Het Kamerlid v. d. Weyden voor de kiezers De verklaring van Dubois Lijst 1 r Wandelaars op stap Uitreiking van Verkeersdiploma Half Bovenkarspel op het matje Paardenkeuring te Middenmeer ALKMAAR EN OMSTREKEN Hedenavond naar Victory J Djogja achter compromisvoorstel Pleidooi voor solidariteit en onvoorwaar- delijke trouw aan de K.V.P. Geslaagde autotocht ouden van dagen Goede verwachtingen PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 17 Juni 1948 Sybesma spreekt over Indonesie Met tweede K.V.P.-affiche De Avond-Vierdaagse weer begonnen WEERSVERWACHTINC -\ Onze agenda VAN AMERIKA EN AUSTRALIA Dodelijke vol van Belg Depoorter K.L.M. vliegt weer naar Palestina VOOR AARDAPPELOOGST Arbeiders stemmen om een vrije Zaterdag ALKMAAR. Door het afbreken der onderhandelingen met de Repu- bliek is het Indonesische probleem opnieuw in het brandpunt der be- langstelling komen te staan. De s?>reekbeurt, die de bij uitstek des- kundige in Indische aangelegenhe- den. de heer Sybesma. vanavond in Victory voor de K.V.P. komt ver- vullen, is daarom des te meer ac- tueel. Met het oog op de a.s. ver- kiezingen verwacht het bestuur een grote opkomst. Men wordt verzocht op tijd te komen. De heer Sybesma is oud-lid van de Volksraad. ex-redacteur van ..De Linie". Indische rubriek en kring- voorzitter, kring Amsterdam van de K.V.P. ALKMAAR. Gisteravond zijn de vele K.V.P.-propagandisten weer eens op pad gegaan. om met het tweede verkiezings-affiche het straatbeeld een ander aanzien te ge- ven. De grote gele 1 heeft nieuwe fleur gegeven aan de bunkers en de borden en voor de vensters van vele woningen. Ieder die het tweede af- fiche ontvangen heeft, wordt ver zocht het ook direct voor de ramen te hangen naast of ter vervan- ging van het eerste affiche. Gisteravond vond de start plaats van de vijfde jaarlijkse Avond- "ierdaagse. uitgeschreven door de Ned. Wandelsportbond, afd. N. H. W. B. Vanaf Cafe Centraal ver- trokken ongeveer 300 wandelaars voor het eerste parcours van 15 K.M., dat uitgelegd was via Omval over Huiswaard naar de Koedijker vlotbrug en terug. Onder deze 300 wandelaars waren 7 froepen, welke uit minstens 12 personen plus lei- der bestaan en waarvoor een spe- ciale prijs is beschikbaar gesteld (max. 10% uitvallers) en wel de groepen: W.Z.H. van de St. Wille- brordusstichting, Heiloo, A. D. O. L. A. van de fa, Eckman, Alkmaar, de R.K. Wandelsportver. Het versleten zooltje, de Chr. Wandelsportver. Jong Holland, Rasa van de Rijks- ambtenaren, V.C.J.B. te H.H, Waard en De Jeep te Alkmaar. Morgenavond wordt weer van 1830—19.30 gestart voor de tweede etappe. Ditmaal gaat de reis via Ritsevoort, Wilhelminalaan, Wes- terweg naar Runxputte, terug langs Kapellaan, Hoogeweg, Herenweg, Zandersloot, Wilhelminalaan, Ken- nemerpark, Zilverstraat, Ridder- straat, Payglop, Achterstraat, Hof- plein. OUDERS WERKT C MEE? Door de Dienst der Plantsoenen zijn thans vrijwel alle perken en plantsoenen weer in goede staat ge bracht. Het is voor genoemde dienst en aan de politie echter onmogelijk overal oog op te houden. Vaak wor- den de bloemen en planten vernield door de jeugd. Juist om deze reden verzoekt de dienst medewerking van de ouders opdat zij hun kinde- ren niet in de plantsoenen laten spelen. Gistermorgen reed een truck met oplegger van de Achterweg de Bier- kade op. Doordat de wagen lang was. weed de chauffeur genoodzaakt op het linkergedeelte van de weg te gaan rijden. Daarbij ontstond een aanrijding met een luxe auto, waar- van koplampen en spatborden be- schadigd werden. Door de chauf feurs werd de schade ter plaatse ge- regeld. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Catha- rina. dochter van J. Schneider en J. van Wanrooy. Gehuwd: Pieter Ket en Petronella Tesselaar: Gerrit S. Blokker en Maartje Balder; Jan J. Smit en Grietje J. Ruiter: Ruurd v. d. Zee en Anna M. Oudhoff. Medegedeeld door het K.N.M.l te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond. AF EN TOE REGEN Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later brekende be- wolking met plaatseljjke re- genbuien. Aan de kust tijdeliik krachtige, elders matige tot vrjj krachtige Zuidwesteljjke wind, koel. VICTORIA: „De Kopermijn", 18 jaar. HARMONIE: ..Mademoiselle amuseert zich", volwassenen. CINEMA: „De Cobra Afgod", 14 jaar. ABT: „Raffles", 14 jaar. APOTHEKEN: B. H. J. Schou- ten, Emmastraat 64. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindelaan 100, tel. 3628. GULDEN VLIES: Charlotte Kohler „Waan en Werke- lijkheid" HOTEL VICTORIE: Propa- ganda-vergadering K. V. P. Spreker F. Sybesma, 8 uur. De actie voor veilig verkeer onder de schooljeugd vond gistermiddag haar bek'roning in een feestelijke middag in de aula van het Gymna sium; de zaal was geheel met schoolkinderen gevuld. waaronder een 100-tal van buiten Alkmaar. De wethouder van onderw^js, de hear G. van Slingerland, de com- missaris v. politie, de heer Dreeuws de chef van de rijkspolitie, df heer v. d. Steur, de inspectrice van de kniderpolitie, mej. mr HSaremaker en de inspecteur van hejt lager on- derwijs. de heer Vernooy, gaven van hun belangstelling blijk en werden door inspecteur Haverlag namens de Ver. voor Veilig Verkeer welkom geheten. Ook de eerw. Zusters en Broeders en dames en heren onder- wijzeressen en onderwijzers werden hierbij niet vergeten, inspecteur Ha verlag bracht alien dank, die aan het welslagen van deze Veilig-Ver- keer-Actie hadden medegewerkt. Hoewel alle kinderen, die aan het verkeersexamen deelnamen, niet voor een diploma in aanmerking kwamen circa 10 was „gezakt" wil dit nog niet zeggen. dat die „gezakte" candidaten er niets van weten; het is immers heel goed mo- gelijk, aldus inspecteur Haverlag, dat iemand, die 7 strafpunten heeft het beter weet dan iemand die maar twee strafpuntjes had. want de een stond voor een moeilijker opgave dan de ander. Hoofdzaak is, dat de kinderen ook in het vervolg steeds op de verkeersregels letten en thuis aan anderen vertellen. hoe zij zich op de weg moeten gedragen, om aan de veiligheid van het verkeer mede te werken. Wethouder v. Slingerland felici- teerde de kinderen namens de bur- gpmeester. die wegens ambtsbezig- heden verhinderd was, met het be- haalde diploma en hoopte, dat zij het geleerde in praktijk zullen bren- gen, Hij bracht ook dank aan de C. v. P. en zijn medehelpers en hoopte, dat elk jaar een groter aantal kin deren geexamineerd zal worden, op dat het aantal ongelukken steeds kleiner worde. De inspecteur van het on^erwijs, de heer Vernooy, sloot zich bij de gelukweijsen aan en bracht ook dank aan 't onderwijzend personeel, dat aan dit succes had medege werkt. Werden de kinderen v66r deze of- ficiele speechen aangenaam bezig gehouden door populaire muziek- nummers van de Postharmonie, er na hield de bekende goochelaar, prof. Cakie, de kinderen een uurtje in spanning met zijn ongelofelijke kunsten en trucjes. Dat uurtje vloog om en het speet de kinderen, dat Cakie niet nog 'n uurtje doorging met zijn goochel- kunsten. Toen werden de diploma's uitgereikt en bij het vertrek kregen de kinderen nog een tractatie in de vorm van een reepje chocolade, dank zij de medewerking van de firma Ringers. 't Was een geslaagde middag. BATAVIA, 17 Juni. (Aneta). In een hedenmlddag door de Rep. regering uitgegeven communique zcgt deze. dat zjj het Australisch- Amerikaanse compromisvoorstel beschouwt als een der goede din- gen, die kunnen dienen als basis voor het voortzetten der onder handelingen. voor een oplossing der hangende geschillen en het bereiken van de gewenste politie- ke overeenkomst. Volgens de mening der Rep. re gering houdt het voorstel niets in, dat in strijd is met de beginselen der Renville-overeenkomst. Het communique zegt verder, dat de redenen, welke door de Nederlan- ders worden opgegeven voor ver- werping van het voorstel, niet dui- delijk zijn. ,,Indien de Nederlandse regering een verdere diepe studie van het voorstel zou maken kan men verwachten, dat de regering alsnog haar inzichten zal verande- rren". De Rep. regering handhaaft haar standpunt, dat de bemiddeling der C.V.G.D. noodzakelijk is voor de oplossing van het geschil tussen Nederland en de Republiek. Volgens de Republikeinse regering bevat het voorstel alle factoren, die in de loop der onderhandelingqn zijn gerezen en het voorstel is bedoeld om te voorkomen, dat de onderhandelin gen op een dood punt zullen geraken Tijdens de 4e etappe van de Ron- de van Zwitserland, Thun—Altdorf (134 K.M.), heeft zich een dodelijk ongeluk voorgedaan. Bij de afda- ling van de Susten-pas verloor de Belgische coureur Richard Depoor ter bij een val het leven. De Belgische wieler-wereld lijdt met zijn heengaan een ernstig ver- lies. De Poorter had in zijn loop- baan als renner verschillen'de klas- sieke Belgische weg-wedstrijden, zoals de Waalse Pijl. op zijn naam gebracht en ook dit seizoen ver- keerde hij in uitstekende vorm. WIE ZOU MENEN, dat het Tweede Kamerlid v. d. Weyden uit het veld geslagen is, nu hij niet een direct-verkiesbare plaats bezet op de candidatenlijst van de K.V.P. in de samen- gevoegde Kringen Helder, Haarlem enz. heeft zich vergist. De heer v. d. Weyden, die de van weinig karakter getuigende uit- nodiging van het comite-Welter ontving, om op deze dissidenten- lijst te willen paraderen, hoewel hij altijd de Indie-politiek van de K.V.P. (waartegen dit comite zich richt) heeft gesteund, wes- halve hij natuurlijk voor deze eer bedankte, heeft zich met het- zelfde elan, alsof hij een vaste plaats op de lijst inneemt, op het verkiezingspad begeven en hij neemt daarbij geen blad voor de mond. Zo was hij gisterenavond in het Gouden Hoofd te Blokker, voor een goed-gevulde zaal, waarin zich velen uit de buurtafdelingen hadden verzameld. ZITTING BIJZONDERE POLITIERECHTER Het is nog steeds niet voldoende I uon ue ouae Jacob ivi. uit .ouven- t AAn 1 AV. ^AA%. J .ft Een der deelnemers aan de auto tocht voor ouden van dagen schrijft ons: Voor de eerste maal na de oorlog heeft Dinsdag 15 Juni, de traditio- nele ..autotocht" voor ouden van dagen weer plaats gevonden en deze tocht is dank zij de uitstekende or- ganisatie van het comite in alle op- zichten geslaagd. Ongeveer half twee vertrok de stoet. bestaande uit drie en vijftig auto's en een achttal bussen van de Muziektuin. met bestemming Zand- voort. Na bij Velsen met de pont te zijn overgezet. hetwelk natuurlijk wel enige tijd vorderde. vertrok 't gezelschap langs een prachtige weg, die door de duinen is aangelegd en waar wij het mooie en ongerepte natuurschoon konden bewonderen, en kwamen we op de plaats van be stemming aan. Ondanks de" minder gunstige weersomst^ndigheden, heerste onder de reisgenoten een goede geest en in vrolijke stemming werd Zand- voort bereikt, waar in een der ho tels verversingen werden aangebo- aen, die zeer dankbaar door de aan- wezigen werden aangenomen. Na enige tijd aldaar te hebben vertoefd werd de tocht voortgezet. Via Heemstede. Bennebroek kwa men wij in Bloemendaal; hier werd weder 'n pauze gehouden en in een 'bekend restaurant kregen wij gele- genheid de inwendige mens te ver- sterken. Dank zij de goede zorgen van het comite, werden wij rijkelijk bedacht Een bijzonder woord van dank is hier zeker op zijn plaats voor de staf van medewerksters, die ons van alles voorzagen. In een blijde stemming werd de terugtocht aanvaard en via Over- veen en Velsen bereikten wij Alk maar, waar wij ongeveer negen uur aankwamen en bij de Muziektuin uitstapten. Of er genoten is? Vraag het de ouden van dagen. Men had hun glundere gezichten noeten zien en moeten horen, hoe er werd gezongen: Lang zullen zij 'even, en: Wij gaan nog niet naar huis, het werd langdurig herhaald. Was de ruimte niet beperkt geweest dan was er zeker gedanst. Een woord van een der ..ouden" vas zeker uit het hart gegrepen. oen hij namens de aanwezigen het Comite" dank bracht voor de ge- lotvolle middag. De dank aan het comity was zeker velverdiend. Wij weten ons de tolk van alle 'eelnemers aan de autotocht. wan- eer wij nogmaals onze hartelijke lank betuigen. Wij hebben kunnen constateren •oeveel tijd en moeite er besteed is eworden om zo'n tocht. die zo goed eorganiseerd was, te doen slagen. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER. Geboren: Freerk, ion van H. Warners en T. Dam- ff; Alida Cornelia Maria, dochter an E. F. de Koning en G. M. Tim- rer. Onuertrouwd: Pieter Molenaar, nid 23 jaar en Dieuwertje Ubbels, oud 22 jaar. Overleden: Jan de Gooijer. oud 10 jaren, echtgenoot van J. Veen, overleden te Leiden; Aaltje Laan, oud 71 jaren, echtgenote van G. Nooij. Wij brengen ook onze dank aan het grqot aantal verpieegsters en de drie eerw. zusters van de „Pius", die alien haar zorgen hebben gege ven om de mensen. die haar hulp nodig hadden, behulpzaam ter zijde te staan. Ook onze dank aan de brand- weer. die gelukkig niet met de van hun bekende activiteit behoefde op te treden. Onze dank ook aan de familie De Jager voor de tractatie ons aange- boden bij de terugkomst tn de mu ziektuin. Dit was een prachtig staaltje van burgerzin deze gesje kan niet ge- noeg gewaardeerd worden. En tenslotte ook dank aan de po litie, die op zo'n prachtige wijze het verkeer heeft geleid. De woorden. gesproken bij het af- scheid door een der dames van het ..Comitg", waafbij gezegd werd, dat het volgend jaar weder een auto tocht zou worden ondernomen, lokte een langdurig applaus uit, wel een bewijs, hoezeer deze tocht geslaagd kan worden genoemd. CABARET-AVOND R.K.V.V. ..LIMMEN" LIMMEN. In verband met het kampioenschap en de promotie naar de K.N.V.B. van de R.K.V.V. ..Lim- men" werd alsnog voor de leden 'n cabaret-avond gegeven. Ook het publiek had toegang. doch de zaal was maar matig bezet. Voorzitter Pepping opende de avond en heette alien van harte welkom. Hij memoreerde in zijn woorden het zo verdiende kam pioenschap en de promotie van de club, waarna het cabaret-gezelschap ..Noord-Holland" het verdere deel van de avond vulde. Dit gezelschap wist ge aanwezigen heel aangenaam bezig te houden met hun bont pro- gramma van muziek, zang en voor- dracht. Tijdens de pauze werd een verlo- ting gehouden van de vele geschen- ken door de middenstand gegeven. Door voorzitttr Pepping werd hiervoor dank gebracht. Het was 'n goed geslaagde avond. ZOMERTENTOONSTELLING „DE RUSTENDE JAGER" Idsert en Berkhout. BERGEN. Zaterdag 19 Juni. 3 uur. wordt de voorzaal van ..De Rustende Jager" te Bergen een zo- mertentoohstelling geopend van schilderijen. tekeningen en aquarel- len van Henk v. d. Idsert en aqua- rellen van Nico Berkhout. in totaa! ca. 50 werken. De clarinettist Jan v. d. Peet en de pianist Jan Couvde verlenen hun muzikale medewer king met de vertolknig van het Clarinetconcert in A-dur van W. Mozart en de Premiere-Rhapsodie voor Clarinette van CI Debussy. LIJST 1 Met ingang van Zondag 20 Juni zal de K.L.M. haar dienst op Pale stina hervatten. Deze twee maal wekelijkse dienst zal worden uitge- voerd van Amsterdam naar Haifa, via Marseille, Rome en Athene. Men is er bovendien in geslaagd een K.L.M.-busverbinding tussen Haifa en Tel Aviv tot stand te bren gen. tot een ieder doorgedrongen, dat er maximumlonen zijn. Hermanus Ni- colaas L. uit de Haukes betaalde aan zijn arbeiders te veel en kwarn voor de Bijzcmdere Politierechter. De eis van mr. Vellinga was f 200 of 2 mnd. Na het pleidooi van mr. Jonker werd de uitspraak door mr. Peereboom bepaald op f- 125 of 30 dagen. Jacobus Johannes B. uit Span- broek betaalde ook te hoge lonen. f 175 of 30 dg. Ook de volgende personen hadden zich voor het betalen van te hoge lonen te verantwoorden: Hendrik S. uR Slootdorp: f 200 of 1 mnd. hech- tqnis voorw. met een proeftijd van 2 jaar; Petrus de W., Bovenkarspel: f 225 of 2 mnd. Reijer Cornelis P. uit Den Helder gaf brandstoffen af zonder bonnen te ontvangen. Deze brandstoffen gaf P.. die bedrijfsleider is, af aan bak- kers. Hierdoor kregen de bakkers een bonnenschuld, welke echter la ter weer is aangezuiverd. Mr. Vel linga eiste f 150 of 30 dg. Uitspraak f 100 of 20 dg. Willem Adrianus U. uit Den Hel der na,m de kolen in ontvangst zonder bonnen af te geven: f 25 of 15 dg. Cornelis Gerardus B. uit Heer- hugowaard had 3 geiten en 3 scha- pen geslacht. Dit deed hij, omdat hij geld nodig had en er op een andere manner onmogelijk aan kon komen. Het geitenvlees had hij als schapenvlees verkocht. De eis was f 50 of 30 dg, verbeurdverklaring van het in beslag genomen vlees en 3 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar. Het vonnis van mr. Peere boom was conform, alleen de voor- waardelijke straf werd verminderd tot 2 mnd. In Spanbroek was iets dergelijks gebeurd. Theodoras K. had een rand geslacht, bestemd om geheel te worden verkocht. Reeds eerder was hij bestraft voor het verkopen van 2 koeien. Mr. Vellinga eiste 1 maand gevangenisstraf en plaatsing voor de tijd van 5 maanden in een Rijkswerkinrichting. Na het pleidooi van mr. Smal werd het vonnis 1 dag en 4 mnd. Rijkswerkinriqhting. Aaropei nau een vymeniai scnapen i,esiacut. iviei net vices ging mj ae "larst op en oooa net te Koop aan. iijj iu eeg nu, na ue eis van i mna. met amen, o mnu. met aitren en verDeuruverkianng van net in be- oiag genomen viees. Pieter L. uit Bovenaarspei hau uieiaan meegeweiKi. javenais in ae vonge zaan was ue otncier van jusune met mais en eisie o mna. Uiet ailien. sir. amai nuiaigae in zijn pieiaooi net sianapuni: samen uit, samen tntus, met aneen Dij uiaenien en veritopen, maar ook Pjj ue sirar. ue" uitspraax was a mna. met attreK en veiDeuraverKianng van net in beslag genomene. Jan M., ook uit uoveriKarspei, hau cianuestien gemacnt. islet aneen hau mj zijn vauer m. en Pieter n. ge- uuipen met scuapep siacnten, maul oon nau mj zen nog een varnen gesiaeni op verzoes van Gysoertus n. voigens mr. peereDoom noefae na. met op veei c-iementie te rene- nen. AanvanKenjK neelt hij alles nog ontaena en ae scnuia nog ge geven aan zijn vaaer en aan L. ue eis was met mais: 1 maanu ge- vangeoisstrai en 6 mna. rtijxswerK- mncnting. De uitspraax was con- xorm. Gijsbertus H„ die door Jan M. het varnen nad laten siacnten, ver- maarae een big te heDoen gekocnt om op te tokken zonder vergunning, want ook hier had hij geen toe- stemming voor. mj net de big slachten door Jan M. voor f 20.—. De uitspraak luidde f 75.of 30 dg., verbeurdverklaring van het vlees en het schietmasker, waarmede het varken gedood was. De slager Hendrik V. uit Enkhui- zen had ue nodige hoeveeiheid scha penvlees zonder bon gekocht. Het oleek ook nog geitenvlees te zijn. kreeg nu f 100 of 1 mnd. en 1 maand voorw. met een proeftijd van J jaar. Aan het einde van de zitting kwamen de kopers van al 't viees. Allen kwamen uit Bovenkarspel. De uitspraken varieerden van f 15 tot f 75: of van 5 tot 30 dagen. Slot: Half Bovenkarspel op het matje! Na de voorlezing van de brief van Jhr. van Vredenburch legde het Amerikaanse lid van de C.V.G.D., de heer Coert Dubois, de volgende verklaring af: „Ik wens officieel ter notulering te verklaren, dat ik van de Ameri kaanse ambassade in Den Haag heb vernomen, dat aldaar bekend is, dat een artikel van Daniel Schorr in het „Time Magazine", van ongeveer 4000 woorden, is gebaseerd op een interview met mii- Niet alleen is dit niet waar, doch nimmer heb ik of enig lid der C.V.G.D. deze kwestie besproken met enig correspondent of iemand buiten de CV.G.D., sedert of voor mijn onderhoud met de heer van Mook op Donderdag j.l. Ik heb de Amerikaanse correspon- denten hedenmorgen gesproken en zij verzekerden mij, bereid te zijn, mede te verklaren, dat ik geen in- formatie met betrekking tot het betreffende document heb gegeven aan enig correspondent" aldus de verklaring van de heer Coert Du bois. Het communique van de C.V.G.D. vervolgt, dat Moh. Roem het be- treurde, dat de Ned. delegatie het nodig heeft geoordeeld, deze stap te ten voorbehield. nemen om redenen, welke de repub. delegatie niet kende. Moh. Roem zeide, dat de Ned. delegatie, zoals de procedure dit bepaalt, tijdig ken- nis had behoren te geven van haar voornemen, om de vergadering van heden niet bij te wonen en voegde hieraan toe, dat noch hij, noch zijn delegatie iets afwisten van de pu- blicatie van enig document of enige brief. De heer Herremans verklaarde dat, indien het betreffende docu ment aan de pers was overhandigd, dit een uitzonderlijk ernstige zaak was, die geheel onverwacht kwam en een urgentie-procedure nodig maakte, zodat de Ned. delegatie er niet voor kon worden gelaakt, dat zij niet 24 uur tevoren van de ver- hindering heeft kennis gegeven. De heer Herremans voegde hieraan toe, dat in verband met het onder houd tussen de heren van Mook en Hatta, niemand in ongemak kwam door het uitstellen der onderhande lingen. Moh. Roem deelde mede, dat hij terstond Moh. Hatta op de hoogte zou stellen en dat hij zich zijn rech- Men zag er verschillende autori- teiten, zoals pastoor Blankenauw, burgemeester Essing, bestuursleden van de Kring Den Helder en de Statenkring Hoorn, van diverse af- delingen, van de L.T.B., de K.A.B. enz. De heer v. d. Weyden begon zijn inleiding met er op te wijzen, dat de verkiezingsstrijd er onzerzijds op gebaseerd moet zijn, dat iedere katholiek zijn stem uitbrengt op de K.V.P., omdat daarmee het Neder landse belang het beste gediend is. Het is onze plicht, om met ver- eende krachten de wederopbouw van ons land ter hand te nemen. Deze moet onvoorwaardelijk door- gaan. Hierbij zal het Marshall-plan ons wel over de eerste moeilijk- heden heen helpen. doch daarnaast zullen we zelf al onze uiterste krachten moeten inspannen, om zo- veel mogelijk te produceren. In dit verband, welke materie overigens reeds zo vaak en in di verse variaties werd besproken en beschreven, behandelde hij terloops diverse punten. Sprekend over de samenwerking met de Partij van de Arbeid. wees hij er op dat het mogelijk is gebleken om gezamen- lijk een vooruitstrevende politiek te voeren. Men stelt deze samen werking wel eens voor als een hu- welijk. doch dit is een volkomen onjuiste vergelijking, daar wij geen echtscheiding erkennen en dit sa- mengaan toch niet onverbrekelijk is. De herziening van de sociale rege. lingen aanroerend, wees hij op de noodzaak van kinderbijslag ook voor de zelfstandigen en het nut en de noodzaak der ondersteuning van ouden van dagen. Natuurlijk kwam ook de loon- en prijspolitiek ter sprake, waarbij hij er nadrukkelijk op wees, dat het wel wordt voorgesteld. dat de le- vensmiddelensubsidie ad f 550.000.000 van regeringswege aan de landbouw ten goede komt. Dit toch is niet het geval, daar deze toeslag aan de consument wordt verstrekt. om het hem mogelijk te maken diverse artikelen onder de kostprijs te ko- pen, en dus een soort loonsverho- ging betekent. Wel zal men het de boeren en tuinders mogelijk moeten maken, om de verhoogde arbeidslonen ook uit te kunnen betalen en moet de grondpolitiek er op gericht zijn om zoveel mogelijk te verkavelen en in te polderen. Aan Bureaucratius had de spreker blijkbaar een broertje dood, terwijl hij het de moeite waard achtte om een proef te nemen met de opheffing van de melkdistributie en accoord zou kunnen gaan met aannemelijke afvloeii'ngsmaatregelen t.a.v. daar- door vrij komende ambtenaren Tenslotte wees hij nogmaals op de arbeidsplicht van alien en de noodzakelijkheid van arbeidslust en Godsvertrouwen. We mogen ons niet laten verleiden tot fatalisme, doch alien onze beste krachten geven op sociaal- economisch en godsdienstig terrein. We moeten zorgen er bij te zijn, wanneer beslist of gesproken wordt over onderwerpen, die ten nauwste onze beginselen raken. Prof. Romme is een dominerende figuur in de Tweede Kamer en we zijn trots op hem, als hij zich ver- heft om onze belangen te verdedi- gen. Politieke afzijdigheid dit heeft de historie ons duidelijk ge- noeg geleerd houdt een gevaar in. ..Politiek houdt voor ons in aldus eindigde spreker het ant- woord te geven op de vraag, op grond van welke christelijke begin selen een staat wordt opgebouwd. Slaapt dus niet in! Ook onze tegen- standers zitten niet stil. Schaart u derhalve eendrachtig en overtuigd achter de K.V.P. Maak haar meer dan millionair; Blijf eendrachtig, solidair!" Van de na de pauze geboden ge- boden gelegenheid tot het stellen van tfragen werd een druk gebruik gemaakt. Naar aanleiding van de vraag van de heer S. v. Westen, waarom spr. zo ver op de lijst was komen te staan, antwoordde deze, dat hij de noodzaak van kwaliteitszetels orider- schrijft, doch dat er een gevaar in zit, omdat men soms in de verlei- ding komt een kwaliteitszetel te creeren ten behoeve van iemand, die men anders zou verliezen. Daar naast was het Partijbestuur van mening, dat er een te veel aan agra- riers was, zodat er van de twee in onze kring voorgestelde candidaten 6dn moest vervallen en hij moest wijken voor een onderwijzer met tuinbouwacte, elders in het land, ofschoon elke onderwijzer met een land, of tuinbouwacte in zijn zak z.i. nog geen deskundige is op agra- risch gebied. Desondanks adviseerde hij alien met klem, toch hun stem als trouwe leden van de K.V.P. naar eer en geweten uit te brengen In die yeelbewogen dagen had het Comite-Welter nog getracht, politieke munt daar uit te slaan en hem nu een kans te geven op zijn lijst als agrarier een plaats te be- zetten. Zijn misnoegen uitend over deze mentaliteit had hij echter la ten weten, dat hij het nooit oneens was geweest met het beleid van de fractie, noch met het inzicht en de dat hij er derhalve niet aan dacht, noch er ooit over zou behoeven te denken, zelfs al kwam hij nooit meer in de Kamer terug! (Applaus). De heer Jos Sjerps dankte de heer v. d. Weijden voor zijn onver- saagde strijd voor de agrarische be- volking en diens offensief tegen de belastingambtenaren en wees op de actie ,.land-in-eigen-hand", de emi- gratie-kwestie en de noodzaak van de openstelling van de deuren aan onze Oostgrens, terwijl hij voorts pleitte voor een gezonde prijspoli tiek, zo men aan geen vrije prijs- vorming wil. Emigratie van jonge krachten, die zich in de land- of tuinbouw wil len ontplooien achtte hij de enige en goede oplossing voor die cate goric personen. Daj men z'ch nIe* meer alles be- hoeft te laten welgevallen, doch 't recht heeft om zich te verzetten te gen maatregelen, waarvan de boer de dupe zou worden, gaf spreker gaarne toe. Doch hij meende hiertoe niet te moeten adviseren, ook om te voorkomen, dat de boeren zelf en tegelijk de bevolking daar tenslot te toch groot nadeel van zouden ondervinden. Hier ligt een taak voor de Stichting van de Landbouw, die er ongetwijfeld in zal slagen, het zodanig te regelen, dat men het recht niet in eigen hand behoeft te nemen. Ook de heer J. Bot bleek niet veel met ambtenaren op te hebben en had hierbij de spreker op zijn hand, toen deze constateerde dat Nederland in vele dingen groot is. ook In regerlngsbureaux, daart»ij evenwel opmerkende, dat hij het zeer zou apprecieren, als er ten spoedigste wat zouden verdwijnen. De heer Klaver uit Wognum klaagde over de hoge lasten van onroerende goederen en de geringe huur, die zij doen. Hierbij gold ,,in- flatie" als het toverwoord, alhoewel er nog steeds voor gevochten wordt om hierin verbeter;ing te brengen. De heer A. Sjerps uit Venhuizen maakte zich zorgen over de ver- houding in de KVP omdat het mo gelijk was gebleken. dat de heer Welter met een eigen lijst uit- kwam. De heer v. d. Weijden merkte hierbij op. dat deze uitgenodigd was om zijn standpunt voor de Partij- raad uiteen te zetten, doch dat hij niet verschenen was. Dat men het moet kunnen billijken dat iemand er een ander standpunt op na houdt, doch dat het daarentegen van het grootste belang is en blijft, om als 66n man op te trekken. Ten behoeve van de uitzending naar Indie van jongens uit grote en minder gefortuneerde gezinnen, hetgeen de heer C. Manshanden ter sprake bracht, worden ook alle po- gingen in het werk gesteld, om deze hierin zoveel mogelijk tegemoet te komen. Dat er geen agrarier onder de kwaliteitszetels voorkomt. hetgeen de heer Koning uit Spanbroek be- vreemdde, is een gevolg van het feit, dat men van de mening is uit- gegaan, dat het platteland, vanwaar toch de meeste stemmen komen, daar zelf wel mee voor de dag zou komen. Op de laatste vraag, van Wethou der Schouten, wat gedaan zou kun nen worden tot verkrijging van een grote aftrek Vermogensaanwasbe- lasting voor minderjarige kinderen, die in het bedrijf werkzaam zijn, antwoordde spreker, dat er alles reeds voor gedaan is wat mogelijk was, doch dat hij op dit punt niet zal versagen, getuige nog zijn be- moeimgen bij het juist in de Kamer behandelde object. De voorzitter, de heer Penne- kamp, sloot de v.ergadering met woorden van dank en een laatste opwekking-als-een-klaroenstoot, om alien eendrachtig te stemmen op de lijst van de K.V.P. Wat slechts de kans, om ook v. d. Weyden defini- tief verkozen te krijgen, zal ver- groten. Door het ontbreken van enkele technische gegevens volgt hier wat laat het verslag van de premiekeu- ring van het Kon. Ned. Trekpaard, op 10 Juni te Middenmeer. Het weer was uitstekend. De or- ganisatie was keurig verzorgd. Jam mer, dat juist het sportterrein voor zulke keuringen gebruikt moet wor den. Onder het talrijke publiek za- gen we o.a. rentmeester ir Osinge, ir Dijkema, ir De Vries. De jury was in zeer goede handen bij vak- mensen, waaronder de grote kenner Groof uit Kruiningen. Hier volgt de gedetailleerde ult- slag: Hengstveulens v66r 15 Apr. geboren 1. Kluko, van de Volharding, eig. Jb Geerling, A. Paul.; 2. Naamloos, van A. Moors. Hengstveulens na 15 April geb.: 1. Piet van Wieringermeer, eig. J. P. Dieleman. Merrieveulen geb. voor 15 April: 1. Annie v. Ulkehof, eig. J. Brak; 2. Farrona, eig. E. Bruins; 3. Gonda, van de Lage Kwel; 4. Jaantje van Wieringerwerf; 5. Gonny van de Zuidrand; 6. Anna van de Volhar ding; 7. Sara van het Lotmeer. Merrleveulens geb. na 15 April: 1. Stizia, eig. J. H. Bosker; 2. Bea, eig. A. P. de Milliano; 3. Marianne van Kluke van Melo; 4. Naamloos van W. de Feyter; 5. Gonda van de Schervenweg. Eenjarige merrien. Grote maat: 1. Leontine van Ulkesluis; 2. Frie da van Prinses Margriethoeve; 3. Hardine van Ulkesluis; 4. Afina van Ulkesluis. Eenjarige merrien. Kleine maat: 1. Ivonne van de Zuidrand; 2. Er- na; 3. Liesje van Wieringermeer. Tweejarigen. Grote maat: 1. Elfrida; 2. Agnes van Prinses Margriethoeve; 3. Mirza van Pondak Rava; 4. Elvira van St Kruis. Tweejarigen. Kleine maat: Bljjkens cijfers van de proef- inventarisatie voor de oogst van consumptie-aardappelen kan, be- houdens misoogst door zlekten, weersomstandigheden of insecten- plaag, een opbrengst van 1,266.000 ton klei-aardappelen verwacht worden. Aan zandaardappelen verwacht men een opbrengst van 945.000 ton. Op de klei werden 64.000 ha., op het zand 65.000 ha. consum^jle-aardappelen gepoot, hetgeen, in vergelijking met vo- rige jaren, opnieuw een uitbrei- ding betekent. Bijna een vierde deel van de thans verwachte aardappeloogst van 2.220.000 on zal voor verkoop naar het buitenland beschikbaar zijn. In totaal consumeert ons volk 1,625.000 ton aardappelen, zodat van de oogst 595.000 ton kan overblijven. Het kwantum zandaardappelen, dat overblijft is het grootst, name- lijk 499.000 ton. In telerskringen is men van mening, dat daarom een minimum prijsvaststelling zal moe ten worden gevraagd, omdat men een te groot aanbod op de binnen- landse markt vreest. Weliswaar zijn reeds enige belangrijke contracten o.m. met Engeland afgesloten, doch het gehele overschot is nog niet ver kocht. Voor het uitspreken van verwachtingen op het gebied van de export is het echter nog te vroeg omdat de aardappelexporteurs door, gaan eerst bij de oogst gaan kopen. In landbouwkringen op zandgron- den hoopt men op vergunning om grotere hoeveelheden aardappelen aan het vee, speciaal aan varkens, te mogen opvoederen. Men specu- leert zelfs op uitbreiding van de varkensstapel en ziet in het vrij- geven van fokzeugen hiervoor een gunstig teken. Beziet men de exportcijfers van het vorig jaar en van 1939, dan blijkt, dat Nederland dit jaar met een zeer groot kwantum aardappe len op de wereldmarkt kan ver- schijnen. In 1947 werden 29.792 ton consumptie klei-aardappelen voor f 4.979.000 en 96.767 ton consumptie zand-aardappelen voor f 12.724.000. geexporteerd In 1939 waren deze cijfers voor klei 111.122 ton en f 3.816 000, voor zand 4418 ton en f 151.000. 1. Carmencita v. d. Hoek; 2. Cora; 3. Margo; 4. Gerda v. d. Radboud- hoeve; 5. Camille. Drlejarlgen. Grote maat: 1. Alida v. d. Volharding; 2. Pau line; 3. Emma van Kolhorn; 4. Nellie van Oosterterpweg; 5. Jolanda de Bannelinge; 6. Charlotte; 7. Nelly; 8. Julia van de Volharding; 9. Corrie van Zuiderzeeland. Driejat' n. Kleine maat: 1. Alba van Ulkesluis; 2. Comtesse 3. Erna; 4. Jo v. d. Lagekwel; 5. Bel la van Nieuw Gawyland; 6. Juliana. Vier- tot zevenjarigen. Grote maat: 1. Emma; 2. Agaath v. d. Waard; 3. Clara van Cultura; 4. Paulino van Cultura; 5. Avialetta; 6. Gloria van Milo; 7. Mirza van Prinses Margriet hoeve; 8. Flora; 9. Cora v. Beatrix- hoeve; 10. Gazina. Vier- tot zevenjarigen. Kleine maat: 1. Alida van Wieringermeer; 2. Tado v. d. Lagekwel: 3. Ada van de Oosterterpweg; 4. Toosje; 5. Da- dinda; 6. Gretha van Ulkesluis; 7. Margriet v. Kluko; 8. Nerva d'Ami- ce; 9. Draga; 10. Erna v. Kolhorn; 11. Blondine; 12. Boline van Aarden- burg; 13. Beatrix van Schuttershof; 14. Elvira; 15jtfrene van 't Lotmeer; 16. Olga van Ulkesluis; 17. Clara. Acht jaar en ouder. Grote maat: 1. Juliana van Wieringermeer: 2. R.en£: 3. No^a Mazette; 4. Hermina; 5. Grietje van Acron van Avenir; 6. Trui. Acht jaar en ouder. Kleine maat: 1. Amalia; 2. Jose v. Repelsvoort; 3. Calina van Zuidzande; 4. Beppy van 't IJselmeer; 5. Celia; 6. Mar tha v. Hoek; 7. Gerda. Nu kwamen de oud-kampioenen in de baan. Allen zagen ze er nog prima uit. 't Geheel was zeer boeiend. Men overweegt dit ieder jaar te doen. Kampioenschap 1948 En dan het grote moment van de dag: het kampioenschap 1948. Alle eerste prijswinnaars kunnen mededingen. Het draaide tenslotte om Emrpa van W. de Feijter en Alida van A. J. P. J. van der Hey- den, Juliana van Wieringermeer van J. P. Dieleman en Amalia van Ant. Moors. Emma werd kampioene en Alida reserve-kampioene. Een wit hoofdstel, dat aangeboden was door A. van Wijck te Slootdorp, werd gewonnen door de 3-jarige Alida van de Volharding van Klu ko van Melo. eig. Jb. Geerlings te Anna Paulowna. 's Middags daalde de belangstel ling. maar de liefhebbers bleven en het werd voor hen een schitteren- de dag. g. Reeds maanden wordt er een strijd gevoerd tussen de arbeiders van de textielfabriek van de N.V. Spanjaard te Borne en de officiele instanties over de kwestie van het op Zater dag al of niet werken. De arbeiders wensen een vrije Zaterdag en reeds maanden geleden besloten zij op de overige werkdagen langer te wer ken, opdat 's Zaterdags de fabriek gesloten zou kunnen worden. De of ficiele instanties weigerden echter goedkeuring aan deze bijzondere arbeidstijdregeling te hechten, om- datdeze vijfdaagse werkweek in strijd is met de wettelijke voor- schriften en door invoering ervan in het algemeen vermindering der productie wordt gevreesd. De arbeiders hebben zich tot vele instanties gewend om toestemming te krijgen voor de vrjje Zaterdag. doch zonder succes. Tenslotte werd de zaak met de Minister van Sociale Zaken besproken, waarbij ter sprake werd gebracht een voorstel van de vakorganisaties om over drie maan den weer op Zaterdag te gaan wer ken. De miniver verklaarde zich bereid de kwestie nog eens te on- derzoeken. Een oplossing scheen hem niet onmogelijk, indien de ar beiders dit voorstel zouden aanvaar- den. Over dit voorstel werd stem ming gehouden. Van de ruim 1409 arbeiders van de Firma Spanjaard namen 700 deel aan de stemming. Van deze 700 heeft ong. de helft geen stem uitgebracht, 242 arbeiders stemden voor en 80 waren er tegen. Het is dus zeer de vraag of door deze stemming alles in orde is. Ver wacht wordt, dat er vele arbeiders zijn. die straks eventueel toch niet op Zaterdag willen werken onder het motief. dat zij niet aan de stem ming hebben deelgenomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2