1 ALKMAAR YOU. 4 r Sff®* Bath adopteerde Alkmaar 4= support Rlth Sportuitwisseling Bath Sport-Friends Be Welcome in Alkmaar GESLACHTE SCHAPEN en valse textielpunten K Week.a J K.V.P.-propaganda Russen blijven in het Rundfunkhaus Andriessen tegen Welter Katholieken en oecumenische activiteit De bonnenlijst Marktberichten PAG. V NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 10 Juni 1948 They Depend. Oit OF ALL KINDS will help the STRICKEN PEOPLE OF ALKMAAR <HOttAN£ It is with great gratitude, remembering our visit to Bath in September 1946, that we bid You a hearty welcome in Alkmaar now. You were supposed to return our call already last year, and accordingly it was rather a sad disappointment, it was impossible at the time, however we didnot forget the welcome and hospitality the Bath-people displayed in September 1946. We that are sons and daughters of the Low Counties and extensive poulders, weer charmed by the beautiful Somerset scene, the beauty of the hills, unknown to us of which Bath may rightly be called „The Pearl", for its being magnificently situated in the valley of the Avon. We did admire Your town in the kindness of shining after-summer days, we were fascinated by the fairy-like illumination of Your town, sparkling against the hill like rich jewelry. The welcome in the Pumproom will remain a pleasant thing to member, and we were moved very much by the cordial hospitality of all our hosts and hostesses, so as to make us feel quite at home with You. The highly interesting trips in the fine surroundings of Your town, the sport-mee tings on its play-grounds and in the swimming-pool are as many pleasant remembrances. No less did we appreciate the grand „Bath helps Alkmaar" action of Your Adoption Committee, set up shortly after the Liberation, which tur ned out to be a very great success, so that many good gifts were bestowed upon the Cheese-town, and we shall gratefully bear in mind the great cultural gift of the Bath- Library. You may rest assured of our gratitude. The Alk maar people make a frequent use of it. Bath Sport-friends, we feel happy to be allowed to prepare You a hearty reception now. Our homes are Yours, our town is Yours. Be welcome in our families and in the circle of Your sportbrothers and -sisters. We hope You, too, wille be charmed by the wide horizop of the Holland poul- der-scene, as we were by the hills of Somerset and their Pearl. We bid You welcome from the bottom of our hearts and wish You will be having a good time in Alkmaar. Your Alkmaar Sport-friends. Met de R.K. Vrouwenbe- weging naar Nijmegen VOOR DE POLITIERECHTER Compromis in Engeland inzake de doodstraf Maalbedrijf deed aan zwarte practijken LIFTENDE OPLICHTER UIT ST. PANCRAS KLOOSTERZUSTERS VERDREVEN uit de ziekenhuizen in Joego-Slavie Hittegolf in Rusland WEERSVERWACHTINC Het Electra Huis" Voor PhiliShave Verzending van Zeepost NA DE AFFICHES HET GESPROKEN WOORD Pater Guido Roordink OFM overleden Verscherpte Sovjet- contrdle te Berlijn Grote zijdediefstai bij jannink en Zoon Hoofdprijzen Staatsloterij KLARE TAAL EN EEN VLAMMEND PROTEST EEN OFFICIeLE UITSPRAAK VAN DE H. STOEL K.F.A.-DIENST Dader van overval gegrepen Wandelsport DE VIERDAAGSE Hoeveel radioluisteraars telt Nederland? EEN van de goede din gen van de na-oorlogse tijd is de verbroe- dering der volkeren onderling; de orientatie, die vroeger meer naar het Oosten gerirht wag, is na de oorlog in Westeloke richting ge- gaan en vooral de vriendschapsbe- trekkingen tussen Nederland en Engeland zijn veel inniger gewor- den. Een gevolg van deze toenadering was de adoptie van Alkmaar door de oude stad Bath, de centrum- plaats van het door toeristen veel- bezochte Somerset. Er mag nog wel eens aan herin- nerd worden, dat het de Aikmaarder Ely Prins was, die, woonachtig in Bath, de eerste steen gelegd neett voor deze adoptie. Ely Prins, die woonachtig in Bath, de eerste steen gelegd heeft voor deze adoptie. Eiy Prins, die werkzaam is voor het Engelse Departement van Voorlich- ting had tot taak in Engeland lezin- gen te houden over Nederland. Zo Kwapi hij ook eens in een klein plaatsje in de omgeving van Lon- den, waar de bevoiking zich s'pon- taan bereid verklaarde een Holland- se gemeente te adopteren. Dit piaatsje was echter te klein, om de adoptie van Alkmaar op zich te ne- men. zodat de heer Prins er in zijn woonpiaats Bath eens over ging pra. ten en daar een aantal personen be reid vond, deze aaoptie te organi- seren. De heer Wills, een van de prominente figuren uit het organi- satieieven van zijn stad, zette er zijn schouders onder en al spoedig was de adoptie een feit. Er werd een aaoptiecomite in Bath opgft-icht en de heer Prins geraakte op de achtergrond; het Diylt echter zijn verdienste, dat hij hier voor zijn vaderstad iets moois bewerkt heett. De bevoiking van de 80.000 zieien teilende stad aath liet zich niet on. betuiga; nauweiijtcs had het Adop- tiecomite een oproep gedaan, of ai- lerwege ondervond het medewer- king vour de inzameling van kle- ding, schoeisel, voedsei en giften in comanten. In meer dan honderd winkels in Bath stond een vierkant kistje in de Nederlandse kleuren geschiiderd als ofterbiok voor de geldelijke bijdragen van de bevoi king; en de bevoiking van Bath gaf royaal. Uit de gelden, die op deze wijze bijeengebracht werden, kreeg Alkmaar de waaraevoiie Bath-bi- bliotheek, terwijl het restant be- stemd werd voor kinderuitzending. Uit dankbaarheid schonk Alkmaar een monumentale gong, die n plaats kreeg in het stadhuis van Bath. Het was ter gelegenheid van deze Adoptie-actie, dat net Adoptiecomite een prijsvraag uitschreef voor het mooiste raamaffiche, om deze actie aan te bevelen. Het hierbij afge- drukte al'fiche was een der be- kroonde inzeiyiingen. Men ziet op de achtergrond de Abbey, het mo numentale gebouw, dat in Bath do- mineert, met erop de Nederlandse vlag. Verder een voorstelling van een oud-Hollands binnenhuisje, dat de gedachte aan Alkmaar moest op- wekken en tenslotte de afbeelding van ailerlei goede gaven, die door de inwoners van Bath voor onze stadgenoten werden afgestaan. Wij vonden het aardig om bij deze gele genheid dit goedgeslaagde affiche af te drukken. In de zomer van 1946 brachten de leden van het Adoptiecomite uit Bath hun eerste bezoek aan Alk maar, bij welke gelegenheid de Bath-brug zijn nieuwe naam kreeg en kort aaarna bracht het Alk- maarse Bath-comite een tegenbe- zoek. De Alkmaarse sport- en zwem- wereld zond in September 1946 een ploeg van ruim 30 man naar Bath, waar verschillende sportieve ont- moetingen plaats vonden. Verschil lende trips door de mooie omgeving van Bath, naar de grotten van Cheddar en naar de badplaats Wes ton super Mare leven nog in dank- bare herinnering voort bij de deel- nemers aan die achtdaagse trip. Direct werden er toen plannen ge- maakt voor een tegenbezoek in 1947 doch door omstandigheden is het er 't vorig jaar niet van gekomen. De Alkmaarse Hockeyclub, die in April reeds voor de tweede maal 'n bezoek aan Bath bracht, droeg ook haar steentje bij tot de sportuitwis seling tussen beide steden; bespre- kingen daar gevoerd, hadden tot verheugend resultaat, dat de toezeg- ging kon worden gedaan, dat voet- ballers en zwemmers uit Bath dit jaar naar Alkmaar zouden komen. En thans is het zover. Vanavond om elf uur arriveren de gasten uit Bath aan het station, waar zij ver- welkomd worden door het Alk maarse Sportcomite, dat in 1946 de reis van de Alkmaarders naar Bath organiseerde en thans zijn beste beentje zal voorzetten, om onze gastheren van toen een hartelijke en gastvrije ontvangst te bereiden en ze ook iets van Alkmaar's omgeving te laten zien. Het programma. Wat het programma betreft, mor- gen brengen de Engelse gasten een bezoek aan de kaasmarkt; des mid- dags worden zij officieel op het stadhuis ontvangen. Des avonds ge- ven de drie plaatselijke gymnastiek- verenigingen (Turnlust, De Halter en Jong Holland) een grote turn- uitvoering in het Gulden Vlips, met een demonstratie in het toesteltur- nen. Hoewel Engeland een sportief land is, is men daar niet bekend met gymnastiek en turnen, zodat dit ze- ker voor de gasten een attractief on- derdeel van het programma wordt. Zaterdagmorgen wordt een rond- vaart door de grachten gemaakt; des middags een autotocht naar Bergen en Schoorl, met een picnic, zo mogelijk in de open lucht. Des avonds om 7 uur wordt op 't Gemeentesportpark de eerste voet- balwedstrijd gespeeld, waarin wij de Bathopians zullen kunnen bewonde- ren; zij spelen dan tegen de Boys. Na afloop is er een vriendschappe- lijk diner in Victory. Zondagmiddag zijn er zwemwed- strijden in de Overdekte tussen de Alkmaarse zwemmers en hun sport- vrienden uit Bath. Daar Alkmaar twee jaar geleden verre in de meer- derheid was in Bath, zullen de gas ten zeker alles op alles zetten, om te winnen. Hierna gaat het gezelschap naar de Muziektuin voor de thee; de Postharmonie zorgt voor de muzi- kale opluistering. Zondagavond Kunnen wij getuigen zijn van de beiabgrijke ontmoeting tussen de Bathonians en Alcmaria Victrix; dat dit een spannende wed- strijd zal worden, behoeft geen be- toog. Het was maar net aan, dat het Bath-elftal in September 1946 van't Alkmaarse elftal won en wij zou den daarom nog niet durven voor- spellen, dat de gasten ditmaal weer winnaars zullen zijn. Na afloop is er een diner bij Koe- kenbier. Maandag wordt een autotocht ge maakt naar de Wiermgermeer, de Afsluitdijk en naar Marken en Vo- lendam; na de lunch in Hotel Spaan- der, gaat het gezelschap naar Am sterdam, waar een boottocht door de grachten en havens wordt gemaakt. Dinsdagmiddag vertrekken de gasten. Gaat u ook mee? Het bestuur van de r.k. vrouwen- beweging stelt zich voor binnenkort wederom een auto-reis te organise- ren en wel op Donderdag 24 Juni en 1 Juli a.s.. telkens met 5 bussen. Het uitgebreid plan kan nog niet bekend gemaakt worden, alleen dit, ,.Zo'n prachtige reis voor dat geld doet niemand ons na." Spaarders kunnen hun bewijs van deelname afhalen op Dinsdag 15 en Woensdag 16 Juni, telkens vanaf 2 uur n.m. bij de heer Smorenberg, Nieuwl.singel 8. We kunnen nog enkele introdu ces plaatsen; geeft u tijdig op, ook op bovengenoemde data. Het bestuur RODE KRUIS-WEEK Ter inleiding van de propagani'a- week van het Ned. Rode Kruis, wordt Maandagavond een muzikale rondgang gehouden, beginnend te 8 uur. Rode Kruiscolonnes, brandweer e.a. nemen er aan deel. St Caecilia en Soli Deo Gloria verlenen muzikale medewerking. 47E NOORD-HOLL. BEDEVAART NAAR DEN BRIEL ALKMAAR. Morgen hopen wij een uitgebreid verslag te geven van de 47e Noord-Hollandse Bedevaart naar De Briel, welke gisteren heeft plaats gehad. Als je tweehonderd textielpunten, 8 boterbonnen en 2 suikerbonnen in voorraad hebt, is dat meer, dan je voor dagelijks gebruik nodig hebt. Als nu bovendien al die bonnen en pun ten bij je gevonden worden, kun je er staat op maken, binrjpn al- zienbare tijd voor de Bijzondere Politierechter te moeten verschij- nen, om eens te vertellen, hoe je er feitelijk aan komt. Dat alles onder vond Broer D. uit Zwaagdijk, die er precies zo voor stond als hierboven geschreven staat. De textielpunten had hij gekocht op het Waterloo- plein in Amsterdam en de boter bonnen had hij gekregen door ze te ruilen voor textielpunten. Het geld om de punten te kopen had hij moeten lenen. Mr. Vellinga eiste tegen D. 3 mnd. met aftrek en ver- beurdverklaring van de punten. Na het pleidooi van mr. P. S. Winkel, die enige voor de verdachte gun- stige verklaringen van zijn huis- dokter, burgemeester en patroon voorlas, werd de straf bepaald door mr. Stoffels op 3 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar. Ook Gerardus V. uit Castricum kwam er met een voorwaardelijke straf af. Hij had een schaap en een gcit geslacht. De Officier van Jus- titie vond dit hier geen slachtmg "ten eigen bate maar voor de zwarte handel. Zijn eis luidde 1 maand met aftrek en verbeurdverklaring van het vlees. De Politierechter gaf e.-n voorwaardelijke straf van 3 mnd met een proeftijd van 3 jaar. Wicher B. uit Koedijk en Dirk H. uit Schoorl hadden ontslag genomen bij hun patroon zonder toestemmmg te hebben van het Gewestelijke Arbeidsbureau. B. xreeg f 25.of 15 dg. onvoorw. en H. dezelfde straf voorw. met eer, proeftijd van 2 jaar. Deze voorwaardelijke straf werd gegeven omdat H. pas uit dienst kwam en de Minister van Justitie clementie had verzocht voor diege- nen, die pas uit dienst komen, daar zij met alle spelregels nog niet ge- heel op de hoogte zijn. „Als er schapenvlees op de bon is, moeten de mensen het niet hebben, maar als het clandestien te koopis, lopen zij hard om let te kunnen koyen", zei mr. Vellin?a in ziin re- quisitoir tegen Johannes den D. uit Breezand, die schapen had laten slachten, in totaal zes stuks. De eis luidde 3 mnd. met aftrek. De uit- spraak van mr. Stoffels was f 50.— of 50 dg. en 3 mnd. voorw., met een proeftijd van 3 jaar. De Officier van Justitie wist nog niet met zekerheid te bcpalen. of hij appel zou aantekenen tegen dit vonnis. Pieter de W. M. uit Breezand, die de schapen had geslacht, kreeg 3 mnd. met aftrek en verbeurdver- klaring van het in beslag genomen vlees. Cornelis B. uit Dirkshorn had 8 coupures van 1000 textielpunten in vooiraad, welke hij niet mocht heb ben. Daarbij kwam nog, dat de pun ten vals waren. In tegenstelling met de eis van 3 mnd. luidde de uit- spraak f 500.of 2 mnd. en 3 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar Alle Labour-leden van het Parle- ment zijn het eens geworden over een compromis betreffende de om- streden clausule in de nieuwe straf- wet, waarbij de doodstraf voor moord voor een proeftijd van vijf Jaren wordt afgeschaft. De nieuwe compromis-clausule zal de Minister van Binnenlandse Za- ken ruime bevoegdheid geven tot 't verlenen van uitstel, doch de te- rechtstelling door de strop mogelijk laten voor moord op een politieman of een gevangenisbeambte, voor het doden van een burger, die de politie bystand verleende bij een arresta- tie en voor moord door vergiftiging, in het bijzonder wanneer deze mis- daad langdurig te voren is overwo- gen. Bij een door de C.C.D. dezer da- gen ingesteld onderzoek bij een maalbedrijf is gebleken, dat gedu- rende het laatste half jaar van een 12-tal landbouwers clandestien circa 50 ton tarwe was gekocht. Het van deze tarwe bereide farwemeel werd met een opslag van f5 tot 17.50 per 100 kg van de hand gedaan aan bakkers. Hangende het onder zoek werden de beide firmanten van het maalbedrijf in verzekerde bewaring gesteld. Een lifter, die in de nacht van Zondag op Maandag met een groen- tenvrachtauto van de fa. F. en van Z. uit Hoorn naar Rotterdam reed en de chauffeur met lossen hielp. slaagde er in de qultantie van de vracht in zijn bezit te krijgen. Na eerst nog meegegaan te zijn naar Den Haag, keerde hij alleen naar Rotterdam terug, waar hij de qui- tantie, f 800 groot bij de koper van de vracht inde. De lifter, die nog niet is gepakt, is de 21-jarige chauf feur G. G., uit St Pancras, die leeft van oplichting en diefstal. ONDERSCHEIDEN ALKMAAR. Tot officier in de Orde van Oranje Nassau is bij K.B. benoemd onze stadsgenoot de heer J. H. Massink. GESLAAGD ALKMAAR. Voor het diploma Kantoorboekhandel slaagdp onze stadgenoot de heer A. G. J. Kuhne. GEMEENTE-ONTV ANGER BENOEMD BERGEN. In de hedenmorgen gehouden raadsvergadering werd buiten de aanbeveling om met 7 van de 12 uitgebrachte stemmen tot Gemeente-ontvanger benoemd de heer J. de Sonnaville. Ofschoon deze zich in een schrijven aan B. en W. als candidaat had teruggetrok- ken. No. 1 van de aanbeveling. W. Schotten, hoofdeommies ter Secre- tarie, kreeg 3 stemmen en no. 2, G. Leuverink. commies ter Secretarie, 2 stemmen. Er ontstond naar aanleiding van deze benoeming een onverkwikke- lijke discussie waarop wij nader te- rugkomen. DE COLORADO-KEVER IN BERGEN AAN ZEE De invasie van de colorado-kever heeft zich vanmorgen uitgestrekt tot de Hondsbosse-Zeedijk. In Ber gen aan Zee is vanmorgen de Ulo- school uit Bergen met 40 leerlingen naar het strand gegaan om de ke- vers te rapen. Meerdere klassen van andere scholen zullen in de loop van de dag eveneens uittrekken. In Schoorl en Kamperduin wor den dergelijke maatregelen ge- troffen. Nader vernemen wij, dat het he denmorgen rustig was op het strand te Bergen. De eb en de landwind dreven de kevers weer zeewaarts, zodat er voor de ijverige school- jeugd weinig te vinden is. De politie blijft patrouilleren. Met benzine werd reeds een menigte der schadelijke insecten verbrand. BURGERLIJKE STAND Geboren; Antonia J. M„ d. v. J. G. Jonkergouw en E. J. E. van Galen. Getrouwd: Johannes J. Roos en Maria Bek; Bertus Sloot en Marijke Langedijk; Jan v. d, Wissel en Ever- dina Boonstra. Overleden: Geertruida W. Peper- kamp, oud 51 jaar, geh. met H. J. W. Midelaar; Agatha H. de Vries, oud 74 jaar, wed. van C. Govers. Ongeveer tweehonderd klooster- zusters, werkzaam in 12 ziekenhui zen in Joegoslavie, hebben bevel gekregen, binnen de vijf uur de in- stellingen te verlaten. De uitzetting ging met ailerlei plagerijen gepaard. Van regeringswege werd aan de zusters toegezegd, te mogen blijven indien zij „sluier en ordekleed af- legden en geen verdere betrekkin- gen meer onderhielden met haar Oversten". Daar de huizen van alle kloostergemeenschappen reeds door de regering opgeeist waren, kon- den zij daar geen toevlucht vinden en waren genoodzaakt, naar haar familie terug te keren. Onder deze zusters waren er, die meer dan veertig jaar van haar leven gewijd hadden aan de zieken in de Slo- veense hospitalen en die nu met een slag dakloos en zonder midde- len van bestaan op straat stonden. In sommige ziekenhuizen protes- teerden de patienten en uitten luide verwensingen tegen de regerings- commissaris. Moskou, 9 Juni. Te Moskou is heden een temperatuur van 33 gra- den celsius in de schaduw geregi- streerd (ruim 91 graden Fahren heit). Dit is sinds zeventig jaar de hoogste temperatuur in begin Juni. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond. WEINIG VERANDERING Droog weer, behoudens enkele verspreide onweersbuien in het Zuid-Oosten van het land Enige overdrijvende wolken- banken. Meest matige wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering van temperatuur. THOM. IIOOGERVORST Magdalenenstr. 5, Alkmaar Telefoon 2803 en repar. aan Uw PhiliShave Vraagt demonstratie. Naar Indonesie kan zeepost wor den verzonden met het ms. „Johan van Oldenbarnevelt" met het s.s. „Grote Beer" en met het m.s. „Oranje", die resp. op 15, 18 en 21 Juni a.s. vertrekken. Het verdient aanbeveling de stukken uiterlijk 2 dagen tevoren ter post te bezorgen. De KRING DEN HELDER van de K.V.P. is met zijn propaganda actief. Naast de straatpropaganda wordt het gesproken woord niet vergeten. In Zaandam spreken a.s. Zon dag de Partij-secretaris, de heer dr. L. A. H. Albering en vermoedelijk de heer J. v. d. Akker, de voorzitter van de K.A.B. in het bisdom Haar lem. In den Burg op Texel komen op Woensdag 23 Juni voor de geza- menlijke afaelingen, die voor een grootse meeting zullen zorgen, de Partij-penningmeester, de heer J. Alberts, wethouder te Schiedam, die een zeer enthousiast spreker is en een lid van de Tweede Kamer, waarvan de naam nog later bekend gemaakt zal worden. In Alkmaar voeren op de grote Centrale Kringlanddag (4 Ju li) minister van Maarseveen, mej. Nolte en dr. Kortenhorst het woord, (De vermelding, dat prof. Romme zou spreken, berust helaas op een misverstand). De afdeling Alkmaar is doende, in de muziektuin een grootse organisatie voor te bereiden, in samenwerking met de Kringpro- pagandadienst, die rekenj op mede werking uit alle afdelingen uit de Kring. Het Kamerlid v. d. Weyden spreekt op 16 Juni in Blokiter, waaraan verschillende buurtafdelin- gen mede werken. Hoorn houdt een propaganda-bijeenkomst op 30 Juni, eveneens gezamenlijk met enige buurtafdelingen. Hetzelfde doet Purmerend op Zondag 4 Juli. Ook in andere rayons is men doende propagandavergaderingen voor te bereiden. De goede geest van activiteit, die in onze kring valt te constateren, doet het beste verwachten voor het uiteindelijke succes van het in tense propaganda-werk! Te Amsterdam is in het Maria- paviljoen op 6 Juni overleden pa ter Guido Roordink O.F.M., Vicari- us van het Minderbroedersklooster te Weert. Pater Roordink werd ge boren te Amsterdam 10 Mei 1897. Bekeerling, trad hij 3 jaar na zijn H. Doopsel in in de Minderbroe- dersorde te Bleijerheide. Na zijn H. Priesterwijding te Weert 26 Maart 1933 was hij o.m. werkzaam aan het Missiecollege St. Franciscus Solanus te Sittard en in de jaren 19391941 als vice-praeses van de St. Jozef- gezellen in het Kolpinghuis te Den Haag. Vooral als retraite-predikant voor religieuzen heeft pater Roor dink vruchtbaar gewerkt. De Sovjet-autoritelten hebben het Brits verzoek, om het omroep- gebouw van Berlijn te ontruimen, van de hand gewezen. Luit.-generaal Dratvin, de Sovjet- Russische stafchef, verklaarde in zijn brief aan generaal-majoor Wes- tropp, de Britse plaatsvervangende stafchef, dat de uitzendingen van Radio-Berlijn sedert Mei 1945 onder Sovjet-Russische contrdle gestaan hebben, dus nog voor de Britse troepen Berlijn binnenkwamen. Over een nieuw gebouw valt niet te den- ken, aldus het schrijven. De Britse grenspolitie meldt, dat honderden Duitsers, die van en naar Berlijn reizen, terug moesten keren bij de Sovjet-controlepost op de autoweg tussen Helmstedt en Ma- rienborn, steden resp. aan de Britse en Sovjet-Russische zijde van de grens. Als reden voor deze maatregel werd opgegeven, dat „de interzonale passen der Duitsers veeleer gestem- pelde dan werkelijk geschreven handtekeningen van de betrokken functionarissen dragen". De maatregel zou een der „tegen- maatregelen" kunnen zijn, waar- mee in de communistische pers is gedreigd, indien Engeland zou voortgaan te verzoeken om de Sov jet-Russische ontruiming van Radio- Berlijn, aldus meldt het Duitse pers- bureau D.P.D. De recherche te Enschede heeft een omvangrijke zijdediefstai opge- spoord, welke sedert Januari is ge- pleegd in de fabriek van Gerh. Jan nink en Zoon te Enschede. De daar werkzame B. M. is er in geslaagd in enkele maanden tijds ongeveer 1000 M. gebleekte zijde, welke geschikt is voor het maken van lampekappen te ontvreemden. M. nam de stof bij het verlaten van de fabriek mee onder zijn kleren of in een tas. Hij was de hoofdman van een complot, dat de zijde ver- handelde en in het Westen van het land, met name in Amsterdam en Haarlem, tegen de prijs van ca. f4 per meter aan de man bracht. In verband met deze affaire zijn 7 personen naar het Huis van Be waring te Almelo overgebracht. De politie heeft nog enige hon derden meters zijde kunnen achter- halen. •s GRAVENHAGE, 10 Juni. Hoofdprijzen Staatsloterij, 2e kl„ 2e lijst; f 5000: 20755; f 2000 8769; 1500: 10238; f 1000: 1060, 5339, 12326 en 18542. SPREKEND voor de afdeling van de K.V.P. te Laren, heeft de Partijvoorzitter, de heer W. J. An driessen, de politiek van de Ka- tholieke Volksparty verdedigd. De Indische politiek behandelend, zet- de hy, dat deze in de kringen van het Nederlandse volk beroe- ring heeft gewekt. Hij betreurde het ten zeerste, dat op grond hiervan de heer Welter met een eigen Hjst meende te moeten uit- komen. Ten opzichte van dit punt was de Koninklijke rede van 7 Decem ber 1942 hy richtsnoer van de K. V.P. en wel ten aanzien van de vrij- willigheid, gelijkwaardigheid en de gebondenheid. Wij beschouwen deze drie punten als een eenheid. Deze elementen heeft de K.V.P. gestalte willen geven in haar politiek. Die Eolitiek is o.m. aangevallen door de eer Welter, maar wanneer men deze politiek objectief bekijkt, aldus spreker, dan moet men tot de con- clusie komen, dat ze lang niet zo vaag is als die van de heer Welter. Spr. meende dat, wanneer deze poli tiek niet was gevolgd, het hoogst- waarschijnlijk was, dat wij Indie kwijt waren. Spr. meende voorts, dat dr Beel meer waardering toe- komt voor het werk door hem ver- richt. De geschiedenis zal dit uit- wijzen. Wanneer men bedenkt, dat de Republiek teruggedrongen is tot een positie als die van de overige deelstaten, dan is hier een goede politiek gevoerd. De heer Andriessen betreurde het, dat de heer Welter de een heid verbreekt, temeer omdat het Episcopaat ten sterkste op die eenheid heeft aangedrongen. Een vlammend protest moest spr. laten horen, waar de heer Welter be- weert, dat het samengaan van de K.V.P. met de P.v.d.A. morele en materiele ellende aan ons volk heeft gebracht. Wanneer het EPis" copaat zegt, dat de chrlstelijke beginselen het meest bij de K.V.P. veilig zijn, dan past het de heer Welter niet te beweren, dat el lende over ons vlk gekomen Is. Indin men de staatkundige een heid verbreekt, laat men dan be- denken. dat men de wig drijft in een bolwerk, het geen voor de nationale belangen funeste gevolgen kan hebben. De „Osservatore" van 6 Juni pu- bliceerj in de eerste kolom van de eerste pagina de volgende medede- ling van de H. Congregatie van het H. Officie: „Omdat bekend is geworden, dat in verschillende plaatsen tegen de voorschriften van het kerkelijk recht in en zonder de voorafgaande goedkeuring van de H. Stoel ge- mengde bijeenkomsten van niet- katholieken met katholieken zijn gehouden, waarin kwesties betref fende het Geloof worden behan- deld, roepen wij in de herinnering van alien terug Canon 1325 par. 3, volgens welke canon het aan een ieder is verboden aan dergelijke bijeenkomsten deel te nemen zonder voornoemde goedkeuring. Dit be treft Z0WeI leken als leden van de wereldlijke of reguliere geestelijk- heid. Nog veel minder is het aan katholieken geoorloofd dergelijke bijeenkomsten te organiseren of sa- men te roepen. De plaatselijke Or- dinarii dienen er zorg voor te dra gen, dat deze voorschriften gestreng worden nagekomen. Dergelijke voorschriften dienen te meer in acht te worden genomen wanneer het z.g. „oecumenische bij eenkomsten" betreft, waaraan ka tholieken, hetzij leken hetzij gees- telijken, op generlei wijze kunnen deelnemen zonder voorafgaande toestemming van de H. Stoel. Omdat bovendien. hetzij in deze bijeenkomsten hetzij daarbuiten, niet zelden ook handelingen van gemengde cultus worden verricht, worden allen nogmaals vermaand dat overeenkomstig de canons 1258 en 731 par. 2 iedere „communicatie in saoris" (d.w.z. iedere deelneming aan niet-katholieke erediensten Red.) volstrekt is verboden. De Commissie inzake herziening van de bioscoopwet heeft aan de regering een uitgebreid verslag uit- gebracht. Wij wijzen onze K.F.A.- leden op dit verslag, waaraan in ons blad gepaste aandacht wordt besteed. Een combinatie hier te lande heeft het Plan opgevat tot het uit- brengen van een historisch Neder- lands filmwerk. de „Cunera-legen- de" van de schrijvers Leopold Ha- gedoorn en Gaston Berger. Het is de geschiedenis van een Engelse prinses, die door de Nederlandse Rijn-koning Radbodes uit de han- den van de heidenen wordt gered en naar zijn heerlijkheid „de Prat- tenburg" te Rhenen wordt gevoerd. Het beeld van Sinte Cunera voor de Cunerakerk te Deventer heeft de herinnering aan deze legende eeu- wenlang levendig gehouden. Daar de Cunera-legende nauw verbonden is met de geschiedenis van Rhenen zullen de buitenopna- men vermoedelijk daar worden ge maakt. De dader van de overval op de huidenkoopman J. H. F. V. in de Burgem. Le Fevre de Montignylaan te Rotterdam, die in de nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. plaats vond en ten gevolge had, dat V. met een hersenschudding- en ern- stige snijwonden aan gelaat en han- den moest worden opgenomen, is dezer dagen door de politie gearre- steerd. Het is de 27-jarige schilder M. G. H„ een recidivist, die om- streeks Pasen uit de Rijkspsychopa- theninrichting te Avereest is ont- vlucht. Al zwervende was hij te Rotterdam aangekomen, waar hij in zijn onderhoudt door diefstal voorzag. De man zeide door angst tot zijn daad te zijn gekomen. Toen hij in de bewuste nacht de kelder van het huis binnendrong, was n.l. de deur achter hem in het slot ge- vallen. V. had zich bij het binnen- dringen van de indringer bewogen en dit was voor de laatste aanlei ding, de slaper onmiddellijk in het wilde weg met een hengselschar- nier te gaan slaan. Tijdens een persconferentie deel- de Majoor J. N. Breunesse, die van 27 t.m. 30 Juli de vierdaagse af- standsmarsen te Nijmegen leidt, mede, dat de route vrijwel onver- anderd zijn gebleven. Op de eerste dag, de Betuwe-dag, is de route enigszins anders dan vorige jaren, De 40 KM-lopers trek- ken vanuit Nijmegen over de dijk naar Valbrug, Herveld, over Slijke- wijk via Oosterhout naar Elst. Op de 3e dag gaan de 50-ers en 55-ers over de Graafseweg naar Grave en verder over Nederasselt, Heumen, Molenhoek, Mook. Plasmolen, Kiek- berg, Groesbeek, Groeske, Meerwijk, Berg en Dal naar Nijmegen. Voor het autoverkeer is een betere regeling getroffen. De wagens van de Vierdaagse gaan zo veel moge lijk over secundaire of binnenwe- gen. De overheid in de betrokken gemeenten zal worden verzocht voor de particuliere wagens een- zelfde regeling te treffen. Op deze wijze wil men voorkomen dat de wandelaars op de hoofdwegen door het opstuiven van stof en zand wor den gehinderd. Het aantal aangegeven radio-toe- stellen in Nederland bedroeg op 1 Juni j.l. 1.027.506 tegen 1.017.758 op 1 Mei. Op 1 Mei waren er 495.431 aange- slotenen op het rijksradio-distribu- tienet, tegen 494.860 op 1 April jl. voor het tijdvak van 13 t.m. 26 Juni 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 806 440 Algemeen 500 gr. suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 1000 gr. jam, stroop enz.,. of 500 gram versnaperingen. 441 Algemeen ca. 225 gram huis- houdzeep of 180 gr. toiletzeep. 442 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak. 443 Algemeen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder- meel. 444 Algemeen 400 gr. brood (gel- dig t.m. 19 Juni). 445 Algemeen 1600 gr. brood (gel- dig t.m. 19 Juni). 447 Algemeen 2 eieren. 433 Reserve 1200 gr. brood (gel- dig t.m. 19 Juni). 436 Reserve 400 gr. brood (geldig t.m. 19 Juni). BONKAARTEN KD, KE 806 940 Algemeen 500 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 1000 gr. jam, stroop enz., of 500 gr. ver snaperingen. 941 Algemeen ca. 450 gr. huishoud- zeep of 360 gram toiletzeep. 942 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoan gebak. 943 Algemeen 100 gram brood of zelfrijzend bakmeel of kinder- meel of kinderbiscuits. 944 Algemeen 400 gr. brood (gel dig t.m. 19 Juni). 947 Algemeen 2 eieren. 933 Reserve 800 gr. brood (gel dig t.m. 19 Juni). 936 Reserve 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder- meel of kinderbiscuits. TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN enz. QA, QB, QC 802 61, 62, 65 Tabak 2 rantsoenen si- garetten of kerftabak. 63 Versnaperingen 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 66 Versnaperingen 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 11 Juni worden gebruikt. Niet-aangewezen zijn en vernie- tigd kunnen worden de bonnen: 392, 394, 395, 894, 895 melk; 400, 401. 402, 407, 904. 906, 907 reserve; 917, 919 algemeen. WOGNUM. 9 Juni. Aangevoerd 35.450 kg vr. aardappelen: grote 12.80—14.50; drielingen 7.80—10.50; wriel 4.70—9.60; rode eerstelingen 8 —14; aardbeien I 1.34—1.70, idem II 891.17; sla 2.506.20; bloemkool 2.506.20; bospeen 2542; sjalotten 1819; slabonen 230245; rabarber 10.2011.60; postelein 2328; peu- len 8890. AVENHORN, 8 Juni. Aangev.: 21.300 k gaardappelen: Schotse rood 15.80—15.90; Idem mid. 13.10—14.40; idem driel. 11.30—12.90; kriel 9.30 10.30. HEILOO. Aardbeien van 3.20 4.40 per slof. Peulen 4147. Rabar ber 915. Snijbonen 3645. Spina- zie 121 p. kg. Bloemkool lste s. 2634. id. 2de s. 1521. Kropsla 3—9 p. st. Asperges lste 1.45—1.60. id. 2de 8496. Wortelen 2328 per bos. ALKMAAR. Andijvie 518. Spinazie 7.5031. Postelein 416. Worteltjes 39, Tomaten 1.221.52. Spitskool 1517. Rabarber 720. Asperges 721.52. Aardbeien 3.40 4.40 per slof. Uien 426. Bieten 16 24. Sperciebonen 2.102.20. Bloem kool la 28—36, id. 1 18—24, id. 2 12 18. Komkommers 2239. Wortel tjes 1030. Radijs 12. Selderie 5 7.50. Selie 3—5. Sla 2.50—10.50. Nw. aardappelen grote 1215 p. 100 kg. Kleine 710. Oude aardappelen 12 —20. ZWAAG. Aardappelen 13.20 16.60; spitskool 19, spinazie 10-—28, sjalotten 519, Savoye kool 1317, slabonen 180235. snijbonen 125 130, peulen 95105, tomaten 135—165 bospeen 2245. rabarber 817, an dijvie 19, sla 250—400,* bloemkool 836, komkommers 2433, aard beien 801.70. rode bessen 2.202.90 AVENHORN EN O.. 9 Juni. 15.700 kg vroege aardappelen: Schot se rood 16—16.10, midd. 13.80—14.50 driel. 8.90—9.70 en kriel 7.80—8.20. BEEMSTER, PURMEREND E. O., 9 Juni. Aardappelen: Schotse muizen 1015. kleine 812, slabo nen m.dr. 2.25, stamsnijbonen 1.35, tuinbonen 35. peulen 5580, dop- erwten 4456. bloemkool 539, groene kool 13, spinazie 8—35, pos telein 26, sla 2.50—7.50, andijvie 11- 23, rabarber 713. rode bieten 16, bospeen 1629. uien 1422, prei 821. aardbeien 1.402.10. NRD.-SCHARWOUDE, 10 Juni. 18.000 kg vroege aardappelen: eer stelingen 14.80—17.50, drielingen 1112,80. kleine 6.8010.90, rode eerstelingen 16.70—18, rode drielin gen 6.107.60. kleine 44.10. 3600 kg rabarber 5, 110 kg bloemkool I 31. idem II 24. GROOTEBROEK, 9 Juni. Aan gevoerd: 375.000 kg: Eerstelingen gr. 13.30—15.50. kl. 9.60—12.30- kr 7.10 —10.10; rode idem 15.30—18.50; 15 kg aardbeien 1.70—2.40: 500 stuks bloemkool I A 4149; 3500 krop sla 2.50.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2