Nieuuj POLITIEK ACTIEVE PRIESTERS in Tsjecho-Slowokije gesuspendeerd Prinses Juliana en Prins Bernhard Vrijdag en Zaterdag te Den Helder Griekse regeringstroepen openen het tot nu toe grootste offensief Kominform is bijeen „ergens in Polen" Voor Alkmaar en omgeving Aartsbisschop van Praag zet de zaken recht Marine-stad is zeer verheugd over dit hoge bezoek Markos vraagt steun aan Tito Order van generaal Clay De koninklijke rede Huis van Benesj 40 doodvonnissen te Athene Grote Vier heden te Berlijn bijeen Herziening communistische tactiek in Europa Staking in Belgie geeindigd UNO-hoofdkwartier toch naar Europa? West-Duitse regering 1 Maart 1949? Nieuwe mannen in de K.V.P.-fractie J DINSDAG 22 JUNI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11292 BUREAUX: pi' - - Bij Nathanya in Palestina is een voormalig Brits kamp voor herstellende militairen overgenomen door de Joodse autoriteiten, die er thans immigranten van Cyprus onderbrengen. Een groep nieuw aangekomenen aan de ingang van het kamp. VERZAMELPLAATS VAN ONTEVREDEN TSJECHEN R.K. Bouwvakarbeiders- bond telt 40.000 leden BESPREKINGEN OVER DE GELDSANERING GEEN GOEDERENVERVOER MEER PER TREIN Moordenaars van Ladas ter dood veroordeeld Staking te Clermont- Ferrand duurt voort Vijf ministers komen niet naar Den Haag MAJOOR J. J. FENS HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Adrertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. nan.; in alle edities 30 ct Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE AARTSBISSCHOP VAN PRAAG, mgr. dr. Jozef Beran, heeit van de kansels van alle kerken in het Aartsdiocees Praag een verklaring laten voorlezen, blijkbaar mede ter vejr- klaring van het ter gelegenheid van de presidentskeuze van Gottwald gezongen Te Deum. In deze verklaring heeit Mgr. Be ran o.a. opgemerkt, dat niemand de Kerk kan beletten, Gods bijstand in te roepen voor zijn handelingen. Dit betekent, aldus de Bisschop, geenszins, dat de Kerk de wereldbeschouwingen aanvaardt van bewegingen, die strijdig zijn met Haar opvattin- gen. Voorts is oiiicieel bekend gemaakt, dat enige priesters, die zich zonder goedkeuring van de betreifende Ordinarii als afge- vaardigden candidaat hebben gesteld, zonder uitzondering ge suspendeerd zijn. (D.w.z. dat hun recht ontnomen is, om de H. Mis te lezen en kerkelijke functies uit te oefenen. Red.) Deze suspendatie treft o.a. pater Josef Plojar, de tegenwoordige mi nister van Volksgezondheid, prof. Lukacevic en pater Alexander Hor- vath, beiden lid van de Slowaakse Raad en dr. Straka, lid van de Slo waakse Nationale Raad Deze ge- suspendeerde priesters 'mogen ook niet het woord voeren bij kerke lijke beraadslagingen en bijeen- komsten. In een schrijven, dat mgr. Beran De KONINKLIJKE REDE dat is de redevoering, die H.M. de Koningin op 7 December 1942 voor de radio gehouden heeft over de verhouding van Indie tot Nederland. Daar is over die rede al heel wat te doen geweest en herhaaldelijk komt men herinneringen aan die rede tegen. De regering beroept er zich op bij de verdediging van haar Indie-politiek, de politieke partijen, die de regering steunen, doen dat en de oppositie doet het en de pers doet het. Nu heeft de heer Welter Zateidoe" in zijn verkiezingsrede voor de radio opgemerkt, dat er wel vaak over die rede gesproken wordt, maar dat het volk in zijn brede lagen niet meer weet wat er in staat en ook niet precies weet wat er bedoeld wordt. Volgens de heer Welter weet alleen de heer..., Gerbrandy de ware be- doelingen en dus.... enfin, de rest begrijpt u wel. Nu moeten wij even enkele dingen opmerken. Dat het volk de voor- naamste inhoud van die Koninklijke rede niet zou kennen. is mogelijk. In elk geval is dat niet de schuld van regering en volksvertegenwoor- diging, die in de menigvuldige In- die-debatten de voornaamste passa ges uit die rede herhaaldelijk heb ben aangehaald en de kranten heb ben dat ook gedaan. Dat o.a. oud-minister Gerbrandy op de voornaamste plaats verant- woordelijk is voor de inhoud en de strekking van die rede, spreekt van- zelf, maar hij is de enige niet. Ver- antwoordelijkheid daarvoor draagt b.v. ook de It. gouverneur-generaal dr. van Mook, die de „ware bedoe- lingen" van het document ook wel zal kennen en wellicht anders dan de heer Welter meent. Die Koninklijke rede is van De cember 1942. Zij gaf algemene richt- lijnen aan en was, zoals de heer Welter natuurlijk ook weet, niet in de laatste plaats bedoeld om o.a. de V.S. van Amerika gerust te stellen ten opzichte van de Nederlandse voornemens met betrekking tot In die. Van de medewerking van de bondgenoten hing de vrijmaking van het Koninkrijk af en zij hadden een felle afkeer van alles wat naar koloniale overheersing streefde. Men kan daar een en ander over lezen in de IndiS-brochures van de KVP, o.a. de zeer duidelijke bro chure „Linggadjati" van de heer Sybesma en nu pas weer in het vierde vervolg van een artikel van niamand minder dan de oud-com- missie-generaal Max van Poll in 't ..Katholieke Culturele Tijdschift". De Koninklijke rede nu het staat ook nog eens in een nieuwe brochure van de KVP, speciaal ge- wijd aan de Indonesische politiek, tegenover de actie van de heer Welter! zette voorop, dat Neder land en Indonesie reeds v6or de inval van de Japanners stonden „aan de vooravond van een samen- gaan op de voet van gelijk- h ei d". Vervolgens wilde de Konin gin en zij sprak namens de rege ring na de bevrijding in gemeen- schappelijk overleg komen tot een „voor de veranderde omstandighe- den passende bouw van het Konink rijk en zijn delen" en zij verklaarde, dat het vast stond, dat een vernieu- wing nodig is in de staatkundige bouw van het Rijk. Zij verklaarde zich overtuigd, dat het Rijk na de oorlog zal kunnen worden opge- bouwd op de hechte grondslag van volledigdeelgenootschap Zij zeide te weten, dat geen poli tieke eenheid en verbondenheid op de duur zou kunnen blijven bestaan, die niet gedragen zou worden door devrijwilligeaanvaarding en trouw van de overgrote meerder. heid der burgers en zij achtte in beide volken de wil en het vermo- gen tot harmonisch en v r ij w i 11 i g samengaan aanwezig. Een op die grondslag, dus van gelijkwaardigheid. volledig deelge- nootschap en vrijwillig aanvaarde verbondenheid, gevestigde Rijkseen- heid zal, zeide de Koningin verder, aansturen op de verwezenlijking van het doel, waarvoor de Verenigde Naties strijden. Nu zou er zeker wij hebben aan president Gottwald heeft 6®- richt, bij gelegenheid van zijn be- noeming, heeft de Aartsbisschop de puntjes op de i gezet, door op te merken, dat de Kerk haar verplich- tingen tegenover het gezag zal na- komen, „naar gelang het Geloof en het geweten ze ons opleggen". „On- bedingd" zullen de Bisschoppen vervullen het gebod, aan God te geven wat God toekomt, en „d e r- halve" hopen de Bisschoppen, dat de door de nieuwe grondwet ge- waarborgde godsdienstvrijheid vol ledig geeerbiedigd zal worden. Voorts wijzen zij op de noodzaak, om ten aanzien van de vrijheid van onderwijs e.d de zaken in een dui- delijk licht te stellen, wat ook nodig is in het belang van de goede be- trekkingen met de H Stoel, met Welke, zo schrijven de Bisschoppen, „wij verbonden zijn en Die wij trouw hebben gezworen". De verklaring die Zondag in de kerken is voorge- lezen, en waarin mgr. Beran ver klaarde, dat hij, nu de Staat een nieuw hoofd heeft gekregen, zich in geweten verplicht gevoelde, duide- lijk uitdrukking te geven aan de volgende grondbeginselen: 1. De Kerk is niet de instelling, welke politieke goedkeuring te ge ven of politieke tegenstand te or- ganiseren heeft. 2 De Kerk kan niemand beletten Gods bijstand in te roepen voor zijn handelingen. 3 Met alle nadruk herinner ik er ech'ter aan, dat de Kerk daarmede niet de wereldbeschouwing aan vaardt van richtingerv en bewegin gen, die strijdig zijn met Haar op- vatting. 4. Indien de Kerk ook goede wil toont, alsmede de bereidheid om de mensen tegemoet te komen in de gemeenschappelijke bemoeifingen om wereldlijke taken te vervullen, kan Zij toch nooit verrtad plegen aan Haar zending, welke Haar ver plicht te onderscheiden tussen wat van Christus is en wat niet van Christus is. In naam van deze zen ding moet Zij het kwaad berispen, of dit de mensen al dan niet wel- kom is. 5 Ik roep het gelovige volk op, onwrikbaar te staan achter de H. Vader, en achter Zijn Aartsbis schop en Zijn geestelijkheid An- derzijds herinner ik er alien echter aan, dat het onmogelijk is om steeds en voor elk geval precieze en con crete vingerwijzingen te geven: het christelijk bewustzijn en het chris- telijk geweten moeten in de christe- nen zelf leven zij zelf moeten de persoonlijke verantwoordelijkheid dragen, overeenkomstig de geeste- lijke rijpheid van een gelovig chris ten. 6. Vormt u grondig en nog inten- siever als tot nu toe in de Katho lieke Leer en in de grondbeginselen van de katholieke sociale gerechtig- heid! Geeft gehoor aan de bood- schappen van de H. Vader! Bidt alien voor het vaderland en voor net Rijk Gods in de Slavische wereld! Verzoen Gods gerechtigheid door uw eigen boetedoening voor de algemene afvalligheid en de zon- den! Onze hulp is in de naam des Heren! ?;i r WASHINGTON, 22 Juni (AP). In diplomatieke berichten, die in Washington binnenkomen, wordt verklaard, dat het huis van dr Benesj, nabij Praag, een dagelijkse verzamelplaats geworden is van Tsjechen, die vermoedelijk niet te vreden zijn met de huidige com- munistische regering. De menigte, die zich dagelijks ver- zamelt om het huis van Benesj te Seizimovo Usti, is zo groot, dat de politie overweegt, Benesj naar een andere plaats over te brengen, waar demonstrates voorkomen kunnen worden. Elke avond verzamelen zich onge- veer een 500 personen buiten het hek van Benesj's huis. Gezegd wordt, dat de menigte bestaat uit mensen uit geheel Tsjecho-Slowa- kije en dat dit bedoeld is als steun aan Benesj. In de buurt van Benesj's huis is 'n patrouillevliegtuig gestationneerd. Men heeft dit uitgelegd als een re- geringsmaatregel, om te voorkomen, dat Benesj mogelijkerwijze door de lucht ontsnapt. De Katholieke Bouwvakarbeiders- bond ,.St. Joseph" heeft dezer dagen het ledental van 40.000 overschre- den. Dit is meer dan in de geschie- denis van de bond ooit werd be- reikt en 14.000 leden hoger dan toen de bond in Juli 1941 bij benoeming van Woudenberg tot bewindvoerder van de Katholieke Arbeiders Bewe- ging werd opgeheven. Veertig van honderdnegentien of- ficieren en manschappen der konink lijke Griekse vloot zijn door een Atheens militair gerechtshof ter dood veroordeeld. Alle veertig ter dood veroordeel- den waren beschuldigd van sabotage daden tegen de marine ten behoeve van de communistsiche partij. 19 anderen werden tot levens- lange gevangenisstraf veroordeeld. 9 tot tien jaar en 10 tot twee jaar. 41 beschuldigden werden vrijgesproken Sokolofsky, de Russische bevel- hebber van Duitsland, heeft giste- ren de Britse uitnodiging aanvaardt tot het houden van een viermogend- heden-conferentie over de geldher- vorming in Duitsland. De bespre- kingen zullen hedenmiddag om 14 uur plaatselijke tijd in het gebouw van de geallieerde bestuursraad worden geopend. Ook de kwestie van het goederenverkeer zou. zo bericht het Duitse persbureau Dena, besproken worden. De conferentie zal beslissen of er in Berlijn 4en geldsoort zal komen of twee geldsoorten, 44n voor de Russische zone en een voor de Wes- telijke zones. Bij dit officiele bezoek aan de marinestad wordt het prinselijk paar op het havenhoofd verwel- komd door burgemeester G. Rit- meester en de Commissaris van de niet nagelaten dat na de bevrijding enige malen te doen uitkomen een en ander op te merken en ook 5an te merken zijn op de wijze, waarop men die Koninklijke rede ging toepassen, maar wij hebben toen ook opgemerkt, dat het dwaas is en met dwaasheid kan mt n geen politiek voeren net te doen, alsof er sinds de Koninklijke rede van December 1942 tot laten we zeggen 1946, niets was gebeurd. Wij wijzen alleen maar op de veel meer intensieve uitingen van het Indi- sche nationalisme, welke zich on- miskenbaar vooral uitten in de Re- poebliek. En zo zijn er meer dingen, die zich pas na het uitspreken van de Koninklijke rede hebben voor- gedaan en die beslissende invloed op de gang van zaken moesten heb ben. Onhoudbaar is dan ook de stelling, dat alleen Gerbrandy weet hoe er met de Koninklijke rede ge- handeld moet worden. Al was het alleen maar, omdat niet de Ger brandy van 1942 die rede moet toe passen en in praktijk brengen, maar dat dit de taak was van regering ES&T 1 H.K.H. DE PRINSES-REGENTES EN Z.K.H. PRINS BERNHARD zullen Vrijdag en Zaterdag te Den Helder zijn. Het Prinselijk Paar arriveert Vrijdagxniddag om hall een op de rede van Den Helder na een on-officieel bezoek te hebben gebracht aan de eilanden Texel en Terschelling. Begroet door het groot saluut van de oorlogsschepen ..Karel Doorman", ..Jacob van Heems- kerk", ..van Kinsbergen", ..Soemba" en ..Flores", die elk 35 ka- nonschoten zullen alvuren, vaart de „Piet Hein" naar de haven, waar Hunne Koninklijke Hoogheden om ongeveer 1 uur debar- keren. Koningin in de provincie Noord- Holland, dr. E. J. Baron de Vos van Steenwijk. Na inspectie van een erewacht, gevormd door 100 matro- zen, begeeft het hoge gezelschap zich naar het raadhuis, via Hoofd- gracht, Kanaalweg en Helden der Zeeplein. Hier geeft de stedebouw- kundige, prof. Wieger Bruin, een overzicht van de verwoestingen tengevolge van de oorlog en de vorderingen in de wederopbouw. Prinses Juliana en Prins Bernhard vertrekken om plm. 2.30 uur vanaf het raadhuis, via Kerkgracht, Ko- ningsplein, Koningstraat, Spoor- straat, Weststraat, Hoofdgracht en Buitenhaven, naar het Koninklijk Instituut, waar de adelborsten staan opgesteld. Na een kort verblijf in het Instituut vertrekken Hunne Koninklijke Hoogheden naar de „Piet Hein". Des avonds om 7.15 uur wonen zij de O.- en O.-scherm- wedstrijden bij en daarna begeven zij zich naar het Marinezwembad, waar in het kader van de O. en O.- sportweek de zwemwedstrijden wor den gehouden. De volgende morgen, Zaterdag 26 Juni, bezoekt Prins Bernhard fort Oostbatterij en het wachtschip Hr. Ms. Neptunus. 's Middags zijn de deelnemers aan de zeilwedstrij- den van de K.M.J.C. getuige van de Prinselijke belangstelling en in aansluiting hierop, om plm. 3 uur, rijden de Prinses en de Prins naar het voetbalterrein aan de Sport- laan, voor bijwoning van de slot- wedstrijd van O. en O., een ont- moeting tussen het elftal van de Kon. Landmacht en het elftal van de Kon. Marine. De route gaat langs de Hoofdgracht, Kanaalweg, Koningsplein, Polderweg, Midden- weg. Ook de Minister van Marine a.i., It. kol. Fi6vez, zal op het sportveld aanwezig zijn. Om half zeven ontvangen bur gemeester en mevrouw Ritmeester de deelnemers aan de zeilwedstrij- den, waarbij het Prinselijk Paar niet tegenwoordig zal zijn. Vol vreugde neemt Den Helder kennis van dit hoge bezoek De stad zal tonen hoezeer ze aan het Kcningshuis is gehecht en ze zal van haar verknochtheid blijk ge ven, wanneer zij, die binnenkort de zware last van het Koningschap zal moeten dragen, met haar echt- genoot voet aan wel zet. Een jui- en parlement in 1945/1946 en nu chende bevolking zal het gedaver weer is in 1948! 1 der kanonnen cverstemmen. NEW YORK, 21 Juni (AP). In New York binnengekomen be richten uit gezaghebbende bron melden, dat ..ergens in Polen een btfeenkomst wordt gehouden. yan de Kominform. die wordt buse- woond door de vooraanstaande Europesie communistische ieiders van alle 9 landen der „Komin- form", die het vorig jaar herfst onder Russische leiding werd ge- organiseerd. In verschillende Europese hoofd- steden hebben reeds geruchten hier- over de omloop gedaan in verband met de afwezigheid van Togliatti, de Italiaanse communistische leider en Jacques Duclos uit Parijs. Aangenomen wordt, dat het doel van deze bijeenkipmst herziening van de communistische tactiek in Europa zou zijn in verband met de overwinning der anti-communisten in de Italiaanse verkiezingen en t besluit der Westelijke mogendheden om een regering te vormen voor de Westelijke zones van Duitsland. Men neemt aan, dat deze bijeen- komst wordt gehouden in de Poolse stad, waar de Kominform werd op- gericht. De naam van deze stad-is nooit bekend gemaakt. Togliatti en Pietro Secchia, de voornaamste organisator van de Ita liaanse communistische partij, zijn Donderdag per vliegtuig vanuit Ro me naar Praag vertrokken. Volgens de vanavond hier binnen gekomen berichten zouden Togliatti en Secchia twee dagen geleden naar Warschau zijn gereisd, terwijl voorts gemeld wordt, dat twee Poolse ge- delegeerden, die de oorspronkelijke bijeenkomst van de Kominform bij- DE REGERINGSTROEPEN in Griekenland zijn gisteren met een nieuw offensief. de tot nu toe grootste operatie, tegen de troepen van Markos begonnen in het gebied van West-Mace donia maken melding van een bericht volgens hetwelk de militaire autori teiten een boodschap van generaal Markos, de Griekse partisaner.'.eider, onderschept hebben, waarin hij het Joegoslavische staatshoofd, maar- schalk Tito, dringend om militaire hulp heeft verzocht. Dwight Griswold, hoofd van de Amerikaanse hulpmissie in Grieken land. heeft in een radio-toespraak verklaard, dat de militaire toestand in Griekenland na een jaar van Amerikaanse hulp ..zeer verbeterd" Generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, heeft bepaald, dat voor het ver- voer van de Westelijke zones naar Berlyn geen gebruik meer zal wor den gemaakt van Amerikaanse militaire goederentreinen als ge- volg van het feit, dat de Sowjets de lading aan een nauwkeurig on- derzoek wensen te onderwerpen. Het goederenvervoer zal thans door de lucht worden hervat. Het zal het Russische militaire bestuur niet worden toegestaan de Amerikaanse militaire treinen te in- specteren, aldus Clay. Zulks zou schending van de in 1945 tussen de vier partijen gesloten overeenkomst betekenen. De enige Amerikaanse militaire goederentrein, die sedert Vrijdag heeft gepoogd Berlijn te bereiken, staat nog op een zijspoor te Marien- born in de Sowjetzone. De comman dant heeft strikte orders geen Sow- jetbeambten in de trein toe te laten. De Duitse goederentreinen wor den, nadat zij zijn onderzocht, door- gelaten. De vertegenwoordigers van werk- gevers en werknemers in de Belgi- sche metaalnijverheid zijn Maan- dagmiddag tot een accoord geko- men. De staking, die 6 dagen heeft geduurd, is hiermede geeindigd. De katholieke en socialistische vakbonden hebben de arbeiders verzocht het werk hedenochtend te hervatten De regeringsluchtmacht heeft reeds installaties en opslagplaatsen gebom. bardeerd. Ook de marine staat ge- reed om de regeringstroepen bij te springen. De generale staf der rege ring bewaart het stilzwijgen over de resultaten. Ook de algemene bevelhebber van het Griekse tweede legercorps te Koziani, een garnizoensstad ten Oosten van het Grammosgebergte, heeft het bevel uitgevaardigd tot 'n algemeen offensief tegen de gueril- la-striiders en him bases in't Gram- In dit bevei wordt 22 Juni „een historische dag voor Griekenland genoemd. Constantin Tsaldans, pl.- vervangend minister-president, heeft gisteren te Saloniki verklaard: „Dank zij de geallieerde hulp, zo- wel moreel als materieel, en boven- al dank zij de dapperheid en zelf- opoffering van Griekenland's zonen, nadert de bittere strijd voor het be- houd van het land zijn voltooiing Perscorrespondenten in Macedome LAKE SUCCESS, 22 Juni (Reuter). De weigering van het Amerik. Congres om de benodigde 65 mill, dollar ter beschikking van de V.N. te stellen voor de inrichting van n permanent hoofdkwartier heeft de positie van degenen, die de voor- keur geven aan vestiging van dit hoofdkwartier in Europa, verstevigd. Men verwacht, dat tijdens de ko- mende algemene vergadering te Pa rijs de vestiging van de V.N. te New York bestreden zal worden. woonden, niet in de Poolse hoofd- stad aanwezig waren. Duclos. die de vorige week Dins- dag in Budapest vertoefde ter ge legenheid van de fusie der Hongaar- se socialisten en communisten, is nog niet in Parijs teruggekeerd, ter wijl omtrent verdere reizen van hem niets is bekend gemaakt. Er waren geen onmiddellijke in- lichtingen te verkrijgen omtrent de verblijfplaats van de communisti sche Ieiders van andere tot de Kom inform behorende landen, t.w. Roe- menie, Bulgarije, Hongarije, Joego- slavie en Tsjechoslowakije. Een Atheens militair gerechtshof heeft heden het doodvonnis uitge- sproken over zeven van de beschul digden, die terecht stonden in ver band met de moord op de minister van Justitie, Ladas, op 1 Mei j.l. Hoofdbeschuldigde was Efstratios Moutzoyannis, 22 jaar oud, die een handgranaat in de auto van de mi nister wierp. toen deze terugkeerde van een kerkelijke plechtigheid. Hij zou lid geweest zijn van de Opla, een communistische militaire groep uit de oorlog. Moutzoyannis verklaarde schuldig te zijn en verstrekte volledige bij- zonderheden over de communisti sche „ondergrondse terreur". Een achtste beschuldigde, een vrouw, werd tot zes jaar gevangenis straf veroordeeld. De voornaamste aanzetter tot de moord op Ladas is nog voortvluchtig. in het offensief", zo zeide hij. De toestand van de Griekse economie was eveneens beter geworden, aldus Griswold. „De begroting is in even- wicht, de geldkoers stabiel en de prijzen gaan langzaam omlaag." Griswold critiseerde het „te zeer gecentraliseerde bestuur te Athene" en drong er bij de Griekse regering op aan een „democratischer. econo- mischer en meer representatieve be- handeling van de aangelegenheden der mensen in de provincie" toe te staan. Tijdens een vergadering, die Maan- dagavond te Clermont Ferrand werd gehouden met de afgevaardigden van de drie vakbonden heeft de di- rectie van de Bergougnanfabrieken de wijzigingen van de hand gewe- zen, dje het bij _het C.G.T. aangeslo- directie "heeft de C.G.T.afvaardiging nogmaals 12 uur toegestaan om over- leg te plegen met haar leden. Er kon geen accoord bereikt wor den tussen de afgevaardigden van de drie vakbonden van de Michelin- fabrieken, die gisteTavond bijeenge- komen waren om te pogen hun standpunten met elkaar in overeen- stemming te brengen, alvorens stap- pen te doen bij de directie. De C.G.T.-afvaardiging heeft geen enkele van haar eisen laten varen. De arbeiders van de fabrieken, die aangesloten zijn bij de C.G.T., heb ben besloten de bezetting van de werkplaatsen voort te zetten. BERLIJN, 21 Juni (AP) James Pollock, raadsman van generaal Clay, de Amerikaanse militaire gou verneur, heeft vanavond verklaard, dat volgens zijn berekening de fe derate regering, welke door de con ferentie van Londen is voorgesteld, 1 Maart 1949 gevormd zal zijn. De constituerende vergadering begint 1 October met haar werk en ver wacht wordt, dat het drie maanden zal duren, voordat de te ontwerpen grondwet aan het Duitse volk in een volksstemming zal kunnen wor den voorgelegd. Een woordvoerder van het Fran- se ministerie van Buitenlandse Za ken heeft verklaard niets te weten van het bericht, dat een bijeen komst der vijf ministers van Bui tenlandse Zaken van de mogendhe den der West-Europese Unie op 20 Juli te Den Haag gehouden zou worden. Volgens het bericht zou het hier een bijeenkomst betroffen hebben in het kader van de in het Brus- selse verdrag neergelegde aanbe- veling, dat een dergelijke ontmoe- ting iedere drie maanden plaats zou moeten hebben. f>E LUIT.-KOL. A. H. J. L. FleVEZ wensen wij gaarne aan „Oorlog" terug en in dat geval zal de majoor J. J. Fens uit Breda zijn opvolger ir> de K.V.P.-fractie zijn. De majoor Fens werd in 1900 te Breda geboren. Hij volgde een gymnasiale oplei- ding en kwam daarna op de Cadettenschool te Alkmaar. In '24 werd hij 2e en in '28 eerste luitenant bij het wap»n der A-tiUorie To 'il zei hij het Moederland tijdelijk vaarwel om als adjudant van de gouverneur naar Curacao te vertrekken. Ook was hij daar belast met de oprichting en leiding van een politieke inlichtingendienst voor Centraal en Zuid-Amerika. In '36 keerde hij naar Nederland terug en werd na een eenjarig verblijf bij de Kust Artillerie te Den Helder overgeplaatst naar Utrecht als leraar aan de School voor Reserve-officieren der Onbereden Artillerie. In '38 volgde zijn benoeming tot kapitein om dan in '39'40 werkzaam te zijn bij de Staf van het Zuidelijk front Vesting Holland. Na zijn terugkeer uit een drieiarige kl-ites«rev»n<»»"- schap werd hij uigezonden naar Engeland voor het volgen van verschillende cursussen. Bevorderd tot majoor was hij commandant van onderscheidene militaire seholen om t«>n- slotte in '48 tot algemeen hoofd van het on derwijs te worden benoemd aan de inmiddels weer opgerichte militaire academie van Breda. f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1