BERNADOTTE WILWAPENSTILSTAND IN PALESTINA VERLENGEN Sokol-congres te Praag Amerikanen zijn begonnen met „prive-onderzoeki Bestaat nog de in Nederland democratie? Communistisch complot te Berlijn ontdekt? Voor Alkmaar en omgeving Machtsvorming Demilitarisatie van Jeruzalem haven en raffinaderijen van Haifa en UNO-politie zal toezicht houden Wordt Sokolofsky vervangen? wordt demonstrate ten gunste van Tito en Benesj Zijn de Russen werkelijk bezig de Helmstedt-spoorweg te herstellen? Katholiek Berlijn Zwitserse communisten achter Tito Geallieerden zouden op de gebruikelijke manier verdwijnen HoofdredacteurH. N. Smits, rayouredacteur Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per fcwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam-ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. DINSDAG 6 JULI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11304 Cuyk bestaat 2000 jaar iSPiites™ 111111 De werkzaamheden aan de verkeersbrug Venlo-Roermond ma ken goede vorderingen. De Rijkswaterstaat hoopt de brug eind September te kunnen openstellen. Een overzicht van de werk zaamheden. wijdt zich toe aan het H. Hart DE KONINGSKWEST1E IN BELGIE Socialisten blijven bij hun standpunt Zes missionarissen in China vermoord Man bij vechtpartij gedood Na de vliegramp bij Northolt, die 39 doden eiste. Het staartstuk van de uitgebrande Skymaster, die na de botsing met het R.A.F.- toestel in Park Woods (Northwood) terecht kwara. HANDELSVERDRAG MET POLEN Weer een luchtbotsing boven Engeland Vorrink en Goedhart klagen Paul de Groot' aan Opstand in Peru 12 jaar voor kamp- bewaker uit Ommen Storm over Sjanghai Controle op Zondagsrijverbod Nieuw Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) f BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE KIEZERS van Nederland staan dan morgen voor de hoogst ge- v.'ichtige taak, door het uitbrengen van hun stem mede te werken aan het uitoefenen van hun democra- tische invloed op de zaken van het landsbestuur. In Hun bekend schrijven van 9 Mei jl. hebben de Hoogwaardige Bisschoppen deze taak ook speciaal voor de stemgerechtigde katholie- ken een „hoogst gewichtige" ge- noemd. Zlj deden dat om verschil lende redenen. Het meest om het belang van katholieke politieke machtsvorming in het belang van de christelijke samenleving in ons land, om „de opbouw van een christelijke staat en maatschappij". De Bisschoppelijke brief hrengt verschillende aspecten van die machtsvorming in het algemeen be lang naar voren. Zij spreken over ..machtsvorming" tegen het goddeloze bolsjewisme. Zij wijzen op de grote invloed, die ..politieke machthebbers" op de ver- houding van Kerk en Staat en Staat en Godsdienst bezitten. Zij zeggen, dat de stem van het geweten aan federe ernstige katholiek oplegt, zijn stem ste geven aan candidaten, „die genoegzame waarborgen bieden voor de bescherming van de rechten van God en der zielen". Die waar borgen bestaan in het kader van de aanbevolen ..machtsvorming" niet bij snipperpartijen van dissidenten, die om bepaalde bijzondere belangen hun heil menen te moeten zoeken in aparte formaties, die zich van de hoofdmacht afscheiden. Het gaat er immers ook volgens de Bisschop pelijke brief om, „een staatsbestuur te krijgen", dat „bij machte" is, verschillende positieve maatregelen tot stand te brengen ten bate van een christelijk staatsbestuur. Voor de vorming van dat krach- tige, positieve en constructieve staatsbestuur tellen de enkele ver- tegenwoordigers van brokkelpartijen niet mee. Zij zijn tot positief werk in het parlement niet in staat. Zij schaden bovendien de kracht van de katholieke eenheid en de machts vorming, die zo noodzakelijk is. Positief en duidelijk hebben de Bisschoppen het gezegd: Het beste gebruik van ons stemrecht, gelet op de godsdienstige en staatkundige verhoudingen in ons vaderland, maken wij, als wlj onze steun en onze stem geven aan de Katholieke Volkspartij, die naar Hun over- t u i g i n g „de beste waarborgen biedt voor de eerbiediging en de naleving van de zedelijke normen van het Christendom o\ het terrein van wetgeving en bestuur". Dat wil klaar en duidelijk zeggen, dat alle katholieken in het belang van christelijk-staatkundige machts vorming worden opgeroepen, hun stem uit te brengen op de K.V.P. Constructief werk op het gebied van wetgeving en bestuur hebben wij niet te verwachten van eenling- of in het gunstigste geval tweeling- vertegenwoordigers van kleine, af- gescheiden groepen. Zij doen schade aan de grote zaak der katholieke staatkunde, die alleen door een- dracht, eensgezindheid en eenheid groot geworden is. De Bisschoppen spreken ook van „de hoge belangen, die op het spel I staan bij de opbouw van een chris- telijke staat en maatschappij en de afweer van het communisme" en het lijdt geen twijfel, dat die o p- b o u w alleen maar door een grootst-mogelijke machtsvorming is te bereiken. De staatkundige eenheid der ka tholieken noemen de Bisschoppen een m a c h t i g wapen, ook in de „gemeenschappelijke en veelzijdige strijd tegen het communisme". Die eenheid mag niet bena- deeld worden, zo luidt dus de con- clusie uit het Bisschoppelijk woord, terwille van „meningsverschillen over staatkundige vraagstukken", hoe belangrijk die meningsverschil- len op zichzelf ook mogen zijn! Ver- geleken bij de hoge belangen, die op het spel staan, worden deze ver- schillen „van ondergeschikte bete- kenis" genoemd. Tenslotte en ten overvloede wordt die staatkundige katholieke eenheid genoemd „een zeer waardevol goed bij de maatschappelijke en staat kundige opbouw van ons christelijk levensideaal", en het verlies van die eenheid, van dat zeer waardevolle goed, zou „niet te overziene schade berokkenen aan de belangen van het Christendom en het welzijn van ons dierbaar vaderland". Wij hebben gemeend, aan de voor- avond van de beslissende dag, deze ernstige taal, die men hier en daar probeert te ontkrachten, nog een- maal otlder de aandacht te moeten brengen. En wij handhaven ons oor deel, dat wij kort na 9 Mei hebben gegeven: de strenge, duidelijke, on- ontkoombare consequentie van dit Bisschoppelijk woord is: morgen in onbezweken trouw achter de Kath. Volkspartij! RHODES, 5 Juli (A.P.) Bernadotte, de bemiddelaar van de UNO, heeft vcmdaag verklaard, dat hij de Joden en Arabieren verzocht heeft de Palestijnse wapenstilstand te verlengen en Jeruzalem en de haven en de raffinaderijen van Haifa te demilitariseren. Indien de Joden en Arabieren het principe van de verlenging van de wapenstilstand aanvaarden, kan de duur van de verlen ging besproken worden. De aanvankelijke wapenstilstand zou Vrijdag a.s. aflopen. in Britse, Nederlandse, Franse en Amerikaanse handen is. Graaf Bernadotte had een onder- houd met correspondenten enige minuten voordat hij in een vliegtuig stapte, dat hem naar Tel Aviv zal brengen om daar de vredesdenk- beelden te bespreken. Na zijn bespreking met de leiders van de regering van Israel wil graaf Bernadotte naar Cairo gaan om daar opnieuw een bespreking te hebben met een subcommissie van de Arabische Liga. „Dan zal ik weer naar Tel Aviv gaan om daar te spreken met de Joden en vervolgens zal ik naar Rhodos terugkeren." „Rhodos zal echter mijn hoofd- kwartier blijven", verklaarde hij. Er zal Uno-politie dienst doen in het gedemilitariseerde gedeelte van Jeruzalem en in het havengebied van Haifa, verklaarde Bernadotte. De politie zal gerequireerd wor den uit de leden van de wapen- stilstandscommissie van de V.S., Frankrijk en Belgie, zei hij Hij voegde hieraan toe, dat de meer- derheid „in beginsel voorstander was" van het zenden van een poli- tiemacht. Graaf Bernadotte herinnerde er aan, dat hij een overeenkomst be- reikt had over de demilitarisering van de berg Scopus en de gebieden van het Duitse ziekenhuis in Jeru zalem. „Nu heb ik formele voorstellen gedaan, dat, mocht de oorlog op nieuw uitbreken, Jeruzalem gede- militariseerd blijft". „Soortgelijke regelingen zijn voorgesteld voor de haven van Hai fa eji het eindpunt van de oliepijp- leidmgen en de raffinaderijen" „U begrijpt dat olie heel belang rijk is voor de gehele wereld". De raffinaderijen van de Britse Consolidated Oil Ltd. zijn voor meer dan twee maanden gesloten geweest Normaal voorzien deze voor on'geveer 90% in de behoeften van het gehele middenoosten. Een gedeelte van deze olie, zou, naar vakmensen in Haifa beweerd heb ben, naar Europa gezonderi worden binnen het kader van het Europese herstelplan. De pijpleiding van de olievelden in Irak mondt ook uit in het ge bied, dat Bernadotte wil demilitari seren. Deze leiding is eigendom van de Iraqi Petroleum Company, welke In Russische kringen te Berlijn gaat het gerucht, dat men binnen- kort rekening moet houden met de vervanging van de Russische opperbevelhebber maarschalk So kolofsky. Voorts zou ook de Ber- lijnse stadscommandant generaal Kotikow naar de Sowjet-Unie te rugkeren. Reeds enkele maanden geleden hebben geruchten van zul- ke aard hier de ronde gedaan. Zo- wel Sokolofsky als Kotikow zijn onlangs door Stalin wegens hun verdiensten in verband met het Sowjet-Russische militaire bestuur van Berlijn met de Lenin-orde onderscheiden. Het stadje Cuyck viert in Augus tus zijn 2000-jarig bestaan. Dit ge- beuren wordt gevierd met een feest- week van 1522 Augustus, waarin o.m. een historisch openluchtspel van Pater Jac. Schreurs zal worden opgevoerd. „Onze overtuiging moet niet worden beinvloed door de poli tieke meerderheid van het ogen- blik, door het geweld of door eco- nomische moeilijkheden", aldns verklaarde Kardinaal Graaf von Preysing, de Bisschop van Berlijn, tot de 25.000 gelovigen, die Zon- dag in het Olympisch Stadion de plechtigheid van de toewjjding der gezinnen aan het Heilig Hart bqwoonden. Onder het geronk der vliegtuigen heeft de Kardinaal de katholieken verzocht meer gehoor te geven aan God dan aan de mensen. Hij wees er op, dat een toewijding als deze gedaan placht te worden op tijd- stippen van nationale ellende en herinnerde er aan, dat dit voor de laatste maal geschiedde in 1944 bij de invasie van Duitsland en daar- voor in 1934, toen het Derde Rijk zijn campagne tegen de Kerk was begonnen. Vertegenwoordigers van de Westerse bezettingsmogendheden woonden de plechtigheid bij. De Algemene Raad van de Belgi- sche Soeialistische Partij heeft tij- dens een vergadering te Gent op verzoek van volksvertegenwoordiger Pierard een motie goedgekeurd, Waarin „het vast en eenparig stand punt der soeialistische partij tegen- over de Koningskwestie" bevestigd wordt. De Algemene Raad verwerpt „als onverenigbaar met de Grond- wet en met het algemeen stemrecht elk ontwerp van volksraadpleging, onverschillig in welke vorm dit wordt voorgelegd". De Amerikaanse autoritelten heb ben vanavond bekend gemaakt, dat zij een „prive-onderzoek" zijn begonnen om vast te stellen, of de Russen werkelijk de Helmstedt- spoorweg naar het geblokkeerde Berlijn herstellen. Weken geleden gaven de Russen ,,technische reparaties" op als re- den voor het sluiten van deze vita- le verbindingsweg, waardoor de westelijke mogendheden gedwongen waren hun Berlijnse sector door de lucht te bevoorraden. Zaterdag zei Maarschalk Soko- lofski, de Russische bevelhebber, dat de spoorlijn door drie jaar intensief gebruik in slechte toestand verkeer- de. Hij kon niet de verzekering ge ven dat de spoorlijn spoedig weer geopend zou worden. „Er wordt getracht te weten te komen wat er daar aan de hand is, en of de reparatieploegen aan het werk zijn", zei een Amerikaanse autoriteit vanavond. Hij zei niet hoe het onderzoek in zijn werk ging. Slecht weer heeft vandaag rem- mend gewerkt op het Amerikaanse luchtverkeer voor Berlijn. Vanaf middernacht tot 16.00 uur vandaag hebben Amerikaanse transportvlieg- tuigen 124 vluchten naar het vlieg- veld Tempelhof gemaakt. De R.A.F. heeft echter zijn gewo- ne 205 vluchten gemaakt, waarvan 160 met voedsel. Uit cijfers, die men op het hoofd- kwartier in Frankfurt heeft ver- strekt, blijkt, dat de Amerikaanse vliegtuigen van 25 Juni midder nacht tot gisteren 15.00 uur in to- taal 1.115 vluchten hebben gemaakt, en een totale afstand van 695.190 mijlen of 18 maal de omtrek van de wereld hebben afgelegd. In deze periode hebben zij In to- taal 3.375 ton levensmiddelen ver- voerd wat neerkomt op gemiddeld 375 ton per dag. Dit is slechts een derde van het minimum dat de Amerikanen zich dagelijks tot doel gesteld hebben. De autoriteiten spraken er hun vertrouwen over uit, dat dit cijfer berelkt kan worden als de campag ne zijn hoogepunt bereikt. Gisteren hebben Amerikaanse vliegtuigen meer dan 800 ton naar Berlijn vervoerd. De Engelsen hebben hun tonnages om „veiligheidsredenen" niet be kend gemaakf. VATICAANSTAD, 5 Juli (AP). Zes paters Trappisten in Jang- kiaping in Noord Mandsjoerije, zijn, door communisten gedood. Dit be richt Is uit Peking afkomstig van een Chinees, die uit een communis- tische gevangenis ontsnapt is. De -missionarissen zouden gestenigd zijn PRAAG, 5 Juli (AP) Onder de luide toejuichingen van 250.000 toeschouwers opgepakt in het grote Strahov stadion, dat speci aal ter gelegenheid van het elfde congres van de Sokols gebouwd is, hebben 4.000 Joegoslavische Sokols Zondag opnieuw hun ge- loof en hun vertrouwen in Maar schalk Tito tot uitdrukking ge- bracht. Klement Gottwald, president van de Tsjechoslowaakse republiek, Za- potocky, president van de Raad, M. S Siline, ambassadeur van de Sow jet-Unie, de Britse en Amerikaanse ambassadeurs en de Franse, Chine se, Poolse en Roemeense gezanten waren afinwezig. Er werden o.a. col- lectieve dansen door ongeveer 25.000 jongens en meisjes uitgevoerd. De Joegoslavische sokols verwek- ten algemene bewondering door de volmaakte uitvoeringen, die zij te zien gaven. De Joegoslaviers besloten hun al- legorische voorstelling met 'n enorm hoera voor Tito. In het onmetelijke stadion was geen enkele communistische vlag te ontdekken. Wei zag men er de kieu- ren van het nieuwe Tsjecho Slowa- De Zwitserse radio meldt, dat het politieke bureau van de Zwit serse communistische partij aan maarschalk Tito en het centrale comite van de Joegoslavische com munistische partij een brief heeft geschreven, waarin de vereordeling van de Joegoslavische partij door de Kominform wordt afgekeur$. De Zwitserse communistische partij is hiermede de eerste bui ten Joegoslavie, die maarschalk Tito steunt. De Zwitserse partij viel in April 1946 bij de Sowjet- Unie in ongenade, toen het Mos- kouse blad „Prawda" verklaarde, dat zij industrielsn onder haar le den telde. kije, het blauw, wit, rood met een grote letter S. er in (Sokols). De Joegoslaviers droegen blauw-wit- rode vlaggen met een rode ster, ech ter zonder sikkel en hamer. Er was een hardnekkig gerucht in Praag, dat de sokols tijdens het congres zouden manifesteren voor Eduard Benesj. Op het stadion is niets van dien aard gebeurd, maar in de avond hebben groepen jon gens en meisjes door de straten van Praag gelopen en geroepen: „Wij willen onze broeder Benesj op het feest van de Sokols hebben". Volgens andere geruchten zouden de leider van de Sokols gewaar- schuwd zijn tegen de geest, die in hun organisatie heerst en die niet beantwoordt aan de nieuwe geest. Men zou, naar gezegd wordt, de ontbinding van de Sokolorganisatie onder de ogen zien en deze vervan gen door een organisatie „fiskultur" genaamd, die geschoeid is op Sow- jetleest. Zaternacht is in de gemeente Mierlo een vechtpartij voorgevallen tengevolge waarvan de 54-jarige P. J. Rooyakkers met messteken werd gedood. Het slachtoffer begaf zich, waar- schijnlijk voor een onderhoud, naar de fabriek van De Haas, waar hij zekere M. K. ontmoette. Er schijnt hier een woordenwisseling te zijn ontstaan, die op een vechtpartij uit- liep. R. werd hierbij door messteken ernstig gewond. De dader meldde zich onmiddellijk bij de politie. Toen deze en een geneeskundige hulp aanwezig waren. bleek R. reeds te zijn overleden. Het slachtoffer was ongehuwd. De dader is opgesloten. II. (Slot) IN de moderne parlementaire de mocratic zijn politieke partijen onmisbaar. De individuele burger kan, op zich zelf staande, geen in vloed uitoefenen op het staatsbe stuur en daarom sluit hij zich aan, althans dient hij zich aan te sluiten wanneer hij een goed staatsburger wil zijn, bij een politieke partij. Het gebrek aan belangstelling voor de publieke zaak, waarover Dr. Cornelissen terecht klaagde, toont zich wel bijzonder in het geringe percentage van de Nederlanders, dat zich bij een politieke partij heeft aangesloten en daardoor op zijn minst toont §een financieel offer voor de behartiging van de openbare zaak over te hebben. De taak van de politieke partij is niet alleen het stellen van candida ten zonder meer De belangrijkste functie van de politieke partij is wel vorm te geven aan de wensen van het volk. die wensen te zuive- ren in die zin, dat daaruit worden verwijderd de onvervulbare verlan- gens en verder die wensen te for- muleren en aan te geven hoe zij werkelijkheid kunnen worden. Het opstellen van een program is dus, naast het stellen van candidaten voor de Vertegenwoordigende Li- chamen, de voornaamste taak van een politieke partij in onze moderne democratie. Een belangrijke karaktertrek van de politieke partij is, dat zij is een selecterings-apparaat. En ook zij, die zich bij haar aansluiten, vormen een selectie, ook al is voor velen van hen, het lidmaatschap zuiver formeel. Trouwens in de grote poli tieke partijen zou er voor alle leden geen voldoende werk zijn. Een deel van de leden vormt het bestuur, het kader, zodat het organisme van een partij berust op de arbeid van wei- nigen.* Ziet men nog verder, dan blijkt nog meerdere selectie Partijcon- gressen mogen staatkundige pro grams hebben aangenomen werkelijkheid zijn het slechts en kele leden van de partij, die het wetenschappelijk werk van het op stellen van een program hebben gedaan. En voor het hoogste lei- dingswerk in een partij nog be- langrijker dan het opstellen van een program is zoveel geschikt- heid vereist, dat men deze slechts zeldzaam bij een mens aantreft. Hoe staat nu de gemiddelde mens in de moderne democratie bij de verkie- zingen tegenover de politieke par tijen? De gemiddelde mens zal in de moderne democratie zo verstandig moeten zijn, dat hij voor het ver- vullen van zijn stemplicht, zich laat leiden door hen, die er meer van weten en waarin hij vertrouwen heeft. En de katholieke kiezer zal zich dus in hoogste instantie laten leiden door de Bisschoppen. Dat is dus gelijk ook Dr. Cornelissen opmerkt in het geheel niet in strijd met de democratie. Integen- deel de gehele moderne democratie is in deze tijd met zijn ingewikkelde problemen, gebouwd op vertrou wen En 'vervolgens zal de kiezer bij de stembus oordelen over de r e- sultaten van de arbeid der Volksvertegenwoordigers in de af te sluiten periode. Om dat oordeel te vellen is het helemaal niet nodig, dat de kiezer econoom of jurist is. Aristoteles heeft al eens gezegd: het is niet de kok, maar het zijn de g a s t e n, die over het eten hebben te oordelen. En om over het eten te oordelen is het ook niet nodig de kookkunst machtig te zijn gelijk het ook niet noodzakelijk is medische of juridische kennis te hebben om over de resultaten van het werk van een arts of advocaat te oorde len. Voor hij zijn stemplicht vervult critiseert en controleert de kiezer allereerst het gedane werk en eerst daarna vraagt hij zich af, welke partij het best in staat is zijn wen- in sen te verwezenlijken. Na een blik te hebben geworpen op de organisatie der moderne de mocratie het was slechts een vluchtige blik want er zou nog veel meer over te schrijveh zijn kan ons antwoord op de bewering van Dr. Cornelissen, volgens welke er geen democratie meer bestaat in Nederland, niet anders zijn: Er be staat wel een democratie in ons land Wij Nederlanders vormen wel een Volk, want wij zijn in staat een oordeel te vormen en wat nog voornamer is ook uit te spreken over het door de Volksvertegen- woordiging in samenwerking met de Regering verrichte werk. Wij schreven reeds in ons artikel van gisteren, dat Dr. Cornelissen het probleem van de democratie te simpel heeft behandeld. Zo heeft hij totaal geen aandacht geschonken aan die, andere grote beginselen van de democratie, die thans in ons Vaderland weer bestaan. Het zijn de vrijheid van critiek, de vrijheid zich met gelijkgezinden te vereni- gen en ten derde de politieke gelijk- heid van alle Nederlanders, die deze naam waardig zijn en dus geen hand- of spandiensten lever- den aan het Moifendom. Ja, wij vormen nog een democra tie en morgen zal het Nederlandse Volk, bevrijd van vreemde cver- heersing, op dc verkiezingsdag van zijn nieuw Par.ement, tonen. dat het vrij wil blijven. Gelijk de mc.c- c.ige Finnen het in de afgelopen week hebben gedaan, zullen ook de ware Nederlanders morgen tonen aan de communisten, dat zij niets moeten hebben van hun Volksde- mceratie. Ook morgen zal het Ne- de:landse Volk bewust stemmen vodi de gezonde democratie. Zij zullen als moderne democraten, kennende de resultaten van de naam-democratie der communisten, tonen, dat zij bij alle verscheiden- heid den willen zijn in gehechtheid aan dat Koninklijke woord: „Wii willen ons zelf zijn en blijven". De Vrijheid hoog! M. P. JANSSEN WARSCHAU, 6 Juli (AP). Of- icieel is Dinsdag bekend gemaakt, ..at Polen een handelsovereenkomst ;etekend heeft met Nederland, aarbij het zich heeft verplicht 90.000 ton steenkool te leveren in e tweede helft van 1948. Deze zending zal dienen ter beta- ng van door Nederland geleverde ivier- en havenbenodigdheden en .rondstoffen. LOSSIEMOUTH. Schotland, 5 Juli (AP). Twee Seafires van de Britse marine, de marine-uitvoering van de Spitfire, zijn vandaag in de lucht met elkaar in botsing gekomen en in brand gevlogen. Een van de piloten vond de dood, de andere wist zich met behulp van zijn parachute in veiligheid te bren gen. Koos Vorrink en F. J. Goedhart hebben bij de justitie een klacht in- gediend tegen P. de Groot, hoofdre dacteur van het communistische dagblad De Waarheid. „Deze klacht" zo delen de heren Vorrink en Goedhart ons mede „houdt ver band met de lastercampagne, die dit blad de laatste weken zonder on- derbreking tegen beide heren heeft gevoerd." Namens de heer Vorrink treedt mr. F. W. van Hattem op. Mr. H. van Krimpen behartigt de belangen van de heer Goedhart. LIMA, 6 Juli (AP). Het garni- zoen van Julisca, een stad in het Zd Oosten van Peru, is aan het muiten geslagen. De regering van Peru heeft ver klaard, dat zij de noodzakelijke maatregelen heeft genomen „tot her- stel van de openbare orde." De constitutionele vrijheden zijn opgeschort en de regering heeft de rebellen gesommeerd zich over te geven. De redenen van de opstand zijn nog onbekend. Het Amsterdams Bijzonder Hof veroordeelde de 49-jarige Hilver- summer H. W. Chr. Reuter tot een gevangenisstraf van 12 jaar met af- trek en ontzetting uit de burgerlij- ke en politieke rechten voor het le- ven. Deze Hilversumse kantoorbe- diende, die als NSKK chauffeur in Frankrijk, Duitsland en Rusland diende. kwam in Mei '42 als bewa- ker in het kamp Erica te Ommen, waar hij een waar schrikbewind uitoefende en de gevangenen op de meest gruwelijke wijze mishandelde 1 December van het vorig jaar, toen 18 jaar werd geeist, achtte het Hof een psychiatrisch rapport noodzake lijk en op de zitting van 21 Juni bleek. dat verdachte verminderd toerekenbaar moet worden geacht, de advocaat-fiscaal elste toen 14 jaar. Een woordvoerder van de Brit se ambassade te Parijs heeft Maandagavond verklaard, dat een communistisch complot in Duitsland was georgamiseerd om de geallieerden er toe te dwin- gen Berlijn te verlaten. Hij zei, dat, volgens het hericht, een ge- neime order naar communisti sche cellen te Berlijn was gezon- den, waarin de leden bevel werd gegeven op een later te bepalen datum tegen de geallieerden te demonstreren. De woordvoerder verklaarde, dat het bericht over dit complot door het Parijse blad ..Figaro" was ont- vangen en dat hij het had onder- zocht en als „geheel waar" be- schouwde. Ook het Franse ministe. rie van buitenlandse zaken had het bericht onderzocht en bevonden, dat het op essentiele punten over- een stemde met de inlichtingen, die het zelf had ontvangen. Na de demonstraties zou, volgens de communistische order, de Ber lijnse politie worden opgeroepen om het geallieerde personeel tegen de menigte te beschermen. De po litie zou dan verklaren onmachtig te zijn dit doeltreffend uit te voe- ren en om de hulp van de Sowjet- troepen in de stad verzoeken. De Sowjettroepen zouden het gealli eerde personeel in een speciaal daartoe afgesloten gebied samen- brengen en het vandaar naar de westelijke zones zenden. De woordvoerder voegde hier aan toe: De leden van de commu nistische cellen hadden instructies om de order na lezing te verbran- den of te vernietigen. Het complot zou door een lid van een der com munistische celleni te Berlijn be kend zijn gemaakt. SJANGHAI, 5 Juli (AP.). De hevigste storm, die Sjanghai sedert 20 jaar gekend heeft, heeft Zondag boven de stad gewoed, ten gevolge waarvan 34 personen gedood en meer dan 100 gewond werden. De daken van 80 huizen werden door de wind meegesleurd. Het merendeel der slachtoffers bestaat uit vluchtelingen. afkomstig uit gebieden, die door de communis ten bezet zijn. Te Londen heeft men tot dus- verre het bericht over het complot niet bevestigd. Een woordvoerder van het ministerie van buitenland se zaken verklaarde, dat hij wel afwist van een bericht in een Pa rijs blad met bijzonderheden over het beweerde complot, doch dat geen officiele mededeling over de ontdekking van een dergelijk com plot uit Berlijn in Londen was ontvangen. Waarnemers te Londen sluiten de mogelijkheid niet uit, dat door de communisten geinspi- reerde „spontane" betogingen, zo- als die welke in ogenblikken van politieke crises in sommige landen binnen de Sowjetrussische invloeds- sfeer hebben plaats gevonden, ook in Berlijn kunnen voorkomen. Ver- antwoordelijke commentators zijn evenwel zeer voorzichtig met be- richten over communistische in structies en willen er niet eerder geloof aan hechten dan nadat zij degelijk gefundeerd zijn, gezien de twijfel, die bestaat t. a. v. de echt- heid van het opzienbarende „plan M". Zondag werd door de politie te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gra- venhage bij de controle op het Zon dagsrijverbod voor motorrijtuigen, voorzien van buitenlandse kente- kens, CD-platen of andere speciale aanduidingen, zoals pers en foto- pers. Direct misbruik van buitenlandse fcentekens werd niet geconstateerd. Het is gebleken, dat autobezitters de bij hun auto behonende beschei- den niet zorgvuldig onder zich hou den en in hun wagen achter laten tijdens het sfallen in een garage. Hierdoor wordt misbruik in de hand gewerkt. Zo werd o.a. in Amsterdam ge constateerd, dat de auto van een arts, die zijn vehikel in een garage had gestald, en alle papieren daar achter liet. door de garagehouder voor f 25.— per dag was verhuurd. In de veronderstelling, dat de arts de auto die dag toch niet nodig zpu hebben. Alle bescheiden werden in het voertuig aangetroffen, doch het artsen-embleem was er tijdelijk uit I v4rwijderd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1