Van Kleffens: f/Het Nederlandse niet toegeven Republikeinse Volk zal druk Pensioenverrassingen in de Kamer NEDERLANDERS IN DUITSLAND hielpen bij de overval op ons land Voor Alkmaar en omgeving De vragen van Goedhart over de vrijlating van Schreieder „Sport und Spier gaf de leden een militaire opleiding Indonesie in de Veiligheidsraad Gekibbel over beuzelarijen mogen aandacht voor grote lijnen niet af leiden Bij een koninklijk huwelijk Plotselinge toezeggingen van minister Witteman Laatste nieuws Wat zal de minister heden antwoorden? Feiten van vandaag Ex-honorair-consul voor het Hof w m Rauter treedt op als getuige Overheid en burger VRIJDAG 11 JUNI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11283 BUREAUX: Parade te Berlijn RECTOR VERMOLEN GEHEIM KAMERHEER RUST IN PALESTINA DEENS SCHIP LOOPT OP EEN MIJN Koningin bezoekt Brandweertenfoonstelling Geen audientie Amerikaans minister van Arbeid overleden H> Prinselijk Paar bij ere-promotie Smuts Minderheidsopvatting in de K.V.P. ChCTtTrr d'Ardennes, waar de Benelux-minister® hun vergadering hielden. WEERSVERWACHTING NOG GEEN VERGELIJK Over onze oorlogsschuld aan Australie Nieuwe gebouwen R.K. Universiteit Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur- Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam-ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 et Noordhollands Suiten God is 't nergens veilig Suiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Mb VAN KLEFFENS heeft gisteren, nadat de Republi keinse afgevaardigde Palar in de Veiligheidsraad klachten had ge- uit over het optreden der Neder- landers in de Indonesische kwes- tie, gezegd, dat deze verwijten de bedoeling hebben om druk op de Nederlandse regering uit te oefe- nen. Het Nederlandse volk, aldus Van Kleffens, is echter niet ge- negen aan een dergelijke druk toe te geven. Wij wensen aan de gunatige sfeer, waarin de onder- handelingen worden gevoerd. geen afbreuk te zien gedaan door redevoeringen, die er op schijnen te zijn berekend, vervreemding te seheppen in plaats van verzoening Van Kleffens deed een beroep op de Veiligheidsraad om zich door de wijze, waarop Palar van gedachten wisselt, in de onderhandelingen, die thans in Indonesie worden gevoerd, geen storend element te brengen. Van Kleffens betoogde, dat men de indruk krijgt, dat sommige van de Republikeinse leiders nog steeds dromen over de grondvesting van een ebnheidsstaat in Indonesie onder Republikeinse leiding. Met hun ver- stand hebben zij het denkbeeld van de federale staat aanvaard, doch deze leeft niet in hun harten. Het is hier weer de oude ge- Schiedenis: de republikeinse rege ring aanvaardt bepaalde voorstellen doch kan deze achteraf met nako- m enwegens oppositie in republi keinse kringen. Over Madoera merkte hij op, dat de handhaving van het Ned. bestuur aldaar het enige middel is, om de bevolking de gelegenheid te geven, haar wensen kenbaar te maken en de heer Van Kleffens voegde daar- aan toe: In dit geval hebben wij juist gehandeld en daar zijn wij trots op De Madoerese bevolking wenst het milde Nederlandse be stuur niet te verwisselen voor net strenge republikeinse. De heer Van Kleffens was van mening, dat oyer het geheel genomen, de rapporten van de CVGD er op wijzen, dat de deelnemers aan de federale confe- rentie te Bandoeng zijn bijeengeko- men volgeni een democratische pro cedure en uit vrije wil en zonder dwang van Ned. zijde, tot besluiten komen. Hij legde er de nadruk op, dat het in het leven roepen der negara's West Java en Madoera slechts een voorlopig karakter heeft Twee honing skinder en zijn Donderdag in Athene getrouwd. Het zijn ex-koning Michael van Roemeni'd en prinses Anna van Bourbon-Parma. Maar ex- koning MichaSl is grieks-katho- liek en prinses Anna katholiek. Wilde de prinses katholiek trou- wen, dan moest zij dispensatie van Rome hebben. Die kon zij krijgen, wanneer ex-koning MichaSl o.a. beloofde de kinde- ren katholiek op te voeden, maar dat wilde Micha&l niet, omdat er dan wel eens een ka- tholieke troonopvolger in Roe- menig kon komen, aldus de Ga- zet van Limburg. De prinses kreeg due geen dispensatie en is nu alleen vol- gens de grieks-orthodoxe ritus getrouwd. De kerkelijke wet geldt voor arm en rijk, voor groten en kleinen, voor kinde- ren uit't volk en voor konings- kinderen. Wie beweert er ook weer al- tijd, dat de Kerk aan de kant van de machtigen staat en twee wetten kent: 66n voor de prole tarians en e£n voor konings- kinderen? en dat daarbij in het houden van volksstemmingen volgens hef vierde additionele principe der Renville- overeenkomst is voorzien. Er be- hoeft generlei vrees te bestaan voor faits accomplis van de zijde der Ned. regering. Voorts wees hij er op, dat de toestand in Indonesie er verder dan ooit van verwijderd is, om enig werkelijk gevaar op te leveren voor de wereldvrede en dat dit voor de Veiligheidsaad een reden te meer moet zijn, om zich in dit debat be- perkingen op te leggen met betrek- king tot „incidentele vraagstukken van ondergeschikt belang". De heer Van Kleffens bracht ook nog onder de aandacht, dat het verkozen staats hoofd van Pasoendan een republi- kein is, en besloot zijn rede met de hoop uit te spreken, dat de Veiligheidsraad zal werken volgens volgens de grote lijnen en dat geen gekibbel over beuzelarijen de aan dacht van de raad daarvan zou ver- mogen af te leiden. Tenslotte heb ben wij 1 aldus de heer Van Klef fens „nog immer niet de hoop verloren, dat. in weerwil van meni- ge teleurstelling, met bijstand van de C.V.G.D. er alsnog een oplossing zal kunnen worden gevonden met Hoge Britse, Amerikaanse, Fran- se en Russische officieren woonden Donderdag op het plein voor het Olympisch Stadion tt Berlijn een pa rade van meer dan duizend Britse militairen bij ter gelegenheid van de verjaardag van koning George van Engeland. Naar schatting tien- duizend geallieerde en Duitse toe- schouwers sloegen de parade gade. als grondslag de overeenkomst van de Renville". De Veiligheidsraad stelde tenslotte de volgende vergadering over de Indonesische kwestie vast op a.s. Donderdagmorgen 17 Juni te 10.30 uur New Yorkse tijd, onafhankelijk van het inkomen van het nieuwe rapport van de C.V.G.D. De Zeereerw. heer J. Vermolen, rector van het instituut St. Marie te Huijbergen, is door Z.H. de Paus benoemd tot geheim Kamerheer. Meer dan 25 jaar heeft rector Ver molen de geestelijke leiding van dit bekende onderwijsinstituut. Hij is tevens bisschoppelijk inspecteur van het Lager Onderwijs in het bis- dom Breda en als zodanlg ook ad- viseur van het hoofdbestuur van de Katholieke Onderwijzersbond. Minister lieftinck moet met de Benelux beslist goede zaken hebben gedaan tijdens de conferen- tle op hot Chateau d'Ardennes. Dit ltjkt ons de meest acceptabele en in ieder geval de meest prettige eonclusie van de verrassing, waar- voor de Kamer zich gisteren gesteld zag btj de voortgezette behandeling der Pensioenwet. Minister Witte man, die op precies dezelfde plaats 24 uur geleden nog een houding a an nam van „hou maar op met het uiten van wensen, daar komt toch nlets van terecht", kwam ineens met drie naar onze mening vrij belang- rijke concessies, die het resultaat waren van een bliksemsnel overleg, dat hij met zijn ambigenoot van financien had gevoerd. Op de eerste plaats wordt voor ambtenaren, die v66r 1922 op eigen verzoek eervol ontslag hadden ge- vraagd, uitgesteld pensioen in het vooruitzicht gesteld. Voorts wordt de deelgerechtigdheid in het gezins- pensioen uitgebreid, dit laatste in die zin, dat vooral kinderrijke ge- zinnen, waarvan de vader, die amb- tenaar was, gestorven is, worden geholpen. Voor een weduwe met 4 kinderen zal het maximum pensioen voortaan f 4000 bedragen, terwijl het voor een weduwe zonder kin deren tot f 2200 stijgt. Volgens de oorspronkelijjse voorstellen van mi nister Witteman zou voor de eerst- genoemde weduwe de uiterste grens f 3600 geworden zijn. Ten derde wordt ook het maximum van het ..eigen" pensioen van een ambte- naar nog verhoogd. Ditmaal van f 4000 tot f 4800. Had minister Lief tinck, zoals wij het in onze ver- beelding zien, in de Ardennen min der Benelux-forellen gevangen. dan zou dit bedrag f 4500 geworden zijn. De Kamer was er min of meer beduusd van en aangezien het ada- gium. dat er niets veranderlijkers is dan de vrouw, ook voor vrouwe- lijke Kamerleden opgaat, kon men het beleven dat mevrouw Fortanier de Wit de minister nog een verwijt ging maken over de wijze waarop deze surprise tot stand was geko- men. De minister voelde zich er bepaald ongelukkig onder, deelde hij mede, nadat hem nogmaals dui- delijk was gemaakt hoe hoog het deze afgevaardigde zat dat hij ge- tracht had de volksvertegenwoor- diging te ringeloren. Maar het leed zal spoedig vergeten zijn. De SOVJET-DELEGATIE heeft Donderdag het aecretariaat van de V. N. een afschrlft over- handigd van een aan de Neder landse regering gezonden nota, waarin wordt geprotesteerd tegen „tot oorlog ophitsende" arikelen in de Nederlandse pers. Uit een Russische bron wordt vemomen, dat de Russen de kwestie moge- Hjk voor de aigemene vergadering van de V. N. zullen brengen. AMMAN, 11 Juni (Reuter) De eerste berichten over het staken van het vuren in Palestina, ontvangen op het hoofdkwartier van het Ara- bische legioen, melden dat alles rustig is aan het Palestijnse front. KOPENHAGEN, 11 Juni (Reuter) Het 1668 ton metende Deense passagiersschip „KJobenhavn" is ter hoogte van de oostkust van Jutland vanochtend op een mijn gelopen en gezonken. Vijftig ziekenauto's en een aantal dokters en verpleegsters zijn naar de kustplaats Hals gedirigeerd om de gemelde slachtoffers op te ne- men. Het schlp zonk 24 km van de kuit. Van de zijde der reders is meegedeeld, dat de ..Kjobenhavn" binnen tien minuten zonk. Ondanks de beperkte tijd was het mogelijk twee boten uit te zetten. Er waren 400 passagiers aan boord en gevreesd wordt, dat verscheidene hunner om het leven zijn gekomen. Tientallen vaartuigen hebben zich naar de plaats van het ongeluk be- geven. Ook vliegtuigen nemen deel aan de reddingspogingen. De „Kjobenhavn" voer van Ko- penhagen naar Aalborg. AFP meldt nader, dat 200 passa giers zijn gered. H. M. de Koningin heeft Donder dag in gezelschap vas: haar dame du palais mevr. L. F. de Beaufort, een bezoek gebracht aan de ten- toonstelling van de Apeldoorse brandweer. Uitvoerig liet Hare Ma- jesteit zich door de commandant in- lichten. Zij betuigde hem, na afloop van het bezoek, dat ruim een half uur duurde, haar grote ingenomen- heid. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 15 en Woensdag 16 Juni geen audientie verlenen. Donderdag is de Amerikaanse mi nister van Arbeid, Lewis B. Schwel- lenbach, na een ziekte van verschei dene weken overleden. Hij was mi nister van Arbeid sinds 1945. Schwellenbach was voorstander van de anti-lynchwetten. uitbreiding van de nationale verzekering en de wet op wederkerige handelsover- eenkomsten. heer Goedhart zal hedemnid- dag te kwart voor vler in de ver gadering der Tweede Kamer de volgende vragen stellen aan de Minister-President en de Minister van Justitie: 1. Is het juist, dat de ..Kriminal- direktor der Sicherheitspolizei" Schreieder, die in de bezettings- jaren een rol speelde in het sinds- dien berucht geworden England- Spiel, op bevel van de Procureur- Fiscaal bij het Bijzonder Gerechts- hof te 's-Gravenhage op 7 Juni jl. in vrijheid is gesteld, daar van door hem gepleegde oorlogsmisdrijven nlets gebleken zou zijn? 2. Moet op grond van de com- mentaar. die van de zijde der Justi tie in verband met deze aangelegen- heid aan het A.N.P. verstrekt werd, aangenomen worden, dat a: a. Schreieder de uit Engeland hier neergelaten parachutisten niet in vier categorieen heeft verdeeld, t.w.: 1. degenen, die zonder be- zwaar terstond doodgeschoten kon- den worden; 2. degenen, die nog enig belang voor het ..England- Spiel" hadden, maar niettemin ge- dood mochten worden: 3. degenen, die voor het „England-Spiel" van waarde waren, zodat zij voorlopig niet voor executie in aanmerking kwamen. en 4. degenen, die zo voortreffelijk met de Duitse contra- spionnage samenwerkten. dat hun leven gespaard moest worden? b. Schreieder op geen enkele wijze betrokken is geweest bij de dood van enige uit Engeland hier gekomen agenten, die na hun ont- snapping uit Haaren opnieuw gear- resteerd en daarna in hun eel ver- moord werden? c. Schreieder niet mede verant- woordelijk gesteld wordt voor de als „wapen-dropping" te Helvoirt opgezette hinderlaag, ten gevolge van welke provocatie verscheidene Nederlandse jonge mannen de dood ingejaagd zijn? d. Schreieder niet zelf voor de re volver gezorgd heeft, waarmede de N.S.B.-er Reydon door mannen van de verzetsbeweging uit de weg ge- ruimd werd? 3. Indien het inderdaad juridisch In een laboratorium te Bristol heeft men ter onderzoek van tabak en papier een automaat geconstru- eerd, die vier sigaretten tegelijk rookt. Een assistente van het labo ratorium geeft vuur aan deze on- verbetelijke kettingroker. Foto ANP/R onmogelijk mocht zijn om de vrij- gelaten „Kriminal-Direktor" op grond van oorlogsmisdrijven te ver- volgen, achten de ministers het dan op zijn plaats, dat Schreieders in- vrijheidstelling gepaard gaat met een toelichting van de zijde der justitie, waarin deze Duitser, die zo nauw betrokken is geweest bij een onafzienbare reeks van trage dies, die de vijand in de oorlogsja- ren over de beste zonen van ons volk heeft gebracht, een ,.zeer knap en correct politie-ambtenaar" wordt genoemd? 4. Weten de Ministers overigens, dat de vele bijzonderheden, die langzamerhand over het „England- Spiel" zijn uitgelekt, in brede kring grote beroering hebben verwekt, daar nu wel is vast komen te staan, dat door deze Duitse machinatie tientallen gedropte agenten en een zeer groot aantal Nederlandse ver- zetslieden in de eel en voor het executiepeloton zijn gekomen, ter wijl hierdoor eveneens grote hoe- veelheden wapens, die de Neder landse verzetsbeweging zo dringend nodig had, in handen van de vijand zijn gevallen, en kunnen zij mede- delen, wat thans gedaan wordt of reeds gedaan is om de achtergron- den van dit drama bloot te leggen? 5. Bestaat zekerheld, dat: a) de vrijlating van de „Kriminal- Direktor" Schreieder het onderzoek naar het ..England-Spiel" niet zal vertroebelen of belemmeren? b) Schreieder ter beschikking blijft van de instanties, die zich met het onderzoek naar het „England- Spiel" bezighouden, met name van de parlementaire enquete-commis- sie? Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen op 18 Juni a.s. de erepromo- tie van veldmaarschalk Smuts in de Pieterskerk te Leiden bijwonen. DE KATH. KERK IN HONGARIJE heeft het principe van onder handelingen met de regering goedgekeurd, op voorwaarde dat de regering het wetsontwerp be- treffende de nationalisatie van de kerkelijke scholen intrekt, aldus de kardinaal Mindszenty. HET PROCES tegen de verantwoor- delijken voor de gebeurtenissen id het Hongaarse dorp Poscpetri, dat grote belangstelling in Hongarije trekt is Donderdag te Boedapest begonnen. De pastoor van het dorp Asztales, heeft schuld bekend. Hij beriep zich echter op de be- velen van de kerkelijke overheid, wier orders hij slechts had opge- volgd door zich te verzetten tegen het nationalisatie-ontwerp van kerkelijke scholen. Hij gaf echter toe, dat hij wellicht „de bevelen" te buiten is gegaan. Via da K.R.O. zal heden, Vrijdag 11 Juni, om 20.35 uur een gesprek om de ronde tafel worden uitge- zonden. waaraan deelnemen de voorzitter der K.V.P., de heer W. J. Andriessen en Mr. Vogelaar, mede- werker aan het rapport van jonge Katholieke intellectuelen. Het gesprek zal gaan over poli- tieke organisatie. ONDANKS sommige bekend geworden details hangt nog steeds een sluier over de eerste iase van de Duitse inval in ons land op 10 Mel 1940. De Utrechtse Kamer van het Bijzonder Gerechts- hof te Amsterdam heeft gisteren getracht een deel van deze sluier op te lichten door de behandeling van de zaken tegen enige in Duitsland wonende nationaal-socialistische Nederlan- ders, die daar een organisatie hadden opgericht met een aide- ling „Sport und Spiel". Leider van deze Duitse organisatie was de 64-jarige Jan Herdtman. voor de oorlog honorair-consul van Nederland te Dusseldorf. steun zouden kunnen verlenen. Deze ..Nederlanders", die geen uniform droegen. doch wel bewapend waren, hebben inderdaad op 10 Mei 1940 diensten aan de Duitsers bewezen. Zij waren tevoren in kampen opge- leid en hen was een eed van ge- heimhoudlng afgenomen. Ala eerste getuige In dese zaak was Rauter binnengeleid, die na een correcte bulging voor bet Hof tot voor de groene tafel naderde. Htl verklaarde tweemaal contact met verdachte te hebben gehad. Dit was tijdens de bezetting van Nederland, toen verdachte burge- meester van Apeldoom wilde wor den, zich daarbij beroepende op zijn verdlensten voor de Duitse zaak tfldens de tnval. Het verzoek was echter afgewe- zen, vooral op grond van het felt, dat verdachte zich als geboren Duit ser had laten naturaliseren. Bij een hwmleuwde poging van verdachte om het burgemeestersambt te ver- Herdtman was ten laste gelegd, dat hij als Nederlander te Berlijn, Dusseldorf en elders in Duitsland als leider van de Bond besprekingen had gevoerd met de „Abwehrstelle Munster", met het doel Duitsland hulp te verlenen bij de voorberei- dingen van de oorlog tegen Neder land. H. zou zich bereid verklaard heb ben leden van de afdeling -Sport und Spiel" van genoemde bond on der de meest strikte geheimhouding een militaire opleiding te doen vol- gen onder leiding van het Oberkonv- mando der Wehrmacht, opdat de leden van deze sportschool bij een eventueel binnenrukken der Duitse lagers op Ned er lands grondgebaed overen, had Rauter persoonlijk zijn eventuele verdiensten ten aanzien van de Duitse zaak nagegaan en was tot de eonclusie gekomen, dat deze niet zo erg groot waren. Een vijftal getuigen, alien leden en bestuursleden van de Bond van Nat.-Soc. Nederlanders in Duitsland, legden verklaringen af. De afdeling „Sport und Spiel" was in begin 1940 opgericht. De leden waren na nauw- keurige selectie in kampen in het westen van Duitsland ondergebracht en werden daar militair opgeleid. Zij hadden alien een verklaring ondertekend, over de kwestie van hun „inzet" hun mond te houden. Zij beweerden in 1942 tot driemaal toe bij Mussert te zijn geweest om zich te beklagen over het gedrag van deze Nederlanders, „die door hun rol van landverraders hun bond en de NSB hadden gecompromit- teerd". Mussert zou eveneens ver- ontwaardigd zijn geweest. Door het Hof daarnaar gevraagd, verklaarden de getuigen het niet waarschijnlijk te achten, dat Mus sert v66r 1940 met deze opleiding en haar doel bekend is geweest. Hij zou hebben bewerkt, dat in Maart 1942 verdachte H. als leider van de bond is afgezet. In November 1942 hieven de Duitsers de bond op en de leden werden automatisch over- geheveld naar de NSB. Aangezien de getuigen, naar het oordeel van het Hof, niet voldoende licht konden werpen op het aandeel van verdachte in deze affaire, hield de president de zaak aan tot een nader te bepalen datum voor het horen van nieuwe getuigen. Des morgens had voor het Hof terecht gestaan de 31-jarige ge- wezen kantoorbedlende W. A. Sy- mong te Krefeld, geboren nit een Nederlandse vader en een Duitse moeder. Deze Symons was lid ge weest van de afdeling „Sport und Spiel" te Dusseldorf. S. was voorgespiegeld, dat hij een opleiding zou volgen in Duitse kam pen, teneinde politiemannen op te leiden voor Nederland „wanneer er iets zou gebeuren". Dit laatste kon zijn een oorlog tussen Nederland en Duitsland, maar ook een omverwer- ping van de Nederlandse regering door middel van een staatsgreep, die Mussert, onder sterke Duitse pressie, aan het hoofd van Neder land zou brengen. Het kamp in Dusseldorf was be- volkt door 60 zorgvuldig geselec- teerde jongemannen. 9 Mei 1940 was verdachte medegedeeld, dat de Duit sers met de Nederlandse regering in onderhandeling waren over vrije doortocht naar het westen. De leden van ..Sport und Spiel" zouden in de vroege ochtend van de lOe Mei In burgerkleding de Duitse troepen voorafgaan. Wie zich alsnog wilde terugtrekken, kon dit doen. S. heeft dit niet gedaan en verklaarde ter zitting, dat hij slechts als tolk was opgetreden. Hij beweerde ook geen lid van de Duitse weermacht te zijn geweest. De advocaat-fiscaal. mr. Drabbe, rekende het S. buitengewoon zwaar aan, dat hij geen enkel woord van verzet had doen horen en dat hij op verraderlijke wijze tegen zijn land is opgetreden. Hij voelde meer Duits dan Nederlands. Hoewel mr. Drabbe hier de hoogste straf op zijn plaats achtte, wilde hij volstaan met 20 jaar gevangenisstraf te eisen. Uitspraak over 14 dagen. Medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. HETZELFDE WEERTYPE Droog weer behoudens een kans op enkele verspreide on. weersbulen, voomamelijk In het Zuiden en Oosten van het land. Overdag zonnig en be- halve langs de Waddenzee warm weer. Zwakke tot ma- tlge wind uit Oostelijke rich- tlngen, doch in de namiddag op enkele plaatsen invallen van een koelere zeewind. IN EEN PLEIDOOI voor een rede- lijke regeling van de belasting- lawine treffen wjj een uitdrukking aan, die reden tot nadenken geeft. De ,.Nat. Rott. Crt." wijst er b.v. op, dat er, door allerlei onaange- name maatregelen, een tegenstelling ontstaat tussen overheid en burger. Daar zit wat in. In tijden van schaarste en maatschappelijke moei- lijkheden, als wij thans beleven, is het nu eenmaal dat zal iedereen wel toegeven onmisbaar, dat de overheid zich met allerlei dingen bemoeit en een dergelijke verdeling van lasten een rechtvaardige ver deling van de armoede, noemde men dat wel eens brengt nood- zakelijkerwljs mee, dat degenen, die meer bezitten dan anderen. zwaarder worden getroffen. Dat is onaangenaam en dat vindt ieder een onaangenaam. Gelet op de eigenliefde, die een zekere deugd van iedere mens kan zijn, maar gemakkelijk tot een ondeugd wordt, leidt dat ertoe, dat menigeen zich al gauw verongelijkt gevoelt en de afstand" van het gevoel van veron gelijkt te zijn tot de verbittering, is in na-oorlogse tijden niet zo groot meer. Toch Is het betreurenswaardig, voor de noodzakelijke eensgezind- heid in den lande, dat er gesproken moet worden van een tegenstelling tussen overheid en burger. Het is geen platte verkiezingspropaganda, als wij zeggen, dat die tegenstelling ertoe leidt, dat groepen burgers, als straks hun oordeel bij de stembus over de daden van regering en volksvertegenwoordiging wordt ge vraagd, hun toevlucht nemen tot allerlei uiteraard kleine belangen- partijen, die speculeren op 't platte eigenbelang. Zekere successen van dergelijke partijen maken de samen- werking tussen regering en volks vertegenwoordiging niet gemakke- lijker. en dat heeft indirect ook weer tot gevolg. dat de tegenstelling tussen de overheid en de burger (en zijn vertegenwoordigers) niet verbetert. Eigenlijk is alles terug te bren gen tot een kwestie van psychologie, waarvan wij vroeger al eens heb ben beweerd, dat opeenvolgende regeringen in ons land daarin niet de meeste kracht toonden. Toch is het bezit van deze deugd en het gebruik ervan van groot belang. Dat nu op het gebied van de toe- passing van belastingmaatregelen b.v. met meer psychologisch inzicht te werk zou kunnen worden gegaan. kan naar ons inzien nauwelljks worden betwist. Inderdaad wordt de belastingbe- taler met aanslagbiljetten bestookt, die zich almaar ophopen. In vele kringen kan van een paniekstem- ming worden gesproken. Ook het „Haarlems Dagblad" was terecht van oordeel, dat aigemene maat regelen zullen moeten worden ge nomen, welke verandering brengen „in de huidige methode van fiscale aanval" en de „Nat. Rott. Crt." voegt daaraan toe. dat n'oodzakelijk is „het treffen van een uitgewerkfe regeling, volgens welke aan dege nen, die gelijktljdig verschlllende belastingen wegens onlangs uitge- reikte biljetten moeten voldoen, ruimere termijnen worden toege- kend. Niet alleen zou zulks een aanzienlijke ontlasting brengen aan de velen. die nu in de verdrukking dreigen te komen, bovendien zou een dergelijke psychologisch hoog te waarderen maatregel een admi- nistratieve behandeling van de on- getwijfeld talrijke individuele ge vallen, waarin uitstel aan de be- lastingdienst zal worden gevraagd, voorkomen". Dit is een gedachte, waarmee wij instemmen en men kan er zich niet van afmaken met de dooddoener, dat de mensen, die het best betalen kunnen, niet zo gauw moeten mop- peren. De belastingdruk raakt een gevoelige snaar, en dat treft al zwaarder, naarmate die druk ster- ker wordt. En dat die druk zeer zwaar is, zodat men zich wel eens afvraagt hoe lang dit nog houdbaar Is, kan moeilijk worden ontkend! MELBOURNE. 10 Juni (Aneta). Voor de tweede maal in negen dagen schrijft de politieke corres pondent van de ..Melbourne He rald" te Canberra, zijn de bespre kingen tussen Australie en Neder- lands-Indie over de oorlogsschulden afgebroken. Volgens de ..Herald" willen de Nederlanders het bedrag lager stellen dan voor Australie aanvaardbaar is. Dr. H. A. L. ten Holder, leider van de uit drie perso- nen bestaande Nederlandse delega te, verklaarde tegenover Aneta: ..Wij zijn ons niet bewust. dat de onderhandelingen zijn afgebroken." Politieke waarnemers. die op de hoogte zijn van de methoden, die in Canberra gevolgd worden, zijn evenwel van mening. dat de artike- len in de ..Herald" zeer wel een manier van officiele zijde kunnen zijn om de Nederlands-indische de legate er van op de hoogte te stel len. dat de kloof tussen de Austra- llsche wensen en het Nederlands- indische aanbod op het ogenblik niet overbrugd kan worden. De nieuwe gebouwen van de R.K. Universiteit aan de Berg en Dal- schenweg te Nijmegen waarin het psychologisch instituut onder prof, dr. F. J. Th. Rutten en het neuro- physiologiseh instituut onder prof, dr. J. J. G. Priok ondergebracht worden, zullen Zaterdag 19 Juni a.s. worden ingezegend door mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, bisschop coadjutor van Roermond.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1