Op bezoek bij Reinaert de Vos DE BEWOGEN GESCHIEDENIS van de ..Watermannen" en „Margrieten" DE NIEUWSTE AV0NTUREN VAN JAN KLAASSEN Leverancier van zilverbont en pelzen RADIO SY BIJ HET WEER AAN HUIS Roemrijke wapenfeiten van twee bataljons R.I. PAG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 8 juni 1948 Stukje par ad ijs in Drenthe PROGRAMMA PAf GRooT- ffRrr-rANcsME A AN FRANKS* ttN CR&DiEt Voorspellingen ten dienste van de landbouw Het eerste D.C. 6-toestel van de K.L.M. is Zondag in de dienst opgenomen. Het was de PH-TPM met gezagvoerder H. Dill, dat voor zijn eerste reis naar Zuid-Amerika van Schiphol startte. Gezagvoerder Dill legt de heer Martin, directeur van de K.L.M. aan de hand van de kaart de reisroute uit. Louise Lumiere overleden Nel van. Vliet in Meppel IK LAS IN Dfc KRANT PER ..WATERMAN" zijn de bataljons 1-3 R.I. en 1-11 R.I. uit Indie thans in Neder land aangekomen. ts E DER LAN D"Z WE DEN Radio-reportage en extra treinen Leken-orde van Sint Frans VERZOEK OM MINDER OORLOCSSCHULD van Hongarije en Roemenie aan Moskou Naar wij vernemen: (Van een onzer verslaggevers) Een kilometer of wat buiten de oude koekstad Deventer rustig provinciestadje aan de oevers van de IJsselstroom verliest 'n kron- kelende zijweg zich in het groen van een wijds landschap. Daar houdt de Veluwe op, maar daar is hij ook majestueuzer dan waar ook. Reuzen van dennebomen spreiden een hermetisch gesloten naalddak boven de zachte mosbodem uit. De zon flonkert op al dat groen, een versplintering van tinten, welke tesamen een panorama uitleggen. dat met geen pen te beschrijven, met geen penseel is na te bootsen. Een stukje paradijs, verloren in 't Drentse land. Een stukje grond, waar een bekende figuur uit de dierenWereld haar residentie heeft gevestigd, de roekeloze maar o zo geslepen Reinaart de Vos, in het oude rijk van Koning Leeuw eens de held, maar ook staatsvijand nummer I. Reinaert met zijn spitse kop en fiere pluimstaart oefent in deze moderne tijd een eerzaam beroep uit. Hij is" thans de leverancier van een door de mens veel gevraagd en gezocht artikel: .zilverbont en pelzen. Maar zijn zaken worden geleid door de mens in hoogst eigen persoon, en, wrede speling van het noodlot. de edele Reinaert wordt op de duur'zelf het slachtoffer van zijn zaken om wille van de mode. Een zilverbont is op het ogen- blik de hartewens van iedere vrouw meer nog een platina-bont, doch zo'n stukje huid gaat voor velen boven de financiele draagkracht. Wij hebben de springlevende ex- emplaren, welke zo straks de hals of de mantel van een vrouw zullen sieren, mogen bewonderen op een pelsdierenfarm in de buurt van Diepenveen. Het zijn prachtige, grappige en eigenwijze beesten, die de eigenaar van de farm ..Raven- bosch" handenvol werk geven en handenvol geld kosten, voordat zij kant en klaar zijn om „ontpelsd" te worden. Geen vegetariers Vegetariers moet men onder het vossendom niet zoeken. Het voed- sel moet voor 80 pet. uit vlees be- staan. Een menu, dat heel wat kunst en vliegwerk vergt om samen te stellen. Vlees bevat namelijk de mineralen, nodig voor een goede ontwikkeling van het dier en dus ook van zijn pels, waar tenslotte alles om draait. De „heren" huizen voorts in villa's, welke geheel uit gaaswerk bestaan. Ook de vloer, om de vos te vrijwaren van onge- dierte, dat zich maar al te graag nestelt in de vossenvacht. Niet al- leeo dat het voedsel en het mate- riaal de farmer op hoge kosten jaagt, daarenboven heeft hij zich bij de verkoop te regelen naar de wereldprijsmarkt. Want ook op dit terrein kampt men al evenzeer met het deviezenprobleem als el ders. En dan hebben velen nog het glad verkeerde idee, dat wat van over de grens komt altijd beter is dan het eigen land brengt. Doch experts en waarom zouden we aan de waarheid ook maar enigs- zins twijfelen beweren dat de kwaliteit van de Nederlandse vos minstens zo goed is gls die van de Canadese of de Noorse Reinaert. Per slot van rekening blijft een vos een vos, hier of ginds aan de over- zijde van de Oceaan of in het hoge Noorden. Met een gelijke pels en dito streken. Even een slippertje Zonder z'n streken zou de vos 'n vervelend beest zijn. Maar hij moet niet overdrijven, want dan haalt hij zich maar al te gauw de anti- pathie van zijn baas op de huid. WOENSDAG 9 JUNI HILVERSUM H: 7.15 Reveille, 8.15 Sonate van Mendelsohn, 8.30 Opge- wekt begin, 9.00 Bij de jonge zie- ken, 9.35 Werken van L. v. Beetho ven. 10.30 Morgendienst, 11.15 Hoor- spel, 11.45 Gram.platen; 12.00 Me- tropole orkest, 12.33 Cello-orgel, 13.15 Van Rameau tot Ravel, 14.05 Gram.platen, 15.05 Kamerorkest, 16.00 Voor postzegelverzamelaars. 17.30 Reportage zwemwedstrijden, 18.00 Nederlandse koren en korpsen 18.30 Bevolkingsv.-aagstuk In Ne- derland, 19.45 Nederlands Kamer- koor, 20.15 Residentie-orkest, 21.35 Uit Zuid-Afrika, 22.05 Sweelinck- kwartet, 22.45 Avondoverdenking. 23 15 Populair avondconcert. HILVERSUM I: 7.15 Ochtend- gymn., 7.30 Gram.platen, 8.18 Lichte morgenklanken, 8.50 Voor de huis- vrouw, 9.30 Strijkkwartet, 10.20 Onze keuken. 10.30 Als de stofzui- ger zwijgt,. 11.30 Populair non-stop- programma, 12.38 Gram.platen. 13.20 Malando en zijn orkest, 14.15 Franse Kamermuziek. 15.00 Hoorspel. 15.30 De regenboog, 16.15 Het stond in de krant, 17.15 Orgelspel, 18.20 gram. platen, 18.30 Voor de Ned. Strijd- krachten, 19.00 Reportage Neder landZweden, voetbal, door Ir. A. v. Emmenes. 21.00 Opera-program- ma, 22.00 Hoorspel. 22.25 The Ram blers. 23.15 Bruce Lowe zingt, 23.30 Nieuwe gram, platen. r DONDERDAG 10 JUNI Behalve vossen houdt de farmer van .Ravenbosch" ook ganzen w.o. enkele Chinese knobbelganzen, kal- koenen (met het oog op het kerst- menu) en kippen. Deze dieren wag- gelen en dwarrelen in voile vrij- heid over het terrein, een tantalus- kwelling voor de achter het gaas opgeborgen Reinaert. Maar als de ganzen moe van het gewaggel bij het vallen van de avond indommelen, sluipt er zo nu en dan een vos uit zijn villa, waar hij, verborgen voor het oog van zijn baas, heimelijk een uitgang heeft geforceerd. En dan is het lieve spektakel aan de gang. De volgende dag vindt de farmer wat veren en beeiitjes en in de groep klokkende waggelaars is een plaats open.... Te dikwijls moet een vos dergelijke grapjes niet uithalen. Want tegen de tijd dat de pelsdie- ren-farmer gaat ..oogsten" Dec. en Januari kan de verstokte boosdoener erop rekenen, dat hij er het eerst aangaat. Een slecht jaar „De oogst viel het afgelopen jaar om de drommel niet meever- t'elde ons de eigenaar. „Honderd- vijftig vellen kon ik afleveren te gen een doorsnee prijs van f 115. per stuk". Het lijkt veel, in werkelijkheid gaat er een flinke som af voor on- derhoud, belasting, aanschaffing van nieuw materiaal en aanvul- ling van het fokmateriaal. Boven- dien is er slechts een oogst per jaar, zodat men maar moet af- wachten wat men krijgt en hoe de stemming van het publiek is. Het fokken vormt natuurlijk een pro- bleem op zichzelf. Want hetgeen dat oplevert vormt tenslotte de basis, waarop de farmer kan voort werken. Natuurlijk hoopt de far mer op zoveel mogelijk zilvervos- sen. omdat deze bij het mode-pu- bliek het meest in trek zijn en ook zullen blijven. Op het ogenbl^k is er echter de grote vraag naar vos- senbont met korter en donker haar. Zes weken verzorgt de moeder- vos haar kinderen met een wonder- lijke nauwgezetheid. Daarna kijkt zij er niet meer naar om. De jon ge vosjes kunnen na die periode zelf zien en moeten zich dus maar op de eigen manier door hun le- ven slaan. Dieren van standing als zij zijn, vertikken de vossen het daarna om nog een stap in het aan de gazen kooi geconstrueerde hou- ten hok te zetten. Dag en nacht vertoeven zij in de open lucht in de gazen villa. Het hok is goed voortoilet. Bevervlees een lekkernU De menage van de farm „Raven- bosch" herbergt ook nog andere gasten. Angorakatten, voor de da mes, marmotten voor de laborato- ria, een nertz voor het kostbare nertzbont, en bevers met ruige snorren. De beverfokkerij staat in Neder- land nog in de kinderschoenen. In tegepstelling met Duitsland, waar men bevers houdt, zoals men hier konijnen en kippen. De beverwol was over de grens altijd zeer in trek en niet minder het vlees, dat de Duitsers met welbehagen naar binnen werkte als het op de juiste manier was klaar gemaakt: eerst in de karnemelk en daarna vakkundig gebraden. „Gee.n grotere lekkernij dan een beversoepje of een stukje beverra- gout...." beweert de Duitser. De moeilijkheid in ons land is, dat men nog geen goede installatie bezit om het bevervel te manipule- ren. De woldichtheid is namelijk buitengewoon groot. ongeveer 140 wolharen op een vierkante milime- ter. Doch tussen deze wolmassf's schuilen per m.m.2 ook zeven kroon haren, stekelige stukjes hoorn. Om deze, zonder beschadiging van de 7.15 Omroep- Morgengebed, HILVERSUM II: Kamerorkest, 7.45 8.15 Pluk de dag: 9.00 Voor ae vrouw. 9.35 Mars-muziek, 9.45 Schoolradio. 11.00 De Zonnebloem, 11.45 Gram.platen, 12.33 Lunch- concert. 13.00 Kath. nieuws, 13.45 Hods d'oeuvre, 14.40 Voor de vrouw .15.30 Gram.platen, 16.45 Sympho- nisch orkest, 17.30 orgel, 18.50 Or- kestmuziek. 19.45 Beroepskeuze. 19.55 Bach-koraal, 20.15 Plaat-varia. 21.20 Gram.platen. 21.30 Omrcep- orkest. 21.45 Avondoverdenking. 23.15 B R C.-Symphonie-orkcst. HILVEFSUM I: 7.30 Gram platen, 8.15 Tino Rossi met orkest, 9.15 Mor- genwiiding. 9.46 Arbeidsvitaminen. 10.35 The Andrew Sisters. 11.00 Uit de romantische tijd, 12.33 In 't Sm- onnetje. 13.15 Het Virtuoso-sextet. 13.45 Opera aria's, 14.00 Voor de Vrouw. 15.00 Voor zieken en gezon den. 16.00 Programma in een noten- dop. 17.00 ..De Brandweer vroeger en nu". 17 30 Vaudeville-striikorkest. 13.15 Daviscup-tenniswedstriiden. 18.30 Voor de Nederlandse Strijd- krachten. 19.15 Radio Volksmuziek- school. 20 15 Residentie-orkest. 21.45 Hoorspel. 22 20 Orgel en zang. 22.45 „Onder vier ogen", 23.15 Gram.pl. huid, te kunnen verwijderen, moet het vel een zweetproces ondergaan, waarna de „distels" er machinaal worden uitgetrokken, een proces, dat men in Nederland nog met kan uitvoeren. Jammer, want de wol is van prima kwaliteit. Bovendien is een bever in vier maanden volwas- sen; men heeft er verder veel min der naar om te kijken omdat de baby enkele uren na de geboorte al kan zien en zelf eten. Hoe werd ik farmer? Al met al blijft- het ganse pels- dierenbedrijf een riskante onder- neming, omdat men met levend materiaal werkt en omdat men af- hankelijk is van ik-weet-niet hoe: vele factoren. Van daar stelden wtl de vraag, hoe de eigenaar van „Ra- venbosch" er eigenlijk toe gekonnen is om juist zijn carrifcre in die rich- ting te zoeken. „Wel, ik stond een 25 jaar gele- den, toen ik van het ganse bedrijf nog geen toeten of blazen afwist, eens voor een etalage van een bont- zaak te kijken. Daar lagen zilver- vossen en ue prijs vond ik rijkelijk hoog, zodat ik bij mezelf dacht: Hier valt wel iets in te verdienen. En toen ben ik met mijn eigen vossen begonnen. Maar ik zeg U vooruit, men moet een dierenlief- hebber zijn, Het mag vreemd klinken, dat een dierenliefhebber zijn beesten ten slotte doodt. Maar dat is nu een- maal de noodzaak van het vak. waarvoor de tedere gevoelens moe ten wijken en om de farmer een bestaan te geven en om de mode op peil te houden. Dat Reinaert de Vos daarvan de dupe moet worden heeft hij tenslotte aan zijn eigen ijdelheid te danken. „Maar prettig is het nooit om dieren, waarmede men een jaar lang is opgetrokken, te moeten afmaken „VERWACHTING: matige westelijke tot zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, met vooral in het zuiden enige neerslag. lets warmer. In de streek tussen Maas en Waal was de toestand critiek voor het optreden van aardappelziekte. De fruitkwekers dienen hun derde bespuiting uit te voeren". Er is geen buitenstaander die ten lang is met het oog op uitzaaien naaste bij maar kan vermoeden wat J van wintergranen, het bswaren van Lu- ver- De Franse filmpionier Louis miere is na een ziekbed van scheidene jaren te Bandol in Zuid- Frankrijk overleden. Louis Lumie re was met zijn broer Auguste Lu miere, de uitvinder van de bios- coop. Hun ..cinematographe" bete- kende een belangrijke verbetering van de bestaande typen, waaronder de „kinetoscope" van -de Ameri- kaanse uitvinder Thomas Alva Edison. Louis heeft naderhand nog een reeks fotografische uitvindingen gedaan. In 1907 maakte hij de eer ste directe kleurenfoto's met zijn „autochroom"-platen- en het heeft twintig jaar geduurd, voordat dit proces verbeterd werd. Zaterdagavond -had de Meppeler Zwem- en Poloclub „De Reest" wesdtrijden georganiseerd. waar voor ook zwemsters van „De Rob- b#n" uit Hilversum waren uitge- nodigd, waaronder Nel van Vliet. In de 100 «M. schoolslag dames werd Nel van Vliet, die voor de Robben uitkwam winnares in de tijd van 1 m. 20.4 sec.; 2. Tonny Horn (Robben) 1 m. 23.2 sec. VAN 10 N1I1.LI06M POND Z-Al \JB-RS-fRt KKg-N.. De bewogen geschiedenis van de ze bataljons. die resp. onder de na- men ..Watermannen" en ..Margrie- ten" bekend zijn, is waard verteld te worden. „De ..Watermannen". October 1944 gaf Z. K. H. Prins Bernhard. bevelhebber der Neder landse strijdkrachten. opdracht tot het vormen van wachtbataljons. Zo werd te Sint Nicolaas in Bel- gie begonnen met de formatie van ebn bataljon. dat later de naam 1-3 R.I. zou krijgen. De formatie was voltooid op 5 November 1944. waar na het bataljon. onder de Engelse bijnaam ..Paris Batallion", werd in- gedeeld bij de ..21 Th Army Group" als ..Liberated Manpower Unit". De zwerftocht van het bgtaljon begon 23 December 1944: St. Gilles, Fra- cene (Belgie), Walcheren. Zuid Be- veland. Tholen. Vught, Coevorden, Hardenberg, Gramsbergen. Het ba taljon trok 5 Mei 1945 over de Duit- se grens. 15 September 1945 keerde het bataljon terug, waarna het zich te Heerlen. Chevremont en Klim- men op zijn nieuwe taak ging voor- bereiden. De reis begon 7 Novem ber; via Ostende bereikt men Al- dershot in Engeland. vanwaar de grote tocht 25 November aan boord van de Johan van Oldenbarnevelt aanvlng. 30 December zette men voet aan wal op Malakka waar de gloeiend hete hoogvlakte van Ipoh tot voorlopig verblijf diende. De training werd voortgezet met de collega's van de latere V-brigade, de Friezen (1-9 R.I.) en de Kroko- dillen (1-5 R.I.). 21 Maart 1946 kwam 't. bataljon op Java in Mees- ter Cornells, vanwaar het 8 April per vliegtuig naar Bandoeng ver- trok. Allengs werd het gebied van de Br. Indische troepen overgeno- men. Na een zuivering van het zui- delijke stadsgedeelte breidde het gebied zich snel uit tot aan de Tji Taraem, waar de eerste verliezen werden geleden. Njalindoeng, waar de eerste onderhandelingen met de T.R.I, plaats vonden. Tjisoeroea, waar de basis werd gelegd voor een oprechte en vruchtbare verstand- houding met de bevolking aan de voet vah de Boerangrang, en nog vele andere plaatsen hebben de wapenspreuk van de Watermannen: ..Ons is niets te dol" gerechtvaar- digd. Het bataljon beleefde een moeilijke tijd van wachten en pa- trouilleren. totdat het zich moest voorbereiden op een nieuwe perio- i de in haar bestaan: de actie. D-dag kwam 21 Juli met de uitbraak uit het gebied van Bandoeng in O. rich- ting. Zware dagen volgden. Cheri- bon werd 24 Juni beyt. Vervolgens ging het in vliegende vaart naar Te- gal. In Tegal werd een paar dagen gerust. Toen begon de grote stoot dwars door Java. Tjilatjap was het einde van de tocht. omdat daar het staken van de actie bekend werd. Een zeer zware tijd brak toen aan voor het bataljon. dat over een uit- gestrekt gebied verspreid was. Tus sen Bandjap en het schiereiland Pangandaran speelde zich het laat- ste hoofdstuk van de geschiedenis van 13 R.I. af. Dan was het verza- melen geblazen en de mannen met de badge: het witte schild met de blauwe golven. keerden terug naar hun haardsteden in Nederland. Het is een merkwaardig toeval dat deze terugkeer geschiedt op een schip dat hun naam draagt, nl. „De Waterman". ..Margriet-bataljon" In Harderwijk in de Prinses Mar- grietkazerne werd een militaire om- lijsting gegeven aan een groep jon- gemannen die elkaar in de verzets- beweging. meest in het district Sal- land. hadden gevonden. Een bataljon werd gevormd: 1-11 R.I., het Mar- grietbataljon. Op 17 October 1945 vertrokken zij naar Indie. Het Margriet-bataljon belandde voorlopig bij de U-brigade op Malakka en binnen ditzelfde ver- band vingen de mannen een zwerf tocht op zee van veertien dagen aan. 9 Maart 1946 zetten ze voet aan wal in Tandjong Priok. dat ze teza- men met het eiland Onrust en het vliegveld Tjililitan onder controle namen. 4 Mei dient te worden opgetekend in de annalen van de W.-brigade. Want op deze dag werd de brigade uitgebreid met een welkome ver- sterking en wel met 1-11 R.I. van de U-brigade, onder commando van de majoor Baden. Samen met W-brigade ging het bataljon ge schiedenis maken. Bevrijding van Tangerang op 28 Mei 1946, troepen- verplaatsing van Batavia naar Bandoeng, 1-11 R.I. vloog ook mee en kwam nog juist op tijd tezamen met het reeds aanwezige handjevol mensen.om Tjiandjoer te bezetten. Dit was op 30 Juni 1946. Zonder enige tegenstand werd Kademangan op 11 Juli ingeno- men. De vitale convooiweg Tjiand- joer-Bandoeng moest beveiligd worden en de Margrieten, thans onder commando van majoor Boers, bezetten 21 Juli Tjibeber, het belangrijke wegenknooppunt 17 km. ten Zuiden van Tjiandjoer. Een grote tegenaanval op Tjiand joer werd er op het laatste moment door voorkomen. Door het innemen van Gekbrong werd 2 Augustus 1946 de bezetting van de rijke vlakte van Tjiandjoer -Tjibeber voltooid. De vlakte werd herschapen in bet welvarende ge bied van weleer. De periode van het bestand le- verde een massa wachtjes op, veel patrouilles en weinig acties. Zo passeerde Kerstmis '46 in het teken van een gespannen aandacht, het oude jaar ging over in het nieuwe, dat met onrust werd ontvangen. In het voorjaar verhuisde de hele brigade naar Bandoeng en 1-11 werd gelegerd in Lembang, waar gecombineerde oefeningen met de luchtmacht op het programma ston- den. De spanning groeide en resul Woensdagavond 9 Juni geeft de VARA om 19 uur over .Hilversum I een reportage van de voetbalwed- strijd NederlandZweden. De re porter is Ir. van Emmenes. De spoorwegen zullen een aantal extra treinen laten lopen, waarvoor op de verschillende stations mate- rieel in reserve wordt gehouden. Jezus' Goddefijk Hart! Ja, dan denk ik aan het mooiste waaraan je kunt denken. Het bart van een mens, dan denk je aan liefde en trouw. Aan goedheid en offervaar- digheid. Zo is toch het hart van een moeder voor haar kind. Of het hart van een man voor zijn echt- genote. Het hart is cie samenvat- ting van alles wat schoon is in ons. Zo is het Hart van Jezus de sa- menvatting van al wat schoon en goed is in Hem. Zie ik Jezus' God- delijk Hart dan weet ik dat het de rijkdom van alle deugden bevat. Jezus' Hart is een kinderlijk hart. Hij was hen onderdanig. Jezus' Hart is een gehoorzaam hart. Vader, niet Mijn wil, maar Uw wil geschiedde. Jezus' Hart is een mild hart en vol barmhartige liefde. Vriend van de zondaars. Jezus' Hart is mannelijk en fier. Als het ging om de eer van Zijn Vader. Jezus' Hart is nederig. Leert van Mij dat Ik nederig ben van hart. Jezus' Hart is een altijd biddend hart. Altijd gekeerd tot Zijn Vader. Jezus' Hart! - O, eindeloos is de litanie van Zijn deugdep. Geen deugd of Jeans' Hart is hiervan het voorbeeld. Tertiaris, spiegelt u aan dit Hart met Zijn pracht aan deugden. Biedt Jezus uw hart als het rpooi- ste geschenk en moge Gods zegen en Zijn diepe vrede in u zijn. Pater Salvator Baselaar, Vi- sitator D.O. Klooster, N. Nie- dorp. teerde in de dag ,.D". Ze njoesten oprukken naar de TjiaterStelling, die in 1942 de opmars der Jappen immers nog had bemoeilijkt. Maar deze keer had 1-11 geluk. Tjiater werd zonder veel tegenstand be reikt en dan begonnen zij de ge- forceerde opmars naar Cheribon om vandaar langs de Noordkust van Java op te rukken met bet doel Semarang te ontzetten. 4 Augustus te 24.00 uur werd de wapenstilstand van kracht. 1-11 ging naar Semarang. 7 Aug. werd het gelegerd in de kazerne op Djatingaleh en dat duurde tot 10 September. Op 11 September gin- gen de jongens naar Cheribon om de „7 December divisie" een hand- je te helpen. Het gebied rond Koe- ningan en Kawali moest gezuiverd word^ji. Tasikmalaja. Manondaja, Bengkok en Soekaradja heradem- den. De ravitaillering geschiedde vanuit de lucht. Aan de Kali Tji- medang werd 10 November contact gemaakt met be V-brigade. Na tal van omzwervingen bereikte 1-11 op 22 November zijn laatste stahd- plaats: Tjiamis, waar het tot het einde toe zijn stafkwartier heeft gehad. De laatste loodjes wogen nog het zwaarst, want de beveili- ging van de rijweg Tjiamis-Tasik- malaja was geen sinecure. 6 De cember van het vorig jaar sneu- velde luitenant kolonel Boers. 20 Maart van dit jaar droeg majoor Schill, de opvolger van overste Boers, zijn gebied over aan de commandant van 3 R.S. Kadio-Moskou heeft Zaterdag avond bekend gemaakt, dat Hon garije en Roemenie Rusland ver- zocht hebben hun herstelbetalin- gen te mogen verminderen. Het Roemeense verzoek was ver- vat in een brief aan Maarschalk Stalin. De Hongaarse minister van buitenlandse zaken heeft een soort- gelijk verzoek ingediend bij de Russische ambassadeur in Honga rije. In de in 1946 gesloten vredesver- dragen voor beide landen, die in de oorlog aan de zijde van Hitler stonden, maar thans satellieten van Rusland zijn, wordt bepaald, dat Roemenie binnen 8 jaar aan Rus land herstelbetalingsgoederen ter waarde van 300 millioen dollar moet leveren. Hongarije moet in dezelfde pe riode aan Rusland herstelbetalings goederen ter waarde van 200 mil lioen dollar leveren en aan Tsje- choslowakije en Joegoslavie ter waarde van 100 millioen dollar. allemaal aan deze voorspelling vooraf ging. Welk een leger van professoren, technici en weten- schapsmensen van allerlei slag te De Bilt, overal verspreid in ons land, en ver weg op de Oceaan weerschepen, dag en nacht in touw zijn, om het mogelijk te maken dat deze zinnen door de loudspaeker komen. En toch is het zo, dat de toepassing van de weerwetenschap- pen een bedrijf heeft doen ontstaan, dat zomin wat het leger medewer- kenden als van de technische outi- lage bij de meest perfecte fabriek behoeft achter te staan. In een artikel willen we onze lezers duidelijk maken wat er te De Bilt gedaan wordt, in een ander op welke wijze men dgj bereikt. Het K.N.M.L bestaat uit vijf af- delingen. De eerste, stellig niet onbelang- rijkste, doch voor de outsider vrij- wel onbekende afdeling, is die van de administratie, comptabiliteit en biobliotheek, allengs aangevuld met een omvangrijk laboratorium en een eigen instrumentmakerij. Dit laatste omvat niet alleen het repa- ieren, doch vooral ook het ontwer- pen en beproeven van nieuwe in- strumenten. Weerdienst en luchtvaartmeteorologle Deze tweede afdeling treedt on- tegenzeggelijk het meest op de voorgrond, door het verzorgen van de weerberichten. Ongetelde keren daags worden hier van honderden stations in binnen- en buitenland, de Oeral tot Amerika's westkust van Spitsbergen tot Afrika en van per telex waarnemingsberichten in codevorm ontvangen. Deze gegevens worden elke drie uur, dag en nacht door, in kaarten verwerkt. Deze kaarten zien er uit- als grillig be- lijnde landkaarten. Iedere lijn, ge- naamd Isobaar. geeft de grens aan tussen verschillende druktoestan- den. De practische uitwerking van vier achtereenvolgende kaarten vormt het „dagelijks weerbericht". Tot deze afdeling behoort ook het leger waarnemingsposten verspreidt over het gehele land. Hiervan ge ven de vliegvelden om het half uur, de anderen om het uur, ook weer per telex hun waarnemingen door. Hiertoe behoren eveneens de onder- zoekingen in de hogere luchtlagen met behulp van het nieuwste mid- del, de ..radiosonde", een zelfstan- dig werkende kleine aan een water- stof ballon opgehangen waarnemen- de radiozender, en de loodsballon. Al deze waarnemingen worden ook weer in codevorm per telex naar instituten elders tea wereld gezonden. Landbouw, scheepvaart en luchtvaart. Uit de binnenstromende gegevens worden de verwachtingen berekend en doorgegeven aan pers, radio en alle nautische instantles, niet in het minst aan de civiele en militaire luchtvaart. Voor de landbouw zijn speciaal van belang de nachtvorst- verwachtingen. Wind en storm- waarschuwingsdienst geldt hoofd- zakelijk als veiligheidsmaatregel voor de scheepvaart, zoals die der stormvloeden speciaal geld(t voor de benedenloop der rlvieren. De Rijkswaterstaat vraagt om inlichtin- gen b.v. ten behoeve vai droogma- kingen, of voor ijsgang op de rivie- ren. Het verkeer wordt gewaarschuwd tegen gladde wegen, ijsafzetting op de krachtdraden van electrische treinen en tenslotte hebben de zweefvlieger en, zeilllefhebbers ook weer hun eisen. Klimaattoestanden. De derde afdeling verwerkt weer de gegevens van alle 330 kleinere en grotere stations en de rapporten van de 160 vrijwillige waarnemers over regenval. onweer, temperatu- ren en wat dies meer zij. Hier ze- telt de bekende aardappelziekten- dienst. Andere onderzoekingen gel- den weer de stand der gewassen en insectenstadia. Zo kan b.v. uit de bloei van de kastanjeboom wiskun- dig zeker het in bloei geraken van vruchtbomen worden berekend. Daarnaast wordt veel werk ge maakt van het voorkomen van nachtvorsten. Van nog recente da tum zijn de onderzoekingen, die verband leggen tussen weersom1 standigheden en uitkomsten van land- en tuinbouw. Zo bestaat b.v. een reeel verband tussen het aan tal uren bewolkte lucht en do melk- opbrengst van runderen. De nauwe samenwerking tussen landbouwin- stanties en het KNMI heeft ook ge leid tot het maken van weersver- wachtingen op langere termijn, b.v. van welke aard de komende winter zal zijn, hetgeen weer van veel be- aardappelen enz. Waar het schljnt, dat men in Amerika in dit opzicht verder is gevorderd. als gevolg van een ontzaggelijk uitgestrektwaar- nemingsgebied, is de directeur van deze afdeling voor het maken van studies derwaarts gezonden. Van evident belang voor derge lijke voorspellingen is evenwel het hebben van weersgedragingen van jaren her. Zo zijn er iflisschien op sommige bedrijven weersaanteke- ningen van grootvaders en over- grootvaders. Het KNMI stelt het bijzonder op prijs wanneer de hou- ders van dergelijke aantekeningen deze tot haar beschikking willen stellen, om een en ander over te nemen. E4n serie aantekeningen kan soms de zekerheid van termijnvoor- spellingen stukken vergroten. Tenslotte geeft de derde afdeling r.og inlichtingen aan personen of verzekeringen over weerstoestan- den van jaren geleden. Oceanographie De vierde afdeling verzorgt de vrijwillige waarnemingen aan boord van de schepen op alle wereld- zeeen. Deels worden die gebruikt voor de gegevens der weerdiensten, deels ook voor de maritieme klima- tologie. Mededelingen, die deze dienst aan zee- en luchtvaart geeft, verhogen de veiligheid, maar dik wijls ook de snelheid. Zo had dezer dagen een mededeling over de wind- .richting in middelhoge regionen aan de KLM tot gevolg, dat een voor Stockholm bestemde Skymaster 400 kg benzine minder en evenveel vracht meer laadde en niettemin de overtocht vlugger en veiliger vol- bracht. De binnenkomende gegevens wor den op deze afdeling geheel machi naal op ponskaarten verwerkt. Het archief van 8 millioen ponskaarten is het grootste van de wereld. Geophlsica Het onderzoekingsterrein van de vijfde afdeling bestrijkt de aarde zelf en reikt hier de geologie de hand en de hoogste luchtlagen ofwel de iono-sfeer. De laatstgenoemde onderzoekingen geschieden met ra dar en radiopeilingen. De wereld- registratie omvat hier bodembewe- gingen en aardbevingen. de sterkte en wijzigingen in het aardmagnetis- me. Daar de aanleg van electrische spoorwegnetten deze waarnemingen te De Bilt in desorde bracht. werd hiervoor een speciaal station te Witteveen in Drente gebouwd. Het direct practisch nut van deze regis- tratie blijkt tijdens zonnevlekken, die, zoals bekend, o.a. radio-uitzen- dingen storen. Zodra hier afwiikin- gen voorkomen wordt de PTT ge waarschuwd, terwijl het publiek verneemt, dat dan en dan poollicht. zal voorkomen. Het derde arbeidsveld omvat de metingen van het zwaartekrachts- veld van de aarde. In een tweede artikel zullen we met onze lezers een bezoek bren- gen aan De Bilt, om te zien op welke wijze en met behulp van welke machines dit alles wordt be reikt. Is het stoomschip „Westerdam" in Rotterdam aangekomen met ruim veertienduizend kg. goederen uit Amerika, verzameld door de ..United Service to Holland". De ze goederen zullen in ons land worden verdeeld door het Ned. Rode Kruis; zal Henriette Davids 13 Juni a.s. weer in Nederland terugkeren na haar verblijf in de V.S. Maar in December zal ze er vermoedelijk weer op uit trekken. Die wolken- krabbers toch; is te Rotterdam een 86-jarige man in een sanatorium van de eerste verdieping naar beneden geval- len, doordat de spijl van de balu strade, waar hij tegen aanviel, het begaven. De man is aan de ver- wondingen bezweken; s het in Hoek van Holland razend druk geweest met de verschepir.g van 22500 bossen peen naar Enge land. Het was de laatste dag dat dit mogelijk was; maakt het Ministerie van Oorlog bekend, dat vrijstellingen van dienstplicht alleen in behandeling zullen worden genomen wanneer deze via de burgemeester van de woonplaats zijn ingediend; heeft de collects voor de reclasse- ring in Den Haag opgebracht f 19.360.—, tot nu toe het record. Ande/e plaatsen, ook in ons ge- west, hielden zich eveneens kra- nig. IlilllfilfllUlJjpMJ; 48. Daar lag onder hem het Alkmaarder meer; hij wilde het toestel weer laten stijgen; maar't wilde niet en ging steeds omneer in glijvlucht ging het langzaam, maar gestaag, in wijde kringen steeds naar omlaag. Jan Klaassen dacht: dat moet ik met de verdrinkingsdood be- kopen; het leek wel of het water naar hem toe kwam gekropen. Er lag een eilandje mid den op het meer; Jan Klaassen verzuchtte: kwam ik daar maar op neer. Want als ik boven op het water moet dalen, zal ik dit avontuur met de dood moeten betalen. Zwemmen heb ik van mijn leven nooit geleerd en als het toestel niet naar het land terugkeert, dan kom ik neer op de golven en word ik door het water be- dolven. Steeds dichter kwam hij bij het water; reeds hoorde hij wilde-eenden gesnater. Die schrokken van dat vreemde vliegmachien; hij sloot zijn ogen; hij wilde het water niet meer zien. Daar kwam het toestel met een zware smak op 't water neer; het leek wel of 't brak. Jan Klaassen dacht: nu zal ik vast verdrin^en en langzaam haar de donker-koele bodem zin- ken; en daar voor altijd liggen blijven; maar nee, 't leek een wonder, het zweefvliegtuig bleef drijven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4