EEN DICHTER GEEFT ZIJN MENING OVER DE POLITIEK INVALID'TEITSRENTEVERBETERING tarwe-overeenkomst en perszuivering DWAZE ANNE UitgewekenOekrainse studenten hebben thans 'n eigen seminarie RADIO „Niet de ex-illegale pers alleen is de zuivere pers" Het startsein „Actieve cultuurpolitiekbest; maar de cultuur blijft souverein tegenover de Staat Politiek is ook apostolaat! Apostolaat Wm Zei U iets? UIT DE TWEEDE KAMER Brand in textiel- fabriek N't;EUW NOORDHOLLANPS DAGBLAP - PAG. 3 Weekstaat Ned. Bank Geldmarkt nog steeds ruim fill*4?! VMl m Bernard Verhoeven is de man met het eigen geluid, niet iedereen zal het mis- schien al volledig met zijn denkbeelden eens zijn. Maar hij is een bezielde en eqn bezieler, een man, die een hunkerende wereld voor zich ziet, voor wie de politiek zeer zeker een apostolaat zal zijn en zulk soort mannen hebben wij nodig. Hollandse Nieuwe bij de Amerikanen. weinig in trek Honderd varkens clandestien geslacht Lijnolie blijft gedistribueerd J.A.P.I. prijzen worden uitgereikt Telefoonverkeer met Noord-Afrika PROGRAMMA - Op de rijksweg AmerafoortApeldoom, is een betonnen weg- gedeelte, dot berucht is om de vele verkeersongevallen, welke daar gebeuren. Dit is voor de afdeling Apeldoom van de Ned. Vereniging E.H.B.O. aanleiding geweest, om bij dit weggedeelte een complete verbandkast te plaatsen, waarvan het bijzondere is, dat zij door iedere weggebruiker geopend kan worden. Men behoeft slechts een loodje te verhreken en heeft letterlijk alles ter beschikking. Een verkeersslachtoffer profiteert van deze verbandkast. (Van onze parlementaire redacteur) DE TWEEDE KAMER haast zich om klaar te komen. Een goed stuk werk leverde zij nog af door de afhandeling van het wetsontwerp waarbij de renten der invaliden worden verdub- beld, een gezinstoeslag wordt verleend en de betrokkenen ook in het genot van kinderbijslag worden gesteld- De heer Steinmetz (K-V.P.) gooide bij de behandeling nog een balletje op voor de progressieve kinderbijslag. Minister Drees hield zich echter op de vlakte met te verklaren dat het niet doenlijk zou zijn om ten aanzien van deze materle van elkaar verschillende regelingen te gaan invoeren. De heer Suurhoff (P.v.d.A.) poogde de minister te winnen voor een inwerking treden met terugwerkende kracht, maar ook dit voorstel werd als practisch niet uitvoerbaar afge- wezen. Wel zegde de bewindsman een so spoedig mogelijke uitvoering toe. Acht maanden voor deviezenzwendelaar FEU ILLETON DOOR A. DUNCAN (Eigen reportage) WERWACHT van de dichter V Bernard Verhoeven, de plaats- vervanger van minister Gielen op de Ujst, green bedaagde betogen. Hij is altUd, zoals hij zelf zegt, de revolutionnair in eigen kring ge- weest. Revolutionnair in de zin van een zich verzetten tegen ver- ouderde vormen en begrippen. HU wll de wereld nieuw beky- ken. De man, die zong „er is een wind van klagen, die over de aarde schreit: Broeders, zle hoe lk lt)d voelt zich vanuit de bewogenheid van zijn hart ge- drongen om naar die wereld nit te gaan. En zo is zijn politleke visie deze: In de tijd van Schaepman was het noodzakelijk het primaatschap toe te kennen aan het geestelijke en onze gebondenheid is er ook nu om het op dit terrein bereikte te beveiligen en nog verder ult te breiden. Daarnaast ligt in deze tijd onze taalr vooral op het natuurlijk plan. De katholiek in wie de har- monie is van natuur en bovenna- tuur, moet zich nodig durven con- fronteren met deze wereld. Voor de verbetering van deze maatschap. pij moet hij zijn eigen waarden in. brengen, een natuurlijke taak, uit- gaande van een bovennatuurlijke plicht. Wanneer de Paus ip zijn laatste toespraak zegt: „Laten de katholieken niet aarzeien hun •krachten te verbinden met die van anderen, die al staan zij buiten hun rijen, toch overeenstemmen met de sociale leer der Kerk", dan is dat Bernard Verhoeven naar het hart gesproken. Hij wil gaarne de waar den van anderen erkennen, een scheppende verdraagzaamheld be- werkstelligen en zo het levens- ideaal van Ariens onderschrijven: ,„De wereld een beetje beter ach- terlaten dan je gekomen bent". NIeuwe gedachten. Achter dezp visie doemen de grote, nieuwe gedachten op, die vele katholieken op dit ogenblik reeds onderschrijven. De Kerk heelt ons nooit verboden naar de wereld uit te gaan, maar toch is er onge- twijfeld in de praktijk een zeker katholiek isolement gegroeid. Een overdreven gevoel van eigen waar- de, een zich verheven wanen bo- ven anderen, een zich opsluiten in eigen kring met voorbijgaan aan het werk en de inzichten van ande ren. De katholieken, waarop wij bo- ven doelden en onder wie ook Ber nard Verhoeven zich rekent, zien dit isolement juist in deze tijd als een groot gevaar. Zij willen het katholicisme weer midden in de wereld plaatsen, de mens in de katholiek weer zijn broeder in de evenmens doen herkennen. Kardi naal Suhard, aartsbisschop van Pa- rijs en de eminente woordvoerder van deze gedachte, zei in dit ver- band bij de sluiting van de so ciale week: „De gedachte van een broeder- band tussen alle' mensen is we- zenlijk christelijk. maar wordt in feite niet allcen bij ons Christe- nen gevonden. Hetzij onder op- welling van oude christelijke ge- voelens, hetzij onder de harde druk der feiten, leeft deze ge- De onlangs op de geldmarkt in- getreden ontspanning, waardoor de daggeldrente tot 3/4 pet. kon wor- den verlaagd, heeft zich in de afge- lopen week kunnen handhaven, ten dele nog als gevolg van het feit, dat de houders van beleggingsrekenin- gen per 1 Juni j.l. de vrije beschik- king over 20 pet van hun tegoeden hebben gekregen De datum van 20 Juni, de maandeiijkse terugkerende vervaldag van belastingbetalingen, heeft dit keer minder zwaar ge- drukt dan vorige maanden en is vrijwel geruisloos aan de geldmarkt voorbijgegaan. Deze is n.l. voldoen- de ruim gebleven, hetgeen ook blijkt uit de jongste weekstaat van de Nederlandsche Bank, afgesloten per 21 Juni, waarop de post bele- ningen met 1,3 millioen tot 145,1 millioen gulden is teruggelopen. De omloop van nieuwe bankbil- jetten is voor de derde maal deze maand gedaald en wel van 2924,5 tot 2909,4 millioen gulden, waarme- de de circulatie echter nog 17,5 mil lioen gulden boven de stand is van een maand geleden. De weekstaat vertoont overigens slechts weinig opmerkelijke mutaties. 1_IET apostolaat kan men niet alleen door woorden be- oefenen. Eerst daden, dan on- derrichten. lets wat ge nooit ge daan hebt en nooit hebt verwe- zenlijkt noch in gedachten noch in daden, dat hebt ge ook nooit werkelijk beleefd. Wat ge niet meegemaakt hebt, kun je ook niet goed begrijpen. Dus die dingen kunt ge ook niet aan an deren uitleggen. Als iemand op- staat en het Evangelie begint te onderrichten, dan weet het ge- oefend oor onmiddellijk, of de spreker datgene, waarover hij vertelt, ook „beleeft" of alleen maar erover „spreekt". Of het echt is of enkel maar schijn. Of het oprecht en gemeend is en voortkomt uit een innerlijke, diepe overtuiging of louter klink-klank van woorden, hoi, voos, leeg. Wat gevraagd wordt en wat men verwacht, 't is het Apostolaat van het doen, van het goede voorbeeld. MARCUS. f i: v.: - <!*- *X is5; .y dachte ook ver buiten de Kerk". Deze gedachtegang leidt als van zelf naar een als-het ware heront- dekking van de wereld, tot een be- hoefte om die wereld met andere i goedwillenden beter te maken en 1 dat alles dan zoals dezelfde kardi- naal Suhard het zegt: „onder Gods ogen, met Hem, in Hem en door i Hem". In Nederland, aldus Ber- nard Verhoeven, heeft het katho- j lieke isolement ook nog een zeer natuurlijke oorzaak. Eerst waren wij een terecht .onbevredigde min- derheid, daarna een zich zelf be- schermende minderheid en hij meent, dat er ook nu nog bij ons teveel de neiging bestaat om op zich zelf te blijven bij arbeid op gemeenschappelijk plan. Oultuurpolitlek, Bernard Verhoeven is al jaren een ljver&ar voor een georganiseer- de cultuurpolitiek. Men kan niet meer zeggen, dat de Staat neutraai staat tegenover de cultuur. Wan neer die Staat door middel van subsidies de kunst helpt, dan komt de kunst daardoor in elk geval in een bepaalde positie tegenover de Staat te staan. Toch zal Bernard Verhoeven op het congres, dat dp Kathoiieke Volkspartij binnenkort aan de cultuurpolitiek zal wjjden, de stelling verdedigen, dat de cul tuur zich souverein blijft ver- houden ten opzichte van de Staat. Ook is er geen reden voor Overheidsbemoeiing in leidende zin, zolang de mogelijkheid be staat, dat bepaalde partjjen el- kaar, krachtens het solidariteits- beginsei, in onderling overleg kunnen vlnden, dit geldt ook voor de radio, Eerst wanneer de cultuur zelf on- machtig blijkt, of zich schadelijk gaat verhouden tot het algemeen belang komt het subsidiariteitsbe- ginsel in werking, waarbij de Staat wordt toegestaan daar op te treden waar lagere organen onmachtig blijken. In het algemeen is Ber nard Verhoeven ook op dit terrein een voorstander van een zo breed mogelijke samenwerking, hij is trouwens reeds geruime tijd bezig met de vorming van een cultureel contact tussen de landelijke orga- nisaties. De stad acht hij geenszins het monopolie van cultuur te heb ben, ook in de z.g. Provincie liggen nog vele onaangeboorde bronnen. 2f JrttL „Wat hebben de Amerikanen op- eens tegen de Hollandse haring?", dat is de vraag, waarop de haring- exporteur Jacob J. van der Zwan, die Maandgg aan boord van de ..Noordam" uit Nederland te New- York is aangekomen, het antwoord hoopt te kunnen vinden. In 1939 ge- bruikte de bevolking van de Ver. Staten namelijk ongeveer achttien millioen pond van het Hollands zee- banket, doch thans is deze con- sumptie verminderd tot slechts 2 millioen pond. Onder gTOte belangstelling werd Maandag in het kiooster der pa ters AugusttJnen te Culemborg voor een vflftlgtal uitgeweken Oekrainse geesteljjken en pries- terstudenten een priestersemina- rie van de Byzantijns-Slavlsche Rltus geopend. Aanwezlg waren o.m. de minister van justitie mr. J. H. van Maarse- veen, mgr. D. Huurdeman, vicaris- generaal van het aartsbisdom, als vertegenwoordiger van kardinaal de Jong, mgr. Rossi, afgevaardigde van de Pauselijke internuntius, mgr_ dr. Th. Verhoeven, directeur van het Centraal Bureau van opvoeding en onderwijs, en vele andere geeste lijke en wereldlijke autoriteiten Om halftien verenigden alien zich in de kapel, waar mgr. Johannes Bucko, apostolisch visitator, de pon- tificale H. Liturgie van St. Joannes Chrvsostomus celebreerde volgens de Byzantijns-Slavische ritus De liturgische gezangen werden door een koor van 22 studenten onder leiding van prof. Antonitch uitge- voerd. Daarna was er in de aula van het studiecentrum een officiele bijeen- komst. waarin pater Seb. van Nue- ne'ri O.E.S.A., eerst in het latijn, daarna in het Nederlands, de Oekrainers welkom heette. De voor- zitter van het Apostolaat der Her- eniging. pastoor A. G. Smit, sprak een inleidend woord voor deze zit- ting, en las een aantal telegrammen voor, o.a. van het secretariaat van Voor de Utrechtse economische politierechter had een grote clandes- siene slachtzaak de grootste na de bevrijding - behandeld. Het betrof hier een uitgebreid complot van slachters en grossiers In clandestien vlees uit de omgeving van Utrecht. Lange tijd woekerde het euvel voort eer men heeft kunnen ingrijpen. Ofschoon bij de arrestatie van een tuinder te Vleuten in het begin van het jaar reeds vermoedens van 'n uitgebreid complot bestonden, kreeg men daarvan eerst zekerheid na de arrestatie op 25 April van een vee- houder, die op heterdaad betrapt is. Bij hem werden twee geslachte var kens, een levend varken, slachtge- reedschap en bovendien kaas en vet In beslag genomen. Als opdrachtgevers en aanstokers van de siachtingen en bovendien als veehandelaars van vlees, waarmede een aantal Utrechtse slagers regel'- matig werd voorzien. zijn daarna twee Utrechtse slachters in arrest gesteld. Met de vervoerders van't vlees en de slagers-afnemers inbegrepen waren er niet minder dan 16 verdachten. In totaal zijn er meer dan 100 var kens, 3040 schapen en een zestal koeien zwart geslacht en verhan- deld. Er werden gevangenisstraffen opgelegd van 1tot 3 maanden voorwaardelijk. In verband met de dispensatie, verleend van het verbod om olie- houdende verfproducten zonder vergunning te kopen, te verkopen en te verbruiken. wordt de aan- dacht van belanghebbenden er op gevestigd, dat de distributie vsa lijnolie niet wordt opgeheven. Leve- ringsmogelijkheden voor verf zijn dus niet onbeperkt. het vaticaan. In het Latijn vertelde dr. Basil Laba, rector van het Stu- diorum van het Seminarie, over de lange lijdensgeschiedenis van het Oekrainse volk. In het Duits vulde hij deze rede aan. Mgr. Huurdeman begroette de Oekrainers namens de Kardinaal, en noemde hen martela- ren voor het geloof. Het theologen- koor zong gewijde zangen Verder werden Oekrainse volksliederen. en tot slot, het Wilhelmus gezongen. In het Frans richtte mgr. Bucko tenslotte dankwoorden tot kardinaal de Jongen de paters Augustijnen. De minister van Onderwijs, Kun- sten en Wetenschappen zal op 30 Juni a s. te 1.0.30 v.m. in het thea ter Seinpost te Scheveningen per- soonlijk de prijzen uitreiken aan de deputaties van 31 scholen, die tij- dens de J.A.P.I. (Jeugd Actie Papier Inzameling) de beste prestaties hebben geleverd. Het totaalbedrag aan prijzen is ca. f 35.000.Het wordt voor on geveer de helft uit de opbrengst van het ingezamelde papier betaald, terwijl het overige door de Vak- groep Papierindustrie ter beschik- king wordt gesteld. Na een gemeenschappelijke maal- tijd zullen de onderwijzers en kin- derdeputaties per autobus een rond- rit maken door Den Haag en Om- streken. Met ingang van 15 Juni j.l. is het telefoonverkeer tussen Nederland en Algiers, Frans Marokko, Tunis en Tanger heropend. DONDERDAG 24 JUNI HILVERSUM II: 7.15 Gram.muz.; 7.45 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Gardoni en orkest; 9.45 Schoolradio; 10.00 Klas- sieke symphonie; 11.00 De Zonne- bloem; 11.45 Mozart-programma; 12.03 Bekende tenoren; 12.33 Lunch- concert; 13.00 Kath. nieuws; 13.45 Hors d'oeuvre voor het zyakke ge slacht; 14.00 Aurora-trio; 14.40 Causerie voor de vrouw; 15.00 Ka- merorkest; 16.45 Schoolzangwed- strijden; 17.45 Gram, muziek; 18.15 Land- en tuinbouw; 19.45 Beroeps- keuze; 19.55 Bach-koraal; 20.15 Plaatyaria: 21.00 100 jaar Zwitser- land; 21.30 Openluchtconcert; 22.00 Pianofantasie van Chopin; 22.35 Op het huisorgel; 23.15 Sweelinck- kwartet; 23.45 Serenade voor 12 instrumenten, HILVERSUM I: 7j30 Amusements- orkesten; 7.50 Dagopening; 8.15 Vogeltjes die vroeg zingen; 8.45 Ouverture; 9.30 Sonate voor fluit en clavecinbel; 10.30 Voor de vrouw 10.35 Rosita Serrano; 11.00 Sympho nie van Sibelius; 12.00 Viool en piano; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Balalaiha-orkest; 13.15 Bandi Ba- logh; 14.00 Vrouwen maken ge- schiedenis; 14.20 Vaudeville orkest; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 Tussen vier en vijf; 17.20 Welk dier deze week; 17.30 The Skymas- ters; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Balletmuziek; 19.30 Filmmuziek; 20.15 Residentieorkest; 22.35 The Romancers; 23.15 Platen, die men graag hoort. Vriend v. d. Weijden heeft het in de Tweede Kamer opgeno- men voor de kleine boeren, tuinders en middenstanders, toen de Vermogensaanwasbelas- ting weer eens aan de orde mas in de Tweede Kamer. Hij maak- te het minister Lieftinck danig lastig, eerst met een amende- men, toen met een mo tie. Al- lemaal verkiezingspropaganda, bromde de parlementaire redac- teur van het „Vrije Volk'. Niet aardig; om zo iets te zeggen van je politieke vrienden. Doen wij ook niet, als de soci's te keer gaan met moties tegen minister Gielen en als v. d. Goes de er- j kenning van de Joodse Staat door Nederland, forceren wil. Wie was er nu zo ergdenkend, om verband te zoeken tussen de datum van de verkiezingen en het tijdstip van de persconfe- rentie, waar vader Willem Drees alle heerlijkheden van zijn so ciale departement etaleerde? Niemand, tenzij een of andere a-politieke nurks. Laten we, ook al is een K.V.P.'er eens een beetje lastig, niet direct met grote woorden beginnen. Zijn we vrienden of zijn we het niet? Overigens wees de heer Steinmetz er terecht op, dat met dit wets ontwerp hoogstens aan de minimum- eisen werd voldaan. De verdubbe- ling is maar betrekkelijk, omdat de tijdens de bezetting inge- voerde verhogingen weer worden afgetrokken. Zolang er rentetrek- kers blijven, die nog bijsteun nodig hebben, kan men zich moeilijk vol daan voelen. Zowel hij als de heren Stapelkamp (A.R.) en Hacke (WD) braken tevens een lans voor de in- valide kleine zelfstandigen, die nog in de kou blijven staan. De minister zegde echter toe, dat deze aangele- genheid zijn aandacht had. Belang- rijk was voorts, nog de vraag *van de heer Steinmetz of de minister in elk geval geen belemmeringen in de weg wilde leggen aan die be- drijven, die op eigen gelegenheid de iprogressie.ve kinderbijslag invoer- den. De minister zei hier niet grlf ja. Hij wees er op, dat hoewel der- gelijke bedrijven geen eisen stellen ten aanzien van doorberekening in de prijzen, de verhoudingen in an dere bedrijven minder gunstig lig gen en ook In die bedrijven kunnen toch soortgelijke verlangens ont- staan. De heer Koenen (Comm.) toonde zich de minst bevredigde van de sprekers. Door het ontwerp werd slechts de vermindering van de koopkracht gecompenseerd. Waar echter het geld voor meer vandaan moest komen, vertelde hij er niet bij Het ontwerp werd tenslotte z.h.s. aangenomen. Tarwe-overeenkomst. Twee en dertig landen zijn in principe tot overeenstemming geko men ten aanzien van een interna- tionale tarwe-overeenkomst. Deze overeenkomst garandeert ons ener- zijds een bepaalde hoeveelheid, an- derzijds verplicht ze ons ook deze hoeveelheid af te nemen. Dit kan een voordeel, het kan echter ook een nadeel zijn, wanneer de wereld- marktprijs lager zou liggen. Vooral de communisten hadden bij monde van de heren Hoogcarspel en Borst bezwaren. Amerika poogde zich bij deze overeenkomst veilig te stellen en wat nog erger was: Rusland zou wellicht straks ook kunnen leveren. Minister Mansholt toonde echter aan, dat er nog speling bleef voor vrije aankoop en in elk geval stond nu reeds vast, dat wij voor dit Jaar goedkoper kunnen kopen dan tegen de vrije prijs. Zou de prijs van de inlandse tarwe in het gedrang ko men, dan zal overleg gepleegd wor den met de landbouworganisaties. De Kamer bewilligde uiteindelijk in de ratificatie met uitzondering van de communisten. Perszuivering. De grillige agenda vermelde ten slotte voor deze dag nog de inter pellate van mr. Burger (P.v.d.A.) over de perszuivering. Een groot aantal vragen deed hij vergezeld gaan van een uitvoerige toelichting, zo uitvoerig. dat hij tenslotte met de straffe leiding van de pl.v. pre sident, de heer Smeenk, in conflict raakte. Deze stond hem echter nog enkele minuten extra toe. Mr. Burger toonde zich zeer on- bevredigd over de gang van zaken, in het bizonder ten aanzien van het hoger beroep en terloops zei hij ook nog zeer lelijke dingen over de naoorlogse pers, die soms nog een even jammerlijke houding zou aan- nemen als tijdens de bezetting, dit dan in het dienen van eigen belang. In zijn antwoord stelde minister Gielen voorop, dat deze regering van haar symphatie voor de illegale pers.blijk geeft door de erkenning van het recht op doorverschijncn. Niet juist is het echter, aldus de bewindsman. om het zo te stellen, dat de ex-illegale pers alleen de zuivere pers zou zijn. Hoe is het immers anders te verklaren, dat de ene ex-illegale krant de andere be- schuldigt van vuilspuiterij? Van de 28 in hoger beroep behan- delde gevallen was in 19 gevallen geen verschil met die van de com- missie van de perszuivering. In een geval was de uitspraak totaal anders als gevolg van nieuw aangevocrd bewijsmateriaal, in de overige acht andere gevallen verschilde de uit spraak inderdaad zonder meer. Van elke uitspraak wordt bericht gezon den aan de politie, in twee gevallen is wegens overtreding proces-ver- baal opgemaakt. De commissie voor de perszuivering verklaarde deze klachten echter niet ontvankelijk. De minister erkende, dat het de burger vrij staat om critiek uit te oefenen op de jurisprudentie van de Hoger Beroep-commissie. Voor hem zelf lagen de zaken echter anders. Overigens was hij ook geenszins van mening. dat de wet niet zou zijn uitgevoerd. In de Hoger Beroep- commissie werden hoogstaande fi- guren benoemd, doch in eerste aan- leg was er weinig animo om in deze commissie zitting te nemen. Wat de uitvoering van het amen- dement-Burger betreft moesten eerst de instanties worden gevormd, die kunnen adviseren over de eventuele onteigening van de persen. Er zijn thans drie adviezen binnen, die aan de Hoger Beroep-commissie worden doorgezonden. De minister meende alles gedaan te hebben om een snel werken van de instanties te bevor- deren. Bij de Telegraafpersen is de Staat voor een vierde gei'nteresseerd. zijnde vijandelijk vermogen. Een door de Minister-President ingestel- de commissie bestudeert het door de Uitgeverij Elsevier ingezonden plan, dat overigens ook aan de bla- den ..Parool" en ..Trouw" is toege- zonden. Het eerder door deze bla- den ingezonden plan mocht. aldus de minister, deze naam eigenlijk niet dragen. Heden worden de debatten voort- gezet. Het Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde de 61-jarige commis- sionnair in effecten, S. Goudeket uit Amsterdam tot een gevangenisstraf voor de tijd van 8 maanden met aftrek, een geldboete van f 10.000. eventueel te vervangen door 3 mnd. hechtenis en verbeurdverklaring van de in beslag genomen gelden. De eis was een jaar. Op 24 Februari van dit jaar was G. door de Economische politierech ter te Amsterdam veroordeeld tot 1 jaar en 4 mnd. met aftrek, doch G. was tegen dit vonnis in beroep gekomen. G. had door een schijnproces 13.000 dollar«onttrokken aan het deviezen- tegoed van de Nederlandse Bank en had bovendien van een broer uit Amerika dollars per brief gekregen, die G. in Zwitserland en Nederland tegen zwarte prijs verkocht. Oedurende de tijd, dat er twtffal bestond over de proporties van het Europees Herstelprogramma, waa het moeilijk voor de West-Europe- se regeringen hun medewerking aan het programma te detailleren. Deze twijfel is nu gelukkig weg- gevallen, doordat op de vooravond van de Republikeinse eonferentfe voor de benoeming van een candi- daat voor de presldentavericiezin- gen het congres voor de gevraagde toewijzing stemde. De som, dfe werd goedgekeurd is slechts onge veer f 13250 mill, minder dan oor- spronkelijk werd voorgesteld. Of schoon er een bepaling is gemaakt dat het bedrag voor 15 maanden inplaats van 1 jaar is bestemd, heeft de president de speclale vol- macht gekregen om het bedrag in een jaar toe te wijzen, indien het hoofd van eeonomisch samenwer- kende organisaties zulks adviseert. Dat dit hoofd, Hoffman, de pre sident een dergelijk advies zal ge- ven. staat reeds bij voorbaat vast. Nu deze moeilljkheid is overwon- nen, moet verzekerd worden, dat het herstelprogramma zijn ware doelstellingen bereikt. Het kan in dit verband niet genoeg beklem- toond worden. dat het Marshall- plan niet slechts moet dienen om de economische behoefte te verlich- ten en de industrigle onmacht in West-Europa aan te vullen De wederopbouw van West-Duitsland is een belangrijke factor. Het is ook duidelijk dat zonder een sa- menwerkend West- Europa geen duur- zaam herstel moge- lijk is. Reeds twee stappen heeft men in deze richting gezet, n.l. de zesmogendheden-overeen- komst betreffende Duitsland, die nu door de Franse regering is goed gekeurd en het doorvoeren van de munthervorming in de Britse, Ame- rikaanse en Franse bezettingszones. Deze stappen zijn, zoals de vele Duitsers het ook aanvoelen, het be gin van een nieuw Duits hoofdstuk. Voor de eerste maal sedert de rampzslige dag dat Hitler Duits kanselier werd. wordt voor de Duitsers thans het vooruitzicht ge opend dat. zoals generaal Robert son het onlangs uitdrukte, ze hun weg terug kunnen vinden naar de West-Europese christelijke beseha- ving, die zij met hun nazi-materia- lisme in de steek lieten. HET WERELD- GEBEUREN Juist omdat een dergelijk voor uitzicht werd geopend, was het on- vermijdelijk, dat een hernieuwde poging door de andere zijde van het IJzeren Gordijn zou worden gedaan om chaos en wanhoop de twee attributen voor een com- munistische staatsgreep in stand te houden. Een nieuwe bijeenkomst van de Kominform werd gesigna- leerd door stakingen en onlusten in plaatsen ver van elkaar n.l. in Clermont-Ferrand en Malaka. In Frankrijk werd een ,,1-uur- staking", die niet veel succes had. geproclameerd als een demonstra- tie van communistische kracht en in Berlijn zetten de Russen nu alle verkeer van het westen naar de voormalige Duitse hoofdstad stop. Hiermee wederom pogend de posi tie van de Westerse mogendheden in Berlijn onhoudbaar te maken. De Londense havenstaking is eveneens bewust of onbewust spe- len in de Russische kaart. Deze verschillende gebeurtenis. sen hebben eenzelfde karaktertrek n.l. zij helpen diegenen, die trach- ten het scheppen van voorwaarden waardoor evenwicht en welvaart mogelijk worden, te voorkomen. De manier om hieraan het hoofd te bieden is voor iedereen, die de vrijheid liefheeft, mede te werken aan het eeonomisch herstel, dat nu door de goedkeuring van het Ame- rikaanse parlement mogelijk is ge- worden. Op deze manier kan de vrede de structieve kracht van het com- munisme evenzeer vernietigd wor den als het nazi-isme, waarop het zozeer lijkt. SIC TRANSIT In de droogkamers van de Tex- tlelfabriek „Het Schuttersveld" van de Gebr. van Heek te Enschede, werd brand ontdekt. Binnen korte tijd stonden twee der kamers, die gelukkig leeg waren, in vlam. De Brandweer, die met groot ma- teriaal uitrukte, bestreed het vuur met 14 stralen en slaagde erin een derde droogkamer, waarin een grote hoeveelheid fluweel was opgeslagen te behouden. Des middags was de brand volkomen bedwongen. Voor de productie za| de brand geen ernstige gevolgen hebben. Wel is het mogelijk. dat er enige stag- natie zal ontstaan in de aflevering der goederen, daar thans 2 droog kamers buiten gebruik moeten wor den gesteld. Een gedeelte van de voorraad fluweel. dat waterschade opliep. zal opnieuw moeten worden gewassen en gedroogd. 9. „Goede morgen, mevrouw", zei ze, maar de oude dame gaf geen ant woord en Anne werd plotseling door een hevige angst bevangen. Achter haar groot bureau gezeten, zag mevrouw Pritere er dan ook schrikwekkend genoeg uit. Haar mager gezicht stond vinniger dan ooit, haar mond wgs samengekne- pen en haar ogen geleken stalen priemen. „Zo ben je daar", zei ze eindelijk. ,.Ik veronderstel, dat je denkt, dat ik die drieduizend francs voor je klaar heb liggen, niet?" Haar stem was dof en schor en alle kleur. door de ochtendwind op Anne's wangen gebracht, week daar uit weg. „Maar, mevrouw, u hebt gisteren- avond toch beloofd „Ik heb het beloofd, dat is zo, maar ik ben nu eenmaal een vrouw, die het somtijds nuttiger vincTt, haar beloften te breken. Vannacht heb ik over alles, wat je me van je broer verteld hebt, nagedacht en ik ben tot de slotsom gekomen, dat ik medeplichtig aan zijn diefstal zou worden, als ik je dat geld leende, om hem uit handen van de politie te houden. Neen, laat me uitspreken. Na rijp beraad ben ik tot het be- sluit gekomen, dat ik noch jou, noch je broer op enigerlei wijze hel pen kan. Ik heb een haat tegen on- eerlijkheid en voel het als mijn plicht, aan de bestraffing van iedere dief mee te werken." „Maarmaar", begon Anne doodsbleek, ..ik begrijp u niet me vrouwGisterenavond hebt u...." „Gisterenavond was ik onder de indruk van je smekingen", ant- woordde mevrouw Pritere. „Van- morgen zie ik duidelijker, wat mijn plicht is." „Maar dan wordt mijn broer ge- arresteerd!" stamelde Anne, „als zijn patroon er achter komt, dat het geld weg is...." ,.Dat weet hij reeds." „Weet hij dat?" riep Anne ult, „maar hoe? Wie kan hem dat ver teld hebben?" ..Dat heb ik gedaan. Ik heb een brief met de inlichtingen, die je me gisterenavond zelf gegeven hebt, aan mijnfyper Presson gestuurd. Hij zal nu de politie wel gewaarschuwd hebben." Een ogenblik stond Anne als door de bjiksem getroffen. „U.... hebt u zo iets durven doen?" riep ze eindelijk uit, u ..Durven doen? Hoe is het moge lijk, dat een winkelmeisje als jij zo tegen me spreekt?" schreeuwde me vrouw Pritere, „lk durfde dat, om dat ik het als mijn burgerplicht be- schouwde, te zorgen, dat een dief gevangen genomen wordt. Je broer is een dief en moet dus gestraft worden, net als elke andere dief. Als ik hem nu geholpen had, dan zou het niet lang geduurd hebben, of hjj had verduisteringen op grote schaal gepleegd met het idee dat er er wel meer mensen gevonden zou- den worden, die hem hielpen!" „Maar.. maar u had toch beloofd te helpen? Ik had het u in vertrou- wen verteld," zei Anne zachtjes. ,.Ik wil er niet meer over horen, juffrouw Hebler," zei mevrouw Pri tere, zich van haar afwendend, „ik heb mijn plicht gedaan, wat mij be treft en als de politie me als ge- tuige oproept, zal ik verklaren, wat ik van je broer weet. Ik sta er op, dat misdadigers gestraft worden!" „Hoe durft u zo zelfgerechtigd te praten?" riep Anne uit. „Ik vind het beter, dat je nu maar gaat, juffrouw H6bler!" zei mevr. Pritere koeltjes, „ik bedank er voor, door £en van mijn onderge- schikten de les gelezen te worden. Je kunt naar de kassier gaan en een week extra loon vragen, omdat ik je op staande voet ontsla. Ik moet geen zusters van dieven in mijn zaak hebben. Ik moet denken om mijn klanten en het overige perso- neel. Je broer is een dief! Ik heb geen reden. jou voor zoveel beter aan te zien." Anne wankelde. Ze voelde, dat ze haar verstand zou kwijtraken, als ze nog langer naar de stem van die vreselijke vrouw moest luisteren. „U doet het alleen. omdat u niet kunt uitstaan, dat Arthur en ik van elkaar houden. Uw plichtsgevoel is maar voorwendsel. U wilt alleen tonen, dat u macht hebt over mij.. en over Arthur!" „Mijn zoon heeft niets meer met je te maken," snauwde mevrouw Pritere haar de brief van Arthur toegooiend. „Lees zelf maar. Hij walgt al even erg van het gedrag van jouw broer. Als je dat gelezen hebt, kun je misschien vergeten, dat hij eens dwaas genoeg is geweest, over liefde tegen je te praten." Anne nam de brief met bijna ge- voelloze vingers op. De wrede woor den, door Arthur op bevel van zijn moeder geschreven, boorden als priemen in haar hart. Het was dus waar. Arthur wilde niets met haar te doen hebben. Ze was haar gelief- de en haar betrekking kwijt en haar broer zou naar de gevangenis gaan. „Je kunt gaan," zei mevrouw Pri tere, genietend van Anne's ellende, „ik zal aan het personeel laten we- ten, dat ik de omgang met jou niet geschikt voor hen acht. „Ik zal gaan, mevrouw," zei Anne uiterlijk bedaard, doch met inge- houden heftigheid, „ik zou geen ogenblik langer onder uw dak wil len blijven, want u bent een slechte vrouw, die geniet van de ellende van een ander, die niets kan terug- doen. U hebt het vertrouwen, door mij in u gesteld, schandelijk bedro- gen! Dat zal niet ongestraft blijven!" „Wat een brutaliteit!" stoof me vrouw Pritere op, „ga onmiddellijk uit mijn kantoor!" ..Ik ga. maar niet dadelijk!" ver- volgde Anne. ..Gisterenavond hebt u me uw hulp aangeboden en ik heb die aanvaard. Ik vertrouwde u. Maar u deed het alleen, om mij In uw macht te krijgen. U hebt geen steek eergevoel; u hebt (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3