Londen nam alles wat Schreieder seinde voor waarheid aan Wij maken zelf een baret GOEDE MANIEREN BIJ HET WEER AAN HUIS iVi Nederlandse regering zond dankbetuigingen voor de goede radiov Babylonische spraakverwarring in het Vondelparkpaviljoen m m s m i m m m m m m 9mm w a8s n. m m PI m m s m i m w m m PAC. 6 NIEUW* NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zgterdag 12 Juni 1948 Ontsnapping van gevangenen maakte eind aan het England-spiel Eerste aardbeienveiling te Beverwijk Internationaal Muziekfeest te Amsterdam De vijf Zweedse officieren die in Palestina er op toezien, dat de wapenstilstand in het Heilige Land in acht genomen wordt, ver- Jrokken van't Zweedse vliegveld Bromma naar hun bestemming Zonde van die radiosonde's? Indische vorming WAPENSTILSTAND IN PALESTINA Een chronologisch overzicht van de oorlogshandellngen welke in de afgelopen periode in Palestina plaats vonden. Opmerkelijk is, dat de strijd zich tot nu toe meer afspeelde op het Arabische deePvan Palestina, dan in de staat Israel. Koninklijke Marine schenkt 7500 gulden Apost. Vicaris van Medan terug naar de Missie VROUWENRUBRIEK i 5 Dammen i M m m sp ass? nu l l W 2 m m m M B i fl m ii m m m M M H f5' m m m SCHREIEDER vertelde verder, dat Giskes en hij, en ook Berlijn, verstomd sionden van de goede gang van zaken bij het England-spieL Men wist echter dat dit niet eeuwig kon duren. De eerste kink in de kabel ontstond door de vlucht van Dourlein en Ubbink. Berlijn was razend en de Duitsers hier in Nede,rland waren radeloos. Schreieder was de eerste, die weer tot bezinning kwam. Door zijn jarenlange ervaring op het gcbied der spion- nage beweert hij een goede kijk te hebben op de psychologic van de mensen, die hierbij werken. Hij stelde vast, dat er overal een scherpe controverse bestaat tussen de mensen van de contra-spionnage en de mensen. die actieve spionna- ge bedrijven. Beide groepen geloven dat hup difenst onfeilbaar is en de ene groep beschouwt de andere als lastige en bemoeizieke pottenkij- kers. Op deze tegenstelling specule- rend, liet Schreieder naar Enge- land seinen, dat Dourlein en Ub bink Duitse agenten waren. Niet zonder voldoening verklaart hij, dat de Engeisen er in trapten. De Engelse spionnagedienst kon een- voudig niet geloven, zo zegt hjj, dat hun dienst niet goed zou funetionneren en het gevolg was, dat de twee g'evluchte agenten als onbe'rouwhare individuen be- schouwd en gevangen genomen werden na aankomst in Engeland. Naar aanleiding van de vlucht van bovengenoemde agenten had Rauter reeds willen ingrijpen en Sehreieder de zeggingsschap over de gevangen agenten in Haaren willen ontnemen. Dit ging echter niet door. Er kwam alleen een telegram van Kalten- brunner. chef der Gestapo, waarin Schreieder met zijn leven verant- woordelijk werd gesteld voor de bewaring der agenten. In Engeland schijnen sommige lieden door het relaas van Ubbink en Dourlein toch argwaan gekregen te hebben. Er werd een controle- commando, bestaande uit 8-10 man, per boot naar Nederland gestuurd. Bij de nadering van de Nederlandse kust zijn zij echter door een Duits marinecommando opgemerkt en na een gqyecht gevangen genomen. Schreieder zegt niet te weten, wat er van hen geworden is. Hierover is hij 25 Mei 1945 in Rotterdam door een Engels officier onder- vraagd. bij welke gelegenheid hij van een zestal geuniformeerde Ne- derlanders een pak slaag kreeg te incasseren. Ondanks de verscherpte bewa- king van de gevangen agenten in Haaren slaagden drie Nederlanders, van Rietschoten. Wegener en van der Giezen, er in drie maanden na de vlucht van Ubbink en Dourlein op hun beurt te ontsnappen. Rau ter was buiten zichzelf van woede. Hij wist gedaan te krijgen, dat op bevel van Berlijn aan Schreieder de bewaking onttrokken werd. Rau ter liet een vervolging tegen Schreie der instellen, doch het bleek. dat de ontsnapping niet aan Schreieder werd geweten. Ook Hitler zelf ver- keerde in grote opwinding en.eiste een uitvoerig bericht. Dit moest over de speciale fuehrermachine getelext worden. Deze machine had zeer grote letters in verband met Hitler's slecht gezichtsvermogen, veroorzaakt door een gasaanval in de eerste wereldoorlog. Voor de gevangen genomen agen ten had de ontsnapping van drie van hun kameraden slechte gevol- gen. Rauter zocht eerst in Neder land naar een betere gevangenis, doch toen hij geen enkele geschikte bewaarplaats kon vinden. liet hij hen naar Duitsland sturen. Dat daar verschillenden gefusilleerd zijn. be weert Schreieder eersj na de oorlog gehoord te hebben. Voor het uitzonderlijk goed ge- lukken van het England Spiel gaf Schreieder de volgende verklaring. De inzet van agenten. die gedropt worden boven vijandelijk gebied, is te vergelijken met de inzet van een Donderdagmiddag is in Bever wijk de eerste z.g.n. speciale aard beienveiling van dit seizoen gehou- den, d.w.z. er waren dit keer geen andere producten dan aardbeien op de markt. De aanvoer was goed en op de kwaliteit viel niets aan te merken. De prijzen van de aardbeien schommelden tussen drie en vijf gulden per slof. De vooruitzichten voor het komende aardbeienseizoen zijn voor wat betreft de kwantiteit middelmatig; voor wat betreft de kwaliteit, uitstekend. nieuw wapen. Nieuwe wapens heb ben altijd zwakke plekken. Schreie der en Giskes wisten d>t. Zij speur- den naar die zwakke plekken. Zij vonden en benutten ze. De Engei sen waren volgens Schreieder ervan overtuigd, dat hun systeem feilloos functionneerde. Di* blijkt wel uit de boodschap- pen, die Schreieder opving. Zn- wel de Nederlandse regering als de R.A.F. seinden speciale dank betuigingen naar Nederland voor het goed funetionneren van de radioverbindingen en agenten- droppingen. Deze dankbetuigingen waren plui- men op de hoed van Schreieder. Schreieder en Giskes hebben zich dikwijls afgevraagd. waarom men zich in Engeland niet afvroeg, waar- door het spionnagesysteem zo goed verliep. Iedereen, die in het spion- nagewerk zit, zou. zo zegt Schreie der, verontrust zijn wanneer een bepaald systeem zonder een enkele onderbreking goed werkte. Boven- dien had het op moeten vallen, dat dit in Belgie en Frankrijk aller- minst het geval was. Ook schijnt Londen zich nooit afgevraagd te hebben, waarom de opdrachten nooit werden uitgevoerd. Men had, aldus Schreieder, tenminste deze veilig- heidsmaatregel moeten treffen, dat de agenten opgedragen werd na een bepaalde tijd contact op te nemen met adressen in neutrale staten. Ook had men meer veiligheidsmaat- regelen moeten invoeren bij het overzenden van berichten en bij het coderen der berichten. Het England Spiel zou volgens Schreieder nog langer geduurd hebben, wanneer er geen agenten uit Haaren ontsnapt waren. Ook heeft hjj zich verworiuerd afge vraagd waarom Engeland zelfs na de tweede ontvluchting nog en kele verbindingslijnen gaande hield. Deze werden door Londen nog als veilig beschouwd, doch werden ook door Schreieder ge- controleerd. Dit duurde geruime tijd, doch tenslotte werden voor Schreieder de resultaten zo ge- ring, dat hy alle contact zelf ver- brak. Hiema zyn nog enkele ..spiele" gespeeld, doch met ge- ringe resultaten. Schreieder acht het volstrekt on- mogelijk, dat naast het England Spiel nog een ander, maar nu een door de geallieerden gespeeld, spiel zou zijn uitgevoerd. Alle boodschap- pen, die vanuit Londen werden overgeseind, kwamen in zijn han- den. Aan het ontvangststation, waarover Giskes en hij beschikten, ontging soms wel een bericht. maar dan werd dit toch altijd opgevan- gen door de 3 grote Duitse stations, in Berlijn en Bordeaux, die dag en nacht de aether afzochten naar uit Engeland komende berichten. A1 deze opgevangen berichten kwamen bij df> contraspionnage terecht en werden daar geschift op bekend of onbekend codeschrift en dan van- daar doorgezonden naar de ver- schillende centrale der contra-spion nage. Schreieder nu beweert. dat er nooit voor hem onbegrijpelijke boodschappen buiten het England Spiel op zijn tafel zijn gekomen. IN AMSTERDAM vindt deze week het 22ste Muziekfeest plaats van de Internationale Society for Contemporary Music. Uit tal van landen zijn componisten, dirigenten en andere uitvoerende kunstenaars naar de Hoofdstad van Nederland gekomen, om zich op de hoogte te stellen van de muziekproductie van het moment. En zij worden door 'n leger van critici omringd. In het Vondelpark-paviljoen dat dezer da- gen wel zeer goed aan zijn doel van Internationaal Cultilreei Centrum beantwoordt, treffen de kunstenaars elkaar. Het is er soms een Babylo nische spraakverwarring, doch op eigen terrein: de taal der muziek, verstaat men elkander vaak met 'n enkel woord, gewoonljjk blijft de belangstelling voor zulk een mani- festatie van moderne muziek tot de deelnemers en naast betrokkenen in het muziekbedrijf beperkt, doch het Amsterdamse publiek toont ditmaal een waarlijk overstelpende belang stelling. Het eerste concert in de grote zaal van het Concertgebouw was stampvol. De buitenlanders, zij wisten niet wat zij zagen en zij zul- len ongetwijfeld rondvertellen dat Nederland het meest muzikaal ont- wikkelde volk ter wereld is. De reeks opvoeringen werd o.l.v. Willem van Otterloo begonnen met de vijfde symfonie van de Italiaan Malipiero en dadelijk stak men in een probleem. Is dit stuk wel een symfonie? Het lijkt meer een con cert voor twee piano's en orkest, zulk een belangrijke partij hebben de twee klavieren in deze orkestbe- zetting. De instrumentatie wijkt zeer van de meer Noordelijke sym- fonische gewoonte af, maar toch is het een boeiend stuk, het tweede vioolconcert van Sem Dresden, hier reeds bekend, wekte diepe interes- se en de Belg Raymond Chevreuil- le behaalde een eclatant succes met znij concert voor orkest, waarvan o.l.v. Andre Souris een brillante vertolking werd gegeven. Een vir- tuoos, maar op de keper beschouwd nogal onbeduidend stuk. Een evenement was Zondagavond de opvoering van Ravel's ..L'heure Espagnole" waar de Nederlandse Opera de deelnemers van het mu ziekfeest op vergastte. Pierre Mon- teux dirigeerde, de vijf rollen in deze kleine geestige comedie wa ren toevertrouwd aan Lidy v. d. Veen, Jan Voogt, Theo Bayle. Ge rard Groot en Frans Vroons, Zij le- verden uitnemende prestaties en Nicolaas Wijnberg had een verruk- kelijk ddcor gemaakt. De buiten landers moeten een zeer goede in- druk gekregen hebben van hetgeen onze jonge Nederlandse Opera kan. Het Ballet van de Nederlandse Opera trad ..zelfstandig" op in de ..Valses nobles et sentimentales" v. Ravel. Het was een sympathieke, bescheiden en charmante vertoning waarin de kracht van het jonge en semble niet werd overschat. De leidster Darja Collin die tevens de solo-rol vervulde, behaalde een aapmoedigend succes. Doch de op voering van "L'heure Espagnole" was de grote g°beurtenis van dit Ravel-Festival. Dit werk moet ze- ker op het repertoire blijven! ER ZIJN MAAR WEINIG proble- men in de opvoeding, waarover de meningen zozeer verdeeld zijn, als over de vraag: „Hoe zullen wij onze kinderen opvoeden?" GOEDE MANIEREN Om onze kinderen zo groot te brengen tot beschaafde en ordelijke kinderen, moeten ze de invloed ondergaan van allerlei natuurlijke, maatschappelijke en bovennatuur- lijke factoren; doch de kinderen moeten ook door ons geholpen wor den. God werkt met Zijn genade rechtstreeks op het verstand en de wil van het kind. Het is vanzelf- sprekend, dat een kind leert van zijn huiselijke omgeving, zijn vriend- jes, maar ook, dat de geest van het kind ons de geest van het gezin doet kennen, waaruit het voort- komt en dat de invloed van de vriendschap soms alle pogingen te- niet kan doen. De grootste paeda- goog van alle eeuwen is wel O.L. Heer zelf. De godsdienst, de Kerk, door Hem gesticht, heeft de volke- ren tot de beschaving opgevoed, heeft een openbaar geweten gesticht van rechtvaardigheid en liefde, heeft het hart van de barbaar ge- kneed tot de cultuurmens van he- den. En de Kerk door haar inrich- tingen, door haar gebedsleven, door haar sacramenten, door haar kloos- terlingen, door haar kerkelijke op voeding, bevrijdt nog steeds man en kind van de terugkeer tot het heidendom en tot de barbaarsheid. OPVOEDEN heeft een zeer brede betekenis. men, moet er onder verstaan: de inwerking op het kind, later op de mens, van allerlei na tuurlijke, maatschappelijke en bo- vennatuurlijke factoren, met het oog op zijn geschiktheid voor 't leven. Wat er in een kind dient gevormd te worden, dat is zijn leven. zijn kracht, zijn ziel, de krachten en vermogens die in hem schuilen te doen ontwikkelen. Ongehoorzaamheid en ondeugd zijn wel de grootste fouten, die we ontdekken in de kinderen, dat zijn gebreken, waar de moeder daad- werkelijk mee te maken heeft. Pas wanneer ongehoorzaamheid en leu- genachtigheid bij ^n kind gewoonte worden, zodat de overtredingen en misgrepen zich herhalen, dan is er reden om te spreken van ondeugd. Een kind dat liegt is ondeugend, het kind dat steelt is misdadig. Het opvoeden vankinderen is zeer moeilijk, doch de moeilijkste vorm van opvoeden is die. welke tot taak heeft beschaafde, flinke mensen te vormen uit kinderen, die geregeld maar aan hun lot worden overge- laten, op straat allerlei baldadige streken uithalen en de grotere men- sen geregeld overlast bezorgen. De ouders zijn de opvoeders van hun kinderen. Waar God aan de ouders de macht gaf om het leven te schenken aan hun kinderen, daar legde Hij hun meteen een zware plicht op, om die kinderen langs de weg van waarheid en deugd tot Zijn glorie en tot hun geluk op te voeden. Kinderen opvoeden bete- kent niet, dat wij ze allerlei kun- digheden moeten verkopen, niet alleen het aanwennen van goede manieren, maar de opvoeding heeft voor de katholieke ouders nog een andere betekenis. Wij zijn gescha- pen door God en voor God. Ons levensdoel is dus het dienstbaar te maken aan de Schepper en het eeuwig leven te bereiken. Is het niet moeilijk voor ons de kinderziel te begrijpen? Toch is het te betreuren, dat in onze moderne tijd er opmerkzaam op gemaakt moet worden, dat de kinderen zo'n lawaai op straat ma ken, alles vernielen en zelfs zieken en gebrekkigen overlast bezorgen. Bij mooi weer kunnen we de kin deren niet thuis houden, ze moeten buiten spelen, maar het is jammer, dat de kinderen tegenwoordig niet meer tevreden zijn. Is het niet te betreuren, dat een vrije Woensdag- en Zaterdagmiddag begonnen wordt de kinderen te sturen naar de kin- aerbioscoop. Is het niet onpaeda- gogisch de kinderen te brengen naar de bioscoop, waar ze al heel jong leren ..genieten". Hebben wij moeders niet de toe- komst van de kinderen in handen? Er wordt tegenwoordig zo met opvoedmethoden geschermd, maar laten de moeders er op de eerste plaats aan denken, dat de kinder ziel ontvankelijk is voor alle in- drukken; dat wat goed en mooi is de ziel van het kind moet vormen. Laten wij moeders onze kinderen een beetje helpen, ze moeten nog zoveel leren om in harmonie te komen met het hen omringende leven. Proberen we vooral het kind te begrijpen en vergeten we niet dat God zelf gezegd heeft: „Uit uwe hand zal ik ze opeisen". M. E. STEYGER-ASPERSLAGH. Leiden, Juni 1948. 23456 34567 45678 6789.0 09876 24567 36789 46789 68954 06543 25673 37654 48769 67543 09854 26578 37685 48793 68754 05437 Neen lezer, maak mij nu niet wijs, dat u hieruit wijs kan worden, want dat bestaat niet, Ik hoor het al. U meent dat het een code is? Het is inderdaad het voorbeeld voor een weercode zoals ze dagelijks te De Bilt bij tien- en honderdtallen achtereen via het aldaar opgestelde telextearo binnenkomen. Iedere lijst cijfers heeft zo weer zijn eigen be tekenis van plaats, tijd, tempera- tuur, druk, windsnelheid, bewolking regenval, enz. Het mooie van deze „weercode" is evenwel, dat alle landen en volken op dit onder- maanse dezelfde gebruiken. Een Rus, Turk, Griek of Amerikaan, mits meteoroloog, kan er mee over- weg. Stel, u zit in Alaska op een obser- vat.orium, heeft uw waarnemingen gedaan en gaat nu voor een soorte- ment schrijfmachine met een wir- war van draden zitten, en tikt: P.P. te Alaska. In Londen, NewYork, Parijs, Milaan, en De Bilt, komen op hetzelfde moment die letters op het papier van hun telex, en die zenden, elk netjes op hun beurt, terug: K.K. Beginnen. Dan tikt u uw cijferrijtjes af, en in Londen, Parijs NewYork, Milaan en De Bilt weten ze precies hoe het weer zich bij u laat aanzien, zonder dat er een vertaling aan te pas komt. Na- tuurlijk hebben niet alle kleine posten een telex-aansluiting, maar wel een radio-zender, die georien- teerd is op het meest nabijgelegen instituut. Deze zorgt weer dat het opgevangene onmiddellijk naar alle windstreken wordt doorgezonden. Sneller dan snel Teneinde de aanvoerlijnen niet te ..verstoppen" zijn nu de telexmachi- nes uitgerust met een apparaatje, dat de lettertekens niet direct aan de kabel doorgeeft, maar in een smalle papieren band ponst. Is het bericht nu af, dan wordt dit bandje door een aflezer gehaald. en de telex zendt met een snelheid van 1440 aanslagen per minuut (doe het maar na kampioenen) het geval de wereld in. Alle twaalf telextoestel- len in de ontvangstafdeling van het hoofdgebouw te De Bilt zijn aldus uitgeruste zenders en tevens ont- vangers. Daarnaast staat echter op deze afdeling de telex-centrale, die voor de verbindingen tussen de ver- schillende gebouwen en diensten te De Bilt en elders in het Vaderland zorgt. Wenst bijv. Vliegveld Iepen- burg een ..telexgesprek" met het vliegveld Valkenburg, dan moet hier iemand een paar stekkers en knopjes omzetten. Dag en nacht zijn hier ook technici aanwezig om een wakend oog te houden op de ma chines en de honderden achter glas zichtbare relays. Na het lawaai de stilte Nog ratelt in ons hoofd het ze- nuwslopend lawaai van het telex- regiment, als we in de stilte van de tekenkamer zijn aangeland. Hier werkt een meisje de van boven. ont- vangen som van codes om in hiro- glyphen, aan de Griekse oudheid herinnerende tekens, en zet die op een grote kaart van het Noordelijk halfrond. juist daar waar ze van- daan komen. Anderen werken die cijfers weer om in lijnen. Daar staat dus precies vastgelegd hoe het weer op een bepaald moment was. Door boven een grote verlichte glasplaat de kaart van drie uur ge- leden met df nieuwste te vergelij- Het ministerie van Overzeese Ge- biedsdelen heeft de Indische Vor ming, welke door de Missieschool voor Jonge Vrouwen te Ubbergen gegeven wordt. gelijkgesteld met de voor leerkrachten verplichte cur- sussen ..Indische Vorming", die van Gouvernementswege te Amsterdam gegeven worden. Dit houdt in: 1. dat de leerkrachten: leraressen bij het Middelbaar en bij het Nij- verheidsonderwijs en onderwijze- ressen met hoofdakte, die uitgezon- den willen worden naar Indonesie en de cursus van de Missieschool volgen, vrijgesteld zijn van de drie- maanden-cursus welke aan het In- disch Instituut te Amsterdam van Gouvernementswege aan leerkrach ten gegeven wordt. 2. dat de leerkrachten. die de op- leiding aan de Missieschool volgen, dezelfde financiele voordelen ge nieten als degenen die de Gouver- nementscursussen volgen. d.w.z. dat zij gedurende de cursus drie maan den salaris en ..eventuele andere financiele voordelen" zullen ont- vangen. Op de eerste plaats, zo voegt het ..Katholiek Schoolblad" daaraan toe zal dit mooie resultaat voor vele apostolisch gezinde jonge vrouwen, die als leek in dienst van de Mis- sie willen werken, de mogelijkheid wpenen de cursus van de Missie- scnool te volgen, daar eventuele fi nanciele bezwaren door deze gelijk- scelling overwonnen zijn. En op de tweede plaats is deze getijkstelling eveneens van belang voor alle Katholieke leraressen bij het Middelbaar- en bij het Nijver- heidsonderwijs en voor alle onder- wijzeressen met hoofdakte, die haar werkterrein in Indonesie zoeken. De verpiichte drie-maanden-cur- sus in Indische Vorming kunnen zij nu n.l. volgen aan de Missieschool te Ubbergen. d.w.z. in Katholiek milieu en aansluitend aan de Ka tholieke levensbeschouwing. Thans is dus de mogelijkheid ge- opend tot het volgen van een op- leiding van leerkrachten voor In donesie op Katholieke grondslag. 'n Stap verder in de geschiedenis van de gelijkstelling van ons Ka tholieke onderwijs! Nu nog iets dergelijks voor de mannelijke leerkrachten. ken, is ogenblikkelijk te zien wel ke veranderingen het weer onder- ging, en met in achtneming van de cijfers van luchtdruk e.d. vrij zeker te zeggen wat dit weer zal gaan doen. De Radiosonde De nieuwste uitvinding die de weeronderzoekers ten dienste staat, is de radiosonde. Dat is een heel klein baccaliten radiotoestel met 'n accu, waarop enkele eigenaardige instrumentjes zijn geplaatst. Deze instrumentjes zijn in staat zelfstan dig de luchtdruk, temperatuur en het vochtgehalte te meten. Gekop- peld aan dit radio-zendertje, brengt elk van deze instrumentjes een heel eigenaardige fluittoon teweeg. Aan de hogere of lagere intensiteit van het geluid (dat voor de hoorder dus hetzelfde blijft) kan de toestand worden gemeten. Deze radiosondes worden door de mannen van de zee- en hoogtedienst (ze zitten dile- kwart van het jaar op een weer- schip ergens op de oceaan) 's mor- gens en s avonds aan een met wa- terstofgas gevulde ballon opgehan- gen en losgelaten. Een schoepen- propellertje zorgt er voor dat om de vijf seconden achtereenvolgens ieder xnstrumentje wordt ingescha- keld en de mannen beneden hebben niets anders te doen, dan te con- troleren of de automatisch regis- trerende radio-ontvanger zijn plicht goed doet. Die radiosonde komt hoog, soms 16.000 m. en meer, dat is veel hoger dan tot nu toe een vliegtuig kwam. De metingen in deze lagen die- nen o.a. dan ook om straks lucftt- verkeer in de stratosfeer mogelijk te maken. Op deze hoogte aangeko- men spat de ballon uit elkaar en de radiosonde daalt behoedzaam per parachute naar benedenom toch in het water van zeeen of me- ren te verdwijnen, indien het appa raatje al niet in andere onherberg- zame oorden terecht komt. Het is bijv. heel gewoon als de ballon een afstand van AmsterdamWenen af- legt. Alles hangt maar van de wind af. Is die sterk, dan verwijdert het toestel zich onevenredig aan de stijgsnelheid van de startplaats. Maar soms zijn er ook wel nobele CHRONOLOGISCH OVERZICHT TROEPEN UIT SYR1E EN IRAK MAKEN CONTACT TROEPEN UIT TR JORD BE2ETTEN LYDDA 18/5 EGYPT.TR BEZETTEN OAZA EN BEERSMEBA SAFAD I ACRE IN HANDEN VAN DE HAGANAH DE HAGANAH OVER DE ORENS VAN LIBANON 20/S EGYPTISCHE TROEPEN BEREIKEN RAMLEH ARETM ARABISCH LEGIOEN NAAR SAFAD EN BEISAN ARABIEREN VEROVEREN jeruzalem IRAKSE LEGERS BEREIKEN DE KUST JOODSE LEGERS STAAN VOOR JENIN JODEN TREKKEN OP NAAR JERUZALEM HEVIOE GEVECHTEN BU LATRUN LYOD RICHO zielen die een Radiosonde vinden, en met behulp van het aangehechte kaartje terug zenden aan het KNMI te De Bilt. Voor deze goede daad worden zij met f 5.beloond. In de regel is een teruggezonden toe stel na reparatie nogmaals te ge bruiken, en dat drukt het onkosten- cijfer direct met f 90.De vraag of het geen .zonde" is van al die radiosonde's, die regelmatig in het niet verdwijnen (het is bovendien nog import uit Engeland) durft de weerdienst echter niet zonder meer te bevestigen. De Koninklijke Marine heeft 'n bedrag van f 7500 overgemaakt aan de oorlogsgravenstichting als bij- drage voor het onderhoud der Ne derlandse oorlogsgraven, waar ook ter wereld. Voor dit doel werd een inzameling gehouden onder de offi cieren, onderofficieren en manschap pen, zowel in Nederland als in de overzeese gebiedsdelen. Mgr Mathias Brans, apostolisch vicaris van Medan, die ruim een jaar in Nederland heeft doorge- bracht na zijn bevrijding uit de Ja- panse concentratiekampen, hoopt Dinsdag 22 Juni uit het hoofdkloos- ter zijner orde in Den Bosch te vertrekken om zich in te schepen op de ..Oranje" voor vertrek naar zijn missiegebied. HET BEHOORTbij de nieuwe mo de niet meer tot de bon ton bloots hoofds te lopen. Dit is niet zo maar een gril of een reclame-true van de mode-ateliers, het is immers vanzelfsprekend. De nieuwe lijn in de mantels en mantelpakjes is zo vrouwelijk en elegant en tegelijk ook zo gekleed, dat een onbedekt hoofd hoe goed ook gekapt, een ieder het idee moet geven dat er iets aan het toilet ontbreekt. Vooral echter de jongeren onder ons zullen er tegen op zien een hoed te dragen, daar zij in een hoed met zijn gekleed karakter iets def- tigs en serieus zien, dat de vlotheid en jeugd van hun persoon dreigt te verbergen. Voor deze categorie van personen is een vlotte en sportieve baret, die het jeugdige meisje haar bijzondere charme verleent, bijzonder geschikt. In deze tijd doet zij weliswaar materialistisch aan en zullen er enkelen onder ons zijn, die daarin een bezwaar zien, het dragen van een baret is toch geenszins een pri vilege van de soldaat alleen, maar ook van de student, de hoogleraar en het jonge meisje. Bovendien kunnen wij aan onze baret een specifiek vrouwelijk karakter ge ven en dit des te gemakkelijker, daar wij haar zelf gaan maken. We beginnen met het kiezen van het materiaal en daarbij houden we rekening met kleur en stof van de mantel of het jasje, waar bij de baret gedragen moet worden. Ne men we een stevige wollen stof. gaan en we beginnen met het ver- vaardigen van de patronen op ware grootte naar de maten, zoals die in de tekening aangegeven zijn, daarna knippen we ze met naad! uit de stof. Nu naaien we de beide smalle zijden van de rand aan een en strijken de naad open. Daarna naaien we de bol op de rand en knippen we de naad in op regelmatige afstanden. We keren onze baret en passen haar op en dan zal het met nodig zijn de baret aan de binnenzijde te verstevigen met linnen, hetgeen wel noodzake- lijk is, indien we fluweel of peau de peche kiezen. Nu kunnen we dan aan dg slag als het resultaat niet naar de zin is, werken we de binnenomtrek af met een gphuine bies, een boordje of wat handiger is, we zetten er een ribslintje aan. Moeten we linnen verwerken, dan naaien we dit met grote steken op de delen en bij het aaneen- naaien van de delen wordt dan het linnen tegelijk vastgestikt. Indien men een voering wenst, zal dit geen buitengewone moeilijkheden opleveren. Nu rest ons nog een passenda garnering te bedenken en deze op de baret aan te brengen. Onnodig is te zeggen, dat hier ontelbare mogelijkheden zijn. Ik wil mij dan ook bepalen tot het geven van en kele voorbeelden. We kunnen een kwast maken door een smalle lap regelmatig te knippen, deze op te rollen en aan de baret te bevesti gen, zoals in voorbeeld A; voorbeeld B toont een garnering van bloemen die met een beetje handigheid te maken zijn en wel van dezelfde sttof als de baret of in harmonie- rende kleur, deze brengen we op de hoge zijde aan. Zijn we niet bang voor een militaristisch effect, dan kunnen we aan deze zijde een siergesp aanbrengen. Hoe het ook zij, wij moeten hier- voor onze eigen fantasie raadple- gen, maar voor alles geldt natuur- lijk. dat we de baret, als zij klaar is, keurig oppersen. ANNEMIEKE ZATERDAG 12 JUNI 1948 Correspondent! e en oplossingen onder motto ,.Damrubriek" in te zenden aan het bureau van dit blad. Oplossingen van de problemen no 180 tot en met no 187 kunnen wor den ingezonden tot uiterlijk 12 Juli a.s. Probleem no 180 van Jules Bourquin (Zwitserland) MUM Wt 11 vw w Wr, Stand: Zwart 14 schijven op 4, 5, 8, 10, 11, 12, 15, 16, 18, 19, 20, 22. 25 en 28. Wit 11 schijven op 26, 29, 30, 31, 33, 34, 35, 37, 38, 43 en 49.. Probleem no 178 Hiervan was de cijferstand juist. BIJ DE PROBLEMEN Probleem no 180 Thans volgen een tweetal proble men van Bourquin en Raymond, die elk voor hun land een buitenge wone beroemdheid hebben weten te verwerven. Vooral met deze problemen maakt men kennis met staaltjes van ver opgevoerde kunstproblematiek. Met no 180 gelieve men met de slotafwikkeling vooral op het fijne manoeuvreren van het rondslagspel te letten. Probleem no 181 Ook in dit probleem is het een aaneenschakeling van de mooiste troefzetten, die de kunstproblema tiek rijk is. Zo ontwaart men o.a. het zeldzaam voorkomend doch verrassende „retour-ricolet zetje". Uitslag van de oplossings- wedstryd (Korte termijn) Jn. Spigt te Wervershoof (A) en Th. Joh. Viset te Hoorn (A) heb ben te samen als no 1 en 2 (ex- aquo) met elk 24 punten (het ma ximum wat te behalen was), het kampioenschap van onze oplos- singswedstrijd behaald. Ons compli ment hierbij voor deze fraaie pre- statie. Met gering verschil volgen dan als no. 3 en 4 (ex-aquo) P. Bakkum te Alkmaar en B. Meinders te Akersloot (B) en (A) met elk 23 punten. Vervolgens als no 5 en 6 (ex-aquo) J. Hopman te Den Hel- der (C) en D. Wenker te Benning- broek (C) met elk 22 punten. Ook bovenstaande deelnemers en zij die hierna volgen delen vrijze- ker mede in onze complimentatie daar ook zij in de oploskunst zich lang niet onbetuigd hebben ge- laten. No 7 werd W. Tesselaar te St. Maarten (D) met 21 punten. No 8. W. Schouten te Zijdewind (E) met 20 punten. No 9 tot en met no 12. (ex-aquo) Th. Kooiman te Schagen; Joh. H. van Heerwaarden. De Koog (Texel) C. Wijnker te Zijdewind en J. Oud te St. Pancras elk met 16 punten. No 13 en 14 (ex-aquo) P. Beem- sterboer te Harenkarspel en F. Kerssens te Akersloot met elk 13 punten. No 15 en 16 (ex-aquo) Alb. Dek- ker te Alkmaar en Jn. Zijp te Oud- karspel met elk 8 punten en 17 J. Kerrssens te Akersloot met 7 pnt. Toelichting. De met (A) ge- merkte inzenders (dit zijn Jn. Spigt, Th. J. Viset en M. Reinders) heb ben de volledige serie wedstrijd- problemen (No 148 tot en met no 155 waaronder ook het buitenge wone moeilijke probleem no 152 van Rene Ortige waar zoveel oplos- sers over zijn gestruikeld goed opgelost. De met (B) gemerkt eveneens doch behalve No 152. De met (C) gemerkte eveneens, doch behalve No 149 en No 152. Met iD) gemerkt behalve No 152, en No 155 er» met (E) gemerkt. behal ve de Nos 152. 153, 154 en 155. Probleemoplossingen corre- spondentie en het vervolg van ..Zwerftochten door de sensationele slotstand van Leygues" in de eerst- volgende ruhrieken. Probleem No 181 van A. Raymond te Yberville (Canada) Z&m, wm M IP IP Ym *3% ^j| ;'Sj| Stand: Zwart 13 schijven op 7, 12, 13, 15, 16. 18, 20, 22 tot 25, 29 en 30. Wit 13 schijven op 26, 31; 32, 33, 37 tot 40, 44, 45. 46. 48 en 49. Wit speelt en wint.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 6