De Organisatie-Woltersom wordt geleidelijk opgeheven Schreieder weer in arrest r Gemeenteraad van H.H. Waard De Alkmaarse Reddingsbrigade wint de eerste prijs M' ALKMAAR EN OMSTREKEN Op stap met de K.V.P.-geluidswagen v.. Het bezoek uit Bath data-perikelen Zondag 4 Juli W/e niet met Mij is, is tegen Mij Diverse nieuwe organen worden bij afzonderlijke wetten ingesteld J Grote K.V.P.-meting te Purmerend Verdacht van represaillemoord PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdog 29 juni 1948 Esperantodag te Bergen Onze agenda houdt de Kring den Helder van de Katholieke Volkspartij tot besluit van de propaganda- actie een grote Landdag in de Muziektuin te Alkmaar. Als sprekers treden daar op de mi nister van Justitie, Z. Exc. H. J. van Maarseveen, en twee an dere Kamerleden, mej. A. Nolte uit Amsterdam en de heer dr. L. G. Kortenhorst uit den Haag. De Landdag begint om half 3 en wordt opgeluisterd door mu- ziek. Deze apotheose van onze K.V.P.-propaganda moet door een massa Katholieken worden bezocht. Alle afdelingen uit de Kring den Helder, 80 in getal, dienen althans door een depu- tatie vertegenwoordigd te zijn op deze officiele Landdag van de Kring. En in het bijzonder Alkmaar en omgeving zullen massaal aantreden! Zegt het voort 1 WIE U HOORT, HOORT Mil Roma locuta finita est ET UITZONDERING van de algemene bedrijfsorganisatie, die reeds bij de thans ingediende wet op de P.B.O. zelf wordt ingesteld, worden de nieuwe lichamen in de opzet van het ont werp bij afzonderlijke wet in het leven geroepen. De voorberei- ding van deze instellingswetten beantwoordt zoveel mogelijk aan de wensen, die in dit opzicht in brede kringen van de bedrijfs- genoten worden gekoesterd en bouwt bij voorkeur voort op dat- gene, wat uit samenwerking op vrijwillige basis is gegroeid. Voorzieningen zijn getroffen om een soepele omvorming van reeds bestaande lichamen en organen, zoals de bedrijfschappen op het gebied der voedselvoorziening, de bedrijisraden en de mijnindustrieraad mogelijk te maken en de z.g. Organisatie-Wol- tersoir, geleidelijk op te heifen. Vijf moorden op West-java A. DE BOER voor Raad van Cassatie ^OALS WIJ gisteren nog in een deel van onze oplaag konden *- meedelen is Schreieder weer in arrest gesteld In verband met het feit, dat er verdenkingen bestaan, dat Schreieder de hand heeft gehad in de represaillemoord, welke op 11 April 1945 te Dronrijp heeft plaats gehad op veertien leden van het verzet. De arrestatie geschiedde op last van de Procureur-Fiscaal te Leeuwarden. Nationale Opera opgericht 'sH" fers en foldertjes met vlotte hand uitgegeven. Ongeveer tien uur arriveerde de wagen weer in Alkmaar, waar alien werden afgezet. Thans wachten we maar weer af, tot de- volgende tocht gemaakt wordt, hetgeen vermoede- lyk Zaterdag zal zijn. De plak-ploeg gaat evenwel vanavond weer aan het werk, want dit plakken moet ook doorgang vinden. Zondag j.l. hield de afdeling Alk maar een Esperantodag te Bergen N.H. Hier waren uitgenodigd de af- delingen Amsterdam. Haarlem. Be- verwijk en Hoorn. Het punt van sa- menkomst was Hotel „Duinver- maak'' Na een ontbijt in voor- noemd hotel begon een fikse wan- deling door de duinen, die ongeveer 3' uur duurde. O.m. werd de ijs- beer bezocht, een prachtige plek in de duinen; jammer was het d3t het meertje droog stond. Er zaten veel meeuwen en andere vogels te broe- den. Daar er. nog enige gevaarlijke plekken in de duinen zijn, fungegr- de als gids de heer Bob Bosma. Hij wist vele mooie plekken aan te wijzen en bracht de bezoekers weer veilig en wel terug in Bergen. In ..De Oude Prins" werd nog eventjes na gebabbeld. waarna de terugreis V/erd aanvaard Het is een aardige dag geworden, waarop het weer niet tegenwerkte De KVP is gisterenavond gestart met de geluidswagen. Allereerst is 't Burgemeesterskwartier, Schaep- manplein met omgeving, Uiten- boschstraat en Zeglis, Verdronken Oord en Langestraat aan de beurt geweest, terwijl een volgende keer de Bloemenbuurt, Spoorbuurt en Bergerhol door de wagen zullen worden bezocht. Vanzelfsprekend ontbreekt het bij zo'n gebeurtenis nooit aan belang- stelling Ook deze keer werd op de regel geen uitzondering gemaakt. De jeugd stond voorop („Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst") wat evenwel geenszins wil zeggen, dat de ouderen op het appel ont- braken. Integendeel, zij gaven. ten voile van hun belangstelligg voor de geluidswagen blijk en beluister- den hetgeen gezegd werd. Ondertussen gingen de propagan- disten, die grotendeels geretireerd waren uit de plakploeg, rustig hun gang en verspreidden brochures en lucifers. Ook de „Opmars" werd verspreid. Voor dit werk kwanaen zij nog handen te kort, maar weer was het de jeugd, die optrad. Dit keer kwamen enkele jongens, die vrijwillig hun diensten aanboden en duchtig meehielpen. In Bergen ging het in het Tuin- dorp nog gemoedelijker toe. Hier werd even gestopt en het "huttige met het aangename verenigd. De propagandisten maakten hier een praatje met de belangstellende he- ren, maar vooral ook met de dames der schepping, die voor het grootste deel aan het woord waren. Onder tussen werd even zo vrolijk propa ganda gemaakt en werden de luci- VICTORIA: ,.De vrouw van mijnheer". 14 jaar. HARMONIE: ..Springtime in the Rockies"; 18 jaar. CINEMA: De Zwarte Zwaan, volwassenen. A.B.T.: ..Klokken van Capi- strano". 14 jaar. APOTHEKEN: Apoth. Wanna, .Ritsevoort 5. NACHTDIENST TAXI'S: Adr. Louwe, Geestersingel 26, tel. 2290. In de ..Cricket Chronicle and He rald" van 19 Juni, een sportblad dat wekelijks te Bath verschijnt, lazen wij een enthousiast verslag van het bezoek, dat onze sportvrienden uit Bath twee weken geleden ons ge- hracht hebben, van de hand van mr Arthur Mortimer. We waren overtuigd, dat dit be zoek grote indruk heeft gemaakt op onze buitenlandse gasten, en dat die indruk onvergeteiijk is geweest, moge blijken uit de woorden, die mr A. Mortimer gebruikt om dit weer te geven. Hij schrijft dan: „Geen woorden kunnen yitdruk- king geven aan de ervaringen van onze voetballers en zwemmers hij hun laatste bezoek aan Alkmaar. Vanaf het ogenblik, dat we onze Hollandse vrienden in Amsterdam ontmoetten, werden we opgenomen in de „hemel" van blijdschap, gast- vrijheid, comfort en echte vriend- schap. En de hemel was werkelijk blauw, vanaf ons vertrek uit Har wich tot onze terugkeer." En dan beschrijft mr Mortimer bijna van uur tot uur het program- ma, Het bezoek aan»de wereldbe- roemde kaasmarkt, de officiela ontvangst in de raadzaal, de tocht naar Bergen en zo voort. Ook de Hollandse kost is in de smaak ge- vallen. Leest maar: „Hier gebruik- ten we een lunch, die ons alien ver- steld deed staan door de kwaliteit ensde kwantiteit. Het bijzondere in Holland is, dat men daar veel meer tijd neemt voor een maaltijd, dan wij hier, want tussen, de gangen rookt men, en het is heel gewoon, dat een diner 's avonds op zijn minst twee uur duurt." Uit de wijze, waarop mr Morti mer schrijft over de voetbalwed- strijden, de tocht naar Volendam en Marken, voelt men enthousiasme en tevredenheid, hetgeen hij dan ook zegt, wanneer hij- 't artikel besluit: „Onze gastheren werkten als ,,Tro janen" (wij zouden zeggen: als paarden)Bob van Hilten, een irlnemende persoonlijkheid. wien niets te veel was, mr Van Zoonen, die steeds druk in de weer was, mr Boxem, overal tegelijk tegen- woordig om ons van dienst te zijn, Tony Leesberg met zijn „Tuutpiep" motorfiets, die zichzelf voor ons tot loopjongen maakte Wat een pracht-mensen, en bij alles wat zij deden, lag het idee ten grondslag van een hechte vriend- schap die moet groeien tussen Bath en Alkmaar. Dames en' heren uit Alkmaar. Nooit kunnen de zwemmers en voetballirs uit Bath uw prachtige geste vergeten en wy op onze beurt beloven alles te zullen doen, wat we van onze kant kunnen om de vriendschapsbetrekking te handha- X Cin' i ,(?aarorn, wij brengen u een saiuut. Aldus de heer Mortimer. K.J.M.V. Woensdag a.s. wordt de laatste officiele byeenkomst van dit sei- zoen gehouden. Zoals jullie weten, zyn de byeenkomsten in Juli niet verplichtend. maar we verwachten. dat jullie die maand de K.J.M.V. toch nog zoveel mogelijk zullen be- zoeken. Mannen, Woensdag komen we al- lemaal naar Kinheim voor de slui- ting van dit zo succesvolle K.J.M V seizoen! aardig om te vernemen, datum voor de zwemwed- stryden der R.K. Scholen al op 10 Dec. 1947 was vastgesteld op 3 Juli; dat op verzoek vanwege voorbe- reiding Plechtige H. Communie deze datum werd verschoven naar 10 Juli; dat 10 Juli weer voor andere scho len bezwaarlijk was, om dezelfde reden als boven; dat 17 Juli genoemd werd, doch dan beginnen voor vele scholen al de vacantie en kon het Lyceum met starten; dat op 14 Juli juist 't schoolreisje viel naar Rotterdam; dat toen de datum 13 Juli werd vastgesteld: dat toenjuffrouw Allis van de St. Annaschool teleurgesteld was, omdat op 13 Juli (mooie datum!)- de bussen voor 't schoolreisje al besteld waren en Zr. EUstachia deze niet meer kon afzeggen; dat de heer v. d. Griendt aan mij carte blanche gaf wat de datum betreft dat de officiele datum van onze zwemwedstrijden zijn op Maan- dagmorgen 12 Juli van 8,45—10.15 en 10,3012 uur voor meisjes en jongens; en dat wanneer de redactie geen ruimte heeft voor dit hele ver- haal, zij ook alleen 't laatste kan plaatsen; want dat 't als 'n paal boven water staat, dat deze datum niet meer gewijzigd wordt. De school, die de namen nog niet doorstuurde, zende deze zo spoedig mogelijk naar de secretaris, v66r 2 Juli. L. RIETVELD. GESLAAGD Een dezer dagen slaagde onze plaatsgenoot de heer A. van Ophem voor het diploma Mulo B. Het exa men werd gehouden te Amsterdam Voornoemde was leerling vah de St. Joseph Mulo te Alkmaar R.K. WANDELSPORTVER. H.V.Z. De rust, die wij, wat het wande- len betreft, na de succesvolle Avondvierdaagse genoten hebben, moet weer plaats maken voor een nieuwe wandeltocht. A.s. Zondag 4 Juli gaat onze wan- delclub naar Schoorl, om aldaar een officiele wandeltocht te lopen. En hoewel er voor deze tocht geen traimngstocht plaats vindt, zodat ik jullie niet persoonlijk bereiken kan twyfel ik er niet aan of ieder lid zal zich vdor Woensdagavond op- geven bij de bekende adressen. Het mschrijfgeld voor onze leden be- draagt f 1.—. Vrienden, maakt van de komen- cie Zondag een gezellige dag., door met Het Versleten Zooltje mee te wandelen. Voorzitter. TOELATINGSEXAMEN RJK. LYCEUM Na mondeling examen slaagden nog voor het toelatingsexamen voor »r,',k]yceum: Alexandra Buren, te Alkmaar; Laurentius Kroon te Heer Hugowaard; Wim Stam. te Assendelft; Annie Praat, te Castri- Surll'' de Smet en Geertruida de Wit, te Heiloo. Afgewezen 2. EEN VERSPLINTERDE WAGEN Gistermorgen sloeg op de Geester singel een paard op hoi en kreeg dermate de kolder, dat hij in wilde vaart vooruit vloog. Een politieman wist het beest bij de Bergerbrug tot aan te brengen, doch niet voordat de wagen intussen in drie stukken uit elkaar gevlogen was tijdens de woeste ren. ONBESCHOFT Er kwamen klachten binnen van personen, die aan de rondvaart deel- namen. dat ..vriendelijke" voorbii- gangers vanaf de bruggen allerlei smengheden naar de boot gooiden. Dit is toch wel een heel onbehoor- njke mamer om de bezoekers in de tvaasstad te ontvangen. SPELEN In een perceel op de Oudegracht ontstond een begin van brand, door- dat een kind een electrische lamp op een bed had gelegd en liet bran- den. De brandende dekens werden door de bewoners op straat gegooid. terwyl zij het bed zelf konden blus- sen. ZWART^ Tegen kopers en verkopers van textielpunten werd door de politie proces-verbaal opgemaakt. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Han, z. van A. van Lienen en T. Struys; Elisabeth C. W., d. van M. Joling en E. van Essen; Johanna T. M., d. van H. J. N. N. Woudstra en G C. Leering; Anna M., d van P. N Pe- perkamp en M. P. P. Abbes; Susan na J. M., d. van J. Verver en P. C. S. M Klysper; Neeltje, d. van C. Bas en M. Beers; Eufrasie, d. van J. F. W. Hoedt en M. v. Slooter.; Karel W. J., z. van L. Kollos en G. J. Schouten; Johanna A. C„ d. van M. L. Winder en C. Kieft; Johanna C. G.. d. van A. J. Strik en A. H. van t' Hof; Willy F., d. van R. P. Feyken en A. H. Meyer; Geertruida M. W„ d. van J. W. Bleeker en J. M. Noort; Hermanus C.. z. van J. Klein en J. de Jong: Josef R., z. van E. A. A. v Mastrigt en C. H. Kemps; Huiberdina N.. d. van F. J. Ris en N. Hennik; Elisabeth C., d. van J. Zomerdijk en G. C. Bolteh. Gehuwd: Berth. P. Carri^re en Helena C. Kroon; Cornells Heinis en Herm. Olyman. Overleden: Teekela Staa, oud 74 jaar, geh. m. J. Doets; Sinion Ka- ger, oud 67 jaar, wed. van A. Klei- broek. RAADSVERGADERING De burgemeester heeft een raads- vergadering uitgeschreven tegen Donderdag 15 Juli om 2 uur. (Ingezonden) In de brief van de H. Apostel Pau- lus aan de Connthiers (2 XI 19-331 iezen we: en behalve hetgeen uitwendig is, komt daar nog bij myn dagelijksche kommer en bezorgdheid voor al de kerkgemeenten". De brieven van St. Paulus dateren uit de allereerste tijden van onze jaartelling, Uit deze brief blykt, dat vanaf de eerste tijden der Kerk de kerkelijke Gezagsdragers bezorgd heid aan de dag iegden voor de Kerkgemeenten. De eeuwen door zijn de opvoigers van St. Petrus en Pau lus, onze Bisschoppen, opgekomen voor de rechten en plichten van de Hun toevertrouwde kudde, Dat Zij dit deden en nog doen, is niet te ver- wonderen. Zulks is eenvoudig PLICHT, een plicht, welke voort- spruit uit de aan Hen door Jesus Christus gegeven opdracht. Welnu, naar aanleiding van de a.s. verkiezingen voor de 2e Kamer der Staten-Generaal, hebben onze gees- telijke leiders, de Nederl. Bisschop pen, een beroep gedaan op de katho lieken van Nederland om te stemmen op de candidaten van de K.V.P. Evenals Hun grote Voorganger St. Paulus, zijn Zij (onze Bisschop pen) bezorgd omtrent de aan Hun toevertrouwde Kerkgemeente van J Nederland. Neen, het Doorl. Episcopaat van Nederland bemoeit.zich niet ruet de politiek. Absoluut niet, Het Doorl, Episcopaat geeft Haar mening niet bijv. omtrent de Indonesische kwes- tie. Maar wel hopen en wensen onze geestelijke Gezagsdragers, dat het katholieke volk van Nederland VAST AANEENGESLOTEN zal blijven OM HOGERE, GEESTE LIJKE BELANGEN. Op wertelijk magistrale wijze heeft de Zeereerw. Pater Marceli- nus Helling O.P, van de parochie van St. Dominicus aan de Laat te Alkmaar onder de twee laatste Missen op Zondag j.l., de zienswijze van ons Doorl. Episcopaat uiteen- gezet. De gewijde spreker sprak over het gezag der Bisschoppen en toon- de op welsprekende en overtui- gende wyze aan, dat de Bisschop pen alleen en uitsluitend opkomen voor de GEESTELIJKE belangen van de Hun toevertrouwde Kerk gemeente i.c, katholiek Nederland. Onze geestelijke Leiders hebben dus gesproken. Zij deden zulks "om dat Zfj er van'overtuigd zijn, dat in de huidige omstandigheden, de K.V.P. DE PARTIJ is, die opkomt voor het WAARACHTIG GEESTE- LIJK BELANG van de Nederl. Kerkprovincie. Ondanks het verma- nende woord der Bisschoppen zijn er, ook hier in Alkmaar, kat#olie- ken, en nog wel intellectuelen, die niet willen iuisteren naar Hun waarschuwing Weten zij het beter dan hun Geestelijke Leiders? E. J. J. A. KLINKUM A1 k m a a r - Op de Feestdag van H.H. Apostelen Petrus en Paulus '48. Maandagavond vergaderde de voi- tallige gemeenteraad van Heerhugo- waard. Burgemeester Sutman Meyer zwaaide zijn- voorzittershamer met elan en zag kans de agenda, die ruim 20 punten bevatrte, in recordtijd af te werken. Ook de raad liet zich niet tot lange bespiegeiingen bewegen en dernalve de Edelachtbare voorzitter bij diens sprint slechts aanmoedigde. De notuien van de op 1 Juni ge houden vergadering werden vlot goedgekeurd, waarop een nieuwe instructie voor het onderwijzend personeel (openbare scholen) aan de orde kwam. De oude instructie dateert van 28 Juni 1943 en omvat vele herinneringen aan de duistere bezettingsjaren. De raad hechtte zijn fiat aan het nieuwe ontwerp, dat bevrijd is van oorlogs-terminilogie. 8p voorstel van B. en W. werd vervolgens met ingang van 1 Sep tember 1948 ontslag verleend aan mej. N. C. Rem, onderwijzeres aan de O. L. School te Heerhugowaard- Zuid, die Uitgeest heeft uitverkoren als de plaats waar zij de naar ken- nis dorstende schooljeugd hoopt te laven. VVV krijgt 1 cent per hoofd De Federatie van WV's in Noord- Holland boven het Noordzeekanaal is bescheiden en vroeg slechts 1 ct per inwoner met een minimum van f 25.voor de bevordering van het vreemdelingenverkeer. ALKMAAR. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de Haarlemse Reddings-Brigade waren in het Sportfondsenbad te Haarlem wedstrijden georganiseerd, waaraan de volgende reddingsbrigades 'deel- namen: Alkmaar, Haarlem, Heem- stede en Hillegom. De Haarlemse brigade staat in de wereld van het zwemmend redden bekend als een zeer goede en sterke brigade. Met gematigd optimisme vertrok- ken dus Zondag om 12.10 uur met een speciale NACO-bus ongeveer 35 leden naar Haarlem. Een grote handicap voor de Alk- maarders was, dat het zwembad in Haarlem in de lengte belangrijk af- wykt van de Overdekte. Er was geoeferid op banen van 25 meter, maar nu moest er gezwommen wor den op banen van 33 1/3 meter, wat vooral voor de nummers gekleed zwemmen met drenkeling een be- langrijke factor was. De Alkmaarse Reddings-Brigade heeft echter een zeer goed figuur geslagen door met de eerste prijs naar huis te gaan. Zij behaaide nl. de beste gemiddelde tijd. Deze tij den waren: 1. Alkmaar, 2913.16 sec.; 2. Haarlem. 2915.15 sec.; 3. Heem- stede, 3008.2 sec. Het geringe ver- schil in tijd toont wel aan, dat er hard is gevochten en de medaille, die Alkmaar hiervoor werd uitge- reikt. was dan ook wel verdiend. Alkmaar werd ook eerste in de nummers 10x33 1/3 meter schoolslag voor dames en heren met de vol gende tijden: 1. Alkmaar, 5.22.2 sec2. Haar lem, 5.22.6 sec. en 3. Heemstede in 5.43 sec. Voor de heren waren deze tijden: 1. Alkmaar. 4.43 sec.; 2. Haarlem, 4.47 sec.; 3. Heemstede, 4.54 sec. Voor beide nummers was een beker beschikbaar gesteld, welke dus ook mee naar Alkmaar gipgen in beide gevallen. Met bordjes duiken behaalden de eerste prijs:' voor dames: 1. B. Gaart- huis, Alkmaar; 2. J. Schuurman, Alkmaar; 3. H. Turkenburg, Haar lem; voor heren: 1. V. Snel. Haar lem; 2. C. v. Rijn, Haarlem; 3. F. v. Es, Alkmaar. De andere uitslagen zijn: 4 x 331/3 meter sleep-estafette voor dames gekleed: 1. Haarlem; 2. Alkmaar; 3. Heemstede. Idem heren: 1. Haarlem, 2. Alkmaar en 3 Heemstede. 33 1/3 meter schoolslag en 33 1/3 M. rugslag voor meisjes van 1316 jaar: 1. M. Prins, Haarlem. 2. A. Tim- mermans. Haarlem en 3. E. Roozen, Heemstede. Idem jongens van 13—16 jaar: 1. C. J. Zut. Alkmaar; 2. J. Warmer- dam, Heemstede en 3. Th. Booms te Heemstede. 66 2/3 M. schoolslag en 33 1/3 M. rugslag voor dames 16 jaar en ouder: 1. H. Turkenburg, Haarlem; 2. T. Broers, Heemstede en 3. E. Koenen. Alkmaar. Idem heren: -1. J. Schee6rs, Haar lem; 2.' De Wijs, Haarlem; 3. C. Roest. Heemstede 3 x 331/3 M. wisselslag Estafette dames: 1. Haarlem 1.28.2; 2. Alk maar 1.28.2 en 3. Heemstede 1.35. Idem heren: 1. Haarlem 1.20.2; 2. Alkmaar 1.24; 3. Haarlem II 1.25. 33 1/3 schoolslag en 33 1/3 M. rug slag gekleed met drenkeling voor dames: 1. N. de Waard, Alkmaar 1.24.8; 2. T. Broers, Heemstede 1.25.8; 3. E. Koenen, Alkmaar 1.27. Idem heren: 1. A. Turkenburg. Haarlem 1,19; 2. F. Voogel, Alkmaar 1.20; 3. C. Roest, Heemstede 1.22. De heer Bruin (PvdA); „Is dat nu eigenlijk, nodig?" De voorzitter: ,,De VVV's zijn voor het gehele land van het grootste be- lang en wij hebben alien ons steen- tje bij te dragen tot een bloeiend toeristenverkeer." De Federatie zal althans in deze gemeente haar cent per hoofd mo- gen incasseren. Overeenkomstig een regeling die ook geldt voor Rijkspersoneel wil len Ged. Staten van Noord-Holland aan secretarissen en ontvangers 2'/t% uitkeren van hun pensioen- grondslag over het jaar 1947. De raad besloot met. dit voorstel van G. S. accoord te gaan. Tegen de wijziging ener politie- verordening i.v.m. de huisnumme- ring bestonden al evenmin beden- kingen. Het resultaat van deze ver- andering is nu zo: op nieuw ge- bouwde huizen moet een zichtbaar nummer worden aangebracht op een door B. en W. voorgeschreveft wijze. De heer Kok (KVP): ..Moet dat nummerplaatje aan het huis vast- zitten." De voorzitter: ..Inderdaad Geen mesthopen en zo Ook Heerhugowaard ergert zich blijkbaar aan bouwvallige kippen- hokken, vermolmde tuinhuisjes, in staat van ontbinding verkerende schuurtjes en wat dies meer zij. De nieuwe verordening bepaalt dat het uiterlijk van alle erven zo- danig moet zijn dat het, zo niet een lust voor het oog dan toch in ieder geval geen ergerms mag verwekken bij voor schoonheid en orde gevoe- lige bezoekers en gemeentenaren. De heer Schouten (KVP): „Heeft de verordening ook betrekking op mesthopen, die erg dicht bij de openbare weg hun plaats hebben?" De voorzitter: ..Gewis, de omwo- nenden hebben niet de minste be- hoefte aan de door u bedoelde reuk- artikelen." (Hilariteit.) Tot uniforme regeling van de rechtspositie van gemeentepersoneel besloot de raad toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling van gemeenten ter bevordering van 'n doelmatige behandeling van ge- meentelijke personeelsaangelegenhe- den. i Crediet S 13.000 goedgekeurd Voor aanleg van bestrating en be- planting tussen de r.k. kerk en de ambts<woning van de burgemeester werd een crediet goedgekeurd van 13,000.—. De omwonenden zullen, ter dig ging van de kosten, z.g....baatbelas- tthg" hebben te voldden, terwijl verder het element straatbelasting ten deze is ingelast. De heer Schouten (KVP): „Het bedrag is hoog." De voorzitter: ..Dat zit 'm in de klinkers, die nogal duur zijn op he- den." Over de resterende punten ont stond geen gedachtenwisseling en met een energiek tikje van zijn hamer bracht de voorzitter de be- slissing in achtereenvolgens. een ..half-om-half"-regeling met het Prov. Waterleiding net, waarbij de kosten vanwege aan te brengen voorzieningen in het leidingnet ge- lijkelijk over PWN en gemeente worden verdeeld. Terislotte werd als toegevoegd agendapunt de aanstelling goedge keurd van mej. J. Woeles als tijde- Iijk onderwijzeres aan de O.L.School Noord in de plaats van mevr. Lui- ting Vos van Zon, die gelijktijdig eervol ontslag werd verleend. Na de rondvraag. die geen bijzon- derheden opleverde, ging de raad in comit6. Het ontwerp voorziet in de moge- lijkheid van instelling van product- bedrijf- en hoofdbedrijfschappen. Bedrijf- en hoofdbedrijfschappen zijn horizontaal, d.w.z. naar bedrijfs- takken en samenvattingen daarvan, productschappen verticaal, dit is naar bedrijfsk,olommen opgebouwde organisaties. In het algemeen zullen bedrijf schappen, met bevoegdheden op economisch en op sociaal terrein, wel het eerst tot stand komen. Waar nodig zullen deze kunnen •worden overkoepeld door hotifribe- drijfschappen. Samenstelling, inrichting en werkwyze van de product-, de hoofdbedrtjf- en de be drijfschappen In de besturen van de bedrijf schappen en hoofdbedrijfschappen zijn ondernemers en werknem%rs paritair vertegenwoordigd. Denk- baar is echter, dat voor bedrijf schappen met een in hoofdzaak eco- nomische taak op grond van de in de bedrijfstak bestaande verhoudin- gen en omstandigheden aan een andere samenstelling de voorkeur wordt gegeven. De aanvaarding van de medever- antwoordelijkheid van de werk- nemers voor de economische gang van zaken brengt echter mede, dat ook in besturen van bedrijfschap pen, als hier bedoeld, de werkne- mers, zij het ,niet noodzakelijker- wijze op pantaire basis, zitting hebben. Het ontwerp voorziet in de toe- kenning van verordenende bevoegd- heid aan de besturen van de nieu we lichamen ten aanzien van nader bij de wet aan te wijzen onderwer- pen. Hierbij wordt in de eerste plaats aan de instellingswetten ge- dacht en de regering stelt zich voor daarbij in de aanvang de nodige terughoudendheid te betrachten. Instelling van een openbaar lichaam voor het bedrUfs- leven in het algemeen Bij de onderhavige wet wordt in gesteld een openbaar lichaam voor het bedrijfsleven in het algemeen. algemene bedrijfsorganisatie gehe- ten. waarvan het bestuur is ge- naamd: sociaal-economische raad. Hiermede wordt uitvoering gegeven aan artikel 152 van de grondwet, dat. behalve de instelling van open- bare lichamen voor bepaalde tak- ken van bedrijf, instelling van een openbaar lichaam voor het bedriifs- leven in het algemeen mogelijk maakt. Het ontwerp gaat er van uit, dat aan het hierbedoelde lichaam al naar behoefte onderwerpen ter re ading kunnen worden overgelaten. Reeds aanstonds zal het echter een taak te vervullen hebben bij de opbouw van en straks ook bij het toezicht op de nieuwe bedrijfsorga nisatie. Met het oog daarop en voor de goede functionnering van het openbaar lichaam zelf is aan de sociaal-economische raad reeds in het ontwerp ten aanzien van ver- scheidene onderwerpen verordenen de bevoegdheid toegekend. LEDENVERGADERING K.V.P. BARSINGERHORN. Vrijdag, 2 Juli a.s., zal in de zaal van de heer F. Groet te Kolhorn, de tweede le- denvergadering van de pas opge- richte afdeling Barsingerhorn van de K.V.P. worden gehouden. Deze zal dan tevens de laatste zijn voor de verkiezihgien stan 7 Juli. En zoals altijd, wegen de laat ste loodjes het zwaarst. Daarom worden alle leden en ook de niet- leden verzocht zo veel mogelijk op te komen. Als spreker zal optreden de heer H. N. Smits, hoofdredacteur van het Nieuw Noordhollands Dagblad te Hoorn. Behandeld worden de onderwer pen betreffende de kwestie IndiS, en de belangrijkste voorzieningen voor -de arbeidersklasse, welke voorkomen in het urgentieprogram van de Katholieke Volkspartij. Het is van groot belang, dat ie- dereen hiervan kennis neemt. Daarom verzuime niemand deze vergadering bij te wonen. In de pauze is er gelegenheid de contributie over1948 te voldoen. Alle leden worden verzocht, dit zoveel mogelijk te doen. ter bespa- ring van tijd en moeite voor de penningmeester. Dus KVP-ers, Vrijdag een goed bezette zaal!! EXCURSIE BERGEN. Woensdagavond 30 JunL houdt Jan Ivangh de tweede excursie voor natuurliefhebbers. De wandeling, die om half acht bij de linde aan de Hoflaan begint, zal ongeveer drie uren duren. BAVO-NIEUWS URSEM. Zo hebben we dan de afgelopen Zondag 't optreden gehad van de Djiguit-kozakken. Liet het weer zich nogal duister aanzien des morgens, na de middag knapte 't op en er was tameiijk publiek op de been. De verwachtingen vforen hoog gespannen ten opzichte van de prestaties, maar we willen er geen doekjes omwinden, 't viel niet mee en ze zullen hier dan ook wel niet meer 'optreden. Aan de heer Koomen onze harte- lijke dank voor de spontane mede- werking die wij van hem mochtea ondervmden bij het gebruik van zijn land. Alle hulde. En dan staat onze volgende dag weer spoedig voor de deur. Na bijna onoverkomelijke moeilijkheden zijn we er in geslaagd om op 8 Augustus twee le klas KNVG-clubs op ons terrein tegen elkaar te laten spe- len, n.l. de Zuidelijke le klasser Brabantia tegen de Westelijke le klasser DOS. Beide besturen gaven ons de verzekering dat zij met hun sterkste elftallen uit zullen komen. De wedstrijd vangt aan om 2.30 u. op 8 Augustus. Houdt dug deze datum vrij.- In het bij het voorontwerp van wet op de bedrijfschappen gevoeg- de begeleidend schrijven sprak de toenmalige minister van handel en nijverheid uit, dat hij de sociaal-' economische raad voornamelijk zag als adviesorgaan van de regering voor alle algemene vraagstukken van sociaal-economisch beleid. Met de hierin tot uiting komende ge- dachte, dat voor het treffen van algemene regelingen op sociaal en economisch terrein de centrale over- heid als regel de aangewezen in- stantie is en dat voor de sociaal- economische raad derhalve hier geen belangrijke taak kan zijn weg- gelegd. anders dan een adviserende, kan de regering instemmen. al meent zij, dat met name op organi- satorisch gebied een mogelijkheid tot het zelfstandig treffen van rege lingen door de sociaal-economische raad moet worden opengehouden. Op grond van de beperkte ver ordenende en meer belangrijke con- trolerende taak, die aan de sociaal- economische raad moet worden toe gekend, heeft de regering het nodig geacht de sociaal-economische raad niet slechts op artikel 80 van de grondwet te baseren, doch hem te- 'vens te construeren als hoogste be- stuursorgaan van een openbaar li chaam voor het bedrijfsleven in het algemeen, in het ontwerp algemene bedrijfsorganisatie genaamd. BANDOENG, 29 Juni. (Aneta) Te Pengandaran in het Tasikmala- jase zijn een Wedana en vier zijner helpers vermoord. In verband met de aldaar onder de bevolking heer- sende onrust is de Wali Negara. de heer Wiranata Koesoemah. der- waarts gereisd teneind contact met de bevolking op te nemen. NIEUWE NUMMERING WIERINGERWAARD. In onze gemeente is men thans bezig met een nieuwe nummering van de huizen, hetgeen in de eerste tijd wel eens aanleiding kan geven tot verrassingen. Tot dusver was't wijk A 1 2 3 enz. B 1 enz. Nu wordt inplaats van wijk A: Noord-Zijperweg 1 en Zuid- Zijperweg 1, 2 enz.; Wijk B wordt Barsingerweg: Wijk C Walingsweg en zo gaat het verder met Molen- weg, Nieuwesluis. Vooral in de kom der gemeente krijgen \*e ge- heel andere nummers en benamin- gen b.v. Wijk A 42 wordt nu Zuid- Zijperweg 1. Toch was een nieuwe numme ring wel gewenst. Sommige huizen hadden nog nimmer een nummer gehad. DE MISDIENAARS OP PAD WIERINGEN. De misdicnaars van Hippolytushoef en Den Oever maakten een extra uitstapje onder leiding van de zeereerw. heer pas- toor N. Bjjl. Om 9 uur vertrokken de feestgangers naar Alkmaar, waar allereerst een bezoek gebracht werd aan de kaasmarkt. Vele jongelui, die hier voor het eerst de goudgele producteti op de markt zagen, ke- ken de ogen uit. Vrolijk zingend werd de reis voortgezet en afge- wisseld door versnaperingen, was't klooster van pater Procopius al spoedig bereikt. In IJmuiden stonden geweldiga hoeveelheden aardbeien al klaar, die al spoedig een welkome reis maakten naar de resp. magen. In IJmuiden werd voorts een be zoek gebracht aan de enorme slui- jen, terwijl ook de speeltuin niet •vergeten werd. En toen naar de rui'ne van Brederode-. Hier werd geweldig genoten van de al of niet historische uitleg van de ..slot- voogd". Met een herinrteringskaart gewapend. werd de reis in omge- keerdee richting begonnen. Al spoedig was via Beverwijk het voetbalterrein te Heiloo bereikt. Er stond nog een wedstrijd op het pro gram tussen Den Oever en Hippo, wat in een geweldige Deri Oever- zege eindigde. De jongens waren over het algemeen wat groter en uitgerust met geweldige voetbal- schoenen: In Alkmaar werden in de Muziektuin met een paar glazen limonade het overtollige stof weg- 25e VERANTWOORDING HONGARIJE Vorig totaal f 1032,55 J. H. B. te H. C. B. N.N. Zwaag voor Zr. Kaag N.N. N.N. Mej. B. R. te H. 15.— 1,— 2,50 1,— 7,50 10,— f 1069,55 1 pakket N.N. Zwaag. 1 pakket B. R. te H. 1 paar schoenen N.N. - Ruim 2 kilo suiker N.N. Div. levensmiddelen N.N. Zeep N.N. 1 pakketvan N.N. 6 zeepbonnen, 11 melkbonnen, 12 boterbonnen van N.N. 1 pakket kleding N.N. 1 pakket levensmiddelen van Zrs. Spierdijk. 1 flink pakket van A. B. C. te L. 1 pakket mevr. J. te L. 1 pakket van R. te H. S theebonnen, 6 koffiebonnen, 6 wasp, van N.N. Als laatste openbare actie voor de verkiezingsdag van 7 Juli is ze- ker wel te beschouwen de Districts Politieke Meeting van de K. V. P., welke op Zondag 4 Juli a.s. zal worden gehouden te Purmerend. Bij deze politieke demonstratfe zullen niet minder dan drie spre kers 't woord voeren. Het Tweede Kamerlid de heer Jac. Groen, no. 1 van de katholieke lijst in dit stem- district en bekend volksvertegen- woordiger van de KVP. specialist op het terrein van de boeren. en tuindersstand. Vervolgens voert het woord Frsns Burmanje. de jonge- ren-propagandist, die in staat is met zijn bezielend woord vooral de jongeren te begeesteren voor de katholieke politieke zaak. Als der- de spreker treedt op de heer L. Koersen. eveneens lid der Tweede Kamer, die in de korte tijd dat hij zijn plaats in het Parlement inneemt heeft getoond een zeer goed afge- vaardigde te zijn. De katholieken uit Purmerend en vooral ook uit de omgeving, zullen met deze grootse demonstra- tie tonen dat zij ook onkomen voor het belang van de katholieke zaak in ons vaderland. Zij willen wer ken voor een betere maatschappij, waar een. gezond volksleven steunt op een gezond gezin. Zij zullen daarnaast bestrijden het grote kwaad van onze dagen het com- munisme, het ongeloof en zeden- bederf. waaraan de maatschappij ten gronde zal gaan als niet spoe dig wordt ingegrepen. De openluchtmeeting wordt voor- afgegaan door een demonstratie door de stad waaraan een groot muziekkorps zal medewerken, ter wijl de bijeenkomst bij goed weer wordt gehouden in het Whereplant. soen, voor dit doel door het ge- meentebestuur welwillend afge- staan. De bijzondere raad van cassatie behandelde de zaak tegen A. de Boer uit Alkmaar, die door het bij zondere gerechtshof te Amsterdam was veroordeeld tot 9 jaar gevange- nisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. alsmede ontzetting uit de beide kiesrechten. De B. verrichtte als NSB-er di verse arrestaties. waardoor diverse personen van hun vrijheid werden. beroofd en zelfs enkele in Duits- land de dood vonden. Alhoewel de B. vaak op orders van hogeraf han- delde. ging hij in 1942 in Hoorn ook op eigen initiatief te werk. De verdediger mr. Belaerst voer- de ten gunste van requirant aan, dat hij ook meer malen personen gewaarschuwd had. dat er razzia's op komst waren. Verder vroeg hij het Hof hoe het mogelijk was dat de B.'s commandant en sateliet. die in vele gevallen samen, met B. de arrestaties had verricht. slechts was veroordeeld tot 4 jaar aftrek. Op grond hiervan besloot de pro- cureur-fiscaal tot aanhouding van de zaak. Uitspraak 21 Juli a.s. POLITIENIEUWS ANNA-PAULOWNA. Gevonden voorwerpen: 1 blauwe haarstrik; 1 nieuwe klompsok en 1 nummer- bord van auto G.Z. 70340. GESLAAGD ANNA PAULOWNA. %Onze plaatsgenoot de heer C. Engeltjes, ambtenaar ter Secretarie alhier, is op het laatst gehouden examen te Den Haag geslaagd voor het exa men Gemeente-administratie I. gespoeld en om ruim negen uur waren de Wieringer acolythfen dan weer vermoeid maar voldaan, thuis. gereed voor een volgend jaar dienst werk des Heren. Voor de organisa- tor, de zeereerw. heer pastoor alle lof. en aan de assistent, de weleerw. pater Procopius, die in de IJmuider contreien als gastheer en gids op- trad, alle dank. Het Rijksinstituut voor Oorlogs- documentatie deelt in verband met het opnieuw arresteren van Schrei eder mede, dat de represaillemoord op 11 April 1945 geschiedde als weerwraak tegen gepleegde sabota ge by een brug. Veertien personen werden. voor het vuurpeleton geplaatst, alien in- woners van Leeuwarden. Een van hen werd niet dodelijk getroffen, wist zich later weg te slepen en schuil te houden. Bij de gefusilleerden bevonden zicn drie zoons uit net geain Wier- da. t.w. Folkert, Hijltje en Klaas Jan Wiipce. De qerste van hen was officier* van de gewestelijke staf van de Nederlandse binnen- landse striidkracnten; ook de twee de was lid van de N. B. S. Klaas Jan Wierda was een vooraanstaan- de figuur in de landelijke organi- satie. In Amsterdam is opgericht de Stichting Nationale Opera. De arti- stieke leiding berust bij de heer Ingen Soet, de muzikale leiding is in handen van de heer Piet van Eg- mond en de zakelijke leiding bij de heer Rud Cheval. De Nationale Opera is een combinatie van de Nederlandse Reisopera en het Am- sterdams Philharmonisch orkest, dat in Februari van dit jaar is opgericht onder leiding van Piet van Egmond. De opzet van de opera is die plaat sen te bezoeken, waar als regel de Nederlandse Opera niet komt. Medio October zal men in Arnhem een eerste uitvoering geven. Van Arn hem uit maakt men een tournes door het gehele land.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2