Het bezoek van de sportlui uit Bath r D.A.W. tegen de Bath Dolphin Swimming Club FILMS VAN DE WEEK Jaarvergadering Wit-Gele Kruis afdeling Heiloo ZONDERLINGE VERTONING in de Raad van Bergen ALKMAAR EN OMSTREKEN De ontvangst op het Stadhuis J Benoeming gemeente-ontvanger buiten de aanbeveling van B. en W. om Nederland wint herendubbelspel Marktberichten PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zoterdgg 12 juni 1948 V. Sybesma over het Indonesische probleem K.A.B.-HOEKJE HET ELECTRA HUIS Thorn. Hoogervorst RADIO-REPARATIES R.K. Harmonic „St. Caecilia" HEILOO EN K.A.B. MIEP ZUCHT: Dat eten is een probleem tegenwootrdig BL0EMK00LWEEK Jaarlijkse Mario Novene OM DE DAVIS-CUP Tennis Om de Wightman Cup Gouverneur Kasteel treedt in juli af OM TIEN UUR ontmoetten de Engelse gasten elkaar gistermor- gen in 't Gulden Vlies, dat dezer dagen voor hen steeds het punt van samenkomst is. Na een hartelijk welkom door mr. v. Hilten namens iiet Sportcomite, gaf deze een korte uiteenzetting van het gebeuren op de kaasmarkt, die daarna gezamen- lijk werd bezocht. Vanwege V.V.V. ontvingen de gasten een toldertje in het Engels, waarin ook het een en ander van de kaasmarkt verteld werd. Intussen waren zij niet de enige bezoekers. De aanvoer van kaas overtrof die van de vorigc we ken, maar het aantal bezoekers was eveneens hoger dan de vorige Vrij- aagen. Er was een groot gezelschap Denen. vele Engelsen, een gezel schap Zweden en voorts wat Ame- rikaanse militairen; ook waren er verschillende groepen schoolkinde- ren en een groep jongelui van de Ned. J.H.C. De verdere uren van de morgen gebruikten de Bathonians door de stad en de omgeving wat te verken- nen; sommigen gingen zwemmen in de Ovcrdekte, enkele voetballers gingen trainen op het Sportpark. Zij waren vol bewondering voor de flinke tribune; het veld scheen hun echter niet ideaal toe. Om 1 uur verzamelden alien zich weer in 't Gulden Vlies voor de echt-Hollandse lunch, die de Engelsen zich goed lieten smaken. Mr. v. Hilten sprak hier na de twee onofficiele welkomstspeechjes, die hij al eerder had afgestoken zijn officiele welkomstspeech. waar in hij er zijn vreugde over uitsprak, dat de plannen voor deze sport- ontmoeting in Alkmaar nu eindeli.ik werkelijkheid waren geworden. Hij hoopte, dat de gasten zich in Alk- <maar evenzeer zouden amuseren, zoals de Alkmaarders dat destijds in Balh hadden gedaan. Mr. Mortimer, de manager van de Bathonians. sprak een kort weder- woord, waarin hij uiting gaf aan zijn dankbaarheid voor de gastvrije ontvangst. Ontvangst Stadhuis. Om drie uur zag men elkander w eer in het stadhuis;- nadat op een der trappen een foto was gemaakt van Jiet gezelschap, met burgemees- ter wijtema in het midden, had de receptie plaats. De burgemeester sprak de gasten, die met het Sportcomite en de ver- tegenwoordigers der verschillende sportyerenigingen in de raadszaal n plaatsje hadden gevonden, in het Engels toe. Hij heette de gasten namens de burgerij van Alkmaar van harte welkom en hoopte, dat dit reisje naar Alkmaar. de stad, die door Bath is geadopteerd, hen goed mocht bekomen. Spr. wees voorts op de betekenis van de sport, als bevorde- raar van internationale vriendschap en wederzijdse waardering en gaf als zijn mening. dat deze sportont- - - -meeting in dit opzicht van niet min- - der belang is dan de toenaderings- pogingen van officiele instanties onderling. Spr. herinnerde aan prof. Huizin- ga's boek ..Homo Ludens", waarin hij zegt, dat een man in spel en sport onmiskenbaar zijn karakter toont. Vanuit Engeland werd de sport over de wereld verbreid, waarbij de Engelsen ons hebben ge- leerd. dat eerlijk spel het fundament en het ideaal is van alle sport. In eerlijk spel tonen de Engelsen hun nationaal karakter en op deze ma- nier dragen zij bij tot betere ver- houdingen onder de mensen. Spr. hoopt. dat de Alkmaarse sportlui hun Engelse rivalen zullen tonen, dat zij van hun meesters hebben geleerd. hoe het spel gespeeld moet worden. Dit bezoek aan onze stad is voor de*Alkmaarders een welkome gele- genheid. om hun dankbaarheid je- gens de inwoners van Bath te tonen. zowel voor de gaven van materiele aard. als voor de hechte vriendschap jegens Alkmaar betoond. Slechts weinig steden hebben als Alkmaar betrekkingen aangeknoopt met een Engelse stad; wij hopen, Sldus spr., dat u alien, terug in Bath, de her- innering zult meenemen aan een mooie reis. maar vooral de weten- schap. dat er in Holland een stad is, waar de harten van de burgers aan Bath gebonden zijn door banden van dankbaarheid en toegenegenheid. Mr. Mortimer herinnert aan het eerste contact, dat twee jaar gele- den werd gelegd; sindsdien is er veel gebeurd. o a. de benoeming van burgemeester Wijtema, die hij een succesvolle bestuursperiode toe- wenst. Spreker herinnert voorts aan de sportieve ontmoetingen in Bath in September '46 en verheugt zich er over, dat de sportvrienden uit beide steden elkander thans in Alk maar zullen ontmoeten op voetbal- veld en in het water. Hij brengt dank aan het Alkmaarse sportco mite voor de hartelijke ontvangst en roemt de hartelijke gastvrijheid van het Nederlandse volk. Hij hoopt dat meerdere sportieve ontmoetin gen, ook wat andere takken van sport betreft, zullen volgen, waar- van de organisatie bij het sport comite in goede handen is. Sinds de adoptie een feit werd, vonden vele wederkerige bezoeken plaats en spr. hoopt, dat de burge meester van Alkmaar de eerste ge- legenheid zal aangrijpen om Bath te bezoeken. doch dit zeker zal doen in Mei a s. ter gelegenheid van het tweede Festival of Arts; van een hartelijke ontvangst kan hij ver- zekerd zijn. Mr. Sheckell, de leider van de zwemmers uit Bath, sluit in onge- veer geljjke bewoordingen hierbij aan, waarna de heer van Zoonen de burgemeester hartelijk dank zegt voor de welwillendheid de sport vrienden uit Bath oWicieel op het stadhuis te ontvangen. Hierna werd dc thee geserveerd. gen Alcmaria Victrix. Alkm. Boys, RKAFC en de Randers. De wedstrijden van vandaag en morgen zijn even belangrijk, want beide ploegen zijn in staat onze Engelse gasten goed partij te geven. Turnavond Gisteravond boden de gezamen- lijke Alkmaarse turnverenigingen de sportvrienden uit Bath een turn avond aan, waarvoor een zeer ge- varieerd en boeiend programma was samengesteld. Behalve zuivere sportnummers gaf het ook verschillende aardige show-nummers te genieten, waarin de rhythmische beweging het hoofd- element vormde. De vrije en rhythmische nummers door de dames getuigden van gratie enT fantasie; de heren gaven aan brug, paard en rek knappe staaltjes van kracht. lichaamscontrole en energie te zien; de dames op haar beurt weer zorgden voor een bril- lant sportnummer aan de ringen, waarmee een waardig slot aan het programma werd gemaakt. Dat Alk maar over eerste klas turners be- schikt. bleek wel uit de deelname van de kampioene ringen; zij was tevens bij de nationale kampioen- schappen nr. 3 voor de andere toe- slellen, terwijl aan het rek nr. 3 bij de nationale kampioenschappen tot de beste turners van de avond behoorde. De Boerendans en Holland waren weer shownummers. waarbij de zang en de voordracht niet tot het beste van de avond gerekend kan worden. Komische nuiTimers gaven de Halterino's en Circus Renz, ter wijl. bij het grote muzikale nummer Dichter und Bauer de heer van Zoonen zich zowaar als een orkest- dirigent ontpopte. De muzikale il lustrate van de avond was overi- gens bij Tonny Willemsen en zijn band in goede handen, al was de entr'acte-muziek soms wel wat te luidruchtig. Burgemeester Wijtema woonde de avond bij en werd door de voor- zitter van het sportcomite, de heer Jb. v. Zoonen. hartelijk welkom ge- heten; deze bracht na afloop ook een woord van dank aan de dames en heren deelnemers aan deze turn- demonstratie en in het bijzonder aan de heer Bertus de Rie. die zich voor het organiseren van deze turn avond bijzonder verdienstelijk had gemaakt. Mr. van Hilten gaf de Engelse gasten de nodige toelichting op het programma. Ongetwijfeld is deze avond bij hen uitstekend in de smaak gevallen, terwijl het tevens een goede propaganda was voor de turnsport in het algemeen. ONZE AGENDA VICTORIA: „De Kopermijn", 18 jaar. HARMONIE: Mademoiselle amuseert zich", volwassenen. CINEMA: ,,De Cobra Afgod", 14 jaar. ABT: ..Raffles", 14 jaar APOTHEKEN: B. H.J.Schou- ten. Emmastraat 64. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindelaan 100, tel 3628. ZONDAGSDIENST DOKTO- REN: de artsen S. J. Sluij- mer, Emmastraat 36. tel. 3193; J. Lourens, Oudegracht 293. tel. 2892. GEMEENTEL. SPORTPARK: Zaterdagavond: Bathonians Alkm. Boys, aanv. 7 uur; Zondagavond: Bathonians— Alkm. Victrix, aanv. 7 uur. Scheidsrec liters wedstrijden voetbal- De wedstrijd BathoniansAlkm. Boys wordt hedenavond geleid door de scheidsrechter Horn; die van morgen tegen Alcmaria door scheids rechter Martens. In verband met de a.s. verkiezin- gen belegt de afdeling Alkmaar van de KVP a.s. Donderdag, 17 Juni, om 8 uur's avonds in Victory- Hotel (ingang v. d. Boschstraat), een vergadering waar als spreker zal optreden de bekende Indie-spe cialist, de heer F. Sybesma uit Am sterdam. Daar het probleem Indo nesia niet geheel vreemd is aan de komende verkiezingen, is deze bij- ecnkomst, die vrij toegankelijk is, dus niet van actualiteit ontbloot. De leden kunnen andere belang- stellenden die voor het Indonesi sche probleem belangstelling heb ben, introduceren. Men reservere Donderdagavond voor de KVP en kome op tijd. We beginnen deze week met een mededeling voor de leden van Deus Dedit. onze landarbeidersbond, nml. dat alle vacantiebonnen van het contractjaar 1947-1948 in het tijdvak van 12 tot 19 Juni moeten worden ingeleverd. Inlevering op bekende plaats en tijd. Denk er om, na de 19e Juni worden de bonnen waar- deloos. De tweede mededeling is ook voor de Landarbeiders. binnen en kele weken wordt in Alkmaar be- gonnen met de registratie voor het Pensioenfonds voor de Landbouw. Een ieder, die na 1 Mei 1947 in land- en tuinbouw of aanverwante bedrijven heeft gewerkt. kan zich dan op een nader te bepalen tijd- stip melden. De termijn voor opgave van kin- deruitzending is vanaf heden ge- sloten. Zij die van de gelegenheid gebruik gemaakt hebben, krijgen tijdig bericht, wanneer de uitzen- ding zal plaats vinden en welke voorzorgmaatregelen men dient te nemen om de vacantie te doen sla- gen. Nog een laatste aansporing: Zon- dag 13 Juni: de grote K.A.B. Bede- vaart naar Heiloo, U gaat toch ook mee? Zondag a.s. te 2 uur wordt in De Alkmaarse Overdekte een In ternationale tweekamp verzwom- men tussen D.A.W. Alkmaar en de B.D.S.C. uit Bath. Het programma omvat diverse interessante num mers, welke nooit eerder in Alk maar verzwommen werden, de A.R.B. zal enkele reddingsdemon- straties geven, terwijl er naast een demonstratie schoonspringen ook een aantal komische sprongen gegeven zullen worden. Het pro gramma wordt bcsloten met een waterpolowedstrijd. Hoewel er uit Bath geen zwem mers komen met klinkende namen, zoals dit bij de voetballers het ge val was, zal hetgeen er a.s. Zondag in de Overdekte geboden wordt, zeer zeker de moeite van het aanzien waard zijn. Behalve de gewone baannummers worden er enkele estafettes ver zwommen; aan de gemengde wis- selslagestafette wordt door 3 dames en 3 heren per ploeg deelgenomen, die twee aan twee de verschillende slagen zwemmen. Aangezien onze gasten geen zwemsters meebrach- ten, zal D.A.W. enkele gelijkwaar- dige D.A.W.-meisjes aan Bath „uit- lenen". De koppel-estafette is een zeer attractief nummer, waarbij alle er aan deelnemende zwemmers ge- Hjktijdig in het water zijn, elkaar na iedere 25 M. aflossend. Buiten de gewone baannummers zal de Alkmaarse Reddingsbrigade enkele demonstraties geven en een kleine pantomine opvoeren, waar mee elders zeer veel succes geboekt werd. Aangezien reddend zwemmen in Engeland niet zo urgent is als in ons waterrijke land, en daardoor Magdalenenstraat 5 Alkmaar Telefoon 2803 voor al uw snelle en correct© bediening:. CINEMA AMERICAIN Na een goed-verzorgd voorpro- gramma, waarin o.m. een aardig tekenfilmpje en een filmpje over de opleiding van zeecadetten op een zeilschip uit vroeger jaren, wordt met mysterieuse muziek de hoofd- film aangekondigd „De Cobra- Afgod". Het gegeven is niet nieuw meer. doch de fraaie natuuropnamen en fijne kleurnuances vergoeden veel. Sabu, de oude bekende, zorgt weer voor vele knappe staaltjes van zwem- en klimkunst en bleek een uitstekende Cupido te zijn, die zorg- de, dat de hoofdpersonen elkander vonden, waar wij overigens geen moment aan twijfelden. Toegang 14 jaar. HARMONIE-THEATER Mademoiselle amuseert zich Dat men zich op allerlei wijze kan amuseren. blijkt wel uit de manier, waarop Mademoiselle dat in deze film doet. De inhoud van deze rolprent heeft weinig te betekenen en 't is maar goed dat het bekende orkest van Rayventura er aan medewerkt, waardoor veel wofdt goed gemaakt. Enkele precaire scenes maken voorbehoud voor volwassenen nood- zakelijk. In het actuele voorprogramma trok in het Nederlands nieuws voor al de aandacht het bezoek van H.M. de Koningin aan de Betuwe en de voetbalwedstrijd Nederland-Zweden VICTORIA De film „De Kopermijn". welke vanaf Vrijdag in Victoria draait, is gemaakt naar het prachtige boek ..Hungry Hill" van Daphne du Mau- rier. Mag het boek werkelijk schit- terend zijn. de film valt wel cnigs- zins tegen. Teveel is hier getracht zoveel mogelijk te laten zien in een veel te kort tijdsbestek, zodat dit in het geheel niet de duidelijkheid ten goede komt. De gehele film door wordt de toeschouwer elk ogenblik van de ene situatie plotseling in de andere verplaatst. Vanzelfsprekend is hiervoor een onmiddellijk begrij- pen nodig. anders raakt men de draad van het verhaal kwijt. Voor velen zal dit misschien een bezwaar kunnen zijn. waardoor het wezen- liike en interessante van deze film verlorcn gaat. De inhoud laat zich niet in enkele woorden beschrijven maar is zeker boeiend van begin tot einde. In het voorprogramma draaide wereldnieuws. waarin enkele opna- men van de Woensdag j.l. gehouden voetbalwedstrijd NederlandZwe den. De keuring voor de film „De Kopermijn" is 18 jaar. A.B.T. ..Raffles" De gentleman-inbreker. de be- roemde ..Raffles", is wel in staat om met zijn wonderlijke manipulaties te boeien. Eerst stelen. dan het gesto- lene weer bij de politie deponeren of bij de eigenaar. en tenslotte een m.ooi meisje inpalmen. Wat men in deze rolprent aan vechterr te kort komt, wordt ruimschoots ineehaald in ..Lanes vergeten wecen", een Cowbov-film met revolver duo's, brio's en hele ensembles. Een uit- eebreid voorprogramma gaat aan dit lange filmmenue vooraf. Toegang 14 jaar. minder bekendheid geniet, zal dit nummer door de gasten zeer zeker gewaardeerd worden. Mej. E. v. d. Horn, een onzer op- komende springsters, en de heren Denneboom en Klein zullen het nurpmer schoonspringen verzorgen, afgewisseld met komische sprongen. Tot slot wordt de polowedstrijd D.A.W.B.D.S.C. gespeeld. Hoewel D.A.W. Bath in 1946 met duidelijke cijfers wist te kloppen, staat het lang niet vast, dat het de Alkmaar ders ditmaal weer zal gelukken, aangezien de Bathonians zeer se- rieus aan het oefenen zijn geslagen, om op het vasteland flink partij te kunnen geven. We mogen hier dus een spannende strijd tegemoet zien met goed-verzorgd technisch spel, als waardig besluit van een ontmoe- ting. welke een gang naar de Over dekte a.s. Zondag dubbel en dwars waard zal zijn. De organiserende vereniging re- kent op een voile zaal en raadt daarom de bezoekers aan van de voorverkoop aan de kassa van de Overdekte gebruik te maken. ALKMAAR. Zondag 13 Juni gaat „St. Caecilia" naar het con- cours te Westwoud. Daarom is er hedenavond slotrepetitie in de Mu- ziektuin, om 8 tuur. Allen, ook tamboers en hoornbla- zers, worden verwacht, Daar het Zondag j.l. te laat was afgelopen in Westwoud, is de aan- vang van het programma een half uur vervro^gd en begint de mars- wedstrijd om 11 uur. Dat betekent, dat we morgen in plaats van om 10 uur, om kwart voor 10 vertrekken van de Stenenbrug. Iedereen is dus op tijd. ook zij, die als supporters mee gaan. Vanaf deze plaats wensen wij dirigent en ons kranig corps „St. Caecilia" veel succes te Westwoud. ..St. Caecilia" komt uit in de ere- afdeling harmonie. ALKMAAR. Het is jaren gele- den begonnen met een kleine bede- vaart van de afdeling Beverwijk. Spoedig sloten andere afdelingen zich aan. Toen werd het de officiele bedevaart van de gehele Diocesane arbaidersbeweging en nu is het zo- ver. dat de bedevaart moest ge- splitst worden: de grote kapel kon niet meer alle mannen bevatten. Zondag a.s. gaat de kop van Nrd.- Holland. Dat moge weer een stich- tende bedevaart worden. Stichtend door de manifestatie van een heilig geloof. Een credo bindt ons alien, een offer, een maaltijd van de H. Communie. Stichtend door de kin- derlijke verering van ons aller Moe- der. Maria. De Lieve "Vrouwe ter Nood verleent ons dan audientie en met vertrouwen storten wij onze gebeden. Gebeden voor meer roe- pingen. gebeden voor de priesters en kloosterlingen. gebeden voor priesters uit de arbeidersstand. Elke katholiek uit deze streek make jaarlijks zijn tocht naar Runx- nutte. De een gaat met de parochie. de ander op eigen gelegenheid. A.s. Zondag biedt voor de K.A.B. een prachtgelegenheid. Om' half tien be gint de Hoogmis. waaronder men te Communie kan gaan. Mogen velen zich aansluiten en alien 's avonds tevreden, blij en beter weer thuis- komen. Adviseur. BOSBRANDJE AAN DE EEUWIGE LAAN! BERGEN Gistermiddag werd de Brandweer gealarmeerd voor een bosbrandje aan de Eeuwige Laan. Het bleek. dat achter de woning van Mr. Moens door uit de locomo- tief van Bello geworpen sintels brand was ontstaan in de hei en het struikgewas van de spoorberm. De bewoners van Huys Harger had den het bemerkt en terstond de brandweer gewaarschuwd: intus sen begonnen zij zelf met water en zand het bluswerk, zodat de brand weer niet veel meer te doen had, toen deze spoedig ter plaatse was. TENTOONSTELLING B.K.C. BERGEN Gisteren eindigde de eerste zomertentoonstelling van het Berger Kunstenaarscentrum. waar op de schilders A. Colnot, J. Pon- stein, J. Roggeveen en de beeldhou- wers Tjipke Visser, Marijke Visser en J. Radecker exposeerden; ook Dirk Hubers was met zijn potten- bakkerskunst vertegenwoordigd. Hedenmiddag wordt de tweede ten- toonstelling geopend met drie por- tretten door Mevr. Frieda Rutgers van der Loeff-Mielziner, en ander schilderwerk van C. Boendermaker, CI. Colnot, F, Kamstra, Jan de Leeuw en W. Huygens. Ook deze tentoonstelling duurt 14 dagen K A B KINDERVACANTIE-ACTIE HEILOO U zult zich zeker nog herinneren dat de K.A.B. vorig jaar een vacantie-actie voor kinde- ren van K.A.B. leden uit de grote steden op touw zette. Het werd 'n groot succes, want 1800 kinderen konden gedurende enige weken naar buiten gezonden worden. Ook dit jaar zal deze actie gevoerd wor den en hopelijk zal men erin slagen het dubbele aantal kinderen uit te zenden! Heiloo nam vorig jaar.... 9 kinderen op. Stelt U eens voor dat U en Uw gezin ergens in een grote 6tad woonde en Uw kinderen nooit eens echt buiten in de vrije natuur konden ravotten. Geeft U die kinderen eens de kans om ge durende 'n paar weken te genieten; gezondheid, kleur en levensvreugde op te doen. Vele bleekneusjes heb ben dit meer dan dringend nodig!! Laat Heiloo, dat een bij uitstek ge- schikte plaats is voor deze kinde ren, eens goed uit de hoek komen! Geeft U zo spoedig mogelijk op bij de afd. secretaris de heer Stoelinga, Herenweg F 213, en vermeldt er tevens bij of U voorkeur hebt voor 'n meisje of jongen (met leeftijd). Indien mogelijk zal er met Uw wensen rekening gehouden worden. Laat de Augustus-maand voor vele stads-kleuters een feestmaand zijn! Bedenkt wel, U stelt een daad van naastenliefde. H.S.V.-NIEUWS HEILOO Zondagavond om 20 uur zal in het Bruno gebouw, in aansluiting op de wedstrijd HSV— Oud HSV, een bal gegeven worden. Voor oud-leden, leden en donateurs is toegang vrij. Verplicht program ma. Programma's zijn vanaf heden avond verkrijgbaar bij de heer D. Pepping, Heerenweg 249. Maar. de volgende week komt er een grote verrassing voor haar. Dan zal zij geen zorgen meer heb ben over de vraag: „Wat moet ik morgen eten." Volgende week is het De aanvoer op de veilingen neemt dagelijks toe. De kwaliteit is prima, de winkels zullen de volgende week vol liggen en de prijs zal belangrijk lager zijn. Miep is er MAANDAG weer. Dan vertellen wjj nog meer! Publi. CENTR BUR. BOUWVEILIN GEN d. TUIN- (Adv.) Op Zondag 27 Juni vieren wij het blijde feest van Maria, de Moe- der van Altijddurende Bijstand. Als voorbereiding op die feestdag zal in de parochiekerk te Santpoort de vijftiende jaarlijkse Gebedsnovene worden gehouden, welke aanvangt op Zaterdag 19 Juni a.s. De alge- mene intentie van deze Maria No vene is: Met Maria in het gezin, herstel van het Christelijk Huwe- lijk. Iedereen kan meedoen aan onze gebedsactie, ook al behoort men niet tot de parochie. Stuurt Uw be- paalde intentie op naar de R.K. Pastorie. Frans Netschalaan 12, Santpoort-Dorp. Onze parochianen bidden negen dagen achtereen met U en voor U. Moge vele huisgezinnen, vooral zij die verkeren in geestelijke nood zich stellen onder de bescherming van O. L. Vrouw, Moeder van Al tijddurende Bijstand. Iedere avond te 8 uur wordt de Novene-oefening in de kerk gehou den. Er bestaat gelegenheid tot fietsenstalling naast de kerk. De devotiekapel is gedurende deze Novene de gehele dag open. De voetbalwedstrijden Wij herinneren alsnog aan de heden- en morgenavond te houden voetbalwedstrijden op het Gemeep- telijk Sportpark. Naar aanleiding van hetgeen wij hierover schreven in ons nummer van Donderdag jl., delen wij mede, dat er in het cver- zicht van het programma een kleine onjuistheid voorkomt. Bij de be- spreking van de wedstrijden van Zondag wordt zonder opzet de in- druk gevestigd. alsof het Alkmaars elftal alleen uit Alcmaria-spclers zou bestaan. Dit is onjuist, want het vertegenwoordigend elftal, dat in Bath speelde, bestond uit spelers van de vier plaatselijke verenigin- Het is wel een zonderlinge ver- toning, die de Gemeenteraad van Bergen gistermorgen voor de twee aanwezige verslaggevers te zien gaf. Aan de orde was de benoeming van een gemeente-ontvanger in de vacature, ontstaan door het over- lijden van de heer N. Punt. De aanbeveling van B. en W., waaraan de Raad volgens de ge- meentewet niet gebonden is, luidde uanvankelijk: 1. W. Schotten, Hoofd- eommies ter Secretarie; 2. J. de Sonnaville, commies ter secretarie. Blijkens de aanvullende agenda had de heer de Sonnaville in een schrij- ven aan B. en W., d.d. 2 Juni me- degedeeld, dat hij omdat hij als nummer twee op de aanbeveling stond zijn sollicitatie introk; en dientengevoige prijkte als no. twee op deze aanvullende agenda G. Leu- verink, commies ter secretarie. Verrassend r.esultaat Het voor niet-ingewijden in de geheime besprekingen verrassende esuitaat was. dat de heer de Son naville, die dus niet op de aanbe veling stond. 7 stemmen kreeg: de heer Schotten 3 stemmen en de heer Leuverink 2 stemmen. Toen kwam de discussie los. De voorzitter betoogde, dat de benoem- de geeh soliicitant meer was, het geen hij z.i. moest zijn, om te kun nen worden benoemd. De heer Swaag merkte op. dat de Raad buiten de aanbeveling om mocht benoemen, hetgeen mr. Sluis aan de hand van de Gemeentewet bevestigde. Tevens deelden deze he ren meae. dat de heer de Sonna ville hun verklaard had. de benoe ming te zullen aannemen, als hij buiten de aanbeveling om benoemd zou worden. De voorzitter las hierna het schrij- ven van de heer de Sonnaville aan B. en W. gericht, voor, waarin hij mededeelde wegens de rangorde van aanbeveling zijn sollicitatie in te trekken. Daarop had de voorzit ter de soliicitant in bijzijn van de gcmeentesecretaris ontboden en hem verteld, dat het niet verstandig was de sollicitatie in te trekken. doch de ven gestand. Aan B. en W. heeft hij niet verteld, dat hij een benoeming buiten de voordracht om zou aan- vaarden. Toen kwamen B. en W. met een nieuwe aanbeveling. De heer Swaag zei, dat de heer de Sonnaville graag een benoeming buiten de aanbeveling om zou aan- vaarddn. Hij heeft de consekwentie aanvaard van het spelletje, ofschoon spr. hem gezegd had. dat hij een sfommiteit uithaalde door te bedan- ken. De voorzitter is van een spelle tje niets bekend. Dr. Hemelrijk zegt, dat de ge meentewet een aanbeveling van 2 candidaten voorschrijft; de neer de Sonnaville reflecteert niet, aldus spr. Toen de heer Swaag geheim- zinnig begon te doen door te zeg- gen, dat hij er alles van wist, dron- gen dr. Hemelrijk en weth. Brak aan op openhartige bespreking van het gehele geval. De voorzitter gaf daarop een re sume van de voorgeschiedenis. Aan- vankelijk was in geheime raad be- sproken de heer de Sonnaville nr. 1 te plaatsen: van de sollicitatie van W. Schotten was toen nog geen sprake. De Raad ging toen in co- mite accoord met de aanbeveling 1. de Sonnaville; 2. Leuverink. Toen de heer Schotten daarna verklaarde w£l te willen sollicite- ren. is hij als zijnde de meest-ge- gadigde door B en W. no. 1 ge- plaatst. Daarbij lieten B. en W. zich leiden door de vraag, hoe kunnen de functies ter secretarie het best verdeeld worden en wie heeft het meest recht op promotie. Daarom plaatsten B. en W. de beste no. 1 en verder de beste verdeling in aanmerking nemende de Sonna ville no. 2. Hierdoor werd de Sonnaville geen onrecht aangedaan. De voorzitter kan zich dan ook niet indenken. dat. waar de heer de Sonnaville zich in een schrijven aan B. en W. terugtrekt, hij tegen raadsleden zegt: i^ stel me be- schikbaar. De hr. Swaag: toen de Sonnavil le aan de secretaris vroeg, hoe zijn kansen stonden. had deze gezegd, dat die niet verbeterd waren, toen De voorzitter is van mening, dat financien en heer de Sonnaville hield zijn schrij- hij no. 2 was komen te staan. de secretaris hier buiten staat; dit gebeurde in bijzijn van spr., toen ae Sonnaville op zijn standpunt bleef staan. Dr. Hemelrijk vindt de uiteenzet ting met volledig; in eerste instan ce wilde de Raad door bevordering van eigen personeel de vacature aanvullen; zulks bij wijze van aan sporing tot studie en bij wijze van beloning voor ijver en toewijding. Daarom werd geen oproep ge- plaatst. Toen gold dus voor spr., dat dit principe zuiver werd toege- past, met die candidaten, die het hoogst in functie waren, het meest- bekwaam en het meest-bevoegd. Dan zou er geen geharrewar ko men. Als men dat principe niet handhaaft, moet men een oproep plaatsen. Door omstandigheden werd aanvankelijk de Sonnaville als no. 1 voorgesteld en een wille- keurig iemand als no. 2; dat was niet volgens afspraak; no. 2 van de thans ingediende aanbeveling heeft een hogere bevoegdheid en het is spr. niet duidelijk, waarom Leuve rink niet no. 1 werd geplaatst. De voorzitter: dat was met het oog op de efficiente verdeling der func ties. Dr Hemelrijk: toen werd door op- schuiving in rang bevordering van alle drie de candidaten overwogen, zodat deze in aanmerking kwamen in de volgorde: 1. Schotten- 2. Leu verink en 3. de Sonnaville. Het ont- gaat spr. ten enenmale op welke gronden de iaatstgenoemde voorge- trokken wordt; de Raad heeft. na de schriftelijke terugtrekking niets met de mondelinge toestemming te maken. Nadat mr Sluis nog betoogd had, dat de benoeming wettig is. werd besloten de heer ae Sonnaville van zijn benoeming schriftelijk mede deling te doeen. De beste candidaat wordt niet benoemd Tot zover de discussies, die wij zo objectief mogelijk hebben weerge- geven. Wij willen er echter graag iets aan toevoegen. Zowel de raad als de nieuwbenoemde gemeente- ontvanger hebben in deze affaire 'n zonderling figuur geslagen. Met dr Hemelrijk, die meestal de spijkers op de kop weet te slaan. vragen wjj ons af. waarom de heer de Sonnaville voorgetrokken werd. Uit de discussies is toch wel duide lijk komen vast te staan. dat B. en W. hoewel zij aanvankelijk de heer de Sonnaville nr. 1 wilden plaatsen tenslotte de beste man op de beste plaats op nr 1 hebben gezet. De heer Schotten is hoofdeommies in vaste dienst, is reeds tal van ja ren werkzaam op de afdeling studerende voor mr in de rechten; de heer Leu verink is commies in vaste dienst en heeft enkele diploma's voor ge- gemeente-administratie. De heer de Sonnaville is. naar ons werd mede- gedecld, wel commies, doch nog niet in vaste dienst. Hij was zeker niet degene, die het eerst voor deze promotie in aanmerking kwam. En, als hij zich achteraf mondeling be- reid heeft verklaard een benoeming buiten de aanbeveling om toch te zullen aanvaarden, waarom heeft hij zijn sollicitatie dan niet gehand- haafd, toen hij tot de ontdekking kwam, dat hij nr 2 stond. Ware hy in dat geval toch benoemd gewor den, dan had hij met ere de benoe ming kunnen aanvaarden; het komt wel meer voor. dat nr 2 van de voordracht benoemd wordt. (Wij herinneren aan zijn benoeming tot secretaris van de polder Schermeer, toen hij als candiaaat nr. 2 een ge- lijk aantal stemmen behaalde als candidaat nr 1, waarna de leeftijd besliste te zijnen gunste. Nadat hij in dat geval zijn benoeming had aangenomen, ging een der hoofdin- gelanden tegen het besluit in beroep uitgaande van de overweging, dat de stemming te voren beinvloed was. De raad van beroep keurde de stemming echter goed. waarop be- doelde hoofdingeland in hoger be roep ging bij de Kroon, die nog met beslist heeft.) Voor de eerstaanbevolene, de heer W. Schotten, vinden wij deze gang van zaken hoogst onaangenaam; de raad had o.i. geen enkel steekhou- dend motief, om deze hoofdeommies, die door B. en W. het eerst werd aanbevolen als de meestgegadigde en meest-geschikte, niet als ge meente-ontvanger te benoemen. Wij vragen ons daarom af, heeft hier het gemeentebelang voorgeze- ten, of riekt deze affaire naar vriendjespolitiek? Wat het verdere van de .agenda betreft, aan de heer J. Roggeveen werd op diens verzoek per 1 Juli eervol ontslag verleend als direc- teur van gemeentewerken, onder dankbetuigmg voor de aan de ge- meente bewezen diensten. Bij een andere gelegenheid zal officieel af- scheid van de heer Roggeveen ge- nomen worden. De gemeentewerklieden C. Dijs, J. de Graaf, A. v. d. Berg, R. Kle- verlaan, en W. Vrasdonk, werden in vaste dienst aangesteld. Onder de ingekomen stukken be- vond zich een door Ged. Staten goedgekeurd raadsbesluit tot ver- strekking van een lening onder ver band van een 2de hypotheek inge- volge de financieringsregeling Wo- ningbouw-1947 aan W. Sche.rmer- horn. De overige voorstellen waren van weinig importance. HEILOO Vrijdagavond hield het Wit-Gele Kruis haar jaarverga dering. De Voorzitter, de heer Bos, opende de vergadering met de Chr. groet en heette alle aanwezigen welkom. De notulen van de voor- gaande vergadering werden goed gekeurd. Hierna werd een ontwerp- reglement aan de leden voorgelegd en aangenomen. In dit ontwerp- reglement is een clausule opgeno- men, dat zij, die reeds enige jaren in de gemeente woonachtig zijn, in de eerste week van elk jaar zich op kunnen geven als lid zonder dat een extra jaar contributie betaald behoeft te worden. Diegenen. die zich opgeven op 'n ander tijdstip moeten dus de extra contributie wil betalen. Vervolgens deelde de voorzitter mede dat met het Witte Kruis overeenstemming bereikt is betref- fende het gebruik van het Wijk- gebouw. Tevens is het bestuur doende een regeling te treffen met het Witte Kruis om verplegings- artikelen van elkaar te lenen. Voorzitter gelooft wel dat dit suc ces zal hebben. Ook zegt de voor zitter dat het bestuur het prettiger gevonden had als een magazijn van beide kruisverenigingen in gebruik genomen was. Hij hoopt dat dit in de nabije toekomst zal geschieden. Hierna gaf de secretaris het jaar- verslag. Hieraan ontlenen wij de volgende interessante cijfers. Door de wijkverpleegster werden 2627 bezoeken afgelegd. 179 voor maat- schappelijk werk, 14 voor geeste lijke volksgezondheid, 19 voor het magazijn en werd 6 maal laatste hulp verleend. Er werden 729 artikelen uitge- leend, 402 bezoeken vonden plaats voor T.B.C.-bestrijding waarvan: 222 huisbezoeken, 148 voor verple- ging patienten. Er werden 2 ligten- ten geplaatst en e6n woningverbete- ring aangebracht! Vervolgens werd door de pen- ningmeester de begroting '48 be- handeld. De inkomsten werden be- groot op f5060,de uitgaven op f6262,een tekort dus van fl252 waren de inkomsten 113.648,13. Het jaar sloot met een voordelig saldo van fl39.07. De voorzitter stelt voor een le- den-actie te voeren. Enige heren meldden zich aan om „adspirant- leden" te bezoeken. Aan de beurt voor aftreden wa ren de heren Bos en Festen. Zij werden bij acclamatie herkozen. De heren Garritsen en de Wild hadden beiden bedankt. Hiervoor in plaats werden gekozen Mevr. Jitta-Leeu- wenberg (secretaresse) en de heer C. M. v. d. Berg (Penningmeester) Het oude houten magazijn werd op voorstel van het bestuur ter be- schikking gesteld van het plaatselijk hoofdbestuur der R.K. Verkenners, om gebruikt te worden voor die jeugdbeweging. Het gebouwtje zal geplaatst worden achter het Gezel- lengebouw. Slopen, herplaatsen en verbetering kosten pl.m. f625. Het plaatselijk hoofdbestuur der R.K. Verkenners zal voor onderhoud zor gen en een rente van 4% betalen (f25.per jaar). De heer Garritsen stelde voor het hoofdl# stuur der R.K. Verkenners in overweging te geven f50.— per jaar af te lossen en zodoende eige- naresse te worden van het betref- fende gebouwtje. Tot slot dankte de voorzitter de heer Garritsen voor het vele en z66r goede werk wat bij als pen ningmeester voor het Wit-Gele Kruis had gedaan. Als er op een overwinning in de Davis Cup-wedstrjjd Engeland— Nederland was gerekend, dan was dat wel van ons heren-dubbel v. Swol en Rinkel. Aan die verwach- tingen hebben z(j al was het maar een benauwde 5-sets-zege voldaan. Zij sloegen Mottram en Paish met 63, 57, 6—2, 16. 6 '4. Moesten de enkelspelen op de eerste dag van de Davis Cup-wed- strijd op een doorweekte baan ge speeld worden, het dubbelspel vond plaats in schitterend zomerweer. Van Swol en Rinkel ontplooiden uitste kend samenspel. Dc eerste set werd op een verrassend gemakkelijke wijze gewonnen met 6^-3. Rinkel was in deze set de beste speler, waarbij vooral zijn werk aan het net verbluffend was. In de tweede set was het Britse u'ni/i w T°ia succes vooral aan Paish te danken - J 1 18" (75). In de derde set namen de Nederlanders weer de leiding. doch in de 4e set werkte van Swol slor- diger. Aan de Engelse kant was Paish het beste en wist deze set te winnen. In de laatste set doorbra- ken de Nederlanders de service van Paish, hetgeen beslissend was. Na dit dubbelspel leidt Ehgeland in deze wedstrijd voor de derde ronde van de Davis Cup met 2—1. Voor de eerste maal sinds 1939 behaalden Engelse tennisspeelsters een overwinning bij de wedstrijden om de Wightman Cup. Mevr. Bos- tock en mevr. Blair (Eng.) versloe- gen mevr. Pat. Todd en mej. Doris Hart (V.S.) met 6—3, 6—4. De beide enkelspelen werden overwinningen voor de Amerikaanse dames: mevr. Osborne-Dupont (V.S.) versloeg mevr. Bostock (Eng.) met 64. 8—6 en mej. Brough (V.S.) versloeg mevr. Hilton (Eng.) met 6—1, 6—1. Gouverneur Kasteel van Curacao heeft de Curacaosche Staten mede- gedeeld, dat de Nederlandse rege- ring hem een functie in de buiten- landse dienst heeft aangeboden en dat hij daarom zal verzoeken in Juli van zijn ambt als gouverneur ontheven te worden. ALKMAAR, 11 Juni. Andijvie 5.5014: spinazie 1017; postelein 5 —14; rabarber 5.50—17; tomaten 142 157, asperges 791.50; aardbeien 3.304.50 per slof; bosuien 317; bieten bos 814; speciebonen 2.30 bieten bos 814; speciebonen 2.10 2.65; bloem- 18—24; II 12—18; komkommers 22—36; worteltjes 18 28; selderie 16; selie 14; sla 2.508.50. Nieuwe aardappelen: gr. 16—23, kleine 10—14. BLOKKER. 11 Juni. Perziken 1748; aardbeien 1.251.71; toma ten 1.471.62; bloemkool 22—31; slabonen 2.25—2.38; peulen 79—88- sla 3.805.50; rabarber 79; uieri per bos 1018; kruisbessen 33; Schotse aardappele'n: grote 15.40 16.10; drieling 1214; kriel 8.90 10.80. WOGNUM, 11 Juni Vroege aardappelen: gr. 15.90—18.30; driel. 12.8014; kriel 8.2011.10, aanvoer 12.750 kg. Aardbeien I 1.241.60; II 0811.07; slabonen 2.35—2.40; idem (afw.) 2.21; bloemkool 5-29- sla 2.503.80; peulen 8894; sjaiotten 1217; postelijn 22. HEILOO, 11 Juni. Aardbeien 3.905.60 per slof; dubb. bonen 1.20- 1.28; peulen 3950, doperwten 28-32, tuinbonen 916, andijvie 812, ra barber 59. alles per kg; asperges I 1.401.70, idem II 851.05, wortelen 3035. sjaiotten 57, kropsla 3'/i8 cent per stuk; bloemkool I 2633; idem II 1216 p. stuk BEEMSTER. PURMEREND en O. 11 Juni. Schotse muizen 1419; kl. Schotse muizen 1015; slabonen m. dr. 2.152.25; stamsnijbonen 1.501.80; tuinbonen 2830; peulen 4070; doperwten 3652; bl. blauw- schokkers 6073; komkommers 23 38; bloemkool 5—42; spinazie 717; postelein 20; sla 2.50; andijvie 8-20- rabarber TO—16; rode bieten 7—14; bospeen 12—31; uien 12—23; prei 11—21; perziken 32; aardbeien 1.10— 2.20.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2