K.A.B/ers rond't purper der Bisschoppen en het zwart der Staatslieden M Gemengde Ned. ploeg voor zware taak Bespreking der Australisch-Amerikaanse compromis-voorstellen enige uitweg Apostolaatswerk en verantwoordelijkheidsgevoel RADIO UIT DE KERMIS DER WERELD Republikeinse delegatie weigert accoord zeeverkeer Sabotagedaden op West-Java nemen in omvang toe Goed geslaagd zangconcours te Poeldijk DE UITSLAGEN van de Katholieke Sportdag if m P ?i Zei U iets Morgen begint de Tour de France Maar Joris en Piet zijn goede leiders Coert Dubois verlaat Indonesie Weer een spoorlijn vernield MOHAMMED ROEM VERKLAART: Ook voor U NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 29 Juni 1948 PAG. 5 NA EEN KADERDAG: PROGRAMMA HfT: 11 IIS De nieuwe aardappelmeelfabriek „Oranje" te Smilde, een der grootste van Nederland, nadert haar voltooiing. Het ligt in de bedoeling de fabriek, die een capaciteit van 80.000 H.L. heeft, bij de aanstaande aardappelcampagne in bedrijf te stellen. Heiicoptere maakt noodlanding Doodgraver stootte op bom Tsjechisch vliegtuig landde in Frankrijk Russen heropenen grens voor Duitsers De omgekomen postduiven Minister v. d. Brink naar Walcheren SPULBAAS Meisje verdronken Autobus rijdt tegen boom R.K. Bond van Zangvereniging in N.- en Z.-Holland De uitslagen in de diverse nummers van de Kathoileke Turn- en Athletiekdag te Hoorn luiden als volgt: BATAVIA, 28 luni Reuter Mohammed Roem, voorzitter der Republikeinse delegatie, heeft heden verklaard, dat zijn delegatie geen andere weg ziet om de besprekingen voort te zetten dan die van recht- streekse discussies over de Australisch-Amerikaanse voor- stellen. Naar Reuter uit betrouwbare bron verneemt heeft de Repu blikeinse delegatie, na de ver- klaring van Roem, een brief gezonden aan de Commissie van Goede Diensten, waarin gevraagd wordt om een spoe dig bijeenroepen van de agen- da-commissie. Betrouwbare waarnemers be- schouwen een opnieuw vastlo- pen van de besprekingen als waarschijnlijk. BOTERBONNEN - LANCER CELDIC „Kota Baroe" 2 Juli te Rotterdam (Van onze speciale verslaggever)- MEN BEHOEFT waarlijk geen leerling, gezel of meester te zijn, zelis niet worker in do ruimste zin van het woord, om toch in begeestering te raken van de massale bijeenkomst, zoals deze in de Beatrix- en Irenehallen van het Jaarbeursgebouw te Utrecht Zondag werd gehouden. Zeven extra treinen waren er nodig, tan de K.A.B.'ers uit alle provincien aan te voeren en enige hon- derden bussen stonden reeds op het Vreeburg geparkeerd, toen deze treinen hun duizenden reizigers uitspuiden over Utrechts straten. In de stromende regen trokken zij (en wii) naar de laar- beurs, verkeerspolitie was nodig om de eindeloze stroom veilig over de Catharijnensingel te leiden, maar de wapperende span- doeken over de straten wezen hen, die hier nog niet bekend waren, eigenlijk al voldoende de weg. Het moet gezegd, de organisatie was perfect, zonder enige dwang of harde microfoon-opmerkingen ging de agenda en luisterden tienduizend mannen, waartussen ook nog vele vrouwen. naar de wijze lessen, die hen vanaf het enorme podium wer- den gegeven door mannen, die alien begeesterd waren door een ideaal, zoals voorzitter De Bruyn het uit- drukte, „om de arbeider te ontpro- letariseren". Dat immers was toch wel het hoofddoel van deze eerste naoorlogse kaderdag. de eerste ook na twaolf jaren. Men wilde de mannen tonen, dat zij een andere weg dienen in te slaan en reeds in- geslagen hebben, nl. de geestelijke verheffing van zichzelf in alle op- zichten, ook in het beheersen van de zware theoretische stof, die ver- band houdt met de publiekrechte- lijke bedrijfsorganisatie en de mede- zeggenschap, maar ook in de ver- betering van- het culturele, zoals dat werd getoond met de magnifieke zang van het a capella koor en de harmonie, terwijl „De weg der wer- kers" een bekroning vormde van deze gedurfde, maar geslaagde cul turele manifestatie. Nog niet het einde. We hebben er al over geschre- ven, maar willen het nogmaals her- halen, omdat het de geest openbaart waarmede de voormannen der K.A.B. optrekken naar de ver- nieuwde maatschappij, voorzitter De Bruyn zei het rechtstreeks tot zijn mannen: ,.Wie denkt, dat wij er nu zijn, nu het ontwerp van Wet over de Bedrijfschappen in studie genomen is, vergist zich. Wij zijn er nog lang niet, want nog vele en dringende problemen vragen zij het dan niet onmiddellijk om een oplossing" en met name noemde hij als allesbeheersend: de rechtvaardige en noodzakelijke so- ciale hervormingen, een verstandige en vooral een voldoende pro- ductie, maar, voegde hij er onmid dellijk aan toe, „de bedrijfsorga nisatie kan voldoen aan de nood- zaak van onze tijd, indien zij ge- leid en gedragen wordt door de beginselen en naar de geest van het Christendom, Indien zij ge dragen kan worden door het on- ontbeerlijke element van onder- ling vertrouwen, want wanneer opportunisme begin en einde van alle wijsheld zou zijn, de econo- mische situatie emstig gevaar zon loperi ten gronde te gaan, met alle emstige gevolgen van dlen." Deze wijze woorden van iemand, die het leven van de arbeid en de moeilijkheden van de arbeider mis- schien als geen ander kent, dienen dan ook niet misverstaan te worden Geest van het Christendom. In deze geest spraken eveneens het Tweede Kamerlid W. J. Andries- sen en de voorzitter van het Cen trum van Staatkundige vorming. mr. W. C. L. van der Grinten. Ook zij drongen er bij het gehoor op aan, dat alles wat men wilde onder- nemen om de sociale hervormingen tot een goed einde te brengen, ge dragen moet worden door de geest van het Christendom en door het besef van een grote verantwoorde- lijkheid, die er op de schouders van de arbeiders zal worden gelegd, wanneer eenmaal, zoals de Minis ter-President dr. Beel dat in zijn WOENSDAG 30 JUNI HILVERSUM II: 7.15 Reveille, 8.15 Gewijde muziek, 8.30 Gram.muziek, 9.00 Ochtendbezoek bij de jonge zieken, 9.35 Londens Philh. orkest, 11.30 Gram.pl., 12.00 Ancora Trio, 12.33 Cello en orgel, 13.20 Van Ra- meau tot Ravel, 13.50 Piano en ba- riton, 14.05 Opgewekte middagklan- ken, 15.00 Gemengd Omroep a ca- pellakoor, 15.30 Muziek uit alle landen. 16.00 Grenadier Guards, 16.15 Voor de jongens en meisjes, 17.30 Intern, tenniskampioenschap- pen, 18.00 Nederlandse koren en korpsen, 18.30 De betekenis van sprookjes, 19.45 Nieuwe aanwinst van onze discotheek, 19.55 Bach- koraal, 21.30 Sweelinck-kwartet, 22.00 Nederlands Kamerkoor, 22.45 Avondoverdenking, 23.15 Gram.pl., 23.50 Slotaccoord. HILVERSUM I: 7.30 Muziek bij het ontbijt, 8.18 Gram.platen, 8.50 Voor de huisvrouw, 9.00 Werken van E. Elgar, 10.00 Morgenwijidng, 10.20 Onze keuken, 10.30 Als de stofzui- ger zwijgt, 11.30 Populair non-stop programma, 12.00 Weekend-orkest, 12.38 Lunchconcert, 13.20 The Ram blers, 14.15 Omroep Kamerorkest, 15.00 Hoorspel, 15.30 De Regenboog. 18.15 In de zomerkrant, 17.15 Jack Hylton en orkest, 17.35 Virtuoso- Trio, 18.20 Kwartet Jan Corduwener 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten, 20.15 Omroeporkest, 21.00 Hoorspel, 22.15 Malgndo en zijn Tango-Rumba- orkest, 22.45 Van boek tot boek. 23.15 Orgelspel, 23.40 Rustige avond- klanken. VOOR HEDENAVOND: HILVERSUM II: 18.00 Volksliede- renkwartet, 18.20 Sportpraatje, 18.30 Oude melodieen met nieuwe har- moniegn, 19.45 Zuid-Afrika, 20.05 24.00 Nationaal programma op Prins Bernhardt verjaardag. HILVERSUM I: 18.00 Nieuwsbe- richten, 18.15 Tom Erich, piano, 18.30 Voor de Nederlandse Strijd krachten, 19.15 Vaudeville-orkest, 20.00 Nieuws in het kort, 20.0524 uur Nationaal programma. toespraak uitdrukte, „de wensen en noodzakelijkheden zijn geformu- leerd in wetten en statuten". Dan immers zal de verhouding arbeider- bezitter-kapitaal eveneens geregeld zijn, of dienen te zijn, waarbij de verantwoordelijkheid voor de sociale en economische toestanden voor 'n groot deel in handen van de wer- kers is gegeven. „Wij leven nog steeds in een maatschappij, waarin de christelijke liefde nog te weinig wordt beoefdend en waarin het godsdienstig-zedelijk leven naar ho- ger toppen moet worden opgevoerd" zei de heer Andriessen. „Arbeiden Is zichzelf vervolmaken, is God dienen. is dus een levensroeping door God gegeven en bezit eeuwig- heidswaarden", vervolgde hij, doe- lend op zijn bovengenoemde stel- ling, waarin het godsdienstig-zede lijk leven naar hoger toppen moet worden .gevoerd. Apostolaat. fl Want y het doel van ons werk is, ei mr. v. d. Grinten, immers ook „de meerdere eer en glorie van God. Wij mogen ons daarom niet afzonderen van onze medemensen", vervolgde hij. „want onze verant woordelijkheid gaat veel verder. Wij moeten een voorbeeld zijn voor de wereld, een voorbeeld hoe het leven naar Gods wetten ge- leefd moet worden, hetgeen de grootste waarde is van onze katholieke organisaties. Daarin moet de door God gestelde har monie der waarden erkend en beleden worden. Apostolaat moet de K.A.B. voeren", besloot mr. v. d. Grinten zijn prachtige inlei- ding. „Zij moet Nederland doen zien, welke de plaats van de arbeid in onze samenleving is naar Gods wil en wet", hetgeen onmiddellijk door Mgr. Huurdeman werd onder- streept en nog meer zelfs, waarvoor hij als Gedelegeerde van Z.E. de Kardinaal de dank van het Episco- paat overbracht, omdat de „K.A.B. een heerlijk en onmisbaar Aposto laat verrichtte en nog verricht" en I daarom ..zegenen de Bisschoppen uw werk". De slotconclusie van voorzitter De Bruyn op deze grootes kaderdag kon dan ook niet anders luiden dan „deze dag heeft het wezen, de kracht, de betekenis en daardoor de noodzakelijkheid, van de Neder landse K.A.B. opnieuw helder be- licht. Daaruit mogen wij, de pu- blieke overheid, werkgevers en tal van anderen de consequentie trek- ken". -:.-r mm mm S* SI De T.T.-races in Assen zijn weer geweest. Het is een feest van sensatie geworden en de oogst van 1 dode en zes gewon- den'was naar algemeen gevoe- len maar matig. Meer dan hon- derdduizend mensen zijn daar ongeveer anderhalve dag voor uit hun iverk geweest. Er zou in die tijd heel wat constructiefs geproduceerd hebben kunnen zijn. En ik moet het eens zijn met degenen, die zich afvragen, of dit nou nog wel sport ge- noemd mag worden. Van sport heb ik me altijd een heel andere voorstelling gemaakt. Maar het schijnt, dat ook dit begrip, gelijk in zoveel andere gevallen, voor verschillende uit- leg vatbaar is. De vraag is maar, of het ogenblik nog lang kan uitblijven, om te overwegen, of deze sensatiejagerij nog wel kan worden toegelaten. Indien di verse fabrieken hun motoren willen beproeven en de concur- rentie in de motor-fabricage dergelijke roekeloze experimen- ten nodig maakt dan is het toch aan twijfel onderhevig, of daar zoveel publiek bij moet worden toegelaten. Er schijnen altijd nog mensen te zijrf, die zich illu- sies maken oyer geestelijk volksherstel. Maandagmiddag omstreeks half vier werd de helicoptere van de Stichting Hefschroefvliegtuigen bij Nootdorp (Z.H.) door een motor- storing gedwongen te landen. Er werd een landingsterrein uitge- zocht. Bij het aan de grond komen kantelde het herschroefvliegtuig waarbij de rotorbladen werden be- schadigd. De drie inzittenden onder wie de piloot de heer E. Senger, kwamen ongedeerd uit het toestel. Hedenochtend was de doodgraver te IJzendijke (Zeeuws-Vlaanderen) bezig met het delven van een graf, toen hij op 1 M. diepte op een En- gelse bom van 500 pond stootte. On middellijk werd de hulpverlenings- dienst in Zeeland gewaarschuwd en om ong. 10 min; voor acht heden ochtend was de bom gedemonteerd en verwijderd, zodat de begrafenis gewoon kon doorgaan. Zondagavond is een vliegtuig. dat de Tsjecho-Slowaakse kleuren droog in de buurt van Cayeux-Surmer ge- land. Aan boord bevonden zich vier passagiers. onder wie een vrouw. De drie mannen droegen, toen de poli tic hen aantrof. burgerkleren doch schenen in officiersuniform geweest te zijn. Een der mannen, die de po litic in het Frans te woord stond, verzocht zo spoedig mogelijk met zijn gezellen naar Dieppe te worden gebracht. om vandaar naar Engeland te kunnen vertrekkert. De politie bewaart het stilzwijgen over de indentiteit en de verklarin- gen der betrokken personen. Aan de 35e Ronde van Frankrijk, waarvoor de start morgen plaats heeft, nemen 120 renners deel, on- dergebracht in 12 ploegen van tien. Er zijn twee Belgische ploegen, twee Italiaanse, een gemengd equipe van 6 Nederlanders en 4 Luxemburgers, een internationale ploeg van in Frankrijk woonachtige vreemdelin- gen (5 Italianen, 2 Belgen 1 Pool en 2 Zwitsers) en 6en Frans nationaal team. Voorts vijf regionale Franse ploegen, onderscheidenlijk bestaan- de uit renners uit Parijs, het noord- oosten. het zuid-oosten, het centrum en het zuid-westen en het westep. Sommige van deze teams staan' onder leiding van beroemde oud- renners. Zo gaat Alfredo Binda, die driemaal wereldkampioen op de weg was, mee met de Italiaanse A- ploeg, terwijl Maurice Archambaud als leider van de Franse nationale ploeg optreedt. De bekende jour nalist en wieler-expert Karel van Wijnendaele leidt natuurlijk de Bel gische A-ploeg en zijn collega Joris van den Bergh heeft de Nederlands- Luxemburgse ploeg onder zijn hoe- de. Maar de Nederlanders en de Luxemburgers zullen tevens kun nen profiteren van de adviezen van Piet Moeskops, die samen met Jo ris van den Bergh de ronde volgt. En adviezeh zullen ze zeker nodig hebben, want ze krijgen met ge- duchte cdncurrenten te kampen. Bij de samenstelling van de teams is men niet altijd van dezelfde ge- dachte uitgegaan. Qp het eerste oog maakt het bijvoorbeeld de indruk. dat de Italianen alles op Bartali hebben gezet en dat zijn ploegmaats vooral zijn gekozen om hem aan een tweede zege in de ronde te helpen. Hij is de grote man van de Ita liaanse A-ploeg, omringd door een schaar van negen helpers en knech- ten. In de Franse nationale ploeg dadrentegen is het puikje van de Franse wegrenners samengebracht. Robic zit er in, de winnaar van 1947, en ook Vietto, die al in 1934 mee reed, in 1939 tweede werd ach- ter de Belg Sylveer Maes en ver- leden jaaf de gele trui droeg van Brussel tot aan St. Brieuc, via de Elzas. de Alpen en de Pyren'eeen. Verder Vietto's leerling Apo Laza- Hdes, Teisseire. Fachleitner. Mahe en nog vier andere renners, die alien hun sporen verdiend hebben. Wat zullen nu de Nederlanders in dit uitgelezen gezelschap pres- teren? Op papier zijn hun kansen niet groot. Alleen Jef Janssen heeft ervaring van de ..Grande Boucle". en hij alleen heeft tot dusver be- wezen over de kwaliteiten te beschikken welke voor de ronde onentbeerlijk zijn. Hij is taai, h(j heeft moed en uithoudingsvermo- gen en hij klimt goed. Karel van Wynendaele vond hem verleden jaar een dapper rennertje met toekomst. Wat de overigen be- treft mag men aannemen dat Jo ris van den Bergh niet over een nacht ijs gegaan is toen hij ze koos voor de ploeg. Overigens is het mogelijlt dat een of sommigen hunner zich plotseling als com plete ronderenners zullen ont- poppen. Zo iets gebeurt meer in de tour. Men-denke aan Robic, die verleden jaar bij de start zeker niet tot de favorieten behoorde en desondanks een schitterende zege behaalde. En heeft Middelkamp niet eenmaal de Galibier-etappe gewonnen, misschien de zwaarste van de hele ronde, al- hoewel hij voor het eerst meereed en voor die tour nog nooit een berg gezien had? Als de -..klasse" er is, kan het geloof aan zichzelf bergen verzetten. Een voornaam ding is, dat er een goede geest heerst in de ploeg en dat de verstandhouding met de Luxemburgers niets te wen- sen laat. Moge Joris van den Bergh daarvoor kunnen zorgen. De tour gaat dit jaar om de West over 21 etappes met vijf rustdagen. Van Parijs naar Biarritz zijn de moeilijkheden niet zeer groot, maar dan wachten de Pyreneeen, de tour. Daarna enkele vlakke etappes en vervolgens de strijd tegen de Alpen, die wellicht een hoogtepdnt zal bereiken in de zeer zware etappe Cannes-Brianeon. Hopen we dat Janssen dit jaar niet de enige Ne- derlander is die alle moeilijkheden overwint en de ronde uitrijdt. De Sovjet-autoriteiten hebben voor Duitse reizigers de grens tussen Oost- en West-Duitsland heropend. aldus het Duitse persbureau A.D.N. (Sovjet-zone). Alle reizigers moeten normale in. terzonale passen kunnen tonen, maar dat betekent niet. dat de interzonale treinen weer gaan lopen, voegde A.D.N, er aan toe. „De reparatie ■aan de lijn HelmstedtBerlijn zal zelfs meer tijd vereisen dan men aanvankelijk meendg." De maatregelen der Sovjet-autori teiten dient om Duitsers. die niet hebben kunnen vertrekken, toen de grens gesloten werd. in de gelegen- heid te stellen naar hun woonplaats terug te keren. Er is de nadruk op gelegd. dat de De Nederlandse Postduivenhou- dersbond van Zaterdagvliegers heeft thans alle gegevens onivangen be- treffende de wedvlucht met post duiven, welke een maand geleden van Quievrain (Belgig) uit werd ge houden. Het is gebleken, dat in to- taal 10.053 duiven aan de vlucht hebben deelgenomen. Dit convooi is in drie groepen losgelaten. Een daarvan is in een onweersbui ge- raakt. Op een stoomschip werd een duif opgevangen die later, van een bericht voorzien, werd losgelaten. In dit bericht stond, dat de beman- ning had waargenomen. dat vele duiven in zee waren verdronken. Andere vogels werden in Brugge en Ostende opgevangen en eveneens met berichten weer losgelaten. De vlucht van deze groep verliep zeer traag. 's Avonds had 60 tot 70 pCt. der duiven de hokken bereikt. Vele achterblijvers kwamen de vol- gende dag. De verliezen varieren van 510 pCt. voor deze groep. Van de andere groepen is volgens de Bond 99 pCt. thuis gekomen. BATAVIA. 28 Juni (Aneta). Naar Aneta verneemt. zal het Ameri- kaanse lid der CVGD. de heer Court Dubois, 8 Juli per vrachtschip ..Steel Admiral" naar de Ver. Sta- ten vertrekken. Hi.i zal zich waar- schijnlijk 5 of 6 Juli per vliegtuig naar Singapore begeven om zich al- daar in te schenen. Reeds eerder is gemeld, dat de gezondheidstoe. stand van de heer Court Dubois zeer te wensen overlaat en dat. in dien er geen verbetering int.rad. h:; naar Amerika zou moeten terugke. ren. Op mediseh advies zou hii eeh- ter niet per vliegtuig moeen reizen De minister van Economische Za- ken, prof. dr. J. R. M. van den Brink is voornemens binnenkort een. be- zoek aan Walcheren te brengen, om verschillende besprekingen te voe ren. TE LANG De K. L. M. heeft ge- weigerd een baby- giraffe van Nigeria naar Prestwick te vliegen, daar de nek van de giraffe te lang is. ADOLF UIT DE GRATIE Gedurende het laatste jaar werd geen enkele baby in Stuttgart Adolf genoemd. SLAPENDE WIJSHEID Abraham de Moivre '(1667—1754) sliep 20 uur per dag en toch grootste wiskundigen in de geschiedenis WIST U DIT AL? Attlee en Churchill hebben dezelfde gou- vernante gehad BELGISCHE LUCHTHARTIGHEID In Belgie liep Spulbaas vorige week Dinsdag met een boer door het aardappelland. „Kijk," zei de boer, „een co- loradokever daar Toen liep hij door zon der verdere interesse. ILSE IN DE GRATIE 4211 Engelse soldaten zijn met een Duitse was hij een van de Fraulein getrouwd. RAAK! Een kogel drong in een psalmenboek, doch bleef steken op de pa- gina. waar een psalm stond afgedrukt geti- teld „Tot hier en niet verder. KERMISACHTIGE CORRESPONDENTIE Mevr. Z. te S.: Hebt u zo'n flinke straf gehad omdat uw achterlicht niet brand- de, mevrouwtje? Moordt u voortaan maar een dorp als Put. ten uit. dan krijgt u maar 2l,£ jaar. BATAVIA, 28 Juni (Aneta) Het communique van de C.G.D. van hedenavond meidt, dat in de heden gehouden vergadering in- zake economische en financiele aangelegenheden de republikeinse delegatie geweigerd heeft het accoord ter verruiming van het verkeer ter zee te accepteren Dit accoord werd in Kalioerang bereikt in de sub-commissie en zou voorts moeten worden goedgekeurd door het hoofd van de commissie. Het accoord was afhankelijk van het bereiken van soortgelijke over- eenstemming voor het verkeer in de lucht binnen een maand. De republiek weigerde o.m. op gronden, dat de „blokkade" met dit ficcoord niet opgeheven was en dat er geen tastbare aanwijzing was, dat een accoord t.a.v. het luchtverkeer binnen die periode kon worden be reikt. Tenslotte achtte de republiek het noodzakelijk dat enkele van de huidige bepalingen t.a.v. het zee verkeer worden afgeschaft. Het Nederlandse lid, mr. J. E. van o.a. met automatische wapenen, ver- plaatsbare artillerie en mortieren. Deze benden zijn moeilijk op te spo ren, omdat hun tactiek is, slechts in kleine eenheden bijeen te blijven. Toch 2ijn van verschillende benden reeds tal van kopstukken gearre- steerd. Volgens deze politieautori- teiten is de bevolking in West Java thans bevreesd voor een oplaaiing der pogingen tot iritimidatie. BATAVIA, 28 Juni (Aneta). Van de zjjde der Staatsspoorwe- gen op Java vemam Aneta, dat er voor de tweede maal sobotage is gepleegd aan de spoorlijnen in West-JaVa, ditmaal echter zonder dat dit persoonlRke ongevallen tengevolge heeft gehad. Nauwelijks was de lijn bij Tji- kampek na de aldaar veroorzaakte deraillering. welke 5 doden en 8 ge- wonden eiste. hersteld. of saboteurs vernielden 200 meter rails West van de Tjikampek en nog eens 100 me ter rails in de lijn CheribonSe- marang. De vernieling werd tijdig ontdekt en de ochtendtreinen kon- den worden aangehouden. Met hard werken gelukte het beide lijnen nog dezelfde dag te herstellen. Inmiddels meldt Aneta's speciale correspondent, die thans in West- Java een reis maakt langs de gebie- den. waar ongeregeldheden zijn ge meld, dat volgens mededeling van de politie-autoriteiten de ingestelde naspeuringen nog niet hebben ge- leid tot arrestatie van de daders van de sabotage en de beschieting nabij Tjikampek. Echter zijn reeds vele verdachten gearresteerd. Men hoort in West-Java veelal de naam noemen van de luit. kolonel Oes- man Soemintra als coordinator tus sen der extremistische groepen. In de politiekringen verklaarde men dat de benden goed bewapend zijn, Hoogstraten, achtte het eigenaardig* dat de republikeinse leden in de subcommissie zich destijds met iets accoord verklaarden zonder te we- ten of de republikeinse regering dit wel zou goedkeuren. De voorzitter van de C.G.D. Critchley, hoopte dat de partijen alsnog een modus zou- den vinden qpn althans een gedeelte van dit accoord administratief in werking te doen brengen en daar door de handel te helpen herstellen, welke de republiek voor de weder- opbouw zo nodig heeft. Zaterdagmiddag is een 15-jarig meisje, V. L. uit Delft, in de Pro- vinciale "Vaart nabij de Koepoort- brug aldaar geraakt en verdronken. Men vermoedt, dat het meisje aan de achterkant van de woning van haar patroon, de slager A. Sliedregt. waar zij dienstmeisje was, bij het waterputten in de vaart is gevallen. Toen zij voor het eerst bovenkwam sprongen vier personen te water en brachten haar op het droge. Alle middelen ter opwekking der le- vensgeesten mochten echter niet baten. Door het breken van de stuur- stang reed gisteren een autobus van de ..WATO", tussen Nijverdal en Wierden tegen een boom. De boom kante door de hevige botsing door- midden en de autobus sloeg om. Voor de meeste der 15 inzittenden en de chauffeur liep het ongeluk wel bijzonder goed af. Slechts een der passagiers. een dame uit Henge. lo. moest naar het ziekenhuis ver- voerd worden. De andere inzitten den hadden door glasseherven ver- wondingen opgelopen. Zii werden in Niivevdal verbonden en konden daarna de reis voortzetten. De bus werd grotendeels vernield. Te Poeldijk werd onder grote be- langstelling de eerste dag van het zangconcours gehouden, ter gele- genheid van het zilveren jubileum van de dames-zangvereniging „Arti et Religionie" en waarbi.i namens het hoofdbestuur van de R.K. Bond van Zangverenigingen in Noord- en Zuidholland o.m. aanwezig waren vrederechters" zoals men ze noemt, I nieuwe maatregel geen invloed heeft omdat zij vaak vonnis wijzen in de 1 op „de blokkade van Berlijn". B.: 1. Tiny Mak DOS, 83; punt. 2. Gery Glas DVV Langedijk, 83't pt. le Gr.: 1. A. Zut DWV Warmenhuizen, 45'/t p.; 2. M. Tesselaar idem, 44''s p.; 3. B. de Grauw, DYO, Bergen, 44 punt. 2e gr.: 1. Lies Hoogeboom, DWV, W'huizen, 49 p.; 2. Trien Comman- deur, DWSV. Ursem. 45'/* p.; 3. Ne- lie Tromp, TOG, H.H.waard, 44 p. 3e gr.: 1. Afra Molenaar, WTG, H.H.waard, 44 p.; 2. M. Kos, DVV, L'dijk, 42'/« p.; 3. G. Schouten, TOG, H.H.waard, 42'/* p.; 4. Beb de Lange, DVV, L'dijk, 42 p.; 5. Cath. Hooge- Hedenmiddag heeft een vergade ring van de financieel-economische commissie der conferentie onder auspicien der C.v.G.D. plaats gevon- den, Behandeld werd de verruiming van het verkeer ter zee, waarover in principe reeds overeenstemming was verkregen, maar waarvan de uitvoering afhankelijk was gesteld van een soortgelijke overeenstem ming was verkregen, maar waarvan de uitvoering afhankelijk was ge steld van een soortgelijke overeen stemming ten aanzien van 't lucht verkeer. Dit is dan de eerste vergadering sedert die van 23 Juni, waarin in de agendacommissie geen overeen stemming werd bereikt ten aanzien van de plaatsing van het Ameri- kaans-Australische compromisvoor- stel op de agenda. Naar Aneta vet- neemt, heeft bij die gelegenheid de Ned. delegatie verklaard. dat haar standpunt ..definitief" was. dat dit niet op de agenda kan worden ge- plaatst. In die vergadering werd onderling overeengekomen, dat er in de rest van die week geen verga. deringen zouden worden gehouden. Voor de lopende week staat op de agenda het gebruikelijke aantal commissievergaderingen. Het is ech ter de vraag, of ze allemaal zullen doorgaan. Zo staat voor de vergade ring van de politieke commissie voor morgen niets op de agenda, zodat deze vergadering hoogst- waarschijnlijk zal worden afgelast. De geldigheidsduur van de bon- nen voor 500 gram boter enz. reser ve 434 en reserve 437 is tot en met Zaterdag 3 Juli verlengd. Een deel van het publiek heeft namelijk in de mening verkeerd, dat deze bonnen gedurende vier weken geldig zouden zijn. Dit is niet het geval. Alle boterbonnen zijn geldig gedurende veertien da- gen, ook die, welke eens per vier weken worden aangewezen. I Het troepenschip „Kota Baroe" wordt, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, op 2 Juli in de loop van de morgen in de haven van Rotterdam verwacht. boom, DWV, W'huizen, 41"* p. Meisjes 1516 j.: Tweekamp: 1. G. v. Wijngaarden, DOS, Hoorn, 31' p.; 2. C. Ligthart DOS. Hoorn, 30l'» p.; 3. T. Blokdijk, TOG, H.H.waard, 30 p.; 4. M. Oelis, DYO. Bergen, 29'/= p.; 5. A. de Boer, TOG, H.H.waard, 29 pt. Verspringen: 1. T. Beemsterboer, EDO, Goorn, 3 m. 51; 2. N. Delis. De YO, Bergen, 3 m. 50; 3. Ag. Mooy, EDO, Goorn, 3 m. 40. Meisjes 1214 j.: Tweekamp: 1. A. Lieshout, DOS, Hoorn, 17' p.; 2. N.Vrasdonk. DOS, Hoorn, 17 p.; 3. A. Dekker, DVV, L'dijk. 17 p.; 4. C. Beemster, EDO. De Goorn, 16' p.; 5. J. Bakker, DOS. Hoorn, 16'/> p.; 6. C. Beemster, V.enV., De Wee- re, 16'/i p. Verspringpn: 1. Ali Lieshout, DOS, Hoorn. 1.25; 2. C. Luttikhuizen, DOS, 1.25; 3. A. Lieshout. DOS, Hoorn, 1.25 M. Heren: le gr.: Driekamp: 1. B. Bruin, DVV. Langdeijk, 44' p.; 2. T. v. d. Gulik, EDO, Goorn. 39 p. 2e gr.: J. v. Wonderen, DYO. Ber gen, 51'/. p.; 2. P. Bruyn, DVV, L' dijk, 45'/= p.;3. Nic. Dekker, TOG, H.H.waard, 44 p. 3e gr.: 1. Frans Vriend, EDO, De Goorn, 47'/. p. 2. H. Vonk. DVV, L' dijk, 46 p.; 3. A. Braas, EDO, Goorn, 44 pt. Jongens 1516 j.: Tweekamp: 1. M. Mul. TYOL, De Rijp, 15'/. p.; 2. F. Put, idem, 15 p.; S. P. Smit, H.H. waard, 14'/i p. 80 M. hardlopen: 1. P. Schouten. TOG, H.H.waard, 10'/. sec.; 2. P. Hand, DVV, L'dijk, 11 sec.; 3. A. Mul, TYOL, De Rijp, 11 sec. 12-14 jaar: Tweekamp: 1. B. Bruin, Az„ DVV. L'dijk, 18' p.; 2. T. Pot- veer, EDO, Goorn, 17'/. p.; 3. J. Fre- deriks, DVV, L'dijk, 16'/. p.; 4. C. Huiberts, DWV. W'huizen, 16'/. p.; 5. J. Pancras, DVV, L'dijk, 16'/. p. 80 meter: 1. M. Pronk, DWV, W' huizen, 12 sec.; 2. Simon Ligthart, idem, 12 sec.; 3. Dick Stet, TOG, H. H.waard, 12.3 sec. Vrije oefening dames: 1. DVV, Langedijk, 54 p.: 2. DWV, W'huizen, 46'/. p.; 3. DWSV, Ursem, 46 p. Marswedstrijd: 1. TOG, H.H.w., 141 p.; 2. TYOL, De Rijp, 1353/4 p.; 3. DVV, Langedijk, 132'/. p. Heren: 1500 M. Athletiek heren: 1. G. Schaap, DWSV, Ursem, 5 m. 2 s.; 2. B. Schrama, TYOL. De Rijp, 5 m. 17 s.; 3. J. Oudejans id. id. Heren: 100 m.: 1. J. Mul. TYOL, De Rjjp, 13,2 sec.; 2. J. Woestenburg id. 13.2 sec.; 3. G. Verdonk, id. 13.8 sec. Estafette 4 x 100 m.: heren: 1. TYOL, De Rijp, 55.9 sec.: 2. TYOL 2, De Rijp, 57,2 sec.; 3. DYO, Bergen, 60 sec. Deken P. L. C. v. d. Meer te Hoorn; voorzitter J. A. Spigt te Hoogkars- pel; secretaris E. J. Groot te Groo- tebroek en de penningmeester F. Warnik te Hoorn. Alvorens de verschillende koren elkaar gingen bekampen, spraken diverse autoriteiten hun gelukwen- sen uit tegenover het jubilerende koor, totdat dan om half £en's mid- dags het eigenlijke concours een aahvang nam. Op de eerste Zondag van het te Poeldijk gehouden Bondsconcours. waaraan 50 koren deelnemen. wer den de volgende resultaten behaald: 4e afd. Gem koren: .,St. Jacobus'' Tuitjenhorn, 301 punten, le prijs; ..Ego Flos" Schoorl 261 punten. 2e prijs; ..Nieuw Leven" Zoetermeer 281 punten. 2e prijs, ..Semper Avanti", Honselerdijk, 222 punten, 3e prijs. 3e afd. Gem koren: ..In vrede opgericht", Diemen. 279 punten, 2e prijs; „Tonego" Ursem 266 pt.. 2e prijs. le afd. Gem. koren: ..Zanglust" Spierdijk. 305 punten, le prijs; ..Zingen is Leven" War menhuizen. 303 punten, le prijs, ..Inter Nos" IJmuiden, 308 punten, le prijs; „Arti et Charitate" Leid- schendam. 282 pt. 2e prijs, „Canta- te et Jubilate" Hill«gom 281 punten 2e prijs; ,.Da Pacem" Santpoort 293 punten, 2e prijs. „Sursum Corda" Wormer. 260 punten, 2e prijs; ..Zang veredelt" Beverwijk, 324 punten, le prijs. 2e afd Vrouwenkoren: ..St. Caecilia" Santpoort, 312 pun ten, le prijs. ..Dozile" Den Haag 289- punten 2e prijs. le afd. Mannenkoren: ..Kath. Mannenkoor" Zaandam. 255 punten, 2e prijs ..St. Caecilia" (K.A.B.) Den Haag 231 punten, 3e prijs; „St. Caecilia" Den Haag, 301 punten, le prijs. Afd. Uitmuntendheid, Gem. ko- ren: ..St Caecilia" Onderdijk 303 pun ten, le prijs. Ere-afd Gem. koren: ..Nieuw' Leven" Medemblik, 347 punten, le prijs. N OBDAM beweert men dat Marcus in zijn stukjes op be- paalde personen en toestanden doelt en in Castricum vraagt men, wanneer men daar nu eens aan de beurt komt om in de krant te staan. Wat denkt u er nu van, trouwe lezer en leze- res? Mag Marcus persoonlijk worden of moet hij meer alge meen blijven? Maar u herinner zich, dat er een spreekwoorc bestaat, dat luidt: Wie de schoen past, trekke hem aan. Wij heb ben allemaal min of meer de neiging, vooral als het een preek of een geestelijk puntje betreft, te denken dat het niet voor ons, maar voor onze buur- man of buurvrouw bedoeld is. En toch, ook aan onze voet past de schoen en wij kunnen met hetgeen gezegd wordt, altijd het onze doen. Het dagelijks praatje van Marcus is zowel algemeen als strikt persoonlijk. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5