HET ANTWOORD DER RERUBLIEK wordt binnen enkele dagen overiiandigd Zweden verwocht een grote overwinning von zijn p!oeg Duitsland, deelgenoof van West-Europa l Krachtige oppositie in de Senaat tegen bemoeiing Marsha!!-hulp Oranje-team echter op zijn best tegen sterke tegenstanders „Waterman" bracht 1300 man troepen in het Vaderland terug Naar gelijkmatiger economisch niveau in de Benelux-ianden? Remonale aroeperinqen Moh. Hatta verklaart: Djogja weet nog steeds niet welke overeenkomst Soeripno afsloot Laatste nieuws De Pensioenen Regering gaat gewoon door met aankopen Zei U iets? De besluiten van Londen Geen gecentraliseerd „Reich" meer Conference op het Chateau d'Ardennes r NIEUW NOORDHOLLANDS PAGBLAD - Dinsdag 8 Juni 1948 PAG. 5 BAT A VI A, 7 luni (Aneta) Aneta's specials correspondent te Kalioerang meldt, dat de Republikelnse premier, drs, Moh. Hatta, op een persconferentie heeit verklaard, dat het Republikeinse antwoord op de Nederlandse regeringsmededeling „binnen en kele dagen" sal worden overhandigd. Hatta verklaarde de Ne derlandse mededeling niet als ultimatum te beschouwen en zeide niet te weten, hoe het Republikeinse antwoord dient te worden overhandigd. De aangelegenheid zal echter door de Re publikeinse delegatie te Kalioerang worden geregeld. ALGEMENE VERHOGING VAN 40 GEVRAAGD Man viel uit de trein DRIE VERMISTE ZEILERS NOG NIET TERECHT 1 P. J. Jos. Vranken Sr. begraven Antwoord van Hatta verzonden Maandag a.s. onderhoud van Mook en Hatta PRCcidcwtp STOND AAN TWEE KANTEN Voor gedemobiliseerden Brits Kapitein te Soerabaja veroordeeld Op de vraag wanneer Soeripno uit Praag in Djokja zal aankomen, zeide Hatta: „Dat weet ik nog niet". Hatta ontkende, dat er enige sprake van mobilisatie was, zoals gezegd in het interview van generaal Soedir- man met „Merdeka" te Solo. In dit verband wees hij er op, dat 40.000 republikeinse soldaten gemobiliseerd en te werk gesteld zijn bij de op- bouw, terwijl de demobilisatie steeds voortgaat. Hij noemde de bewoor- dingen in genoemd interview „ag- gravated", doch bevestigde, dat het interview beschouwd kan worden als een spontane reactie van de zijde van het Indonesische volk op de bewering, als zouden de onder- handelingen op dood spoor geraakt zijn. Ten aanzien van het plebisciet zeide Hatta, dat de republiek nooit het plebisciet had verworpen; dit dient echter te worden gehouden in de betwiste gebieden. De repu bliek had daartoe, om de overeen komst te vergemakkelijken, dezo- genaamde ..pockets" ontruimd, wel ke in feite de ruggegraat van de republiek vormden. De Nederlan- ders, aldus Hatta, Kielden echter vast aan het standpunt, dat het ple bisciet in geheel Java, Madoera cn Sumatra moest worden gehouden. ITomenteel wordt een andere wijze gezocht om tot de oplossing van deze kwestie te komen. Hatta wees de persvertegen- woordigers er op, dat de door de ..Nieuwsgier" gepublieeerde ver- sie van Soeripno's mandaat on- juist is. Naar aanleiding van een vraag, of het juist is, dat de repu blikeinse regering de door Soe ripno met Rusland aangegane overeenkomst niet kon ratifice- ren, antwoordde Hatta, dat de republikeinse regering nog steeds niet weet, welke soort overeen komst door Soeripno Is afgeslo- ten. zodat in dit stadium de repu blikeinse regering geen beslissend antwoord kan geven betreffende de kwestie van ratificatie. Hatta besloot met te zeggen, dat wegens de slechte verbindingen met de buitenwereld het nu zelfs nog niet bekend is of Soeripno reeds het bericht van zijn terugroeping, om bijzonderheden over de overeen komst mede te delen, heeft ont- vangen. T.a.v. de door „De Nieuwsgier" gepublieeerde tekst van de accre- ditatiebrief aan Soeripno zeide Hat ta, dat de tekst door genoemd blad verminkt was. Volgens Hatta moet de slotallnea van de accreditatie- MOH. HATTA heeft de uitnodiging van dr. van Mook tot ..informele gesprekken" aanvaard, op voor- waarde, dat deze geen afbreuk doen aan de betekenis van de Commissie voor Goede Diensten en het werk der delegatles. T REPUBLIKEINSE ANTWOORD op de Nederlandse mededeling is, naar Aneta heden van bevoegde zijde vemam, hedenmorgen door de republikelnen met de C.v.G.D. besproken. MACHULA JAROMIR, geestcHjk adviseur van de Tsjooho-Slowaak- se legatie bij de H. Stoel, is door de regering van Praag van zijn functie ontheven. Dit bericht heeft in Romeinse kringen een pijnlijke indruk gemaakt. Men ziet hier een gymptoom in van een mogeliike verslechtering der betrekkingen tussen het Vaticaan en Praag. Jaromir was door Benesj persoon- lijk benoemd. die zich de regeling der verhouding met de H. Stoel persoonlijk had voorbehouden. Gepensionneerden uit alle delen van Nederland waren Maandagmid- dag naar Den Haag gekomen voor het bijwonen van een massale de- monstratieve vergadering in de grote zaal van de Dierentuin, ge- organiseerd door de Algemene Ned. Bond van Gepensionneerden, de Bond van de Gepensionneerden der Ned. Spoor- en Tramwegen en de Algemene Militaire Pensioenbond. Aan het eind van deze vergade ring is met algemene instemming een resolutie aangenomen, waarin de thans aanhangige voorstellen der regering tot verbetering van de po sitie der gepensionneerden in het algemeen op zo goed als alle punten onvoldoende worden genoemd. Aangedrongen wordt op een zo- danige wijziging dier voorstellen, dat van een redelijke tegemoetko- ming in de noodtoestand der ge pensionneerden kan worden gespro- ken, daar de thans beoogde verho- ging een bevestiging van de reeds verstrekte voorschotten voor verreweg het grootste deel der gepensionneerden met niet meer dan 25 procent in het niet verzinkt tegen een indexcijfer van 196. Deze resolutie, waarin een algemene ver- hoging van 40 procent wordt ge- vraagd, zal ter kennis van de Stat- ten-Generaal worden gebracht. Doordat hij de deur van de trein opende om te zien of hij reeds dicht bij het station Barendrecht was, is Zondagavond de 52-jarige garage- knecht A. van der Vugt uit Rijsoord uit de trein gevallen, die van Dord recht kwam. Hij viel in het gras van de spoorbaan. Een zijner benen was op twee plaatsen gebroken, ter wijl het ander gewond en zijn scnouder ontwricht werd. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht. brief aan Soeripno, waarin Soekar- no volledige volmacht aan Soeripno gaf. als volgt luiden: „Hem heeft bekleed met volledi ge volmacht en volledig gezag om in naam van Indonesie elk persoon of personen, gevolmachtigd door een regering van Oost- of Centraal- Europa of de regering van de Sov- jet-Unie. die met gelijke volmach- ten bekleed zijn, te ontmoeten en met hem te onderhandelen over de vestiging van vriendschappelijke betrekkingen tussen de genoemde regeringen en de regering van de republiek Indonesie, en hierom- trent of over andere aangelegen- heden. waarover bij bedoelde onder- Randelingen overeenstemming is bereikt. verdragen te slulten en te ondertekenen, wel'ke voor ratificatie aan de president en de regering der republiek Indonesie moeten worden gezonden". Aneta's speciale correspondent te Kalioerang meldt, dat Hatta in zijn persconferentie er de nadruk op legde, dat de politiek van zijn kabi- net niet gewijzigd is sedert de be- kendmaking van het programma, toen het in functie trad. Daarom wordt ook de demobilisatie door- gezet. T.a.v. de mogelijke kabinetswij- zigingen legde Hatta uit, dat de politieke partijen thans onderling trachten te komen tot een „natio- naal programma". Op de vraag of dit betekent, dat een parlementair kabinet op komst is, antwoordde Hatta: „Ik weet het niet, ik laat het aan de partijen over te zeggen, wat zij willen". Hij wist niet, wanneer de partijen zouden gereed komen met dit nationale programma. Ruim een dag nadat zij voor het laatst bij de monding van de Eem waren gezien, is er nog steeds geen spoor van fle drie jongelui gevon- den, die Zondag met de kleine B.M. „Jan van Gent" op het IJsselmeer gingen zeilen. Voortdurend gaan vrienden van de opvarenden op de fiets of per boot er op uit om te trachten een spoor van de vermisten te vinden.' Ook de rivierpolitie van Amsterdam, Urk en Harderwijk zoekt. De namen van de verdwenen jonge mensen zijn: J. Brei, 21 jaar, leerling £tuurman te Baarn; Elly Loopuit, 20 jaar, leerlinge aan het lyceum te Baarn, G. J. Brakel. 24 jaar, studente te Utrecht, afkomstig uit Opheusden. Jean Murtyl is er gek op met z'n hoofd naar beneden te han- gen. U en ik en alle anderen zouden bang z(jn voor een beroer- te, maar deze Parijse artiest niet. Htf heeft deze eigenaardigheid trouwens gemeen met zijn papa, die er ook zijn beroep van maak- te. Wat dat betreft valt de appel niet ver van de stam. Een ijsje gaat er goed in en WASHINGTON, 8 Juni (AP) Vier republikeinen onder wie twee eandidaten voor het presi- dentschap, hebben Maandag een betoog gehouden voor hej intrek- ken van de besnoel'ingen op de buitenlandse hulpverlenlng. die het Huis van Afgevaardigden aangenomen heeft. Gouverneur Thomas Dewey zei, dat de besnoeiingen „het vertrou- wen van de volken van de vrije wereld in Amerika en in zijn goede leiderschap zouden ondermijnen. Harold Stassen, de Republikeinse candidaat voor het presidentschap. zei, dat het herstel van het volle dige hulpprogramma belangrijker was dan wat de afgevaardigden doen op de nationale conventie van de republikeinse partij. Senator Morse zei in de Senaat, dat de punten verdediging en E.R.P. niet gescheiden konden wor den en drong er op aan, dat de Senaat een wetsontwerp zou aan- nemen voor het voile bedrag van de E.R.P. anders zou het Congres de communisten materiaal geven voor hun „vergiftige propaganda" 2ei hij. Senator Saltonstall zei, dat de besnoeiingen van de E.R.P. niets anders zouden maken dan een nieuw buitenlands relief program ma. De Amerikaanse regering gaat voort met het doen van aankopen en verschepingen van Marshall- goederen, daar zij de opvatting huldigt, dat de Senaat de Tj/ermin- dering in /ie toewijzing van E.R.P. Nadat in de kapel van Huize Eijkenburg door pastoor A. J. An- negarn een plechtige Requiemmis was opgedragen. werd Maandag- morgen op de R.K. Begraafplaats te Rijswijk, het stoffelijk overschot van de dezer dagen plotseling in Duitsland overleden componist-di- rigent P. J. Jos Vranken Sr., in het familiegraf bijgezet. Velen uit de muziekwereld gavgn daar van hun belangstelling blijk. De Absoute in de kerk en op de begraafplaats werd vericht door Rector W. Borgers. Verscheidene kransei- werden op het graf gelegd. Namefw de familie dankte de oudste zoon voor de be langstelling. fondsen. die door het Huis van Af gevaardigden is aangenomen, onge- daan zal maken. Tijdens het week-end groeide het vertrouwen, dat de Senaat de be- slissing van het Huis te niet zal doen. doordat Senator Arthur Van- denberg aankondigde, dat de strijd om toewijzing van het vol ledige bedrag (5.300.000.000 dollar voor 12 maanden) zal leiden. Regeringsautoriteiten zeiden, dat zij het gevoel hadden. dat de Se naat ernstig aandacht zal schen- ken aan het argument van Van- denberg. dat Rusland de vruchten zou plukken van elke mislukking van het programma. Senator Vandenberg zal Woens- dag voor de Senaatscommissie voor de toewijzingen verschijnen om de volledige toewijzing van de gelden van het E.R.P. te pleiten. ook een pick-nick le- vert seen directe moeilijkhcden op. Die moeilijkheden begin- nen pas, als 't er om -aat de goconsumeer- 'le gereehten ..bin nen" te hnuden. Maar dat is dan ook Mirtyi's »nlge zwa'igheid in r.iin omgekeerd be- *taan. Overipens be- weert hij geen last te hebben van welke ''waal ook. dank zij *et ..hangpartijtje". Het is jammer, dat wij ons nu en dan moeten keren tegen ver- kiezingspropaganda van ge- loofsgenoten. Toch is het oneer- lijk, als de lui van de Welter- actie suggereren, dat de anti- communistische houding van de K.V.P. eigenlijk maar larie is. Zie nu eens wat er in en met de repoebliek gebeurt, die door onze, op de K.V.P. steunende regering, is erkend! Ik zou toch de vrijheid willen nemen, de vraag te stellen, of de heer Wel ter nog in de Londense regering zat, toen deze besloot tot het aangaan van diplomatieke be trekkingen met de Sovjet-Unie wat Nederland tot dan toe altijd principieel geweigerd had. In elk geval was de andere Rijks- eenheidsman, Gerbrandy, daar mede verantwoordelijk voor. Maar natuurlijk zal men dan zeggen dat we dat in de gegeven politieke omstandigheden wel moesten doen. Accoord. Maar verkeerden we niet in soortge- lijke politieke gegeven omstan digheden met de repoebliek? In elk. geval kan men respect heb ben voor het standpunt van hen, die meenden dat dat zo was. Er (Van onze sportredacteur) IEDEREEN zal het met on3 eens zijn, dat het Nederlands elital morgenavond om zeven uur in het Olympisch Stadion te Am sterdam voor de zwaarste krachtproei van het interlandseizoen komt te staan. Immere de Zweden, tegen wie Nederland na een onderbreking van de op de kop af 19 jaren de laatste wed- strijd werd op 9 Juni 1929 te Stockholm gespeeld en door de Zweden met 62 gewonnen weer aantreedt, zijn vooral na de oorlog ronduit gezegd mannetjesputters op voetbalgebied ge- worden. Bij een bestudering van de resultaten door de Scandi- naviers alleen al in 1947 geboekt, krijgt men koude rillingen bij de gedachte wat dan wel het Nederlands elital te wachten staat. Zeven partijen had Zweden op het programma staan, zes werden er gewonnen (van Denemarken met 41 en 61, van Noorwegen met 50 en 41, van Finland met 70, van Polen met 54), slechts van Engeland werd in een brillant ge- speelde wedstrijd met 24 verlo- ren. Dat gebeurde in Londen, en dus mochten de Engelsen niet ver- liezen. Want nog nimmer hebben de Britten op eigen groni de zege aan gelaten. j-„ een buitenlandse ploeg Kcia.cn. zaten nsico s aan, maar die wa- Maar zeiden zal Engeland zo ver- ren aan het contact met Rus- beten hebben moeten vechten om land niet minder verbonden. Alles bijeen zal de toekomst nog moeten leren, of de erlcenning van de repoebliek niet meer meegewerkt heeft om Indone sie dat is nog niet hetzelfde als de repoebliek! voor het communisme te behoeden,. dan het standpunt-Welter. In elk geval was het communisme in Indie ook al actief, voor er van een repoebliek sprake was BATAVIA, 8 Juni (Anetal Aneta's speciale correspondent uit Kalioerang vemeemt, dat het re publikeinse antwoord op de Ne derlandse nota waarschijnlqk zal zijn geadresseerd aan de gedele- geerden van het opperbestuur. Volgens de laa.tste inlichtingen is dit antwoord heden na een be- spreking met de leden van de Commissie van Goede Diensten verzonden. BATAVIA, 8 Juni. Aneta. Ane ta verneemt, dat het onderhoud i tussen dr. van Mook en Moh. Hatta volgende week Maandag zal plaats vinden. Te Batavia wordt het niet onmogelijk geacht, dat Hatta ver- gezeld zal zijn van enige hoge Re publikeinse autoriteiten. het record te handhaven. Een feit was, dat de Zweden in alle op- zichten minstens zo goed speelden als hun gastheren. Datzelfde Zwe den komt thans naar Nederland, uiteraard om te winnen In de Zweedse couranten staat het duidelijk te lezen. Men heeft deze opinie nog versterkt na het schamele Nederlandse spel tegen Noorwegen te Oslo, niet pogen te verbloemen door fraaiklinkende, maar nietszeggende zinnen over het Nederlandse spel. Het werd keihard gezegd: ..We gaan naar Amsterdam om de Nederlandse ploeg een ge- duchte les te geven Inderdaad heeft Zweden dez>e kans volkomen in eigen hand. De ploeg, de sterkste die Zweden mo- menteel op de been kan brengen, speelt verreweg het beste voctbal op het Continent. Om dat te bewijzen halen -J slechts de 72 triomt op Zwitser- land in 1946 in herinnering. En dan de magnifieke cijfers over het afge- lopen seizoen. Inderdaad, de bijna 60.000 toeschouwers zullen wel de- gelijk bemerken, dat deze elf Scan- dinaviers stuk voor stuk voetbal- meesters zijn. Geen wonder, want de Zweedse Voetbalbond spaart kosten noch moeiten om het natio nale team op een peil te brengen, waaraan andere Europese landen niet kunnen tippen. Wel heeft het gebrek aan goede vleugelspelers de Zweedse Keuze-Commissie een mo ment voor een moeilijk probleem gesteld. Het werd oo een radicale wijze opgelost door de blonde Hen ry, Garvist. Carlsson, die van ori- gine een linksbinnen is. op de rechts i buitenplaats te zetten, terwijl de De RESULTATEN van de Zes- landenconferentie te Londen (Engeland, de Ver. Staten, Frank- rijk, Belgie, Nederland en Luxem burg) z(jn gisteren gepubliceerd in een officieel communique, waarvan afschrift is gezonden aan de regering van de Sovjet- Unie, de vierde bezettende mo- gendheid van Duitsland. Overeenstemming is bereikt over het volgende: 1. Internationale controle van het Riihrgebied door een lichaam, dat is samengesteld uit vertegen- woordigers van Engeland, de V.S., Frankrijk, Nederland. Belgie. Luxemburg en Duitsland. Duitse vertegenwoordigers zullen voorlo- pig worden gekozen door de be- trokken bezettende mogendheden. 2. Instelling van een constitue- rende vergadering voor West- DuitAand. De militaire gouver- neurs van de drie Westelijke be- zettingszones van Duitsland zullen een vergadering bijeenroepen van de ministers-president van de Duitse staten in hun zone. De mi nisters-president zullen gemachtigd worden een constituerende verga dering voor geheel West-Duitsland bijeen te roepen, die tot taak heeft de grondwet voor een toekomstige West-Duitse regering voor te be- reiden. 3. De vdrming van-een militaire veiligheidsraad voor de Westelijke zones van Duitsland gedurende de Met 1300 man troepen aan boord, nl. twee bataljons van het regi ment stoottroepen en onderdelen van de koninklijke marine en van het KNIL, aslmede veertien journalisten, die op uitnodiging van het ministerie van overzeese gebiedsdelen een reis naar Indo nesie hebben gemaakt, is de „Wa- terman" Maandagmorgen om half acht de Nieuwe Waterweg bU Hoek van Holland binnengevaren. Tegen half tien arriveerde de ..Waterman" aan de Lloydkade te Rotterdam. Zodra het schip gemeerd lag, sprak minister A. H. J. L. Fife- vez namens de regering de man- schappen toe, het Wilhelmus weer- klonk en een driewerf „hoera" be- wees de blijdschap van alien, dat zij weer in't vaderland terug waren. Onmiddellijk werd met de ont- scheping begonnen. Een ernstige teleurstelling wachtte de meegekomen fotojoumalist S. Presser. Deze had 600 van zijn beste opnamen, zoals hij het uitdrukte, aan een per vliegtuig voorafgegane collega naar Nederland meegege- ven. De films waren verpakt in sigarettenblikjes. Op Schiphol heeft een langvinger, die vermoed zal hebben dat er sigaretten in zaten, ze gestolen. Hij is daardoor zeer gedupeerd. Vooral uit het oosten van het land bestond voor deze aankomst van de ..Waterman" grote belang stelling. Er waren nl. 250 Devente- naren en 100 man uit Hengelo mee gekomen en voorts nog talrijken uit andere plaatsen in het oosten. Ook waren er jongens uit het zuiden aan boord. Een contingent Eindhovena- ren vertrok per bus, maar deze werd buiten de poorten van het Lloydemplacement tot stoppen ge- noopt door enthousiaste moeders en verloofden. Een schat van bloemen werd de wagen binnengedragen, vooraleer hij de tocht kon vervolgen. Er was op deze terugreis niet de uitgelaten stemming geweest als op de heenreis. Toen was alles nog nieuw en het avontuur trok velen. Het leek, of deze terugreis een- tcniger was geweest. Dit werd toe- geschreven aan het feit, dat velen zich afvragen, hoe hun terugkeer in de burgermaatschappij zal zijn. Vrijwel unaniem was men echter van oordeel, dat in het vaderland nog te weinig de moeilijkheden worden begrepen, waarmee het Ne derlands gezag in Indonesie te kam- pen heeft. periode dat Duitsland bezet is. Als de bezetting van Duitsland beeindigd is, zal, zo zijn de zes landen overeengekomen, in het Westen een systeem van controle en toezicht op de Industrie worden gehandhaafd ter waarborging van de ontwapening en de demilitairi- satie. De op te stellen grondwet be- hoort de Duitsers in staat te stellen bij te dragen tot de beeindiging van de tegenwoordige verdeling van Duitsland, niet door de we- deroprichting van een gecentrali seerd „Reich", doch door middel van een federale regeringsvorm, die de rechten van de respectieve staten beschermt en tevens voor- ziet in een toereikend centraal ge zag. Deze regering zal tevens de individuele rechten en vrijheden moeten garanderen. oud-internationaal Sellan Nilsson zijn oude plaats op de linkerwing terugkreeg. Overigens heeft de KC zich niet in een dol avontuur willen storten en slechts spelers opgesteld met een ruime internationale erva- ring. Dat wijst er wel op, dat men ondanks de overwinningsgedachle het Nederlands elftal niet wil on- derschatten. De drie beroemde ge- broeders Nordahl zullen gezamen- lijk de reis naar Amsterdam mee- maken. De oudste, Bertil huist thans echter bij de reserves. Op de spil- plaats (natuurlijk houdt Zweden zich aan de moderne strategie, ver- schjjnt ditmaal de technisch knappe Borje Leander. De aanval wordt ge- leid door de stoere zwartharige brandweerman uit Norrkoping, Gunnar Nordahl. Experts hebben van hem verklaard, dat hij de solide vaardigheid van de Engelse spel- mentaliteit weet te combineren met het temperament van een Zuiderling Zijn broer, Knut, van beroep poli- tieagent, staat als back opgesteld. Het nationale shirt draag deze ro- buse Zweed voor de elfde maal. Een zeer sterk elftal tien spelers be- horen tot de standing-clubs van de eerste klasse. Norrkoping, Malmden A.I.K. waaraan Nederland meer dan de handen vol zal hebben. Oranje zal niet versagen Hoe somber deze partij er eerlijk gezegd voor de Oranje-formatie ook mag uitzien, toch zijn wij allerminst geneigd direct aan een debacle te denken. De ervaring heeft namelijk geleerd. dat het Nederlands elftal onder bepaalde omstandigheden bo- ven. soms zelfs ver boven zijn stand kan spelen. Vooral is dat het geval. wanneer Oranje een tegenpartij tegenover zich krijgt. welke de faam reeds ver vooruit is gereisd. Een merkwaardig symntoom in ons in- terland-voetbal. dat echter maar al te dikwiils veel kraehtiger uitge- ruste tegenstanders voor wonder- liike verrassingen heeft geolaatst. Deze Oranje-oloeg. waarin wij van harte zullen hopen Abe Lenstra fit en we] te zullen aantreffen. heeft geen hijster grote indruk op de en kele Zweedse journalisten in Oslo "emsaW. Doch dezelfde ploeg is er thans deksels goed van doordrongen In Maart van het vorig jaar werd te Rotterdam de in de illegaliteit als „tante Bertha" bekend staande Mevr. B. M. van der Hof-Kooyman, die van 1946 tot haar arrestatie de functie van presidente van de bond ..HollandCanada" bekleedde, ge- arresteerd, Waarom zij werd gear- resteerd, werd toen niet vermeld. Op 18 Juni a.s. komt haar zaak voor de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtjhof voor Uit de tenlastelegging blijkt, dat zij er van wordt beschuldigd zich f 17.000.die zij en haar echtge- noot aan een Jood schuldig waren, te hebben toegeeigend. nadat zij hem in handen van de Duitsers had ge speeld. Dit bedrag had hij reeds qoor de oorlog in de zaak van Van der Hof gestoken. Voorts zou zij over een grote partij textielgoede- ren, die door een andere Jood uit Naarden, die later in Duitse gevan- genschap om het leven kwam. aan het echtpaar Van der Hof ter be waring was toevertrouwd, ten eigen bate hebben beschikt. De legervoorlichtingsdienst heeft in opdracht van het directoraat voor de demobilisatie der Konink lijke Landmacht in Nederland de brochure „In een notedop", het licht doen zien. waarin de nieuwe demobilisatievoorzieningen worden uiteengezet. Nederlandse. Belgische en Lu- xemburgse ministers nemen sinds Zondag deel aan de besprektn- gen, welke op het in de nabliheid van Binant gelegen prachMge Chateau d'Ardennes, sedert Zon dagavond worden gevoerd. De ministers steunen bij hun be- sprekingen op de rapporten der des- kundigen van de drie landen, die enkele weken geleden eerst op de Hoge Veluwe en daarna te Brussel een grondige studie hebben gemaakt van de problemen, die de realisatie van een volledige economische unie nog bemoeilijken. In dit verband zsu de oprichtlng van een hoge economische raad van de Unie worden overwogen. in de geest zoals deze reeds voor de Bel- gisch-Luxemburgse Unie bestaat. Deze hoge raad zou beogen het economisch niveau in de drie lan den zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen. Aan de besprekingen op het Chateau d'Ardennes nemen deel: voor Nederland de ministers L. J. M. Bcel, P. Lieftinek, C. G. W. II. Baron van Boetzelaer v. Oos'er- hout, W. Drees, S. L. Mansholt en J. R. H. 'van den Brink. Hoewel men van deze conferentie op het Chateau d'Ardennes nog geen spectaculaire verwachtingen mag koesteren, kan niettemin worden aangenomen. dat belangrijke be- sljssingen zullen worden genomen. De besprekingen zullen vooral ten doel hebben na te gaan welke maat- regelen genomen kunnen worden om te zorgen, dat de economische stelsels in de drie landen binnen afzienbare tijd geen al te grote af- wiikingen meer zullen vertonen. Maandagmorgen hebben de mi- nisters in het bjjzonder de vraag- stukken, die samenhangen met de productie der drie landen, met de prijzen. en loonpolitiek en met het plan-Marshal] bestudeerd. Om 12 uur zijn de Nederlandse, Belgische en Luxemburgse ministers afzon- derliik bijeengekomen om met el kaar van gedachten te wisselen, omtrent de punten. waarover zich moeilijkheden voordoen. Na afioop der eerste vergadering verklaarden de ministers, dat deze conferentie geen onmiddeliiike re sultaten zal opleveren.- Maandag- middag ziin de ministers opnieuw geznmenlijk in vergadering bijeen gekomen. SOERABAJA. 7 Juni. (Aneta) Zaterdag heeft de landrechter te Soerabaja de Britse kapitein T. D. Richards van het motorschip ,.Coo- rabie" wegens invoer in het Repu blikeinse gebied van Oost-Sumatra van benzine, olie en draaistaal autobanden en de uitvoer uit ge noemd gebied van palmolie en on- dernemingsrubber veroordeeld tot vier maanden. De eis luidde zes maanden. Ten tweede was Richards ten laste gelegd zonder vergunning der Nederlandse marine in de ter- rioriale wateren van Toelanbij Bod- jonegoro te vertoeven. Hiervoor werd een geldboete van tienduizend gulden opgelegd, welke bij niet- betaling wordt omgezet in vier maanden. Het motorschip „Coora- bie" is verbeurd verklaard. dat er nu met alle energie en alle enthousiasme gevochten zal moeten worden tot de allerlaatste seconde. En als het de elf Oranje-spelers dan wat wil meelopen, danWel, wat dacht en schreef men een jaar gele den ni^t, toen Nederland tegen Zwitserland in de Stadion-arena trad? Natuurlijk, op een overwinning van de eigen ploeg rekenen wij niet. Dat zou dwaasheid zijn. Normaal beschouwd dan. Maar het voetbal- spel blijft ondanks zijn moderrje bijna wetenschappeliike inslag, toch nog altijd een spel. En juist daarin liggen de mogelijkheden voor dit Nederlands elftal opgesloten om het ..normale" te overschrijden, en als het dan ook enigszins meezit. het ongeslagen record van het inter- land-seizoen 19471948 te handha ven. Onze voetbalnaam, welke op internationaal terrein het afgelopen jaar toch weer aan waarde heeft gewonnen. zou met sprongen stijgen. En avant, Oranje....! Enige tijd geleden maakten wij in ons weekoverzicht melding van het bericht, dat de Westerse Unie niet verder uitgebreid zal worden en dat meer in de richting vgn de regionale grceperingen gewerkt zal worden. We zullen nu trachten aan dit voor de wereldvrede na de Mar- shallhulp het belangrijkste plan een gedetailleerde bespreking te wijden. De droom, dat na de tweede we- reldoorlog een wereldeenheid zou ontstaan onder de leiding van de grote mogendheden. is een onbe- reikbaar ideaal gebleken. De mensheid heeft een dergelijke waarborg voor de wereldvrede ge weigerd. Een gordijn werd tussen oost en west neergelaten en de or- ganisatie van het westen is auto- matisch gevolgd op de machtscon- centratie in het Oosten. De demo- cratische landen van West-Europa hebben door deze Unie willen voor- komen, dat ze opnieuw opgeslokt zouden worden door een steeds drei gender opzettende totalftair gere- geerde staat. In dit verband is het idee van de Engelse socialist Dai- ton, die de eenheid onder de West- Europese landen wil ultstellen tot deze alien een socialistische meer- derheid bezitten. slechts een blijk van gebrek aan nuchter denken en van chauvinistische partij-waanzin. De landen hebben rekening te houden met hun verdediging. zowel economisch als politiek. In de Wes- ten daarom (}e f A landen veiligheid HET 1 en vrede te vin- iyfpft n. I den zonder zich GEBEL"REN I aan Politieke voorwaarden te J binden. terse Unie trach- Nu de Unie er is, wordt de vraag gesteld. in hoeverre uitbreiding er- van mogelijk is. De moeilijkheden hiervan zijn niet uitgebieven en allereerst de positie van Engeland als lid van de Unie en hoofd van het Britse gemenebest is becriti- seerd. De vroegere Zuid-Afrikaanse premier Smuts ziet in deze positie geen moeilijkheid. Zonder enige verandering in de structuur van 't gemenebest nodig te achten, is deze grijze staatsman ervan overtuigd, dat het Britse wereldrijk zich uit de moeilijke na-oorlogse crisis kan oprichten. Dit standpunt zou inhouden, dat het gemenebest lid zou kunnen worden van de Westerse Unie. Velen en ook wij zijn van mening, dat dit juist een van de grootste gevaren van het verdrag van Brus sel is. Immers juist de belangen- gemeenschap heeft de vijf landen in Brussel bijeengebracht. Hoewel vele onderlinge culturele en ge- schiedkundige verschillen bestaan, zijn deze met van doorslaande kracht. temeer daar. de economie der landen gelijkgericht kan wor den, waardoor het economisch her stel wordt bevorderd met hieraan nauw verbonden het herstel van de defensieve kracht. Wanneer nu verre landen of zij nu dominions of onafhankelijke staten heten, de gelederen van de Unie komen versterken, dan valt het zeer te betwijfelen, of dit in derdaad een versterking zou bete- kenen. We spreken nog niet eens over de zeer grote culturele en ge- schiedkundige verschillen. De ge heel anders opgebouwde economie betekent echter alleen al een wij- dere en daardoor losssre econo» mische band onderling. die weinig aan de defensieve kracht ten goe de zou komen. Hetzelfde is het geval met de Scandinavische, Zuid-Amerikaanse landen en die in het Middellandse Zee-gebied. De oplossing van deze kwestie ligt bij voorbaat in de opgesomde moeilijkheden verborgen. Door regionale groepering van de gelijkgeorienteerde landen worden naar het voorbeeld van de Westerse Unie, evenvele krachtige allianties tot stand gebracht, die in het kader van de UNO eerder tot overeen stemming zullen komen dan tot nu toe het geval was. Het gemenebest. een Scandinavische, Westerse, Zuid- Amerikaanse en ZuidEuropese Unie zouden de regionale groeperingen kunnen vormen, die, gesterkt door een Amerikaanse garantie, gezamen lijk een krachtige houding kunnen aannemen tegen iedere daad van agressie tegen de wereldvrede. Het zal echter wel zaak zijn. de positie van Duitsland, Oostenrijk, Italie en Japan zeer spoedig duidelijk te maken en deze landen aan de resp. groeperingen toe te voegen, wil men toenadering tussen de vroege re bondgenoten voorkomen. Het charter van de Verenigde Naties voorziet in dergelijke groe peringen en de politici van de di verse landen gaan meer en meer in deze richting denken. Dat Engeland 6f zijn domineren- de positie in de Unie bt in het ge menebest moet laten varen. wordt meer en meer de laatste weken be- toogd. Dat Engeland noch voor hei een noch voor het ander veel voelt valt af te leiden uit de opdracht. die de nieuWe minister Dalton heeL gekregen n.l. een politiek te ont- werpen. die Engeland's positie zo wel in de Westerse Unie als in het gemenebest mogelijk maakt, De naam Dalton doet ons echter vrezen, dat de monopolistisch socia listische gedachtengang van deze staatsman het gemenebest de voor- rang zal geven. waardoor Engeland zijn greep op de Westerse Unie most doen verslappen. wat o.i. aan de Unie op zichzelf en aan de deelne- ming van Frankrijk en de Benelux- ianden ten goede zou komen. Met regionale groeperingen is re gering van de wereld door de men- sen nog mogelijk, zullen vrije naties stand kunnen houden en in onder linge samenwerking voort kunnen leven. SIC TRANSIT f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5