Republikeinse leiders over de huidige situatie Een schandaal bij de Vleeskeuringsdienst te Barsingerhorn Voor Alkmaar en omgeving Tsjechische regering geeft toe aan wensen der Katholieke Kerk Directeur vormde hedreiging voor de Volksgezondheid Hoe lang nog? Vrijheid van onderwijs zou zijn gewaarborgd Zware straffen voor landwachters Urgentie-program van de Partai Rakjat ZUIVERINGSHOF TE DUSSELDORF acht Hugo Stinnes „niet schuldig Dollar-lening voor Nederland? J Mr. van Kleffens bij lovett Laatste nieuv/s Op 1 Juli we6r 25 textielpunten? Havenstaking te Londen Noodweer in Zuid-Engeland Radiopolitiek DINSDAG 15 JXJNI 1948 Zapotocky formateur JAC. P. v. TERM OVERLEDEN Hoofd Berlijnse zedenpolitie geschorst ZAAK-BACKER Plotseling uitgesfeld ENCELSE JOURNALIST moet Tsjecho-Slowakije verlaten limp m Prijsverlagingen in Frankrijk BUSET OVER DE KONINGSKWESTIE De coloradokeverplaag in Belgie Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteuri Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. N TSJECHO-SLOWAKIJE heeft I het aftreden van President Benesj de twijfelaars er nog eens aan her- innerd, dat fiet met de staatkun- dige vrijheid daar gedaan is. Het was een nieuw manend teken voor sommigen hier en daar, die de gebeurtenissen in Maart blijkbaar alweer waren vergeten, gelijk pre sident Benesj misschien heeft ge- hoopt, door aan te blijven er nog het beste van te kunnen maken. De nieuwe Grondwet geeft de macht en dus de willekeur aan de nieuwe beheerders, van wie op grond der ervaring in zovele andere landen weinig goeds voor de vrij heid en het recht verwacht kan worden. Landen, die nog de kracht en de macht bezitten, de machten die de ware democratie en de ware vrij heid uithollen, buiten de deur ie laten, doen er verstandig aan. als zij in dit opzicht voet bij stuk hou- den. Ook in Nederland dienen wij niet weer terug te keren tot de po- litiek van water-en-melk tegenover degenen, die democratische rechten opeisen, met het doel, deze rechten zo spoedig zij de kans krijgen, aan anderen te ontnemen. Het communisme blijft het groot- ste, het eerste, het meest algemene gevaar en wij hebben alles te doen wat mogelijk is, om te voorkomen. dat er tegenover de heren mooi weer gespeeld moet worden. om nog te redden wat te redden valt. In die positie verkeert de Kerk bijv. op het ogenblik in Tsjecho- Slowakije. Volgens berichten uit Praag heeft de nieuwe communistische presi dent Gottwald een plechtigheid in de katholieke kerk bijgewoond. N a d a t er belangrijke besprekin- gen tussen de regering en de kerke- lijke autoriteiten hebben plaats ge- had over zekere waarborgen van vrijheden, o.a. betreffende het on- derwijs. Officieel bestaan er betrekkingen tussen de regering en de Kerk. In de gegeven omstandigheden erkent de Kerk het nieuwe staatshoofd, met de gebruikelijke protocollaire ge- volgen daarvan. Het is slechts de vraag, hoe lang dat zal kunnen voortduren. Ook nazi-Duitsland. waarvan de commu nistische principes en practijken in wezen niet verschillen, speelde aan- vankelijk aap-wat-heb-je-een-mooie jongen tegenover Kerk en Christen dom, maar het hield niet lang stand. Toen de verhouding al bedorven was, moest men zijn toevlueht nemen tot een Concordaat „om de scherven op te vegen" en de Paus antwoordde „met brandende be- zorgdheid". Waarom zouden wij niet wensen dat het in Tsjecho-Slowakije anders zou gaan? Maar de laatste berich ten uit Hongarije en de voortduren- de berichten uit Joego-Slavie, Po- len, de Baltische landen, Roemenie en Bulgarije, stemmen ons evenzeer tot grote bezorgdheid. Het communisme is tegen de gods- dienst en alleen om opportunistische redenen van partijbelang worden de belangen van de Kerk in een bepaald land nog ontzien, zolangdit in de partijkraam te pas komt. Wij vrezen, dat Tsjecho-Slowakije dit ook zal ondervinden, ondanks de vriendelijkheden. die Gottwald nu nog aan de Kerk bewijst. Noordhollancls Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) 44e JAARGANG - NUMMER 11286 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HQORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank De verkiezing van Gottwald tot president van Tsjecho-Slowakije had plaats op het kasteel Hradcin. Na zijn installatie inspecteerde Gottwald de paleiswacht. Door artillerie werden 21 saluutschoten afgevuurd. De president woonde vervolgens een door de aartsbisschop van Praag, dr Josef Beran, gezongen Te Deum bjj in de oude St Vitus- Antonin Zapotocky, die Gott wald als premier - opvolgt, bood gistermiddag de nieuwe presi dent het ontslag van zijn kabinet aan. Verwacht wordt, dat de nieu we regering vandaag zal worden bekendgemaakt. Het officiele blad van de katho lieke volkspartij schrijft, dat de ver kiezing van een president van Tsj.- Slowakije voor de eerste maal ge- paard' is gegaan met een plechtig- Tevoren was reeds bekend ge- maakt, dat aartsbisschop Josef Be- heid in de rooms-katholieke kerk. ran Gottwald bij de ingang van de kerk zou ontmoeten. Achter de schermen heeft zich echter tussen aartsbisschop en re gering een strijd ontwikkeld, die geeindigd is met een toegeven der regering op vele punten. zo onder andere ten aanzien van het voortbe- staan der parochiale scholen en vrij heid van kerkelijk onderwijs. Een en ander maakte de regering be kend. nadat verschillende conferen ces tussen afgevaardigden der re gering en een kerkelijke commissie hadden plaatsgevonden. Er is evenwel niets bekend ge- maakt omtrent een intrekking van de verklaring der katholieke bis- schoppen op 13 Mei te Clomouc, waarin werd gezegd, dat „priesters. die afgevaardigden waren in het parlement, gestemd hadden voor wetten, waarmee geen christen, laat staan een priester, het eens kon zijn." Aan de priesters werd verboden President Gottwald van Tsjecho- Slowakije, heeft Zapotocky met de vorming van de nieuwe regering belast. Het Atnsterdamse Bijz. Gerechts- hof heeft de 37-jarige Amsterdam- mer W. Schoenmaker, die zich in Alkmaar en omgeving o.m. aan ern- st'ige mishandeling lieef schuldig ge- maakt en zijn ondergeschikten op- dracht heeft gegeven zich in te dringen in een groep verzetstrijders, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 11 jaar met aftrek van voor- arrest (eis 14 jaar). De 25-jarige J. W. Mijnarends eveneens uit Amsterdam, die met een stengun geschoten heeft op een vader en drie zonen, die des nachts in de omgeving van Westwoud be- zig waren hout te hakken, werd conform de eis veroordeeld tot 6 jaar met aftrek van voorarrest. De 30-jarige Amsterdammer P. J. van der Meer, die o.a. een spoor- wegarbeider zwaar heeft mishan deld teneinde hem bepaalde beken- tenissen af te dwingen, werd ver oordeeld, tot 12 jaar met aftrek van voorarrest (eis 15 jaar). Tenslotte werd de Zaandamse landwachter W. Groen, die aan vele huiszoekingen heeft deelgenomen, veroordeeld tot 5 jaar met aftrek (eis 6 jaar). Vervolgens verscheen in de ver- dachtenbank' de Amsterdammer H. A. Mollema, die in de hoofdstad en in Bunschoten heeft geopereerd. Tegen hem werd een gevangenis straf van 9 jaar geeist met aftrek van voorarrest. De landwachter A. M. J. van Grinsven, reeds door het Bijzonder Gerechtshof in Den Bosch veroordeeld tot zes jaar, had zich voor later bekend geworden feiten te verantwoorden, te weten, dat hij bij de vorming van het „Fahrner- bataljon" als commandant van een onderdeel hiervan is benoemd en als zodanig is opgetreden. Bij een van zijn acties is een Jood gearres- teerd, die later op beestachtige wij- ze is' vermoord. Voor deze feiten eiste de procureur-fiscaal een ge vangenisstraf van 6 jaar tegen G. BERLIJN. 15 Juni. (Reuter) Karl Gonschior. hoofd van de Ber lijnse zedenpolitie en een van de weinige voormalige leden der Ge stapo, die nog een hoge politie- functie bekleden, is in zijn ambt geschorst. Volgens sociaal-democra- tische kringen zou de SED Gon- schiors verwijdering bewerkt heb ben, omdat hij lid was yan de so- ciaal-democratische partij. Maandag is te Maastricht in de ouderdom van 78 jaar overleden de heer Jac. P. van Term, die v6or de oorlog bijna dertig jaar hoofdredac teur is geweest van de ,,Limburger Koerier Meer dan 50 jaar .heeft de heer v. Term de Nederlandse katho lieke pers gediend. Op 22 September 1884 trad hij in dienst bij de destijds anderdaagse ..Maasbode". Hij klom op tot eerstg redacteur van dit Rotterdamse dag- blad. Van 1903 tot 1907 was de heer v. Term hoofdredacteur van „De Gelderiander" te Nijmegen. Hij droeg het zijne ertoe bij, dat Lim- burg in 1919 zijn verbondenheid met Nederland uitsprak. De heer v. Term was Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Z.H. de Paus verleende hem de onderschei ding „Bene Merenti". Na 1940 heeft de heer v«Term geen actief aandeel meer genad in de Nederlandse journalistiek. En- kele publicaties na de bevrijding ge- tuigden niettemin ervan. dat hij ook in zijn otium cum dignitate nog be- langstelling bleef koesteren voor "t Nederlandse Ieven. Toen de pers zich hedenmorgen aan het Bijzonder Gerechtshof ver- voegde, voor het bijwonen van de behandeling van de zaak tegen ex- commissaris der provincie Backer, kreeg zij de mededeling, dat giste- renavond besloten was, de behan deling tot. nader order uit te stel- len! deel te nemen aan een politieke groep of zelfs aan een comity van afctie. Het lot van pater Plojher, die sinds Februari in de regering van Gottwald minister van gezondheid is. staat hierbij op het spel. Hedenmorgen, wanneer de nieuwe premier. Antonin Zapotocky, de pre sident zijn nieuwe kabinet zal voor- stellen, zal men zijn lot kunnen ver- nemen. Gottwald's levensloop Gottwald is op 23 November 1896 geboren in het Moravische dorp De- dice als zoon van een kleine boer. Als 12-jarige jongen ging hij bij een familielid te Wenen in de leer voor meubelmaker. Zes jaar later keerde hij naar Moravie terug, waar hij zijn beroep uitoefende tot hij in 1915 voor dienst bij het Oostenrijkse le- ger werd opgeroepen. Hij vocht aan het Russische en Italiaanse front. Als 16-jarige jongen was Gottwald lid van de sociaal-d^mocratische jeugdbeweging. Gedurende de eer ste jaren van de republiek was hij actief lid van de sociaal-democra- tische partij. Bij de oprichting van de communistische partij in 1920 trad hij tot deze partij toe als lid Het volgend jaar werd hij hoofdree- dacteur van het Slowaakse commu nistische blad „Hlas Ludu" te Bra- tis-lawa, welke functie hij later in dezelfde stad bij de „Pravda" be- kleedde. In 1929 werd Gottwald tot secre- taris-generaal van de communisti sche partij benoemd, nadat hij van 1925 af bestuurslid was geweest. Bij de volgende algemene verkiezingen werd hij als parlementslid gekozen. Na Muenchen, in November 1938, werd Gottwald door de partij naar Moskou gezonden om de beweging voor de bevrijding van Tsjecho-Slo wakije te organiseren. Op 4 April '45 benoemde Benesj Gottwald tot vice-premier In Maart 46 werd hij tot voorz. van de com munistische partij gekozen. Op 2 Juli 1946 werd hij eerste minister. Hij bleef dat na de regeringscrisis van 25 Februari 1948. Alec Lawrenson, de correspondent van het Britse conservatieve blad ..Daily Telegrahp", heeft Tsjecho- Slowakije verlaten. daar zijn ver- blijfsvergunning niet verlengd is. Lawrenson verklaarde in een me dedeling voor andere buitenlandse correspondenten, dat het Tsjecho- Slowaakse ministerie van Binnen- Iandse Zaken hem uitwees. omdat hij ..bij de politie stappen had ge daan ten behoeve van de verloof- de van een collega". Lawrenson zeide, dat „de ware reden", waarom hij vertrekken moetst het feit was, „dat hij Tsjecho Slowakije goed kende van v66r de Februarigebeurtenissen en dat hij vergelijkingen kon trekken." De Britse ambassadeur te Praag heeft in krachtige termen bij de Ts j echo-Slo waakse regering we- gens de uitwijzing van Lawrenson geprotesteerd. Burgemeester mr. Am. J. d'Ailly is Vrijdag op uitnodiging van burgemeester O'Dwyer, om de viering van het 50-jarig bestaan van de stad New-York bij te wonen, te New-York aangekomen. De aankomst op het stadhuis, van links naar rechts: de Neder landse vice-consul C. Haver Droezen, burgemeester d'Ailly en de hoofdcommissaris van politie Wallander. Hugo Stinnes, de groot-indu- strieel uit het Ruhrgebied, die, naar Reuter meldt, „tijdens het regiem van Hitler ontzaglijke macht uitoefende als een der grootste industrlelen ter wereld", is door een zniveringshof te Dus- seldorf, dat de revisie van ztfn zaak behandelde, ,,onschuldig (,,not incriminated") bevonden. In December van het vorig jaar was Stinnes te Muelheim door een tribunaal geclassificeerd als „een der minder gevaarltjke nazi's en militaristen". Het zuiveringshof, dat Stinnes „niet schuldig" bevond, was een speciaal comit6, samengesteld uit vertegenwoordigers van po.itieke partijen en vakverenigingen Het comitg verklaarde, dat het feit, dat Stinnes Jr. de eretitel van ,,leider van de verdedigingsindustrie had gevoerd, en dat hij lid was van de partij, niet beschouwd kon worden BRUSSEL. 14 Juni (ANP) Naar de „Nieuwe Gids" van heden morgen bericht, doet in financiele kringen het gerucht de ronde dat Nederland bij de regering der Ver. Staten een dollarlening van 250 mil- lioen zou aanvragen. Belgie zou hierbij zijn diensten als bemidde- laar aanbieden. als aanleiding tot schuldig bevin- den. Het comitd was van mening, dat Stinnes nimmer politieke of fi nanciele steun aan de Nazi-bewe- ging verleend had, doch integendeel tegenstanders van het nationaal- socialisme had gesteund en het uit- voeren van nazi-orders belemmerd had. Bovendien zou hij in nauw contact gestaan hebben met admi- raal Wilhelm Canaris (destijds chef van de inlichtingendienst, van wie njen aanneemt dat hij in de lente van 1945 wegens activiteit tegen Hitler is opgehangen) en aldus be schouwd kunnen worden als een tegenstander van het nationaal-so- cialisme. Stinnes had zijn buitenlandse ar- beiders niet slecht behandeld. Stinnes verklaarde van plan te zijn wederom in het zakenleven te gaan om bij te dragen aan het eco- nomisch herstel van Duitsland. In een radiorede heeft Felix Gaillard. onderstaatssecretaris van Economische Zaken. Dinsdag o.m. medegedeeld, dat de regering be sloten heeft de prijzen van staal- pro.ducten met 2 tot 10 pCt. te ver- lagen, die van een aantal huishou- deliike artikelen, conserven. hoef- ijzers enz. met 2 tot 6 pCt; van auto's met 4 pCt.; van landbouw- tractors met 3.5 pCt.; van rijwie- len met 5 pCt. en die van de mo- torfietsen met 4 pCt. Ook zullen bijna 220 millioen me ter katoen voor de fabricage van artikelen voor dagelijks gebruik tegen een prijs, die 5 pCt. lager is dan vroeger, op de markt worden gebracht. Moh Natsir, de republikeinse minister van voorlicnting ver klaarde tegenover Antara: l>e huidige situatie is te vergelijken met een periode van windstilte, die mogelijk in storm kan over- gaan, doch mogelijk ook blijft aanhouden, waardoor het zou kiin- nen gebeuren, dat de belangrijke vraagstukken van het ogenblik niet kunnen worden opgelost. Met betrekking tot eventudle ka- binetswijzigingen verklaarde hi], dat alle partijen een kabinetscrisis in deze tijd ongewenst achten en hij wees er op, dat het regeringspro- gram van Mdh Hatta zeker gevolgd zal blijven totdat een nationaal pro gram zal zijn opgesteld. Inmiddels maakt Antara melding van een urgentie-programma van de Volkspartij (Partai Rakjat). Dit is de eerste maal. dat er sprake is van een Volkspartij. Volgens Anta ra staat er in dit urgentieprogram- ma dat de Partai Rak]at zowel Linggadjati als de Renville-over- eenkc'mst afwijst, daar de partij geen vertrouwen stelt in een eerlij- ke uitvoering door de Nederianders van welke overeenkomst ook. Ten aanzien van de buitenlandse be trekkingen der republiek is de par tij van mening. dat de republiek als onafhankelijke en souverem: staat deze betrekkingen dient te handhaven en uit te breiden, het partijprogramma zegt ook, dat een volmaakte legermacht een eerste vereiste is. Op economisch gebied bevat het programma een princi- piele afwijzing van investering van buitenlands kapitaal, terwijl ook buienlandse leningen door de wet moeten worden beperkt, aldus het programma van de Partai Rakjat. De kwestie der buitenlandse be trekkingen kwam ook ter sprake in een openbare bijeenkomst te Djok jakarta. waarop Amir Sjarifoeddin o.m. zeide. dat de principes van de Renville de erkenning van geen enkel recht inhouden. doch slechts een basis vormen voor de verdere onderhandelingen. Volgens Antara IN ONS NOORDERKWAR. I TIER is de vleeskeurings- dienst kring Barsingerhorn in opspraak gekomen door verschillende fraudes. Dit was ook ons sinds enige da- gen bekend, maar op drin- gend verzoek, o.a. van de burgemeester van Schagen, „om het onderzoek niet te belemmeren", hebben wij tot nog toe van publicatie van bijzonderheden afgezien. Tn- tussen zijn van andere zljde indiscrete mededelingen ge. daan, en bovendien is het zwaartepunt van het onder zoek verlegd naar de be- voegde politie-instantie, die van mening is. dat het ver dere onderzoek thans door publicaties gediend zal kun nen zijn. Dit onderzoek wordt met kracht voortgezet. Het schijnt, dat sommige betrok- kenen en slachtoffers redenen meenden te hebben tot het koesteren van angstgevoelens voor bepaalde machthebbers, die nu van hun voetstuk zijn gevallen. Daarom stellen wij er prijs op te verklaren, dat wij open oor hebben voor een ieder, die zich door de gedra- gingen van de vleeskeurings- dienst en verwerkingsinrich. ting benadeeld weet; elke klacht zal terdege worden onderzocht, voor deze, met instemming van de betrokke- ne, openbaar gemaakt wordt. EINDELIIK is er dan licht gekomen in de min of meer geheim- zinnige reeks van gebeurtenissen, die zich rond de vleeskeu ringsdienst Barsingerhorn en de destructor te Schagen afspeel- den. Hierbij is tevens komen vast te staan hoe door en door voos sommige figuren in onze hedendaagse samenleving. ondanks hun vertoon van waardigheid, in wezen toch zijn. Wat kan men anders zeggen, van iemand, die uit het vuigste winstbejag zijn positie als directeur van de Vleeskeuringsdienst, en deswege waarnemend inspecteur van de Volksgezondheid, misbruikte door diezelfde gezondheid van brede lagen der bevolkmg m het grootste gevaar te brengen. Kleine oorzaken Een schijnbaar onbenullige ge- beurtenis was aanleiding om deze sneeuwbal tot rollen te brengen. C.C.D. en politie hield controle bij de vishandelaar L. Sch. en ont- dekte daar een emmer met var- kensvet. Dit varkensvet had Sch. van de heer Houtkoper gekocht, werkzaam als destructor aan de verwerkingsinrichting, en chef van de vrijbank, voor het civiele prijsje van f 8.- per kg. Dit vet nu bleek afkomstig te zijn van op de Noodslachtplaats aange- voerde varkens, die voorwaarde- lijk waren goedgekeurd, en deswe ge over de vrijbank aan het publiek verkocht hadden moeten worden. Doch die varkens gingen niet over de vrijbank om ten goede te komen aan de bevolking. Ze gingen die duistere weg, alleen bekenci aan de heer de Boer c.c. Genoeg zij, ondubbelzinnig vast te stellen, dat dit vlees alleen daar kwam, waar het niet hoorde. Volgens genoemde H. had hij ge- noemd vet zelf uit de varkens ge- sneden en gekookt in de appara- tuur van de verwerkingsinrichting, met instemming en medeweten van directeur de Boer en hulpkeurmees- ter Keetman. Bij nader onderzoek op de in- richting werd daar nog een hoe- veelheid VGT vet aangetroffen, dat clandestien in voorraad werd ge- houden en dus ook aan de bevol king werd onthouden. Had men de poetische gedachte, daar tbc-patien- tjes mee van dienst te zijn? Huiveringwekkend laag Het is voorts gebleken, dat re- gelmatig de afvallen van voor- waardelijk goedgekeurde dieren. in welke afvallen zich, zoals bekend, juist de meeste smetstoffen en bacterien ophouden, niet. zoals de vleeskeuringswet voorschrijft, di rect werden vernietigd, doch inte gendeel, na een weinig te zijn schoongemaakt, werden verkocht aan slagers uit de gehele kring, om in worstsoorten te verwerken. Dus zelfs hieruit maakten de he ren winst, die nergens werd ge- boekt. maar uitsluitend ten eigen bate bleef. Moet men niet laag ge- zonken zijn, om uit winstbejag zo- iets op zijn verantwoording te dur- ven nemen? Had het verwondering behoeven te baren, als hier niet te stuiten epidemien waren uitgebro- ken? Na het vorenstaande behoeft het geen verbazing meer te wekken, dat ook het totaal afgekeurde vet eveneens versmolten werd, om langs duistere wegen te verdwij- nen. Dit alios was meer dan genoeg, De gouvemeur van Curacao, dr. P. A. Kasteel, die de vol gende maand aftreedt als gou vemeur van Curasao. om de hoofdfiguren in deze lu- gubere affaire, t.w. de Directeur van de Vleeskeuringsdienst en Destructor, tevens hoofdkeur- meester in het gewest, in verze- kerde bewaring te stellen. Dat deze zich aan het ingestelde onderzoek heeft menen te moeten onttrekken en nu deswege in het ziekenhuis vertoeft, is daarbij van ondergeschikt belang. YoorJs vertoeft de chef van de Vrijbank. H„ in verzekerde bewaring, om de tijd zijner berechting af te wachten. Keurmeester Keetman, wiens rol met die van de Boer zeer nauw verweven js, werd na een verhoor door C.C.D. en Poli tie vooriopig in vrijheid gesteld. Verschillende' andere figuren en werlcnemers op het destructiebe- drijf te Schagen zijn eveneens aan de tand gevoeld en het is niet onmogelijk, dat het aantal arres- taties zich zal uitbreiden. Een reusachtige schok Mag bovenstaande een reufflch- tige schok geweest zijn voor de man in de straat, die wel eens lis- pelde, ,.het gaat daar niet goed maar verder niet kwam. Maar ieder die zich realiseert, dat deze prac tijken. wie weet het, sedert jaar en dag hebben bestaan. aan een inrich- ting, die doorging voor een model van het land. Practijken, die niet alleen een gevaar waren voor de volksgezondheid. maar die er op berekend waren van twee zij den de gemeenschap te plukken. n.l. door voor de afgekeurde beesten zoals voorgeschreven, aan de boer prac tisch niets te vergoeden. en ander- zijds weer als goedgekeurd voor zware prijzen te verkopen. Afge- keurde dieren moeten vernietigd worden. Ingeval deze niet vernie tigd werden. hadden de heren ruim baan. Niemand die dit immers con- troleerde? Dit woord contr61e is veelzeg gend. Wie controleerde de heer De Boer en zijn trawanten? Of was hij alleen heer en meester, die kon doen en laten wat hem goeddacht en geen verantwoording schuldig was aan wie ook? Allemaal vragen, waarop de toekomst misschien ant- woord geeft. Max Buset, de voorzitter van de Belgische socialistische partij schrijft met betrekking tot de ko- ningskwestie in „Le Peuple" van Maandag: „De katholieken hebben geen eisen gesteld. De socialisten hebben geen concessies gedaan. Het initiatief gaat nog steeds uit van de koning te Pregny. Tegen dit initiatief hebben wij een dui- delijk neen laten horen". De eerste minister Spaak heeft Maandagmorgenx de secretaris van de koning ontvangen. die de vorst verslag heeft uitgebracht over de besprekingen, die in de afgelopen week in de kabinetsraad zijn ge- houden. Naar de Brusselse ..Het Laatste Nieuws" van Maandag bericht, zijn grote zwermen coloradokevers tot het binnenland doorgedrongen. Het hefschroefvliegtuig, dat de Belgische overheid uit Engeland wilde doen overkomen, is nog niet gearriveerd. Zes tankauto's met te- zamen 25.000 liter petroleum die de Belgische kust hadden moeten besproeien, zijn niet in actie geko men. daar deskundigen van het ministerie van landbouw 4van oor- deel waren dat het beter was een andere methode toe te passen. Zondag zijn er aan de kust min der ,kevers aangespoeld dan in de voorafgaande dagen het geval was Mr. E. van Kleffens, de Neder landse ambassadeur te Washington, heeft Maandag een onderhoud van meer dan een uur gehad met de onderminister van buitenlandse za ken Robert Lovett. Mr. van Klef fens weigerde enige inlichting te verstrekken over de aard van het onderh'oud. (Mr. van Kleffens is kort geleden van een bezoek aan Nederland te Washington terugge keerd). zeide mr. Amir, dat het voorstel tot het houden van een volksstem- ming in geheel Indonesie, als re- sultaat waarvan een grondwetge- vend lichaam zou worden opge- richt. voor de republiek aanvaard- baar is, doch niet op de wijze, waar- de Nederianders een constituerende vergadering willen samenstellen, n.l. overeenkomstig de methode, die voor de federale conferentie te Bandoeng werd gebezigd, aldus An tara! Ook Moh Roem heeft gesproken, en wel voor radio-Djokja. Hij zeide dat er op het ogenblik geen reden is tot ongerustheid en wekte op tot steun aan de rep. delegatie. Hij zeide o.a.: ,.Als en wanneer er( noodzakelijk buitengewone stappen moeten woTden ondernomen. zal de regering daartoe opdracht geven." Tenslotte schrijft een correspon dent van ..Merdeka", d&t in repu blikeinse kringen te Djokja reeds wordt voorspeld, dat de inhoud van het republikeins antwoord op de Ned. aide-memoire van 3 Juni, de Nederianders niet zal bevredi- gen. In Rjjswijk werd een inbreker gegrepen, die 19 inbraken op zijn naam had staan. Voor de afname van zijn goederen had hij twee knechtjes. Prof. Romme hield Zondagavond in Bandoeng een voordracht voor de deelnemers aan de Federale Conferentie. De Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet heeft een buitengewone spoedvergadering op Woensdag a.s. uitgeschreven, in ver- band met de vrijlating van „Schreie- der. Zoals tegen het einde van elk kwartaal, zitten ook thans de ln- stanties. welke betrokken zjjn bij de productie en distributie van textiel- goederen, te wikken en te wegen hoeveel punten aan te wijzen per 1 Juli. Naar wij vememen is de kans groot, dat er op die datum weder om 25 punten beschikbaar worden gesteld. Een beslissing dienaan- gaande zal blnnen enkele dagen worden genomen. Ongeveer 1800 Londense haven- arbeiders zijn Maandag in staking gegaan om een kwestie in verband met toeslag op het loon wegens las- tig werk. De staking, die niet door de vak- vereniging wordt gesteund. begon. toen elf arbeiders, bezig met het lossen van zinkwit, een toeslag van 20 pence per ton geweigerd werd. Vijf en twintig schepen konden niet gelost worden, waaronder 12, afkomstig van het vasteland. Maandagnamiddag heeft boven Zuid-Engeland een noodweer ge- woed. In afwisseling met onweers- buien kwamen er tropische regen- buien los en vielen er hagelstenen zo groot als knikkers. Vele huizen werden door de bliksem getroffen. In verschillende streken viel de electrische stroom uit. De bliksem sloeg o.a. op het dak van een school te Hatfield waarin zich een vijfhon- derdtal kinderen bevond, van wie echter niet een werd getroffen. Er werd nog meer slecht weer ver wacht. De Radioraad heeft, in opdracht van minister Gielen, aan de poli tieke partijen medegedeeld. dat zij drie kwartier zendtijd voor verkie- zingspropaganda kunnen krijgen. Mitsde redevoeringen, die geen personen mogen aanvallen, van te voren aan de Radio-raad ter in- zage worden gegeven en geen ge bruik gemaakt wordt van zendtijd van omroepverenigingen voor poli tieke doeleinden! Het is allemaal een beetje raar. Ten eerste is het vreemd, dat de Radio-raad plotseling weer preven- tieve censuur gaat inyoeren. ten tweede zou het behoorlijk geweest zijn. als er eerst eens over leg ge- pleegd was. ten derde is het in de gegeven omstandigheden. nu de K.V.P.. gezien de royale wijze, waarop de P.v.d.A. de VARA benut. ook van de KRO meer medewerking voor verkiezingspropaganda heeft gekregen, een beetje te veel ge- vergd, om te verlangen, dat van deze ruime gelegenheid afstand wordt gedaan in ruil voor de offi ciele gecensureerde drie kwartier. K.V.P. en P.v.d.A. hebben dan ook voor de eer van deze drie kwartier bedankt. Maar het gekke is. dat minister Gielen zich voor dit autoritaire karretje heeft laten spannen. Minister Gielen is tenslotte ook candidaat voor de K.V.P. No. 2 in de Kieskring Tilburg. Van je familie moet je het maar hebben. v.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1