DUBOIS EN CRITCHLEY ZIJN TELEURGESTELD DEBAT IN DE VEILIGHEIDSRAAD over de staten-vorming in Indonesie Voor Alkmaar en omgeving Kard. Mindszenty wil schorsing der onteigeningswet Stakingen te Clermont-Ferrand duren voort Zware straffen geeist tegen ontvoerders tabakshandelaar Over de v/eigering van Nederland hun compromis-voorstel te bespreken Mevr. Schlachta uit het Parlement gesloten Communisme Het ^England-spiel77 am VLIEGRAMP in Pennsylvania C.G.T. proclameert sympathie-betuiging in geheel Frankrijk Nog een overval in petto Jacob Malik beschuldigt Commissie van Drie van partijdigheid Zondag begint Duitse geldsanering De vuist VRIJDAG 18 JUNI 1948 44e JAARGANG NUMMER 11289 BUREAUX: Veldmaarschalk Smuts die heden het ere-doctoraat van de Leidse Universiteit zal worden aangeboden, arriveerde Donderdag op Schiphol. DE SCHOOLSTRIJD IN HONGARIJE Fie Carelsen uit het ziekenhuis Pari, enquetecommissie stelt onderzoek in In de weg Indaroeng ligt een een Bailybrug, gelegd" door de 3de Genie Veld Cie. tijdens de politionele actie. Thans wordt deze brug vervangen door 'n betonbrug, waarvoor men met het betonstorten bezig is. 41 SLACHTOFFERS K.L.M.-RECORD-VLUCHT SYDNEY-LONDEN Hongaarse kinderen vertrekken morgen UNILEVER gaat inkopen doen voor Tsjecho-Slowakije Tienduizend postduiven verongelukt Alles werd geprobeerd om van de kroosplaag af te komen, echter steeds niet met het beoogde succes. Nu heeft men een „onderwatermaaier" geconstrueerd, die het kroos uit de sloten maait, waardoor het overtollige water weer ongehinderd kan afvloeien. De pijp voorop de maaimachine is het verstelbare maaimes, dat op elke diepte gebruikt kan worden. It Nieuuu HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank1 Noorderbank 1 BAT A VI A, 17 Juni (Aneta) De Australische en Amerikaanse leden der commissie van goede diensten hebben heden hun in- zichten bekend gemaakt t.a.v. hun voorstellen. Een heden door de commissie uitgegeven communi que zegt o.m., dat deze beide leden der commissie verbaasd waren door de prominentie, welke hun voorstellen hebben verkre- gen, welke voorstellen verleden week vertrouwelijk en voorlopig aan dr. van Mook en Moh. Hatta zjjn overhandlgd. ,Toen de ondcr- handellngen bijna tot stilstand gekomen waren, leek het nogal vanzelfsprekend, dat een of meer vertegenwoordigers der commissie voor goede d.ciisten zouden bij- dragen tot oplossing van de moei- lijkheden tussen beide partijen, met geen gedachte aan publlcatie, behalve indien de eindafrekenlng zou moeten worden opgemaakt van wat de commissie had trach- ten te doen". Het communique zegt, dat beide WIJ DIENEN ons in de strijd te- gen het communisme niet te vergissen. Wij hebben steeds meer op te passen, dat wij ons niet ge- dragen als de Farizegn. die huichel- achtig op hun borst klopten. dan- kend dat zij niet waren als de tolle- naar. Juist in de laatste dagen heb ben verschillende sprekers en schrij- vers er op gewezen, dat veel van de verkeerdheden, die wij grif aan het communisme verwijten, ook on- der ons gevonden worden. Dat heb ben wij altijd in het oog te houden, als wij het communisme bestrijden en op de gevaren van dat stelsel wijzen. Deze overweging neemt intussen niet weg, dat er bij tijd en wijle ook tegenover degenen, die weer in een ander uiterste zouden willon vervallen alle aanleiding is, tegen het stelsel en zijn waarlijke p e r f i d i e te blijven waarschuwen, Een kras voorbeeld daarvan is, wat in Griekenland gebeurt met de massa-deportatie van onschuldige kinderen. Dat is waarlijk het com- munistlsche stelsel in zijn duivelse gedaante. Men zond ons dezer dagen de officiele tekst van de brief, waar- in het katholiek Episcopaat van Griekenland in krasse en ontroe- rende bewoordingen protesteerde tegen deze uitwijzing, waardoor ..honderdtallen kinderen van de meest-jeugdige leeftijd worden weg- gerukt uit de schoot van hun fami ne en uit de scholen van hun va- derland, teneinde hen te doen vor- men of liever gezegd te misvormen door buitenlandse (lees communis- tischel meesters. die werken in op- dracht van hefligschennende ro vers". Het veelberoerde en veelbewogen Griekenland gaat ..nog steeds ge- bukt onder de verwoestende aan- vallen van z.g. beschaafde naties, die Griekenland achter het IJzeren Gordijn willen krijgen om het land te onderweroen aan een totalitair en onchristelijk regiem". Het wegvoeren van de kinderen wordt terecht genoemd „een der ergste misdrijven. die men ooit te gen een vrij en beschaafd volk kan begaan". terwiil het doel voorzit, deze kinderen buiten hun land ge- dwongen op te voeden in godloos- heid en klasse-haat! Terecht protesteerden de Bis- schoppen bii de gehele wsreld te gen deze misdaad tegen de mense- lijkheid en zij roepen krachtig op. tot herstel van deze verschrikkeliike wandaden, door het communisme begaan. Deze gebeurtenissen in Grieken land tonen het communisme in zlin ware gedaante. Zij mogen slechts het besef vesrterken, dat geen land, dat het met Christendom en mense- liikheid. met zelfresnect en waar- achtige vrijheid ernstig meent, ooit maar een duimbreed kan toegeven aan de propaganda van dit stelsel, dat wij terecht dienen te haten, hoe- zeer wij ook tot taak houden de aanhangers, de navolgers en de meelopers ervan door gebed en goede werken te b e k e r e n! leden van mening zijn, dat geen procedure-regeling is geschonden. ,De verklaring, welke in het Ne- derlandse' communique wordt toe- geschreven aan het Amerikaanse lid van de commissie, dat de ge- woonte om geen informele sugges- ties te publiceren de enige wijze is, waarop de commissie voor goede diensten haar taak met succes kan vervullen. schijnt ontleend te zijn aan een lid van de Amerikaanse delegatie en geeft als zodanig dus de inzlchten weer van eerstge- ncemde met betrekking tot de ziens- wijze van de laatste. In ieder geval lijkt het, alsof een en ander niet op de huidige kwestie van toepasslng is". Het communique vervolgt: „De Australische en Amerikaanse leden der C.v.G.D. waren vanzelfsprekend teleurgesteld, te vernemen, dat het ..working paper", waarin de betref- fende voorstellen zijn vervat, niet kan worden besproken. Naar hun mening val -het ..working paper" binnen het kader van hetgeen beide betrokken partijen trachten te be- reiken. Deze leden betreuren het diep, indien hun moeite de zaak eerder bemoeilijkt dan bevordert, zoals de Ned. regering heeft ver- kiaard. Verder kunnen zij het er niet mede eens zijn, dat het „wor- king paper" strijdig is met de be- ginselen der overeenkomst van de Renville. ..Integendeel lijkt hun toe, dot dit ..working paper" een op- merkclijke getrouwheid aan deze beginselen toont. Aangezien naar hun mening dit ..working paper" het vertrouwelijke karakter handhaaft, mcnen zij dat het niet passend is. thans uit te weiden over hun me ning ten deze", aldus bcsluit het communique. De actrice Fie Carelsen heeft het ziekenhuis verlaten en zal na een kort verblijf te Wassenaar voor 'n volledig herstel naar Zeeland ver- trekken. Kardinaal Mindszenty, zo wordt nader bericht, weigert niet in te- genstelling met wat eerder werd medegedeeld, met de staat te on- derhandelen maar hij handhaaft zijn voomaamste voorwaarde: de schorsing, daar het ontwerp Woensdag aangenomen werd. van de wet op de nationalisatie der confessionele scholen. De kardinaal herinnert er aan in een brief aan minister Ortutay, dat hij onlangs verschillende voorwaar- den hhd gesteld en voegt hieraan toe dat de regering, verre van deze te aanvaarden, per decreet het on der staatstoezicht brengen der con fessionele scholen en hun bezittin- gen heeft afgekondigd en de kerk voor een voldongen feit heeft ge steld. Wij wettelijke eigenaars, al dus mgr. Mindszenty, worden als dieven behandeld. Het enige mid- del dat thans blijft. vervolgt hij. is dat de partijen zich verbinden om gedurende de toekomstige onder- handelingen met onrust stoken op te houden en dat de regering de toepassing der wet op de nationa lisatie der scholen schorst. Tot be- sluit zegt de kardinaal dat deze voorwa&rde hem een noodzakelijke waarborg toeschijnt en dat zij blijk zou geven van de welwillende hou- ding waarvan de regering doorlo- Naar wij vernemen heeft de par- lementaire enquete-commissie in verband met het ..England-spiel" gehoord de Kolonel van het K.N.I.L., thans gedetacheerd bij de Generale Staf alhier, dr. J. M. Somer, die sinds Maart 1943 hoofd was van het bureau Inlichtingendienst der Ne- derlandse regering te Londen. welke functie hij tot de bevrijding be- kleedde. Kol. Somer vertrekt volgende week naar Indonesie. pend spreekt. msar die zij in de ogen der kerk, nimmer in praktijk heeft gebracht. Mevrouw Schlachta. leidster van de christelijke vrouwenbond in Hongarije, is Donderdag voor een jaar van zitting in het parlement uitgesloten wegens een Woens dag gehouden rede, waarin zij de nationalisatie van confessionele scholen veroordeelde. De voorzitter van de betrokken parlementaire commissie heeft verklaard, dat mevrouw Schlach ta de Hongaarse democratie heeft beledigd door voor te stellen dat een delegatie van de V.N. on- derzoekt of er werkelijk vrijheid van godsdienstige overtuiging in Hongarije bestaat. Een viermotorlge Douglas DC-6, een vliegtulg van de ..United Air Lines" is Donderdag nabij Mount Carmel (een stad in Pennsylva nia) brandend neergestort, waar- bij 41 personen om het leven zijn gekomen. Het neergestorte vliegtuig vloog van San Diego naar New-York, met 37 passagiers en een vier koppen tellende bemanning aan boord. Volgens ooggetuigen is er niets van het toestel overgebleven en zou het tegen een hoogspanningsdraad zijn opgevlogen. Een groot stuk van het omliggende bos ging in vlam- men op. Het toestel is een type, dat pas onlangs, na gedurende meer dan vier maanden niet te hebben gevlogen wegens constructiefouten, weer in de algemene dienst opge- nomen werd. Earl Carroll, een bekend theater- directeur, de voormalige echtgenote van de filmspeler Jack Oakie en de actrice Betty Wallace behoorden tot de slachtoffers. De K.L.M. DC 6-PH-TIP gezag- voerder Ronald F. George welke in charter vloog voor een groep deelnemers aan het te Los Angelos gehouden congres voor morele her- bewapening. die Dondagdagmiddag op Schiphol arriveerde, heeft een zeer snelle vlucht Sydney (Canada) - Londen gemaaakt. De tijd 8 uur en 9 minuten kan, naar de K.L.M. mee- deelt een on-officieel record voor een normaal passagiersvliegtuig worden genoemd. De grondsnelheid van het toestel bedroeg af en toe 510 K.M. en de gemiddelde snel- heid 300 „knots". Zaterdag 19 Juni a.s. zal het eer- ste kindertransport dat op 15 Dec. 1947 in Nederland aankwam, naar Hongarije terugkeren. De kinderen, die o.l.v. het Nederlandse Rode Kruis zullen reizen, zullen Maan- dag in Boedapest aankomen. De Stichting Hulp-Actie voor Hongarije maakt er de pleegouders ernstig op attent, dat geen enkel Hongaars kind van dit transport in Nederland mag achterblijven. In tegenstelling met lopende geruch- ten, deelt zij mede, dat de trein ab- soluut vertrekt, alleen besmettelij- ke zieken is uitstel van vertrek verleend. DE STAKING en de daarmede gepaard gaande onregelmatig- heden te Clermont-Ferrand, waar dertigduizend arbeiders van de rubberfabriek Bergougnan het werk hebben neergelegd en een opstand proclameerden, duren nog steeds voort, hoewel de directie van deze fabrieken besloten heeft een conferentie te beleggen met de verenigingsafgevaardigden. Reeds eerder hadden deze afgevaardigden onderhandeld waarbii zij eisten, dat alle gearresteerden op vriie voeten zouden worden gesteld en dat de politie zich zou terugtrekken, hetgeen tot op heden nog niet geschied is. Wanneer aan deze eisen wordt voldaan, zullen de stakingsleiders de arbeiders aansporen wederom aan het werk te gaan. In de loop der onregelmatigheden werd t telefoonverkeer verbroken, waardoor een eigenaardige situatie ontstond door de vele geruchten die de ronde deden, doch zeker is, dat in de loop van gisteren politie en militairen de toestand volkomen meester werden. Inspecteur-generaal Pierre Ber- thaux van het ministerie van bin- nenlandse zaken deelde mede, dat 17 stakers en 105 politie-agenten werden gewond. Dertig leden van de mobile garde en militairen moes- De zaak van de ontvoering van de 71-jarige tabakshandelaar H. van Beek uit de Mecklenburglaan te Rotterdam, die op vijf Januari j.l geschiedde en waarvan de da- ders in luttele dagen tijds door de Rotterdamse politie werden ge- arresteerd, diende voor de Rotter damse Rechtbank. De Officier van Justitie mr C. W. Baron van De- dem eiste tegen ieder der drie daders, de 33-Jarige classificeerder P van D., de 50-jarige koopman K van de W. en de 27-Jarige ma- troos H. G. B. 7jaar gevange- nisstraf met aftrek. Als enige getuige werd t slacht- offer Van Beek gehoord. Hij ver- klaarde, dat hij op 5 Januari des avonds omstreeks 6 uur bezoek kreeg van twee personen, die zicn aandienden als rechercheurs van de P.R.A. en hem vroegen met hen mee te gaan, daar ze hem voor een con- frontatie nodig beweerden te heb- Het verhoor van de verdachten leverde weinig sensationeels op. Over enige details waren zij het niet eens met de rechtbank. doch DE VEILIGHEIDSRAAD heeft zich gisteren bezig gehouden met de behandeling van de ,rapporten van de Commissie van Goede Diensten, in het bljzonder met het rapport over de confe rentie te Bandoeng. De afgevaardigde van India, dr. Pillai, heeft in een lange rede een aanval gedaan op de Nederlandse poli- tiek. Hij waarschuwde de Raad er voor, dat de toestand in Indo nesie ernstig is en dat indien zekere ontwikkeling zou voortgaan, de mogelijkheid bestaat dat de Republiek opgerold wordt. Dr. Pillai wees er op, dat de actie tot het organiseren van afscheidings- bewegingen in Indonesie en tot het oprollen der Republiek zo vlug ging. Alles wijst er op, dat dit een onderdeel is van een weloverwogen en zorgvuldig uitgewerkt plan. .Dr. Pillai zeide, dat zich te onthouden van het onderdrukken van volks- bewegingen heel iets anders is, dan het aanwakkeren van bewegingen tot afscheiding. Hij critiseerde de volksstemming op Madoera, die werd gehouden ofschoon het voor de betrokken bevolking onmogelijk was binnen de vastgestelde periode tan een week bijeen te komen en de aangelegenheid zorgvuldig te be spreken of zelfs voordat zij wist, dat ten vclksstemimng zou worden gehouden. Dr. Pillai noemde als voornaamste doel van de federale conferentie te Bandoeng, waarop de ..marionettenstaten wel en de Re publiek niet werden uitgenodigd", de Veiligheidsraad en de Republiek voor een voldongen feit te stellen. Dr. Pillai gaf de Raad in overwe ging de Nederlandse regering te verzoeken verdere actie, zelfs van de „voorlopige" vorming van nieu- we staten, te staken. L>e kwestie is nog verwarder geworden door de vorming van een interim-regering, waarvan dr. Pillai als enig ware doel zag de bevordering van het program van verdelen en heersen in Indonesie. De afgevaardigde van China, dr. Tsiang, was van mening, dat het rapport over Madoera werkelijk grond geeft aan de republikeinse klacht, dat separistische bewegingen door de Nederlanders worden ge- voed. Dr. Tsiang vroeg aan mr. van Kleffens om de verzekering, cat na de overeenkomst van de Renville geen politionele actie gehouden zou worden, zoals na de overeenkomst van Linggadjati geschied is. Jacob Malik, de nieuwe Russische afgevaardigde, hield een lange rede vol met afkeuringen over de Ne derlandse koloniale overheersing. Hij beschuldigde de commissie voor goede diensten van partijdigheid ten gunste van de Nederlanders. Mr. van Kleffens verzekerde, dat de onderhandelingen niet wa ren afgebroken, doch dat de onder handelingen voor een politieke overeenkomst voor enige tijd wa ren opgeschort, terw\jl de besprc- kingen over de uitvoerlng van het bestand doorgang vonden. Boven- dien hebben dr. van Mook en drs. Hatta een lange en nuttige be- spreking gehouden, in zeer vriend- schappelijke sfeer. Het opschorten der besprekingen geschiedde slechts, omdat de publlcatie van genoemd document opschudding en spanning verwekte, welke niet bevorderlijk zijn voor onderhan delingen omtrent de betreffende delicate aangelegenheden. Hij zei: Hoe minder over de kwestie ge- sproken wordt, hoe eerder deze is opgelost. De republikeinse afgevaardigde, Palar. vroeg hoe lang „voorlopig" zal zijn. Hij stelde voor, de C.v.G.D. te verzoeken zo spoedig mogelijk documenten over deze aangelegen heid in te dienen. Na enig debat, waarin v. Langen- hove de C.v.G.D. had verdedigd en Gromyko verklaard had, niet te wensen, dat de besprekingen over de Indonesische kwestie in de Vei ligheidsraad zullen worden afge broken aangezien de federale con ferentie te Bandoeng, waaromtrent nog op verschillende punten ophel- dering dient te worden verkregen, nog aan een bespreking dient te werden onderworpen, werd de vol gende vergadering over de Indone sische kwestie vastgesteld op Woens dag 23 Juni. zij gaven in de hoofdlijnen het hun ten laste gelegde toe. De officier onthulde, dat alle drie een bijzonder zwaar strafregister hadden. B. had reeds negen, Van D. 17 veroordelingen achter de rug, terwijl ook van de W. een allesbe- halve blank strafregister had. Bij het onderzoek in de zaak der ontvoering van de tabakshandelaar kwam aan het licht, dat de 33-jar. classificeerder P. van D. en de 50- jarige K. van de W. eveneens be trokken waren bij de poging tot beroving van notaris Dokter te Rumpt bij Geldermalsen op 25 Nov. van het vorig jaar. Tevens hadden ook de 37-jarige autohandelaar W. W. en de 38-jarige los arbeider A. van L. er aan deelgenomen. Gevie- ren hadden zij op een tip van de 41-jarige timmerman H. F. K. en onder leiding van de W. het plan tot het lichter maken van notaris' brandkast beraamd. Per auto togen de heren naar Rumpt. De notaris en zijn vrouw waren toevallig niet thuis en zij verdwenen onverrich- terzake naar Rotterdam. De officier eiste tegen de verd. K. van de W. en P. van D. 2'/i jaar met aftrek en tegen A. van L. twee jaar, eveneens met aftrek. Tegen de 41-jarige timmerman K., die hierna voorkwam hij zou voor zijn tip 10 pet. van de eventuele buit ontvangen eiste de officier l'/« jaar gevangenisstraf met aftrek. Besprekingen tussen Unilever en de Tsjecho-Slowaakse regering hebben geleid tot een arrangement op commercieel en technisch ge- bied, waar Unilever bij de aan- koop van olien en vetten bemidde- ling zal verlenen aan de Tsjecho- Slowaakse regering en haar zal adviseren omtrent prijzen en le- veringsmogeiykheden. Unilever zal over de door haar tussenkomst gedane aankopen een provisie ontvangen in de valuta, waarin de aankoop heeft plaats ge vonden en bovendien zekere over- eengekomen bedragen in Tsjecho- Slowaakse kronen. Deze bedragen in Tsjecho-Slowaakse kronen kunnen worden gebruikt voor de betaling van in Tsjecho-Slowakije te kopen artikelen. Zij zullen in aanmerking worden genomen bij een eventuele overeenkomst met betrekking tot Unilever's vorderingen in Tsjecho- Slowakije. Vorige maand werd van Quievrain uit Belgie een wedvlucht met post duiven gehouden, waarbij vele dui- ven, door slechte weersomstandig- heden, verloren gingen. Naar wij thans vernemen wordt het bij deze tocht verloren gegane duiven op ongeveer 10.000 stuks ge- schat. Dit ongeluk trof de z.g. Za- terdagsvliegers (houders van dui ven, die des Zaterdags hun dieren aan vluchten laten deelnemen). Toen de vogels gelost werden was het weer al ongunstig. Boven de Vlaaamse kust en het eiland Wal- cheren schijnen zij in een hevig on- weder te zijn geraakt, waardoor 60 70 pCt. der duiven waarschijnlijk in de Noordzee omkwam. ten in het ziekenhuis worden op- genomen, terwijl men ernstig vreest, dat verschillenden van deze gewon- den blind zullen worden, doordat zij bijtende zuren, waarmee de sta kers de politie en militairen te lijf gingen, in hun ogen hebben ge- kregen. Intussen werd nog medegedeeld, dat het in de loop van gisteravond in de stad zelf rustig was gewor den. Van de 65 stakers, die zich in arrest bevonden, zijn de vrouwelijke personen vrijgelaten, maar 1500 po- litiemannen blijven voortdurend patrouilleren, om op alles voorbe- reid te zijn. In het Noord-Franse kolendistrict legden 270 mijnwerkers uit solida- i iteit met de rubberstakers het werk neer, evenals de havenarbeiders. metaalbewerkers en spoorweglieden te Marseille, die een sympathiesta- king van een half uur hielden. Het door de communisten be- heerste vakverbond heeft nu voor Zaterdag (morgen) over geheel Frankrijk een algemene staking van een uur gelast en wel van 11 tot 12 uur 's morgens. om sympathie te betuigen met de oproerlingen te Clermont-Ferrand. In een commu nique eist de C.G.T. onmiddellijk ontslag van de minister van bin- nenlandse zaken Jules. Aangezien een onaangediende delegatie op het ministerie verwacht wordt, hebben zich duizend politiemannen rond het gebouw geposteerd, om dit te voor- komen. HANNOVER, 17 Juni (Reuter). Een betrouwbare autoriteit deel de hedenochtend mede, dat a.s. Zondag de valuta-hervorming in de drie Westelijke zones van Duitsland, met uitzondering van Beriyn zal worden ingevoerd. Het vastgestelde bedrag van 40 Mark zal aan de plaatselijke distributie- kantoren op Zondag worden uit- betaald, terwijl een week later 20 Mark zal worden betaald. De omwisseling van nieuw geld voor oud zal bij die gelegenheid geschieden in de verhouding van 1 tegen 1, doch de vastgestelde quota zullen worden gerekend deel uit te maken van het totale bedrag in contanten, dat wordt aangegeven en dat zal worden omgewisseld in de verhouding van een nieuwe mark voor 10 oude. Deze laatste verhou ding zal niet alleen gelden voor kasgeld, doch ook voor saldi bij spaarbanken en andere banken. 5 pCt. zal na 10 tot 14 dagen wor den omgewisseld, binnen 4 weken opnieuw 2 pCt. en enkele weken la ter de overige 3 pCt. DNZE CORRESPONDENT in Ba- tavia, die in verband met de - thans afgebroken onderhande lingen in Kalioerang vertoeft, heeft, toen hij schreef over de „figuurlijke vuist", met welke Jhr. v. Vreden- burch figuurlijk op de tafel zou hebben gestagen in verband met de nieuwe ontwikkeling in de verhou- dingen tussen de Republiek en de Sovjet-Unie, niet kunnen vermoe- den, dat de later bekend geworden miserabele feiten aan Nederland aanleiding zouden geven, een wer- kelijke vuist te zetten en daarmee krachtig op tafel te slaan. Reeds eerder had Minister dr. Beel in een officiele verklaring te kennen gegeven, dat Nederland niet afwijkt van de beginselen van de ,.Renville"-overeenkomst. Men weet, dat dit een overeenkomst is, in Januari van dit jaar gesloten aan boord van het Amerikaanse schip ..Renville", een accoord, dat door Nederland en door de Republiek is aanvaard. Men weet misschien ook nog, dat er kort nadien besprekin gen zijn gevoerd te Kalioerang, met leden van de Commissie van Goede Diensten, welke besprekingen op nieuw de door de aanvaarding van de „Renville"-overeenkomst gescha- pen good-will" doorkruisten. Later is dat vrijwel weer zo een beetje in orde gekomen. Nu is er opnieuw een kink in de kabel gekomen door een soort com promis-voorstel, dat twee leden van de Commissie voor Goede Diensten aan beide partijen ongevraagd heb ben gedaan. En opnieuw ligt de zaak met de republiek let wel, niet met Indonesie om het maar eenvoudig te zeggen, in het honderd. Dank zij de Commissie van Goede Diensten, die meer en meer in een Commissie voor slechte diensten ontaardt! En wij lezen nu voortdurend, dat de zaak vooral bedorven is, door de onbescheiden publicatie van dit document. Veel erger echter schijnt ons het feit, dat een dergp- lijk document, met dergelijke voor stellen kan ontstaan, dat de moge lijkheid aanwezig is, dat achter de schermen dergelijke pogingen. om Nederland van een goede weg af te dringen, kunnen worden onderno- men. Dat lijkt ons allerminst de taak van de Commissie van Goede Diensten. Het heeft weinig zin, na en naast de verschillende publicaties van de laatste twee dagen, stuk voor stuk na te gaan, op welke punten het z.g. compromis-voorstel van de eens aangegane overeenkomst afwijkt. De zaak is voor gewone mensen al ingewikkeld genoeg en er kan o.i. gevoegelijk mee worden volstaan te herhalen, dat de Nederlandse rege ring dit document onaannemelijk vindt en niet wenst te aanvaarden als basis voor besprekingen, die dan Op menig punt is dit z.g. compro- ook tot nader order afgebroken zijn. mis, zo zeide de regering in haar officiele verklaring van Woensdag- middag, in strijd met de overeen komst van de ..Renville", welke als basis voor het politiek accoord door beide partijen is aanvaard. Daar dient het bij te blijven. Het Linggadjati-program en de „Ren- ville"-overeenkomst blijven het hou- vast voor de Nederlandse politiek en daarvan wordt niet afgeweken. Indien de oppositie dan ook ge- lijk het blad „Trouw" in het num- mer van gisteren beweert, dat opnieuw gebleken is, dat Nederland niet weet wat het wil, dan is d a t in elk geval onjuist. Men kan het met dat standpunt niet eens zijn, het is in elk geval een standpunt en men houdt in Den Haag conse- quertt er aan vast. En dit betekent ook. dat Neder land met de voorbereiding van de nieuwe rechtsorde in Indie voort- gaat de conferentie te Bandoeng bewijst het als het niet anders kan zonder de republiek. Ondanks alle moeilijkheden wordt er voort- gewerkt aan het leggen van de ver dere grondslag voor een duurzame band tussen Nederland en een vrij Indonesie en de krachtige voortzet- ting van die eerlijke politiek moat het op de duur aan de gehele we- reld duidelijk maken, dat wij ons daarin niet laten verhinderen door zichzelf steeds meer uitschakelende, onbetrouwbare elementen in de re publiek. noch door buitenlandse bemiddelaars, die zulk een vreemde opvatting hebben van het begrip goede diensten! e -- jd .8. al e- ig el 5e e- s- fce i- il, la in le in •g n n n e. n n n e it t. r »t e n n n g e t r c

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1