DE ZWEDEN KWAMEN ENZAGEN.... DOCH NEDERLAND OVERWON RADIO V r r x Zweden lieten ons mooi spel zien Het heengaan van Benesj Het verkeer in Amsterdam tijdens Nederland-Zweden DE SPEURHOND J J J r Zorg Technisch uitstekendmaar geen doelpunten r Ze,f U lets? J NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Donderdag 10 Juni 1943 PAG. 3 a V. PROGRAMMA V I XX -\ V- 1 Bij een hevige aanval van de Zweden op het Nederlandse doel redt doelverdediger Kraak op sublieme wijze. Roozenburg tussen twee Zwe den en daarachter Wilkes bij een der vele aanvallen op het Zweedse doel. SUIKER! EEN LEKKERE VERSTERKING VOOR DE KINDEREN Intern. Schaaktournooi te Karlsbad V. FEUILLETON DE GROTE ROEP, welke de Zweden voorafging, is mogelijk oorsaak geweest, dat men meer, nog meer van de gasten verwacht had dan ze hebben laten zien. Inderdaad, het spel was nlet productief, zelfs ietwat doorzichtig, doch er werd soms uiterst geraffineerd en technisch hoogstaand spel gegeven. Doel- punien echter beslissen de strijd en hierin hebben de gasten nu eenmaal gefaald. Het tegenovergestelde haast kan men van de Nederlanders zeggen. Echter niet geheel, want ook in het Oranje- team werd zo nu en dan goed gespeeld, vooral in de eerste helft. In de tweede helit zakten de Oranjehemden ietwat ai en sag men de binnenspelers vaak tot in de verdediging terugge- trokken om de behulpzame hand te bieden en zo mogelijk het spel te verplaatsen. Inderdaad was de eerste helft van de Nederlanders de beste en de 10 voorsprong was zeker een verdien- ste voor hun meer productief en aanvallend spel. De tweede helft was In grote trekken het meest voor de Zweden. 't Was of er geen of althans weinlg verband meer in.onze ploeg zat. Zo mi en dan vlotte het weer, doch dan zakte men weer bedenkelijk af. Vooral het plaatsen was in deze periode zeer slecht. Dit zal zijn oor- zaak wel hebben gevonden in de minder goede combinatie. De bal moest te ver naar voren gespeeld worden en dat is altijd in het voor- deel van de verdedigerrsvan de aanvallende partij. Natuurlijk was men dol blij met de niet verwachte zege op een zo hoog geroemd elftal, doch daarnaast heeft men weer moeten constateren dat de techniek in onze Oranje- ploeg nog lang niet op het peil staat van de op voetbalgebied toon- aangevende landen. RIJVERS de onvermoeide zwerver en grondlegger van het doelpunt voor Nederland HET VERLOOP VAN DE STRIJD Dat er geen plaatsje in het Sta- dion onbezet was, ja zelfs de wieler- baantribune weer was opgebouwd om de vele duizenden te herbergen is bijna als vanzelfsprekend en toch is er een tijd geweest, dat we wanneer er vertegenwoordigers uit de Scandinavische landen kwamen, vele open vakken vielen te consta teren. Ondanks het feit echter dat niet eens op Zondag werd gespeeld was het Stadion dus uitverkocht. 't Was reeds even over zeven toen Zweden en Nederlanders heel ge- zellig tegelijk en naast elkander lo- pend zich voor de eretribune op- stelden. waar direct daarop de voiksliederen weerklonken. De Zweden hadden rugnummers de Hollanders niet. De Zweden trapten af, want de Vroet had goed geraden. Nadat de Zweden een bezoek aan Kraak had den gebracht, kwamen de Oranje- truien aan de beurt. Eenmaal had Rijvers een behoorlijke schietkans, terwi.il andermaal Roozenburg over- schoot. Van grote overmacht der Zweden waarvan iedere Nederlander al dr^omde. was niets te merken. xoen echter enige snelle Zweed- se aanvallen werden ondernomen, bleek dat de gasten meer in hun mars hadden. Snel samenspelend ging het enige malen op Kraak af, doch voorlopig tevergeefs. Er zal zo ongeveer een klein kwartier gespeeld zijn. toen Rijvers weer eens met de bal kwam aan- dragen, handig glipte hi.i langs enige Zweden gaf door aan Wilkes, die door wilde dribbelen, doch waarbij de bal door Leander werd afgepikt. Leander kon de bal niet wegkrijgen want Wilkes stak zijn been weer achter de bal. kreeg de bal zo- doende weer in zijn bezit. glipte langs Lindberg, plots 'n schot.... 1—0 Tevergeefs was Lindberg naar de laag in de hoek ingeschoten bal uitgevallen. 't Behoeft geen betoog dat dit doelpunt met buitengewoon enthou- siasme werd begroet. Geweldig zoals de Oranjetruien nu in de aanval kwamen. De Zweedse verdediging had benen te kort, Lindberg kreeg direct daarop alweer een venijnig schot, weer van Wilkes, te verwerken; terwijl even later een schuiver langs de paal suisde. Hierna kwamen de Zweden weer in het offensief en redt Schijvenaar eenmaal keurig. Doch plots is Liedholm doorgebroken We dachten aan de gelijkmaker. want de Zweed stond ongehinderd vrij voor Kraak. Het schot kwam, doch juist in het bereik van Kraaks been en de bal stuitte weer in het veld. Dat was een narrow escape!! Doch even later was Fortuna met de gasten. 't Was toen Lenstra heel handig over Lindberg heen speelde en de bal toen van de lat terug- kwam. Het beste van het spel al thans wat het veldoverwicht be- treft, had toch Nederland. Eenmaal joelde het enthousiaste publiek om een strafschop, wat Nederland door al te hard spel in de Zweedse de- fensie mogelijk wel toekwam. Een maal zage.n we Lenstra zelfs tegen de grond geduwd. Hiervoor kreeg Nederland dan ook een vrije schop 't Was even buiten het strafschop- gebied. Deze leverde echter niets op Rust 10 Het was verdiend de 1—0, maar gerust op de zege waren we nog lang niet. Stel je eens voor dat de vlotte combinatie na rust wat vlot- ter gaat en minder doorzichtig, misschien ietwat gelukkiger. Inderdaad de Zweden kwamen na de thee geweldig opzetten. Kraak kreeg veel meer werk, doch deed dit zo subliem, dat men in hem veel vertrouwen had. Bovendien bleek het achtertrio onvermoeid en wisten zij zodanig de steeds verder opdringende Zweden te weerstaan, dat men de idee kreeg, dat wan neer de gasten zo bleven doorbor- duren er toch geen gaten in het Hollandse doel zouden komen. Inmiddels was de strijd nu ook weer niet zodanig, dat Nederland er niet meer aan te pas kwam. want vooral van der Tuyn weerde zich nu geducht en liet Lindberg mer ken dat hij er niet voor niets stond, Inmiddels waren we al over de eerste helft van de strijd na de thee maar nog geen doelpunten. Eenmaal trachtte Nilsson langs van Bun te komen. Hierbij kwamen beide spe- lers in botsing. waarbij de Zweed zich zodanig blesseerde. dat hij de strijd moest staken. Dit bracht enige wijziging in de Zweedse ploeg. Carlsson verhuisde van rechts naar links, terwijl Joensson op de rechts- buitenplaats kwam. Veel wijziging in de spelmethode van de gasten bracht dit niet. De Zweden bleven het beste van DE VROET de Feijenoordspeler en aan- voerder van het Oranjeteam, was zeer voldaan met de 10 zege het spel behouden, terwijl er in het Oranjekamp schijnbaar zo nu en dan de methode werd gehuldigd „weg is weg", wat tot gevolg had dat de bal te vaak bij de tegenpartij terecht kwam met als gevolg een hernieuwde aanval. Zo tegen het einde laaide de strijd weer even op, vooral de gasten lie- ten zich niet onbetuigd, doch naar- VRIJDAG 11 JUNI Hijfersum II. 7,15 Promenade ochtdenconcert; 7,45 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9,35 Schoolradio; 10.25 Muziek houdt fit; 11,00 De Zonnebloem; 11,45 Gram.platen; 12,03 Pianoreci- tal; 12,33 Lunchconcert; 13,50 Van man tot man; 15,15 Vrolijke klan- ken bij de arbeid; 16,00 Studenten- koor en -orkest; 17,00 Na schooltijl; 17,15 Orkest zonder naam; 17,45 Wat het buitenland leest; 18,20 Spaanse componisten; 19,30 Oude melodieen met nieuwe harmonieen; 20.12 De Zilvervloot; 20.55 Radio Philharmo- nisch orkest; 21,55 Uit de schatka- mer van het Oude Testament; 23,15 Internationale dansorkesten. Hilversum I; 7,30 The Masqueraders; 8,18 Operet- te-programma; 9,00 Lichte morgen- klanken; 9.30 Gram.platen; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Populaire lje- deren; 10„30 Voor de vrouw; 11,30 Orgelspel; 12,00 Middagconcprt; 12,38 Bekende melodieen; 13,15 The Seven Wings; 14,00 Koc^kkunst; 14,20 Ka- mermuziek; 15,00 Ons volk in zijn dichters; 16,00 Omroepkamerorkest; 17,00 Pianoduetten; 17,20 Wij en de muziek; 18,30 Voor de Ned. Strijd- krachten; 17,15 Accordeon-orkest; 21,00 Men vraagt en wij draaien; 21,50 Op vleug'len van muziek; 22,00 Buitenlands overzicht; 22.45 Avond- wijding; 23.15 Symphonisch Vrijdag- avondconcert. i HOOGTEPUNTEN UIT NEDERLAND—ZWEDEN 7.05 De bigmatch neemt een een aanvang. 7.10 Zweden komen langzaam aan in hun spel. 7.20 Onder grote spanning dringt Wilkes tot Lind berg door en Nederland leidt. 7.30 Liedholm staat vrij voor Kraak doch de bal wordt door Kraak gestopt. 7.40 Abe Lenstra plaatst een boogballetje over Lind berg. doch de lat brengt redding. 7.50 Rust 10. 8.00 Start 2e helft. 8.05 De Zweden geven ge- ruimen tijd de toon aan. 8.20 Nilsson geblesseerd en vervangen door Joens son. 8.30 Nederland werkt zich wat los. 8.40 Opleving in de strijd, maar nog steeds geen doelpunten. 8.45 Einde 10 voor Neder land! mate de strijd verstreek, gaven de Oranjehemden ook weer het voile pond. Lenstra wist enige malen handig tot Lindberg door te drin- gen, doch moest dan de bal aan zijn medesp^lers afgeven daar zijn weg werd afgesneden, doch dit had den de Zweden volkomen door, zo- dat Wilkes noch Roozenburg er aan te pas kwamen. Wanneer v. d. Tuyn het aan de andere kant nog eens eveneens tevergeefs heeft gepro- beerd en de gasten met listige bal- len getracht hadden Kraak te ver- schalken, was het tijd en kondigde de Belgische arbiter Jorssen het einde aan. Minuten lang werd het Oranje team toegejuicht voor deze keurige en niet verwachte prestatie. HOE WAREN ONZE SPELERS? Wanneer we met Kraak beginnen dan komt die zeker een extra pluim toe. Fouten zagen we hem niet be- gaan. Klemvast, vaak hoog opsprin- gend, behandelde hij de meest las- tige ballen en vooral na rust werd het hem niet gemakkelijk gemaakt terwijl hij vdor de thee, toen Lied holm vrij voor hem stond, diens schot met de voet stopte. Van Bun en Schijvenaar ontliepen elkaar heel weinig; beiden zaten er goed in, verdedigden veilig en kalm. Tussen hen in stond T e r 1 o u w uit de Rotterdamse 2e klasse club D.C.V. Wat deze knaap gisteren- avond heeft gepresteerd was bui tengewoon. Zonder*een bepaalde speler te schaduw.en trapte en kopte hij feilloos voor de toestormende Zweden weg. Hoe uitstekend de Enschedeer Moring in zijn goede dagen ook is geweest, we geloven niet dat hij het beter gedaan zou hebben. Van de beide halfspelers was De Vroet ontegenzeggelijk beter dan de Ajaxied v. Stoffelen, die geen vat WILKES van Xerxes, scoorde het enige doelpunt van de wedstrijd r>, TX kon krijgen op 't geraffineerde spel van de Zweden. Liedholm, zijn te- genspeler, was hem telkens weer de baas en daardoor steeds de meest gevaarlijke Zweedse speler. Van de voorhoede noemen we Van der Tuyn. de Hermes DVS-spe- ler, en Wilkes, welke laatste de enige goal van de middag maakte en menig schot door Lindberg, de Zweedse doelman, gestopt zag. Rijvers, de altijd drukdoende N.A.C.-er, deed uitstekend werk. Telkens zag men hem de stoere Zweden listig verschalken, doch jammer voor hem kwamen vele ballen door minder goed of te door zichtig plaatsen, in het bezit van de Zweden en dan was zijn mooi op- bouwend spel weer te niet gedaan. Roozenburg viel weinig op. In deze wedstrijd was duidelijk merk- baar, dat een 3e klasse speler goede scholing te kort komt. Tenslotte Abe Lenstra. Wanneer I deze speler de bal krijgt proeft men de klasse-speler uit zijn doen en laten. Voor rust werd niet al te veel op hem gespeeld. na rust wat meer, doch de lange Nordahl, de achterspeler wel te verstaan, hield hem goed in het oog. De Zweedse doelverdediger Lindberg heeft de bal weggestompt. v Lenstra s*mai gereed om op te springen. ET GEESTEL1JK puntje mag deze week ook weer niet ontbreken en al wil Marcus zich niet de eer van een befaamd predikant aanmatigen, u moet het toch maar geduldig van hem aannemen als u eens een gees- telijke pil krijgt toegestopt. We leven nu eenmaal niet van brood alleen en we hebben alle- maal op zijn tijd een opwekking nodig. Dat is een houvast in het leven met zijn moeilijkheden en zorgen. Die zijn er geyoeg en van allerlei aard. Wat doet u dan? Zondag stond er in het Epistel deze goede raad van Sint Petrus: „Werpt al uw be- zorgdheid op Hem, want Hij draagt zorg voor u". Wat is dat een geweldig woord! Laat hgt ook tot u doordringen, tot u persoonlijk. Het is ook voor u gezegd. Opdat het voor u een kracht weze, nu ge die mis schien op dit ogenblik meer dan anders nodig hebt. MARCUS HET WERELD- GEBEUREN Zweden lieten mooi spel zien Daar stonden nu de befaamde Zweden. die tegen de Engelsen zulk een formidabele wedstrijd hadden gespeeld. Daar stonden ze nu met lege handen. ja zelfs geen enkel doelpuntje, ondanks de geweldige Gumar Nordahl. Inderdaad de gasten hebben uit- stekende voetbal te zien gegeven, de combinatie viel zeer vaak te roe- men, al moeten we direct opmerken dat de Hollanders er uiteindelijk J goed tussen zaten en menige bal voor zich opeisten. terwijl deze voor een Zweed bestemd was. Naar ons idee ging men met de combinatie t e ver. Meermalen verwachten we een schot, daar de speler met de bal in een vrije, goede schietpositie stond, maar neen, nog even terug en danja dan was er net weer een heen van een Hol lander, die de bal te pakken kreeg. Natuurlijk zullen er tal van Zwe den geweest zijn. die de strijd in Oslo hebben gezien, waar voor 'n paar weken terug de Noren de gastheren van de Nederlanders zijn geweest. Zij hebben de Oranjehem den aan die strijd getoetst en voor hen te licht bgvonden. In het Olym- pisch Stadion vonden zij echter te- genover zich een ander elftal. be- zield om het slot van het inferland- seizoen zo goed mogelijk te beslui- ten. En daar zijn ze in geslaagd. In Zweedse kringen was men dan ook zeer teleurgesteld over het re- sultaat. Ze erkendjn dat ze een geheel ander elftal*voor zich zagen dan dat ze in Oslo aanschouwden, terwijl het toch dezelfde spelers waren en dandie achterhoede: „niet langs te komen." Kalm en trapvast die beide backs en dan die spil. buitengewoon. We hadden veel eerder moeten schieten. Wat de individuele prestaties van de Zweden betreft, vonden we doel man Lindberg een zeer betrouwbare doelwachter. De beide backs en stopperspil Leander hielden er goed het oog in en lieten de Oranjehemden niet al te dicht bij Lindberg komen. Rosen was als kanthalf heel goed en ook het spel van Andersson was te roemen. De voorhoede was buitengewoon goed. maar zoals reeds gezegd niet schotvaardig. We dachten dat de Zweden met buitenspelers zaten te kampen. Nu Carlsson. zowel als Nilssen mochten er zijn. Midvoor Nordahl viel tegen. Mogelijk is hij te veel in het ion- netje gezet en juist daardoor nu tegengevallen. De pogingen van de Tsjecho-Slo- waakse regering om het aftreden van president Benesj te wijten aan zijn slechte gezondheid, een ver- klaring die wij Zaterdag j.l. voor- spelden, lijden schipbreuk op Be nesj' eigen woorden. Hij heeft ver- klaard zijn beslissing aan de mi nister-president op 4 Mei j.l. te hebben bekend gemaakt tijdens be- sprekingen „in verband met pro- blemen, die de politieke toestand v.eroorzaakte". Het advies van zijn doktoren werd hierbij als tweede reden ge- voegd en hangt er eigenlijk maar los bij. Er is een opmerkelijke passage in zijn afscheidswoorden, die vele Tsjechen ter harte zullen nemen, n.l. het verzoek „vrijheid aan anderen toe te staan en zelf van de vrijheid te genieten". Dui delijk wordt hierin ook zijn eigen hart blootgelegd. Als hij met het huidige regiem sympathiseerde, zou de tweeledige verklaring geen doel hebben. Maar kan iemand zich voorstellen dat de vrij- heidslievende president van V J een oorspron- kelijk democra- tisch land zulke woorden zou ge- bruiken, wanneer hij niet diep in zijn hart schreit over het land, dat hij eens de vrijheid teruggaf? Sinds de Praagse staatsgreep van Februari j.l. heeft Benesj zich te- ruggetrokken in een afzondering, waaruit hij slechts even te voor- schijn kwam bij het 600-jarig be- staan van de Praagse Universiteit, ter gelegenheid waarvan hij een even korte rede hield als thans zijn ontslagbrief is. Een radiotoespraak, die hij na de omwenteling zou hou- den, heeft nooit in de aether ge- klonken en zijn houding tegenover de stand van zaken is geheimzinnig stil gehauden. om dezelfde reden als men nu zijn ontslag tracht te verbloemen. Deze reden kunnen we kort en bondig omschrijven met de definitie. die eens de grote presi dent Masaryk gaf. n.l. dat demo- crartie een regeren betekent met on- derling overleg. Er is geen enkel teken, dat dr. Benesj ooit van deze philosophic is afgeweken of dat hij een mede- plichtige zou wosden van hen, die de democratic met voeten treden. Het blijft daardoor wel onverklaar- baar waarom hij zijn hoge achting, die hij bij zijn volk genoot, niet heeft aangewend stappen te onder- nemen om de val van de regering met geweld te vootkomen. Het is niet waarschijnlijk, dat hij zich heeft laten intimideren en we kun nen slechts veronderstellen, dat hij zijn eigen gedachte heeft bedwon- gen om een burgeroorlog te voor- komen. Dit kan de enige uitleg zijn van zijn houding, die niet verstan- dig was, omdat op deze manier het mensdom de strijd.voor de vrijheid nooit heeft gewonnen. Een definitief oordeel nesj houding uitspreken zou sla over Be- kort na zijn ontslag en op grond van zo weinig bewijsmateriaal onrecht- vaardig zijn, maar het heeft er wel de schijn van, dat zijn voogdij- schap over de vrijheid de kracht en de standvastigheid heeft gemist, die een dergelijke functie eist. Sic transit. Het m.s. ..Marken", varende voor de Kon. Rotterdamse Lloyd, is uit Batavia te Rotterdam aangekomen met o.a. bijna 3 milUoen kg suiker aan boord. Dit is de grootste partij suiker. die na de oorlog uit Indo nesia in de Rotterdamse haven is aangekomen. KRAAK toonde zich opnieuw Neder- lands beste doelverdediger De verkeerspolitie te Amsterdam had gisteren geen gemakkelijke dag. Duizenden auto's uit alle delen van Nederland dromden op naar het Olympisch Stadion. Maatregelen waren reeds genomen om alle ver keer vanuit richting Den Haag over de Amstelveenseweg te leiden. Het Stadionplein. waar om vijf uur reeds tal van auto's geparkeerd stonden, was reeds ver voor het aanvangsuur overvol en nog drom den de auto's aan, soms drie rijen dik. De zuidelijke wandelweg, het zandterrein naast het Stadion, alles werd benut om te parkeren. HSt ging echter alles zeer vlot en een ieder kon tijdig zijn plaatsje bin- nen de Stadionmuren innemen. Anders was het gesteld met het verkeer uit de stad en vooral uit Noord-Holland. Vele honderden auto's stonden te wachten voor de ponten, die in normale tijd, van- wege het uitgaan van fabrieken en kantoren. juist op deze uren al overbelast zijn en nu nog deze file van auto's te verwerken kregen, waar geen einde aan scheen te komen. Jammer voor de autorijders, want velen kwamen eerst tegen, zo niet tijdens de rust, temeer daar, na bij het Stadion gekomen te zijn, ook nog niet direct een parkeerlerrein was bereikt en men vaak vanaf de zuidelijke wandelweg. waar uitein delijk een plekje werd gevonden nog weer naar het Stadion gewan- deld moest worden. Het verkeer per tram was niet ve.el beter, daar ook deze, juist in de spitsuren, waarin kantoren. win- kels enz. hun golf mensen loslieten, nu nog duizenden, die met de trein kwamen, had op te nemen en alles in de ene richting. het Stadion. Practisch was het dan ook zo. dat alleen na veel wachten bij het station een plaatsje in de tram was te bemachtigen. De Amsterdammers konden dus wel gaan lopen. Na afloop ging het natuurlijk iet wat beter, doch het was toch al ruim tien uur eer de laatste auto de parkeerterreinen kon verlaten. Al met al blijkt wel, dat het in de*week lang niet zo gemakkelijk is voor het verkeer als 's Zondags. Dan heeft men de tijd en is men tijdig genoeg in Amsterdam. Nu was alles aan de late kant en boven dien tijdens de spitsuren van het grote-stadsleven. De behandeling van de Pen~ sioenwet is gisteren in de Twee de Kamer geschorst. Minister P- Witteman zal overleg plegen met zijn ambtgenoot minister P. Lieftinck, of het lijden kan, de gevraagde verhoging in bepaal de gevallen toe te staan. Dat zal een interessant gesprek wor den tussen deze twee hoge Pie- ten. Maar ik vrees, dat het er niet van zal komen, want twee Pieten weten wat een bril, in dit geval wat een amende- ment kost. Boze tongen bewe- ren, dat in de Tweede Kamer het feit, dat ook de ambtenaren, waar het hier over gaat, straks kiezers zijn, bij deze zaak een rol speelt. Zou de Kamer zulk een college van zwarte pieten zijn? Ik weet zeker, dat de twee ministeriele Pieten zich daarvan zullen losmaken. Want je mag wel een hele piet zijn, om je in deze dagen vrij te houden van de gevolgen der gunst en on- gunst van de kiezers, maar het gaat toch ook maar niet op, om altijd maar het liedje te zingen van: Kom, Piet, kom laten we de boel maar delen Kindcren, die overdag zo ge weldig beweeglijk kunnen zijn, hebben een krachtige voeding nodig. En ook nog bij talloze andere gelegenlieden zal Moe- der zoeken naar een verster- kend voedsel, wat haar kind goed doet en graag gegeten wordt. Maak dan eens een lekkere kop De Gruyter's cacaomalt. De kin- deren smullen er van en cacao- malt is buitengewoon verster- kend en voedzaam. Geef cacao- malt iedere dag voor het naar bed gaan. Dat kan, want cacao- malt is zonder bon. Van 11,Juni tot 17 Juni een extra tractatie er bij, want bij ieder busje De Gruyter's cacao- malt 100 gram pepermunt (op bon) gratis. tis (Advertentie) De stand na twee ronden van het Intern. Schaaktournooi te Karlsbad luidt; 1. Barcza (Hongarije) 2 pt.; 2 en 3 Podgorny en Rohacek (Tsj.Sl.) l''« pt.; 4, 5, 6 en 7 Prins (Nederland). Steiner (Australie), Stulik Tsj.Sl.), en Stolz (Zweden) 1 pt. en I afgebr. partij; 8 Vidmar (Zuid-Slavie) 1 pt.; 9, 10, 11, 12 en 13 Foltys, Opocensky en Sajter (Ts.Sl.), Pirc (Zuid-Sl.) en Yanofski (Canada) Vt pt. en 1 afgebroken partij. V' i r ifi'i'r i TERLOUW De rots in de branding. Het geweldige struikelblok voor de Zweedse aanval Oorspronkelij ke roman uit bet Russische spionnenleyen 55. Hij had er natuurlijk wel voor ge- zorgd. dat dit bericht en ook dat van zijn aanstaand huwelijk via het geheime grenskantoor, dat Georges Rimond in zijn acte van zelfbe- schuldiging vermeldde, in handen gespeeld werd van de buitenlandse persbureaux. 'n Gehuwde Volks- commissaris van Justitie kon on- mogelijk in de huid kruipen van Arthur d'Artillac, de geheime Fran- se gezant. Voor ontdekking in Pa- rijs was dus niet te vrezen. Hier wisselde men zo dikwijls van por- tefeuille, dat de hedendaagse mi nister van buitenlandse zaken d'Ar tillac eenvoudig niet van aange- zicht tot aangezicht kende. Onder die valse naam zou hij in Frankrijk wonderen kunnen doen. Hij zou daar die gedegenereerde beren be- strijden met hun eigen wapenen en hun betalen met hun eigen munt.. Jegor Jesisky maakte met elke seance meer vorderingen en eer de veertien dagen verstreken waren, had hij Alexandra's wil zodanig in z'n macht, dat hij haar, zelfs vanuit de ladministrateurskamer, zijn wil kon dicteren. Tegleff achtte daar- om het ogenblik gekomen haar uit haar kleine ziekenzaal te ontslaan en haar over te doen brengen naar een der vertrekken in de Wiborgse Bakkerij, het vertrek van Gleboff, de geheimschrijver, wiens woning aan de achterzijde der Bakkerij was gelegen aan 'n brede gracht. In een van de grote auto's der gevangenis in gezelschap van Jesisky en Tegleff werd zij overgebracht naar het lu- xueuse vertrek, waar Katinka Roem jonzow haar wachtte. Hier' zouden morgen om half tien ook de getui- gen bijeenkomen. Van hieruit zou ook het vertrek naar het grote Cen- traal Station plaats hebben, dat op Tegleff's bevel door een menigte de- tectiven werd bewaakt, evenals ten tijde van Czaar Nicolaas. De extra- trein was op een zijspoor, even bui ten de overkapping geleid, waar behalve het dienstdoende personeel niemand hetzij met of zonder schrif- telijke toestemming wetd toegelaten Roemjanzow en zijn dochter zouden het jonge ..pa^r" tot aan Riga uit- geleide doen. als hierin niet op het laatste nippertje verandering kwam. waarmee altijd moest reke- ning gehouden worden. In Riga lag de „Sebastopol" voor anker. Alexandra had zich rekenschap kunnen geven van de onweerstaan- bare invloed. die er van die ..pro fessor" Jesisky uitging. Zodra hij sprak, zodra hij haar aanzag, voelde zij zich machteloos zijn bevelen te weerstaan. maar als zij zich ver van hem voelde, herleefde in haar wal- ging voor wat er te gebeuren stond. voor wat men van haar ging eisen. Tegleff. haar 'oeul wederliefde schenken? Ze kon het niet, ze rilde bij de gedachte aan z:n naam. ter wijl het beeld van hem, die zij lief had niet uit haar gedachten wilde wijken. Ze was er zich nauwelijks van bewust, dat ze nu niet meer, in de gewone betekenis, gevangen zat. dat de wonde aan haar voet ge heel genezen was, en dat ze hier, in dit comfortabele vertrek, zo goed als onbewaakt bleef. Ze hoorjde Ka tinka heel dikwijls in haar omge- ving praten en hoorde de naam Wi borgse Bakkerij, herinnerde zich, dat ook haar vader die naam wel eens noemde. Wat had die militaire bakkerij met dit alles uitstaande? Haar bquidstoilet was schitterend, maar ze keek naar die lichtgrijze zijde. met parelen afgezet als naar een doodskleed. Michael zou haar brief in handen gekregen hebben, dat stond vast. Katinka had haar verzekerd, dat ze met eigen ogen gezien had, dat de chauffeur van haar vader hem aan de oude Pe- troff overhandigde. Wat zou Mi chael doen? Zou-ie toch nog pogen haar te redden? Zou-ie gearresteerd zijn en nu z'n lot in een van de cellen der gevangenis afwachten? Zou-ie misschien reeds de doodstraf ondergaan hebben? Hij. de moedige jongen, met zoveel idealen! Ze stond voor het venster, keek naar beneden naar het traag voort- klotsende water in de gracht tus sen de hoge verweerde gevels. Het vender had van buiten ijzeren tra- lies. Ware dit het geval niet ge weest, ze zou er zich, op dit mo ment uit geworpen hebben om te ontkomen aan de schande en de wanhoop. Maar daar opeens zag ze een paar dreigende ogen op zich gericht, Waar kwamen die van- daan? Het was onmogelijk, dat iemand buiten voor het venster kon staan. En toch zag zij ze scherp en duidelijk. Het waren de ogen van Jesisky, die haar, van op 'n afstand schenen te dreigen. En in haar klonk 'n stem: ..Achteruit!.Draai je om!" Ze gehoorzaamde, ze k6n niet anders dan gehoorzamen. De post-hypnose, waarin de Pool 'n grootmeester was, verrichtte ook nu haar werking. En Alexandra kon niet vermoeden dat deze vreselijke man, door haar te doen gehoorza men om eigen vrijheid en leven kampte. Nog £en nacht. nog enkele uren dan zou het vreselijke gebeurd zijn. Zou zij, in die enkele uren de moed, de kracht en de gelegenheid vinden om voor goed uit het leven te scheiden? ..Michael, o MichaSl, wat is er van je geworden? Katinka bleef die laatste nacht bij haar en trachtte haar. op ver- standelijke wjjze. te troosten: „Kom. juffrouw Alexandra, ik begrijp wel. dat dit huwelijk niet direct uw ideaal is, maar welk meisje trouwt tegenwoordig met de man harer keuze? Zoiets gebeurde zo nu en dan eens in de middeleeuwen. Te genwoordig worden er alleen ver- standshu-welijken gesloten. Ga nu rustig slapen." Maar Alexandra weigerde zich te bed te begeven. Ze zou de slaap toch niet kunnen vatten. Daarom zei ze: „In de grote bruine hand- koffef die men uit mijn kamer heeft laten halen zult 6e twee handsehriften vinden. Lees me die vannacht voor". Katinka geboav> zaamde. (Wordt vervoigd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3