St. Joseph-parochie stuurt gramofoonplaten naar Indie Voorlichting voor suikerzieken P.O.A. N.V. Gemeenteraad van St. Maarten Twee boerderijen te Ursem in de as gelegd PRINSELIJK PAAR enthousiast op Texel ontvangen Een verrassing voor onze jongens BEEMSTER EN OMSTREKEN Overschietende vonken veroorzaakten vuurzee Ook Terschelling was verheugd H'ongaarse regering geexcommuniceerd Nederlands fruit" f PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 25 Juni 1948 Onze agenda Begin juli komt de REYNOLDS FLYER (Van onze eigen verslaggever) IN DE GEMEENTE URSEM zijn gisterenmiddag twee boerde rijen verbrand. De brand ontstond in de boerderij van de heer C. Pauw aan de Hoojnsevaart, waama de gloeiende vonken door de sterke Westenwind oversloegen op de aan de overzijde van de vaart gelegen boerderij van de gebr. J. en G. Hooger- weri; een boerderij met een rieten dak, dat spoedig vlam vatte. In minder dan geen tijd stond ook deze boerderij in lichter laaie. De brandweer van Ursem, die de assistentie had gevraagd van de brandweren te Alkmaar, Obdam en Avenhom, kon slechts de schuren achter de boerderijen behouden. Levenslang voor jeugdige moordenaars ONDER GROOT ENTHOUSIASME van de bevolking zijn H.H. K.K. H.H. de Prinses-Regentes Juliana en Prins Bemhard met de „Piet Hein" gisterenmiddag op Texel geaniveerd, nadat te- voren reeds een bezoek aan het eiland Terschelling was ge- bracht, waar de bevolking al even uitbundig de koninklijke gas- ten had ontvangen. De irisse wind deed de vlaggen op de vis- sersschepen, die in de haven lagen en op de gebouwen langs de wal, vrolijk wapperen; het zomerse zonnetje gai de haven de extra feestelijke tint. Om precies 7 uur lag de Piet Hein, die de reis vlot had gemaakt, aan de kade bij de visafslag gemeerd en maakten de Commissaris der Koningin in Noordholland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk en de burgemeester van Texel, mr. G. D. Rehorst, hun opwachting. Enkele minuten onderhielden de Prinses-Regentes en de Prin3 zich met de Commissaris der Koningin en de burgemeester. MIEP DENKT: TUINBONEN WEERSVERWACHTING Britse torpedoboten in Vlissingen. Twee Duitse journalisten vermist Diar waren alle aanwezige da mes en verloofden het Woensdag- avond over eens: het was een pracht-avond en er wis een ver rassing. En binnen enkele wefcen hebben de jongens in Indie deel - in de verrassing, want dan zjjn alien in het bezit van een gramo- foonplaat, waardoor zij de elgen stem beluisteren van vader, moe- der, echtgenote of verloofde. Heus? Ja, want er werd proef ge- draaid en het resultaat was vcr- bluffend. En wat kan men veel zeg- gen op een zo'n plaat. Er waren bij de proef tien mengen nodig om £en kant vol te praten. Wat gaf dat overigens op deze contact-avond een pret. Een minuut na de opname werd de plaat reeds gedraaid. De stem van die vader die twee zonen in Indie heeft en verslag gaf van de prijs der bloemkool, de activiteit inzake wieden en schoffelen! Die %noeder: ik heb nog nooit gehoord dat Onze Lieve Heer tot z'n Apos- telen zei: blaas die kaarsen eens uit (reaetie op een grap van een Indie- aalmoezenier), Voor de ouders, die vaak de verdiensten van de zoon ,.ln dienst" erg missen, die toch al veel kosten maken, kost deze kos- telfjke verrassing niets. dank zij het plichtsgevoel der mede-parochianen bij de veertiendaagse aanblik der bekende rode bussen. Prachtig saam. horigheidsgevoel! De Zeereerw. Pastoor Binkhorst O.P. was er op deze -bijCenkomst ook, sprak een bemoedigend woord tot de aanwezigen en gaf hpog op over de activiteit van zljn Thuis- frontkern. ,.Zijn eigen schuld", sprak de voorzitter. Ja, als ieder Thuis- frontafdeling evenveel steun van haar pastoor had.... Er werd nog gesproken over het prachtwerk van de aalmoezeniers, over boeken, spe- len, Indiekrapt, Salvo. Stella-Maris, hospitalen: over die soldaat lid van de Kath. Actie die In de rimboe tijdens de kerstviering ging preken. Kostelijk! En daar waren ajle aanwezigen het nu ook over eens: Katholiek Thuisfront doet niet ,.iets", maar doet veel! Gelukkig. want het is broodnoodzakelijk! ATHLETIEKWEDSTRIJDEN VOOR KATHOLIEKE SCHOLEN Morgenochtend komen de deelne- mers onder leiding van hun resp. onderwijzers en onderwijzeressen naar het Gemeentelijk Sportpark, waar om kwart voor negen inter- scholaire athletiekwedstrijden zullen gehouden worden. Alle scholen uit Alkmaar nemen hieraan deel en daarbij ook de scholen van Heilos, Egmond-Binnen en Schoprl. Dus morgen wordt pre- cies uitgerekend welk schoolteam het verste springt, het hardste loopt, het beste werpt en welke school be- slag zal leggen op de grote bronzen medaille Daarbij komt nog een estafetteloop. waarvoor aparte prij- zen zijn beschikbaar gesteld, die na afloop van de wedstrijden zullen uitgereikt worden door onze nieuwe inspecteur bij het L.O., de heer Ver- nooij. 't Geheel staat onder leiding van de commissie voor sehoolwedstrij- den met een daarvoor gevormde jury en de geluidsinstallatie. be- diend door onze technische leider de heer W. van Kesteren, dirigeert het hele veld. De jongens en meisjes uit de afd. D moeten om kwart voor negen aanwezig zijn, die uit de afd. C kunnen om plm. 10 uur aan de start geroepen worden. In de middag worden de afd. B en C afgewerkt met een uitgebrei- der athletiekprogramma. Jongelui, wij wensen jullie toe een sportdag met een prettige sfeer, schitterend weer en daverende suc- cessen. Tot morgen. L. RIETVELD, secretaris. KAASMARKT ALKMAAR. Aanvoer 41.000 kg. 12 stapels fabriekskaas kl. 79.— en 9 stapels boerenkaas kl. 78.50. AANBESTEDING SCHOORL Woensdagmorgen had ten Raadhuize de aanbesteding plaats voor de bouw van negen arbeiderswoningen, t.w. vijf aan de Voorweg en vier aan de Wagen- makersweg te Groet. Vijftien bil- jetten waren ingeleverd. De uitslag was als volgt: Gebr. Schotvanger, Schoorldam f 106.634; M. v. Steeg, Heiloo f 105.090; M. Marquering. Bergen f 110.900; A. Besteman, Groet f 105.090; C. Hoog- vorst, Groet f 112.500; M. J. do Nijs Zn., Warmenhuizen f 109.780; Fa. Joh. Rampen Zn„ Bergen f 110.820 J. Kooijman, Groet f 113.120; Fa. A. en J. Kroon, Bergen f 102 010: A. Prins, Bergen f 107.546; A. Selhorst, Schoorl f 112.900; Gebr. Kops. Ber gen f il0.950: Fa. G. Heijne Zn.. Heiloo f 98.808; P. Wildeboer, Schoorl f 110.786; Gebr. Kuijper, Heiloo f 109.490. De gunning werd aangehouden. EEN NIEUWE ZOMER- ATTRAC'TIE SCHOORL Gedurende de zo- mermaanden zullen de gasten twee- maal per week in de gelegenheid worden gesteld deel te nemen aan een boottocht. Iedere Dinsdag zal een motorboot vanaf de Hargervaart vertrekken naar Alkmaar om enkele bezienswaardigheden te bezoeken en daarna wordt dan de toeht veort- gezet naar het land der duizend eilanden, de Langedijk, waar p.m. het veilinggebouw zal worden be- zichtigd. Ook Vrijdags wordt de- zelfde route gevaren. speciaal met het oog op een bezoek aan do Alk- maarse kaasmarkt. Het lijkt ons, dat voor deze tochten wel belang stelling zal bestaan van de zijde der romergasten. VRONE-NIEUW8 SINT PANCRAS Zaterdag- lvond 26 Juni as. speelt Vrone 1 le laatsta thuiswedstrijd om de Zuurkoolbeker. Deze keer gaat de strijd tussen Vrone 1 en LSVV 1. Naar wij vernemen zal Vrone met enige invallers uit moeten komen. De wedstrijd begint om half acht en na afloop blijven de spelers nog even gezamenlijk bijeen. Voor onze jongens in Indie speel- de Dinsdagavond „Ons Aller Be- !ang" tegen de Houtzagers uit Alk maar. Er werd vrij goed voetbal te zien gegeven, doch het was zeer jammer, dat het spel zo slecht te volgen was door de bonte mange- ling ifcn sportkleding en het is te hopen, dat in het vervolg meer in geliike sportkleding gespeeld wordt. Wellicht wordt dan ook de publieke belangstelling groter.* Enkele ouders waren verhinderd; jammer, want die weten nu niet hoe zij en hun jongens aan de genoemde verrassing kunnen deelachtig wor den. Hier de oplossing: diegenen, die Woensdagavond niet in de zaal aan het Varnebroek waren, kunnen a s. Zaterdag 28 Juni tussen 19 en 20 uur in het Militair Tehuis, Laat 221. komen afspreken op welk tijdstip zij de voor hen gereserveer- de plaat kunnen volpraten en gelijk horen welke voorbereidingen zij moeten treffen. Zegt het voort aan hen. die onverhoopt deze krant niet lezen! Wat zullen die parochianen van ons. die soldaat in Indie zijn, op- kijken, of liever: horen! Over de reacties zullen wij u t.z.t. iets latcn weten, mits de redactie plaats geeft! Maar van dit laatste zijn wij bij voorbaat overtuigd. VICTORIA: „De vrouw van mijnheer", 14 jaar. HARMONIE: .Springtime in the Rockies". 18 jaar. CINEMA: De Zwarte Zwaan volwassenen. A.B.C.: ..Klokken van Capi- strano", 14 jaar. APOTHEKEN: Dr. H. Har- tong van Ark, Langestr. 1. NACHTDIENST TAXI'S: Chr. de Vries, Frieseweg 4, tel. 4237. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Bert, z. van H. v. Urk en G. Kooy; Dirk P., z. van D. J. Saal en C. W. Vrije; Anna L., 'd. van H. Schmidt en G. Winkel. Ondertrouwd: W. Visser en J. M. Meyer; J. F. M. Bosma en E. M. Karstens; B. Cretier en M. Stam; L. A. Hoytink en A. S. v. d. Meyt- len. Op initiatief van het ..Voorllch- tingsbureau van de Voedinrs- raad" en de ..Nederlandse Ver eniging tot behartiging van de belangen van Suikerzieken" (N.V.S.). vond Donderdagavond in de aula van het Murmellius Gymnasium te Alkmaar een bjj- eenkomst plaats. waar artsen en een hoofd-dietiste belangrjjke richtlijnen hebben gegeven voor het gedrag en de levenswijze van hen die aan suikerziekte ljjden. Na een korte inleiding door de secretaris van het hoofdbestuur der N.V.S. werd het woord gege ven aan dr. J. v. d. Minne, die aan de hand van eenvoudige voorbeel- den een duidelijke uiteenzetting gaf van het begrip ..suikerziekte". ..Het menselijk lichaam is eigen- lijk een soort motor," aldus dr v. d. Hinne. ..Evenals een motor dient ook het lichaam op temperatuur gehouden te worden. Er moet dus warmte cntwikkeld worden en deze warm te ontstaat uiteraard door verbran- ding. Ons voedsel is de brandstof dfe moet worden omgezet in warm te en energie. De hoeveelheid ontwikkelde warmte of energie drukken wij uit in eenheden of calorien. In ons lichaam bevindt zich de alvleesklier die door het afschei- den van de z.g. insuline de in ons lichaam aanwezige suikers of kool- hydraten omzet in energie. Wanneer deze klier haar werk- zagmheden nu geheel of ten dele staakt en dus geen insuline meer afscheidt, is er sprake van suiker ziekte. De patient met de in gebreke blijvende alvleesklier, zal zich nu een geheel andere levenswijze moe ten opleggen. Hij of zij zal zich nu moeten onthouden van alles dat met zoetigheid te maken heeft. Niet alleen zoetigheid is echter dan taboe, ook zetmeel dat b.v. in aardappelen met 20 in brood 40 en in erwten en bonen met 60 voorkomt. Wanneer zich nu ondanks een voorbeeldig dieet toch suiker in de urine bevindt, past men injecties met een hoeveelheid eenheden in suline toe. Of in het algemeen inspuitingen met insuline noodzakelijk zijn. ligt uiteraard ter beoordeling bij de behandelende geneesheer. De ver- schijnselen van suikerziekte zijn in hoofdzaak: vermagering. moeheid, honger, dorst, enz., terwijl een ver- hoogde neiging tot kifecties mede valt te constateren. Ook gaat het lichaam, dat nu eenmaal energie nodig heeft, riaar een andere ver- brandiqgsbron zoeken. Dit veroor- zaakt vetverbranding en dus ver magering. De enige manier om „ip even- wicht te blijven is volgens dr v. d. Minne het zich strikt houden aan een ..afgewogen" dieet en het punc- tueel opvolgen van de medische voorschriften. Vooral meet gelet worden op de verschillende soorten insuline die in de handel zijri en die o.a. af- R.K. THUISFRONT HEERHUGOWAARD 'T KRUIS Dinsdagavond werd op het KSV- terrein een voetbalwedstrijd ge speeld tussen het Ambtenarenelf- tal en dat van de R.K. Middenstand ten bate van R.K.» Thuisfront. Het weer was goed en de belangstelling zeer goed. Het is een aardige wedstrijd ge- worden. De punten werden broe- derlijk gedeeld. 22. De rust ging in met 11. Na de thee hetzelfde spelbeeld. Om beurten waren de doelen in gevaar. er werd enthou- siast gespeeld. Beide keepers wer den nog een keer gepasseerd en de eindstand 22 geeft de verhouding goed weer. De opbrengst was bijna f 60.Een pracht resultaat. De op-- brengst van de speldjesdag van Zondag jl. was ongeveer f 55. Voor deze wedstrijd was een me daille uitgeloofd, maar de prijs is niet toegekend, omdat de spelers voor dit doel er nog een keer om willen kampen. De bedoeling is. de wedstrijd te doen spelen op 't Hugo Boysterrein te Heerhugowaard-N. Als het Thuisfrontcomit6 in de parochie van het H. Hart voor deze wedstrijd het initiatief wil nemen, dan geven beide elftallen gaarne hun medewerking. In Zuid was het een succes, ruim f 40.Aan 't Kruis was het weer beter, bijna f 60.Laat Heerhugo- waard nu de kroon op het werk zetten en de medewerking niet ont houden. BURGERLIJKE STAND HEERHUGOWAARD. Gebo ren: Petrus M., z. van J. Groenveld en C. Plak; Ignatius C. M., z. van F. J. Lubbers en H. G. van Braak; Cornelia A., d. van N. Groot en H. Duits; Anna C. M., d. van J. Tamis en D. Boots; Jacobus M., z. van A. Breed en G. A. Beerepoot; Theo- dorus M., z. van J. Kuiper en C. J. Quant; Petrus A. H., z. van J. A. A. 't Hoen en H D. J, E. Bier- man; Franciscus J. M., z. van W. F. van der Meer en M. H. P. Voile- ring; Jacob C., z. van A. de Wit en A. A. Dekker; Barbara A- M., d. van J. L. Ranzijn en M. Druyven; Lucia M„ d. van J. Schotten en M. van Kleef; Catharina W. M., d. van D. Jongkind en A. Dekker; Adria- nus P. M., z. van Th. Koppes en A. C. van Heiningen; Gerardus N. P., z. van P. M. Snoek en M. C. Bruin. Ondertrouwd: A. J. Weerkamp en C. de Krijger. wisselende 20, 40 en 80 eenheden per cM3 bevatten. De oorzaak van suikerziekte is nog altijd onbekend. Wel is vastge- steld, dat deze ziekte erfelijk is. In tijden van hongersnood en oorlog is gebleken dat er slechts weinig ly- denden aan suikerziekte waren. Emoties moeten zoveel mogelyk vermeden worden. Dr v. d. Minne stelde hierop de aanwezigen in de gelegenheid vra- gen te stellen. waarvan een ruim gebruik gemaakt werd. Mej. D. J. ten Haaf, hoofddietiste van het voorlichtingsbureau van de Voedingsraad sprak vervolgens over het onderwerp: „Wat kunnen en mogen suikerzieken eten." Tenslotte sprak dr F. Gerritsen, medisch adviseur der N.V.S. nog enkele propagandistische woorden en bepleitte het lidmaatschap der vereniging voor iedere suikerzieke. Een tot in de uithoeken met be- langstellenden gevulde zaal heeft de leerzame en belangrijke wetens- waardigheden over de helaas zo veelvuldig voorkomende suiker ziekte met gespannen aandacht ge- volgd. HET OUDE SLOT EGMOND AAN DE HOEF. Onlangs is een bescheiden beplan- ting rondom de fundamenten van het oude slot aangelegd. waarvan de bedoeling is deze later in een wijder kring uit te breiden. Uit de oude kronyken is komen vast te staan, dat vroeger direct om het kasteel een park was gelegen, en waarin de adellijke vrouwen hun wandelingen plachten te maken. De voormalige directeur van het P.W.N., wijlen de heer van Olden- borgh heeft indertijd zoveel moge lyk grond rondom de fundamenten aangekocht, teneinde deze voor de aanleg van een plantsoen te be- stemmen. Het uitbreidingsplan heeft, naar het ontwerp laat zien, de bedoeling zich geheel aan dat plan aan te sluiten. De gronden gelegen in de hoek SlotwegHee- renweg, met als eindpunten de boerderij van G. Groot en de win kel van A. Hof, zullen niet meer, zoals aanvankelijk de bedoeling was, voor bouwterrein gebezigd worden, doch uitsluitend de be- stemming hebben voor aanleg van lage beplanting met daartussen gelegen wandelpaden. Onze dorps- toekomst heeft dug nog veel moois in het verschiet. Let op de etalage. PAYGLOP AANRIJDING TE HEILOO HEILOO. Donderdagmiddag 3 uur kwam te Heiloo ter hoogte van de van Foreestlaan een dame, die met haar rijwiel de Rijksweg wilde oversteken, in botsing met 'n luxe wagen. Dit ongewenste contact was van die aard, dat de betreffende dame, mevr. R. uit Heiloo. met een her- senschudding in het Centraal Zie- kenhuis moest worden opgenomen. ORANJEFEESTEN BIJ DE JUBILEUMVIERING BEEMSTER. De Beemster Oranjevereniging is begonnen met de feesten ter viering van het gou- den regeringsjubileum van H.M. de Koningin voor te bereiden. Er staan grote plannen op het programma. Kinderfeesten. avondfeesten, en op 6 November kerkdiensten, histo- rische optocht, vlaggenparade en 'n West-Friese Boerenbruiloft met als slot een groot vuurwerk. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER. Geboren: Adriana A. E., d. van J, Stam en A. C. Stam; Maartje, d. van D. Klok en T. Laan. Ondertrouwd: Jan Rol en Guurtje Peetoom. Overleden: Dirk Scheringa, oud 64 jaar, echtg. van N. Schoenma- ker. BURGERLIJKE STAND PURMEREND. Geboren: Adri- anus Martinus, z. van C. H. Greu- ter en M. M. Reurs; Jantien Louise, d. van J. C. Eijk en A. Tuininga; Petrus Arnoldus Johannes, z. van A. N. P. Oudejans en G. C. Buter. Ondertrouwd: N, van den Brink en IJ. de Groot; A. Tromp en J. I. W. Kooij. Getrouwd: M- van der Velden en A. Westerveen. Overleden: C. J. A. Smit, oud 73 jaar, wedn. van J. Bakker; S. Ot- jes, oud 74 jaar, echtge. van H. Met, ERECOMITE TENTOONSTELLINGEN PURMEREND. Er zal voor de jubileumtentoopstellingen 1948 een Erecomite worden gevormd. Op verzoek van het Comite ..Purme- rend Marktstad" en met bijzondere instemming van de burgemeester van Purmerend is daarvoor op de allereerste plaats aangezocht de Commissaris der Kopingin in Nrd- Holland en heeft Zijne Hoogedelge- strenge deze benoeming gaarne aangenomen. Verder nemen daarin zitting, naast de burgemeester van Purme rend, verschillende heren burge- meesters van gemeenten uit de om- geving, Dijkgraven van omliggende polders, autoriteiten op gebied van veeteelt, tuinbouw, akkerbouw, enz. Voorts notabele personen uit stad en omgeving. Woensdagavond vergaderde de voltallige Raad onder voorzitter- schap van Burgemeester Korver. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School te St. Maarten is be- noemd de heer K. de Geus te Koe- cfijk, in plaats van de heer J. Wie- dijk, die ontslag had gevraagd we- gens zijn benoeming te Heiloo. Voor het herstel van de taluds van de openbare begraafplaats zal 200 M3 grond nodig zijn Zodra deze grond geschikt te krijgen is zal hier- toe worden overgegaan. Mej Oosterlee, onderwijzeres aap de O. L. School heeft eveneens ont slag gevraagd wegens haar benoe ming te Alkmaar. Zij kreeg dit per 1 September a.s In deze vacature kan nog niet worden voorzien. In overleg met het hoofd der school de heer Wolters zal eerlang een goede jonge kracht van de Kweekschool worden benoemd, zodra de examens achter de rug zijn. De heer Tn. Tesselaar had ont- heffing van zijn schoolgeldaanslag gevraagd doch de raad besloot hier op afwijzend te beschikken, omdat, betrokkene volgens de Inspecteur terecht is aangslagen en geen ter- men werden gevonden om hiervan af te wijken. Subsidie aan Sint Boys De voetbalvereniging de Sint Boys vroeg een subsidie aan van f 300,als bijdrage in de verbete- ring van haar terrein. B. en W. toonden zich overtuigd van het nut van een goed sportveld en juichten de voorgenomen verbe- teringen toe. De totale kosten zul len f 1385,bedragen, waarvan door leden en particulieren reeds f 1085,is bijeengebracht. Ook de andere raadsleden toon den zich enthousiast, onder het mot. to: ,.geen baldadigheid en straat- schennerij meer maar voetballen". Deze „uitkomst" werd derhalve met beide handen aangegrepen. (Alle leden der vereniging heb ben vrijwillig aan dit terrein ge- werkt, hetgeen de betrekkelijk lage kosten verklaart. Red.) Alhoewel St. Maarten geen eigen V.V.V. heeft, werd aan de federatie van V.V.V.'s een subsidie van f 10 verstrekt als bijdrage in de algeme- Getrouwd: N. J. Kramer en A. Bot J. Vries en J. A. Beemster- boer; G. C. Bontekoning en B. Kui per; L. H. Kamp en C. G. de Moel; P. M. Meyer en P. G. v. Stipriaan. Overleden: A. C. M. Tamis, oud 2 dg, d. van J. Tamis en D. Boots; A. P. Ottenbros, oud 2 maanden. z. van Th. Ottenbros en M. J. Schil- der; J. Bakker, oud 69 jaar, wedn. van A. Mulder. ne zorg voor het vreemdehngen- verkeer. De jaalijkse bijdrage aan de stichting voor geestelijke volksge- zondheid weid conform het desbe- treffend verzoek verhoogd van 2'<'« op 3"< cent Per inwoner. Volgens voorzitteV was dit stellig verant- woord, aangezien deze stichting haar nut heeft, bewezen. De heer Scnuijt brak een lans voor de plaatselijke afdeling van het Centraal Genootschap voor va- cantiekolonies, dat zich ten doel stelt zwakke kinderen uit t^ zen- den. Aan de heer K de Geus Dzn. werd een strookje 'grond van 200 M2 dwars door het destijds van de heer F. Keetman aangekochte ter rein verkocht, om koper de gele genheid te geven een beter overpad te maken. De gemeente zal hiervoor f 284,10 ontvangen. Tegen een verordening, als be- doeld in artikel 4 van de woonruim- tewet, inhoudende richtlijnen voor het uitgeven van woningvergunnin- gen. of het vorderen van woonruim- te, bleken geen bezwaren te be staan. Bouwen. Aangezien St. Maarten in 1948 twee nieuwe woningen mag bou wen stelden B_ en W. voor hiertoe metterdaad over te gaan. B. en W. hebben-architect Huslage te Zaan- dijk opgedragen de tekeningen te maken Het is de bedoeling dat de ze woningen worden gebouwd op het destijds van de heer P. de Geus gekocht bouwterrein. Het worden z.g.n. woningwetwoningen van 260 M3, die tezamen maximaal f 18.000 mogen kosten. Aannemers uit de gemeente mogen hiernaar inschrij- ven. Aangezien over het drenstjaar 1947 enkele ramingen moeten wor den bijgewerkt en over het dienst- jaar 1948 diverse nieuwe posten, als gevolg van raadsbesluiten, dienen te worden ingelast, keurde de raad een aantal suppletoire begrotingen goed, waarin dit is verwerkt. Een der verbeteringen voor het lager publiekrechtelijk overheidspersoneel omvat de teruggave van 2"i pre mie van de pensioengrondslag over 1947. De raad keurde dit goed voor ambtenaren, secretaris en ontvan- ger. Even vlot kon men accoord gaan met de „incorporatie regeling" voor al deze ambtenaren Hiervoor wor den salarissen en tijdelijke toelagen in ££n vast bedrag omgerekend. Een aantal achterstallige vorde- ringen, die toch nooit zullen wor den voldaan. men denke b.v. aan kosten van het inleveren van radio- toestellen werden officieel oninbaar verklaard. Na rondvraag volgde sluiting on der dank voor de bijzonder vlotte behandeling. Het moet ongeveer half drie ge- weest zijn, toen de brand ontstond in de boerderij van Pauw; omtrent de oorzaak deden aanvankelijk slechts geruchten de ronde; de een sprak van kortsluiting, de ander van met vuur spelende kinderen. Hoe dan ook, door de sterke wes tenwind aangewakkerd greep het vuur snel om zich heen en de boerderij was weldra een branden- de fakkel. De Ursemmer brandweer was vrij spoedig ter plaatse met de ene motorspuit, doch kon wei nig uitrichten. De gloeiende von ken sloegen over naar de andere kant van de Hoornsevaart op de aan de Mijzendijk gelegen boerde rij van de gebr. Hoogerwerf. Deze waren in het land aan het werk en zagen op een gegeven moment het rieten dak van hun in 1871 ge- bouwde boerderij branden. De huishoudster stond op de dijk naar de brand van de boerderij aan de overkant te kijken, toen 't vuur oversloeg. De Ursemmer brandweer, zien- de, dat de boerderij van Hoqger- werf door het vuur was aangetast, liet de boerderij van Pauw, die toch niet meer te redden was, in dg steek en begaf zich naar de overkant, Intussen, het was tegen drie uur geworden, riep de wnd. burgemeester van Ursem de assis tentie in van Alkmaar, Obdam en Avenhorn. welke brandweren al heel spoedig arriveerden; te laat echter om de boerderij van Hooger werf nog te behouden. Het droge rieteu dak was een gretige prooi voor het vuur en ook deze boer derij was spoedig een laaiende fak kel. De gebroeders Hoogerwerf hadden nog kans gezien wat huis- raad en lijfgoederen te redden, doch lane alles konden zij niet uit de brandende boerderij in veilig- heid stellen. Nog meer gevaar Even liep een paar honderd me ter verder gelegen oude boerderij van C. Kager eveneens gevaar een prooi der overvliegende vonken te worden; een begin van brand in het rigten dak kon echter spoe dig geblust worden. De beide andere boerderijen zijn echter lotaal uitgebrand; slechts brokstukken muur staan er nog overeind. Door het ingrijpen van de brandweer kon de schuur 1 achter de boerderU van Hooger werf nog behouden blijven, zo- dat de gebr. H. tenslotte nog een dak boven hun noofd hebben. De schuur achter de boerdtrjj van Pauw liep geen gevaar, want die lag uit de wind. Wij vernamen, dat deze boerderij een twaalf jaar geleden werd gebouwd, op de plaats, waar de vorige boer derij eveneens door brand was vernield; met vuUr spelende kin, deren waren toen de oorzaak van de brand. Met behulp van buren werd ook uit de boerderij van Pauw nog een en ander van inboedel en huisraad gered. Beide boerderijen zijn verzekerd, maar voor het verzekerd bedrag zgl geen nieuwe boerderij gebouwd l&nnen worden. De gebr. Hooger werf hadden de laatste jaren voor enkele duizgnden guldens aan hun boerderij verbouwd. De brand trok veel belangstel ling van de zijde der Ursemmers; algemeen was men van mening, dat de assistentie van de andere brandweren te laat was ingeroe- pen; had men direct de assistentie van Alkmaar verzocht, wellicht was dan de boerderij van de gebr. Hoogerwerf behouderf gebleven. Het Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde de 27-jarige W. A. v. d. Sluys en de 28-iarige P. W. Rut gers, beiden uit Hilversum, conform de eis tot levenslange gevangenis- straf. De twee verdachten, die beiden bij de S.S. zijn geweest en daarvoor van het Bijz. Gerechtshof straffen van resp. 10 en 12 jaar gevangenis- straf hebben gekregen. hadden op 2 Januari 1944 te Hilversum een oude dame .(Neeltje v. Campen) in haar woning van het leven beroofd. Een aantal gouden en zilveren voorwerpen was hun buit. Duidelijk hoorde men hare ko ninklijke hoogheid zeggen: „Ik ben blij, dat ik eindelijk eens in de ge legenheid ben Texel te bezoeken". Spoedig daarna begaven de hoge gasten zich in de gereedstaande auto en in snelle vaart ging het toe- gejuicht door de talrijke Texelaren en vacantiegangers die zich langs de weg hadden opgesteld, naar Den Burg, het centrum van het eiland. In ,,Het Park" in Den Burg wachtte het Prinselijk Paar een spontane ontvangst. Hier stonden namelijk alle schoolkinderen van net eiland opgesteld, die onder lei ding van de heer J, de Vries, de hoge gasten een zanghulde brach- ten. Op Terschelling. Ieder, die in het kleine haven- plaatsje op het eiland zijn huis had kunnen verlaten was naar de haven gespoed, teneinde de aankomst van het jacht in de feestelijk gepavoi- seerde haven te kunnen gade slaan. Met een extra politieboot was voor die tijd reeds gearriveerd de Com missaris van de Koningin voor de Provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, die het Prinselijk Paar op deze tocht vergezelde. De Koninklijke gasten waren voorts vergezeld van de adjudant van de Prins F. Steinmetz en de dame du palais, mevr. L Verbrugge van 's Gravendeel. De Prinses was ge- kleed in een parelgrijs complet, de Prins in een blauw colbert. Nadat het Prinselijk Paar de lunch aan boord van de Piet Hein had gebruikt, bracht het des mid- dags om twee uur eeni bezoek aan de zeevaartschool Willem Barentsz en gebruikte op het internaat de thee. De leerlingen stonden voor de school in een erewacht aangetreden. Ruim een half uur onderhield het Prinselijk Paar zich met de nage- laten betrekkingen van 22 Terschel- lingse oorlogsslachtoffers, wier man of zoon bij torpedering van schepen het leven had gelaten. In de haven van WestTerschelling stond het zwart van eilandbewoners toen het Prinselijk Paar zich op het witte jacht inscheepte. Luide toe- gejuicht door, de bevolking en de talrijke badgasten verliet om kwart over vier de Piet Hein de haven en zette koers naar Texel. Voet aan wal In Texel, Willy Duinker, Geurtje van Swin- deren, de dochtertjes van twee door de Duitsers gefusilleerde Texelse verzetsmanndh, boden H. K. H. een bouquet anjers aan. Daarna bega ven de Prinses Regentes en de Prins zich lopende naar het leuk versierde oude raadhuis van Texel aan de groi t»:> plaats waar de wet- houders en gemeenteraadsleden, enkele verzetslieden en notabelen, aan het Prinselijk Paar werden voorgesteld. Langer dan een half uur bleven de hoge gasten in het raadhuis, daarna keerden zij naar de Piet Hein terug. i ALS EEN PHOENIX. Camperduin, voor de oorlog een juweeltje van landelijke eenvoud in de rij der steeds meer mondaine badplaatsen, heeft het in de oorlog wel zwaar te verduren gehad. Cam perduin werd gruwelijk gehavend, ja zelfs onherkenbaar verminkt. De beroemde Hondsbosse Zeewering werd doorgraven en volgebouwd met bunkers van het zwaarste lcali- ber. De duinen geslecht en volge- stort met beton en ijzer, bunkers en gangen. Het sierlijke caf^-restaurant van de heer Minkema werd door oor- logshandelingen tot een ruine en later geheel opgeruimd. De heer Minkema is echter niet iemand die gauw uit het veld is gestagen en met nieuwe nxoed tracht hij zijn plannen tot wederopbouw van zijn restaurant verwezenlijkt te krijgen. Het moet zelfs groter worden en liefst tevens als hotel dienst doen. Maar men zal begrijpen, dat op dit ogenblik dergelijke plannen niet maar zo £6n-twee-drie in steen zijn uitgevoerd. Het zal nog wel enige jaren duren vooraleer het verwoeste restaurant als een Phoenix met nieuwe glans en luister uit zijn as zal herrijzen. Had de heer Minkema het vorige jaar reeds een beschei den houten nood-caf6 op het duin geplaatst, thans is hij er na zeer veel moeilijkheden in geslaagd daar- aan een gedeelte bij te bouwen, zo- dat nu gesproken kan worden van een nood-cafe-restaurant. Dezer da- gen werd dit bp enigszins feeste lijke wijze in gebruik genonsen. Er was veel belangstelling en er waren veel bloemen. Camperduin leeffc weer; de bunkers verdwijnen, het rijwielpad is weer hersteld. En er zijn grote plannen voor Camper, duin! Morgen zal Ik een stevige pot koken. De flinke eters krijgen dan hun kans. Mevr. Lotgering-Hillebrand geeft een paar bUzondere recepten van TUINBONEN MET KAASSAUS EN HAMWORST 2^ a 3 kg tuinbonen, zout, bonen- kruid, i/4 1. melk, 20 g. bloem, 25 g. marg./boter, plm. 75 g. pikante kaas, plm. 150 g; hamworst. Dop de bonen, was ze en kook ze vlug gaar in water met zout, een takje bonenkruid en 'n scheut. je melk. Laat ze uitlekken, houd ze warm. Maak gladde saus van bo- ter, bloem en melk. Laat 5 min. doorkoken. Voeg geraspte kaas, in stukjes gesneden worst en zo nodig saus toe. Laat hierin de tuinbonen door en door heet worden. Met aardappelen een volledig maal. TUINBONEN MET ONTBIJTSPEK 200 g. dun gesneden ontbijtspek (zo mogelijk, 2% a 3 kg. tuinbonen, zout, bonenkruid. Dop de bonen. was ze, kook ze vlug gaar in water met weinig zout en wat melk. Bak dan gesneden ontbijtspek vlug liehtbruin. Schep de bonen uit het nat, giet er het spekvet over en bestrooi ze met zeer fijn geknipt bonenkruid. Leg de plakjes gebakken sgek er boven op. Let op, zegt Mlep, houd U paraat: Maandag peentjes In vol ornaat. Publ. Centr. Bureau v. d. Tuinbouw- veilingen (Adv.) Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond: WEINIG VERANDERING! Vooral overdag tamelijk veel overdrUvende bewolking. doch bijna overal droog weer. Langs de Waddenzee tijdelijk vrij kraehtige, overigens meest matige wind tussen West en Noord. Weinig veranderlng in temperatuur. BOEDAPEST. 24 Juni (AP) De primaat van Hongarije, kardinaal Mindszenty, heeft formeel de ex- communicatie uitgesproken over de leden van de Hongaarse regering en het parlement naar aanleiding van de nationaiisatie der katholieke scholen In Hongarije. Reeds eerder had de kardinaal gewaarschuwd. dat hij niet zou aarzelen de excommunicatie uit te spreken over hen, die direct of in direct mee zouden werken aan de nationaiisatie van de katholieke scholen. Bij de bekendmaking van de excommunicatie werd tevens het motief gegeven. waarom hij deze maatregel heeft genomen. „Wij wensen de Hongaren van Iedere-on- zekerheid te verlossen en hun te tonen. hoe de toestand in werkelijk- heid is", aldus de kardinaal. De vakvereniging van de veer- lieden, lichterlieden, schuitenvoer- ders en sleepbootmanschappen hebben Dinsdagavond besioten zich te voegen bij de stakende havenarbeiders te Londen. Door de staking worden 145 schepen langs de Theems vastge- houden waarvan vele geladen zijn met aan bederf onderhevig - voedsel. Een belangrijke minder- heid van de vakvereniging. die een ledental heeft van 4000 wilde aan het werk bljjven. Vakverenigingsleiders waren van mening, dat het merendeel van de 19.000 stakende havenarbeiders het werk Woensdag zouden hervatten. Clement Attlee. de premier, heeft in het parlement verklaard, dat voortzetting van de staking een ernstige invloed op de Britse eco nomic zou hebben. Hij zeide, dat de regering verwacht, dat de mannen bij hun beslissing van Dinsdag- ochtend zullen blijven om Woensdag aan het werk te gaan. Er zijn stappen ondernomen om te voorkomen, dat zich aan bederf onderhevig voedsel in de haven ophoopt. Het laden van Nederland se fruit en groente te Rotterdam is stopgezet. Perziken en meloenen, die tien proeent van een lading fruit uit Rotterdam vertegenwoor- digen. zijn al verrot. Sommige la- dingen. Nederlands fruit zijn naar andere havens gedirigeerd. Er zal niet meer gezonden worden totdat de staking afgelopen is. zo heeft een importeursfirma verklaard. 1 Een flotielje van vier Britse mo. tor-torpedoboten is haven van Vlis singen binnengelopen om ligplaats te kiezen aan de Houtkade by het Gemeentehuis. De flotielje brengt een onofficieel bezoek aan ons land en wel in de eerste plaats aan Vlis singen vanwege de grote populari- teit, welke Walcheren bij de Britse marine geniet. De officieren zullen Vrydagmorgen door burgemeester mr. B. C. Kolff worden ontvangen, terwiji deze vervolgens een tegen- bezoek aan boord brengt. In de na- middag volgt een rondrit over Wal cheren. Voor Zaterdagmiddag staat een voetbalwedstrijd tegen de sport- vereniging van Vlissingse gemeente- ambtenaren op het programma. De flotielje zal Zondagnamiddag tussen half vier en half zes de haven ver laten en ligplaats kiezen op de rede om Maandagmorgen om zes uur naar Amsterdam te vertrekken. Verder zal men nog bezoeken Wilhelmsha- fen, Kiel en Stockholm, waarna men naar de thuishaven Lowestoft zal terugkeren. Volgens het Duitse nieuwsbureau Dena worden twee Duitse journa listen vermist sinds het verlaten van een politieke bijeenkomst in de Franse bezettingssector van Berlijn. Hun weg naar hun kantoor (Dena en United Press) voerde door de Sovjet-Russische sector, aldus Dena. Naar verluidt hebben Duitse poll- tie en de Arrterikaanse bezettings- autoriteiten de zaak in onderzoek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2