Denemarken in vogelvlucht De schooljeugd en veilig verkeer Landwachtcommandant Mooyen voor het Hof ALKMAAR EN OMSTREKEN Uitwisseling tussen Holbaek en Alkmaar Niet op die agent letten Een vreemd volkje Na drie en een half jaar internering nog zes jaar gevangenisstraf geeist PAG IEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 8 luni 1948 Theo Van Cijxen voor het Hof HET SPORT-COMITE BIJEEN Een laatste appel Politierechter O, die wegenbelasting Waterdichte 0LIEKLEDING LEO PRINZ Om het gewicht: PROTESTEREN PAARDENSLACERS Adres over weeldebelasting auto's Onder auspicien van de WV te Alkmaar was gisterenavond 'n lezing georganiseerd, welke ge- houden werd door mevr. 't Hart- Haussler; van 't Deens Verkeers- huis In Hilversum. die van de zeden en gewooirien in Denemar ken goed op de hoogte is, door- dat. zy er lange tyd geweest is. Het geheel werd verlucht met enkelc films over Holbaek. Ko- penhagen en het eiland Shelland. De heer Rijs, directeur van de VVV, opende de avond met een kort openingswoord tot alle aanwe- zigen, waarna hij mevr. t Hart in- - troduceerde. Mevr. 't Hart begon direct te vertellen van haar grote bekendheid met de diverse VVV's in Denemarken, waardoor zij in staat was om op dit gebied het zo hoog nodige contact tussen Dene marken en Nederland op het gebied van uitwisseling te verstevigen. In Nederland maakt zij propaganda voor Denemarken en in Denemar ken doet zij dit voor Nederland. In de afgelopen winter hield zij een twintigtal lezingen in Denemarken en ook in de komende winter staat er een uitgebreid programma te wachten. Zij zelf is er een voor- standster van om door middel van uitwisseling van personen tussen Nederland en Denemarken, of in dit geval dan Holbaek en Alkmaar in het bijzonder, de band tussen beide piaatsen hechter te maken. Wat de vacantiegangers voor Denemarken aangaat. deze worden uitstekend geholpen door de ANWB, die bij haar zusterorganisatie in De nemarken voor f 100.000 aan Deense kronen tegoed had. Degenen, die zo geholpen werden, moesten echter lid van de ANWB zijn. Toch is dit bedrag in zijn geheel opgenomen, zodat opnieuw een bedrag van f 50.00U moest worden overgezon- den. Vanzelfsprekend ontstaat zo voor de .Deense tourist de mogelijk- heid orrf Nederlands geld te krijgen en zijn vacantie hier door te bren- gen. Na deze enigszins uitgebreide in- leiding gaf mevr. 't Hart een be- knopt en duidelijk overzicht van Denemarken en zijn inwoners. Over het algemeen gaan de Denen meer uit, dan wij, Nederlanders. Toch zijn hun huizen wel gezellig, of- schoon de architectuur daarentegen de Nederiandse niet benaderen kan. Huizen zoals de onze vindt men nergens in Denemarken. De natuur, die eenvoudiger is. dan in Noorwe- gen of Zwitserland, is toch in een woord prachtig. Bijna geheel Dene marken is een heuvellandschap, dat een hoogte bereikt van ongeveer 170 meter. Het inwoneraantal be- draagt 4.000.000. waarvan er onge veer een millioen in Kopenhagen wonen. Als men nu bedenkt, dat Denemarken bijna even groot is als Nederland, dan kan men zich wel voorstellen. dat het land verder dun bevolkt is. Grote piaatsen wor den er dan ook niet meer aange- troffen. De plaats Holbek b.v., telt 10.000 inwoners. Wie op Shelland is, Kopenhagen bezoekt. en dan niet naar het Ti- voli. een groot park, gaat. heeft Ko penhagen niet bezocht. Dit zweemt naar Amsterdam en het Vondelpark Vanaf Kopenhagen tot aan de Nrd- punt van Shelland ligt de Deense .Riviera', een prachtig stuk natuur- schoon, waar iedere buitenlander dan ook direct een bezoek aan brengt. Op een klein eilandje vlakbij Ko penhagen wonen Nederlanders, die misschien hun Nederiandse taal niet meer kunnen spreken. maar er niet- temin trots op zijn, dat zij uit een zuivere Nederiandse familie voort- komen. Omstreeks 1500 zijn hun voorouders hier gekotpen op ver- zoek van koning Christiaan II, die Naar wij vernemen zal op 31 Juli a s. voor het Bijzonder Ge- rechtshof te Amsterdam behandald worden de zaak tegen de Aikmaar- der Th. van Gijzen. Zijn verdediger is mr. dr. C. Berkhouwer. Het Sport-Comity ..Alkmaar" kwam Zondag in vergadering bijeen met de verschillende sub-commissies om nog eens de details te bespreken van 't programma. dat voor het be zoek van de Engelse gasten uit Bath is vastgesteld. Nadat de voorzitter. de heer Van Boonen, de aanwezigen had welkom geheten, deed de secretaris, de heer De Rie. mededeling van de gege- vens welke van de verschillende commissies bij het secretariaat wa- ren binnengekomen. Allereerst werd medegedeeld. dat de gasten in plaats van Vrijdag reeds Donderdagavond in Alkmaar aankomen. Daardoor zal 't mogelijk zijn een bezoek aan de Kaasrnarkt by 't programma in te lassen. Verder deelde de heer De Rie mee. dat de kaas-actie, bedoeld om de gasten een kaasje aan te bieden. een f 80.heeft opgeleverd en dat nog enkele toezeggingen zijn ge- daan. Evenwel was nog geen toe- stemming verkregen de benodigde kaas te kopen. Minister Mansholt zal echter 11 Juni hieromtrent een beslissing nemen. Voor de turnavond op Vrijdag bleek alles geregeld en ook de Com- missie voor huisvesting had alles keurig voor elkaar. Men had nog aanbiedingen over. Voor het garantiefonds had de heer v. Straaten veel werk verricht en er was een f 500.— toegezegd. Deze commissie is evenwel nog niet aan het beoogde bedrag toe. zodat nog toezeggingen kunnen worden gedaan. De reis- en voedingscommissie deed bij monde van de heer Jac. Amoureus weten, dat ook zij de zaken voor elkaar had. In overwe- ging werd gegeven bij de tocht naar Marken, Volendam, enz. ook nog op te nemen een bezoek aan de Afsluit- dtjk en de Wieringermeer. Van belang was nog, dat deze commissie met de geraamde kosten binnen de begroting bleef. Voor de auto-tocht van Zaterdag zijn nog altijd niet de benodigde auto's beschikbaar. Het comite ver- trouwt echter. dat v66r 't Zaterdag is, zy de besehikking over een 15-tal auto's zal hebben. De Engelse gasten kunnen komen. Alkmaar is gereed de Bath-lui te ontvangen! meende dat zyn Denen van de Hol- iandse boeren nog wel iets konden leren. Hij heeft gelijk gehad en de Denen seven dit ook graag toe. Ook Holbek werd door mevr. 't Hart-Haussler even onder de loupe genomen. Voor Denemarken is het een druk stadje met" zyn 10.000 in woners, Men heeft daar verschillen de industrieen, zoals ijzergieterijen en papierfabrieken. Ook telt het st.adje veel vissers. die 's nachts uitvaren en 's ochtends vroeg met hun vangst binnenkomen. Dan wor den de Bornholmers, want zij wor den genoemd naar het eiland, ge- rookt. Dit haringroken is een speci- aal vrouwenwerk en kan zo onge veer beschouwd worden als huis- nijverheid. Elk huis bezit nameiyk een kleine rokery, waarin dit ge- beuren kan. Het ligt nu in de bedoeling een aantal inwoners van Holbek over te laten komen naar Alkmaar om hier enige tijd door te brengen. Die Alkmaarders. die voor gastvrijheid zorgen, zullen dan ook in de ge- legenheid worden gesteld naar Hol bek te gaan. opdat zodoende een hechte band tussen deze beide piaatsen ontstaat. Het gehele onderwerp werd ver- licht door enige korte films over Denemarken en Holbek. Aan het einde van de avond werd mevr 't Hart dank gebracht voor haar in- teressante beschouwing. Op deze middagzitting had de Ri.iksadvocaat het wel erg druk met al die mensen. die geen gel dige of in het geheel geen wegen- belastingkaart hadden en dan toch een motorrijtuig bestuurden. Het geheel had echter een vlot ver- loop en mr. Alblas vonniste snel. Johannes Gerardus K.. Purme- rend. had iemand op zijn motor laten rijden zonder geldige wegen- belastingkaart: f 15.of 10 dg Willem Marinus K., Amsterdam! was net op weg naar het belasting- kantoor om zijn kaart te laten ver- lengen: flOO.— of 1 mnd.; Johan nes J.. Dordrecht, had ongeveer 1300 sigaretten willen invoeren op clandestiene wijze: f50,— of 25 dg. en 1 mnd. voorw. met een proef- ti.id van 2 jaar; Ferdinand Johan nes Evorardus van H., Wieringen, had 2 flessen rhum in zijn zaak zonder vergunning* fR4.of 25 dg.; Nicolaas Jan B., Heer Hugo- waard. had zijn knecht op de mo tor laten rijden zonder geldige we- genbelastingkaart: f7.50 of 5 dg.; Simon Joachim Gerardus van D,. Heiloo. stond voor hetzelfde te- recht flO.— of 5 dg.; Jacob G. uit Den Helder reed auto zonder de bewuste kaart: 120,— of 8 dg.; Willem Michiel J., Jutphaas, reed motor zonder de bewuste kaart: 135.of 10 dg.; Nicolaas J., Anna Paulowna. had een ander op zijn motor laten rijden zonder geldige kaart: aangehouden; Petrus Joseph L„ Venhuizen. had driemaal gere- den zonder geldige kaart en was driemaal betraot: f 15.-f30.— en f40.boete; Witsen R.. Wijdenes. was ook al op weg naar het belas- tingkantoor: fl5,— of 6 dg.; Jan van St., Baarn. reed motor met duo zonder geldige wegenbelas- tingkaart: f 15,of 5 dg. VERKIEZINGSBORD VERDJVENEN Het dubbele reclamebord. dat bij de Houtvaartbrug is verdwenen, is teruggevonden in de Houtvaart; het kan niet anders. of het is er moedwillig in gegooid; zij, die aanwyzingen kunnen verstrekken omtrent de dader. worden ver- zocht dit ter kennis te brengen van de recherche. Thans is er weer een bord ver dwenen van de KVP. dat bevestigd was aan de Willemsbrug (bij de Accijnstoreni. Zij, die hierover iets kunnen melden. worden verzocht dit te doen aan het bureau van dit blad. Zondag is er een KVP-bord afgerukt aan de Rcchdalebrug; dit is inmiddels na reparatie weer op nieuw aangebracht. WANDELSPORT H.V.Z. Hoeveel leden telt HVZ toch? Deze vraag wordt nog wel eens gesteld. En het antwoord verschilt altyd. Iedere week immers moeten wij onze ledeniyst aanvullen. Maar hoe komt het dan, dat er op de trai- ningjsavonden zo weinig leden aan- wezig zijn? Ja, die belangrijke trai ning wordt door ons nog zo vaak overgeslagen en alleen de trouwen bezoeken de trainingsavonden gere geld. Alleen wanneer HVZ, de enige wandelsportvereniging voor r.k. Alkmaar en omstreken, op officiele tochten meewandelt, dan zyn de meeste leden aanwezig. We gaan een goed voornemen ma ken. Vanaf morgenavond breekt leder mannelijk of vrouwelijk lid van HVZ er even tussen uit, wan neer de wandelsport haar of hem roept. Afgesproken? De club start Dinsdagavond 8 Juni, 's avonds 7 uur vanaf de Paardenmarkt. Nieuwe leden zijn altijd welkom en belangstellenden kunnen zich wenden tot: voorzitter P. Bakkum, Zoutstraat 1 te Alkmaar of het se cretariaat: mej. N. Kolkman, Rop- jeskuil 6, Alkmaar. VRIJE VERKOOP Vrij verkoop Grote voorraad ALKMAAR Luttik Oudorp 94 - Tel. 3459 HOORN Gr. Noord 16 t. o. R.K. Kerk (Adv.) BURGERLIJKE STAND. ALKMAAR. Geboren: Gerard A., z. van G. N: Schouten en C. Bellekom; Johannes, z. van J. Kui- per en G. P. Mylhoff; Gerardus M., z. van H. H. Brugman en M. M. J. Venracker; Magdalena M., d. van S. Admiraal en G. E. Klaus. Overleden: Jelke Broers, 76 jaar, geh. m. C. E. Jansen. BEDRIJFSVOETBAL- VERENIGINGEN ALKMAAR. De officiele Alk- maarse voetbalverenigingen hebben bericht. dat zij haar leden. welke op 1 Mei 1948 de leeftijd van 35 jaar hebben bereikt. voor dit jaar toe- stemming verlenen om aan de be- drijfsvoetbal deel te nemen. Door wijzigingen is het program ma van afdeling C als volgt gewij zigd: Dinsdag 8 Juni: POALandbouw- huis II. terr. Kolping-Bovs. Vrydag 11 Juni: Ringers II—Che vrolet-Boys. terr. Sportpark C. Maandag 14 Juni: VIVI-Boys—Rei- niging, terr. Sportpark C. Vrijdag 18 Juni: KromFord-Boys, terr. Sportpark C. Maandag 21 Juni: VIVO-Boys— Alkm. Courant, terr. Sportpark C. Maandag 21 Juni: POA—Perzifo, terr. Sportpark D. Dinsdag 22 Juni: Landbouwh. II— B.B.C., terr. Rolping-Boys. Maandag 28 Juni: Ringers" II—Alk- maarse Courant, terr. Alkmaar. Dinsdag 29 Juni: Ford-Boys—Land- bouwhuis II. terr. Sportpark C. Dinsdag 29 Juni: POA—Chsvrolet- Boys. terr. Kolping-Boys. Woensdag 30 Juni: Reiniging—BBC, terr. Sportpark C. Vrijdag 2 Julj: PerzifoKrom, terr. Alkmaar. Afdeling A: Vervallen de wedstrijd: Dinsdag 15 Juni: R.A.S.A.—Hoge Huys, terr. Kolping-Boys. ALKMAAR BILJARTEN Zaterdagavond was wel de be- langrijkste partij. die tussen Kamp en v. Lienen. Daarin verspeelde Kamp een kostbaar punt. v. Lienen maakte het eerst de 125 vol, doch Kamp benutte de na-stoot om de resterende 3 ca- asiuia.i ozfB ua uajjEUi a; sajoquiej uit'het vuur te slepen. De beste partij, waarin het hoog- ste gemiddelde van dit tournooi werd bereikt, was die van Brou- wer en van Dam. C. Brouwer maakte deze partij uit in 19 beur- tem met een gemiddelde van 6.57. Gezien de stand ging de strijd tussen Kamp en Rolie en voor deze party, Zondagavond gespeeld, be- stond grote belangstelling. Het was zo, dat Kamp 13 pnt had en Rolie 12. Rolie toonde zich de sterkste en won in 30 beurten. Kamp kwam tot 80 caramboles. Het was een spannende partij, waarin N. Krijgs- man zich een uitmuntend arbiter toonde. van Zondagavond bij het inhalen van een of ander voertuig. Op verschillende punten reed de agent Pool door en begon plotseling het verkeer te regelen en daarmee werd het de meisjes en jongens heus niet gemakkelyker gemaakt, want, hoewel ze in negen van de tien gcvallen heel goed wisten, wat de agent met het opsteken van zijn hand bedoelde, werd toch nog her- haaldelijk een overtreding gemaakt, die in normale gevallen een bekeu- ring oplevert. Ondanks alle addertjes, die in het gras scholen. wist toch het groot- ste deel op deze korte fietstocht 'n goed resultaat te bereiken. Door de examencommissie zal nu worden vastgesteld, of de betreffende leer- ling gezakt of geslaagd is. Reeds eerder vermelden wy. dat bij acht of meer strafpunten de candidaat is afgewezen. Gelukkig hebben wij er maar weinig gezien. die er voor in aan- merking kwamen. Degenen. die zo ongelukkig zijn geweest. behoeven evenwel niet tg treuren. Zy kunnen van inspecteur Haverlag een goede raad, die zeker niet duur is, aanne- men: ..Doe je best de verkeersregels goed te leren en probeer het vol- gend jaar beter te doen. Tien tegen een, dat Je slaagt!" v. d. M. De uitslagen waren: car. brt 972 244 car. brt. h.s. gem. J. de Boer 106 39 18 2.78 C. v. Lienen 125 39 19 3.20 C. Brouwer 125 21 27. 5.95 D. Weisenborn 53 21 18 2.52 J. Bloothoofd 125 23 29 5.43 C. v. Dam 39 23 6 1.70 P. Kamp 80 30 12 2.66 P. Rolie 125 30 23 4.16 De eindstand is: 1. P. Rolie 2. P. Kamp 955 248 3. C. Brouwer 915 204 4. J. Bloothoofd 948 282 5. C. van Lienen 908 291 6. J. de Boer 876 266 7. N. Wester 850 269 8. C. v. Dam 775 250 9. D. Weisenborn 818 246 Na afloop der wedstrijden wer den de pru'zen door de heer S. Su- rig, voorzitter van Z.E.K.Z.?, met een toepasseiyk woord, uitgereikt. Namens de deelnemers aan dit tournooi sprak de heer C. Brou wer een woord van dank. Het was een uitstekend geslaagd tournooi. waartoe 't uitstekende materiaal van Caf4 Te Bos niet weinig toe heeft bijgedragen. A.F.C.-NIEUWS Het vertrek naar Amsterdam, voor de wedstryd Neaerland-Zwe- den, is om 5.02 (sneltrein). dus niet om 5.10. Allen worden om 10 min. v66r vijf op het station verwacht. De PPC-er gem. pt. 3.99 14 3.89 13 4.49 8 3.36 3.15 3.21 3.16 3.10 3.33 SCHOOLZWEMDIFLOMA'S Op 25. 26, 27 en 28 Mei j.L zyn in de Overdekte Bad- en Zwemin- richting alhier door de Commissie voor het Schoolzwemdiploma we- derom de examens afgenomen voor de schoolzwemdiploma's A en B voor het schoolzwemvaardigheids- diploma. De laatste maal geschied- de dit op 28 November en 2 De cember- 1947. Ook thans namen hier aan deel de leerlingen van bijna alle openbare en bijzondere lagere scholen, van een nijverheidsschool alsmede van de openbare lagere school te Egmond aan Zee, Oudorp, en Stompetoren en die van de Mid- delbare Meisjesschool te Bergen N.H.. die geregeld aan het school- zwemmen deelnemen. In totaal na men de leerlingen van 29 onderwijs- inrichtingen aan de examens deel. Het aantal aanmeldingen bedroeg 251 voor diploma A, 212 voor di ploma B en 86 voor het school- zwemvaardigheidsdiploma. Niet op- gekomen waren 34 candidaten voor diploma A, 30 voor diploma B en 16 voor het vaardigheidsdiploma, terwyi werden afgewezen 58 can didaten voor A. 6 voor B en 28 voor het vaardigheidsdiploma. zodat het diploma A werd behaald door 139 leerlingen. het diploma B door 176 en het schoolvaardigheidsdiploma door 42 leerlingen. De examens hadden een zeer vlot verloop. Voor de schooljeugd zUn de prac- tische examens voor het diploma Veilig Verkeer Maandagochtend begonnen. Voorafgcgaan door de agent J. Pool, die het blijkbaar een sport vond, zoveel mogelijk fouten te maken voor zover het verkeersregels betrof, reden de kindercn in groepjes van vyf of zes de uitgestippelde route. In de achterhoede reed de motor met zjjspan van de Alkmaarse politic, bestuurd door Inspecteur J. Ha verlag, terwyi de onderwyzer van de kinderen in het „kattebakje" zat. Zo werd het tenminste door een van de jongens genoemd. „Nlet op die agent letten!" Examenkoorts had. wel de over hand by deze jeugdige persoontjes, die nu practisch getest moesten worden vbor hun diploma van V. Verkeer. Het schriftelijk gedeelte had al op de school plaats gevon- den, thans kwam de fiets er aan te pas. Maar dat nog lang niet al- lemaal zich geheel rustig voelden wanneer zij achter agent J. Pool 't Canadaplein afreden, bleek wel duidelijk. Zelf hebben wij het on- verdeelde genoegen gehad ook mee te mogen rijden. dat wil dan zeg- gen, naast de agent. Naar hartelust verkeersovertredingen maken, is zelfs voor ons ouderen toch nog wel een pleziertje. Eerlijkheidshalve moeten wy zeggen. dat het traject voor deze jeugdige examinandi lang niet mee viel. Er zaten hier en daar „vuile" kneepjes in, die lang niet door al ien werden gezien. Hoe kon het dan ook anders, of er werden kanjers van fouten gemaakt. Herhaalde ma- len werd by snelheid verminderen Gewijzigd zyn in: Maandag 21 Juni: Ringers ISta- bilitas. terr. Heiloo. Maandag 21 Juni: R.A.S.A.Hoge Huys, terr. Kolping Boys. Maandag 21 Juni: S.O.V.A.Povay, terr. Alkmaar. Afdeling B: Vervallen de wedstrijd: Woensdag 9 Juni: Melkboeren— A.P.S.V. II, Sportpark C. Gewijzigd zyn in: Dinsdag 15 Juni: Stoel—APSV II, terr. Kolping Boys. De andere wedstrijden blijven vastgesteld, zoals reeds opgegeven in het wedstrijdprogramma voor Juni. DAMMEN Kampioenschap van Alkmaar en Omstreken Uitslagen 3e ronde Hoofd- en le klasse A: SmolenaarsHemels 0—2 HelderJorna 20 Schuitde Haas 20 B: WoonijkOtto 11 de BreeToepoel 20 C: VerverGeuzebroek afgebr. KruiderOud 11 PeerdemanStam 02 2e en 3e klasse A: Langras Jr.Spaans 20 HeldermanBruggeman 20 BywaardBrinkhof 20 Spaansde Wyn 02 B: VeenstraKorn 20 Smolenaars Jr.Miedema 02 Langras Sr.Klinkhamer 02 De stand aan de kop luidt: Hoofd- en le klasse: A. Schuit en Hemels ieder 5 pnt.; B. de Bree 4 pnt.; C. Oud en Kruider ieder 5 pnt. 2e en 3e klasse: A. Bijwaard 6 pnt.; B. Miedema 6 pnt. De spanning stijgt met de dag, want de volgende. dus laatste twee ronden zijn beslissend om in de finale hoofdklasse uit te komen met de kampioen 1947 L. Ravenstyn. LUIGI FORT IN ALKMAAR ALKMAAR. De bekende tenor Luigi Fort, die voor de oorlog vele jaren achtereen by de Opera Ita- liana in Nederland is opgetreden en ook herhaalde malen Alkmaar be zocht, is na een onderbreking van tien jaren wederom in ons land. Op Zaterdagavond 12 Juni a.s. zal hy in de Schouwburg Het Gul den Vlies optreden tezamen met de eveneens zeer bekende artisten Dia na Micelli, Mario Bolaffio en de beroemde bas Eraldo Coda. Zij zul- len tal van beroemde opera-frag- menten uit het Italiaanse „bel-can- to" ten gehore brengen. Luigi Fort, die drie jaren in de oorlog met de Italiaanse partisanen in de bergen van Piemont heeft ge. vochten, trad het laatste seizoen vele malen in de grootste theaters van Italie op. Eraldo Coda, sinds jaren een der steunpilaren van de Scala te Mi- laan. heeft onlangs aldaar zijn 105e opera-rol gecreerd. Hij zal met een uitgezocht ensemble van dit we- reldberoemde theater de volgende maand naar Zuid-Amerika vertrek- ken. Kampioenschap van N.-Holland (Hoofdklasse) 4e ronde: StrooStahlberg 02 de BoerMol 02 SteenhuisSluiter 0—2 SoltA. de Jong 11 Y. de Jongvan Amstel 11 5e ronde: StahlbergMol 11 J. J. de Jongde Boer 11 MetzStroo 20 SteenhuisY. de Jong 02 A. de JongSluiter 11 Na de 5e ronde gaat Mol (Wor- merveer) aan de kop met 9 ont. uit 5 partyen, gevolgd door Y. de Jong (Haarlem) met 9 uit 6 en J. Metz (Amsterdam) met 8 uit 5. K.A.B.-AFDELINGEN BIJ O.L. VROUW TER NOOD HEILOO Zondag waren vele KAB-afdelingen, vanuit Beverwyk, Heemskerk. Castricum e.a. piaatsen bezuiden Alkmaar, ter bedevaart by O.L. Vrouw ter Nood. De deelname was buitengewoon groot. 's Morgens om 10 uur werd de Hoogmis opgedragen door de W.E. Heer Kapelaan Stammeijer, G.A. KAB Beverwyk. Kapelaan Stam meijer hield ook de preek. 's Mid- I dags werd een plechtig danklof ge- celebreerd door de Z.E. Heer Pas- toor G. Bakker (Krommenie), ge- assisteerd door de Z.E. Heer Rector v. Ginkel (Rector van Herstellings- oord ..Heliomare"), diaken en de W.E. Heer Kapelaan v. d. Kleij 'Heemskerk), subdiaken. De predi- katie werd gehouden door Rector v. Ginkel. A.s. Zondag zullen de KAB-afde lingen uit Alkmaar en ..de kop" van Noord-Holland ter bedevaart gaan. Door de massale opkomsten was het niet meer mogelijk alle bedevaart- gangers op £en dag te ontvangen. FANFARECORPS ..EENSGEZINDHETP" BE STAAT 50 JAAR HEILOO Het zeer bekende fan- farecorps ..Ecnsgezindheid" bestaat in October 50 jaar. 17 October 1898 werd het opgericht en de enige nog in leven zijnde mede-oprichter, de heer G. Koning. die nu nog in het bestuur zitting heeft. jubileert dus gelyk met zijn corps. Dit is inder- daad uniek! Het corps heeft natuurlijk zijn ups en downs gekend, maar kan op een prachtige staat van dienst terug- zien. Dit jubileum zal gevierd worden met een groot nationaal concours. hetgeen op 27 Juni, 3 Juli en 4 Juli gehouden wordt. De dirigent. de heer Alb. MeUns. dirigeert ..Ecnsgezindheid" reeds 20 jaar. Onder de bekwame leiding van de heer Meyns heeft het fanfare- corps uitstekende successen geboekt. Het afgelopen jaar kwam ..Eensge- zindheid" uit in de hoogste afde ling. In Diemen werd een le prijs (hoogste aantal punten van het con cours) met een 2e ereprijs behaald. Ook op het concours in Alkmaar werd een le prijs in de super-afde- ling in de wacht gesleept. Het corps bestaat momenteel uit plm. 44 werkende leden. Wij wensen ..Eensgezindheid" ge- luk met haar gouden jubileum en hopen dat het nationaal concours een doorslaand succes zal zyn. Aan belangstelling van de kant der Hei- looers zal het niet mankeren. VERKIEZINGEN EN RECLAME-AFFICHES HEILOO Ook in onze gemeente zijn zo hier en daar bij partieulie- ten verkiezingsaffiches van de KVP geplaatst. Op de piaatsen, waar zeer veel verkeer is, zoals b.v. de Rijks- straatweg enlangs de spoorlijn (in de tuinen van KVP'ers). zagen wij er weinig of g£gn. Ons inziens zijn de ze£r suggestieve affiches daar me£r op z'n plaats dan bi.ivoor- beeld in de omgeving van het Ge- nade-oord. Wij kwamen door ver schillende piaatsen in N.-Holland, waar we bijna bij iedere KVP'er een affiche zagen hangen. Dit is mooi werk voor de propa- ganda-afdeling der KVP in Heiloo. Of.... bezitten wij die niet? RECLASSERING. WARMENHUIZEN. De collecte ten bate van de Nationale Reclas- sering. welke alhier op Vrijdag 4 Juni j.l. is gehouden, heeft opge- bracht de som van f 108.17. Een woord van dank aan de jongedames collectrices is hier wel op zijn plaats ..ZINGEN IS LEVEN" - WARMENHUIZEN. Bovengen. zangver. neemt deel aan het R.K. Bondsconcours te Poeldijk op Zon dag 27 Juni. Verplicht nummer Paaslied en vry nummer De Lin- deboom. BAVO-NIEUWS URSEM. Deze week is er we derom niet gespeeld in verband met de sportdag die er gehouden is. Voor Zondag is alles nu gere geld. Belanghebbenden, denkt er om. we vertrekken om 9 uur en wachten niet want dan komen we te laat voor de boot. We stoppen voor de Rustenburgers bij de sluis. Dengenen die ver weg wonen raden wij aan na de Vroegmis niet naar huis te gaan, want daar is de tijd te beperkt voor. Helpt alien mee tot het welslagen van deze dag. Spelers, laat Texelse Boys een aangename therinnering aan ons bewaren en speelt dus spor- tief. zoals we gewend zijn. Speelt alien zoveel mogelijk in Bavoshirt. die zijn voor deze dag gemakkelijk te krijgen. Deze week geen training in ver band met HollandZweden. Dit is vanzelf alleen voor de senioren. De bus voor het stadion vertrekt om kwart voor 6 vanaf het clubhuis Men wordt verzocht de kosten voor de reis naar Texel voor Zon dag te voldoen. anders is er kans dat men teleurgesteld moet worden. Er is nog £en plaats beschikbaar. REDDINGSBRIGADE EGMOND AAN ZEE. De ba- dende gasten aan het Egmond aan Zee-strand zullen de bekende groe- ne tent van de Egmondzeeer Red- dingsbrigade weer op het strand kunnen vinden, klaar om ieder van dienst te zyn, voor het kleinste schrammetje tot het ergste toe. Tij- dens een gehouden vergadering van bovengenoemde brigade herinnerde de voorzitter er aan, dat ook deze winter door de leden een mooi suc ces was behaald, n.l. een achttal da mes en heren veroverde het EHBO- diploma. Besloten werd het red- dingsmateriaal uit te breiden met een brancard van het nieuwste mo del. In de plaats van het scheiden- de bestuurslid de heer L. Zwaan werd de heer E. Zwart gekozen. In verband met het 20-jarig bestaan der brigade werd besloten in het najaar een uitstapje te maken. VISWEDSTRIJD DE HENGELAAR OUDORP. Zondag hield de vis- club De Hengelaar de eerste onder- lige viswedsrijd van dit seizoen. Be- gunstigd door het mooie visweer werden om 8 uur de hengels uitge- worpen in de Ringvaart bij Oter- leek, om de baarsjes te kunnen ver- schalken. Na 3 uur vissen waren er 60 gevangen met een gezamenlijke lengte van 7,707 meter. De prijs- winnaars waren: le prijs W. Corbie, 12 stuks; 2e H. Wester, 7 stuks; 3e „Kyk," zei de IJveraar van het Thuisfront, die ons enkele dagen te voren zo sluw in de nek gegre- pen had, ,,toen we anderhalf jaar geleden hier begonnen, wisten we hoegenaamd van niets. We hadden niet de minsie routine in dit soort werk; want je weet: soldaten zyn een vreemd volkje Dat is zo; we kunnen ervan mee- praten. „Maar over de medewerking heb ben we niet hoeven te klagen. Je kent nog die boekenactie, weet je wel.... En geld kwam er ook. We hebben ze doorgezonden, die boeken en daarachterop Salvo en Stella Maris en de Indiekrant. Maar we beginnen nu leeg te raken. Weten de abonne's wat *t ons kost?" „Ze hebben 't geweten, maar het is hun door 't hoofd gegaan." Salvo drie gulden per jaar en de IndiS-krant vijftien piek. En nu kunnen we er mee omgaan, met dat vreemde volkje, we hebben de routine, niet alleen voor die bladen en zo, maar voor nog veel meer en nu hebben we de duiten niet. De duiten, jonge, schryf daar ook wat over, 'n sigaret?" We namen de sigaret, die bijna aanvoelde als een steekpenning. En we moesten even nadenken over de vormen, waarin we het Thuisfront, sinds de dag van onze inlijving heb ben ontmoet. De steekpenning al leen dampte lustig. We hebben alleen al van ons zelf de hennnering aan vele militaire tehuizen in Nederland, aan de tal- ryke leden van het legioen der aal- moezeniers, aan de bibliotheken en eigen uitgaven van Katholiek Thuis- tront. En dan zijn we nog niet eens iir e Brenzen gaan kijken. We hebben nadenkend geknikt. "e sigaret, die een waarde vertegen- woordigd had van vier centen en die, in een enveloppe gesloten en per Iuchtpost verzonden. nog van oneindig veel groter betekenis zou zyn geweest, was gedoofd. "Kapitalen zyn er mee gemoeid," Iluisterde de IJveraar; „kapitalen. Maar zyn ze 't niet waard? Jij weet weten^f waard' driedubbel. Wy U ook? Nou dan; niet het stopteken gegeven, terwijl ook nog wel eens gezondigd werd LEZING OVER DE EXPORT- MOGELIJKHEDEN NAAR DUITSLAND ALKMAAR. Op Dinsdag 15 Juni a.s. zal aan een door de Ka- mer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar te houden zakenlunch, mr. H. F. van Meer, directeur van de Trustmaatschappij voor de han- del van Nederland met het buiten- land N.V., een inleiding houden over de huidige economische toe- stand in Duitsland en de export- mogelykheden naar dit land. Be langstellenden kunnen by het Se cretariaat der Kamer introducties aanvragen. EINDEXAMEN GYMNASIUM ALKMAAR. Aan het Murmel- lius-Gymnasium slaagden voor het eindexamen: C. M. Blom (A), M. H. Schenke- veld (A), A. W. M. Wiarda (A), A. van 't Laar (B). J. W. Merkel- bach 'B), en de dames B. R. Buy- sing Damst6 (A), M. E. Knook (A), J. W. G. Lovink (A) en J. H. Post- ma (A), alien te Alkmaar; de dames M. A. Hoeneveld (A). R. A. ter Laag (A) en J. Arnoldus (B) alien te Bergen, J. C. Butter (B) te Hei loo, P. H. Vooren <B) te Limmen, J. J. Becker (B) te Uitgeest; H. Ch.' Albertz (A) te Oudkarspel; mej. H. G. Bestevaer (A) te Schagen; mej. I. E. Caro (A) te Krommenie en mej. M. J. de Pree (B) te Hoorn. Met 2 candidaten wordt het exa- men voortgezet. Nadat hy reeds eerder door het Amsterdamse Tribunaal tot 3". jaar internering was veroordeeld, stond de ex-sectiecommandant van de Alkmaarse landwacht. J. Fr. Mooijen gisteren voor het Bijz. Ge- rechtshof terecht. De Officier Fis- caal had n.l. na de Tribunaal-zit- ting een nadere vervolging wense- lyk geacht en de Minister van Justitie had hiertoe machtiging verleend. Het gevolg was, dat Mooijen voor een aantal arresta- ties en huiszoekingen terecht stond, die in enkele gevallen de dood van het slachtoffer ten ge- volge hadden; na uitvoerige be- handeling door het Hof eiste Mr. Keune de 3'/. jaar internering in aanmerking nemende, nog een gevangenisstraf van 6 jaar. zon der aftrek en ontzetting uit de rechten. De verdachte. die in het begin van de zitting door de president. Mr. v. d. Goot aan de tand gevoeld werd over zijn men tali teit, verde- digde zich door te zeggen. dat hij als landwachter de zwarte handel wilde bestryden. De president vond dit geleuter, gezien de lange dag- vaarding en concludeerde, dat er in verdachte iets verschrompeld moest zyn, omdat hy er zich met dergeli.ik gepraat vanaf wilde ma ken. Hij had zich zelfs niet ont- zien, om mensen op hongertocht hun bij elkaar gescharreld voedsel te ontnemen; hij had zich een ac- tief, yverig en nauwgezet land wachter getoond, die van al zijn escapades een accuraat rapport op- maakte voor zijn Duitse heren, welke rapporten waardevolle aan- wijzingen gaven voor zyn ten laste legging. In Krommenie had hy een aan tal personen na huiszoeking gear- resteerd bij een jacht op een com munist J- Dijker; de grondvverker E. \ervaet uit Krommenie ver- telde, dat M. hem gearresteerd had, dat hij by zy'n verhoor ..gepompt cn gestompt" werd en met een re volver bedreigd; dit laatste werd door verd. ontkend. Na 6 weken Amersfoort belandde get. V in Duitsland. waar hij na enige tijd wist te ontvluchten. Bij de tuinder Westeyn te Huis- waard arresteerde hij de onderge- doken zoon Jan W., een lllegale werker, die al eens eerder gepakt was; ditmaal was het voor het laatst, want Jan Westeyn keerde nooit uit Duitsland terug; in Nov. '44 is hij daar overleden. Dat hij gedreigd had het portret van H. M. de Koningin tegen de grond te gooien, zoals in een schriftelyke verklaring van de dochter van W. werd gezegd, ontkende verd. na tuurlijk. In Alkmaar had verd. huiszoe king gedaan by de tekenleraar J. de Wolff, waar in het atelier een radio werd gevonden. Mevr. de Wolff werd meegenomen naar het Landwacht-huis. doch onder be- dreiging. dat zij met haar kinde ren naar een concentratiekamp ge- stuurd zou worden, als haar man zich niet zou melden, weer vrijge- laten. Hoewel haar man zich na- tuurlyk nooit gemeld heeft, on- dervond zy echter verder geen last meer. In dezelfde zomer van '44 rukte verd. met een dozijn landwachters uit naar Harenkarspel, waar bij de 67-jarige J. Blankendaal diens zoon en de onderduiker Kimman werden gearresteerd; verd. zei, dat hij dit op aandringen van de toenmalige burgemeester had ge daan. In Warmenhuizen had hij bij Koorn de onderduiker Hoore- man gearresteerd; verd. herinnerde zich deze arrestatie niet, doch zei wel. dat hij daar op zoek was naar 'n zwarte slager. Hooreman be landde in Duitsland. waar hy in Jan. '45 wist te ontvluchten. In Mei '44 had hij te Alkmaar J. Schuurman van z'n bed gelicht, als verdacht van wapenhandel. Via het Alkmaarse politiebureau, waar hij door Vink en Staats verhoord werd, kwam Sch. in Amsterdam, waar hij voor f5000.— van de Duitsers werd vrijgekocht. In Heerhugowaard had Mooyen de 62-iarige Jb. Kokkes en diens buurman Pluister gearresteerd wegens het Iiebben van een radio, die bij de huiszoeking op Engeland was afgestemd. Kokkes werd na 10 dagen in de Euterpestraat geze- ten te hebben, vrygelaten, maar Pluister keerde nooit terug; hy overleed in Jan. '45 te Neuen- gamme. Ook in de arrestatie van de Alk maarse slager Eli Bing had Mooijen aandeel; reeds hadden de Duitsers de pogingen, om Bing in de boer- dery van N. Kout te vinden, opge geven, toen Mooijen zei, dat hij de Joodse onderduiker voor een raampje had gezien en deze in de boerderij moest zijn. Tenslotte werd hij dan ook gevonden. Men zal zich herinneren. dat Bing te Amsterdam, by een ontvluchtings- poging door de landwachter Van Kleef werd doodgeschoten. Tenslotte had Mooijen aandeel in- de arrestatie van een aantal Alkmaarders, als repjressaille voor de aanslag op de A.K.D.-man Stuulen. Mr. Keune schetste verd. als een actief landwachter en wees er op, dat verschillende personen door zijn toedoen de dood vonden. Een aanvullende straf van 6 jaar ge- vangenis achtte de Offic. Fiscaal derhalve alleszins billijk; vitspraak 21 Juni. G. Ha. 6 stuks; 4e J. Meewese, 6; 5e F. Nieman, 5 en 6e P. Wiedyk, 5. Er waren ook nog drie extra p'ry- iiern'.,?,eze zi->n gewonnen door P. Wiedyk, die de eerste baars wist te vangen; W. Corbie door de laat- !?,et water te ha'en en H Wester die de grootste baars te pakken kreeg n.l. 25,6 cm. De pryzen werden met een bij- passend woordje door voorzitter G bta aan de prijswinnaars uitgereikt. De jaariykse feestavond wordt ge houden op 10 Juli a.s. in het club- gebouw. WISSELBEKER NAAR DE RIJP Am*? de Zaterdag in v, i gespeelde wedstrijden kampioenschap van Noord- Holland, uitgeschreven door de N. H. Schaakbond, wist onze plaats- de heer D. B. A. Appel. be- slag te leggen op de wisselbeker. VISWEDSTRIJD RiJP' Zondagmorgen trok- ken de Ryper en Grafter visliefheb- bers voor het eerst weer er op uit om een wedstryd te houden od de de wedstryd deel. Er werden 286 He™K0pg,eh5ald- De pryzen wer den behaald door; 1. J. Taanr 2. W v. Braam; 3. H. Roemer- 4 H Klompmaker; 5. A. v Tol- 7 r v- Straaten; 8. B. Beumer; 9,'f Slob- eV°- Middelkoop. De wissel- J ceoeAWam in hande" van de ..Wy protesteren met klem tegen l,!feiWaarop de bedrijfsschap do k a -iees ln san)enwerking met de bedryfsgroep slagerij tegen de en W6 d Van hej Pubi;ek optreedt m„ de paardeslagers nodeloos moeilyk maakt". Aldus de voorzit- £"7dan Nederiandse Bond van Paai denslagers, de heer J. Jonge- .lan, op een te Amsterdam gehou- den vergadering van het landelijk bestuur zyner organisatie. De se- cretaris van de Bond de heer Chr Vennik, vulde deze verklaring met de verschillende grieven, die de Bond van Paardenslagers tegen de bedrijfsschap vee en vlees heeft Hij herinnerde er aan. dat direct na de oorlog het rantsoen paardevlees evenals rundvlees. 100 gram op een bon was Een actie der paardensla gers had tot gevolg. dat het rant- soen paardevlees werd gebracht op 150 gram. De bedrijfsgroep slagerij had, zonder de paardenslagers hierin te kennen. besloten bij wijze van proef In de Zaanstreek en Westfriesland paardevlees door de gewone rund- veeslagers te laten verkopen Het protest van de paardenslagers had tot gevolg, dat deze verkoop ver- boden werd. aangezien de rundvee- slagers geen vestigingsvergunning hebben voor de verkoop van pan»- devlees. De secretaris vertelde. dat dadeli'k na dit verbod de rantsoe- nen verlaagd zijn. een maatregel. die volgens het bestuur. zeker niet de goedkeuring van ministe- Mans- zou dra*en aangezien deze zich enige tijd geleden met kracht zou hebben uitgesproken tegen een verlaging van het rantsoen paarde vlees. Aan de Tweede Kamer der Sta- ten Generaal is een adres gezonden, waarin namens de algemene leden- vergadering der KNAC, erop wordt gewezen, dat het niet juist en ook met billyk wordt geoordeeld, de personenauto s aan een weeldebe lasting te onderwerpen, aangezien zii geenszins luxe voorwerpen zyn, maar evenzeer als het rywiel, een gebruiksobject, daar zij uitsluitend worden toegewezen en in gebruik zijn by, degenen, die een auto voor bedrijf of beroep nodig hebben. Deze weeldebelasting toch zou, al- dus het adres, een fiscale lasten verhoging-bij-aankoop van ruim 60 pet. meebrengen, hetgeen vooral op kleine bedryven een veel meer dan onbetekende last kan leggen Het adres wijst er verder op, dat voor autobezitters, die een vry be roep uitoefenen, de druk ondraag» lijk zou kunnen worden, aangezien de belasting practisch en moreel niet meer op de consument zou kunnen worden afgewenteld. De K NAC verzoekt de Kamer dan ook met aandrang het wetsontwerp op dit punt niet te aanvaarden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2