S Minister en Kamerwillen allemaal rechtvaardigheid I 1 DWAZE ANNE Nederland loot tegen lerland Nieuwe Tsjechische regering kondigt Vijf-jarenplan aan CjDoorzitten3. Jhr. van Vredenburch bestuurder Internationale zone van Tanger RADIO NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Vrijdag 18 Juni 1948 PAG. 3 3 Woensdagmiddag werd te Sleen door de Amerikaanse Ambas- sadeur dr. Herman B. Baruch een gedenksteen onthuld, aange- bracht in de gevel van het gemeentehuis, ter herinnering aan de Drentenaren die zich honderd jaar geleden in Michigan vestig- den, voorstellende de beeltenis van Evert Zagers uit Emmen, een der stoere pioniers. Overzicht tijdens de rede van de Amerikaanse ambassadeur. OLYMPISCH VOETBALTOURNOOI De mening van Herberts Maar ze willen allemaal wat anders C.P.N.-leden voor het gerecht Voorkom bos- en heidebrand De weegschaal Olympisch voetbal tournooi Voortgaande zuivering en opbouv/ van het leger Zei U iets? Marinier verdronken Stoffelijk overschot gevonden Naar wij vernemen: Witte wollen TENNISPANTALONS f 19.25 15 punten Witte katoenen SHORTS Herplaatsing van ontslagen ambtenaren De dood van De Poorter Generaal Smuts wordt ere-doctor KORT BEZOEK AAN ONS LAND Vier jaar geeist tegen Van Galen NIEUWE BIOSCOOPWACEN voor het leger in Indonesie Olympische Dag PROGRAMMA J Na het eerste succes Belastingheffing van oude pensioenen FEU ILLETON DOOR A. DUNCAN fat iU Sr. Drie en twintig Ianden hebben deelgenomen aan de loting voor het Olympisch voetbaltournooi, welke loting in het gebouw van de F.I.F.A. te Zurich plaats vond. Aangezien de achtste finales (tus- sen 16 ianden) in het kader van het Olympisch programma te Londen zijn opgenomen, zullen enkele voorwedstrijden voor de aanvangsdatum van 29 Juli moe- ten plaats vinden. Nederland heeft in de vootronde geloot tegen de Ierse Vrijstaat en raocht deze ontmoeting worden gewonnen, dan zal het Neder- lands elftal in de achtste finale te Londen tegen Groot-Brittannie moeten spelen, dezelfde tegen- stander van het bondselftal op de Olympische dag, Zondag 20 Juni a.s. (Van onze parlementaire redacteur) BIJ DE VOORTZETTING van de debatten over de financiele kwesties die met d/.- belastingen samenhangen is eerst goed gebleken, waarom de financiele experts zich zo boos hebben gemaakt, toen het debat door interpellaties onderbroken dreigde te worden. Het iB in tweede termijn een ware striid geworden tussen rechts en links om allerlei amendementen, die de uiterste concentratie van de belligerenten eiste. In de voorronde komen de vol- gende Ianden tegen elkaar uit: Luxemburg-Afghanistan, Egypte- Denemarken, ZuidslaviS-Pakistan. Burma-India, Ierse Vrijstaat-Neder- land. China-Turkije en Zweden- Oostenrijk. Het schema voor de eerste ronde (achtste finales) ziet er als volgt uit: Polen-Verenigde Staten, win- naar Luxemburg-Afghanistan tegen winnaar Egypte-Denemarken, win- naar Zuidslavie-Pakistan tegen Pa- lestina, Frankrijk tegen winnaar Burma-India, winnaar Ierse Vnj- staat-Nederland tegen Groot-Brit tannie, Hongarije-Italie, Korea-Me xico, winnaar China-Turkije tegen winnaar Zweden-Oostenrijk. Naar aanleiding van deze loting hebben wij de heer Herberts, voor- zitter van de keuzecommissie, naar zijn mening gevraagd over de kan- sen, die Oranje heeft om de kwart- finale te bereiken. De heer Her berts, die zich zeer verrast toonde ever het aantal voor voetbal inge- Negen leden van het partijbestuur van de CPN stonden voor de recht- bank te Amsterdam terecht wegens een publicatie in .,De Waarheid" van 23 September 1946 over het uit- zenden van troepen naar Indonesie en de ongeregeldheden, die zich toen voordeden. Ook de voormalige hoofdredacteur van het blad A. J. Koejemans was hiervoor gedag- vaard. Het stuk was in de vorm van een manifest van het partijbestuur verschenen en bevatte passages, die beledigend waren voor de regering en Paul de Groot bleek de opsteller van het stuk te zijn. De officier eis te tegen alle verdachten, met ult- zondering van Koejemans, 100 gul den boete of tien dagen hechtenis. De verdediger wees er op, dat ook in andere bladen scherpe critiek op de regering wordt uitgeoefend, waarop de president mr. van Leer er de aandacht op vestigde. dat zeer scherpe critiek ten voile geoorloofd is, maar dat men zich van belediging en smaaad diende te onthouden. De K.N.A.C. verzoekt alle auto- mobilisten dringend geen brandende slgaren- of sigaretteneindjes naar buiten te werpen, aangezien daar- van enorme schade het gevolg kan zijn. LIET geeft de indruk en dik- wijls zijn wp misschien ge- neigd te denken dat het ook in- derdaad zo is, dat het in dit ondermaanse eigenlijk toch maar raar verdeeld is. De een schijnt alles te hebben, de an- der niets. De een ondervindt niets dan tegenslag en tegen- spoed, de ander gaat het schijn- baar altijd voor de wind. Zet u zelf de vergelijking maar voort. Er zijn werkelijk ook veel te- genstellingen en tussen de utter- sten van alles of niets ligt nog een groot aantal andere moge- lijkheden. Maar dit is zeker, dat een ieder, vroeg of laat, zijn aandeel in het lijden en de be- proeving krijgt. Dan komt het er maar op aan, en dit is het enigste wat meetelt, dit uit te buiten en te benutten ten goede. Het lijden van deze tijd weegt niet op tegen het heerlijke dat eens ook in ons openbaar zal worden. Zorgen we er voor, dat dan de weegschaal goed in ons voordeel doorslaat! MARCUS schreven Ianden, gaf als zijn me ning te kennen, dat men in Neder land absoluut onbekend is met de sterkte van de Ierse amateurs, zo- dat het dus ondoenlijk is een voor- spelling te geven. Wat de eventuele wedstrijd tegen Groot-Brittannie betreft. zeide de K.C.-voorzitter. dat men zich hierover na de ontmoe ting. die Zondag tijdens de Olym pische dag met de Britse amateurs zal plaats hebben, beter een oordeel zal kunnen vormen. Gezien het feit. dat een Nederlandse B-ploeg tijdens het drielanden-tournooi, dat met Pasen te Londen werd gehouden. een keurige overwinning op deze Engelsen behaalde. mogen we deze wedstrijd met enig vertrouwen te- gemoet zien. In ieder geval zullen we ons uiterste best doen, aldus de heer Herberts. De volgende Ianden hebben defi- nitief ingeschreven voor het Olym pisch voetbaltournooi: Afghanistan, Argentinie, Oostenrijk, Brazilie, Bulgarije, Burma, China. Tj. Slo- wakije, Denemarken, Egypte. Eire, Finland, Frankrijk, Groot Brittan. nie, Griekenland, Nederland, Hon- garije, IJsland, India, Italie, Korea, Luxemburg, Mexico, Noorwegen, Pakistan, Palestina, Polen, Roeme- nie, Spanje, Zweden. Turkije, Ver. Staten en Zuid Slavie. Kwamen de amendementen van rechts dan hadden zij ten doel ver- meende onrechtvaardigheden weg te nemen door wat toeschietelijker te zijn, kwamen zij van links, i.e. van de heer Hofstra, dan bleek dat deze laatste maar 6en ideaal heeft: Sijmen Betaal en zoek niet de weg van de minste weerstand. Je hebt onder de oorlog het nodige ver- diend. Daar moet de fiscus zijn deel van hebben. De heer Hofstra was echter wel eens ..plus royaliste que le roi" (d.w.z. hij wou nog harder knijpen, dan minister Lieftinck!), hetgeen hem zelfs met zijn minis- ter-partijgenoot in de knoop bracht. Het ging allereerst over een amendement daj nota bene door de minister zelf. ter verbetering van een technisch onuitvoerbaar dito van de heer Teulings, aan de orde was gesteld en dat de strekking had de waardering welke de belas- ting vaststelt voor incourante fond- sen aandelen van kleine z.g. fa- milie-n.v.'s wat gunstiger voor de belastingbetaler te doen uitval- len. ..Rechtsongelijkheid" riep de heer Hofstra en de communistische stem van de heer Hoogcarspel viel hem onmiddellijk bij. Erger werd het toen de heer Hofstra een tegen- amendement ging indienen, dat de strekking had de korting op de koerswaarde per 1 October 1946 niet toe te passen. Toen bleek zelfs de minister het niet met de gedach- tegang van de heer Hofstra eens te zijn en het werd dan ook zonder veel verhaal verworpen, daar alleen de communisten het steunden. Het gehele wetsontwerp inzake de waardering van effecten is daar- na z.h.st. goedgekeurd. met de com munisten alleen nominaal tegen. De Kamer heeft daarna veel cri tiek laten horen op de vermogens- aanwasbelasting. waarop wijzigin- gen waren ingediend. die al het oude zeer dat over deze belasting is ontstaan destijds weer openrakel- de. De minister echter weerstond alle kritiek met rustig betoog, waarin hij uiteenzette, dat het heel verkeerd is gezien van de Kamer, wanneer men het thans voor wil stellen alsof het hem erom te doen is door het uitpluizen van allerlei mogelijkheden de opbrengst der V.A.B. op te voeren. De bedoeling van zijn wijzigingen is slechts de rechtvaardigheid te vergroten bij de toepassing van deze belasting. Dit wilde weer niet zeggen, dat de minister zich door de Kamer ge- makkelijk liet ompraten. Toen men b.v. kwam aandragen met een ar" gument dat de waardering van landbouwgronden bij deze wet on- billijk voor boeren en tuinders uit- valt. omdat men daarbij de jaren 1938 en 1939 als normale winstjaren voorstelt, terwijl zij integendeel een laagconjunctuur vormden. wist de minister aanstonds met cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis- tiek aan te tonen, dat men ernaast was en dat de conjunctuur-factor die hij reeds corrigerend toepast ruim voldoende is. Wat de oorlogsschaderegeling be treft. die door al die fiscale heffin- gen soms vreemd heenloopt en de contribuabelen de indruk bijbrengt. dat zij wat zij nu moeten betalen later weer terug zullen moeten zien te krijgen. deelde de minister mede, dat hij hier terdege rekening mede houdt en dat er een reggling in de maak is. waarbij een zeker verband in de aanslagen zal worden gelegd, zodat vorderingen en uitkeringen die nog tegoed zijn tezamen kun nen worden gevoegd. Vandaag hebben enige stemmin- gen plaats. Wij leven dus weer in de aan- gename tijd. Van de verkie- zingsactie wel te verstaan. De moderne middelen der propa- ganda doen weer opgeld. De lu- cifers zijn er weer en de sluitm zegels en de geluidswagens en de kleurige aanplakbiljetten. Wij wachten nu nog op z'n Amerikaans op de verkie- zingsoptochten, waarin de can- didaten meelopen, zo democra- tisch mogelijk, met hurt onder- geschikten of hun oud-strijders uit de oorlogsdagen, gelijk ik president Truman op de foto zag, in een stoet van oud-strij ders, met naast zich, als vaan- deldrager, zijn kapper. Onze ministers zullen er wat anders op moeten verzinnen. Want af- gezien van vader Willem Drees, die dik in zijn zwarte haar zit, zullen de anderen vrijwel alle maal geen aparte kapper van node hebben, die het de moeite waard vindt, deswege in de stoet naast hen mee te lopen, want aan de kale hoofden van de meeste onzer bewindslieden kan een kapper het zout in de pap niet verdienen Verzacht- (Advertentie) Antonlus Zapotocky, de nieuwe Tsjechoslowaakse premier, heeft zijn regering aan de Nationale Vergadering voorgesteld. Zapotocky werd door het parle- ment staande toegejuicht en zette vervolgens zijn programma uiteen. De voomaamste taak der regering zal bestaan in de zorg voor tijdige ultvoering van het twee-jaren- plan, dat op 28 October a.s. ver- werkelijkt moet zijn. Daarna zal een aanvang worden gemaakt met het vijf-jarenplan voor de opbouw van 's lands nieuwe ecdnomie. Het administratieve bestuur zal gedecentraliseerd worden. De pro vincial nationale comite's worden afgeschaft. De buitenlandse politiek van Tsj.- Slowakije zal gericht zijn op „vriendschappeli.ike betcekkingcn' met alle democratische Ianden ter wereld", Evenwel zullen deze rela- ties alleen op wederkerigheid, we- derzijds respect en wederzijdse wil tot samenwerking kunnen berusten. Er zal binnenkort een bondgenoot- schapsverdrag met Roemenie wor den gesloten. Zapotocky hoopte „in een niet te verre toekomst ook de fundamen- tele politieke problemen te kunnen regelen, welke een overeenkomst met Hongarije nog in de weg staan". „In weerwil van alle bedreiging en wapengekletter onzer kapitalisti- sche vijanden, die beangst zijn voor onze kalmte en ons zelfvertrouwen, zien wij de toekomst rustig tege- moet, daarbij mede steunend op on ze bondgenootsehappen, speciaal dat met onze machtigste medestandster, de Sowjet-Unie". Zapotocky gaf daarop een over zicht van de gronddenkbeelden van het vijfjarenplan. dat op l'Jan. 1949 in werking treedt. Het doel is een belangrijke verhoging van dp levens standaard van de bevolking van stad en land te verkrijgen. De in dustries productie zal in sterke mate worden afgestemd op de bui tenlandse handei. Vervolgens gaf Zapotocky een uit- eenzetting over de toepassing van de nieuwe grondwet. waarbij hij er o.m. op wees, dat ..volksdemocratie de wettige orde van het werkende volk moet zijn en zich ultdrukkelijk moet losmaken van alle overblijfse- len der kapitalistische orde". De re- Woensdagavond is de 37-jarige sergeant-tamboer A. H. Keuken, ge- legerd in de marinierskazerne te Rotterdam, met zijn fiets in het Boerengat. gereden en verdronken. Na een uur dreggen kon de politie het stoffelijk overschot bergen. Donderdagmorgen is het stoffelijk overschot van de sinds Zondag ver- miste 17-jarige fabrieksarbeider M. A. Esser uit Rotterdam in de ri- vier-drijvende gevonden. De jon- gen moet bij het zwemmen in de Waalhaven zijn verdronken, zoals men Zondag reeds aannam. geling der verkiezingen voor ver- tegenwoordigende lichamen zal zo- danig worden uitgewerkt, dat „ver- kiezing van de besten en bekwaam- j sten gewaarborgd is." De volksdemocratie moet niet be- vreesd ?ijn onbekwamen te verwij- deren en beteren aan te stellen. De regering wijdt voortdurende zorg aan de opbouw van het leger, zo ging de premier voort. De zuive ring van het kader van reactionaire elementen zal worden voltooid. De vergroting van onze externe veillg- heid geschiedt in het kader van onze bondgenootschapsverdragen met de Sowjet-Unie en de volks- democratieen. jqjn op de grens van hun tweede jeugd de 84-jarige Chris Beugelink en zijn 74-jaren oude geliefde Bertje ten Kate te Vriezenveen in onder- trouw gegaan. Als het zover is, no- digen we ons zelf uit op de zilve- ren bruiloft. Veel geluk!; hebben de adspirant-ondcrwtjzers van de kweekschool te Schoonhoven meegedaan aan de papieractie Japi met als resultaat, dat zij een prijs van duizend gulden in de wacht sleepten. Ja, ja, goed voorbeeld doet goed volgen; zwerven de anjerkaarten (U weet wel, daar kunt u dat bloempje uit- knippen) op het ogenblik over het land uit. Op 29 Juni allemaal met een anjer en tegelijk denken aan het Prins Bernhard-fonds met als devies: „Hoeveel is u de vrijheid waard?"; krijgt de bijzondere gevangenis in Zutphen een landbouwbedrijf, waar op een boerderij met veldschuur, een boomgaard, een moestuin, bouw- en weilanden en gemengd bos. Niet gek vindt u wel? Zoiets verdient navol- ging. om de jonge kerels tenminste te laten werken, wat ze meestal zelf ook dolgraag willen; werden enige honderden zonne- brillen die uit Belgie gesmokkeld binnenkwamen, door de C.C.D. in beslag genomen. Die flauwe C.C.D. toch, die niet eens dp zon in het brilletje kan zien schijnen. Enfin, die laat ons de laatste dagen toch weer in de stsek, dus geen bril nodig; heeft het gemcentebestuur van Nederweert de kermis niet voor de schoonmaak laten wijken. Ha, die mannen toch, die hebben laten zien, dat zij ook in de raad niet bang zijn voor vrouwen, hun resoluties en des- noods smeekbeden; bracht de chef van de Belgische generale staf een bezoek aan de Jegertentoonstelling te Amsterdam. De Nederlandse chef staf hield hem gezelschap en leidde de hoge auto- riteit rond over deze expositie; is het nog steeds niet in orde met die bengelende beursbengel te Am sterdam. Hij zal nu op het einde van de maand aan het Amsterdamse gemeentebestuur worden overgedra- gen. om dan tenminste officieel te kunnen bengelen, wanneer de beurs begint. De controle-commissie van de Internationale zone van Tanger heeft in vergadering van 17 Ju ni benoemd tot bestuurder van de Internationale zone van Tan ger jhr. mr. H. F. L. van Vre denburch. Naar vcrwacht wordt, zal jhr. Van Vredenburch deze post niet voor Augustus of September van dit jaar betrekken. De functie van administrates voor de zone van Tanger is inge- steld bij de conventie van Parijs van 1923, welke conventie in 1928 nader werd geamendeerd tot ,.ii- naal protocol voor het statuut van Tanger". Volgens dit statuut berustte de souvereiniteit over de stad en het gebied van Tanger bij de sultan van Marokko, die aldaar door de zgn. ..mendoeb" werd vertegen- woordigd. Bij het tractaat van Algeciras was Tanger tot 'internationaal, neutraal. gedemilitariseerd gebied verklaard, autonoom en onder souvereiniteit van de sultan van Marokko (1906). De tweede wereldoorlog verander- de deze toestand ingrijpend. Na de Duitse doorbraak in het westen in 1940 namen Spaanse autoriteiten de bevoegdheden van het bestuurslichaam van Tanger In handen en werd de vertegenwoor- diger van sultan. Si Mohammed Ta xi el Mendoeb, verdreven. Tanger kwam onder Spaans be stuur ^ot aan het einde van de oorlog. Doch reeds in Augustus 1945 hadden te Parijs onderhandelingen plaats tussen de Franse en Britse regeringen. waarbij besloten werd tot herstel van een internationaal statuut voor Tanger. Aan de voort- gezette onderhandelingen werd Voor sport en vacantie: voor dames f 9.75 voor heren f 11.25 9 punten HOORN NIEUWSTMG 33 ALKMAAR LAAT 13. (Adv.) voorts deelgenomen door de Ver. Staten en de Sowjet-Unie en over- eengekomen werd, dat voorlopig Spanje in de internationale com- missie zou worden gehandhaafd en dat Italie in principe tot toetreding zou worden uitgenodigd. Tenslotte werd op il October '45 het internationaal bestuur over Tanger opnieuw ingesteld. Een K. B. van 1 Juli 1946 kondigde hierna de toetreding van Nederland tot de in Parijs gesloten overeenkomst be- treffende het herstel van het in ternationaal bestuur van Tanger aan. De minister van Binnenlandse Zaken heeft nogmaals een beroep op de gemeentebesturen gedaan. bij vacatures in het bijzonder aandacht te schenken aan hen, die wachtgeld uit de overheidskas genieten. Niet in de laatste plaats denkt de minis ter hierbij aan ambtenaren. die in- gevolge het Koninklijk Besluit no F 221 zijn ontslagen en van wier capaclteiten in vele gevallen ge- bruik kan worden gemaakt. mede ten voordele van de zorgelijke over- heidsfinancien. De wederinschakeling in het overheidsapparaat van deze catego- rie ambtenaren, waarbij inmiddels rekening gehouden dient te worden met de noodzaak, dat de betrokke- nen met functies van bescheiden aard genoegen nemen, acht de mi nister mede uit moreel oogpunt van grote betekenis. omdat het verleen- de ontslag in de practijk zo ver gaande consequenties heeft, dat de betrokkenen in geestelijk opzicht ten gronde dreigen te gaan. De omstandigheden, onder welke de Belgische renner de Poorter op zo tragische wijze het leven ver- loor,. zijn nog niet volkomen opge- helderd, maar de toedracht schijnt ongeveer als volgt te zijn geweest. Tijdens de afdaling van de Susten Pas kwam de Poorter in een bocht in aanraking met een muur van Ijevroren sneeuw zodat hij af moest stappen om zijn stuur recht te zet- ten. Bij het binnenrijden van de tweede tunnel sprong zijn achter- band waardoor hij tegen de rotsige binnenwand werd geslingerd en met zware verwondingen bewusteloos liggen bleef. Hij stierf vijf minuten later in de armen van de Franse oud-renner en ploegleider Francis Pelissier die zich met twee verzor- gers ter plaatse bevond. De Belgi sche renner Beyens hoorde tijdens de koers van het ongeval en kwam zozeer onder de indruk dat hij het stuur kwijt raakte en van zijn fiets viel, waarbij hij zich vrij er.nstig verwondde. Gisterenmorgen startten 41 ren- ners voor de vijfde etappe. Evenals de wedstrijdeommissarissen droegen zij een rouwband om de arm. De 78-jarige veldmaarschalk Smuts uit Zuid-Afrika, die zich enige tijd in Engeland ophoudt, is in zijn eigen viermotorig Yorktoestel op Schip- hol aangekomen. Zijn bezoek aan ons land houdt verband met zijn ere-promotie, die hem vaniniddag door de Leidse Universiteit zal wor den aangeboden. Nauwelijks was de grijze veld maarschalk uit zijn vliegtuig ge- stapt, of hij liep met uitgestrekte arm een Nederlandse dame tege- moet. die hem hartelijk verwel- komde. Zij is de dochter van een der oudste particuliere vrienden van de veldmaarschalk. aan wie hij van tevoren een telegram had ge- zonden met het verzoek hem op Schiphol te komen begroeten. Tezamen met de Zuid-Afrikaanse gezant, de heer L. Fouche. diens echtgenote en dochter en met mr. J. Visser. chef van het protocol buitenlandse zaken. wandelde hij vervolgens naar de gereedstaande wagens, waarop hii hartelijk af- scheid nam van de Nederlandse vrouw en zonder politie-escorte om half twaalf naar Den Haag vertrok. Hij zal zijn intrek nemen op de Zuid-Afrikaanse legatie aldaar. De heer Smuts had van tevoren verzocht aan zijn aankomst zo wei- nig mogelijk bekendheid te geven zodat er slechts enkele ingewijden op Schiphol aanwezig waren. Na de ere-promotie te Leiden keert de hoge gast naar Engeland terug. De Advocaat-fiscaal bij het Am- sterdams Bijz. Hof eiste Donderdag tegen E. J. van Galen uit Heem- stede, vier jaar. Deze zaak was door de Raad van Cassatie naar Amsterdam verwezen. Van G. wordt er o.a. van beschul- digd. in Noord-Holland aan de Dui*- sers Sieckman en Rung, welke laat ste aan de S.D. verbonden was, in- lichtingen te hebben verstrekt over de stemming in de R.K. kerken. Het Hof zal op 24 Juni uitspraak doen. Generaal-majoor mr. W. J. van Dijk nam Donderdagmorgen als ad- judant-generaal van de Koninklijke Landmacht namens de minister van Oorlog een filmprojectie-auto in ontvangst. Deze splinternieuwe wa- gen is een NIWIN-geschenk van de Haagse afdeling van de Nederland se Bioscoopbond. Hij is bestemd voor de troepen in Indonesie. De lange, voor de tropen geschik- te auto, is uitgerust met een diesel- motor en een speciale carosserie, waarin behalve een projectiekamer ook een slaapcabine voor lange tochten is ingebouwd. Projectie- en geluidinstallatie behoren tot het allermodernste materiaal. De ..Ha- bio" is bestemd voor zwaar terrein. Alle reserve-onderdelen zijn in drievoud in de wagen aanwezig. De Prinses-Regentes Juliana, Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet zullen de Olympische Dag te Amsterdam bijwonen. HET WERELD- GEBEUREN ZATERDAG 19 JUNI HILVERSUM II: 7.15 Gram.muz., 7.45 Morgengebed. 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor de vrouw, 9.35 Melodieen van J. en R. Strauss, 10.15 Muziek houdt fit, 11.00 De Zonnebloem, 11.45 Schoolradio, 12,15 Lichte orgel- bespeling, 12.33 Lunchconcert, 13.00 Katholiek nieuws, 13.50 Film en toneel. 14.40 Omroep Kamerorkest, 15.15 Jonge kunstenaars, 15.45 KRO- kiosk. 17.00 De Wigwam, 18.00 Pia- no-duetten, 18.40 Spinenza, 19.15 Kareol Septet. 19.30 Verkiezingstoe- spraak, 20.05 Anjerdag, 20.20 Licht- baken, 21.15 Pluvier knapt het op, 22.00 Weekend-Serenade, 22.45 Avondgebed, 23.15 Nederlands jeugd- orkest. HILVERSUM I: 7.15 Ochtendgym- nastiek. 8.18 Lichte morgenklanken, 10.00 Morgenwijding, 10.20 Radio- feuilleton. 10.35 Schubert-program- ma. 11.00 Voqr de arbeiders in de continubedrijven, 12.00 Salonorkest, 12.33 Gram.pl., 13.00 Voor de Ned. Strijdkrachten, 13.30 Orgelspel, 14.15 Gevarieerd programma, 15.15 Ma- lando-orkest, 16.45 Om en nabij de twintig. 17.15 Radio Philh. Orkest, 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten, 19.00 Artistieke Staalkaart, 20.15 In de winkel van Sinkel. 21.30 Weekend-orkest. 22.00 De bronzen fles. 22.30 Orgelspel. 23.00 Nieuws- berichten. 23.15 Ray Ventura en zijn orkest, 23.40 Kwartet Jan Cordu- De bemiddeling van Graaf Ber- nadotte, waartegenover de wereld een zeer sceptische houding aan nam, is niet geheel zonder succes gebleven. Beide partijen hebben de order: ..staakt het vuren" uitge- vaardigd en ook al komen bestand- schendingen voor, de algemene si- tuatie heeft een rustig karakter. Hiermee zijn we echter nog lang niet aan de oplossing van de Pales- tijnse kwestie toe, hoewel er onge- twijfeld een stap in de goede rich- ting is gezet. Vier weken kan men. nu besteden aan rustige onderhan delingen op het eiland Rhodos. Bernadotte. die door een groot aantal militaire waarnemers terzijde wordt gestaan. schrijft zijn succes toe aan het gebed van zijn oude vader voor het welslagen van Ber- nadotte's onderneming. Hoe zal het Pa- lestijnse pro- bleem zich nu verder ontwik- kelen? Volgens berichten uit Londen zal de Engelse rege ring er bij Koning Abdullah van Transjordanie op aandringen de controle over te nemen van het Ara- bische deel van Palestina. Deze ko ning droomt al lang van een groot Syrisch rijk, dat van de woestijn, waaruit geheel Transjordanife be- staat, tot de Middellandse Zee zich zal uitstrekken. Vele moeilijkheden staan de ver- wezenlijking van dit plan, dat En geland de nodige invloed op het Midden-Oosten zal verschaffen, in de weg. Allereerst is het de onenig- heid. die er tussen de Ianden van de Arabische Liga onderling bestaat. Algemeen kan worden aangenomen, dat jujst de vestiging van Abdullah's macht over Arabisch Palestina. de andere Arabische Ianden tot deel- neming aan het gewapend conflict gebracht heeft. Dit heeft echter niet kunnen ver- hinderen. dat het juist Abdullah's strijdkrachten waren. die de belang- rijkste wapensuccessen boekten en dat de door Engeland modern uit- geruste troepen van TransjordaniS de legers van Egypte en Syrie ver in de schaduw stelden. Dit feit is waarschijnlijk de oorzaak, dat het thans oppervlakkig lijkt alsof er van een zekere toenadering sprake is- Zo zal koning Ibn Saoed van Saoe- di-Arabie voor het eerst in ruim 20 jaar een onderhoud hebben met ko ning Abdullah. Is dit de eerste stap naar het her stel van de vriendschap tussen beide Ianden? De harde werkelijkheid van de a.s. onderhandelingen nopen de Ian den van de Arabische Liga in ieder geval in onderlinge overeenstem- ming met een gemeenschappelijk plan op Rhodos te verschijnen Deze eenheid onder elkaar is noodzake- lijk om de Arabische voorwaarden en eisen even scherp omlijnd ter tafel te brengen als dit van de op- gerichte joodse staat Israel verwacht kan worden. Dat koning Abdullah, met de toezegging van Britsg hulp als ruggesteun. in deze richting werkt is in dit licht bezien niet meer dan vanzelfsprekend. Waaruit zullen de Arabische voor- stellen bestaan? Uit Egyptische kringen verluidt het, dat de Arabieren Palestina naar 't voorbeeld van de Zwitserse kan- tons willen verdelen in grotendeels zelfbestuurde gebieden, die verte- genwoordigd zullen zijn in een cen traal lichaam met een Arabische meerderheid. dat het buitenlandse beleid zal voeren. Dit zou dus een voorstel zijn, voortkomend uit een compromis tus sen koning Abdullah van Transjor danie. die een sterk Arabisch Pa lestina voorstaat, en zijn bondgeno- ten, die decentraliserend willen werken. We vleien ons niet met de hoop, dat een dergelijk voorstel door de Joden. die aan hun nationale sou vereiniteit vasthoudefi, wordt aan- vaard. Of daarom Graaf Bernadotte tij dens de besprekingen op Rhodos in staat zal zijn beide partijen tot el kaar te brengen. is nog aan grote twijfel onderhevig. Mocht hij on- danks de grote moeilijkheden zijn doel bereiken. dan zal zijn naam in de geschiedenis een ereplaats inne- men. hoewel de vrede in een stuk- geschoten en moegestreden land van primair belang door de gehele we reld wordt geacht. SIC TRANSIT De vroegere wet op de inkom- stenbelasting kende de bepaling. dat van bepaalde categorieen van voor 1 Mei 1915 ingegane pensioe nen en lijfrenten de eerste f 1.000 slechts voor de helft aan de belas ting was onderworpen. De minister van Financien heeft thans goedgekeurd, dat deze bepa ling met ingang van 1946 ook voor de tegenwoordige belastingen van toeoassing wordt geacht. Teneinde deze tegemoetkoming te kunnen genieten dienen belangheb- benden een daartoe strekkend ver zoek in te dienen bij deinspecteur der belastingen. bij wie tevens na- dere inlichtingen kunnen worden verkregen. „ja. Ikik weet zelf niet. wat me bezielde Ik geloof. dat ik dacht. een fortuin te zullen win- nen. Ik besloot het nog eenmaal flink te wagen en er dan mee uit te scheiden. Jammer genoeg won het paard niet en ..Nu heb je een schuld van drie- duizend francs!" „Ja. Ik heb het geld afgenomen van een bedrag. dat ik op naam van een der clienten moest storten. Ik dacht, dat al zou het paard ver- liezen, ik toch nog wel in staat zou zijn, het geld terug te geven, omdat die client zo zelden zijn rekening nazag. Ik had het telkens met een klein bedrag terug kunnen storten. Maar nu. ,.Ja, wat is er gebeurd?" ..Die client komt morgen bij mijnheer Presson. Hij gaat naar het buitenland en wil zijn geld opne- men. wat er nog staat. De driedui- zend francs moeten dus op zijn re kening staan, zodra de banken morgen open zijn. Anders.... kom ik in de gevangenis." Het duizelde Anne. Pierre mocht niet naar de gevangenis. Hij was haar broer en de enige ter wereld, van wie ze geen kwaad kon denken. Op dat ogenblik vergat ze Arthur Pritfere, zijn moeder en alles ter wereld en dacht alleen aan haar broer, die in moeilijkheden zat. „Maar Pierre, die twee mannen, die jou dat wedden aangeraden hebben. zullen je toch wel willen helpen?" Pierre schudde het hoofd met een bitter glimlachje. „Neen, helemaal niet. Ze hadden het er op aangelegd dat ik in een dergelijke moeilijkheid zou gera- ken. Ik zie het nu pas in. Ze werk- ten voor de man. die mijn geld in handen heeft gekregen. Hun werk bestond juist daarin. dat ze me moesten overreden, om te wedden. Ze krijgen commissieloon van al, wat ik verlies. Ik ben niets als een afgekloven botje voor die lui!" Hij greep haar hand plotseling beet. ..Och Anne, wat moet ik begin- nen? Ikik kan qiet naar de ge vangenis. En als ik dat geld morgen niet heb ,.En vader?" opperde Anne, maar besefte meteen, dat haar vader geen geld had, om aan zijn zoon te lenen. Daar zorgde haar stiefmoeder wel voor. ..Ik durf niet naar vader toe", zei Pierre verdrietig, „en in geen geval zou ik willen, dat die draak het te weten kwam." Dat was de bijnaafn die hij en Anne aan hun stiefmoeder gegeven hadden. Anne stond op. Ze voelde diep medelijden. Arme Pierre! Nog pas twintig jaar, twee jaar jonger dan zij zelf! Hij had zo weinig leiding gehad! Geen wonder, dat het ver keerd gelopen was! Zijn vader was te bang voor zijn vrouw, om hem vriendelijk te behandelen en hun moeder was al zq lang dood. ..Ik zal het geld zien te krijgen, lieve jongen", zei ze en zag. hoe zijn ogen van hoop straalden. ..Er is nog eln kansje." „Dat is lief van je. zus!" zei hij, haar hand drukkend. „Ga nu maar slapen als je kunt", zei Anne. ,.ik ga uit en zal niet v66r vanavond laat terug zijn."' Vastbesloten verliet ze de kamer. Hoe ze er ook tegen op zag, ze zou het geld aan Arthur gaan vragen. Hij moest het haar lenen. om haar broer uit de gevangenis te houden. HOOFDSTUK III In handen van haar vijandin. Anne sloop het huis uit. zonder dat haar vader of stiefmoeder haar hoorden gaan. Ze begaf zich naar de Hoofdstraat. stond spoedig tegen- over de winkel van mevrouw Pri- tere en keek omhoog naar de ver- lichte ramen, waarachter ze wist, dat haar werkgeefster met haar zoon huisden. Mevrouw Pritdre vond het beter. bij de zaak te wonen, terwijl Arthur veel liever in een der defidge bui- tenwijken gewoond had. Anne wist, dat de dienstbode thuis was en waagde het dus, aan de huis- deur te bellen. Ze wilde naar Ar thur vragen, die, naar ze wist, om deze tijd thuis moest zijn. Het was een uur geleden. dat ze afscheid van elkaaar hadden genomen. Maar ze wist niet, dat Arthur op dat ogenblik in een cafe, een eind verderop in de straat, met 'n paar vrienden aan het biljarten was. Het meisje deed open, zoals ze verwacht had. „Zou ik mijnheer Arthur even mogen spreken. Louise?" vroeg ze. ..Ik geloof niet. dat hij thuis is. juffrouw Heblert', antwoordde het meisje. ..Mevrouw is wel thuis en als u wilt. ..Wie is daar, Louise?" vroeg de stem van mevrouw Pritere van bo- ven aan de trap. Angstig keek Anne rond Voor geen gpld ter wereld wilde ze Arthur's moeder ontmoe- ten. Maar voordat ze iets zeggen, of zich verwijderen kon. had Louise al naar boven geroepen: „Het is juf frouw Hebler. mevrouw en ze vraagt naar mijnheer Arthur." Het was even stil en toen riep de stem van mevr. Pritdre: ,.Zeg. dat ze even boven komt. Louise. Ik wil haar graag spreken." Anne aarzelde. Ze had liefst wil len weglopen. maad durfde dat toch niet. Mevrouw Prit&re had te beve- len en zij was. evenals de dienst bode. haar ondergeschikte. „Mag ik u voorgaan, juffrouw?", vroeg Louise en Anne volgde haar met angstig kloppend hart naar de zitkamer van mevrouw Pritere. ,.En waaarvoor wilde je mijnheer Arthur spreken?" vroeg mevrouw terstond. zodra Anne binnenkwam. Anne wist niet dadelijb antwesrd te geven. (wordt vervolgd) *ood o.a. ;stal lpe- iing wel de ide- Brr lgs- te ne- *va- bel, ijna een tide van be- oog sen ien rm ge. lan sen »en ?n- de let sit. ter tot de en in en tig De 'ht er 4k li fe- let tet l". de in ;le ie n- e- in n- n. in »n i-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3