SMUTS: voorvechter van vrijheid en vrede LEIDS EREDOCTORAAT De stok achter de deur voor de gemeenten RADIO DWAZE ANNE Gevechten te Clermont Ferrand tussen stakers, politie en militairen Hongaarse bijzondere scholen zijn thans staatseigendom Neerlands waarde ring van verdiensten voor geallieerde zaak De zon-kant Ongeveer 400 gewonden Zei U iets? Als ze alles uit hun belastingen halen Effectenwaardering Katholieke vrouwen protesteren en eisen onderzoek van de Verenigde Naties Werkloosheid nog steeds dalende „Hoge Veluwe" regeringspension De bonnenlijst NIEUW NOORDHOLLANPS DACBLAD - Donderdog 17 Juni 1948 PAG. 3 In het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit vond Dinsdag- middag de ere-promotie plaats van prof. dr. W. E. Hecking van de Harvard University. Tijdens de rede van de nieuwe ere-doctor. Rechts de Amerikaanse Ambassadeur dr. Herman B. Baruch. TAPIITENSMOKKEL OP GROTE SCHAAL Eenheid voor het Kath. Amateurstoneel" Gratificatie overheidspersoneel MINISTER MANSHOLT ONDERSCHEIDEN VOETBALPOOLS OPGEROLD PROGRAMMA FEU ILLETON DOOR A. DUNCAN Oeneraal Smuts, zoals hij zichzelf het liefst genoemd ziet, kan op een leven terugzien, dat veelbewogen, gevarieerd en ten nauwste verbon- den was met de geschiedenis van zijn eigen volk en dat van het Britse gemenebest. Oppervlakkig beschouwd is zijn loopbaan vol van tegenstellingen geweest. Hij begon zijn politiek leven als een felle aanhanger van Cecil Rhodes, werd later medewer- ker van Kruger. Hij vocht verbit- terd en vastbesloten tegen Engeland in de Boerenoorlog en was even vastberaden in de strijd met dat- zelfde Engeland tegen Duitsland, zowel in 1914 als In 1939. Botha en Smuts waren de leiders van de Nederlanders in Z.-Afrika onder de Campbell-Bannerman- grondwet en in de eerste jaren van de Unie. In 1914 was het de taak van Smuts om een beweging van zijn oude metgezellen uit de Boe renoorlog tegen te gaan en de anti- republikeinse groepen rond hem te verzamelen. Dr. Malan, die hem onlangs tijdens de verkiezingen ver- sloeg, was vroeger een collega van hem. Milner, zijn vriend en mede- lid van het oorlogskabinet onder Llovd George, was vroeger zijn grootste vijand. Onder de mantel van deze schijn- bare tegenstrijdigheid is het niet moeilijk een vast doel te ontdek- ken. Vanaf het begin heeft Smuts zijn oog laten gaan over de binnen- landse tegenstellingen heen. Hij zocht en vond een wijdere horizon. Zoals Lincoln, geloofde hij met een grote hartstocht in een Unie. Hij voelde zich aangetrokken tot Rhodes, omdat hij in deze man een- zelfde hartstocht terug vond. Het was Rhodes' idee van een groot Afrikaans continent, beteugeld en geciviliseerd, dat een grote aan- trekkingskracht op hem uitoefende. Toen volgens hem Rhodes faalde in overeenstemming met dit idee te handelen, keerde hij zich van Rho des af en voegde zich bij Kruger. Zodra echter de oorlog tegen Enge land voorbij was, keerde hij weer tot zijn oude standpunt terug. De vestigiijg van de Unie van Zuid- Afrika was een eerste stap voor- uit. Waar eerst drie regeringen hadden geregeerd was nu 4£n rege- ring aan het bewind en opende voor Smuts de mogelijkheid op een ver- enigd Zuid-Afrika met een burger- lijke staat, die de Nederlandse en Engelse belangen zou overbruggen. Omdat de Unie tot stand kwam, was het volgens Smuts niet uitge- sloten, dat op een nog grotere schaal kon worden voortgebouwd in het knder van het Britse gemenebest. Hij zag verder vooruit naar een nog wijdere en meeromvattende eenheid en in zijn ..Holisme and Evolution" wordt dit philosofisch beredeneerd. Geen enkel persoon heeft meer dan Smuts ertoe bijgedragen. deze geheel nieuwe opvatting van een vrije samenwerktng tussen zelf- regerende en gelijke naties, samen- gebonden niet door het gebruik van geweld, maar door deelneming aan vrije groeperirgen. juiste wetten en een menseli.iko wijze van leven, te formuleren en toe te passen. In de evoiutie van het Britse koninkrijk heeft Smuts een buitengewoon grote rol gespeeld en zijn naam zal altijd in verband hiermee met ere worden genoemd. Doordat hij het Britse rijk zag. als bestaande uit staten, die biina souverein en bijna onafhankelijk ziin en alle behorcn tot de gemeen- schapsgroep, die het Britse gemene best wordt genoemd, aarzelde hij noch in 1914, noch in 1939 de deel neming van Zuid-Afrika aan de oorlogen als plicht te zien. Hij stond aan Engeland's zijde tegen Duits land en in beide gevallen kon hij rekenen op de meerderheid van zijn landgenoten. Wei had hij in 1914 het hoofd te bieden aan een sterk protest en was de meerderheid van het Zuid-Afrikaanse parlement in 1939 ten gunste van een oorlogs- verklarin£ zeer klein (80 tegen 67 stem men). In beide gevallen zou zonder ziin grote invloed het resul- taat omgekeerd zijn geweest. Dan zouden de geallieerden het'hebben moeten doen zonder de hulp van de goed getrainde en uitgeruste Zuid-Afrikaanse strijdkrachten en zonder de havenfaciliteiten in Dur ban en Kaapstad. die van zo'n groot belang waren gedurende de tweede wereldoorlog, toen de convooien rond de Kaap moesten varen. In beide oorlogen heeft generaal Smuts ook een grote persoonlijke rol gespeeld. Hij leidde de slag in Duits Oost-Afrlka (thans Tanga nyika) tegen Lettow-Vorbeck in 1916 en werd het daarop volgend jaar een actief lid van het oorlogs kabinet in Londen. Zijn verdiensten voor de geallieerde zaak in 1939- '45 zijn even groot, zo niet groter. Toen men vrede wilde gaan maken, QE ZOMER is in het land en hoog staat de zon aan de hemel. Een jeestelijke uitbun- digheid ligt over heel de natuur en alles staat in de voile bloei van het leven, dat zich met al zijn kracht en sterkte naar bui- ten openbaart. Het is de zon, die dit leven wekt en groeien laat. De zon, die de dingen bezielt en in gloed zet. Zo is het ook in ons mensenbestaan. Ook daar moet een zon in schijnen, het ver- lichten en warmte geven. Aan alles is een zon-kant. Laten we niet in de schaduw van het leven gaan zitten. De zon-kant is veel mooier en het is er ge- makkelijker om uit te l\puden. Zoek de zon op en het leven is veel lichter! Is dit niet de zon van uw geloof, van uw moedig Godsvertrouwen, van uw liefde? MARCUS MORGEN zal veldmaar- schalk Smuts van Zuid- Afrika in de St. Pieterskerk het eredoctoraat van de Leid- se Universiteit aanvaarden. Een onzer medewerkers geeft hieronder een beschouwing over het leven van deze grote staatsman en militair. zag hij in de Ver. Naties een ver- wezenlijking van hetzelfde „een- heidsbeginsel", dat hem een grote steunpilaar had gemaakt, eerst voor de Zuid-Afrikaanse Unie en later voor het Britse gemenebest. De Volkenbond en later de Ver. Naties waren voor hem een politieke ver- wezenlijking van zijn philosophie: een grotere eenheid, die kleinere omvat, maar toch groter is dan hun som. Tegelijkertijd bleef het enthou- siasme voor de Ver. Staten van Afrika bij hem bestaan. In 1943, toen hij reeds de na-oorlogse moei- lijkheden voorzag, sprak hij over Afrika als „het continent van de toekomst, dat vol rijkdommen is en slechts op ontwikkeling wacht". „Het meest in het oog springen- de", zo gaat hij verder, „zijn de nieuwe plannen, die opkomen. De mensen denken niet langer meer aan souvereiniteit en vlaggen, doch slechts aan gemeenschappelijke ac- tie en gemeenschappelijke belangen. In het Afrika van heden volgen Zuid-Afrika, Rhodesia, de Congo en de Portugese kolonien geleidelijk aan een zelfde politiek in vele kwesties. zoals handel, verbindingen, transport en binrienlandse zaken". Tegelijk met deze tendens om in het kader van een gemeenschappe lijke actie te denken, ziet Smuts de tegenovergestelde gedachtengang. de groei van wat hij noemt de slaafse massa-mentaliteit als het grootste gevaar van onze tijd. Zijn waar- schuwingen hiertegen zijn altijd realistisch geweest. Voor vrije mensen bestaan nieuwe en geweldige mogelijkheden, maar wanneer zij weifelen en de moed missen om hiervan gebruik te ma ken, dan zullen ze terugvallen in slavernij. In Europa. zowel als in Afrika moet er eenheid bestaan, of zal er een chaos heersen. De drei- ging van de politiestaat met zijn kunstmatig opgedrongen eenheid, kan slechts tegemoet worden ge- treden met een vrijwillig samen- gestelde eenheid van alien, die in individuele vrijheid wensen te leven. Heden ten dage blijft generaal Smuts op 78-jarige leeftijd de zie- ner, die hij altijd is geweest. In zijn eigen land heeft de politieke stro- ming zich tegen hem.gekeerd, maar dat is op zichzelf van ondergeschikt belang. De geschiedenis leert, dat de op democratische wijze gekozen regeringen, die in oorlogen hebben gevochten, nooit lang de vrede over- leven. De regering van Smuts heeft evenals die van Churchill hierop geen uitzondering gemaakt. In ons land zal hij opnieuw door het ere-doctoraat van de Leidse Universiteit geeerd worden van- wege de grote verdiensten, die hij door zijn inzicht op zovele critieke momenten heeft gehad. Het moge voor hem zelf het bewijs zijn. dat het land, waar zijn voorvaderen vandaan kwamen, hem als grote voorvechter van het vrijheids- en vredesbeginsel niet heeft vergeten. W. v. E. X DE STAKINGEN te Clermont Ferrand, de Franse industrie- stad In Midden-Frankrijk, hebben gisteren tot woeste tonelen aan- leiding gegeven. De arbeiders be- zetten de fabrieken en toen de politie met versterking van soldaten hen wilde verwijderen kwam het tot zeer hevige ge vechten. De onlusten, die vol gens Berteau, super-prefect van Lyon, waren voorbereid door rommunisten, met behulp van buitenlandse elemcnten. heeft hon- derden gewonden geeist. In de loop van de dag breidde de sta king zich nog over anderc fabrie ken uit. Groepen mijnwerkers uit Saint Eloy mareheerden gisteren- morgen naar Clermont Ferrand, rode vlaggen meedragend en com- munistische partijleuzen verkondi- gend. Onder de vele gewonden bevinden zich 70 militairen. De stakers na- men bezit van de Michelin- en Ca- troux-bandenfabrieken, nadat zij door de troepen uit de Bergougnan- fabrieken waren verdreven. Al het vervoer binnen de stad werd ge- staakt. Demonstranten g'ooiden ste- nen en zwavelzuur naar de agenten en soldaten. 86 manschappen van de republikeinse veiligheidswacht wa ren aangetast door gassen. In de Franse Nationale Vergadering werd een communistische motie, die de regering voor de staking verant- woordelijk wilde stellen, verworpen. Volgens AFP is een wapenstil- stand gesloten tussen de autoritei- ten en de stakers te Clermont Ferrand. Op een bjjeenkomst van Pierre Bertaux, de regeringsver- tegenwoordiger, en een delegatie van de stakers werd overeengeko- men. dat de politie zou worden te rug getrokken op haar oorsnron- kelijke postties buiten de fabriek en een stakitigsnost geDlaatst zou worden voor elke politieversper- ring, teneinde dennyistranfen, die bii de politie zouden willen komen, tegen te houden. Indien de nacht zonder incident zou verlppen. zouden de onderhan- delingen in de loop van Donderdag voortgezet worden. aldus meldt AFP De directie van de Bergougnan-fa- briek zal ontboden worden om te trachten het loongeschil, dat tot de staking leidde, te regelen. Tot dusverre bedraagt het aantal gewonden te Clermont Ferrand 400. Het hoofd van de militaire politie in het gebied verklaarde. dat de ongeregeldheden lang van te voren waren voorbereid. Meer dan 100 personen waren gearresteerd. Voor het sluiten van de wapenstilstand waen alle treinen in de stad door een sympathiestaking voor spoor- wegarbeiders tot stilstand gebracht. A.F.P. meldt hedenmorgen: Op de wegen naar Clermont zijn vele politie-cordons opgesteld. Tal- ri.ike vrachtwagens met stakers op weg naar Clermont zijn tegengehou- den. De treinen uit Parijs rijden tot Gerzat, op zes kilometer van Cler mont. Twee stakers zijn door de recht- bank veroordeeld. de eerste tot drie maanden gevangenisstraf wegens 't dragen van wapenen. terwijl de 2de, die de feiten niet bekend, aangehou- den blijft. De tapijtensmokkel, die door ambtenaren van de invoerrechten en accijnzen in Chaam, Oosterhout en Dongen is ontdekt, waarvan wij gisteren melding maakten, blijkt meer en meer een uitgebreid karak- ter te hebben. Tot nu toe zijn on geveer 50 personen in verband met deze zaak aan de tand gevoeld. Naar schatting zijn er duizenden tapijten over de grens gebracht en hoofdzakelijk naar het Westen ver- voerd. Het schijnt, dat ook wagen- bewoners waren ingeschakeld om de tapijten langs de deuren te ver- kopen. In totaal zijn thans ongeveer 10 personen gearresteerd. Hoeveel liefhebberij er op het ogenblik wel bestaat voor het smokkelen van tapijten bleek ook uit de aanhouding van een chauf feur uit Zuid-Holland, die bij Rijs- bergen juist een partij tapijten uit een Belgische wagen in zijn auto had geladen. Zowel de Nederlandse als de Belgische chauffeur zijn ge arresteerd, auto's en tapijten zijn ifl beslag genomen. Zaterdagmiddag 19 Juni van 16.20 tot 16'30 uur zullen via Hilversum II (415 m.) spreken mr. Jan Derks en Alb. Welling over: Eenheid voor het Katholieke Amateurtoneel. In deze uitzending zullen zij medede- lingen doen betreffende de tot- standkoming van een Werkverband Katholiek Amateurtoneel (W.K.A.). De bal gehakt wordt in de eethuizen afgeschaft. Het zal er dan toch van komen. Ook de gebakken aardappelen verdwij- nen. Die kunnen we, het zei tot troost gezegd, thuis nog eten. Verder is er nog wel van alles te krijgen, maar ik verwacht een hausse in miniatuurweeg- schalen, aangezien de Overheid en de Restauranthouders over- eengekomen zijn, dat diverse gangen en gerechten precies aan een bepaald gewicht, op een gram na, zijn uitgekiend en ook opgetreden zal worden tegen de verbruiker, die ziph niet aan de voorschriften houdt. Er is ove- rigens nog genoeg te krijgen. Oesters en champagne, en kie- vitseieren en kreejt en asperges e.d. Het vet wordt vooral be- perkt. Uitsmijters zijn er ook nog, maar verder mag er geen vlees geleverd worden, waarin eieren „herkenbaar" worden verwerkt. Ze mogen er dus wel inzitten. als je ze maar niet ziet. Dat wordt een speculatie op de culinaire instincten van de Ne derlandse kok. Ik zie, ik zie. wat jij niet ziet En de C.C.D. krijgt aparte cursussen in het opsnorren van onherkenbare eieren. Wij dachten, dat het ge- makkelijker en vooral eenvoudi- ger zou worden in de distribu te De samenwerkende centrales van overheidspersoneel dienden. naar 't secretariaat ervan ons mededeelt, nadat de beslissing van het College van Rijksbemiddelaars in zake de toekenning van 2 pet. gratificatie voor het particuliere bedrijfsleven was gevallen. reeds op 3 Mei j.l. een voorstel in bij de salariscommissie ad hoc. om. evenals het vorige jaar, ook voor 1948 het overheidsperso neel voor een dergelijke gratificatie in aanmerking te doen komen. Dezer dagen vernamen de centra les. dat voor de derde maal de be- handeling van deze zaak tot een nader bekend te maken datum was uitgesteld. Er is door deze gang van zaken ernstige ontstemming en on- rust onder het overheidspersoneel ontstaan. aldus het secretariaat. De Centrales hebben zich nu tele- grafisch tot de Minister van Bin- nenlandse Zaken gewend. met het verzoek ten spoedigste een bespre- klng over deze aangelegenheid toe te staan. HEILOO. 16 Juni. Aardbeien 2.40—3.60 per slof: doperwten 8238 neulen 2448; tuinbonen 1823: an- dijvie 1725: asperges I 6578: idem II 4055: wortelen 2836: sjalotten 6—11. alles per bos: bloemkool I 2231. idem TI 1217; kropsla 35, alles per stuk. (Van onze parlementaire redjreteur) WANNEER DE REGERING dacht, dat men vlak voor de ver kiezingen, nu de meeste afgevaardigden toch van honk zijn, de Kamer ale volwaardige etem in het kapittel der wetge- vlng niet meer zo volkomen au serieux hoeft te nenem, dan ver- gist zij zich. Zells nu voorzitter van Schaik, die het altijd zo trouw voor zijn „jongens" opneemt, ziek is en de nestor van het college, de heer Smeenk, de vergaderingen leidt, is er nog voldoende temperament in het Huis om eventuele pogingen van ministers om te zien hoe ver het lijden kan, onmlddellijk de kop in te drukken. Dit heeft minister Witteman de vorige week al eens gemerkt toen hij van de Tweede Kamer een Eer ste wilde maken en de afgevaar digden voor het dilemma stelde: aannemen of verwerpen. vanmiddag was het .minister Gielen die de toorn van het parlement opwekte. De minister had n.l. te kennen ge- geven. dat hii Vrijdag verhinderd was om te komen horen naar wat mr. Burger hem te vertellen had over de perszuivering. De interpel- latie-Burger moest dus, zo stelde de heer Smeenk als voorzitter voor, heden maar tussen de debatten over de financiele kwesties als vermo- gensaanwas en waardering van ef- fecten voor de belastingen, tussen- geschoven worden. Wat drommel. denkt de minister nu dat hij de Kamer zomaar een versnipperde behandeling van deze belangrijke financiele aangelegen- heden op ons dak kan schuiven. werd er geprutteld. Zowel de heren Teulings als de Wilde sprongen de katheder op en verdedigden het recht om deze kwesties eens in hun geheel rustig af te werken met zo- veel temperament, dat de voorzitter maar toegaf en besloot min. Gie len wel te zullen laten weten wan neer het de Kamer zou schikken hem te ontvangen. Na deze kleine erruptie van ge- past waardigheidsbesef ging men stemmen over artikel 6 van de wet noodvoorziening aan de gemeenten, alvorens de hele wet in eindstem- ming te brengen. Dit artikel is in zoverre belangrijk. dat erin wordt bepaald. dat de uitkeringen uit het gemeentefonds met 50 pet zullen worden vermindercj. voor die ge meenten, die hun belastingcapaci- teit niet tot het maximum hebben opgevoerd. Er stonden hier twee standpunten tegenover elkaar. De Kamer die het gevaar zag, dat nu de gemeen ten gedwongen zouden worden om belastingen te gaan heffen, ook al zou de gemeentekas daar niet direkt om verlegen zitten. Men zag in zijn verbeelding al burgemeesters zo De Hongaarse nationale verga dering heeft Woensdag het wets- ontwerp tot nationalisatie van de scholen met 230 tegen 63 stem- men aanvaard. Voor het wetsontwerp stemden de afgevaardigden van de regerings- coalitie, de arbeiderspartij, de party van de kleine boeren, de democra tische volkspartij, de concentratie der christelijke vrouwen, de onaf- hankelijke en radicale partijen en een deel van de Hongaarse demo cratische partij van pater Baloch. Margit Schlachta, de leidster van de christelijke vrouwenbond. heeft in het parlement geeist, dat de mi nister van buitenlandse zaken. Erik Molnar, een V.N.-delegatie zal ver- zoeken de situatie in ogenschouw te nemen om vast te stellen of er in Hongarije werkelijk vrijheid van godsdienstige overtulging bestaat zoals in de vredesverdragen wordt gewaarborgd. Zij zeide, dat de leerlingen van de volksuniversiteit, welke door de re gering is opgericht, elkander groet- ten met de woorden: „Er bestaat geen God", waarop het antwoord: „Er is er nooit een geweest". Zij legde het parlement 2.449 pro- testen tegen de wet voor, onderte- kend door katholieke organisaties. Kardinaal Mindszenthy, heeft Woensdag in een brief aan Gyula Ortuta, de min. van onderwijs, meegedeeld, dat Rooms-Katho- lieke Kerk de onderhandelingen met de staat over de, confessionele scholen niet wenste voort te zet- ten. Na de bekendmaking van de ult- slag zongen de kamerleden staande de Nationaly Humne. Alleen zuster Schlachta bleef zitten, haar werden allerlei beledigingen toegevoegd. Er werd een motie aangenomen, krachtens welke zuster Schlachta voor de commissie inzake de parle mentaire onschendbaarheid zal moeten verschijnen. Tijdens een noenmaal in de Bel gische Ambassade, aangeboden door de Ambassadeur, de heer Nemry, en diens echtgenote, heeft de Belgi sche Minister van Buitenlandse Handel, Baron van der Straeten Waillet. het Grootlint van de Kroonorde van Belgie overhandigd aan Minister Mansholt. Bij het noenmaal zaten o.m. aan Minister v. d. Brink, de heer' Jaspar, secreta- ris-generaal van de douane-unie, en de leden van de delegaties, die deelnamen aan de bijeenkomst van de voorzitters der commissies veor de douane-unie. ver gaan dat zij. om toch van die dreigende regeringsmaatregel af te komen, snoepreisjes van B. en W. zouden verzinnen, om de overtol- lige centen maar op te krijgen.... De minister van de andere kant wil voorkomen dat er wat hij noemt „belastingoases" ontstaan: plaatsen als voor de oorlog b.v. Bloemendaal, waar men aanmerkelijk minder be- lasting betaalde dan ,in een grote stad, maar waar ook het onderste uit de fiscale kan er nooit uit kwam. De minister kreeg natuurlijk ge- lijk, al waren er van de 62 kamer leden het grootste aantal is al op het verkiezingspad nog 20 die tegenstemden. Daarna is men dan over gegaan tot de bespreking van de financiele ontwerpen, waarin de sprekers niet gestoord wensen te worden in hun betogen tot de minister van Finan- cien. Het ging allereerst om de waardering van effecten voor de belastingen. Tot stemmen is de Kamer nog niet gekomen, maar er zijn wel controverses ontstaan tus sen de heren Teulings c.s. van rechts, die het opnamen voor wat meer toeschietelijkheid en de heren Hofstra, (die het beleid van de Mi nister nog iets te soepel vond) en Hoogcarspel. die zo ver gingdat hij alles wat naar kapitalisme riekt nu middels dit ontwerp maar het liefst ineens zou willen uitroeien door de belastingschroef voor de effectenbezitters zo hoog op te draaien dat de fiscus nog zou gaan overstromen. Minister Ljeftinck bleef zijn eigen gulden middenweg bevaren en wacht rustig af wat de Kamer zal beslissen. Daarbij is ook een amendement-v. d. Weijden c.s., om de kleine boeren, tuinders en middenstanders nog iets tegemoet te komen, wanneer amendementen en wetsontwerp in stemming ko men. Een uitgebreid onderzoek, dat zich over het gehele land en Bel gie uitstrekte, heeft de Rotter- damse politie in nauwe samenwer- king met de Belgische, een groot aantal personen gearresteerd, be- trokken bij de ongeoorloofde voet- balpool-ondernemingen. In de laatste tijd werden opgerold de Belgische Pari Mutuel-pool, Strangs-pool en Zetters-pool en in Nederland de Hollandia, Union Jack ?n Meteoor. Het bleek, dat slechts 45 pCt. van de inzet ten I goede kwam aan de deelnemers, ter wijl door ontbreken van een be- hoorlijke controle het zelfs niet ze- ker was. of dit percentage werke lijk aan de spelers werd uitgekeerd De rest verdween in de zakken van hoofdagenten, agenten en subagen- ten en werd besteed aan reclame e.d. De Belgische politie heeft reeds 30 verdachte aangehouden. Deze hadden op grote schaal belastingen ontdoken en z.g. ..Barnum-reclame" gemaakt, d.w.z. geadverteerd met prijzen, die aan de winnaars uitge- reikt zouden zijn. doch welke niet geheel overeenkwamen met de werkelijke uitkeringen in Belgie. De Nederlandse verdachten zullen t.z.t. voor het kantongerecht te Rotterdam verschijnen. Het aantal door de Gewestelijke Arbeidsbureaux geregistreerde werkloze mannen liep in Mei van 38.631 terug tot 30.898 of wel met ruim 7700. De daling deed zich in vrijwel alle bedrijfsklassen voor. Zij was 't sterkst in de bouwbedrijven (van 3448 op 2711), de landbouw (van 6951 op 3815) en in de groep losse ongeschoolde arbeiders (van 7614 op 6161). Onder de 30.898 gere gistreerde werklozen bevonden zich 19.705 geheel werklozen, 10.688 bij DUW-objecten te werk gestelden en 505 wachtgelders. Het werkloosheidscijfer per eind Mei 1948 was 4500 lager dan dat per eind Mei 1947. Toen bedroeg het namelijk 35.400. Over de zeer laat ingediende be- groting 1948 van het Ministerie van Algemene Zaken worden in het voorlopig verslag der Tweede Ka mer op verschillende punten inlich- tingen gevraagd, zo meldt ..Trouw". Zo wordt gevraagd of voor het huis Plein 1813 nr. 4 in Den Haag, de ambtswoning van de Minister van Buitenlandse Zaken, een huur van f 5400 per jaar wordt betaald. Het onderdeel ..porti" wordt met f 20.000 verhoogd. Men achtte dit bedrag onbegrijpelijk hoog en verzocht na- dere toelichting. Ook het onderdeel overige dienstreizen wordt aanzien- lijk hoger geraamd dan in 1947: ge vraagd werd wie deze reizen alzo moeten maken. Ook de exploitatie van het jacht- slot Sint Hubertus op ,.De Hoge Ve luwe" gaf aanleiding tot vragen. Wie mogen er logeren? Is het waar, dat ministers en secretarissen-gene- raal steeds over dit Slot en het bij- gelegen perceel de beschikking heb ben. om er te gaan logeren met hun familie? Hoeveel bedragen alsdan de pensionkosten? Gevraagd werd tensiotte voor welke representa- tieve doeleinden het jachtslot b.v. in 1947 heeft gediend en hoeveel gasten er hebben gelogeerd. Elk der volgende bonnen geeft In het tijdvak van 20 Juni t.m. 3 Juli 1948 recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 806 451 melk 6 liter melk 453 melk 7 liter melk 456 vleea 100 gram vlees 457 vlees 300 gram vlees 458, 459 boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 470 algemeen 1600 gram brood (geldig t.m. 26 Juni) 471 algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 472 algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 473 algemeen 50 gram thee 474 algemeen 2 eieren 475 algemeen 125 gram koffie 463 resprve 1200 gram brood (geldig t.m. 26 Juni) 464 reserve 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 466 reserve 400 gram brood (geldig t.m. 26 Juni) BONKAARTEN KD, KE 806 953 melk 12 liter melk 956, 957 vlees 100 gram vlees 958 boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 959 boter 125 gram boter of margarine of 100 gram vet 970 algemeen 400 gram brood (geldig t.m. 26 Juni) 971 algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 972 algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 974 algemeen 2 eieren 963 reserve 400 gram brood (geldig t.m. 26 Juni) BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 807 (b(Jz. arbeid, a.s. moeders en zleken) Geldig zijn de bonnen van strook J. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 18 Juni worden gebruikt. met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 21 Juni a.s. mag worden gekocht. VRIJDAG 18 JUNI HILVERSUM II. 7.45 Een woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Symphonisch ochtendconcert. 9.15 Ochtendbezoek bij jonge zieken. 9.35 Opgewekte melodieen. 11.00 Werken voor strijkorkest; 11.30 Zangrecital; 12.33 Metropole-orkest; 13.15 Mandolinata; 13.45 B.B.C.- Symphonie-orkest; 14.40 Symphonie voor Strijkorkest: 15.00 Ere-promo- tie veldmaarschalk Jan Smuts; 16.25 Trio voor piano en 2 violen; 17.15 Rolanda Sextet; 17.45 Bekende or- kesten, met bekende melodieen: 18.45 Wognum's Zangkoor; 19.15 Regerings-uitzending; 20.15 Viool en piano; 21.05 Omroeporkest; 22.30 Negro Spirituals; 22.45 Avondover- denking; 23.15 ..Serenade". HILVERSUM I: 7.30 Muziek bij het ontbijt; 8.18 Orgelspel; 8.50 Voor de huisvrouw; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Gram.platen; 11.15 Menuet; voordracht; 12.00 Mexico-program- ma; 12.38 Le Piano Romantique; 13.45 Gram.pl.; 14.00 Kookkunst; 15.00 Boekenschouw; 15.20 Luchtige samenzang; 16.30 Tussen 12 en 16; 17.00 Film-muziek; 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 19.15 Accor- deon-orkest: 20.05 Nederlands Ka- merkoor; 21.00 Men vraagt en wij draaien; 21.50 Op vleug'len van mu ziek; 22.15 Swing en Sweet; 23.15 Symphonisch Vrijdagavond-concert. „Van de week heb ik weinig fooi- en gekregen", antwoordde Samuel Hebler, ,.ik geef je alles, wat ik verdien. Marguerite. Ik kan je niet meer geven." „Ja, dat zeg je", antwoordde zijn vrouw, „maar ik denk, dat je meer dan de helft achterhoudt. En dan wil je nog altijd geld voor tabak, of ik te kort kom, of niet." Anne trad de kamer binnen, in de hoop, dat haar komst een einde zou maken aan die telkens terug- kerende ruzie tussen haar stiefmoe- der en haar vader. Juffrouw Hebler keek haar met haar vinnige ogen strak aan. Ze was een grote. hoe- kige vrouw, met een zure uitdruk- king op haar mager gezicht. Anne keek naar haar vader, van wie ze veel hield. Hij glimlachte sloom en keek weer in zijn krant. Anne kan hem zich nog goed voorsteljen, toen hij nog een vrolijke, gezette man was, die geen zorgen kende. Nu scheen hij een onzichtbare last te torsen, die hij niet kon afwerpen. Jij moet zeker eten hebben?" gromde juffrouw Hebler. ,.Ik had het om half acht al klaar. maar jij liet je -niet zien. Neen, jij had na tuurlijk iets beters te doen en vond, dat ik maar op je moest wachten. Ik ben hier net een meid, die jullie allemaal mag bedienen!" Anne, die tijdens haar samenzijn met Arthur volstrekt niet op de tijd gelet had, voelde zich schuldig. Ze had er niet aan gedacht, tegen haar stiefmoeder te zeggen dat ze niet regelrecht uit de winkel kwam. ..Het spijt me", zei ze. „ik had dadelijk naar huis willen komen, maar.nu ja, ik ben opgehouden." ,.Als je getrouwd was, zou je wel anders praten", smaalde haar stief moeder. Anne beet zich op de lippen. Ze wist, dat haar stiefmoeder vond, dat ze al lang verloofd had moeten zijn. Ze zou haar graag gezegd hebben. hoeveel Arthur van haar hield, dat hij zich voor haar desnoods liet ont- erven. Maar ze hield haar geheim voor zich. Ze wilde tegenover haar nog niets uitlaten over Arthur. Als mevrouw Pitere bij haar weigering, om toestemming tot hun huwelijk te verlenen, bleef, wilde ze haar stiefmoeder geen gelegenheid ge ven, over haar verdriet te gnuiven, wat ze ongetwijfeld zou doen, als ze maar kon. De buitendeur sloeg dicht en An ne's gezicht klaarde op. „Daar is Pierre", riep ze uit en keek verlangend naar de deur, waardoor haar broer binnenkwam... Ze zag terstond, dat Pierre over iets uit zijn humeur was. Hij zag bleek en zijn ogen stonden gejaagd. „Daar hebben we er nog een, die graag eten wil, nadat de tafel al een uur opgeruimd is", begon juffrouw Hebler, maar Anne sprong van haar stoel. „Ik zal wel wat halen", zei ze naar Pierre kijkend. „Wat wil je hebben, Pierre?" „Ik heb niks nodig", bromde hij, „ik ga meteen naar bed." Hij sphopte zijn schoenen uit en ging naar de deur. „Wat mankeert dat jonge mens?" vroeg juffrouw Hebler, „dat zal wel niet zuiver zijn, wed ik." „Hoe kunt u zo iets zeggen?" stoof Anne woedend op. „Hij is zo eerlijk als wat!" Ze liep de deur uit en haar broer achterna. Hij was op zijn kamertje. Het was er donker en toen Anne aan de deur stond te luisteren, hoor- de ze een onderdrukte snik. „Pierre, wat is er toch, jongen?" Ze liep vlug naar zijn bed toe en legde haar hand op zijn schouder. Hij keek verschrikt op. „Wat.... wat wil je van me, Anne?" „Je zit in moeilijkheden, Pierre", mompelde ze. Ze ging op de rand van zijn bed zitten en streek zijn krullen van zijn voorhoofd weg. „Niet.... niet waar!" zei hij hoofdschuddend, „hoe kom je daar bij?" Anne hield te veel van hem, om zich te laten misleiden. Ze voelde zich in de laatste tijd wat vreemd tegenover haar vader, maar had zich des te meer aan de jongen gehecht. Ze was blij, als hij blij was en voelde r?ph ongelukkig. als hij verdriet had. „Kom nu, Pierre, er moet iets niet in orde zijn", zei ze zacht. „Het is niets voor jou, zo naar boven te hollen en je te verstop- pen." Pierre vermeed haar blik. In het half donker maakte zijn bleek ge zicht een akelige indruk. „Anne", vroeg hij eindelijk fluis- terend. ..heb jij soms nog wat geld?" „Geld? Waarvoor, jongen?" „Ik heb het nodig. Heel erg ook. Morgenochtend moet ik drie dui- zend francs bij elkaar hebben." „Drie-duizend francs?" hijgde ze verschrikt. „Maar Pierreik be- griip er niets van!" Zijn ogen stonden wild en zijn lippen beefden. „Luister eens, Anne.... ik zit er verschrikkelijk tussen. Je kent die twee mannen toch wel, met wie ik de laatste tijd nog al omging?" Anne knikte van ja en fronste de wenkbrauwen, want ze had die twee mannen nooit goed vertrouwd. „Wel, die hebben me tips gegeven voor de wedrennen en ik heb naar hen geluisterd. Ze hebben me wijs gemaakt, dat ik zeker winnen zou, als ik maar volhield. En ik ben zo stom geweest, dat te geloven. Ik heb vijfhonderd francs daarna duizend verloren. Ik wilde er mee ophouden. maar ze haglden me over om door te gaan. Ikik heb dat gedaan en ten slotte heb ik geld, dat me door mijnheer Presson in bewaring gegeven was, geleend ..Mijnheer Presson?" helhaalde Anne zachtjes en verschrokken, want mijnheer Presson was hoofd van het advocatenkantoor, waar Pierre bediende was. (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3