Court Dubois en Critchley verloochenden de Renville-overeenkomst Document kan niet als basis Voor Alkmaar en omgeving NATSIR KLAAGT OVER DE NEDERLANDERS Marshall weet van niets voor discussie worden aanvaard Week van het Rode Kruis L Rotterdamse goudvondsten inspireerden zwendelaars Russen lopen weer kwaad weg Het stopzetten der onderhandelingen Souvereiniteit van het Koninkrijk zou slechts in schijn blijven bestaan Mohammed Hatta bij van Mook Regering bijt van zich af Handel in gouden staven die van lood bleken te zijn Mgr. J. P. Huibers Geen noemens- waardige terugs/ag Thans uit het militair bestuursbureau DONDERDAG 17 JUNI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11288 BUREAUX: COLORADOKEVERS in hef land van Maas en Waal Dr. Beel verklaart: Geen meningsverschil met van Vredenburch De Olympische ploeg uit Cey lon, die in het deelnemerskamp in het Koninklijk Park te Rich mond is aangekomen, heeft een grote hoeveelheid kokos- noten als aanvulling op de rantsoenen meegenomen. G. D. Pieris, deelnemer voor de hink- stap sprong, hield bij het bin- nenkomen in het kamp zijn ar- men vol met het lievelingsfruit f 120.000 voor Bio-Vacantieoord Opnieuw brand in het kamp te Laren Adviseurs van v. Mook naar Nederland DE NEDERLANDSE REGERING deelt naar aanleiding van de in de pers verschenen berichten aangaande een door twee leden van de C.G.D. opgesteld document officieel mede, dat zij overwegend bezwaar heeft tegen de gevolgde gang van zaken. Beide partijen hebben immers de hulp van de C.G.D. aanvaard in het vertrouwen aldus gemakkelijker te geraken tot oplossing van de tussen hen bestaande geschillen. Voor de uitoefening van haar taak stelde de C.G.D. de proce- dure-regel op, dat alleen op verzoek van beide partijen harer- zijds suggesties zouden worden gedaan. Verder verklaarde in het bijzonder de Amerikaanse delegatie nog op 27 Februari j.L, dat het gebruik om informele suggesties niet te publiceren, de enige wijze was, wcarop de C.G.D. haar taak met succes kon vervullen. Geen der partijen heeft de C.G.D. formeel gevraagd in de huidige phase van de onderhandelingen eigen suggesties te doen tot oplossing van het geschil. Integendeel: de lt.-gn.-generaal heeft op 4 Juni schriftelijk verzocht, dat de commissie zich in dit sta dium van ieder initiatief zou onthouden, aangezien een recht- streekse bespreking tussen de heren van Mook en Hatta in het voornemen lag. Het document, waarop vorenbedoelde persberichten betrekking hebben, is afkomstig van slechts twee der drie leden van de commissie en is dus niet als een stuk van de commissie als zodanig aan te merken. Deze indiening acht de regering echter niet alleen op formele gronden onjuist, doch bovendien is de inhoud van het stuk op menig punt in strijd met de door beide partijen als basis voor het politiek accoord aanvaarde Renville-beginselen. Een en ander heeft de regering aanleiding gegeven aan de be- trokken leden van de C.G.D. te doen mededelen, dat bedoeld stuk door haar niet als basis voor discussie kan worden aan vaard. Zulks is te minder mogelijk, omdat de Renville-beginselen in overeenstemming zijn met de richtlijnen, ontleend aan het be- ginselprogramma van Linggadjati, welke een plaats hebben ge- vonden in de aanhangige voorstellen tot grondwetsherziening. De Nederlandse regeriug is tenslotte van oordeel, dat, afgezien van alle formele en materiele overwegingen, de oplossing van het geschil door dit initiatief veeleer is bemoeilijkt dan bevorderd. ONDERWIJZER VERDRONKEN na leerling te hebben gered /ur l^od* joUL tut 'h Vertrouwen in de Gasperi SCHEEPSMAKELAAR BEDROOG SCHIPPER Vrouw in put verdronken 121/2 JAAR BISSCHOP Zeeland zal binnenkort drie vliegvelden bezitten Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnemenlsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. NoordlioUands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59. Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank BAT A VI A, IB Juni (Aneta) Het ..tijdeliik" stopzetten van de onderhandelingen met de Republiek door de Nederlandse Dele gate vindt zijn reden, zoals gemeld, in de publicatie van het document, dat het Amerikaanse lid van de Commissie van Goede Diensten, de heer Court Dubois, op 10 Juni aan de Land- voogd had overhandigd. Het is vooral de inhoud van dit docu ment d.w.z. de inhoud, zoals die door de persberichten is weergegeven die in politieke kringen te Batavia veel stol heeft doen opwaaien. In Nederlandse politieke kringen verklaarde men tegenover Aneta, dat men het feit, dat de handhaving van de Nederlandse souvereiniteit in de overgangsperiode in geheel Nederlands-Indie zoals deze in het eerste additionele artikel van de Renville-overeenkomst uitdrukkelijk werd vastgesteld volgens de suggestie van Dubois en Critchley verloochend wordt, een van de belangrijkste alwiikingen van de Renville-beginselen achtte. Van de souvereiniteit van het koninkrijk wordt volgens het voor- stel slechts de uitwendige schijn ge- handhaafd, aldus deze politieke kringen. Voorts zeiden zij, dat vol gens de Renville-beginselen de Ne derlandse regering bepaalde rech- ten, plichten en verantwoordelijk- heden kan overdragen aan de fede- rale regering, indien zij zulks wenst. Daarentegen zou volgens de voor- stellen van Dubois en Critchley een vrijwel volledige overdracht van bevoegdheden plaats vinden aan de constituerende vergadering, welke bovendien niet op grond van vrije verkiezingen zou worden verkozen. Het vierde van de zes additionele beginselen (de kwestie van het ple- bisciet) wordt in de voorstellen ge heel verloochend, terwijl voorts een hoofdbezwaar tegen het voor- gestelde plan is, dat de binnenlandse orde en veiliglieid in het door de republiek gecontroleerde gebied geenszins verzekerd zullen zijn, wanneer de voorgestelde verkiezin gen moeten worden gehouden. Volgens het voorstU zullen in het door de republiek gecontroleerde gebied alsdan de bestaande strijd- formaties van ongeveer een half millioen man nog gehandhaafd zijn, lands-Indisch woordvoerder heden- middag verklaarde. Het Bataviase blad „Het Dagblad" plaatste het bericht over de tijde- lijke stopzetting der onderhandelin gen onder een vijfkoloms kop en merkte in een artikel o.m. op, dat „ons niet duidelijk is, wat Critchley en Dubois bewogen heeft tot hun schismatiek optreden, Doch wij noteren gaarne, dat Herremans voet hij stuk gehouden heeft en zich ge- bonden heeft geacht door de clau- sules van het Renville-accoord". „Het Dagblad" schrijft voorts: „Een ieder, die zoals hij meent zich te moeten houden aan plechtig be- zegelde beloften, zal zijn houding begrijpen en eerbiedigen. Of de andere heren van de C.v.G.D. ge- meend hebben de zaak van Neder- land, Indonesie en de Ver. Naties een dienst te hebben bewezen door hun eigengereid optreden. kunnen wij uiteraard niet beoordelen, maar wij voor ons zijn met grote beslist- heid de tegenovergestelde mening toegedaan", aldus „Het Dagblad". Het onderhoud van dr. van Mook met Mohammed Hatta, dat Woens- dag te 17.00 uur Bataviase tijd plaats had, duurde anderhalf uur. Hedenmorgen om elf uur zou het onderhoud worden voortgezet in het hoofdkwartier van de republiek te Batavia, Pegansaan Oost (de voormalige amtswoning van Sjahrir en Gani)Het onderhoud van Woensdag tussen van Mook en Hat ta vond plaats buiten aanwezigheid van derden. Het is nog niet bekend of bij het onderhoud van heden ad- viseurs aanwezig zullen zijn. Het communique van de R.V.D. van heden zegt: „De besprekingen tussen dr. van Mook en Mohammed Hatta werden heden voorlopig af- gesloten. De besprekingen werden in een vriendschappelijke geest ge- voerd en betroffen alle voornaamste punten, waarop verschillen van in- zicht tussen de Nederlandse en Re- publikeinse delegatie naar voren waren gekomen. Als gevolg van deze besprekingen zullen beiden thans nader overleg voeren met hun regeringen, teneinde na te gaan op welke wijze deze verschil len zouden kunnen worden over- brugd." Ook in verschillende dorpen In het land van Maas en Waal is de coloradokever gesignaleerd. Er zijn aardappelvelden waar duizenden larven zich op het aard- appelloof hebben vastgezet. Naast de gewone verplichte be- spuitingen is men in overleg met de Plantenziektekundige dienst reeds begonnen met het bespui- ten op grote schaal met een DDT- oplossing. Moh. Natsir, de repub. minister van voorlichting, heeft een ver- klaring uitgegeven, waarin hij de waardoor het houden van werkelijk I berichten van de United Press vrije verkiezingen illusoir zou wor- over het onderhoud tussen Mar- den. Tenslotte, aldus deze politieke kringen, kan men zich niet aan de indruk onttrekken, dat het voorstel zou meebrengen, dat alle niet-repu- blikeinse Indonesiers aan de wille- keur der republiek zouden worden overgeleverd. Deze politieke krin gen zouden het volkomen begrijpe- lijk achten, wanneer alleen deze reden al de aanleiding ware geweest voor dr. van Mook om Dubois en Critchley mede te delen, „dat het plan niet in overweging kan wor den genomen", zoals een Neder- WASHINGTON, 16 Juni (Aneta) Toen aan de Amerikaanse Minis ter van Buitenlandse Zaken, Mar shall, Woensdagmorgen op een pers- conferentie gevraagd werd, of hij iets kon zeggen over de voorstellen van het Amerikaanse en Australi- sche lid van de Commissie van Goede Diensten, antwoordde hij: „Neen, dat kan ik niet vanmorgen. Het spljt mij." Naar Aneta verneemt heeft het Departement van Buitenlandse Za ken de tekst van de voorstellen niet ontvangen. Het Departement zou geen commentaar willen leve- ren alvorens de tekst ontvangen te hebben. Naar verluidt zijn de voor stellen door de leden van de com missie persoonlijk en informeel be- doeld als basis voor bespreking. shall en van Kleffens aanhaalt. Moh. Natsir zegt o.m.: Zolang de Nederlanders het standpunt hand- haven, dat de ultvoering der Ren ville-overeenkomst practisch de liquidatie van de republiek bete- kent, zolang zullen wij ons daar- tegen met alle ons ten dienste staande macht verzetten." Zeggend, dat de Nederlanders steeds maar opwerpen, dat de repu bliek niet medewerkt tot het be- reiken van een snelle oplossing, vraagt Natsir, wat dan wel de Ne derlanders in dit verband hebben gedaan en hij haalt dan verscheide- ne voorbeelden aan, om aan te to- nen. dat de Nederlanders niets doen. De republiek, zegt hij, aan- •s GRAVENHAGE. 16 Juni. In aansluiting aan het bericht uit Ba tavia over de ontslag-aanvraag van Jhr. mr. van Vredenburch, deelde de Minister-President aan het ANP mede, dat van enig verschil van in- zicht tussen de regering en de heer v. Vredenburch, noch van diens terugroeping, enige sprake is. Enige tijd geleden is de heer v. Vreden burch hier te lande geweest voor besprekingen en het is niet uitgeslo- ten aldus de Minister-President dat zulk een bespreking binnen- kort weer eens wenselijk is. J**:-.-*.- .vfcftKf.&S vaardde de zgn. van Mook-lijn, doch welke concessie deed Nederland als tegenprestatie? Welke medewerking gaven de Nederlanders voor het herstel van de handel, zoals dit in artikel 6 der bestandsovereenkomst Is bepaald? Vijf maanden na onder- tekening van het bestand is de blokkade tegen de republiek nog even intensief als tevoren. De Nederl. autoriteiten hebben abrupt de overeenkomst betref- fende het verkeer ter zee. welke eind vorige week te Kalioerang tot stand kwam, geannuleerd. Hoewel, vervolgt Natsir, werd overeengekomen, dat de politieke gevangenen zouden worden vrijge- laten, zijn de Ned. gevangenissen nog immer vol. Moh. Natsir eindigt zijn verklaring met te zeggen: „In- middels beklaagt de heer Van Klef fens zich er over, dat de republiek niet bereid is, ertoe mede te wer- ken, zichzelf te liquideren door af- schaffing van haar leger en het af- breken der buitenlandse betrekkin- gen. Om een uitweg te vinden. die- nen beide partijen goede wil te tonen", aldus de door Moh. Natsir uitgegeven verklaring. De opbrengst van de Paascollecte in de bioscooptheaters ten bate van de stichting Bio-Vacantieoord heeft f 119.887.89 opgebracht. Om kwart voor acht brak Woens- dagavond door kortsluiting zo deelde de kampcommandant mede brand uit in een barak die ge- bruikt wordt voor lesgeven en koorrepetities, in het bewarings- en verblijfkamp te Laren. De uit gede- tineerden bestaande kampbrand- weer later geassisteerd door de brandweer uit Laren, was in korte tijd het vuur meester en slaagde er in een groot gedeelte van de loods te behouden. De eveneens ter assistentie uit- gerukte brandweren uit Hilversum en Bussum behoefden niet in actie te komen. Circa 50 man van de luchtstrijdkrachten zorgden met de bajonet op het geweer voor de af- zetting buiten het kamp, terwijl een detachement politie uit Hil versum de kampwacht kwam ver- sterken. Op het kort na de brand gehouden appel ontbrak niemand. De kortsluiting is vermoedelijk het gevolg van net end® materiaal, waarmee de loods van licht was voorzien. Ook de pas geteerde dak- goot van de barak vormde een uiterst brandbaar materiaal. BATAVIA, 16 Juni (Aneta). Dr. P. J. A. Idenburg en dr. J. P. Bannier zijn heden wederom naar Nederland vertrokken. Jhr. Mr. C. H. V. de Villeneuve, buitengewoon adviseur van dr. v. Mook, zal zich 23 Juni voor korte tijd naar Nederland begeven. Vele leerlingen van Leeuwarder scholen waren gisteren met een aantal onderwijzers en onderwij- zeressen voor een dagje naar Vlie- land getrokken. Men ging er baden. Een van de kinderen kwam in de woelige zee in gevaar, hetgeen door de onderwijzer. de heer H. de Vnes werd opgemerkt. De kleine werd gered, men wist haar met kunstma- tige ademhaling weer tot bewust- zijn te brengen, doch de heer de Vries heeft zijn reddingspogingen met het leven moeten betalen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vijf kinderen. fyrtJLF ievx_7"cj- 0\. tSY 4 aLt- h+XLAn- Deze week staat in het teken van het Nederland se Rode Kruis. Overal in de lande wordt ge- collecteerd, wor den u speldjes aangeboden en herinneren Rode Kruisvlaggen aan de actie, die on der het volk gaande is. H. K. H. Prinses- Regentes Juliana richt nevenstaan- de oproep tot het Nederlandse volk. Hier be- hoeft verder geen aansporing meer aan toegcvoegd te worden. Ean der druiveokassen, waarvan bijna geen ruit gespaard bleef ttrpn Woensdag te 's-Gravenzande een mijn bij het demonteren ontplofte. De Rotterdamse polltle neeft de 45-jarige smid A. K. aange- houden, alsmedq de kooplieden N. A. H„ J. A. N. en W, den H, die een zwendel in zgn. gouden sta ven hadden geensceneerd. De staven bestonden echter uit lood, omgeven door een laag koper, het geheel enige malen gedompeld in een goudbad. De smid vervaardigde de goud- staven en H., een goede bekende van de politie, zocht en vond in een boer te Ede iemand, die er wel oren naar had zo'n staaf te kopen of althans een koper er voor meen- de te weten. De zaak scheen ge- loofwaardig, want uit de Nieuwe Waterweg waren t&lrijke baren goud opgevist en dan, wie weet wat de Duitsers allemaal hadden moeten achterlaten. De boer uit Ede betrok een fa- brikant in het geval en samen kwa- men zij naar Rotterdam om een bod te doen, Om de zaak een ro- mantisch tintje te geven en tegelijk wat aannemelijker te maken, had de vervaardiger, de smid, twee sta ven in de omgeving van de Kra- lingse plas verborgen. De twee mannon uit Ede trokken daar heen en riepen er een visser aan, die in een roeibootje zat, maar niemand anders was dan de smid. Deze haal- de uit het riet twee staven te voorschijn, die een bewonderens- waardige goudkleur vertoonden. De fabrikant betaalde f 60.000 en nam zijn „goud" mee. Maar enige tijd later kwamen er vlekken op de staven. De fabrikant kreeg daar- door achterdocht, nam een spijker. en toen hij die gemakkelijk in het metaal kon slaan, bemerkte hij tot zijn ontsteltenis bedrogen te zijn. Hij mengde de politie in de zaak die enige arrestaties verrichtte en de zaak „rond" maakte op het ogen- blik. dat er opnieuw bij de Kraling- se Plas een staaf verhandeld werd, nu voor f 40,000,Gebleken is, dat de gearresteerde kooplieden als contacmannen optraden. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat er nog andere z.g. goudstaven „in omloop" Na heftige debatten over het re- geringsprogram heeft de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden Woens- dagavond met 346 tegen 167 stem- men een motie van vertrouwen in de regering-de Gasperi aangenomen De Rotterdamse politie heeft de 54-jarige scheepsmakelaar A, M. P. aangehouden, die er door allerlei handige manipulaties in was ge- slaagd een argeloze schipper, J. A. de L. uit Zaandam, een waardeloos 100 tons binnenvaartuig, de „Joma" te doen ruilen voor een tjalk. De „Joma" was door P. in onaf- gebouwde toestand gekocht, maar nadat hij er verschillende wijzigin- gen in had laten aanbrengen bleek ze volkomen waardeloos te zijn, de makelaar voelde er niets voor de strop van 24.000 gulden alleen te dragen slaagde er in een hypotheek op te krijgen van f 28.000, waardoor het schip gemakkelijker verkoop- baar werd. De Zaandamse schipper beleefde geen plezier van de „Joma"; de mo tor was onmiddellijk defect en het schip maakte water nog voor het voor de helft met lading gevuld was. Natuurlijk ging hij bij P. kla- gen, die hem zoet hield met belof ten. De schipper. die niets verdien de, werd het te bar. Hij stapte naar de politie, deze sloot P. in het Huis van Bewaring op. Dinsdag begaf de 64-jarige vrouw Neissen te Nieuw-Vennep zich naar de waterput achter haar woning om water te scheppen. Vermoede lijk is zij duizelig geworden. Ze viel over de lage rand van de put heen in het water en verdronk. Toen haar man na verloop van enige tijd water wilde gaan schep pen vond hij zijn vrouw in de put. Op 16 December 1935 is de offi- ciele benoeming van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers tot bisschop van Haarlem in het Consistorie geschied Dat was gisteren twaalf-en-een-half jaar geleden. Een officiele herden- king van dit feit heeft niet plaats gehad, maar zal later geschieden, het volgende jaar n.l. zal Mgr. Hui bers zijn gouden priesterfeest her- denken. Bij het feit van gisteren mogen wij even stilstaan. Twaalf- en-een-half jaar heeft Mgr. Huibers die als Deken en Pastoor van Hoorn tot de hoogste post in de Haarlemse Kerk geroepen werd, het bestuur van dit diocees in handen gehad en hij heeft dat gedaan met wijsheid en voorzichtigheid en bovenal met een diep Godsvertrouwen. Dit ging ge- paard met een grote verering voor de H. Maagd en Moeder Gods Ma ria, aan wier bescherming en bij - zondere voorspraak Mgr. het bis- dom had toegewijd.. In buitengewoon moeilijke tijden heeft Mgr. het volkrijke bisdom. met de eigenaardige moeilijkheden van de problemen der drie grote steden, welke tot zijn diocees beho- ren, krachtig bestuurd. Ook andere zorgen vroegen zijn aandacht, de ontwikkeling van het godsdienstige leven in het gehele bisdom stelt bij- zondere eisen in deze tijden. met de gevolgen van een verschrikke- lijke oorlog en een niets-ontziende vijandelijke bezetting. Er is reden tot grote dankbaar- heid, voor alles, wat de Bisschop vor de Haarlemse Kerk deed en doet, er is reden om God te bidden, dat Hij aan Mgr. Huibers de kracht en de wijsheid moge schenken, om zijn eervol maar verantwoordelijke ambt nog lang te blijven bekleden, tot eer en glorie van God, tot roem van de Haarlemse Kerk. Ged. Staten van Zeeland hebben de Prov. Staten medegedeeld, dat zij zich voorlopig accoord hebben verklaard met de plaatsen, zoals deze door de Rijksluchtvaartdienst voor de Zeeuwse vliegvelden zijn gekozen, n.l. een terrein onder de gemeente Ritthem ten zuiden van de geprojecteerde rijksweg en voor Zeeuws Vlaanderen in de Van Wijckhuisepolder. Het luchtvaartterrein Haamstede )E TOEKOMSTIGE verhoging van de huren en de toekomstige vermindering der subsidies op de levensmiddefen, welke minister v. d. Brink dus, gelet op ons artikel van gisteren, in het verschiet ziet, zullen naar de verwachting -van deze bewindsman, „geen noemens- waardige terugslag op df lonen uitoefenen, zo staat in het stuk, dat de minister aan een deel van de pers heeft doen toekomen. Geen noemenswaardige terugslag. Wat wil dat zeggen? Dat de verho- gingen in verband met de werke- lijke verhoging van de koopkracht als gevolg van andere factoren, door de loontrekkenden a.h.w. niet, of nagenoeg niet bemerkt zullen worden? Of.... dat slechts een ge- ringe verhoging van de lonen no- dig zal zijn, om die twee verhogen- de factoren op te vangen? Of bedoelt de minister van E c 0- nomische Zaken dat huurver- hoging en prijsverhoging van enige levensmiddelen (die immers van verlaging der subsidies het gevolg zal moeten zijn), zal kunnen wor den opgevangen zonder enigerlei loonsverhoging? Wij werpen niet graag roet in deze optimistische vooruitzichten, maar wij menen toch in herinnering te moeten brengen, dat de minister van S o- c i a 1 e Zaken op de onlangs gehou den persconferentie ..verhoging van het loonpeil" in het vooruitzicht heeft gesteld. Op een vraag, of eventuele verhoging van de huishu- ren ook een loonsverhoging ten ge- volge zal hebben, werd toen geant- woord, dat dit zal afhangen van de omstandigheden, welke bestaan op het ogenblik, waarop een huurver- hoging door de regering zou wor den toegestaan en van de mate van de toegestane verhoging. Het is niet onwaarschijnlijk, al dus minister Drees, dat de op de duur te verwachten maatregelen van huurverhoging (let wel, op de duur!). evenals de hogere premies voor sociale verzekering en ver mindering of afschaffing der subsi dies op levensmiddelen, een verho ging van het loonpeil noodzakelijk zullen maken. Deze mening van sociale zaken klopt nog niet helemaal met die van economische zaken. Toch zullen beide departementen op de duur parallel-lopende maatregelen moe ten nemen. omdat het een niet zon der het ander kan, het een nauw verbonden is aan het ander, het een het ander niet kan tegenwerken. Zeker, het zou niet voor de eerste keer zijn, dat het economisch nood- zakelijke en het sociaal-wenseliike of het sociaal-noodzakelijke en het economisch-wenselijke, met elkaar in botsing komen en dat de rege ring. die het algemeen belang moet dienen, het evenwicht hier zoeken moet, wat niet altijd even gemak kelijk is. Maar de afstand tussen de opvatting. dat bepaalde verhogin- gen geen noemenswaardige terug slag op de lonen zullen hebben enerzijds en de noodzakelijkheid van een derde loonronde anderzijds, lijkt ons toch nogal groot en niet zo gemakkelijk te overbruggen. Het schijnt ons wel duidelijk, dat de lonen vooralsnog geen enkele terugslag". hoe gering ook, kunnen verdragen. De vraag zou gesteld kunnen worden, of het, als de ge- noemde verhogingen van prijzen en huren toch nog verre toekomstmu- ziek zijn, het eigenlijk wel zin heeft. op dit ogenblik door diverse speculates in tal van kringen on- rust te brengen. Op dit ogen blik is er echter nog geen sprake van huurverhoging, noch van sub- sidieverlaging (en dus prijsverho ging) en eerst als er sprake van is. zullen ,.de omstandigheden, die dan bestaan" beoordeeld moeten wor- den. Intussen mag niemand zich ver- gissen. Ook degenen, voor wie huis- huren inkomsten betekenen, en de genen, die van de verkoop van levensmiddelen leven, ondervinden moeilijkheden. Wij behoeven slechts te denken aan kruideniers e.d. De regering heeft nog steeds de weinig benijdenswaardige taak. om hier de rechtvaardigheid te betrachten! dat geprojecteerd is op de plaats van het door de oorlog onbruikbaar geworden terrein. kan wat dit be- treft, buiten beschouwing blijven. Het luchtvaartterrein Ritthem zal van internationale betekenis zijn. Hier zal terstond een beton- nen startbaan mceten worden aan- gelegd, terwijl ook reeds de volle dige oppervlakte van 103 ha. thans zal dienen te worden gekocht De aanlegkosten bedragen volgens de begroting voor Ritthem ca. 2 millioen, voor Haamstede ca. 500.000 gulden en voor Zeeuws-Vlaanderen ca. 400.000. De gehele Sovjet-Russische de legatie heeft IVoensdagavond de vergadering van het militair be stuursbureau der vier mogendhe- den te Berlijn verlaten, zonder enige verklaring te geven of zich bij de voorzitter te verontschuldl- gen. Kolonel Yelisarof verklaarde, dat het geen zin had de bijeenkomst voort te zetten. De Sovjets verlieten de vergadering, nadat 13 uur gede- batteerd was over de kwestie van loonsverhoging aan de Berlijnse ar- beiders en de socialisatie der onder- nemingen. De Sovjet-Unie sprak haar veto uit over de Engelse. Ame rikaanse en Franse voorstellen tot socialisatie der industrieen te Ber lijn. De Engelse woordvoerder viel heftig de Russische tactiek aan in verband met voorstellen, lonen en rantsoenen voor de Duitse bevolking te verhogen. Generaal Herbert, de Brites be- velhebber, had voor twee maanden een loonsverhoging met 15 a 20 voorgesteld, wat Berlijn betreft. Dit voorstel was echter door gene raal Kotikof van de hand gewezen. Deze laatste beriep zich op de nood zakelijkheid van een loonstabilisatie in de Russische zone. Generaal Ko tikof heeft voor 14 dagen niettemln een verordening uitgevaardigd waar bij deze verhoging voor alle arbei- ders in zijn sector bepaald werd. Dit bevel werd door de drie Westerse mogendheden beschouwd als een in- breuk op de regeling van het vler- landenbestuur. Daarop hadden de Westerse gealiieerden een loonsver hoging en een verbetering van de rantsoenering in hun sectoren aan- gekondigd, ingeval een verstandhou- ding onder de vier onmogelijk bleek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1