Tsjechische jeugd wil de vrijheid terug Dinsdag werd te Oostzaan het WASHINGTON, LONDEN protesteren officieel bij EN PARIJS Moskou WAAROM IS SJAHRIR TE BANDOENG Israel tegen Bernadotte's voorstellen Lid van Sovjet-Politbureau te Berlijn aangekomen Voor Alkmaar Nieuwe anti-communistische demonstrates tijdens het Sokol-congres te Praag Inhoud van de protest-nota's nog niet gepubliceerd Bankbiljettencirculatie nadert weer snel de drie milliard Zwijgende parade voor Gottwald Eykelboom gefusilleerd Agitatie verwacht in Tsjecho-Slowakije Granaat doodt drie spelende kinderen Nieuwe fase in Berlijnse kwestie Crediet bij Internationale Bank uitgeput Slechts plan der V.N. aanvaardbaar HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam-ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 7 JULI 1948 44e IAARGANG - NUMMER 11305 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank NADAT ZONDAG al tijdens de gymnastiekdemonstraties in het grote Strahoo-Stadion te Praag ter gelegenheid van het elide Congres van de Sokols, demonstraties plaats hadden ten gunste van Tito en oud-president Benesj, is het gisteren te Praag opnieuw tot anti-communistische betogingen gekomen. Duizenden leden van de Sokols trokken in parade, ondanks de regen, zin- gend door het centrum van Praag. Hoera's voor Tito en Joego- Slavie schalden door de stad en de marcherende loego-Slavische Sokols werden begroet met de roep: „lang leve Tito". Zomersneeuw in Frankrijk Albania verscherpt grensbewaking In de beste stemming verlaat het jonge paar het gemeente- huis. MARSHALL, BEVIN EN BIDAULT hebben gisteren op hun de- partementen de Russische ambassadeurs ontboden om een nota te overhandigen, bestemd voor de Sovjet-regering, waarin geprotesteerd wordt tegen de Russische blokkade van Berlijn. De inhoud van de nota's zal eerst over enkele dagen worden gepubliceerd. Enkele leden van de Republikeinse politie in het gebied van Padang aan Sumatra's Westkust, informeren aan de andere zijde van de Status Quo-lijn naar de toestanden in de stad. De politieman rechts wijst angstig naar de fotograaf met de woor den „Kodak! Tidah Boleh!" Ge mag niet fotograferen). Abdicatierede van H. M. de Koningin uitgegeven DE VERKIEZINGEN IN FINLAND Definitieve uitslagen Zlister Schlachta geschorst als Parlementslid Reehtshandelingen Landbouwgronden Toch doodstraf in Engeland? WEEKSTAAT NEDERLANDSE BANK Franse waarnemer in Palesfina overleden Grofe veesmokkel ontdekt Soekarno terug naar Djogja Moord op West-Java Dr. Kasteel gezant te Santiago COUVERNEUR BRONS naar Nederland verfrokken °/o 3p°/( Een overzicht van de 2 laatst gehouden verkiezingen in 1937 en 1946. Een duidelijk beeld van de ontwikkeling van het Neder landse politieke leven. Nieuuj Noordhollands Ongeveer honderdduizend „So- kols", mannelijke en vrouwelijke leden van de Tsjechoslowaakse Nat. Athletiekorganisatie, liepen in de stoet en werden daarbij door honderdduizenden toescliou- wers toegejuieht. Vele groepen riepen de namen van Benesj en Masarjjk in spreek- koor, waarop door het publiek met luide toejuichingen geant- woord werd. De Sokols gebruik- ten vrij-uit de woorden vrijheid" en ..onafhankeljjkheid" doch zon- der klaarblijkelijke politieke zin- spelingen. Een groep vrouwelijke Sokols riep in rhythmisch spreekkoor: „De Sokol behoort aan de repu- bliek, wij staan haar niet af aan de politiek". Voorop in de stoet, die voor Pre sident Gottwald defileerde, ging de Russische delegatie met een gewel- dige Sowjet-vlag, waarboven een portret van Stalin. Zij werd met ge- juich ontvangen. De Joegoslaviers, die op het oude stadsplein aan de voet van het standbeeld van Johan nes Hus waren gebleven, werden voortdurend toegejuieht door de aanmarcherende Tsjechische groe pen. Dit gebeurde ongeveer tegen- over het podium, waarop president Gottwald en zijn echtgenote hadden plaats genomen met de leden van het kabinet. Cf. het opzet, of toeval of discipline was is niet bekend, maar het viel op, dat de delegaties in een plechtig zwijgen langs de regeringstribune marcheerden. De banieren neigden zich, maar het gejuich en gezwaai met de Tsjecho slowaakse vlaggetjes, die de deel- nemers medevoerden, hield juist vo'Or het regeringspodium werd be- reikt op. Vlak na de luidkeelse toe juichingen voor de Joegoslaven, die beantwoord werden met de kreet: „Lang leve Tito" en doordat het ge juich en het zwaaien met vlaggen 'n honderd meter verder weer werd hervat maakte dit een onheilspel- lende indruk. President Klement Gottwald, de voormalige communistische pre mier, die de parade heeft afgeno- men, heeft in de brief, waarmede hjj het slet (slet is de Boheemse naam voor het congres) heeft be groet, wel laten bljjken, dat hij er zich van bewust is, dat men in het buitenland niet veel voor de hui- dige regering voelt. Het slet bewijst, dat onze nieuwe orde de gunstige voorwaarden heeft geschapen voor de verdere ontwik- keling van de sokol, amdat zij de verwezenlijking is van de denkbeel- den van Tyr (de stichter) aangaande Dinsdagmorgen is het doodvonnis voltrokken aan D. Eijkelboom, tot de doodstraf veroordeeld bij sen tence van het Bijzondere Gereehts- hof te Arnhem. Bij Koninklijk Be- sluit was afwijzend beschikt op een door hem ingediende verzoekschrift om gratie, terwijl de Bijzondere Raad van Cassatie een door hem in gediende aanvrage om herziening van de tegen hem gewezen senten ce niet ontvankelijk had verklaard Eijkelboom was tijdens de bezet- ting ondercommandant van de land- wacht te Zwolle. In deze functie had hij de dood van een groot aantal illegale werkers en onderduikers op zijn geweten. Hij mishandelde ge- vangenen dusdanig. dat zij dikwijls onherkenbaar in het concentratie- kamp te Amersfoort aankwamen. de vooruitgang, de democratic en de Slavische solidariteit. Ik leg hier in het bijzonder de nadruk op voor die broeders, die misschien het oor heb- ben geleend aan de reactionaire schipbreukelingen, die tevergeefs trachten het slet te verstoren. Het is noodzakelijk zich te reali- seren, dat die krachten, die de volks- democratie vijandig zijn, ook de so kol vijandig zijn. Onze nieuwe orde verschaft de sokol ontwikkelingsmo- gelijkheden zoals zij tot dusver nog nooit heeft gehad. De lbiders der organisatie zijn verwoede anti-communisten en ve- len van hen hebben geweigerd aan het congres deel te nemen. Toch zijn er minstens 40.000 naar Praag geko men voor dit festival, waaraan zij in het afgelopen jaar hebben ge- werkt. In Praag heeft de politie gister- avond een aantal arrestaties ver- richt toen op het Wenseslasplein betogingen tegen de regering ont- stonden. Van officiele zijde kon 't aantal arrestaties niet worden vastgesteld, doch de ooggetuigen schatten, dat tegen middernacht ongeveer 100 ot 200 personen door de politie werden meegenomen voor een verhoor. Enkele der door de politie meegenomen personen hadden deelgenomen aan discus- sies en andere over Benesj gespro- ken. OTTAWA, 7 Juli (Reuter) De voormalige Tsjecho-Slowaakse ge- zant in Canada, dr. Frantisek Ne- mec, heeft verklaard, op grond van illegale inlichtingen uit Tsjecho- Slowakije, te vertrouwen, dat in de komende weken zich in dat land een grote protestbeweging zal ont- wikkelen. Dit zou gevolgd worden door een golf van communistische terreur, aldus voorspelde hij, en Klement Gottwald, de president, zou door Moskou aan de kant gezet worden. Het geschil tussen de Kom- inform en Tito, en de Dinsdag in Praag gehouden demonstraties be- tekenen volgens Nemec het begin van het einde van de Sovjet-Rus- sische overheersing in Europa. Verder voorspelde Nemec, dat rnaarschalk Tito vermoord zou worden. PARIJS, 7 Juli (Reuter). Hier en daar in West-Frankrijk heeft het vandaag zo danig gesneeuwd, dat het vee uit de weide gehaald moest worden. Ook in het Zuid- Oosten van Frankrijk is sneeuw ge- vallen. In de Vogezen zijn door he- vige regens kleine overstromingeli veroorzaakt. TIRANA, 7 Juli (Tass). Vol gens het Albanese blad Basjkimi heeft de Albaneese regering de be- waking van de grenzen met Joego- Slavie en Griekenland verscherpt om vijandige elementen, „die de be- langen van het land en het volk willen schaden", te beletten de Al banese grens te overschrijden. huwelijk voltrokken tussen de 91- jarige Tjerk Veen en de 74 lentes tellende Joikje Mulder. Dinsdagavond waren te Sittard kinderen in het veld onder Sonder- bout met een splintergranaat aan 't spelen. Een van de kinderen heeft dit projectiel weggegooid, met het noodlottige gevolg, dat deze ont- plofte bij deze in groepjes spelende kinderen. Het 4-jarig kindje J. Meus- sen en de 11-jarige J. Steenbakkers werden onmiddellijk gedood. De 14- jarige Feenstra is aan zijn verwon- dingen in het ziekenhuis te Sittard overleden. Tien andere kinderen zijn in het ziekenhuis opgenomen en hiervan zijn er vijf zeer ernstig gewond. De overhandiging van deze nota's heeft de gehele Berlijnse kwestie van het niveau van besprekingen met militaire gouverneurs te Ber lijn op het niveau van directe onder- handelingen met Moskou gebracht, aldus Reuter. Men gelooft, dat er geen termijn voor antwoord is ge- steld noch gezinspeeld wordt op volgende stappen, indien Moskou geen of een negatief antwoord geeft. Het protest van de V.S. werd ,.formeel en krachtig" genoemd. Na een onderhoud van 14 minu- ten met Marshall verklaarde de Sovjet-Russische ambassadeur een nota te hebben ontvangen, doch niet te weten, wat er In stond. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken zijn de V.S. niet van plan de inhoud van de nota te publiceren, voordat de Sovjet-rege ring een redelijke tijd gehad zal hebben om haar te bestuderen en haar antwoord op te stellen. Men verwacht, dat dit minstens twee dagen zal duren. Diplomatieke waarnemers te Washington trekken hier de con- clusie uit, dat Marshall de Sovjet- regering een definitieve handel- wijze heeft voorgesteld en dat de drie westelijke mogendheden dras- tische maatregelen zullen nemen, indien de S.TI. daar geen gehoor aan geeft. Naar te Londen verluidt is de Engelse nota geenszins een ultima tum en worden geen stappen ge noemd, die de westelijke mogend heden zouden willen doen, indien Moskou de verkeersbeperkingen weigert op te heffen. Naar men aan- neemt wordt er wel sterk de na druk in gelegd op het recht van de westelijke mogendheden, te Berlijn te blijven. Naar verluidt wordt de mogelijkheid van een viermogend- hedenbijeenkomst ter hernieuwing van de besprekingen over het ge hele Duitse vraagstuk, waar de achtmogendhedenconferentie te Warschau om verzocht heeft, van de hand gewezen, tenzij uit een definitieve daad van Sovjetzijde blijkt, dat de S.U. bereid is de im passe te doen eindigen, die tussen de S.U. en de westelijke mogend heden ontstaan is over een gehele reeks politieke en economische kwesties inzake Duitsland. Het onderhoud van Bevin met Georges Zaroebin, de Sovjet-am- bassadeur te Londen, duurde slechts enkele minuten. Over de Franse nota werd mede- gedeeld, dat de inhoud hiervan wel gelijksoortig. doch niet geheel ge- lijk is aan die van Engeland en de V.S. De tekst van de Franse nota zal Donderdag gepubliceerd worden. De radioredevoering van H. M. de Koningin, waarin zij mededeling deed van haar voornemen om af- stand te doen van de troon, is thans met instemming van H. M. de Ko ningin, benevens met die van de minister-president en de minister- president en de ministers van Bin- nenlandse Zaken en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, in druk verschenen. De Staatsdrukkerij en uitgeverij heeft het boekje typogra- fisch verzorgd en tegen kostprijs vervaardigd. De Nederlandse boek- handel zal haar medewerking voor een vlotte verkoop verlenen en van elke korting afgezien. De opbrengst van de verkoop komt namelijk, overeenkomstig de wens van H. M. de Koningin, ten goede aan de Stichting 1940'45. HELSINKI, 6 Juli (Reuter). Te Helsinki zijn hedenavond de defini tieve uitslagen van de Finse verkie- zingen gepubliceerd, Deze zijn: Agrarische Partij: Sociaal-democraten: Conservatieven: Volksdemocraten: Zweedse Volkspartij Liberalen: De tussen haakjes geplaatste cij- fers geven het aantal zetels van voor de verkiezingen. De communistische minister zon- der portefeuille, Hertha Kuusinen, verklaarde. dat de Volksdemocraten niet zouden deelnemen aan een coalitie-regering, waarin de conser vatieven vertegenwoordigd zouden zijn. Zij waren evenwel bereid met de andere partijen samen te werken en zouden geen aanspraak maken op het premierschap, dat zij thans be- zitten. 56 zetels (49) 54 (50) 33 (28) 38 (49) 14 (15) 5 9) BANDOENG, 17 Juli (Aneta). Omtremt de onverwachte aan- komst van Sjahrir te Bandoeng verneemt Aneta, dat Sjahrir naar Bandoeng is gekomen in verband met besprekingen aldaar tussen de diverse Indonesische staats- hoofden of hun vertegenwoordi- gers, die Donderdag te Bandoeng zullen bjjeenkomen. De vertegenwoordigers van de verschillende negara-regeringen en daerah-besturen zijn namelijk naar Bandoeng uitgenodigd door de pre miers van Oost-Indonesie, Anak Agoeng en van de Pasoendan Poe- radiredja. Volgens een niet beves- tigd bericht hebben deze beide pre miers ook een vertegenwoordiger van de republiek uitgenodigd. Om deze reden zou de heer Sjahrir naar Bandoeng zijn gekomen. Met betrekking tot deze materie schrijft „De Nieuwsgier" van heden o.m., dat de aankomst van Sjahrir en zijn gezelschap eens te meer de betekenis van deze bijeenkomst der deelstaten accentueert. Van dr Dar- masetiawan, die Sjahrir vergezeld, BOEDAPEST, 7 Juli (Reuter). Het Hongaarse parlement heeft gisteren zuster Margit Schlachta, leidster van de katholieke vrouwen partij, voor 6en jaar geschorst, „wegens een vergrijp tegen de sou- vereiniteit van de natie", door een onderzoek vanwege de V.N. voor te stellen naar de godsdienstvrijheid in Hongarije. Verder werd verklaard, dat zij was blijven zitten, toen de afge- vaardigden na goedkeuring van het wetsontwerp inzake de nationalisa- tie van confessionele scholen op- stonden en het volkslied zongen. Naar wij vernemen zal bij de Tweede Kamer worden ingediend een wetsontwerp tot regeling van enkele reehtshandelingen betreffen- de landbouwgronden. Dit ontwerp beoogt de overdracht van landbouw- grond onder toezicht van de Grond- kamers te brengen en het wil er op deze wijze toe bijdragen, dat de ver- snippering der landbouwbedrijven, een verschijnsel, dat de welvaart van die bedrijven ernstig bedreigt, wordt tegengegaan. De Grondkamer zal bij de uitoefe- ning van haar toezicht ook de sa- menvoeging van kleine percelen tot rendabele bedrijven kunnen bevor- deren. Als belangrijk nieuw begin- sel kent het ontwerp een voorkeurs- recht van de pachter bij overdracht Men verwacht, dat deze week een nieuwe clausule in het strafrecht van Engeland zal worden gepubli ceerd, waarbij de doodstraf voor bijzondere gevallen van moord zou worden ingevoerd. Het voorstel zou binnen twee weken aan het Lager- huis worden voorgelegd. Het zou betrekking hebben op het vermoor- den van politiemannen en gevange- nisbewaarders tijdens de uitoefe- ning van hun beroep en op andere moorden van bijzonder wreed ka- rakter. Men verwacht, dat het Ho- gerhuis de wet in haar gewijzigde vorm zal aannemen, voordat het Parlement aan het eind van de maand op zomerreces gaat en dat het Lagerhuis dit voorbeeld zal vol- gen. In het kabinet is de stemming in dezen verdeeld. Blijkens de verkorte balans van de Nederlandse Bank, afgesloten op 5 Juli, is er ook in de afge lopen week nog een grote vraag geweest naar contante middelen, als gevolg waarvan de bankbil- jettenomloop, die vorige week reeds onder invloed van de ultimo met ruim 50 millioen was opge- lopen, thans een tweede aanwas vertoont en wel van ruim 30 millioen gulden. Hiermede is de circulatie beland op 2991,4 mil lioen, een peil derhalve dat de 3 milliard weer vrij dicht benadert. Men moet teruggaan tot de jaar- wisseling, toen de drie milliard overschreden werd, om dit niveau van circulatie geboekt te zien. De positie van de geldmarkt is wat moeilijk geworden en hoewel call money nog steeds 1 procent noteert, is het geld toch aan de krappe kant. Op de discontomarkt zijn practisch alle termijnen aange- boden. Belangrijke mutaties vallen overigens in deze weekstaat niet te constateren. De geldkrapheid blijkt min of meer uit de toeneming der beleningen met ruim 1 millioen gulden. In de goudyoorraad is geen wijziging gekomen, zodat het pas uit Duitsland teruggekeerde goud ter waarde van 90 millioen gulden nog niet is bijgeschreven. Wat de buitenlandse deviezenpositie betreft, deze vertoont een daling van 6 mil lioen gulden, waarmede de totale vorderingen op het buitenland zijn gekomen op 461,2 millioen. Het rekening-courant-saldo schatkist is van 741,4 tot 719,6 millioen gulden verminderd en ook de geblokkeerde saldo's van banken vertonen een daling. De geblokkeerde saldo's van anderen, alsook de vrije saldo's, zijn echter onveranderd gebleven. Thans is beschikt over het vol- Iedige nog resterende bedrag van het crediet der Internationale Bank. Blijkens een mededeling van cTe Nederlandse Bank nl. werden se- dert de vorige opgave op het cre diet van 195 millioen dollar, door de Internationale Bank voor herstel en ontwikkeling aan Nederland ver- leend, verschillende bedragen op genomen tot een gezamenlijke waar de van 24,3 millioen dollar, waar mede dit crediet thans is uitgeput. Bij het Internationale Monetaire Fonds werd sedert de vorige op- gave geen vreemde valuta met gul dens gekocht. LAKE SUCCES, 7 Juli (Reuter). Het hoofdkwartier der V.N. heeft Dinsdagavond bekend gemaakt, uit Haifa bericht ontvangen te hebben, dat majoor Rene Labarriere, Frans warnemer der V. N. in Palestina, aan zijn verwondingen, opgelopen tijdens een onderzoek naar een be- weerde bestandsschending in het gebied van Afoeleh, 32 Km. ten Zd- Oosten van Haifa, bezweken is. zegt ,.De Nieuwsgier", dat, hoewel deze geen officiele figuur is, het bekend is, dat hij het vertrouwen heeft van Moh. Hatta. „De Nieuwsgier" zegt dat, tegen over wat zich nu te Ban doeng gaat afspelen.de conferentie te Kalioe- rang slechts schimmen- s p e 1 is. De Belgische douane is een zeer omvangrijke veesmokkel op het spoor gekomen, waarvan de draden in Weert bijeenkomen. Volgens de voorlopige indrukken bij het eerste onderzoek zouden ook douanebe- ambten in het geval betrokken zijn. Er wordt gesproken van een totaal aantal van 150 uit Nederland naar Belgie gesmokkelde koeien. DJOKJAKARTA, 7 Juli. Ane ta. Ir. Soekarno, die dezer dagen na zijn reis over Sumatra te Djokja wordt terug verwacht, heeft van de bevolking op Sumatra een Dakota vliegtuig ten geschenke gekregen, dat t.z.t. naar Djokja zal worden gevlogen. De terugkeer van Soekar no is even uitgesteld door een de fect aan het vliegtuig van de C. v. G. D., dat hem zou komen halen. BATAVIA, 7 Juli. (Aneta) Maandagavond vermoordde 'n ben- de van ongeveer 20 man, die deels goed bewapend waren, een Indone sische employe van de onderneming Klapa Noenggal, 60 km ten Zuid Oosten van Batavia. De vrouw van het slachtoffer kwam er af met een schoot door de arm. Bij K. B. is dr. P. A. Kasteel be- noemd tot Hare Majesteits buiten- gewoon gezant en gevolmachtigd minister te Santiago de Chile. In haar antwoord op de voor stellen van Graaf Bernadotte heeft de voorlopige regering van Israel iedere Arabische overheersing van Jeruzalem van de hand gewezen. De voorstellen aangaande Jeruza lem zijn grievend voor de joden en geven valse hoop aan de arabieren. Zij vormen een miskenning der fei- ten en van de historische grondsla- gen. „De voorstellen schijnen geen rekening te houden met de ver- delingsresoluttie van de algemene vergaderinig van de V.N. van 29 Nov. 1947, die de enige Internatio nale geldige uitspraak blijft over de kwestie van de toekomstige re gering van Palestina." Bernadotte wordt verweten niet volledig rekening te hebben gehou den met de „werkelijke vestiging van de souvereine staat Israel in het door de V.N. toegewezen ge bied" en met ..andere territoriale veranderingen, die het gevolg zijn van het afslaan van de aanval op de staat Israel door Palestijnse ara bieren en de regeringen van nabu- rige arabische staten." Er wordt op gewezen, dat de jo den, die de resolutie der V.N. aan- vaard hebben als een compromis en van hun kant zware offers hebben gebracht, het toegewezen gebied als het uiterste minimum beschouwen. De regering is van oordeel, dat de voorzieningen aangaande het joodse gebied verbetering behoeven, ten le wegens de gevaren, die door de ara bische agressie aan het licht zijn ge komen en ten tweede door de be- reikte resultaten bij het terugslaan van de arabische aanval. De voorlopige regering is bereid de voorstellen der V.N., om tot een economische unie te geraken, te aanvaarden volgens de door de V.N. opgestelde voorzieningen. Dit werd echter niet in de voorstellen van Bernadotte beoogd. Vooral aangaande de immigratie- politiek verzet Israel zich tegen be- knotting der souvereiniteit. De om- vang en aard der immigratie vrije- lijk te mogen bepalen, was juist de joodse eis. De regering van Israel kan geen enkel internationaal li- chaam erkennen ter controle van haar immigratiepolitiek. Van beide partijen heeft Graaf Bernadotte nog geen antwoord ont vangen op zijn verzoek om verlen- ging van de wapenstilstand en de Zweedse bemiddelaar heeft nu een verzoek tot verlenging aan de Vei- ligheidsraad gericht. PARAMARIBO/NEW YORK, 7 Juli, Aneta Mr. J. C. Brons, die 4'/i jaar Gouverneurvan Suriname is geweest, is Dinsdagmorgen per vliegtuig uit zijn standplaats ver- trokken. Dezelfde dag had de beedi- ging plaats van zijn tijdelijke piaatsvervanger, mr. M. de Niet, die deze functie zal uitoefenen zolang dr. W. Huender nog niet in Suri name is aangekomen. Voor het ver- trek van de heer Brons was er een geldinzameling gehouden onder verschillende groepen der bevol king. De heer Brons overhandigde de cheque hiervoor aan het aanbie- dingscomite, dat als bestemming er voor de aanleg en verbetering van kinderspeeltuinen aanwees. De heer Brons, wiens verdiensten voor Su riname door de meerderheid van de pers en de bevolking worden er- kend, ontving eveneens verschil lende geschenken. De heer Brons kwam per American Clipper Dins dag te New York aan uit Port of Spain en zal Woensdag per vlieg tuig naar Nederland vertrekken. Aan Aneta deelde hij mede, dat hij in Nederland overleg zal plegen met de regering en met zijn voor- ganger te Havana (de heer Brons is nl. benoemd tot Ned. Gezant bij de Cubaanse regering), Na een va- cantie van enkele weken zal hij naar zijn nieuwe standplaats ver- trekXen. 1937 ShG. CPN. 1P°/o 3D^c AR SDAP RKSP 1946 I CARTO-4867 Sh HU CPN 20% Pv.dA KVP Volgens politieke krlngen te Berlijn, die in nauw contact staan met het Sovjet-Russische militair hoofdkwartier, is rnaarschalk Ni- colai Boelganin, lid van het Polit- bureau der S.U., te Berlijn aan gekomen. Boelganin is minister van de gewapende strydkrachten en vice-voorzitter van de Sovjet- Russische ministerraad. Men heeft van Sovjet-Russische zijde geen bevestiging of ontkenning van dit bericht kunnen krijgen. Volgens deze zelfde kringen is Malinin, ook bekend onder de naam van Georgief, naar verluidt een van Sokolofsky's voornaamste politieke adviseurs, naar Moskou teruggeroe- pen en vervangen door generaal Gribanof. Dit bericht is ook reeds enkele weken geleden gegeven in verband met een „zuivering van het Sovjet- Russisch militair bestuur". Sovjetburgers, die een leidende politieke functie bekleden, hebben, volgens berichten te Berlijn, in de afgelopen paar maanden vaak tus sen Moskou en Berlijn gereisd, al dus Reuter. Naar verluidt heeft Wladimir Dekanosof, de laatste Sovjet-ambas- sadeur in Duitsland en later onder- minister van buitenlandse zaken, sedert Januari jl. Berlijn vijfmaal bezocht. Hij zou „direct verantwoor- delijk zijn voor de politieke opne- ming van de Sovjet-zone in dt Sovjet-invloedssfeer". Kolonel Michin van het Sovjet- militair bestuur te Berlijn, zou de verantwoordelijkheid dragen voor de „economische opneming, in het bijzonder wat de buitenlandse han- del betreft".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1