Minister-President Dr. BEEL, de man om wiens beleid het morgen gaat I 1 Hallo, Politiek en economisch werd in Indonesia een gezonde basis bereikt Goede morgen, Amice De vrouw en de stembus Klaas Rood! De arbeiders stemmen J Het gaat ook om de nood van de massa, om meer-sociale verhoudingen Geen argument Propaganda tegen C onze eenheid onverantwoord Grof Schoolstrijd ook in Amerika David's overwinning NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 6 Juli 1948 PAG. 3 morgen lijst 1, nummer 1, Jac. Groen. Dat vertellen ze elkaar onder het werk. Zij weten, wat de regering-Beel voor hen gedaan heeft. Niet alleen op het gebied van vele stoffelijke maatregelen, maar ook op algemeen gebied. Zij weten, wat het voor het economisch en sociaal leven betekent, dat wij op de juiste wijze contact houden met Indie, wat het zeggen wil, het communisme practisch te bestrijden, wat het betekent, dat wij een juiste politiek voeren inzake internationale samenwerking. Wij moeten werken en zwoe- gen, weten ze, maar Beel en de zijnen doen dat ook voor het algemene volksbelang. Daarom stemmen de arbeiders morgen op lijst 1, nummer 1, GroenI Uitvaart Prof. Aaiberse Ned. Gezant bij de H. Voder Nederlond koopt Conadese vliegtuigen 1A/IJ STAAN AAN DE VOORAVOND van de verkiezingen. Door zalen en straten heeft het propagandistisch woord ge- klonken. Sprekers, geluidswagens, affiches en strooibilietten heb ben hun werk gedaan. Wat blijit is de Nederlandse man en vrouw met het recht en de plicht om thans zijn en haar houding te bepalen. Een houding op de eerste plaats fen aanzien van het Indonesisch vraagstuk. En dan klemt de vraag: Op welke resultaten kan de regering wijzen? Het wil ons nu voorkomen, dat ieder die de toestand van nu vergelijkt met die van twee faar geleden, toen dit kabinet optrad, de resultaten wel duidelijk moet zien. R.K. JONGENSWEESHUIS BESTOND 250 JAAR Mgr. Huibers celebreerde Lof Drieling te Horst Wat een weertje alle dagen. Maar dat kan de regering niet helpen. Ik zeg maar zo, het is dikwijls een lamme boel in zaken. Alsmaar papieren en paperassen, de belastingbrie- ven niet te vergeten. Maar man, wat wil je. Het Rijk heeft geld nodig, na de grote verliezen, door de oorlog teweeg- gebracht en ik vind, wie het betalen kan, moet dat maar doen. Ik zal niet zeggen, dat het altijd meevalt, maar hoe kan de boel anders draaiende blijven. Ik vind maar dit: laten we nog eens denken, hoe het twee jaar geleden hier er uitzag. En dan zeg ik toch maar: hoe komt het, dat de boel nu alweer zo belangrijk verbeterd is? Wij hebben onder leiding van deze regering aangepakt en opgebouwd en weer gewerkt. Niet kankeren, makker, maar werken, dat is de leus en hoe harder er gewerkt wordt, hoe beter voor het land, en hoe eer we van veel ambtelijke romp- slomp verlost kunnen worden. Mijn raad is en blijft: stemt K.V.P., lijst 1, nummer 1, GROEN Dit alles geschiedde door het kabinet-Beel, onder leiding van de persoon Beel. Betuigen wij morgen met een klinkende stem- buszege deze jonge prin- cipiele en progressieve staatsman ons vertrouwen Redactie-commissie voor Rijksgrondwet dat is tegenwoordig een actueel gevaL Zeg, Marie, je denkt er toch wel om, dat je morgen op tijd gaat stemmen. Nou zeg, die Agnes Nolte heb ik gehoord. Dat is 'n enig mens. Reken maar, dat die zich roeren zal tussen al die mannen. Het is waar, tegenwoordig kunnen wij de politiek niet aan de mannen overlaten. Ik zeg maar, als je zo in de wereld rondkijkt, dan moet je toch zeggen, dat er weinig van vrede en orde terecht gekomen is. Het wordt tijd, dat wij, vrou- wen, ons er eens mee gaan bemoeien, en dat doen we, als we morgen GROEN van lijst 1 stemmen, dan komt juffrouw Nolte er ook in en dan komt de K.V.P. weer als de sterkste partij uit de bus. En dat is heus het beste voor het land. En nou ga ik de aardappelen opzetten! V J ONTSLAG LEDEN GED. STATEN EN WETHOl^DERS Bezwaren en instemming bij Eerste Kamer-leden KINDERBIJSLAG VOOR DE ZELFSTANDIGEN GEWENST Prof. Romme spreekt te Groningen r.e«n intleverlif! von Sr.kreieic'fr vevxorht Audientie nieuwe Gouverneurs Denk je erom, morgen bijtijds te gaan stemmen! Je weet e: toch zeker alles van he. Morgen is het stemdag. Denk er om, stem GROEN, van lijst 1, van de K.V.P. We mopperen wel eens, over de koolprijzen en over de prijzen van de piepers, maar ,we weten toch zeker wel, dat het in de poli tiek om heel wat meer belangen gaat. Daar hebben wij niet alle verstand van, maar wat Beel en Romme doen, zal wel goed zijn, geloof ik. Ik zeg maar, niet minder dan in het verleden is nu onze politieke eenheid nodig. Wat wij in het verleden in het belong van Kerk en Vaderland hebben kunnen bereiken, is te danken aan de eenheid van onze partij. Met nieuwlichters en eenheidsbrekers houd ik me niet op. Ik stem GROEN, dat is onze man. Groen, num mer 1 van lijst 1, van de K.V.P. 1 J i De Uitvaart van prof, mr, P. J. M. Aaiberse zal plaats hebben op Donderdag a.s. om half elf in de kerk der Heilige Familie op het Kamperfoelieplein te Den Haag. De teraardebestelling is in aansluiting hierop vastgesteld om 12 uur op de R.K. Begraafplaats aan de Kerkhof- laan te Den Haag. VATICAANSTAD, 5 Juli (AFP). Z. H. de Paus heeft hedenmorgen Jhr. mr. M. W. van Weede, buiten- gewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de Heilige Stoel, in audientie ontvangen. Nederland heeft 25 Harvard-oefen- vliegtuigen van 2 Canadese maat- schappijen gekocht, aldus heeft een woordvoerder van de Nederlandse Ambassade te Ottawa meegedeeld. Elk toestel kost 12.000 a 15.000 dol lar. Het R.K. Jongensweeshuis op de Lauriergracht te Amsterdam heeft gedurende het weekend, het 250-ja- rig bestaan gevierd. Na een plechti- ge H. Mis in de kapel, opgedragen door Mgr. G. J. P. v. d. Burg, deken van Amsterdam, met assistentie van oud-kapelaans van het Weeshuis, is in een officiele bijeenkomst van ve- lerlei zijden hulde en dank gebracht aan bestuur en de Zusters van het Weeshuis Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, celebreerde een pontifi- caal lof, waaronder de bisschop in indrukwekkende bewoordingen de zorg voor de wezen in de jubileren- de stichting roemde. Na 't lof werd de bisschop een kinderlijke hulde dor de wezen gebracht, dife Mgr. met veel gejuich uitgeleide deden, zoals ze de bisschop ook oP een bui- tengewoon hartelijke wijze tesa- men met de bewoners van de Jor- daan! hadden verwelkomd. Later bracht de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, de dank van het gemeentebestuur over Zondag was het de dag der oud- wezen, die in grote getale waren opgekomen. De oudste had zestig jaar geleden zijn jeugd in het Wees huis doorgebracht! Een oud-wees, deken J. P. Brinkman van Noord- wijk, droeg een plechtige H. Mis op en hield de predikatie. Te Horst (L.) is gisteren een drie ling geboren, alle drie meisjes. De 20-jarige moeder. mevr. Van Wegberg. en haar drieling maken het uitstekend. Destijds: geen man in Indie, nu troepen genoeg" om orde en veilig- heid te waarborgen en de kwade elementen van de Republiek in toom te houden. Toen diende de Repu- pliek zich aan als de representante van heel Indonesie, thans kan zij hoogstens nog spreken namens de minderheid der Indonesische bevol- king. Te beginnen met Malino heb ben wij de bereidwilligheid, die bij de verschillende. volken van Indone sia leefde om met Nederland samen te werken voortdurend geactiveerd, wij hebben het vertrouwen van de- ze volken weten te winnen en te behouden. Zij staan thans, verenigd, gereed om voorlopig nog met ons het bestuur van hun eigen land in handen te nemen. Twee jaar geleden zag het er economisch in Indonesie slecht uit. Op het ogenblik is, door- dat de bedrijven en de bedrrijvig- heid in de verschillende met ons samenwerkende gebieden weer om- hoog komen, een gezonde basis be reikt. Twee jaar geleden was het rekken der ondfrhandelingen, zo als de Republiek dit kon doen, in Nederlands nadeel. Thans dringt zij zichzelf door haar onverstandi- ge politiek van rekken en aanhou- den in het isolement. Wie al deze overwegingen na veel kwaad en dwaas gepraat van de laatste weken, rustig op zich laat inwerken, zal onge- twijfeld tot de conclusie komen, dat de oplossing van het Indonesische vraagstuk in de afgelopen twee jaar wel degelijk is gevorderd. Maar wie gelooft.dit erkend zijnde, dan nu nog, dat deze resultatep konden bereikt worden zonder een leidend beginsel? En toch is het ontbreken daarvan en deze regering en de Katholieke Volkspartij aangewre- ven. Ook hier is dus een vraag gewettigd. Welnu, dat leidend be ginsel is de Koninklijke rede van December 1942. Die Koninklijke rede bevat drie elementen: Gelijk- waardigheid, vrijwilligheid en ver- bondenheid. Op deze grondslag is aan de volken van Indonesie een regeling beloofd en feitelijk alleen machiavellistische staatkunde kan zich op het standpunt stellen van veel beloven en weinig geven. Een eens gegeven belofte moet wor den nagekomen. De drie beginselen van de Ko ninklijke rede passen overigens ook voikomen in onze katholieke opvattingen over het Indonesisch hebben wij eens dat goede woord principes voorop: Erkenning van het zelfbeschikkingsrecht aan de ene kant en erkenning van Neder lands verantwoordelijkheid voor de volken van Indonesie aan de andere kant. Geljjkwaardigheid en vrijwilligheid corresponderen met het ene, verbondenheid met het andere. Dit antwoord geeft behalve een duidelijke omschrijving van de be ginselen waardoor en de regering In de Partij zich ten aanzien van 't Indonesische vraagstuk laten leiden ook gelegenheid om vergelijkinger te txekken. Wij hoorden dezer da gen de heer Welter betogen, dat dr Koningin met de erkenning van het beginsel van vrijwilligheid nie' meer bedoeld zou hebben dan het constateren van het feit, dat ieden burger nu eenmaal volgzaamheid aan de dag moet leggen, willen de zaken in een Staat goed marcheren Kan men inderdaad in redelijkheid aannemen. dat het gespitste oor van de Indonesier deze Koninklijke er kenning zo heeft verstaan? Wij me- nen. dat hij zich door de uitleg van de heer Welter wel bitter bedrogen zou voelen. Stellen wij hier het rui- terlijke woord van de Minister-Pre sident tegenover, dan voelt iedereen. die ten minste eerlijk en moeSig 'n nieuwe toekomst wil tegentreden. dat veeleer op een dergelijk woord ook bereidheid voor een vernieuwde verbondenheid mag worden ge- vraagd. Om die toekomst gaat het bij deze verkiezingen en wij denken hierbij niet alleen aan het Indo nesische vraagstuk. Lang voor deze oorlog werd er reeds in brede lagen gehunkerd naar een maat- schappij met meer sociale verhou dingen. Ongetwijfeld op dit en dat terrein kwam een stuk sociale wet- geving tot stand, maar eerst uit de mond van deze Minister-President hebben wij echter dat goede woord vernomen, dat ook de staatsman zich gedreven moet weten door de nood van de massa. En het is niet bij woorden geble- ven. In een tijd waarin vroeger on getwijfeld het blauwe potlood zou hebben geregeerd, zijn nu nog tal van millioenen vergende sociale uit- gaven gedaan. Leniging van de nood is niet langer sluitpost. Zij die deze uitgaven zorgelijk blijven be- cijferen. berekenen winst voor het communisme. Belangrijker is echter nog, dat deze regering ook het bestek heeft gemaakt voor een aigeheel nieuw bestel. De bezitspreiding is in stu- die, de medezeggenschap van de ar- beider in onderneming en bedrijf- schap behoeft nog sleehts de goed- keuring der Volksvertegenwoordi- ging. Dit alles kon tot stand komen, dank zij de samenwerking met de Partij v. d. Arbeid. Van deze samen werking weet men dat de formateur 'n program had samengesteld dat de instemming had van beide Kamer - fracties. Wat we verwachten mochten was dat de P.v.d.A. loyaal zou mee- werken aan de uitvoering. Deze ver- wachting is voikomen beantwoord. Naar onze mening is dat het enig juiste criterium dat men de samen werking moet aanleggen. Begmsel- tegenstellingen zijn er bij iedere samenwerking. Meningsverschillen op onderdelen eveneens. Een nieuwe maatschappij behoeft ruimer grenzen dan die van eigen land. Als wij nu dan nog de vraag stellen, wat van de interna- De OPPOSITIE tegen het Indie- beleid van regering en KVP maakt nog al eens de opmerkmg, dat men jaren in Indie geweest moet zijn, om te kunnen beoorde- len, wat er met de nieuwe staat- kundige orde daar gebeuren moet. Men vindt het b.v. in het Comite- Welter belachelijk, dat een man als dr Beel als Indische specialiteit lijst- trekker is op de Limburgse lijst. Beel is er toevallig een paar weken geweest, wat weet hij er van. En Welter heeft zijn hele leven in In die besteed. Zou dat argument op- gaan? Hoe lang is Gerbrandy dan in Indie geweest? Wij menen van nooit. En de grote leider van de oppositie, Jan Schouten, was er maar een paar weken, nog korter dan Romme. Maar, het argument is geen argument. Want er zijn tal van verstandige, bekwame mensen, die ook hun hele of halve leven in In die hebben doorgebracht en aan de zaak van Indie hebben besteed, en zij staan volledig achter de politiek van de regering en van de K.V.P.! Niet of men in Indie geweest is, is de beslissende vraag, als het er om gaat, of men over deze zaken mee mag spreken, maar hoe m e n door zijn persoonlijke en politieke i n s t e 1- 1 i n g dit vraagstuk bekijkt. En dan is er meningsverschil, ook tus- sen Indiekenners en Indischgasten. En hoe denken de missionarissen over deze politiek en over de rech- ten van het Indische nationalisme? Hoe denkt de Indische katholieke politieke partij er over. Allemaal accoord met het Indische beleid van de K.V.P. Verschil van mening mag en kan er dus zijn, maar men bestrijde dat niet met verkeerde argumenten. Men kan zich indenken, dat iemand overtuigd is te moeten stemmen op de lijst-Welter; een mens kan zich gemakkelijk ver- gissen. Maar daarmee is het nog niet verantwoord propaganda te maken tegen de katholieke eenheid al gebeurt dit dan onder voorwend- sel, dat deze niet wordt geschaad door een aparte lijst. Het is ook onder theologen wel eens voorgevallen, dat er meningen verkondigd werden, die niet be- paald ketters waren (ketters als bij v. naamwoord), maar die toch niet mochten worden onderwezen, aangezien zij enig gevaar inhielden voor de zuiverheid van de leer. Met de dissidente katholieken is er iets dergelijks gaande. Ze mogen voor zichzelf overtuigd zijn en die overtuiging kan in enkele ge- vallen bindend zijn zij weten toch, dat die overtuiging niet ge- wild is bij de Nederlandse kerk- provincie in haar geheel en met na me bij de bisschoppen. Dit moest de propagandisten van de lijst-Welter tot voorzichtigheid stemmen. Hun strijd is ten dele te verklaren door de behoefte tot zelf- handhaving, maar zij komt niet overeen met de goede regels van kerkelijke tucht. Wanneer het ging om een theologisch dispuut, zouden zij de vermaning ontvangen te zwij- gen en hun leer zou zijn gekwalifi- ceerd als niet veilig doceerbaar (tu- to doceri non potest). Nu het gaat om de politieke eenheid is een der- gelijke tuchtmaatregel niet te ver wachten; maar de aanhangers van Welter hadden zelf zo verstandig moeten zijn te begrijpen, dat hun opvatting zo weinig strookte met de algemene, dat propaganda onver antwoord was. Behalve gebrek aan volgzaamheid die uit hun houding blijkt, ligt er in hun propaganda een speciaal ge brek aan goede discipline. Dr L. H. CORNELISSEN O.P. tionale samenwerking op econo misch gebied te verwachten is, mag zeker voorop staan, dat een belangrijke oorzaak van de so ciale ellende van voor de oorlog in de omstandigheid lag, dat de volken elkander economisch beoorlogden. De opzet van de Economische Unie en van de hele economische samen werking van West-Europa is geen andere dan te vermijden dat deze toestand opnieuw zou intreden. Wanneer dit inderdaad lukt, zullen wij door deze samen werking de werkgelegenheid voor ons volk op een stabiele basis kun nen brengen, en de sociale zeker- heid, hechter, zal dan niet meer be- dreigd worden door de schomme- lingen van de conjunctuur. Prof, Romme heeft reeds ge- ruime tijd geleden de verkiezings- leuze aangeheven: „Voor het ka- binet-Beel, voor de persoon Beel". Wanneer zo met enkele lijnen de vraagstukken van het ogeqblik nog eens zijn getekend, dan heeft iedere kiezer en kiezeres zich de vraag te stellen of hij deze leuze wenst over te nemen. Voor ons ligt de toekomst. Ondanks veel misere is het nieuwe gebouw van de Nederlands-Indonesische Unie reeds een behoorlijk stuk opge- trokken, ®een maatschappij met socialer verhoudingen komt uit de verf en over de grenzen heen zijn wij met anderen "een werkelijk grootse poging begonnen om zelfs een betere wereld te scheppen. Maandagmorgen had op het Mi- nisterie van Overzeese Gebiedsdelen de eerste vergadering plaats van de redactie-commissie, die tijdens de laatste openbare vergadering -van de conferentie NederlandSuriname— Nederlandse Antillen werd ingesteld teneinde een ontwerp voor een Rijksgrondwet op te stellen. De com- missie heeft thans een inmiddels door een kleine kerncommissie op- gesteld ontwerp in behandeling ge- nomen. Zoals men weet, zal na de beeindiging van deze besprekingen de conferentie in haar geheel ten tweede male bijeenkomen ter be handeling van het ontwerp. Het ligt in de bedoeling dit ontwerp voor- dien te publiceren. Aan het Voorlopig Verslag van de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot aanvulling van de provin- ciale wet en de gemeentewet, tus- sentijds ontslag van de leden der Gedeputeerde Staten en van wet- houders is het volgende ontleend: Bij de overweging van dit wets- ontwerp in de afdelingen der Ka mer verklaarden verscheidene le den, ernstig bezwaar tegen de voor- gestelde regeling te hebben. Ten zeerste betreurden andere le den, dat de regering niet bereid was gebleken, de wijzingingsvoor- stellen van de heer Algera c.s. over te nemen en na de afwijzing daar van voor de Tweede Kamer zich evenmin ontva.nkelijk had getoond voor het amendement van het lid der Kamer de heer Hooij c.s. Vele leden verklaarden, met strekking en inhoud van dit wets- ontwerp in te stemmen. Naar hun mening vordert een democratisch bestel, dat wethouders en leden van Ged. Staten, door het vertrouwen van de gerrieenteraad en dat van de Provinciale Staten tot hun functien geroepen, terugtreden zodra hun dat vertrouwen van de gemeente- raad en dat van de Provinciale Sta ten tot hun functien geroepen, te rugtreden zodra hun dat vertrou wen wordt opgezegd. „Hoezeer de werkzaamheden van het kabinet-Beel ook zijn te waar- deren, voorop in het komende re- geringsprogram zal de invoering van kinderbijslag voor zelfstandigen moeten staan." Aldus prof. Romme in een ver- kiezingsbiieenkomst van kring en afdeling Groningen. Prof. Romme wees in deze rede op de bijzondere roeping van de katholieken bij de komende verkie zingen. Verschillende zaken zullen wii moeten voltooien. Voor wat betreft het onderwijs hebben wij al veel bereikt. maar ook het kleuteronder- wijs. het middelbaar en buitenge- woon onderwijs komen in het sta dium, waarin voikomen gelijkstel- ling mas worden geeist. Prof. Romme snrak ook over het ontwerp-vd Brink inzake de pu- bliekrechtelijke bedriifsorganisatie Het is nodig dat dit onderwero-v.d Brink* wordt gemaakt tot wet-v.d Brink. Grote bedaehtzaamheid is hier nodig, omdat een verkeerd op zetten een vloek kan worden. een benauwend keursliif, waarin 't niet mo"eliik is te leven. Een indruk van ziin Indonesische reis accent.ueert de fractieleider bh- zonder, dat de Tndonesiers vriie burgers willen ziin in pen vri.ie staat. zoals wii in Nederland. Wordt de grondwetsherziening af- "ewezen. dat is het pleit beslecht dan i' de band tussen Nederland en Indonesie vooraoed verbrokem Prof. Romme achtte het niet uit- gesloten. dat teeen bet indrinaen van de cnmmunistische onruststo- kerii in Indie maaregelen zullen worden genomen. Een woordvoerder van het En- gelse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Maandag ontkend, dat Engeland om uitlevering van Jo seph Schreieder, tijdens de oorlog leider der Duitse contra-spionnage in Nederland, zou hebben verzocht. De nieuw benoemde Gouverneurs van Curacao en Suriname zullen audienties verlenen. Voor wat betreft de Gouverneur van Suriname op Maandag 12 Juli a.s. van 913 uur en 1416 uur, in de commissiekamer van het Ministe rie van Overzeese Gebiedsdelen en de Gouverneur van Curacao op Dinsdag 13 Juli a.s., op dezelfde uren en dezelfde plaats. Zij die een audientie wensen te hebben. worden verzocht dit op te geven aan de zevende afdeling van met Ministerie van Overzeese Ge biedsdelen vodr Vrijdag 9 Juli a.s., onder opgave van het onderwerp. IN een der laatste propaganda- geschriften van de groep-Welter lezen wij tot onze bevreemding en ons verdriet, dat twee faculteiten van de Katholieke Nijmegense Uni- versiteit bezwaar gemaakt jiouden hebben tegen het Bisschoppelijk schrijven van 9 Mei, waarin tot staatkundige eenheid werd aange- spoord. Dat is, nog zacht gezegd, 'n grofheid. Reeds tweemaal, en ge- ruime tijd geleden, is vanwege het secretariaat van de Kardinaal en vanwege de betreffende faculteiten duidelijk te kennen gegeven, dat 't betrokken berichthet is bijna v i e r weken oud voikomen on- juist is. Ook deze poging van de Welter-groep, om de Bisschoppelij- ke vermaningen in discrediet te brengen, zal Katholiek Nederland met weerzin afwijzen. Het is te grof. Het blijft daar intussen niet bij. Opnieuw doet de groep-Welter in een ander pamflet r66d ge- kleurd! de suggestie, dat men zich van het Bisschoppelijk ver- maan, om de katholieke staatkun dige eenheid te handhaven, niets behoeft aan te trekken, want.... de Paus heeft gezegd, dat de Kerk buiten de partijstrijd blijft en dat men volgens zijn geweten moet stemmen. Dat is om twee redenen 'n dood- doener. Op de eerstee plaats be- hoort het tot de taak van de be- voegde kerkelijke overheid, om aan gewetensvorming te doen. Op de tweede plaats, hebben de Bisschop pen het bij deze, algemeen- gestelde en op de eerste plaats voor Italie bedoelde uitspraak niet gela- ten. Zij hebben er aan toegevoegd, dat de boventijdelijke belangen 't best gediend worden door te stem- men op de Katholieke Volkspartij. En de Paus heeft altijd gezegd en zegt nog, dat men zich in elk land aan de Bisschoppen moet houden. ..Niets zonder de Bisschop", is het bekende woord uit de oudste ge- schiedenis der Kerk. Het is dus onjuist, en in strijd met de leer van de Kerk, om een poging te wagen, de Bisschoppen in Nederland uit te schakelen te genover een uitspraak van de Paus, welke in die vorm allereerst op Italie sloeg. Heel de ontwikkeling der propa ganda-actie van de Weltergroep raakt in hetzelfde onsmakelijke, on- katholieke, pijnlijke slop, als waar- toe actie van dissidenten altijd ge- doemd is te verdwalen. Jammer van een man als Welter, jammer voor de werfkracht van de Katholieke eenheid, die land en volk zo bitter nodig hebben! NEW-YORK (K.N.P.) De door. President Truman opgerichte Stu- diecommissie voor het Hoger On derwijs wordt in Amerikaanse ker kelijke kringen beschouwd als een rechtstreekse bedreiging van alle bijzondere scholen. „Enige leden van deze commissie hopep beslist, dat de bijzondere scholen haar werk niet zullen over- leven", verklaarde Mgr. Willgingl Busschop van Pueblo. „Onze scho len echter blijven bestaan, omdat ons volk het als zijn godsdienstige en vaderlandse plicht beschouwt, de godsdienst in het hart van de kin- deren te bewaren!" Verleden jaar werd door de katholieken in de V.S. ongeveer 208 millioen dollar besteed aan de bij zondere scholen. Als belastingbeta- lers moeten zij in Amerika ook te- zelfdertijd de Openbare Scholen helpen financieren. Beoordeeld naar hun betekenis voor het openbaar welzijn en de vooruitgang van de nafie zijn de Bijzondere Scholen minstens even „openbaar" als de door de Staat onderhouden onder- wijsinstellingen. Er zij aan herinnerd, dat deze laatste feiten ook voor Frankrijk gel^fcn en daar reeds veel onrust hebben veroorzaakt, gezien een zelfde houding van de Franse staat. Er is wederom aan het koord van het IJzeren Gordijn getrokken. waardoor het verder open is komen te staan. Nadat enige tijd geleden de Finse president Paasikivi de communistische minister van bin- nenlandse zaken Leino had ontsla- gen waren vrije verkiezingen, op het eind van vorige week gehouden, volledig gewaarborgd. De uitslag heeft een zware neder- laag betekent voor de Finse com- munisten, die niet alleen als groot- ste kamerfractie werden onttroond, doch bovendien niet minder dan 12 zetels verloren, waar van de Boeren- partij er de meeste heeft gewonnen. Deze Boerenpartij is thans de groot- ste met 56 zetels, op de voet ge- volgd door de sociaal-democraten met 55 zetels, terwijl de Volksdemo- craten (communisten en communis- tisch-gezinden) het sleehts tot 39 van de 200 zetels, die de gehele Rijksdag telt, heeft gebracht_ Het Finse volk toonde hiermee zich bewust te zijn van de demo- cratische geest, die in het volk leeft. De Russische politiek ten op- zichte van Finland, heeft ondanks de toegezegde en toegestane HET leningen, haar WERELD- GEBEUREN uitwerking op de Finse kie- zers niet ge- J mist en het laatste land achter het IJzeren Gordijn, dat als een kleine dappere David zich niet geheel door de Moskouse Goliath liet inpalmen, bleef een bolwerk van de democratic. Na de affaire- Tito is deze communistische neder- laag in Finland een tweede gewicht aan het gordijnkoord geworden, waardoor het IJzeren Gordijn een goed zichtbare opening gaat verto- nen. In hoeverre zullen nu de uitsla- gen invloed uitoefenen op de Finse politiek? Ondanks het anti-commu- nistische blok in de Rijksdag blijft de geografische ligging van Fin land natuurlijk dezelfde en het ligt niet voor de hand, dat men de ver- houding tot de Sowjet-Unie moed- willig zal verslechteren, niettegen- staande dat uit de verkiezingen de argwaan is gebleken, die het Finse volk tegen de linkse krachten koes- tert. Zo zal allereerst en in hoofdzaak de uitslag van de verkiezingen de binnenlandse politiek beinvloeden. Vooral de boerenpartij zal als sterkste een belangrijke rol hierin spelen. Hun politiek is het bewan- delen van een middenweg en zich te keren tegen alle pogingen van de Volksdemocraten, om hun natio- nalisatie-plannen door te zetten Doordat de boerenpartij overeen staf van goed georganiseerde pro pagandisten en een krachtige vrou- wen- en jeugdorganisatie beschikt zullen zij in dit laatste ook zeker slagen. Het valt te verwachten, dat pre sident Paasikivi, de boerenpartij opdracht zal geven een nieuwe re gering te vormen. Ongetwijfeld zul len de volksdemocraten (commu nisten) in het nieuwe kabinet wor den opgenomen, zoals dit tot nu toe ook het geval is geweest. Het is immers verstandiger hen als minderheid in de regering op te nemen dan hen in de oppositie te dringen. Al zal de nieuwe Finse regering trachten'de betrekkingen met Mos- kou zo goed mogelijk te houden, de Westerse mogendheden en in het bijzonder de Ver. Staten zullen met graagte naar de hand van de Finse bruid dingen en het is te wachten dat de onlangs door Finland gewei- gerde Russische lening door een Amerikaans crediet, al of niet in het kader van het Europees herstel- programma zal worden vervangen Wat ook de gevolgen moge 1 zijn op politiek, sociaal- en economisch terrein, de gehouden verkiezingen hebben geleerd, dat Finland prij: stelt op de democratische vrijheid die de grondslag is voor 's land: welvaart Sic transit

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3