Schreieder voelt zich ^brandschoon SOVJET-PROTEST te Den Haag en Washington Wapenstilstand wordt door beide partijen onvoorwaardelijk aanvaard Coloradokevers landden op onze kust Voor Alkmaar en omgeving Voorlopig blijft hij vrijwillig te Den Haag op kamers Vandenberg: „Een gevaarlijke en zorgeloze beslissing' Bernadotte thans aan de slag om definitieve vrede te brengen r Vaste punten, die onaantastbaar zijn Steeds verwacht vrij te komen Gezinspolitiek Vier voorwcarden Tegen „oorlogspropaganda" in de pers Lake Success is gereserveerd Politie en school jeugd strijden somen tegen staatsvijand no. 7 J Aan de //Renville"-beginselen wordt niet getornd DONDERDAG 10 JUNI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11282 BUREAUX: „VELDSLAG" in Italiaanse Kamer Twee arbeiders gedood door vallende balken DE VERMINDERING DER MARSHALL-HULP VOOR EEN ECONOMISCHE UNIE Processieverbod werd met overtreden Met 12 gulden op zak Geen vliegongeluk bij Aken Brand maakt vijf gezinnen dakloos Officieel gedenkboek inhuldiging Prinses Juliana Hoera vaders Verraadster houdt zeven jaar Haagse politie zoekt in linie het strand af naar de coloradokevers Nieuw HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergent veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draaisingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE BELEEFD GLIMLACHENDE en onderdanig buigende voor- malige Kriminaldirektor, Joseph Schreieder, die men in zijn bruin geverfde battledress in vele processen als getuige heelt sien „optreden", is nu na tal van omzwervingen een vrij man geworden. Ergens in den Haag is een kamer voor hem vrij ge- maakt, waar hij in het grootste geheim zijn dagen doorbrengt met het schrijven van e/,ri overzicht van de gebeurtenissen rond het England-spleL Het bruine uniform is verwisseld voor een goed zittende bruine sportcombinatie. Een bruine gleuihoed yet- volmaakt de metamorphose. Naar wij vememen, is er door de Proc. Fiscaal mr. J. Zaayer maan- denlang een onderzoek ingesteld naar de gedragingen van Schreie der tijdens de bezetting. Alle inge- brachte beschuldigingen bleken vol- gens dit onderzoek ongegrond te zijn. Vastgesteld werd, dat Schreie der als een handig politieman, doch niet als een oorlogsmisdadiger be- schouwd kon worden. Eenmaal dit vastgesteld, kon de detentie van Schreieder niet lan8er gemotiveerd worden en moest men hem nood- gedwongen op vrije voeten laten, al had men hem om verschillende redenen graag nog wat gehouden. Schreieder, die uit vrees voor de gevolgen nooit al te zeer op zijn invrijheidstelling had durven aan- dringen, toonde echter begrip voor de situatie en verklaarde zich be- reid nog enige tijd in Nederland te blijven, om als getuige zijn licht in duistere zaken te kunnen doen schijnen. Schreieder heeft steeds verwacht dat hij in vrijheid gesteld zou wor den. Hij beweert hier in Nederland steeds alleen als „vakman" te zijn opgetreden en waardeert het ook zeer, dat de ongeveer 500 verhoren, die hij heelt moeten ondergaan door de Nederlandse politieautoriteiten in die geest geleid werden. Bij al die verhoren, bij het getuigen in processen en tijderts conlrontaties met andere Duitsers werd, zo zegt hij, steeds weer aangetoond, dat hij geen verhaaltjes vertelde doch de CEZOND GEZIN, GEZOND VOLK die leuze is voor de Katho- lieke Volkspartij geen ijdele klank. Zij acht haar taak, zoals onlangs onvriendelijk gesuggereerd werd, niet al, met het volhangen der straten en pleinen, gelijk op dit ogenblik geschiedt, met het heldere, kleurige, sprekende alfiche! Dat de gedachten aan verbetering van de kindertoeslag voor gezinnen met meerdere niet-verdienende kinderen eigenlijk gemeengoed gaat worden, is te danken aan de ge- stage propaganda van de K.V.P. Nu eindelijk de idee van de kinderbijslag voor zelfstandigen. de openbare mening verovert, mag de K.V.P. dit op haar credit schrijven. Men kan een noodvoorziening verwachten, de comm.-Van Rhijn, van het sociale departement, de Stichting van de Arbeid en het Centrum v. Staatkundige Vorming hebben terzake knappe rapporten uitgebracht, die niet in de kast worden opgeborgen. Zo is er meer- op materieel gebied, maar dat is, als het op aankomt, nog niet eens het allervoornaamste. Ook op moreel gebied valt er het nodige te doen en wordt er het nodige gedaan. Minister van Maarseveen heelt maatregelen voorgesteld in T^rband met de zorg voor a-sociale gezinnen. Hij heelt klare, principiele taal gesproken in zijn toelichting op het ontwerp tot het tegengaan van lichtvaardige echtscheidingen, en die principiele taal is een verdedi- ging van het grote geestelijke en maatschappelijke belang van het gezin. De Katholieke Partlj heelt altijd gestreden voor maatregelen op het gebied der openbare zeden en in de jongste publicaties met betrek- king tot het inperken van het bioscoopgevaar vooral voor de jeugd zien wij weer practisch resultaat daarvan. Gezond gezin, gezond volk een schone leuze en een schone werke- lijkheid voor de K.V.P., die het kiezersvolk op 7 Juli a.s. tot nog krachtiger realitelt zullen maken! waarheid: dat hij, als Duits politie man, belast met de contra-spionna- ge, al zijn krachten gegeven had voor de Duitse zaak, zonder daarbij zijn toevlucht te nemen tot mishan- deling en geweldpleging, middelen welke hij zegt te veralschuwen als zijnde in strijd met zijn beroepseer. Schreieder verklaart nu, dat hij na zijn in vrjjheidstelling niet di rect naar Duitsland wiide ver trekken, omdat hij voor alles de indruk wil vermijden, dat hjj de eerste gelegenheid de beste zou aangrijpen om uit te wijken. Hij voelt zich „brandschoon" en meent dit te bewijzen door vrij willig hier nog enige tijd te blij ven. In die tijd zal hij nog als getuige gedagvaard worden in de processen tegen verschillende ..Aussendienst- stellenleiter". Hij hoopt echter na drie maanden Nederland voor goed te verlaten. Zijn vrouw met wie hij op 30 Maart 1938 is gehuwd, en zijn twee zoontjes van 6 en 8 jaar heelt hij in drie jaar niet gezien. Wei heelt hij vooral in het laatste jaar in geregelde briefwisseling met hen gestaan. Schreieder's loopbaan De voormalige Kriminaldirektor Joseph Schreieder werd 15 Augus tus te Miinchen geboren. Zijn va- der was technisch opzichter in een labriek. Na de lagere school en de middelbare school doorlopen te hebben, deed Schreieder op 23 Mei 1923 zijn intrede bij de Beierse Staatspolitie. Al spoedig werd hij ingedeeld bij de politieke aldeling. Eerst na in 1932 het hogere politie- examen met goed gevolg te hebben algelegd hij slaagde als nummer 12 van de 70 candidaten volgde zijn vaste aanstelling bij die alde ling. Deze aldeling was belast met het onderzoek van politieke mis- drijven. Schreieder kreeg de mis- dragingen van nationaal socialisten voor zijn rekening en beweert er de handen aan vol gehad te hebben. De politieambtenaren van deze af- Woensdagavond heelt een for- mele veldslag zich algespeeld in de Italiaanse Kamer van Afge- vaardigden, die 20 minuten duur- d-. 200 atgevaardigden waren hierbij betrokken. Er werd gesla- gen, geschopt en met meubiiair gesmeten. Afgevaardigden rolden over de vloer en inktpotten en zware lederen actetassen vlogen door de zaal. Drie algevaardigden moesten na afloop op een eerste hulppost be- handeld worden. Het tumult ont- stond naar aanleiding van een uit- wisseling van sarcastische opmer- kingen, waarbij de communisten toespelingen maakten op bei'nvloe- ding van de Christen-Democraten door het Vaticaan. De aanhangers der regering ble- ven het antwoord niet schurdig, waarop de communisten en uiterst linkse socialisten als 4en man hun plaatsen verlieten en hun tegenstan- ders te lijf gingen. Premier De Gasperi en de leider der communisten, Togliatti, keken vanal hun plaatsen toe. Tijdens het bouwen van een gara ge voor de Drentse Autobus Onder- neming te Meppel, stortten plotse- ling. door tot nog toe niet opgehel- derde oorzaak, enkele stalen balken naar beneden. Drie werklui, die er onder stonden kregen de balken op hun lichaam en een die er bovenop werkzaam was, werd meegesleurd. De arbeider A. Tap uit Nunspeet overleed spoedig. Ook de arbeider L. Otten uit Meppel bezweek later aan zijn verwondingen. De twee andere arbeiders werden eveneens gewond. Arthur Vandenberg, de republi- kelnse voorzitter van de senaats- commissie voor buitenlandse be- trekkingen, heeft Woensdag voor de senaatscommissie voor de toe- wtjzingen verklaard, dat de ver- mindering van de fondsen voor Europese hulp met ongeveer 26 procent „een gevaarlijke en zor geloze" beslissing zou zijn, die het huippian waardeloos zou maken. Hjj waarschuwde het congres, dat de Amerikaanse buitenlandse po litick door de wereld gebrand- merkt zou worden als „wispel- turig, onbetrouwbaar en machte- loos". De verschrikkelijke verwarring hi de wereld, zo vervolgde de sena tor (die een van de opstellers van het plan is), een wereld, waarin agressie en opstandigheid gevoed worden door verwarring, zou nog vergroot worden. De leden van de commissie waren onder de indruk van Vandenberg's pleidooi voor handhaving der hulp in haar oorspronkelijke vorm. De leider der democratische minder- heid, senator Barkley, sloot zich bij Vandenberg aan. Daarentegen verklaarde John Ta- ber, voorzitter van de commissie voor de toewijzingen van het huis van afgevaardigden, dat hij meer dan duizend brieven had ontvangen in verband met de door zijn com missie voorgestelde vermindering der hulp met vijlentwintig procent en dat tweemaal zoveel brieven v60r als tegen de vermindering waren. Hij voegde er aan toe, dat hij zou blijven strijden voor de verminile- ringen en tegen ,.een verraderlijke aanval op de Amerikaanse belas- tingbetalers". m "deling mochten geen bepaalde poli tieke richting zijn toegedaan om in voorkomende gevallen onpartijdig te kunnen oordelen. Dit veranderde echter in 1937 toen bepaald werd, dat alle politieambtenaren lid van de N.S.D.A.P. moesten zijn. Schreie der, die beweert nooit interesse voor de politiek gehad te hebben doch alleen voor zijn vak, heeft ge- hoorzaamd aan dit ambtelijk bevel en trad toe tot de partij. Een woordvoerder van de Belgi- sche regering heeft medegedeeld, dat de maatregelen, welke Belgie, Nederland en Luxemburg moeten treffen voor de verwezenlijking van de Economische Unie bestaan uit: 1. Geleidelijke afschaffing van de Nederlandse politiek, wat betreft de subsidie verstrekking; 2. Geleidelijke vermindering van de economische beperkingen in Ne derland, vooral wat betreft het ver- strekken van in- en uitvoerlicen- ties; 3. Het lnvoeren van een gelijk belasting- en tarieven niveau tussen Nederland en de beide andere lan- den. Nederland zou het hieruit voortvloeiende verlies kunnen com- penseren uit de bedragen, welke vrijkomen door het afschaffen der subsidies: 4. Het mededelen van investe- ringsprojecten door elk der Bene- lux-landen aan de partners in de Benelux. Conform de eis van de officier van justitie mr. Bijvoet van de Civiele Kamer der Bossche rechbank heeft deze rechtbank Woensdag Pastoor J. E. Schepens van de parochie Acht-Eindhoven vrijgesproken van de beschuldiging, dat hij op of om- streeks 8 Juni 1947 te Eindhoven het processieverbod zou hebben overtreden. LONDEN, 10 Juni. (Reuter) Radio-Moskou meldt, dat de Sow- jet-Unie protesten heeft gezonden naar de Nederlandse en Ameri kaanse regeringen naar aanlei ding van ,.tot oorlog aanhitsende" persartikelen. Het protest aan Nederland be treft een artikel in „Het Vrtje Volk" van 13 April, dat volgens de Sowjet regering ..provocatief" is, „tot oorlog aanhltst" en zou aandringen op „het laten vallen van Amerikaanse atoombommen op Sowjetrussische industriele centra". Het protest aan de V.S. verwijst naar „ongebreidelde propaganda voor een nieuwe oorlog, die in de V.S. wordt gevoerd" en citeert een artikel in „News Week" van 17 Mei als een „in het oog vallend voor- beeld". Het artikel bevat volgens het Sowjet protest „lasterlijke ver- zinsels. gericht tegen de Sowjet- Unle, waarin de Sowjet-Unie als aggressor wordt afgeschilderd, die naar het heet zich voorbereidt op een aanval tegen de V.S." De protesten brengen de resolutie van de algemene vergadering der V.N., waarin oorlogspropaganda wordt veroordeeld, in herinnering. Afschriften van de protesten aan LAKE SUCCESS, 9 Juni (Reuter) Joden en Arabieren In Palesti ne hebben het bevel van de Veillgheldsraad tot een bestand van vier weken onvoorwaardelijk aanvaard, aldus heeft graaf Folke Bernadotte Woensdagavond aan de V.N. medegedeeld. Het „staakt het vuren" en het bestand zullen ingaan op Vrijdag 11 Juni te zes uur G.M.T. In zijn boodschap aan de betrokken regeringen heeft Bernadotte uiting gegeven aan zijn „harteli]ke dank" voor de »,prachtige samenwerking" bij het volbrengen van zijn taak. Graaf Bernadotte verklaarde: Dit is nog slechts de eerste stap, wij gaan thans aan de slag om te po- gen vrede tot stand te brengen in Palestina. Graaf Bernadotte verklaarde te- genover een correspondent van Reuter: Mijn vader is 88 jaar. Hij gaf mij een bijbel voor ik uit Stock holm vertrok en zeide, dat hij zou bidden voor het welslagen van mijn zending. Ik weet, dat duizenden Zweden het voorbeeld van mijn vader gevolgd hebben en voor mij hebben gebeden tijdens de afgelo- pen veertien dagen. Zonder de hulp van de Almachtige God zou ik niet geslaagd zijn. Bernadotte zal Vrijdag naar Am man, de Transjordaanse hoofdstad, gaan, daarna naar Jeruzalem en Za- terdagmorgen wederom naar Am man, vanwaar hij door zal vliegen naar Rhodos, op Rhodos wil hij een „vredesconferentie" beleggen. Zestig a zeventig waarnemers Amerikaanse, Franse en Belgische zullen Bernadotte ter zijde staan bij het houden van toezicht op de naleving van het bestand. Zij zullen voomamelijk posten betrekken langs de grenzen van Palestina en ook bij de inschepingshavens aanwezig zijn. Met de respectievelijke regeringen wordt onderhandeld over het be- schikbaar stellen van een zestal kustvaarders. De groep militaire waarnemers bestaat uit 21 Amerikanen, 21 Fran- sen en 21 Belgen, terwijl ook reeds vijf Zweden in Palestina zijn aange- komen. Over eventuele hulp van Sovjet- russische militaire adviseurs zou de Veiligheidsraad moeten besiissen, aldus verklaarde Trygve Lie, de secretaris-generaal van de V.N. De vijf Zweedse officieren zullen de leiding voeren over de groep waarnemers, aldus deelde Bernadot te nader mede. Harold Evans, de Amerikaanse quaker, die door de V.N. is be- noemd tot stedelijk commissaris' voor Jeruzalem, zal Vrijdag met Ber nadotte uit Cairo vertrekken om via Amman naar Jeruzalem te gaan, waar hij terstond bij aankomst zijn functie zal opnemen. Te Lake Success legde men er de nadruk op, dat er In feite al leen nog maar sprake Is van een staken van het vuren, en dat in de komende vier weken over een meer duarzaain „bestand" onder handeld moet worden. Het feit, dat de aanvaarding van de ge- vechtspauze door de Joodse rege ring vergezeld ging van een aan- tal ..opmerkingen" deed functio- narisen te Lake Succes er toe neigen de situatie met reserve te beschouwen. De 22-jarige L. Hoogen- bosch uit Baarn heeft kans gezien met 12 gulden op zak 5 landen te bezoeken. In een maand tijd heeft deze jeug- dige Phileas Fogg wandelend en liftend 3.000 km afgelegd door Belgie, Luxemburg, Frankrijk en Zwitserland tot aan de ZwitsersOostenrijk- se grens. Als enige bagage had hij een e4n-persoonstent en wat mondvoorraad voor de eerste dagen meegenomen. Toen hij dezer dagen in de ouderlijke woning terugkeer- de had hij van zijn 12 gulden zelfs nog iets over. WOENSDAGMORGEN zijn langs de gehele Nederlandse kust, zowel op het Scheveningse strand, alsmede op het strand, gelegen tus sen Hoek van Holland en Zand- voort, -in het Westland en Zeeland, coloradokevers geslgnaleerd, die waarschijnlijk afkomstig zijn uit Belgie en Frankrijk. Deze landen hebben namelijk momenteel zeer veel te lijden van dit ongedierte. Onmiddellijk werd de gemeente- plantsoendienst van Den Haag. als mede de dienst van Publieke Wer- ken te Zandvoort naar het strand gedirigeerd, om de schadelijke in- secten te vangen. Zowel de burge- meester van Den Haag als die van Zandvoort gaven ook de schooljeugd toestemming de coloradokevers te vangen en te vernietigen, De ge- meentelijke radiodistributie van Den Haag riep de jeugd op om onder leiding van de politie de kevers op te sporen. Te Zandvoort vonden twee amb- tenaren van de Plantenziektenkun- dige dienst uit Wageningen bij Bad Zuid op 50 meter strand 100 colo radokevers, waarop onmiddellijk 35 werklieden van Publieke Werken naar het strand werden gedirigeerd. Overal werden de schoolkinderen er op afgestuurd om het zo schade lijke ongedierte voor land- en tuin- bouw, schadelijker nog voor de ex port van onze land- en tuinbouw- producten, te zoeken en te vernieti gen. Als wij zeggen, dat er Woensdag- morgen en -middag op het Scheve ningse strand een bijzondere drukte heerste, dan is dat niets bijzonders: wanneer is Scheveningen met deze warmte nu niet „druk"? Anders wordt het echter, wanneer hier de klemtoon word gelegd op het woord „bijzonder". En een enigszins bij- zonder gezicht is het inderdaad, wanneer men rijen stoere politie- agenten, broederlijk samenwerkend met colonnes schoolkinderen, buk- kend en op de knieen kruipend, naarstig het aloude Scheveningse strand ziet afzoeken naar onze staatsvijand no. 1: de coloradokever, die met een leger van honderddui- zenden, door een voor hem gunstige windrichting over de baren naar onze kusten gedreven, gisterennacht een landing heeft verricht en met „nordijche list" houden deze legers zich niet aan het beproefde stra- tegische beginsel om met grote massa's op een bepaald punt te lan den, neen, het landingsfront strekte zich gistermorgen uit over een bre- de strook, van de grens van Mon ster tot aan Wassenaar in het Noor- den toe. Tegen zulk een invasie helpt slechts 44n middel: rapen en ver- delgen. De waakzame plantenziek- tekundige dienst heeft daarom on middellijk de hulp ingeroepen van de politie en de schooljeugd en vandaar het schcuwspel, dat wij u in de aanvang dezes beschreven. Wei, enthousiaster hulptroepen kan men zich moeilijk indenken en als men deze lange tirailleurslinies zich vol ijver over het strand ziet bewegen, dan verheugt men zich. behalve over het nuttige werk zelf, ook nog over het ..bestand" dat tus sen deze heterogene elementen on- zer samenleving tijdelijk is geslo- tenZe zijn in sommige gevallen wel eens natuurlijke vijanden, onze politie en onze school- en straat- jeugd. Met emmers vol wordt net schadelfjk gedierte naar de strand- politieposten gebracht, waar een grote ijzeren bak met kokende olie gereed staat voor een uiterst warme ontvangst. De inhoud der emmers wordt daarin leeggestort en een dienaar der heilige Her- mandad staat lustig met een spaan in het vettige en knappen- de soepje te roeren. In het Haagse gebied waren Woensdagmorgen 100 politiemannen voor deze jacht gemobiliseerd, ter wijl op het Wassenaarse gebied 60 man van de Wassenaarse gemeente- reiniging eveneens door de school jeugd geassisteerd hetzelfde deden. Gistermorgen is de jeugd schoolge- wijs uitgerukt. Er zijn hier echter nog veel meer bestrijders van node. Zo klein als de kever is. toch heeft ze een vrij grote snelheid van voortbewegen en het is zaak. de beesten in grote mate te verdelgen alvorens ze de, duinrand bereiken, waar ze tussen de plantengroei veel moeilijker zijn te ontdekken. Ook de toch vrij brede duinstrook legt hun opmars geen moeilijkheden in de weg. enachter die duin strook ligt een onzer rijkste tuin- bouwgebieden. In Hoek van Holland waren voor half een reeds meer dan 16.000 kevers opgeruimd en ver- nietigd. In 's Gravenzande waren er meer dan 29.000 gevonden en doodgetrapt. En hoe nfjdig de Westlanders op die kevers z(jn kwam nog sterker tot uiting in Monster, waar de kevers op het politiebureau werden verzameld met het plan ze in een gloeiend hete bakkersoven te verbranden. Zwermen kevers z(jn er aange- spoeld. Duizenden zijn er reeds opgeruimd. Maar de gehele schooljeugd is nog volop bezig. Nederland en de V.S. werden tege- lijkertijd overhandigd aan Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N., zo meldt Radio Moskou. De aankondiging van het protest van Russische zijde wekte weinig verrassing te Washington. In Ame rikaanse ambtelijke kringen acht men het mogelijk, dat de Sow jets door het protest Amerika hopen te kunnen dwingen de vrijheid van pers en radio te beperken waar het om critiek op de Sowjet-Unie gaat. FRANKFORT, 8 Juni (A.P.) De alarmerende berichten, dat een groot vliegtuig neergestort was in de omgeving van Aken. zijn de kop ingedrukt door een bericht van het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht, dat het uit de lucht ge- ziene vliegtuigwrak nog uit de oor log dateerde. Het wrak werd vandaag gezien door een vliegtuig van een burger- lijke luchtvaartmaatschappij, De luchtmacht stuurde hierop een vliegtuig uit om laag over het ge bied, waar het wrak gesignaleerd was, te vliegen. De bemanning deelde mede, dat 't verongelukte vliegtuig een B 17 vliegend fort scheen te zijn, dat reeds jaren geleden neergestort was. Een dubbele woning aan de Krom- straat te Tilburg, bewoond door 5 gezinnen, is Dinsdagmiddag geheel uitgebrand. Slechts enkele stukken meubiiair konden worden gered. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Twee geiten kwamen in de vlammen om. Het officieel gedenkboek ter gele- genheid van de troonsbestijging van de Prinses-Regentes van het Koninkrijk zal verschijnen onder redactie van jhr. mr. F. Beelaers van Blokland, mr. Am. J. d'Ailly, ir. J. W. Albarda, dr. J. J. C. van Dijk, dr. G. H. J. van der Molen, mr. dr. S. J. R. de Monchy, dr. C. G. C. Quarles van Ufford. prof. dr. J. E. de Quay en mr. J. R. H. van Schaik, bij de firma Scheltens en Giltay te Amsterdam. Als secretaris van de redactieraad treedt op M. J. Leendertse te Rozendaal Gld. Waarom eigenlijk ook niet. Bij het vememen van het heugelijke nieuws, dat voor- taan de derde Zondag in Juni zal beschouwd worden als ..Vaderdag", sturen wij onze gelukwensen naar alle Vaders in ons land. Wat zal het die Zondag in alle gezinnen ge- zellig worden met al die si- garen en zo.... 20 Juni voor de Vaders! De 24-jarige juffrouw W. N. van der Meijden uit Velsen. was in be- roep van Cassatie gegaan tegen een vonnis van 7 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, haar door het Gerechtshof te 's Bosfh opgelegd. Zij werd veroordeeld we- gens verraad en samenwerking met de ..Sicherheitsdienst". Aanvankelijk was zij ter dood veroordeeld, maar in eerste beroep van Cassatie werd een psyhiatrisch onderzoek gelast, waarna haar zaak voor een nieuwe behandeling naar s Hertogenbosch werd verwezen. Dltmaal werd haar beroep door de Raad van Cassatie verworpen, zodat haar een vonnis van 7 jaar gevangenisstraf. met aftrek van voorarrest vanaf 14 Mei 1945 blijft opgelegd. ER ZIJN IN DE INDIE-POLITIEK voor de regering verschillende vaste steunpunten, welke voor haar onaantastbaar zijn en naast de aanhangige Grondwetsvoorstellen en het beginselpro- gram van Linggadjati vormen de 18 Renville-beginselen een van die steunpunten, aldus verklaarde minister-president dr. Beel op een vraag van de correspondent van Aneta te 's-Gravenhage, naar aanleiding van geruchten, dat bij de onderhandelingen met de republiek de in Januari op de „Renville" aanvaar jle be- ginselen weer in het geding zouden komen, omdat een volledige uitvoering daarvan op moeilijkheden stuff. „De regering", aldus dr. Beel, „kan met stelligheid verklaren, dat zij bij de onderhandelingen zich strikt blijft stellen op de door beide partijen onvoorwaardelijk aanvaarde 12 beginselen en 6 additionele be- ginselen. Het spreekt vanzelf, dat iedere mogelijkheid om tot een overeenkomst te geraken, verloren gaat, wanneer men telkens weer kan terugkeren op hetgeen reeds is over- eengekomen. Ik kan hier slechts herhalen en moge nog eens onderstrepen, het geen bij monde van mijn ambtge- noot van Overzeese gebiedsdelen op 3 Februari j.l. in de Tweede Kamer is gezegd (Handelingen pag. 1320 en 1321), dat partijen volledig gebon- den zijn door deze 18 beginselen als basis voor politieke besprekingen en dat haar geen beroep vrijstaat op wat aestijds door de C.G.D. daer- aan is toegevoegd of aan persoon lijke opvattingen geuit. De moeilijkheden, waarop gedoeld wordt, spruiten voort uit het feit, dat op het ogenblik nog gewacht wordt op het antwoord van de Re- publikeinse regering op de vragen, die haar zijn gesteld met betrekking tot de overeenkomst, die zij met de Sovjet-Unie gesloten heeft. Daar- tegenover staat, dat, met name wat betreft de uitwerking van het Be stand vooruitgang wordt geboekt. Ik kan daaromtrent nog mededelen dat, naar de regering meent te mo- gen aannemen, overeenstemming is bereikt niet alleen over de kust- vaart, maar ook over het herstel van het inter-insulair en interna- tionaal zeeverkeer en de verhande- ling van goederen tussen beide par tijen." De heer v. Vredenburch beant- woordde te Kalioerang een vraag van de speciale correspondent van Aneta, wat er waar is van de ge ruchten, die o.m. ter sprake zijn gebracht in het persinterview met Hatta en later in de Maan dag door Moh. Hatta gehouden persconfe- rentie met betrekking tot een voorstel van de C.G.D. om het geschil tussen Nederland en de Republiek door een alles-omvat- tende regeling (..overall-voorstel") tot een oplossing te brengen De heer v. Vredenburch zeide: „Uiteraard is dit gerucht mij be- kend. Indien het op waarheid be- rust kan ik alleen zeggen, dat de Nederlandse delegatie over iets van die aard niet is geraadpleegd." Gevraagd naar de indruk der on derhandelingen gedurende deze pe- riode te Kalioerang. welke wederom bijna ten einde zijn, zeide de heer v. Vredenburch het praematuur te achten, deze vraag te beantwoor- den, omdat hij op dat ogenblik het antwoord op de Ned. aidememorie, welke op 3 Juni aan de Repubijek is "verhandigd, niet kende. Boven- dien zou hij het resultaat dienen af te wachten van de bespreking tus sen de heren v. Mook en Moh. Hatta". Volgens ..Antara" zal Moh. Hatta de volgende week Woensdag naar Rata via vertrekken voor zijn on- derhoud met de Luit. Gouvem.- Generaal. its,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1