Spa nje moetzijn eigen weg gaan m VAN HET KLOMPENFABRIEKSKE NAAR DE KATHEDRAAL Ondernemingsraden DE VREDE VAN MUNSTER PLECHTIG HERDACHT DE SPEURHOND Een der grootste tragedies van nu! De driedaagse der gezelligheid N1EUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dir&dag 8 Juni 1946 PAG. 3 Tegenstellingen Naar de duizend ACHTURIGE WERKDAG BESTOND REEDS IN 1578 Een decreet van Philips de Tweede 'n DE BASILIEK VAN 's-HERTOGENBOSCH, BRABANT'S TROTS „Edele Brabantwere di Tocht door het land van de gemoedelijkheid Lustrumviering WW Prinses Regentes en vele autoriteiten aanwezig wL FEUILLETON Op Houtrust in Den Haag werd Zondfctgmiddag de interland- korfbalwedstrijd Nederland Belgie gespeeld. De Nederlan- ders behaalden een 74 zege. Een der vele aanvallen van onze landgenoten op het Bel- gische doel. (Door Graaf Michael de la Bedoyere) TENGEVOLGE van een lange reis door Spanie en Portugal riet uw briefschrijver geen kans deze maand rechtstreeks over Groot-Brittannie te schrijven. Maar het zal niet verkeerd zijn de betrekkingen tussen deze landen en Groot-Brittannie on- der de aandacht te brengen, aangezien dit in deze tijd een onderwerp is van groot belong. Wat hieronder geschreven staat is gebaseerd op lange gesprekken met enkele van de belang- rijkste en beste koppen van het Iberisch schier-eiland, o.a. de Kardinaal-aartsbisschop van Toledo, de Kardinaal-aartsbisschop van Lissabon, generaal Franco, de Spaanse minister van Buiten- landse Zaken, Mgr. Angel Herrera, bisschop van Malaga en vele andeaen. Het verschil tussen Spanje en Portugal is veel groter dan men zou veronderstellen. Spanje is in zichzelf gekeerd, hard, warmbloe- dig, intens-levend en ge'isoleerd, schijnbaar gevrijwaard van grote en zelfs ongecultiveerde uitersten door het diepe katholicisme van zijn inwoners. Maar zelfs dat katho licisme kan verkeerd gaan en uit- groeien tot een hevig anti-clerica- lisme. Wat aan Spanje ook juist of verkeerd is, het is overduidelijk, dat dit een land is waaraan door vreemden geen wetten kunnen worden voorgeschreven. Het m o e t zijn eigen weg gaan. Portugal is een mild, fris, door de zee omzoomd land, bewoond door minzame, meegaande mensen, een land, dat gemakkelijk kan ont- aarden in wijdvertakte corruptie, maar met mensen, die verstandig genoeg zijn om een strenge, wijze leiding te volgen. Het is misschien vreemd, maar de buitenlander krijgt de indruk, dat de dictatuur in Portugal ernstiger vormen heeft aangenomen dan in Spanje. Dit komt omdat de Span- jaarden geknipt schijnen voor een autocratie (of anarchie) en, zoals bij momenteel gestemd zijn, geheel en al pro-Franco zijn, terwijl in Portugal een meer democratisch regiem mogelijk schijnt. Toch dulden de grote mogend- heden, Engeland evenzeer, in feite de Portugese dictatuur en vervol- gen zij die van Spanje. De betrek kingen tussen Groot-Brittannie en Portugal zijk vrij bevredigend op politiek gebied en op ieder ander terrein uitstekend. De oudste band in de wereld is nog lang niet ver- bleekt en de Portugezen kunnen zeer slecht de moeilijkheden begrij- pen, die Groot-Brittannie zozeer verzwakt hebben. Aan de andere kant staat men er verbaasd over te horen dat. on- danks Fatima, ondanks Salazar en onctanks het huidige respect voor de Kerk, slechts 10 pet. van de be- volking practiserende katholieken zijn. Zelfs als deze schatting aan de lage kant is, blijft het toch een aanwijzing, dat Portugal lang niet zo katholiek Is als velen veronder stellen. Gekrenkte Spanjaardcn. Wat de Spanjaarden betreft: deze gevoelen zich uiterst bedrogen en diep geraakt door de houding, die de grote mogendheden tegenover hen aannemen. Deze hardnekkige viiandelijkheid wordt vooral toege- schreven aan de Britse regering en speciaal aan mr. Bevin. Zij hebben het gevoel, dat zonder deze houding Amerika en Frankrijk het verleden zouden vergeten en een realisti- scher kijk op de toekomst zouden krijgen. Men kan gerust beweren, dat deze vijandige houding ten opzich- te van Spanje gebaseerd is op een volkomen verkeerde opvatting van dit land. Niet alleen, zoals de Span jaarden aanstippen, worden Oos- terse dictaturen uitgenodigd voor de Europese Unie, maar niet-demo- cratische landen zoals Portugal en Turkije worden welkom geheten. Daarenboven is het overduidelijk °at bet gehele Spaanse volk ge- looft, dat het huidige regiem op het moment het enig mogelijke voor hen is en zelfs de oppositie die in de minderheid is denkt er niet aan tot daden over te gaan. Men heeft zich bij de feiten neer- gelegd. Niettegenstaande dit be- staat er grote vrijheid om voor zijn pontieke overtuiging uit te komen en men hoort in het openbaar alle mogelijke gezichtspunten omtrent de toekomst. Generaal Franco zelf is volko men oprecht in zijn bedoeling een vorm van constitutionele monarchic te herstellen, terwijl de regering in baar geheel behoedzaam maar ge- stadig in een meer constitutionele en gerechtelijke richting gaat. De vrees, dat een communistische wig de kans gegeven zal worden de deur open te breken en alle ellende yan het verleden terug te brengen is de werkelijke reden, zoals Gene raal Franco mij persoonlijk ver- klaarde, waarom men langzaam voorraarts moet gaan en het mo menteel niet aan te raden is demo- cratische verkiezingen te doen hou- den. Generaal Franco is soldaat, geen politicus en iedereen staat het vrij te denken, dat hij het bij het ver keerde eind heeft; maar hij en zijn landgenoten weten heel wat meer over Spanje dan wij. LEEST natuurlijlc uw krant van a tot z. Niets ontgaat u. Ook niet dat plaatsje daar rechts boven aan op bladzijde 2. Daar staat gewoonlijk de verantwoording van onze Hon- gaarse hulp-actie. Dit is een van de mooiste rubrieken van ons blad, want hier spreekt in dui- delijke taal de christelijke liefde en hulpvaardigheid. De giften in natura, duurzame le- vensmiddelen, kleding en schoeisel zowel als bijdragen in geld blijven geregeld binnenko- men, groot en klein. We hebben nu bijna duizend gulden be- reikt. Wat is dat een prachtig werk, op deze manier enigszins de nood te lenigen van zovelen, kinderen en ouderen, die ge- brek lijden. En u, hebt u al eens iets gedaan voor deze ar- men in nood? Volg het goede voorbeeld na van de velen die met een blij hart het hunne hebben bijgedragen. God heeft de blijde gever lief! MARCUS Kracht der Katholieke Kerk. De waarheid is, dat de sterkste invloed in Spanje heden ten dage !igt in de geestelijke en morele kracht van de Katholieke Kerk. Het is voornamelijk te danken aan de katholieke vasthoudendheid, dat het regiem langzaam aan in een constitutionele richting gaat en doordat Groot-Brittannie en te vele andere Grote Mogendheden vastbe- sloten de ogen sluiten voor de gees telijke kracht en morele invloed van de Kerk zien zij, in plaats van een levend Spanje, waarmede ze zou den kunnen samenwerken, slechts een versteend en verwrongen beeld van het verleden, dat hen, vanzelf- sprekend, met afkeer vervult. Dit is een van de grootste trage dies in de wereld van nu! De achturige werkdag en de maand betaalde vacantie zijn nu niet bepaald een verwezenlijking van de laatste tijd, tenminste in- dien men afgaat op het volgende decreet van Philips de Tweede vSh Spanje. Het dateert van 1578 en regelt de arbeidsvoorw&arden voor de mijnwerkers in BourgondiS, dat toen door de Spanjaarden werd be- stuurd. „Wij wensen en bevelen, dat de mijn^verkers acht uur per dag wer- ken en dat zij twee maal per dag voor een werktijd van vler uur op- komen. Indien het werk bespoedigd moet worden, zal dit gebeuren door ploegen van vier man, die ieder na elkander zes uur zonder onderbre- king zullen werken; iedere arbei- der,. die zes uur gewerkt heeft drage zijn werktuigen over aan de volgende ploegmaat en geniet al- dus achttien uur van de vieren- twintig rust. De mijnwerkers mogen ten aan- zien van hun bezoldiging kiezen of deze zal geschieden volgens een overeenkomst met de concessiehou- der van de mijn, hetzij naargelang het volbracht werk. Wij wensen en bevelen, dat op de verplichte feestdagen de arbei- ders betaald worden, alsof zij ge werkt zouden hebben; in de we- ken van Pasen. Pinksteren en Kerstmis zal slechts een halve week gewerkt worden. behoudens door de jongens die het water uit de mijn putten; daags voor de vier feesten van O. L. Vrouw en de twaalf fees- ten der feesten der Apostelen zijn de arbeiders na een halve werkdag vrij. De mijnwerkers mogen een stuk terrein uitzoeken om een woning te bouwen en een tuin aan te leg- gen op de gronden van de bedrij- ven waar zij werken tegen beta- ling van een bepaalde huursom per jaar; uit dien hoofde hebben zij ook recht op het dode hout. d=t zich op genoemde gronden bevindt. De mijnwerkers hebben een eigen markt en het is de buitenstaanders niet geoorloofd om hun levensmid- delen van deze markt te betrekken Het is niet toegestaaan, dat officie- ren. concessiehouders van mijnen en herbergiers zich bevoorraden op de mark, die te tien uur begint. alvo- rens de arbeiders voorzien zijn". P^E COMMISSIE-VAN RHIJN is gereed gekomen met haar rap port inzake een wettelijke regeling van de ondernemingsraden. De com- missie was in meerderheid van oor- deel, dat een dergelijke regeling het best zou kunnen worden inge- past in het geheel van de publiek- rechtelijke bedrijfsorganisatie en haar concrete voorstellen zijn dan ook als zodanig opgevat. De om- schrijving van de werkkring van de ondernemingsraad wordt ^lechts in het algemeen aangegeven en uit- gaande van het standpunt, dat het verordenende bedrijfschap taak en bevoegdheden van de door hem in te stellen ondernemingsraden nader zou kunnen omschrijven. Voor dit standpunt was veel te zeggen, want beter dan de wetgever kan het zoveel deskundiger ge- orienteerd bedrijfschap uitmaken in welke mate de medezeggenschap in de hem onderhorige bedrijven kan worden doorgevoerd. Op de dezer dagen gehouden pers- conferentie heeft minister Drees nu echter medegedeeld, dat er toch een afzonderlijk wetsontwerp op de ondernemingsraden zal komen, zo- dat de bewindsman dus niet van zins blijkt om het advies van de commissie-van Rhijn te volgen, al- thans niet voor zover deze de ma- terie als een onderdeel van de pu- bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie behandeld wilde zien. Dit stand punt komt ons voorshands nogal wonderlijk voor, waar het toch im- mers in de bedoeling ligt, ook het wetsontwerp inzake de publiek- rechtelijke bedrijfsorganisatie nog voor de verkiezingen in te dienen en de factor tijd dus bij de samen- voeging geen rol behoefde te spe- len. Mogelijk gaat de minister uit van de gedachte, dat ook al zal de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie er zijn, dit nog geen garantie biedt, dat onmiddellijk daarop ook alle bedrijfschappen zullen zijn ge- vormd, op welks totstandkoming de vorming van de ondernemingsraden in die bedrijfstakken dan zou heb ben te wachten. Hoe het ook zij, door de mede- deling van de minister is de waarde van het rapport-van Rhijn nu maar jeer betrekkelijk geworden. Het rapport geeft immers slechts een algemene taakomschrijving, die als volgt luidt: ..De ondernemingsraad zal, met inachtneming van de door het be drijfschap aangegeven grenzen en onder erkenning van de zelfstan- dige functie van de ondernemer. door overleg toezicht op en uitvoe- ring of regeling van alle aangele- genheden, de onderneming betref- fende en door het bevorderen van een goede verstandhouding en sa- menwerking in de onderneming, naar vermogen bijdragen tot een zo goed mogelijk functionneren daar- van". Deze algemene formulering liet, uitgaande van een nadere uitwer- king door het bedrijfschap. alle speelruimte om de mogelijkheden in het bedrijf vorm te geven en ook de ontwikkeling op de voet te vol gen. Nu er echter een afzonderlijke regeling voor de ondernemingsra den blijkt te komen, had de taak omschrijving veel gedetailleerder dienen te zijn. Als zodanig is nu het advies van het Chr. Nat. Vakverbond wel zeer actueel geworden, dat juist dezer dagen aan de ministers van Econo- mische Zaken en Sociale Zaken werd verzonden en waarin een der gelijke nauwkeuriger taakomschrij ving reeds is beproefd. Het Chr. Nat. Vakverbond noemt in dit schrij ven als taken van de ondernemings raden: behandeling van de wensen, bezwaren en opmerkingen; het ple- gen van overleg over invoering van of wijziging van tarieflonen etc.; het vaststellen van werkroosters; controle op inrichtingen van veilig- heid, gezondheid etc.; het deelne- men in het beheer van instellingen ten behoeve van de werknemer en wat de economische medezeggen schap betreft wordt gesproken van het adviseren en het doen van sug- gesties omtrent alle maatregelen, welke de bloei van de onderneming kunnen bevorderen. Hier is opge- somd hetgeen ook in andere landen geacht wordt minstens tot de wer- kingssfeer van de ondernemingsra den te kunnen behoren en waar- over ook in ons land vrijwel een- stemmigheid bestaat. Het wordt nu interessant om af te wachten met welke taakomschrij. ving straks minister Drees uit de bus zal komen, want het is zeker niet onmogelijk, dat de bedrijf schappen in bepaalde gevallen reeds een werkingssfeer van verder strek- king zouden hebben vastgesteld en de wetgever zou zich nu op het standpunt kunnen stellen de mede zeggenschap niet ver op weg te willen helpen. In Frankrijk wordt de ondernemer van zijn kant reeds verplicht om de O.R. te raad- plegen en wel over alle aangelegen- heden die de organisatie, het be heer en de algemene gang van za ken der onderneming betreffen. Ook heeft hij de O.R. in te licht^h om trent de behaalde resultaten, waar- bij de O.R. dan voorstellen kan doen betreffende het gebruik ervan. Bij de N.V. moet de O.R. bovendien inzage krijgen van balans, winst- en verliesrekening alvorens deze stukken aan de algemene vergade- ring van aandeelhouders worden voorgelegd. Twee vertegenwoordi- gers hebben in de Raad van Com- missarissen een adviserende stem. In Oostenrijk hebben deze functio- narissen zelfs een volwaardige plaats in dit college. In Zweden hebben de ondernemingsraden weer een speciale bevoegdheid bij ontsla- gen. Ieder ontslag passeert de O.R. en bij ongegrondbevinding is beroep op een hogere instantie mogelijk gedurende welke tijd het ontslag wordt opgehouden. Enkele voor- beelden waaruit men kan zien, dat het in elk geval niet onmogelijk zou zijn reeds hoger te mikken dan de taakomschrijving, die de C.N.V. geeft. Waar de wetgever het nu voor 't zeggen krijgt, die met de doorsnec mogelijkheden van de bedrijven moet rekening houden, zal het ech ter wel zaak zijn een bescheiden begin te maken. De samenwerking in de onderneming is een zaak, welke door wederzijds begrip tot rijpheid moet komen, zegt (je com missie-van Rhijn terecht en het gaat hier dus om een aangelegen- heid, die zich slecht laat forceren. (Van onze redacteur) NU DE VACANTIETIJD nadert, is het voor een ieder. die er eens een paar daagjes tussenuit wii trekken, van groot beiang te we ten, waar hij die enkele kostbare dagen het best kan doorbrengen. Hollanders, die een heel jaar lang water om zich heen zien en geen doorgewinterde w alters portlief- hebbers zijn, zoeken het verderop in het Gooi, op de Betuwe, of in Brabant en Limburg. Overai in het land doen de V-V.V.'s hun best zoveel moge- liik touristen naar zich toe te trekken, vooral nu de grenzen nog practisch hermetisch gesloten zijn en de deviezenschaarste het ple- zier van de enkele waaghals. die een slippertje naar het buitenland maakt, grotendeeis vergalt. De gecombineerde V.V.V.'s Den BoschVught heeft naar het voor beeld van de Nijmeegse Vierdaag- se. een driedaagse fietstocht door Brabant georganiseerd en hoopt hierdoor de belangstelling van va- cantiehoudend en fietsend Neder- land voor de provincie van heide, De Leidse R.K. Studentenvereni- ging ..Sanctus Augustinus" vierde Zaterdag en Zondag haar elfde lustrum. De reunisten werden des Zaterdags aan het station van de sleutelstad opgewacht en verwel- komd, waarna zijdeelnamen aan een samenzijn in het „eigen huis" aan het Rapenburg. Gelijktijdig werd in Rehoboth een kinderfeest gehouden. Zondag werd een H. Mis opgedragen in de St. Lodewijks- kerk door de studentenpastoor Prof. Dr. H. L. M. van Rooyen. Des mid- dags sprak Prof, van Rooyen in het eigen huis over de idealen, verwezenlijking en toekomst van de Civitas Acedemicae. Daarna volgde een galavoorstelling in de schouwburg van het toneelspel „De droom en de sirene", geschre ven door de heer W. T. Pos, door leden van de vereniging. Heden- morgen droeg de Bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, een plechtige Heilige Mis op in de St. Lodewijkskerk. vennen en bossen op te wekken. Om van deze driedaagse sterrit al vast een voorproefje te geven, startte dezer dagen vanaf de markt te 's-Hertogenbosch een touringcar vol persmensen en zakte langs St. Michiels Gestel, Schijndel, St. Oedenrode, Best en Oirschot naar het dorp, dat bekend is om zijn jaarlijks terugkerende Groot Kem- pische Cultuurdagen, Hilvarenbeek. Die rit langs de slingerwegen van het Brabantse binnenland en na- derhand de terugtocht langs Vught en de IJzeren Man, gaf, hoewel vluchtig, wel een beeld van wat Brabant is, en wat het voor de tourist zijn kan. Enkele close-ups Zoals op een film ging dit land van de Diese, de Dommel en Aa die dag aan ons voorbij. Weiden met een spikkeltje dorrigheid, de rood-bonte koeien daarop, in de omlijsting van het weelderig groei- end struikgewas. De kruizen langs de weg en hier en daar een ver- sierd huis met bet woord Welkom" boven de deur voor een jongen, die uit Indie terugkeert. De boer en de boerin naast het wuivende koren, en de namen „St. Odulphus-hoeve" en ..Eikelaar" aan de met riet over- kapte voorgevels. En een klompen- fabriekske in St. Oedenrode, waar de machinaal gezaagde boom-blok- ken („bollen" noemen ze dat daar) een voor een naar binnen schuiven en in minder dan geen tijd in de heuse klompen worden gemetamor- phoseerd. En de ontvangst door burgemeester Meuwese van Hilva renbeek, de grote promotor der Kempische Cultuurdagen, en de gastvrijheid nadien in cafe „De Zwaan" aan het marktveld, waar tijdens de rustpauze van de eerste dag der Driedaagse de boerinnen zullen dansen en de mensen in de open lucht aan tafels bijeen zullen zitten. En het geheimzinnige 15de eeuwse kasteel Maurick, dat nog steeds door de familie van Lant- schot bewoond wordt, en waar de gastvrouwe de verbouwereerde Eersmensen de door haar zoon uit luitsland meegebrachte haard van Hitler's vesting Berchtesgaden ons toonde. En het majestueuse Raad- huis van Vught, een oud bezit van de van Rijckevorsels en de „IJze- ren Man", de bekende uitspanning, aldus genaamd naar de excavateur, die indertijd dit meer groef, waar- van het zand werd gestort op de plaats waar thans het verwoeste Bosse station staat. En de St. Jan in Den Bosch en het miraculeuse beeld van de Zoete Lieve Vrouw. Dat alles was Brabant: gemoede lijkheid, eenvoud, ongekreukte na- tuur, maar ook monumenten van menselijk kunnen midden in het eenzame land, gelegenheid tot tou- risme, niet voor de beau-monde, maar voor de trekker, de sports man, de minnaar van rustig land en rustige. pretentieloze mensen. In dit land zullen deze zomer, maar vooral op de dagen 22, 23 en 24 Juli de duizenden rondfietsen en er de vreugde smaken van een driedaags festijn. Het Bureau voor Vreemdelingen- verkeer te 's-Hertogenbosch. Markt 3, waar men zich tot 20 Juli a.s. voor deelname kan doen inschrijven geeft alle gewenste inlichtingen. V. de J. Brabant s eenvoud N TEGENWOORDIGHEID van de Prinses-Regentes werd giste- renmiddag in de Nieuwe Kerk te Delft de nationale herdenking gehouden van de dag, waarop driehonderd jaar geleden de Vrede van Munster werd afgekondigd. Deze nationale herden king werd in opdracht van de Nederlandse regering georgani seerd door het uitvoerend comite van het Nationale Comite voor het Regeringsjubileum in samenwerking met het gemeentebe- stuur van Delft. Na afloop van de plechtigheid, welke des morgens in het Princen- hof was gehouden, verzamelden zeer vele genodigden zich des middags in de Nieuwe Kerk, die weldra ge heel was gevuld. Onze regering was vertegenwoordigd door de minister- president en de ministers van bui- tenlandse zaken, oorlog en marine a.i., overzeese gebiedsdelen en van wederopbouw en volkshuisvesting, terwijl eveneens het bijna voltallige corps diplomatique de plechtigheid bijwoonde. Voorts waren aanwezig de vice-president van de raad van state, jhr. Beelaerts van Blokland, burgemeesters van tal van gemeen- ten, o.m. van Amsterdam en 's-Gra- venhage, leden van de Kamers der Staten-Generaal en zeer' vele auto riteiten uit alle delen van ons land. Onder leiding van de organist Leo Mens werden bij de binnen- komst van de prinses-regentes twee oude Nederlandse marsen met in- trada. door hem voor koper-instru- menten en orgel bewerkt, uitge- voerd. Na deze muzikale inleiding nom onze minister-president op het spreekgestoelte plaats om er ,een rede tot de genodigden te rich'ten. Deze werd gevolgd door een wel- komstwoord van de burgemeester van Delft, mr. G. E. van Walsum. Alvorens prof. dr. R. Kranenburg zijn herdenkingsrede hield. liet Jan Zwart orgelspel horen. Deze nationale herdenking kreeg een cultureel slotaccoord in de ver- tolking van een fragment uit „De getemde mars" door Joost van den Vondel; een compositie voor decla- matie, gemengd koor en spreek- koortje door Robert de Roos. welke werd uitgevoerd door de declama- tor Henk Schaer en het Museum- Kamerorkest onder leiding van Dirk J. Balfoort. Nadat het Wilhelmus was ge- speeld, dat door alien werd mede- gezongen, verliet de prinses het kerkgebouw om zich naar het Prin- cenhof te begeven.- Hier heeft zij met de genodigden de herdenkings- tentoonstelling met veel belang stelling bezichtigd. Oorspronkelijke roman uit het Russische spionnenleven 59. „Welnee", schrok Alexandra, „hoe kom je daarbij? 't Is een gewezen bediende van vader, toen hij nog geen Volkscommissaris was. Ik moet hem even laten weten. dat vader zo ziek is. Wil jij even 'n briefje aan hem afgeven?" „Wel, natuurlijk, schrijft u't maar even." Zij reikte Alexandra haar vulpenhouder, schelde de dienst- doende verpleegster om papier en 'n enveloppe en Alexandra, rechtop zittend op haar rustbed, schreef, haastig en veel. plakte de enveloppe dicht en zei: „Ik heb hem zachtjes en voorzichtig voorbereid, begrijp je? Hij is nog altijd zo aan vader gehecht." „Moet ik op antwoord wachten?" vroeg Katinka. „Welnee, dat is niet nodig", weer- de Alexandra af. Opgetogen en vereejd door het grote vertrouwen, dat de bruid van Tegleff haar schonk, 'n vertrouwen, dat veel weg had van vriendschap, nam ze afscheid. En Alexandra bleef achter met van spanning bon- zende slapen. Zou het gelukken? 'n Dochter van Roemjanzow liep geen gevaar in de wacht aan de lijve te worden gevisiteerd. Viel de brief was ook Michael verloren. Daarom bad ze stil: „0 Go<J» help me nu!" 'n Ogenblik later waren de beide mannen de kleine ziekenkamer bin- nengetreden. Toen was voor Alexan dra de gruwelijkste proef begonnen, die ze ooit had moeten doorstaan. Ze had er niet het minste vermoe- den van, dat daar naast Tegleff 'n politieke misdadiger stond, die reeds vijf jaar in deze vreselijke gevan- genis had doorgebracht. „M'n lieve Alexandra", begon de speurhond, haar toesprekend alsof ze werkelijk reeds z'n vrouw was, „hier breng ik je de specialist, pro fessor Jegor Josisky. Hij is 'n zeer bekwaam geneesheer en daarbij 'n psychiater van naam. Hij stelt z'n diagnose met behulp van de ge- laatsuitdrukking, de zogenaamde „ogendiagnose", naar het voorbeeld van de grote Griekse wijsgeer La- vater." Zij keek de Pool strak aan en zei: „M'n voet geneest prachtig ik heb hoegenaamd geen pijn meer en koorts heb ik helemaal niet ge- had, ik voel me heel wel." Ze wilde haar hoofd afwenden, maar dat kostte haar onbegrijpelijk veel moeite, want Jesisky's geheimzin nige, wijd-geopende ogen hielden haar hoofd als naar d6n kant ge- in handen van de commandant, dan trokken. Dat magere, gebruinde ge- laat scheen haar monsterachtig-groot en dan weer als ineenkrimpend, ver weg wijkend, om dan weer, snel en dreigend op haar toe te glijden. Toen was het opeens of 'n band haar hoofd omklemde, haar oogleden werden nu zwaar als lood en zakten neer. Ze sliep niet, toch was ze machteloos haar ogen te openen. In half-wakende toestand hoorde ze 'n holle stem: „Gij slaapt.... gij slaapt nietwaar?" „Ik slaap", voelde zij zich zeggen. Jegor Jesisky had, voor het eerst na vijf jaar, een enorm, onverwacht succes te boeken. Het XV. ..Effort Supreme" Michael was, na drie dagen en twee nachten vruchteloos door de stad gezworven te hebben, wanho- pig weer teruggekeerd naar de Ba- siliek-Smeg bij de oude Petroff, die doodsangsten uitstond, telkens als hij iemand van de militaire bezet- ting of van de politia z'n huis zag naderen. „Je zult zien", herhaalde hij tel kens in zichzelf, „dat loopt weer ongelukkig af. De spionnen zullen hem op het spoor komen en dan zal zuster Alexandra er niet meer zijn om me te beschermen. 'n Tweede keer zullen ze me niet meer %>a- ren." Hij had van de plotselinge ziekte van Krylow gehoord en tot Michael gezegd: „Allemaal ongeluk, allemaal doodvonnissen, Reken er maar op. Blijf in Godsnaam in je schuilhoek, ik zal 'n gat in de schoorsteen kappen, die niet meer gebruikt wordt, en daar moet je jezelf maar in zien te bergen. 't Is 'n brede, jij bent niet al te lang. Je kunt er gehurkt in zitten." Maar lang had Michael dat ver- stoppertje-spelen niet uitgehouden. De dagen en nachten verliepen, zon der dat er enig teken van leven van Alexandra was binnen gekomen. Plotseling werd het sombere huis van de oude huidenhandelaar hem te nauw. Hij mdest er uit, naar de wijk in de binnenstad, waar Alexan dra woonde. Hij moest er zich van overtuigen of ze. al of niet, gevan- gen zat. Hij had z'n baard laten groeien en schafte zich 'n donkere bril aan. Met 'n paar grote schoe- nen van Petkoff aan de voeten, diens ouwe, tot op de draad versleten pels om de schouders, doorliep-ie enkele zijstraten in de buurt van Krylow's woning en nam er z'n informaties, voorzichtig, uiterst voorzichtig. De'Volkscommissaris was naar een zenuwlijdersgesticht overgebracht, dat was uitgelekt, maar wat er van zijn dochter geworden was, wist niemand. Die zou ook wel in een of ander ziekenhuis liggen, want er was 'n Rode Kruis-auto gezien, die de binnenplaats van 't gebouw was opgereden. 't Was best mogelijk dat ze daar in had gelegen. Er liepen allerlei vreemde geruchten. De een vertelde dat ze iemand had willen laten vluchten en toen door 'n ge- weerkogel van 'n schildwacht werd geraakt; 'n derde zei, dat zij en haar vader beschuldigd waren van contra-revolutionaire actie. Enfin, 't was met die twee niet in de haak. Binnen het tijdsverloop van 'n halve dag waren er drie dokters gezien, die het ijzeren hek in en uit reden. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3