DE ARBEIDER ALS DOEL EN SUBJECT IN HET ECONOMISCH HANDELEN Honderd Amerikaanse vliegtuigen dagelijks metvoedsel naar Berlijn Den Helder beleefde feestelijk weekend Voor Alkmaar en omgeving De grens is nog niet bereikt Westelijke geallieerden moeten te Berlijn pa! staan Robertson verzoekt Sokolofsky herstel der verkeersverbindingen GROOTSE KADERDAG DER K.A.B. Dr. Beel: „Wij staan voor de eindstreep" 200 gram rijst Kardinaal de Jong Mondjesmaat te Berlijn Anders is oorlog logisch gevolg Communisten dreigen met staking Koninklijke belangstelling met warme genegenheid beantv/oord In breder verband H MAAND AG 28 IUNI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11297 BUREAUX: MET AUGUSTUS VOOR IEDEREEN Het was Z. E. Joh. Kardinai de Jong de laatste tijd om g zondheidsredenen onmogelij persoonlijk tegenwoordig t zijn op vele belangrijke cor gressen en bijeenkomste; waarvan het oorspronkelijk i zijn bedoeling had gelege deze toe te spreken. Tijdens d gisteren te Utrecht gehoude Kaderdag van de K.A.B. ko Mgr. Huurdeman echter de ve. heugende mededeling doer dat Z.E. na de rustkuur die h; gevolgd heeft weer in staat is zijn werkzaamheden te hervat- ten. ook voor Britten en Amerikanen Z.K.H. Prins Bernhard viert morgen zijn 37e verjaardag. Weer een gedenkdag hi ons Koninklijk Huis, die ons volk hartelijk meeleeft. En men w<fet, dat de Prins maar een wens heeft: ieder drage mor gen de anjer met het vrijheids- wimpeltje, ten bate van het Prins Bernhardfonds, voor steun aan opvoeding en cultuur in het vrije Nederland! Nieuwe Apost. Vicaris van Sintang (Borneo) Mgr. Verhoeks terug naar de Missie Het Prinselijk Paar verlaat in gezelschap van Minister Fievez, minister van Mcfrine a.L, kapitein ter zee I. W. Reynierse, com mandant der marine te Den Helder, en hun adjudanten, de Bui- tenhaven te Den Helder, na een gedeelte van de zeilwedstrijden te hebben bijgewoond. Nieuut HoofdredaeteurH. N. Smitg, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank 0 TIENDUIZEND KADERLEDEN van de K.A.B. ziln Zondag in de laarbeurshallen te Utrecht biieengeweest en hebben er ge- luisterd naar him Bondsvoorzitter, de minister-president, de heren Andriessen en van der Grinten en tenslotte naar Mgr. Huurde- man als Gedelegeerde van Zijne Eminentie de KardinaaL Het was de eerste grote dag na de oorlog. Ook in 1936 zijn de kader- leden biieengeweest en In de afgelopen twaali jaren is er zeer veel gepasseerd, dat van de Katholieke Arbeidersbeweging een machtige organisatie gemaakt heeft Nu staat de tijd op de drempel van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en het kan dan ook niemand verwonderen, dat deze Zondag met de tiendui- zend plaatseliike bestuurders werd besteed aan dit probleem. Doch ook heelt men verder gekeken naar dat wat onmiddellijk nodig zal zijn, wat na de Bedrijfsorganisatie zal moeten komen. Er waren zoveel officieel geno- digden, als. de KAB wellicht nog nimmer op haar bijeenkomsten heeft ontmoet en hieruit moge blijken, dat deze KAB, die na de oorlog zulk een enorme vlucht genomen heeft, een grote plaats heeft gekregen in het kerkelijke en staatkundige leven. Zo waren aanwezig Mgr. dr. Huur- deman als gedelegeerde van Zijne Eminentie de Kardinaal, H.H. Exc. de Bisschoppen Mgr. Mutsaerts en Baeten, de minister-president dr. L. J. M. Beel en de ministers Drees, v. d. Brink, Fi&vez en van Maarse- veen, verder tal van leden van Eerste en Tweede Kamer en pro- fessoren van de R.K. Universiteit. Tenslotte kwamen ook de buiten- landse vertegenwoordigers van vak- verenigingen hun opwachting op deze kaderdag maken, zoals ver tegenwoordigers van de Amerikaan- se, Britse en Belgische ambassade, van de Belgische verbonden en van de ..Katholische Arbeitervereine in Deutsland". Men zou met deze lange rij van officiele aanwezigen door kunnen gaan, want zij waren zeer talrijk in aantal toen de verbondsvoorzitter A. C. de Bfuijn hen alien en de tienduizend plaatselijke bestuurs- leden welkom heette op deze kader dag in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. U en w« zijn een verzekerde hij de vertegenwoordi gers van het Ned. Episcopaat. „Wij vertrouwen op u, gelijk u onder alle omstandigheden op ons kunt rekenen". In het bijzonder richtte de verbondsvoorzitter zich tot mi nister Drees, zijnde de man, die door zijn vruchtbare sociale activi- teit in zekere zin e6n van de arbei- dersvertegenwoordigers is. Ook Tprak hij hartelijke woorden tot de Duitse vertegenwoordigers, die hij als een broeder tegemoet wilde tre- den. Dan ging hij verder: „Mensen, die menen, dat wij er in sociaal- economisch opzicht met de komst van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie zijn, vergissen zich, want met de komst van de bedrijfschap- pen zijn niet alle problemen opge- lost. AllesbeheerSend zijn in de naaste toekomst de rechtvaardige en noodzakelijke sociale hervormin- gen en verstandige en voldoende productie, opdat vooral de arbeiders weer behoorlijk kunnen leven. Maar voor alles moeten het de beginse- len en de geest van het Christendom zijn, die uitkomst brengen". Spr. wees er op. dat het zo juist ingediende wetsontwerp geen op- lossing geeft voor de juiste waarde- verhouding in de sociaal-economi- sche gemeenschap van werkers en hoe de verhouding dient te zijn tussen arbeiders, leiding en kapi- taal. Juist dit probleem vraagt drin- gend om een bevredigende oplos- sing. Het voornaamste doel van dit alles is echter. dat de arbeider de verantwoordelijkheid van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie wil en kan dragen en daarvoor zal hij zich van zijn efgen waarden be- wust moeten worden. Daarnaast zal de KAB het ledenaantal gestadig naar de driehonderdduizend moeten gaan opvoeren, om tot een machtige organisatie te worden in de komende structuurveranderingen. Regering rekent op u De grootste verrassing van deze dag was voor de duizenden aan wezigen het ogenblik, dat de minis ter-president onverwacht en spon- taan achter de katheder verscheen om hen alien toe te spreken. „Het is geen wonder, zei Z.E., dat wij in zo'n grote getale hier geko- men zijn want de regering gevoelt er behoefte aan om u alien hulde te brengen en erkentelijkheid te be- tuigen. In deze naoorlogse toestand met zijn grote beroeringen en ge- compliceerde problemen is het on- doenlijk overal tot een goede op- lossing te komen, wanneer de rege ring zich niet gedragen weet door de steun en het vertrouwen van hen, die ons volk vormen en voorgaan. zodat ons werk gemakkelijk gemaakt wordt. Steeds heeft zij gesteund op de bonafide vakorganisaties, vooral ook op de KAB, in de meest moei- lijke ogenblikken. Maar tenslotte komen alle grote problemen terecht op de bodem: verhouding mens tot evenmens, ge- zag en vrijheid, mens en God. Het gaat nu om het behoud van de toe komst van Nederland. van West- Europa en van de gehele wereld, want we staan voor de eindstrijd, de strijd tussen Christendom en communisme. In de strijd om de sociale zeker- heid moeten wij niet rusten. alvo- rens de problemen zijn opgelost en vastgelegd in wetvorming en sta- tuten. Het gaat de KAB goed." Een enthousiast en groots applaus viel de minister-president voor deze opwekking en verzekering ten deel, waarin de gehele regering betrok- ken werd. Om helllge rechten Da navolgende betogen van de heren Andriessen en v. d. Grinten gingen over de heilige rechten van de mens en van de arbeider in de ruimste zin van het woord. ..Ook ik beschouw het als een ver- gissing, wanneer men meent, dat men er met de komende wetgeving al zal zijn", begon de heer W. J. Andriessen zijn betoog, dat van een Voor het tweede halfjaar van 1948 is 3000 ton rijst aangekocht voor binnenlandse cdnsumptie- doeleinden. Hoewel het nog on- zeker is of op voortzetting van deze import kan worden gerekend, heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening be- sloten uit de thans verkregen aan- voer in elk geval per hoofd de be- volking 200 gram rijst beschikbaar te stellen, zodat na jaren de Ne- derlandse huismoeders weer over een weinig rijst voor de huishou- ding zullen kunnen beschikken. Het ligt in de bedoeling na te gaan in hoeverre het gewenst en uitvoerbaar is de distributie van rijst aan zeer jonge kinderen voor z.g. orieiitalen en voor exotische restaurants te handhaven, hetzij voor een periode. hetzij min of meer periodiek. De ziekenhuizen, waar- voor indertijd ruim is gereserveerd, blijven van een bepaalde hoeveel- heid rijst verzekerd, maar uitbrei- ding van de z.g. ziekenregeling met beschikbaarstelling van rijst ligt niet in het voornemen. In de bon- nenlijst welke 1 Juli wordt gepubli- ceerd zal een voorinlevingsbon van ,200 gram rijst voor alle leeftijds- groepen worden aangewezen. Ver- wacht mag worden, dat deze hoe- veelheden in de tweede helft van Augustus ter beschikking zal komen docerend en sterk-leerzaam karakter de doorvorsing openbaarde van de materie, waarom het nu en in de nabije toekomst zal gaan. Na er voorts op gewezen te heb ben, dat in de tegenwoordige ge meenschap de sociale gerechtigheid nog geen volledige toepassing ge- vonden heeft en gewezen te hebben op de bindende voorschriften, die er van de zendbrieven van verschil- lende Pausen zijn uitgegaan. poneer- de hij de stelling, dat zij, die menen, dat we langzamerhand de grens van de gewenste hervormingen be reikt hebben, dat ook de KAB haar doelstellingen zo goed als verwezen- lijkt ziet, het ideaal van een chris- telijke maatschappij nog niet vol doende kennen of te laag aanslaan. Overgaande op het probleem van de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie zeide de heer Andriessen hiervan, dat deze gebouwd moet worden op de vrije organisaties van werkgevers en arbeiders, hetgeen reeds tot uiting werd gebracht in het urgentieprogram. De bijdrage immers van de vakbeweging tot 't uitwerken der gedachte van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie is van zodanige betekenis geweest, dat men haar bij de verwezenlii- king ervan niet kan negeren. In de komende bedrijfsschappen zullen de verschillende levenskringen zich moeten kunnen doen gelden in or- ganisatorisch verband. De heer Andriessen besloot zijn inleiding met er op te wijzen, dat de bedrijfsschappen slechts dan maatschappelijke organen zijn in de juiste zin van het woord, wanneer zij de noodzakelijke bevoegdheden bezitten van verordende, rechtspre- kende en uitvoerende macht. derhal- ve zelfstandig en met zelfbestuur toegerust. (Vervolg op pag. 3) Dinsdasr zullen voor Engelse en Amerikaanse burgers en milltal- ren te Berlijn enkele bezuinigin- gen ingaan. Generaal-majoor E. O. Herbert, de- Britse bevelhebber van de stad, verklaarde. dat de bezuinigingen er in het algemeen op gericht waren vermakelijkheden, die met de naam „grote partijen" aangeduid kunnen worden, te verbieden en de mensen vroeger naar bed te krijgen, waar- door electriciteit bespaard wordt en het vervoer afneemt. De Engelse clubs te Berlijn moe ten om 23 uur sluiten en onogen al- leen eenvoudige maaltijden opdie- nen. In Engelse bioscopen zal de middagvoorstelling vervallen. Aan Engels personeel is verzocht ter be- sparing van benzine zoveel mogelijk te voet te gaan. de Sovjet-Russen geen conflict willen en hun daden zullen dat tonen is een redelijke oplossing voor het Berlijnse geld en nog veel meer zeer wel mogeljjk," aldus de „Times". De „Daily Mail" zegt: Het beves- tigen van ons recht te Berlijn zou naar een oorlog kunnen leiden. Het zou het teken kunnen zijn voor het gebruik van de atoombom. Wij zijn echter van oordeel, dat dit niet het geval zal zijn. Wij geloven, dat de Sowjet-Russen toe zullen geven. Uit Rome is bericht ontvangen dat Z.H. de Paus heeft benoemd tot aposiolissch vice, is der nieuwe mis- sie Prefectuur Sintang op Borneo, pater L. van Kessel, geboortig uit Vlijmen. De nieuwe apostolische prefect is 36 jaar oud. Mgr. M. Verhoeks C.M., aposto- ii ch vicaris van Soerabaja is deze week na een verblijf van een half jaar in het vaderland per m.s. „Oranje" naar zijn missie terugge- keerd. De vooraanstaande Engelse daden dringen er In hun Maan- iag-ochtendartlkelen op aan. dat 1e westelijke geallieerden te Ber- ijn pal moeten staan. Indien wij ons uit Berlijn terug- ikken is de logische gevolgtrek- ng: de oorlog, zo verklaart de lanchester Gyardian", indien niet amiddellijk dan toch binnen zeer orte tijd. Wij mogen aannemen, o gaat het blad verder, dat de owjet-Russen geen oorlog willen. iij zijn echter bereid. evenals Hit ler, er een heel eind naar toe te gaan door met oorlog te dreigen. Voor de Westelijke geallieerden is er geen andere weg dan te Berlijn pal te staan, Hoewel zij te Berlijn in militair opzicht zwak staan, zijn zij nog niet zwak genoeg om te moeten capituleren. En de Sowjet- Russen zijn nog niet sterk genoeg om te kunnen trachten hen er toe te brengen. Ook de „Daily Telegraph" meent dat een zwakke houding oorlog tengevolge zou hebben. De „Times" is van oordeel, dat het niet op zijn plaats is om van een plotselinge oorlog of zelfs atoombommen te spreken. „Indien De transportvloot zal niet alleen goederen voor het geallieerde per soneel aanvoeren, doch ook levens- middelen en dringend benodigde artikelen voor de burgerbevolking. In officiele kringen te Berlijn legt men er echter de nadruk op, dat het volkomen onmogelijk is de bur gerbevolking van al het nodige te voorzien. Daarvoor zouden minstens duizend zware vliegtuigen per dag nodig zijn, terwijl de in West-Ber- lijn beschikbare vliegvelden er zelfs geen 500 zouden kunnen ontvangen. Generaal Sir Brian Robertson, de NOG LANGE TIJD zal het varstelijk bezoek aan Den Helder het onderwerp blijven van de gesprekken der duizenden In de Marinestad, die vorige week Vrijdag en Zaterdag H.H.K.K.H.H. op hun tochten door de stad hebben gadegeslagen en toege- juicht. Inderdaad, het was een historisch weekend. Vol belang stelling hebben zowel de Prinses-Regentes als Prins Bemhard zich op de hoogte gesteld van de naoorlogse omstandigheden in het door de oorlog zo zwaar geteisterde Nieuwediep. Degenen die tegenwoordig waren bij de ontvangst ten raadhulze, hebben ge- zien en gehoord met hoeveel interesse naar de tragische gang van zaken gedurende de rampzalige tijd in de bezetting werd ge- informeerd en hoe volledig het Prinselijk Paar zich liet inlichten over de plannen voor een schoon herrijzen van de stad. En heel de bevolking toonde haar dankbaarheid voor deze hoge blijken van medeleven, telkens wanneer zij een glimp van Prinses of Prins kon opvangen tijdens het tweetal degen dat voor Den Hel der van historische betekenis is geweest. Prins Bernhard ziet men hier te Den Helder de zeilwedstrijden op de film vastleggen. Het was wel een buitengewoon gelukkige omstandigheid dat het officiele bezoek samenviel met de hoogtijdagen in de Militaire Sport- week van O en O. en de zeilwed strijden van 'de Koninklijke Marine Jachtclub op de rede van Den Hel der. Want deze drie-eenheid, waar van ieder element op zich al vol doende zou zijn geweest om de ge- moederen van de bevolking bezig te houden, maakte nu het afgelopen weekend tot een aaneenschakeling van feestelijkheden en gebeurtenis- sen met officieel karakter. Z.K.H: Prins Bernhard bezocht Zaterdagmorgen in zijn functie als Inspecteur-Generaal van de Marine, de artillerie-gevechts-informatie- school (Argis) en Hr. Ms. wacht- schip Neptunus_ Uiteraard waren deze onderdelen van het progrqm- ma geen aangelegenheden waarbij de burgerij kon worden betrokken. Maar alien die op deze zonnige ochtend op straat konden zijn, hoopten zich op in de stad. Prinses Juliana die Vrijdagmiddag niet naar het raadhuis kon gaan, reed Zater dagmorgen in haar open auto uit, om zich op haar beurt in de trouw- zaal over de stand van zaken in het hedendaags Den Helder te laten voorlichten. Hoe treffend was haar eenvoud en hartelijkheid, toen zij zich on- derhield met de oude Janus Kui- per, de 92-jarige veteraan in de strijd tegen het dodelijk golven- geweld. Ongedwongen sprak zij met de bemanning van de red- dingboot, met Coen Bot en Jan van Dok_ Pastoor van Veen en ds. Tollenaar werden geruime tijd uoor de prinses ondervraagd naar hun bevindingen in de oorlogstijd. En met een haast verbazingwek- kende kennis van zaken besprak H_ K. H. met het college van B. eii W., leden van de Raad en autoriteiten in de wederopbouw over de vele problemen waarmee een stad als Den Helder momen- teel te kampen heeft. Langzaam reed de koninklijke auto door de binnenstad, langs een grote menigte juichende mannen en vrouwen van alle leeftijden en gezindten, in deze ogenblikken 6en in hun aanhankelijkheid jegens het vorstenhuis_ Bloemen van de Eerw. Zusters Vrijdagsavonds was reeds geble- ken hoezeer het prinselijk paar sportieve prestaties weet te waarde- ren. H.H. K K. H.H. woonden de scherm- en zwemwedstrijden van O. en O. bij en zij waren zichtbaar gelnteresseerd bij de krachtmetin- gen tussen de deelnemers van Zee- en Landmacht. Zaterdagmiddag wa ren zij tegenwoordig bij de start der zeilers en vervolgens begaven zij zich naar het voetbalterrein van H.R.C., waar de vertegenwoordigen- de elftallen van Zee- en Land macht elkaar ontmoetten. Een alleraardigst intermezzo vormde het korte oponthoud bij de St. Liduinastichting waar de Prinses namens de zusters Augus- tinessen bloemen werden aange- boden. H.K.H. was hiervoor zeer erkentelijk en zij dankte hartelijk voor de sympathieke geste Om kwart voor drie waren de poorten van het voetbalterrein tij- delijk gesloten. Langs het veld ston- den en zaten de duizenden, die ge- tuige wilden zijn van een goede partij voetbal, maar op de eerste plaats hun aandacht concentreerden op het plechtige moment van de en tree der hoge bezoekers, Prins en Prinses arriveerden in gezelschap van burgemeester G. Ritmeester, de Commissaris van de Koningin dr. E. J baron de Vos van Steenwijk, de Minister van Marine a. i. It. kol, Fievez. de CZM Schout bij Nacht J. J. L Willinge en de gen. majoor der Mariniers M R. de Bruijne. Lineke Bouman, het dochtertje van de voorzitter van O. en O., overhan- digde namens het Comite de prinses een prachtig boeket bloemen, waar- voor het meisje een vriendelijk dankwoord kreeg. Eerbiedig aanhoorde het overtal- rijke publiek het Wilhelmus dat door het muziekkorps van het 2e Territoriale Bataljon ten gehore werd gebracht Onmiddellijk nadat het prinselijk paar en de begelei- dende autoriteiten hadden plaats genomen, kwamen de voetballers op het terrein. Correct in db houding stelden zij zich voor de ere-tribune op. Enkele ogenblikken slechts, want toen werd het beginsignaal gegeven eh begon de wedstrijd die door H.H K.K. H.H tot aan de rust werd bijgewoond. Bij hun vertrek klonken opnieuw de plechtige tonen van ons Volks- lied, als een waardig en passend afscheid na een tweedaags verblijf in de stad die de sterke verbonden- heid met het vorstenhuis crvertui- gend heeft bevestigd. DE AMERIKANEN IN DUITSLAND zullen vanaf heden alle be schikbare Amerikaanse transportvliegfuigen in Europe ge- bruiken voor het goederenvervoer naar Berlijn. Te Berlijn zal ook van het Britse vliegveld Gatow gebruik worden gemaakt daar het Amerikaanse vliegveld Tempelhof alle toestellen niet zal kunnen verwerken. Hoewel de grootte van de te gebruiken transportvloot niet bekend is gemaakt, neemt men aan, dat het aantal toestellen meer dan honderd zal bedragen, daar Tempel hof er alleen al honderd per dag kan verwerken. Britse militaire«gouverneur in Duits- land, heeft maarschalk Sokolofsky de Sovjet-bevelhebber, Zaterdag verzocht, de normale verkeersver bindingen naar en van Berlijn on middellijk te herstellen. Robertson verklaart verder, dat hij, tot dusverre niet geprotesteerd heeft, omdat hij veronderstelde, dat de door de Russen opgelegde be- perkingen van tijdelijke aard zou den zijn. De Britse autoriteiten, zo sc^irijft Robertson, zijn verantwoor' dtfkijk voor de voedselvoorziening der Berlijnse bevolking. „Ik ben be reid en in staat mij van deze taak te blijven kwijten, mits mijn goede- rentreinen en -aken tussen de Wes telijke zones en Berlijn vrije toe- gang hebben." De Amerikaanse militaire gou- verneur, generaal Clay, verklaarde, dat hij „op het ogenblik" niet van plan was Sokolofsky een soortgelijk schrijven te doen toekomen, Wel stemde hij in met de brief van Ro bertson. De generaals Clay en Robertson, nog wachtend op het Russische antwoord op de Zaterdag gestelde eis tot het openstellen van de ver- bindingsljjnen naar Berlijn, heb ben Zondagmiddag een langdurige conference gehad. Tegelijkertijd voerde Robert Murphy, politick adviseur van Clay, besprekingen met de plaatsvervanger generaal Noiret. Te Berlijn Dagelijks zal 300 ton voedsel, on- geveer 6 van hetgeen voor de bevolking nodig is, door de lucht worden aangevoerd. Hoewel bezui- nigingsmaatregelen elkaar nu snel opvolgen, blijft de stad uitermate rustig. Afgezien van enkele Ame rikaanse verkenningswagens, die langs de grens van de Russische sector patrouilleerden en van me- nigten, die oJh de luidsprekersauto's samendrongen, was er niets in het stadsbeeld, dat de stijgende span ning kon verraden. Het tram- en on- dergrondse verkeer is nu tot het uiterste beperkt. Enkele hoofdstra- ten uitgezonderd, is West-Berlijn bij het vallen van de avond weer in complete duisternis gehuld. De voedselrantsoenen zijn nog niet ver- minderd en er wordt vpndaag zelfs een extra rantsoen zuidvruchten verstrei^t. Na de talrijke aanhoudingen van gealleerde personen in de Russische sector worden deze zorgvuldig ge- meden. Ook Duitsers uit West-Ber lijn, die zich tot nog toe vrijelijk in de stad bewogen hebben, mijden thans het Russische gebied uit vrees voor arrestatie wegens het bezit van Westduitse marken. De kalmte waarmede de bevol king de ontwikkeling der dingen beziet, wordt tot dusver vrijwel niet bei'nvloed door de campagne der onder Russisch toezicht verschijnen- de bladen, die erop gericht is te suggereren, dat de aftocht der Wes telijke machten voor de deur staat. Het wordt waarschjjnljjk geacht, dat de comnfunisten de komende dagen zullen trachten door middel van stakiugen en demonstrates het overwegend niet-communis- tisch stadsbestuur ter zljde te schuiven, teneinde een ..voorlopi- ge volksvertegenwoordiging", zo als het door het communistische partijblad genoemd wordt, in te stellen. Het is bekend geworden, dat de eenheidspartij geheime orders heeft uitgegeven om door middel van de onder communistische leiding staan- de vakbond een algemene staking te proclameren. Deze staking zou blijkens de bekend geworden b?ve- len in overeenstemming met de wens van het militaire Sowjetbe- stuur worden afgekondigd. Het wordt hier uitgesloten geacht, dat een stakingsparool ook in de Wes telijke sectoren, waar de communis ten hun leidende posities in de va~- bonden bij de onlangs gehouden verkiezingen hebben moeten prijs- geven, zou worden opgevolgd. Wel zou een staking het gehele verkeer der stad kunnen verlammen. Mevrouw Schroeder, burgemees ter van Berlijn, zal met het gemeen- tebestuur in het nieuwe stadhuis in de Sowjet-sector blijven ..zolang 't werk daar alsnog mogelijk is," al dus heeft zij vol gens D.P.D. mede- gedeeld. ET VERKIEZINGSMANIFEST van de Katholieke Volkspartij, dat nu zozeer de aandacht trekt. ziet de zaken in de politieke orde in breder verband. Het gaat in de poli- tiek vaak om kleine dingen, die voor grote groepen van het volk en vooral voor de „gewone man" van groot belang zijn. Het gaat om be- lsngrijke zaken op stoffelijk gebied. Dat alles is, meer of minder, maar altijd, b e 1 a n g dlj k. Maar mede doordat de gang van zaken op na- tionaal terrein feitelijk nu eenmaal en na de oorlog nog veel meer, af- hankelijk is van internationale verhoudingen en mogelijkheden, moet de politiek, moet dus de poli tieke partij, moet dus de Katholieke Volkspartij, zich uitspreken over deze zaken can wereldpolitiek for- maat. Het is daarom duidelijk en het moet door Katholiek Nederland steeds beter worden begrepen dat het urgentieprogram, gelijk het uit het Verkiezingsmanifest tot ons spreekt, veel meer dan vroeger van internationale problemen spreekt. De samenwerking met Belgie en Luxemburg maakte reeds eerder onze drie lage landen tot een „blok" van 20 millioen, bereid tot zo innig mogelijke economische samenwer king. die als een kracht van beteke nis wordt ..ingebracht" in de nieu we Westelijke Unie. De prachtige hulp van het Mar shall-plan bracht reeds zestien Euto- pese landen voor economisch sa- menwerken nader tot elkaar. Engeland en Frankrijk begonnen met de Beneluxlanden een Weste lijke Unie en bereids tracht men vormen te vinden voor uitwerking van het federalistisch beginsel, dat door velen als het middel voor alle kwalen wordt aangeduid. Te juister tijd is het echter duide lijk geworden, dat het ook hier niet verantwoord is tot ontijdige be- slissingen of geforceerde besluiten over te gaan. Het feit, dat partijpolitieke of ideologische opvattingen zich uitge- sproken trachtten meester te maken van de uitvoering der federalistische gedachte, heeft met name de katho- lieken voorzichtig gemaakt. Ool hier werd weer bewezen, hoe nut- tig en in feite nodig het is, dat Ka tholiek Nederland beschikt over eer eigen partijverband, als voertuig var de katholieke principes bij de uit werking der internationale samen werking. waarin Nederland en dus ook Katholiek Nederland zulk een belangrijke rol kan spelen' Federalisme, best, maar waarin zoals het Manifest zegt, ..redelijke volksinvloed tot uiting komt". En verder versterking en democratischc ordening van de internationale ge meenschap „op de grondslagen van natuurwet en openbaring". De erkenning van Gods Wet in het internationale en nationale le ven! Slechts op dit fundament if Vrijheid, Vrede en Welvaart moge lijk. Dat is het zo hoogst nodige ge- tuigenis van de Katholieke Volks partij in deze verkiezingsstrijd. Een getuigenis van poli\ek in breder verband, dat voor de actuele politiek in en buiten ons vaderland van de hoogste waarde is!!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1