opheusden. waar de vorstin evenal s in alle plaatsjes, die zij op deze tocht aandeed zeer hartelijk werd toegejuicht, ging het naar Kesteren, waar H.M. in haar trein de lunch gebruikte. Vooraf offreer- de het gemeentebestuur H. M. een kistje prachtige Betuwse kersen. HET SCHIJNT een toer te zijn om goed te luisteren, zelfs op een persconferentie met jourhalisten, waar grotendeels het puikje van de journalistiek aanwezig is. Dat ondervond ook dfe voorzitter van de KVP, de heer Andriessen, die op de jongste, door ons uit- voerig besproken persconferentie iets gezegd had over de instelling van een College van Beraad, dat hem persoonlijk voor ogen zweefde. Sommige kranten hebben daar- van gemaakt, dat een ..plan" tot de instelling van een dergelijk ver- trouwvol beraadcollege reeds bij het partijbestuur bestond. Andere heb ben daar weer commentaren „voor-tijdig" noemde 4en het in ver- rukkelijk ..Nederlands" aan vast- geknoopt. Het is allemaal, laat ons zeggen: v o o r b a r i g. Er is nog niets ge- beurd. Er bestaat geen plan. Er is alleen maar een persoonlljke suggestie van de partij voorzitter en op de gestencilde korte aantekenin- gen ter conferentie meegegeven, staat het woordje ..persoonlijk" met betrekking tot deze gedachte dui- delijk onderstreept. Dus eigenlijk niet alleen een kwestie van goed luisteren. maar ook van goed lezen. De partijvoor- zitter en het partijbestuur hebben op het ogenblik wel wat anders te doen. dan plannen te ontwerpen en uit te werken voor iets, dat uiter- aard pas na de verkiezingen op stapel wordt gezet. Zou men om met de „Tijd" te spreken „dit kuiken nu gaan ult- broeden", wij vrezen. dat het een.. ..uilskuiken" zou worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1