Wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfs- organisatie ingediend Koning George kondigt noodtoestand af Tito en trawanten in ongenade bij de Kominform Voor Alkmaar en Ontwerp dat verschillende opvattingen tracht te verzoenen jf r Prof. Romme uit Indonesia terug Londen en Washington bespreken toestand te Berlijn Raamwet zonder star schema, instelling van sociaal-economische raad met productschappen en bedrijfschappen FELLE BRAND TE DIRKSHORN Koningin dankt Prins Bernhard Gevo/g van voortdurende havenstaking Communistische eenheid verbroken Zij pleegden verraad aan Marxisme en Leninisme Onruststokerij wordt groter Finnen deze week ter stembus Vijf Japanse steden verwoest Katholieke eenheid Generaal Clay bezocht Sokolofsky Tuinderssschuur uitgebrand V WEERSVERWACHTING DOOR AARDBEVINGEN EN VLOEDGOLVEN Nieuuu HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abormementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advert entie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; F amber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DINSDAG 29 JUNI 1948 44e IAARGANG - NUMMER 11298 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei <59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank1 Noorderbank EEN GROTE DAG is het vandaag voor het nationale leven in bet algemeen en voor de katholieke sociale en politieke be- weging in het bijzonder. Als vnicht van een jarenlange actie, om de geesten riip te maken voor deze gedachte, is thans door de regering een door alle ministers ondertekend wetsontwerp inge diend, betreflende de instelling van de Publiekrechteliike Bedrijfs- organisatie! Officieel heet dat het wetsontwerp tot toepassing ten aanzien van het bedrijfsleven van de artikelen 80 en 152 tot en met 154 van de Grondwet. Hierbij heeit de Regering blijkens de toelichting, de bedoeling gehad de mogelijkheid te openen tot een doelmatige ordening van het maatschappelijk-economische leven, waarbij ruimte wordt gelaten om op realistische wijze recht te doen aan het verschil in omstandigheden en het verschil in rijpheid der geesten, zoals dit nu eenmaal in de onderscheidene sectoren van het sociaal-economische leven wordt aangetroiien. De regering meent zlch in het huidige stadium der sociaal-econo mische i ontwikkeling ontslagen te mogen achten van het bewijs dat een belangrijke mate van sociaal- economische leiding der overheid vereist blijft, wil de Nederlandse volkshuishouding uit het moeras ge- raken, waarin de oorlog haar heeft gebracht, en wil een zo groot mo- gelijke, rechtvaardige verdeelde welvaart en een zoveel mogelijk stabiele werkgelegenheid voor de toekomst verzekerd zijn. By de opstelling van dit ont werp van wet is uitgegaan van de gedachte, dat men aan een lager orgaan dient over te laten, wat dit evengoed of beter kan doen dan een hoger orgaan. De opvattingen, of ordening ,.van onder op" moet groeien of wel door de centrale overheid moet worden opgelegd, heeft de regering getracht in het onderhavige ontwerp van wet met elkander te verzoenen. Een raamwet, zonder star I schema Het ware onjuist, lndien het thans aangeboden ontwerp van wet, dat het karakter draagt van een raamwet, een star schema zou ver- schaffen, dat in de zeer verschil lende sectoren van het economische leven op eenvormige wijze zou moe- ten worden toegepast Dit ontwerp voorziet dan ook slechts in de instelling van een algemene bedrijfsorganisatie met als bestunr een sociaal-economi sche raad, terwijl de instelling van productschappen, hoofdbe- drijfschappen en bedrijfschappen aan de wet is overgeiaten. Hierbij is de mogelijkheid ge- opend om, zowel wat de samenstel- ling als wat de taak van deze li- chamen betreft, met het bijzonder karakter van het te omvatten soci aal-economische gebied rekening te houden. Men kan zlch thans nog nauwe- lijks voorstellen, welk een belang rijke pliaats deze publiekrechtelijke lichamen. indien zij met zorg wor den voorbereid en met een open oog voor de diversiteit der verhou- dingen worden ingevoerd. in het maatschappelijk leven zullen gaan innemen. Voor het welslagen der publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie is het noodzakelijk, dat de nieuwe orga- nen, wat hun instelling, samenstel- ling en taak betreft, zoveel moge lijk de lnstemming hebben van de bedrijfsgenoten. De regering is dan ook de commissie, welke stond on der leiding van Prof. Dr. F. J. H. M. van der Ven, dankbaar voor de be langrijke bijdrage, welke zij heeft geleverd aan de totstandkoming van dit ontwer'p van wet. Bij de verwerking' van het voor- ontwerp van wet, door de commissie De hertog van Gloucester, broer van de Engelse Koning en Grootprior van de Ofde van St. Jdn, installeerde dezer da- gen Lord Wakehurst als Lord Prior. De aankomst van beide hoogwaardigheidsbekleders bij de Abdij aan het hoofd van de kleurige processie van leden van het Groot-kapittel, gekleed in de zwarte mantels met de achtpuntige witte kruisen der orde en de merkwaardige Tu- dorbaretten. van der Ven opgesteld, in het on- derhavige ontwerp heeft de rege ring zich op het standpunt gesteld, dat het wegens het zeer represen- tatieve karakter der commissie, aanbeveling verdiende zo min mo gelijk in de wezenlijke elementen van dit voorontwerp wijziging te brengen. Uit de zelfstandigheid d,er ont- worpen publiekrechtelijke bedrijfs- organisaties vloeit voort, dat de zelfwerkzaamheid der bedrijfsgeno ten in deze lichamen zoveel moge lijk tot ontwikkeling moet komen, dat het zoveel mogelijk instituten „van het bedrijfsleven zelve" dienen te zijn. De onmisbare afhankelijk- heid van het algemeen belang brengt echter mede, dat waarborgen dienen te worden geschapen, ten einde te voorkomen, dat de bepa- lingen van artikel 2 (dienen van het bedrijfsleven) en artikel 71 (ge- meen^chappelijk belang van onder- nemingen en personen) van het ont werp van wet tot een zinledige phrase worden Deze waarborgen nu zullen sterk'er moeten zijn naar- mate het gebied, door een publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie om- vat, met betrekking tot het alge meen belang, van groter gewicht is. Het is om deze reden, dat de benoeming van de voorzitter van een productschap bij de Kroon is geiegd, terwijl de voorzitters der bedrijfschappen worden benoemd door de besturen van deze licha men. Om dezelfde reden is bepaald, dat de voorzitter van de sociaal-econo mische raad door de Kroon wordt benoemd, terwijl ten hoogste een derde van het totale aantal leden van de raad eveneens door de Kroon kan worden benoemd. Ook het recht van de Kroon tot vernietiging en schorsing van ver- ordeningen der bedrijfsorganisaties moet worden gezien als recht- streeks gevolg van de afhankelyk- heid van het zelfstandig doel dezer lichamen van het algemeen belang. Het is de regering bekend, dat er onder de opvattingen, die met be- Onze katholieke minister J. v. d. Brink, die als tweede onder- tekenaar, na de minister-presi dent, de hoofdveranfwoordelijk- heid draagt voor het belang rijke wetsontwerp op de pu bliekrechtelijke bedrijfsorgani satie. trekking tot de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie worden gehou- den, een wordt aangetroffen, die in de beklemtoning van de zelfstan digheid der bedrijfsorganisatie ver- der zou willen gaan, door de invloed van de centrale overheid meer te beperken dan het in het onderha vige ontwerp van wet geschiedt. Alleen dan, zo menen de aanhan- gers van deze opvatting kan van een waarlijke bedrijfsorganisatie worden gesproken. De regering wenst er op te wijzen, dat zij deze opvatting niet deelt. Een dusdanige duurzame beper- king van de taak der nieuwe licha men ontneemt aan de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie groten- deels de ratio. Het is immers de bedoeling een deel van de taak der centrale overheid geleidelijk in de, ongetwijfeld meer deskundige han- den der bedrijfsgenoten te leggen, ten einde de doelmatigheid van het maatschappelijk-economigch stelsel te vergroten. Met opzet heeft de regering geen opsomming gegeven van de onder- werpen, die door de productschap-i pen. hoofdbedrijfschappen en be drijfschappen kunnen worden gere- geld. Deze lichamen zullen immers telkens bij afzonderlijke wet worden ingesteld. Naarmate de ontwikke ling voortschrijdt, zal een helderder inzicht worden verkregen in de taken, die. gegeven de dan geldende omstandigheden, met succes aan deze lichamen kunnen worden op- gedragen. Tijdens het korte, maar hevige onweer van Maandagmorgen is de bliksem ingeslagen in de boerderij van mevrouw cfe Wed. C. Kruit aan de Oosterdijk te Dirkshorn, ge- meente Harenkarspel, en bewoond door de eigenaresse met haar zocti en een broer van haar overleden echtgenoot. Direct na de inslag te pl.m. 9 uur, was een enorme rookontwikkeling merkbaar, binnen enkele minuter^ gevolgd door het uitslaan der vlam- men, die in de hooibergruimte, ge- vuld met de halve hooioogst, gretig voedsel vonden. In een o.ogwenk stond alles dan ook in lichterlaaie. De bewoners wisten zelf het vege lijf te redden, maar slaagden er niet in iets van de inboedel te red den. Hoewel de brandweer van Dirkshorn onmiddellijk was gealer- meerd en zeer spoedig ter plaatse verscheen, kon zij tegen de gewel- dige Vuurzee weinig uitrichten en lag de boerderij reeds na een half uur tegen de grond. Wel slaagden de spuitgasten er in een belendende schuur te behouden. Het nablussen van de smeulende massa, die door de straffe wind telkens weer op- laaide. vorderde echter nog gerui- men- tijd. De boerderij was slechts laag verzekerd. Ter zelfder tjjd is de bliksem in geslagen in het perceel van de fam. J. Spaansen, Kerkebuurt, Haren karspel. Gelukkig ontstond geen brand, terwijl evenmin een der be woners werd getroffen, maar de materiele schade is uiteraard aan- zienlijk. Zaterdagmiddag brak brand uit in een tUindersschuur te Naaldwijk. 500 Raamlysten. een hoeveelheid stro en alle in de schuur aanwezige tuinbouwgereedschappen gingen ver- loren. De schade, die op ruim f 7000 wordt geschat, wordt door verzeke- ring feedekt. H.M. de Koningin heeft het navolgende schrijven aan Prins Bernhard gericht: „Op Uw laatsten verjaardag tijdens mijn regeering, voel ik mij gedrongen U zeer harte- lijk te danken voor al hetgeen gij op zoo velerlei gebied voor ons volk en voor het vader- land gedaan hebt, zoowel v66r als tijdens den oorlog en daar- na. Nimmer zal ik vergeten, hoe gij mij bijgestaan hebt buiten mijn regeeringstaak ge- durende de moeilijke jaren in Engeland, steeds op de bres staande voor de zaak der vrij- heid. Gelijk met de troonsbestij- ging van Juliana zijt gij krachtens de geldende bepa- ling „de" Prins der Neder- landen. Ik doe een beroep op alle land- en rijksgenooten en niet minder op het buitenland U zoo te noemen. Alhoewel goed bedoeld, is de vergissing vrij algemeen, dat gij in den vervolge Prins Gemaal zoudt heeten. Deze titel heeft echter hier te lande nimmer bestaan en is daarom onaanvaardbaar. Ik wensch U van harte toe, dat gij, voortgaande op den ingeslagen weg. Uw gaven en Uw werkkracht ten behoeve van Juliana en ons volk ten voile zult kunnen ontplooien. WILHELMINA." A. J. £oejemans, oud-hoofd- redacteur van „De Waarheid", is hedenmorgen door het Amsterdamse Gerechtshof vrijgesproken. Koeje- mans was gedagvaard wegens be- lediging van het openbaar gezag door publicatie van een caricatuur van dr. Beel pK Londense havenarbeiders bUjven, bjj het ingaan van de derde week, staken en zelfs dreigt deze over te slaan naar Liverpool en Glasgow, aldus wgrd gisteren bericht, doch na een massa-mee- ting van de havenarbeiders uit Southampton hebben deze beslo- ten door te gaan met hun werk. Dit hield verband met het feit, dat premier Attlee voor de radio een toespraak had gehouden en de arbeiders had aangespoord het werk weer op te nemen. daar anders de noodtoestand voor En geland zou worden afgekondigd. Dit is inmiddels gescshiedt. nadat de koning het advies had gekregen van zijn bevoegdheicN gebruik te maken. De raad des konings kwam na afloop van de zitting van het Lagerhuis in Edinburgh bijeen, tij dens welke bijeenkomst koning George, voor het eerst na 1926. de proclamatie tekende, die' bekend zou maken, dat voor geheel Groot- BrittanniS de noodtoestand zou gel- den „als gevolg van het zich uit- breiden van de havenstaking". Anthony Eden, de leider van de oppositie, noemde de verklaring van Attlee hoogst ernstig en deze zeide. dat de noodmaatregelen binnen 48 uur kunnen worden getroffen. De te treffen jmaatregelen zullen even eens van toepassing zijn op de ver- scheping van goederen. Zesduizend militairen staan nu gereed om de voedselladingen te lossen indien de staking Inderdaad voort blijft duren, ondanks de af- gekondigde noodtoestand. Het niet-officiele stakingscomite heeft heden besloten de haven van Londen tot verboden gebied te ver- klaren. Volgens officiele cijfers zijn te Londen 19.000 havenarbeiders in staking, in Liverpool en omgeving 10.000. doch in Glasgow en Hull zijn de arbeiders gewoon aan het werk gegaan, ondanks de mening, dat de staking ook naar deze steden zou overslaan. DE KOMINFORM heeft maarschalk Tito en de Joegoslavische communistische partij van Trotskisme beschuldigd. In een motie, door de Kominform eenparig aangenomen, wordt vastge steld, dat de vertegenwoordigers van de loegoslavische commu nistische partij geweigerd hebben -deel te nemen aan de verga- dering van de Kominform te Boelcarest. Voorts stelt men vast, dat de Joegoslavische communistische partij een verkeerde weg ■is opgegaan wat de buiten- en binnenlandse politiek, alsmede haar betrekkingen met de Sovjet-Unie aangaat. Verder duldt men in Joego-Slavie een onwaardige politiek, waardoor de Russi- sche militaire deskundigen en het rode leger in discrediet worden gebracht. De Tsjechoslowaakse communis tische partij heeft te Praag een communique uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat het informajie- bureau der communistische partij- en (comlnform) in de tweede helft van Juni in Roemenie een confe rence heeft gehouden, wairop af- gevaardigden uit Bulgarije, Roeme nie, Hongarije, Polen, de Sowjet- Unie, Frankrijk, Tsjecho-Slowakije en Italie aanwezig waren. De positie der Joegoslavische communistische partij is besproken, aldus het communique, en op initia- tief van de Russische communisti sche partij is eenparig een resolutie aangenomen, waarin de politiek van het centrale comite der Joegoslavi sche communistische partij wordt afgekeurd, „inzonderheid de poli tieke vergissingen van de kamera- den Tito, Kardelj, Djilas en Ranko- vitsj". In het communique van de comln form, zo meldt Reuter nader, wordt de loyale leden van de communisti sche partij in Joego-Slavie de raad gegeven andere leiders te kiezen als da tegenwoordige hun politiek niet kunnen wijzigen. Het communique zegt, daj de communisten in Joego-Slavie In stilte de theorie hebben aanvaard, dat kapitalisten minder gevaar voor de onafhankelijkheid van Joego- Slavie betekenen dan de Sowjet- Unie. De cominform had daarom vastgesteld, dat de Joegoslavische communisten „zich van het vere- nigde socialistische front hebben afgescheiden en een weg hebben in geslagen, die leidt tot verraad aan de internationale solidariteit van de arbeidersklasse". Civiele Sowjet-deskundigen wa ren onder toezicht van de Joego slavische veiligheidspolitie gesteld. Dergelijke methoden werden toe gepast op de vertegenwoordiger in Joego-Slavie van de Russische com munistische partij en op een aantal officiele vertegenwoordigers van de Sowjet-Unle. Het bureau van de cominform had vastgesteld, „dat de leiding van de communistische partij in Joego- Slavig de laatste tijd bij belangrijke kwesties. de buitenlandse en impe- riale politieke betreffende, een ver keerde gedragslijn heeft gevolgd, die afwijkt van het marxisme en het leninisme". Het is bewezen, aldus het commu nique van de cominform, dat de communistische leiders in Joego- Slavie waren begonnen tegenover de Sowjet-Unie dezelfde houding aan te nemen als tegenover de ..bourgeois-staten". Dit werd ge- illustreerd „door lasterlijke propa ganda uit het arsenaal van het con- tra-revolutionnaire Trotskyisme, de miskenning van de communistische partij in de Sowjet-Unie en van de Sowjet-Unie zelf". Het bureau concludeert, dat de leiders van de communistische par tij van Joegoslavig uit wier daden en hun weigering om de bijeen komst bij te wonen een antipathie spreekt tegen de communistische partij en de Sowjet-Unie, zich afge scheiden hebben van het verenigd socialistische front tegen het impe- rialisme en de weg zijn opgegaan naar het verraad aan de zaak van de Internationale solidariteit van het werkende volk. Het centraal bestiiur van de com munistische partij van Joegoslavie heeft zich en de Joegoslavische par ty derhalve buiten de broederschap van communistische partijen ge- plaatst, buiten het verenigde com munistische front en derhalve ook buiten de gelederen van de comin form". De beste ruiters van de Lon dense politie demonstreerden voor Prinses' Elisabeth van En geland en haar echtgenoot, de Hertog van Edinburgh. Het op- slaan van tenten, schietwed- strijden en diverse ruiterstunts vormden het programma. Een der ruiters neemt een hindemis met een parasol, die hij bij een eventuele val als, para chute zou kunnen gebruiken. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond. AANHOUDEND KOEL WEER Wisselende bewolking met nu en dan buien, hier en daar vergezeld van onweer. Aan- houdend koel weer. Matige. aan de kust tijdeitjk vrij krachtige wind tnssen West en Noord. Na een verblijf van 3 weken in Indonesie is Prof. Mr. C. P. M. Romme, de fractie-voorzitterder K.V.P., gisteravond om half elf per vliegtmig in ons land teruggekeerd. Op Schiphol waren het behalve zijn familieleden enkele journalisten, die hem opwachtten. Tijdens een kort onderhoud met de persvertegenwoordigers ver- klaarde Prof. Romme, dat het com- munisme in Indie, wat de ideologie betreft, naar zijn mening geen vat op de bevolking had, omdat de godsdienst, de Islam, „er te sterk in zit". Daarentegen „neemt de on- rusistokerij hand over hand toe, zo als trouwens in geheel Oost-Azie". Donderdag 1 en Vrjjdag 2 Juli gaan de inwoners van Finland, het land der 60.000 meren en 80.000 eilanden, voor de tweede maal na de oorlog ter stembus om hun nieuwe Rijksdag te kiezen. In politieke kringen is de alles overheersende vraag natuurlijk, hoe- veel stemmen de Finse „folksdemo- kraten" zullen verwerven. Dit is de partij van Leino en zijn echtgenote Hertha Kusinen. Op het ogenblik bezetten de folksdemokraten 51 van de 200 zetels in het Finse parlement. Bij de vorige verkiezingen in 1945 verkregen zij 49 zetels en 2 sociabl- democratische afgevaardigden gin gen later naar hun partij over. De algemene verwachting is, dat de folksdemokraten onder de druk van de politieke gebeurtenissen tenmin- ste zes zetels zullen verliezen, die mogelijk grotendeels naar de sociaal- democraten zullen gaan. Deze laat sten kregen in 1945 50 zetels en zou- den met deze winst de grootste partij in de Finse Rijksdag zijn. De kuststreek van Japan en midden-Japan zjjn geteisterd door hevige aardbevingen en vloedgol- ven, die enorme verwoestingen hebben aangericht en waarbij tal- rfjke slachtoffers gevallen zijn. De eerste berichten maakten mel ding van het wegvagen van de stad Foekoei. aan de westkust van het eiland Hondo, die voor de oorlog een hpvolking had van 64200 zielen en een centrum was van zijde- industrie. Gisterenmiddag deden zich hevige aardbevingen voor in midden-Japan, waardoor honder- den personen werden gedood en gewond en duizenden huizen wer den verwoest. Geweldige vloedgol- ven volgden op de bevingen, die verschillende plaatsen in midden- Japan met de grond gelijk gemaakt zouden hebben. In Tokio binnenge- komen berichten luiden, dat min- stens 2 passagierstreinen verwoest zijn. De haard van de aardbeving zou ongeveer 110 kilometer ten Noord-Westen van Nagoya gelegen zijn. Branden woeden in de stad Foekoei, waarvan een derde zou zijn verwoest. Het.aantal doden en gewonden is nog niet met zekerheid bekend doch aangenomen, kan worden, dat het dodencijfer zeer hoog zal zijn. Een Amerikaans Legerbureau te Tokio meldt. dat vijf steden tenge- volge van de aardbeving zijn ver woest Het zijn: Foekoei, Maroeoka, Mikoeni, Matsoeoka en Kanaza. Foekoei staat in brand en alleen het massieve bureau van de prefect staat nog overeind De branden zijn van 30 k.m. afstand waar te nemen. De Japanse bevolking is reeds hard aan het werk om de wegen die door ingestorte bruggen en tunnels wor den versperd, te openen. Prof. Romme heeft onder meer in Bandoeng enige tijd de conference bijgewoond. Hij zeide veel over- eenkomst te hebben gezien met West-Indische conference, „waar het ook lang duurde alvorens we op gang kwamen". De 15 delegaties van de conference te Bandoeng be staan uit 3 der minderheidsgroepen en 12 der deelstaten. Ze zijn in vier secties verdeeld, die de onderwer- pen voorbereiden, t.w. een staat- kundige commissie, een culturele, een ecdnomische-financiele en een defensie commissie. Een verblijdend teken noemde Prof. Romme het, dat het nationa- lisme in Indonesie vorderingen maakt. Over al zyn reisindrukken hoopt hij in de komende verkiezingsver- gaderingen te spreken. HET SCHIJNT GEWENST v66r de verkiezingen nog eens te wyzen op de noodzaak de katholieke een heid in Nederland te be waren. Het is een feit, dat de positie van de Katholieken in Nederland in veel opzichten gunstig afsteekt by die van andere landen. Op gebied van onderwijs, publiciteit (pers en radio) en organisatie kunnen wy concurreren met alle landen van Europa en misschien van de hele wereld. In het toch zo nette en knusse Zwitserland bijvoorbeeld bestaan geen grote katholieke dag- bladen en de katholieken beschik- ken daar slechts over enjcele uren zendtijd, om van onderwijs en or ganisatie maar niet te spreken. En juist daar heb ik horen zeggen: „Hollandia docet", wat ongeveer de gedachte uitdrukt: katholiek Ne derland gaat v6or! Dat wij in veel dingen inderdaad voorgaan, danken wij uitsluitend aan onze eenheid. Alleen door ver- eende krachten kan men iets groots bereiken. In de laatste tientallen jaren zijn er meermalen groepen geweest die meenden met eigen lijsten te moe ten komen. Of die groepen terecht hun eigen belang stelden boven de po litieke eenheid kunnen wij buiten beschouwing laten, maar het is een grote vraag of dat eigenbelang het best gediend wordt door splitsing van de partij. In ieder geval zullen de gemeenschappeiyke beiangen er niet wel bij varen. Wij moeten ons ook niet ver- beelden dat wij ons de luxe kun nen permitteren om politieke ca- priolen tq maken, zoals men dat in warmere streken nog wel schijnt te menen. Wij zijn nog alCjd een minderheid, waartegenover grote machten staan van verschillende kleur, die ons graag by ons nek- vel pakken om ons buiten de are na te smijten. Lest best: wij be'zitten de leiding van onze bisschoppen. Er zyn men- sen, die onze Kardinaal hebben toe- gejuicht, toen hij in de oorlog de puntjes op de i zette, en die nu 't gezag van de bisschoppen met een dooddoener voorbijgaan. Er zullen wel deskundigen zijn. die menen dat de regering of de K.V.P. fouten maken (men mag dit eigenlijk wel veronderstellen zon der iets van politiek te weten; het is voldoende de menselijke natuur te kennen). Maar het is de vraag of dit een breuk in de party recht- vaardigt. In ieder geval is een ondeskun- dige, of iemand die onvoldoende is voorgelicht, niet gerechtiad het woord van de bisschoppeir naast zich neer te leggen. Wij mogen hier als moralist de nadruk vestigen op de deugd van gehoorzaamheid. die niet wacht op strafbliksems e.d., maar de wens van de overheid opvolgt voor zy is uitgesproken. Tijdens de oorlog was vooral onze Kardinaal ons meer dan de ..overheid". Hij heeft met zorg over zijri kinderen gewaakt, en wij heb ben ons daar goed bij gevoeeld. Laten wij nu niet plotseling door eigengereidheid ons van hem af- keren; wij moeten zijn woord vol- gen, met yliefde voor hem en voor de zaak die hij behartigt. Nijmegen. Prof. Dr. L. H. Cornelissen O.P. Drajper, de Amerikaanse plaats- vervangende minister voor het le ger, heeft Maandag te Londen met Bevin, de Brttse minister van bui tenlandse zaken, de laatste ont- wikkejingen in de crisis te Ber- lyn besproken. Draper, die naar Londen is gevlo- gen om besprekingen te voeren over de strategische aspecten van de Berlynse crisis, zal later naar Berlijn vertrekken, waar hy deze kwestie met generaal Robertson en generaal Clay zal bespreken. Draper was vroeger economisch adviseur van generaal Clay. Zijn missie draagt officieel het karakter van 'n inspectiereis. Hij is vergezeld van luit-generaal Wedemeyer van de Amerikaanse luchtmacht. Verwacht wordt, dat zij twee a drie weken in Berlijn zullen vertoeven. Vandaag zal ook Averell Harriman, de rei- zende ambassadeur voor het Euro- pese herstelprogramma, in Berlijn arriveren. De Franse gezant te Londen, Bau- det, heeft een bezoek gebracht aan Sir William Streng, de Franse am bassadeur bevindt zich thans in Pa- rys. Bevin ontving Maandag behal ve Draper, ook de Amerikaanse ge zant te Londen, Douglas. Het is niet uitgesloten, zo schryft Reuters diplomatieke correspondent dat een bijeenkomst van vooraan- staande politici zal worden belegd. om te komen tot een politieke co- ordinatie alvorens de drie Weste- lijke bezettende mogendheden te Moskou gezamenlijk stappen zullen doen. Bevin heeft gisteren zyn in het vooruitzicht gestelde verklaring over Duitsland niet afgelegd. Ver- moedelijk bewaart hij deze voor 'n Woensdag in het Lagerhuis te hou den debat. President Truman en Robert Lo- vett, waarnemend minister van buiteni. zaken, hebben Maandag op het Witte Huis de toestand te Beriyn besproken. De officiate houding der V. S. sehynt nog niet bepaald te zyn. Men verwacht, dat binnenkort de drie Westelyke mogendheden zich in een gemeenschappeiyke verklaring tot Moskou zullen wenden. De Amerikaanse opperbevelheb- ber in Duitsland, generaal Clay, heeft gistermiddag een bezoek ge bracht aan zijn Sowjetrussische collega, maarschalk Sokolofsky, in het hoofdkwartier van Sokolofsky te Berlijn, zo m*ldt het Duitse nieuwsbureau DPD. Het bezoek wordt nu eens in ver band gebracht met de recente aan- houding door Amerikaanse man- schappen van Sokolofsky, dan weer met de tegenwoordige crisis te Beriyn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1