VOOR ALLES: POLIT1EKE VEILIGHEID SPORT TeyleU UIT DE KERMIS DER WERELD Dr. Meyer Ranneft hekelt het Britse beleid in Indonesia IN HEILOO STOND EEN HUIS... IN BROKJES Wet-tussentijds ontslag met kleine meerderheid aangenomen DE AVONTUREN VAN LOEK HOOGENBOSCH DE SPEURHOND Op het Franse hoofdkwartier te Berlijn Fransen koesteren nog een zekere vrees voor herrijzend Duitsland Na drie jaar zeggen de Engelsen ,veel geleerdte hebben ....TER COULSTER Zondags-viering Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie Minister neemt amendementen over Met een pond op zak door vijf landen van Europa PAG NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD Zaterdag 12 luni 1948 Slachtoffer zeilboot- ongeluk begravert DKv« DE FILM BIJ HET R.K. ONDERWIJS Stichting F i I ikon opgericht Dr. Schwebel voor de Enquete-commissie De radio en de hengelsport Moximumprijzen ,,sieraardewerk" „CEEF MIJ MAAR HOLLAND" FEU I L L E T O N (Van onze Berlijnse correspondent) pVEN BUITEN TEGEL in de Npordwesthoek van Berlijn is te- midden van geurende dennen gelegen het Cercle Jeanne d Arc, vroeger een opleidingsschool voor officieren van het luchtafweergeschut, nu het hoofdkwartier van generaal Noiret, de plaatsvervanger van generaal Koenig, de Franse opperbevel- hebber voor Duitsland. Het Cercle Jeanne d'Arc bestaat uit een uitgesterkt modern gebouwencomplex met annex een heerlijk casino, dat nu dienst doet als mess voor de hogere Franse offi cieren. In deze zin vertelde kapitein de la Hamayde, aide de camp van ge neraal Noiret, in een ooofficieel ge- sprek een en ander over de Franse zienswijze op het Duitsland-pro- fcleem, waaruit bleek. dat de Fran- sen nog steeds bevreesd zijn voor een herrijzend Duitsland. Het dodeljjk gevaar Zij zien hier midden in Europa een volk van 65 millioen zielen. dat een zekere nijverheid en vernuft niet kan worden ontzegd. Dit volk in zijn oude macht te doen herryzen betekent voor hen een dodelijk gevaar. Van de an- dere kant beseffen zij echter, dat men er de Duitsers niet ..eeuwig onder kan houden". Tussen dit 4 inzicht en hun drang naar veilig- heid trachten de Fransen nu een oplossing te vinden. Het is opmerkelijk, dat men in dit verband steeds de verzuchting hoort: ..Maakten de Duitsers het ons toch slechts mogelijk hun meer vertrouwen te schenken". Men wil van Franse zijde hiermede zeggen. daj men de Duitsers gaarne meer vrijheid wil verlenen, gaarne het bestuur in handen van een eigen. Duitse federale regering zou leg- gen. mits de Duitsers maar wilden ophouden in machtstermen te den- ken. En inderdaad, men kan de Fransen in dit opzicht geen onge- lijk geven. Hebben zij niets geleerd? In het onderbewustzijn van iede- re Duitser leeft misschien niet de hoop op een revanche, doch in ieder geval op het herstel van Duitsland als een leidende poli- tieke factor in de wereld. Hij ziet de internationale politieke ontwik- keling niet vanuit het oogpunt der internationale samenwerking, doch vanuit het oogpunt der internatio nale machtsvorming. Dit geeft de Fransen natuurlijk te denken en maant hen tot dubbele voorzichtig- heid. Zij zijn er zich volkomen van bewust, dat zij in de ogen der Duitsers als quantite negligeable gelden. Hieruit spreekt 'n zekere zelfoverschatting van de Duitsers zelf en dit recntvaardigt de vraag der Fransen: „Hebben zij dan in het geheel niets geleerd?" Deze vraag zijn de Fransen nog steeds geneigd ontkennend te be- antwoorden en hieruit vloeit hun aarzeling-Voort. wanneer het geldt problemen op te lossen, die nood- zakelijkerwijs tot een versterking der Duitse machtsbevoegdheden moeten leiden. De Fransen bevinden zich daar- om in een onprettige positie. Zij beseffen, zeer zeker zij die dage- lijks zelf met de moeilijkheden in Duitsland kennis maiden, dat de aarzeling in hun politiek tot wei- nig goeds kan leiden. Van de ande- re kant zijn zij echter bevreesd het tempo te versnellen. daar de Duit ser hiervan misbruik zou kunnen maken. Van geallieerde zijde had men Frankrijk reeds herhaaldelijk een riem onder het hart kunnen ste- ken. Verschillende gelegenheden hiertoe werden echter niet benut. Ook dit maakt de Fransen wan- trouwend. Zij willen geen herstel van Duitsland ten koste van hun eigen veiligheid. Het verleden is nog te jong om niet op zijn hoede te zijn. Daarom zullen de Fransen v66r alles blijven vasthouden aan het politiek axioma van politieke veiligheid voor West-Europa, een politiek waarmede ook de Bene- lux-landen zich ongetwijfeld in grote lijn accoord zullen kunnen verklaren. De vraag blijft slechts. in hoeverre de economische nood- zaak de politieke eisen haar wil zal kunnen opleggen. (Inmiddels is tijdens de Zeslan- denconferentie te Londen voldoende duidelijk deze Franse bezorgdheid gebleken. De Fransen waren op deze conferentie dan ook slechts bereid aan de voorstellen mede te werken op voorwaarde dat de ve'- ligheid, waarvan onze correspon dent in zijn brief melding maakt, voldoende gegarandeerd zou wor den. Een en ander schijnt nu te Londen tot genoegen der Fransen te zijn geregeld. Red.) Onder zeer grote belangstelling is Vrijdagmorgen te Baarn het stof- felijk overschot van de Zondag j.l., bij het ongeluk met de b.m. ..Jan van Gent" om het leven gekomen 21-jarige leerling stuurman J. Brey met militaire eer, bestaande uit 'n peloton mariniers uit Utrecht en een deputatie van de landmacht, ter aarde besteld. Tn de St Nicolaaskerk te Baarn werd 'n plechtige H. Mis van Req, opgedragen door pater J. Eering, Acht militairen droegen de met de driekleur gedekte kist uit de kerk naar de daarachter gelegen begraaf- plaats. Toen de stoet, die geopend werd door bloemen dragende mili tairen de ingang passeerde, loste een peleton mariniers een salvo boven de kist van hun wapenbroe- der. hetgeen herhaald werd toen de kist in de groeve was neerge- laten. Nadat de absoute was ver- richt, dankte een familielid voce de belangstelling. EXPORT Het volgende verhaal werd aan een officieel diner in het Engelse Dorchester verteld. Een toekomstige papa liep ongeduldig in een Londens ziekenhuis te wachten. Na ettelijke malen de gang te heb ben belopen, kwara de zuster hem met een drieling feliciteren. La ter kreeg hij de drie baby's te zien en was stomverbaasd, toen de zuster hem vroeg welke van de drie hij wilde hebben. „Maar ze zijn toch alle drie van mij", stamelde hij. ..Natuur- lijk", luidde het ant- woord, „maar door de nieuwe bepalingen mag u er maar een houden, de andere twee zijn voor export". LELIJK Andre Demairizi uit Nice doodde met een handgranaat de 17-ja- rige Paulette Neri. Zijn verweer in de rechts- zaal luidde: „Zij was zo mooi en ik zo lelijk". WIST U DIT AL? Milo, een Griek, die 600 jaar voor Christus leefde, was 40 jaar ach- tereen wereldkampioen worstelenEen mug kan in een jaar tijd 159.875.000.000 eieren leggen voor nieuwe muggen.. Een bod van 2 millioen gulden voor de z.g. Lee Penny, een edelsteen gevat in een geldstuk met de beelte- nis van de Engelse ko- ning Edward I, werd geweigerd. Deze be- roemde talisman is al sinds 1320 in het bezit van de Lee-familie. KERMIS ACHTIGE CORRESPONDENTIE De heer L. te H.: Neen mijnheer, Oud is geen Welter, maar Welter is wel oud. SPULBAAS. Mgr. Dr. Th. Verhoeven, Direc- teur van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te 's-Gravenhage, handelende namens de R.K. Schoolraad in Nederland, Mgr. Prof. Dr. F. R, L. Sassen, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden en de Reserve-Majoor bij de Generale Staf S. P. van 't Hof te Leiden hebben een stichting in het leven geroepen onder de naam ..FILIKON" (Film en Licht- beeld voor het Katholieke Onder wijs in Nederland). Het doel dezer stichting wordt in de statuten. welke de goedkeuring van het Hoogwaardig Episcopaat hebben verkregen. als volgt weer- gegeven: de Stichting heeft ten doel het onderwijs, de opvoeding en de wetenschap in de ruimste zin te bevorderen <joor middel van de film en het stilstaande lichtbeeld; zij trachf haar doel te bereiken door het vertonen en doen vertonen van naar haar oordeel geschikte films en lichtbeelden zowel geheel als gedeeltelijk in eigen uitvoering als door anderen vervaardigd, alsmede door ancjere middelen, welke voor haar doel bevorderlijk zijn, Een en ander op de grondslag der katho lieke beginselen. ..FI^IKON" is erkend door het Hoofdbestuur van de Katholieke Film-actie. Het Secretariaat is voorlopig ge- vestigd ten kantore van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding. Bezuidenhoutseweg 275, Den Haag. J. W. MEYER RANNEFT, voormallg vice-president van de Raad van Indie, heeft Vrijdag tijdens een vergadering op de derde zittingsdag van de interna tionale studie-conferentie over Overzeese Gebiedsdelen, die deze week in het Indisch Instituut te Amsterdam gehouden wordt, in felle bewoordingen een aanval ge- daan op het Engelse beleid na de Japanse capitulatie. Dr Meyer Ranneft gaf als zijn mening.te kennen, dat de Engelsen direct na de capitulatie het hgft in handen hadden moeten nemen onj orde en rust op Java te her- stellen. Nooit hadden zij, aldus dr Meyer Ganneft, de republikeinen gelegenheid moeten geven zich vast in het zadel te zetten. Alle Engelse gedelegeerden keer- den zich met beslistheid tegen deze opvatting en gaven te kennen, dat 't voor Engeland op dit tijdstip om velerlei redenen onmogelijk was een bezetting van Java op zich le nemen. De Nederlandse gedelegeer- de, dr Bernhard H, M. Vlekke, hoofd van de wetenschappelijke af- deling van het Nederlands Instituut voor internationale zaken, was het ook niet eens met het standpunt van dr Meyer Ranneft en verdedig- de de houding van de regering, die gemeend had langs de weg van on- derhandeling nieer te kunnen be reiken. In het algemeen waren de QE W1JZE, waarop wij als Christenen de Zondag vie- ren, is niet steeds dezelfde, een- tonig, of zelfs saai en vervelend. Het zou verkeerd wezen, de Zondag te willen doorbrengen zoals men dat b.v. honderd jaar geleden. in de tijd van de „Ca- mera Obscura", deed. Wij wil len de Zondag vieren op een manier, aangepast aan onze eigentijdse leefwijzen, overeen- komstig de behoeften en eisen van het milieu waarin wij ver- keren. Daarom zal de viering telkens wisselen en verschillend zijn. Er zijn geen twee Zonda- gen die op elkaar gelijken. Mits natuurlijk altijd voor op staat, dat het een werkelijke „viering" van de Zondag is zowel in zijn natuurlijke betekenis als rust- dag als in die van zijn gewijd karakter als dag des Heren. Wat aan alle, telkens naar gelang milieu en seizoen wisselende Zondagen de hogere eenheid geeft, is de H. Mis, de parochiele Hoogmis. MARCUS (Van onze speciale verslaggever) In het rustige plaatsje Heiioo, te- midden van uitgestrekte weilanden ligt het verdroomde en tot een heerlijk stukje natuurschoon ge- worden landgoed Ter Coulster. Aan de grote rijksweg, even voor- bij het fraaie gebouwencomplex van de St. Willibrordusstichting, vor- men twee oude zuilen. geheel pre- tentieloos aan weerszijden van een oprijlaan, 'de toegang tot de in oude tijden zo terecht als „heerlijkheid" aangeduide bezitting. Het is een vreemde en tegelijk diep-ontroerende ervarmg, wanneer men komende van het vlakke Hol- landse landschap als het ware door een deur de slechts door vogels en het ruisen van de wind gestoorde stilte van het eeuwenoude Coulster- bos binnengaat. In een doolhof van kronkelende met boomwortels door- aderde paadjes, woudreuzen en ge- heimzinnig struikgewas, ondergaat de eenzame wandelaar de nog door geen enkele kunstenaarshand ge- evenaarde schoonheid van God's rijke scheppingen. Hier, op deze historische plaats, ligt de geschiedenis verankerd van het oude geslacht Ter Coulster en verhief zich het kasteel, dat nu als een voelbaar gemis in deze prach- tige omgeving helaas ontbreekt, waar het de tand des tijds niet ver- mocht te trotseren. Het hUis moet volgens de oude kronieken op een heuveltje hebben gelegen „mit gragte ende mit wallen ende alst begraven in uuijtgaande viercant". Dit laatste is een bijzon- derheid, daar kastelen in de na- Karolingische tijd meestal een ronde vorm bezaten. Over de historie en betekenis van het geslacht Ter Coulster heeft mr. J. Belonje een belangrijk en door- wrocht studiewerkje geschreven, dat in het jaar 1946 door Meijer's Boek- en Handelsdrukkerij te Wor- merveer in het licht werd gegeven. Het boekje, dat de avonturen van Ter Coulster op de voet volgt, geen naam of jaartal overslaat en zelfs een reeks antieke acten vol van het typisch middeleeuwse taaleigen be- vat, is uiterst lezenswaardig. Het voert ons terug naar de oud- ste geschiedenis van het kasteel Ter Coulster, naar het tijdperk als Nrd.- Kennemerland nog een uitgebreid merengebied is en het mensdom zich hier heeft gevestigd op z.g. „geestruggen en oude landen". De middeleeuwer. die vanuit Alk- maar in zuidelijke ijchting trok. ontmoette op zjjn weg slechts wei- nig bebossing en zeker geen boom- groei in de mate van het ogenblik. De Alkmaarse Hout en ook de Hei- looer bossen waren in die dagen nagenoeg volkomen uitgerooid. On ze middeleeuwer, op zoek naar hout, bracht dan maar een bezoek aan ..die Coulster", ook wel „de Kolster" geheten, teneinde in zijn houtbe- hoefte te voorzien en slaagde door- gaans voortreffelijk. Oude geschriften zeggen, dat in de Xlle of XHIe eeuw reeds een geslacht uit Heilpo de ambachts- heerlijkheid van die naam bezeten moet hebben en in die hoedanig- heid op het latere Ter Coulster zou hebben geresideerd. Daarna zou dit geslacht zijn uitgestorven, waarna de bezitting weer in handen kwam van de grafelijke leenheer. Brandschatting en twisten wis- selden elkaar nu af. Een expeditie van de Gelderse Friezen, de be- ruchte plunderaars van de „Zwarte Hoop", zoals ze ook wel werden genoemd, bracht een „bezoek" aan het kasteel. Nadat zij eerst de stad Alkmaar volkomen in de as hadden gelegd, deden ze tevens de kastelen Nieuw- burg en Ter Coulster in vlammen opgaan. Als men de schade weer iets heeft kunnen herstellen, zijn het weer andere moeilijkheden, in de vorm van langdurige processen, 'ie de bezitting aankleven. Men bestrijdt elkaar het leenrecht waar dit mogelijk is. al of niet omdat men zich beschouwde als „naeste ende reghte leenvolgqi". De tijd gaat echter verder en maakt verschillende veranderingen en restauraties aan het kasteel nood- zakelijk en menig keer ondergaat het een nagenoeg volledige gedaan- teverwisseling. De notaris is een vaste bezoeker en inventariseert bij diverse gelegenheden de inboedel van het landgoed. We krijgen hier mede een interessante kijk op het meubilair. Een notariele acte van 19 Aug. 1744 zegt: „De kerkekamer bevat- tende agt schilderijen, een ledicant van rood greijn, een bed en twee matrassen, een witte armoseijnen spreij, 3 chitse dekens en (niet te vergeten): twee waterpotten met de wapens van Cats en Nassau Dan, in het voorjaar van 1788 vindt te Heiioo een veiling plaats met het bezit Ter Coulster als voor- naamste object. Het wordt gesplitst en krijgt diverse eigenaren. Uit- eindelijk komt het kasteel dan te recht in slopershanden. die het af- breken met uitzondering van de vestibule of voorpoort. Nadien is Ter Coulster nimmer meer in zijn oude glorie herrezen. Het is ten slotte een zekere mr. Fontein Ver- schuir. die als liquidateur en latere bezitter de versnipperde delen van het Heilooer huis Ter Coulster weer samenbrengt. Hij laat op de plaats waar het oude kasteel had gestaan een nieuw woonhuis bouwen. Deze buitenplaats, in 1810 gebouwd. wordt in het jaar 1854 weer totaal afge- broken. De volgende eigenaar doet bier nu een Zuidhollandse boerderij verrijzen. waarvan de voorgevel nog rust op de fundering van 't kasteel. Ter Coulster vererft aan mevr. C. F. van der Feen de Lille-Fontein- Verschuir en sedgrt haar overlijden op 31 December 1944 behoort het aan haar kinderen. Hoewel Ter Coulster voor het nubliek is opengesteld, maken naar verhouding slechts weinigen van de gelegenheid gebruik, om hier in het .Eden van Kennemerland" na in- gespannen arbeid of des Zondags een weldadig aandoende rust te gaan geniettn. Uw verslaggever, ofschoon geen 'eenman noch slotvoogd. ademde hier met voile teugen het ..sol om nibus lucet"; immers het is troost- rijk te weten. dat de natuur haar gaven zonder aanziens des persoons verdeelt. ADMIRA DOOR HAAGS ELFTAL BEDWONGEN Voor uitverkochte VUC-txibunes behaalde het Haagse elftal Donder- dagavond een goede en verdiende 32-zege op de Weense eerste klas- ser Admira. Het is een aantrekke- lijke wedstrijd ge worden tussen de fris en doortastend spelende Hage- naars en de fraai, maar tot in het oneindige combinerende Oosten- rijkers. DE TT-RACES TE AS SEN Het TT-bureau ootving bericht, dat het fabrieksteam van Gilera in Assen zal uitkomen met twee of drie van de nieuwe viercylinder fabrieksmachines, die de strijd te gen de teams van Norton, AJS en Triumph zullen opnemen. Doordat Gilera nu officieel uitkomt, bestaat er nog een goede kans, dat ook Guzzi acte de presence zal geven. Teneinde de strijd zo-sportief mo gelijk te doen verlopen, zijn ver schillende maatregelen genomen. Zo mogen de rijders niet op eigen benzine rijden, maar is bepaald, dat zij een uur voor de start aanwezig moeten zijn met een lege tank, waarna deze door officials met brandstof van vastgesteld gehalte wordt gevuld en vervolgens ver- zegeld. Deze zegels worden eerst vlak voor de start verwijderd Zo wordt de strijd beperkt tot machine fn, ryder alleen, hetgeen ongetwij feld de sportieve waarde van de races ten goede zal komen. TOURNOOI TE KARLSBAD In het Intern. Schaaktournooi te Karlsbad speelde onze landgenoot Prins remise met Barcza, Hongar.). In Moeller (IJsland) moest hij ech ter zijn meerdere erkennen. Engelse gedelegeerden het er over eens, dat hetgeen in de besloten dis- cussies door Nederland naar voren is gebracht, als verrassend moet word.en beschouwd. Nooit hadden zij geweten, dat Nederland van En geland verwacht zou hebben een onmiddellijke bezetting van Java na de Japanse capitulatie. De En gelsen gaven te kennen, dat zfj tij dens de behandeling van de Indo- nesische kwestie „veel geleerd hebben". De „beauftragte" voor Zuid-Hol- land in bezettingstijd, dr E A. Schwebel zal op 17 Juni voor' de parlementaire enquete-commissie verschijnen om te worden gehoord over zijn contact in 1945 en zijn onderhandelingen met de door de Nederlandse regering te Londen be- noemde vertrouwensmannen. Dr Schwebel vertoeft in het kamp te Vught in afwqchting van zijn uitlevering aan 't militaire bestuur In Duitsland. De K.R.O. wil, nu het hengelsei- zoen geopend is, ook een steentje bijdragen voor de propaganda voor de hengelsport. Hij organiseert een hengelcompe- titie, waar iedereen aan mee kan doen. De organisatie ervan gaat via het Orkest Zonder Naam, dat in zijn wekelijkse uitzendingen de na- men van de kampioenen, dat zijn de hengelaars, die de grootste zoet- watervis gevangen hebben, zullen bekend maken. Tal van prfjzen in de vorm van hengelsportartikelen worden uitgereikt en de hoofdprijs bestaat uit een complete hengeluit- rusting ter waarde van 1300. De hengelsportverenigingen, aan- gesloten bij de Algemene Henge- laarsbond zullen haar medewerking verlenen, bij het vaststellen van het gewicht van zwaarste vissen. En nu maar vissen, jongens. KORT EN BONDIG wordt in de buitengewoon goed gereaigeer- de „Opmars" van de K.V.P. van deze week nog eens uiteengezet, wat wij toch eigenlijk willen met die publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie. Hier is zonder enig verder com- mentaar een fragment uit dit con crete artikel: „Zij willen wettelijk het bedrijfs- leven zodanig regelen, dat het niet meer, zoals dit thans met de ver- ticaal opgezette organisatie-Wolter- som het geval is, door een groep ambtenaren van boven af wordt ge- duld en bedild doch dat men door horizontale en bedrijfstaksgewijze opgezette organisaties in het leven te roepen niet slechts met een adviserende maar ook met een in- structieve taak een zodanig ge heel van bedrijfsorganisaties ver- krijgt, dat deze ktinnen leven in de hoofden en harten der bedrijfsgeno- ten. Alle bedrijfsgenoten: onderne- mer, kapitaalverschaffer, arbeiders, technisch en commercieel personeel zullen samen een bedrijfsgemeen- schap dienen te vormen, doordat zij in de gelegenheid worden gesteld op goed-democratische manier hun mede-verantwoordelijkheid voor 't doel van de bedrijfstak te dragen. Als bedrijfsgenoten zullen werkge- ver en werknemer niet langer te- genover, doch naast elkaar staan in een georganiseerd overleg ter ver- wezenljjking van het gemeenschap- pelijk doel. Hierdoor zal de klasse- strijd definltief kunnen worden ult- gebannen. Dit alles zal moeten geschieden met inachtneming van het subsi- diariteitsbeginsel, volgens hetwelk de Staat zich bij de verwerkelijking van het algemeen welzijn zoveel mogelijk op de achtergrond moet houden en slechts desgevraagd het particulier initiatief materieel moet steunen. De K.V.P. zal dit doel als regeringspartij slechts kunnen be reiken, wanneer zij uit het kiezers- corps voldoende macht en energie kan putten om met succes het hoofd te bieden aan het liberale egoi'sme van rechts en de socialistische staatsbemoeizucht van links." Voor de huishoudelijke produe- ten van die fabrieken, welke zich in normale tijd vrijwel uitsluitend bezig houden met de vervaardiging van sieraardewerk, zijn met ingang van 17 Juni a.s. maximumprijzen vastgesteld. Enkele dezer hoogst toelaatbare prijzen zijn: kop en schotel f 1.15. diep of plat bord f 0.85, theepot f 2.65f 4.40 naar gelang van de grootte; dekschaal f 3.95, melkbeker f 0.60. De aandacht wordt erop ge vestigd, dat voor de huishoudelijke producten der grote fabrieken, die zich hierop specialiseren, overwe- gend lagere prijzen gelden, welke in het prijzenboekje zijn vermeld. Het wetsontwerp tot aanvulling van de Provinciale wet en de Ge- meentewet (tussentijds ontslag van leden der Gedeputeerde Staten en van wethouders) is Vrijdag weer in de Tweede Kamer aan de orde ge- weest. Allereerst moesten enige stem- mingen worden gehouden. Donder- dag hadden de stemmen gestaakt (3636) over het sub-amendement- Algra op het amendement-Scheps, welk laatste beoogt de nodige waar. borgen te scheppen, dat een voor- stel tot ontslag ten minste acht da gen tevoren wordt toegezonden, op- dat de leden tijdig kennis krijgen van de behandeling van een derge- lijk besluit en dat voorts zoveel mogelijk wil waarborgen, dat een besluit tot ontslag slechts zal plaats hebben in de gevallen, waarin de bezwaren tegen een ambtsdrager zo overwegend zijn, dat er aanleiding is tot tussentijds ontslag over te gaan. Het sub-amendementrAlgra be- doelt in het amendement-Scheps vast te leggen, dat als het vertrou wen niet bestaat, dit geschiedt „op grond van revolutionnaire gezind- heid". Dit sub-amendement is thans ver- worpen met 49 tegen 34 stemmen. De heer Algra (A.R.) had een subsidiair amendement ingediend op art. 1 van het wetsontwerp, be- ogende te bepalen, dat een lid van Ged. Staten tussentijds kan worden ontslagen, wanneer dat lid het ver trouwen van de Staten „op grond van revolutionnaire gezindheid" niet meer bezit. Hij trekt dit thans in. Het amendement-Krol (C.H.), ten doel hebbende buiten twijfel te stellen, dat bij tussentijds ontslag aanspraken op wachtgeid en pen- sioen blijven voortbestaan. wordt met algemene stemmen (83) aange nomen. De minister neemt de amende- menten-Scheps en Krol, op de Ge- meentewet betrekking hebbend en van gelijke strekking zijnde als de voorgaande. over. De heer Hooij (K.V.P.) verdedigt een amendement om te bepalen, dat de betrokken wet met ingang van 1 Januari 1948 vervalt. De bij dit amendement voorge- stelde datum zo wordt in de toe- lichting gezegd geeft aan de Staten en de gemeenteraden ruim- schoots gelegenheid deze wet toe te passen voor het doel, waartoe zij in het leven is geroepen. De minister meent, dat het een klein kunstje zal zijn om de wet in te trekken, als zou blijken, dat er misbruik van wordt gemaakt. Hij ontraadt het amendement ten sterkste. Het amendement wordt daarna verworpen met 45 tegen 38 stem- men. Het wetsontwerp wordt tenslotte aangenomen met 48 teren 34 stem- men. Er zijn heel wat methoden om een reis naar het buitenland te maken: Men kan het doen per K.L.M., per Pullman, per auto en tenslotte ook te voet. De ervarin- gen van de 22-jarige Loek Hoo- senbosch, een oud-sergeant-in- structeur van de Kaderschool te Bloemendaal, zijn van dien aard, dat men geneigd zou zijn de laat ste methode te prefereren. Deze .iongeman uit Baarn had uit de tijd, dat hu In Engeland zijn mili taire training ontving een pond sterling overgehouden en dit uiteraard in strijd met alle devie- zenvoorschriften zorgvuldig bewaard. Met dit Pond gewapend en een rugzak, welke behalve een kleine tent en wat kleren circa 25 kilo le- vensmiddelen in de vorm van pak- ken havermout. blikjes vlees. boter enz. bevatte, ging hij ruira een maand geleden ,.aan de wandel". Het reisdoel was het plaatsje Teu- ven Appenzell in Zwitserland nabij de Italiaanse grens. waar zijn meis- je, dat hi) in Engeland had leren kennen, haar vacantie doorbracht Per trein ging het eerst tot Maas tricht en vandaar lopende en lif- tende, als het slecht weer was, via Luik, Namen, Aarlen, Luxemburg, Bfsancon, via het grensplaatsje Vallorbes. naar Lausanne. Geen grensformaliteiten, geen deviezen- moeilijkheden, niets van dit alles, dat het reizen vandaag zo moeilijk maakt, hadden Loek Hoogenbosch, waar dan ook, geremd. Zijn enige ..aanraking" met de officiele auto- riteiten geschiedde in Lausanne waar .^j0e*c s avonds laat arriveer- de. Hij vond er in het dbnker een prachtig laantje met bomen, dat uitliep in een soort weiland met vaag door de duisternis uit- zicht op het Meer van Genfeve. Een ideaal plekje om te kamperen. De volgende morgen bleek Loek evenwel zijn tent opgeslagen te hebben, in het stedelijk Stadion en het voetbalveld voor een wei te hebben aangezien. Dat „nam" de politie niet, maar gelukkig was hij na een kwartiertje weer een vrij man. De terugreis maakte Hoogenbosch na 3 dagen in Teuven Appenzell te zijn geweest via de slagvelden in de Neder Rijnsevlakte, om daarna over Namen, Brussel, Antwerpen, Zundert na een voettocht van ruim een maand in Nederland terug te keren. Een zeer sportieve prestatie zonder twijfel en volgens Loek zelf mogelijk gebleken, omdat kapitein de Ruiter van de Stormschool in Bloemendaal mij zo prima heeft leren lopen". Zijn indruk van de landen die hi) bezocht? ,.Geef mjj maar Holland. Als Je buiten onze grenzen komt merk je pas hoe snel wij in ona landje met de opbouw opschieten." Plannen? ,,Volgend jaar een voettocht door de Pyreneeen, tenzij ik in de tus- sentijd een goede baan heb gevon- den, want dan ben ik een getrouwd man en beslis ik zelf maar voor een klein beetje." Oorspronkelijke roman uit het Russische spionnenleven 57. Ze was zo absoluut on der Jesisky's wil, dat ze zelfs geen gevoel van afschuw onderging. toen Tegleff haar 'n kus gaf. Als versuft, met half-gesloten ogen, za^ ze voor zich uit te staren, terwijl de Pool haar geen seconde uit het °°g ver- loor. Om zes minuten over tien be- steeg Sarubin Tegleff, naast' zijn bruid, de trappen van het Gemeen- tehuis. waar de hoogste Magistraat van de hoofdstad hen. wachtte. Ach- ter hen volgden de getuigen en ten laatste Katinka en Jegor, de hypno- tiseur. Deze nam plaats in 'n zetel achter de drie ambtenaren van de Burgerlijke Stand en hield z'n von- kende ogen onafgebroken op de bruid gericht. En toen de vraag door de zaal klonk: ..Alexandra Krylow stemt gij toe de wettige vrouw te worden van Sarubin Tegleff ant- woordde het doodsbleke meisje: „Ja ik wil!" ..Teken nu!" beval de scherpe stem van de hypnotiseur, toen deze zag, dat Alexandra aarzelend de pen terughield. Ze gehoorzaamde en in de volgende minuten had de stoet het Gemeentehuis verlaten, begaf zich op weg naar 't Centraal- Station, waar in de schitterende salonwagen de champagne, in de oude, Keizerlijke gouden bekers werd geschonken. Het ogenblik van vertrek nader- de snel. Tegleff had dit zo gewenst. De getuigen van de bruidegom na men afscheid. Voor Jegor Jesisky stond de auto gereed die hem naar de Peter- en Paulsgevangenis zou terugvoeren. maar nu met een door Tegleff ondertekende invrijheid- stelling in z'n bezit. De extra-trein van vijf wagens met bestemming Riga zette zich in beweging. De mist was geheel op- getrokken. Het zou 'n sihitterer.de dag worden. De zon straalde nu aan 'n helder-blauwe hemel. De hoofdstad van Rusland had haar alledaagse gang van zaken herno- men. Aan niets viel te ontdekken, dat daar zoveel leed geleden werd. Langzaam en statig stoomde de pracht-trein onder de overkapping uit, langs de oude en nieuwe ge- vels. tussen de vreemdsoortig-ge- draaide koepcls der openbare ge- bouwen, welker sombere groene, rode en oud-gouden kleuren in de zon opglansden. Nu reed hij in 't vlakke veld, sneller en sneller. Men kon nu ook duidelijk zien, dat sol- daten in een kring van vele mijlen het emplacement hielden bewaakt. Bij elke wissel stond een wachter Men wist niet wie in die extra-trein passeerde. maar hield er zich van verzekerd, dat het een van de aller- hoogste ambtenaren was. Michael Gorocha had besloten zijn waagstuk op zeer, zeer grote afs'tand van het emplacement ten uitvoer te brengen. Bij wachtpost 12 op acht kilometers van de stad, zette hij de motor van z'n auto stil, sprong naar buiten en legde zich tegen de slootkant tussen het hoge riet, op geen vijf meter afstand van de wissel-hefboom, die door de wachter van Blokpost 12 bediend werd. Hij rekende uit: nog vijftien minuten, als de trein op tijd was vertrokken. Met hevig bonzend hart, van koorts gloeiende ogen en sidderende handen lag hij uit te kijken. Reeds twee goederentreinen waren gepasseerd vanuit de tegen- overgestelde richting.. daar kwam de trein des doods! 'n Zware roet- zwarte rookpluim waaierde in de verte uit ten hemel. Nu moest het! God sta mij bij! bad hij en kroop naar de rails. Op nog geen vijftig meter afstand was nu de extra- trein de wissel genaderd. Met een bovenmenselijke kracht in de spie- ren wierp hij zich met de borst op de hefboom, drukte die om, sprong terug en met donderend geweld stortte de locomotief zich tegen de buffers in het stootblok van het dode spoor op een paar honderd meters afstand van de wissel ter zijde van Blokpost 12. Met 'n plet- terende slag kantelde de machine bleef sidderend en brullend liggen Bijna tegelijk klonk 'n knal, 'n oor- verdovend gekraak, 'n hels gesis.. dan volgde hartverscheurend gegil. De twee voorste wagens waren ver- brijzeld. De drie andere stonden nog recht. Hij zag enkele reizigers wegvluchten, als waanzinnig de velden in. Het waren de leden van het personeel. Michael rende in ra- zende gang er heen. Op dat ogen blik verscheen 'n kleine brede fl- guur op het achterbalcon van de half-verpletterde salonwagen.. Te gleff. de speurhond. Hij hield 'n vrouw om haar middel omklemd. Michael sprong toe en op het ogen blik, een schier ondeelbaar ogen blik, waarop de gevreesde en ge- hate uit de wagen wilde springen, knalde 'n schot, 'n tweede, 'n derde Koelbloedig, hoewel ais ver- steend had Michael aangelegd, ter wijl hij tot zichzelf siste: „Hem, hem alleenniet haar!" Sarubin Tegleff, in het hart getroffen, stort te voorover van het balcon als 'n stervende gorilla z'n prooi vast omklemmend. Als 'n tijger sprong Michael op hem toe, bonsde z'n hoofd tegen de borst van de beul. Nog steeds echter bieven z'n armen om het middel van het meisje ge- haakt. Met 'n kracht, waarvan hi) zich later nooit rekenschap meer kon-geven omklemde Michael z'n rechterpols, rukte die in vertwijfe- ling los. Alexandra wentelde zich op e6n zijde, richte zich op. En ter wijl daar het rochelen als van 'n stervend dier weerklonk, schreeuw- de Michael: ..Hierheen, hierheen. Vlug!" Het was of de ban, waarin Alexandra's denken gekluisterd lag. door de schok plotseling werd ver- broken. ..Michael!" gilde ze als vreugdekreet. „Vlug! Daar komt volk aange- rendGinds wacht 'n auto." In de volgende minuut snorden ze de wegen langs de spoorbaan af, de verre, onbekende horizon tege- moet. „Gered, gered!" juichte het in hun binnenste. ..Waarheen, Michael!" hijgde ze. „Naar de zuidergrensik heb er twee adressenwe zullen de Tol passeren zonder de geringste hindernisGinds zullen we vei- lig zijn, voor immer!" De zwakte der vrouw had het van het geweld van de man gewon- nen. Het Russische volk was be- yrijd van een monster, dat, als Be elzebub, in mensengedaante de vol- keren in een nieuwe bloedige oor- log zou hebben gestort. EINDE

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4