Bestaat in Nederland nog de democratie? TWEE ETAPPE-OVERWINNINGEN VOOR FRANSE REGIONALEN DWAZE ANNE RADIO Van Vredenburgh op Schiphol UIT DE KERMIS DER WERELD Franken en de Ruyter in voorste gelederen r n Zei U iets? Niemand in Indonesia moet iets hebben van de ideeen van Welter TOUR DE FRANCE Italianen uit de running v.J Oorlogsvrijwilligers Let op! NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 5 Juli 1948 PAG. 3 PROGRAMMA Schilderij ontvreemd uit Rijksmuseum Hoofd Internationale Soefi-beweging overleden Adviescommissie alcoholvraagstuk Piet Moeskops: „Wij heb ben bijna geen kans". Niwin-goederen naar Indie IN HET VADERLAND TERUG Mgr. Dr. Eras naar Nederland Vrijdagavond heeft in het Ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag de ondertekening plaats gehad van het bilateraal verdrag met de Verenigde Sjtaten in verband met het Marshall- plan. Minister Baron van Boetzelaer van Oosterhout ondertekent het verdrag voor Nederland. Van links naar rechts: dr. Hirsch- feld, de Amerikaanse ambassadeur dr. B. Baruch, minister van Boetzelaer en minister Lieftinck. A. H. GERHARD OVERLEDEN De laafsfe der 12 Aposte- len van de vroegere SDAP PELS' Wijnen V- Studenten-erewacht bij intocht H.M. de Koningin FEU ILLETON DOOR A. DUNCAN OP het Staatkundig Studie-week- end gehouden op Zaterdag 12 en Zondag 13 Juni te Baarn op het fraaie landgoed Drakenburgh, ge- organiseerd door het Centrum voor Staatkundige Vorming, sprak o.a. Dr. A. J. M. Cornelissen over het onderwerp: „Wat is democratie"? En in aansluiting op deze vraag be- antwoordde de inleider nog een andere, n.l- ..Bezitten wij momen- teel in Nederland een democratisch bestel?" In zijn betoog wees Dr. Cornelis sen er allereerst op, dat de huidige crisis der democratie een onderdeel vormt van de algemene crisis op geestelijk gebied. Nu wij staan op een keerpunt der geschiedenis zien wij een devaluatie van ons geeste lijk bezit. Er is een ontstellend ge- brek aan begripsbepaling en dat geldt ook voor het begrip democra tie Dr. Cornelissen verstaat onder democratie een staatsvorm, waarin het volk zich op enigerlei wijze kan uitspreken. Wil er dus van demo cratie sprake zijn dan dient er allereerst een Volk te zijn. Dr Cor nelissen ziet in Volk een groep in- .dividuen die bewust leven en van eigen streven bewust zijn. Tegen- over het begrip Volk stelt Dr. C. het begrip: Massa. De Massa komt niet door eigen kracht tot elkaar. Bij Massa ontbreekt het element der menselijke persoonlijkheid. De Massa is wel samengesteld uit men- sen, maar zij gedragen zich daar niet naar Dr. Cornelissen is nu van oordeel, dat men, bij objectieve waarneming tot de conclusie moet komen, dat ons Volk is gedenatu- reerd van Volk tot Massa. Onze arbeiders, aldus Dr. C., staan bin- nen en buiten de fabriek bloot aan massaficatie. Op het platteland vindt men gebruiken, die altijd gegolden hebben Dr. Cornelissen meent ver- der, dat intellectueel zijn op zich zelf niet betekent: uitsluiting van massaficatie. Massaficatie is van geestelijke aard. Men heeft van het volk een massaproduct gemaakt. De intellectuelen, aldus ging Dr. C. verder, zijn de scheppers van het ideaal der massa maar zij zijn ook de eerste slachtoffers van eigen dwaling. De traditie is een knellend keurslijf geworden en de intellectu elen zijn niet alleen de eerste maar ook de ergste slachtoffers. Ook staatkundig gezien is ons volk een massa, meent Dr Cornelissen. Be- halve op politieke hoogtijdagen is er weinig belangstelling voor de politiek Het percentage, dat biJ de verkiezingen bewust gebruik maakt van het stemrecht, is klein. Er is een te grote volgzaamheid aan de leiders. Doch acht Dr. C. be- invloeding van de openbare mening/ niet verwerpelijk evenmin het zich onderwerpen aan het gezag. netzij wereldlijk hetzij geestelijk. Dr. Cor nelissen besprak vervolgens de vor ming van de publieke opinie en hij vroeg zich af of er bij het volk vol- doende geneigdheid is tot ontvan- gen van voorlichting en of er an- derzijds bij de voorgangers van vol- doende objectiviteit sprake is Het algemene kiesrecht van 1917 bracht geen volk, want het volk was een massa en is massa gebleven De geestelijke ondergrond ontbrak. De partijen, die tot bet Walhalla der Tweede Kamer worden toegelaten, vertegenwoordigen naar het oordeel van Dr. C.. dan ook niet het Neder- landse Volk, maar de Nederlandse Massa. Dr. Cornelissen is dan ook van mening, dat in Nederland de democratie nlet*bestaat. Overgaande tot het tere en veel- besproken punt van de democratie in de K.V.P., betoogde Dr. Corne lissen, dat de vraag, die hierbij ge- steld moet worden maar niet ge- steld is, luidt: Vormen de katholie- ken een Volk of een Massa? Het heeft immers weinig zin het vraag- stuk der democratie in de partij aan de orde te stellen als niet vast staat, dat de Kaholieken een Volk vormen. Dr. Cornelissen betoogde, dat er ook bij de Katholieken een grote mate van politieke onzelf- standigheid is. Ook onder ons is er verval tot massa en daarom is in- grijpen meer dan nodig. Met klem wees Dr. Cornelissen er echter op, dat volgzaamheid aan Kerk en Bis- schoppen geen degeneratie is Het is helemaal niet ondemocratisch wanneer de te volgen koers wordt aanvaard. Dr. Cornelissen verwierp dan ook het verwijt, dat de brief van de Bisschoppen een inmenging in de politiek zou zijn. Wanneer wij het betoog van Dr. Cornelissen aan een critisch onder- zoek onderwerpen moeten wij, zoals Dr. C. terecht opmerkt, allereerst nagaan of ons Volk tot Massa is gedenatureerd. En dan moet wor den toegegeven, dat ons volk, al- thans aan de buitenkant gezien, weinig belangstelling heeft voor de politiek Dat grote groepen van ons volk een massa vormen of drei- gen te worden kan ook worden toe gegeven. Maar om daaruit te con- cluderen, dat ons volk in zijn ge- heel tot een Massa is geworden, gaat o.i. toch te ver. Dat de Nederlanders zich bewust zijn een Volk te vormen is niet al leen eeuwen geleden maar toch ook duidelijk gebleken in de- nog zo kort achter ons liggende jaren van DINSDAG 6 JULI HILVERSUM I: 7.30 Pianomuziek van Chopin; 7.45 Morgengebed; 8,15 Pluk de dag; 9.00 Lichtbaken; 10.00 Voor de kleuters; 10.30 Schoolradio; llaOO Muziek houdt fit; 12.03 Me- tropole orkest; 13.00 Katholiek Nieuws; 13.45 Trio in G gr. t. van L v. Beethoven; 14.30 Onder ons; 15.00 Schoolradio; 15.30 Lichte or- kestwerken; 16.00 De Zonnebloem; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Na schooltijd; 18.00 Volksliederenkwartet; 18.20 Sportpraatje; 19.15 Vaudevilleorkest 20.12 Radio Philharmonisch orkest; 22.00 Stichts Pianokwartet; 22.45 Avondgebed; 23.15 Russisch kwartet HILVERSUM II: 7.15 Amuse- mentsorkesten; 8.45 Kamermuziek; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Arbeidsvi- taminen; 10.30 Van vrouw tot vrouw; 10.35 The Hill Billiess; 11.00 Symphonisch concert; 11.45 „La Argentina"; 12.00 Viool en piano; 12.33 Pierre Palla, ogel; 13.15 Zuid Amerikaanse orkest; 13.45 Omroep- orkest; *14.45 Radio Matinee; 16.20 Melodieuze vioolmuziek; 16.40 De schoolbel; 17.30 „The Skymasters"; 18.15 Bekende melodieen; 19.00 Gracie Fields- 20.05 Radioscoop; 21.30 Hoorspel; 22.30 Muziek-mo- zaiek; 23.15 Schumann-concert. de bezetting. Ons Volk als zodanig, afgezien van de enkele duizenden, die heulden met het Moffendom, hield zich bewust aan het Konink- lijke WooVd: „Wij willen ons zelf zijn en blijven." Zeker er zijn dui zenden Nederlanders, die geen per- soonlijkheid vorinen, die ziende b^ind, zich warm maken vqpr valse leuzen van demagogen maar dat ons Volk zou zijn vervallen tot Massa kunnen wij niet aanvaarden. Dit bewerende in tegenstelling niet de opvatting van Dr Cornelissen, kun nen wij ook overgaan tot beant- woording van de vraag: „Bezitten wij momenteel in Nederland een democratisch bes,tel?" Eerst moet ons echter van het hart, dat Dr. Cornelissen, hoewel wij respect hebben voor zijn betoog, naar onze smaak het probleem te simpel heeft behandeld. Hij heeft de organisatie van de moderne de mocratie over het hoofd gezien. De omstandigheden waarin de moderne mens leeft kunnen niet vereenzelvigd worden met die van de Oudheid en de Middeleeuwen. Toen bestond de locale demqeratie en de weinige burgers leefden sa- men op een klein grondgebied, ken- den elkander, leerden elkaars kwa- liteiten op waarde te schatten en een publieke opinie vormde zich als vanzelf in p.ersoonlijk contact. Daarbij kwam nog, dat de proble- men, die om oplossing vroegen, veel eenvoudiger en overzichtelijker wa- ren dan die van onze moderne maatschappij. In onze tijd leven millioenen bur gers op een uitgebreid grondgebied en kennen daarvan persoonlijk hoogstens enkele duizenden Door persoonlijk contact is de vorming van een publieke opinie dus meest- al uitgesloten Hoewel de directe arbeidstijd voor de moderne mqps korter is dan vroeger, eisen andere omstandigheden zoals beroepsstudie een groot deel van zijn vrije tijd op. Daar komt bij zoals wij al betoog- den, dat de tegenwoordige proble- men denk aan de Indonesische kwestie veel ingewikkelder zijn geworden dan vroeger. Toch is de moderne democratie bestaanbaar gebleken. Het contact tussen de mensen is dank zij de uitbreiding van het verkeer toch weer enigszins hersteld. Het is de drukpers, die het middel vormt om het geestelijk contact tussen de mensen op politiek gebied tot stand te brengen. Boek, tijdschrift, maar vooral het dagblad bereiken onder de huidige omstandigheden het volk. De politieke feiten, die de krant onder de aandacht van het lezend publiek brengt zijn als ze eenvoudig zijn voor de gemid- delde mens met gezond verstand te beoordelen Ook al wordt bij deze feiten geen commentaar gegeven, vormt zieh hierover spontaan een publieke opinie Wanneer er inge- wikkelde feiten' aan de orde zijn en er dus speciale kennis voor de beoordeling daarvan noodzakelijk is, heeft ae gemiddelde mens zelf geen oordeel. Hij neemt dan het oordeel van zijn krant" over. De zo gevormde publieke opinie is dus eigenlijk de mening der betrokken journalisten. Het is duidelijk, dat voor het geven van commentaar. hoge eisen van.objectiviteit gesteld moeten worden aan de betrokken journals ten. Anderzijds moet wor den gezegd, dat ieder mens in yele opzichten een gemiddeld mens is, ook in politiek opzicht, hoewel hij misschien een bekwaam arts, techni- cus, kunstenaar, sportman of een groot man van wetenschap kan zijn. Te beweren, dat ieder mens een gemiddeld mens is behoeft dan ook niet sis een belediging te worden opgevat. Door de arbeidsverdeling is de mens gespecialiseerd geworden. De mens wordt door zijn beroep bijna geheel in beslag genomen Van ieder mens een oordeel te verlangen over lastige politieke vragen is even dwaas als van hem te vragen een ju- ridisch of een medisch of ander zwaar probleem op te lossen, schreef wijlen Prof. Mr. W. A. Bonger te recht. Het deed dan ook yorige week zeer verwonderlijk aan op de te Alk- maar gehouden „Weltervergadering" de voorzitter te horen zeggen: „Wij zijn geestelijke millionairs". Een eigendunk, die door de ervaring wordt gelogenstraft. Het bestaan van publieke opinies want het kunnen er op een bepaald -moment meerderen zijn is echter niet vol- doende om de democratie te doen functioner.en. De kiezers moeten weten op wie zij zullen st'emmen bij de verkiezingen. En dat wordt de kiezer makkelijk gemaakt door de politieke partij, die candidaten stelt Hierover in een volgend ar- tikel". M. P. JANSSEN Geestelijke millionairs, noe- men de Alkmaarse aanhangers van Welter zich. Waarom zeggen zij niet: Smal is de weg des heils? Misschien vrezen ze dat andere woord: Het is gemakke- lijker voor een kameel om door het oog van een naald te krui- pen, dan voor een millionair om in de hemel te komen. Ik ben nu toch eenmaal op bijbels ter- rein: stond er gisteren niet in het Evangelie: Wacht U voor de valse profeteji? Dat zijn zij, die beweren dat de geeigende ma- nier om de staatkundige katho- lieke eenheid te handhaven is, haar te b r eken! Dissidentisme is een psychologische en een psychiatrische studie waard. Dissidenten zijn eigenlijk poli tieke zakkenr oilers. Want zij misbruiken de goodwill, welke de katholieke staatkunde sinds meer dan een halve eeuw in ons land heeft. Dat is disciplinaire roofbouw, die op de duur zel/s geestelijke millionairs niet voor culturele inflatie behoedt! De politic te Wassenaar heeft Donderdag een 31-jarige Amster- dammer gearresteerd, die in het be zit bleek te zijn van het schilderij ,.De rust" van Adriaan van de Velde dat behoort tot het bezit van het Rijksmuseum te Amsterdam. De man werd gearresteerd, terwijl hij met het doek onder zijn arm over straat liep. Hij bekende het schilderij uit het Museum, waar hij aan de restauratie van het gebouw werkte, te hebben gestolen. Hij is ter beschikking van de Officier van Justitie te Amsterdam gesteld. Het schilderij is weer aan het Museum teruggegeven. De directie van het Rijksmuseum deelde mede, dat bet schilderij be hoort tot de z.g. depotstukken. Het is geen waardevol doek en werd niet geexposeerd. Het schilderij was kortgeleden met vele andere doeken uit een schuilkelder in het Museum teruggekeerd. Op 61-jarige leeftijd is Zaterdag te 's Gravenhage overleden de heer Maheboob Khan, hoofd van de In ternationale Soefi-beweging. IK VRAAG ME AF Uit een artikel van een agrarische medewer- ker: „Ik vraag me at wat de planten tegen de tuinder zouden zeg gen als ze konden pra- ten." Spulbaas ook. KOLDER! Spulbaas ontvlng de volgende brief: Geachte Heer, Het voorstel van me- vrouw W. om de tong van mevr. D als plat- vorm voor mieren te gebruiken is niet zo dwaas als het wel klinkt. Ik had een tante, die in volslagen duisternis schaak kon spelen, zuiver en al leen door naar de stuk- ken te luisteren. Hoe bewegenloos deze stuk- ken ook stonden, mijn tante wist hun positie door haar scherp ge- hoor. Hoogachtend, C B. Spulbaas' advies; Hei- lco enkele reis. HANDIG Een Engelse dominee, die de kunst van het buikspreken verstaat, laat zijn pop aan de kinderen Bijbelse ver- naaltjes vertellen, tij- dens de godsdienstles. Hij vindt een gretig gehoor. RECLAME Op een bord in een stomerij: „Wij maken alles schoon behalve uw geweten." Op een bord bij een kruidenier „Als u het niet ruikt dan hebben wij het niet voorhanden." SPORT Joe Louis, de wereld- kampioen boksen, gaat zich uit de sport terug- trekken en is van plan in de politiek te gaan. Met boksen houdt hij dus niet op NAAR DE MAAN Een rakettentocht naar de mkhn is nu tech- nisch uitvoerbaar, al dus een Amerikaanse geleerde. Maar, zo voegt hij er aan toe, niemand heeft een goede re- den om een dergelijke tocht te ondernemen. Logisch! Wie gaat er graag naar de maan? SPULBAAS „Wij hebben de Renville-over- eenkomst, die een onafhankelijk Indonesie sarandeert en die zo- wel door Nederland als door In donesia is ondertekend. Slechts op die basis moeten naar mijn mening de onderhandelingen ge- schiedeh. Het zou fataal zijn als door de verkiezingen de rege- ringspolitiek zo gewijzigd zou worden, dat de rijkseenheid- gedacflte invloed zou krijgen. De ideeen van politici als Feuilletau de Bruyn en Welter worden in Indonesie noch door de Nederlan ders, noch door de Indonesiers geapprecieerd" aldus de vice- DE VTERDE ETAPPE werd door de Franse regionaal Pras in de sprint gewonnen en de vijfde door Remy (Z.O.-Frankrijk), ziedaar het resultaat van het voorbije weekend. De Italianen zakten af, en de internationaal Lambrecht nam de kans waar om in het algemeen klassement de leiding te nemen. Bernard Franken veroverde Zaterdag een tiende plaats, en de Ruyter Zondag een vijftiende. Dat geeft weer even moed, vooral nu de Luxemburgers iets in petto schijnen te hebben voor de berg- etappes! De Tour is nog maar in zijn beginl De vierde etappe van de Ronde van Frankrijk, van Nantes naar La Rochelle,was in verhouding met de vorige etappes, maar klein. „Slechts" 166 km. was de route lang en in dit verband behoefde de start niet in de ochtenduren te geschieden. Ook deze vierde etap pe had een levendig karakter, al gebeurden er geen grote dingen in. Op 60 km. van Nantes, te La Rou- che Sur Yon hadden drie renners de leiding, Bonnaventure van W.- Frankrijk, Sciardis van de Interna tionale ploeg en Rolland van Zd.- Oost Frankrijk. Op 1 minuut volg- den toen Klabinsky van de „Inter- nationale", de man, die het vorig jaar in de ploeg van de Nederlan ders meereed en een oersterke body heeft, Teisseire, Pras, Lauk, Pernac en Remy. x Het peleton was toen in twee de- len gesplitst, de eerste groep ge- leid door Bobet en Fachleitner kwam door op *1 min. 52 sec. en de tweede groep, waarin ook alle Ne derlanders zaten met 1 min. 52 sec. achterstand op het drietal ge- vluchte renners, te Sainte Hermine 35 km. verder, was er aan de' kop iets veranderd, maar daarachter vonden nog al wat wijzigingen in de groeperingen plaats. Op 120 km. van Nantes, te Fonta- nay Le Comte hadden de drie ont- snapte renners 1 min. 17 sec. op Lambrecht en Pras en daarachter bungelden Goussot en Chapatte en op 3'/» minuut zat een groep van zeker 60 renners, waarin ook de groten Bobet, Bartali en Robic re- den. Tenslotte wisten Lambrecht en Pras in de resterende veertig km. de drie leiders in te halen en het vijftal kwam gezamenlijk La Rochelle binnen, waar Pras in de sprint won. Het resultaat van de vierde etappe was: 1. Pras (Centraal Zuid-West Frankrijk) 166 km. in 4 uur I min. 42 sec. 2. Sciardis (Intern.). 3. Rol land (Zuid-Oost). 4. Bonnaventure (West). 5. Lambrecht (Intern.), al ien dezelfde tijd. 6. Mertens (Bel- gie) 4 uur 6 min. 1 sec. 7. Caffi (Noord-Oost ile de France). 8. Gauthier (Zuid-Oost). 9. Remy (Zuid-Oost). 10. Franken. 11. Mathys (Belgie Arenden). 12. Jomaux (Belgie Arenden), alien zelfden tijd als Mertens. 13. ex aequo het peleton in 4 uur 6 min. 50 sec. Na afloop van de vierde etappe aldus een speciale versla^gever, sprak.cn we Moeskops, chauffeur, reisgenoot en vooral adviseur van de leider der Nederlands-Luxem- burgse ploeg Joris van den Bergh en bespraken de kansen van deze combinatie. „Wij hebben bijna geen kans" was het oordeel „en vooral Bakker en de Ruyter zien geweldig teigen de bergen op. Kirchenen en Kemp, de Luxem burgers, daarentegen schijnen er gewoonweg naar te verlangen, iedere avond komen zij met een glimlach van alweer een dag op het vlakke voorbij, binnen. Maar wanneer de rustda? te Biarritz voorbij is en de hoge Pyreneeen toppen voor ons liggen Bij het passeren van Rochefort lag hsS grote peloton, geleid door Idee $at Pras 5 sec. voor op een groepje gevormd door o.a. de dra- ger van de gele trui Lambrecht en de Nederlander Pauwels. 1 Bij de Belgen was het niet alleen Impanis, die een grote activiteit ontwikkelde, maar beide Belgischd ploegen weerden zich uitstekend. Na Saintes werd een nieuw of- fensief ingezet en bij Cognac (94 km.) was de leidende groep tot 8 man geslonken. De jacht bleef aan- houden en nauwelijks was Cognac gepasseerd of weer twee man moesten het loodj^ leggen. De si- tuatie was nu zo, dat de zes kop- lopers, geleid door Pras een voor- sprong van 50 sec. hadden op vier renners, met Teisseire aan 't hoofd. Weer 50 sec. later kwam de hoQfd- groep met Bartali, Robic en Vietto. Met 7 min. achterstand kwam de Luxemburger Ackerman. Het is de vluchtenden echter niet gelukt hun fantastisch tempo vol te houden, bij Jonzac (128 km.) was de kopgroep weer 17 man sterk. Ook de Belgen Engels en Schotte hadden zich nu bij de leidende groep gevoegd. Pras had nu bijna een minuut achterstand. Het grote peleton, bestaande uit ongeveer 80 renners, was tot op 3 min. 45 sec. teruggevallen. Tussen Jonzac en Montguyon was het de Belg Ockers, wie het gelukte een grote voorsprong te nemen. Met een vervaarlijk tempo was hij er tussenuit getrokken, zodat hij kans zag om met een voorsprong van 6 min. het plaatsje Montguyon (167 km) te passeren. De hem vol gende groep van 20 man zette ech ter een geweldige achtervolging in en tenslotte wist Paul Neri Ockers in te halen. Samen passeerden zij Libourne (202 km), op 40 sec. ge- volgd door een twintigtal renners, met Ackerman aan het hoofd. Op 1 min. volgde een troepje van 19 man, onder wie Schotte, De Ruyter, Pau wels, Engels, Brambilla en op ruim 12 min. het grote peleton. Het was toen duidelijk, dat een nieuwe uit- looppoging geen succes meer zou hebben. Ockers en Neri werden achterhaald door de tweede groep en moesten even daarna zelfs los sen. maar tot Bordeaux is er van strijd geen sprake meer geweest. Het is tenslotte een sprint gewor den, waarin deze etappe werd be- De Minister van Sociale Zaken heeft een advies-commissie in zake het alcoholvraagstuk ingesteld, met de opdracht: de problemen, verband houdende met het na-oorlogse alco holvraagstuk, in onderlinge samen- hang te bezien. De commissie kan desgevraagd of eigener beweging de Regering van advies dienen over te nemen overheidsmaatregelen, waar- door de verschillende belangen op dit gebied gecoordineerd kunnen worden. Ook kan zij aangeven, welke wijzigingen in de wettelijke regeling van de kleinhandel in alco- holhoudende dranken aangebracht dienen te worden. Tot lid en voorzitter der commis sie is benoemd dr. J. W. Noteboom, burgemeester van Voorburg er tot secretaresse mej. mr. F. Mulder, commies bij de Drankwet-inspectie. slist. Het was Remy van de Franse Zuid-Oostploeg die het eerst door de finish ging? Het klassement van de vijfde etappe van de Ronde van Frankrijk, La Rochelle—Bordeaux (260 km) luidt: 1. Remy (Zuid-Oost Frankr.) 7 uur 03 min. 32 sec.; 2. Chupin (W.- Frankr.) 3. Tacca (internationalen) 4. M. Diot (Parijs); 5. Schotte (Bel gie a); 6. Corriere (Italie a); 7. Teis seire (Frankrijk); 8. Ramon (Belgie a); 9. Brambilla (internat.); 10. Sci ardis (intern.); 15. De Ruyter (Ned. Lux.); 16. Kemp (Ned. Lux.), alien in dezelfde tijd als Remy; 29 t/m 93 een grote groep met o.a. de volgen de leden van de Ned. Lux. ploeg Bakker. Bievei;, Franken, De Hoog, Kirchen, alien in 7 uur 14 min. 17 sec.; 94. Janssen (Ned. Lux.) 7.15.34; 95 Ackerman (Ned. Lux.) 7.17.30; 102. Pauwels (Ned. Lux.) 7.32.29. Het algemeen klassement luidt: 1. Lambrecht (intern.) 32 uur 26 -min. 28 sec.; 2. Sciardis (intern.) 32^29.14; 3. Bobet (Frankrijk) 32.29.52; 4. En gels (Jonge adelaars. Belgie) 32.32. 55; 5. Schotte (Belgie a) 32.33.21; 6. Teisseire (Frankr.) 32.33.51; 7. Ma- thieu (Belgie a) 32.34.07; 8. Ramon (Belgie a) 32.34.34; 9. Thietard (Pa rijs) 32.35.10; 43. Lapebie (Centraal Zuid-West) 32.37.05; 43. ex aequo De Hoog en Kirchen (Ned. Lux.) 32.52. 46; 53. Janssen 32.54.01; 82. De Ruy ter 33.20.39; 87. Kemp 33.24.32; 89. Bakker 33.26.19; 98. Biever 33.40.14; 99. Franken 33.41.00; 102. Acker- mann 33.58.33; 103-Pauwels 33.59.12. Met het s.s. ..Waterman", dat j.l. Vrijdag uit Rotterdam ..vertrokken is, heeft de NIWIN een lading goe- deren voor de militairen in Indie verscheept. Behalve 30.000 jubileum- pakketten, bevinden zich aan boord 10.000 rolfilms, 750 camera's, 1045 kokefs tennisballen, 225 spikes, 50 paar boksschoenen, 285 paar voet- balschoenen. honderden boeken, sportartikelen en voorts zeer vele gezelschapsspelen, bestemd voor de hospjjalen. voorzitter van de Nederlandse delegatie in Indonesie, jhr. H. F. van Vredenburgh, Zondagavond bjj zjjn aankomst uit Batavia op het vliegveld Schiphol, in ant- woord op een vraag van een der journalisten, naar zijn mening over de verdere onderhandelin gen met de republiek. Over 't doel van zijn komst naar Nederland zeide jhr. Van Vreden burgh: „Ik kom de toestand in In donesie met de regering bespre- ken. De delegatie heeft nieuwe in- structies nodig. De besprekingen zijn weliswaar niet vastgelopen, maar zij gaan uiterst langzaam en wij zullen met nieuwe instructies moeten werken om snel tot een op lossing te komen" Over de recente actie tegen de rampokkers in Tassikmalaja zeide jh. Van Vredenburgh, dat deze zaak van verschillende kanten ten zeer- ste is opgeblazen. Het hele geval had niet veel om het lijf. Er wa- ren te weinig troepen om het op- treden der rampokkers te bedwin- gen. Inderdaad is het zo, dat er Ja- panners aan hebben meegedaan. Ze traden cp als leiders van kleine groepen, die vanuit de bergen ope- reerden Er waren er echter niet meer dan een 50-tal. In totaal ziin er 1500 a 2000 Japanners op re- publikeins gebied. Ook zijn er nog enkele honderden Duitsers. Het snreekt vanzelf. zo meende jhr. Van Vredenburgh. dat deze lieden t. z t. moeten worden uitgeleverd. Of de Japanners in de republikeinse le- gers zijn ingeschakeld. kon hij noch ontkennen noch bevestigen. Hij gaf als zijn mening te kennen. dat zulks zeer wel mogelijk is, omdat ze militair zeer goed geschopld zijn. Ook in technisch opzicht zijn de Japs ontwikkeld en het is zeer goed mogelijk,. dat ze in techni- Zaterdag debaykeerden ruim 1500 militairen van het ss „Kota Baroe", dat Vrijdagavond aan de Lloydkade van Java te Rotterdam arriveerde. Onder de militairen bevonden zich 1135 manschappen en officieren van het le bataljon 4 r. i. en het le ba- taljon 5 r. i. Het overige deel van de militaire passagiers waren mari- niers, leden van de Kon. Marine en verlofgaande K.N.I.L.-mannen De bataljons zijn geheel gevormd uit oorlogsvrijwilligers, die na een ver- blijf van 2'it jaar in de tropen in het vaderland terugkeren. De vertegenwoordiger van de Prinses-Regentes, de luit. ter zee le klasse Baron C. W T van Boetze- laer, begroette de militairen, 'neette hen namens H. K. H. welkom en wenste hen een blijde thuiskomst toe en een succesvolle terugkeer in de maatschappij. Ook werden de terugkerenden begroet door de mi nister van oorlog It. kolonel A H. J. L. Fievez, die aan het einde van zijn toespraak de mannen huldigde voor hun volmaakte plichtsbetrach- ting, die door geen moeilijkheden of teleurstellingen kon worden be- invloed. Hij verzocht de soldaten, die zich langs de railing hadden geschaard een driewerf hoera uit te brengen op H.M. de Koningin, die als geen ander, zoals hij zeide. dag en nacht aan de troepen in Indone sie met zorg en met trots denkt. Aan dit verzoek wprd met donderen'd ap- plaus g^hoor gegeven De overste de Boer las vervolgens een boodschap voor van Prins Bernhard, inspecteur -generaal van de kon. landmacht. De Procurator van het Nederlands Episcopaat te Rome, Mgr. dr. B Eras, zal binnenkort voor een kort bezoek in Nederland arriveren. sche bedrijven onder republikeinse leiding zijn ingeschakeld. Het is nog niet zeker of jhr. Van Vredenburgh in functie zal blijven en naar Indonesie zal terugkeren. Het is n.l. niet uitgesloten, dat hij binnenkort zijn functie in Tanger zal/ aanvaarden. Hierover wenste jhr. Van Vredenburgh zich echter thans nog niet uit te laten. In de zeer hoge ouderdom van 90 jaren is te Bakkum overleden de heer A. H. Gerhard, oud-lid der Tweede Kamer. Hij was de laatste der zogenaamde twaalf apostelen, die destijds de S.D.A.P. oprichtten. Op 18-jarige leeftijd begon hij zijn loopbaan als onderwijzer. Hij ont wikkelde zich vervolgens tot een bekende figuur in socialistische en vrijdenkerskringen. Eerst in 1913, op 55-jarige leeftijd, gaf hij toe aan een op hem uitge- oefende drang om zich beschikbaar te stellen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. In dat jaar werd hij Kamerlid en tevens lid van de Prov. Staten van Noord-Holland. In 1916 werd hij gekozen tot lid van Ged. Staten. Hij bleef het Kamerlid- maatschap vervullen tot 1931. Geleidelijk keren de goe de dingen terflg. Zoo kunnen thans ook weer in bescheiden hoe- veelheid, geleverd worden. ALKMAAR TELEF 2585 (Tijdelijk leverbaar: FRANSE BRANDEWIJN per fles 7,33) (Adv.) De Studenten-W eerbaarheidorga - nisaties van Leiden, Amsterdam, Utrecht en Wageningen zullen voor H.M. de Koningin een erewacht vor men bij haar intocht te Amsterdam voor de viering van de Jubileum- feesten in Augustus. Soortgelijke erewachten werden gevormd bij de inhuldiging in 1898, het 25-jarig re- gerjngsjubileum en bij het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard. Ook bij de inhuldiging van Koningin Juliana zal Pro Patria een erewacht vormen EBT U GISTEREN opgelet, toen het Evangelie werd voorgelezen? De eerste de beste zin al trok onze aandacht, om dat daarin een waarschuwing werd gegeven die we in deze dagen dubbel kunnen gebrui ken. Er stond: „Wacht U voor de valse profeten die tot U ko men in schaapskleren, maar van binnen roofzuchtige wolven zijn". Er wordt in deze verkie- zingstijd door radio, luidspre- kers, pers, strooiblaadjes en aanplakbiljetten op muren en ramen druk propaganda ge maakt. Maqr let op, weest op Uw hoede! Laat U niet mislei- den! Laat U niets bedrieglijk voorspiegelen! Men belooH gou- den bergen, een aards paradijs. Maar dit is leugentaal. Het zijn valse profeten die de rode heils- staat verkondigen. Let er op! Het zijn vraatzuchtige wolven. Er is maar een lijst veilig, onze eigen katholieke lijst. Lijst een, nummer een. Groen is veilig! MARCUS 19. „Moeder, ik geloof, dat zo wat twintig van onze beste bedienden er van door zijn gegaan," zei hij langzaam. „Wat?" „Ze zijn de winkel uitgegaan en hebben me alien een maand loon als schadevergoeding volgens con tract uitbetaald. Ze zijn regelrecht naar de overkant gegaan." Claire Pritere wist een poosje geen woorden te vinden. Ze proef- de de bitterheid van dit alles zo scherp mogelijk. „We moeten er iets op bedenker.," mompelde ze. „Hoe dan ook, we moeten die nj^id er onder krijgen ....voordat zij ons te gronde -richt!" HOOFDSTUK IX „Ben je bang?" In het nieuw ingerichte kantoor van Hebler Co. zat Anne glim- lachend tegenover George Callon. En als hij naar haar keek, vond hij, dat ze nog nooit zo verrukkelijk had uitgezien. Ze had wder kleur gekregen; haar ogen schitterden van levenslust. Ze was keurig in het zwart met witte kraag en manchetten. ..Mijnheer Morier komt vandaag bij ons in dienst", zei ze. „Dat zal een hele slag voor mevrouw Pritbre zijn. Maar ze zal, denk ik, een flauwte krijgen, als ze hoort, dat twintig van haar beste verkoopsters naar ons zijn overgelopen." „Was dat nu heus noodzakelijk?" vroeg George een beetje onzeker. Anne fronste heel even de wenk- brauwen en begon toen te lachen. „Toe, George, begin niet weer op die manier, alsjeblieft! Ja, het was beslist noodzakelijk. Ik ken al de winkeljuffrouwen bij Pritere en weet, wie er het meest naar hunke- ren, uit haar klauwen weg te ko men. Zij mag de rest houden. Na- tuurfijk krijgen de nieuwe meisjes hoger loom dan ze ooit aan de over- zijde gehad hebben, maar ze zullen het heus wel verdienen." Ze keek enkele papieren op haar mahoniehouten lessenaar in. „En nu terzake", zei ze, „ik ge loof, dat de deze crepe de Chine, die precies van dezelfde kwaliteit is, als in de etalage aan de overkant, drie stuiver per el lager kunnen prijzen. Dat is dan wel een uiterste prijs, maar het is de moeite waard. En dan dit fluweel." Ze nam een staaltje op en bekeek het aandachtig. George vond haar nu zo heel anders, dan het meisje dat hij enige maanden geleden was gaan liefhebben. Ze was zo zelfver- zekerd en al te vervuld van haar plannen, om die gehate vrouw te vernederen. Hij verlangde terug naar het lieve, zachte kind, dat hij toen had leren kennen. „We kunnen het fluweel op 12 fr. 75 zetten", zei Anne, met haar pot- lood tegen haar tanden tikkend. ..Mevrouw Britere vraagt er acht- tien franc vijf en zestig voor. Wij maken dan natuurlijk wel zo goed als geen winst, maar Ze' glimlachte voor zich heen bij de gedachte aan - het gezicht van haar concurrente, als ze de prijzen in de winkel van Hebler Co. zou gaan vergelijken met de hare. „Maar mevrouw Prftfere zal haar prijzen gaan drukken, zodra ze de jouwe hoort", wierp George haar tegen. „Ik zou niet weten, hoe ze dat kon doen", zei Anne, haar blonde hoofd je schuddend, ze heeft veel te veel andere onkosten. Als ze haar prijzen even laag stelt als wij de onze, verliest ze op elke koop en ze is een veel te goede zakenvrouw, om zo iets te wagen." George keek haar strak aan. „Nu zie ik het pas goed in", zei hij „als mevrouw Pritere haar prijzen op ons peil terugbrengt, gaat ze failliet. En als ze de oude prijzen blijft vra gen, gaat ze ook naar de kelder. Is dat de kwestie niet?" Anne knikte toesteminend. „Daarvoor krijg je tien op het rapport!" zei ze lachend. Doch op- eens betrok haar gezicht. „Ja, ik weet wel, dat het jou iets vreselijks toeschijnt, George, maar elke keer, als ik mijn ogen sluit, zie ik Pierre dood op de grond liggen, veronge- lukt door het verraad van die vrouw. Ik moet wel zo handelen.... om Pierre te wreken." Hij haalde de schouders op. „Het is toch niets voor jou, Anne, zo wraakzuchtig te zijn", zei hij zacht, en kwam naast haar staan, „waarom kunnen we de zaak niet op een gezonde, zakelijke grondslag drijven en behoorlijke prijzen vra gen? Er is toch zeker wel plaats voor twee zulke zaken in Damme- ville?" Anne nam hem scherp op. „Ben je bang?" vroeg ze rustig. „Waarom zou ik bang zijn?" was zijn wedervraag. „Omdat je zo iets van twee ton in de zaak gestoken hebt", antwoordde ze. „Je mocht ze eens verliezen." George weerde dit af. „Dat geld heeft geen betekenis voor me, Anne. Ik denk veel meer om jou. Wat mij betreft, heb ik dat geld reeds afgeschreven als een on- inbare schuld. Ik wil er niets meer mee te maken hebben." Ze forceerde een lachje. „Laten we niet gaan kibbelen, George", zei ze smekend, „we hebben het hier over al zo vaak gehad. Jij hebt alle recht op je eigen meningen ik op de mijne. Jij hebt er in toege- stemd, me geld te lenen, maar kom nu niet telkens met dit onderwerp aandragen, anders zou ik gaan den- ken, dat je er spijt over had, dat je me hebt geholpen." Er werd gekiopt. ..Binnen!" riep Anne. Morier kwam het kantoor in. Hij aarselde even op het zien van George, maar Anne nodigde hem nader te komen en stak hem haar hand ten welkorp toe. (Wort!# vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3