Hij ,/Jverdonderde" de gevangen genomen agenten door zijn kennis van de Britse geheime dienst Een minister die de wind van voren kreeg Samenwerking tussen Duitse politie en Weermacht was voortreffelijk Plantenziektenbestrijding van uitde lucht RADIO DE SPEURHOND Schreieder en het England-spiel ENGELAND LEIDT MET 2-0 TEGEN NEDERLAND Kalender-blaadje Zei U iets? Tweede Kamer staat op haar rechten NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdog 11 Juni 1948 Negen jaor voor jonge bruut r«^pipg ■v'.,- %r: OM DE DAVIS-CUP Koningin en Ragentes betuigen deelneming Stoomketel naar Paramaribo Delegatie Wereldbank bij Minister Lieftinck De schilder Willy Fleur Zondag 60 jaar A.N.V.V.-CONCRES TE APELDOORN Uitbreiding Vicariaat van Semarang Scheepsberichten „Majoor Braddock" krijgt vier jaar Zes jaar voor ex-Utrechtse hoofdcommissaris Engelsen in ons land vieren Koning's verjaardag Gemeentewerkman uit Haarlem verdwenen OUD-S.S.-ERS WERDEN ROOFMOORDENAARS Den Bosch krijgt nieuw station Minister van Maarseveen onderscheiden Notarieel examen 1948 Verdubbelde straf geeist tegen Mr. v. d. Deure PROGRAMMA FEUILLETON SCHREIEDER bleei tot aan zijn vertrek naar Nederlond steeds in Zuid-Duitsland werkzaam bij de contra-spionnage. In Inns bruck was hij chef van de plaatselijke afdeling. Hij bekleedde toon de rang van Kriminalrat 15 Augustus 1940 kreeg Schreieder opdracht naar Nederland te vertrekken om in onB land de contra- spionnage op te bouwen. Hi! is hier als zodanig werkzaam ge- weest tot 16 Mei 1945, toen hij door de Canadezen in Schevenin- gen gearresteerd werd, Sedert October 1944 was hij Krimlnal- direktor. Als onderscheidingen ontving hij het Kriegsverdienst- kreuz lste klasse met de zwaarden en het ijzeren kruis tweede klasse, beide tijdens zijn verblljf in Nederland. In Nederland was de politiechef dr Harster Schreieder's directe chel. In xegenstelling met diens opvol- gers, generaal Neumann en Schoen- garth, die hij zonder meer schooiers noemt, toont Schreieder zeer veel achting voor dr Harster. Hij noemt hem de beste Duitse politie-ambte- naar en is van oordeel, dat het ver trek van dr Harster, die 29 Aug. 1943 tot bevelhebber der politie in Italie werd benoemd, een ramp voor Nederland geweest is. Rauter zou tegen Schreieder gezegd hebben, dat indien Harster met vertrokken was. het aantal executies in Ne derland minstens 40 minder ge weest zou zijn. Dr Harster had een remmende invloed op Rauter, ter- wijl zijn opvolgers Neumann en Schoengarth Rauter tot de scherpste repressailles aanspoorden. Nog tij dens het verblijf van dr Harster in Nederland begon het beruchte Eng land-Spiel en wel op 12 Maart 1942. Het duurde tot 1 April 1944. Het England-Spiel werd mogelijk ge- maakt door de arrestatie van Lou- wers en Taconis. Oberst Giskes, die in Nederland aan het hoofd stond van de door de weermacht opge- richte contra-spionnage zijn chef was Canaris kreeg Louwers in handen. terwijl Taconis in de macht van Schreieder kwam, de man die de contra-spionnage van de Duitse politie leidde. Schreieder zegt, dat ofschoon er onder de politie een tendenz was om naast de weer macht een eigen „spiel" te gaan spelen, hij dr Harster er van kon overtuigen, dat een cofirdinatie van politie en weermacht op dit terrein grotere voordelen voor Duitsland zou afwerpen. Deze samenwerking schijnt zeer goed geweest te zijn. Schreieder beweert tenminste, dat zij door de leidende funetionarissen steeds weer aan anderen ten voor- beeld gesteld werd. Het zwaartepurct van het Eng land-spiel lag bU Schreieder. HiJ zorgde voor de ontvangst van ge- parachuteerde agenten, leidde de verhoren en was verantwoordelijk voor de opsluiting van de agenten. Het nitzoeken van de plaatsen waar de „dropplngs" zouden ge- schieden, was het werk van Gie- kes. De boodschappen, die naar Enge- land werden geseind, werden door Giskes en Schreieder samen opge- steld. De goede samenwerking liet toe. dat nu eens Giskes meer de in- houd van de boodschap bei'nvloed- de om milltaire redenen, terwijl een andermaal Schreieder de vrije hand werd gelaten. Een doorslag van de naar Engeland geseinde boodschap moest Giskes afleveren bij het OKW Schreieder moest een doorslag op- sturen aan het Reichssicherheits- hauptamt in Berlijn en aan Rauter. Deze doorslagen mpesten volledig gedocumenteerd zijn, zodat men in Berlijn de betekenis van de code kende en kon opmaken, welk deel van het werk van Schreieder en welk deel van de boodschap van Giskes was. Bovendien moest nog worden aangegeven, welke ver- wachtingen men koesterde van het Het Bijz. Gerechtshof te Assen veroordeelde de landbouwersknecht Geert Gerrits uit Weyerswold (Coe- vorden), die 17 jaar was, toen hij zich bij de landwacht aansloot, tot negen jaar gevangenisstraf. On- danks zijn Jeugdige leeftijd heeft G. in de omstreken van Coevorden, in de Z.O.-hoek van Drenthe een bijzonder slechte reputatie verwor- ven bij zijn optreden tijdens huis- zoekingen. arrestaties en patrouille- tochten. Deze jonge blaag ontzag zich niet zijn arrestanten te mis- handelen. De advocaat-fiscaal had een ge vangenisstraf van 11 jaar geeist. doorseinen van een dprgelijk be- richt. Wanneer na nauw contact tussen Giskes en Schreieder de heren hadden in Driebergen hun hoofdkwartieren naast elkaar de boodschap was opgesteld, dan werd deze doorgezonden naar de chef van de seinpost. die op zijn beurt de boodschap las en dan doorgaf aan Engeland. Schreieder wijst er op, dat hij of Giskes nooit in dienst konden staan van de Secret Servi ce, zoals door'van der Waals be- weerd wordt, omdat, zoals hij zegt de hierboven geschilderde controle op het seinen van berichten be- drog en dubbel spel onmogelijk maakten. Wanneer er weer Engelse agen ten verwacht werden Schreie der zegt preciea geweten te heb ben hoeveel er steeds zouden da- len, trok Schreieder met het ..ontvangstcomite" naar de plaats, waar zij neer zouden komen, ter wijl een bepaald aantal Duitse po ll tie-am btenaren afhankelijk van het aantal verwacht* agenten op het Binnenhof in Den Haag voor- bereidingen troffen voor het z.g. algemene verhoor. Het z.g. algemene verhoor bestond uit de beantwoording van een vra- genlijst van 100 vragen, die door Schreieder zelf was opgesteld. Sch. mengde zich eerst dan in het ver hoor, wanneer hij bemerkte, dat de gevangen genomen agenten de waar heid niet vertelden. wat meestal het geval was. Schreieder beweert, dat zijn inmenging in de verhoren altijd succes had. Dit is begrijpe- lijk, zo zegt hij, omdat de gevangen genomen agenten eenvoiidig „over- donderd" werden door zijn kennis van de Engelse geheime dienst. Schreieder beweert zelfs geweten te hebben, welke officier hen de opdrachten gegeven had. Sommige agenten waren ^evoelig voor het ar gument, dat zij door hun sabotage- acties ook het Nederlandse volk be- nadeelden, terwijl hij anderen weer aan het praten kreeg door hen te beloven, dat de volgende groep agenten, die zoals hij hen voor- rekende, ook zeker weer in zijn handen zou vallen, niet voor een Duits gerechtshof gebracht zou worden. Het code-verhoor gebeurde in het kamp Haaren. Aan het hoofd van dat kamp stond een zekere Ernst May. een oude bekende van Schr. uit Mtinchen. De behandeling was daar op uitdrukkelijk bevel van S. zeer goed. Tijdens het bezoek van Himmler aan Nederland in 1942 wist Schreieder gedaan te krijgen. dat de gedropte agenten niet naar Duitsland afgevoerd doch in Haaren geinterneerd konden worden. Hij zegt Himmler er van overtuigd te hebben, dat het een onvergefelijke domheid zou zijn de beste en dap- perste zonen van het Nederlandse volk te doden. Later zouden zij na de Duitse overwinning in 1942 verwachtte Schreieder die nog de aangewezen mensen zijn om leiden de functies bij industrie en handel te vervullen. W%S2u sr.. &F" y- >.r: 4vr. Het vliegtuig sproeit D.D.T. over de velden. In de Haarlemmermeerpolder is Donderdagmorgen in alle vroeg- te een proefneming gedaan met het bestrijden van schadelijk ge- dierte met behulp van een heli coptere. Om kwart over vis^r startte offi- cier-vlieger 2e klasse E. C. Sengers met de PH-HAA Sikorsky S 51 van de stichting voor hefschroefvlieg- tuigen van Ypenburg en een half uur^later daalde hij op een klein veldje in het noordelijk gedeette van de Haarlemmermeerpolder. aV waar aanwezig waren dr. W. J. Maan, ingenieur bij het departement van landbouw, zijn assistent en een groot aantal belangstellenden uit landbouwkringen. De sproeiers, die onder aan de helicoptere is gemonteerd, is in sa menwerking met het Ministerie van Landbouw door de B.P.M. gecop- strueerd. De erwten worden be- sproeid met DDT. Deze besproeii'ng heeft bovendien een nuttig effect op de wormstekigheid. Door een me- thode toe te passen van fijne verne* veling van een geconeentreerde D.D.T.-oplossing, behoeft geen grote Voor de derde ronde van de Davis Cup werd gisteren te Edgbaston bij Birmingham een aanvang gemaakt met de ontmoeting Engeland-Neder- land. Het eerste enkelspel ging voor ons land verloren door een neder- laag van van Swol tegen de Engelse no. 1. Mottram. De Engelsman won met 8—3. 6—4, 9—11, 6—3. Van Meegeren heeft zich tot het uitersta ingespannen om beide par- tijen op gelijke voet te brengen en al slaagde hij hier niet in, toch dwong hij Paish vijf sets te spelen (63, 62, 36, 79, 61). Zware regens hadden de baan doorweekt, zodat het er naar uit- zag. dat de wedstrljd niet zou kun- nen beginnen. Na drie inspecties werd evenwel besloten toch te spe len. De spelers hadden veel last van het gladde baanoppervlak, waar- door ze herhaaldelijk uitgleden. Dik- wijl* schoten de ballen zo laag weg. dat~.e niet te spelen waren. Mottram kwam spoedig in de aan- val in zijn partij tegen van Swol en bracHt de eerste twee sets op zijn naam. Toen raakte van Swol wat meer gewend aan het natte gras en liet zijn beste spel zien in de derde set. waarin hij uitliep tot 42. Maar Mottram won drie games achter elkaar. De Nederlander kwam hij de stand 87 op set point, om de game te verliezen na een foot fault. Tank zij vervaarlijke services wist hij deze set met 119 op zijn naam te brengen. Hiermee had hij eehter veel van zijn kruit verschoten en Mottram, die constant goed bleef spelen, won de vierde set en daar- mee de partij, zonder dat van Swol het hem erg lastig kon maken. Van Meegeren verloor van Paish de eerste twee sets (63, 62). Dank zij een paar double-faults van Paish kwam hij met 31 voor in de derde, welke set hij met 63 wist doo^r te drukken. In de vierde set liep 'de Engelsman uit tot 53 en had slechts twee slagen nodig om te winnen. Op dat moment wierp de Nederlander al zijn reserves aan durf en energie in de strijd en met een stroom van harde, prachtig ge- plaatste ballen passeerde hij Paish keer op keer, zodat het 97 werd In zijn voordeel en de stand na vier sets gelijk was. Van Meegeren kon deze inspan- ning echter niet volhouden. hij had het uiterste van zijn krachten ge- vergd en Paish won de vijfde en beslissende set zonder moeite met 6—1. H.M. de Koningin en de Prinses- Regentes hebben afzonderlijk tele- grafische deelneming betuigd aan de nagelaten betrekkingen van de vijf slachtoffers van de ontploffings- ramp. welke zich Dinsdag voltrok bij het demonteren van een vlieg- tuigbom aan de Koningsweg te Arnhem. hoeveelheid water te worden mee- genomen. In 6 uur tijd werden 110 H.A., verspreid liggende over 27 be- drijven, volgens schema, besproeid. De helicoptere vloog met een snel- heid van 45 KM per uur 1 a 2 meter boven de grond. Als de schadelijke tijd van tanken, heen- en terugvlie- gen, niet wordt meegerekend, kan in 40 sec. £en H.A. worden besproeid. De neerwaartse luchtstromingen, die bij de grond wervelingen doen ontstaan. zijn een waarborg, dat ook de onderkant der bladen met het verdelgingsmiddel in aanraking ko men. Men was over de bereikte re- sultaten tevreden. Dr. Maan merkte daarbij op, dat de proefnemingen niettemin nog in een beginstadiUm verkeren. Met het s.s. „Cottica" van de K.N. S.M. zal Donderdag wederom een grote ketel worden vervoerd. Het is een stoomketel met een gewicht van ruim 33.000 kilogram, een lengte van 13 M. en een doorsnede van 3 M. Deze stoomketel wordt door de K.N.S.M. naar Paramaribo gebracht in opdracht van Bruynzeel's fabrie- ken te Zaandam. Hij wordt daar ge- installeerd in de nieuwe triplex- fabriek van Bruynzeel. Suriname, en gebruikt voor het drogen van hout in fineerdrogers en houtdroog- kamers. Deze ketel werd in 10 da- gen tijd gemaakt. WJEES IN JE troosteloosheid niet kleingelovig en laat je hoofd niet zakken, maar blijf kalm en benut deze tijd om ver- diensten te verzamelen. Denk niet, dat het goede God alleen dan aangenaam en voor de ont- rvikkeling van je leven en ziel slechts dan nuttig is, wanneer je vervuld bent van vrome stemmingen. De ziel wordt in de donkere uren van beproe- ving getraind, sterker, en met zijn inspanningen kan men 'Gods liefde in deze wren het meest voor zich winnen. Ook gij wordt er door ontroerd, wan neer een ander, zelfs in eigen moeilijkheden, offers voor U weet te brengen. God laat Zich in edelmoedigheid niet over- treffen. Het is dus maar zaak, dat wij zelf niet laf de offers ontvluchten. MARCUS De delegatie der Wereldbank, die momenteel 'n bezoek brengt aan ons land heeft Woensdag een onderhoud gehad met de Minister van Finan- cien, prof. mr. P. Lieftinck en en- kele hoge ambtenaren van het Mi nisterie van Financien, waarbij van gedachten gewisseld werd over fi- nanciele vraagstukken. De Haagse schilder Willy Fleur zal Zondag 13 Juni zijn 60ste ver- jaardag vieren. Willy Fleur werd te Markelo in Overijsel geboren en studeerde aan de Academie voor Beeldende Kun- sten in Den Haag onder leiding van prof. Jansen van Horssen en Grond- hout. In Rotterdam studeerde hij onder leiding van prof. H. Luns, Heiberg en anderen. Fleur schildert stillevens (bloe- men), tuinen, kassen, vogels, aqua ria en soms landschappen. Hij schil dert in de stijl van de Haagse school met een grote liefde voor natuur- schoon. Ook vervaardigt hij hout- sneden. De jubilaris zal Zondagmiddag te zijnen huize, Galileistraat 130, recipieren. Apeldoorn heeft Donderdag de deeinemers aan het A.N.V.V.-con- gres 1948 ontvangen In zijn openingsrede Donderdag morgen in de Tivoli-schouwburg uitgesproken, wees de voorzitter, oud-minister mr. dr. L. N. Deckers, erop, hoe het toerisme in al zijn schakeringen heeft geprofiteerd van de ongekend prachtige en langdu- rige zomer van het vorige jaar. De Horeca-bedrijven konden weer met ere voor de dag komen en onze verkeersinstellingen. spoorwegen, K. L.M. en grote scheepvaartmaat- schappijen toonden een gezonde bloei, aldus spr. Vele buitenlandse gasten bezoch- ten ons land. Wat de financiele po- sitie betreft. meende spr., dat de door de overheid gegeven subsidie, nog ongunstig afsteekt tegenover de sommen, welke in het buitenland aaarvoor worden uitgetrokken. Voorts dient aan de klacht van vele vreemdelingen i.z. ons fooien- stelsel de nodige aandacht te wor den besteed. Blijkens het jaarverslag toonde de exploitatierekening een batig saldo van f 168.668. De periodiek aftredende voorzit ter werd met algemene stemmen herkozen. In de namiddag had het gemeentebestuur van Apeldoorn de deeinemers een officiele ontvangst bereid. DJOGJA, 10 Junt (Aneta). Mgr. Soegiopranoto heeft aan Antara medegedeeld. dat het gebied van't Vicariaat Semarang met instemming van de Apostolisch Delegaat uitge- breid zal worden met de regent- schappen Wonosobo, Poerworedjo en Keboemen. „Aldabi", 8 Juni van Buenos Aires naar Montevideo. „Bali", JavaNew-York, 8 Juni van Port Said. ..Celebes". JavaAmsterdam via Londen, 8 Juni van Port Said. ..Garoet", RotterdamBatavia, pass. 8 Juni 4 uur Finisterre. ..Indrapoera", RotterdamBatavia 8 Juni van Belawsan. „Johan de Witt", Java-Amsterdam, pass. 8 Juni Perim. „Nigerstroom", 8 Juni van Luan da naar Matadi. ..Papendrecht", LondenAbadan, pass. 8 Juni Lizard. „Radja", 8 Juni vaiy Kaapstad naar Port Elisabeth. „Rempang", 8 Juni van Makassar te Semarang. ..Sibajak", 8 Juni van Batavia naar Soerabaya. ..Valerius", 9 Juni van Bangkok te Batavia. ..Willem Ruys", RotterdamBa tavia, pass. 8 Juni 21 uur Perim. ..Zuiderkruis", 8 Juni van Rotter dam te Batavia. Eindelijk is er dan ook een stem van de C.P.N. In een bral- lend manifest belooft zij aan het Nederlandse volk eert paradijs op aarde. 377 duizend gezinnen of aanstaande gezinnen zijn nog zonder eigen woning. Dat zal allemaal anders worden, als de C-P.N. regeert, en het is alleen maar jammer, dat het manifest bekent, dat het nog wel bijna tien jaar zal duren, voor dat zij in ons land de regeringsmacht uitoefent! Dat is dan de theorie. Maar nu de praktijk. Daar komt het K.N.P. d,d. 8 dezer mejt een bericht uit Warschau, dat thans in Polen daar gaat het niet meer om snorkende manifesten, maar om de feiten! het meest kolossale gebouw in aanbouw is te Warschau, dat moet dienen als hoofdzetel van de Commu- nistische Partij. Het bevat ge- weldig.e vjergaderzalen met 1200 kamers, die als bureaux worden ingericht. Dit geweldige partij- gebouw, dat opgetrokken wordt in een tijd van nijpend tekort aan materialeri, is bovendien oorzaak, dat zeven a achtdui- zend mensen in Warschau dak- loos worden vanwege de afbraak van een groot aantal woningen, hoewel vele daarvan beschadigd zijn. De C.P.N, zal alles prachtig voor elkaar maken op pa pier. Maar als het om de prak tijk gaat kijk naar Warschau! De Haagse Rechtbank heeft de Haagse knockploeg-leider W. Kic- ken, „Majoor Braddock". wien ten laste was gelegd dat hij als Officier van het Oranje Nassau-regiment zeven personen liquideerde zonder reden. veroordeeld tot 4 jaren ge vangenisstraf met aftrek van pre- ventief met daarna voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de re- gering. De Rechtbank hield reke- ning met het psychiatrisch rapport en de bi.izondere tijdsomstandighe- den, welke destijds golden. De gewezen wnd hoofdcommissa ris van de politic te Utrecht. W. H. Fransen, die tijdens de bezetting alle anti-Duitse politieambtenaren te Utrecht verwijderde, is door de Utrechtse Kamer van het Amster- dams Bijzonder Gerechtshof veroor deeld tot 6 jaar met aftrek, ont- zetting uit het recht om openbare ambten te bekleden en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. De eis was 15 jaar gevangenisstraf. Honderden Engelsen, die in ons land verblijven, hebben Donderdag- middag de verjaardag van hun ko- ning gevierd op een receptie, welke door lady Nichols, de echtgenote van de Britse ambassadeur in ons land en de heer Berkeley Gage, de Britse zaakgelastigde, in de Britse ambassade te s-Gravenhage, werd gehouden. De Britse ambassadeur vertoeft op het ogenblik voor her- stel in het buitenland. De in ons land wonende Engel sen waren van verschillende plaat sen uit naar 's Gravenhage gekomen om ..King's Birthday" gezamenlijk te vieren. Op 7 Juni j.l. vertrok de Haar- lemse gemeentewerkman P. C. van der Meyden voor het verrichten van werkzaamheden, het plaatsen van pieuwe electrische meters, met een Ford-auto. Hij werd voor het laatst gezien te Amsterdam omstreeks drie uur des middags De man werd 22 December 1893 te Haarlemmermeer geboren en woont te Haarlem in het Papentorenvest 74. Hij is zwaar gebouwd met een rond, vol gelaat en van middelbare lengte. draagt een donkergrijze hoed. De auto draagt het nummer G-41699. Het is een blauwe Ford, personenauto. bouwjaar 1934. Achterop bevindt zich een koffer met aangebonden reservewiel. Een ongeluk wordt gevreesd. In- lichtingen aan de Commissaris van Politie te Haarlem, Smedestraat. Minister witteman, die zo manmoedig van leer getrokken is tegen de Kamer. door het voor te stellen alsof zij monnikenwerk had gedaan met al haar amende- menten op de pensioenwet. die slechts partieel en voorlopig gewij- zigd moet worden. heeft dus. ge lijk men in het verslag kon lezen, de wind van voren gekregen. Men heeft hem van verschillende zijden duidelijk gemaakt. dat de Tweede Kamer geen Eerste Kamer is. di^ slechts heeft te aanvaarden of te verwerpen, maar dat men het ka- rakter van het Huis van Afgevaar- digden wel heel ernstig zou gaan miskennen. wanneer men. zoals de minister feiteli.ik deed, zou gaan zeggen: neem die wet nu maar aan en vertrouw er maar od. dat ik in mi.in Georganiseerd Overleg de technische kwesties die ermee sa- menhangen voldoende intensief heb behandeld om zeker te zijn. dat deze wet in al zijn ingewikkelde onder- delen. zii het onleesbaar, dan toch deugdelijk is. Men heeft de minister zo ver ge bracht. dat hij de Kamer. zij het op een vlotte en soms wel vermake- lijke wijze bracht tot voor het grote struikelblok: minister Lief tinck. ..Moet ik met de hele reeks amen- dementen naar deze grootmongool toe. dan mislukt het zeker, dus wees nu verstandig en kies enkele amen- dementen uit. Hamer die er door en laat mij dan eens proberen wat ik op de Kneuterdijk bereiken kan", was het advies aan de voorzitter. Maar mr. van Schaik is een te geroutineerd parlementarier om niet te begrijpen dat hi.i hierin de minister toch niet zijn zin kon ge- ven. De Kamer heeft toch het recht om van u te eisen,' dat u de amen- dementen die wij nodig achten eerst alle eens met de minister van Fi nancien doorneemt en ons dan eens duidelijk zegt waar het op staat en waarom. Dit ongeveer lag besloten in het antwoord dat averigens slechts uit een hamerslag bestond met de me- dedeling. dat de beraadslagingen over de pensioenwet geschorst wer den. Wij zijn daarmede dus nog geen stap verder gekomen. Alleen weet men nu van enkele desiderata waar het op staat bij de regering. Het komt ongeveer hierop neer, dat de commissie die de pensioen wet aan een algehele herziening zal gaan onderwerpen en die daar bin- nen een half jaar mee klaar komt. als de minister meent wat hij zegt gelooft hij het zelf? merkte me- vrouw Fortanier de Wit op met Het Gerechtshof te Amsterdam heeft Donderdag de zaak voortgezet tegen de 27-jarige W. A. v. d Sluys en de 28-jarige P. W. Rutgers, bei- den uit Hilversum, die op 14 Nov. van het vorige jaar door de Am- sterdamse Rechtbank waren veroor- deeld tot levenslange gevangenis straf. omdat zij op 2 Januari 1944 een oude dame (Neeltje v. Campen) in Hilversum van het leven-hebben beroofd. De oude vrouw werd eerst met een zandzak en toen dit niet afdoende bleek met een loden buis op het hoofd geslagen. Een aantal gouden en zilveren voorwer- pen was hun buit. v. d. S. bekende het plan tot het misdrijf. Wie de dodende slagen met de loden buis heeft toegebracht kon niet worden vastgesteld. want beide verdachten beschuldigden el- kander daarvan. De Procureur-genecaal, mr. J. Fa- bius. vond de zaak vrijwel hopeloos voor beide verdachten, die als SS- ers reeds door het Bijz. Gerechtshof tot straffen van 10 en 12 jaar zijn veroordeeld. Mr. Fabius vroeg dan ook bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Uitspraak op 24 Juni. De rulnes van het station te 's Hertogenbosch zullen binnenkort geheel verdwijnen. Een nieuw sta tion. aangepast aan de modernste toestanden, zal in de plaats daarvan verrijzen. Aan de rechtervleugel van het station zal een hotel worden gebouwd, en verder is het de bedoe- ling dat het station een cafetaria. een kapperszaak, een bloemenwin- kel, vergaderruimten en kantoorlo- kalen zal bevatten. De Kamer van Koophandel en Fabrieken van 's Hertogenbosch en Omstreken zal in het stationsgebouw worden on- dergebracht. enkele desiderata, die niet te veel financiele consequenties hebben re- kening zal moeten houden. Hieron- der valt o.a. het zusterpensioen,, de cumulatiebepalingen, de ruimere mogelijkheid van invaliditeitspensi- oen. de mogelijkheid van verhaal op inkoop en het vervroegd pensioen voor sommige categorieen. Andere uiterst belangrijke initiatieven achtte de minister eenvoudig te duur om ook maar over te gaan praten. De consequenties van een verhoging van het eigenpensioen van maximum f 4500 tot f 5000 zou zijn dat straks wegr andere pen- sioengerechtigden om hetzelfde zou den vragen. Dan gaat het in de tien- tallen millioenen lopen meende mr. Witteman. De Kamer pruttelde ech ter flink tegen en verweet de mi nister o.a. dat hij in de schriftelijke behandeling niet met uitvoerig cij- fermateriaal op de proppen was ge komen. Nu moet hij achteraf toch naar minister Lieftinck om die be- rekeningen te halen! Bij K.B. is aan mr. J. H. van Maarseveen, Minister van Justitig, verlof verleend tot het aannemen van het Grootkruis in de Kroonorde van Belgie. Naar wij vernemen, zal het nota rieel examen 1948 te 's-Gravenhage worden gehouden. Het eerste en het tweede gedeelte zullen beide aan- vangen op 1 Juli a.s. De strafzaak tegen de 58-jarigt advocaat-procureur, mr. A. van der Deure, oud-voorzitter van de NCRV, te Bennekom, kwam Donderdag voor het Arnhemse Gerechtshof op- nieuw in behandeling. Mr. v. d. D. was door de Rechtbank wegens het opzettelijk onjuist of onvolledig aangifte doen van zijn vermogens- positie, veroordeeld tot een gevan genisstraf van zes maanden. Verdachte was niet verschenen. De Procureur-generaal mr. Hoekstra noemde het onderhavige geval een geraffineerde belastingknoeierij. Dank zij ingewikkelde manipula- ties heeft v. d. D. jarenlang de be- lasting kunnen ontduiken. Boven dien heeft hij zwarte handel bedre- ven in effecten. Gezien de positie van verdachte, achtte mr. Hoekstra dit des te ern- stiger en concludeerde, dat het von nis van de Rechtbank niet in ver- houding staat tot de ernst der ge- pleegde feiten. Evenals de Officier van de rechtbank eiste de Procu reur-generaal een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek van preven- tief. Uitspraak op 24 Juni ZATERDAG 12 JUNI Hilversum II 7,35 Maria ter ere; 7,45 Morgenge- bed; 8,15 Pluk de dag; 9,00 Voor de vrouw; 9,35 Muziek houdt fi; 18,15 Fragmenten uit Franse opera's; 11,00 De Zonnebloem; 11,45 Schoolradio; 12.33 Lunchconcert; 13,50 Film en toneel; 14,10 Elck wat wils; 15,15 Pianorecital; 16,00 Old songs of Eng land; 17,00 De Wigwam; 18.00 Can- tus Populorum; 18,15 Journalistiek Weekoverzicht: 18.40 Spineuza; 19,15 Pianoduetten; 20,20 Lichtbaken; 20,50 Klein Orkest; 21,25 Pluvier knapt het op; 22,00 Omroeporkest; 22.45 Avondgebed; 23,15 Concertgebouw- orkest. Hilversum I: 7,30 Gram.platen; 8,18 Lichte mor- genklanken; 9.15 Composities van Jos. Jongen; 10,00 Morgenwijding; 70.20 Radiofeuilleton; 11,00 Voor de arbeiders in de continubedrijven; 12,00 Brussels Salonorkest; 13,00 Voor de Nederlandse Strijdkrachten; 13.30 Orgelspel; 14,00 Het Nederl. lied; 14,15 Vaudeville-orkest; 15,15 The Honolulu Birds; 16,15 Ama teurs; 17,15 Volksconcert; 18,15 Sportpraatje; 18,30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 19.00 Artistieke staalkaart; 20.15 Het circus der mensen; 21,30 Weense melodieen; 21,00 Hoorspel; 22.30 The Ramblers; 23,15 Orgelspel; 23,35 Bekende gr.- platen. Oorspronkelijke roman uit het Ruseiache spionnenlevea 56. Zij was veel liever naar bed gegaan, maar ze herinnerde zich. dat Tegleff haar vader bevo- len had, de „bruid" in de geringste aangelegenheid van dienst te zijn. En terwijl Alexandra met gesloten ogen achterover lag in de brede leunstoel, las Katinka met zachte, welluidende stem. Plots hield ze op. „Maar.. maar.. dat is streng ver- boden lectuur.. ik mag.... ik durf niet verder lezen" Alexandra glim- lachte: „Lees gerust verder; ik ben niet meer bang voor de dood. Het zijn twee handschriften van Micha el Gorocha, mijn beminde." „Wat zegt U daar? Zwijg, zwijg toch!" „Zwijgen? Ik zal het voor de hele wereld uitschreeuwen, dat ik hem lief heb!" ..Michael Gorocha, op wiens hoofd mijn vader vijfduizend roe- bels heeft gesteld?" „Dus hij leeft nog?" riep Alexan dra hoopvol. ..Natuurlijk leeft die nog! Maar dat is een van de gevaarlijkste in- dividuen." Ze zweeg omdat ze plots Alexandra's smartelijke gelaatsuit- drukking zag. Niettemin weigerde ze verder te lezen. Ze vroeg toe- stemming om te mogen slapen en Alexandra bleef wakend in haar stoel, steeds met haar gedacll^n bij hem. de innig-geliefde. ..Ik wil", zei ze tot zichzelf, ..dat straks mijn allerlaatste gedachtev6or mijn dood aan hem gewijd zal zijn." De dag brak aan. Grauw, triestig licht aarzelde boven de boorden der Newa, wier golven traag voort- klotsten. Katinka was weer vroeg bij de hand en. terwijl zij de no dige zorg besteedde aan het ont- bijt en het toilet voor Alexandra, sloop daar. op grote afstand van het spoor-emplacement n donkere figuur door de mist. Het was Mi chael Gorocha, die de hemel ze- gende om deze mist, waardoor hem de kans gegeven werd zich onopge- merkt. plat op z'n bu^k. tegen de helling van de spoordijk de hele nacht het rangeren der spoorwagens te bespieden. Hij wist nu dan ook precies waar men de extra-trein voor Riga had geplaatst. Het ogen blik van de grote slag naderde, het ..effort supreme", dat over het lot van Alexandra, van hem en dat van de „Gezant des Doods" ging beslis- sen. Nog was hij het niet met zich zelf eens over de manier, waarop hij hun doodsvijand zou aanvallen. Openlijk met de revolver in de vuist, terwijl deze naast zijn ,bruid" de salonwagen zou bestij- gen? Deze gedachte verwierp hij on- middellijk. Hij had kunnen waar- nemen, dat 'n macht van politie en detectiven dit terrein kwam bewa- ken. Hier, op dit punt, kon ie on mogelijk tot elf. tot twaalf mis- schien, zonder opgemerkt te wor den, blijven liggen. Bovendien: z'n ledematen begonnen te verstijven door de vochtig,e koude van die nacht. Hij moest 'n punt z'en te he- reiken, waar de trein zou passeren, 'n wissel! En, als die wissel niet bewaakt werd moest-ie die om- gooien, de trein doen derailleren en dan van de algemene verwarring gebruik maken. Ook al w£rd de wissel bewaakt. Dan zou hij zich, als het moest op de bewaker wer- pen of hem neerschieten. Daarginds. in de garage van het zuiderkwartier, op enkele mijlen afstand, stond de auto, de huurwa- gen, voor welks borgstelling hij, dank zij de biljetten van Alexan dra, een bedrag had kunnen storten, hoog boven de waarde. Die wagen had-ie slechts te nemen. als ie ach- tervolgd zou worden. De minuten kropen martelend-langzaam verder. Langzaam en voorover-gebogen als een ouwe man, maar met de hand in z'n zak aan z'n revolver, stapte hij verder, steeds verder van het emplacement. Hier was nog nie- mand te zien. Zelfs de fabrieken waren nog niet in gang. Ja. toch daar gonsden enkele stoomfluiten. Nu en dan stond-ie stil, verkende het terrein en voornamelijk de rails.... Ginds moest 'n wissel lig gen, want eenmaal, toen hij in 'n wagen zat met een zi.jner collabora- teurs uit het zuiden. was hij die ge- passeerd.... de trein moest hier tegen kwart over elf, half twaalf passeren. De onderkant van de spoordijk was met dicht, laag kreupelhout begroeid. Dat was 'n geluk. Hier kon hij zich zolang verschuilen. Maar hij bedacht zich; 't was nodig dat de auto dichterbij stond. Voor- zichtig. op handen en voeten. kroop ie langs de onderkant van de dijk tot aan n staketsel van gepunte palen. Hier hees hij zich op. sprong aan de andere zijde naar beneden. Toen ging hij verder te voet naar de spoorovergang. Ginds aan de zuidzijde der buitenwijk lag de zui- der-garage. Om klokslag tien uur die morgen hielden vier prachtige luxe-wagens stil voor de hoge poortingang van de Wiborgse Bakkerij. De inzitten- den, enkele heren in zwarte kledij stapten uit, begaven zich naar een kleine zaal achter de kantoren ge- legen. Hier wachtte 'n lange, ma- gere man: de Pool Jessisky. Hij had hier, op bevel van Tegleff, de nacht doorgebracht om van dichter bij Alexandra Krylow in z'n macht te kunnen houden. Z'n sjachtoffer, als 'n slaapwandelaarster deed alles als in 'n droom. Ze liet zich willig in de grijszijden bruidsjapon kle- den en zich omhangen met de zes- dubbele snoer van echte parelen. Haar eerst zo sterke wil om Tegleff haar verachting in het gezicht te slingeren als men haar zou vragen of zij erin toestemde zijn vrouw te worden, was allengs zwakker ge- worden en verdween geheel, toen de hypnotiseur haar kamer binnen- trad. Hij zond Katinka weg, nam haar hand, keek haar strak in de ogen en zei: „Over een half uur zal U gevraagd worden: Alexandra Krylow stemt gij toe de wettige vrouw te worden van Sarubin Te gleff en dan zult gij antwoorden: Ja. ik wil! Hoort ge dat goed? Ge zult antwoorden: Ja, ik wilja. ik wil! Wat zult ge antwoorden?" Na 'n korte aarzeling, terwijl haar lichaam sterk trilde. klonk ljet toonloos van haar lippen: „Ja, ^k wil." Zi.j ging werktuigelijk, aan de hand van Jesisky, de trap af, de gang door, nam plaats naast de Pool in de gereedstaande auto. Onmid- dellijk daarop stapte ook Tegleff in de wagen. (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3