De Berger tunnel is ook een streekbelang r Indonesische kwestie is alleen op te lossen door recht te doen aan een ieder |dorresteyn| DASSEN-BAR Gerard Worm Burgemeester Wytema r Geen andere koers mogelijk dan de tot nu toe gevolgde prima coupeuse De Kampioen heeft't Gemeenteraad van Alkmaar J Sybesma over de Indische politiek Marktberichten AAKT G'J MEUBLLEN PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 18 Juni 1948 Wethouder van Slingerland Wedstrijd kegelopzetters van Aikmaar en Haarlem Beilen CHARLOTTE KOHLER met Waan en Werkelijkheid Onze Agenda "N Drankbestrijding „Het Electra Huis" radio- en electro- technisch gebied VJ LIFTER UITST. PANCRAS GEARRESTEERD VADERDAG WEERSVERWACHTING MIEP LAGHT: (en is zeer tevree) NIEUWE GR0ENTEWEEK N.V. Alkmaarse Overdekte BADJONGEN en BADMEISjE Enorme sortering in RIJWIELEN EN ONDERDELEN Ziet onze nieuwe etalages Zilverstr. 6-8 - Alkmaar Zaterdag-aanbieding TENNISSCHOENEN Fa. J. CHATILLON - ALKMAAR PRACHTIGE WOL f Jubileum hoofddoeken TROPISCHE VIS Wiegman, Mient 27, Alkmaar SPECIAAL AANBEVOLEN „Coupe Victory'' 60 KOOPJE VAN DE WEEK ZOMERPAKKET bestaande uit: VROOM DREESM ANN De gemeenteraad vergaderde gisteravond voor het eerst onder voorzittersehap van burgemeester mr dr H. J. Wijtema. Alvorens met de afwerking van de agenda te beginnen, wilde de voorzitter zich kwijten van zijn plicht, om nog enige woorden te richten tot de heer Van Slinger land, die zovele malen op sprekers plaats als voorzitter van de raad gefungeerd heeft; spr. acht het zich 'n plicht zich aan te sluiten bij de woorden van zovele anderen, bij het geschrevene door de pers, en bij wat leeft in de harten van zovelen; de wijze waarop de heer Van Slinger land zyn functie als wnd. burge meester en voorzitter van de raad waarnam, heeft ieders waardering en achting verworven. Op betere wijze dan spr. met woorden kan doen, zijn de verdiensten van de heer Van Slingerland gehuldigd door de Koninklijke onderscheiding welk heugljjk feit spr, gaarne wil memoreren en die n juiste waar dering waren voor de wijze, waar op de heer Van Slingerland zich van zijn taak gekweten heeft. In memoriam Nadat de voorzitter de raadsleden verzocht had zich van hun zetels te verheffen, herdacht hij de onlangs overleden oud-directeur van de gas- fabriek, de heer Van Deventer. die 'n groot aandeel had in de totstand- koming van de gasfabriek en 15 jaar zijn beste krachten gaf aan de ex- ploitatie ervan. Spreker deelde mede, dat aan me- vrouw v. Deventer en familie na- mens B. en W. 'n schrijven van rouwbeklag was gezonden, waarin de verdiensten van de overledene voor stad en gasfabriek werden ge- memoreerd. Benoemingen Benoemd werden: tot leraar aan het Murmellius-gymnasium in na- tuur- en scheikunde (vac. ir D. A. Wittop Koning), dr Van Kleef, le raar aan het gymnasium te Win- schoten tot leraar natuurweten- schappen dr M. J. Adriani, leraar aan de HBS alhier; tot tijdelijk leraar Engels aan hetzelfde gymna sium (vac. mevr. A. Slagman), de heer A. Bachrach, Bloemendaal; tot onderwijzeres aan de BLO-school (vac. P. Folkers), mevr. de wed. A. H. de Ruyter-v. d. Veen te Gorin- chem; tot onderwijzer aan de U.L.- school (vac. J. Muller), de heer J. Akjterman, gewezen hoofd der op- leiaingsschool; tot onderwijzeres aan de Lindenschool (vac. mej. J. van Raalte en mej. A. Kooij), mej. G. Oosterlee te St. Maarten en mej. A. Singer te Venhuizen. Hamerstukkcn Basloten werd medewerking te verlenen aan het bestuur van de schoolver. ..St. Joseph" en gelden te verstrekken voor herstelschade aan diverse schoolgebouwen; idem aan het bestuur van de R.K. Meis- jesscholen voor de aanschaffing van schoolmeubelen qn schoolboeken; idem aan hetzelfde bestuur voor hetzelfde doel wegens uitbreiding van het aantal leerlingen der St Agnesschool; tot aanvaarding van 'n legaat van mevr. M. Stikkel van Dam voor het gemeentemuseum: tot aankoop van grond voor de verbre- ding van het Kwakelpad voor f 1.— per M2.; tot aankoop van grond in de Huiswaarderpolder van J. Eecen te Oudkarspel voor f 0.75 per M2., in totaal voor 4.125; tot verkoop van bouwterrein aan de Ruysdael- kade aan S. Vlaming te 's Graven- hage voor f 13.75 per M2., in totaal voor f 17.778.75; tot verlenging van de bebouwingstermijn van enkele percelen aan de Frieseweg. resp. van N. Schellings en G. A. Conijn, alhier. Voorts werd besloten tot het in- stellen van een rechtsvordering tot ontbinding van de met H Rotteveel voor de hoeve ..Oostwijk" gesloten pachtovereenkomst. Teneinde mogelijk te maken, dat een beslissing over een verzoek om een bouwvergucning kan worden aangehouden, stelden B. en W. voor te bepalen, dat een uitbreidings- plan-in-hoofdzaak voor deze ge- meente. speciaal voor ..Overdie en Achtermeer" in bewerking is. Conform besloten. Woningsplitsing Conform voorstel van B. en W. werd besloten om ingevolge nieu- we bepalingen inzake toekenning van premie voor woningverbete- ring en woningsplitsing op de be- groting '48 een bedrag van flO.OOO te ramen. Tunnel Bergerweg B. en W. stellen de Raad voor hun college te machtigen aan de Ned. Spoorwegen te verzoeken een schetsontwerp voor een tunnel in de Bergerweg met kostenbegroting te doen opmaken en het college daarvoor een crediet van f3000 te De jaarlijkse ontmoeting tussen de kegeljongens vanAlkmaar en Haarlem, resp. O.Z.E.K.D.O.K, had een spannend verloop. In deze wedstrijd werd de wisselprijs ver- kegeld, geschonken door de H.K.B. Na opening door de voorzitter van O.Z.E.K., sprak de heer Diepen voorzitter van de A.K.B. een paar bemoedigende woorden tot beide partijen en overhandigde daarbij twee schitterende medailles voor de hoogste gooiers van Alkmaar en Haarlem, welke werden gewonnen door de heren: G. v. d. Spek uit Haarlem met 197 hout en C. Stuijf- bergen met 1,34 hout. De wedstrijd zelf had een aange- naam en vlot verloop. Er werd weliswaar niet bijzonder hoog hout gegooid, toch mocht het de Alk- maarse jongens gelukken de eerste ronde op de Haarlemmers te win- nqn met 24 hout. Alkmaar maakte in totaal 1681 hout. Haarlem 1657 hout. De persoonlijke prestaties waren als volgt: C. Stuijfbergen 184 hout. D. Groot 176. C. Zwart 160, J. Mantel 152, D. Mudder 149, J. Jonkers 149. A. Goudsblom 145, N. Doorgeest 145. G. Horio 144, W. Snijders 142, J. Revers 135. De Alkmaarse jongens gaan 25 Juli naar Haarlem en hopen een zelfde resultaat te bereiken en al- dus in het bezit te komen van de zo begeerde wisselprijs. Door de Alk maarse Kegelaars waren verschil- lende aardige prijzen beschikbaar gesteld, zodat geen enkele speler zonder prijs naar huis ging. verlenen. Daar het tunnelplan van '31 inmiddels verouderd is, is de directie van de N.S., die t.z.t. het werk zelf zal doen uitvoeren, be- reid opnieuw een schetsontwerp met globale begroting te maken. De heer Venneker herinnert er aan. dat de gemeente sinds '21 al bezig is verbetering in deze on- houdbare toestand te brengen; van de medewerking der Spoorwegen hangt alles af. Het gaat hier niet alleen om een Alkmaars belang, het is ook 'n belang voor de Ned. Spoorwegen. die hier de reele ver- plichting hebben, in deze noodtoe- stand te voorzien. Spr. vraagt dan of 'n plan van Gemeentewerken niet de voorkeur verdient en wijst er voorts op, dat de tunnel ook 'n streekbelang is; daar er buitenge- meenten zijn, die djt nog niet kun- nen of willen inzien, hqppt spr. dat B. en W. hier aandacht aan zullen besteden. Op de eerste plaats moet ervoor gezorgd worden, dat het niet weer 'n kwarteeuw duurt, voor er iets gebeurt, want de toestand is onhoudba^r; voorts moeten de bui- tengemeenten overtuigd worden, dat zij er ook belang bij hebben. Weth. Coerts vindt het logisch dat de Spoorwegen Ijier zelf het plan ontwerpen. B. en W. zien zeker de urgentie van het plan in en bij de buitengemeenten bestaat er ook belangstelling voor, spr. wijst op de door Bergen gehouden verkeerstel- ling. Het voorstel wordt hierna aange- nomen. Opschorting aflossing wo. ningwetvoorschotten Blijkens ministeriele circulaires is het Rijk bereid de aflossing op de schuldrestanten van aan de ge meente verleende bouwvoorschot- ten, voor twee jaar op te schorten, hetgeen tot gevoig heeft, dat de woningbouwverenigingen haar af lossing op de woningbouwvoor- schotten aan de gemeente eveneens twqg jaar kunnen opschorten; de bedoeling is, dat zij de hierdoor vrijkomende bedragen In een door de gemeente.te beheren fondg stor- ten, waaruit in overleg naar be- hoefte gelden beschikbaar gesteld zullen worden voor dekking van Hoewel de raadsagenda in hoofdzaak hamerstukken be- vatte, werden de bijna 30 punten door de nieuwe raadsvoorzitter, burgemeester Wijtema er toch binnen een uur doorgehamerd; niettemin had de Raad volop gelegen- heid gekregen zijn mening naar voren te brengen. In 't vuur van zijn voortvarend- heid vergat Burgemeester Wijtema echter even, dat hij in Alkmaar de raadsvergade- ring presideerde; het ging over grondverkoop in de ge meente Bergen, maar de bur gemeester leefde bepaald nog in de sfeer van zijn vorige standplaats, want hij had het over grondverkoop in de ge meente BEILEN. Hij is Beilen dus nog niet vergeten. kosten van achterstallig onderhoud der betrokken woningen. Alle wo ningbouwverenigingen wensen van deze regeling gebruik te maken; op deze wijze zou gedurende twee jaar voor achterstallig onderhoud beschikbaar komen: voor de ver. v. Volkshuisvesting f57.048.voor „Goed Wonen" f44.736.— en voor ..Rochdale" f39.866.—B. en W. stel len de Raad voor hiervoor mede werking te verlenen, waartoe z. h. st. werd besloten. Besloten werd het tarief voor de heffing van bruggelden met 50% te verhogen, hetgeen een verhoogde opbrengst dezer belasting betekent van f400.'s jaars. De twee aanwe- zige communisten waren er tegen. Besloten werd voorts tot aanpas- sing van de kindertoeslagverorde- ning voor het gemeentepersoneel aan die voor het personeel in 's Rijks dienst en tot uitkering aan het gemeentepersoneel van de door de gemeente over 1947 ingehouden pensioenbijdragen. Ten slotte wer den B. en W. gemachtigd tot het in dienst nemen van 'n sociale gezins- verzorgster bij Sociale Zaken. De geloofsbrieven van het in de vacature Mulder benoemd ver- klaarde raadslid C. Torenvlied wer den in orde bevonden, waarna tot diens toelating werd besloten. Hierna sluiting. Reeds vele malen is in deze ko- lommen geschreven over Charlotte Kohler, een van onze meest be- gaafde voordrachtkunstenaressen. En geen wonder, zij heeft een on- miskenbaar talent. Heel alleen en simpel op een groot leeg toneel, speelt zij het klaar, haar toehoor- ders een zo boeiend toneelstuk voor te zetten. dat deze spoedig vergeten ep een leeg toneel te staren. Wij denken hier aan haar stukken Fras- quita. Het Hooglied. Oompjes Droom e.a., die groot succes oogstten. Dubbel jammer is het. dat 't stuk ..Waan en Werkelijkheid" niet bracht hetgeen wij ervan verwachtten. Een zeer slechte keuze van deze kunste- nares, die haar talenten toch veel beter kon gebruiken, om gezondere ideeen naar voren te brengen. Wat zij nu op het toneel zette. was een zwaar-psychologische verhandeling en zwoel van erotiek. Op de inhoud willen wij hier niet ingaan, doch wij beklemtonen nog- maals, dat een dergelijk stuk onze smaak niet is. Aan de stemming in de zaal was dit trouwens ook merk- baar, hetgeen pleit voor de bezoe- kers. C. v. L. EINDEXAMEN MIDDELBARE HANDELSSCHOOL ALKMAAR. Geslaagd: J. M. Baayens, Schagerbrug; J. W. Blom, Heiloo; G. van Gulik, Oudkarspel; M. J. F. Hovis, Alkmaar; J. Keyzer, Bergen; M. Kool, Wijdenes; B. J. Leering. Bergen; F. J. Leysen, Schoorl; C. Oly, Heiloo; C. Stenne- berg. Oudorp; J. N. Swier. Alkmaar H. Tijdeman, Alkmaar; H. P. Voo- ren. Limmen; P. Wardenaar, Scha- gen. Afgewezen 6 candidaten. VICTORIA: ..Boomerang", 18 jaar. HARMONIE: ..Blanche Fury" onbekend. CINEMA: ,.Matto regeert", 18 jaar. A.B.T.: ..Gevaarlijke vrien- den", 14 jaar. APOTHEKEN: B. H. Schou- ten, Emmastraat 64. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindelaan 100, Tel. 3628. HET STEMGERECHTIGDE DEEL van het Nederlcmdse Volk zal over enkele weken zijn oordeel moeten uitspreken over de aanhanglge Grondwetsherziening. Onlangs hebben de thans nog zittende leden van de beide Kamers der Staten-Generaal zich met meercierheid van stemmen verklaard voor deze Grondwets- wijziging, die nodig is enerzijds om een eind te maken aan de koloniale verhouding door schrapping van de z.g. koloniale arti- kelen en anderzijds de tqekomstige wetgever de vrije hand te laten, behoudens enkele punten in de regeling van de verhou ding met de Ver. Staten van Indonesie, Suriname en de Antillen. De Grondwet bevat de grondslagen van het staatsbestuur. Onze hoogste staatswet mag daarom ook niet lichtvaardig en te ge- makkelijk worden gewijzigd. Om aan deze laatste eis te voldoen bevat de Grondwet voor haar wiiziging een bijzondere procedure. Krachtens deze procedure zullen, nu de voorstellen tot wijziging in eerste instantie zijn aanvaard, de beide Kamers worden ont- bonden. De kiezers kunnen door middel van de stembus een uitspraak doen over hun opvatting over de voorgestelde wijzi ging en de nieuw optredende Kamers kunnen de wijzigingen, zoals zij zijn voorgesteld. al of niet aanvaarden met dien ver- stande, dat voor aanneming een meerderheid nodig is van twee- derden. In verband hiermede sprak gis- tqrenavond in de grote zaal van het Victory-hotel de heer Sybesma over de verhouding tussen Nederland en Indonesie voor de afdeiing Alkmaar van de KVP. Daar de voorzitter verninderd was, werd de vergade- ring geopend door de vice-voorzit- ter, dr Jungerhans, die een kort in- leeidepd woord sprak, waarna de spreker van de avond met zijn on- derwerp begon. Spreker wees er op, dat de kolo niale verhouding tussen Nederland en Indie wijziging behoeft en daar om is het ook nodig, dat er een Grondwetsherziening komt. Deze herziening zal echter alleen betrek- king hebben op de koloniale artike- len, welke hij deze herziening zullen verdwijnen. Dat wil onder geen en kele voorwaarden zeggen, dat de re- gering niet meer gebonden zal zijn in haar Indie-politiek, want juist het tegendeel is waar. De nieuwe regering zal nu gebonden worden door andere artikelen, die ook een zekere begrenzing opleggen. Door deze begrenzing wordt het onmoge- lijk hervormingen op enig gebied aan te brengen zonder overleg te plegen met vertegenwoordigers van het betreffende overzeese gebieds- deel. Bij de nieuwe artikelen ont- staan twee aparte organen, die een unje vormen, waarbij gemeen- schappelijke belangen ook gemeen- sehappelijk behandeld moeten wor den. Opposittc van links en rechts Oppositie blijft natuurlijk niet uit en zowel van links (CPN) als van rechts (Welter) gaan stemmen op, die het m^ de een of andere maatregel niet eens zijn. Vanaf Augustus '45, aldus spr., heeft de regering Schermerhorn, naderhand vervangen door de re gering Beel, getracht en dit is ook gelukt in Indie een machts- apparaat tot stand te brengen. Door de onderhandelingen is ech ter duidelijk gebleken. dat men niet door geweld en macht de oude toestand wil herstellen. De rechtse oppositie heeft het volgende: Schermerhorn en Beel hebben zich niet aan de Grondwet en de daarop berustende wetten ge houden. Zij zouden dan strafbaar zijn en voor de rechter moeten ko men Hier komt bij de rechtse op positie weer een andere gedach- tengang naar voren: eerst de wet handhaven en dan later kan er wel eens gesproken worden over de een of andere wijziging in de bestaande toestand. Het zou dan zo worden, dat de Indonesier zou mo- gen meepraten, maar het kwam hierop neer, dat de koloniale ver houding gehandhaafd zou blijven. De hoop, dat Indonesie bij de di verse onderhandelingen haar ex- treem standpunt zou laten varen, is ijdel gebleken, Het accoord van Linggadjati is formeel aangenomen, maar uitgevoerd is het niet. Toen de Nederlandse regering overging tot de politionele actie, begon de Veiligheidsraad zich er mee te be- moeien, hoewel het een interne aangelegenheid van Nederland be- trof. Spr. gaf vervolgens een beeld van de sociale positie der Indonesische volkeren. Vooral gedurende de laatste drie- kwart eeuw is door de Nederlan- ders van Indie een land gemaakt van grote economische rijkdom. Desondanks leeft het grootste deel van de bevolking op zeer beschei- den wijze. Van de 70 millioen in- woners betaalden (althans voor de oorlog) slechts 31.000 inkomstenbe- lasting. hetgeen wil zeggen, dat al leen zij meer dan f 900.- per jaar verdienden. Thans wensen de Indo- nesiers een aandeel. niet alleen op economisch, maar ook op cultureel, sociaal en psychologisch gebied. Zij wensen nu niet meer de twee- de plaats in te nemen. maar vol- waardig te zijn naast alle anderen. Reeds voor de oorlog was de re gering van plan hervormingen aan te brengen, maar toen werd de toe stand niet rijp geacht. Eerst in '42 gebeurde, wat vo6r de oorlog had moeten gebeuren. De toenafgelegde verklaringen werden door de Ame- rikanen goed ontvangen. Later be- merkten zij evenwel, dat er iets niet klopte, zodat zij zich onder geen enkele voorwaarde met het na de oorlog ontstane conflict wilden bemoeien, want zij wilden in het geheel de schijn niet wekken, dat zij medegewerkt hadden aan het herstel van de koloniale toestand. Op het ogenblik is het echter zo. dat tegenover de Republiek niet alleen meer Nederland staat. n\gar Nederland tezamen met de Federa- le Indonesiers. Juist deze omstan- digheid leidde tot de Renville- overeenkomst, waarvan de Repu bliek de voorwaarden niet kon of wilde nakomen. Wat de Indonesier nu zal gaan doen, is iets, wat af- hangt van de houding van het Ne derlandse volk. Het beginsel moet thans zijn: recht doen aan een ieder. De kwestie kan alleen tot oplossing worden gebracht op deze basis. In zijn beantwoording van en kele vragen, besprak de heer Sybes ma de invloed van So-ejet-Rusland in Indonesie; het trekt er aan de touwtjes en heeft zijn vertegen woordigers in vajcorganisaties en politieke partijen daar in de per- soon van in Rusland opgeleide agi- tatoren. die er een zeer belangrijke rol spelen; spr. twijfelt er niet aan, of er is ook nog contact met de Sovjet via andere kanalen. Rusland trekt ook aan de touwtjes in vele landen, die als ze vrij zouden zijn, niet communistisch geregeerd zou den worden. Ook daartegen deed de Veiligheidsraad niets. Finland ver- zet zich tegen de Sovjet-invloed; zal 't baten? Ook in Nederland probeert Rusland aan de touwtjes te trekken. Wat doen wij daartegen? Het enige middel is, dat wij aan wat de Sov jet invloed geeft, de basis wegnemen en zorgen. voor sociale, economische en staatkundige orde, waarbij het communisme zijn bestaansgrond verliest. In Indonesia, zowel als elders in Azie vindt het verzet tegen de vroegere koloniale verhoudingen zijn grond in dezelfde onrechtmatig- heid. Als wij in Indie de oude ver houdingen willen herstellen, zoals Gerbrandy en Welter willen, dan juist geven wij het communisme daar de stevigste basis. Ook daar moeten wij het communisme be- strijden door gerechtigheid. Al is Soekarno opstandig tegen het Ned. gezag, daarom gelooft spr. nog niet. dat hij een Soviet-commu nist is, evenmin als de Paus het is, wanneer deze opkomt tegen de on- rechtmatigheid van het kapitalisme, die de yoedingsbodem is van hat communisme. Er zijn in de repu bliek christenen, katholieken. die op hetzelfde standpunt staan als Soe karno. Maar daarom nog niet juist! In antwoord op de vraag, welk verschil er bestaat tussen de hou ding van de P.v.d.A. inzake Indone sie en die van de K.V.P., zei spr., dat wij op de eerste plaats te maken hebben met de houding van het ka- binet; voorts bleek op critieke mo- menten, dat beide fracties een lijn trokken; spr. herinnert aan de mo- tie-Van de Poll, aan de motie-Rom- rnev. d. Goes Naters en aan de po litionele actie, waaruit blijkt, dat beide fracties achter dit kabinet staan. Nadat dr Jungerhans" de spreker nogmaals dank had gebracht voor zijn helder betoog en de aanvul- ling daarop door de beantwoording der vragen, volgde sluiting op de gebruikelijke wijze. Door het Alkmaars Drankweer Comity is een dezer dagen een adres aan de burgemeester onzer gemeente verzonden, waarin dit comity ver- zoekt, om gedurende de jubileum- feesten een geheel of gedeeltelijk tapverbod uit te vaardigen voor de verkoop van sterke drank of zwak- alcoholische dranken. Dit tapver bod te doen gelden voor de gehele dag of gedurende nader te bepalen avonduren. Genoemd comite ve'rzoekt de hier gevestigde culturele en andere ver- enigingen adhaesie met dit adres te willen betuigen. Het comite is er van overtuigd, dat een tapverbod het peil, waarop de feestelijkheden gevierd worden, zal doen stijgen. THOM. IIOOGERVORST Magdalenenstr. 5, Alkmaar Telefoon 2803 Altijd te cmtbieden voor inlichtingen op Adv. De Amsterdamse politie is er in geslaagd de 21-jarige chauffeur G. G. uit St. Pancras aan te houden, die verleden week als lifter op een groenteapto uit Hoorn naar de markt te Rotterdam was meegere- den. Hij had toen kans gezien, de quitantie, die bij de vracht hoorde en welke een bedrag van 800 gul den vertegenwoordigde in zijn be zit te krijgen en te innen bij de koper. Van het geld had hij bij zijn arrestatie nog maar f 17.27 over, de rest had hij vrolijk opgesou- peerd. Hij is op transport gesteld naar Rotterdam. KAASMARKT ALKMAAR. Aangevoerd 41.000 kg. 8 stapels boerenkaas f 79.13 stapels fabriekskaas f 78.50. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Roelof G., z. van A. W. Haller en J. Smit; Leendert J., z. van L. Slot en A. A. Visser; Margot T., d. van G. Dek- ker en J.' Dubbelman. Ondertrouwd: Claudius Blokker en Geertje Brakenhof; Hendrik Duits en Jacoba Roobeek; Antoon Beller en Wilhelmina Witvliet; Cor nells Heinis en Hermina Hijman; Sjouke Boonstra en Elisatteth C. Jongkind; Johannes v. d. Leur en Anna Lover; Johannes M. Bantjes en Johanna Bulteel; Johan J. v. Beek en Catharina M. v. Zandvoord; Jan van Son en Maria Dekker; Cornelis Jonker en Sjoerdina Piet; Joseph J. H. Schilder en Maria C. Lautman; B'oeke Bakker en Elisabeth Veld- hpis. Overleden: Jan C. Swager, oud 72 jaar, geh. met T. Kroon; Grietje Keizer, oud 57 ja.r, geh. met W. Bus; Jacob Houtkooper, oud 85 jaar, geh. met M. Groot. JEUGDUITWISSELING BATH—ALKMAAR ALKMAAR. Van 30 Juli tot 11 Aug. zullen er pl.m. 150 kinderen uit Bath naar Alkmaar komen en op de eerste plaats gehuisvest wor den bij de ouders van die kinderen, die het vorig jaar een bezoek aan Bath hebben gebracht. BRANDWEERWEDSTRIJDEN SINT PANCRAS. Op de j.l. Zaterdag te Broek op Langendijk gehouden Brandweer-wedstrijden heeft Sint Pancras niet zo'n erg mooi figuur geslagen. De tijd was 26.9 minuten, waarmee zij geplaatst werd op de laagste plaats. Dit is op zichzelf gezien niet zo daverend, maar bij nadere informatie bij de plaatselijk commandant, vernamen wij ook. dat St. Pancras op de 2de plaats stond bij het uitdelen van strafpunten, dat is dus een heel goed resultaat. Voor de wedstrijd zelf had St. Pancjras niet zo lang werk, maar het oponthoud lag hoofdzake- lijk in het opruimen van de slangen, enz. Van de juiste zijde bekeken, behoort het-.opruimen van de ge- bruikte spullen niet thuis op een brandweerwedstrijd. In de praktijk behoort dit ook niet zo vlug te gaan. Het voornaamste is, dat men tijdig het materiaal gereed heeft en hier mede was St. Pancras vlug genoeg klaar. Wanneer een werkelijke brand geblust is, heeft men ook de tijd aan zich om het materiaal op te bergen. Maar bij deze wedstrijd is dan ook wel gebleken, dat ons Vrlj- willig Brandweercorps netjes en ook wel vlug genoeg werkt. RAADSVERGADERING SINT PANCRAS. Vrijdagavond 18 Juni a.s. zal de raad onzer ge meente in het gemeentehuis bij el- kaar komen ter bespreking van 'n 4-tal punten. De voornaamste hier- van zijn: Voorstel tot het aanschaf- fen van een trekker ten behoeve van de Vrijwillige Brandweer. Voorstel tot het afgraven van het sportterrein en verkoop van het zand en het egaliseren van het ter- rein. HANDBAL SINT PANCRAS Dinsdag- avond j.l. vond op het Vroneterrein een handbalwedstrijd plaats tussen een Vrone combinatie en AVA uit Alkmaar. Het regenachtige weer was wellicht oorzaak, dat vele handballiefhebbers en liefhebsters waren thuis gebleven. Het was een aardige wedstrijd waarbij vooral het goede verdedigen van de AVA- keepster op viel. Vrone was de ge hele wedstrijd door sterker en wist dit in een 62 overwinning uit te drukken en deze cijfers hadden nog geheel anders kunnen zijn als de Vronedames meer strijdlust hadden getoond en aan de andere kant er niet zo'n eminente doelverdedigster gestaan had, want deze heeft ver- schillende doelpunten weten te voorkomen. Al met al een aardige oefenwedstrijd. KOSTELOZE INENTING SINT PANCRAS. Op Woens- dag a.s., 23 Juni 1948, bestaat er gelegenheid tot kosteloze inenting in het lokaal van de Bijz. school al hier. De inenting zal geschieden door de plaatselijke arts dr. DestrSe U moet vader eens echt verwennen op met dassen uit onze IN DE HOUTTIL Herenmodes - Heren- hoeden Herenkleding (Advertentie.)' KATHOLIEK THUISFRONT ZUID-SCHERMER Het Comite Katholiek Thuisfront stuurt bin- nenkort weer een pakje naar de jongens van overzee; men zou er graag een boek bij willen doen. Belangstellenden, die hieraan wil len medewerken, kunnen 'n boek bezorgen bij de secretaress'e, mej. A. Insing. De collecte Zondag j.l. bracht f36.op. KATH. THUISFRONT HEERHUGOWAARD N. De op j.l. Zondag gehouden collecte voor het Katholiek Thuisfront heeft in onze gemeente opgebracht de som- ma van f 85.—. Dit is voor zo'n kleine parochie als de onze zeer goed te noemen. Hieruit blijkt wel weer, dat de parochianen van 't H. Hart meeleven met de jongens in de OosC*Een woord van dank voor de collectrices is hier wel op zijn plaats. Medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt. geldig tot Zaterdagavond. PLAATSELIJKE BUIEN Wisselend bewolkt met plaat selijke buien, hier en daar met onweer. In de nacht vrjj zwakke, overdag meest ma- tige wind uit Zuid-Westelijke richting. Weinig verandering in temperatuur. Zij heeft deze week bloemkool ge- geten, zoals nog nooit. Zij wist niet, dat er zo veel mogelijkheden wa ren. om bloemkool klaar te maken Zij is heel tevreden over de hulp, die haar en de andere huisvrouwen is verleend en zij hoopt van harte op een Mevrouw Lotgering-Hillebrand zegt: Kijk uit naar Miep, zij komt zeer spoedig weer. Publ. CENTR. BUR. v. d. TUIN- B OUW VEILIN GEN (Adv.) OMZET GROENTENVEILING BEEMSTER. De omzet van de Gyoentenveiling B., P. en 0., was tot 7 Juni j.l. f 413.120.51 tegen f 289.382.25 in hetzelfde tijdvak in het afgelopen jaar. Alzo in 1948 f 123.738.26. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER. Ondertrouwd: Pieter Jan Kooijman. oud 35 jaar en Petronella Klugt, oud 36 jaar. Overleden: Dirk Stieltjes, oud 67 jaar, echtgenoot van A. de Boer, overl. te Purmerend; Maartje Ub- bels, oud 58 jaar. weduwe van P. Visser, overl. te Purmerend. R.K.V.V. HUGO-BOYS H.H. WAARD-NOORD Zondag a.s. gaat Hugo-Boys I naar Hollan- dia T om daar een seriewedstrijd te spelen. Ondanks het gesloten sei- zoen is door de afdeiing Noord- Holland toestemming verleend. Om 12 uur wordt daar eerst gespeeld HollandiaPetten, dan om 1.15 de BlokkersHugo Boys. Om 2.30 moeten de verliezers tegen elkaar en om 3.45 de winnaars tegen el kaar. Het is nog niet geheel zeker of ons eerste geheel volledig kan uitkomen. Om half een spelen de b-adspiranten tegen de St. Victor B. Nu beter dan vorige keer hoor jongens. Om half twee de a adsp. tegen St. Victor a. En tenslotte de Junioren spelen ook tegen St. Vic tor en wel om half drie. Het tweede is voor zover nu bekend. vrij. Dus Hugo-Boys supporters alien mee naar Tuitjehorn om daar het eerste aan te moedigen. NOORD SCHARWOUDE, 18 Juni Aangevoerd 138.000 kg vroege aardappelen 11.10—13; grove 11.50- 13.30; drielingen 5.90—10.20; kleine 2.806; rode eerstelingen 16.7018; eigenheimers 12.80; 550 stuks bloem kool I 14.50. WARMENHUIZEN, 18 Juni. Aangevoerd: 36.500 kg aardappelen: Schotten 13.80—15.20; driel. 10.70— 12; kriel 6.107; rode schotten 23; rode drielingen 10.70. AVENHORN, 17 Juni. Aange voerd: 56.200 kg aardapp., Schotse rode 18—19.30; mid. 13.40—14.60; driel. 9,50—11.20; kriel 5.40—6.80. LANGEDIJK, 18 Juni 1948. 215.000 kg aardappelen; rode eerste lingen 17.8018.50; eerstelingen 11 -14; drielingen 3.609; kriel 26.90; 1000 bos peen 14—14.40; 720 kg to- maten 102112. ZUIDERKOGGE, 17 Juni. Vroege aard. 13.6014.30; drielingen 8.40—9.20; kriel 3.10—5.70; rode schots 18.2019.10; aanvoer 113.000 kilogram. GROOTEBROEK. 17 Juni. Aan voer 975.000 kg.; eerstelingen gr. 13.30—14.30; kl. 9.60—11.40; kr. 4.30 6.10; rode eerstelingen 18.60—20.70 Gevraagd: op de hoogte zljnde met veranderwerk van damesconfectie. Brieven onder no. 14699, bureau van dit blad. Telefoon 3500 Canadaplein Gevraagd voor het zomerbad voor de garderobe, 17-19 jr. Aanmelden: Kant. Overdekte ZATERDAG 9 UUR begint de verkoop van VOETBALKOUSEN: blauw-geel, rood-wit, blauw-wit 4.95, 4 punten; zwart-wit 6,25, 4 punten. VOETBALBROEKEN: rood, zwart en wit 3.95, 6 pnt, VOETBALSCHOENEN: div. merken o.a. Quick, Hedon BADPAKKEN ZWEMBROEKJES BADLOSEN STRAND ARTIKELEN. Schoutenstraat 6, telefoon 3987 (Diverse kleuren, 3 punten QQ k zeer artistiek, 1 punt 4 95 ALKMAAR EGMOND AAN ZEtj| Grote colleetie ontvangen. Prijzen u 11 e r s t laag. Altijd tubi-fex votirradig It" GOED GE50DTEEBD .VERTBOUWOtn BILLDK ADREAI |VOOI llUw Bt-OODIOOMLOIM KOPER tn UZLRWAREN MtUBELHAKE.RU rUNMOUTMANOlL A-nl>6<r>' *e«dKh4pt)t n HUI5VUTMA6AZUN In onze Lunchroom serveren wiji Best, uit: Frambozen-ijs, Perzik, Frambozen-saus en Biscuit APPELSAP gezond en heerlijk verfrissend per grote fles 74 KERSENSAP de juiste drank voor kersenbowl per grote fles 1®* VRUCHTENWIJN onze bekende voor- treffelijke kwaliteit per grote fles ^60 <|40 ALGIERSE WIJN U zult versteld zijn over de kwaliteit per fles ^25 I grote fles limonade met l grote of 2 halve flessen bessensap somen voor 2^® (buiten statiegeld) Afgifte per klant l zomerpakket, zolang de voorraad strekt. ALKMAAR

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2