Waar de Nederlandse vlag wappert HetDuitse in de Caraibische Zee „Stella Maris", het tweede huis van onze passagierende Jannen in de Oost Curacao: van dorre vlakte tot oliecentr R8S?W 3 r Ons nieuwe feuilleton n f/Er bestaan geen verkiezingen die niets met godsdienst te maken hebben" Zondag 4 Juli EEN PRAATJE voor en oyer jonge boeren en bouwers J Bij onze jongens onder de Tropenzon DE „LINTWORMVAN SOERABAJA J N1EUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Zaterdag 12 Juni 1948 PAG. 3 I>n belangrfjk kruispunt Op de Caraibische eilanden treft men de meest uiteenlopen de rassen. Hier ziet men een Indiaans meisje op weg naar de markt. Isla Asiento, hier staan tientallen olietanks van de C.P.I.M. Dag en nacht varen de tankers in en uit; brengen ruwe olie of komen gasoline of stookolie inladen. Verklaring van de Bisschop van Munster Mgr. M. Keller IXSIPB - i De Katholieke bevolking van Oranjestad (Aruba) is met recht trots op de geheel uit kalksteen opge trokken sobere, maar stljlvolle CathedraaL in de Muziektuin te Alk- maar, grote propaganda- dag van de Kring den Helder der Katholieke Volkspartij. Sprekers: mi nister H. I. van Maarse- veen, mej. A. H. Nolte, en dr. L. G. Kortenhorst. Muziek op het terrein. Honderden zitplaatsen1 Houdt 4 Jtxli vrij voor de K.V.P. V HERVORMDE SYNODE herdenkt vrede van Munster In ..Stella Maris", de oogappel van de vlootaalmoezenier, kun nen de Jantjes een kamertje huren, waar zij hun vrije tijd productief kunnen maken. Stella Maris", het tehuis voor de marineklanten, is in Soerabaja gerenonwneerd. Met de dochters van goed-me nende burgew wordt menig dansje gemaakt. A VOND. Langzaam maai zeker ploegt de Venezolaanse olie- tanker door het donkere water van de Caraibische Zee. Aan bakboord knippert met tussenpozen het seinlicht van een passe- rende boot. Eentonig ruist het boegwater. Aan de horizon pln- kelen duizenden lichtjes Willemstad. „Halve kracht vooruit", rinkelt de scheepstelegraaf en langzaam glijdt de tanker St. Annabaai bin- nen, een nauwe doorgang, die Wil lemstad in twee delen verdeelj en even verder uitmondt in een breed water Schottegat. Het bij avond binnenvaren van Willemstad moet voor iedere vreemdeling ongetwij- feld een indrukwekkend schouw- spel zijn. Aan stuurboordzijde bran- den de lichten van Poenda, het oude stadsgedeelte. Otrabanda ligt aan bakboord en recht vooruit, in al zijn lichtende glorie, het schier- eiland Isla Asiento met de raffina- derijen van de C.P.I.M. Otrabanda en Poenda worden verbonden door een pontonbrug, die op geregelde tijden wordt open- gedraaid voor de komende en gaan- de schepen. Olie en scheepvaart be- heersen het leven op Curacao. Toen de Spanjaard. Alonso de Ojeda. een vroegere reisgenoot van Columbus het kleine rotsige eiland in 1499 ontdekte, hechtte hij er niet veel waarde aan. Later echter kwam men tot een andere conclu- sie. Curacao met zijn diepe en na tuurlijk beschermde haven; zijn gunstige ligging tussen Midden- en Noord-Amerika. bleek een krachtig steunpunt te zijn. Maar de Span- jaarden hadden buiten de waard gerekend, want ook de Nederlan- ders lagen op de loer om dit waar- devolle steunpunt in bezit te nemen. Immers van Curacao uit konden zij makkelijk strooptochten onderne- men naar het Noordelijke deel van Zuid-Amerika, waar de Spanjaar- werd gebruikt afkomstig was van Curacao en Aruba. De winkelstraat van de West Willemstad is een vriendelijk, aantrekkelijk plaatsje, dat veel weg heeft van een oud-Hollands stadje. Lang te zoeken naar een plekje stadsschoon hoeft men niet. Door de olieindpstrie en de scheepvaart heeft zich hier een levendig win- kelbedrijf ontwikkeld. En terecht noemt men Willemstad wel eens de winkelstraat van de West. In de vele kleurige winkels met hun schreeuwende opschriften kan men van alles krijgen. Voor iemand die komt uit het verarmde Nederland is het een waar koopjesparadijs. Vooral in de Herenstraat, die veel doet denken aan de Kalverstraat in onze Amstelstad kan men goed te recht. De oorlog heeft echter ook hier zijn gevolgen doen gevoelen en de prijzen zijn sterk gestegen. Maar nog steeds zijn verschillende artike- len, zoa.ls Arrow shirts en vulpen- nen er goedkoper dan in het land van herkomst en in de ..Oriental Stores" vindt men nog steeds curi- ositeiten, waarnaar men elders te- vergeefs zoekt. In de winkels en straten ontmoet men de meest uiteenlopende typen: Curacaoenaars, Spanjaarden, Neder- landers, Engelsen, Negers. Brits- Indiers en Chinezen. Maar juist dit conglomeraat van verschillende ras- sen geeft aan Willemstad een eigen cachet. Niets is gezelliger dan om een fiur of twaalf, wanneer de zon in de straten gloeit een glaasje coca- cola te drinken in een der vele V. h Po/v™h^Z1"ilrlgie" cafe-tjes. Of 's morgens vroeg een Bovendien konden zij hier de rijk beladen Spaanse vloten opwachten. En op de avond van 29 Juli 1634 viel een Hollands eskader onder commando van Johannes van Wal- beeck en Pierre le Grand, beiden in dienst van de West Indische Com- pagnie St. Annabaai binnen. Met een paar honderd manschappen werd de strijd tegen de Spanjaar den aangebonden. Enkele dagen la ter was de strijd beslist. Curacao was in Nederlandse handen. Al snel liet van Walbeeck een begin maken met de bouw van de vesting Amsterdam en omstreeks 1650 kreeg de nederzetting de naam Willemstad, naar Stadhouder Wil- lem II. In de loop der jaren is Willem stad geworden tot een wereldhaven van grote betekenis. Jaarlijks doen honderden handels-, toeristen- en olieschepen de haven aan. Immers Curacao vormt het kruispunt van scheepvaartroutes van Noord naar Zuid, van Oost naar West. Hier- door maakte het eiland reeds eer- der een periode van bloei mee en wel in de laatste helft van de 18e eeuw. Men gebruikte Curacao toen als stapelplaats van de producten uit de Spaanse kolonien. In later jaren heeft het zijn belangrijkheid grotendeels verloren. Isla Asiento „Kijk, dat is nu ons werk", zegt de werkmeester met een zekere trots en met een vaag gebaar wijst hij in de richting.van het giganti- sche complex van gebouwen, werk- plaatsen, metershoge torens, droog- dokken en tientallen olietanks. Met dat ,.ons" bedoelt hij de duizenden. die door hun noeste arbeid dit machtige bedrijf der Curacaose Petroleum Industrie Maatschappij. de grootste raffinaderlj ter wereld hebben opgebouwd. Meer dan dertig jaar geleden was Isla Asiento, het schiereiland in Schottegat een dorre verlaten vlak te. waar niet veel groeide. Toen in 1916 de C.P.I.M. werd opgericht met het doel de ruwe olie van het Ma- racaibo-meer in Venezuela te raffi- neren. besloot zij op Isla Asiento haar installaties neer te zetten. En een betere keuze heeft men niet kunnen doen. Nooit staat het werk hier stil. Dag en nacht wordt er ge- werkt, want de wereld schreeuwt om petroleum, gasoline en stookolie. En boven het complex hangt immer een blauwe rookpluim, die door de eeuwig waaiende passaat naar het Zuidwesten wijst. Op Isla Asiento ligt ook het villa- dorp van de C.P.I.M., Emmastad. Men ziet er prachtige witte huizen, maar ook de uit petroleumblikken opgetrokken woninkjes der koelies. Gelukkig wordt er door de overheid veel gedaan voor verbetering van de volkshuisvesting. Wat de vreem deling onmiddellijk opvalt is de netheid. die men zelfs in de een- voudigste en armoedigste wonink jes aantreft. De olie echter heeft niet alleen welvaart gebracht op Curacao maar ook op Aruba, waar een dochter- maatschappij van de Standardoll haar raffinaderijen heeft. Hoe be- langrijk deze raffinaderijen op bei- de eilanden zijn. blijkt wel duide- lijk uit het feit, dat drie-vijfde van de olie, die door de geallleerden bezoek te brengen aan de vruchten- markt, waar allerlei vreemde kleu rige vruchten liggen. En kunt U geen wijs worden uit de kleurige koopwaar. vraag dan om uitleg aan een van die talloze fruitverkoop- stertjes. Met een eindeloos geduld zal zij U de namen vertellen en hoe U ze moet eten of bereiden. De Curacaoenaar is van nature vriendelijk en gastvrij. Zo gebeurde het- mij, dat ik door een oude man, die in een cafetje aan mijn tafeltje kwam zitten, een half uur na onze kennismaking werd meegenomen naar zijn huis in de koenoekoe. Het was een van de nog weinig overge- bleven plantagewoningen, een bol- werk uit het grijs verleden, toen op Curacao nog uitgestrekte plantages voorkwamen. Hij vertelde mij van die goede oude tijd toen er op Cu racao nog rust heerste. In die dagen, dat bij feestelijke gelegenheden in de kamers van het huis de conga werd gedanst door sierlijke jonge meisjes. Dat was pas een tijd. „Van dat eeuwige gejacht moet ik niets hebben. Dat komt door die vervloekte olie", zegt hij grimmig. ..Mijn zoon werkt nu ook daarginds. Maar ja hij heeft het hooit anders gekend. Heus gelooft U mij. dit is Curacao niet meer", besluit hij. Ergens in de haven loeit hees da sirene van een vertrekkende olie- tanker. Morgen of overmorgen komt hij weer terug met nieuwe olie van de overkant. :m-m: a; „Of het nu verkiezingen geldt voor het lands- of voor het ge- gemeentebestuur of de bedrijfs- raden mijn vaste overtuiging is, dat er thans in het openbare leven geen verkiezingen meer be staan. die niets met. de godsdienst te maken hebben. Heden immers gaat het daarhij ook steeds om zedeljjke beslissingen". Aldus waarschuwde Mgr. dr. Michael Keller, Bisschop van Miinster, de christeltjke werknemers in het bijzonder met het oog op de ver kiezingen voor de bedrijfsraden in Westfalen. In overeenstemming met de uit- spraken van Z.H. de Paus en met gelijksoortige vermaningen, o.m. van de bisschoppen van Italie en Neder land, verklaarde Mgr. Keller: ,.On- verantwoordelijk en laf handelt ieder, die slaapt of om aards gewin aan een beslissing als christen tracht te ontkomen. Zorgt er voor, uw geweten christelijk to vormen en naar dit christelijk gevormde ge weten te handelen. De tegenstan- ders der Kerk. de vijanden der sa- menleving zijn aan het werk: zij rusten niet; alleen wij christenen slapen dikwijls". Zelfs aan de Paus hebben de communisten verweten, dat Hij zich onbevoegd met politiek inliet. Verkiezingen hebben niets met godsdienst te maken dat is het oude afgezaagde slagwoord over politiek katholicisme. Het gaat er echter wel degelijk om, of wij de beslissende invloed bij de vormge- ving aan het openbare leven in de handen leggen van mannen en vrou- wen, die bereid en in staat zijn er aan mede te helpen, dat de begin- selen van het Evangelie het open- bare leven doordringen en daaraan gestalte geven. Niet slechts hij is een vijand van Chrlstus, die het kruls uit de scholen verwijdert of die' echtbreuk wettig geoorloofd tracht te verklaren. maar ook ieder, die op schuldige wijze dergelijke zaken toelaat, hoewel hij ze kan veranderen. Juist omdat het dus bij de verkiezingen mede om zedelijke beslissingen gaat, heeft de Kerk het recht en de plicht haar vermanende stem te verheffen. „Daarom heb ik", aldus de bisschop, „van alle preek- stoelen de arbeiders en andere werk nemers aan hun stemplicht doen herinneren en hen aangespoord slechts die candidaten te kiezen. die door hun levenshouding en menta- liteit de zekerheid geven, dat zij ernstig er naar zullen streven ook het handels-, bedrijfs- en beroeps- leven op te bouwen op christelijke grondslag". Mgr. Keller verklaarde vervolgens. dat men ook nu weer de bisschop pen verkeerd zal verstaan of ver- keerd zal willen verstaan. Maar het uur van het christelijk geweten heeft geslagen en met halfslachtig- heid en duizenderlei bezwaren ko men wij niet verder, indien wij het volk van de ondergang willen red den, zo besloot hij. Thans. na meer dan drie jaar, is men nog steeds niet begonnen aan de wederopbouw van Duitsland in de een of andere vorm en het zal wel iedereen duidelijk zijn. dat Duitsland niet voor altijd het land kan blijven van puinhopen en van honger. Doordat Rusland een samenwer- king in dit opzicht tussen de vier bezettende mogandheden onmoge- lijk heeft gemaakt, was het de taak van de andere drie iets in deze richting te ondernemen. Wat zij nu denken te doen is be- antwoord door de publicatie van de besluiten, die er in Londen door Engeland, Frankrijk, Amerika en de Beneluxlanden genomen werden Niemand, die de geschiedenis van de laatste eeuwen kent, zal Frank- rijk's vrees voor een agressie van- uit 't Oosten ongemotiveerd vinden. Het is de vrees voor een nieuw sterk agressief Duitsland en voor het onheilspellend machtig wordend Rusland. Hoewel het eerste gevaar nog yer in de toekomst verborgen ligt, is dit geen reden er nu reeds geen rekening mee te houden. 't Tweede gevaar ligt in de rfiogelijkheid be- sloten, dat Rusland elke overeen- komst over West-Duitsland als ver- ontschuldiging zal gebruiken voor een militaire actie. Hierdoor hebben de Fransen recht in de huidige voorstellen de ver- zekering van hun veiligheid te zien. De Gaulle wilde een militaire ga- rantie door Amerika, maar, zoals we reeds eerder betoogden. wordt door de verzekering, dat de Ame- rikaanse troepen in Duitsland zul len blijven, hetzelfde bereikt. Als er iets gebeurt zullen immers de Russen het eerst stuiten op de Amerikaan- se troepen, dus op de Ver. Sta- ten en volgende HET WERELD- GEBEUREN instantie. Hoelang zullen de Amerikaanse troepen in Duitsland blijven? ..Tot de vrede in Europa is gevestigd". Dat is ongetwijfeld een datum, of- schoon onbepaald, die de Fransen moet bevredigen. Bovendien bepa- len de voorstellen, dat vo6r de troe pen Europa zullen verlaten. er over eenstemming moet zijn bereikt over „de demilitarisatie, ontwapening en controle van de industrie", over „de bezetting van sleutelposities" en over ,.een wijze van toezicht". Een tweede tere kwestie voor de Fransen was het Ruhrgebied. Zij wensten een internationale controle en politieke afscheiding van Duits land. Ze wisten te bereiken, dat een internationale contrdle over de verdeling en het gebruik van de Ruhr-producten werd toegestaan. Wat de politieke zijde van het geval betreft, hebben de Fransen gedaan gekregen, dat de toekomstige rege- ring van Duitsland een federatief karakter zal hebben en een consti- tuerende vergadering eerder dan regering zal worden samengesteld. Wanneer dus de Franse commu nisten over de Londense voorstellen spreken als over „een diplomatieke nederlaag" dan is dat het tegenover- gestelde van de waarheid. Dat de communisten de voorstel len vijandig gezind zouden zijn, stond reeds bij voorbaat vast. Of- schoon aanvankelijk ook de Gaulle zich tegen de besluiten van Londen keerde, ziet het er nu naar uit, dat zijn aanhangers alsnog hun stemmen er aan zullen hechten. Handelen is dringend nodig en het huidige plan is in hoofdzaak het resultaat van een gezamenlijke be- studering van ieders problemen. Dat men in Parijs vooral beseffen moge, dat de huidige toestand an ders is dan in 1918, toen er sprake was van een botsing tussen het Franse standpunt en dat van de andere landen. Wij, alien, zijn er ons thans van bewust in hetzelfde bootje als dat van Frankrijk te varen en wij kijken alien met bezorgde blikken naar het troebel water en de donkere horizon. SIC TRANSIT DE LANDBOUWERS en veehou- ders hebben nu volop werk op hun bedrijven. Toch hoop en ver- trouw ik, dat zij in het belang van hun jongens of dat deze laatsten zelf dit artikeltje even doornemen. Velen van u, die op de Landdag te Spierdijk geweest zijn, hebben uit de mond van een der sprekers een aanbeveling gehoord om de jongelui te laten studeren in Wa- geningen, aan de Landbouwhoge- school. Dat is natuurlijk prachtig als men daar kans toe ziet. Er kunnen echter bezwaren zijn, die de vraag doen rijzen wat voor mogelijkheden er nog meer zijn. Wij achten het juist om dan nog even te wijzen op de enige R.K. Middelbare Landbouwschool in ons land, nl. die te Roermond. We kunnen ons levendig inden- ken dat velen hoe gaarne zij het misschien ook zouden willen er ook niet toe komen om de school te Roermond te gaan bezoeken. Zo kom ik dan aan de school, welke zij weer iets makkelijker kunnen bereiken. nl. de R.K. Land- bouwwinterschool te Hoorn. Dit is de enige Katholieke Landbouw- winterschool in Noord-Holland en werd opgericht in 1946. We zouden de zoons van akker- bouwers en veehouders uit het L.T.B.-gebied ten Noorden van het Noordzeekanaal willen wijzen op de advertentie in dit blad. De mi- nimumleeftijd is 16 jaar. Oudere jongens. die eerst een paar jaar op het bedrijf geweest zijn, behoren k iET VOLDOENING mogen wij constateren, dat onze ult- gebreide lezerskring grote tevredenheid aan de dag legt over onze feuilletons. Na het enorme succes met ..Erie's Liefde", trok het romantische spionnenverhaal ..Tegleff de speurhond" de belangstelling, die het stellig verdiende. In de poging, om een climax te vinden, menen wij geslaagd te zijn door de keuze van ..DWAZE ANNE", door A. Duncan. Het is een spannend en boeiend familie-verhaal, waarvan wij durven zeggen, dat het zijn voorgangers naar de kroon sieekt Hier volgt een klein fragment, dat de lezeressen en lezers een idee geeft van de achtergrond der intrige: Arthur kreeg 'n kleur, hij dacht er liefst niet aan, dat Anne's vader kruiers- werk op het station ver- richtte. Doch zijn moeder had hem dit telkens en telkens weer voorgehou- den, van het eerste ogen- blik at, dat ze zijn belang stelling voor Anne Hebler ontdekt had. „Ik begrijp niet, wat het feit, dat Anne's vader kruier is, met u te maken heeft", zei hij zwakjes. „Ikik kan niet be- weren, dat ik ook niet lie- ver zou hebben, dat hij dokter of notaris was, maar ik wil er graag het beste van maken, wat er van te maken is. Waar- om u dan niet?" Ze draaide zich om en haar grijze ogen werden hard als staal, toen ze hem aankeek. „Hoor eens Arthur, we hebben nu tijd genoeg verprutst met over dat meisje te praten!", zei ze hees. „Ik wil niets meer over haar horen. Als je tegen mijn zin ingaat, dan zal ik er wel voor zorgen, dat je geen geld genoeg hebt, om te trou- wen; -geloof dat maar!" „Dwaze Anne" begint Maandag a.s. echter vaak tot de beste leerlingen. Zij, die als candidaat-leerling wensen te worden ingeschreven, dienen een aanmeldingsformulier aan te vragen bij de directeur, adres Gr. Noord 7, Hoorn, bij wie men verdere gewenste inlichtingen kan verkrijgen. Het toelatingsexamen wordt ge- houden op een nog nader vast te stellen tijdstip. Spoedige aangifte is gewenst. Stel niet uit doe het nu! H. A. In tegenwoordigheid van de mi nister van justitie, mr. Van Maarse- veen de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. J. R. H van Schaick en de president van de Hooge Raad mr J- Donner. heeft Donderdag- avond in de Nieuwe Kerk te Am sterdam de Generale Synode van de Hervormde Kerk de 300ste ver- jaardag van de Vrede van Mun ster herdacht. De dienst stond onder leiding van de praeses van de Synode, ds Wes- seldijk, die er op wees, dat de tachtigjarige oorlog om meer ging dan om de vrijheid en onafhanke- lijkheid in nationale en politieke zin. Prof, dr J. Lindeboom uit Gro- ningen sprak over het onderwerp: „Wat Munster te gedenken geeft Uitvoerig stond deze spreker stil bij de wijze, waarop de katholieken na de vrede van Munster behandeld zijn. Hij noemde dit, hoewel men volgens de begrippen van die tijd verdraagzaam was, bedroevend. De vrede van Munster bracht ook de scheiding tussen Noord- en Zuid- Nederland. Het verschil in gods dienst bleek alle andere gemeen- schappelijke banden te niet te doen. De bijeenkomst eindigde met een preek van dr K. H. p. Grave- meyer. SOERABAJA heeft een krokodil in haar wapen. Maar het mo derns Soerabaja zou die eigenlijk dienen te vervangen door een lintworm. Want de krokodillen zijn schaars in de kali Mas en de kali Pegirian, maar de ..lintworm" is een beroemde en veelgeziene verschijning in de straten van deze typische marine- stad. De ..lintworm" is een ellenlange, open autobus, alleen overdekt met een groen zeildoeken kap, die mij het meest deed denken aan de kap van het fantastissche apparaat, dat onder de naam van ..caterpillar" aan onze vaderlandse kermissen meer luister placht bij te zetten. Er rijden vier „lintwormen" door Soerabaja. Zij onderhouden een vaste busdienst voor alle militairen. En daarvan mogen ook de burgers gratis gebruik maken, iets wat zij maar al te graag doen. Alleen de laatste rit des avonds is alleen voor militairen. De „lintworm" is een eigen uitvinding van de mariniers. Luitenant Lindner wordt als de geestelijke vader van het idee aan- gewezen en hij meende zijn naam te kunnen laten voortleven door zijn schepping die gezien haar lengte zeker niet onverdienstelijke naam van ..lintworm" te geven. In de eigen werkplaatsen van de mariniersbrigade werd de eerste ..lintworm" geconstrueerd. Het pro duct viel in de smaak: toen er twee voor de mariniers waren gebouwd, moesten er nog twee voor de marine ook komen en men ziet nu 's avonds in Soerabaja de passagierende witte Jannen en de khaki-zeesoldaten naar de laatste „lintworm" hollen om op tijd binnen te zijn. Deze ..lintworm" een kleinigheid in het boordevolle leven, van elke dag is symbolisch voor de voortvarend- heid, waarmee de mariniers zich beijverd hebben om de wederop bouw van Soerabaja, sinds zij daar in 1946 voet aan wal zetten, te be- spoedigen en aan de stad haar eigen aangezicht weer te hergeven. Geen wonder, dat deze stad, waarvoor zij zoveel deden, hun na aan het hart ligt.. Bruggen hebben zij er gerepa- reerd, kleding en voedsel aan de bevolking uitgedeeld en bij het her- stel van spoorwegen en telefoonlij- nen. verleenden zij de behulpzame hand. Zij construeerden in eigen werkplaatsen het materiaal voor een mariniersbrandweer, en omdat door de vernieling van de waterleiding de watervoorziening van de stad zeer bedenkelijk was, vervaardig- den zij een watertrein met een ca- paciteit van 7000 liter, waarmee zij de bewoners van de stad van deze vooral in de tropen zo vurig be- geerde vloeistof voorzagen. Meer nog, ook op niet-materieel terrein kan Soerabaja rekenen op de mariniers: heel de verkennerij in de stad beust bij de mariniers. Er zijn maar twee wegen, die van Batavia naar Soerabaja leiden: die over de zee en die door de lucht. De derde, die over het land, voert er niet heen. maar strandt ergens aan de republikeinse grens. En aan- gezien wij nu eenmaai alien in een tijd leven, waarin men haast heeft, zelfs hier onder de tropenzon, gaat elke soldaat, die naar Soerabaja moet, niet, en is dan natuurlijk meestal de enige niet gespt zich vast aan zijn zitplaats en wacht af. Wij hebben zijn voorbeeld gevolgd en hetzelfde gedaan. Het was nog vroeg in de ochtend, toen onze kist loskwam van de startbaan, toch was het al heet, daar in de laagvlakte. Maar even nadat wij waren opge- stegen, werd het heerlijk fris in de cabine. Door de ruitjes kun je langs de zilveren vleugel van de reuzen- vogel heen, naar bene den kijken, naar de sawahs daar onder ons en naar de slechts langzaam wijkende achtergrond met de vulkaankegels van Java. Rijdt men in een jeep langs die sawahs, dan weerspiege- len zij de blauwe hemel in hun water. Kijkt men er vanuit de lucht op neer, dan is dit water koffie- bruin, het bruin van Java's vrucht- bare vulkaangrond. Vanuit het vliegtuig lijkt Java^ bodem half vloeibaar. In de romp van de Dakota ratelen de schrijfmachines boven het ge- druis der twee motoren uit. Veer- tien journalisten zitten geen twee uur stil zonder dat ze iets schrij- ven, al is maar met portable op de knieeen een briefje naar huis. Java is geschapen door zijn vul- kanen. Ik het het nooit zo goed be- grepen als nu. Als grote, koffie-met -melk-kleurige riolen stromen de rivieren van dit eiland aan de kust uit in zee. een brede vlek geelbruin modderwater uitstortend in de prachtig-blauwe zee. Ontzagglijke hoeveelheden van de kostelijke, vruchtbare vulkanische as, die de hellingen van Java's vulkanen be- dekt, spoelt naar zee. Hele landton- gen bouwen de rivieren uit in zee en van jaar tot jaar groeit de laag vlakte aan en wordt steeds breder. Soerabaja is een oude marinestad. Zo'n stad ruikt altijd een beetje naar de zee, is altijd een tikje vlot- ter, opener en ruiger dan om het even welke stad in het binnenland ook. Er komen grijze oorlogsbo- dems de haven binnenvaren en er lopen passagierende Jannen in witte pakken door de straten en keurige mariniers in smetteloos khaki. Er is drukte, leven en vertier. Zo'n stad brengt voor een aalmoezenier haar eigen probleem mee en wel een zeer hijzondere. „Als ik een paar schijn- werpers had, dan gingen de zitjes naar buiten, naar het voorplein. Maar ik kan er niet aankomen hier in Indie," zo zei kapitein ter zee Kwaaitaal senior, vlootaalmozenier in Ned. Indie. En hij zei het nog al voor de jeep, waarin hij mij was komen halen. stilhield voor het ge- bouw waar hij me heen zou bren gen. Want die kwestie van die schijnwerpers ligt hem na aan het hart. Dat is een van de vele (Tit- eenlopende problemen, grote en kleine, officfele en niet-officiele, waarmee hij heeft te worstelen. Het was een prachtige open zaal, daar achter de kollonaden. Een bandje van soldaten speelde er dansmuziek en de paartjes schuifelden over de vloer. Het was tjokvol. „Dit is nu Maris Stella". ..Maris Stella" die naam moet nog eens in lichtende letters boven het brede inrijhek komen, ook dat is nog zo'n toekomstdroom van de senior-aajmoezenier van zijn mede- werker, aalmoezenier Wessels uit Groningen. „Maris Stella" is een tehuis, be- doeld voor de marine. Het is de oogappel van de vlootaalmoezenier en het enige marinehuis in geheel Indie. Een zeeman woont op zijn schip, Maar als hij Vneerderjarig is, mag hij. bij de marine, nachtpassagieren „Kijk, en dan willen wij hem slaap- gelegenheid verschaffen. Ze kunnen hier een kamertje huren. Heel goed- koop. We hebben er een stuk of veertig en die zijn practisch altijd bezet.' „Dit is het typerende van ..Maris Stella", dat het een echt tehuis is en hen 's nachts onderdak biedt. Ik kreeg natuurlijk de kamertjes te zien en de keuken, waar alle heer- lijkheden op houtskoolvuurtjes be reid werden. En intussen speelde in de grotezaal de band van het to- neelgroepje dat er een avondje had gegeven. dat klonk als een klok. Op de eerste de beste sofa, waarop ik neerzeilde, zaten 3 mariniers, Piet Witteveen en Kees Molenaar uit Oudkarspel en Jan Bakhuis uit De- nekamp samen met soldaat Ab Hand uit Noord-Scharwoude prins- heerlijk naar het dansen te kijken. Of ze nog gedanst hebben? Ik weet het niet, want de aalmoezenier kwam me al gauw weer weghalen. Hij had nog heel wat op het hart. En als de aalmoezeniers Kwaaitaal en Wessels over hun toekomstpian- nen gaan beginnen, dan krijg je heel wat te horen. „Wij willen meer doen dan ontspanning alleen. Wij beginnen met cursussen in Frans, Engels en Maleis. Een cursus han- delsrekenen en een cursus algemene ontwikkeling. We moeten ook zien uit Nederland de spullen te krijgen voor handenarbeid. houtsnijden en figuurzagen. Aan toekomstplannen geen gebrek. De muziek zette weer in en de paartjes kwamen weer op de dans- vloer. ..Maris Stella" is gerenom- meerd, om de goede sfeer, zei de aalmoezenier, ..Goed menende ou- ders hier in de stad laten daarom hun dochters hier gaan dansen." ..Een gelegenheid als deze is brood- nodig in deze stad. Ik zou je heel wat „rare tenten" kunnen laten zien hier in SoerabajaEerbiedig de vrouw. eerbiedig je zelf!" zei de suggestieve plaat aan de wand, die Anne van Zijl voor het Katholieke Thuisfront maakte en die ik overal in Indie had aangetroffen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3