De verkeersbeperkingen te Berlijn zijn slechts van tijdelijke aard n i Voor Alkmaar en omgeving Russen „waarderen" het verkeer door de lucht, maar zorg voor de veiligheid! Vlag halfstok" veroorzaakt kort geding Joego-Slavische commu'nisten verdedigen zich Bedrijfs organisatie Prinsesjes verrasten haar Vader Sokolofsky aan Robertson LONDEN TUSSEN HOOP EN VREES Oud-minister contra schrijver Dubois heeft er genoeg van Militair bij nood- landing gedood Amerika heeft geduld Einde Engelse havenstaking Paus waarschuwt tegen slapheid Rode troepen bij Joego-Slavie Berlijn vraagt Deense interventie WOENSDAG 30 JUNI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11299 BUREAUX: - Bij de bouw van een nieuwe kerk te Valkenburg bij Leiden zijn onder leiding van prof, van Giffen uit Groningen nieuwe opgra- vingen verricht. Het is thans komen vast te staan, dat Valken burg gebouwd werd op de ruines van niet een, doch van niet minder dan zes verschillende Romeinse vestingen. De eerste van deze vestingen dateert uit de tijd van Keizer Claudius (ongeveer 40 jaar na Chr.). Deze foto geeft een goed beeld van de thans blootgelegde overblijfselen van deze zes vestingen. Minister Cielen ontvangt Franse onderscheiding LESVLIEGTUIG DAALDE IN EEN ROGGEVELD BIJ 'T STREVEN NAAR VREDE IN INDONESIA Heiligdomsvaarten te Maastricht Opoe Herfst overleden - Luchtfoto van de Hebreeuwse Universiteit (links) en het Hadas- sah Universiteitsziekenhuis (rechts), dat thans door de Arabieren is omsingeld. Door de hevige regens der laatste dagen kunnen de putten in de straten van de hoofdstad het water niet meer verwerken, zodat soms gedeelten van straten en pleinen blank komen te staan, met alle gevolgen van dien. Zelfs op de vluchtheuvels staat men dan niet meer veilig, en bezorgen passerende auto's u een nat pak. I ORGANISATIE MOET LEVENDE BEWEGING ZIJN Russen zetten scheepvaart op Elbe stop Levenslang geeist tegen bewaker van Vught Nieuw HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. AdvertSntie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimur» 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tei. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank PEN GLORIEDAG voor het katho- lieke sociale en polltieke leven was het, zeiden wij gisteren reeds, toen het wetsontwerp inzake de in- stelling van nieuwe organen, op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa- tie, bekend geworden is. Er zal over deze belangrijke zaak nog wel een en ander te zeggen zijn. In het bijzonder zijn ?r bepaalde details, die toch misschien nog wel in belangrijkheid boven het begrip detail uitgaan. Wij zullen ons, na de eerste kennismaking met dit ont- werp, daarin niet begeven. Het gaat eerst om de grote lijn. Er komen dus nieuwe organen, van publiekrechtelijk karakter, d.w.z. met openbaar gezag bekleed, die ten doel hebben, fundament te geven aan een doeltreffende organisatie van het sociaal-economisch leven in Nederland. Dit worden belangrijke organen, die de medezeggenschap regelen van de overheid, de werkgevers en de werknemers. Als toporgaan kofnt er een Sociaal-Economische Raad, met productschappen, hoofdbedrijf- schappen en bedrijfschappen. Die productschappen zijn organen voor twee of meer groepen van onder- nemers, die in het bedrijfsleven een verschillende functie vervul- len ten aanzien van producten en groepen avn producten. Hqofdbe- drijfschappen of bedrijfschappen worden ingesteld van ondernemin- gen, die in het bedrijfsleven een gelijke of verwante functie vervullen. De productschappen wor den verticaal opgebouwd, de be drijfschappen horizontaal. De voor- zitter van het productschap wordt benoemd door de Kroon, de voor- zitter van het bedrijfschap door het bestuur van het bedrijfschap. Hetkgaat hier dus om de organi satie van landbouw en industrie, handel en verkeer enz. Dat zal ge- leidelijk geschieden. De verschil lende takken van het bedrijfsleven moeten er eerst rijp voor zijn, wat in vele gevallen stellig al het geval is, in andere geleidelijk aan het geval zal moeten worden. De bevoegdheden zullen voor- iopig in aantal beperkt zijn, maar naar de mate van de behoefte kun- nen worden uitgebreid. De nieuwe organen zullen eigen inkomsten mogen verwerven uit heffingen op het bedrijfsleven. De befaamde en veel gecritiseerde organisaties-Wol- tersom, die feitelijk in de bezettings- tijd waren opgelegd en zich aller- eerst als staatsorganen deden ken- nen, zullen op zo kort mogelijke termijn worden opgeheven. Tot de vragen, die kunnen wor den gesteld, behoort allereerst deze, of de positie van de overheid in deze nieuw tot stand te brengen publiekrechtelijke bedrijfsorganisa- tie. zoals ze in het ontwerp is voor- gesteld, niet meer overwegend is, dan goed genoemd kan worden, ook om het z.g. subsidiaritfcitsbeginsel, het beginsel van de aanvullende werkzaamheid, volwaardig tot zijn recht te doen komen. Met een enkel zinnetje, dat bijna woordelijk uit de encycliek „Qua- dragesimo Anno" is overgeschreven, komt men er natuurlijk niet. Er is reden tot enige twijfel on dit punt, omdat de toelichting zozeer de na- druk legt op de noodzakelijkheid van ordening, lees geleide econo- mie, in verband met de moeilijk- heden, door de oorlogsgevolgen ont- staan. En stellig zal vrijwel ieder- een toegeven, dat in een tijd van schaarste-economie leiding van de overheid nodig is. Maar of 't daar- om juist is, deze publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. die een blijvend karakter heeft. zo sterk in te stellen op deze overweging van feitelijk- tijdelijke aard, dat is een vraag waard. Niet de geleide economie hangen wij aan, maar de gezonde ordening, en niet voor niets is uit het aan- vankleijke ontwerp-urgentieprogram van de KVP in het voorjaar van 1946 het verlangen naar „leiding" van de overheid weloverwogen ge- schrapt en door „toezicht" vervan- gen. Verheugend is de erkenning van de „vrije organisaties van werkge vers en werknemers", die op de voorbereiding van de instellings- wet een belangrijke invloed hebben en de verkiezing van de besturen der nieuwe organen beheersen. Een vraag, die in sociale kringen klemmend blijft, is waarom de regeling van de ondernemersraden niet gelijk in dit wetsontwerp is opgenomen. Wij hebben daar on- langs een uitvoerige beschouwing aan gewijd. De kwestie van de ondernemersraden schijnt per s6 ge- regeld te moeten worden door het Departement van Sociale Zaken, terwijl toch de bedrijfsorganisatie ten nauwste met de ondernemers raden samenhangt en het verband tussen economische en sociale be- langen zo nauw is als maar denk- baar is. De strijdvraag tussen verticale en horizontale organisatie is klaarblij- kelijk gunstig opgelost. De product schappen (met bedrijven die achter- eenvolgens de verschillende stadia van de producten en de distributie verzorgen) wil het ontwerp verti caal opbouwen, de bedrijfschappen (met elke tak van bedrijfsonderdeel afzonderlijk) komen horizontaal. Er zal, zoals gezegd, op verschil lende aspecten van dit belangrijke ontwerp nog nader zijn in te gaan. Voor vandaag constateren wij, dat er reden is, de vlag uit te steken, omdat een werkelijk begin gemaakt is met het verwezenlijken van een stuk staatkundlg werk, dat kostbare gedachten van katholiek sociale structuur bevat! - -v De Prinsesjes hebben de ver- jaardag van hun vader niet onge- merkt voorbij laten gaan en on- getwjjfeld zal de Prins met trots de geschenken bekeken hebben, die zijn dochters hem op zijn ver jaardag aangeboden hebben. De irie oudste Prinsesjes meenden liet beter te kunnen doen, dan iun vader met een stukje eigen iandwerk te verrassen. Op Soestdijk is een ieder het er ver eens, dat het zelf-geboetseerde jealyham-hondje van Prinses Bea- rix een waar kunstwerk is en naar .lie waarschijnlijkheid een trouwe veergave van het origineel. Ook Prinses Irene heeft voor haar cheppingsdrang een object uit de dierenwereld gekozen. Zij heeft eveneens van boetseerklei een schaapje gemaakt, dat heden trots prijkte tussen de geschenken, die voor de Prins op de tafel waren uitgestald. Prinses Margriet, die het in de beeldhouwkunst niet zo ver heeft gebracht als haar oudere zus- jes, heeft zich dit jaar nog beperkt tot het traditionele gevlochten mat- je. H. M. de Koningin was te Soest dijk om de verjaardag van Prins Bernhard te vieren. In de middag was er op het concoursterrein ach- ter het paleis een concours hippique waarbij behalve de Koningin, de Prinses-Regentes en de drie oudste Prinsesjes een beperkt aantal geno- fligden aanwezig was. SOKOLOFSKY heeft in zijn antwoord aan de Britse generaal Robertson medegedeeld, dat de verkeersbeperkingen, die op 19 Juni tussen de Westerse zones en de Soviet-zone zijn inge steld, die dienden ter bescherming van de valuta in de Sovjet- zone wegens de gescheiden geldsanering in het Westen, slechts van tijdelijke aard zijn. Sokolofsky verklaart verder de energieke maatregelen van de Britten en Amerikahen om het verkeer door de lucht met de Westelijke zones te onderhouden, ten zeerste te waarderen. „Ik hoop in dit verband, dat de regels voor de veilig heid in de lucht in acht worden genomen", aldus voegt Soko lofsky er „ondeugend" aan toe! verklaren de1 Britten, dat de Sow- jet-autoriteiten gedurende een lan- ge periode een surplus van 4.000 wagons hebben vastgehouden Men acht dit surplus niet groot, doch het is van meer dan gewoon belang omdat de Sowjet-autoriteiten in hun zone zo dringend nodig kolenwa- gons uit de Westelijke zones heb ben vastgehouden en gewone en platte wagons teruggezonden heb ben. Reuters dipiomatieke correspon dent seint uit Londen, dat men in politieke kringen van oordeel is, dat de verklaring van Sokolofsky Nu de valutawijziging in de Sow- jet-zone een feit was geworden, was de heropening van de zone-grens voor Duitsers mogelijk geworden, indien zij interzonale passen beza- ten Sokolofsky verklaarde in zijn brief voorts, dat hij het betreurde het autoverkeer op de weg Helm- stedt-Berlijn te moeten beperken. Dit achtte hij echter nodig in ver band met de mogelijke illegale in- voer van geld uit de WestelijWe zones, waarvan hij de circulatie in Berlijn niet kon toelaten. Sokolofsky hoopte verder, dat de spoorweg tussen Helmstedt en Ber lijn weer spoedig in dienst gesteld zou kunnen worden. Sokolofsky schrijft verder verno- men te hebben, dat de voedselvoor- raden voor de bevolking voor ver- scheidene weken toereikend waren. Hij hoopte, dat in die tijd de spoor- baan voldoende hersteld zou zijn. De maarschalk vestigt Robert son's aandacht op het feit, dat de Britse autoriteiten geen goederen- treinen meer "laten lopen tussen de Britse zone en de Sowjetzone, om dat 30.000 wagons niet aan de Brit ten teruggegeven zouden zijn. Deze motivering berust volgens Sokolof sky of op een onjuiste en onverant- woordelijke informatie of op moed- willige feitenverdraaii'ng, aangezien volgens officiele statistieken de wa gons regelmatig van de ene zone naar de andere gaan Door de Britse maatregel wordt volgens hem de interzonale handel geschaad en daarrhee het belang der Duitse bevolking. Naar Reuter meldt, leerde nauw- keurige studie van Sokolofsky's woorden, dat de ,.blokkade van Ber lijn" vooralsnog bestaan blijft. De aanvankelijke opluchting, aldus Reuter, maakte plaats voor „teleur- stelling en toorn". Reacties Te Berlin zag men in de op- merking van Sokolofsky over het in acht nemen van de regels voor veiligheid in de lucht, een moge lijke, weliswaar vage, aanduiding ervan, dat de Sowjet-Russen het denkbeeld om het verkeer in Berlijn aan banden te leggen niet hebben laten varen. Waarnemers waren niet in staat de passage te begrijpen, waarin So kolofsky Robertson er op wijst, „dat de verklaring, dat de Sowjet-auto riteiten 30.000 wagons vasthouden, op feitenverdraaiing berust". In werkelijkheid, aldus Reuter, De Ambassadeur van Frankrijk de heer Jean Riviere heeft tijdens een lunch aan minister dr. Jos J. Gielen de onderscheiding van offi- cier van het Legioen van Eer uitge- reikt. Bij deze plechtigheid waren o.a. tegenwoordig minister-president dr. L. J. M. Beel en de secretaris genaraal van het departement van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap- pen mr. H. J. Reinink. ,.dat de verkeersbeperkingen niet van permanente aard zijn" de cri sis aanzienlijk verlicht heeft. Deze verklaring versterkt de overtulging dat de Sowjet-regering niet de bedoeling heeft. om het te- genwoordige geld-confliet met de Westelijke mogendheden, tot een directe botsing te laten leiden, noch om het „hongerwapen" te gebrui- ken om Amerikanen, Britten en Fransen uit Berlijn te verdrijven. In politieke kringen hoopte men. dat de deur thans weer geopend zou worden voor besprekingen met de Sowjet-Unie over de geld-kwes- tie, mits dit op^ basis van een vier- mogendhedenbespreking zou ge schieden Indien' een oplossing gevonden kan worden, zou hierdoor mogelijk het mllitaire bestuursbureau voor Berlijn weer in werking kunnen treden. dat volgens Sokolofsky op- gehouden had te bestaan. Docrr' hoewel men in politieke kringen te Londen, zo besluit Reu ter, de verlichting vqn /de crisis toejuicht is men van oordeel. dat het niet aannemelijk is, dat de Sowjet-Unie af zou zien van haar lange-afstand politiek om met tus- senpozen druk op de Westelijke mo gendheden uit te oefenen om de hoofdstad te verlaten. In kort geding werd voor de Amsterdamse rechtbank en kiacht behandeld, die de hoofdredacteur van't dagblad „Het Parool", mr. G. J. van Heuven Goedhart, had in- gediend tegen de schrijver van de brochure „VIag halfstok, (een studie in onrecht)", de heer A. J. Lunshof. In deze brochure wordt naar de mening van eiser geinsinueerd, dat hij misbruik makende van bevoegd heden in zijn functie van minister van Justitie te Londen in de jaren 1944 en 1945 confiscatie van de ap- paratuur van het dagblad de Tele- graaf zou hebben bewerkt. De raadsman van eiser, mr. J. Jolles. noemde de brochure een „wonderlijk, misschien wel handig mengsel van „Wahrheit und Dich- tungVolgens hem wordt in het pamflet het optreden van eiser in een adem genoemd met de kwestie „van der Waals". Hierbij haalde pleiter uit de brochure een passage aan, waarin de schrijver zeide, dat het geval van der Waals er een is van ..misdadige nonchalnace", ter wijl het geval van de Telegraaf een kwestie is van „nonchalnte misda- digheid". Juist nu, terwijl de parle- mentaire enquettecommissie werk- zaam is, verschijnt een brochure die naar pleiter zeide „walge- lijk te noemen is". Mr. H. van Kraandijk, raadsman van gedaagde. zeide in zijn verweer In de eerste plaats op te komen voor het vrije woord. Volgens hem is er zo langzamerhand geen persvrijheid meer. Zuiveringscommissies verbie- den het oprichten van nieuwe- of het verder verschijnen van bestaan- de kranten. In de brochure wordt slechts gezegd, dat de houding van mr. van Heuven Goedhart ,.het ver- moeden van onoirbaarheid" heeft gewekt jpn dat „hij zeer onvoorzich- tig heeu gehandeld. Mt\ van Heu ven Goedhart had in een brief met betrekking tot de Telegraaf de uit* lating ..onvaderlandslievende schob- bers" gebezigd. Mr. van Heuven Goedhart heeft de eis gesteld, dat de uitgifte der brochure ..Vlag halfstok" onmid- dellijk zal worden stopgezet en een boete van f 500.zal worden op gelegd voor elke dag dat deze bro chure langer verschijnt. Woensdag 30 Juni, half twaalf zai mr. Thone concluderen. NEW-YORK, 29 Juni (A.N.P.— Aneta). Het Amerikaanse Mi- nisterie van Buitenlandse Zaken heeft officieel medegedeeld, dat Court Dubois, het Amerikaanse lid van de Commissie voor Goede Dien- sten, verzocht heeft wegens zijn ge- zondheidstoestand van zijn functie te worden ontheven en naar huis te kunnen terugkeren. Gistermiddag even na 12 u. heeft een tweemotorige bommenwerper, een z.g. Oxfordtoestel, lesvliegtuig van de luchtvaartschool „Twenthe" een noodlanding moeten maken in een roggeveld links van de weg OldenzaalOotmarsum. Het toestel was even voor 12 uur van het vliegveld ..Twenthe" opge- stegen. Een der inzittenji'en, een officier, werd gedood. twee ander? inzittenden werden licht gewond en zijn naar het ziekenhuis in Olden zaal overgebracht. Het toestel is vriiwel onbeschadigd. Het Oxfordtoestel van de Lucht vaartschool. had enige dagen gele- den een nieuwe linkervleugel ge- kregen Toen de piloot It. van Dijk was opgestegen, bemerkte hij. dat hij niet kon manoeuvreren. Hij trachtte het toestel op het rogge veld neer te zetten. daarbij gleed het een eind door en kwam tegen een wal terecht, waarop de ma chine over de kop sloeg. Hierbij werd de adjudant-officier, de 51- jarige K. Meyer, uit het toestel ge- slingerd en gedood. De overige in zittenden liepen lichte verwondin- gen op. In een radiorede over de renders der C.B.S. heeft Zaterdagavond de heer H. Merrell Benninghoff, on- derdirecteur van het bureau vo,or zaken van het verre oosten van 't Amerikaanse departement van buitenlandse zaken. de politiek van de V.S. van Noord Anieiika ten opzichte van de Indonesische kwestie belicht. Na gewag te hebben gemaakt van de wapenstilstand, die thans reeds 5 maanden gehandhaafd is gebleven en van de Renville-overeenkomst als basis voor de onderhandelingen, welke moeten leiden tot een bij- legging der geschillen. zeide dhr. Benninghoff: Wij erkennen. dat er nog moeilijkheden op het stuk van geven en nemen zijn te overwin- nen, maar met tjeiderzijdse goede wil, beiderzijds geduld en zelfbe- heersing. kunnen en moeten deze moeilijkheden worden overwonnen. Ik kan u de verzekering geven, dat de V. S. met beslistheid en geduld zullen voortgaan, om in elk opzicht waarin hun dit mogelijk is, bij te dragen tot een oplossing van het Indonesische vraagstuk op een wij- ze. waarop het 't Nederlandse en het Indonesische volk mogelijk zal zijn. samen in waardigheid op te trekken in een wereld van vrede en vrijheid. De heer Benninghoff noemde ook bij name de commu- nisten die, zelfs nu nog. in Neder land, in Indonesie, in heel Azie en zelfs in de V.S. doende zijn om de goede trouw van de commissie van goede diensten en haar werk in twijfel te doen trekken. Tijdens de Heiligdomsvaarten te Maastricht, van 1125 Juli, zal de stad gei'llumineerd worden. De buurtverenigingen zorgen voor een feestverlichting in de straten. Van gemeentewege zullen de historische gebouwen en oude kerken der stad verlicht worden. De Romaanse St. Servaasbrug. het stadhuis en het Vrijthof zullen versierd en ver licht worden. Be Maastrichtse beeldhouwer Ch. Vos heeft ter gelegenheid van de Heiligdomsvaart 1948 een relief met de beeltenis van Sint Servaas ont- worpen, dat op beperkte schaal in de handel gebracht zal worden. Het centrale comite der Joego- Slavische communistische partu heeft gisteren geantwoord op de critiek van de Cominform. Het antwoord werd omgeroepen door alle Joego-Slavische zenders. ,.Het centrale comity wijst met nadruk de beschuldiging van de hand, dat de Joe^o-Slavische com munistische partij een nationalisti- sche koers volgt. De oorlog tot na- tionale bevrijding en de inspannin- gen de Joego-Slavische communis tische partij hebben het tegendeel bewezen. Dit is de grootst mogelijke historische onrechtvaardigheid. De vijandelijke propaganda zal de verklaring van de Cominform mis- bruiken om zowel de communisti sche partij van Joego-Slavie als de Sovjet-Unie te belasteren. Het cen trale comite van 'de Joego-Slavische communistische partii kan daarvoor geen verantwoordelijkheid aanvaar- den. Het centrale comity doet een beroep op de leden van de Joego- Slavische communistische partij om de rijen te sluiten als enig antwoord op de beschuldigingen." Voorts wijst, aldus Reuter, de Joego-Slavische communistische par tij ..met het diepste afgrijzen" de beschuldiging van de hand, dat de partij zou afdwalen door de koe- lakken (rijke boerenl te bescher- men en dat de partij op militaris- tische wijze geleid zou worden door- dat er zware straffen op fouten ge steld zouden zijn. ..Het is een schande en buiten- gewoon kwetsend voor ons om te beweren, dat er geen critiek in de Joego-Slavische communistische par tij zou bestaan. een partij, die zo veel heeft bereikt. Wat het feit be- treft, dat in enkele secties geen ver- kiezingen hebben plaats gehad: dit is slechts een gevolg geweest van de oorlog en de .na-oorlogse om- standigheden. Het is het geval ge weest in vele partijen, met inbegrip van de communistische partij der USSR." In antwoord op de beschuldiging, dat de Joego-Slavische communis tische partij opgeslokt zou zijn door het volksfront, verklaart het cen- traal comite, dat de oorzaak van zulke beschuldigingen gelegen is in een verkeerd begrip ten aanzien van de aard van het volksfront. Deze beschuldiging was mede gebaseerd op verklaringen in Joego-Slavische brieven, die naar de mening van het centraal comitd uit hun verband gerukt zijn. De feiten zijn, zo citeert Reuter: D de leiding in het volksfront be rust bij de communistische partij; 2) de communistische partij was niet opgeslokt, maar heeft 't volks front op hoger plan gebracht in de geest van het Marxisme-Leninisme. De havenarbeiders te Londen en Liverpool keerden hedenmor- gen in grote getale naar het werk terug, waardoor practisch een eind is gekomen aan de staking, welke zeventien dagen geleden begon en op haar hoogtepnnt meer dan dertigduizend man om- vatte. Gisteren is Rotterdams oudste Ln- woonster, die op 8 Dec. j.l. haar 106e verjaardag vierde, overleden in het bijzijn van kinderen, kleln- kinderen en achterkleinkinderen. De laatste tijd ging het snel bergaf- waarts met haar. Ze werd steeds zwakker en het was haar niet meer mogelijk op te staan. Z.H. de Paus heeft Dinsdagavond de arbeiders verzocht met de ove rige klassen samen te werken aan de verbetering van de sociale ver- houdingen. De Paus sprafc tot on geveer 30.000 arbeiders van de ka- tholieke actie, die hij aanspoorde om „apostelen van de arbeiders" te worden. Hij herinnerde aan dc toespraak, die hij in 1945 had uitgesproken voor leden van dezelfde organisatie, en verklaarde: ..Gij deedt toen uw eerste stappen. De weg was lang, en het doel ver. Gij moet nog een lange afstand afleggen." „Gij zijt thans veel talrijker," ver- volgde de paus. „Uw organisaties hebben zich uitgebreid. Ga voort, met rnoed en vertrouwen. Uw aan tal alleen is echter niet het belang- rijkste. Wat belangrijk is, is dat 'odere nieuwe aanhanger een sol- iaat van Christus is. In wezen gaat het dus om het geloof." De Paus waarschuwde zijn toe- hoorders tegen de eisen, die de her- "orming aan de nationale economie telt. welke „op de haat is gegrond- est". ..Wij zijn ons bewust van de ernst •an dit uur," aldus de Paus. „Ner- rens kan men ontkomen aan een ^evoel van slapheid." De Heiligte Vader deed een beroep op de ka- holieke werklieden om van hun or ganisatie een „levende beweging" te -naken. De Paus verklaarde: ..Dat is hetgeen onze eeuw ontbreekt". De binnenplaats van het Vati can, waar de Paus zijn rede hield. was gevuld met arbeiders uit alle oorden van Italie. die op het feest van St Petrus en Paulus naar Rome waren gekomen. Alvorens zich naar het Vaticaan fe begeven, hadden de arbeiders in de straten van Rome gedefileerd met borden. waarop stond: „Leve de Heilige Vader". De Sowjetrussische bezettings- autoriteiten hebben Dinsdag alle scheepvaart op de Elbe, het transi- tovervoer naar Tsjecho-SlowakUe ln- cluis, stopgezet. De ..Daily Mail" schrijft bij een telefonisch onderhoud met een der persoonlijkheden van de residentie van maarschalk Tito te Belgrade vernomen te hebben, dat de maar schalk de Joegoslayische hoofdstad Dinsdag heeft verlaten. Milovan Djilas. minister zondeT portefeuille en Edward Kardelj, eerste vice-mi- nisterpresident, zouden hun woning eveneens hebben verlaten. Voorts maakt de ..Daily Mail" ge wag van een bericht uit Triest, vol gens hetwelk talrijke Joegoslavische vluchtelihgen. onder wie bekende persoonlijkheden, de Italiaans-Joe- goslavische grens hebben overschre- den. Deze vluchtelingen zouden ver- klaard hebben, dat in Joego-Slavie troepenbewegingen plaats hebben en dat eenheden van het Rode Leger zich langs de Joegoslavische gren- zen verplaatsen. Op het Deense ministerie van buitenlandse zaken wordt bevestigd. dat de gemeenteraad van Berlijn door bemiddeling van de Deense militaire commissie te Berlijn een verzoek heeft gericht tot de Deense regering om het vraagstuk inzake de toestand te Berlijn aan de V. N. voor te leggen. Nader wordt bericht dat de Deense regering nog geen beslissing heeft genomen. De procureur-fiscaal mr. Nube bij het Bijz. Gerechtshof te Leeuwar- den eiste gisteren tegen de 25-jarige landbouwarbeider Douwe Bleeker uit Bolsward, die bewaker was in het beruchte kamp te Vught, le- venslange gevangenisstraf. In de zomer van 1943 was B. be waker van een arbeids-commandr in het bos, waar hout verzameld moest worden. Toen een 30-jarige half-jood niet meer verder kon. schoot verdachte hem door het been de buik en het hoofd. Uit het getui- genverhoor bleek ook. dat dit niet de ^nige moorden waren, waaraan B. zich heeft schuldig gemaakt. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1