DEKOEVANWAARLAND staat achter de K.V.P. De duinen tussen Bergen en Schoorl OPBOUWEN EN AFBREKEN DE NIEUWSTE AVONTUREN VAN JAN KLAASSEN Nieuwe fiets- en wandelpaden Tocht langs Drechterlandse wegen r Voor 22 Juni Twee stromingen: r 47e Noordhollandse Bedevaart naar Brielle Ervaringen van propagandisten in Noordholland Zei U iets? BETERDANOOIT" Het Zijdwerk wordt een juweel! J West-Duitsland - Minder dollars Nieuwe speldeprikken - Palestijns bestand Een week buitenland Bloemen zijn ontsproten in onze tuin NIEUW NOORDHOLLANPS DACBLAD - Zaterdog 12 Juni 1948 PAG. 5 Schoencreme Wrijfwas Poets-extra"* moet u zich in persoon melden bij de secretarie van uw gemeente, indies u op 7 Juli uw stem wilt uitbrengen in een andere gemeente, dan waar u op de kiezerslijst staat. Ver- geet dat niet, laat geen stem verloren gaan (Van onze speciale verslaggever) r\E PROPAGANDA-DIENST van de Kring den Helder, de heren U I. C. Verkade en A. v. d. Ende uit Alkmaar, hebben in de afgelopen week enige dagen besteed, om deels met vriendelijke medewerking van bereidwillige mensen, het gTOotste deel van het Kringrayon p^r auto af te rijden, om controle te houden over de propaganda, meer apeciaal in verband met de affiche- campagne. Deze blijkt in ons gewest ovej het algemeen goed geslaagd te zijn. Veel meer dan vroeger heeft de KathoUeke Partij het straatbeeld veroverd. Hier meer, daar minder, "Vindt men langs de huizen, aan de bomen, op schuttingen langa de heirwegen, in de weilanden enz. enz. het grote affiche van de K.V.P. „Gezond Gezin, Gezond Volk". Interessant zijn de verhalen. die de heren Verkade en v. d. Ende ons hebben opgedist, en die boek- delen zouden kunnen vullen. Men ging van Alkmaar het Nqorden in naar plaatsen, waar vroeger nooit werd geplakt. omdat gelijk nu nog wel geschiedt de mensen in goede trouw menen, dat het niet nodig is. „want de mensen stemmen hier toch wel goed". Die mening gaat echter niet meer op. Zeker, de meeste mensen in onze goede roomse dorpen stemmen toch wel goed, maar er wonen toch altijd ook nog wel andere mensen en er passeren bij allerlei gelegenheden andere mensen en we hebben nu ook niet meer, zoals vroeger, de overwegend niet-katholieke dorpen vergeten. omdat ze ook daar van de KVP dienen te horen, die immers voor alle goedwillenden, die het met haar grondslag, pro gram en houding eens zijn, open- staat! Soms kregen de propagandalel- ders in een enkele veehoudersplaats de kous op de kop, omdat de heer v. d. Weyden nog geen vaste ver- kiesbare plaats had. Maar als dat dan werd uitgelegd en toegelicht, dan kon men de meesten overtui- gen. En de koe in Waarland, die aan beide zijden van zijn ossen-lijf een groot biljet draagt: Gezond ge zin, gezond volk! bleek de uitslag van de groslijststemming onver- stoorbaar te aanvaarden! En welk een grote rol speelt de koe in de agrarische politiek en.... in de ge- zondheid van het gezin! In St Pancras waar door een noodlottig misverstand niet aan de groslijststemming was meegedaan, was men niettemin actief aan 't plakken en toen er nog nader be- raad nodig was, had men in een oogwenk het dagelijks bestuur bij elkaar getrommeld, dat ,.en plein air", mitsgaders in de open lucht, aan het vergaderen en spijkers met koppen sloeg! In Oude Niedorp is de zaak, door de goede zorgen onder leiding van de Kringpropagandist Mirck goed voor elkaar. In de Streek spant Lutjebroek de kroon, hetgeen niet verwonderlijk is voor het domein van de Kringpropagandist Boukens. Het kon in de Streek hier en daar beter. Voor de eigen mensen mag het dan niet nodig zijn, er zijn en er passereij ook anderen! Laat men daar toch aan denken, vooral als straks met het nieuwe affiche, het lijstnummer, gewerkt zal worden. Maar overal is de K.V.P. de an dere partijen tienvoudig vooruit! Volendam is voortreffelijk, ze heb ben daar nu 2700 leden en een flinke poet voor het Verkjezings- fonds hebben ze jnet Volendamse gulheid helemaal afgedragen aan de Centrale Kas, hoewel ze een knap aandeel zelf hadden mogen behouden! Over Hoorn waren de heren vrij goed te vreden, hetgeen we in onze oren knoopten, beseffend, dat da tijd, om op lauweren te rusten, nog niet is aangebroken! In Spanbroek, lieten de heren, net als tante Rie van de K.R.O. vroeger, een pluim achter voor Theo Mul. In Heer Hu- gowaard was vooral de Noord goed, in Heiloo was men nog druk doen- de; in Monnikendam stond men met man en macht te plakken, toen de auto van de P.P.Dienst kwam aansnorren, in de environs van de Rijp is de heer Sassen. de districts- leider, zijn mannetjes met grote ac- tiviteit vodrgegaan, en zo ging het overal goed, beter, best, Overal is men hartelijk ontvangen, gastvrij en prettig, maar het waren ver- moeiende dagen. Dat deze nieuwig- heid over het geheel genomen, goed is ingeslagen, verzoet al deze moei- zame arbeid weer. Laten wij geen pluimen uitdelen. Dat komt straks wel. Maar we mogen toch wel even vast stellen. dat onze propaganda- leiders er de vaart in hebben en het is heus niet voor niets, dat men in Den Haag over de gang van za- ken in onze Kring hoogt-tevreden is! Voor velen, die nog weifelen of achterblijven in de dienst voor hot grote belang van de K.V.P., moge dit een spoorslag zijn, er hier en daar nog een schepje op te doen! H. N. S. Voor ein onthulling van het C.P.N.-manifest hen ik dank- baar: er staat, dat wij op order van Amerika ook al de Grond- wet hebben moeten wijzigen om de z.g. burgerlijke staat van be- leg ingevoerd te krijgen. Nu herinner ik me, dat deze Grond- wetswijziging wordt ingevoerd ingevolge een initiatiefvoorstel van prof. Romme. Ik verneem nu, dat dit als volgt in zijn werk is gegaan. Dezer dagen sprak Romme in de Wieringermeer. maar hij was al een paar uur vroeger gekomen en daar heeft de Amerikaanse gezant lucht van gekregen. Hij is per speciaal vliegtuig naar het erf van voor- zitter van Dam getogen en heeft daar tegen Romme gezegd: Cees, ik weet wat van je, en hij dacht daarbij aan het kwartje van Romme. Nou moet je zorgen, dat dat initiatiefvoorstelletje er komt, anders zal ik mijn gehei- me dienst wel weer een hetze over dat kwartje laten ontke- tenen. Nou, toen is Romme di rect na de vergadering op zijn fiets gestapt en naar zijn vriend Frans Duynstee gereden en heeft met hem dat voorstel in elkaar geflanst. Jammer, dat de „Waarheid" dat niet geweten heeft. Er zat mooie copie in voor een exclusieve reportage. Dat was ook wel een kwartje waard geweest. Maar nu in ernst: van die opdracht van Amerika, dat is natuurlijk volstrekte onzin, maar als het zou moeten, dan hebben we toch maar liever op- drachten van Amerika dan vanRusland, zoals bij de C.P.N, schering en inslag is! Dat de duinen bij Bergen en Schoorl het breedst zijn, hebben wij j allemaal op school geleerd. Maar dat van dit bijna 2000 H.A. uitge- strekte duingebied de helft bebost is met naald- en loofhout en het ge- deelte tussen Bergen en Schoorl daardoor tot de mooiste recreatie- gebieden van ons land behoort, dat weten er helaas nog veel te weinig. Men moet er geweest zijn, om dit te weten. En wij zijn er geweest; de laatste dertig Jaar komen wij er meerdere keren 'sjaars en dezer dagen maakten wij er op uitnodi- ging van de V.V.V. te Schoopl een pers-excursie mee onder leiding van Staatsbosbeheer. Bijna vijftig jaar werkt hier Staatsbosbeheer voor het behoud en de verfraai'ing van de duinen. Een eeuw geleden was het hier een woest, maagdelijk duingebied met hier en daar een meertje. Die meer- tjes zijn verdwenen, door de water- onttrekking aan de duinen door het P.W.B., waardoor het grondwater zelfs in de diepste valleien tot 2 a 3 M. gedaald is. Het was in de jaren 1865 tot 1870, dat de bebossing van deze duinen ter hand werd genomen. De duinen hebben op de eerste plaats beteke- nis als zeewering en wanneer de natuur niet een handje geholpen werd. om het fijne duinzand vast te leggen, zou de duinreep steeds smal ler worden. Tenslotte liggen de meest-volkrijke gedeelten van Ne- derland. de Hollanden beneden de zeespiegel en onderhoud van de zeewering. of dat nu duinen of dij- ken zijn, is een landsbelang. Het duingebied van Schoorl is eeuwen oud. Bij opgravingen, 'n 15 jaar geleden, werden restanten van een woning gevonden, die uit de jaren 800 dateerden. Het zand van deze duinen is heel kalkarm; het vertoont gelijkenis met het zand van Doggersbank en is heel fijn, Meer zuidelijk is het zand grover en rij- ker aan kalk: de invloed van de kalkrijke kusten rond het nauw van Calais, doet zich, sinds dit doorbrak, gevoelen bij de zandverstuivingen. Hoe noordelijker men komt, hoe minder kalkminnende planten men aantreft. De duinen van Schoorl vertonen daarom meer neiging tot verstuiven dan die. welke meer zuidelijk liggen. Vandaar, dat van oudsher pogingen werden gedaan, om de duinen vast te houden en ze te beschermen tegen weer en wind. Aan de dorpskant werd al in vroe ger eeuwen beplanting aangebracht, om de, eigendommen der bewoners tegen overstuiving te beschermen. Het was de landbouw-econoom dr. Staring, die in het midden der vorige eeuw met medewerking van het departement de eerste proeven van bebossing nam; hij deed dat aan de kant van Bergen, ten noorden van het waterleidinggebied, waar dan ook de oudste z.g. Staringbossen voorkomen. Toen na 4 jaar zijn pogingen, om de kale duinen met de Grove, de Corsicaanse en Oos- tenrijkse pijnboom te beplanten, zonder resultaat schenen te bhjven, moest hij het werk stop zetten. Toen echter een hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat de aandacht ves- tigde op de afname van de duinen door de Noordzee, mocht Staring met zijn werk doorgaan. In 1895 kreeg de Heidemaatschap- pij opdracht de duinen blijvend vast te leggen en in '99 werd Staatsbos beheer opgericht. om deze taak zelfstandig voort te zetten. Volgend jaar bestaat dit nuttig instituut dus een halve eeuw. Duizend H.A. werd in die halve eeuw bebost. meest met naaldhout, de laatste decenr.ia afgewisseld met loofhout, dat onder de bescherming van het pijnbos, vooral in het zui- delijke gedeelte onder Bergen, heel goed groeit en de gewenste afwis- seling in het bos-aspect geeft; voor al in het vroege voorjaar, als het jonge groen uitbot en in de late herfst, wordt het oog bekoord door de prachtige kleurschakeringen. De mulle zandwegen bemoeilijkte voorheen het werk van Staatsbos beheer en waren ook oorzaak, dat dit beboste duingebied weinig be- wandeld werd. De laatste jaren is door aanleg van beharde wegen dit fraaie na- tuurreservaat voor het grote pu- bliek ontsloten. Van de circa 200 bunkers, die de Duitsers er gedu- rende de bezetting bouwden, zijn de meeste gesloopt en tot puin ver- werkt, waarmee vele kilometers harde weg zijn aangelegd. Men kan nu per fiets van Bergen door Staatsbosbeheer naar Schoorl fietsen en tot op anderhalve kilometer door deze bossen de zee bereiken. De gemeente Schoorl is voorne- mens de Munnikenweg die reeds van de vorige oorlog dateert. door te trekken tot zee; nog 1740 M. ont- breekt er aan deze vier k vijf K.M. weg. die dan de zeeweg van Schoorl zal zijn en bij paal 29, drie K.M. bezuiden Camperduin het strand zal bereiken. Dat dit voor Schoorl van grote betekenis is, behoeft geen betoog. Maar voor Staatsbosbeheer, dat weet, hoe kwetsbaar de Schoorlse duinen zijn. is het een riskante on- derneming. het grote publiek in dit mooie natuurreservaat toe te laten. Doordat het duinzand hier zo fijn van korrel is, kan niet toegestaan worden, dat de duinhellingen be- klommen worden en dat overal wordt gelopen. Daarom moest hier en daar een prikkeldraadversper- ring worden aangebracht, om het publiek binnen de perken te hou den. Het na-oorlogse publiek heeft blijk gegeven van een verminde- rend verantwoordelijkheidsgevoel en helaas moest de leiding van Staatsbosbeheer constateren. dat ook sommige jeugdleiders het nodige verantwoordelijkheidsgevoel missen. Het zal daarom helemaal van het gedrag van het publiek afhangen. of dit schone duingebied met zijn kilo- meterlange wegen voor fietsers en wandelaars opengesteld zal blijven. V.V.V. Schoorl doet wat mogelijk is, om de liefde voor de natuur de gasten bij te brengen; wekelijks ne- men meer dan honderd gasten deel aan wandeltochten onder deskun- dige leiding van Staatsbosbeheer door dit natuurreservaat. De grote massa echter gaat er in zonder ge- leide en helaas wordt er nog steeds teveel vernield. Het was de bedoeling van deze excursie, om via de pers het pu bliek hierop te wijzen. Wil men dus blijvend genieten van de beboste duinen tussen Bergen en Schoorl, dan zouden wij alien, die er heen gaan, met een kleine variatie de dichtregels van Guido Gezelle op het hert willen drukken: „Heb toch meSlij, mensen. mefilij, met de schone duinen Gods. Fr. O. HOORN De trip, die Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdingelan- den Donderdag per bus maakten over het Keem, Zwaagdijk, Ziid- werk, Wervershoof, Andijk, Enkhuizen, Broekerhaven en via Bo- venkarspel, Hoogkarspel, de Tolweg op en neer langs de Blok- kers weer terug naar Hoorn, gai hen een zeer duideliik beeld van hetgeen door Drechterland op het gebied van wegenaanleg in het nabije verleden reeds gepresteerd Is, en in de naaste toe- komst nog gepresteerd zal worden. Het Zijdwerk Over de Zwaagdijk zullen wij niet in herhalingen treden. Een- ieder, die weet, hoe de situatie vroeger daar was, en thans de toe- stand in ogenschouw neemt, zal moeten toegeven dat hier prachtig werk verricht is. De werkzaamheden aan het Zijd werk, de anderhalve Kilometer lange verbindingsweg tussen Zwaagdijk en Dorpsstraat van Wer vershoof zijn sinds enkele weken op gang en zullen waarschijnlijk binnen vier maanden voltooid zijn. De weg wordt hier door een grote dragline een meter afgegraven. De aldus vrijkomende specie wordt gedeeltelijk benut voor demping van de sloten ter hoogte van de molen dicht bij het Gemeentehuis, terwijl een ander deel met vracht- wagens naar de Dorpsstraat van Wervershoof wordt vervoerd, al- waar het in de scheidingssloten langs de weg wordt gestort, waar door de voorgenomen verbfeding van de Dorpsstraat en het aanleg- gen van een fietspad achter de bo men aanmerkelijk vergemakkelijkt wordt. Dit vervoer wordt door de gemeente betaald. Het nieuwe weg- dek van het Zijdwerk zal 6 meter breed worden en uit asphalt-beton bestaan. 80 c.M. onder dit weg- dek zal aan de Oost-zljde een 2 meter breed rijwielpad aangelegd worden, dat door een haag zal wor den afgezet, waardoor de fietsers minder hinder zullen ondervinden van de wind, terwijl het verschil in niveau tussen fietspad en verkeers- weg er toe zal bijdragen, dat geen wielrijder zich op de rijweg voor het zware verkeer zal kunnen be- vinden. Het project wordt uitgevoerd door de fa. Ooms en zal 1133-000 kosten. Zoals men weet, is deze weg die binnen de gemeente Wervers hoof ligt, en de afscheiding vormt tussen de Vier Noorder Koggen en Drechterland, in beheer bij de Vier Noorder Koggen en Drechterland te zamen. Drechterland is echter met de uitvoering der werkzaamheden belast. Reeds zes Jaar geleden bestonden er plannen om deze weg te verbe- teren. Ondanks het feit. dat er toen veel minder kosten mee gemoeid waren, kwamen de plannen toen helaas niet tot uitvoering. Thans worden de kosten voor de helft door de' Vier Noorder Koggen ge- dragen, voor een kwart door de ge meente Medemblik, en voor een kwart door Drechterland. Het behoeft niet gezegd, dat het Zijdwerk, wanneer de werkzaam heden voltooid zijn, tot de parels der Drechterlandse wegen zal gaan behoren. Bestratlng O.-Blokker De tocht ging hierna verder door Andijk met de bekende 29 brug- getjes van 3 meter breedte, waar- over de 2meter brede Naco-bus zich slechts met moeite een door- tocht wist te verschaffen. Deze weg werd vorig jaar eveneens door Drechterland overgenomen. Over Enkhuizen werd via de Pro vincial weg naar Broekerhaven gereden en vandaar over de Broe- kerhavenweg (Padje) naar Boven- karspel en verder door De Streek tot aan de Tolweg, waar het gezel- schap nog even een kijkje ging nemen. om zich er nogmaals van te overtuigen. welk een prachtige weg deze verbinding tussen Hoog karspel en Zwaagdijk vormt. De tl 20.000.—die Drechterland voor dit stuk werk neerfelde, zijn wer- kelijk niet weggegooid geweest In Ooster-Blokker zijn de werk zaamheden van de herbestrating ter hoogte van het calk „De zeven groene bomen" ook dezer dagen begonnen. Het gaat hier om een uitgave van een kleine ton voor Drechterland. De oude bestrating wordt deels opnieuw gebruikt, deels voor andere doeleinden ver- kocht. deels als puin benut. Ook hier zal het verkeer van en naar De Streek dus spoedig van een goed bestrate weg gebruik kunnen maken. Een tocht van twee uur, bijna uitsluitend over Drechterlandse wegen, was een pleziertocht voor Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdin- gelanden. die zich er met eigen ogen van konden vergewissen, dat het Ambacht zijn uiterste best doet het' wegenstelsel in het hem toe- vertrouwde deel van West-Fries- land naar best vermogen te perfec- tioneren. Enkele besluiten In de buitengewone vergadering, welke hierna in het Drechterland- huis aan het Grote Oost plaats had, kwam aan de orde een voorstel tot herziening van het besluit van de Hoofdingelanden van 22 April J.l. om 2000 M. grond te kopen voor de verbetering van het Zijdwerk. Bij nadere beschouwing bleek 700 M. grond reeds voldoende. De verga dering ging vanzelfsprekend ac- coord. Het tweede punt van de korte agenda was een voorstel Van Dijk graaf en Heemraden om de bermen van de W-Wijzend van het Groot- slag voor de somma van tl.— over te nemen, met de verplichting om langs een bepaalde lengte beton- schoeiing te maken, waarvan de kosten f2000 zullen bedragen. De opbrengsten van het grasgewas Zul len deze uitgave echter dekken. De heer Schouten wees naar aan- leiding van dit voorstel nog eens op het onderhoud en het toezicht op het grasgewas. De Dijkgraaf zeide, dat er schouw gehouden wordt en desnoods boete toegepast. Van de rondvraag maakten en kele leden gebruik. De heer Broersen wees op de be- schadigingen die de grote bussen aan de trottoirs toebrachten. De heer Schouten bracht lof aan hej bestuur voor hetgeen het voor de verbetering der wegen gedaan heeft en nog doet. De heer Balk (Hem) had nog een practische moeilijkheid. Wanneer een viertal gaten gedempt worden, wordt de weg aldaar vanzelf bre- der. Specie is er genoeg bij de Vei ling Zuiden Kogge. Kwestie is, zich tot de gemeente te wenden. En hiermede had Drechterland die middag het officiele gedeelte ;8nr ap aaupe De vijf landen. de Westerse Unie met Amerika zijn over de weigering van Rusland om aan de reconstructie van het verslagen Duitsland mee te werken, heengestapt en gedurende de afge lopen week zijn de besluiten, die in Londen werden genomen, bekend gemaakt. Men wil een regering voor een fefleraal West-Duit^land vor- men, evenals een internationale controle over de Ruhr, waardoor een rechtvaardige verdeling van de Ruhrproducten onder de buurlanden verzekerd zal zijn en het gevaar, dat dit indu- striegebied opnieuw voor herbewapening ge bruikt zal worden, te bezweren. Men heeft drie maanden nodig gehad om deze overeenkomst te bereiken en het is daarom van het hoogste belang, dat de Franse regering erin zal slagen de overeenkomst door de Na- tionale Assemble goedgekeurd te krijgen. Aan- vankelijk heeft het er naar uitgezien, dat dit bij voorhaat onmogelijk was, daar zowel de com- munisten (natuurlijk) als de Gaullisten heftige kritiek op Bidault's beleid op de Londense con ference uitoefenden, waarbij zich een groep linkse conservatieven aansloten. Ook in het kabinet bleek niet onmiddellijk eenheid te be staan en het duurde vier uren eer het plan voor Duitsland werd aanvaard. Zoals het een ge- woonte van de regering Schuman is geworden zal ook nu een vertrouwenskwestie aan het voorstel in de Assemble verbonden worden. Uit de Franse pers is echter gebleken dat de Gaulle met zijn aanval o^ het pact een beetje te hard van stapel is gelopen. Deze Franse oor- logsleider is voor alles bedacht op Frankrijk's veiligheid. Hoewel deze niet rechtstreeks door een militaire garantie van Amerika wordt ge- waarborgd is de verzekering dat Amerikaanse troepen in Duitsland blijven tot de vrede in Europa gevestigd is van even grote betekenis. Dit alsnog overwegend en de afkeer om met de communisten in een bootje te varen maken het niet onwaarschijnlijk, dat alsnog de Gaullis ten, zij het met de nodige kritiek, het Londens plan zullen stemmen. Als tweede vrucht van de samenwerklng bin nen de Westerse Unie werd als resultaat van de conferentie der 21 Benelux-ministers, medede- ling gedaan. dat een vergaande regeling op 1 Januari 1950 unificatie wil brengen. Van de wijzigingen, die onze regering in het economisch beleid wil aanbrengen noemen we de voornaam- ste: a. Opheffing van de subsidies, die waren ingesteld om de prijzen laag te houden, waar door de prijzen en lonen zullen stijgen. b. Af- schaffing van de distributie en terugkeer tot en vrije markt voor consumptie- en indu stries artikelen, hetgeen zal leiden tot ver- zachting van controles en reglementeringen. Hoewel het nog lang niet zover is. dat de economische Unie een feit gaat worden, leveren de besprekingen toch het bewijs, dat in goede vestandhoudinfe heel veel bereikt kan worden. In het licht van deze resultaten, die binnen het kader van de Westerse Unie worden behaald is het dubbel te betreuren, dat op dit moment, nu ook het plan van regionale groeperingen vorm begint te krijgen, het Amerikaanse Con- gres een voorstel tot vermindering van de Marshallhulp met 25 procent goedkeurde. We kunnen een dergelijk verschi.insel wijten aan verkiezingspolitiek of aan te lichtvaardig gun- jstig reageren op het Russische z.g. vredesoffen- sief, doch het feit ligt er, dat het vertrouwen in Amerika's houding ten opzichte van de wereld- politiek is geschokt, ook al zullen Truman, Marshall en Van den Berg al hun krachten in- spannen het besluit van het Congres door de senaat ongedaan te maken. Dat Rusland nog lang niet aan ..oprecht" han- delen toe is. blijkt duidelijk uit de speldeprik- actie, die dit land in Berlijn hervat heeft. De bijeenkomst van de Geallieerde Bestuurs- raad in Berlijn is z.g. door Kotzkov's ziekte een maand uitgesteld, maar wie garandeert ons, dat het Kremlin niet tijd wil winnen om nieuwe intimidatiemaatregelen voor Berlijn uit te den ken? Het verzoek van Engeland het Berlin's radiostation, dat zich in de Britse sector van de voormalige Duitse hoofdstad bevindt, te ontrui- men, »is door de Sovjets afgewezen en beant- woord met inbeslagname van postzakken op weg naar de Britse z6ne. In de Russische pers worden verdere ..tegen-maatregelen" aangekon- digd. Zo dreigen in Berlijn de speldeprikken weer degenstoten te worden. Voor ons en voor wie niet? een bevestiging van onze ver- moedens, dat Stalin's vredespogingen slechts verzwakking van de democratische mogend- heden beoogden. We blijven nog even bij Stalin, die aan Fin land een lening verstrekte. een maatregel, die we niet apders als manoeuvre kunnen beschou- wen in verband met de komende Juli-verkiezin- gen in Finland. De communistische of moeten we zeggen Moskouse? politiek gaat in het Verre Oosten rustig door vorderingen te maken. Ligt de over- eenkqmst met de Indonesische republiek ons nog steeds zwaar op de maag. thans komen er be- richten uit Malaka, die spreken van een commu nistische actie om de planlages. mijnen en fa- brieken onder contrdle te krijgen. Maatregelen zijn genomen om iedere revolutionaire actie met kracht de kop in te drukken. Zoals de Britse hoge commissaris van Zuid-Oost Azie het uit- drukte, wordt de gehele actie vanuit het Krem lin gedirigeerd. Wederom een teken, dat met een communistisch offensief in het Oosten, dat wty in deze rubriek geruime tijd geleden reeds voorspelden, terdege rekening moet worden ge houden. Het ontslag van Tsjecho-Slowaakse president dr. Benesj heeft niet lang op zich laten wachten. Deze vrijheidsstrijder heeft zich op zijn post, waar hij dacht nog iets te kunnen redden, niet kunnen handhaven toen de nieuwe Grondwetter ondertekennig hem werd voorgelegd. Om „ge- zondheidsredenen" ging hij heen om voor Gott- wald plaats te maken. Met Benesj verliest Tsje- cho-Slowakije de laatste schakel met het demo cratische Westen en is het aan de rode willekeur overgeleverd. In Belgiis blijft de koningskwestie in een raad- selachtige geheimzinnigheid gehuld. Spaak .is wederom in Zwitserland bij Leopold geweest en het enige dat nu vast is komen te staan is. dat Prins Boudewijn in elk geval naar Belgie zal terugkeren. Mochten we eerst hleruit menen te kunnen concluderen. dat Leopold ten behoeve van zijn zoon afstand zou doen. nu schijnt het meer en meer zeker te zijn, dat Leopold veel bezorgder over zijn eigen terugkeer is dan over die van Boudewijn en dat hij zich binnenkort met een oproep tot het Belgische volk wil wenden om zich over zijn terugkomst uit te spreken. De socialistische partij heeft zich inmiddels tegen een volksreferendum uitgesproken en het woord is nu aan het staatsmanschap van Spaak om een gulden middenweg te vinden. Viet-nam's onafhankelijkheid is door Frankrijk erkend. Vietnam zal zich aansluiten bij de Franse Unie. Hiermee is de Info-Chinese ontwikkeling in een ander stadium gekomen en is het te ver- wachten, dat vele Viet-namezen met de nog steeds oorlogvoerende onder communistische invloed staande Viet-minh zullen breken. De Franse erkenning moge in dit opzicht een goede stap in de richting van een definitieve vrede zijn De Zuid-Afrikaanse nationalistische partij heeft een nieuw verkiezingsfonds ingesteld. Dit zou erop wijzen. dat dr. Malan, de nieuwe Zuid- Afrikaanse premier, nieuwe algemene verkie- zingen voorbereidt om te pogen de kleine meer- derheid in het parlement te vergroten. Het zou wel eens een zeer gevaarlijke onderneming kun nen zijn. Tot slot nog enkele woorden over de kwestie, die met klokkeregelmaat elke week in deze ru briek terugkomt, nl. Palestina. Graaf Bgrna- dotte is er in geslaagd van beide partijen een onvoorwaardelijk aanvaarden van de wapenstil- stand te verkrijgen. Thans zal hij verdere be sprekingen moeten voeren om de uitvoering van het bestand te regelen. Gedurende de vier weken van de wapenstil- stand zal de Veiligheidsraad een nieuw plan moeten ontwerpen, Zweden, Amerika en Belgie hebbeh militaire waarnemers naar Palestina ge- zonden om op de uitvoering van het bestand toe te zien. Ook Rusland wil waarnemers zenden en hierdoor dreigt een nieuw geschil in de Veilig heidsraad te ontstaan, daar de V.S. zich hier- tegen zullen verzetten. Een nieuw facet van de Palestijnse kwestie is de onenigheid onder de Arabische landen over de vorming van een Arabische Palestijnse staat, zoals Engeland die onder Koning Abdoellah van Transjordanie gevormd wenst te zien. Een der- gelijke staat zou moeten beginnen met Israel te erkennen. De kwaliteit, die onder de oppervlak- kige eenheid tussen de Arabische aanvallers on- derling schuilgaat, zal een obstakel blijken voor het ontwerpen van een nieuw Palestina-plan door de Veiligheidsraad. SIC TRANSIT. (Van onze speciale verslaggever) HET is EEN WELDAAD, als men zijn dagelijkse bezigheden eens kan onderbreken en zich de weelde kah permitteren een vrije dag te nemen. Een nog grotere weldaad is het, als men op zo'n dag een bedevaart kan doen. want is het eerste goed voor de welstand van het lichaam, het tweede geeft verkwikking aan lichaam en ziel beiden. De vrome Thomas a Kempis geeft niet hoog op van bedevaarten. Hij heeft kunnen constateren, dat men er over het algemeen niet veel beter van terugkomt. Maar dit zal men wel moeten zien in het licht van zijn tijd. In ieder geval de bedetocht die uw verslaggever Woensdag mee tjiocht maken, heeft ongetwijfeld vele en grote geestelijke voordelen afgeworpen, zowel voor de gemeen- schap de algemene intentie was: ..Bekering van de Communisten" als voor de pelgrims zelf. Reeds zeer vroeg in de morgen werden in de St. Dominicuskerk te Alkmaar. waar de hoofdzetel van de Noordhollandse Bedevaart naar Brielle gevestigd is. voor de bede- vaartgangers H.H Missen opgedra- gen en werd de H. Communie uit- gereikt. Op het station stond een lange luxe dieseltrein gereed, die de pelgrims tot Vlaardingen zou brengen. Het is jammer, dat de trein niet vol was. Er waren zelfs minder deelnemers dan het vorige iaar, maar het aantal van ruim 200 is toch mooi en het vertegenwoor- digde alle rangen en standen. Daar waren de geestelijken: Pastoor T. Riesta O.P.. leider van de bedevaart Deken Jacobs. Pastoor Hijgeman uit Schermerhorn. Pastoor Borsboom uit Heerhugowaard, Pastoor van Leeuwen uit Burgerbrug. Pastoor Muijen uit Heiloo. Pater Freke O.P. van de St. Jozefkerk, Pater van Groenestijn O.P. uit de Goorn en verder de Paters van de St. Domi nicuskerk. Onder de pelgrims be- vond zich een 88-jarige dame uit Heiloo en zelfs een ver familielid van een der H.H. Martelaren uit Bergen. De trein stopte te Heiloo. Castricum, Uitgeest en Beverwiik, waar overal bedevaartgangers wer den opgenomen. Onderweg werd driemaal de rozenkrans gebeden. Vanaf Vlaardingen werd de reis per boot voortgezet. Aan de boot gaf Pastoor E. Oorsprong O.P.. die spe ciaal uit Schiedam was gekomen, bliik van belangstelling voor zijn oud-parochianen. Na aankomst in de Bnel verwelkomde Pastoor T. Bies- ta O.P. de pelgrims, waarna een plechtige H. Mis werd opgedragen door Pater H. Meijer O.P. met assi- stentie van Pater G. Keijser O.P. en Pater R. Berendsen O.P Na de H. Mis werden de relikwieen der H.H. Martelaren vereerd. In de namiddag hield Deken Ja cobs op het Martelveld een indruk- wekkende predikatie met als tekst: ..Bloemen zijn ontsproten in onze tuin", (Hooglied). De gewijde spr. zette uiteen dat evenals in de na tuur ook schone bloemen groeien in de tuin der kerk. Viooltjes van nederigheid. passiebloemen van lij- densmoed, ielies van zuiverheid en rode rozen van martelaarschap. De martelaren waren mensen als wij met fouten en zonden, zij waren bevreesd voar lijden en dood. maar door God's genade hebben zij ge- triompheerd. In ademloze spanning luisterende men naar het altijd mooie verhaal van de triomph der Bloedgetuigen. Deken Jacobs spoorde de pelgrims aan te biddpn voor de communisten en de H.H. Martelaren na te volgen. Hierna volgde een plechtig Lof gecelebreerd door Pastoor Bors boom met assistentie van Past. Hij geman en Past, van Leeuwen met als slot een processie met het Aller- heiligste. Om kwart over vijf \frerd de te- rugtocht naar Alkmaar aanvaard, waar men ongeveer half tien arri- veerde. Onderweg werd weer gebe den. De pelgrims waren uitermate voldaan over het goede verloop van de bedevaart. dat te danken was aan het mooie weer, maar ook aan het stichtend gedrag der Delgrims zelf. Re medewerking van het koor der St. Dominicuskerk en niet het minst aan de goede zorgen van leider en broedermeesters. Wij kunnen zulk een bedetocht eenieder aanbevelen. 52. Jan Klaassen was door die invitatie aan- genaam verrast en bleef dus bij de politiemannen te gast. Die zaten zich daar in Akersloot meestal te vervelen en vroegen Jan Klaassen, of hij wat voor hen, op zijn harmonika wilde spelen. Deze meende de gastvrijheid te moeten belonen, door op zijn instrument zijn kunsten te vertonen. En onarom weigerde hij dan ook niet, hij speelde voor de mannen een vrolijk lied. Maar omdat hij altijd nog bang was, dat ze heVn wel eens konden arresteren, voelde hij er niets voor om in Aker- iiiiven logeren. Hij nam afscheid van de mannen van Hermandad en zei: >heren, ik moet vanavond nog naar de stad. Naar Alkmaar? vroeg de oudste, dan hoef je niet alleen, toevallig moet je met me mee. het is wel zo gezellig met z'n twee. En hoewel Jan Klaassen er niet veel zin in had, besloot hij toch mee te gaan naar de stad. Door mee te varen, kon hij immers zijn schoenen nog sparen. En terwijl hij door de Amsterdamse politie werd gezocht, maakte hij met de water- politie van Akersloot een tocht door het brede Noordhollands Kanaal. Hij vond het zelf een mooi verhaal. De politieman was een aardige klant en zij genoten van de tocht door het Hol- .luse polderland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5