Generaal Bajetto sprak over het Welter-program „Katholiek zijn betekent ook de leiding van de Bisschoppen volgen" ALKMAAR EN OMSTREKEN Debat werd een droeve vertoning Naar aanleiding van de preek van Zondag De Kerk in Hongarije bonnendrukkers zwaar gestraft NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Woensdog 30 Juni 1948 WORTELTJES-WEEK NAAR AGEHELE BREUK MET DE STAAT CLUB VAN DERTIEN BRACHT GEEN GELUK Doelman Keizer hield eigen doel niet schoon Zware nederlaag komen. Neen eerst eens kijken, wie de sterkste en de grootste is en terecht merkte de heer De Zeeuw tijdens de discussie op, dat stem- men op de Lijst-Welter In de kaart spelen is van de P.v.d.A., die dan meer kans heeft de grootste Partij te worden. Dat hindert niet, zet Bajetto, want uit de grootste partij wordt niet altijd de kabinetsformateur ge- kozen; kijk maar naar Colijn. (Ja maar de tijd van Colijn is lang voorbij, Generaal!) Onnodig te zeggen, dat ook de rede van de Generaal culmineerde in de onuitgesproken leuze: Welter doet alles beter, breng hem met al zijn candidaten in de Kamer en de politiek van de K.V.P. wordt omge- bogen Die kans zouden de heren al- leen gehad hebben. als zij in de K.V.P. hun activiteit getoond had den; nu zij tot dissidenten gewor- den zijn, zijn ze in de praktische politiek lucht voor ons geworden. Over het onverkwikkelijk debat, dat na de pauze volgde zullen wij het zwijgen maar toedoen; nu eens verwierf 'n geestelijke millionnair 'n applausje, dan weer de man, die zich erin verheugde tot de Katho- lieke Partij te behoren, die wat stemmenaantal betreft, m6er dan millionnair is. Verheffend was het echter niet en eigenlijk gezegd, wij schaamden ons voor de niet-Katho- lieken in de zaal. u-l~\ J iat sommige men- sen sPrrken van A liy,'- ,?y j „peen" als zjj wor- teltjes bedoelen. Zij blijft echter spreken van Mevr, IjOtgerlng-Hille brand gee ft nog twee recepten. WORTELTJES MET PETERSELIESAUS 1 kg. kleine worteltjes, 2 eetl. fijn- geknipte peterselie, 1/4 1. bouilion van 1 blokje, 30 gr. marg./boter, 20 gr. bloem, eetl. suiker, .zout. Was de geschrapte worteltjes en kook ze met weinig water ed zout gaar. Doe in de droge pan 5 gr. marg./boter en de suiker. Laat goed heet worden en schud de wortel tjes hiermee door. Maak intussen van de rest marg./boter, bloem en bouillon een gladde saus. Laat 5 minuten doorkoken. Roer van het vuur de fijngeknipte peterselie er door. Geef worteltjes en peterselie- saus met nieuwe aardappelen. BONT ALLERLEI 1/3 kg. worteltjes, 1/3 kg. peultjes, 1/3 kg. stoofasperges, zout, 25 gr. marg./boter, 2 reepjes ontbijtspek. Maak de groenten schoon, verdeel ze in h6el kleine stukjes. Knip spek in reepjes, doe ze met marg./ boter, groenten, zout, een paar le- pels water in stoofpan. Laat zaeht- jes gaar smoren, af en toe schud- den. Bind zo nodig stoofvocht. Smaakt heerlijk bij gekookte vis. Geef eens wat vaker geraspte kom- kommer bij de maaltijd. Miep is steeds vol goede moed. Kijk naar wat zij Vrijdag doet! betekenis van Indie als welvaarts- bron voor Nederland en weet het aan het beginselloze en heilloze be- leid van Beel, die met de P.v.d.A. samenwerkte, dat deze welvaarts- bron verstopt is geraakt. De gaven en beloften van Drees en Lieftinck kunnen het wanbeleid van twee ja- ren niet goed maken: het zijn voor- al de goed gesitueerden, die gebukt gaan onder de zware belastingen en de particuliere eigendom wordt aangetast. iets wgartegen de Paus gewaarschuwd heeft. (Maar de Paus waarschuwde ook tegen de te grote materiele rijkdom naast de bezitloosheid van de massa!) Vervolgens wilde Generaal Bajet to ons wijs maken, dat stemmen op de K V P. gelijk staat met stemmen op de P.v.d.A. alsof nu al vast staat, dat er na de verkiezingen weer een Rooms-Rode coalitie zal Het ware beter geweest, dat de ontevreden K.V.P.»ers en niet- K.V.P.-ers, die zichzelf het epithe- ton ornans geven van ..geestelijke millionaire" de politieke activiteit, die zij thans voor de lijst-Welter aan de dag leggen, in de voorbije jaren getoond hadden in de ene, grote politieke organisatie, waarin zij thuis horen, de Katholieke Volkspartij. Al waren zij dan oqjt de minderheid, waartegen volgens mr. Smal dictatoriaal wordt opge- treden, hun geestelijke rijkdom, waarop zij zich beroepen, zou dan toch in staat moeten zijn geweest, om hun politiek inzicht ingang te doen vinden in faits et gestes van de K.V.P. Edoch, 'wij hebben van de poli tieke belangstelling van deze gees telijke richards nooit veel bemerkt in onze politieke organisatie, waar toch ook het grote probleem van deze dagen „Indonesie en de Grond- wetswijziging" aan de orde gesteld is. En toen tlen K.V.P.-leden het recht hadden om de candidaat hun- ner keuze in te dienen voor de Tweede Kamer-verkiezing, hebben wij tevergeefs uitgezien naar 'n schrijven van dit groepje, waarin zo'n geestelijk rijk man zich ge- waardigde de lijst der K.V.P.-can- didaten.te sieren. Ware die politieke belangstelling in het verleden getoond, allicht, dat onze K.V.P.-vergaderingen interes- santer waren geweest en zeer waar- schijnlijk was ons dan de droeve vertoning bespaard gebleven, die de propaganda-avond van de lijst- Welter ons gisteravond te zien heeft gegeven. 'n Tachtig dames en heren waren naar Victory gekomen; 50% daarvan behoorde o.i niet tot de geestelijke millionairs van Mr. Smal c.s Er waren ook verschillende niet- Kathelieken, die naar dit schouw- spel van dissidentisme waren ko men kijken. De pauselijke kleuren en de Christelijke groet herinner- den er ons echter aan, dat de aan- hangers van de Lijst-Welter ook Katholieken zijn. Mr. Smal hield zijn eerste poli tieke rede, waarin hij met kwistige hand zijn geestelijke rijkdom over zijn toehoorders uitstrooide Hij vertelde, dat het n'et goed gaat in Indie; en ook in Nederland niet. „Welter doet alles beter" vergat hij erbij te zeggen, De K.V.P. is afgezakt zo ging hjj verder en er had in '46 'n nationaal kabinet moeten komen. Nu is Nederland failliet; alleen het rijke Indie kan ons er weer bo- ven op helpen. Er moeten mannen In de Regering' komen, die van op- bouwen weten, die de tekorten die er zijn weten te dekken en nieuwe tekorten voorkomen. Dat hot in Iijdie hopeloos is, geeft de Regering „onder vier ogen" wel toe, maar het volk wordt iets an- ders verteld; aldus allemaal Mr. Smal, die tenslotte de K.V.P. mede aansprakelijk stelde voor de ellende in Indie en de armoe in Nederland. De Unie noemde hij *n fantoom; alleen „gelijkwaardige" partners kunnen iets bereiken (Precies, Mr. Smal, „gelijkwaardige" partners, dat wil de K.V.P. 66k; maar Welter, die alles beter doet wil dat niet; die wil, als u zijn program goed leest, 'n overheersende positie van de partner Nederland. Leest u het Hoofdartikel in de Volkskrant van 15 Juni er maar eens op na!) Aan het eind van zijn rede gaf mr. Smal de Katholieke pers nog 'n standje, omdat die er niet voor te vinden was reclame voor zijn dissi- denten-groep te maken. Kom nou, meneer Smal. U hangt toch ook geen lijst-l-affiche naast de soldaat van Welter? O Generaal Bajetto onderhield zijn gehoor over Linggadjati, Renville- tractaat en Grondwetsherziening. Het kwam er op neer, dat Beel c.s. wanbeleid voerden en ons onze grondwettelijke rechten willen ont- nemen. Hij legde de nadruk op d« Publ. Centr. Bureau v. d. Tuinbouw- veilingen (Adv.) Tijdens een gisteravond door het comite Welter in Victory gehouden vergadering heeft een zekere me neer beweerd, dat ,.een pater Domi- nicaan (ondergetekende)" hem we- gens zijn Weltersympathie gerang- schikt had onder de ..zogenaamde" Katholieken. Kennelijk doelde deze mijnheer op de preek, welke Zondag j.l. door de pater Dominicaan in twee H. Missen in de St. Dominicuskerk werd gehouden. Ter confrontatie met bovenstaan- de bewering volgt een citaat van de passage, waar het hierom te doen is. Na een beknopt expos* van het recht van de bisschoppen om lei ding te geven inzake de wijze waarop de Katholieken hun stem- plicht behoren te vervullen, heeft de pater Dominicaan naar aanlei ding van het Evangelie over de schare. die Jezus volgde in de woestijn, ondanks hitte, honger en dorst, dus ter'wijl het haar niet schikte, letterlijk, zowel in de H. Mis van half tien als die van 11 uur aldus gezegd: „Volgen wij alien die leiding van de Kerk wel in alles? Ook als zij ons niet schikt? U geve zelf daarop het ant- woord, eerlijk en oprecht, zonder sofistische verdoezeling van Uw hoge verantwoordelijkheid, zon der misleidende suggestie, dat de eenheid van de Katholieken even- goed bewaard blijft, omdat de dis sidenten zich Katholieken noe- men." Aandachtige vergelijking van de tijdens de vergadering uitgespro- ken bewering met dit citaat zal tot de conclusie leiden,- dat die bewe ring onjuist was, immers de predi- kant heeft alleen zijn gehoor uit- genodigd zelf de gestelde vraag te beantwoorden, eerlijk en oprecht, met inachtneming vah de geciteerde richtlijnen. Indien zowel de spreker, die tij dens bovenvermelde vergadering Als een van de laatste en beste voorbereidingen op de naderende verkiezingen, wordt op Zaterdag 3 Juli a.s„ 's-namlddags 3 uur, een voor iedere katholiek zeer belang- rijk app61 gehouden in Theater Royal te Schagen. Alle leden van onze K.V.P., alsook die van onze K.V.P.-jongeren-orga- nisaties nodigen wij uit alsdan te komen luisteren naar de gloedvolle woorden van de heren Bakker, Di- recteur Bureau R.K. Middenstands- bond Haarlem en Burmanje, vice- voorzitter van de K.V.P.-jongeren- kring Amsterdam, resp. over „De verkiezingen in het licht van deze tijd" en „Onze plichten en rechten als leden van de K.V.P." Moge vele ouderen en jongeren deze gelegenheid nog eens aangrij- pen om tesamen in grote getale uiting te geven aan hun verlangen naar Vrijheid, Vrede en Welvaart, waarheen het verkiezingsmanifest der K.V.P. ons en het gehele Neder- landse Volk de weg wijst, Vooral op de besturen van de diverse katholieke organisaties doen wij een dringend beroep, hun leden voor dit belangrijk app61 zoveel als mogelijk is aan te sporen. De afdeling propaganda in de Statenkring den Helder In gewoonlijk wellngelichte krln- gen in Vaticaanstad wordt de vrees tot ultdrukking gebracht, dat het in Hongarije zal komen tot een algehele breuk tussen de kerkelijke autorlteiten van dat land en de regering. De katholieken in Hongarije schijnen eensgezind de houding van het episcopaat ten opzichte van 't besluit van de regering tot natio- nalisatie van de scholen te onder- steunen. Op het departement van onderwijs zouden dagelijks honder- den brieven en telegrammen van protest tegen deze maatregel ont- vangen worden. Naar schatting vertegenwoordi- gen de katholieken in Hongarije bijna zeventig procent van de be- volking. Hun eensgezindheid onder leiding van de veertien bisschop pen en de overige' geestelijkheid zou de regering tot nog toe afge- houden hebben van scherpere maat- regelen tegen de katholieke kerk. Z. H. de Paus heeft mgr. Andrea Hamvas, bisschop van Csanad, in particuliere audientie ontvangen en hem een boodschap van bemoedi- ging meegegeven, waarin hij uiting geeft aan zijn bewondering voor de door de Hongaarse katholieken aangenomen houding. In de laatste drie jaren zou een driehonderdtal geestelijken gearres- teerd en gevangen gezet zijn, waar van thans nog minstenS een veer- tigtal gevangen zou zltten. Eind 1947 en begin 1948 is in Nederland een groot complot van centrales voor het vervaardigen van valse distributiebonnen opge- rold, dat onder leiding stond van dertien personen, die tezamen de „Club van 13" vormden. Eenige onderdeeltjes van dit com plot kwamen voor de economische politierechter te Amsterdam. De 30 jarige Amsterdamse k.unstschilder W. K.. die een atelier voor het vervaardigen van valse bonnen had ingericht, werd bij verstek veroor- deeld tot 1 jaar gevangenisstraf en 2 jaar Rijkswerkinrichting. De pen- sionhouder, de 49-jarige C. M. B. M. die het geld had gegeven om de be- nodigde materialen en gereedschap- pen te kopen, werd veroordeeld tot 2'/i jaar gevangenisstraf met aftrek. Een 36-jarige Amsterdamse chauf feur, die eerst in de Wagenstraat en later in de van Baerlestraat te Amsterdam een drukkerij van val se bonnen dreef, krdeg 1 jaar ge vangenisstraf met aftrek en 2 jaar Rijkswerkinrichting. Zijn helper, dee 33-jarige Amsterdamse kantoorbe- diende C. J. v. d. H. kreeg 1 jaar gevangenisstraf met aftrek en l'/» jaar Rijkswerkinrichting. De 39- japige Amsterdammer L. K„ die grote partijen valse textielpunten aan de man trachtte te brengen werd tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. Het Amsterdamse Gerechtshof deed uitspraak tegen de doelman P. Keizer, die op 15 Juni J.l. in ho- ger beroep terechtstond wegens overtredingen van het deviezenbe- sluit. De procureur-generaal eiste toen bevestiging van zes maanden gevangenisstraf en verlaging van de in eerste instantie opgelegde boete (met f 10.000) tot f 20.000. ,Een boete van f 1500.voor ehige lichtere overtredingen blijft gehandhaafd. De uitspraak luidt: bevestiging van de gevangenisstraf voor de tijd van zes maanden, voorts een boete vap f 1000 of 30 dagen, een boete van 5000 of zestig dagen en een boete van f 500 of dertig da gen. Een en ander met aftr6k van het gehele voorarrest en verbeurd- verklaring van de in beslag geno- men Engelse ponden. K.V.P. AKERSLOOT. Het bestuur van de K.V.P. deelt u mede, dat diege- nen, die wegens ziekte, omstandig- heden, of gebreken. naar het stem- bureau vervoerd kunnen worden per auto. Aangifte tot uiterlijk 3 Juli bij de secretaris. ORANJECOMITE AKERSLOOT. Naar wij ver- nemen, kunt u deze week de heren van het Comit* verwachten met de intekenlijst. Zet alien uw schouders onder dit werk. Er komen 3 jubl- leumfeestdagen; doch het moet woaden een algemeen feest voor oud en jong. TT tviaaw trots nn

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2